Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

18.12.2006 13:58

Školné ANO - NE

novinář

Kdy skončí všeobecný odpor proti školnému

Sem tam si vzpomenu na některého ze svých učitelů. Většinou když přijde pozvánka na nějaký ten sraz spolužáků. Letos jsem namísto popíjení s lidmi, kteří v mých očích (a mysli) jsou stále stejní, si zkusil udělat virtuální mejdan s kantory. Vzpomínal jsem na těch několik opravdu výjimečných, a musel si v duchu přiznat, že bych (a jak rád) i zaplatil svým dětem školné, pokud bych měl jistotu, že právě oni a jim rovní (nadšenci, vzdělanci a obětavci) mi pomohou se vzděláním a životním rozhledem mých potomků.
Také si občas připadám jako učitel. To když vysvětluji některým ze svých přátel-cizinců něco, co při své odborné erudici a nemalém společenském rozhledu nejsou schopni pochopit. Posledně jsem se bláhově pustil do principů našeho školského systému. A jako u všech ostatních tuzemských absurdit typu kapitalismus – socialismus si v očích kolegů Evropanů pěkně naběhl.
Plných 80% zbývajících tuzemských strojírenských podniků, zahraniční automobilky nevyjímaje, hledá již několik let marně strojaře a technické odborníky. Proč tedy stát stejně štědře dotuje také výchovu všech ostatních myslitelných i nemyslitelných oborů, přestože řady jejich absolventů figurují ve statistice zájemců o místa na úřadech práce? Nedokázali jsme nalézt l mnoho logických argumentů.
Chceš se stát strojařem, zubařem nebo lékařem, (plus další obory, kde je a bude v nejbližších letech vyšší poptávka než nabídka)? Toužíš studovat obor, který je ze strany státu vnímán jako preferovaný – máš mít nulovou výši stipendia. Jsi chudý, živíš se sám? - Po „baťovsku řečeno“ - pojď k nám!
Baví tě archeologie a toužíš po kariéře orientalisty a egyptologa? To asi budeš muset pomýšlet na to, jak uhradit státní univerzitě část nákladů souvisejících s tvým vysoce odborným vzděláním. Ovšem ukáže-li se, že to bude právě stát, kdo tě jako vysloveného specialistu posléze zaměstná, budeš jej moci požádat o vrácení tebou uhrazeného a investovaného stipendia. A třeba by to rád udělal i soukromý podnik, který by ti takto demonstroval svůj vážný zájem o tvé znalosti a dovednosti.
Jsi zaopatřený, studuješ již druhý obor nebo máš smůlu a ani po čtyřech letech se jaksi stále neblíží tvůj bakalářský vrchol? Tak plať. Chceš titul, který vlastně ani nepotřebuješ? Tak plať. A klidně i státu, stejně jako libovolné soukromé i nesoukromé univerzitě či akademii.
Školné je pochopitelně představitelné pouze za předpokladu, že by nebránilo nadaným studovat a bylo kompenzování nejen naznačenými pravidly, ale také systémem výhodně úročných půjček (se státním příspěvkem), stipendii a grantovými tituly škol.
PS.: „Dala bych i čtyřicet, kdyby to Vašíkovi pomohlo…“

Školné ať platí zaměstnavatelé
romantik, 18.12.2006 22:51

, kteří pak budou ekonomicky nuceni zaměstnant absolventy. Protože jen tak budou náklady na studium ekonomicky fungovat jako páka pro zdolání nezaměstnanosti. Drahý a zaplacený stroj může se stát a stane se zdrojem příjmů jen tehdy, když je využíván, dlouho využíván, aby se náklady na něho umořili a začal se vyplácet. Zaměstnavatelé u nás nemají potřebu ani zájem dlouhodobě zaměstnant vzdělané lidi, protože jejich vzdělání neplatily a neplatí.

Odp: Školné ať platí zaměstnavatelé
Juras, 19.12.2006 7:56

No jo, skutečně nikdy nezklamete! ;-) Takže budoucí soukromý zubař si má platit školné sám, budoucímu špičkovému kryptologovi má platit školné CIA? Jak to chcete zabezpečit? :-)

Proč CIA?
romantik, 20.12.2006 22:20

Jurasi, v dalším komentáři horujete proto, aby se chudí studenti zadlužili pro placení svého studia, aniž by měli jistotu, že je nějaký podnikatel zaměstná. Pokud stát potřebuje určité odborníky, tak jim jistě - a dosud to tak bylo a fungovalo - vzdělání zaplatí. Pokud si je nějaký student sám sebou tak jistý a jeho rodiče také, že se bude vzdělávat pouze sám pro sebe pro svou vlastní podnikatelskou a výnosnou činnost, tak samozřejmě že si to studium musí zaplatit sám, nebo to musí zaplatit jeho rodiče. Proč by to jako dosud platil stát ? Přece rybář, který jde chytat ryby, také si sám musí zaplatit rybářskou literaturu, rybářský lístek, rybářské náčiní, a ještě rybářský poplatek a kromě toho musí pomáhat při údržbě rybníku, při odchovu a vypouštění rybího plůdku a mnoho jiného. Musí si zkrátka ú l o v e k z a p l a t i t.

Školné
Technokrat von Technodrom, 19.12.2006 2:04

Chce to větší změnu systému než jen zavedení školného, zavést konkurenci, abych si mohl zaplatit studium předmětu (nikoliv celého oboru) na jakékoliv VŠ (nebo taky vůbec nikde - mnohdy jsou studenti nuceni navštevovat přemět, který je jejich dlouholetým koníčkem, kvůli začátečníkům se nedozví nic nového, to je plýtvání silami a prostředky jen kvůli „čárce za účast“) s povinností složit zkoušku na jiné VŠ stejného oboru - je chybou aby mne zkoušel profesor, co mne sám vyučoval!

Odp: Školné
Juras, 19.12.2006 7:58

Souhlas, až na poslední větu. Všechno zas tak technokraticky nefunguje a někdy by naopak bylo chybou, kdyby musel zkoušet někdo jiný než vyučující.

Odp2: Školné
Technokrat von Technodrom, 19.12.2006 18:27

Proč se tomu bráníte, bylo by to vždy lepší, zvláště pokud by byl větší výběr, kde se nechat přezkoušet. Znalosti jsou jenom jedny, tak ať je raději posoudí nezávislá osoba!

Odp3: Školné
Juras, 21.12.2006 13:03

To není jenom o znalostech. Pedagog není jenom odborník, často je především psycholog a rádce. Zkouška není jenom od toho, jestli někdo má znalosti, ale jestli něco dokáže vytvořit nebo vyřešit. Osobnost zkoušejícího je velmi důležitá, může zkoušejícího totálně potopit nebo naopak mu pomoci. A v řadě případů je lepší, když se znají.

Nesouhlas
Technokrat von Technodrom, 21.12.2006 23:50

S Vaším tvrzením lze souhlasit podkud bychom se bavili o pojmu výuka, jestliže je tématem dialogu zkouška,tak s Vámi nesouhlasím. Při finálním ověřování znalostí již nemá být prostor na rady, pomoc apod. je to sice velice laskavé ke zkoušenému, ale k řádnému posouzení kvalit studenta to nepatří. Nejlepší by byla zkouška nezavislá, třeba i bez profesora - pomocí expertního systému (jinými slovy sofistikovanější test), krásně se tím odfiltruje liský faktor (nadržování i animózity...) ale to jsme zase odběhli z reality do technokracie. Nepochybuji o tom, že toto v budoucnu zvítězí a já říkám čím dříve, tím lépe!

Odp4: Školné
Mňága, 22.12.2006 0:03

Jak chcete něco vytvořit nebo vyřešit bez znalostí ???

Odp: Školné
NEMO, 19.12.2006 9:17

Situaci, kdy se učitel ocitl v roli žáka, mého, velice dobře znám. Naštěstí to byl soudný člověk a pak ode mě nevyžadoval „čárky“ a mohl jsem si dělat v podstatě co jsem chtěl, třeba se učit to co mě jinde až tak nešlo nebo spíš nebavilo a musel jsem to trpět jako nutné zlo... :(
Jelikož mě bavila matematika, fyzika a VT, tak si dovedete představit, jak jsem trpěl na hodinách ruského jazyka, který byl povinný, nebo při učení dlouhých pasáží nazpaměť v literatuře, které postrádaly jakýkoliv přínos pro mě samotného, vždyť si každý snad dokáže najít autory, kterého zajímají... :)
Jo a abych nezapomněl na mnou „milované“ soudruhy, totální odpor ve mě byl při hodinách dějepisu, kdy do nás hustily datumy všech sjezdů a různých komunistických pičovin. Dějepis byl dobrý po období do konce II. války (ale itam byl už profláklý komunismus), ale pak jsem k němu získal nedůvěru a odpor... Doufám, že tohle se dneska dětem neděje. :/

Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
Juras, 19.12.2006 8:01

Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě mohly být doplněny i nějakou formou pojištění při neschopnosti splácet, když si na nějakého slušného absolventského abstinenta všichni zaměstnavatelé zasednou a nebudou mu chtít dát byť i jen podřadně placenou práci ;-)

Odp: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
ivan, 19.12.2006 9:03

Vzdělání je nepřenosné a není veřejným statkem.!! Proto bych podpořil nekomerční obory, učitele a právě ty archeology ap. Nevím, ale proč bych měl vydržovat na studích ekonomy a právníky? Čistě komerční obory!
Jejich vzdělání je pouze jejich majetkem a nikoho jiného. Umím si představit situaci,kdy bych stál ve sporu s protistranou, kterou jsem si svojí podporou proti sobě vyškolil! Podpora ekonomů a právníků na studiích, je jako vyzbrojovt armádu nepřítele.:-)

Odp2: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
Deever, 19.12.2006 19:45

Podnikatel, že? :-)
Co dodat... já budu zřejmě studovat práva a díky vám na to možná nebudu mít! :-) No, ale buďme soudní ... je nespravdlivé podporovat jenom „nekomerční“ obory, protože pak se hromada chudých nahrne do těhlech nekomerčních oborů a najednou budeme mít stovky archeologů, co nám rozeberou zem pod nohama! (to byla metafora)

Odp3: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
Luko Karavan, 19.12.2006 22:07

Člověče s tou metaforou si mě dostal, asi máš jinej slovník než já, pač podle mě si spíš použil hyperbolu

Odp3: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
Juras, 20.12.2006 8:14

Souhlasím, že je nespravedlivé přispívat pouze vybraným oborům, ale zdůvodnils to špatně. Je to nespravedlivé z principu, a ne, protože by to vedlo k nějakému nechtěnému výsledku. +++ Na druhou stranu - pokud si někdo chudý vybere obor, o který není zájem a nenajde uplatnění, a to jenom proto, aby vystudoval zadarmo, tak si svou chudobu zaslouží a v životě se mu nepovede jinak.

Odp4: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
ivan, 20.12.2006 20:52

Účelem podpory není dosažení spravedlnosti.Podpora je pouze podporou,
nic víc. Má podobný důvod jako ochrana některých živočišných druhů.Knihovníci a
archeologové se nám určitě nepřemnoží,
ale s těma právníkama si nejsem jistej.:-)
Deenvera jsem v něčem jednou nepochopil a pak jsem se mu veřejně omloval.Dělám u něj vyjímku,až dostuduje,chci to mít aspoň u jednoho dobré.:-)

Odp5: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
Juras, 20.12.2006 21:19

Jako soukromá osoba si klidně můžeš vybrat člověka, kterému něco daruješ. Jenomže když chceš zavést podporu systémově, dokonce z prostředků získaných od všech, měl bys to rozdělovat spravedlivě. Myslíš, že by bylo spravedlivé, aby jedněm dával peníze, kterés získal od lidí, kteří si navíc musí vlastní studium platit? Pokud by to tak mělo být, tak by to bylo myslitelné snad jenom v případě, že by část daní určená pro školství byla dobrovolná, aby alespoň ten, kdo si školy sám platí, nemusel přispívat na ostatní.

K právníkům jsem ale taky skeptický. U mnoha z nich jsem nepostřehl ani náznak logického myšlení, valnou část právníku považuju za hajzlíky. Ale na druhou stranu nejsou všichni špatní - znám jich pár i osobně a mám je rád :-)

Odp6: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
ivan, 21.12.2006 0:12

Zkusím to jasně.Ano, jsem pro placení školného.Důvod jsem uvedl nahoře.Prožití
kvality života jednoho by nemělo být vázáno spoluúčastí jiného. Vzdělání v komerčních oborech je nedělitelným vlastnictvím jejich nositelů. Právník se s tebou nebude dělit o tvůj vklad,tedy o tebou vložené akcie,náklady na jeho vzdělání.Nechá si zaplatit,za to,že na něj můžeš promluvit. Nebo ne?
Tůj vklad= jeho výnos není spravedlivej na první pohled.
Na, jeho vklad= jeho výnos je lepší pohled.
Stejně to nakonec zacvakáš ty!:-)
Proč by z toho nemohl zamáznout státem garantovanou půjčku? Nehledě na to,že spravedlnost by měla být zadarmo!To by byl morální přístup.:-) Všichni tady víme,že úkolem právníka není dosáhout spravedlnosti,ale vyhrát! ..vyhrát..vyhrát..vyhrát,vidíš to?
Co ty na to? :-)

Odp7: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
Jimmy, 21.12.2006 0:43

Hmm, podíval bych se na placení školeného a případně půjčky na školné z jiné strany. Právníci jsou trochu extrém, tak je vynechám.
Absolvent vysoké školy např. nějaké techniky má za sebou 5 let studia kdy nevydělával prakticky skoro nic zatímco jeho spolužáci ze střední už 5 let pracují a postupují v kariéře. Onen absolvent nastoupí do práce v průměru za cca lehce podprůměrný plat (mimo Prahy) a v podstatě dostane to co mají jeho už 5 let pracující spolužáci ze střední. A teď otázka za milión. Za kolik let se vyrovná celková suma vydělaná vysokoškolákem a středoškolákem od nástupu do práce ? Tj. kdy fakticky převýší životní úroveň vysokoškoláka onoho středoškoláka? IMHO v průměru to bude více než 5 let.

Prostě po vysoké vám je cca 24 a zatímco vaši středoškolní spolužáci mají auta, kupují byty, začínají stavět byty tak vy máte holý zadek a v budoucnu ještě množná dluhy za školné. Pak není divu, že vysokoškoláci mají méně dětí, když se k nim prostě dříve než ve 30ti nemůžou dostat. A neříkejte mi, že studium zdarma, když přímé náklady na život studenta je 3-5 tisíc měsíčně a tomu ještě ušlá mzda za 5 let.

A prosím neargumentujte tím, že se dá při škole pracovat. To jde možná při studiu „nejtěžšího gymplu v Praze“ (VŠE) a podobných ale např. u technik to nejde. Ti moji spolužáci co to zkoušeli, pak studovali 5ti letý obor 6 a více let.

Je jasné, že vysoká se v průměru nakonec vyplatí, ale z toho také plyne, že na větších daní z větších příjmů si nakonec každý vysokoškolák onu školu zaplatí a nevidím moc důvod platit ono školené 2x (respektive 3x, pokud započtu ušlou mzdu).

Odp8: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
ivan, 21.12.2006 7:45

Každý ať ve svém životě rozhde o svém osudu sám,je to pouze jeho věcí.Jsem jednm z předčasných otců a měl jsem možnost volby! Bývalá manželka promovala už pěkně zakulacená.Já nebo rodina.? To rozhodnutí bylo pouze na mně.Na kom jiném? Prostě nikdo nemůže
mít všechno najedou.Je to nespravedlnost na mě páchaná,nebo je to život sám?Vědomí ,že všichni nemůžeme stát na vrcholu jehly se dá snést pouze z trochou sebezapření.Zasáhlo mě taky! Proč zrovna já?.....Protože je to život sám.

Odp9: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
azazel, 21.12.2006 12:14

měl jsi „těžkej život“, tak proč by to měl mít někdo snadný, co?

to je divnej přístup...

Odp10: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
ivanplacak, 21.12.2006 15:24

Se svým životem jsem docela spokojenej.Nečekal jsem od něj ,že to bude trvalej mejdan.

Odp8: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
azazel, 21.12.2006 12:13

tak pod to bych se klidně podepsal...

VŠ jsem dokončil před 2,5 lety ak dyž si představím, že bych měl po škole začít splácet třeba 300 tisíc dluh, tak mě jímá hrůza - a to beru docela pěkný plat - třeba takoví učitelé by to spláceli 20let ...
Nemluvě o zakládání rodiny s takovým dluhem na krku.

Už podruhé...
romantik, 20.12.2006 21:08

...říkáte, že si každý „zaslouží svůj osud“. !. Ještě taky poraďte, který perspektivní obor bez placení školného si mají chudí vybrat, aby nebyli „za blbce“, že si vybrali neperspektivní nekomerční obor? Pokud stát lidi nezaměstnává, není důvod, aby platil jejich studium na školách.To musí platit zaměstnavatelé; a hezky předem se slibem zaměstnání a s pracovní smlouvou nejméně na pět let pro absolventa a bez zkušební doby. Student také ze studia neutíká během prvních dvou měsíců a učitelé samozřejmě vědí, že za dva měsíce nelze určit, zda jim tam studuje „použitelné vemeno“ nebo „nepoužitelné vemeno“. Profesoři naštěstí „nejsou zatím takovými sebevědomými personalisty“ jako podnikatelé, aby si něco podobného mysleli.

Odp: Už podruhé...
Juras, 20.12.2006 21:27

A proč si chudí nevyberou perspektivní obor? To chtějí být navždy chudí? Nebylo by lepší zadlužit se, vystudovat perspektivní obor a být potom bohatý? :-)

Dokázal bych si představit, že Váš model by mohl fungovat. Zaměstnavatel by si mohl vyhlídnout nadějného člověka, kterému by zaplatil školu. Ten člověk by se mu z vděčnosti mohl zavázat, že má zaměstnavatel po dobu pěti let přednostní právo na jeho pracovní sílu (samozřejmě obráceně ne, za milodar přece na sebe nikdo nebude brát tak velké riziko). Ano, to by bylo rozumné. Obávám se ale, že to myslíte úplně jinak. ;-) Romantiku, proboha, zkuste se nad tím zamyslet - kdyby platily Vaše představy o povinnostech zaměstnavatelů a právech zaměstnanců - kolik by podle Vás těch zaměstnavatelů asi tak existovalo?

Jurasi, proboha...
romantik, 20.12.2006 21:58

... zkuste se zamyslet, proč by se měl zadlužovat chudý student na placení školného a na své vzdělání pro podnikatele, o kterém neví zda ho zaměstná ? Kdyby to bylo obráceně a byl nedostatek vzdělaných absolventů, tak byste také doporučil podnikatelům, aby postavili na dluh dílny, statky, nakoupily na dluh stroje a čekali, zda jim náhodou nějaký vzácný motýl v podobě absolventa přiletí pracovat na jejich zadlužený podnik ? Tak se to v kapitalismu nedá dělat. Tam musí být vždy smlouvou podloženo, kdo, co, kdy a za kolik. Zadarmo ani studenti „hrabat nebudou“. Teď je zatím přechodné období, kdy ještě absolventi žijí v etických a ekonomických normách a představách z minulosti. Ale oni se dovtípí, oni si uvědomí svou hodnotu, oni si vynutí, aby bylo jejich studium a práce adekvátně ohodnocena, oni pochopí, co se jim nevyplácí a co ano.

Odp: Jurasi, proboha...
Juras, 20.12.2006 23:31

Aha, tak už asi chápu. Vy jste takový otrok - Vy se učíte kvůli podnikatelům, aby měli koho zaměstnávat:-). A já jsem vycházel z toho, že člověk studuje především pro sebe.

Odp2: Jurasi, proboha...
romantik, 22.12.2006 23:48

Člověk nevaří jen pro radost z vaření, ale aby se najedl, protože jíst m u s í . Člověk nestuduje jen pro radost ze studia a aby měl v hlavě více znalostí a mohl se jimi ve společnosti „blejsknout“ , ale studuje hlavně proto, aby své znalosti a dovednosti mohl použít v zaměstnání, aby mohl pracovat a vydělal si peníze na živobytí, protože pracovat a vydělávat musí, protože nesdědil majetky v restituci, ani nekrade, ani nepodvádí, ani se nechce obohacovat jiným bezpracným a protizákonným způsobem.

Odp: Jurasi, proboha...
Deever, 22.12.2006 18:59

:-) Pane romatiku, a tomuhle říkáte KAPITALISMUS ? Práce pro každého smluvně garantovaná ? Ha-ha.
A co kdyby se ten student prostě rozhodl, že tu školu opustí a přejde na jinou? Nebo ho vyrazí pro špatné studijní výsledky? Co potom ?
Nebo v případě že studentka otěhotní (což není na vejšce nijak neobvyklé) a přeruší studium? Váš systém má jisté trhliny ...

Prostor pro zdokonalení...
romantik, 22.12.2006 23:27

... navrženého systému mají i lidé jako Vy. Místo „ HA,HA, HI HI“ můžete zdokonalovat.

Odp3: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
ivan, 20.12.2006 20:14

Před lety jsem v prkené boudě bez peněz začal budovat truhlárnu. Stroje,sušárnu,manipulační techniku,nástrojové brusky,nástroje,dřevosklad.Tři a půl roku jsem tam spal na zemi včetně sobot a nedělí.Do té doby jsem bydlel v Praze a cestovat sem a tam se nevyplácelo.Tak
jsem přesídlil natrvalo.Dodnes nevím jestli jsem podnikatel nebo VŮl.!! Blběj a pracněj vydělané peníze si neumím představit.

Odp4: Souhlas s novinářem. Půjčky by ještě...
Vutak, 3.1.2007 15:03

Možná jste byl vůl, že jste se do toho pouštěl ;-) , avšak v dobrém. Výsledkem Vám není jen odvedená práce, ale také zkušenosti a nadhled, jenž není vlastní lidem, kteří to nezkusili.

Cena vzdělání
Kelt, 19.12.2006 11:36

Vždycky, když je něco „zadarmo“, máme tendenci si toho nevážit a plýtvat tím, naopak, pokud si něco zaplatím, více si toho vážím a chci za své peníze přiměřenou protihodnotu.

Už proto by mělo být školné zavedeno. Na druhou stranu by nemělo být školné jakýmsi „sociálním“ sítem, ale mělo by být diferenciováno dle oborů a doplněno systémem stipendií, půjček a sociálních kompenzací, přesně jak o tom psal autor.

Problém ale není z mého pohledu tak jednoduchý - školné ANO či NE - , ale je třeba se na věc podívat trošku ze šíře - pokud zavedeme školné, měli bychom zrušit přijímací zkoušky a přijmout každého, kdo si zaplatí. Je na to náš vysokoškolský systém připraven, máme dostatečné kapacity? Dost škol, dost kvalitních pedagogů? Nevedlo by to naopak ke snížení kvality?

Odp: Cena vzdělání
David12345678, 19.12.2006 19:31

Představ si, že si zaplatí školné někdo, kdo se chce vzdělávat, ale absolutně na to nemá. Bylo by lepší, kdyby nebrzdil skupinu nadanějších studentů. Proto by bylo lepší, aby byly přilimací zkoušky. Kvalitní pedagogové by se možná přivedli tím školným protože by stoupnul jejich plat.

Odp2: Cena vzdělání
Kelt, 20.12.2006 7:32

Já souhlasím, přijímačky by asi měly zůstat, spíš jsem poukazoval na jeden z argumentů zastánců školného, který zde pravda nezazněl :-)

Odp2: Cena vzdělání
Juras, 20.12.2006 8:06

Já myslím, že by přijímačky neměly být a odpad by se měl odfiltrovat v prvním ročníku. Brzdění nadanějších studentů - to nechápu, o čem mluvíte. Přednášky a jejich tempo by se neměly přizpůsbovat slabším, nějaká cvika a semináře taky ne. Jak by mohli méně nadaní brzdit nadanější?

Odp3: Cena vzdělání
romantik, 20.12.2006 22:42

Už se asi Jurasi nemůžete dočkat dnů, až budou Vaše děti v prvním ročníku VŠ „odfiltrovány“. Dostanou osud, který si zaslouží. Ale budou mít výhodu, budou se moci zadlužit na studium na jiné škole. Žádný problém, bude to zcela přirozené.

Odp4: Cena vzdělání
Juras, 20.12.2006 23:34

Rozhodně bych byl raději, kdyby osud mých dětí závisel raději na delší době, kdy by mohly prokázat své schopnosti než na tom, jestli jim sedne nebo nesedne soubor otázek u přijímacího pohovoru. Romantiku, na to jak jste v životě bezradnej, jste celkem dost drzej ;-)

Odp5: Cena vzdělání
romantik, 22.12.2006 0:01

Učím se od Vás rychle, není-liž pravda?

Odp6: Cena vzdělání
Jimmy, 22.12.2006 8:02

Bohužel se ovšem neučíš to důležité, a to jak se postavit na vlastní nohy ;-)

Odp7: Cena vzdělání
romantik, 22.12.2006 23:30

Kdo Ti to řekl, odkud to víš, z čeho soudíš, že tvoje tvrzení je správné ?

Odp8: Cena vzdělání
Juras, 23.12.2006 0:28

Řekl to romantik a všichni to víme z diskuse na Svíci. Tvrzení všichni považujeme za správné, protože důvěřujeme romantikovi, že nás tady netahá za nos a píše, co si doopravdy myslí. :-)

Odp3: Cena vzdělání
azazel, 21.12.2006 12:03

Již teď se na některých školách filtruje v prvním ročníku polovina studentů - a to už se jich několik desítek procent profiltruje v přímacích zkouškách...
Ten kdo má nadání a opravdu stojí o to studovat se na vysokou školu dostane... (i když třeba ne hned napoprvé)

Odp3: Cena vzdělání
David12345678, 22.12.2006 20:31

Je sice pravda, že pokud by se v prvním ročníku odfiltrovali méně schopní spolužáci, bylo byto sice efektivnější a podle vašeho schématu funkční, ale na druhou stranu pro studenta výrazně dražší, než jedny příjmačky. Napadá mě, že by nebylo dobré kdyby se musely platit.

Odp4: Cena vzdělání
Juras, 23.12.2006 0:26

Pro studenta by to bylo možná dražší, ale jeho svobodná volba. Nikdo by mu nezakázal studovat kvůli tomu, že byl letos zrovna nával, jeho studium by bylo podmíněno pouze snahou a schopnostmi.

Odp3: Cena vzdělání
David12345678, 22.12.2006 20:33

Člověk by se mohl zbytečně zadlužit a měl by nižší výběr možností, jak jít na jinou (možná pro něj lepší) školu.

Absolventi zadarmo
romantik, 20.12.2006 21:34

Pane Kelte, ano, podnikatelé dostávají absolventy zadarmo a neváží si jich, přebírají je a ve dvouměsíční zkušební době je propouští. Každý absolvent školy učňovské, střední, vysoké musel před svými učiteli prokázat předepsané znalosti, vědomosti a dovednosti. Proto mu učitelé vystavili vysvědčení nebo diplom na to co umí. Absolventa i jeho učitele i stát absolvování školy stálo nemalé úsilí a finanční náklady, které zaměstnavatelé znevažují. Každý podnikatel (který absolventovi nezaplatil školu), který absolventa přijme, by měl složit ve prospěch absolventa kauci v hodnotě jeho vzdělání. Po bezdůvodném propuštění absolventa by pro podnikatele byla nevratná minimálně hodnota jednoho roku studia a z kauce by se absolventovi platil minimální plat do doby, dokud by nenašel jiné zaměstnání. Pokud by podnikatel zaměstnal absolventa stejně dlouho, jak absolvent dlouho studoval (normální úspěšná doba studia), byla by podnikateli kauce vrácena celá.Toto je domnívám se můj poměrně spravedlivý návrh. A stejně by na tom podnikatel vydělal.

Odp: Absolventi zadarmo
David12345678, 22.12.2006 20:40

To zní sice hezky, ale budou si to moct dovolit jen velké koncerny. Zrujnuješ tím malé a střední podnikatele. To už by byla lepší nějaká zákonná lhůta na potvrzení zaměstnání alespoň pro SŠ SOU a OU. Člověk s VŠ se snad jen tak neztratí.

Odp2: Absolventi zadarmo
romantik, 22.12.2006 23:36

Nic nebrání tomu, aby se malí a střední podnikatelé sdružili a ustavili si „RADU MOUDRÝCH“, která by se zodpovědně a pozitivně zapojila do péče o absolventy, o pracovní sílu, do úsilí zaměstnant každého slušného člověka, který chce a může pracovat. Vždyť v těch lidech je obrovské bohtství, které testy ani dvouměsíční zkušební doby nemohou odhalit.

Odp: Absolventi zadarmo
Deever, 24.12.2006 13:29

To blbost ... co by za těhle podmínek motivovalo podnikatele aby zaměstnávali absolventy? To byste jim chtěl taky nařídit zákonem ? To by pak radši zaměstnali dva důchodce, než jednoho absolventa.

Na hranici chudoby žije v Česku osm procent rodin.
www.andele-svetla.cz, 20.12.2006 16:39

Po vstupu do EU firmy ještě více zvyšují pracovní požadavky po svých zaměstnancích.NIKOHO NEZAJÍMÁ KVALITA A MNOŽSTVÍ VOLNÉHO ČASU. Takto se zvyšuje otroctví lidí při jejich masové čipizaci a zadluženosti.Lidská práva jsou jen na papíře, coby jakési sci-fi, které není dosažitelné.Více na našem webu(místo autora)-sdělení č.2270,2634 a 1622

Školné je jenom speciální forma daně...
azazel, 21.12.2006 12:00

Školné je jenom speciální forma daně, kterou se zatěžují ti nejnadějnější lidé, kteří jsou přitom na počátku života, kdy peníze potřebují úplně nejvíc (teprve začínají budovat kariéru, zakládají rodiny, atd..). Jednou jsem si spočítal kolikrát se státu vrátí investice do vysokoškoláka oproti středoškolákovi - a bylo to hodně miliónů... rozumný stát vezme zlomek z tohoto zisku a investuje ho zpátky do školství - a to je mnohem lepší a mnohem levnější cesta než zavádění školného.

PS: nadané studenty žádná ekonomika nepotřebuje, důležitá je ta „průměrná masa“, a školné by kvalitativně zhoršilo právě ty průměrné studenty

Odp: Školné je jenom speciální forma daně...
ivanplacak, 21.12.2006 16:09

Vycházíš z předpokladu,že všichni platěj,ale jenom někteří berou.Právo na základní vzdělání je dané ústavou.Nikdy nemůže být nikomu odňato.Ostatní je věcí jednotlivce,je to jeho věcí jak si zorganizuje život. Ty vycházíš pouze z předpokladu svého pohledu .Nehodnotíš,pozici tvého spoluvrstevníka,který by svou prací rád zkvalitnil život svým dětem.Na tvém diplomu nebudou jejich jména.Co jejich práva pracovat ve prospěch svojí rodiny? Ta tě ,zdá se nezajímají. Se svým životem jsem docela spokojený.
Nepatřím do žádné ze skupin,nemám žádný zájem preferovat jednu, nebo druhou pozici,jenom upozorňuji na to,že nejseš spravedlivej ke všem stejně.!! Máš tendenci nadřazovat svoje práva nad právem jinejch!

Odp2: Školné je jenom speciální forma daně...
azazel, 21.12.2006 16:48

Já na to naopak hledím z pohledu státu a společnosti, protože vzdělání a kvalita absolventů se vrátí zejména státu..

„Bezplatné“ školství je snadno dostupné - což zvyšuje konkurenci a tedy kvalitu studentů, zatímco placené řadu studentů odradí, zjednodušeně budou studovat ti hloupí ale zato bohatí - již dnes i bez školného je pro řadu rodin takřka nemožné nechat dítě studovat na VŠ.

Pokud narážíte na to, že ve školství je málo peněz, tak s tím do značné míry souhlasím - ale školné je podle mě to úplně nejdražší řešení ze všech možných - nemluvě o tom co jsem již napsal, že je to speciální daň pro mladé lidi v době kdy peníze nejvíce potřebují...

Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
ivan, 21.12.2006 19:15

Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje k životu .
Nepodsouvám ti to,ale z vyznění to tak vyplývá a proto z něj vyjdu i já.
Nadřazuješ společnost a její zájmy nad potřeby jednotlivců,je to jeden z většinových pohledů. Beru!
Já vnímám svobodého člověka a občana jako základ všelidských hodnot,s těmi se rodí a jeho přirozená práva teprve svojí vůlí deleguje na společnost, tedy jí je propůjčuje. Zprávci státu a jiných institucí nechápou práva takto jim svěřená jinými lidmi, jako propůjčená,ale velmi často si je zvlastňují.V tom je ta potíž!-Sviňárna.
Děje se to čím dále ve větší míře,a tento stav se neustále prohlubuje ve všech oblastech.Mnozí co rozhodujou i o malém podílu státní moci ji časem zneužijí.!!
Přidělování bytů,umístění do domovů pro seniory,přidělování státních a obecních zakázek,poskytování si protislužeb a zájemných výhod.
Kdekterý úředník,který má právo rozhodovat o plnění nějaké povinnosi si rád nechá zaplatit za její zmírnění.
I přijímání na školy bylo a je předmětem obchodu a poskytování si vzájemných úlev a protislužeb. Přednost vždy budou mít známí známých a jinak si prospěšných.!! Nevyčerpaná kapacita bude poskytnuta lidu.....! Spravedlivější je si tuto službu zaplatit,než ji v podobě vysokých daní vracet státu! Snažší je si držet ruce na kapsách,než honit z... ! Toto je zdůvodnění mého postoje, je výsledkem mojí zkušenosti! Škoda,rád bych měl jinou.

Odp: Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
azazel, 21.12.2006 19:34

Takže je spravedlivější, když studuje člověk, který na na to má peníze ale je hloupý namísto toho, aby studoval chudý, ale nadaný ?

Je správné zatížit mladého nadaného člověka dluhy jen proto, že se snaží dosáhnout vyššího vzdělání ?

Já potřeby společnosti a jednotlivce nijak neřadím, podle mě je to jedna jediná nedělitelná věc.

Odp2: Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
ivan, 21.12.2006 22:11

Azazeli,jako jsem se nesnažil ti podsunout co netvrdíš, tak tě o to prosím taky.
Nepreferuji žádnou ze skupin,přeji si aby měli všichni stejnou šanci,aby byli co nejblíže možnosti využít svého asymetrického nadání. Každý za své, spravedlivé je! Přitom nikdo nezjískává nezaslouženou výhodu. Prototože nejsme
všichni stejně vysocí,stejně nadaní,stejně staří,krásní,silní,vytrvalí,odvážní,pracovitíatd. Přesto má každý nějakou vlastnost nebo přednost,která mu pomůže v životě obstát, důstoně se uživit a zajistit jeho rodinu.
Intelektuální nadání je nejvyšší předností a nejvýznamější výhodou,která není výsledkem snažení,ale genové nahodilosti.
Podporou zvýhodněních , dospějeme k totálně diferencované společnosti .
Přibude lidí,kteří nedokáží v intelektualizované společnosti žít a stanou se hrozbou pro ostatní.Nově narození už nikdy nezjískají sociální kontakt a stanou se neúnosnou zátěží.Už dnes vznikají místa,kde je to realitou.Když už hovoříš o společenském zájmu,který ti leží na srdci tak v komplexnosti úvah nezapomeň i na tuto skutečost.Budeš to ty, tvoje děti a pak vnuci, kteří v tomhle světě budete muset žít.Velice rychle se mění.

Odp: Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
Jimmy, 22.12.2006 0:06

Myšlenka, že za vše je třeba svobodně platit sám, je v zásadě správná ale je třeba podívat se do reality, kde mi stát nesvobodně sebere cca 50% příjmů na různých daních :-/. A proto se ptám, pokud se bude na vysokých školách platit školné, sníží se o to daně ?

Rád bych si svobodně platil za různé dnes „státní“ služby a byl tak zákazníkem a tedy pánem, ale když když mě stát půlku toho co vydělám sebere, tak je to poněkud obtížné a zároveň nesmyslné, protože bych ony služby jako např. studium platil 2x .

Odp2: Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
ivan, 22.12.2006 6:44

Jimmi,stát si přivlastnil přílišná práva,i ta, která mu nikdy nikým svěřena nebyla,prostě se jich zmocnil.Jeho pravomoce byly mnohoásobně překročeny.
Svěřil bych mu do správy pouze síťové stavby,vodní toky, zahraniční politiku,obranu.
dohled nad bankama a měnu,veterinární a potravinařskej dohledu armádu,policii.Výběr poplatku na důchod bych nenazýval daní,ale zajišťovacim poplatkem. důchodový odvod=důchodová dávka .Ostatní by bylo na občanovi.Rozdíl plateb,by zůstával v jeho rukou,a on by se sám rozhovdoal jak se zajistí na svoje stáří.Stavbou,úsporou,pronájmem,dávkou.atd.Připojím Bambuovu myšlenku.Stát nemá právo vlastnit žádná tajemství.

Odp3: Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
Jimmy, 22.12.2006 7:59

Pokud se nad určitou hranici mzdy započítává na důchod jen 10%, tak to není pojištění, ale daň. Protože ať platím jakoukoliv částku, tak zpět dostanu stále stejnou to samé, a to se u pojištění nestane. U pojištění se na výsledném plnění projeví každá koruna.

Odp4: Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
ivanplacak, 22.12.2006 9:19

Současný daňový systém by bylo třeba zbořit a vybudovat nový ,který by dával lidem větší svobodu rozhodovat o svých životech.Kolektivistům by nikdo nezakazoval združovat se na základě dobrovolnosti. (kibuc) Bylo by pouze jejich věcí jak by fungovalo jejich uspořádání.Jestli a jak by se chtěli dělit o výsledky společně vykonané práce.Já bych pro sebe volil svobodu! A ostatním bych jí přál co největší krajíc.

Odp5: Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
NEMO, 22.12.2006 13:20

Současný daňový systém mi připomíná ten co byl v jednom království - Uhlíři máš zaplacené daně? Ano. A na příští rok? ;)

To už nejsou daně, ale normální odírání lidí až na kůži. Střední vrstva úpí a nemá skoro šanci přežít, přitom to byla vždy tažná síla. K čemu mi je mega-giga-podnik když zkrachuje? Katastrofa. Proč tohle vlády podporují? Viz. Grégrův velký třesk, nebo oddlužování bank, kampeliček, k čemu? Jsou to jen naše peníze a sami máme rozhodnout kam s něma.
Když nevím, nechám se zaměstnat, když jsem samostatný, tak pracuji na sebe, nebo se snažím o rozvoj firmy, podílník, spoluvlastník.
Vláda a stát se má starat hlavně o bezpečnost a o základní pravidla chodu společnosti. To co se dneska děje je důsledkem přemnožení škodné - právníků. :(

Když padne živnostník, nebo malá firmička tak se nic neděje, trh to vstřebá a vzniknou nové firmičky reagující pružně na potřeby... :)
Dneska si malá firma sakra rozmyslí, než někoho zaměstná, ty odvody jsou zničující a brzdí rozvoj. :(

Odp6: Azazeli,oba vycházíme z jiného postoje...
ivan, 23.12.2006 13:51

Stát, je jako třetí v manželství, vytrvale se cpe mezi vztahy dvou smluvních stran,aniž by o to byl požádán.

Stát také...
romantik, 24.12.2006 12:10

...vytrvale cpe peníze do školství, aby podnikatelé měli zadarmo stálý bohatý výběr absolventů. Stát stále cpe finanční prostředky do dotací a úvěrů pro podnikatele, které by jinak mohl využít na tvorbu nových pracovních míst ve státních podnicích. Stát stále cpe finance do údžby státních silnic a dálnic, které používají podnikatelé. Atd. atp.

Odp: Stát také...
Jimmy, 24.12.2006 13:59

vytrvale cpe peníze do školství, aby podnikatelé měli zadarmo stálý bohatý výběr absolventů.
Tomu se říká investice, státu se to na daních ze mzdy a DPH vrátí.
Stát stále cpe finanční prostředky do dotací a úvěrů pro podnikatele
Dotací naštěstí moc není, a ideálně by neměli být žádné. A úvěry ? Nevšiml jsem si, že by stát byl banka.
které by jinak mohl využít na tvorbu nových pracovních míst ve státních podnicích
Ano, z daní sebraným pracujícím lidem a hodnoty tvořícím podnikatelům se budou vytvářet už z principu neefektivní státní podniky které budu konkurovat soukromým podnikům a tím snižovat vybrané daně. Úžasný nápad, jak stát postupně úplně zrujnovat ;-)
Stát stále cpe finance do údžby státních silnic a dálnic, které používají podnikatelé.
A běžní občané chodí pěšky po lesních pěšinách, protože po silnicích jezdí jen podnikatelé, nebo je to jinak ? ;-)
I to je investice, která se vrátí, protože bez dopravy není možné vyprodukovat a prodat vůbec nic. A platit mýtné každý pár kilometrů by bylo dost nepříjemné.

Odp2: Stát také...
romantik, 24.12.2006 22:41

Co by byli podnikatelé bez státu ? Státní podniky byly efektivnější, než soukromé, protože byly velké, nejmodernější technikou vybavené, mohli tam pracovat velmi specializovaní lidé. Současné mezinárodní koncerny se začínají podobat státním podnikům s tím rozdílem, že už jim je jeden stát malý a za pohádkovými zisky putují od bohatší a náročnější pracovní síly k těm nejchudším, na kterých nejvíce vydělávají.

Odp3: Stát také...
ivan, 24.12.2006 23:28

Přestěhuj se do Moldavie,brzo tam dorazí.
:-) Přeju hezkej Š.veřer.

Odp3: Stát také...
Jimmy, 25.12.2006 8:07

Jak byly státní podniky úžasně efektivní jsme mohli všichni vidět v např. u nás v Československu v letech 1948 až 1989, kdy jsme během 40let nabrali zhruba 20ti leté zpoždění za okolním světem ;-) Ten systém byl tak úžasně efektivní, že ani vedoucí komunisté neměli nic proti zrušení, protože už ani pro vládnoucí elitu nedokázal nic moc smysluplného vyprodukovat.

Současné mezinárodní koncerny mohou na rozdíl od státních podniků zkrachovat, takže podobnost je jen vzdálená.

Jimmy...
romantik, 26.12.2006 22:50

... a důkazem toho, jak je teď všechno efektivnější a jak mílovými kroky „doháníme zpoždění za okolním světemů¨“ je neustálé zdražování všeho a všude.

Odp: Jimmy...
Jimmy, 27.12.2006 0:35

Zajímavé, zrovna já pracuji v průmyslu, kde je už hodně let běžné zdražování o -40% ročně (pro méně chápavé, co koupím dnes za 100 000 Kč za rok koupím za 60 000 Kč).

Ostatně drtivá většina zdražování je jen logický důsledek emisí nových peněz ať už ve formě tištění nových bankovek nebo emisí nových bankovních úvěrů. Ale to by bylo na dlouho a je to daleko za hranicí představivosti běžného socialisty. Zjednodušeně řečeno, inflace je forma skryté daně :-(

Odp2: Jimmy...
ivan, 28.12.2006 21:57

Rurooranžisté nikdy nepochopí,že rozdělením celku na větší počet podílů, nezjískám celek větší.!! Podporou levičáctví umožňují socialistickým vládám, jim platit jejich budoucím dědictvím a okráct jejich rodiče o úspory! Jedinej skutečnej prospěch z takovéto politiky mají sekretariáty jimi volených stran. Posílená moc jejich vůdců je velice dobře obchodovatelným artiklem.

Odp3: Stát také...
NEMO, 25.12.2006 16:37

No to snad ani nemůže být myšleno vážně. :(
Jako bych slyšel soudruha na schůzi.
Nebýt 40let komunistického temna, tak jsme na tom výborně, byla přetržena historická kontinuita a lidé dneska nemají návaznost na své předky. Jak píše Jimmy máme sekeru ve vývoji a hlavně máme „vychované“ socialismem mladé. :(
Státní podniky vyráběly do skladu, nebo za hubičku pro státy socialistického tábora. To si už nikdo nepamatuje jak to bylo? Rozdělená výroba podle Moskvy a RVHP a ne podle toho co se kde historicky vyrábělo. Do pytle s takovýma jako vy.
Stát má vlastnit je to co je pro lidi dobré aby vlastnil, nic nenamítám proti energetickým podnikům, energetické politice, nic nenamítám proti dálnicím, ale nesmí se do toho motat odbory jako na dráze a vše musí být průhledné a jasné - jednoduché a jasné zákony podle kterých to funguje. Dušek a spol. ničí České dráhy a to říkají hlavně zaměstnanci drah, stačí se jich zeptat. Kvůli odborářům se propouští a bobtná mangorstvo.
No raději se nebudu rozčilovat, máme přeci jen ty svátky klidu ne? :)

Odp4: Stát také...
romantik, 26.12.2006 0:21

NEMO, a co současné soukromé podniky, co svou existenci založily na tom, že „za hubičku“ dostaly zrušené státní podniky a dosud z bývalých státních podniků profitují? A nestěžují si, že v těch snadno získaných majetcích nemají žádné rodinné kořeny ani „zpřetrhané kontinuity“. Máte divné a neobjektivní zprávy o „sekeře ve vývoji“. Vždyť už prý ani Jablonecká bižuterie nemá českého vlastníka; kořeny sem, kořeny tam, nikomu to nevadí.

Odp5: Stát také...
NEMO, 26.12.2006 22:18

Vy vůbec nechápete o čem píšu. To je marný. :(

NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
romantik, 26.12.2006 0:37

NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je dnes všechno průhledné? A kde jste byl po válce? Jak jste sám pomáhal zachraňovat kontinuitu a návaznost na předky ? V té době se tady lidi ( kromě těch, co emigrovali) na takové s prominutím detaily neptaly a zadarmo odklízely trosky, opravovaly silnice, stavěly školy a školky a pracovaly na polích. A Vy si myslíte, že v současné době se už u nás nevyrábí „za hubičku“ pro tzv. strategické partnery ? Vždycky nějací takoví jsou. A vždycky byli a jsou lidé, kteří se vezou na vrcholku vlny a odtamtud do světa hlásí , jak je ta vlna pozitivní.

Odp: NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
Jimmy, 26.12.2006 7:12

Vy naivko, zeptejte se nějakého dědečka či babičky, jak „dobrovolné“ byly akce typu „město pomáhá vesnici“, akce Z a podobné aktivity, kdy se zdarma pracovalo ve prospěch socializmu. Byly to tak úžasně „dobrovolné akce“, že kdo se jich nezúčasnil, tak měl pořádné problémy v práci a dalším životě.

A prosil bych nějaký konkrétní příklad, co se dnes vyrábí „za hubičku“ pro strategické partnery ;-).

Odp2: NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
NEMO, 26.12.2006 22:21

Vzdávám to, romantika nechávám na pokoji, už na něj nebudu reagovat, je to naprosto zbytečný, ten člověk je podle mě nemocný a není mu pomoci. :(
Nemocný socialismem a komunismem. Nezná historii, a poslouchá jen to co se mu hodí, neustále si stěžuje na špatný život absolventa, kterému všichni ubližují...

Odp3: NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
romantik, 26.12.2006 22:28

NEMO je NEMOcný svým -ismem, je jím zaslepený, nevidí a vidět nechce.

Odp4: NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
NEMO, 26.12.2006 23:51

Naposled!
Jakým -ismem? Na konci DEMOKRACIE nevidím, žádný ismus. A jiné zřízení nepropaguji, snad technokracii a tam také není -imus.
Člověče proberte se, vemte si do ruky nějakou učebnici ekonomie a studujte, protože ty vaše dřísty jsou do nebe volající, proč se zdražuje? Například u potravin to je důsledek pře dotováním potravin jinými státy, špatné celní politiky našeho státu, to je důsledek socialistickým myšlenek zavlečených do tržního hospodářství.
V jiných oborech naopak ceny klesají - elektronika a technika obecně. Je to jen otázka nabídky a poptávky. To že se do všeho montuje stát se svými nařízeními a regulacemi, za to já bohužel nemůžu. V tom mají prsty takový „experti“ socialismu jako vy.
Je tu někdo kdo to tomu člověku vysvětlí? Nejlépe nějaký profesor ekonomie. :)
U nás stále dojíždí ekonomika na pozůstatky co nám zde vytvořili soudruzi a nyní nově KSČSSD, jejich socialistické zákony nemají s tržním a zdravým ekonomický prostředím nic společného. :(

Odp3: NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
Jimmy, 27.12.2006 0:24

Mě to zatím docela baví :D Zatím mám čas a chuť nacházet zjevné nelogičnosti a nepravdy v těch neskutečných hovadinách, ale uvidíme jak mi to ještě vydrží dlouho :-)

Odp2: NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
romantik, 26.12.2006 22:24

Dnes se „dobrovolně“ n e p r a c u j e , dnes se „dobrovolně“ odchází do nezaměstnanosti; proti důchodci to má nezaměstnaný horší v tom, že žádný nezaměstnanecký důchod nedostane.
Dříve se dleVašeho názoru „ d o b r o v o l n ě “ pracovalo a lidé za to třeba nedostali peníze, ale dostali svačinu, oběd i večeři a k tomu tašku např. brambor, mrkve nebo cibule. Co z toho bylo a je pozitivnější? Kdybyste tu dřívější naturální odměnu přepočítal na dnešní ceny, tak by to možná bylo více, než si někdo za den brigády vydělá dnes.

Odp3: NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
Jimmy, 27.12.2006 0:18

Jako student jsem dělal i brigádu za 33Kč na hodinu (tj. méně než minimální mzda) a na svačinu jsem si rozhodně vydělal,a tak nemám pocit, že dřít celý den na poli za hrst brambor bylo nějak výhodnější ;-)
A protože jsem absolvování vysoké školy a po návratu z USA byl cca 2 měsíce oficiálně nezaměstnaný (než proběhly 2 kola výběrového řízení ve firmě kam jsem chtěl nastoupit), tak si moc dobře pamatuji, že mě od úřadu práce chodila podpora v nezaměstnanosti. Na uživení to nebylo, ale bylo to více než moje kapesné jako studenta půl roku před tím. Takže raději se dnes budu válet doma za peníze, než dříve dřít na poli/stavbě zdarma.

Odp4: NEMO, Vy naivko, Vy si myslíte, že je...
NEMO, 27.12.2006 9:26

Byl jsem na „brigádách“ se školou, chodil jsem na Střední ekonomickou zemědělství a výživy v Bučovicích. Tak si velice dobře pamatuji, jak se takové brigády dělali, bylo to v letech 1985-1989. Takže ještě za soudruhů.
Probíhalo to jako za feudalismu, normálně nás nahnali do pole na jednocení řepy, sběr česneku, sběr zelí, sázet řepu sazečku, zběr hroznů... Že bych z těch peněz byl odvázanej, se říct nedá, zaplatilo nám to akorát autobus na školní výlet. Dovezli nám sice svačinu, ale to bylo tak vše.
Dál si pamatuji brigádu na chmelu, ruční česání, jo to byl vodvaz... Kdyby jsme se tam sami nebavili, tak jsme tam umřeli nudou. Bydleli jsme na ubytovně v dřevěném podkroví, kde se nedalo zatopit, kosa tam byla tenkrát jak blázen, naštěstí jsme měli přístup k alkoholu... Tenkrát to zas tak jednoduchý nebylo. Jako dnes. :)
Mě by fakt zajímalo jestli pan Romantik vůbec něco takovýho zažil na vlastní kůži, protože ty jeho řeči opravdu nechápu. Přijde mi, že má tak 16 let a poslouchá někde soudruha na stranické schůzi KSČ(M).
A ještě jedna věc, na našem Úřadě práce co jsem se díval, se za rok snížila nezaměstnanost o cca 1000 lidí, a to je na tak malý okres hodně! Poměr nezaměstnaný/volné místo vzrostl asi o 200%, takže ať mi nikdo nevykládá, že musí být nezaměstaný, dneska májí i na ÚP dost volných míst na to, aby se někdo musel válet doma.
Teď jsem byl asi týden mimo práci - dovolená. A celkem jsem se těšil zpět, protože být jen doma a brát dávky, by mě asi zabilo, fakt ty lidi nechápu. :) Dělal bych prakticky cokoliv co by mi zdravotní stav dovolil. Nedělat a proč, jsou v mnoha případech až na vyjímky jen výmluvy.

Mladí nic nevědí
romantik, 26.12.2006 1:04

Mladí nic o socialismu nevědí, mladí už jsou vychovaní kapitalismem: nepomáhají si, hrají na PC akční hry a chtějí vydělávat a podobat se nejbohatším světovým celbritám; vyšší cíle neznají. Mladí už umí být komunikativní, kreativní a bezohlední navzájem mezi sebou a hlavně k lidem starším, starým a slabým viz heslo: „Každý si zaslouží svůj osud“.

Z kapitalismu je mi na blití
Jirka, 17.2.2007 0:54

O ekonomice odborné znalosti nemám. Nezažil jsem ani brigády za socialismu, ale jedno vidím: současný systém je nespravedlivý, ne-li odporný. K čemu je fungující ekonomika, když je systém nespravedlivý. Ve většině věcí souhlasím s romantikem.

A pokud jde o školné, mám dvě možnosti: buď žádné, nebo jen od určité výše příjmu.

Odp: Z kapitalismu je mi na blití
ivan, 17.2.2007 9:24

Jirko,až budu skákat do hrobu,tak zavolím komunisty aby sis jich pořádně užil! Mám s nima zkušenosti jako málokdo. Slušným lidem se za tuto kurvárnu omlouvám.

Odp2: Z kapitalismu je mi na blití
Jirka, 15.3.2007 18:36

Se kterejma komunistama máš zkušenosti? (mimochodem nebudu určitě jedinej, komu tim uděláš radost)

Odp3: Z kapitalismu je mi na blití
ivan, 15.3.2007 23:50

Už jsem to tu psal.Při ,,Korejské krizi„“,(1953),když byla máma těhotná s mým bratrem, tak nás nechali takřka umrznout téměř na poli v nedostavěném domě bez el.přípojek a vody.Tátu drželi na vojně 33měsíců (zaměřovač výpočtář)a já žůstal pouze s těhotnou mámou.Na nezkolaudovaný dům nebyl dán uhelný výměr a jediný příjem naší rodiny bylo 418,-Kčs,vojenských náhrad našeho táty. Mateřská byla v té době pouze 18 týdnů!!! Pak nic.Pamatuju jak nám doma zamrzla polívka.Od té doby mám větší strach z chladu než z hladu.Když tu někdo začne mlejt o jejich dobrotě,(třeba ty) tak mě začnou vždycky svědit omrzliny.Máma už nemohla zoufalstvím ani brečet.Na krku malého kluka a mimino.
Trvalá hrozba ostrého nasazení mého táty!Skoro si ho z té doby ani nepamatuji,občas(asi tři týdny) nakrátko na propustku.Vlastně si ho pamatuji jenom při loučení.Podrobnosti nebudu ani popisovat,stejně by ti to nic neřeklo.Jsem rád,že jsem ti udělal radost.!!

Odp4: Z kapitalismu je mi na blití
Jirka, 20.3.2007 15:00

Tvůj negativní postoj ke komunistům ve tvém případě chápu.

Ahoj lidickove,nesouhlasim se...
linuxdrak, 12.3.2007 9:25

Ahoj lidickove,
nesouhlasim se zavedeni skolneho na vysokych skolach, nebot by to mnohonasobne zvysilo nakladny nejem pro studenta, ale spise pro jeho rodinu.
Mohlo by se stat, ze by spousta studentu prerusila studium jenom proto, ze by na to nemela.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru