Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

30.12.2006 14:32

Žili skutečně draci?

Jako děcko mě draci doslova fascinovali - ke každé správné pohádce patřil drak chrlící oheň a udatný rytíř, neváhající této stvůře utnout místy i hezkou řádku hlav. Vyrostl jsem, ale otázka, odkud se draci vzali, mě nepřestala pronásledovat. Znovu jsem si na ní vzpomněl včera, když jsme se s dětmi dívali na film Dragonsworld. Nebudu zde film komentovat ani prozrazovat, k čemu dospěli autoři filmu, ale beru film jako inspiraci k vlastním úvahám nad otázkou, jež zazněla již v nadpisu - Žili skutečně draci?

Pro jejich skutečnou existenci hovoří fakt, že v mytologii takřka každé kultury mají draci své místo a to často u kultur, které byly vzájemně izolované a které tudiž nemohly jedna od druhé „opisovat“. Významnou roli hrají draci v čínské mytologii, draky uctívali Aztékové, obrazy draků lze nalézt na obazcích z planiny Nazca, své místo nalezli draci i v bájch starých Řeků nebo Vikingů a tak bych mohl pokračovat dále - vždyť i v Bibli najdeme zmínku o dracích - ve Zjevení svatého Jana. Legenda o boji svatého Jiřího s drakem je asi všeobecně známá. I podoba draků v různých kulturách je nápadně podobná - dlouhé šupinaté tělo s výrazným protáhlým ocasem, mohutné tlapy vyzbrojené drápy a hlavně veliká tlama plná ostrých zubů chrlící oheň.

Odkud se vzal tento obraz draků? Na první pohled každého zaujme podobnost draků s dinosaury, kteří vyhynuli po srážce Země s asteroidem před 65 milióny let. Mohli naši dávní předkové nalézt kostry dinosaurů a na jejich základě vytvořit mýty o dracích? Úplně vyloučeno to není. Ale moc pravděpodobné se mi to nezdá. Zaprvé nalezišť koster dinosaurů na světě mnoho není – vím o pláních Montany v Severní Americe a o poušti Gobi v Číně – a za druhé ani na těchto nalezištích nelze nalézt kompletní kostry těchto mohutných zvířat, ale často jen jednotlivé kosti. Nález celé kostry dinosaura bývá vždy vědeckou senzací.

Mohli nějací potomci dinosaurů přežít globální katastrofu a dočkat éry Homo sapiens? Tady bych byl také velice opatrný – proti této teorii hovoří ta obrovsky dlouhá doba – i kdyby byli draci dlouhověcí jako želvy, přesto by se jednalo o tisíce generací. Pokud by jejich populace byla hojná, aby mohla přežít tisíce generací, proč jsme doposud nenalezli jedinou kostru? Pokud by jejich populace byla malá, ze statistického hlediska by již dávno vyhynuli nebo zdegenerovali křížením příbuzných jedinců.

Já osobně bych myšlenku spřízněnosti draků s dinosaury raději opustil a hledal řešení jinde – v jiných skupinách plazů, kteří apokalypsu před 65 milióny let přežili – nemůžou být bájní draci ve skutečnosti nějací obrovští varani či krokodýli? Co ale s těmi křídly a chrlením ohně? Je to celé zapeklité a nevím si s tím rady.

Poměrně jednoduché to s draky mají zastánci kontaktů dávných civilizací s mimozemšťany – pro ně jsou draci buďto zvířata těchto bohů nebo bohové sami. Záleží na tom, čemu kdo chce věřit.

Jako perličku na závěr větu, kterou mi kdysi dávno při debatě o dracích řekl jeden jehovista – Země je ve skutečnosti stará necelých deset tisíc let, vždyť Bůh jí stvořil během šesti dnů a lidé byli současníky dinosaurů v rajské zahradě.

A co si myslíte vy? Žili skutečně draci nebo se jedná jen o výmysly a bujnou fantazii dávných vypravěčů?

Zapomělo se na hada
kahi, 30.12.2006 16:26

Myslím že původem fiktivních zvířat - draků - nejsou dinosauři, ale zmínění plazové, varani, krokodýli, nezmínění plazové, ještěrky a především hadi. Na základě pozorování způsobu života těchto živočichů, způsobu lovu, shánění obživy, životu ve skalách, jeskyních, norách, a na základě přenesení těchto tajemných, mystických a působivých zvyků do jedné bájné a děsivé (citově působící) tělesné schránky vzniká představa draka.

Pokud se nepletu, tak v aztécké/indiánské mytologii vystupují především hadi (opeřený had, hadí žena), než přímo draci. Tím by se dala zpochybnit teorie nezávislého vývoje s identickým závěrem - představou draka. :-)

plus
kahi, 30.12.2006 16:37

a ještě bych dodal... spojování různých částí (fyziologických i charakterních) různých zvířat do podoby fiktivního zvířete je věc v různých civilizacích zcela běžná... a nejedná se pouze o spojování zvířat mezi sebou, ale i o spojování lidí a zvířat... už proto, že donedávna měl člověk ke zvířatům větší respekt a jejich schopnosti jej přiváděly v údiv... tak všelijak vznikly legendy o napůl lidech, napůl jaguárech, mínotaurech a kentaurech, vodních vílách a medůzách, ženách s hlavou lvice a mužích s hlavou slona... :)

možná by se dalo říct, že kromě ameriky plnil had vždy negativní roli... co myslíte?

Bezva článek, potěšil. Když můj děda...
ivan, 30.12.2006 21:06

Bezva článek, potěšil. Když můj děda říkal,že draci opravdu existují,tak o tom už přes padesát let nepochybuji! Jsou jediným živočišným druhem,kterému přítomnost lidí prospívá! Dokud budou na Zemi lidé,dotud tu s nimi budou žít draci.
Jsem o tom přesvědčenej.

Zpátky do pohádky...
romantik, 30.12.2006 21:15

... je správný trend od Kahi. Takové vysvětlování Dědečka Mrazíčka, Ptáka Ohniváka nebo Víly z měsíčních paprsků žasnoucím dětem, to je něco, co děti zabaví a žádného dospěláka se nedotkne.
Horší už bude větším dětem vysvětlovat termín „ d e m o k r a c i e “; doporučuji Vám Kahi pilně studovat, než ta doba nastane, protože demokracie ve skutečnosti nikdy nebude tím, čím by dle slovníku naučného měla být. A větší děti už pohádkám nevěří.

Odp: Zpátky do pohádky...
NEMO, 30.12.2006 21:27

Pro vás mám jeden pohádkový odkaz Firmy začínají lovit zaměstnance.

Jinak na existenci draků se dívám jako na mytologii. Draci představují tu zvířeckost, destrukci a sebe ničení uvnitř lidí samotných. Nic víc v tom nehledám.

Pokud je pravda co tvrdí Jehovisté, tak klidně může být pravda i to, že žijeme skutečně v simulaci a v Matrixu. Skutečnou pravdu se asi nikdy nedovíme, nebo ne v našem krátkém životě. :)
Pak by se tyhle mýty a pověsti klidně mohli stát simulovanou skutečností a nikdo by nepoznal, že to není opravdové. Už dneska se těžko rozezná falzifikát - reportáž v televizi od skutečnosti. Těžko tomu všemu věřit. ;)

Odp2: Zpátky do pohádky...
lucie, 5.4.2014 14:31

ano ale mozna

Odp: Zpátky do pohádky...
kahi, 31.12.2006 1:51

musím se přiznat, že Tvé reakce jsem nepochopil vůbec nic, ani to, zda je souhlasný nebo nesouhlasný... :)

Odp5: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
j, 31.12.2006 8:09

To není důležitý, jestli souhlasí nebo ne. Prostě se snaží změnit téma.

Odp2: Zpátky do pohádky...
romantik, 31.12.2006 23:24

Kahi, pochopení je jednoduché: I pohádkovou bytost lépe vysvětlíš a lépe jí uvěříš, než současnému, pohádkovému drakovi podobnému termínu „demokracie“. A co se týče souhlasu nebo nesouhlasu, můj komentář tentokrát toto nevyjadřuje, není třeba. Ať si každý věří v co chce, pokud se chová slušně a nevinným lidem neubližuje.

Odp3: Zpátky do pohádky...
maci, 1.1.2007 8:11

V co věří romantik?

Příliš mnoho shodných znaků
NEMO, 30.12.2006 21:34

Zaráží mě tak tom všem ta podobnost výběru - draci. A nejen tohle. Všimli jste si, že civilizace na různých kontinentech v různých časech má podobné znaky a příznaky?
Tohle mi vrtá v hlavě nejvíc. Jako by Země měla nějaké jednotné informační pole nebo kolektivní vědění, co když existuje opravdu Gaja, která se o nás všechny stará?

Odp: Příliš mnoho shodných znaků
j, 30.12.2006 21:54

Rupert Sheldrake - Tao přírody ???

Odp: Příliš mnoho shodných znaků
Bambus, 3.1.2007 12:04

A všichni znali astrologii...

...třeba nejen Gaja :)

Odp2: Příliš mnoho shodných znaků
NEMO, 3.1.2007 14:43

možná... :)
Diskuse jako salám -> IAN astrolgie

A co tohle? Archeologie

ještě jedna možnost :)
Bambus, 3.1.2007 12:01

Jestli starověký odznak lékařství caduceus nejsou dva hadi, ale molekula DNA, tak už si třeba někdo v historii hrál na stvořitele. V mytologii se píše i o jiných neuvěřitelných zvířatech, která byla nakonec násilně vyvražděna. Třeba tehdy vyřešili i jak může drak chrlit oheň; ale přesto to byl asi historicky blbej design.

Drak je symolem živlů a moci...
ivan, 8.1.2007 16:33

Drak je symolem živlů a moci. Plovací blány-voda,křídla-vzduh,drápy-moc,šupiny-nezranitelnost,vícehlavost-nesmrtelnost,hadí tělo-věrolomnost a síla.
No a oheň ??...Už jste někdy někdo viděl nějakého draka bez ohně? ..Já tedy ne!
Oheň musí bejt,je jedním ze tří bratrů živlů.Drak bez ohně? Kdo to kdy viděl!!:-)

V knize Job je popis největších zvířat...
Vladek, 10.1.2007 16:46

V knize Job je popis největších zvířat které stvořil Bůh. Podle některých vědců se popisy těchto zvířat shodují ze známými pravěkými zvířaty. Část vědců dnes se domnívá že člověk a prehistorická zvířata žili současně. Což také tato kniha potvrzuje.

Nedávno vyšel v deníku „Právo“ článek o nových skutečnostech, které tuto domněnku potvrzují.


Například brontosaurus je v Bibli jmenovaný jako behemót.
Jb 40,15-24

Pro ty, kteří nevlastní Bibli uvádím část s knihy „Job“ .

Jb 40,15-24
15 Pohleď jen na behemóta (brontosaurus), i jeho jsem učinil jako tebe; on jako dobytče žere trávu.
16 Pohleď, jakou má sílu v bedrech, jak mocné jsou svaly jeho břicha.
17 Napřímí ocas jako cedr, šlachy jeho stehen jsou propletené,
18 jeho kosti jsou bronzové válce, jeho hnáty jako železný sochor.
19 On byl na počátku Božích cest; jen jeho Učinitel může na něj s mečem.
20 Pastvu mu poskytují hory, kde dovádí všeliká zvěř polní,
21 uléhá pod lotosem, skryt ve třtině a bahnu.
22 Lotos jej zastírá svým stínem, potoční topoly ho obklopují.
23 A hle, vzedme-li se řeka, neustoupí, důvěřuje si, i když se mu Jordán do tlamy valí.
24 Kdo se mu postaví do očí a provleče mu chřípím smyčku?

Další.
Jb 40, 25-32 Jb 41,1-26
25 Vytáhneš udicí livjátana a zkrotíš provazem jeho jazyk?
26 Vložíš mu do chřípí sítěnou houžev, probodneš mu čelist hákem?
27 Bude se tě doprošovat o smilování a pokorně s tebou mluvit?
28 Uzavře snad s tebou smlouvu, abys jej vzal provždy za otroka?
29 Můžeš si s ním pohrávat jak s ptáčkem? Uvážeš ho pro své děvečky?
30 Budou o něj společníci smlouvat, rozkouskují si ho kupčíci?
31 Propíchneš mu kůži bodci, jeho hlavu rybářskými harpunami?
32 Zkus na něho vložit ruku! Pomysli na boj, a neuděláš to.
Jb 41,1 Hle, čekat na něho je ošidné, při pohledu na něho se člověk hroutí.
2 Není odvážlivce, který by ho dráždil. Kdo potom obstojí přede mnou?
3 Kdo mi napřed něco dal, abych mu to splatil? Pod celým nebem všechno je mé.
4 Nemohu mlčet o jeho údech, nemluvit o jeho bohatýrské síle a jeho výborné stavbě těla.
5 Kdo odkryl jeho oděv a přistoupil k němu s udidly dvojitými?
6 Kdo otevřel vrata jeho tlamy? Strach jde z jeho zubů.
7 Jeho hřbet je jako řady štítů těsně uzavřených pod pečetí,
8 dotýkají se jedny druhých, vítr mezi ně nevnikne;
9 jeden přilétá k druhému, jsou pevně sevřeny, nelze je oddělit.
10 Jeho kýcháním se rozžehává světlo, jeho oči jsou jak řasy jitřenky,
11 z úst mu vycházejí pochodně, unikají ohnivé jiskry,
12 z nozder mu vystupuje kouř jak z hrnce nad ohněm z rákosí rozdmýchaným,
13 jeho dech rozžhavuje uhlí, z tlamy mu šlehá plamen,
14 v jeho šíji dříme síla, před ním se každý zkroušeně chvěje,
15 laloky mu přiléhají k tělu jak ulité, netřesou se,
16 jeho srdce je slité, tvrdé jako kámen, slité jako spodní žernov.
17 Když se zvedne, sami bohové se leknou, při tom hrozném třesku jsou bez sebe strachy,
18 meč, jenž by ho zasáhl, tu ránu nevydrží, ani kopí, vržená střela či hrot šípu.
19 Železo má za slámu, bronz za trouchnivé dřevo,
20 šíp z luku ho nezažene na útěk, kameny z praku se před ním mění v stébla slámy,
21 kyj má jen za slaměné stéblo, posmívá se, když přiletí chvějící se oštěp.
22 Vespod má ostny podobné střepům, vleče se blátem jako smyk na obilí,
23 způsobuje, že to v hlubině vře jako v hrnci, moře je pro něj jak kelímek na masti,
24 nechává za sebou světélkující dráhu, až se zdá, že propastná tůň zšedivěla.
25 Na prachu země mu není podobného, kdo by byl prost všeho děsu.
26 Na všechno vysoké pohlíží svrchu, nad všemi šelmami je králem."

A další… Jb 40, 25-32 Jb 41,1-26


Vladek

Odp: V knize Job je popis největších zvířat...
Kelt, 12.1.2007 7:31

Docela obdivuji, jak jste opsal pro podporu svého argumentu obrovský kus z Bible. Nebyl jste v minulém životě mnichem opisujícím knihy? :-):-)

Jinak s Vámi souhlasím jen částečně - Vaše citace Písma ukazuje na to, že i v židovské kultuře a mytologii měli draci své místo a že i zde by jedním ze zdrojů inspiraci mohli být skuteční dinosauři nebo jiní velicí ještěři.

Nic to ale nedokazuje, že by lidé měli být současníky dinosaurů. Tento názor jsem ve svém článku uvedl opravdu jen jako kuriozitu a perličku - myslím si, že tento názor byl moderní paleontologií mnohokrát spolehlivě vyvrácen.

Odp2: V knize Job je popis největších zvířat...
Vladek, 14.1.2007 22:41

Nejde o „můj argument“. Jde o svědectví Písma. Je zajímavé jak přesně se shoduje popis některých známých druhu dinosaurů s moderní paleontologií. Vždyť v době kdy byly napsány svitky knihy „Job“ lidé nevěděli nic o tomto vědním oboru. Přesto se autor zmíněné knihy obrací na Joba se slovy „pohleď na…“. Na co tedy hleděl Job, když zmíněný druh zvířat dávno vyhynul?
Tvrzení, že „tento názor byl moderní paleontologií mnohokrát („spolehlivě“) vyvracen.“
Je jen zakrývání a mlžení, tam kde se jedna jen o domněnky.
Pod pláštíkem „vědecké“, „spolehlivé“ a „ověřené“ mnozí jsou ochotní věřit, že věci se mají tak a ne jinak, přesto že se musí často měnit. Naopak jak někdo vzpomene Bibli, okamžitě je vše vymýšlené.
Jen pro zajímavost, při hledání odkazů v nejrůznějších pojednáních o dinosaurech, našel jsem „vědecké“ argumenty, že Bible o dinosaurech nemluví. Většina lidí tomu věří.
Avšak, jak jsem napsal v předchozím článků, Bible je udivujícím způsobem přesně popisuje.
Ovšem většina „vědců“ to neví.

Vladek

Odp3: V knize Job je popis největších zvířat...
Kelt, 15.1.2007 9:00

Nechci Bibli nijak snižovat, sám si jí velice vážím jako zdroje radostné zvěsti o Ježíší Kristu.

Cílem Bible a jejich autorů ale nebylo podávat vědecké zprávy o světě kolem, ale především psát o Hospodinu a jeho činech. V tom má Bible nezastupitelné místo.

Mám-li si však vybrat, zda budu věřit vědeckým metodám a technikám moderních paleontologů nebo mnohdy nejednoznačným vědeckým popisům z Bible, zvolím moderní vědu.

Nejsem biblista a nevím, kdy byla sepsána kniha Job, ale umím si představit, jak dlouho kolovala v ústní tradici než byla sepsána a kolikrát byla ručně opisována a poté překládána do řečtiny, latiny a jiných jazyků a jak se tudiž za ta staletí mohl změnit obsah i význam tohoto svědectví.

Odp4: V knize Job je popis největších zvířat...
Vladek, 16.1.2007 14:15

Tak nevím, jestli hledáte pravdu, nebo jde vám o něco jiného.
Na jedné straně píšete, že si vážíte Bible a její radostné zvěsti o Ježíši Kristu. Na druhé, pochybujete o její pravdivosti a přesnosti. Přestože i sám Ježíš Kristus se na Písma odvolával a potvrzoval jejich platnost ( J 10,35 ). O Jobovi se zmiňuje také prorok Ezechiel (Ez 14,14 a Ez 14,20 ) dále apoštol Jakub ( Jk 5,11). Avšak souhlasím, opravdu cílem Bible, není vědecký popis světa a vesmíru. Ale jestli je tam zapsána nějaká zpráva, pak je pravdivá. Netvrdím, že při opisu Bible a překladu nemohla vzniknout nějaká nepřesnost. Mohla, ale podle badatelů bible jen minimálně ve významu slova, ne však věcná ani obsahová.
Například, když si vezmeme zmíněný popis největších zvířat, zapsaný v knize „Job“( r.587/6 př.Kr.).
Při opisování by se měnil, jak píšete „obsah a význam“, potom je skutečně zarážející, že při stáři zápisu asi 2590 let a „takové náhodné chybě“ by pisatelé přesně popsali to, co je schopna popsat až moderní věda. Až tak? Taková náhoda?

Vladek

Nějak si nerozumíme
Kelt, 17.1.2007 8:08

Nevidím v tom žádný rozpor. Fakt, že věřím části Bible ještě neznamená, že musím slepě věřit všemu, co je v Bibli napsané :-) a že si od určitých částí Bible nemohu zanechat kritický odstup.

Beru Váš příspěvek jako doklad toho, že i v Bibli se objevují odkazy na prehistorická zvířata - dinosaury? draky? - a že je to záhada, proč jsou zmínky o dracích v tolika různých kulturách. Ve svém článku jsem i nastínil, co si o tom myslím já - že může jít o inspiraci velkými krokodýly nebo varany, v diskusi ještě někdo nadhodil obří hady ...

Odmítám však uznat teorii, že by lidé byli současníky dinosaurů a odvolávám se na autoritu vědy.

Odp: Nějak si nerozumíme
AnetRoman, 18.2.2007 3:33

potrebuješ ešte vela kníh prečítať, aby si mohol prestať používať výraz „Nějak si nerozumíme“. Pane milej „Kelte“. Vieš koľko „money“ potrebuje hlúpy vedec-archeológ na svoju činnosť od daňových poplatníkov, ktorej výsledný efekt stojí na zastaralej a veľmi nepresnej uhlíkovej metóde? To budem radšej naozaj veriť Biblii. Pozn.: videl si niekedy foto Charlesa Darwina s Mount House vo Shrewsbury? Ako jediný na svete má plné právo tvrdiť že pochádza z opice...

Odp2: Nějak si nerozumíme
Jana, 18.2.2007 9:27

Nejspíš ti nedojde, že Keltova argumentace stojí o několik tříd výše než tvoje arogance. Ale s tím se asi nedá nic dělat.

Odp3: Nějak si nerozumíme
ivan, 18.2.2007 22:47

Rád se připojuji k podpoře Kelta. Věcnost,slušnost,jasné a zdůvodněné postoje a argumenty.

Odp4: Nějak si nerozumíme
Kelt, 19.2.2007 10:43

Díky oběma za podporu. Vůbec netuším, čím jsem si ten citový výlev zasloužil :-)

Odp2: Nějak si nerozumíme
dobrák, 12.11.2007 13:14

"Anetroman - i TY se můžeš státi DRAKEM a to velmi úspěšně.Stačí větší dávka cibule,trochu vařeného hrachu a postavit se zadní částí těla na zahradě u ohýnku.To potom šlehají takové darčí plameny,oj,ojo,oj!!!

Odp: V knize Job je popis největších zvířat...
ivan, 15.1.2007 20:43

Pane jo,to ale musel bejt drak!

Odp: V knize Job je popis největších zvířat...
_Ema, 22.1.2007 15:57

Vladku, chces rict, zem oderni paleontologie popisuje dinosaury, kterym „z úst mu vycházejí pochodně, unikají ohnivé jiskry,
12 z nozder mu vystupuje kouř jak z hrnce nad ohněm z rákosí rozdmýchaným,
13 jeho dech rozžhavuje uhlí, z tlamy mu šlehá plamen“?

Jeste jsem neslysel o zivem organizmu, ktery by horel a zil zaroven.

Ve kterem tisicileti pred Kristem byla napsana kniha Job? 4-5 tis.? A kdy vyhynuli dinosauri?

Vladku, snazis se dokazat, ze dinosauri vyhynuli pred par tisiciletimi a tudiz je cely vyvoj zeme rychlejsi, nebo ukazujes, ze Jobovy predkove jsou pametnici techto tvoru...? Tak jak tak - capina.:-)_

Odp2: V knize Job je popis největších zvířat...
Vladek, 6.2.2007 21:26

Jak jsem napsal výše kniha „Job“ se datuje r 587 až 586 př.Kr. Znovu podotýkám, že mým záměrem není „někomu, něco“ dokázat. Pozorný čtenář si ale může povšimnout, podobnosti těchto popisovaných největších tvorů s vyhynulými „pravěkými“ zvířaty např. ( behemot ). „…Pohleď, jakou má sílu v bedrech, jak mocné jsou svaly jeho břicha. Napřímí ocas jako cedr, šlachy jeho stehen jsou propletené, jeho kosti jsou bronzové válce, jeho hnáty jako železný sochor.“ Atd. Jb 40,15-24
Když uvážíte, že zápis je zhruba 2590 let starý je přinejmenším podivuhodné, že se shoduje s dnešní vědou. Popis ( liviátana ) se na první pohled může zdát „capinou“. Avšak někteří vědci se domnívají že zde je popisován kronosaurus.
Myslím si že o „pravěkých“ zvířatech nevíme vše. Mnohé závěry jsou výplodem fantazie a počítačových animací.

Vladek

Odp2: V knize Job je popis největších zvířat...
petr h., 23.2.2007 12:58

Uvědomme si situaci, kdo a kdy záznamy obsažené v bibli zapsal. Nesmíme zapomenout že i osoba v té době schopná vládnou perem nemusel být zrovna velký mudrc. A jistě pak zaznamenala příběhy a popisy lidí, kteří byli pastevci. Jakékolin odborné vzdělání jim chybělo. Proto musíme jakékoliv jejich popisy číst stejnýma očima. Pro příměr s pokusím interpretovat.
12 když frkne vyletí prachu jako kouře z pod hrnce....
13 když pristoupí k ohni,je jeho dech tak mocný že rozžhavuje uhlí... z tlamy mu šlehá plamen...může jít o dlouhý rozeklaný jazyk, ale taky může jít o záznam útoku takovéhoto tvora na ohniště...
Zrovna tak musíme interpretovat věci technického charakteru. Když Ezechiel píše, že kola byly dokola plná očí, tak určitě nemyslel, že kola nej koukají, ale že jsou po obvodu nějaké elipsoidy....
Je to stejné, jako by se někdo dneska snažil dětem vysvětlit, že dřív žil pták Dodo (blboun nejapný) a ty mu nevěřili protože ho vživotě neviděli... .

Odp: V knize Job je popis největších zvířat...
Docky, 29.1.2007 20:14

myslím si že se tento popis moc nesedí na brontosaura (správně se mu říká apatosaurus) nebo na jinýho sauropoda (rod do kterýho patří i apatosarus)

Nevím jestli draci žili ale určitě by...
Geo, 10.2.2007 23:15

Nevím jestli draci žili ale určitě by si to zasloužili pokud pověsti o nich nelžou.

Draci
XXX, 24.2.2007 16:39

Já si myslím,že draci existovali.Skoro každá legenda se nějak potvrdila.Akorát se o nich mluvilo jako o krvelačných bestiích.Přitom to byla zvířata,která se snažila přežít.Žili dávno před človekem a dokázali přežít.Až do středověku kdy je podle legend hubili fanatici.Dokonce se našli v Karpatech pozůstatky dvou jedinců,kteří víc jak přesně připomínali draky.Nedávno jsem sledoval jeden dokumentární film o dracích.Podle jejich studie bylo několik druhů draků,kteří žili už za dob dinosaurů v období křídy.Po vyhynutí dinosaurů se adaptovali na život pod vodou,tímto drakům prý zakrněly křídla.Po obnovení života na Zemi vylezli zpět na pevninu,kde planetu ovládali savci a človék.Tím vznikla legenda čínských drajů,kteří mimochodem nemají křídla.Až po středověké horské draky,kteří udělali tečku za evolucí draků.A právě v Karpatech se našly ty už zmíněné pozůstaty dvou draků.Údajně matky a dcery.Byli nalezeny spolu s několika ožehnutými těli lidí.

Odp: Draci
petr.h, 24.2.2007 18:40

jo dneska to opakovali, v podstatě nemám proti tomuhle dokumentu žádné námitky. Přikláním se ale spíš k tomu že draci vypouštěli plamen nikoliv z tlamy, ale spíš z nozder. Bylo by to pro ně možná méně náročné na ohnivzdornost. Bylo by mnohem mazanější, a bezpečnější spalovat směs plynu a vzduchu, až za dýzou. Něco jako u hořáku. Docílí se vysoká teplota a hořák se nezahřeje. Otázkou ale zůstává způsob zapalování směsi. Prezentovaný způsob se mi příliš nezamlouvá, znamenalo by to ještě navíc schopnost platinovou žílu najít. Napadá mě jestli by nepřipadal v úvahu nějaký způsob pomocí statické elektřiny. Mohlo by to být na způsob jakým vzniká ve vlasech. V neposlední řadě a to si tvůrci tohodle pořadu určitě nemohli dovolit, zůstává otázka jestli draci, kteří dokáží imitovat zvuky, nedokáží tyto zvuky vydávat cíleně, případně si uvědomovat i jejich význam. Konečně měli na to dost dlouho a nejedna legenda je prezentuje jako velni inteligentní a se chopností komunikovat.

Odp: Draci
Kebb, 2.3.2007 14:48

Mno, pokud jsem správně pochopil ten dokument, tak se jednalo o fiktivní dokumentární film, kazdopadne se mi ta myslenka velmi zamlouva, ackoli ke konci vysvetlena adaptace, kdy prehistoricti draci, kteri se pohybovali po zadnich a predni nohy meli premeneny na kridla (podobne jako netopyri), nejakym genetickym vyvojem vyvinuli treti par koncetin, to se mi zda velmi nepravdepodobne.
Kazdopadne myslenka existence draku, at prezivsich dinosauru ci jineho zivocisneho druhu, se mi moc libi:-)

pár zajímavých odkazů:...
petr.h, 24.2.2007 20:16

pár zajímavých odkazů:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Drak
http://commons.wikimedia.org/wiki/category:Dragons?uselang=cs
(překopíruj celé)
a jetu jedna zajímovost na všech vyobrazeních, čínských i japonských jsou kolem draků zvláštní rozvětvující se čáry co by to asi mohlo být?? A všichni do jednoho jsou zobrazeni v souvislosti s vodou. Navíc ty japonské neustále někdo vraždí, zrovna jako ty v našich pověstech.

Možná tedy draci chrlili plameny nosem...
XXX, 24.2.2007 23:25

Možná tedy draci chrlili plameny nosem pomocí nějakých kanálků,které přiváděly plyn do dutiny.A možná také byl plyn zažehnutý až v té dutině.Něco jako u auta,ale stále se potřebuje ta jiskra,která to zažehne.Ale nenapadá mě kde by se vzala.Snad mohlo být možné zažehnout pomocí statické elektřiny,ale znovu,kde vzali potřebné tření .Také moc nevěřím napodobování zvuků ostatních zvířat.

Odp: Možná tedy draci chrlili plameny nosem...
ivan, 25.2.2007 0:57

:-) Bateriové zapalování má asi 11000 voltů na jiskřišti. No budiž,je vícero zvířat které umí generovat el.výboj. Př.el.úhoř,rejnok.Ale co by bylo palivem plamene ? A jak by ho produkoval? V jakém prostředí by žil,kdyby bylo neustálým požářištěm? I kdyby byl masožravec,tak by byla jeho potrava vázána na lov bíložravé zvěře a nevyhnula by se pastvinatým porostům. Asi by by ho museli krmit opravdu těma princeznama.

Odp2: Možná tedy draci chrlili plameny nosem...
petr.h, 27.2.2007 21:48

Palivem plamene mohl být metan, ten umí produkovat kažký býložravec ve střevech, nebo vodík, nepamatuji se jestli v tom pořadu, říkali jak drak vodík syntetizuje, ale bude víc možností. Je dost možné že že to byl vedlejší produkt trávení a drak se ho musel zbavovat jako odpadu. A hromadit si výbušné plyny v jeskyni by bylo dost nerozumné. Spalovaní je ideální likvidace. Dálší možností by by snad ještě oxid uhelnatý, možná i další. Jinak co se prostředí a stravování týka, bylo to v pořadu vysvětleno celkem logicky. Nejdřív dojdou divoká zvířata, pak domácí a na konec lidé. Myslím že zbýva akorát vyřešit to piezo zapalování. Nemohl dráček třeba taky křísnot nejakýmí kusy svého pancíře, který by byl na bázi křemíku? Možná by stálo za to spočítat kolik by byl vztlak vodíkových měchýřů a jaký by musel bý jejich objem. Kolik by se drak musel při vzletu nafouknout. Předpokládejme, že v klidu uměl laloky stračit, aby byl mobilnější a měl příp. přetlak pro vypuzování plynu.

Bez toho, aniž bych četl všechny...
Pavel z Pardubic, 26.2.2007 14:58

Bez toho, aniž bych četl všechny komentáře, přidám odkaz. V sobotu 24.2. odpoledne dávali tuším na ČT2 pořad právě o dracích a podání bylo více než přesvědčivé ve prospěch draků. Docela mne to zaujalo včetně vedeckých argumentů. Závěr bul jasný: Draci skutečně žili a je otázka, jestli se před člověkem dodnes neschovávají někde na kraji světa. Já bych tomu i věřil.

Odp: Bez toho, aniž bych četl všechny...
petr.h, 27.2.2007 20:52

jasně že jo, lochneska, je nejspíš ten japonsko -čínskej vodní jak když vyšije ,

Lochneska není žádný drak,podle...
xxx, 28.2.2007 23:35

Lochneska není žádný drak,podle určitých fotek tak moc nevipadá.

Odp: Lochneska není žádný drak,podle...
dobrák, 12.11.2007 13:08

Ty „xxx“ty se stydíš podepsat viď ?Já si však myslím,že podle oněch fotek to vyyyyypadá(opíšeš stokrát, vypadá(a bez debat!Nebo si to nech od rodičů zkontrolovat!

Ja věřim tomu že draci opravdu...
Martin, 3.3.2007 19:43

Ja věřim tomu že draci opravdu existovaly jsou to krásné stvoření i když sem je vyděl jen v televizi ale co kdyby ste nákeho draka našly to by byla nádhera ja osobně si myslím že žily;-)

draci...
ff, 3.4.2007 15:33

draci zili!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! rnasli se totiz

;-)Tak draků se vám zachtělo!Vy si o...
dobrák, 12.11.2007 13:01

;-)Tak draků se vám zachtělo!Vy si o ně+m čtete v posvátných příručkách a já...já mám draka doma a také chrlí oheň a někdy,pěkně zařve!Je to „Bavor“ ,drak jak řemen a dvěpade za hodinku dokáže valit po dálnici(ne v Česku,prosím).Jen začíná být to žrádlo pro něho trochu dražší.Žere totiž jen vybrané...Jó draci,to je moje!

Draci?
Milan, 28.11.2007 0:06

Draky miluju, jsou to poutavý stvoření a určitě bych byl radši kdyby existovali, i já jsme viděl dokument o dracích, a velice mě překvapilo že o tom ještě nebylo ve zprávách, tak nalistuju program tv a ejhle americký film....hmmm škoda. drakům bych fandil, ale zatim tomu moc nevěřim. a behemót? to může bejt chyba překladu prošlého tisíciletími.

hmmm
karinka mráčková, 30.11.2007 14:40

:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(mohlo to byt lepsi!!!

Asi ne hele!
Sodikk, 25.12.2007 2:08

Hmm ěet sem tu komentář a tam se psalo že: že původem fiktivních zvířat - draků - nejsou dinosauři, ale zmínění plazové! Tak asi těžko! těžko někdo vysvětlí jak moh třeba takovej varan, kterej važí asi jako škodovka(120) lítat! A nebo ještě plivat oheň! Ten názor se mi zdál fakt dost ujetě! Jenom se kapku zamyslete! Tak velký zvíře jako drak(odhadem vetsi nez T Rex) musel mit sakra dobře posychrovaný to s tím lítáním! Já si myslím že to měl jako ptáci! Dutý kosti!(ale taky pevný! Jinak by se zlámaly!) Řek bych že to je takovej kříženec plazů(šupiny) a ptáků(dutý kosti-lítání)!

Ja VErim ze Draci Existovali a...
DRAKO, 9.2.2008 18:15

Ja VErim ze Draci Existovali a Existuji..A ze mysmeje vyhnali..Oni Zili normalne jako LiDi.Psy Kocky Lvi....Ale mysmeje vyhnali...Nokocem sem celt Nakou Kniho Z RokU 1245........Byla Prelozana--Do MonGolstiny..Prelozil miji Jeden Pan.A tam se Pise...ZE Draki sme vyhnali my na nejaky Ostrov...Ale Pritom nam Draci Nic nedelali..As sme snima vyprovokovali Valku..Jenze Lide Sou OD jak ziva Chitrejsi tak smeje skoro vyhubyli a Oni Utekli Spis Uleteli na nejaky Ostrov Kteri sme jeste neobevili...Psalose tam ze Draci |chrlili Ohen as VE 2 Letech Mlatata Mohli mit As Ve 4 Vysku si us nemapatuji Ale Do Obrovske velykosti treba jak nake Hory A Zili nekolik 1000 LEt .

čínský ohniváč hebridský černý...
DRAKO, 9.2.2008 18:18

čínský ohniváč
hebridský černý
*maďarský trnoocasý
*norský ostrohřbetý
*novozélandský opálooký
*obyčejný velšský zelený
*peruánský zmijozubý
*rumunský dlouhorohý
*švédský krátkonosý
*ukrajinský železnobřichý....Ty to Draci Spis jejich nazvi Vubec neexistovali..Sem Byl AN nake Strance a tam....Ze naky CHlapik vydel *maďarský trnoocasý ...Moc kouka na Harryho PoTtra v te knize Psali ze Draci Chodili Po 4 .....A Rikalosejim Drak Zeleny Drak recny Podle barvy

Já bych se přikláněl k těm dinosaurům...
Honza, 24.2.2008 11:07

Já bych se přikláněl k těm dinosaurům. Třebaže nalezišť je opravdu málo, existují některá i v Čechách a první zaznamenané objevy byly učiněny pražskými cihláři již začátkem 19. století, kdy jistému českému vědci (to jméno teď nevím, ale klidně bych se po něm i podíval) nosili tito chudí cihláři různé velké kosti přímo domů, za čož jim ten vyplácel nějaké drobné peníze (asi mu tam toho nanosili až až, nebývali to lidé zpravidla bohatí). Takové jílovité podloží je přitom skvělé na udržení fosilních zbytků. Třebaže cihly nemají v Čechách až takovou tradici, historie pařížského Tuilerií (Cihlářství) sahá mnoho století zpět a středověcí lidé opravdu nepotřebovali najít rovnou celou kostru, aby v jejich fantasii okamžitě nevytanul obraz velikého zvířete s křídly chrlícího oheň na sto yardů daleko. Konečně četl jste někdo Marca Pola?
Krásné pojednání amerických vědců, jejž nakonec zpracovala i BBC, hovoří o tom, že čistě teoreticky mohli draci existovat, opravdu to ale muselo být jistě mnohem dále než před pár sty let, kdy dle pověstí udatní rytíři v blýskavých zbrojích zabíjeli krvelačné nestvůry. Typická evropská představa draka nemá skutečně daleko do podoby dinosaura, s létáním by byl patrně trochu problém, neboť, třebaže existují nálezy létajících dinosaurů, nikdy nedosahují větších jak trojnásobných rozměrů vůči člověku, každopádně oheň u huby je jen chemická reakce, která se běžně objevuje v přírodě například v bažinách (odtud lesní bludičky a tajemná světýlka).
Můj názor je, že jako podklad pro představy draků existovaly nálezy kostí velkých živočichů, ať už to bylo cokoli, z nichž bujná fantasie středověkého člověka učinila velmi ostrý obraz, až bychom řekli, že nám i dnes létají draci nad domem. Mluvím sice o středověku, ale ty legendy budou patrně ještě mnohem starší. Neřekl bych, že představa obrovského šupinatého tvora má svůj domov v Evropě, kde bychom sotva našli nějaký žijící podklad pro takové představy, legendy o dracích se sem dostaly patrně z východu. Muselo se jednat o dlouhodobější proces, který ale nemůžeme popřít, neboť kontakt vyspělých starověkých civilizací blízkého, středního i dálného východu byl hojný, později to byli například arabští obchodníci (když jsem mluvil o Marcu Polovi, je dost pravděpodobné, že ve skutečnosti na dálném východě nikdy nebyl a všechny informace, které se vyskytují v jeho díle Milión, pocházejí z úst arabů, kteří jej jistou dobu věznili, Marco k nim jen přidal něco ze své představivosti, jak míval středověk ve zvyku). Zde bychom poté mohli najít krokodýly, varany a jiné velké plazy, které by snad mohli být podkladem představ draků.
Možná však, že právě zvěsti o těchto zvířetech, jak šly od úst jednoho obchodníka k druhému, postupně nabývali na rozměrech, až konečně středověký evropan vyslechl příběh o velkých šupinatých tvorech větších než člověk s mohutnými drápy atp. a do toho z druhé strany mohl někdo zavolat, že našel nějakou velikou kost... :)

Ať už to bylo tak, či onak, ať už to byly kosti či jen zkomolená povídání o cizokrajných plazech, legendy o dracích musí mít v něčem skutečný základ, na to jsou popisy draků z různých oblastí světa příliš podobné sami sobě navzájem a přitom tvorům, s nimiž se ve světě setkáváme. Tak mě ještě napadá, znáte někdo Brněnského draka, co ho mají na radnici? Je to krokodýl... dejme mu větší nohy, blanitá křídla, přemalujme si ho namodro a máme tu Paoliniho Safiru... V každém případě pověsti o dracích budou lidstvo ještě po mnohá staletí nadále vzrušovat a draci jen tak z našich představ nezmizí!

DRACI
Tereza Michalová, 10.5.2008 20:16

Hele draci přeci žili. Každý komentuje že nežili a také nežijí. Popravdě řečeno žili. Když jsem ve zprávách vyděla že našli obrovskou kostru draka už pojmenovaného ALATRYMA protože byl vysoký 44 m délka 59 m.

Hmm
Honza, 6.6.2008 16:57

A nebyly to náhodou zprávy televize Nova ;-) ?

vim ze ekzistovali
katik, 17.3.2009 19:46

mam du kaz ze ekzistovali do konce sem u toho byla nasli draci vejce z mrtvim mladetem draka

věřim
DarkParkour, 13.4.2010 14:46

Já vě řim že eště pořád existují draci ale ukrívají se. Co myslíte co by s nima udělali lidi , nechali by je napokoji ? To asi těžko skoumali byje atd. jsem rád i nerad že se ukrývaj před námi protže takhle jsou alespoň v bezpečí. Jemi sice 15 a moc se to na mě nehodí že pořád eště věřím že draci existujou ale co když mam pravdu co když opravdu existují a jen se ukrývají . Nad tim bychom se měli zamyslet . Já nevym jeslti jsem ho vyděl zdaly to nebyl blud či jen něaká vydina ale jednou v lese jsem vyděl něco velice podobnému drakovi nevym jsetli to byl drak ale doufám a věřim že draci existují.

Vzor pro draky
Háva Ladislav, 23.11.2010 21:46

Každá pověst má reálné jádro. Existuje tedy i vzor pro existenci draků. Nejblíže tento stav vysvětluje polská pohádka o drakovi v jeskyni u Krakova. Vysílal ji před časem rozhlas. Podle popisu šli lidé zabít draka do jeskyně. Šípy se od jeho těla odrážely. VYsvětlenmí je prosté. Drak představoval létací stropj mimozemšťanů a pohonné trysky - to byly ony hlavy sršící oheň. A že drak žral princezny? Nic nového. Přečtěte si bibli Genesis kap. 6 odstavce 1- 4 Synové boží vcházeli k dcerám lidským a rodili se obři. Dokonce byly vykopány obří kostry o výšce 9 metrů. Proč to asi církev tají?

Odp: Vzor pro draky
Platfus, 24.11.2010 10:04

Aha, tak takhle to tedy bylo! Není nad prosté vysvětlení. Předpokládám, že větší počet hlav u draka byl způsoben dnes již dobře známým vlivem radiace na vývoj plodu, což se dá doložit i u člověka. Všechno se dá racionálně vysvětlit, jenom nevím, kdo má zájem na tom, aby se o tom nemluvilo ;-).

Odp2: Vzor pro draky
Tlapka, 12.9.2011 10:50

Na tom je zvláštní, že draci měli LICHÝ počet hlav.

Odp3: Vzor pro draky
Vlastimil Čech, 12.9.2011 16:57

A co „Vykutálený Melichárek“ :-)
ten měl přece hlavičky dvě... nečetla jste to ?

Odp4: Vzor pro draky
Tlapka, 13.9.2011 9:40

To je hrozné.. vůbec o tom nevím ! Ale není to výjimka?

už jsme o tom mluvili, slečno Tlapko
Vlastimil Čech, 13.9.2011 10:25

Odp3: Pochybuji...
Trvalý odkaz X
tlapka, 19.1.2010 17:58

Trojúhelník je nejjednoduší rovinný útvar a celá geometrie se skládá z trojůhelníků a co pak TRI gonometrie Tripod Triffid, trojjediný Bůh, Tři vlasy děda Vševěda, tři základní rozměry prostoru, král má vždy tři dcery a drak nejméně tři hlavy. Zatímco výtvory přírody a lidí jsou spíše do čverce.
Odpovědět
Odp4: Pochybuji...
Trvalý odkaz X
Vlastimil Čech, 19.1.2010 18:52

Kdepak, vykutálený drak Melichárek měl hlavy dvě... „O vykutáleném Melichárkovi“ autorka Pechová... ;-)

Odp: už jsme o tom mluvili, slečno Tlapko
Tlapka, 13.9.2011 17:11

Promiňte mi špatnou paměť. Je to následek Perinatální Encefalopatie. Tak nevím, co jsme o tom mluvili: Příroda dává přednost číslům Sudým- Dvě plíce, Dvě ledviny, čtyři nohy, čtyři srdeční komory, šest noh- pavouk, osm chapadel- chobotnice, 32 zubů, 24 žeber, siamská dvojčata, svě světové války, třicetiletá válka, čtyři světové strany, kvadratická rovnice, binární soustava no a tak.

Odp2: už jsme o tom mluvili, slečno Tlapko
Juras, 19.9.2011 8:13

? Pět prstů, jeden jazyk a jeden chobot. Jeden měsíc, tři rozměry a unikátní Tlapka s jedním pupíkem :-)

Odp3: už jsme o tom mluvili, slečno Tlapko
Tlapka, 19.9.2011 13:51

Jo a sedm dnů v týdnu a sedm krčích obratlů. Prstů prý bylo původně osm, ale moc se mezi sebou pletly tak některé odpadly. Další některé uvedené tělesné orgány se skládají ze Dvou polovin symetrických, bohužel zase tam nesedí játra a srdce... na nic není spolehnutí.

Odp: už jsme o tom mluvili, slečno Tlapko
Juras, 19.9.2011 8:15

Král má dvanáct panen, jsou jak růže plané, já snad viděl luční bá-ál. Smích a krása k pláči jsou jak pírka ptačí, snad i vánek by je svá-á-ál.

Odp2: už jsme o tom mluvili, slečno Tlapko
Tlapka, 20.9.2011 16:42

A JAK JE TO DÁ- Á- ÁL ?

Odp3: už jsme o tom mluvili, slečno Tlapko
Juras, 20.9.2011 21:07

Já jak oheň planu, jen pro jednu pannu,
kéž bych ty oči nezahlí-íd.
Jsou jak tůňka čirá, z níž se voda sbírá,
já z těch tůní chtěl bych pí-í-ít.

a vůbec zahrát Ti to nemůžu, tak jsem to našel: http://www.youtube.com/watch?v=Sbx2tcIje4I

Odp3: už jsme o tom mluvili, slečno Tlapko
Juras, 20.9.2011 21:10

Angelo Michajlov byl borec. Proč jsem chutnal rybu je na skoro podobnou melodii, ale v jiné tónině (hraje se to od D). A líbí se mi ještě víc. http://www.youtube.com/watch?v=3GNS7tqegTA&feature=related

dračí existence
duck, 10.9.2011 22:47

Četla jsem vaše názory zda existují či existovali draci. Nejsem v tomto zběhla a nemohu říci jasnou odpověď na něco co nikdo neví. Popravdě hledám různé legendy,příběhy a zkoumá jak jsou v nich draci popsáni. Zatím jsem neskončila s pátráním ale když se zamyslíme že ty legendy jsou po celém světě. No nevím ale neříká se „Na každém šprochu pravdy trochu“. Nemám to dokázané ale věřím že tato fascinující, inteligentní zvířata existovala ale zároveň věřím že malby nejsou zcela přesné. Nechci dělat odpovědi spíš se zamyslete. Které zvíře bylo po celém světě v relativně stejnou dobu. No nevím ale krokodýla asi sotva najdeme ve středozemí a v horách. Pravda je že jsem si naprosto jistá že daný tvor už nežije a není to výtvor mimozemské inteligence. Popravdě věřím že to je nějaké zvíře kterého se lidi báli protože ho neznali a že přežívalo jen zázrakem. Až nakonec ho zahubil strach. Strach lidí. nevím ale zkusme pátrat a až potom polemizovat.

Odp: dračí existence
Jezsissek, 17.1.2012 16:46

Ahoj.

O mýty mám zájem již přes 25 let. Nejsem specialista na draky, ale podle mýtů žily. Mýty mají zvláštní vlastnost, uchovat si jádro „pudla“. Stejné je to s pohádkou o červené karkulce, nebo „mýtu“ o stvoření člověka. Proto věřím i letitým povídačkám o dracích, před kterými si i bohové nadělali do skafandru.

:-) space peace

Jezsissek

Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 10.9.2011 22:57

... např. dinosuři, varani, ptakoještěři ... podivných kosterních zbytků pradávných tvorů se nalezlo a nalézá stále dost.

Odp: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 20.9.2011 16:43

Třeba kostra vodníka. Má vodník stejné kosti jako člověk? Má vodník žábry?

Odp2: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 20.9.2011 22:16

... no, já si představuji vodníka stavbou těla jako žábu. A žába je obojživelník: líhne se ve vodě z vajíčka, pak její mládí pokračuje v podobě pulce majícího venkovní žábry, a teprve nakonec se mění v žábu, která už potřebuje dýchat vzduch plícemi, a která samozřejmě má i kosti, jako člověk.

Odp3: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 21.9.2011 11:31

Přesně řečeno ! Vodník je obojživelník jako žába, a přijímá vzduch i kůží jako žába a průmysl mu moc neprospívá tak jej není moc vidět.

Odp4: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 21.9.2011 16:13

Dobrý den Tlapko, mám radost a děkuji za to, že Vaše odpověď na můj příspěvek je dnes normální, bez averze.Tak to má být. Ještě jednou děkuji a posílám na oplátku odkaz na odborný popis „PULCE“ z Wikipedie, který můj popis pulce potvrzuje. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pulec

Odp5: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 23.9.2011 13:56

Co se týká přírody, jste Jednička.

Odp6: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 23.9.2011 14:04
Odp3: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Platfus, 21.9.2011 15:19

Docela dobrý, proč by to tak nemohlo bejt. Jenom mě asi bude představa vodníka s venkovníma žábrama budit ze sna :-).

Odp4: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 21.9.2011 16:23

Platfusi, děkuji za přitakání. Doplňuji, že vodníků se už v dnešní době nikdo nebojí, školní děti se povinně učí plavat, takže ani Vás nemusí „představa vodníka s venkovníma žábrama ze sna budit“ ( -: ). Horší je představa současných politiků a jejich „hospodaření“ s majetkem státu a čachrováním s pracovními místy chudobných občanů ; kvůli tomu já často nespím téměř celou noc. Vlastně ti politici také „loví a ničí lidské dušičky“, v tom je jejich podobnost s pohádkovými vodníky.

Odp5: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Vlastimil Čech, 22.9.2011 12:19

Kdosi mi ukazoval ohromného pulce... byla ho plná dlaň... a prý se nakonec promění na docela malou žabku... nevíte někdo, jak se to zvířátko jmenuje?
Ovšem z žabek jsou nejhezčí samozřejmě rosničky... v Srbsku jim říkají velice něžně: „natalinka“...

Odp6: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 22.9.2011 16:44

... a ty rosničky jsou už velmi vzácné. Umí lézt po větvičkách keřů, a v našem regionu je bylo možné vzácně spatřit v přírodě naposlady asi před 20 lety. Teď už nikde nejsou vidět.

Odp7: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 23.9.2011 13:59

To jsem nevěděla, že je jich málo, nebo je schovávají doma meteorologové aby věděli jaké bude počasí !

Odp8: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 23.9.2011 23:18

...rosnička je přísně chráněný živočich. Meteorologové rosničky doma neschovávají, protože na předpovědi počasí už mají modernější nástroje, internet a počítače. Ale život různých druhů žab je velmi zajímavý.
V TV dávali pořad o pralesních jedovatých žabkách; jeden druh má zajímavý způsob péče o potomstvo: sameček roznese asi 7 svých potomků v podobě pulců na svých zádech každého pulce samostatně do jedné na stromě rostoucí bromélie, která má uprostřed růžice listů malou vodní tůňku. Všechny své pulce chodí sameček kontrolovat, zda nemají hlad. Když zjistí, že některý pulec má hlad, tak přivede samičku (matku pulce) k tomu hladovému potomkovi a ona mu do jeho broméliové tůňky snese neoplozené vajíčko a tím vajíčkem pulce nakrmí. ( -: ).

Odp9: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 26.9.2011 13:18

To jsem viděla ty pořady o těch žábách byly úžasné, třeba jak jim tatínek obstaral vodu.. pulcům, a jednou byli takoví žabáci co na sebe mávali ručičkama kvůli teritoriu nebo samičce.

Odp10: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 26.9.2011 23:25

... ano, ti mávající obojživelníci v pralese jsou také krásní. Ale ono je zajímavé pozorovat i domácí zvířátka. Třeba kotě jedné paní, ke které chodíme na návštěvu: nějakou dobu nás jen zdálky pozorovalo a spíše se schovávalo. My jsme ho nehonili. Pak jsme tam pomáhali sázet kytičky na zahrádce a hle: najednou se z trávy připlížilo kotě, přišlo až k nám a nechalo se pohladit. Znamenalo to pro nás od kotěte zprávu: „Už vás znám, budu s vámi kamarádit, protože vám důvěřuji, že mi neublížíte“. A od té doby se před námi neukrývá a pravidelně se přijde nechat pohladit.

Odp7: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
iva, 23.9.2011 14:18

U nás na zahradě jsem viděla malou žabku byla na dost vasokám stromě na větvičce. Tak myslíš, že to byla rosnička?

Odp8: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 23.9.2011 23:04

...jestli ta žabka měla celé tělíčko hladké a jasně zelenou barvu, tak to určitě byla rosnička. Je to veliká vzácnost.

Odp9: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
iva, 24.9.2011 8:28

Byla na větvi stromu asi metr a dvacet centomerů vysoko. Zvláštní hladóunkou kůži zelená jak snad tráva na fotce. Tak já myslela, že je to nějaký jiný druh myslela jsem že rosničky mají takovou tu žabí kůži. Tak dík

Odp10: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 24.9.2011 23:36

Rosnička je tak krásné stvoření, že kdo ji poprve v životě uvidí v přírodě nehybně sedět na větvičce, tak se mu ani nechce věřit, že to je živá žabka. Rosnička má totiž tak krásné veliké oči a krásnou jednobarevnou světle zelenou pokožku, že se člověku zdá, že to je nějaká hračka. Teprve když rosnička poskočí, tak pozorovatel uvěří, že je to živé svořeníčko.
V mém životě se mi poštěstilo v přírodě vidět rosničku pouze dvakrát.

Odp11: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
iva, 26.9.2011 10:45

:-)škoda já si ji vyfotila telefonem ale takovou starou nokia ze které mi fotky nejdou nikam stáhnout je to malilinkaté. Doufám, ž se mi ještě poštěstí. Je možné, že na zahradě byla taková vzácnost, ale řeka je přes násep taková malá Opavice.

Odp12: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 26.9.2011 23:38

...Paní Ivo, přírodní vzácnosti se vyskytují na zcela neočekávaných místech, a často na místech velmi prostých a obyčejných. Proto také Karel Čapek napsal povídku „Modrá chryzantéma“, kde ta vzácná rostlina rostla také někde na železničním náspu nebo ve staré zahrádce traťového domečku a o té nevídaně vzácné chryzantémě věděla pouze osoba společností přehlížená tedy hluchoněmá ubohá dívka.

Třeba pták „Dudek chocholatý“ je také velmi vzácný, a my jsme ho viděli pouze jedinkrát, a to na Slovensku; dudek seděl na patníku těsně u silnice, kudy jsme projížděli.

A jediný způsob, jak si užít vzácné chvilky se vzácným živočichem nebo vzácným člověkem je nechat ho žít a tiše ho s úctou pozorovat, protože ten vzácný okamžik se třeba už nikdy v životě nebude opakovat.

Odp13: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
iva, 27.9.2011 13:34

:-)Hm nečetla jsem

Odp6: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 23.9.2011 14:00

Nebyl to spíše Mlok? Ti jsou také báječní. Nebo Velemlok.

Odp7: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 23.9.2011 23:20

...no, mloci jsou také obojživelníci. A vylučují kůží jedovatou látku.

Odp8: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 26.9.2011 13:19

Četla jsem, že jim utržená noha znova naroste. Ale může být s tím problém, když se poraní v podpaždí naroste jim třeba další noha !

Odp7: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
*, 23.9.2011 23:34
Odp8: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 26.9.2011 13:22

Ale že ti mloci mají veliké hlavy... bůhví co všechno vědí.

Odp9: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 26.9.2011 13:23
Odp10: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Vlastimil Čech, 26.9.2011 14:37

taky třeba: „Válka s mloky doktora Jaroše“. Autor Václav Semerád
je třeba se proklikat z http://sw.gurroa.cz/
příjemné počtení přeji.:-)

Odp11: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Tlapka, 26.9.2011 14:41

Díky- fascinující !

Odp11: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Platfus, 27.9.2011 10:11

Zkoušel jsem se proklikat, ale je to nad moje duševní síly. Tak vyvedený webový stránky jsem už dlouho neviděl :-). Autor má v hlavě jasno.

Odp12: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Vlastimil Čech, 29.9.2011 18:39

:-):-) jo, máte pravdu...
zkuste kliknout na
...„a vstup do Semerádovy stránky “...
a nahoře stránky je text:
„Seznam-knih+popisy“ po otevření sjeďte dolů a ty romány najdete...
snad jsem to popsal dobře... je to fakt trochu neobvykle poskládáno... myslím si, že je důsledek evoluce... tedy postupného dolepovaní a přidávání a upravování... časem to nabralo takovou jakousi neobvyklou logiku... pardon, pane Semeráde...;-)

Odp13: Něco podobné drakům žilo a ještě žije
Platfus, 30.9.2011 0:18

Už jsem se doklikal, díky :-).

Poslední drak
Juras, 30.9.2011 9:19

Poslední drak je tady: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Viserys_Targaryen

A takhle dopadl, když se dožadoval královské koruny, na niž měl podle sebe dědický nárok: http://www.youtube.com/watch?v=_VOzFl3kiuU

Je dobře známo, že čínští draci nejsou...
QEntity, 3.10.2011 16:27

Je dobře známo, že čínští draci nejsou nic jiného než fosílie známé odnepaměti a nalézající se příležitostně v Gobi...

I lidé před 5000 lety si dokázali uvědomit, že takové obrovské kosti patří zvířatům, která dnes už nežijí...

Tím spíš byly považovány za draky, když asijské formy dinosaurů mají nejrůznější kostěné výběžky, ale klidně to mohli být i jiní plazi či savci...

Například v Číně se kolem přelomu...
QEntity, 3.10.2011 16:30

Například v Číně se kolem přelomu letopočtu obchodovalo nejen se slonovinou, ale i mamutovinou...

Velká část artefaktů z tohoto období pochází z živočichů, kteří už tehdy pár tisíc let nežili...

Otázka zda draci existovali nebo byli...
Jaroslavxx, 13.10.2012 19:32

Otázka zda draci existovali nebo byli jen pouhými bájemi naší tehdejší civilizace, může být trochu pozměněna. Existovali/existují draci a jsou jejich schopnosti jen výmyslem tehdejší(ch) civilizací? Například, pokud se jedná o varana komodského, největšího dosud žijícího ještěra, tak lze říci, že plive oheň. Vysvětlím - je to jeden z nejjedovatějších ještěrů planety. Domorodými obyvateli, či tehdejší společností mohla být zranění a následky uštknutí (pokousání) považována za popáleniny a tudíž jed z jeho slin přirovnáván k ohni. PLIVE oheň, SLINNÍ jed.

Odp: Otázka zda draci existovali nebo byli...
Zákys, 10.2.2013 7:20

O dracích něco vím jenom z pohádek. Ale o tom že dračice existují, z vlastní zkušenosti! Dračice Slávka, ta když se rozparádí....;-)

špatné datování fosilií
PavlikBrno, 9.2.2013 11:22

špatné datování fosilií .Darwinova teorie, podle které se řídí archeologický dnešní systém má spousty nedostatků a dokonce bych se nebál tvrdit, že se dá na základě důkazů vyvrátit. Metoda datování fosilií není vůbec přesná, tím pádem se dá těžko dokázat jestli dinousaři nežili v době zároveň s lidmi. viz kniha darwinův omyl. Já jsem o tom pevně přesvědčen. věřím tomu že většinu zbylých plazů které přežili dobu ledovou.vyhubily lidé. Stejně tak jako mamuty. je to velký zdroj potravy. Navíc se všeobecně ví, že i dnes žijí potomci dinosaurů. viz ptáci. stačí se podívat na jejich kostru. kolik druhů dokázal člověk vyhubit za třeba posledních 100 let. Pro mě je naprosto logické že „draci“ za dob lidí existovaly.

Pro PavlíkBrno
%, 9.2.2013 20:27

Pavlíku, také Tvoje tvrzení se dá na základě důkazů vyvrátit. Hádej se dál a manipuluj s lidmi, oni Ti to vrátí. Pro mě je „naprosto logické“ ( -: ), že i Ty jsi „drak“, a že i Tebe Tvoji spolubrňáci nakonec „vyhubí“ ( -: ).

úkryt
anonym, 30.8.2013 23:59

Zeptejte se sami sebe. Jak by se drak dnes nejlépe ukryl? Iluzí, že je člověk. A takto by mohl zůstat skrytý dodnes, aniž by si ho někdo všiml. Vím, že to mnoho z vás zapře ale než to uděláte, na něco se vás zeptám. Myslíte si, že to, že něco není z logického hlediska možné, nemůže být přeci jen pravda? My lidé většinu věcí porovnáváme s naší planetou. Ale co když je něco, co je na Zemi nemožné, možné někde jinde. Víme toho stále málo o nás a o vesmíru kolem nás, takže stále nevíme co je a co není možné. A proto vás žádám: mějte si každý svůj názor, ať už je jakýkoliv, ale pamatujte, že nejsme vševědoucí a nejspíš nikdy nebudeme.

Odp: úkryt
Vlastimil Čech, 31.8.2013 14:35

Ano, souhlasím... věci někdy nejsou tím, čím se zdají být...

Odp2: úkryt
iva, 2.9.2013 8:39

To to to to jsem řekla jáááá:-)

Odp3: úkryt
Vlastimil Čech, 2.9.2013 18:07

a řekla jste to hezky !

Odp: úkryt
kitnamoR, 1.9.2013 20:46

... anonyme, o tom málokoho z návštěvníku Svíce přesvědčíte. Je tu mnoho „takydiskutérů“ kteří klidně o sobě neznámém spolubesedníku zcela suverénně napíší lež, kterou si o něm a na jeho pošpinění zlomyslně vymysleli. A proč by ne, žejo. Je to zde anonymní.

Odp: úkryt
ivana Kozárová, 2.9.2013 14:52

Zjevení Janovo 12.kap. 3-¨9 ...Aj,drak veliký ryšavý ukázal se,maje hlav sedm a rohů deset,a na těch hlavách svých sedm korun.Jehož ocas strhl třetinu hvězd s nebe,a svrhl je na zem....Ten pak drak stál před ženou,kteráž měla poroditi,aby hned,jakž by porodila,syna jejího sežral. I porodila syna pacholíka,kterýž měl spravovati všecky národy prutem železným. I vytržen jest syn její k Bohu a trůnu jeho. A žena utekla na poušť,kde měla místo od Boha připravené...i stal se boj na nebi: Michael a andělé jeho bojovali s drakem,a drak bojoval i andělé jeho.... I svržen jest drak ten velký,had starý,jenž slove ďábel a satanáš,kterýž svodí všecken okrsek světa:svržen jest,pravím,na zem ,i andělé jeho s ním svrženi jsou...Protož veselte se nebesa,a kteříž přebýváte v nich ! Běda těm,kdož přebývají na zemi a na moři:neboť ďábel sestoupil k vám,maje hněv veliký,věda,že krátký čas má...

Odp2: úkryt
Vlastimil Čech, 2.9.2013 18:11

Tuto část, tedy Apokalypsu jsem nikdy nepochopil... samá podobenství... nebo ne? Vysvětlíte mi prosím „ co chtěl básník říci“?

Odp3: úkryt
Tlapka, 4.9.2013 15:39

Básník chtěl tím říci, aby si do každý poskládal podle sebe doma. Možná podstatu přesně nevěděl, jenom jaksi instinktivně tušil.

Odp4: úkryt
ivana Kozárová, 10.9.2013 14:36

Ano. Zkoumání může být rozumové i jiné. Ale když se řekne,že duchovní zkoumání,najdou se mnozí,kteří nejenže tomu nevěří,ale je jim to směšné a nepochopitelné. Přístup k výkladu Apokalypsy se liší od denominace k denominaci. Jak čas postupuje,je dle mého soudu Zjevení čím dál víc srozumitelné. ... Viz pasáž o tom,že Bůh zničí ty,kdo ničí zemi....

Odp5: úkryt
Vlastimil Čech, 11.9.2013 9:07

A mohla byste se pokusit, PROSÍM, o vysvětlení? Jak tomu rozumíte Vy, paní Kozárová? Očividně Vás ta část zaujala, když jste její část použila v besedě...
Je mi jasné, že se Váš postoj k věci může lišit od postoje jiného, ovšem sám nemám dost „okolních znalostí“, abych se mohl odvážit jakékoliv rozborky tohoto textu...

Doufám, že mne neodkážete ku studiu přehršle tlustospisů, a jednoduše řeknete, co ten znepokojivý text může znamenat... Konec konců, když by třeba tomu bylo jinak, než napíšete, nic se nestane, nejste theolog myslím, a odsuzovat Vás nikdo rozumný nebude...nebo se k Vašemu textu taky vyjádří...

Víc hlav, víc (...tlačenky);-)

Odp6: úkryt
ivana Kozárová, 11.9.2013 9:46

Před sto lety sedlák těžko mohl chápat,že se země může zničit. Třebas zeminu odnesla voda,nebo vyhořel les a to bylo skoro tak všechno. Nebyla syntetická hnojiva,nebyly umělé hmoty. Lidem stačilo to,co dostali od přírody,věřili v Boha a trpěli nedostatkem a pohromami způsobenými povětrností,hmyzem ,nemocemi atakdále. Pak přišla věda,která se na začátku tvářila,že bude jenom pomáhat a dostalo se to tam,kde to je. Odpady v hlavě způsobily zamořenost celé Planety,v moři už jsou umělé ostrovy z omělých hmot,delfíny cpeme do psích konzerv,i když víme,že zachraňujou rybářům a tonoucím životy.....V mase zvířat jsou kromě stressových hormonů a anabolik i antibiotika a bůhvícoještě,takže chlapcům z kuřecích prsíček rostou prsa,po očkování se dítěti vytvoří ekzém,ničíme si nejen Zemi ,ale i sami sebe,protože už nikdo nechce žít v nepohodlí,raději zemře v pohodlí eldéénky ,opuštěnej rodinou i Bohem..... Vyvolili jsme si tuto cestu,tak ji máme. Dnes i dítě školou povinné chápe,že lidé ničí Zemi.Toť k textu zjevení 11 kap 18 verš,který předchází kapitole 12....
Já věřímže Země byla stvořena,že i člověk byl stvořen.Tvůrce nenechá své dílo zničit.Člověk na počátku zvolil vlastní cestu nezávislosti na Tvůrci,nechal si nakukat od Draka-hada,že bude jako Bůh. Neposlechl radu Nejez to. Snědl plod - a možná si do buněk tímto jídlem zabudoval genetickou smrt.Od té doby byla Planeta v ekonomickém pronájmu. Od té doby je člověkem plundrována,využívána,ničena - a to až tak,že stojíme na prahu sebezničení. Kniha Zjevení v symbolech popisuje poslední časy a konec posledních časů tohoto ekonomického pronájmu,kdy Drak bude zničen a Planeta obnovena.Kapitoly 11-12 - zhruba - popisují symbolické období Sedmé trubky,které oznamuje válku v Nebi. Michael - jméno znamená Kdo je jako Bůh? - je jméno Ježíše Krista ve fázi jeho předlidské existence. Než se narodil Marii v podobě lidské- než byl jeho život přenesen do těla Marie - existoval v duchovním světě jakožto prvorozený Syn Boží,jako představitel,chcete-li to tak nazvat - duchovní sféry,která je organisovaná - byť pro nás neviditelná.Ve zjevení však apoštol Jan tuto organizaci vidí- proto Zjevení.Můžete nyní vyrozumět,kdo svrhl Draka do blízkosti Země a že se to mělo stát před koncem jeho vlády na Zemi.Ten,kdo na zemi působí zlo,není Stvořitel. Ale jsou to sami lidé ve vleku Draka.Svoji moc však Stvořitel prokáže v ustanovený čas. Podle Apokalypsy v těchto časech už žijeme.Dnes jsem pozorovala holuby,kteří si neměli kam sednout a kde odpočinout. Lidé mají rádi čistotu. Samou čistotností zničili už i zdroje pitných vod. Posadila bych čistotné lidi na lavici plnou bodců,aby více chodili a okysličovali si mozky kyslíkem,který tu ještě zbyl. Čistá mysl půl zdrav;-)

Odp7: úkryt
Tlapka, 11.9.2013 12:37

To je velmi pěkně řečeno i pro nevěřícího. Mohl vědět Bůh předem že člověk se vydá špatnou cestou?

Odp8: úkryt
ivana Kozárová, 11.9.2013 13:01

Pokud dal člověku svobodnou vůli,byl předem rozhodnut do rozhodnutí člověka nezasahovat. Jak jinak by se dalo poznat,že jeho přikázání jsou dobrá a že člověk člověku vládnout nemůže? Jak jinak by se dalo prokázat - když ne po tísíciletí panování člověčích vlád,že ta Stvořitelova vláda je přece jen lepší a přijatelnější,nedejbože snad jediná dobrá:?Bůh tady není proto,aby uspokojoval naši zvědavost a odpovídal na naše často blbé otázky. Na spoustu věcí si člověk přijde sám. Ani tady není proto,aby na nás dozíral,bychme si neudělali bebítko. Uděláme si bebítko,jelikož jsme jeho rady ze svého života vyškrtli a nezdá se nám dosti svrchovanej na to,aby se nám pletl do života....Na to,že většina z nás mu dala jasně najevo,že ho pro svůj život nepotřebuje,stará se dost.;-)

Odp9: úkryt
Vlastimil Čech, 11.9.2013 14:37

Děkuju...

Odp: úkryt
Tlapka, 6.9.2013 15:22

Kolem nás je taková „širší realita“, a ta někdy vystrkuje panožky do místní reality a pak všichni čumí. Jako ti co říkali že kameny z nebe nepadají.

Odp2: úkryt
ivana Kozárová, 12.9.2013 9:19

Zj.16. kap 16-21;-)V kralické versi padají tam kroupové jako centnýřové a pršejí na lidi.....,jiné překlady o nich hovoří jako o kusech ledu s kamením a váhou mají být asi talent,tj. 20,4 kg....

víra
Kryštof, 6.10.2013 22:08

Já bych to řešil takhle:
Věřte tomu, čemu chcete sami věřit.
Já třeba věřím, že draci žili a nikdo mě nepřesvědčí o opaku. Netvrdim, že je to pravda ale chci tomu věřit.

Odp: víra
Tlapka, 7.10.2013 13:34

Trápí mě problém, zda drak mohl mít křídla a ještě 4 nohy--- pro obratlovce nemožné.. a jak to bylo s jejich více hlavama.

Odp2: víra
., 7.10.2013 14:53

Pokud to byl dinosaur, tak mohl mít pouze jeden pár (=2) křídel a k tomu jeden pár (=2) noh.

„Tři hlavy“ by se dalo možná vysvětlit tak, že dospělec nesl na zádech ještě dvě mláďata.

Odp2: víra
Vlastimil Čech, 7.10.2013 18:15

he he he... kousek výše v této debatě kdosi psal, že třeba mlokovi může narůsti i nějaká ta noha navíc... mlok je dozajista obratlovec... a drak? když může mít víc než čtyři nohy obratlovec mlok, proč by nemohl mít víc než 4 končetiny třeba drak? A navíc je snad ještě i nějaké rozdělení na draky pravé a na saně... A co andělé? jsou to obratlovci, když mají 6 okončetin? :-)

Odp3: víra
Tlapka, 9.10.2013 14:43

Andělé nejsou obratlovci, nýbrž jsou z nám neznámého materiálu nepodléhající gravitaci. Jinak by je křídla neunesla,

Odp4: víra
., 10.10.2013 11:45

...a nepodléhající zkáze. :-) „Andělé“ jsou „krásné sny“. „Andělé“ jsou naše neuskutečněná přání. „Andělé“ jsou maximálně dobrotivé přeludy, které nám všechno zlé odpustí a jsou ochotní „pohladit a povzbudit“ každého hříšníka. „Andělé“ nevyžadují úplatky a nemstí se.
„Andělé“ jsou potřeba, protože jejich dobrotu a trpělivost nemá žádný z lidí.

Odp5: víra
Tlapka, 10.10.2013 14:15

Třeba nemají tolik starostí co my. Pak je možno být dobrý a trpělivý.

Odp6: víra
ivana Kozárová, 10.10.2013 15:07

Myslím,že mají starostí až nad hlavu,hlavně andělé strážní!

Odp3: víra
Tlapka, 9.10.2013 14:47

Mlokovi naroste nová noha náhodně, když se poraní v blízkosti nohy, je to omyl nediferencovaných buněk. Saň nemá křídla, může mít 4 nohy. Ale nejzajímavější je to s těmi hlavami, a že jich byl většinou lichý počet. Asi je to vynález dračího vývoje, který se neujal a hádky mezi hlavami mohly vést k degeneraci draků.

... pokud „dinosauři = draci“, pak...
., 7.10.2013 6:34

... pokud „dinosauři = draci“,
pak výrok „draci žili“ = „pravdivé tvrzení“.

Odp: ... pokud „dinosauři = draci“, pak...
Tlapka, 9.10.2013 14:49

Jedině že by byli draci nějaký dinosauří poddruh.

Odp2: ... pokud „dinosauři = draci“, pak...
., 11.10.2013 6:16

Tlapko, Vy v tom moderním systematickém třídění živočichů a rostlin máte stále nejasno.
1) To moderní systematické třídění živočichů a rostlin bylo ustanoveno teprve až dlouho po vyhynutí dinosaurů.
2) Z toho vyplývá, že klidně dřívější terminologií řečeno „draci“ mohlo současnou terminologií znamenat „dinosauři“ .
3) Někdy se totéž v různých nářečích řekne různě, např.: „tramvaj“ = „šalina“ . Totéž platí o různém pojmenování téhož předmětu v různých jazycích.

(P.S.: Domnívám se, že se ani termín „poddruh“ v současné době nepoužívá. )

Odp3: ... pokud „dinosauři = draci“, pak...
Zákys, 11.10.2013 7:52

Že by jste to nechal raději biologům ať také něco užitečného dělají? Máte dítko, vnouče, pravnouče? Ano? Tak se podívejte do jeho učebnice (jsou pěkně barevné) a tam uvidíte co je v biologii již v obecné škole známo.
Kontrolní otázka: Co myslíte, byl by biologický klasifikační systé vznikl před vyhynutím dinosaurů, kdyby se před jejich vyhynutím narodil Carl Linné, Jean Babtiste Lamarck, nebo Charles Darvin? Vlk - pes. Druh - poddruh. Hommo homminis lupus. Hommo homminis Canis lupus.

Odp3: ... pokud „dinosauři = draci“, pak...
Tlapka, 11.10.2013 13:10

No a co to plivání ohně a více hlav než jedna? Je něco známo o vícehlavých dinosaurech?

paní Tlapko, ti draci Vám leží v hlavičce...
Vlastimil Čech, 11.10.2013 14:14

Kdo ví, co kdysi žilo za potvory... ta vícehlavost je asi špatnou interpretací letmo viděného... oheň z těla vystupující si ovšem představit a technicky zdůvodnit dovedu... stal se případ, kdy při endozásahu ve střevech za použití elektrokauteru došlo v pacientce k VÝBUCHU střevních plynů... pravda nevím, jaký byl efekt... kudy plamen vyšel...ale třeba byly draci na podobné efekty tělesně přizpůsobeni... Taky ovšem museli být drakové z toho andělského lehoulinkého materiálu, jinak by asi nelétali... vlastně ano, ale asi jenom na podzim a nesměl by se jim odvázat ocásek :-)

Panu V.Čechovi:
., 11.10.2013 22:44

... takže pane Čechu, věřte nevěřte, to létání dinosaurů je nejsnáze vysvětlitelné, protože je dokonce archeologickými výzkumy prokázáno. A vývoj létajících dinosaurů pokračoval až do dnešní doby, protože naši současní PTÁCI jsou potomci dinosaurů. Tedy začli kdysi dávno létat malí dinosauři. Tedy ti obrovští dinosauři samozřejmě nelétali.

Odp: Panu V.Čechovi:
ivan, 12.10.2013 7:13

ATR se svýma 27metrama rozpětí křídel má vzletovou hmotnost přes 21000 Kg. a vezme až 50 cestujících. Quetzalcoaltus se svýma 18 metrama rozlětí by se rozhodně pro veřejnou dopravu nehodil, ale jednoho by určitě vzal. Stačí ! Ať si každý posoudí jestli je to drobeček nebo ne.

Odp2: Panu V.Čechovi:
Vlastimil Čech, 13.10.2013 11:20

A jaký by byl asi poměr mezi výkonem hnacího elementu ku hmotnosti v obou zmiňovaných případech? Kolik HP má drak a kolik HP má eroplán na jednotku své vzletové váhy?

V jakési debatě jsem četl názor, že existence těch předpotopních megapotvor byla umožněna jednak výrazně vyšším podílem kyslíku v tehdejší zemské atmosféře, jednak nižší gravitací...
Nejsem si jist jak bylo argumentováno a rozhodně to nebudu obhajovat, ale šlo o to, že i hmyz byl tehdy veliký a protože dýchá jen vzdušnicemi, je jeho rozměr definovám právě obsahem kyslíku. Skokem zvýšené gravitační zrychlení prý zahubilo veliké pozemní živočichy a uzemnilo i létající ještěry větší než moderní stihačka... ti pak bez možnosti létat zahynuli...V té debatě bylo jednáno především o gravitačním zrychlení, ta zvířata a jejich vyhynutí byla použita jen jako příklad, či důkaz úvah autora...

Odp3: Panu V.Čechovi:
ivan, 14.10.2013 12:47

To, že se měnil v atmosféře podíl vázaného a nevázaného kyslíku v různých dobách je nepopiratelné, děje se neustále. Ale že by Země kdy změnila svoji hmotnost a v důsledku toho i gravitaci, to si neumím představit, navíc netuším o jaké zrychlení se jedná, nebo kde by se mělo vzít.

Dinosauři jsou tady s náma dodnes v podobě ptáků. Ti opravdu velcí a dávní měli stejně jako ti současní (ptáci) velice efektivní dýchání systémem přepouštěcích plicních vaků, využívajíce i dutiny v kostech. Jejich dýchání je jednosměrné a jeho efektivita ve srovnání s naším je asi trojásobná s možností ,, forsáže" tedy vícenásobného urychlení v případě potřeby. Skoro by se dalo mluvit o biologických spalovacích motorech.

V asi 5500 m / 16500 ft. QNH se mění tlak na polovinu. Už toto je výška kterou snášejí pouze trénovaní lidé, nebo ti kdo dlouhodobě žijí ve vysokohorském prostředí a mají namnožené erektrocity a hemoglobín. Nad 8000 m je už každý krok dějem vůle a neokysličený mozek podléhá iluzím a není takřka schopný plnit svoji funkci.

Kde končí naše možnosti teplokrevných savců, tak tam ptáci ( dinosauři) jsou schopni podávat díky systému respirace max. výkony i po mnoha hodin bez odpočinku v mrazech pod - 50 C. Při přeletech vysokých pohoří dokáží spálit až 2/3 svoji hmotnosti.

( Co by za to některé dietářky a dietáři dali, za deset dní šedesát kilo dole)

Takže ne díky množství volného kyslíku, ale díky neobyčejné efektivitě jednosměrné ventilace dokázali zásobovat kyslíkem svoje svaly což některým dovolilo dorůst desítek tun.

Odp4: Panu V.Čechovi:
Vlastimil Čech, 14.10.2013 19:25

Ale pane Ivane! Rozhodně se netrapme tím, že nechápeme proč by se mělo skokem zvýšit gravitační zrychlení naší Země... ať jsem se snažil jak chtěl, neporozuměl jsem taky...Pamatuju si, že jako jakýsi etalon a příklad byla zvolena přednášejícím Venuše, kde prý naprosto nepasují spolu: rotace planety, tlak atmosféry, její složení a její výška s naměřeným gravitačním zrychlením, tedy se silou přitažlivosti... Ta by měla být prý jiná, už nevím jaká, jestli větší, nebo menší... no a pak byla ta část, kterou jsem nepochopil, kde tedy tvrdil, že přitažlivost na povrchu Zeměkoule byla mnohem nižší a jako jeden z nepřímých důkazů uváděl právě ty předpotopní obrovité příšery, které rázem vyhynuly.... S tím kyslíkem to byla jen odbočka přednášky...
Ale jak jsem řekl, nebudu a nechci a nemůžu tu myšlenku obhajovat, napsal jsem to jen jako zajímavost... Že ty největší potvory létat nemohou je dáno prostou geometrií: Vytvoříte-li třeba vrabce, který bude například měřítkem 10 krát větší (od zobáčku k ocásku), ale jinak bude pořád z vrabčího materiálu, tak plocha jeho křídel vzroste 100 krát, avšak jeho objem a tedy hmotnost 1000 krát...
Proto jsem se ptal na poměr výkon/hmotnost, zdali si to někdo troufne odhadnout...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Poddruh
., 11.10.2013 22:37
MEDUZY nejhorší potvory
kitnamoR, 12.10.2013 21:34

...Dívali jste se na ZOOM na pořad o nejjedovatějších živočiších světa o MEDÚZÁCH ? Medúzy jsou hrozné primitivní potvory, které přežily v mořích miliony let, žádné meteority je nezničily, a množí se a množí , a jed mají s mnoha účinky, takže neexistuje protijed. Medúzy zabíjí potápěče i turisty na plážích. :-(

MEDÚZ je mnoho druhů od miniaturních velikosti asi 2 cm po obrovské o průměru asi 1 m ! Čím více odpadků do vod lidé vypouští, tím více je v mořích medúz. A jejich fyzické rozsekání podporuje jejich množení. Jak medúzy zničit nebo alespoň omezit jejich vzrůstající počet ? Co byste doporučili ?

Odp: MEDUZY nejhorší potvory
Vlastimil Čech, 13.10.2013 6:40

Navrhoval bych nalézt pro jejich hmotu využití... dají se kuchařsky upravit? ;-) Dají se zpracovat na palivo? krmivo? hnojivo?
Nalezněte použití a do pár let budete muset zařizovat celosvětovou ochranu těch potvor, budete pořádat eko-akce na jejich záchranu a vědecké konference budou naříkat nad mizejícími druhy těchto krásných, něžných živočichů

Odp2: MEDUZY nejhorší potvory
., 13.10.2013 11:10

Tak to tedy nevím. V TV pořadu o jejich využití nebyla žádná zmínka. Dokonce ani o žádném jejich přírodním nepříteli se tam vůbec nezmiňovali.

Odp2: MEDUZY nejhorší potvory
., 15.10.2013 12:10

Informace z Wikipedie:

Medúzami se prý živí ryby tuňáci
.

Avšak tuňáky „se živí“ :-) člověk, tuňáků tudíž v mořích ubývá, a proto možná také přibývá medúz.
Ty medůzy by se museli lovit do nějakých „igelitových vaků“, aby z nich při výlovu nepadaly zpět do moře velká množství jejich zárodků (jak se to děje při jejich výlovu do sítí.) Pak by bylo nutné ty vaky dokonale uzavřít a nechat s medúzami na dně mořském, dokud nezahynou i se svými zárodky. Nebo by bylo nutné ty medúzy vysypat z vaků někde v poušti kde vůbec neprší, a tam je úplně vysušit; ale to by bylo asi velmi nákladné. Nebo (ale to už hodně fantazíruji) by bylo dobré naklonovat některý druh medůz tak, aby požíral ostatní druhy medúz a nakonec by jako kanibal zlikvidoval i vlastní druh.

Odp3: MEDUZY nejhorší potvory
Vlastimil Čech, 16.10.2013 10:11

Jste nápaditým člověkem, pane .,! :-)
Ale nedělal bych si s těmi medůzami starosti... určitě někoho napadne, jak je využít... je to přece jenom „biomasa“... A když se tím můžou živit ryby, tak je to půl bídy... mocná síla moderní vědy si s problémem dozajista poradí...
Khysi jsem medůzy viděl... jsou opravdu krásné... V knize „Mlhovina Andromedy“ dokázaly medůzy plavat vzduchem... škoda, že to je jen román...rozhodně jsou medůzy hezčí než prasata bradavičná...nebo ropuchy...
I když... kdo ví... třeba jsou lidé, kterým se líbí ti zvířecí fujtajblíci... V.Č. se líbí medůzy...

Odp4: MEDUZY nejhorší potvory
Tlapka, 16.10.2013 14:18

Meduzy jsou moc řídké, sama voda. Ale ty jedovaté by třeba mohly poskytnout zajímavé chemikálie. Ty krásné bychom použili jako domácí mazlíčky.

Odp5: MEDUZY nejhorší potvory
Vlastimil Čech, 16.10.2013 17:28

Proboha! Zajímavé chemikálie! Jen to ne! Málo máme narkomanů? Toxikomanů? Feťáků? Málo je je „zajímavých chemikálií“ ??? Kokain, mezkalin... a ještě vymýšlet MEDŮZOKAIN:-) Nestrašte, prosím... ovšem, že jsou ty potvůrky řídké, to nevadí... nassát pumpou půjdou, no a pak odfiltrovat vodu, potvory usušit a je to!

Odp6: MEDUZY nejhorší potvory
Tlapka, 29.10.2013 14:46

Však nemyslím na drogy a výbušniny. Všechno je chemie, třeba lepidlo nebo mýdlo nebo benzin a jiné věci k užitku, nakonec slavné „bylinky“ jsou bydlinkami v zivislosti na chemickém složení.

V některých z nedávných pořadů kanálu...
., 25.10.2013 20:46

V některých z nedávných pořadů kanálu ZOOM v TV ukazovali, že archeologové si dotváří asi 30% kostí z každého dinosaura, které na nalezišti nenajdou. A tímto způsobem pak mohou v muzeích vystavit poměrně kompletní kostry těchto pradávných tvorů.

Odp: V některých z nedávných pořadů kanálu...
Tlapka, 29.10.2013 14:48

Však jsou dokumenty kde je znázorněno jakou měli dinosauři barvu.To se asi dá zjistit z okolí těch kostí.

My jsme jen hloupí lidé
Dragon Qee, 25.1.2014 22:11

Já osobně věřím, že draci existovali, existují a exsistovat BUDOU! Nevím, jestli je to jen tím, že mě rodiče od malinka učí abych si stála za svým a věřila tomu, čemu věřit chci... ale spíš si myslím, že to bude tím, že my lidé jsme jen hloupá stvoření.. vždyť, někdy, podle toho co děláme, jak ničíme přírodu,hubíme zvířata.. mi přijde, že člověk je ta nejprimitivnější věc v celém vesmíru... Nejsme schopni dojít ke svému cíli.. vždyt, podívejte se kolem nás.. obloha,slunce,domy,zvířata.. když se nad tím vším zamyslíme, jak je to všechno složitý, a řekneme si ´´to není možný´´ ale je! je to tak.. všechno je kolem nás.... co když je to tak i s draky? 5ekneme si -to není možné- ale ve skutečnosti je! Jen my lidé.. primitivní tvorové si nedokážeme přiznat, že některý věci prostě nedokážeme vysvětlit... Jak by bez existence draků bylo možné, že všude po světě jsou zaznamenány jejich vlastnosti, i obrazy... je jen jedna věc která to vysvětluje- DRACI EXISTOVALI,EXISTUJÍ A BUDOU EXISTOVAT.. jak by se jinak drak ´´proslavil´´ všude na zemi uplně ve stejné podobě.. ?!
Bohužel, draci se nejspíš bojí lidské primitivnosti a hlouposti.. a tak se nám raději neukazují :\
co když mají jen jinou podobu než fyzickou? Co když jsou všude kolem nás?
Musím ale uznat, že dělají dobře že se neukazují, lidé by je totiž nerespektovali... začali by pochybovat o naší bezpečnosti a snažili by se je likvidovat.. mnohdy morbidním způsobem :\
My lidé jsme totiž tak pitomí, že když vidíme něco, co se zdá být silnější a inteligentnější než my,snažíme se to zničit.. draci, jako každý tvor.. mají pud sebezáchovy, který jim v tomto případě neříká nic jiného, než se vyhnout středu s lidmi :((
A věcí na závěr je to, že doufám, že draci pochopí... že všichni lidé nejsou stejní... že některým budou důvěřovat a úkáží se alespoň jim...
třeba už to udělali, lidé je zklamali (např pro peníze) a od té doby zničili tyhle střety ( a zápisy o nich) a už nikdy se nikomu neukáží..
já ale doufám, že ano.. a že lidé kteří budou toho štěstí že draka uvidí, si to nechají pro sebe a nezničí tim důvěru draka k člověku... lásku bájného tvora a lidí..

Odp: My jsme jen hloupí lidé
Zákys, 26.1.2014 9:59

Co to blábolíte... Draci přece žerou princezny. A dračice.... Darmo mluvit. Ty se ani pořádně neučešou a jen lítají a klevetí co jim „zobák“ stačí.

Odp2: My jsme jen hloupí lidé
Tlapka, 28.1.2014 10:52

Jste si jistý, že je žerou? Nechtějí se s nima třeba oženit?

Odp3: My jsme jen hloupí lidé
., 28.1.2014 14:51

...kdepak, draci jsou většinou princeznomilní. Drak tlapkomilný dosud nebyl popsán asi proto, že draci všobecně nesnáší kočičí smrad :-). A mezi princeznami je známa pouze jediná, která měla kočku Jůru, a o té píše Karel Čapek. Ale ta pohádka skončila dobře, princezničku drak ani nesežral, ani se s ní neoženil (což by možná bylo bývalo vyšlo na stejno, jako to sežrání) :-).

Odp4: My jsme jen hloupí lidé
ivan, 28.1.2014 16:56

Ježišimarjáježiš.

Tak tady není úplně jednoznačné jestli byla zahráněna princezna, nebo se před princeznou a manželstvím zachránil Drak.

Odp4: My jsme jen hloupí lidé
ivana Kozárová, 30.1.2014 18:14

Svatá pravda. Dnes se i vztahy konzumujou:-)

Odp4: My jsme jen hloupí lidé
Tlapka, 31.1.2014 11:45

A co drak žere potom, když princeznu spotřeboval, na jak dlouho mu jedna vydrží, pak se musí stěhovat?

Odp5: My jsme jen hloupí lidé
ivana Kozárová, 1.2.2014 17:58

Drak poté žije ze vzpomínek;-)

Odp: My jsme jen hloupí lidé
ivana Kozárová, 26.1.2014 16:40

Myslím si,že sedíme na jednom takovým Draku a vrtáme do něho. On nám už ukáže,zač je toho loket.:-)

Ahoj Drahuše. Hlásím, že Tvůj příspěvek...
., 25.1.2014 23:06

Ahoj Drahuše. Hlásím, že Tvůj příspěvek mne podnítil k odpovědi v podobě VTIPu a IRONIE:

Určitě proti tomu vtipu nebudeš protestovat, protože Ty jediná mezi všemi lidmi jsi inteligentní, nehubíš zvířata a respektuješ draky :-) . A stůj si dále za svým: až opět uvidíš draka, nech si to pro sebe, abys získala lásku toho bájného tvora. :-)

Jenom prozraď prosím, který drak Tě zklamal pro peníze a jak to udělal ? Byl to asi nevídaný a dosud neznámý přírodní jev, že nějaký „...SAURUS“ měl na hřbetě přirostlou pokladničku a požadoval od Tebe vstupné ve výši 333,--Stříbrňáků do svého pavilonu, které jsi mu momentálně nemohla dát, protože jsi před tím všechny Stříbrňáky utratila za vstupné do jiné ZOO :-) .

Ale přiznej se, určitě ten „...Saurus “ byl velký fešák, dosud jsi do něho zamilovaná, a zklamání jsi mu odpustila. Ale to se spraví. Když si budeš dále stát za svým a věřit tomu, čemu věřit chceš, tak se z Tebe do roka a do dne stane Saurusova oddaná samička, postavíte si hnízdo někde u Prčic, sneseš pět krásných zlatých vajec a vysedíte se samečkem pět zdravých, inteligentních Sauřat :-).

Až je naučíte létat, tak odletíte za Sluníčkem do teplých pohádkových krajin. :-)

Já teda také věřím na draky a zejména věřím Tobě, Ty to dokážeš ! :-) .

Odp: Ahoj Drahuše. Hlásím, že Tvůj příspěvek...
Dragon Qee, 26.1.2014 20:56

a nejsem Drahuše :´D

Nejspíš si to špatně pochopil\a...
Dragon Qee, 26.1.2014 20:54

Nejspíš si to špatně pochopil\a... říkám, že člověk zradil draka pro peníze -.- jako např. pro výzkumy atd... chápeš? ;)
ale jinak.. občas mi taky přijde jako bych byla jediná inteligentní co se nesere do jevů přírody a vesmíru.. :)

Kdepak, ...
*, 26.1.2014 23:00

...pochopena jsi byla naprosto dokonale: Jsi Drahuše, inteligence máš jen tolik, kolik se vejde do Tvé malinkaté Sauří hlavičky a se-eš se do jevů přírody a vesmíru svým názorem na draky, a to proto, protože také věřím tomu, čemu věřit chci a také si stojím za svým a basta fidly. DUPY! DUPY! DUP! Už ani MUK !!! ;-)

Dobře Tě rodičové vychovali. Okamžitě můžeš jít úspěšně demonstrovat za DRAČÍ PRÁVA. ;-)

Odp: Kdepak, ...
Tlapka, 31.1.2014 11:49

To má jenom jednu hlavu?

draci opravdu existovali
VIKY, 23.2.2014 9:24

TO JE OPRAVDU VELMI ZAJMAVÉ JESTLI ŽILI NEBO NEŽILI DRACI JÁ SAMA BYCH ŘEKLA ŽE MOŽNÁ EXISTOVALI A JAK TO MYSLÍ OSTATNÍ TAK TO NEVÍM .TŘEBA V PŘÍPADĚ LOCHNESKÉ PŘÍŠERY TŘEBA VĚDCI TVRDÍ ŽE JE TO JEN PŘELUD ALE NĚKTEŘÍ VĚŘÍ ŽE OPRAVDU EXISTUJE A CHCI TO DOKÁZAT AŽ BUDU VELKÁ.:-)

Odp: draci opravdu existovali
Zákys, 23.2.2014 10:20

Velmi ostýchavě se ti k tomu tvému cíli pokusím něco napsat.
Velmi často se usmívej, vyhýbej se pokud to jenom trošičku půjde, zlým lidem. Nauč se je rozeznávat a to je práce na celý život. Uč se, uč se nejen novým znalostem, ale také být silná nejen fyzicky, ale hlavně duševně. „Fitko“ na trénink je všude kolem tebe. Dívej se pozorně kolem sebe ať nepřehlédneš toho, komu se to uskutečňovat daří... Zde opisovat není zakázáno. A potom až bude „velká“ opravdu zjistíš, že existuje krásná žena a příšera zmizela v nedohlednu.

Odp: draci opravdu existovali
Tlapka, 24.2.2014 19:07

To je fascinující idea ♪

Žili!!
Marína, 18.10.2014 16:03

Ahoj!
Můžete mi věřit nebo ne, ale já vím své. Asi před rokem jsem podstoupila duchovní cestu. Měla jsem zašeptat otázku a na tu se mi měla najít odpověď. Protože už od malička obdivovala draky a vždy když padala hvězda nebo když jsem sfoukávala svíčky z dortu, jsem si přála aby se draci vrátili (pro mě byla samozřejmost že žili). A časem jsem začala trochu pochybovat a tak jsem pošeptala otázku: žili draci?. A z ničeho nic se mi před očima odehrával příběh. Nevnímala jsem okolí a jen se pořádně soustředila. Uviděla jsem jak mladý chlapec našel vejce a až drak vyrostl tak ho spatřili nějací lidé a nakonec ho bez rozmýšlení zabili! a to jim nic neudělal! od chlapce byl naučen nikomu neublížit! Poslední co si pamatuji byl bolestný řev draka. Cítila jsem jenom jak si sundavám šátek s očí a pak nic. V hloubi duše vím že to je pravda a je mi jedno kdo co říká. Opravdu si myslíte že je civilizace tak chytrá aby našla vše? Vždyť draci mohli jít umírat klidně někam do ústraní a když byli zabiti tak se stejně našlo jen asi 5% koster všech živočichů tak proč se ještě strachovat že nežili? Opravdu si myslíte že legendy lžou? Vždyť kolikrát měli větší pravdu než vědci. Já vím je mi teprve 13, ale já vím co říkám. Jestli jste četli pravdu o lochneské příšeře- že je to vlastně dinosaurus, který přežil pod vodou v jeskyni 4km pod hladinou tak proč by nepřežili i draci? Je možné že už nežijí, ale vše nasvědčuje tomu že ŽILI!!

Odp: Žili!!
ivana Kozárová, 18.10.2014 16:54

Milá Maríno,vzpomeň si na pohádky o dracích,nejsou všichni draci hodní. S drakem bojuje svatý Jiří - najdi si jeho sochu - je jich mnoho - A Jiří nebyl zbabělec ani padouch. tak máme hned kategorii zlých a dobrých draků..... Koukni na kult draků v Číně.... Bezpochyby draci byli a možná,že i jsou. Ale nejsou všichni dobří a hodní.Teď jen aby to člověk rozeznal,kterej je kterej.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru