Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

31.12.2006 11:30

Chrání, nebo zraňují?

ivan

Chrání nás betonové bariéry na silnicích a ulicích našich obcí,nebo spíše škodí, znepřehledňují a mrzačí? Jsou bezva nápdem,nebo je budou jednou ty samé firmy,také za státní peníze odstraňovat? Jsou pomocí, nebo zlatým vemenem státního a obecního rozpočtu? Většinou špinavé, špatně označené mnohdy nelogicky umístěné, ztěžující výhled řidičům i chodcům, mnohdy znejasňjící dopravní vztahy. Za mlhy, deště, sněžení a pološera, kdy se odrážejí od vlhké silnice paprsky protijedoucích vozidel jsou takřka neviditelné! Viděl jsem je vícekrát rozvalené a nevím jakou poskytly lidem ochranu, ale nechtěl bych mezi nimi být!

Prahy, až přes dvacet centimetrů vysoké nesou těžké jizvy po nárazech řídících náprav.Utrhané výfuky a jiná poškození!

Znesnadnění až znemožnění zimní údržby a zpomalení život zasahujících služeb a policie. Jejich zjizvení svědčí o častých nárazech. Většinou byl jedinou jejich příčinou zátaras (zábrana), který měl je a zejména chodce chránit! Pokuste se spolu se mnou zodpovědět otázku. Jsou prospěšné nám občanům, nebo někomu jinému?

Jak kde, jak kdy. Protihlukové bariéry...
maci, 1.1.2007 8:10

Jak kde, jak kdy. Protihlukové bariéry podle mě nejsou zas tak zbytečné.

Odp: Jak kde, jak kdy. Protihlukové bariéry...
ivan, 1.1.2007 11:11

Myslím betonové bloky (bariery) jejichž rozmístění neřeší žádný problém,ale ony samy jsou tím nebezpečím! Logika jejich rozmístění, je jako bránit pádu z malé výšky drátem vysokého napětí.Na některých nepravidelnýh křižovtkách jsou umístěny tak,že jsou přímo v ose původního směru jízdy a vyžadují aktivní vyhnutí !!Pětistupňovou stupnicí bych je pojmenoval od nevhodných až po zabijáka!

Odp2: Jak kde, jak kdy. Protihlukové bariéry...
NEMO, 1.1.2007 12:11

Neplní spíš jen funkci oddělovače provozu?
Na dálnicích jsem si všimnul speciální nárazníkové zóny před nimi, taková harmonika. :)
Dávají se na sjezdech nebo před mostní pilíře.
Bariéry jsou potřebné na změnu provozu, přednosti, pruhu. Jinak by si „řidiči“ jezdili libovolně, stačí se chvíli postavit na dálniční most a sledovat provoz, to jeden nevymyslí...
Stačí dodržovat rychlost a základní pravidla, pak nejsou nebezpečné, ale beru, že někde můžou být špatně umístěné, jako značky, ty by potřebovali revizi a redukci.

Odp3: Jak kde, jak kdy. Protihlukové bariéry...
ivan, 1.1.2007 15:10

Nemo, a přátelé na Svíci,dobrej 2007 :-)

Nepsal jsem o dálnici,charakter jejího provozu je jiný a má jiné potřeby.Píšu o silnicích,ulicích, městech a obcích.Jaká jsou pravidla pro takováto umístění ? Starosta, (zastupitelstvo) si jen tak řekne ,,bylo by dobré támhle na tu křižovatku umístit betonové bloky protože to mají v sousední vesnici,městě taky? Nebo se ukáže pán v naleštěnejch botách a povídá ,,máte zpracovanej plán dopravní bezpečnosti obce? Ne? Vy neznáte vyhlášky a zákon o dopravní bezpečnosti a o ochraně zdraví obyvatelsta.!?? § ten a ten, doplněný o vyhlášky ty a ty,novelizovaný v r. tom a tom? Nařizuje (říká) ,že.........!!??
Pán, současně navrhne zpracování projektu,dodání potřebného materiálu,realzaci! Kterej vesnickej starosta by se nebál odmítnout! Kdo v zasupitelstvu by chtěl bejt ten ,,špatnej„!..který nechce zdraví a bezpečí svých spoluobčanů ! Nezpochybňuju oprávněnost jejich použití a o jejich užitečnosti obecně. Mluvím o ,,zabijácích“ mezi nimi ! Už dneska mají na svědomí životy mnoha lidí. Některé křižovatky vznikly uměle i na silnicích první třídy.Jedna z nich je v Hostivicích u Prahy. (Karlovarská)
Kolony aut tam stojí jenom proto,aby někteří mohli odbočit k Lidlu! Minulý týden se tam povalovaly rozstřelené panely právě na přechodu a v ostatních jízdních pruzích. Působily jako spolupříčina a umocnění následků nehody,ke které by jinak vůbec nedošlo ! Po republice jich musí být tisíce.

Odp4: Jak kde, jak kdy. Protihlukové bariéry...
NEMO, 1.1.2007 16:05

Jasný, taky máme u Hypernovy a Lídla podobný betonový blázinec. Nová světelná křižovatka (dokonce má zajímavý cyklus, náhodně se tam mění asi dva programy ovládání provozu, zřejmě aby se řidiči nenudili).
Na cca 300m trojí semafory, jeden most a betony. ;)
Zatím se tam nic vážnýho nestalo, jen rozbitá světla aut a odřený plechy. Je to vidět na silnici, zbytky skel.

Odp5: Jak kde, jak kdy. Protihlukové bariéry...
ivan, 1.1.2007 19:29

Velké nebezpečí spatřuji ve vyvolání pocitu bezpečného přechodu a vystavení se riziku vstupu do silnice v nevhodou dobu! Trvalé nebezpečí pro cyklisty a moto. Pro chodce možná ochrana ve velmi nízkých střetových rychlostech,ale v mírně vyšších a středních už je následek střetu s překážkou (b.blokem),devastující pro obě strany,nebýt takovéto ,,ochrany" tak by se chodec na daném místě vůbec nenacházel.
Při nárazu hmotnějších vozidel se následek střetu zhoršuje o šraplenový efekt! Nejtěžší a často smrtelné jsou přímé nárazy,kdy špinavý betonblok nebo práh je téměř neviditelný ,barevně neodišitelý ,při ztížených podmínkách zimního provozu. Ne vždy a ne každému svítí slunce.

Když si dovolím pojmout téma...
lada_rei, 24.9.2007 23:45

Když si dovolím pojmout téma symbolicky, říkám si, že ty vnější bariéry jsou asi jen příležitostí a výzvou, abychom pochopili vytváření bariér v naší vnitřní mysli. Vytvářením bariér jsme ztratili už mnoho - vědomí sounáležitosti se vším a se všemi, vědomí vlastní podstaty, hrajeme před ostatními divadlo abychom uchránili to pravé v nás (to je také forma bariéry), sami tomu nakonec uvěříme a žijeme místo své podstaty virtualitu, kterou nazýváme realitou, životem.
Postačí pochopit a porozumět vnějším bariérám, přijmout poselství která nám strkají pod nos a bohatší poznáním změnit sami sebe - zbourat svoje vlastní bariéry.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru