Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

17.1.2007 19:54

Jaký je důkaz toho, že žijeme?

Před pár dny, při jedmon rozhovoru mě napadla myšlenka, která mě od té doby trošku trápí : Jak můžu vědět, že existuji.
Vždyť pro to nemám žádný pořádný důkaz. Jak si můžu být jist tím, že teď když to tady píšu, že je to skutečnost.
Třeba jen spím, třeba spí celé lidstvo a to, co se nám každý den děje, jak jdeme do školy, jak se díváme na televizi, jak píšeme na počítači, třeba to jsou jen naše sny, výmysly, možná je to jen výtvorem naší fantazie.

Co se stane, když třeba upustím tužku. Samozřejmě spadne, že? A proč? protože na ní působí gravitace, ovšem? A co je gravitace???
Viděl ji někdo, změřil ji někdo, nevím asi ne. A podle mě je to stejné i s našimi životy, taky je nemůžeme poznat, ovlivnit, může v ně jen věřit a doufat že jsou.


Proč si jsme tak jisti tím, co vidíme kolem?
Co když jsme jen příběhem napsaným v nějaké knize pro děti.
MYSLÍTE SI, ŽE 100 % JSME, A NEBO SI NÁS NĚKDO MOHL VYMYSLET?

Každý se chová podle svého rozumu a intuice, ale co když naše myšlení není úplně skutečné.
TŘEBA NEJSME,...

PS: Prosím, dejte mi důkaz, že jsem.

Zajímavý názor
MrPutter, 17.1.2007 22:07

Tvůj názor je velice zajímavý a rozhodně stojí k zamyšlení. Třeba jsme výmyslem, ale co když jsme výmyslem něčeho, co je taky vymyšlené? A takhle to může jít do nekonečna, nebo taky ckylicky dokola. civilizace jedna vymyslela civilizaci dvě, c2 vymyslela c3, c3 vymyslela c4, c 4 vymyslela c1. Proto je dle mého názoru naprosto zbytečné to řešit. Jestli to jde do nekonečna nebo pořád dokola tak to stejně nevyzkoumáme, a když to vyzkoumáme, stejně to bude jenom další část pohádky o lidské civilizaci...

:))
Saw, 17.1.2007 23:10

Tak tohle je snad prvotní filozofická otázka, resp. existencionalistická úzkost.
Ale objektivně, na úrovni metafyziky nás nic zajímat nemusí a všechny teorie jsou stejně pravdivé (s tou mírou specifikace už jsem to tu rozváděl, ale zkráceně- stvořitel X samovolný vznik 50:50, Bůh vs. samovolný vznik už mnohem méně, je dáno více podmínek pravdivosti).

Tak jako tak nás to tedy nezajímá; to že si tu píšeme znamená, že existujeme. Ať už je na pozadí toho všeho cokoliv, je to tak. Na naší úrovni je svět, který nás obklopuje, naprosto stejně reálný, jako my sami. Možná nejsme to, co si myslíme, ale tak jako tak něčím jsme...

Reakce na článek, který není
kahi, 18.1.2007 0:14

Každé úvaze by mělo předcházet ujištění autora o znalosti užívaných termínů (a mimo jiné, je to ověřený způsob, jak úvahu začít).

Takže, co znamená být?

Myslím, tedy, ehm. Já osobně myslím :-) , že jsem, i když jsem jen na stránce knihy... podexistence něčeho vyššího. Pokud něco vyšší než my je, pak můžeme uvažovat dvěma směry: jsme úmyslně součástí nižšího stupně existence a tedy ty vyšší sféry nám nedovolí dostat se výš, a tudíž nějaké to pachtění se po porozumění skutečné skutečnosti je jen směšné porušování účelu, za nímž jsme byli vytvořeni, anebo zadruhé můžeme být součástí snu, ze kterého je možné se probudit. Z našeho snu (spánku) se budíme, když jsme dost vyspatí, anebo když jsme z něj vyrušeni vnějším nebo vnitřním podnětem. Pokud jsi, Fatore, ve snu, můžeš se pokusit vytvořit nějakou extrémní, nebo paradoxní situaci, která by mohla fungovat jako iniciátor ukončení snění. Tím pádem, varuji, sen skončí a tvá existence se rozplyne. Navíc můžeme jen hádat, kterak se probojovat ven ze sna, pravidla totiž nejsou známa...

Na to jsem zapoměl, také je tu možnost, že budeme dostatečně pochybovat o svém bytí, myslet na tu střepinu v hlavě a dostatečně googlit, a pak doufat, že si nás pán snů (Morpheus) všimne.

No každopádně přeji hezké sny (to jsou takové, co potěší, pobaví, nebo jinak pomohou každodennímu bytí) :-).

Odp: Reakce na článek, který není
Kelt, 18.1.2007 9:54

Moc pěkně napsáno, ta paralela se snem a probuzením má něco do sebe. A nemusí se jednat jen o sen typu Matrixu :-)

literatura?
kahi, 18.1.2007 0:19

Pokud to tu čte kdosi alespoň trochu v související filosofii sečtělý, uvítal bych (...li bychom?) nějaké bibliografické odkazy, no vyjmuté myšlenky samotných velkých filosofů by byly přímo skvělé, ale to bych si možná přál příliš... Díky!

Odp: literatura?
Sebastian, 8.6.2009 2:02

Platon.......Mýtus o jeskyni (517a-518a).

nemusí nás to moc zajímat
Kelt, 18.1.2007 9:50

Tak na tohle téma bylo popsána spousta hliněných destiček, papyrových svitků, pergamenů i papíru a závěr? :-) Jestli objektivně existujeme nelze našimi prostředky zjistit, subjektivně však existujeme a tato subjektivita vypadá z našeho pohledu objektivně, o čemž se přesvědčí každý, kdo se dotkne žhavých kamen :-):-)

Odp: nemusí nás to moc zajímat
Sebastian, 8.6.2009 2:20

A tohle myslím popsal němec Kant E. ve svem „TRANSCENDENTÁLNÍ DIFERENCI“

"Duše uvažovala. Mám stvořit světy? A...
bratr David, 18.1.2007 12:38

„Duše uvažovala. Mám stvořit světy? A ze samé této mylšenky vyplynul vesmír. A tak bylo stvořeno vše voda, smrt a neviditelné.“ (Aitareiópanišad). Třeba je naše bytí jen „něčí“(a není to bůh) letmou myšlenkou, asi takovou jako když se ráno probudíte a napadne vás něco, co zase rychle zapomenete. Všiměte si také, co bylo stvořeno dřív než člověk a život - voda (tedy chaos), smrt (tady bytí ve své negativní podobě) a

Odp: "Duše uvažovala. Mám stvořit světy? A...
Yardasan, 20.11.2007 17:12

To je velmi zajímavé, ale kde se stvořila duše... jK.

Odp2: "Duše uvažovala. Mám stvořit světy? A...
tlapka, 19.6.2009 13:13

Vymysleli ji programátoři a fyzikové ji poslali do minulosti. Jinak to možné není.

Je to spíš otázka, co je vlastně...
Laďa, 18.1.2007 20:40

Je to spíš otázka, co je vlastně realita... Mě se líbí ten východní pohled... neustálý tanec energie a vědomí, kdy se vše proměňuje a prolíná, aby se to vyvíjelo. Je to to, čemu hinduisté říkají líla - iluze, božská hra... takže stanovit tvoji neměnou realitu, nějaký pevný základ můžeš, pokud nejdeš moc hluboko... pak už se obrysy rozplývají...
Doporučuju třeba Tao fyziky od Fritjofe Capri.

Někdo tu chtěl příklad z historie, tak...
Fator, 18.1.2007 20:58

Někdo tu chtěl příklad z historie, tak tady je:
Co třeba divadelní hra Jeppe z vršku od Ludviga Holberga vytvořená někdy mezi barokem a osvícenstvím.
V ní Jeppe usne kdesi v příkopu a až se probudí leží v posteli nějakého barona a myslí si tedy, že se mu jen zdálo, že byl chudý sedlák.
Pak ho ve spánku znovu přenesou zpět do příkopu a on si zase myslí, že se mu jen zdálo, jak ležel v zámecké posteli.
A nebo:
Hra Život je sen od Calderóna de la barci, kde stojí:
,,Co je život? Šílenství. Teď už vím, že lidské štěstí, ta hmota nám strašně drahá, nakonec mine jak sen. Protože celý život je sen..."

Samozřejmě to nejsou všechny případy, ale jsou to ty, které se mi nejvíc líbily. :-)

http://www.simulation-argument.com/
Marek, 22.1.2007 13:22
Komu se zdáme ?
Geo, 27.1.2007 22:50

Asi Šivovi a nebo se zdá on nám . Tato otázka je paradoxem sama o sobě . Má smysl si ji položit , ale nemá smysl na ní odpovídat. Je to hnusné plýtvání časem , přebujelou intelektualitou nedosáhneme ničeho . Je to jako meditovat na vrcholu sloupu, je to totiž jen plané gesto které nikomu nepomůže. Filosofie má sloužit životu a né naopak .Už takhle je můje reakce zbytečně dlouhá.

Odp: Komu se zdáme ?
Docky, 3.2.2007 12:43

třeba se zdáme sami sobě

Odp2: Komu se zdáme ?
ivan, 3.2.2007 19:02

Takto jsem mnohokrát přemýšlel o SÍLE, jestli je ohromná a my jsme neobyčejně silní abychom ji překnali, nebo jestli je malinká a nám se její ohromnost zdá jenom proto,že jsme velice slabí.O vesmíru si myslíme že je ohromý,-nekonečný.Existuje síla ktrá by byla nekonečná, ve smyslu,že by už nemohla být větší,nebo by její velikost byla také omezena třeba jako rychlost světla? Existuje ,,maximální " síla a kolikátý je jeden Watt podíl? Byl touto MAX silou Velký třesk?

Jistota
Kareta, 8.2.2007 20:40

Já mám jistotu- vím, že nic nevím.

Odp: Jistota
Luko Karavan, 9.2.2007 23:11

Největší ptákovina ze všech.

Odp2: Jistota
Kareta, 10.2.2007 12:26

Ptákovina? Jen zdánlivě a jen pro nezasvěcené! V sokratovském „vím, že nic nevím“ je přeci přítomna filozofická myšlenka o důkazu lidské existence. Tím důkazem je právě neustálé pochybování člověka o možnostech a hranicích lidského poznání. Podobně to pak vyjádřil mnohem později také René Descartes svým „cogito ergo sum“, čili „myslím, tedy jsem“- neboli v pochybování jsem si jist sám sebou jako myslící bytostí.

Odp3: Jistota
Luko Karavan, 10.2.2007 13:22

;-)já znám význam těch slov, já vím, co tím chce Sokrates říci, ale přesto jsou ta samotná slova ptákovinou, když tvrdí že nic neví a zároveň říká že o tom ví. Ale o hloubce toho tvrzení nemá cenu se přít, rozumím tomu (jak jen jsem schopen tomu porozumět).

Odp4: Jistota
Sebastian, 8.6.2009 3:21

rozumíš???...na urovni abecedy ,to ano.

Odp2: Jistota
Sebastian, 8.6.2009 2:22

CO ŽE!!!!!!!!!!! :-(:-(:-(

Toto jsou nádherný úvahy,hodně...
parkr, 10.2.2007 13:57

Toto jsou nádherný úvahy,hodně hluboký,ale pokud by měl člověk něco z toho pochopit,tak by se nejdříve musel zbavit rozumu a pak teprve začne žít to o čem když má rozum,pouze diskutuje,začne cítit a získá instinkt na ůkor rozumu (platí to i obráceně,což je náš příklad,získali jsme rozum a ztratili cit,i když né všechen)Pak není rozum ale žití jako takový.Ale nevim jestli si pak člověk dokáže zase vůbec uvědomit sám sebe,a tím pádem,mít nějaký prožitek z toho co žije.Pokud se někdo dostane hodně hluboko a pozná pravdu,už nebude nikdy štastný,poněvadž pravda je dost krutá, a neni tam místo ani pro zábavu a ani pro přetvářku a komedii.

Odp: Toto jsou nádherný úvahy,hodně...
tejaroso, 13.2.2007 22:01

tak vam to tady procitam a hodim prispevek-uz nekolik dni jsem pozornejsi a vsimam si veci kolem sebe a zjistuju ze tady neco nesedi!pred tydnem jedu v aute a vim ze dvere u spolujezdce byly odemcene,kdyz jsem pak vystupoval tak byly zamcene!-nemam central!o tyden pozdeji prijdu rano do druheho auta a tam na hodinach na kterych je letni cas bylo rano 17,07 a sly jako by se nic nedelo!-budu pozornejsi dal a zkuste me nekdo rict jak je to mozny!

Možná mám vysvětlení
Fator, 15.2.2007 18:14

Myslím si tejaroso, že by to mohlo být asi kakhle:
Jedeš autem jako už několikrát, ale neuvědomuješ si, že si pod cizím vlivem (cizí nadvládou). Každá zvláštní, divná věc či příhoda je pouze výplodem fantazie vyšší bytosti než jsi ty. To je ta, která si tě vymyslela.
Ona rozhoduje o tvém osudu a věcech kolem tebe. Určuje jakou si oblečeš košili atd.

Představ si knihu, kde se píše: ...muž nasedá do auta a jede do práce. Na sobě ma černé kalhoty a pruhovanou košily. Nikdy se v autě nazymyká, ale jak přijíždí na místo určení zjišťuje, že dveře jsou náhle zamčené! Neví co se děje, je vyděšený,....
A to je jen 1 malý odstavec knihy našich životů. I to že ti odpovídám tak i to napadlo moji vyšší bytost a přimělo ji to k tomu, aby to napsala do mé knihy.
A tak den po dni jsme nuceni prožívat své knihy ŽITÍ. (Nebo lépe řečeno žít život uvnitř těch knih, odkud je nesnadné se dostat)

A nebo jak už tu zaznělo jen spíš, spíš celou dobu co žiješ a celý tvůj nebo můj život jsou jen naše sny. Prostě se ti zdá, jak sedíš u počítače a píšeš komentář na svíci.cz


Ovšem skutečnou pravdu, tak jak se věci mají si MUSÍ nejspíš každý najít sám.
PS: Článek se skvěle s Vašimi připomínkami rozvíjí a formuje. A za to všem dík. F.

Odp2: Toto jsou nádherný úvahy,hodně...
Sebastian, 8.6.2009 3:25

Optický klam, mikroskrat,schizofrenie,sugiesce,jiný rozměr???

důkaz: - to, že toto píši, je důkaz...
opičák, 17.2.2007 12:03

důkaz: - to, že toto píši, je důkaz života. to, jestli je zatím něco, co přesahuje možnosti mého intelektu, možnosti skutečnosti, je nepodstatné, jelikož to stejně nevyřešíš

zdame se sami sobe
jose, 26.2.2007 19:56

zdame se sami sobe

Odp: zdame se sami sobe
Saw, 26.2.2007 23:19

To je tak všeříkající, až to nic neříká.
Co to nějak rozvést?

Zdáme se sami sobě.
Fator, 27.2.2007 19:17

Velmi zajímavý poznatek.
I to je dost možné a pravděpodobné.

Odp: Zdáme se sami sobě.
jose, 27.2.2007 21:19

ve snech je vse mozne a pravdepodobne a sen neni omezen ,proto neni omezen ani zivot omezena je pouze forma zivota.

Odp2: Zdáme se sami sobě.
Luko Karavan, 27.2.2007 21:22

neříkají vám Terry Pratchett?

Zpět k původnímu článku.Chceš důkaz...
Vladek, 6.3.2007 18:25

Zpět k původnímu článku. Chceš důkaz, že jsi a žiješ.
Co takhle si sednout na připínáček. Zkus to.
Pak, až se uklidníš posaď na to samé místo třeba plyšovou hračku.
Už víš kdo je živý a co ne? Už víš, že jsi, a není to sen?
Neber mne prosím ve zlém. Chci jenom zdůraznit, že život není sen, ale realita.
Ale také, že život má smysl. V člověku je touha poznat tento smysl života.
Tuto touhu je možno uspokojit, nebo se ji nezabývat.
Já jsem svůj smysl života našel v Bohu. Konkrétně v Ježíši Kristu.
Před nějakým časem jsem se s Ním setkal. Po tomto setkání se můj život změnil.
I tvůj se může změnit. V bibli se píše, že člověku je dáno jednou žít,
zemřít a potom jít na soud. Není zde místo pro převtělování nebo reinkarnaci.
Máš jenom jeden život. Záleží na tom co s ním uděláš.
Ježíš slibuje každému, že kdo k Němu přijde, nepřijde na soud.
A také, že nikoho kdo přichází k Němu nevyžene, ale daruje mu věčný život.
Smyslem života je tedy Bohem daný čas, pro rozhodnutí se pro věčný život s Ním.
Přesto, že toto zní fantasticky je to pravda. Život pro Boha a druhé,
dělá nejšťastnější lidí na zemi.

Vladek

Odp: Zpět k původnímu článku.Chceš důkaz...
Rafael Torres, 7.3.2007 0:57

Svatá pravda!!!! mohu se pod Vaše slova podepsat. Vstupenkou do nebe je však spravedlivý a poctivý život tady na tomto světě. Nebe není jen výsadou katolíků, ale všech lidí dobré vůle. Jak jednou řekl kdosi moudrý: „ jednou se budeme divit, že v nebi bude ten koho bychom tam vůbec nečekali a naopak tam bude chybět ten, kterého bychom tam čekali.“

Odp: Zpět k původnímu článku.Chceš důkaz...
merlinn, 18.3.2007 20:20

Jsi si jistý, že když si sedneš ve snu na připínáček, tak se nestane to samé jako při bdění? To, že se jedná o sen, ať by byl jakkoli neuvěřitelný přece zjistíš až když se probudíš! Já ve snu cítím, vidím, slyším a dokonce i vnímám bolest. Ježíš řekl: „Vyhlížej, přijít ho nespatříš. Nikdo nemůže říci tu nebo támhle je, neb království Boží je ve Vás.“ Ne tamhle v nebi, ne po smrti, ale teď a tady ve Vás. Myslím, že Ježíšovi šlo právě o to, abychom se z toho šíleného snu probudili.

Odp2: Zpět k původnímu článku.Chceš důkaz...
jose, 27.3.2007 18:07

nekolikrat jsem se ve snu probudil a byl jsem zdesen,do te doby, nez jsem zjistil ze jeste stale spim...

Odp: Zpět k původnímu článku.Chceš důkaz...
Yardasan, 20.11.2007 17:26

Nebylo by špatné si uvědomit, že nebe - ten ráj - eden - je tady na zemi. Po smrti už není nic ani ten sen. Ale budeš-li žít tak jak chtějí ti manipulanti, co zastupují „B“ohy, pak věz, že oni budou mít ten ráj tady na zemi na úkor Tebe. Budeš jim sloužit, odevzdávat jim milodary a budeš žít v pokoře aby oni se měli dobře. Vím jaké žranice a jak si žijí za naše daně tito věřící hodnostáři. Na vlastní oči jsem viděl jak ke snídani po modlitbě si ukrajují plátečky z několikakilových šunek. No, jen je mi líto těch jejich oveček... i když oni jen věří... a jsou šťastní... a mnohdy je to pro ně lepší, než zápasit sám s vlastním životem. S pozdravem jK.

Tento pocit mě již také zachvátil...
Víla, 29.3.2007 16:44

Tento pocit mě již také zachvátil. Vlastně už několikrát. Když jsem byla malá, deprimoval mě pocit, že nevím kdo jsem a proč tady jsem a co bude až umřu.. Teď mě ale zasáhla otázka, jestli vůbec existuji??? Ležím a pláču, objímám své tělo a nejsem schopná jediného pohybu v prostoru, ve hmotě. Jsem tak malá a možná tam ani nejsem. Nezvednu se.. Nemám na to sílu. Je mi hrozně. Ale okolo mě poskakuji Skřítek a křičí: „jsme všechno! Jsme světlo a všichni jsme spojeni!!“ Paprsek světla nádherný... Vždy tady je, připraven pomoci mi na cestě, pomoci mi pochopit svět a sebe samu... Proto ty pocity!! Chtěla jsem zůstat oddělená a definovat SEBE. Pak jsem ale zistila, že JÁ neexistuje. Je totiž jen MY. Kdykoliv se chci od vás oddělit, zaplavuje mě temnota a samota. Uvědomovat si to spojení se nedaří často, ale zabývat se odděleností je naprosto destruktivní a velice bolestivé. MY JSME SVĚT! :-)

Odp: Tento pocit mě již také zachvátil...
Yardasan, 21.11.2007 15:16

zabývat se odděleností je naprosto destruktivní a velice bolestivé. Možná pohodlné, ale nemusí být vždy čisté (fašismus).

Scela irelevantní otázka pro mě jestli...
Ondra, 7.4.2008 19:19

Scela irelevantní otázka pro mě jestli existuju.... To mi nestojí ani za úvahu. V matrixu přece byli lidá(baterky) spokojenější než ve skutečném světě, kde jedli hnusnou kaši. Takže pokud je toto jen spánek, pak jsem spokojený, že spým a nechci se probudit. Osobně bych volil modrou pilulku :)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru