Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

8.2.2007 1:46

Deprese zítřka

Už dávno tomu, co si Nietzsche stěžoval ve svých úvahách na roli státu v životě jedince. V roce 1900, kdy umíral, ještě nemohl tušit, kam až se člověk ve svém „maloměšťáckém“ stylu života dostane...

Deprese je dnes celosvětově hlavní příčinou pracovní neschopnosti, a okolo roku 2030 už bude v bohatých zemích hlavní příčinou úmrtí, i držet prvenství v počtu nemocných (zdroj: WHO). Hlavní vinu lékaři dávají neodborné terapii. Léky na depresi totiž máme, a účinné.
Ale máme léky na neštěstí?
Je snad člověk nevděčný, když se mu nelíbí ve státě, kde má skoro všechno, na co si vzpomene? Nebo jenom není jeho mozek připraven na všechen ten stereotyp? Jako každá forma života je člověk veden k tomu, aby dosáhl výsledku co nejjednodušší cestou. V přírodě to funguje bezvadně, protože sotva ho mozek odmění za jeden úkon, má před sebou tunu dalších. Ale co se stane, když většina úkolů odpadne? Kdo si někdy nacheatoval nějakou počítačovou hru, přesně ví, o čem mluvím. U počítačové hry to zas takový problém není, prostě se vypne, ale v reálném světě už je to těžší.
Jediné co člověku zbyde, je zaměstnání. Když dělá něco, co ho baví, tak není problém. Ale ubíjející stereotyp, u kterého ani nejsou žádné bezprostřední výsledky, to už je mnohem horší. Z práce se těší domů, a vyvstává další problém: co dělat? Nakonec vzhledem k finančním a časovým dispozicím člověk obvykle zvolí nějakou pasivní zábavu, od drog jako takových, až po televizi (ale ty finance to mnohdy ještě zhoršují, viz. „zlatá“ mládež). A vyhlídky toho, co všechno může ztratit, můžou přidat u slabších povah solidní úzkost.
Podle psychologické teorie relativity (PTR) záleží jen na změnách; současný stav si člověk moc neuvědomuje (pro přežití v přírodě nutnost). Dlouho jsem se divil, proč jsou tak úspěšná díla pojednávající o lidském utrpení, ne každý je přece takový sadista. Jenomže lidi se na Saw nebo Schindlerův seznam dívají kvůli něčemu jinému. Empatie k těm lidem jim pomáhá vážit si toho, co mají, a paradoxně tak zlepší situaci. V PTR je dle mého budoucnost terapie „hořkosti“.

Krom toho, že civilizace ničí naše „duše“ ničí i naše těla, naši planetu i genetickou informaci našeho druhu (s trochou nadsázky to lze přirovnat k „eugenocidě“). To co řešila nemilosrdně příroda, člověk zuby nehty popírá (o tom už jsem kdysi psal) a zamořuje svoje okolí. A vlastně proč to všechno? Hlavní argument je pokrok, aby sme neskončili jako ti dinosauři, co tu byli před námi. No pokrok se nám bude hodit, umělé srdce potřebujeme jako sůl. Pak už jen budeme doufat, aby jsme si ho mohli dovolit. S tím funkčním lékem proti AIDS o kterém už jsem také psal však WHO asi nepočítá, protože AIDS v budoucnu bude celosvětově na první příčce jako viník úmrtí, zajímavé...
Ne, neumřeme jako dinosauři, nejspíš se zahubíme sami devastací biosféry.

Návrat k přírodě už je dnes dobrý tak akorát jako únik z reality pro pár hipíků, kteří tím jen seberou svým dětem šanci najít si slušnou práci. Ne, už není cesty zpět, ale vezmu -li v potaz, že ještě před páry tisíci lety (soudě dle kmenů izolovaných od zbytku světa) neměl na sebevraždu průměrný člověk ani pomyšlení a drogy za cestu ke štěstí nikdo nepovažoval, nebylo by nám v jeskyních líp? :-)

Souhlas!
bratr David, 8.2.2007 17:01

Lidi piště, malujte, choďte ven i když třeba prší, nebojte se vymýšlet kraviny, zlobit, zamilovávat se a zase se rozcházet a hlavně nehledejte na všechno vědecká vysvětlení! Myslím, že cesta z toho je rozrušovat a rozrušovat a rozrušovat tu masu, do které nás ten stereotyp denně zadzívá. Být originální a přestat se bát nejistoty...

Odp: Souhlas!
Saw, 8.2.2007 17:16

Jinak si budete na smrtelné posteli vyčítat, proč jste vlastně žili :-)

Odp: Souhlas!
Luko Karavan, 8.2.2007 18:39

Tohle je jeden z mála příspěvků, s kterými stoprocentně souhlasím, je to prosté a jasné a kéž by se tím řídilo co nejvíce lidí.

Odp: Souhlas!
Kareta, 8.2.2007 20:11

Naprosto souhlasím, dnes jsem na kost zmokla, částečně mi omrzly uši, cestou z práce jsem ztratila klíče od bytu, ujel mi autobus a hned mi bylo veseleji!Takové zpestření denního stereotypu občas nezaškodí:-)

Odp: Souhlas!
Stoky, 7.4.2007 19:11

bát se nejistoty? vždyď nejistota je jediná jistota kterou mám,... k čemu mi bude dobré se jí bát? :-)

Odp: Souhlas!
merlinn, 7.4.2007 21:35

Nemůžu než souhlasit. Děkuji.

Saw, chtěl bych Vás potkat v reálu...
Tony, 11.10.2010 15:49

Saw, chtěl bych Vás potkat v reálu. Nebo alespoň vidět Vaši fotku...

Sláva, konečně reálný pesimizmus!!
Alfons, 11.10.2010 16:49

Ten odhad 2030 koriguji na 2015. V pesimistickém prostředí jsem jako ryba ve vodě. To člověka potěší a uklidní. To souznění duší člověk potřebuje k realizaci svého brzkého konce. Jenom aby nám vydrželo na ten konec pěkné počasí a dobrá nefalšovaná pesimistická nálada!!;-)

Odp: Sláva, konečně reálný pesimizmus!!
tlapka, 12.10.2010 10:36

To je jasné, navíc neštěstí jiných potěší nejvíce.

K hlavnímu článku
Neuvedeno, 12.10.2010 21:29

Dnes jsem si přečetl hlavní článek a musím konstatovat, že ten boj o přežití člověk pochopí až na stáří. V noci se člověk probudí a bolí ho celé tělo, když jde na záchod. Ráno tím, jak se začne namáhat, tak překonává všechny ty bolesti, až začne fungovat ten adrenalín a najednou Vás přestane všechno bolet a cítíte se jako mladík. Jdete tedy pracovat. Dnes jsem na příklad armoval a rádloval a betonoval betonový sloupek do uliční řady na pozemku, kde jsem budoval ten přístřešek pro ovce a koně, jako náhradu za vyzděné cihelné pilířky. Vychází to mnohem levněji. Vyrobil jsem si formu, takže jí vždy jen smontuji a mohu armovat.
Po obědě konečně už uschla rosa a tak jsem začal sušit seno. Následně jsem dobetonoval sloupek. Vlak motoráček jsem stihnul a odjel v 18.30 do mého bydliště.
Zlobí mi to revma a tak si člověk musí brát na to Anopirin a na srdce Torvacard. Prostě to v sedmdesáti letech není jednoduché, jsem pět let po srdečním infartu. Občas člověka píchne v hlavě s toho revmatizmu a tak si člověk říká, že už to má za pár. Jenže snů má ještě na dvěstě let. Pořád si plánuji, co bych ještě chtěl udělat. Zítra mám odpočinkový den, protože náš nejmladší vnouček Honzík přichází už po obědě k nám. Jsou mu 4 roky a je s ním opravdu radost. Tohle mládí má takovou bezprostřednost a opravdovost, že člověka potěší na několik dnů dopředu.
Prostě život má smysl, když má člověk pro co žít. Každý by si měl najít někaký smysl života a také nějakou tu drobnou radost a bude na světě spokojený, když nebude mít nějakou bolestivou nemoc.

Pane Neuvedeno,
(; -o), 12.10.2010 21:48

hezky jste to napsal. Ať Vám štěstí vydrží, ať Vám vydrží co nejdéle zdraví a sny na dvěstě let a radost z vnoučat.
Bohužel existují lidé, kteří se nedočkají dětí a lidé, kteří se nedočkají vnoučat. Mají o radost méně.

Odp: K hlavnímu článku
ivan, 13.10.2010 0:44

Tenhle příspvek, pane Neuvedeno se mě opravdu líbil. Je to jakoby jen tak. Nic neproklamuje, pouze vytváří pohodový pocit. Pěkné.

Odp: K hlavnímu článku
Alfons, 13.10.2010 3:44

Takové akce jsou opakované zatím neúspěšné pokusy o sebevraždu, prodlužující zdraví a aktivní věk. Ztrnulá nehybnost je jistá a rychlá cesta do rakve. Včera jsem zhotovil během 1 hodiny netradičně konstrukčně pojatý rudl s jedním kolečkem na převoz popelnic. Dostal jsem záchvat tvůrčí činnosti inspirovaný předvolebním nadšením. Natírat to nebudu, protože než to zrezaví bude stejně po mně. Má to lehký chod, vysokou manévrovatelnost a nízkou spotřebu energie. ;-) Vyžaduje to ovšem kvalifikovanou obsluhu. Kdyby to ale dělal tak každý, stát by zkrachoval, poněvadž by nikdo rudly nekupoval a ekonomika státu založená na spotřebě by rychle zkrachovala.:-(

Odp2: K hlavnímu článku
tlapka, 13.10.2010 10:52

Musím se přiznat, že jsem včera neudělala NIC. Musela jsem přepisovat papíry podle nových nařízení v práci.

Odp3: K hlavnímu článku
Alfons, 13.10.2010 15:28

To chce nechodit do práce a je pokoj. Pracovat je zastaralý a neperspektivní způsob obživy.;-)

„Šťastná to žena !“
(; -), 13.10.2010 20:14

Má práci, přepisuje papíry, neudělá NIC, a přesto za to bere mzdu.
To by Božena Němcová žasla. A napsala by nový román „Tlapička a svobodné NIC “. ( -; )

Odp: „Šťastná to žena !“
tlapka, 14.10.2010 12:48

Ale to přepisování bylo velice náročné do počítačových sítí a Nicméně výsledek byl NIC. Nemáš mi co závidět. Bylo to jako ten co valí ten kámen... a potom mu zase spadne.

Wikipedie:
On tlačil obrovský kámen na kopec Jenže to se mu nikdy nepodaří, kámen pokaždé těsně pod vrcholem vyklouzne a valí se zpátky dolů. Sisyfos musí začínat stále znovu a znovu. A tak je navěky k smrti unaven a navíc zmarněn bezvýchodností situace, na niž je i jeho příslovečná chytrost krátká.

Pojem „sisyfovská práce“ přetrval do dnešních dob jako symbol nesmyslné, otupující, bezvýchodné práce, ze které nikdy nemůže být užitek.

Odp2: „Šťastná to žena !“
(; -), 14.10.2010 22:33

... podobně posílání CV na všechny možné firmy a ježdění na zbytečné výběrové pohovory. Výsledek žádný. Velký rozdíl je však v tom, že nezaměstnaný člověk tím úsilím získat práci peníze pouze vydává a ztrácí. Zaměstnaný člověk, i když musí dělat práci zbytečnou, tak ji má zaplacenou.

Odp3: „Šťastná to žena !“
tlapka, 15.10.2010 9:01

Některá práce je tak ubíjející, že může být nazvaná finanční prostitucí.

Odp4: „Šťastná to žena !“
Neuvedeno, 15.10.2010 15:40

Když ono je u té zábavné práce placena jen ta práce nezáživná, ta zábavná se neplatí, protože na tu se najde tolik lidí, že nemá skoro žádnou hodnotu. Na příklad vezmeme třeba práci autobusáka. Zde je placena na příklad hlavně to, že sice se jezdí a jen se dívá, ale musí jezdit stále po stejné trase a má nebezpečí nabourání. Musí vydržet být stále při smyslech dlouhé hodiny, musí být tedy zdravý a musí mít dobré oči a sluch atd, což někteří lidé nemají. Nesmí ho trápit žádná větší bolest, která by ho rušila při práci a musí mít postřech. Dále musí mít zkušenost s řízením na náklaďáku atd.

Odp5: „Šťastná to žena !“
tlapka, 15.10.2010 16:01

Práce takového typu je neutěšená, ale má své zákonitosti. Když jede tak dojede, doveze. Někde nejde ani to.

Odp6: „Šťastná to žena !“
Alfons, 15.10.2010 16:21

Práce je zbytečná, protože peníze nejsou podložené zlatem ani prací.;-)

Odp7: „Šťastná to žena !“
ivan, 15.10.2010 21:11

Možná jsme u kořene problému věci a vzniklých nedorozumění. Nikdy jsem neviděl demonstraci za uchování hodnoty měny, ale vždycky všichni chtěli víc peněz, tedy větší počet menších podílů. Takový požadavek je vlastně nesmyslný. Rozdělím-li celek na větší počet menších podílů nezjískám celek větší. Toť pravidlo! Aby takovýto požadavek měl smysl, tak by někdo musel demonstrovat za to aby bylo přidáno pouze jemu nebo jeho skupině, ale na úkor jiných. Jestliže se odborové svazy navzájem poporují a demonstrují svoji jednotu v požadavcích, tak vlastně podporují pouze svoje placené funkcionáře ale trvale znehodnocují svoje případné úspory nebo úspory svých rodičů, tedy svoje možné dědictví. Tak se stane, že si jejich rodiče za letité úspory - ( odloženou spotřebu) koupí místo nového auta několik nedělních obědů a skutečná hodnota se mezitím přelije ve prospěch těch proti jejichž ziskům protestují.

Alfíku, nedochází ti něco?

Odp8: „Šťastná to žena !“
Alfons, 16.10.2010 5:02

Za všechno můžou odbory, nikoliv bankéři pracující s papírkama..;-)

Odp9: „Šťastná to žena !“
ivan, 16.10.2010 9:26

Ono toho prací s papírkama moc nesvedeš pokud nemáš protistranu, tedy zájemce. Vždy je příčinou krizové vlny předluženost. Banky samozřejmě mají vinu v limitu a měkosti podmínek. Obecná zadluženost je tak vysoká, že je jasné, že na druhé straně nebude možné, aby tolik lidí mohlo své dluhy splácet protože by museli vyprodukovat ohromné množství zboží a služeb, které nebude možné jiným zadluženým prodat, čímž jeho hodnota klesne nebo se musí takto získaná nadprodukce vevézt. Komu? Nebo za kolik? Je jasné, že mnozí tenhle závod nedoběhnou. Prostě prořez! (je mě jich líto, stejně jako paní Elišce,) ale jak zvrátit jejich rozhodnutí se zadlužit? Nevím. Tlak na vyšší mzdy různých skupin bude vyvolávat požadavek ostatních na dorovnání svého poměru k jiným. Tenhle stav je základem inflace a jejího zrychlování. Přesto budou příští demonstrace za zachování nebo zvýšení platů, ne za zachování hodnoty měny. Je jasné, že ve výhodné pozici je ten kdo veřejnosti nabízí ,, dáme všechno všem, stačí přesvědčovat, že požadavek každého je oprávněný. Dobře se na to slyší zvláště zadluženým nebo těm kterým už proběhlá inflace sebrala jejich úspory na stáří nebo jinému na zlepšení jeho budoucnosti. Pro spoustu lidí je politika podnikatelským záměrem, ne veřejnou službou. Je třeba to mít neustále na paměti.

Tento příspěvek nesouvisí se zlodějstvím a dojením veřejných peněz, to by byla jiná kapitolka.

Odp7: „Šťastná to žena !“
tlapka, 16.10.2010 12:25

Máš pravdu Alfíku, práce jej jen hloupý zvyk.

Odp8: „Šťastná to žena !“
Alfons, 17.10.2010 2:51

Ten kdo pracuje se vystavuje nebezpečí že bude vykořisťovaný. Stává se to když se pracuje pro druhou osobu.

Odp9: „Šťastná to žena !“
tlapka, 27.10.2010 16:13

V tomto případě je třeba někoho Vykořistit. Třeba druhou osobu.

Odp10: „Šťastná to žena !“
Alfons, 27.10.2010 18:05

Také je možné se doma vykořisťovat navzájem a tak oživit domácí ekonomiku.;-)

Odp11: „Šťastná to žena !“
tlapka, 27.10.2010 18:43

No vidíš. Karel Marx na tebe nemá. Ekonomika vzniká vykořisťováním.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru