Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

7.7.2005 11:30

Proč se musí přebytečné obilí spálit

Před několika měsíci se dlouho řešilo, co se má udělat s přebytečným obilím: vyvézt do chudých zemí nebo jenom spálit? Nakonec se jen spálilo, ale spousta lidí dodnes nechápe proč. Nejsem ekonomický expert, ale ten důvod mi jasně říká selský rozum.

Nebudu se zabývat tím, kolik by stála doprava obilí či kolik se vydělá na jeho stopení. Ale tím, proč někdy prostě není dobré dát ho chudým zemím.

Vždyť tam hladoví!

Představme si nějakou typickou chudou zemi v rovníkové Africe. Mnoho lidí tam opravdu žije na hranici bídy. Těm by jistě dovezená surovina přišla vhod.
Ale: Je ale třeba si uvědomit, že se tam nejen hladoví, ale i žije a hospodaří. I tam žijou zemědělci, různí výrobci, dovozci, provozují se tu malé manufaktury atd. Zkrátka i tady se musí z něčeho žít, i tady je někdo, kdo produkuje obilí (nebo cokoliv konkurenčního k obilí).

Takže co se stane: Dovezou se tisíce tun suroviny. Z toho se vyprodukuje mnoho potravin za téměř nulovou cenu. Spousta lidí koupí tuto potravinu za téměř nulovou cenu a jsou šťastni. Vyspělejší země splnila svůj úkol, obdarovaní lidi jásají.
Jenže místní producenti, ti, kteří živí tyto lidi v jiné roky, zkrachují. A když nezkrachují, dost to podlomí i tak mizernou ekonomiku.

Co jim je do pár zazobanců...

Ale dobře, většina je přece šťastná. Co se stane příští rok? Jídla bude ještě méně a bude dražší než loni, právě kvůli krachu některých výrobců a nutnosti zaplatit ztrátu ostatních výrobců. Což znamená ještě více chudoby, ještě větší krizi i pro běžný lid. Řešení? „Dovezeme další tuny obilí, ať se tam najedí.“ Pokud se tato „pomoc“ poskytne 2 roky po sobě, bude ámen i s ostatními producenty. To uvrhne zemi na úroveň pravěku. I to málo, co měli, ztratili.

Jak to?

Rozvojové země potřebují lepší ekonomiku, ne její podlamování „zezdola“.

Existuje jedno krásné čínské přísloví:
„Chceš-li nasytit kamaráda na 1 den, daruj mu rybu. Chceš-li ho nasytit na celý život, nauč ho rybařit.“
V tomto případě je to jako darovat rybu, ale sebrat prut...

a čo takto ?
avan, 9.7.2005 3:14

No po dočítaní som na prvý pohľad nemohol nič namietať, teraz však (kedže som nevychodil VŠE(ale chystám sa)) ma napadla myšlienka: Keďže ľudia hladujú, teda majú záujem kúpiť potravy viac, existuje nerovnováha medzi ponukou a dopytom, Prebytočné obilie sa predá domácim výrobcom za ich výrobnu cenu, ktorí ho predajú ľuďom za predajnú cenu, tým sa nerovnováha zčasti vyrovná. Zvýšia sa majetky spoločností, čo umožní maximalizovať výrobný rozsah.
no predpokladám že sa mýlim, takže čakám na odpoveď. kujeem

Odp: a čo takto ?
Aleš Janda, 9.7.2005 7:06

Prodat to za výrobní cenu výrobcům je dobrý nápad - asi nejlepší ze všech možných řešení :-)

Na druhou stranu mě ale napadá, že ti výrobci mají spoustu zaměstnanců, kteří se rázem ocitnou bez práce...

re
avan, 9.7.2005 8:37

zväčšovanie rozsahu výroby by predpokladalo nábor nových zamestancov, aj keď s určitým časovým oneskorením ... ale inak súhlasím, je to začarovaný kruh, presvedčil si ma

Zemědělství
Martin Grames, 11.7.2005 11:32

Když se mluví o tom zemědělství, tak bych rád připoměl, že zemědělci v EU dostávají dotace, ale zemědělci v Africe nic takového nemají. A když chtějí Afričané vydělat nějaké peníze exportem svých výrobků, tak musí platit za clo a takové věci, takže z toho nemají skoro nic.

Tím bych chtěl říci, že bohaté země těm chudým vůbec nic neulehčují. Je hezké, že bohaté země přispívají penězmi na rozvoj chudým, ale to je jen kapka v moři. Měli by zlepšit podmínky, aby mohli normálně pracovat a vydělávat si peníze.

Odp: Zemědělství
Rada, 22.7.2005 22:58

Jenže to zase naruší hospodářství těch vyspělých zemí v EU, kde nejsou zase takové přírodní podmínky jak v Africe (více sklizní za rok atd.) Dovozem cly nezvýhodněné produkce z Afriky by zase spadli na hubu evropští zemědělci.

Odp: Zemědělství
EFi Yunah, 28.7.2005 7:40

V tom prípade by som sa zamýšľal nad tým, či by skutočne predaj suroviny výrobcom za výrobnú cenu mal za následok hromadné prepúštanie... totižto, domavypestovaná surovina by sa v pohode mohla vyvážať von a v podstate by nikomu nevadilo, že je to skoro zadarmo... to znamená, že ja by som sa priklonil asi skorej ku predaju výrobcom za výrobnú cenu... výsledok by vôbec nemal byť taky katastrofálny a teoreticky by to mohlo afričanom aj pomôcť presadiť sa na zahraničnom trhu a teda im ku jednej ryba darovať aj udicu (ďalšia vec je, že niekto by sa mal postarať o to, aby sa naučili ryby chytať)

A co takto? Proč se musí DOTOVAT
Baud, 13.8.2005 11:56

přebytečné obilí, které se musí stejně spálit, protože by ho jinak sežrali potkani a v rozvojových zemích by stejně skončil v rukách podvodníků a zlodějů.

Inaksie treba
Seten, 29.8.2005 11:51

Žiadne peniaze by som im neposielal a ani obilie.

Nechal by som im tam vybudovať odsoľovacie pristroje a potrubím nechal púšťať vodu do vačších vzdialeností od brehu, aspoň tých 200km, respektive, kde je sucho.
Pravdaže by toto potrubie muselo byt celoplošne- nie regionalne.
Vody by mali dosť, čiže by prakticky nemali žiadne prekažky na vybudovanie hospodarstva- poľnohospodárstva.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru