Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

21.3.2007 21:20

Svědkem televizní manipulace ?

ivan

Dnes oznámil Miloš Zeman svůj okamžitý odchod z ČSSD, což je mi celkem fuk, ale zamrazilo mě, když TV Prima dělala anketu mezi lidma, odpovídalo v ní několik nahodilců zastavených na ulici.

„Pane, paní, co si myslíte o okamžitém ukončení Zemanova členstí v jeho straně?“
Někteří lidé odpovídali krátkým vyjádřením,s holými korunami stromů i a sněhem na střechách v pozadí a někteří s pozadím plně olistněných zelených stromů! Reportáž byla natočena k dnešní události (21.3.). Bylo víc než viditelné, že odpovědi byly střihovou montáží.

Co myslíte? Bylo toto nedopatření nechtěné, nebo bylo něčím vzkazem? Kdo v televizích rozhoduje o vyrobení reportáže s dopředu určeným vyzněním a kolik to stojí? Peníze, nebo strach z neudělení a nebo neprodloužení licence? Co je větší motiv? Zisk nebo strach?

Nevím nevím. Právě jsem na to koukal v...
Lukáš, 21.3.2007 22:36

Nevím nevím. Právě jsem na to koukal v archivu Primy a nic podezřelýho nevidím – mms://85.248.10.13/local/prima/2007/ZDENIK/2007-03-21_ZDENIK_02_Co_vy_na_to__1174508351.wmv

Při pohřbu Brežněva jsem taky myslel,že...
ivan, 21.3.2007 23:12

Při pohřbu Brežněva jsem taky myslel,že se mi to,jak jak jim tam spadl, taky jenom zdá,večer ve zprávách nic takového a ani později nebylo.Přesto,to co já, vidělo spousta lidí.(dnes je to známou skutečností) Nevím, jakým způsobem se odvysílané pořady archivují a co je možné dodatečně upravit,reál nahraný nemám. Určitě nejsem sám,kdo si toho všiml. Trvalo mě vteřiny než jsem si uvědomil co se mi nezdá, a u asi třetího následujícího respondenta to už bylo jasné, dával jsem na to pozor. Pozadí prokazovalo jinou vegetační dobu. Jsem z toho jelen. Odpovědi se střídaly krátkými prostřihy,většinou ve smyslu nezajímám se,je mě to jedno.

ČT taky
Laďa, 21.3.2007 23:13

Tuto reportáž jsem neviděl, ale u těchto komerčních TV mě to zas tak nepřekvapuje. Překvapilo mě to spíš víc u ČT - konkrétně informace o protestu Italů proti americkému radaru v Itálii byly hodně „zkreslené“.
Amíci totiž chtěli postavit základnu kousek od historického města Vincenza. Myslím, že kulturu Italů (2000 let) a USA (400 let?) není třeba srovnávat. Není tedy divu, že se Italové dívají na Amíky jako na barbary bez kořenů. Došlo k protestům, na jejichž základě odstoupil Berlusconi. Jelikož má ale jeho vláda relativně pevnou pozici, prezident demisi nepřijal. Jak o tom všem informovala ČT během cca 5-minutového spotu? Protesty v Itálii, odstoupil premiér... toť vše. O základně, USA, nepadlo ani slovo...

Nehledas problem tam kde neni?
JirkaA, 22.3.2007 0:19

Zatimco vcera v Koline nebylo po snehu ani pamatky, o ctyricet kilometru dal blokovaly kamiony ve snehove vanici pul vysociny. Jestli ono to neni nahodou tim, ze TV anketu nenatacela v jedinem miste...

Odp: Nehledas problem tam kde neni?
ivan, 22.3.2007 1:13

Jirko,je v Kolíně na stromech listí? Jestli ne tak kde,když ne v Polabí?

DATABÁZE VÝSLEDKŮ OBČANSKÝCH PRŮZKUMŮ VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ
Senior, 22.3.2007 8:10

Televize a politici nás často ovlivňují účelově. Jem pro OBČANSKÉ průzkumy. Mohou být velice produktivní.Pokud se ovšem dostatečný počet lidí odhodlá alespoň MAILEM PODPOŘIT PODNĚT K NÁPRAVĚ STAVU, který z výsledku průzkumu vyplynul. Viz např. text http://podnety.cz/podnet-cislo-20070321042227 , nebo poněkud starší (o 15 roků!) podnět http://podnety.cz/podnet-cislo-19921121140507 .

Odp: DATABÁZE VÝSLEDKŮ OBČANSKÝCH PRŮZKUMŮ VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ
Juras, 22.3.2007 15:26

Já teda Sašu Vondru neberu, ale v pohledu na referendum má naprostou pravdu. Řekl debilní příklad a někdo jiný ho navíc pěkně blbě zhodnotil - prý myslí, že jsou lidi hloupí, tak by si vybrali nulové daně. Což je velmi zavádějící - právě chytří lidi si vyberou nulové daně a nebudou žrát politikům hlouposti o tom, že daně musí být nenulové, aby stát měl finance a mohl je přerozdělovat.

Zpět k referendu. Pro referendum jsem, ale nesmí se v něm rozhodovat o zásadních otázkách. Kdo se mnou nesouhlasí, tak ať si uvědomí, že v referendu rozhodují idioti. Nebo - lépe řečeno - podprůměrně inteligentní lidé (samozřejmě pod průměrem jsou menší rozdíly, takže podprůmerných lidí je víc a mají stejně silné hlasy jako chytří lidé). Chceme, někdo z nás inteligentních, aby o našem osudu rozhodovali blbci? Ovšem na druhou stranu jsou otázky, které mají zásadní dopad na osobní radost každého jednotlivce, přináší mu kladné emoce i pocit, že o něčem rozhodl a přitom to není vysoce odborná a nebezpečná otázka. Příklady: Referendum o radaru nebo elektrárnách - NE Referendum o prezidentu nebo členství v UNII či Varšavské smlouvě - ANO.

Odp2: DATABÁZE VÝSLEDKŮ OBČANSKÝCH PRŮZKUMŮ VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ
Ezop, 30.4.2007 11:13

Je dobře, pane, že se za inteligentního považujete. Aspoň někdo vás pozitivně ocení. V nějakém starém filmu jsem viděl scénu, jak se také někdo považoval za inteligentního. Viděl jste to také?

Odp3: DATABÁZE VÝSLEDKŮ OBČANSKÝCH PRŮZKUMŮ VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ
Jana, 30.4.2007 12:27

Z toho vyplývá, že vy sám se za inteligentního nepovažujete? .Málokdo si o sobě myslí, že je hloupý.

Ozivle panoptikum Hieronima Bosche by...
NESVOBODNY ZEDNIK, 22.3.2007 12:49

Ozivle panoptikum Hieronima Bosche by nasince nemelo prilis znepokojovat. Pokrok je pouze v tom, ze je ozivle.

Černá kronika
Márinka, 24.3.2007 13:30

Že s námi média - nejen televizní - manipulují, je nasnadě. Je to smutné, ale je to tak. V dnešní uspěchané době si totiž nikdo neověřuje informace z vícero zdrojů, aby se alespoň přibližně dostal k pravdě. Co se týče zpravodajství - ať už na Nově či ČT, bývala jsem jejich pravidelným divákem. Nedávno se mi však při jejich sledovaní udělalo zle. Vždyť to přece nejsou informace o tom, jak se žije u nás doma či ve světě, to je černá kronika - zabili, zapálili, znásilnili, vybuchlo, zaplavilo, zřítilo se, pomluvili, podvedli, byli vulgární, zpronevěřili, ... pouze prasnice kojící malé tygry se vymyká z tohoto schématu. Jsem skřivan - a ten chodí brzy spát. Takže bohužel pozdější poněkud méně bulvární zprávy už nestíhám. Opravdu to tak chceme? Skutečně nás baví se na to dívat? Vyjadřuje koláč sledovanosti pravdu v tom, že žijeme pouze bulvárem?

Listí na stromech
Jana, 24.3.2007 15:25

ahoj Ivane,
pokud jsi viděl listí na stromech, souhlasím s tím, že nebyla anketa natočena v březnu. První dostávají listí břízy, a to až někdy v dubnu. Snad tak nějaký ten stálezelený keř, kalina vrásčitolistá nebo tak. Nebo taky brzo rašící keře, třeba tavolníky. Ale stromy těžko.

Odp: Listí na stromech
ivan, 24.3.2007 17:00

Jano,šlo po sobě několik dotázaných,prvnímu byla položena otázka v plném znění,ale u ostatních odpovídajících byl pouze střih s jejich odpovědí. Všichni jasně se zimním pozadím,sníh na střeše a holé větve.U jednoho se mně něco nezdálo,ale trvalo okamžik než jsem si uvědomil co. Zatím pokračovaly další odpovědi,(,,zimní") ale mezi nima jedna,kde bylo vidět byť nakrátko v průhledu na pozadí plně olistněné koruny stromů. Toto mě v mém podezření utvrdilo. Buď to byl záměr a vzkaz,nebo něčí průšvih. Nebo jsem jelen!

TV = manipulace
Kelt, 26.3.2007 9:04

Televizi již osm let šťastně nevlastním, tudiž se ani nemohu vyjádřit ke konkrétní situaci, ale jen to potvrzuje můj názor, že televize je ze své podstaty médiem manipulativním. Proč?

Vemte si jen, kolik věcí se za jediný den stane na celé planetě a kolik se dostane do TV. Proč zrovna tyto události a ne jiné? Kdo o tom rozhoduje? Manipulace č.1.

Když už se událost dostane do TV, je potřeba jí kvůli omezenému času zkrátit, vybrat to nejdůležitější atd. Kdo o tom rozhoduje? Manipulace č.2

Je-li to nejdůležitější vybráno, je třeba rozhodnout, jak informaci podat, jaké vybrat záběry, co vystřihnout, co podbarvit, co zvýraznit. Kdo o tom rozhoduje? Manipulace č.3

A tak by se dalo pokračovat dál. Když budu parafrázovat Churchilla - Věřím jen tomu, co sám vidím na vlastní oči a co sám prožiji, zbytek je zprostředkovaný a já nemám zpravidla možnost si ověřit, zda se události staly tak, jak jsou nám podávány či zda s námi někdo nemanipuluje, ať už nevědomky či záměrně, na něčí objednávku.

Off-line
Tři kroky do tmy, 26.3.2007 17:42

Já televizi vlastním, ale většinou ji sleduji „Off-line“. Když jsem v práci a dávají nějaký zajímavý film, nebo dokument, nahraju si ho na DVD-RW a podívám se na něj později. Abych sledoval zpravodajství...to tedy opravdu ne. Úplně mně stačí zkušenost s naším podnikovým tiskem, který velmi často líčí události o poznání jinak, než jak se skutečnosti staly. Přitom TV má značně širší možnosti zkreslování a manipulace.

Dříve jsem občas sledoval pořad Občanské judo a mnohokrát jsem si povšiml, jak málo by stačilo k tomu, aby se TV přidala na druhou stranu sporu. Oba protivníci často mají dostatek pádných argumentů a svou pravdu. V podstatě záleží jen na redakci pořadu, z koho udělá nevinnou oběť a z koho strašlivého zločince, od kterého si po odvysílání pořadu ani pes kůrku nevezme. Zpravodajství pak bývá v takovém postupu ještě horší.

Odp: Off-line
ivan, 26.3.2007 19:44

,,Tři kroky,dávám ti úplně za pravdu a s Občankým judem to je trefa,už mnohokráte jsem byl na straně špiněného,když nedokázal poskytovatel služby vyhovět nadprůměrným požadavkům trvale nespokojeného zákazníka-trapiče. Kdyby odevzdaná práce byla pozlacena,určitě by leskla málo! Věčnými nespokojenci jsou lidé, kteří nikdy nic nevytořili. Jak uplatnit reklamaci za nízkou kvalitu pořadu? Co kdybychom my koncesionáři neustále požadovali přetočení pořadů s kterými nejsme spokojeni na náklady televize? Pamatuji na reportáž Černých ovcí, kdy byly expertně rozebrány malé vzorky dřevěného uhlí. (zkarbonizonavé dřevo)
Nicneříkající stupnice vyhlásila ,,nejlepšího a nejhoršího„ výrobce. Kdyby paní redaktorka věděla,že i v jedné peci při jednom odpalu vzniknou všechny kvalitativní třídy a ,,nejlepší a nejhorší “ vzorky mohly ležet klidně vedle sebe. Kriminalisticky přesný rozbor z nepatrného vzorku je asi jako bych chtěl posoudit kvalitu vedení družstva,nebo zemědělské společnosti podle dvou brambor nalezených na poli. To,že tím možná doživotně poškodila malého výrobce se skupinou zaměstnanců a připravila je o obživu v místě kde je práce vzácná,s tím si hlavu neláme.Nejspíš jí to vůbec NIKDY!! nedojde (lepší varianta) nebo to neřeší. K jedna.

Televizní manipulace
Noja, 3.4.2007 0:18

O tom,že sdělovací prostředky jsou nezávislé a pravdivě informují si můžeme nechat jen zdát.Vždy se jedná o určitou manipulaci a snaha zaujmout bývá někdy až křečovitá,když reportér stojí u např.startujícího letadla a snaží se ho překřičet a podobné triky.Člověk by měl všechny zprávy brát s jakousi rezervou a nadhledem.Řídit se heslem „pokud nejde o život, jde o ...“Zpráva o ukončení členství Zemana v jisté straně, je zprávou tohoto druhu.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru