Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

30.3.2007 10:14

Svět dle Photoshopu

Kolem 80% informací o okolním světě vnímáme zrakem. Doslova proto platí ono okřídlené - je lepší jednou vidět než desetkrát slyšet. Jsme bytosti, které myslí a uvažují v obrazech. Obrazy jsou pro nás prostředky komunikace, mocnější než mluvené slovo.

Proč ale opakuji tato známá a tisíckrát ověřená fakta? Protože žijeme ve světě, ve kterém jsme konfrontováni nejen s obrazy, které vidíme sami „na vlastní oči“, ale zejména s obrazy, které za nás viděl někdo jiný. Nebojte se, nebudu zde vést křížovou válku proti televizi, onomu prokletí západní civilizace, chtěl bych se spíše zaměřit na statické obrazy a na styl, jakým jsou nám předkládány zejména reklamními agenturami a médii.

Jistě to znáte sami - modelky jsou úžasně štíhlé a krásně opálené, moře nádherně azurové, obloha temně modrá, výrobek zářivě lesklý, kuchyně beze smítka, barvy přírody jasné a hřejivé a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Každý zkušený fotograf vám potvrdí, že existuje celá řada technik, jak dosáhnout dokonalých fotografií - počínaje přístrojovým vybavením jako jsou rozličné obejktivy a filtry, tak i know-how každého fotografa - jak snímek rozvrhnout, nasvítit, jak využít přirozené světlo, co v obraze zvýraznit a co naopak potlačit.

Jenže dnes žijeme v digitální době a tak kromě klasických prostředků zmíněných před chvílí máme ještě jednoho mocného pomocníka - Photoshop. (a tím nemyslím pouze jeden konkrétní produkt jedné konkrétní firmy, ale obecně software pro úpravu obrazu). Pomocí Photoshopu můžeme udělat s předlohou prakticky cokoliv - od pouhého doladění barev či retuše obrazu přes změnu pozadí snímku až po doslova manipulace s lidskou postavou. Nedávno jsem si prolistoval zajímavou knížku o úpravě digitálních fotografií pomocí Photoshopu a byl jsem překvapen, že zdaleka největší část knihy pojednávala o odstranění vad lidského těla - byly zde popsány techniky jak vyhladit vrásky, přidat opálení, zeštíhlit stehna, protáhnout postavu, zvýraznit oči atd.

Proč se o tom tak rozsáhle rozepisuji? Protože jsem nepřítelem jakékoliv manipulace s lidmi. A Photoshop je nástrojem manipulace s masami. Nechci samozřejmě upírat fotografům právo dosáhnout pomocí Photoshopu žádoucího uměleckého sdělení, právo předávat dále svůj pohled na svět prostřednictvím obrazů, byť digitálně upravených. Považuji však za nebezpečné, pokud je tato virtuální realita Photoshopu vydávána za realitu pravou.

Je mi líto všech žen, které stojí před zrcadlem a zlobí se, že nikdy nebudou v těch šatech vypadat jako ta modelka z katalogu, cítím se všemi, kteří po příjezdu na dovolenou zjistí, že to moře není zdaleka tak azurové a domy tak zářivě bílé jako v katalogu, jsem naštvaný za všechny lidi, kteří nikdy nebudou mít tak zářivě čistou a lesklou kuchyni jako v reklamě.

Většina lidí naštěstí jaksi podvědomě tuší, že realita Photoshopu se liší od té naší, síla obrazu je ale taková, že i oni určitě čas od času pocítí určité zklamání a pocit nedokonalosti. Ty všechny bych chtěl uklidnit - nebojte se, nedokonalost je přirozenou součástí našich životů a ten obraz dokonalého světa bez kazu, který nám servírují média, není skutečný - je to Svět dle Photoshopu :-)

Zkušenost
Tři kroky do tmy, 30.3.2007 11:56

Proti tomuto druhu manipulace bych ovšem postavil zkušenost. Pokud někdo není schopen po určité době zjistit, jak se věci v tomto ohledu mají, není důvod ho litovat. Pomocí Photoshopu lze z černouška před kostelem lehce udělat Číňana u mešity.

Jinak s vámi zcela souhlasím. Vzpomínám si, že v předminulé volební kampani kritizovali Petru Buzkovou její spolustraníci, že odmítla retuše své osoby na předvolebních bilboardech.

Nemá smysl se zlobit. Také jsem jako...
Víla, 30.3.2007 16:20

Nemá smysl se zlobit. Také jsem jako jedna z řad ženského pohlaví upírala svůj zrak k „dokonalým“ tvarům, hladkým křivkám a sametově něžným odstínům. Ale ona dokonalost, po které všichni prahneme, vychází pouze z naší nespokojenosti s naším nitrem. Ať již vychází tento pocit z našeho vnitřního rozporu mezi našim smýšlením a jednáním, či z toho, že člověk oddělen od jakékoliv konfrontace s přirozeností našeho světa vlastně už ani nedokáže udělat nic nahodilého a tvořivého, jen tak vyzout boty a běhat mezi lidmi, smát se na ně a být v tom opětován a chcete-li i křičet do větru, je li to třeba. My už totiž jakoby zabaleni do plastikových sáčků odkládáme i prožitky na dny příští, ale ty už se ztrácí v nenávratnu s mizejícím kdysi přítomným okamžikem. Asi bychom chtěli také mí dokonalý design, jako krabička od flakónu, uhladit vlasy, sladit všechny ty barvy oděvu a botama předhánět nejnovější trendy, ale když se najednou člověk ocitne nějakou náhodou venku a noří své bosé nohy do mechové trávy a ve větru vám vlasy obletují tvář, najednou lze vidět, že naše naškrobené návyky neobsahují kousek života a veškerá tvořivá, hravá energie je udušena hluboko uvnitř nás. Kolem vás laškují ptáci a běhají milióny radostných stvoření a mnoho se od nich musíme učit a hlavně je vůbec vidět. Především vyrovnat se s myslí, kterou jsme byli obdařeni a která tak ráda vládne podobným situacím. Mohou se snad květiny, či zvířata zabývat takovými myšlenkami? Nebo prostě žíjí svůj díl v této velké hře a kdo ví, zda-li mají tu možnost srovnání jako my, jestli je bytí těší, nebo jakýkoliv úděl přijímají naprosto přirozeně, bez posuzování. Nás to může těšit, uvědomíme-li si, že mysl má přinášet dary a ne utrpení, že není absolutně žádný důvod se bát a že se vlastně z toho všeho můžeme radovat, nebot' my jsme tvůrci své reality a to skýtá tak nekonečnou škálu možností! Tak proč bychom měli být smutní? Má-li nás mysl tolik trápit, nebylo by lepší ji ani nedostat? Je to někde uprostřed mezi dětským a nadšeným nazíráním na svět a velmi konstruktivním využitím svých zkušenstí.
Znám Skřítka, který ve Photoshopu vytváří neuvěřitelná, hluboká a něžná díla, mluvící sama za sebe. Každý obraz je odrazem jeho duše a vnímání tohoto světa. Jsou smutná i hravá... Je v nich život. Lidi by si měli více prohlížet takové obrázky.
Jistě jste tím neodsoudil Photoshop sám. Dá se využít opravdu krásným způsobem. Bohužel tvorba a reklama, která nám podsouvá ony nepřirozené obrazy skutečnosti, vychází pouze z našeho volání po něm. Nereagujte na ně a jejich kormidlo se stočí tam, kde jste. Potřebují nám to přece všechno prodat, ne? ;-) Změnme sebe a změní se i svět klem nás. Děkuji

Odp: Nemá smysl se zlobit. Také jsem jako...
Tři kroky do tmy, 30.3.2007 16:40

Madam, vy jste těžká romantička. Skutečná víla. :-) Nehledejte v tom prosím nic negativního, myslím to vážně.

Odp: Nemá smysl se zlobit. Také jsem jako...
merlinn, 30.3.2007 21:41

Má cenu ještě něco dodat? Asi ne, jsi krásná, vílo :)

Odp: Nemá smysl se zlobit. Také jsem jako...
NEMO, 1.4.2007 11:44

Whoow... Škoda, že tu není smajlík s vytřeštěnýma očima a s bradou až na zem.
Fakt hodně pěkný a dobrý.
Od doby co mám nový foťák a toulám se po venku, teď na jaře stále častěji, když počasí dovolí, to vidím stejně.
Postupně se odpojuji od Matrixu televize a je to o mnoho lepší. Trochu mě trápí, že pokud takhle hodně lidí zapomene na ty naše „vůdce“, že nám zničí i tu poslední radost co máme, protože oni si to tak přejí.
V jednom hororovém filmu bylo řečeno, že nejlepší je na démona zapomenout a on ztratí moc a sílu škodit, ale bojím se, že v případě politiků to neplatí...
Have nice day. :)

Odp2: Nemá smysl se zlobit. Také jsem jako...
NEMO, 1.4.2007 12:51

Tohle jsem třeba ulovil včera na poli na procházce.
Traktor v práci
Zajímavý stroj, který potřebujeme, abychom přežili. :)

Odp3: Nemá smysl se zlobit. Také jsem jako...
Kelt, 1.4.2007 14:10

Ten stroj je reálný nebo je to Photoshop? :-):-) To je teda drobeček, nic podobného jsem ještě v české kotlině neviděl.

Odp4: Nemá smysl se zlobit. Také jsem jako...
NEMO, 1.4.2007 15:59

Opravdu reálný. Nekecám. Možno vidět.:-)

Kelte,jak tak nad tím článkem přemýšlým...
ivan, 1.4.2007 8:34

Kelte,jak tak nad tím článkem přemýšlým tak si uvědomuji,že by výroba zkrášlovacích zrcadel mohla postavit na nohy ekonomiky celých států. Slabostí lidí bylo vždy využíváno,přesto ,že to lidé vědí, tak si za svoje polichocení ještě rádi připlatí.
Tak mě napadá,že tak jako jsou mnohde nálevny,tak by si určitě našly velkou oblibu ,,lichotivny,,...Vlastně už existují ,ale ve skryté podobě,nikdo rád neslyší,že je průměrný i když takových je nás většina. Plešostříbrňák s nadváhou se svými 165cm žádnou díru do světa neudělá,tu část mozku,která by byla schopna se dobře naučit nějaký jazyk,tak tu vůbec nemám,namalovaného koně nikdo nepozná od psa,poliglotům budu vždy koukat na záda i kdybych se usnažil.,,Stovku(m) ani za dvacet...Tak jako jsou salony krásy a dneska už otevřeně i plastická chirurgie,tak by byly Lichotivny!!...,,Dobrý den,.....DOBRÝ,-CO SI PŘEJTE,...bych prosil polichotit, asi tak za pět set....RAČTE SI TADY SEDNOUT,PANE,PANÍ,....-Po hodině by lidé odcházeli s naleštěným a omlazeným sebevědomím....
Dneska je neděle,nádherné slunečné ráno,mám bezva náladu a chystám se vypadnout ven za kámošema. Dneska bych svoje pětikilo určitě ušetřil.....!
...................................................................

Tu ,,bezteleviznost,, Ti docela závidím,já jsem srabík a nikdy bych k takovému kroku nenašel odvahu,vyhodit ji a osvobodit se.

Jistý muž pravidelně chodíval se dvěma...
Mirka, 20.5.2007 12:18

Jistý muž pravidelně chodíval se dvěma džbány pro vodu. Jeden džbán byl dokonale vytvarovaný, bez jediné chybičky, a vždy v něm přinesl stejné množství vody, jaké nabral ze studánky. Ale druhý byl otlučený, opotřebovaný a dokonce prasklý a muž v něm donesl domů vždy jen polovinu vody, kterou nabral, protože zbytek vytekl prasklinou ven.
Perfektní džbán byl na sebe pyšný, ale ten prasklý byl smutný, že podával vždy jen poloviční výkon.
Jednoho dne, když těch neúspěchů už bylo dost, řekl prasklý džbán svému pánovi:
„Stydím se za sebe. Chci se ti omluvit.“
„Za co?“ zeptal se překvapeně muž.
„Protože celou dobu, co se mnou chodíš pro vodu, jsem donesl domů vždy jen polovinu toho, co ten druhý džbán. Kvůli puklině jsem po cestě zpátky vždy polovinu vody vylil. Nemám takovou cenu jako ti druzí.“
Muž se jen usmál a odpověděl:
„Až půjdeme po cestě domů, chci, aby sis všiml nádherných květů, které rostou u cesty.“
Když opět nabral vodu do džbánů a vracel se po cestičce do svého domu, řekl svému smutnému džbánu:
„Vidíš ty květiny? Všiml sis, že rostou jen na tvé straně cesty? Když jsem zjistil, že z tebe vytéká voda, nasadil jsem u cesty na tvé straně semínka květin.
Jak jsme se vraceli od studánky domů, tys je každý den poléval. Celá léta jsem jimi ozdoboval svůj dům. Kdybys nebyl právě takový, jaký jsi, nikdy by v mém domě nebyla taková krása.“

I my lidé se někdy podobáme prasklým, otlučeným džbánům, ale v Božích očích nejsme zbyteční. Může použít i naše nedostatky, aby vytvořil něco krásného.

Ježišikriste, z černouška kdovíco
benghi, 9.6.2009 6:40

Sorry, ale psal tohle někdo, kdo s podobnejma programama dělá? To snad ne!

Pochopitelně. Vymněnit pozadí jde poměrně snadno, není to vynález digitálního věku, klíčování se dělá v TV zhruba od poloviny 80. let, potíž je jenom v tom, že pokud takhle ,,jednoduše'' prohodíte pozadí, vypadá to hnusně a nepřirozeně. Pokud chcete trochu pozměnit pozadí, trvá to nechutně dlouho. Pokud chcete skládat fotku z dvou kusů tímhle způsobem, musíte s tím počítat už při focení. Nový pozadí musí být buď hodně složitý s velkejma rozdílama v jasu a navíc rozmazaný, protože to je jediný, v čem se ztratí to, že máte blbě stíny, který pochopitelně budete mít blbě. Naopak tam, kde fotíte popředí musíte mít jednoduchý pozadí. Zkuste jenom tak pro srandu někoho vyfotit před zelenou zdí a přebarvit ji na modro ale tak, aby to vypadalo přirozeně. Třebas tím photoshopem, pokud za něj nechcete platit, gimp umí víceméně totéž, minimálně stran jednoduchejch funkcí, tj. těch, od kterejch nemusíte číst návod. Pak se na svůj výplod podívejte skutečně kriticky. Je to složitější, než jak je to popisovaný v knížkách.

Pokud jde o skutečný montáže. Raději na to hned zapomeňte, stejně se vždycky najde někdo, kdo to pozná. Má to dvě složky. Jednak zvládnutí techniky, což není snadný, druhák zvládnutí detailů. Jsou totiž určitý věci, který si člověk neuvědomuje. Kupříkladu řeka tekoucí k severu vypadá úplně jinak, než řeka tekoucí k jihu (přesněji řečeno od slunce a ke slunci - jsou tam naprosto jiný odlesky). A pokud budete manipulovat například s oblohou, aby byla ,,bez mráčku'' a prdnete si slunce nad řeku tekoucí k severu focenou po proudu, tak 99% lidí, co na to budou koukat, nenajde chybu, zato všichni budou tvrdit, že to je ,,nějaký divný'' a budou ten obraz zkoumat až najdou nějakou jinou zjevnou chybu. Podobnejch závislostí je pochopitelně víc.

Co se týče drobnejch úprav, jako je retuše bradavic, pih a podobnejch věcí, to je trochu jednodužší, protože to, co předěláváte, je relativně malej kousek obrazu. Nehejbe to se stínama a řekněme, že se to dělá velice dobře a je to patrně to nejjednodužší, co existuje. Zato srandy typu ,,vylepšený nohy'' jsou patrně to nejděsivější, co může nastat. Imho je to nejjednodužší udělat už při focení vhodným nasvícením, ale jsou prostě případy, kdy to nejde.

Chci tím prostě říct, že možnosti retuše fotografií v digitální podobě nejsou zdaleka tak velký, jak se obecně tvrdí a jak se snaží předhazovat různý knihy. Pochopí to ten, kdo má čas na to si s tím hrát a zkusí tím něco udělat. Ale stejně, aby to šlo, musí 90% tý práce odvést ten člověk, co drží v ruce foťák. Vždycky!

A popravdě řečeno. Dřív existovali fotografové, kteří uměli udělat fotku tak, že na nich ženská vypadala jak filmová hvězda. A to bylo v dobách, kdy počítače neexistovaly. Dotyčná si takovou fotku nechala udělat, porovnala ji s tím, co viděla v různejch časopisech případně v kině a byla spokojená. Dneska jsou sice taky tací fotografové, ale jsou drazí, lidé mají málo peněz a navíc je takovejch fotografů, co to fakt umí, hrozně málo a ještě míň jich dělá pro běžný lidi.

Fotografie není doklad skutečnosti, je to umělecký dílo, akorát místo štětce a barev máte v ruce foťák a záleží jenom na fotografovi, co na tý fotce chce ukázat.

jak to vypadáš?
tlapka, 9.6.2009 10:01

Někdy je neštěstí jak je postoj ovlivněn tím, „jak to vypadá“. Podívej se, jak vypadáš, tlustě, staře, a co ty vlasy- a to oblečení.. a jak vypadá tvůj pokoj, nepořádek a nevkus- co řeknou ostatní jak to před lidmi vypadá- až někdy příliš té zrakové orientace což je lidem vlastní je na škodu.

lily
ludahai1234, 10.12.2011 8:58

This is my favorite, this site give me help, I love wow gold wanted the same.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru