Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

15.4.2007 7:26

Sen, co nebyl sen

Podle Freuda vyjadřuje sen přání nebo potřebu, která je příliš bolestivá nebo vyvolávající pocit viny na to, aby byla vědomě uznána. Podle kognitivních psychologů jsou sny malou částí obrovského množství informací, které jsme přijali během dne. Tyto jsou pak během spánku REM tříděny a probírány, mozek se je snaží interpretovat podobně jako běžné jevy, čímž vznikají sny - pseudoudálosti. Neurobilologové zase tvrdí, že mozek během REM spánku vymazává nepotřebná spojení z paměti, aby nedocházelo k zahlcování neuronálních sítí informacemi.
Tak nám ty sny pěkně vědci zaškatulkovali. Musím uznat, že pokud jde o většinu snů, tak to opravdu platí. Už jsem měl mnoho snů, které by se dali nazvat mystickými a ty rozhodně do tohoto schematu nezapadali. Ale já v tomto článku nechci mluvit o mystických snech, nýbrž o reálných snech. Musím Vám odvyprávět celý můj sen, abyste pochopili, že to nebyl sen. I když je to víc jak půl roku, pamatuji si ho velmi podrobně a živě.

Nejdřív zazněl hlas.
„Nabíjet!“
Slyším zvuk závěru vlastní pistole. Dívám se na ni. Je to válečná kořist, ale ne moje. Dostal jsem ji od jednoho z mužů, co teď postávali na úzké stezce předemnou. Byl jsem vždy proti zabíjení, hnusila se mi už ta představa, že držím zbraň. Ale teď jsem musel. Teď jsem musel...
Z nábojové komory mi vyskočil plný náboj.
Zaklel jsem.
Nikdo mi neřekl, že už byla nabitá. Klekl jsem si a šmátral v prachu stezky. Nikdo se za mnou neohlédl, skupinka se pohnula dál po stezce. Konečně jsem nahmatal náboj. Nevím jak se mi to podařilo, ale nacpal jsem ho do zásobníku za chůze. Smrákalo se. Našel jsem je na místě, kde se stezka stáčela doprava a vlevo se naskýtal výhled na vylidněnou vesnici. Byla to naše vesnice. Nebo alespoň moje určitě. Pomalu jsme scházeli k vesnici.
Zarazil jsem se. Ve vesnici uprostřed cesty stála dlouhovlasá holčička. Uvědomil jsem si, že je to moje dcera. Nechápal jsem to, všichni měli být uklizení. Nebyl čas na přemýšlení. Vzal jsem jí za ruku a vedl k našemu domu. Nemůžu jí vzít sebou, budeme bojovat. Musím jí někam schovat, aby jí nenašli. Budou tudy procházet, to je jasné.
Nedokážu popsat pocity, které mě zaplavovali. Když jsem za ní zavíral železné dveře, když jsem jí ubezpečoval, že se pro ni vrátím, když jsem se díval do jejích očí, které měli být plné hrůzy, ale přitom byli klidné a vyrovnané... Nebyla jiná možnost. Musel jsem věřit, že to bude dobré. Chlapi už byli nervozní, neuvědomil jsem si, že to trvalo tak dlouho.
Došli jsme k úkrytu, jestli se to tak dalo nazvat - pobořené zídky a keře okolo, a strávili tam zbytek noci.
Odněkud se nám doneslo, že už prošli a měli nějak naspěch.
Oddechl jsem si.
Když jsem přicházel k vesnici, zahlédl jsem dcerku, jak si hraje před chalupou. Usmála se na mě a hrála si dál. Jakoby se nic nestalo.
Ty děti, nikdy nás nepřestanou překvapovat...
Uvnitř chapupy byly dvě ženy. Popravici seděla starší žena v houpacím křesle. Vlevo seděla u stolku pod oknem mladá dívenka a držela cosi v ruce. Rychle jsem uhnul pohledem a pokračoval v cestě kolem ní.
Otočila se s úsměvem na mě. „Podívej,“ ukázala mi, co držela v ruce - starou tepanou brož. „Spravila jsem její brož“
Na chvíli jsem se na ní podíval.
Koutkem oka jsem zahlédl soucitný pohled starší ženy.
Do očí se mi začali hrnout slzy.
Až teď, když všechno utichlo, mi to došlo. Brož mojí ženy, kterou mi zabili!
Podlomili se mi kolena, sesunul jsem se na postel a propadl jsem neovladatelnému pláči.

Probudil jsem se ze snu s pláčem. Celej den jsem pak byl nějak naměko. Sakra, když si na to vzpomenu, tak je mi nějak divně.
Ve snu moje identita neexistovala. Byl jsem muž středního věku, měl jsem tmavé husté vlasy. Dokonce jsem myslel jinak, měl jsem jiný žebříček hodnot a dokonce jsem mluvil jiným jazykem, i když jsem si to přímo ve snu neuvědomoval, protože to byl můj mateřský jazyk. Myslím, že nejpravděpodobnější místo průběhu událostí je Jugoslávie. A to nejenom z logického hlediska, ale prostě to tak cítím.
Ať mi nikdo nevykládá, že tento sen je moje skryté přání, směs informací, přijatých během dne nebo pseudoudálosti vzniklé odmazáváním informací. Až příliš reálné, spojené se silnými emocemi. Mohl to být můj minulý život? Já nevím jestli v ně vůbec věřím. Ono je jedno, jestli to byl můj život nebo život někoho jiného. Můj názor je takový, že ať je to jak chce, sny jsou neprobádaná oblast, která si zaslouží pozornost. Že nám otevírají cestu k nevědomí a možná i dál. Že je možná způsob, jak se dá cestovat do jiného času a prostoru a my ho známe prakticky od narození, akorát ho neumíme ovládat...

V jakém smyslu je logické, že se jedná...
kahi, 15.4.2007 15:35

V jakém smyslu je logické, že se jedná o Jugoslávii? Neviděl, neslyšel, nečetl jsi náhodou něco o válčící Jugoslávii, nebo jiném státu a lidech v podobné situaci? Nemusí jít nutně o nedávnou dobu, nevědomí nám někdy připomíná, co vědomí už zapomnělo...

Odp: V jakém smyslu je logické, že se jedná...
merlinn, 15.4.2007 16:57

Mluvil jsem jiným jazykem, nebyl tak melodický jako čeština, ale přesto byl slovanský. Všichni včetně mě měli tmavé vlasy a snědčí pleť. Za sedm let práce s cizinci jsem si vytvořil takovou pifku na tváře a jazyky, tak nepovažuji za odvážné, když řeknu, že šlo nejspíš o jugoslávce, nanejvíš makedonce. Nemůžu říct, že jsem si tím jistý, to bych zase přeháněl. Pokud jde o válečnou tématiku, tak v tom jsem úplný antitalent. Nečtu takové knihy a ani válečné filmy nejsou moje hobby. O snech něco vím. Ale tohle nebyli moje vzpomínky, ani můj život. I kdyby šlo o film, který jsem viděl v dětství, nemohl obsahovat to, co jsem prožíval. Měl jsem vzpomínky toho chlapa, vědomosti, psychiku. Neříkám, že to není možné, jen málo pravděpodobné.

Merlinne, charakteristika jazyka jako...
Jana, 16.4.2007 12:29

Merlinne, charakteristika jazyka jako méně melodického než čeština není moc vypovídající. Nepamatujete si aspoň pár slov?
Jinak, abych tu nebyla za odporného skeptika, který všem všechno neguje, znám jednoho muže z Peru, který opravdu mívá věštecké sny.
Dokonce prýjako malý chlapec mluvil ve snu cizím jazykem, až jako student v Brně zjistil, že to byla čeština. Přesné znění věty si bohužel nepamatuju.

Jinak, věštecké sny mé sestry jsou velmi půvabné, většinou se týkají událostí následujícího dne, nechápu ale, jak to může fungovat.
Podobné sny nám kdysi líčila moje prateta, opravdu těžko dnes někdo vysvětlí, jak mohla znát podrobnosti následujícího dne už ráno po probuzení...
I vědci prý dnes uznávají, že většina lidí je schopna předpovídat budoucnost aspoň na několik vteřin dopředu, aspoň to psali v poslední stoplusce.

Odp: Merlinne, charakteristika jazyka jako...
NEMO, 16.4.2007 13:11

Asi to nějak funguje, doma mi říkali, když jsem byl malý, že „čaruju“.
Dokázal jsem totiž celkem přesně předpovídat počasí, dneska mi to už tak dobře nejde. Asi tyhle schopnosti ztrácíme s věkem nebo v důsledku informací a psychických bloků, které nabýváme se „zkušenostma“.
Když se s tím někomu svěříme, tak nás považují za blázny.

Hrejte si dokud to jde. Zapomeňte na dospělost. :-)

Odp2: Merlinne, charakteristika jazyka jako...
Hermes, 16.4.2007 13:35

Lidské tělo je matematický stroj, který existuje v čase. Duše nezná čas ani prostor, a proto ví (co se našeho atomového matrixu týče) doslova všechno. Ovšem zdravý člověk se pozná podle toho, že nedovolí svojí duši udělat v mozku zmatek. Blázni tohle nechápou, a jejich vědomí je mimo čas, ve kterém zrovna jsou. Jakoby „ve snu“. Ne nadarmo sny přicházejí, když je tělo „mimo provoz“.

PS: Mrkněte na Minority Report. I když se to nezdá, ten film je podle pravdy.

Odp: Merlinne, charakteristika jazyka jako...
merlinn, 16.4.2007 14:01

Byl to jen můj subjektivní pocit, já nevím proč se mi zdál méně melodický. Škoda, že se slovy nedají vyjádřit pocity :)

Zvláštní sen
Jana, 16.4.2007 7:51

Mé sestře se jednou zdálo, že je ježek. Ryla prý čumáčkem ve vlhké lesní půdě a hledala potravu...;-)
Vyprávěla to velmi věrohodně. Další známé se zdál živý sen o tom, že je kachna. Bohužel, od své rodiny sklidila jenom výsměch.
Pokud jde o sny, doufám, že nejsem nějaká výjimka, ale moje sny postrádají nějakou logiku a složitější vnitřní stavbu. Pokud o tom, co se mi zdálo (pokud si to zrovna pamatuju), přemýšlím, zjistím, že jde vlastně o sled nahodile poskládaných obrazů, spojených většinou jen náhodnými asociacemi.
Někdy to, v čem bych hledala nějakou tajemnou symboliku, má nakonec úplně prozaické vysvětlení. Třeba jednou jsem se ve snu ocitla na židovském hřbitově. Na starých pomnících byly vytesány Davidovy hvězdy, ale jaksi zvláštně deformované - jeden z trojúhelníků byl užší a zašpičatělý směrem dolů. Druhý den jsem zjistila, že přesně stejný obrazec zdobil broušenou sklenici, ze které jsem večer pila minerálku...

Odp: osel
NEMO, 16.4.2007 11:51

> Upozornění: Pokud máte pocit, že procházíte stejným procesem jako zmíněná pacientka – nejprve si nejste jisti, jestli spíte či bdíte, a následně přijdete o všechny sny i iluze – nemusíte chvátat k lékaři. Váš duševní stav zřejmě není důsledkem mozkové mrtvice. S vysokou pravděpodobností je vyvolán tím, že žijete v České republice a nikoli ve Švýcarsku.

Tohle je mazec. Tohle by stálo za to nastříkat na zeď parlamentu, senátu a úřadu vlády. :-)

Jednou se mi zdálo, že jsem mořskou...
Víla, 19.4.2007 10:33

Jednou se mi zdálo, že jsem mořskou řasou. Rostla jsem blízko pobřeží, ale stále ponořená v moři. Každá blížící se vlna mě strhla proudem tam a pak zase zpět. Tohle nekonečné houpání se mi ale vůbec nelíbilo. Byla jsem na moře naštvaná, jak si může dovolit se mnou tak manipulovat?? Nemohla jsem se sama rozhodnout, kdy chci přestat, že to nemohu ovlivnit! Byla jsem plná vzteku, ale záhy se vše změnilo. Něco se ve mě zlomilo a já jsem se tomu houpavému pocitu zcela poddala, stala jsem se jeho součástí, pluli jsme spolu, zcela sjednocení. Pocit, který vystřídal vztek a zlobu byl neuvěřitelný. Pocítila jsem nádhernou lehkost, houpání ve vlnách, nemusela jsem nic dělat, jen jsem se nechala unášet tou krásnou něhou... Existoval jen ten přítomný nepopsatelný okamžik. Když vás moře houpe a vlny hladí... ta jednota... Jakoby mé já zmizelo... Bylo to dokonalé.. Mohla jsem v tom být navěky... Těžko to popsat... Bylo to velmi uvědomělé a plné prožitků a nese to s sebou nádherné poselství... :-)

Podobný sen jsem také jednou měla...
Isiik, 6.5.2007 20:50

Podobný sen jsem také jednou měla - veškeré moje nynější bytí bylo tatam a já byla úplně jiný člověk. Jiné pocity, jiný jazyk, jiné tělo, jiné hodnoty a silné emoce k „jinak neznámým“ lidem.

Taky jsem již hodně četla o snech, bohužel k takovým snům asi není klíč. Ale vpravdě mě hodně udivilo, jaký náboj takový sen může mít a jak skutečný se může zdát:-)

Jako obvykle o víře...
Tony, 28.10.2008 11:55

Ha ha. Čáry máry. Vysvětleto mně proč jsem nikdy nic takového nezažil. Žádný sen, který bych si takto do detailu zapamatoval. Jak si k sakru můžete zapamatovat, že jste měl hustý tmavé vlasy? Vše se dá vysvětlit racionálně. Neznalost vysvětlení neznamená, že to nejde. Pouze i Déjà vu jsem si celé dětství myslel, že se jedná o něco nadpozemského. V 17 letech jsem si ale přečetl článek v National Geographicu, kde jsem se dozvěděl jak se to má... Např. jedu v autě na chatu cestu tam spím a jedu zpět hledím ven z okénka. Z ničeho nic koukám na pole v jehož středu se nachází košatý strom. Záblesk v hlavě a myšlenka: sakra to znám, to jsem už viděl. No bodejť, při první cestě tam jsem se jednou na minutku probudil, abych zkontroloval esli tam už nejsme. A v tu chvíli jsem mžikl ven a viděl jsem ten strom. Proto mám při zpáteční cestě pocit Déjà vu.

Tudíž žádná chyba v systému(jak je to vysvětleno v Matrixu), ale pouze bystrost mozku. A tak se to má se vším.

Nikdy v životě jsem neviděl ani nezažil nic nadpřirozeného, tak mi najděte důvod proč bych měl v něco takového věrit.

Odp: Jako obvykle o víře...
Tony, 28.10.2008 12:02

OMG. Pardon za kvalitu tohoto příspěvku. Ty hrubky tam... No nic, zůstanu raději u kratších příspěvků. :-) Nikdy jsem neuměl myšlenku dobře formulovat.

Odp: Jako obvykle o víře...
merlinn, 28.10.2008 13:10

Vysvětlete mi, proč Pepíčkovo autíčko jezdí samo a to moje je na setrvačník! Proč má za volantem řidiče a já ne! Nic jako dálkové ovládání neexistuje, nikdy jsem to neviděl, nikdy jsem to neměl. Tak mi dejte důvod, proč bych tomu měl věřit! Dupydupydup :-):-):-)

Odp2: Jako obvykle o víře...
Tony, 28.10.2008 13:28

Ano. „Tož vašu pi** sem taky neviděl a věřim, že ju mate.“ :-) Ano věřte si v co chcete, proto je to víra.

Já bych nikdy netvrdil, že exisuje dálkové ovládání dokud by mi někdo zasvěcený nevysvětlil, že to jde sestrojit nebo dokud bych to neviděl.
To potom mohu napsat vlakno: „Zabil jsem Kennedyho“ a pak mi nikdo na světě nemůže vyvrátit, že jsem ho nezabil. Takto chcete diskutovat?
Pokud máte v zájmech mystika, znamená to, že se domníváte to a tamto, že? Já se nedomnívám, já jednoduše přiznám, že to nevím. To je zásadní rozdíl.
Nevěř obecně v nic. Není důvod v něco věřit.

Odp3: Jako obvykle o víře...
merlinn, 28.10.2008 18:40

Kdybyste si pročetl nazpět moje příspěvky, tak dojdete zjištění, že se nedomnívám, že to a tamto. Dokonce i ta empiricky ověřitelná vědecká fakta jsou založena na určitém paradigmatu, který může jednou padnout (logicky musí jednou padnout, jinak bychom se dál nedostali). Takže nevím s jistotou nic. Každý si může prostudovat dílo člověka, který se určitým problémem zabýval celý život, a stratit tím max. několik dnů. Na tom je založen celý pokrok lidstva. I když se géniové rodí jednou za čas, přístup k jejich myšlenkám máme všichni. Můžete prostudovat i dílo odpůrců takového autora, a pak si o tom udělat vlastní názor. A názor, založený na zkušenostech lidstva je něco jiného, než domnívat se, že to a tamto. Mystika je pro mě opačným pólem, který tvoří spolu se zkušenostmi lidstva paradoxní povahu skutečnosti (nebo také Pravdy, Boha, Nadpřirozena). Co se týká víry, nebudu se opakovat, proto doporučuji si pročíst reakce k článku - Osvobozuje víra člověka?

Závěr? Pokud mám v zájmech mystika, znamená to, mne zajímá nadpřirozeno a skrytý smysl věcí.
Pokud se o něčem jenom domnívám, snažím se buďto si to ověřit sám vlastní zkušeností nebo si dopomoct zkušenostmi chytřejších (ti, co mají více informací) nebo moudřejších (ti, co mají silnější intuici a nadhled). Věřím, že jsou lidé, které takové hlouposti vůbec nezajímají. Těm doporučuji, aby se přeorientovali na diskuzní forum o automobilech nebo robotice ;-) a mého článku a příspěvků si nevšímali.

Ještě k článku samotnému. Dodnes jsou vzpomínky na sen a emoce s ním spojené velmi silné. Kdo něco podobného zažil, tak ví, o čem mluvím. Udivuje mě, jak může někdo napsat, jak si to můžu tak detailně pamatovat, že se dá všechno racionálně vysvětlit, a na druhé straně uvést, že nic neví a v nic nevěří. Minimálně věří v to, že se dá všechno racionálně vysvětlit ;-)

Odp4: Jako obvykle o víře...
Tony, 28.10.2008 19:32

Minimálně věří v to, že se dá všechno racionálně vysvětlit. < Ano, v to věřím. Ale nikdy nebudu vědět a znát vše přesně, tudíž v nic nevěřím.

Odp5: Jako obvykle o víře...
merlinn, 28.10.2008 20:57

V tom se shodneme ;-) Možná to nakonec myslíte dobře, jen se neumíte správně vyjádřit.

Jako metrix
kareru, 30.6.2010 14:32

Stalo se někomu z vás to, že jeho sen končil jako se odpojovaly lidi z matrixu?
Asi bych ten sen měl první popsat.
Vím, že jsem šel z jednoho místa na druhé, běh času byl dost divný, nebo jsem se minimálně prostorem mohl pohybovat, asi jen na určitou vzdálenost, ve zlomcích vteřin. Vycházím z toho, že jsem stál v jeden okamžik na začátku mostu a v ten druhý na lesní cestě, to nebylo nic zvláštního.
Co ale bylo divné, tak to že mi zazvonil telefon, vytáhl jsem ho z kapsy dal k uchu a probudil jsem se.
Dál si z celého snu pamatuju to, že jsem měl snad splnit nějaký úkol, vím že jsem k vůli němu byl dost naštvaný, ale nepamatuji si, jestli to bylo k vůli tomu, že jsem ho měl přerušit, nebo protože to nevyšlo. Dálší co taky je dost podstatné, takže jsem to byl na 100% já.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru