Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

30.5.2007 12:20

Když šiml zařehtá ...

Na tom, že stav našich veřejných financí je žalostný, se shodují ministři, ekonomové a ode dneška i já. Neabsolvoval jsem žádný večerní kurz makroekonomie, k tomuto závěru mě dovedla životní realita ...

Poslyšte tragikomický příběh se smutným koncem v podání divadelního souboru Úřední šiml.

Osoby a obsazení:
ministr financí Miroslav kalousek
úředník Finančního úřadu v městě XY
moje manželka
vypravěč Kelt.

Bylo nebylo. Moje manželka zdědila v restituci pár hektarů polí, které pronajímá místním zemědělcům. Z těchto pozemků musíme platit každý rok daň z nemovitosti. V praxi to vypadá tak, že nám vždy v březnu nebo dubnu přijde z Finančního úřadu v městě XY dopis s daňovým výměrem na daný rok a složenka s vyplněnou částkou.

Nejinak tomu bylo i letos. Složenka dorazila i letos, jako v Koljovi jsme si zanadávali na ty krávy zelený a vydali jsme se na místní pobočku České pošty, kde jsme daň zaplatili - za plus považuji to, že takováto platba daní je osvobozená od dalších poplatků. Pro úplnost uvedu, že zaplacená částka lehce přesahovala tři tisíce korun českých.

Dnes však mé manželce dorazil úřední dopis z Finančního úřadu v městě XY, ve kterém stálo, že došlo ke změně daňového výměru pro tento rok a že má žena dluží celkovou dlužnou částku 1,-Kč. Tuto sumu máme uhradit do 30 dnů na v dopise uvedený účet. Dopis přišel doporučeně do vlastních rukou, poštovné stálo 29,- Kč. Částku samozřejmě uhradíme, vědomi si své občanské povinnosti, banka si za tuto platbu naúčtuje tak 3,- Kč, další peníze si naúčtuje banka, ve které má Finanční úřad z města XY svůj účet za příchozí platbu. Připočteme-li k tomu pracovní čas úředníka Finančního úřadu, dopisní papír, obálku a amortizaci tiskárny, vychází ta získaná jedna koruna nás daňové poplatníky pěkně draho, není-liž pravda? :-)

Opravdu si myslíte, pane ministře Kalousku, že tudy vede cesta k ozdravění našich churavých veřejných financí?

Ještěs zapomněl
Juras, 30.5.2007 14:51

:-) Zapomněls započítat čas potřebný na sepsání tohoto článku a čas strávený čtením a následnou diskusí. :-)

Ne, Kelte, nemůžeš to přepočítávat na peníze jenom z Tvého pohledu. Dopis upozorňující na zaplacení daně z nemovitosti má nejen charakter výzvy, ale i informační. Kelt chodí na poštu, ale představ si, že takovej Sas nebo Slovan má třeba trvalý příkaz k úhradě, který mu každý rok zaplatí 3000. Pro něj naopak byly zbytečně dopisy za všechny ty roky, kdy se nic neměnilo a potřebuje právě ten dopis se změnou, aby stihl zrušit TP nepřišel zbytečně o 3 klacky.

Odp: Ještěs zapomněl
Juras, 30.5.2007 14:53

Zpomněl jsem dodat - a proto je dobře, když se posílají dopisy vždy. Člověk aspoň ví, jak na tom je. Ví, že na něj nezapomněli a nemusí zjišťovat, jestli se náhodou kvůli chybě v distribuci dopisu nestal neplatičem a nehrozí mu penále. Peníze, kter¨é stát utratil za dopis, bys stejně utratil za telefon, protože bys zjiˇšťoval, proč Ti nepřišel dopis ;-)

Odp2: Ještěs zapomněl
Kelt, 30.5.2007 15:13

Budu Ti oponovat - nechápu, proč jsme v březnu dostali jeden výměr za rok 2007 a o dva měsíce později upravený - proč to nespočítali správně už v březnu? A proč si myslíš, že je v pořádku z někoho vymáhat jednu korunu?? Uměl bych si představit, že by se tahle jedna koruna převedla do roku příštího a pak zaplatíme za rok o korunu víc. Kupříkladu vím, že daň z nemovitosti do 30,- Kč se neplatí vůbec - máš jí přiznanou, ale nedostaneš složenku a nikdo jí po Tobě vymáhat nebude. tak proč najednou takový cirkus kvůli jedné jediné koruně? Jestlipak jsou úředníci stejně důslední u dlužníků, co dluží milióny?

Odp3: Ještěs zapomněl
Juras, 30.5.2007 22:35

Sorry, původně jsem nečetl pozorně a teď jsem zase nepozorně odpověděl mimo toto vlákno. Už stárnu :-( ;-)

Nejen veřejné finance...
Tři kroky do tmy, 30.5.2007 20:56

...ale též soukromé. Jednou mně přišla obálka z České spořitelny. Pardon, chci říci Erste Bank. Bylo to mimo data pravidelného přísunu výpisů z účtů, tak jsem byl zvědav na obsah. V obálce byl jen a pouze reklamní leták. Nikoliv konkrétní lákadlo v podobě výhodného produktu předepsaného na mé jméno (stačí podepsat). Úplně obyčejný reklamní leták s nějakým bankovním šizuňkem. To se pak vybírají provozní poplatky. :-(

Odp: Nejen veřejné finance...
NEMO, 30.5.2007 23:43

Taky se přidám, svýho času Expandia banka posílala časopis tištěný na křídovém papíře. :(
Nikdy jsem nic takového nechtěl, volal jsem jim, že si nepřeji, aby moje banka něco takového podporovala. Připomínku si „zaevidovali“ a příští měsíc mi to přišlo znovu. Takhle asi 6 kousků, pokud si dobře vzpomínám. Pak asi hodně lidí řvalo, tak to zrušili.
Kolik to asi muselo stát a proč tohle u nás banky dělají a hlavně proč tohle musíme platit?
Je to všechno šmejd. Jenže bez účtu se dneska nedá rozumně fungovat. :/

Sorry, nečetl jsem článek pozorně. To...
Juras, 30.5.2007 22:31

Sorry, nečetl jsem článek pozorně. To je dobrý :-D

Kalouskoviny
inkognito, 31.5.2007 18:16

Přiznám se, volil jsem ODS. To jsem ale netušil, že Topolánek vnutí národu člověka, jenž není dobrý ani pro svoji vlastní stranu!!!

Do čela státu postavil člověka, jehož vlastní strana ho vyhnala z funkce předsedy!!!

Už nikdy nebudu volit ODS!!!

Pracuji ve službách pošty jako poštovní...
Mirka, 3.6.2007 10:59

Pracuji ve službách pošty jako poštovní doručovatelka a loni na podzim přišel každému odběrateli zemního plynu doporučený dopis. Tedy dopis, který jsem musela zapsat do doručovací karty a u každého bytu zvonit a čekat než někdo přijde. Pokud nikdo neotevřel, napsala jsem oznámení o uložení doporučené zásilky na poště.
V dopise nám oznamovali, že máme právo vybrat si dodavatele plynu. Nepochopila jsem jak si mám dodavatele vybrat. To nám domů napojí deset přípojek a já se podle momentální ceny a kvality napojím na kterou chci?
Každopádně by mě zajímalo kde plynárny na poštovné tolika nesmyslných dopisů vzaly peníze. Že by to byli naše peníze?? Nebo se vedoucí pracovníci vzdali svým mezd?

Odp: Pracuji ve službách pošty jako poštovní...
Valonis, 6.7.2007 20:00

Milá paní Mirko, jednou vrchnostenský ouřad rozhodl, že máte právo si vybrat dodavatele plynu, tak holt nám to musí plynárna sdělit i kdyb na dividendy nebylo. Kdyby to neudělala, určitě byste si stěžovala přinejmenším na lampárně. To, že nemáte více plynových přípojek je jen a jen Vaše vina. Já jich mám, tuším pět; českou, ruskou, potom norskou a taky italskou(ta je nejlepší, je pozlacená).Ze začátku byl problém rozlišit který plyn je který. Ale už to mám v malíčku: ruskej plyn hoří podélnou trikolórou a italskej příčnou. Nejsnáze se pozná norskej plyn, ten když hoří tak má nad plamenem takový modrý kříž v červeném poli. Vidíte jak je to snadný!

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru