Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

27.6.2007 13:48

Logika, spravedlnost a alibismus aneb Pár poznámek k reformě financí

Už delší dobu sleduji dění kolem tzv. reformy financí, zejména navrhované úpravy rodičovského příspěvku. Návrh obsahuje mnohé zvláštnosti. Např. diskriminuje některé matky, jejichž druhá (další) rodičovská dovolená plynule navazuje na předchozí a které předtím pracovaly na dobu určitou, narozdíl od těch, které pracovaly na dobu neurčitou.

V případě matek z první skupiny se v době 2. porodu snadno stane, že už pominula ochranná lhůta, zajišťující nárok na peněžitou podporu v mateřství, a tedy nemají nárok zvolit si ani základní výměru (která je navázána na pobírání dávek z nem. pojištění), byť pojistné odvedly třeba stejné jako matky z druhé skupiny (o tom, že podobná nerovnost platí i v případě samotné peněžité podpory v mateřství, nemluvě).

Naštěstí to trochu zachraňuje možnost čerpání RP otcem (nárok na variantu odvozen od jakési „fiktivní“ mateřské), ale i tak stále část problému zůstává (případ matky samoživitelky nebo otce, který neměl práci). Mimochodem, příliš se mi nelíbí, jakým způsobem jsou informace (pokud člověk sám nepátrá) ze strany vlády sdělovány. O tom, že snížená varianta může být za určitých okolností pro rodiče povinná, jsem v prezentacích pro média nic nezaregistroval. Kolik občanů si uvědomuje, že ony tři rychlosti nebudou vždy volitelné?

Ony ani ty stupně RP nejsou úplně ideální. Stačí, abyste měl/a mzdu (a tedy i sumu odvedeného pojistného) pár procent pod hranicí pro možnost volby zvýšené varianty, a rázem máte nárok jen na RP nižší o pár desítek procent. Jistě, základní varianta trvá do věku tří let a celková suma peněz je o něco vyšší než u zrychleného modelu, ale pokud dotyčná matka „pod hranicí“ stejně potřebuje z finančních důvodů brzy nastoupit zpět do práce, možnost pobírat RP do tří let je jí k ničemu.

Podobnou nelogičnost spatřuji obecně v tom, že právo na vyšší RP vzniká podle původního vyššího příjmu rodiče, byť naopak přídavek na dítě s vyššími příjmy rodiny zaniká, ačkoliv ekonomický standard rodiny se snižuje v obou (RP místo platu, děti) případech. Je tím poněkud popřen obecný smysl sociálních dávek jako formy pomoci pro ty, kteří to potřebují.

Pokud jde o částečnou kompenzaci vyšší finanční ztráty (vyššího platu), pak přídavky na děti by se měly chovat -čistě dle této logiky - obdobně, tedy být stejné (pro všechny), neboť každé dítě má stejné potřeby. Je opravdu natolik zásadní překážkou při rozhodování, jak dlouho být s dítětem doma, fakt, zda bude RP po dobu dvou let (tedy jen zlomek celého rozsahu - časového i finančního - péče o potomka až do jeho dospělosti) v normální nebo zvýšené výši?

Pro ujasnění - mám rodinu se dvěma dětmi, pracuji, nemusíme žít od výplaty k výplatě. Podotýkám, že nejsem zastáncem přílišných sociálních opatření, ani stoupencem levicových stran. Jde mi jen o to, že chci, aby stát, pokud už musí přerozdělovat peníze, které vybere i ode mne, je přerozděloval spravedlivě - tím spíše v situacích (podpora rodiny), které se mě osobně dotýkají. V dané věci jsem oslovil několik poslanců. Pokud někdo ví o nějakém sdružení, které prosazuje finanční a sociální zájmy rodin ve světě politiky, prosím dejte vědět.

Na závěr povzdech. Pan ministr Nečas píše v článku z 25. 6. 2007 (http://ods.cz/zpravy/prispevek.php?ID=5191): „Proti loňskému roku stouply [sociální výdaje] skokově téměř o 70 procent “díky„ předvolebnímu populismu především levicových stran. Trend zadlužování země [...] je nutné zastavit. To je hlavní důvod reforem.“ Otázka pro čtenáře - jak hlasoval pan (tehdy ještě jen poslanec) Nečas při závěrečném hlasování (č. 1014) o návrhu zákona o životním a existenčním minimu (kterým se mj. změnila výše RP na současnou úroveň) v prosinci 2005? Nápověda pro čtenáře - http://www.psp.cz/sqw/phlasa.sqw?HE=1487&S=51&id_posl=732&o=4&PG=51.

Obdobný kvíz ohledně pastelkovného a zvýšení porodného (hlasování č. 131) - http://www.psp.cz/sqw/phlasa.sqw?o=4&id_posl=732&s=54&he=443&pg=7. Někdy skoro lituji, že jako abstinent si nedám panáka na vystřízlivění. Jediná legrace na tom všem je, že o pár řádek výš v uvedeném článku pan ministr píše: „Myslím, že sociální demokracie se řídí heslem “kam vítr, tam plášť„ a mění názory podle aktuální situace.“

Vaše „starosti “...
ronantik, 27.6.2007 21:27

... by mnoho Vašich spoluobčanů vůbec neventilovalo, protože by je za starosti nepovažovalo. Važte si toho, že máte pouze takové „starosti“, které popisujete. A buťe dále pravicový, vyplácí se Vám to.

Odp: Vaše „starosti “...
Tomáš Mosler, 27.6.2007 21:54

Koho přibližně myslíte pojmem „Vaši spoluobčané“? Dovedu si např. představit, že dostávat měsíčně o 4.000 Kč víc nebo míň, to je vcelku zásadní rozdíl pro mnoho lidí, tím spíš pro ty chudší. A že má stát jednat spravedlivě, to je snad normální věc. Tak v čem je problém?

Odp2: Vaše „starosti “...
Jana, 28.6.2007 8:08

Souhlasím, tohle jsou velmi závažné otázky, týkající se budoucnosti celého státu, protože děti jsou naše budoucnost.

Popsal jste zajímavý problém. Pokuste...
Senior, 28.6.2007 2:29

Popsal jste zajímavý problém. Pokuste se formulovat stručný podnět k nápravě stavu - viz http://www.podnety.cz/formular-podnětu . A díky předem.

By gently circling around the graceful...
dress, 23.9.2011 9:25

By gently circling around the graceful figure,Bridal Gowns this royal blue taffeta attire greatly contours to figure.Winter Wedding Dresses Spaghetti shoulder straps expressed in parallel pattern as square neckline.Prom Bridesmaid Dresses A lustrous beaded waistband at front enhances volume and fullness for the skirt. Side back zipper entry.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.