Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Nový komentář k článku "Negatívne dôsledky vysťahovalectva a dlhodobej práce v zahraničí."

Odpovídáte na příspěvek:

Poslední odstavec mne zarazil
Pavel od vody, 23.7.2007 12:42

:-):-)S autorem bych si docela rád popovídal, ale poslední odstavec mne zarazil v rozletu. Pokud něco namítnu a budu oponovat, tak budu akorát viditeľnou ukážkou a poľutovaniahodným príkladom obmedzeného myslenia malých pozemských ľudí.
Takhle se to milý autore nedělá.
Přesto budu výše uvedený stav riskovat a pár myšlenek zde rozvedu.
Lidstvo od nepaměti (potažmo od vyhnání z Ráje) mění svá sídla z různých důvodů a v začátcích nebylo vázáno na půdu či nějaké území. Tlupa, kmen nebo rodina se usídlila, kde se jim líbilo a zůstali tam tak dlouho, dokud bylo co jíst, čím topit nebo než je vyhnal smrad z vlastních odpadků či silnější kmen. Jinými slovy - než to území vybydleli.
To až později, když přišel první oráč a začal si půdu obdělávat, získal k ní vztah a zapustil kořeny. Jenže situace se opakovala. Půda byla schopna uživit jen určitý konečný počet krků, a pokud jich bylo víc, muselo dojít k tomu, ze ti přebývající odešli do světa (nebo se pozabíjeli). A to se děje dodnes, prapříčina zůstává stejná. Dané území není schopno uživit lidi, kteří se na ní narodili. Ti se pak zvednou a odcházejí.
Samozřejmě že důvody jsou i politické, ale např. uváděné Slovensko zažilo po 1WW tak masivní odchod obyvatel zejména do Ameriky, že tam zůstala polovina obyvatel. V Čechách byla situace obdobná, jen v menším měřítku.
Ale přidržím se původní myšlenky článku, tedy duchovní aspekty a důsledky emigrace. Na člověka, který opustil rodnou zem - vlast, jsou dopady kruté. Každý, kdo to zakusil, tak to potvrdí. Je vyrván z kořenů a přesazen do úplně jiného prostředí a tím poznamenán na celý život. Potud je to pravda. Ale jak je to s jejich dětmi, které se narodí už na novém působišti? Kde ty mají svou rodnou hroudu? A děti jejich dětí?
Autor píše, že ten, kdo opustí svou rodnou hroudu, nemůže duchovně růst. Ono to možná bude trochu jinak. Já myslím, že každý z nás, kdož jsme sem na Zemi přišli, máme zde nějaký úkol, něco se máme, naučit, něco pochopit. Co když právě to vytržení z kořenů má být ten úkol, ta cesta?

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.