Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

19.7.2005 11:13

Písmena na klávesnici mobilu? Pěkně nedomyšlené

Každý zná (běžný) mobil - pod číslem 2 se skrývají písmena A,B,C, pod číslem 3 písmena D,E,F atd. Takto se kompenzuje nedostatek kláves. Ale zdá se vám toto rozložení písmen praktické? Mně ani trochu.

Ačkoli je v nadpisu napsáno, že je to „nedomyšlené“, řekl bych, že nad tím spíš nikdo nepřemýšlel vůbec. Na první pohled je vidět, že jsou písmena na tlačítkách tak, jak jdou v abecedě za sebou. Laik řekne: chytré, stačí znát abecedu a přibližně vím, kde dané písmeno na klávesnici najdu.

Jenže...

Abecední pořadí ani náhodou nebere v potaz pohodlnost psaní. Za několik dní užívání totiž stejně každý ví, kde které písmeno je. Zato přijde na to, že by se mohlo psát i mnohem lépe.
Zkusili jste si někdy napsat třeba „babicka a deda“ nebo „srpen“? Tato slova se dají napsat obtížně, protože se v nich opakují písmena odpovídající stejné klávese.

Nebo půjdu ještě dále: proč je tak častá samohláska O jako třetí nebo proč před písmeny Y,Z jsou takřka neužívaná písmena W,X?

Protože je to tak v abecedě

Sice je to tak v abecedě, ale kvůli tomu se píše hůř než je nutné. Proč žádný výrobce nenavrhl novou klávesnici? Ta by splňovala ony dva požadavky:
- častá písmena by byla na klávese jako první
- co nejméně slov, kde by se vyskytovala 2 písmena na stejné klávese za sebou.

Je zřejmé, že takové řešení je pro každý jazyk jiné. Ale v praxi je to jen přemapování kláves a jiné popisky kláves, lokalizace se musí dělat tak jako tak.
Pořád by to bylo lepší než současné řešení.

Hnidopiši by se mohli zeptat, co s písmeny, která se často vyskytují dvakrát za sebou (např. v angl. moon)?
I to by šlo řešit - kdo říká, že každé písmeno musí být na klávesnici jen jednou? ;-) Ale to už by bylo jen pro výjimečné případy.

To by byl bordel...

Bordel by to nebyl, snad jen ze začátku. Hledáte snad klávesy na normální QWERTY (potažmo QWERTZ) klávesnici? Chtěli byste ta písmena mít seřazená podle abecedy? Tak proč byste měli hledat klávesy na mobilu? A to ani to QWERTY není dokonalé...

A co T9?

Systémy jako T9 tento problém zdánlivě zcela odbourávají. Ovšem ne tak docela, protože jednak mnoho slov neznají, a jednak u spousta telefonů lze T9 zapnout jen u delších textů.

Zkrátka často je třeba psát bez T9 „ručně“. Tak proč tak blbé abecední pořadí? Jde jen o zvyk.

QWERTY
Petr, 22.7.2005 13:16

QWERTY je stejne neprirozene rozlozeni, jako treba podle abecedy. Udajne vzniklo tak, aby byly na psacich strojich nejvice pouzivana pismena co nejdale od sebe, aby nedochazelo k jejich zasekavani ;-)

Odp: QWERTY
hkmaly, 11.10.2005 10:12

To neni pravda. Ne co nejdale od sebe, pouze aby nebyla tesne vedle sebe (navic mam pocit, ze pouze v horizontalnim smeru). Tykalo se to typu psaciho stroje, ktery se stejne prilis nepouzival.

Rozumne rozlozena klavesnice ma byt dvorak.

Jsou možnosti
ADC*Assassin, 22.7.2005 15:12

Podle mě komu se toto nelíbí může si koupit mobily ktéré májí na každou klávesu jedno písmenko a je jich dost ale nebudu je uvádět kvůli reklamě ale jen napovím jedná se například o jistý mobil české firmy :-)

Neberte nám princeznu
EFi Yunah, 28.7.2005 9:33

Na všetko sa dá zvyknúť, takže ak by mi niekto zmenil moju QWERTY klávesnicu (používam dokonca aj SK-QWERTY), tak by som bol nešťastný, pretože za tých pár rokov som sa naučil písať všetkými desiatimi... na mobile píšem síce iba dvoma prstami,... ale toho kto by mi to chcel zmeniť by som asi poslal niekam... na druhú stranu, nepoznám nič horšie ako mobil ktorý má na každé písmenko jednu klávesu a napriek tomu ich má zoradené podľa abecedy... lenže to je môj nývyk na QWERTY... QWERTY poznám tak, že sa môžem z niekym rozprávať a nezávysle od toho písať iný text (nikto ma to nikdy neučil... len som človek, čo za klávesnicou strávil viac ako dve tretiny života)

Kdeže
Seten, 29.8.2005 23:17

Ten kto písal toto akosi zabudol na doležitú vec. W,Y používajú niektoré jazyky viac ako inde. Napríklad angličtina (walk, wait, window). U nás zase sa používajú častejšie ine pismena. Preto keby bolo po tvojom, tak by každý národ-jazyk musel mať vlastné rozloženie klavesnice.
Ak sa ti neľúbi také, aké je, tak skús písať na SX1 alebo na mobiloch budúcnosti, kde máš sice qwertz-qwerty,,,, ale zase moj dedko by nevedel ani prečítať pismeno na klavese mobilu.

Máme dosť veľa rôzných jazykov, na ktoré by podľa tvojej teórie muselo byť samostatne rozloženie. (Príklad EU)

Odp: Kdeže
Aleš Janda, 31.8.2005 10:53

Preto keby bolo po tvojom, tak by každý národ-jazyk musel mať vlastné rozloženie klavesnice.

Ano, to jsem psal, stačí jen přemapovat klávesnici. To je podle mě to nejmenší.

Siemens SX1 vlastním, má klávesy jinak, ale písmena má přiřazená stejně blbě jako ostatní telefony.
Plnohodnotná klávesnice - ano, to je řešení. Ovšem je nevyužité i to, co je běžné (myslím tím zase to rozložení znaků).

Odp2: Kdeže
Seten, 29.12.2005 15:58

Trochu casu a kazdy clovek sa je schopny naucit pisat na akomkolvek mobile s akoukolvek klavesnicou. Zober si len, ze prides kum klavesnici kde mas qwertY a ty si robieval s qwertZ. Po asi hodinke pisania si automaticky prepises v hlave Y so Z. U mobiloch je to tiez, len o zvyku.

Odp3: Kdeže
Aleš Janda, 30.12.2005 17:08

Ano, dá se to naučit, ale i tak - něco jde lépe a něco jde hůře. I když to umím sebelépe. A tohle je příklad právě toho horšího řešení..

AZERTY
CzechTek, 27.10.2005 16:20

nejlepší sou stejně francouzi - ty maj klávesnici AZERTY

Jako na počítači
Badula, 29.10.2005 9:49

Podle mě by bylo asi nejlepší, aby klávesnice mobilu byla rozkládací, a aby na ní byla písmena uspořádána jako na klávesnici počítače. Ale to už samozřejmě dávno existuje, ještě aby to bylo na všech mobilech. :-)

Odp: Jako na počítači
Aleš Janda, 4.11.2005 21:45

To ale asi na všech mobilech nebude nikdy, protože to prostě zabírá hodně místa :-(

Odp: Jako na počítači
tlapka, 28.5.2010 16:50

Podle mě by bylo nejlepší kdyby mobil dostal uši a číslo vytočil podle diktátu.

Odp2: Jako na počítači
Juras, 28.5.2010 18:24

Vždyť už ucho má. Nebo jak telefonuješ?

Odp3: Jako na počítači
tlapka, 28.5.2010 19:14

Má ucho ale nemá vlastní analyzátor zvuku, tak to je. Ani nerozumí co vlastně poslouchá.

Odp4: Jako na počítači
Miloš, 12.12.2014 14:52

Nejlepší je si koupit dotykový mobil, a vyřeší to všechny problémy :)

Odp5: Jako na počítači
ivana Kozárová, 12.12.2014 15:16

Ještě lepší to mají Aborigini. Nepotřebujou mobil vůbec,domluví se spolu telepaticky;-)

BLBOST
Vondras, 13.3.2006 14:28

Newim, jak na něco takovýho vůbec autor článku přišel, zřejmě už nevěděl o čem má psát... Takovou kravinu sem fakt dlouho neslysel... Lokalizace telefonu se sice delat musí, ale spočívá pouze v tom, že se do něj nahraje český firmware. Takže pochybuju, že by výrobci telefonu delali pro každou zemi speciální klávesnici, a nejde jenom o samotnou KLÁVESNICI ale o celý telefon...

Odp: BLBOST
Aleš Janda, 14.3.2006 8:12

O celý telefon tedy rozhodně nejde. Jestli jste někdy nějaký mobil rozebíral (nebo vlastně takřka cokoli, co má klávesnici), musíte dobře vědět, že klávesnice je oddělená od ostatních částí. Je to tedy dost malá (a z celkového pohledu) složitostí naprosto zanedbatelná část. Firmware se lokalizuje stejně, mnohdy dokonce pro každého operátora zvlášť (aby třeba přidali nějaké super tlačítko pro tychlý přístup na internet atd.) a dovedu si představit, že přemapování kláves je záležitost přepsání 5 řádků kódu.

Takže blbostí bych to nenazýval, pokud by se takový telefon objevil, rozhodně bych o něj měl zájem...

Vyborny napad...
chwaca, 5.4.2006 16:30

Bohuzel zde pritomni nepochopili hlavni vyhodu, ze by jsme nemuseli pri psani mnoha slov na mobilu zdlouhave cekat, na potvrzeni pismene a napsani hned toho vedle. Ja pisi na qwerty dost rychle, a usetri me to dost casu, ale u mobilu jsem omezen pristrojem a vazne me to sere. A nevim proc by to vyrobci nemohli zacit delat, kdyz muzou do mobilu instalovat mnohem slozitejsi veci jako je 2 Mb foto senzor.

Odp: Vyborny napad...
linuxdrak, 19.10.2007 19:34

Myslim, ze by to stejne moc lidi nezajimalo.
Jednou uz se tu chytla jista norma tlacitek (klavesnice) a tak to zustane, at chceme nebo ne.

Jan

Odp2: Vyborny napad...
tlapka, 28.5.2010 16:51

nezůstane, všechno bude jinak.

(bold) (ital) ja newm
nfkw, 17.5.2010 17:13

(bold) (ital) ja newm

kup si dotykac s pocitacovou klavesnici...
vsdvsdv, 28.5.2010 16:45

kup si dotykac s pocitacovou klavesnici blbecku

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru