Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

28.7.2007 22:48

Máme rozhodovat o osudu našich krajanů v rumunském Banátu?

O tom, že v Rumunsku, v kraji zvaném Banát, žijí od poloviny devatenáctého století naši krajané, jsem věděla dříve, než se objevili v pořadu Výměna manželek. Letos jsem v jedné z českých vesniček – Svaté Heleně – strávila týden velmi dobrodružné dovolené. Dnes však nebudu psát o svém prvním raftování, či kufrování nádhernou banátskou přírodou. Zajímal by mne váš názor, jak a zda vůbec těmto lidem pomoci.

V posledních několika letech zavřeli v okolí Sv. Heleny doly, ve kterých pracovala většina zdejších obyvatel. Mladí lidé bez práce se stěhují do Čech. Všechny tři děti Josefa a Marianny, našich dočasných „domácích“, už odešly. Každý, kdo dosáhne osmnácti let, vyřídí si české občanství a odjíždí. Navždy. Šokovala mne také další skutečnost. Chudoba a nezaměstnanost vládne v celém Rumunsku. Rumuni odjíždějí do zahraničí za prací, vydělané peníze posílají domů, vrací se, stavějí si domy a zůstávají. Mladí Češi odjíždějí, rodiče zůstávají, dřou na hospodářství a každou uspořenou korunu posílají do Čech. Navíc jsme jen v době našeho pobytu našly na zdech domů tři nabídky Heléňanům na práci v Čechách. Takže co vlastně chceme? Aby zůstali, nebo aby se české vesnice v Banátu vylidnili a naši podnikatelé získali „levné pracovní síly“? A co vlastně chtějí samotní rumunští Češi?

Na stránkách Člověka v tísni se píše: „Rumunští Češi přitom většinou mají jenom základní vzdělání a jejich uplatnění v Česku je proto problematické. Příčinou vystěhovalectví z Rumunska je nedostatek pracovních příležitostí, špatná infrastruktura, obtížná vymahatelnost práva a z toho plynoucí nejistoty v podnikání, obtížně dostupná a kvalitou problematická zdravotní péče, špatná funkčnost státní a místní správy (korupce) a v neposlední řadě civilizační zaostalost horských oblastí (tedy přitažlivost českých měst pro mladé lidi). Za příčinu lze také považovat zkreslené představy o životě v České republice."

Možná to zní cynicky, ale zjistila jsem, že eko-agro-turistika našim krajanům z popisované šlamastyky taky moc nepomůže. Snad jen tím, že si spokojení a nadšení turisté o tom budou povídat a povídat, až je někdy zaslechne movitý donátor, který bude mít odvahu v Banátu investovat. Bez spousty peněz a silného domácího zázemí tam nikdo nic nezmůže. Vždyť jen investice do nových silnic musí být pořádný balík. A nikdo nepůjde s firmou tam, kam se stěží dopraví člověk, natož materiál či zboží ...

Cynismus jako ideologie
Senior, 29.7.2007 5:00

Víte, kdy bude českým domorodcům dobře ? Až bude v Česku za otrockou mzdu pracovat tisíce Ukrajinců, Rumunů či Moldavanů. V Německu dělá podřadnější práci milion Turků, Američané nevratně odčerpávají z nejchudších zemí (i z Afriky) to nejcennější - statisíce „mozků“. Nesnažte se to měnit. Skončíte v jednom pytli se socany!

Odp: Cynismus jako ideologie
dobrák, 25.10.2007 10:55

Ty - dědku ty nemůžeš být hodný člověk ???? Jsem též „senior“,ale mám rád život,politika není mé hoby,neboť jsem dospěl k závěru,že Ty a ni JÁ v této době ,kdy politiku řídí nadnárodní organizace a dávají jí směr - Ty,ale i JÁ jsme (dle toho jak se dáme)manipulovaná čísla tak jak je třeba a vhodné těmto nadnárodním organizacím.Povedlo se totiž ,že slovo „národ,“občan„ a další vznešená slova jež zdůrazňoval T.G.Masaryk jsou slovy prázdnými a minulými,bohužel.Dolfa Hitler,také pokud mě paměť neklame nahnal do Němec národy celé Evropy a tehdá to pro ně dopadlo dobře.Další “Dolfové" se však již poučili a dělají to rafinovanějí.Nepodceňujme jiné národy,abychom MY nebyli ti podceněni!Američané dle mne nejvíce pokud se zmiňuješ o Africe potřebují ROPU a lidi??O ty jím vůbec,ale vůbec nekráčí,víme senior?

Kdyz nas mili Cesi z Rumunska POZADAJI...
zednik, 29.7.2007 12:15

Kdyz nas mili Cesi z Rumunska POZADAJI, meli bychom usetrit nejake ty miliony /treba za ruzne ty ohnostroje/ a financovat jim zacatky. Oni nas obohati puvodni CESTINOU bez rusismu, anglismu,takze se leckdo z nich uzivi, jako ucitel cestiny.

Česká enkláva v Rumunsku asi zanikne.
Jana, 29.7.2007 13:58

Nevidím to jinak. Pokud mladí houfně odcházejí do Čech, za pár let tam nezůstane nikdo. Je jasné, že Rumuni se tam drží, je to přece jejich země.
Nakonec, Volyňští Češi jsou z velké části taky zpátky v Čechách, ne?

Odp: Česká enkláva v Rumunsku asi zanikne.
Tři kroky do tmy, 29.7.2007 18:02

Souhlasím. Česká enkláva v Banátu zanikne. Ostatně, pokud se na tuto problematiku podíváme globálně, v podstatě nastává čas návratů. Potomci dřívějších vystěhovalců se ve stále větší míře začínají vracet do Evropy, především kvůli zhoršujícím se životním podmínkám v jejich zemích. Pár příkladů - Argentinci do Itálie, velké množství Latinos míří do Španělska a pochopitelně Búrové do Holandska. Problém je v tom, že nejdou sami.

levna dovolena
dovolena rumunsko.cz, 4.2.2009 17:32

Zdarec, nasel jsem výbornej web o Rumunsku jeho krásách, plkný informací pro cestovatele či pro turisty <a href=„http://www.dovolenarumunsko.cz&#8220;>www.dovolenarumunsko.cz&lt;/a>

Jak sem to zacal cist tak celkem...
Fingon, 15.8.2009 22:25

Jak sem to zacal cist tak celkem dobry.. Ale po prvnim odstavecku se z toho stal nechutny komunisticky proletarsky pamflet.. Ze se nestidite Marinko..

Banát je romantika.
Alfons, 16.8.2009 3:27

Slyšívám nadšené a dojemné pindy od našich turistů, kteří tam byli. Tak ať tam zůstanou jako cvičené opice pro další turisty. :-) Až tam nastoupí turistický průmysl bude po romatice. Už se asi někde zčásti děje. Na salaši bude jodlovat Madona a berani se budou trkat v rytmu duc-duc. Bača bude v místím kroji prodávat vstupenky do pasteveckého areálu. A sem tam pouštět ze záznamu vytí vlků.

Je to holt různé. Ti Češi, co se jim...
Neuvedeno, 16.9.2010 15:50

Je to holt různé. Ti Češi, co se jim daří v cizině dobře, tak ti si nestěžují a nechtějí jet do Česka. Těm kterým se daří hůře, tak touží po lepším. Konečně do toho Rumunska přeci asi též jeli za lepším, když u nás byla nezaměstnanost.
Jenže nemá cenu si věci idealizovat. Moje sestřenice žijící v Brazilii byla nedávno v Česku. Říkala mi, že je u nás levno oproti u nich, včetně služeb. Zato prý bydlení, jak musíme vše zateplovat, tak přijde mnohem dráže než u nich. Takže, když i lidé v Brazilii říkají, že u nás je levno, tak si dovedete představit, jak ta cenová politika je u nás pokroucená a jak ta česká koruna nemá vlastně skoro žádnou cenu. Jak nás drží ti naši přátelé u huby.

Odp: Je to holt různé. Ti Češi, co se jim...
Alfons, 16.9.2010 15:58

Kde na světě jsou nejoptimálnější podmínky pro život? Strava, bydlení, energie, nájem, mezilidské vztahy atd.

Odp2: Je to holt různé. Ti Češi, co se jim...
Juras, 16.9.2010 16:19

„optimální podmínky“ znamená, „nejlepší podmínky, jaké mohou být“. Slovo nejoptimálnější je nesmysl, víc to stupňovat nejde. Není nic lepší než optimální :-)

Odp3: Je to holt různé. Ti Češi, co se jim...
Platfus, 16.9.2010 17:02

Někteří politici s chutí používají termín „superoptimální“ - těžko říct, co to je. Vybavuje se mi jenom klasická hláška z Forrest Gumpa: „Jsi můj nejvíc největší přítel“ :-)

Odp4: Je to holt různé. Ti Češi, co se jim...
Platfus, 16.9.2010 17:27

Teď jsem se do toho nechtěně trochu zaplet. Výrazy jako „suboptimální“ a „superoptimální“ mají svůj docela dobrý význam. Beru zpět.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru