Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

31.8.2007 9:34

O diskuzích na Svíci

Rozhodl jsem se pokusit popsat, co se děje na Svíci, a při troše štěstí se nám podaří zvýšit úroveň našich diskuzí :-)

Netvrdím, že by se tu nic nevyřešilo, ale obvykle se diskutující nedostanou k žádnému závěru, všichni končí s tím názorem, se kterým začali a diskuze připomíná spíše hospodskou hádku :)

Důvodů, proč se to děje, je více. Většina lidí diskuzi bere spíše jako konflikt, mnohdy pod vlivem morální paniky z kontroverzního tématu. To vede k agresivnímu vedení diskuze a i člověku, který nečetl Carnegieho je pak jasné, že uznat svou chybu není možné, i když už došly argumenty. Takže navrhuji: ať diskutujeme s kýmkoliv, pokud své názory podkládá argumenty, diskutujme slušně. Dále je pak nutné jít do diskuze s tím, že názor, který člověk zastává může padnout. Doporučuji brát jako pozitivní věc, když dojdete k něčemu novému, protože koneckonců to bude ten pokrok, kvůli kterému bychom tu měli být.
Pro vedení odborné diskuze je samozřejmě nutné zjistit si fakta, na což se také dost zapomíná a stavíme potom své argumentace na doměnkách nebo neověřených informacích, a zbytečně se tím pak musíme zaobírat v průběhu diskuze.

Další pravidla „jak diskutovat“ bych nechal do diskuze samotné, uvidíme kam to dopracujeme :)

:-)Sawe, jsi velý učitel. Díky :o)
Pavel od vody, 31.8.2007 11:48

Sawe, jsi velký učitel. Díky :o)

Odp: :-)Sawe, jsi velý učitel. Díky :o)
Juras, 31.8.2007 12:20

Saw Drchlík? ;-)

Odp: :-)Sawe, jsi velý učitel. Díky :o)
Saw, 31.8.2007 12:38

To nepochybně :D

>> Většina lidí diskuzi bere spíše jako...
Juras, 31.8.2007 12:20

>> Většina lidí diskuzi bere spíše jako konflikt, mnohdy pod vlivem morální paniky z kontroverzního tématu.

Většina lidí necítí potřebu reagovat, když nemá námitek. Naopak když čte něco, s čím nesouhlasí, vyburcuje to k reakci a námitkám. To je podstatou všech diskuzí. Kdyby všichni říkali to samé, tak by si moc nepodiskutovali.

Podle Tvé výzvy se podle mého názoru většina diskutujících na svíci chová.

Odp: >> Většina lidí diskuzi bere spíše jako...
Saw, 31.8.2007 12:39

Neříkám že každý má řikat to samé a pocit že můj názor je ten nejlepší je nepochybně skvělou motivací k hledání argumentů, jediný problém je, že z výsledku diskuze si účastník moc neodnese...

Odp2: >> Většina lidí diskuzi bere spíše jako...
David12345678, 2.9.2007 0:28

To bzch rozhodně netvrdil. Na tomto serveru příliš nereaguju, ale než něco napíšu, přečtu si často desítky komentářů jiných lidí. Člověk si pak často buď svůj názor utřídí, nebo ještě více upevní. podle volených argumentů.

Odp3: >> Většina lidí diskuzi bere spíše jako...
Saw, 2.9.2007 1:48

Já netvrdim že to tak nemá bejt, jen že by to mohlo mít podobu, ve který by se to líp četlo...

JAK Z TOHO VEN ?
SENIOR, 31.8.2007 12:50

Diskusi k reálnému problému by měla pověřená a znalá osoba řídit. Dobře působí dílčí závěry a důležitý je konečný. Pokud však není formulován v podobě: KDE,KDO,CO, případně PROČ A JAK by konat - nebyla diskuse příliš cenná. Už hodně dlouho ukládám konečné závěry z diskusí na http://www.podnety.cz a ostatním to doporučuji.;-)

Odp: JAK Z TOHO VEN ?
Saw, 31.8.2007 12:54

Díky, určitě se tam podívám :-)

Mě fascinují diskuze, které se...
casik, 1.9.2007 14:03

Mě fascinují diskuze, které se odehrávají po celém českém internetu.
Například pod článkem „Čeští reprezentanti se připravují na kvalifikační utkání s Irskem“ to vyhraje názor: „Kdo nesnáší Spartu Praha, ať klikne!!!“
To si myslím mluví za vše... :-(

Odp: Mě fascinují diskuze, které se...
Saw, 1.9.2007 15:15

To jsem teda na seznamu zažil mnohem horší věci, pod článkem „Utonulo 5ti leté dítě“ se objeví „Určitě to byl cikán dobře mu tak“, „Škoda že nechcípá víc dětí“ a nikdy nesmí chybět „ODS smrdí“. Když jsem řekl co si o lidech co to napsali myslím, tak mi cenzor smazal všechny příspěvky, ale jejich tam nechal...

Odp2: Mě fascinují diskuze, které se...
casik, 1.9.2007 16:39

Tak samozřejmě já taky, jen jsem tady ty horší věci nechtěl opakovat. To už se ani diskusí nazývat nedá. Dřív jsem se o něco podobného pokoušel taky - napsat jim, co si o nich myslím, ale nemá to cenu. Holt anonymita je skvělá věc. Kdyby se tam měl každý podepsat svým jménem a přidat k příspěvku svou fotku, nejenže by taková diskuse byla o 90% menší, ale hlavně bychom tam nenašli to, co píšeš výše...

Odp3: Mě fascinují diskuze, které se...
Saw, 1.9.2007 17:43

Tak tak, vleze si za proxy a už si může psát co chce...

Sawe, to, že diskuze sama nalezne jiná...
ivan, 1.9.2007 20:46

Sawe, to, že diskuze sama nalezne jiná, nebo nová temata považuji za užitečné. K nedorozuměním dochází často jenom proto, že nejsou stanovena měřítka a rozsah, ale nemyslím, že by to nějak vadilo. Svíci považuju za velmi dobrou právě proto, že nebyla zaplevelena pouhým pokřikováním hesel. Nic bych neměnil,mohlo by to změnit její celou tvář. Chci ji takovou jaká je.

Odp: Sawe, to, že diskuze sama nalezne jiná...
Saw, 1.9.2007 21:45

Na druhou stranu, ubírá to dost na přehlednosti, když už se pod jedním článkem řeší něco úplně jiného. Osobně bych uvítal kdyby člověk pokaždé napsal článek na téma, kam se diskuze právě přesouvá...

Odp2: Sawe, to, že diskuze sama nalezne jiná...
ivan, 1.9.2007 22:07

Napsal jsem jediný. To, co bych řekl několika větama na pěti řádcích se formátu (nebo jak to nazvat) nelíbylo a chtěl po mě další rozvedení. U jednoduchých teamt nemající žádnou zápletku nebo rozvahu to ani nejde. Nakonec z toho byl blábol.

Nic neměnit :-)
Kelt, 3.9.2007 12:16

Já bych nic neměnil, mě se Svíce líbí taková, jaká je. Diskuse je zde vedena na věcné úrovni, argumentuje se, reakce nespočívají v osobních útocích nebo prázdných heslech. Je vidět, že diskutující skutečně přemýšlejí o problémech a dokáží si utvořit vlastní názor, což je v dnešní době vzácný jev :-)

To, že diskuze nevedou k žádnému jednoznačnému závěru, bych neviděl jako věc špatnou - čtenář má možnost projít si různé názory, náhledy na věc a sám se rozhodnout, na čí stranu se přikloní. nebo si utvoří nějaký odlišný názor. Myslím si, že k demokracii právě pluralita názorů a právo na vlastní názor patří a snažit se za každou cenu dobrat nějakého obecně přijatelného názoru by možná vedlo jen k bezzubému nic neříkajícímu kompromisu typu „Lidstvo má velkou odpovědnost za naší planetu“ :-)

Raději dva rozdílné, ale dobře odargumentované postoje na věc než jeden mlhavý nic neříkající kompromis.

Pěkne napsanej článek.A to že se...
Otakar18, 2.10.2007 10:13

Pěkne napsanej článek.A to že se nakonec nikdo nedohodne,asi je to normální,to by musel přijít někdo ze „zhora“ :-) a uvést vše na pravou míru tak jak to doopravdy je.Tím by ovšem debata skončila.Ze života je jasný,že málokdo změní názor a uzná druhýmu pravdu,natož zde,na netu.;-)

Uvaha
linuxdrak, 19.10.2007 19:17

Inu diskutovat neni tak jednoduche, jak se zda.
Najdou se zde mimo jine i zajimava temata.
Ale ne vzdy.

Tim nechci nikoho znavazovat ci karat, ale je to mnohem lepsi server new www.zpovednice.cz , kde si pise kdejaky clovek a nema to „uroven“.

Preji prijemny den a mnoho sil do dalsi prace.

Jan

Vytvoření svíce.cz byl skvělý nápad...
Tony, 21.4.2008 16:43

Vytvoření svíce.cz byl skvělý nápad. Mám jediný návrh a to rozsekání diskuse do více stránek. V internet exploreru by to bylo jistě přehlednější.

Odp: Vytvoření svíce.cz byl skvělý nápad...
Jimmy, 21.4.2008 18:54

Jsem rozhodně proti rozsekání diskusí na více stránek. Hledat nové příspěvky na jedná stránce není problém. Hledat nové příspěvky na pěti a více stránkách je pakárna a skoro nikdo to dělat nebude, což diskuse omezí.

Tohle není idnes či novinky, kde číst diskuse delší než 3-4 stránky je ztráta času. Tady bývají diskuse docela smyslné a hledat názory a argumenty k jednomu tématu na více stránkách bude dost omezovat.

Já se rozhodně nestavím proti...
Tony, 21.4.2008 22:53

Já se rozhodně nestavím proti přehlednosti. Právě naopak. Podívejte se na článek „nemocné lidstvo“, já když scrooluju dolu nevím v jaké části diskuse jsem... Jedná se především o velmi dlouhé diskuse. Krátké jsou fajn.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru