Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

14.9.2007 19:36

O smrti a nesmrtelnosti

Smrt je nedílná součást života, jíž vděčíme za evoluci organizmů, a zároveň původce úzkosti a neštěstí každého z nás. Většina lidí, kteří kdy žili, ji nepochybně považovali pouze za začátek nečeho jiného. Někdo věřil specifikacím z náboženství, někdo měl prostě jen pocit, že jen tak to po tom všem končit nemůže. Takže s tím co dnešní věda objevila, co víme dnes?

Myšlenka nějaké nesmrtelné a na hmotě nezávislé duše je to, co položilo základ nebi a peklu, věčnému lovišti a všem dalším místům, kam by se mohla dostat. Představa té duše vznikla ze zvířecích instinktů a charakteru člověka jako takového. Pocit vlastního „já“, paměť, a obvykle jen pozvolna se měnící vlastnosti charakteru člověka, mu vnukly myšlenku, že by nemusel tak úplně být závislý na koloběhu hmoty, který ho obklopuje a ubírá se kamsi doneznáma.
Jak ale poznání sebe sama postupovalo, bylo víc a víc jasné jak moc je „duše“ spjatá se hmotou. Dnes víme, že je to absolutní vztah. Každý pocit, každá myšlenka, všechno zle teoreticky uměle vyvolat. Podáním drogy, elektrodou na mozku. Naše úžasná neuronová síť to všechno produkuje jen za trochu cukru a kyslíku. Tím pravděpodobnost na existenci duše tak nějak mizí, a tím se také vytrácí pravděpodobnost na posmrtný život.

Následuje otázka, může být člověk nesmrtelný na tomto světě? Pomineme -li zánik vhodných podmínek na planetě a ve vesmíru, je na to tělo konstruováno? Zatím není jisté, jestli je smrt geneticky programovaná, nebo k selhávání a stárnutí dochází samovolně, ale opět tu hraje roli mozek. Vzhledem k jeho omezeným možnostem, i kdyby se tělo neustále regenerovalo, paměť je prostě omezena. Samozřejmě, nemůžeme to vidět úplně stejně jako stáří, protože tam zapomínání způsobuje hlavně postupné odumírání mozku, ale tak jako tak, nebyl by takto věčný tvor jako jiné lidské charaktery, protože by musel objevovat neustále znovu už dříve poznané, kdyby se podařilo uzpůsobit mozek tak, aby se mohl neustále „přestavovat“.

V poslední řadě mě napadá už jen klonování. V tomto případě by stejně jako ovce Dolly samozřejmě neměl pocit, že klon je on sám. Každý mozek si produkuje svoji vlastní duši, a ve skutečnosti by ani nebyly oba dva stejné, protože náš charakter krom genetického kódu utváří i okolní podmínky.

Přímo s tímto ale souvisí myšlenka sobeckého genu. Biologové si povšimli, že zvířata (včetně člověka) obvykle sama před sebou preferují zachování života svých potomků. Tím vznikal teorie, že jistý gen je vlastně sobecký a přežívá. To vede k vývoji a celkovému souboji genů mezi zvířaty, kterého jsme dodnes svědky ve vlastních řadách. Z toho vyplývá: jsme nesmrtelní :) Nic netrvá věčně a vesmír nejspíš zanikne (opravte mě jestli se mýlím, už dlouho jsem fyziku nesledoval) stejně tak jako vzniknul, ale informace se možná zachovávají a zpracovávají, a přestože jsme jen nástroje našich sobeckých genů, podílíme se na (přinejmenším pro nás) neskutečně zajímavém projektu :-)

Odp2: ...
Saw, 20.9.2007 12:26

Přidávam se k těm, co to povžujou za hoax :)

Nepodložené předsudky
Juras, 14.9.2007 23:19

Saw, jaks přišel na tvrzení v tomto odstavci? „Jak ale poznání sebe sama postupovalo, bylo víc a víc jasné jak moc je „duše“ spjatá se hmotou. Dnes víme, že je to absolutní vztah. Každý pocit, každá myšlenka, všechno zle teoreticky uměle vyvolat. Podáním drogy, elektrodou na mozku. Naše úžasná neuronová síť to všechno produkuje jen za trochu cukru a kyslíku. Tím pravděpodobnost na existenci duše tak nějak mizí, a tím se také vytrácí pravděpodobnost na posmrtný život.“

To jsou velmi smělá neprokázaná tvrzení. Obávám se, že jsi v zajetí nějaké víry ;-)

Odp: Nepodložené předsudky
Saw, 14.9.2007 23:39

To právě vysvětluju tou možností ovlivnění mysli :) K tomu připojuju změny v chování při hormonálních změnách, poškození jednotlivých částí mozku, nahrazení hipokampu u potkanů čipem atd. Neříkám, že je to jisté, protože zadní vrátka si víra najde vždycky, ale jeví se zatím pravděpodobné, že nic dalšího do fungování člověka zasahovat nemusí...

Odp2: Nepodložené předsudky
Juras, 15.9.2007 19:48

Navíc - teď mi dochází, že asi navíc zaměňuješ pojmy duše a vědomí. Podle svého pojetí bys asi s pojmem duše vůbec neměl operovat, protože duše je definována jako něco, co je na hmotném těle nezávislé :-)

Když vysvětluješ závislost vědomí na mozku tím, že poškodíš mozek nebo do něj napumpuješ hormony a vědomí se potom začne chovat „divně“, tak to může být, jako bys poškodil čip nebo do počítače dodával příliš slabý proud a potom bys říkal, že je špatnej program, který ten počítač zpracovává. Jenomže program je furt dobrej, jenom nemá možnost se skrze vadné tělo dobře prezentovat. Program taky můžeš vzít a pustit ho na jiném počítači. Takže usuzovat na nemožnost inkarnací podle chování poškozeného mozku je čiré bláznovství. :-):-)

Odp3: Nepodložené předsudky
Saw, 15.9.2007 20:19

„Tradiční psychologie pohlíží na duši jako na součást ducha a popisuje ji jako synonymum všech pocitů a změn pocitů. Duše má vyjadřovat osobitost či osobnost člověka. V tomto smyslu má být součástí duševní činnosti také paměť.“

Aha, a co třeba duševní poruchy? To je přece přirozenost sama ;) Ani bych se proti tý teorii „duše“ moc nebránil, kdyby nebyla tak nebezpečná právě pro duševně choré, kteří pak poučeni o tom, jak jim psychofarmaka škodí na duši, odmítají svoji medikaci. A to srovnání s programem je namístě, až na to že tu neuronovou síť musíme na počítači simulovat. Tak jako tak, duše je v obou případech jen výsledek výpočtu...

Odp4: Nepodložené předsudky
Juras, 17.9.2007 8:57

No jo, to potom jo, když si psychologové půjčili slovo a dali mu jiný význam. Já bych se přimlouval, aby se slova používala ve svém původním významu a když nějaká podobná pavěda jako je psychologie, potřebuje nový pojem, ať si vymyslí nové slovo.

Taky by mě zajímalo, jestli jsou všichni psychologové pošuci anebo jestli byl výjimkou ten psycholog, který nám na přednáškách líčil, jak na zastávce MHD nebo v šalině upřeně zírá na lidi nebo se pomaličku sune do jejich intimní zóny a sleduje reakce. Zajímavé, že jsem ho nikdy neviděl s přeražený m nosem nebo aspoň s monoklem. ;-)

Odp4: Nepodložené předsudky
Juras, 17.9.2007 9:06

Při druhém čtení mě trklo: proč při baveníse o duši, najednou přeskakuješ na neuronovou síť? Zaprvé počítačová neuronová síť nemá nic společného se sítí neuronů v mozku. Možná tak, že si vzala inspiraci, ale to je tak všechno. Neuronové sítě nesimulují činnost mozku - ty se používají k řešení určitých konkrétních úloh. A způsob je dán stavem naší výpočetní techniky. Jedná se o výpočet ekvivalentní automatu - tam žádné vědomí být nemůže. A zadruhé - stále bez důkazu zaměňuješ hardware a software. Proč myslíš, že duše nemůže jet na jiném hardware, když zároveň sám říkáš, že jidný vhodný hardware neznáš a nechceš se jím ani zabývat?

Odp5: Nepodložené předsudky
Saw, 17.9.2007 11:43

Jistěže se používá i simulaci, dokonce se tím zabývá můj otec ;-)
Ten vztah v mozku je trochu jiný než u počítače HW/SW. Instrukce, které jsou v počítači nějak nehmatatelně zapsané, jsou v mozku realizovány funkcí každého jednotlivého neuronu pospojovaných do center. A jak by mohla jet na jiném hardware, když jsme už shodli, že se duše nedá rozepnout na více těl?

Odp6: Nepodložené předsudky
Juras, 17.9.2007 12:25

My jsme se shodli na trochu něčem jiném. Shodli jsme se, že klonováním nedokážeme duši rozepnout na více těl anebo ji převtělit na nové (vyklonované) tělo. O tom, jestli může duše fungovat na více tělech současně, já nic nevím :-)
Tím jiným HW jsem nemyslel jiné tělo, ale úplně jiný typ hardware, jaký my neznáme. Pokud mají pravdu ti, kteří říkají, že se na zemi pouze vtělujeme na omezenou dobu a jinak žijeme tam někde (u Něj), tak v metaúrovni ta duše taky možná nějaký HW potřebuje.

Neuronové sítě jsou jenom pořád tupým automatem. Ať zvolíš jakkoliv složitou váhovou funkci, nedostaneš z toho nic, co by mohlo projít Turingovým testem. Otázka jenom je, co znamená slovní spojení „simulovat činnost vědomí“. Jestli to myslíš na hrubé úrovni - že pro jistý druh myšlenkových úloh dokážeme sestrojit automat, který vyhodnotí vstupní data a vyplivne nějaký výsledek, tak to by se dalo vzít, ale to může často udělat i mnohem méně důmyslný stroj než neuronová síť. Kvalitní simulace myšlení to však nebude nikdy.

Odp7: Nepodložené předsudky
Saw, 17.9.2007 13:48

Myslím naprosto konkrétně vědomí, a nereálné mi to nepřipadá, pokud by se nám podařilo naimulovat ty vztahy o kterých jsem mluvil. Případně na nějakém superpočítači (až bude dostatečný výkon) nasimulovat celý mozek, kvark na kvarku jak je v reálu. To ale uznávám že je dost vzdálená budoucnost...

Odp8: Nepodložené předsudky
Juras, 19.9.2007 21:34

No to sorry, ale to je daleko větší nepodložená hovadina než nekonečné množství atomů :-) Dokud jsme mluvili o simulaci vědomí, tak to by ještě mělo nějaký základ v současném lidském poznání. Nelze vyloučit, že je možné sestrojit algoritmus, který by se mohl projevovat jakoby to bylo vědomí. Ale myslet si, že sestrojím simulaci mozku a tím vytvořím vědomí, to je ta největší bláznivina, jakou jsem kdy slyšel. To se nezlob, ale daleko racionálnější mi připadá říkat, že nás všechny zachrání ještírci z aštarovy flotily. :-)

Odp9: Nepodložené předsudky
Saw, 19.9.2007 23:44

Mluvim o teorii. A jestli ti připadá pravděpodobnější, že nás obklopuje nekonečné množství atomů, tak prosim ;-)

Odp10: Nepodložené předsudky
Juras, 20.9.2007 7:25

Teorie? Nebo spíš víra? Neexistuje žádná indicie nasvědčující tomu, že by příčinou vědomí byla hromádka proteinů. Je to na stejné úrovni jako chodit do kostela ke zpovědi a myslet si, že nějakej fousatej dědek sedí na obláčku a nemá na starosti nic jiného než počítat odříkané otčenáše :-)

Odp11: Nepodložené předsudky
Saw, 20.9.2007 12:21

A to, že je ta hromádka proteinů jedinou podmínkou existence tvého vědomí, pro tebe znamená co? ;-)

Odp12: Nepodložené předsudky
Juras, 20.9.2007 16:18

Jaks přišel na to, že je hromádka jedinou podmínkou existence vědomí? Jako kdybys řekl, že existence plátna v kině je jedinou podmínkou existence filmu, který se na něj promítá. To je příliš smělé neprokázané tvrzení, se kterým tady odzačátku polemizuju. O podstatě vědomí nic nevíš. A připadá mi, že ses s tou argumentací trochu zacyklil :-)

Odp13: Nepodložené předsudky
Saw, 20.9.2007 17:07

Ne, je to jako tvrdit že krom celého kina existuje ještě jakási neviditelná esence filmu, která bude existovat, i když kino lehne popelem ;-)
O tom jak je to doopravdy opravdu nic nevím, jak už jsem připustil. O podstatě vědomí vím ale to, že ho můžu sledovat postupně se vyvíjející a nabírající na složitosti na všech organizmech, které nás obklopují. Od těch, které můžeme považovat za stroje, až po ty, které jsou téměř na lidské úrovni. To, že víme, že každá molekula mediátoru vázající se na receptor je samotnou podstatou vědomí. To, jak se lidský plod vyvíjí ve všech těch zdokumentovaných stádiích, a později i sám člověk tak předvídatelný ve svém chování, to všechno mi napovídá, že nic dalšího být nemusí...

Názor
Pavel mer., 15.9.2007 11:54

Také si myslím,že duše je navázána na hmotu.Smrti těla umírá i duše.Myslím si,že žádný posmrtný život neexistuje.

Klony
Jana, 15.9.2007 18:47

Sawe, tentokrát s vámi musím souhlasit, v názorech na smrtelnost a nesmrtelnost duše a těla se asi shodneme lépe než na eugenice;-).
Pokud jde o klony, také si nemyslím, že naklonováním si někdo prodlouží život, protože se smrtí původního těla nenávratně zanikne také vědomí a nový jedinec bude mít už jinou, novou identitu. Vždyť já mám svůj klon vedle sebe už od malička - je to moje sestra - jednovaječné, neboli identické dvojče.
Nejen, že máme stejnou jadernou DNA, tedy zhruba stejnou, protože nějaké ty mutace probíhají pořád. Máme také stejnou mitochondriální DNA, což se u klonu, kdy se jádro buňky implantuje do vajíčka dárkyně, říct nedá. Navíc jsme vyrostly ve stejné děloze ve stejný čas a za stejných podmínek. Přesto jsme každá samostatným člověkem se samostatným vědomím. Proč by tedy mělo fungovat nějaké klonování?
Pokud máme nějakou šanci na nesmrtelnost, pak jedině v tom, že svou genetickou informaci předáme svým dětem.

Odp: Klony
Juras, 15.9.2007 19:53

S tím klonováním to byl od Sawa samozřejmě úlet. Kdoví co si pod tím pojmem představuje - ve skutečnosti je to ale přece celkem normální početí (řízené) a vzniká úplně nový jedinec. :-)

Odp2: Klony
Saw, 15.9.2007 20:14

Tak vytržení jádra buňky a přenesení do vajíčka je podle vás normální početí se vznikem nového jedince? :)

Odp3: Klony
Juras, 17.9.2007 8:41

Celkem jo. A přijde mi to daleko normálnější než si myslet, že tímto způsobem můžeme na nové tělo přenést vědomí z jiného těla - nebo ho dokonce roztáhnout přes těla obě.

Odp4: Klony
Saw, 17.9.2007 11:36

Tak to jsem právě popíral, ne obhajoval...

Odp5: Klony
Juras, 17.9.2007 12:12

Já to myslím tak, že byl úlet, že Tě to vůbec napadlo, že by si to někdo mohl myslet. ;-) Kdyby něco takového někoho napadlo, tak to by musel věřit v převtělování ještě zaživa ;-)

Odp6: Klony
Saw, 17.9.2007 13:35

Tak ono ta klasická teorie duše s tím tak nějak i počítá, že danému tělu připadá určitá duše podle toho, jak zamýšlel Bůh nebo stvořitel nebo ještě někdo jiný, proto se také brání křesťané tak urputně klonování, ne? :)

Odp: Klony
Saw, 15.9.2007 20:12

Tak jednovaječné dvojče se fakt hodí, když dojde na selhání ledvin XD Dělam si srandu, musí to bejt zajímavý :)
Využití klonování vidím třeba v tom, že užitečné jedince bysme mohli vracet do našich řad, ale je k tomu ještě dlouhá cesta...

Odp2: Klony
Jana, 15.9.2007 20:45

Jo, otom už jsem taky přemýšlela, že máme každá ideálního dárce po ruce, i pro případ transplantace jaterního štěpu nebo kostní dřeně. ;-)
Ale ať to raději zůstane v rovině teoretické...

Odp3: Klony
Saw, 15.9.2007 20:47

To taky doufám, že to ani jedna nebudete potřebovat :)
A to byste ani nepotřebovaly imunosupresiva, co?

Duše
Saw, 15.9.2007 20:58

Tak aby nepřišli zkrátka zastánci duše, můžeme si zkusit představit, že něco takového existuje, a mozek je pouze místem komunikace duše s tělem. Když vytřídíme funkce, u kterých jistě vidíme, že náleží mozku, co nám zbyde? Jak vypadá samotná duše, když vlastně všechno co nás definuje, je spjato s naší lidskostí a zvířetem, kterým jsme? A co zvířata samotná? A co svobodná vůle?

co je to?
Vlastimil Čech, 15.9.2007 21:00

zajímavá diskuse... ale mohli byste, prosím, někdo vysvětlit co znamenají ty pojmy? Asi přesně vím, co je to „tělo“... tak trochu tuším, co je to „vědomí“... ale co je to ta „duše“ a dokonce „duch“ se zde mihnul... Co si má chudák ateista, bezvěrec a materialista-hmotař s vědeckým světovým názorem pod tím představit?

Odp: co je to?
Saw, 15.9.2007 21:06

Tělo je hardware :) , v určitý čas na určitém místě se vyskytující shluk hmoty poskládaný podle genetické informace, v další vteřinu už ale zase změněný o kvůli koloběhu hmoty, takže jediné co zůstává, je ta genetická informace :)
Duše je software, výsledek aktivity těla, hlavně nervové soustavy. Se změnou hmoty se mění samozřejmě i povaha duše člověka, protože se mění hardware. Tak mi to zatím připadá...

Odp2: co je to?
opičák, 16.9.2007 12:11

čili věříš v nesmrtelnost? ten životní princip - genetická informace - zůstává..

Odp3: co je to?
Saw, 16.9.2007 12:23

Naneštěstí ani ten život samotný není věčný, při troše štěstí bude ale věčná informace, výstup, který zbyde po zániku vesmíru. Potřeboval bych to probrat s nějakým fyzikem, protože si nejsem úplně jistý, jestli to chápu správně. Každopádně, sám sebe vidím i v každém jiném člověku a zvířeti, všichni fungují na principu mě vlastním. A já sám každou vteřinu umírám a zase se rodím jako trochu jiný člověk, protože se mozek neustále mění. A přestože jedna vteřina bude pro můj mozek poslední, dál budou pokračovat všichni ti (mě tolik podobní) tvorové :-)

Odp2: co je to?
Vlastimil Čech, 19.9.2007 21:12

No to je pěkné, že informace zůstává, když hardware mizí... ale kde, na čem zůstává... když rozbiju PC kladivem... kde zůstává informace? Spálím v peci, nechám zrezavět v zakopané krabici?

Odp3: co je to?
Saw, 19.9.2007 23:51

Omlouvám se za můj chaotickej myšlenkovej pochod, pořád beru to co nás obklopuje za výpočet. A navíc, informace se údajně nevytrácí ani z černých děr, což bylo považováno za místo, kde opravdu vše mizí. To, jestli z našeho vesmíru opravdu bude výstup nebo ne samozřejmě nevím, zmínil jsem to pouze jako myšlenku...

Odp4: co je to?
Juras, 20.9.2007 10:36

No, to nevím. Informace je jen abstraktní pojem, já myslím, že sama o sobě neexistuje. Když existuje, tak jedině na nějakém nosiči v nějaké interpretaci. Myslím, že aby mohla existovat, potřebuje vždy paměť, tedy hmotu, tedy HW.

Černá díra je něco jako bůh. Někteří lidé zcela přirozeně mluví o tom, jaké mají černé díry vlastnosti, přitom ale nikdo neprokázal jejich existenci, nikdo je nikdy neviděl... ;-)

Odp5: co je to?
Saw, 20.9.2007 12:12

Souhlasím, vlastně mám dojem, že jsem tohle nikdy ani nepopíral :)

To že je nikdo nikdy neviděl se povedlo XD Narozdíl od Boha je ale přepokládají teorie a do celé té představy prostě zapadají (stejně jako třeba temná hmota). A jejich předpokládané vlastnosti jsou vyvozené z výpočtů, ne z několik tisíc let staré knihy .)

Odp6: co je to?
Juras, 20.9.2007 12:39

Ale s tím bohem je to trochu jinak. To není podle jedné staré knihy. Traduje se, že několik význačných vědců po hlubokém poznání ve svém oboru začalo věřit v Boha. Jsou lidé, kteří mají zážitky, jsou přesvědčení o tom, že s ním komunikují (samozřejmě mohou být obětí manipulace nějakého nižšího ducha nebo ještírka ;-)), ale není to jen jeden starý text, je to spousta tvrzení zde a existuje hodně nevysvětlených událostí, které jsou pokládány za zázraky.

Osobně bych zázrak jako indicii boží existence neposuzoval, ale je pravda, že vysvětlení neznáme a teorii existence boha to neodporuje.

Odp7: co je to?
Saw, 20.9.2007 13:03

Ano, nejeden věděc je věřící. Proč to ale pro mě vypadá nepravděpodobně: tolik naprosto odlišných náboženství, a všechny mají svoje „důkazy“ a nevysvětlitelné. Navzájem si odporující teorie dokazované způsobem založeným na té samé motivaci, víře v dané božstvo. A o tom jak strašně snadno je člověk ovlivnitelný vypovídá už to, že kdysi dávno křesťanství začalo postihovat a zesměšňovat pohany, a narozdíl od teorie Boha bysme se dneska asi jen zasmáli člověku, který se klaní Radegastovi :)
S otázkou víry už jsem zbytečně prodiskutoval desítky hodin. Víra je vírou proto, že i kdyby byly tisíce důkazů proti, člověk pořád bude muset věřit, protože je to všechno jen zkouška jeho víry :)
A pro mě to prostě navždycky bude jen Radegast vedle Lokiho, a dokud to pro někoho neznamená to, aby se choval na poměry našeho světa špatně, ani se o tom s ním nebudu přít...

Odp8: co je to?
Juras, 20.9.2007 16:34

Ta pasáž o víře - to asi nemyslíš ateismus, že? :-)

Odp9: co je to?
Saw, 20.9.2007 16:45

Nemluvil jsem o něm, ale můžeme ho taky hodit do jednoho pytle ;-)

Co je to ?
pavel.Mer, 16.9.2007 8:17

Saw,Vaše příspěvky jsou skutečně zajimavé.Tělo hardware,duše software,jak nazvat duch?,jak nazvat sílu,která stojí na úplném začátku stvoření světa?,jak si ji představit?Kde se vzala?Tak tyto otázky si právě těď kladu.

Odp: Co je to ?
Saw, 16.9.2007 11:37

Já se zabývám pouze fyzickými otázkami. Ty které jste si teď položil vy spadají do metafyziky. A je na ně nespočet odpovědí a všechny stejně pravděpodobné, protože ani jednu z nich nemůžeme dokázat nebo vyvrátit. Někteří lidé mají pocit, že se stvořitel nějak podepsal na našem světě, a tak hledají stopy. Problém je ale úplně stejný, nedá se to nijak dokázat, a tak tu máme nepřeberné množství teorií a náboženství. Všechno se to ale dostává do bludného kruhu s tím, kdo stvořil stvořitele, nebo ty vyšší živočichy, kteří si program „člověk“ spustili na svém superpočítači. Je to na každém člověku, čemu bude věřit, ale já si na definitivní odpověď klidně počkám až po smrti, a nebudu se rouhat upřednostňováním pravidel teorie, které v praxi jdou proti tomu, co je reálné a správné na tomto světě...

Odp2: Co je to ?
Juras, 17.9.2007 8:50

Tak otázka podstaty duše Ti připadá málo metafyzická? :-) Protože se na to díváš jenom z naší reality a neuvažuješ o tom, že by mohly existovat i jiné než Tebou pozorované vlastnosti, neznamená, že tomu tak není.

Odp3: Co je to ?
Saw, 17.9.2007 11:35

To jsem ani nikdy netvrdil ;-) Jen tvrdím, že to nemá cenu uvažovat, protože uvažovat všechny prostě ani není možné, a volit mezi nimi je ještě větší nesmysl...

Odp4: Co je to ?
Juras, 17.9.2007 12:33

Aha, takže mi připadá, že jsme nakonec v naprosté shodě. Ty mluvíš pouze o naší realitě, to znamená, že ve skutečnosti nezpochybňuješ ani posmrtný život ani reinkarnace - protože to jsou zásahy, které pochází z oblasti mimo naši realitu.

Z pohledu naší reality asi opravdu duše umírá spolu s tělem a není možné, aby fungovala na jiném těle, protože jakýkoliv možný typ přenosu do jiného těla považujeme za nereálný (ale možná to tak není - třeba se to ve skutečnosti nějak dá naloadovat). Potom taky všechny lidi, kteří si myslí, že jsou ve skutečnosti někdo jiný, zavíráme do blázinců.

Odp5: Co je to ?
Saw, 17.9.2007 13:31

Ano, koneckonců je možné, že třeba pohyb každého kvarku je „naskriptován“ a pouze vše vypadá, jako výpočet, a zpochybnit se to ani nijak nedá. Každopádně mi připadá důležité to, jak to pro nás zatím vypadá, protože na reálné stavy mysli se spolehnout můžeme, narozdíl od reinkarnace nebo pekla jako „odměnu“ za sebevraždu...

Do blázince ho nedostane samotná myšlenka, že je někdo jiný, ale třeba to, že je někdo jiný, a tak musí zabít hodně lidí :-)

Co je to
pavel.Mer, 16.9.2007 14:44

Saw ano,takto s tím lze jenom souhlasit.Děkuji

Fakt dobrý...
NEMO, 17.9.2007 9:27

Hezky jste se tu rozjeli. :)
Otázka duše je tu od prvopočátku co lidé zvhlédli ke hvězdám, do té doby se starali jen o jídlo a bylinky...

Co je duše? Představuji si to jako něco, na co si nemůžu sáhnout, ale můžu tomu ublížit nebo potěšit. Je to něco co je v lidech i ve zvířatech. Je to to něco co nás spojuje a rozděluje zárověň. U lidí je to něco co nám umožňuje si uvědomit sebe sama. Vědomí? Možná...
Jste si všichni naprosto jistí, že si třeba delfín nebo slon neuvědomuje své já? Co když mravenci jsou skutečně jinou civilizací na této planetě?
Otázek je příliš mnoho...
Vysvětlení problému bude doufám po smrti, kde se dovíme víc a nebo taky nic. ;)
Bylo to tu už mnohokrát probírano, kolektivní vesmírné vědomí. Občas dostanu nápad jako by odnikud. Kde se vzal? Kde se vzali géniové? Není možné, aby se někteří lidé napojili na svoji databanku informací, informace nasbírané za své předešlé životy, aniž by si to uvědomovali. Možná je to tak schválně, aby si jeden konkrétní život neuvědomoval přímo své předchozí.

Jo a co bylo dřív, vejce nebo slepice? :-)

Odp: Fakt dobrý...
Saw, 17.9.2007 11:48

Já tvrdím, že každý život, jelikož je založený na tom samém, si uvědomuje své já, pokud k tomu má dispozice z hlediska nervové soustavy.
A to vesmírné vědomí je právě ta věc, o které podle mě nemá cenu uvažovat, protože je to prostě jen jedna domněnka z řady. Ovšemže když se tím někdo chce zabývat a dokazovat to, nic proti :)

Odp2: Fakt dobrý...
NEMO, 17.9.2007 12:34

Nechci nic dokazovat. Ani nepatřím mezi fanatické přesvědčovatele.
Je tu ale příliš mnoho anomálií a podivností, které se nedají vysvětlit pouhou chemií a fyzikou. Snad někdy lidé budou mít dokonalejší přístroje, ale otázka je, stojíme o to?
Je důležité vše rozpitvávavat na molekuly, atomy, jádra atomů, struny?
Co když myslící a sebeuvědomující se život jako takový nejde popsat vzorečky?

Vezměme si třeba reakce na různé situace, jedna osoba vejde do místnosti a okamžitě vyvovolá konflikt, jiná tam vejde a je klid nebo přinese zklidnění situace (bez fyzického násilí) a něco nového do společnosti. Tohle podle mě není jen o vzorečkách, tam je určitě něco víc. :) Ta druhá osoba má jakousi „auru“ dobra a reakce na ni jsou téměř vždycky kladné.

Přenos vědomí z člověka do stroje si myslím nebude nikdy možné, nelze přenést „duchovno“, vždycky to bude kopie a původní bytost zemře, dnes neexistuje způsob jak vědomí přenést a myslím, že ani nebude existovat. Na to nestačí žádný technický ani chemický prostředek.

Možná se na to je potřeba podívat úplně jinak, snad se někdo takový najde a posune poznání a rozhled zase dál.

Neberte to moc vážně, jsem hodně ovlivněn četbou Sci-Fi. :)

Jen se snažím si skládat věci dohromady a občas se mi zdá, že někteří autoři Sci-Fi jakoby nás připravovali do budoucna na věci o kterých se nám ani nesnilo, celkem ve svých myšlenkách inspirují lidi, dost vynálezců se k tomu i přiznalo.
Doufám, že vize katastrofických filmů se nenaplní, nemyslím teď produkci některý rádoby Sci-Fi filmů. :)

Odp3: Fakt dobrý...
Jimmy, 17.9.2007 13:17

Přenos vědomí z člověka do stroje si myslím nebude nikdy možné, nelze přenést „duchovno“, vždycky to bude kopie a původní bytost zemře, dnes neexistuje způsob jak vědomí přenést a myslím, že ani nebude existovat. Na to nestačí žádný technický ani chemický prostředek.

Teoretický koncept přenosu vědomí do stroje bez smrti přenášené osoby existuje. Pokud budete nahrazovat mozek chipy postupně po malých částech (úspěšné pokusy v malém už se provádějí), tak teoreticky lze postupně přenést na křemík celý fungující mozek a žádném okamžiku by nebylo možné říct, že původní osoba zemřela.
Samozřejmě to dnes není možné a ani za 10 let to nepůjde, ale jednou kdo ví ?
Pokud by se to ovšem povedlo, tak by otevřelo spoustu nových možností. Např. když by byl celý mozek přenesen tak by nic nebránilo ho taktovat rychleji než biologický. Co by jste říkal např. na mozek myslící 10x rychleji (nerovná se lépe) :-) ?

Odp4: Fakt dobrý...
Saw, 17.9.2007 13:50

To mi připomíná tu knihu od Asimova, kde se do člověka rvaly součástky, až nikdo nevěděl, jestli je to stále člověk, nebo už bezprávný robot :)
Ale v principu je to fakt, že by to šlo. Nad postupným nahrazováním jsem neuvažoval...

Odp5: Fakt dobrý...
Jimmy, 17.9.2007 14:27

A nebylo to v té povídce náhodou naopak ? ;-) Existuje povídka Dvěstěletý člověk kde je popisován tvor, který je stvořen jako robot, ale díky nějaké chybě je tvůrčí. Postupně začne obměňovat své tělo za stále více lidské aby se stal člověkem. Navrhne i mnohé biologické náhrady, které pak používá spousta lidí, ale stále to nestačí na to aby mohl být prohlášen za člověka. Nakonec dosáhne svého až když zajistí, že jeho mozek nebude věčný a tak umírá 200 let po vyrobení jako robot jako člověk.

Osobně mě ale víc přitahuje vize (a asi je i reálnější) postavy Derec z Robouniversuma Isaaka Asimova. To je člověk, který díky nanorobotům ve svém těle získá přímý přístup k počítačové síti přímo z mozku :-) a to bez nějakých viditelných následků. Tj. navenek vypadá úplně normálně.

Odp6: Fakt dobrý...
Juras, 17.9.2007 15:12

Ty šemfety - to byla spíš taková nějaká nákaza, které se Derec nemohl zbavit, ne? Já už si to moc nepamatuju - to robouniversum jsem četl asi před patnácti lety a přišlo mi to tenkráttakové dost prostoduché (navíc to ani nepsal Asimov, on to jenom pod svým jménem vydal, ne?)

Odp7: Fakt dobrý...
NEMO, 17.9.2007 15:52

Ano nákaza. :)
Byla to taková sbírka povídek, vydaná pod jeho jménem, on to nějak koordinoval.
Ještě tam byla popsána nějaká jakoby schíza, měl pocit, že žije několikátý život.

Odp7: Fakt dobrý...
NEMO, 17.9.2007 15:53

Kniha Dvěstěletý člověk a Robouniversum je něco jiného.

Odp8: Fakt dobrý...
Juras, 17.9.2007 16:06

Dvěstěletý člověk je jenom povídka, ne? Já teda nevím, tady ty robotické ptákovinky jsem četl zhruba před dvaceti lety a dost jsem to pozapomněl.

Odp7: Fakt dobrý...
Jimmy, 17.9.2007 15:59

Asi jsme to četli ve stejné době. Autorem opravdu není Asimov a každá část měla svého autora a tím kvalita textů kolísala.

A zrovna ta část kde se Derec snaží zbavit šemfetů je hodně zmatená, ale ten výsledek mě dodnes fascinuje. Mít neustále na dosah mobil i počítač i bez jejich fyzické přítomnosti by se mi líbilo i dnes :-)

Ale ještě jednu vizi jsem si z té knižní série odnesl. A to představu minimalistického inženýrství , tj. na pohled jednoduché až primitivní, ale uvnitř složité a propracované. Reálným příkladem je dnes např. Ipod.

Nicméně už jsme mimo hlavní téma článku.

Odp8: Fakt dobrý...
NEMO, 17.9.2007 17:31

A zrovna ta část kde se Derec snaží zbavit šemfetů je hodně zmatená, ale ten výsledek mě dodnes fascinuje. Mít neustále na dosah mobil i počítač i bez jejich fyzické přítomnosti by se mi líbilo i dnes

Mě taky.
Není to vlastně vize Matrixu nebo lépe Borgů? Tam to ale bylo úplně totalitní, tak moc zase ne, tudy ne. :)

Odp9: Fakt dobrý...
Juras, 19.9.2007 21:00

Když Ti řeknou, že Tě očipujou a tím v sobě budeš mít mobil a kreditku, tak do toho půjdeš? ;-)

Odp10: Fakt dobrý...
Jimmy, 20.9.2007 2:11

Pokud to bude podobný čip, jako dnes dostávají psi, tak to bude maximálně náhrada kreditky a to není žádný velký přínos. Na druhou stranu to ani není nic škodlivého. Je to jako mít v těle zarostlý kamínek, což spousta lidí od kolizí v dětství má, takže proč ne :-)

Odp11: Fakt dobrý...
Juras, 20.9.2007 7:18

I takový jednoduchý čip dává možnost sledovat, kudy se pohybuješ a kam kdy chodíš. Ale je tady otázka, jestli bude mít čip fungující na portu 666 jenom právě ty vlastnosti, které nám řeknou :-)

Odp12: Fakt dobrý...
Jimmy, 20.9.2007 13:09

Ten čip může mít vlastnosti jakékoliv, ale důležité je, že nemá vlastní zdroj energie a dostatek energie získá indukcí tak max z 20 cm. Takže za hodně specifických okolností by šlo zjistit, zda jste prošel konkrétními dveřmi. ale to je tak v zásadě všechno. Nějaké sledování na dálku kudy chodíš není technicky možné provést, to je a ještě dlouho bude scifi.

Zato sledovat kudy chodíš už lze se značnou přesností už dnes, stačí se zaměřit na mobil, který má dnes neustále u sebe téměř každý ;-)

Odp13: Fakt dobrý...
Juras, 20.9.2007 14:22

>> Zato sledovat kudy chodíš už lze se značnou přesností už dnes, stačí se zaměřit na mobil, který má dnes neustále u sebe téměř každý ;-)

Já ne :-)

Na tom čipu budou i peníze. Když zruší oběživo, tak se budeš muset identifikovat všude kde něco kupuješ.

Odp14: Fakt dobrý...
Jimmy, 20.9.2007 15:38

Na tom chipu, stejne jako na platebni karte, nebudou penize, ale jen unikatni kod plus sifrovaci funkce na overeni pinu. Takze moznost sledovani bude presne stejna jako dnes u kreditek. Navic spousta lidi se uz dnes pri nakupech nechama sladovat a dobrovolne, viz ruzne slevove karty ;-).

Obezivo zrusene nikdy nebude, na to ma moc vyhod.

Odp15: Fakt dobrý...
Juras, 20.9.2007 16:44

>> Obezivo zrusene nikdy nebude, na to ma moc vyhod.
třeba se s ním dá provozovat korupce. Souhlasím, že se určitě najde dost lidí, kteří budou proti :-)

Ale pro jiné je zase právě ta volnost a nekontrolovatelnost velká nevýhoda.

Připadá mi zajímavé, že ještě nemáme nařízeno se povinně očipovat a Ty už víš, jaké budou mít ty čipy vlastnosti. Nepracuješ náhodou v NWO? ;-)

Odp16: Fakt dobrý...
Jimmy, 21.9.2007 11:50

NWO - New World Order ? - tedy alespoň to mě našel Google. Tak pro to nepracuji, nebo alespoň ne vědomě. :-)

Sice extrapolovat současné technologie je trochu ošidné, ale na takových 10-20 let je to ještě možné se slušnou přesností. Chipy pro zvířata jsou válečky o rozměrech cca 5x10 mm. To je zhruba tak maximální velikost objektu, který si lidé nechají dobrovolně implantovat. Kostku o hraně několika cm si dobrovolně nechají voperovat jen pokud jim jde o život, např. kardiostimulátor.
Do objemu 5x5x10mm rozhodně nedostanete žádnou baterii, která by i při minimálním odběru vydržela více než pár hodin, takže tam stejně jako dnes žádná nebude a energie se získá indukcí v magnetickém poli. Tím odpadá možnost aktivního sledování, protože to prostě není technicky možné.
Zbývá tedy vlastní chip s pamětí a smyčkou jako trafo pro napájení. To napájení není moc výkonné, takže přestože s dnešní technologií by se do daného objemu pár set MB vešlo, napájení by je prostě nemohlo uživit.
Asi navrhnete, že se přece všechno v IT zmenšuje, tak se do toho prostoru prostě vejde a uživí pár set MB za několik let. Bohužel pravděpodobně nikoliv, problém se spotřebou při zmenšování technologie výroky chipu příliš neklesá. Dnešní tranzistory už nepracují v režimu zapnuto/vypnuto, ale spíše zapnuto/přiškrceno. U dnešních procesorů dělá prosakující proud přes zavřené tranzistory desítky procent spotřeby, takže pokud se jedná o řešení chipů se super nízkou spotřebou, tak v příštích 10-20 letech moc velký pokrok nelze očekávat.

Takže nějakého sledován pomocí implantovaného chipu, bych se příštích 20 let nebál. ;-)

Odp17: Fakt dobrý...
Honza999, 8.10.2007 3:54

Je takový problém zařídit, aby čip získával potřebnou energii z těla, ve kterém se nachází? Třeba miniaturní palivový článek na glukozu??? Nemyslím teď hned.. Časem na něco podobného přijdou.

Odp18: Fakt dobrý...
Saw, 8.10.2007 19:23

Takový „metabolický“ článek by byl přinejmenším zajímavý, ale pravděpodobnější mi připadá využití tepla a pohybu (což už i do jisté míry funguje například v hodinkách)...

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp6: Fakt dobrý...
Saw, 17.9.2007 16:27

Je to tak, a ve filmu ho hrál Robin Williams. Ale byl to jeho argument, že se lidé podobají více už robotům, než lidem a ža vlastně není pevná hranice, kdo je a kdo není člověkem...

Odp7: Fakt dobrý...
NEMO, 17.9.2007 17:36

Mám dojem, že je to tohle, fajn film:
Robot

Dávali ho na Hallmarku. Konec celkem doják, ale jinak se na to dalo koukat, žádný akční šílenosti.

Odp8: Fakt dobrý...
Juras, 17.9.2007 22:21

Já mám dojem, že jsem to jednou viděl na Nově. Nějak náhodou asi od půlky - přepnul jsem, uviděl hlavu robota, tak jsem nakonec na konec filmu zůstal čučet a poznal jsem o co jde. Jenom jsem si nemohl vzpomenout, jak se povídka jmenovala - myslel jsem, že „Já, robot“.

Smrt vymyslel Stvořitel
Framont, 19.9.2007 12:46

Ano, smrt je nedílná součást života a Stvořitel ji vymyslel(!), aby mohl uvést do chodu celý systém jím vymyšlených zákonů našeho vesmíru.Od okamžiku tzv.velkého třesku,který se údajně podle materialistů uskutečnil před cca 13 mld 700 miliony let již vše řídí jen tyto zákony. Zákony mohou vše řídit, protože v každém atomu hmoty je duchovní součástka= „čip“(paprsek Stvořitele),ten se navázal na každý atom plynu za nepředstavitelně vysokých teplot při jeho vzniku během velkého třesku.Smrt byla vymyšlena,aby umožnila evoluci v reinkarnačním procesu,jejímž současným vrcholem je člověk - hommo sapiens. Tím ale evoluce zdaleka nekončí...z uvedeného vyplývá, že jsme všichni stejně staří:lidé,zvířata rostliny i tzv.neživá příroda jsme stejně staří jako náš vesmír!Evoluční spirála každého jedince trvá již zmíněných 13 miliard a 700 milionů let, je to vlastně cesta duchovního „čipu“ a je možné se po ní jako po červené niti při návratech do minulých životů vrátit až na počátek, tedy do okamžiku velkého třesku...Evolučních spirál je stejný počet jako počet atomů plynů během velkého třesku,tedy nekonečné množství a jejich vývoj je různorodý:v současnosti zřetelně nejrychlejší u člověka...

Odp: Smrt vymyslel Stvořitel
Saw, 19.9.2007 13:26

Spousta tvrzení, naneštěstí nepodložených. Atom hmoty sestává z kvarků, ale žádný „čip“ tam pokud vím nikdo nikdy nenašel. A že jste zmínil že se navázal, tak počítám, že máte na mysli něco hmotného. A také by při velkém třesku hmota neměla žádné vlastnosti? Určitou chvíli po velkém třesku byly fyzikální zákony odlišné od těch dnešních, už samotný třesk ale znamená, že vlastnosti atomy měly, a tedy nejsou zjevně definované „čipem“.
Jistěže jsme stejně staří, pakliže bereme v potaz jen hmotu, která nás tvoří.
Definujte pojem evoluční spirála. A pokud máte na mysli jestli je možné sledovat cestu každého atomu až na počátek, tak teoreticky nejspíš ano, ale v praxi se nám to těžko povede.
Nekonečné množství atomů? Tak to už je naprostá blbost, na počátku bylo konečné množství hmoty...

Odp2: Smrt vymyslel Stvořitel
Framont, 20.9.2007 0:40

Mladý muži, patrně jste se ještě v životě nesetkal se situacemi,které jste si nedokázal vysvětlit. Já již vícekrát, jsem starší než vy a proto i mé životní zkušenosti s duchovnem jsou bohatší... Jen mi prosím poraďte,jak mám slovně podložit tvrzení, že existuje duchovno i materiálno,že se vzájemně prolínají? Použil jsem slovo „čip“, upřesňuji:duchovní paprsek. Stáří jste vůbec nepochopil, nevadí, vysvětlím znovu:Jsme stejně staří, živočichové, rostliny i tzv. neživá příroda protože stejně staré jsou naše duchovní základy, které vše v případě tzv. živé přírody v i d i t e l n ě oživují. Nekonečné množství atomů opravuji na množství blížící se k nekonečnu...za tu blbost vám děkuji,je to pro člověka,který se chce zapojit do nějaké diskuse velice povzbuzující konstatování...

Odp3: Smrt vymyslel Stvořitel
Saw, 20.9.2007 1:06

Člověk si nedokázal vysvětlit spoustu věcí. Vaše zkušenosti v žádném případě nechci podceňovat, ale ta teorie se kterou jste přišel mi prostě není známa a nikdy jsem se s ní nesetkal.
Pojem „duchovní paprsek“ tedy představuje fyziké vlastnosti hmoty?
A duchovní základ je potenciál k tomu nabýt podobu rostliny nebo živočicha? Snažím se to pochopit...
Ani blížíce se nekonečnu není v našem vesmíru přesné, protože se jedná o konkrétní číslo, a s nekonečnem nemá nic společného.
Za tu blbost se omlouvám...

Odp4: Smrt vymyslel Stvořitel
Framont, 26.9.2007 21:52

Tato teorie vám nemůže být známa, protože je to moje teorie,ke které jsem dospěl po roce 1999.Od té doby se zabývám filozofií všedního dne.Pro vaši informaci pokračuji ve šlépějích Paula Bruntona,který byl považován za most mezi východními a západními filozofiemi.
Vaši omluvu přijímám s dovětkem, že bych si po svých zkušenostech s duchovnem nikdy nedovolil říci, že je něco nemožné nebo blbost. Možné je totiž naprosto cokoliv...dovedete si představit,co dokáže náš následovník,tedy člověk x-té generace všechno pochopit, když bude schopen ovládat celou kapacitu svého mozku? Pak mu mnohé úmysly Tvůrce o kterých mi nemáme ani páru budou jasné jako že 1+1= 2...
...a ještě pár slov: pochopil jsem a je to pro mě přínosem, že se musím daleko více věnovat duchovní terminologii, t.j. slovům a jejich obsahu tak, aby byly stravitelné pro kohokoliv, tedy i pro materialistu...s tím „čipem“ to byl teda gól:-)

Odp5: Smrt vymyslel Stvořitel
Saw, 27.9.2007 18:27

Tak toho jsem se obával :)
To s využíváním zlomku kapacity mozku je ale naprostý nesmysl z televizních seriálů 80. let.
Zkuste nějak popsat jak jste k té své teorii došel, já se mezitím podívám kdo to byl ten Brunton...

Odp6: Smrt vymyslel Stvořitel
Framont, 28.9.2007 0:02

Předesílám,že nevím jaké seriály máte na mysli,nepamatuji se,že bych nějaké seriály s těmito tématy v 80.tých letech sledoval...
Je zcela zřejmé, že se evoluce nezastaví u člověka rozumného, ale že bude pokračovat dále a stejně je logické, že lidský mozek bude v této evoluci hrát hlavní roli. Jsem přesvědčen, že lidský mozek má nepředstavitelné rezervy. Jediné, co potřebuje k tomu, aby je začal postupně využívat je čas. Čas je totiž nejdůležitější činitel. Abych se správně vyjádřil:„mít čas“ je to nejdůležitější v tomto vesmíru pro každého tvora. Mít čas,tedy žít v tomto vesmíru, znamená moci pracovat na své změně k lepšímu = „šplhat po své pomyslné evoluční spirále“...Po smrti jednotlivého života, „za vodou“, to není možné, tam jenom odpočíváme, s pomocí našeho duchovního paprsku vyhodnocujeme minulé životy a plánujeme budoucí...tady je totiž hlavní rozdíl mezi těmito dvěma světy: „za vodou“ si můžeme minulé životy znovu přehrávat třeba po vteřinách,vše si rozebrat a vyhodnotit...pak na základě předchozích pravdivých vyhodnocení našich zásluh naplánovat předurčení do budoucího života...a pak narozením do tohoto světa vše zapomenout...a začít úplně znovu od narození vybaveni jen námi vytvořenou karmou ve které je předurčení obsaženo...karma nad námi bdí, ale naše já ji nezná, ani předurčení ...a tak bloudíme jednotlivými životy, jsou jich né stovky, ale tisíce...z tohoto světa na onen svět nevidíme, máme absolutní tmu...Tak v rámci fungujících spravedlivých zákonů tohoto světa pomalu rosteme, jevově jsme vychováváni a ovlivňováni okolím, ale fakticky vychováváme sami sebe naší karmou,ona nás trestá i odměňuje, ...ale my nejvíce ze všeho máme pocit, že trpíme, protože nerozumíme životu ani zákonům karmy, nevíme proč tu vlastně jsme, jaký je smysl našeho života, je to k uzoufání...Pak, po mnoha tisícovkách prožitých životů, když si to konečně zasloužíme, přijdeme jako již dříve „po tisící prvé“ na pomyslnou křižovatku...a, světe div se, my se dáme správným směrem...a z ničeho nic jako by se nám rozsvítilo, začínáme chápat svůj život i svět a cítíme se tímto poznáním obdarováni! Najednou víme, že je správné se chovat se srdcem na dlani, protože náhoda neexistuje a tudíž dobro je opláceno dobrem a zlo zlem, že vše má svoji příčinu a následek a že se může stát cokoliv a že se to stane jen tehdy, když nastanou úplně všechny nutné příčiny této události podle spravedlivých zákonů tohoto světa...

Odp7: Smrt vymyslel Stvořitel
Saw, 28.9.2007 2:04

To je ten problém, domníváte se ale neříkáte proč. Nějaké běžné teorii se odporuje těžko, protože si prošla mnoha bitvami a přizpůsobila se síle argumentů, nebo se zakládá na tak nějak prorockých písmech, která nedají spát nejednomu odpůrci. Naopak to o čem tu mluvíte vypadá na to, že jste se problematikou moc nezabýval.
Jaké rezervy, když musíme spát abysme dohnali náš denní výkon? Chcete větší výkon? Amfetaminy, ale budete spát dvakrát tak dlouho. A člověk se jako každý živočišný druh vyvíjí, to samozřejmě, ale evoluce probíhá ve skocích, organizmus se nepřizpůsobuje po každém kroku, protože zpravidla ten silnější konkurent vytlačí slabšího. Proto tu nežijeme dohromady s našimi předchůdci.
Teorie karmy je jedna těch věcí, které popřít nemůžu. V praxi ale ta spravedlnost prostě nefunguje. Grázlové umírají šťastní, protože nejsou ani schopni nějakého soucitu nebo lítosti. Mám si jejich život vysvětlit tak, že všichni, kterým ublížili, si to zasloužili z minulých životů? V tom případě by bylo asi správné jim v tom pomáhat, ne? A gazela byla asi nejspíš sám Hitler, když si vysloužila roztrhání na kusy za živa.
Byl to pohled na nevinné mrtvé a zmrzačené, co vnuklo autorovi Satanské bible myšlenku náboženství, založeného na uznávání reálných pocitů a potřeb člověka.

Je to odmítnutí snahy vysvětlit, co přijde po smrti a hledání vyššího smyslu našeho života, co mě „osvítilo“ a přineslo mi pochopení. Všechno dává smysl, když přestanete věřit. Žádný Bůh nás nezatracuje ani nechrání, žádná karma neprovází...

Odp7: Smrt vymyslel Stvořitel
Saw, 28.9.2007 2:12

Ale aby to nevypadalo že zatracuji celou východní filozofii, meditace nebo motlitba je věc, kterou uznávám jako reálnou pomoc člověku. Ne tedy pro to, že by nás přibližovala původní myšlence, stvořiteli, světlu nebo čipu, ale protože vede k fyziologickým změnám v mozku, a doopravdy z vás tak udělá lepšího člověka. A lepšího v tom, kolik reálného utrpení se vám podaří zredukovat pro vás, i vaše okolí...

Odp3: Smrt vymyslel Stvořitel
Juras, 20.9.2007 10:47

Matematicky vzato termín množství blížícíse nekonečnu nemá smysl. Číslo je jenom hodnota. Jít směrem k nekonečnu by mohl jedině trend - kdyby to číslo rostlo (třeba v čase). Ale nikdy se nemůže k nekonečnu blížit, protože i když číslo roste, k nekonečnu to má furt stejně daleko (jako třeba nula :-)

Lidsky vzato asi chápu, že jste chtěl říct „strašně velký číslo“. To už si jenom dovolím podotknout, že ačkoliv nějaké číslo může vypadat strašně velké (zkuste si představit 1 následovanou miliardou nul), ani zdaleka se nemůže srovnávat s nekonečnem - je totiž nekonečněkrát menší.

Odp4: Smrt vymyslel Stvořitel
Framont, 26.9.2007 21:56

Přiznávám, že mám v terminologii ještě velký chaos: ano, měl jsem na mysli „strašně velké číslo, tak velké skoro jako nekonečno,které ale přitom nekonečnem nebude“.:-)

Odp3: Smrt vymyslel Stvořitel
ivan, 20.9.2007 20:34

Framonte vítejte, zde se Vám stane velice často,že s Váma někdo nebude souhlasit. Nevadí, důležité je, že zde nikdo nikoho neuráží s úmyslem ublížit. Slovo ,,blbost" je vcelku mírná hovorovka, určitě se nad to povznesete. Jste zván ke stolu, prosím.....

Odp: Smrt vymyslel Stvořitel
Vlastimil Čech, 29.9.2007 21:42

Hmm... připustím-li jako atheista Stořitele všeho, tak bych měl pracovně připustit, že tedy kterýsi den stvoření, vyrobil i PRVOKY... tito šťastní tvorové se množí dělením... tedy stále ještě žije i ten první prvok... je nesmrtelný... a podle ovšem mnohé jeho části byly již USMRCENY... je usmrcení taky smrt? Jestli ano, tak smrt vymyslel poprvé ten, který kousek jinak nesmrtelného prvoka posnídal! Kdo vymyslel snidani, vymyslel smrt. Mohl tedy vymyšlený (jak myslíme my atheisti) Stvořitel vymyslet snídani?

VAROVÁNÍ !
www.andele-svetla.cz, 19.9.2007 18:15

Sdělení 1900. 12.4.2004.

„Lidstvo na planetě Zemi se stále více přibližuje bodu, kdy všechna hrubovibrační místa na této planetě Zemi budou OČIŠTĚNA, a to včetně jejich PŮVODCŮ – negativních lidí, kteří takto žijí negativní stav po mnohých svých volbách, učiněných v tomto a předchozích životech svých.

PLANETA ZEMĚ již nemůže déle snášet tyto zvyšující se zátěže hrubých vibrací a chce žít sama čistá tak, jak odpovídá její dosažený duchovní stupeň. Proto, jak jsme již my, Vesmírní lidé Sil světla několikrát sdělili lidem planety Země (např. sdělení 109 v I. dílu knihy „Rozhovory s poučením od mých Přátel z Vesmíru“), hrubovibrační místa budou zalita mořem POKLESEM těch částí pevnin, na kterých se toto znečištění nachází. Stoupající hladina moře vlivem tání ledovců bude v tomto procesu zanedbatelná ve srovnání s těmito poklesy částí kontinentů. Propad půdy o STOVKY METRŮ DOLŮ a ocitnutí se POD mořem duchovně souvztaží s PROPADEM všech těch negativních lidí, kteří tyto volby učinili, do Temných světů zóny vymístění (moře). Zároveň to znamená, že jejich další existence se přesouvají do odpovídajících Temných světů, ve kterých budou pracovat jako OTROCI ZA VZDUCH, JÍDLO A ŠATY, neboť tyto pseudospolečnosti se nachází v podzemí pustých planet zóny vymístění, a takto mají tito nešťastníci pod taktovkou pseudotvůrců další možnosti poznání na vlastní kůži pseudožít negativní stav. Tam opět, jako i zde, na planetě Zemi, budou mít řadu možností OBRATU zpět do pozitivního stavu, a to opět na základě mnohých voleb, které mohou kdykoliv učinit.

V čím temnějších světech se tito nebozí lidé nachází, tím je provedení těchto voleb těžší, neboť ve všech nižších úrovních temna je tato bytost více a více ZATÍŽENA DŮSLEDKY A NÁSLEDKY SVÝCH PŘEDCHOZÍCH ROZHODNUTÍ A ČINŮ. Znamená to také, že tato entita má stále VÍCE BLOKŮ ve svém duchovním systému a tedy má menší možnost přenosu pravých informací niternou cestou od nás, Vesmírných lidí z Pravého Stvoření. I nadále však – VŽDY – DOSTÁVÁ od nás, Vesmírných lidí Sil světla, pravé informace pro učinění správných voleb, kterých je potřeba k návratu zpět, do Pravého Stvoření z Temných světů zóny vymístění – odpadkového koše Pravého Stvoření.

Proto tedy my, Vesmírní lidé, RADÍME VÁM JIŽ ZDE, NA PLANETĚ ZEMI, aby jste si VŠÍMALI a VÁŽILI POZITIVNÍCH LÁSKYPLNÝCH PŘÍSTUPŮ, které kolem sebe občas vidíte, jejichž nositeli jsou TI, kteří provádějí tisíce voleb žít PRAVÝ ŽIVOT v Pravých světech zóny umístění – NEBI našeho milovaného Stvořitele Prvotního všeho a všech, který vše takto tvoří, a pro kterého my s láskou pracujeme, a daruje pravý život každému, kdo o toto stojí. Ti, kteří mají již dostatečný prožitek v temných světech za stovky a tisíce životů svých, kdy buď plnili světelné poslání anebo se naopak propadli níže, jsou schopni si vážit pravých hodnot pravého života v domovských světech Nebe, neboť vidí a MAJÍ ZKUŠENOSTI NA VLASTNÍ KŮŽI z milionů OPAKŮ druhů života ve světech Temných. Při vašem návratu mnohých z vás opět nyní, se budeme zde všichni radovat a oslavovat váš příchod Domů, a zároveň dojde k výraznému duchovnímu posunu všude ve Stvoření. Toto vám všem milí lidé s láskou v srdci předal Aštar Šeran, velitel Velké vesmírné flotily.“

„A nyní se přidávám já, Ptaah, velitel Vesmírné flotily z Plejád. Ano, tento významný PŘEDĚL se rychle blíží a my se velice těšíme na VZESTUP – PŘEVIBROVÁNÍ těch z vás, kteří jste stále volili POZITIVNÍ ŽIVOT po mnoho zkoušek duchovních, a byli jste tak vzorem pro bližní své, a OČISTILI se od svých předchozích nánosů zatížení z minulých životů i v části tohoto života, a vracíte se tak lehcí zpět do vašeho PRAVÉHO DOMOVA. Ano, takto jsou tyto události již velmi blízko, a budou znamenat završení této významné etapy – závěrečné etapy eliminace negativního stavu. (Více o tomto procesu najdete v knize NOVÉ ZJEVENÍ PÁNA JEŽÍŠE KRISTA.) Toto vám všem milí lidé s láskou v srdci předal Ptaah, velitel Vesmírné flotily z Plejád.“
Leták 26 cz. Viz také básně 1895, 1896 a 5000 stran dalších textů na www.andele-svetla.cz.cz .

Tak na toto není možné reagovat.Lze to...
Pavel mer., 19.9.2007 19:20

Tak na toto není možné reagovat.Lze to brát jenom jako recesi.

Odp: Tak na toto není možné reagovat.Lze to...
Saw, 20.9.2007 1:08

Jedna z mnoha těch teorií, se kterými se nemá cenu zabývat...

Pojem duše
Petr 2, 20.9.2007 16:51

Opravdu pěkný článek i diskuze, avšak můžeme být naprosto v klidní. Pravdivých odpovědí na všechny související otázky se všichni zcela určitě dočkáme ;-).... Já osobně tak nějak tuším, že prostě jednou čas zavelí : Tak končíme ! .... Zhasnout a spát ! Není to zase tak hrozné, ostatně děláme to každý večer. ( že by příprava ? :-) ) Ale přece jen by bylo lepší kdy pak byly alespoň sny. Jenže kdo by byl ten, který sní ? Duše ? A co to je ? Nejvíce mne tady pobavilo přirovnání hardware a software ale budeme -li je brát jen jako pracovní terminologii - budiž. Především si myslím, že jakékoli spekulace o existenci duše jsou omezeny úrovní našeho poznání. Jednak fakty která nám sděluje věda a pak mírou poznání, zkušeností a odlišné životní filozofie každého z nás. Co vlastně máme k pozorování a poznávání reality v níž žijeme ? Jenom naše smysly a jakkoliv jsou dokonalé, otvírají nám jen zlomek skutečnosti. Nelze proto tvrdit, že něco neexistuje protože to nejsme schopni pomocí našich smyslů rozpoznat....
A moje představa o duši ? : Naše emoce, pocity, učení, veškerá činnost jsou nakonec jen elektrochemické reakce v mozku. Každá reakce je doprovázena tokem energií.
Ale energie se nikam neztrácí je zachována ! Může být ta duše po níž podvědomě tolik toužíme, shlukem těchto energií ? Jakýmsi energetickým otiskem všech procesů které za našeho života v mozku proběhly ? Pakliže ano, zůstane zachována i po smrti těla ! A dále, může tento energetický otisk mít něco jako vědomí které jí dovede k nové materializaci, vtělení, aby evoluce pokračovala ? A dále ………:-) Rád bych slyšel, že ano ale nevím od koho…. Inu, dozvíme se ….

Odp: Pojem duše
Saw, 20.9.2007 17:17

Sny se nám zdají každou noc, ale pamatujeme si jen pár minut toho posledního, pokud se probudíme ve správné fázi :)
Energie je ale také vázána na hmotu, se smrtí nervové buňky se vytrácí schopnost podílet se na tom toku energie, a stačí i jen hypoxie doprovázená umrtím nějaké části buňek, abysme se přesvědčili, že člověku pak žádná duše vědomí a ostatní funkce mozku nezachrání...

Odp2: Pojem duše
NEMO, 20.9.2007 19:48

Možná navenek, nejsme schopni komunikovat s takto postiženým. Co když ve skutečnosti vnímá okolí, ale není schopen ovládat své tělo, komunikovat.

Jak to lze dokázat bez zpětné odezvy? Taková duše nebo vědomí je jen uvězněno ve skoro mrtvé schránce. :)

Odp3: Pojem duše
Saw, 20.9.2007 21:08

To by šlo ověřit mozkovou aktivitou, pokud bere ten tok energie v mozku jako ducha...

Odp4: Pojem duše
Juras, 20.9.2007 21:47

A jak by se daly vysvětlit prožitky během klinické smrti, kdy pacienti věděli, o čem se bavili lidi ve vedlejší místnosti? Napadá Tě nějaké „přirozené“ vysvětlení? Nezávislost vědomí na mozku by to vysvětlovala, ale kdybychom to použili jako argument, to bychom se dopouštěli stejné chyby jako lidé věřící ve velký třes (neboli v boha BigBanga) ;-)

Odp5: Pojem duše
Juras, 20.9.2007 21:48

Pardoon, samozřejmě velký třesK :-)

Odp5: Pojem duše
Saw, 20.9.2007 22:26

Zajímavý, znam člověka, kterej po tom co se proklatě zhulil šalvějí divotvornou, viděl přes zdi (že už sem to tu někdy řikal) ;-) Jednou je pro tebe změna hladiny hormonů extrémní situací pro mozek, kterou ani nemá cenu uvažovat, ale hlaucinace způsobený koňskejma dávkama léků a selháváním organizmu v nemocnici událost, ze který se daj vyvozovat závěry? :)
Tohle je zase téma pro Magazín 2000, jedinej problém je, že přestože jsem se bavil s desítkama lidí který údajně disponovali nějakejma duševníma schopnostma, NIKDO mi NIKDY nedokázal NIC, co by byť jen vzdáleně připomínalo nadpřirozenou schopnost. A tak se jen dozvídam, že levitovat se nedá když se na tebe koukají lidi, muj zdravotní stav nejde určit kvůli rušení ze Saturnu a na tu návštěvu cizí duše jsem se špatně soustředil XD Pak se div mému skepticismu, když se naivně domnívám, že se mi nemůžou tvořit paměťové stopy v mozku z neexistujících smyslů ;-)

Odp6: Pojem duše
Juras, 20.9.2007 22:49

Dobře, tak jaktože ve svých halucinacích viděli a slyšeli, co se dělo s jejich tělem a dokázali to k údivu aktérů správně říct? A jaktože vůbec připouštíš, že měli ve stavu klinické smrti halucinace? To snad vyžaduje aktivní činnost vědomí, ne?

Odp7: Pojem duše
Saw, 20.9.2007 23:10

Ve stavu klinické smrti také dle mého halucinace nemá, pokud se ale podaří člověka resuscitovat, mozek začne přicházet k sobě a pak se dostavují všemožné stavy.
Můj otec je neurolog a s pacienty na pokraji života a smrti je v kontaktu neustále, takže bych řekl že případů klinické smrti viděl víc než valná většina lidí, a pokud vím, nikdo nikdy správně nevěděl, co se dělo. I když to spousta z nich tvrdila a nejspíš tomu i sami věřili...

Se svými alespoň základními zkušenostmi s halucinogeny můžu říct, že vědomí a vnímání je dost chatrná záležitost. Zkušenostmi lidí, kteří se „podívali na druhou stranu“ nechci pohrdat, ale koneckonců výlet do podobných končin si může udělat každý, a sám zhodnotit, jak moc je obklopen zázraky...

Odp8: Pojem duše
Juras, 21.9.2007 0:08

Teda ten Tvůj táta je dost všestrannej. Podle předchozí debaty jsem měl pocit, že je špičkový informatik zabývajícíse neuronovými sítěmi a simulací vědomí, teď zjišťuju, že je navíc neurolog, ...

Mezi pacienty tvého otce možná žádný takový případ není, ale to přece nic neznamená. Takové případy jsou zdokumentovány a nemůžeš je smést ze stolu s tím, že znáš padesát jiných, kterým se to nestalo. Já například znám několik sprinterů a žádný z nich nedokáže zaběhnout stovku pod 10s. Podle Tvé logiky bych měl prohlašovat, že není možné, aby někdo zaběhl stovku pod 10s, protože to nedokáže drtivá většina lidí, které znám.

Odp9: Pojem duše
Saw, 21.9.2007 0:18

Docela bych řekl že to souvisí, ale jo, krom medicíny studuje ještě na matfyzu a je docela schopnej programátor ;-)

Zase nepřesnej příklad, až budete znát sprintery, kteří budou tvrdit že to zaběhnou ale náhodou se jim to nikdy nepovede před váma, budete jim věřit? A dohledat seriózní případ je docela problém...

Odp10: Pojem duše
Juras, 21.9.2007 1:04

To je přesně ono. Každýmu vejtahovi věřit nebudu, ale že to vejtaha nedokáže, neznamená, že to není možné.

Ten Tvůj táta je teda obdivuhodnej. Já su línej jak prase než abych ještě študoval. A připadá mi, že bych na to neměl čas ani kdybych chtěl. :-(

Odp11: Pojem duše
Saw, 21.9.2007 1:14

Je to tak, na druhou stranu, kdyby to fakt dokázali, nejspíš by to nebylo jen jednou a podařilo se jim opravdu se prosadit. A stejně tak kdyby byl opakovatelný nějaký pokus dokazující schopnosti člověka, které se nedají prostě vysvětlit běžnými postupy, nejspíš už by to někdo udělal. V tomhle ohledu mi to připadá stejné, jako třeba ta údajná křivda na homeopatikách...

Díky tomu že otec pracuje v nemocnici, do toho dělá studie a ještě ten matfyz, tak jenoduše nestíhá. Vlastně ho ani nepamatuju jinak než sedět u knihy nebo počítače. Ani bych to nikomu nedoporučoval, pakliže není úplně nutné se při práci dále vzdělávat, protože si totálně zničíte život ;-)

Odp12: Pojem duše
ivan, 21.9.2007 7:39

Sawe, na tomto tematu s tebou od začátku souhlasím. I s vedením argumentace, je dobrá. Také si myslím, že náš život je vázán na hmotu která nás tvoří . Po jejím zániku v organizované podobě budeme demokulizováni. Naše atomy a molekuly se nadále budou potkávat již jen nahodile.
Spolu s nimi také zanikne naše vědomí. Nic jiného nečekám. Život prostě pouze je, začíná a končí, to je všechno. Asi dvacet až dvacetpět tisíc dní. Zdá se vám to málo ?.....mně taky!

Odp13: Pojem duše
Saw, 21.9.2007 12:12

Díky. A spíš než na délce života mi osobně záleží na kvalitě. Takže užívejme jak jen můžeme :-)

Odp12: Pojem duše
Juras, 21.9.2007 8:37

>> Je to tak, na druhou stranu, kdyby to fakt dokázali, nejspíš by to nebylo jen jednou a podařilo se jim opravdu se prosadit.

No to ne. Když zůstaneme u toho sportu - tak existuje pojem rekord. Když má člověk svůj osobní rekord, je to výkon, který dosáhl většinou za mimořádně příznivých podmínek. A není schopen ho zopakovat ani kdyby se rozkrájel. Když se mu to někdy podaří, je to velká výjimečná událost. Neopakovatelná. Požadavkem verifikace v opakovaném postupu bys nikdy žádný rekord nemohl uznat.

S paranormálními jevy je to tak, že je buď někdo umí ovládat vědomě (ale ten se tím nechlubí anebo chlubí a není mu věřeno, protože větší množství chlubilů jsou podvodníci) anebo se někomu přihodí, ani neví jak. Takový nešťastník má potom dvě možnosti: tutlat to z obavy před posměchem anebo se někomu svěřit. To je samozřejmě neopakovatelné, že.

Paranormální jevy (nebo lépe řečeno doposud nevysvětlené) se dějí. O několika vím z důvěryhodných zdrojů - staly se mým známým. Například jedna kamarádka - je na tom s názory asi tak jako ty :-) a když jí zemřela babička, tak byla celá vyjevená, že se jí v noci předtím zjevila - přišla se za ní rozloučit. Ráno věděla že zemřela a až potom jí to telefonovali rodiče. V té době nespala, nepije, neužívá omamné látky. Babička na tom byla špatně delší dobu, takže kdyby to bylo tím, že na to myslela a přivodila jí to psychika, bylo by divné, že se jí to nestalo už někdy dřív... Sama se s tím nemohla vyrovnat - ne že by měla nějaké psychické problémy, ale že se jí stala událost, která je v rozporu s jejím přesvědčením. Takže teď má takový schizofrenní postoj - událost, o které je přesvědčena, že ji skutečně prožila (je přesvědčená, že to bylo skutečné setkání, nikoliv sen nebo jiné šálení) a přitom navzdory své vlastní zkušenosti na „takové ty nevědecké blázniviny“ nevěří :-)

Odp13: Pojem duše
Saw, 21.9.2007 12:26

To je pravda, ale většinou je to výkon, ke kterému je schopen se alespoň přiblížit. Chlubilové ale nepředvedou většinou nic. Tedy krom těch kteří vypomáhají u Policie hledat nezvěstné („Hledaný se nachází ve veliké tmě“), nebo kartářek („Do půl roku vám umře pes“ - nebylo to přesné, do půl roku umřela kartářka, pes žije dodnes) XD

Zajímavá historka, těžko říct, jestli je to náhoda. Koneckonců spoustě lidí umírá spousta lidí a tohle se moc často nestává, ikdyž to opravdu někteří lidé popisují. Ještě jsem doma našel jednu publikaci která je k tématu, takže jí přečtu a uvidíme jestli něco najdu...

Odp8: Pojem duše
Jana, 21.9.2007 16:37

Moje ségra je neuroložka, ale o prožitcích posmrtného života nic neví. Chodí za ní spíš lidi s bolavejma zádama a roztroušenou sklerózou...
Nic ve zlém, ona je zatím jen ten obyčejný pěšák, váš táta pracuje zřejmě na nějakém specializovanějším pracovišti.

Odp9: Pojem duše
Saw, 21.9.2007 16:56

To řeší většinu času, ale také má na starosti akutní případy, kde lidé umírají pořád...

Odp2: Pojem duše
Petr 2, 20.9.2007 20:20

Rozumím Vám ale neměl jsem na mysli to, že by duše zpětně ovlivnila umírající tělo. Uvedl bych tento příklad : Máme vysílačku, ( mozek ) vytvoříte v ní modulovaný signál ( duši ) který vyšlete do prostoru. Vzápětí vysílač zničíte nebo prostě jenom vypnete ( smrt ) ale vytvořená vlna letí dál, existuje nazávisle na přístroji který ji vytvořil. Stejně tak můžeme na obloze vidět světlo z hvězd, které k nám letělo miliony světelných let ale hvězda která ho vytvořila možná už neexistuje. Je toto světlo ( energie ) duší vyhaslé hvězdy :-) ? I náš mozek pokud žije vytváří elektromagnetické pole které dokážeme přístroji zachytit, měřit a zobrazit. Jakmile mozek zemře vyslaná energie se už nemění ale měla by dále existovat i když neměřitelná technikou kterou máme k dispozici...

Odp3: Pojem duše
Saw, 20.9.2007 21:20

Stejně jako světlo hvězdy, ani naše záření není duší ve smyslu, že by mohlo vnímat. Nebo pro to zatím nic nevypovídá :-)

smrtelná nesmrtelnost
skeptik, 22.10.2007 9:56

:-)Dle toho jak jsem se snažil v tomto tématu alespoň trochu orientovat,tak nám vědci o vesmíru říkají,že není ničím jiným než změnou,činností,procesem a vycházeji(li ?) z toho že - Každá subatomická interakce se skládá z ničení původních částic a vytváření nových subatomických částic.Subatomický svět(jak říkají)je neustálým tancem tvoření a ničení,přeměn hmoty v energií a energie ve hmotu.Taková romantická formulace jako,že přechodné formy se rozzáří v existenci a hasnou a vytvářejí při tom nikdy nekončící,stále nově vytvářenou skutečnost.Takže jsem dospěl k názoru,že :„ -to jediné,co opravdu máme,je SOUČASNÁ chvíle,nyní!“ Podotýkám je možné a bude zřejmé,že tento názor bude upřesňován,měněn(diky objevům vědy např.)což však podporuje ono "ničení a vytváření,že).Je to velmi složité téma a netroufal bych být v tomto nějakým dogmatickým prorokem,jak je vlastní některým diskutujícím.

Stále více se přesvědčuji, že jediná...
sever, 13.11.2008 11:31

Stále více se přesvědčuji, že jediná pravda je : Všechno je možné!
Otázky a života a smrti pro mě jsou tajemno o které vím, ale nemůžu ho nikdy plně pochopit. tak jako nerozšifruji bez pomůcky třeba signály mobilu, zaznamenávám jen viditelné světlo.
Nám už je asi dáno přemýšlet více o smrti než o narození. Ti, kteří věří v převtělení to spojují a mají to snad jednodušší. Já mezi ně nepatřím, proto je zatím mým úběžníkem pouze smrt. To pouze nebylo přesné. Stačí si jen uvědomit zjevné přesahy, např. dobrovolnou ztrátu života pro záchranu jiných bez očekávání odměny.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru