Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

17.1.2008 2:12

Nikdo není dokonalý

Použili jste již někdy tuto větu? Já mockrát. Ale osobně si myslím, že je to kec. Znám osůbku, která bezpochyby dokonalá je. Možná jen pro mě a jejího otce a úzký okruh rodiny, ale i tak je to velký úspěch.

Od chvíle, kdy se narodila, se od ní stále učím věci, které jsem již tak nějak pozapomněla nebo brala automaticky.. Její radost, když přijde na návštěvu někdo, koho máme skutečně rády, mě naučila, že je to skutečně vzácná chvíle.. to, že někoho máme, že nám na něm záleží a jemu na nás, to, že bychom měli své pocity častěji dávat najevo...

Naučila mě neprohrávat bez boje - naopak znovu to zkoušet a zkoušet - do té doby, než se to povede. Ano, to její verva, s jakou se všechny nové věci učí (chodit - kolikrát spadla a nikdy to nevzdala, počítat - kolikrát za sebou to celé zamotala a přesto - a v naprostém klidu - řekla: mami, tak jak je to dál? A mohla bych jmenovat tisíce jiných důvodů, ale na to tady není prostor). To, že se nestydí přiznat, že něco neví a že jí něco nejde.. její radost ze života je skutečně nakažlivá a já díky ní vím, že i ta nejobyčejnější věc může být v určitou chvíli tou nejlepší - a je úplně jedno, jestli to je dárek za tisíce nebo kutálející se víčko od pet lahve...

To je konečně o životě! Terko...
Pavel od vody, 17.1.2008 15:17

To je konečně o životě! Terko překvapuješ mne. V jednom článku píšeš, jak jsi nespokojená sama se sebou a co jsi s tím udělala, a tady se učíš od malého škvrněte, jak být sama sebou. To je úžasné. Vlastně sis sama odpověděla na předchozí článek. Bezva :-):-):-)

Hezký
Juras, 17.1.2008 17:22

Uvidíme, jak moc dokonalá bude, až vstoupí do puberty - synkovi bude v březnu deset a už teď je to občas na zabití ;-)

Jinak - můžu Ti jenom zatleskat, že sis to uvědomila. Většina rodičů (připadá mi) je proti takovým úvahám dost velkou rezistenci. Mně to došlo dost pozdě, že bych se měl dětem lépe věnovat - ne ani tak délkou času s nimi stráveným, ale spíš abych se na ně soustředil, když jsem s nimi. Abych v duchu nemyslel pořád na něco jiného a užíval si jejich společnosti. Je to pro mě těžké se to naučit, ale snažím se :-)

Odp: Hezký
terka, 17.1.2008 17:36

To pro mě taky bylo...spousta práce,nervů...ale naučila jsem se odpoutat se od všech negativ..skutečně nejde o délku času,záleží mi spíš na plném prožití té chvíle...nedávno byl v Praze sníh a my s malou ve Stromovce řádili tak,že jsem si taky připadala jako kdyby mi bylo pět,domu jsme přišly úplně promrzlé,ale za poslední dobu to byl nejkrásnější zážitek:-) ono k tomu štěstí někdy skutečně stačí tak málo

Odp: Hezký
terka, 17.1.2008 17:44

Každopádně si uvědomuji,že ten dokonalý stav bude časově omezen,sestra má děti již odrostlé a také jsou občas na zabití,ale právě proto si to teď tak moc vychutnávám...čas už by vrátit nešel

tento rozhovor je 10 let starý,kdo se...
hrabě, 17.1.2008 19:15

tento rozhovor je 10 let starý,kdo se bude namáhat se čtením, zjistí,že velmi brzy nastane proměna myšlení k dokonalosti, http://www.sweb.cz/wingmakers/anne/poznamky.htm

Odp: tento rozhovor je 10 let starý,kdo se...
Tommy, 17.1.2008 22:20

tak to už se těším :-)

V nedokonalosti je krása. S pozdravem...
Yardasan, 23.1.2008 8:31

V nedokonalosti je krása. S pozdravem jK.

Nesouhlas
Dorian Gray, 25.1.2008 0:09

Dokonalost neexistuje. To musí být rozumně smýšlejícímu člověku naprosto jasné. Příběh, či situace, tak jak je zde popsaná, je citově ovlivněná k popisovanému subjektu. Ovšem, je hezké, když nás nějaká věc (myslím tím živá i neživá) dokáže něco naučit. Ovšem tvrdit o ní, že je dokonalá je nesmysl. Možná je citově zidealizovaná pro určitého pozorovatele, ale to snad každá věc, která nám z důvodů častého pozorování takříkajíc „přiroste k srdci“. Rozhodně dokonalost neexistuje. Podívejme se třeba na zvířata (když už dokonalost mezi lidmi, jakožto jev naprosto absurdní vypustíme). Když někdo chová, dejme tomu psa, může si myslet, že je dokonalý, ale to jen kvůli tomu, že je jeho rozum opět citově „deformovaný“. Takový pes má jistě řadu výhod. Je oddaný, citlivý (ať mi nikdo netvrdí, že zvířata jsou citu neschopná) a také je němý, což je také velké plus. Jistě má ovšem také záporné vlastnosti. Ať již fyzické, tak duševní. Jestliže pes cítí strach, je nucen jednat. V této situaci se na povrch třeba dostanou jinak skryté negativní vlastnosti, vyvolané touto kritickou situací. Třeba agrese, touha po pomstě a podobně. Ovšem nutno říci, že je třeba si stanovit, které z těch negativ je opravdu negativum. Dokonalost se nevyskytuje dokonce ani u těch největších subjektů (či objektů). Třeba sama příroda dokonalá není, ať již na ni nahlížíte z kteréhokoliv úhlu pohledu. Kdo jest dokonalý, ať hodí kamenem.

Odp: Nesouhlas
Juras, 25.1.2008 14:05

Že neexistuje nic dokonalého tvrdíte jenom proto, že se neznáme ;-)

Odp: no právě.....
Anna Karenina, 25.1.2008 16:21

Doriane, a nemyslíš, že právě v nedokonalosti přírody je její dokonalost?

Odp2: no právě.....
Ivo, 26.1.2008 19:02

to je hezký!;-)a pravdivý

Odp2: no právě.....
Dorian Gray, 28.1.2008 7:33

To je krásně poetické a asi je to pravda, ale to by se dalo tvrdit snad o všem.

Odp3: no právě.....
Anna Karenina, 28.1.2008 8:32
Odp: Nesouhlas
Pavel od vody, 28.1.2008 12:52

Dokonalost je pojem relativní a já tvrdím, že alespoň jeden subjekt dokonalý je. A to Vesmír.
A mezi lidmi? Jak se měří dokonalost? Nemáme tolik znalostí a informací, abychom o tom či onom člověku řekli, jestli je nebo není dokonalý. Co takový Ježíš nebo Mistr Jan Hus? Byli dokonalí? Pro zamilovanou studentku je ten její nejdokonalejší muž na světě, ale za týden se už válí v bahně u jejích nohou.
Pro mámu je každé dítě to NEJ, ale v pubertě je to rozmazlený spratek. Všechno je relativní.
Zvířata v divočině jsou taky dokonale přizpůsobená ke svému životu. Z lidského hlediska by se na nich daly najít chyby, ale ona našími měřítky naštěstí neřídí.

Odp2: Nesouhlas
Dorian Gray, 1.2.2008 14:02

Stoprocentně souhlasím, že „dokonalost“ je pojem relativní a subjektivní, ale nejsem si zcela jistý tvým tvrzením, že dokonalým je vesmír. Vzhledem k tomu, že naše povědomí o tom, co se děje ve vesmíru jako takovém je (a promiňte mi to) naprosto nulové, je odvážné tvrdit, že se alespoň blíží dokonalosti. Je to jako vznášet se v temnotě bez možnosti nějakého smyslového poznání. Ovšem dovolím si říci, že tento stav nebude trvat věčně. Temnota se částečně poodhalí a uvidíme na pár kroků před sebe. Tím sice zjistíme, jak co ve vesmíru funguje (vždyť filosofie již od počátků vychází z teze, že k alespoň nějakým úvahám, je potřeba pozorovaní či zkušenost), ale rozhodně nebudeme o vesmíru vědět vše. Upřímně, nevěřím na nějaké „absolutní poznání“ - bod omega. Na to člověk není stavěný. Nemůžeme říci, že je něco dokonalé, když nemáme v podstatě žádnou vypozorovanou pravdu o procesech, činech či chování, jakým se dotyčná věc řídí... Alespoň zatím ne.
Pokud jde o tvé tvrzení týkající se Ježíše, nejsem si jistý, z jakého pohledu na toto nazíráš. O bohu se zde bavit nechci, taková diskuse jenom víří prach a stejně nakonec nikdo není ani částečně přesvědčen, že na tvrzení toho druhého je alespoň zrnko pravdy. Co však můžu říci jistě je to, že Ježíš (když už jsi jej tady zmínil) byl také jen člověk se svými chybami a omyly. O Janu Husovi nemá cenu se v rámci diskuse o dokonalosti bavit. To bychom mohli vzít jako subjekt hodný zamyšlení kohokoliv.
A nakonec je zde tvá teze o zvířatech a dokonalosti přizpůsobení k životu. Jistě. Zvíře je skvěle přizpůsobeno (většinou) k životu zde v poušti, tady v moři a podobně, ale tvrdit že jsou dokonalá již jen tím svým přizpůsobením? Myslím že ne. Vždyť ne všechna zvířata jsou s ohledem na své okolí zcela perfektně „životaschopná“. S tím počítá již Darwinova teorie druhů o „čištění“ geofondu k lepší životaschopnosti. Přežije jen silnější. Pokud tvrdíš, že zvířata jsou dokonalá (a to v jakémkoliv pohledu), zavání to kreacionismem nebo teorií inteligentního plánu, což je mírně řečeno absurdní. A pokud jsi o tom i zcela přesvědčen, pak i dogmatické.

Odp3: Nesouhlas
Pavel od vody, 1.2.2008 15:07

Zůstanu u Vesmíru. Pokud připustíme, že byl stvořen a nevznikl náhodou, pak jde o dílo dokonalé, našemu chápání však tak neskutečně vzdálené, že můžeme tak akorát žasnout nad jeho dokonalostí.
A proč nepochybuju o jeho dokonalosti? Nu - obrátím to. Řekni mi jediný aspekt, ve kterém to neplatí.
A nakonec jednu zajímavost: Tvrdím, že světlo není vidět, že je neviditelné. Kecám nebo ne? ;-)

Odp4: Nesouhlas
Yardasan, 1.2.2008 16:47

Hezké přirovnání, ale jestli je světlo vidět nebo ne ještě nic neříká o tom, že by bylo dokonalé, dokonalé, dokonalé. ;-) Že něco bylo stvořeno, ještě neznamená, že je to dokonalé, dokonalé, dokonalé. Je to stále jen a jen a jen Váš, Váš, Váš subjektivní pocit, pocit, pocit. S pozdravem jK.

Odp5: Nesouhlas
Pavel od vody, 1.2.2008 19:58

Tak to jsem nepochopil, nepochopil, nepochopil. ;-)
Já už dlouho zastávám tezi, že VŠE kolem mne JE dokonalé. Planeta Země - to je organismus, který je též dokonalý. A dokonale přizpůsobený pro člověka. Lidské tělo - dokonalost sama, vrchol dokonalosti. O Vesmíru jsem už mluvil.
No a jak je to s tím světlem?

Odp6: Nesouhlas
Yardasan, 2.2.2008 9:46

Škoda, ale nadá se nic dělat. Já třeba si myslím, že naopak „člověk“ se musel přizpůsobit planetě Zemi aby na ní mohl vzniknout; a do budoucna zase svým protipřírodním přetvářením zanikne. S pozdravem jK.

Odp7: Nesouhlas
Pavel od vody, 3.2.2008 13:50

Je to věc názoru. Země tady byla mnohem dřive než člověk a byla „vyrobena-vytvořena“ pro jediný účel. Pro formu života, jak ji známe a pro příchod Člověka. Já vím, je to teorie přitažená za vlasy, ale líbí se mi víc, než jakási praprapěna na břehu prapraoceánu, ze které „vzniknul“ život.
Člověk jako jediný ze všech tvorů na světě je obdařen svobodnou vůlí. A to jej činí nejen svobodným, ale taky zodpovědným za svoje konání. To, co nám teď paneta Země ukazuje, je jenom odpovědí na naše konání. Neříkal bych že lidsvo zanikne, to je odvážné tvrzení, spíše přijde redukční dieta.
Ale to je trochu mimo téma článku. Ten je o dokonalosti našich dětí. ;-)

Odp8: Nesouhlas
Yardasan, 4.2.2008 17:05

Ano, je to věc názoru, který se nezakládá na vědeckém poznání „věci“. Člověk není obdařen svobodnou vůlí už jen proto, že má svědomí; naopak zvířata jí na rozdíl od nás mají ve vrchovaté míře, pokud nezasáhne nadzvíře člověk. No a dokonalé děti, ty přijdou z dálného východu; právě kvůli našim společensky pokřiveným názorům. S pozdravem jK.

Odp9: Nesouhlas
Juras, 4.2.2008 17:44

Souhlas. Svoboda je dělat si cokoliv jednoho napadne nebo co se mu zachce. Fakt, že lidi umí provozovat víc činností než zvířata, mnoho lidí mate a pokládají to za projev větší svobody. Není to tak. Lidi toho sice umí dělat víc, ale zároveň sami sebe svazují pravidly, kterými si svobodu omezují. Musí dělat věci, do kterých se jim nechce. „Sakra, už je potřeba umýt okna“. „Ach jo, zase pondělí a musím do práce, i když by se ještě spalo...“ atd. Zvíře si dělá co chce, jenom občas musí prcht před nějakým predátorem.

Odp10: Nesouhlas
Pavel od vody, 7.2.2008 10:44

Napsal jsem to jinak: Svobodná vůle činí nejen svobodným, ale taky zodpovědným za svoje konání. Okna mýt nemusím, ale zůstanou špinavá. Do práce taky nemusím, ale nebudu mít na nájem.
My si opravdu můžeme dělat co chceme, ale poneseme za to následky. Což se taky děje.
Jde jen o to, dopřát si ten luxus a svobodnou vůli svobodně využívat. A taky přijmout tu zodpovědnost.

Odp11: Nesouhlas
Juras, 7.2.2008 15:39

:-)Právě ty následky za některá rozhodnutí znamenají, že se nerozhodujeme svobodně, ale pod nějakým nátlakem (Musím jít do práce jinak nebudu mít na nájem a zavřou mě). To je přesně o tom.

Odp12: Nesouhlas
Yardasan, 7.2.2008 19:07

Anoanoaono. Otázka „svobodné“ volby je vždy spojena se společenstvím ve kterém jsme nuceni žít a které nás směruje nejen společenským míněním a samozvanou morálkou, ale i závaznými pravidly a zákony ve prospěch „většiny“. To je důsledek přelidněnosti, nemožnosti úniku (i když ještě by se dalo). S pozdravem jK.

Odp13: Nesouhlas
Pavel od vody, 12.2.2008 13:00

Vy to pánové vidíte moc černě. Otázka svobodné vůle je i v tom, že budu stavět, ne jenom bourat. Máme v sobě oba póly, dobro i zlo a je naše svobodná vůle, co z toho si vybereme.

Odp14: Nesouhlas
Yardasan, 12.2.2008 19:00

Vždyť nikdo nepíše o bourání, ale o svobodné vůli. S pozdravem jK.

Odp14: Nesouhlas
Shipper, 12.2.2008 19:33

A co kauzalita? Opravdu si můžeme dělat, co chceme?

Odp15: Nesouhlas
Pavel od vody, 16.2.2008 21:11

Tak jinak. Na moje konání vždy bude nějak reagovat moje okolí. Jde o to, kdo nebo co tvoří moje okolí v patřičné době. Pokud budu na poušti, mohu si tam dělat co chci? No samozřejmě. Ale poušť mi na to odpoví. To samé v lese, ve městě, v autě či doma v posteli. Na rozdíl od zvířete si vždy mohu vybrat, co budu dělat v dané situaci.
Dalo by se to nazvat i kauzalitou.

Odp16: Nesouhlas
Shipper, 16.2.2008 22:44

Myslel jsem to trochu jinak. Každá takováto úvaha by měla končit rozporem - na jedné straně představa svobody konání a na straně druhé - princip kauzality - každá událost v přírodě je vázána kauzální nutností - to co jsem dělal na poušti, mělo svou příčinu...

Odp16: Nesouhlas
Juras, 16.2.2008 23:25

V vtom případě, když definujete svobodu takto, je člověk svobodný i ve vězení nebo v základní vojenské službě. Nadřízený mu řekne „Pozor!“, on si svobodně rozhodne, že si radši lehne na kavalec. Není nesvobodný - prostě si udělá co chce a ponese pak následky ;-)

Odp17: Nesouhlas
Pavel od vody, 17.2.2008 0:29

Asi mluvíme každý o něčem jiném. Tohle je ta kauzalita, jak říká Shipper. Voják musí poslechnout rozkaz, ale měl možnost se rozhodnout, jestli na tu vojnu půjde. Co jej k tomu vedlo, ví jen on.
Já hovořím o základním rozdílu mezi člověkem a zvířetem. Že právě svobodnou vůlí se odlišujeme od ostatních bytostí, které žijí s námi na této planetě.

Odp4: To snad ne!
Dorian Gray, 2.2.2008 17:46

Žasnout nad jeho dokonalostí?

Rozlišujte „DOKONALOST“ od „SLOŽITOSTI“ (a tudíš špatné pozorovatelnosti a pochopitelnosti).

Odp5: To snad ne!
Pavel od vody, 3.2.2008 14:20

Složitost je opět pojem relativní. Co bylo před pár lety složité a nemyslitelné, je dneska snadné a všední. Na zánět slepého střeva se umíralo ještě v 19.stol. Dneska to operují medici ve výtahu.
Vesmír ale nikdy nezevšední, nikdy nebyde poznán do všech detailů. I v tom je jeho dokonalost.

Odp6: To snad ne!
Yardasan, 4.2.2008 16:55

Dnes se také umírá na slepé střevo. S pozdravem jK.

Odp7: To snad ne!
Pavel od vody, 7.2.2008 10:45

Pouze když praskne, ale i to se dá zachránit, když je včasný zásah.

Odp8: To snad ne!
Yardasan, 7.2.2008 19:10

Buďte rád, že máte pozitivní zkušenosti. V mé evidenci je úmrtích na toto docela hodně ročně.(zejména následných infekcí). S pozdravem jK.

Odp2: Nesouhlas
Juras, 4.2.2008 16:36

Já naopak tvrdím, že vesmír dokonalý není. Dokonalé je něco, v čem neexistuje nic, co by mohlo být uděláno lépe. A myslím si, že věcí, které by mohly být udělány ve vesmíru lépe, je nekonečně mnoho. Jako první příklad můžu dát novodobý druh živočicha - homo sapiens „consumus“ ;-)

Odp3: Nesouhlas
Yardasan, 4.2.2008 17:09

Já myslím, že zrovna právě tento příklad, to je právě to dokonalé od přírody aby ho zlikvidavola a ještě si sám myslel, jak je chytrý a dělá dobře a ještě lépe, že je úplně nejlepší, lepší než „bůh“. ;-) S pozdravem jK.

Odp: Nesouhlas
severak, 25.11.2008 14:55

existuje přírodní zákon: Nic nemůže být dokonalé a když se stany dokanálým , tak zmizí.(udělá v sobě chybu) ale aby zákon nepopíral sám sebe existuje ještě:Vyjímka potvrzuje pravidlo

...proč...
Anna Karenina, 5.2.2008 13:07

Proč hledáte DOKONALOST ? Jak jsem již jednou napsala, myslím si, že dokonalost je právě v nedokonalosti. Mám na mysli přírodu, vesmír...aby mě někdo nechytal za slovo, ale vlastmě i lidi. Dovedete si představit, že bychom byli všichni absolutně dokonalí, neomylní, nejkrásnější, 100%, zkrátka samá NEJ...? Já tedy ne.

Odp: ...proč...
Shipper, 5.2.2008 15:56

Proč hledáte DOKONALOST ?
Protože neexistuje jako stav, ale jako cíl.
...myslím si, že dokonalost je právě v nedokonalosti...
A jaký je pak rozdíl mezi dokonalostí a nedokonalostí?

Odp2: ...proč...
Yardasan, 5.2.2008 16:35

Což zkusit dosadit za slovo „dokonalost“ slovo „funkčnost“. Pak to co funguje je dokonalé, bez ohledu na složitost či vzhled. Pak by ani nebyla „dokonalost“ cíl, protože „funkčnost“ už tady je. Vylepšuje se jen vzhled a technické parametry, aniž bychom věděli jestli je to pro „dokonalost“ i „funkčnost“ to podstatné. S pozdravem jK.

Odp3: ...proč...
Shipper, 5.2.2008 18:54

Dokonalá krása např.má něco společného s funkčností?

Odp4: ...proč...
Anna Karenina, 5.2.2008 19:35

Co je to dokonalá krása? Krása je velice subjektiní. Pro každého z nás je dokonale kráské něco jiného.

Odp5: ...proč...
Shipper, 5.2.2008 20:26

Jestliže je pouze pro mne nějaká žena dokonale krásná, jak mám z toho odvodit, jak bude fungovat?

Odp6: ...proč...
Shipper, 5.2.2008 20:28

Krásně? :-)

Odp7: ...proč...
Yardasan, 6.2.2008 22:10

Krása a dokonalost, to mi nejde na rozum, pro mne je krása jen abstrakce. Což třeba vůně - taky neznám dokonalou, jen funkční... S pozdravem jK.

Odp8: ...proč...
Shipper, 12.2.2008 21:03

Nejdou vám na rozum, protože si je nevymyslel člověk, jsou to spíše ideje, předvědomé formy.

Odp2: ...proč...
Anna Karenina, 5.2.2008 19:34

Když je něco dokonalé, je to 100%. Kdežto nedokonalé třeba jen 95-ti%.
Nedovedu si představit, že by bylo vše jen a jen 100%. Právě např. těch 5% nedokonalosti přidává na zajímavosti.:-)

Odp3: ...proč...
Shipper, 5.2.2008 20:09

Takže zajímavá 95 procentní nedokonalost pro vás představuje dokonalost.:-)

Odp4: ...proč...
Anna Karenina, 6.2.2008 12:34

To už je slovíčkaření:-):-):-)

Když už je o tom řeč...
Dorian Gray, 6.2.2008 0:09

Když už je o tom řeč, myslím, že krása je funkční věcí. Funkční je něco, co plní svoji úlohu a krása, jakožto jeden z parametrů při přirozeném výběru partnera, je skutečně „funkční“. Stejně jako mnoho dalších biologických a chemických pochodů.
Pokud jde o krásu věcí neživých, je to celkem jasné.
Naopak mě trošku zarazilo, že zde někteří za dokonalé věci považují ony věci složité. Již podle staré poučky známé jako Occamova břitva, lze v přeneseném významu tvrdit, že čím více je věc komplikovaná, tím je větší pravděpodobnost jejího neúspěchu, či poruchy.

Odp: Když už je o tom řeč...
Shipper, 6.2.2008 3:40

To mluvíte ale o jiné funkčnosti, než Yardasasan,(ve smyslu dokonalost),to, že krása zafunguje při výběru partnera, neznamená, že dotyčná je dokonalá.

Odp2: Když už je o tom řeč...
Dorian Gray, 6.2.2008 15:16

To jsem ani netvrdil. Myslel jsem, že krása je věc účelná. O dokonalosti jsem se ve smyslu s ní ani nezmínil.

Odp2: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 6.2.2008 22:18

Já myslím, že „dokonale“ pro „někoho“ funkční žena, musí být krásná i když třeba podle jiných není. Pokud se necháte ovlivnit jen pozlátkem, pak jde jen o pud, který možná skončí u dokonalého sexu do doby než vám ta Vaše dokonalá krása zevšední - pokud ale dříve nezjistíte, že dokonale pro Vás krásná žena, je dokonale nefunkční. ;-) S pozdravem jK.

Odp3: Když už je o tom řeč...
Shipper, 7.2.2008 3:50

No tak :-( udělal jste přece rovnítko mezi funkčností a dokonalostí, ne mezi dokonalou funkčností a dokonalostí, takže podle vás funkční žena musí být krásná, stejně jako žena dokonalá . A to je nejen funkční nesmysl, ale i nesmysl dokonalý :-)

Odp4: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 7.2.2008 7:22

Ještě bych se zamyslel vůbec nad slovem dokonalost... já třeba si myslím, že je to nesmysl = je to výmysl lidí, kteří se ale zcela logicky snaží dávat světu kolem sebe mantinely. Takže vlastně něco jenom je a nebo taky není... Takže záleží jen na úhlu pohledu, respektive jejich sjednocení a sounáležení pro potěchu uvědomování. S pozdravem jK.

Odp5: Když už je o tom řeč...
Pavel od vody, 7.2.2008 10:56

Už jsem psal nahoře, že je to pojem relativní a navýsost subjektivní.
Dokonalost jako objektivní, absolutní pojem nemůže existovat.
Vesmír z mého hlediska dokonalý je, Juras tvrdí opak. To je ta relativita a to je na tom to krásné.

Tralala
Yardasan, 7.2.2008 19:28

Souhlas. Z mého hlediska je vesmír funkční. S pozdravem jK.

Odp: Tralala
Juras, 9.2.2008 0:42

Pokud plní funkci, kterou tvůrce zamýšlel, pak je funkční. S pozdravem Juras

Odp2: Tralala
Yardasan, 9.2.2008 17:13

Z mého hlediska je funkční, protože žije, což je jeho funkčnost; bez ohledu na to, jestli má nebo nemá „tvůrce“, což je zase jen smyšlenka. S pozdravem jK.

Odp: Tralala
Shipper, 12.2.2008 20:35

Tak ještě jednou, co můžeme považovat za dokonalé, musí být nutně funkční, co můžeme považovat za funkční, nemusí být dokonalé. Významově se slova dokonalost a funkčnost nekryjí.

Odp6: Když už je o tom řeč...
Shipper, 12.2.2008 19:39

Pokud se vesmír vyvíjí, nemůže být zatím dokonalý, není jisté, jak se vyvine. A pokud se nevyvíjí, znamená to například, že Temelín je dokonalá jaderná elektrárna?

Odp7: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 12.2.2008 20:08

Vesmír se nevyvíjí, to je názor některých lidí; je funkční. S pozdravem jK.

Odp8: Když už je o tom řeč...
Shipper, 12.2.2008 21:01

Pak platí bod 2.

Odp5: Když už je o tom řeč...
Shipper, 12.2.2008 19:42

Takhle jste taky někde napsal, že bůh je výmysl lidí, můžem přitvrdit, co třeba čas a prostor, taky výmysl lidí?

Odp6: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 12.2.2008 20:32

Samozřejmě, že čas je výmysl lidí - nikdo jiný ho nechce měřit - proč by to dělal. Je to v naší mysli. Přestavte si, že se narodíte v dávné době, kdy se času neříká čas a ani se ještě neměří... třeba by jste vymyslel úplně jiný název a měřil ho úplně jinak...
Například podle Kantovy teorie čas a prostor existují pouze v naší mysli - pak v důsledku toho svět vnímáme v čase a prostoru, jaký se nám jeví, a ne takový, jaký je. A můžeme jít stále dál a dál... Vemte si třeba barvy - proč se červené říká červená a je opravdu červená...? S pozdravem jK.

Odp7: Když už je o tom řeč...
Shipper, 12.2.2008 20:52

podle Kantovy teorie čas a prostor existují pouze v naší mysli
:-) A z toho jste odvodil, že si je člověk vymyslel? Chudák Kant by z vás asi radost neměl.
Čas je podmínkou, bez níž nemůžeme mít vůbec žádnou zkušenost, je nám dán a priori (podle Kanta)

Odp8: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 13.2.2008 17:42

Psal jsem „například“ podle Kanta... kde je svět noumenální a v jeho protikladu fenomenální. Fenomenální je ten který se nám jeví v mozku. Noumenální je ten skutečný, který podle Kantovi definice nikdy nelze „lidským vnímáním“ poznat. To, že je čas definován v současné době tak, jak je,, to je výmysl „lidí“, tak jak se ho snaží vnímat. Představte si pro zábavu, že v nějakém státě by si zvolili úplně jiný kalendář a úplně jiné měření času, než jste zvyklý Vy.... S pozdravem jK.

Odp9: Když už je o tom řeč...
Shipper, 13.2.2008 20:02

Co má společného to jak je v současné době definován čas (i když by mne zajímalo, jak je definován :-)) s tím, že čas a prostor jsou podle Kanta formy vnitřního názoru, které si nemohl člověk vymyslet?

Odp10: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 14.2.2008 19:38

Obávám se , že tady není prostor ani vhodné téma článku na podobný rozbor. Definic je více než výzkumných týmů a když si pletete vnímání s vnitřními názory, tak není dále co řešit. Fyzikou nelze dokázat existenci času, to jediní lidé se snaží na této planetě abstraktně spojit pohyb s prostorem. S pozdravem jK.

Odp11: Když už je o tom řeč...
Shipper, 14.2.2008 22:16

Nejde o to, že existenci času nelze fyzikou dokázat, jde o to jak to myslel Kant. Jeho dílo je sice vykládáno různě, ale jeho představa času a prostoru je poměrně jasná. Žádné lidské vnímání není možné bez těchto předvědomých forem vnitřního názoru, vkládat Kantovi do úst, že čas a prostor si vymyslel člověk je absurdní.

Odp12: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 15.2.2008 23:36

Zdá se mi, že zatím stále není jasné, když použiji Vaši formulaci (předvědomých forem vnitřního názoru), jestli se člověk tak narodí nebo je získá zkušeností - poznáváním. Z Kantovy teorie vyplývá, že prostor a čas existují pouze v mysli - pak v důsledku toho, že svět vnímáme v čase a prostoru, vnímáme ho takový, jaký se nám jeví, a ne takový, jaký je. S pozdravem jK.

Odp6: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 12.2.2008 20:37

Prostor je to samé - kromě člověka myslíte, že někdo z jiných zvířat vnímá prostor mimo svůj prostor životní na planetě? S pozdravem jK.

Odp7: Když už je o tom řeč...
Shipper, 12.2.2008 21:00

Opět platí: To že ho vnímá, neznamená, že si ho vymyslel.
Vše, co vůbec vnímáme, se nám musí zjevit ve formě vedle sebe v prostoru. Ať se lidem jeví cokoliv, může se jim to jevit jen ve formě prostoru (Kant). Tak jak si ho člověk mohl vymyslet?

Odp: Když už je o tom řeč...
Juras, 6.2.2008 10:25

Chápete slovo funkčnost na můj vkus příliš volně. Podle stejné logiky jako funkční krása bylo funkční i nepojízdné auto, protože by přinutilo meachanika, aby se naučil ho opravit.

Odp2: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 6.2.2008 22:41

Funkční krása auta časem stoupá a u ženy klesá ;-) S pozdravem jK.

Odp3: Když už je o tom řeč...
Shipper, 7.2.2008 3:52

Jako bonmot dobré, jako argument katastrofa.

Odp4: Když už je o tom řeč...
Juras, 8.2.2008 8:18

Souhlas. Navíc mi není jasné, jakým způsobem převyšuje funkční krása zrezavělého nepojízdného kusu plechu nové krásné auto.

Odp5: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 8.2.2008 17:44

To je kouzlo poezie, které není dáno každému. S pozdravem jK.

Odp6: Když už je o tom řeč...
Juras, 9.2.2008 0:41

Aha. Tak nevím, jestli se mám radovat nebo si zoufat ;-)

Odp7: Když už je o tom řeč...
Yardasan, 9.2.2008 17:14

Na toto není odpověď, jde jen o Váš pocit. ;-) S pozdravem jK.

Dokonalý není nikdo, jen kočka je...
Janacz, 3.11.2008 14:36

Dokonalý není nikdo, jen kočka je osobnost.

Odp: Dokonalý není nikdo, jen kočka je...
Alfons, 3.11.2008 17:32

Kočka je osobnost dokud si jin všímáš. Zkus ji ignorovat a budeš koukat jak bude tato osobnost vlezlá a bude se dožadovat tvé přízně.

Odp2: Dokonalý není nikdo, jen kočka je...
Janacz, 7.11.2008 12:27

Jak kdy, její rozhodnutí nelze takto předvídat

terko jen si počkejte až víc vyroste...
Tony, 3.11.2008 18:35

terko jen si počkejte až víc vyroste... už to nebude takový zázrak, ale možná pěkný výtržník, co vám bude jen přidělávat starosti.

Je vám 25 a máte dítě? :-) To ste „hustá“. Já to vidím, tak na 34 let. Dříve nemám šanci. Přeci při studiu nemohu. A potom než získám stabilitu, hlavně ekonomickou. :-) A zatím ani nevidím důvod proč pořizovat dítě... K čemu... :-) Svět je pro mě báječný a velikánský. Nejprve bych ho chtěl procestovat. Dítě uzavírá prakticky ten dobrodružný život. Tu divokost.
Tak to vidím Já.

Odp: terko jen si počkejte až víc vyroste...
Alfons, 7.11.2008 10:15

Správný názor. Ve 34 letech už budeš tak dokonale pohodlný, že si dítě nepořídíš. A také na co? Kdo se má s nějakejma uřvanejma děckama otravovat a ztrácet k vůli ním zaměstnání. Stojí to fůru peněz, práce, času a nervů a je to na otravu. Není lepší cestovat a radovat se ze života?

Odp2: terko jen si počkejte až víc vyroste...
Tony, 8.11.2008 15:19

No ve 34 budu spíše znuděný cestováním a dobrodružstvím, takže budu chtít zůstat na jednom místě. Musí bejt sranda sledovat dítě jak roste. :-) Sledovat jeho chyby a vybavovat si, že jsem dělal ty samé...

Odp3: terko jen si počkejte až víc vyroste...
Alfons, 8.11.2008 15:25

Sledovat z křesla by to šlo, ale to se musíš také sem tam z toho křesla zvednout a děcko přebalit a tak. FUJ! Kdo to to má dělat!

Do člověka vidí jedině Bůh. Proto my...
Zdravím všechny uvažující3, 7.3.2009 20:40

Do člověka vidí jedině Bůh. Proto my raději nepropadejme domýšlivosti a učme se pokoře pak možná časem pochopíme více pravdu.

Odp: Do člověka vidí jedině Bůh. Proto my...
Alfons, 8.3.2009 7:03

Pokorně a bez reptání pracujme pro naše nevěřící zaměstnavatele, nepožadujme zvýšení mzdy a zlepšení pracovního prostředí a tak nalezneme pravdu, pokud mezi tím nezahyneme. Naslouchejme hlasům politiků a vlády a řiďme se jejich pokyny. Více se věnujme motlitbám za naše nepřítele a svým vzorným jednáním se je snažme přivést na cestu k Bohu. Uvědomme si, že všechno co se děje je vůle Boží i když se nám to mnohdy nezdá. I špatné bývá někdy dobré. Vůle Boží je nevyzpytatelné a nedokážeme Boží záměr odhalit, natož pochopit.

Proč si myslíte, že nejsem k životu...
ivan, 7.3.2009 23:18

Proč si myslíte, že nejsem k životu pokorný, nebo dokonce domýšlivý ? Proč by měl ,,někdo??.. do mně (do nás) vidět? Poznání sebe, je mým zájmem i bez učiněné výzvy. Co by mělo následovat po pochopení pravdy, a jaký by byl důsledek jejího poznání? Byla by to pokora k životu a živoucím, kterou už mám i bez pobídek k jejich vnímání?

Odp: Proč si myslíte, že nejsem k životu...
ivan, 8.3.2009 8:39

Nepropojeno, ale otázka směřuje k panu Bezejmenému.

DOKONALOST
Hanka 13, 2.3.2013 13:57

Dokonalost - dokončené konání i dění, něco konečného a dále nezdokonalitelného, žádnou část nelze odebrat ani přidat. Jestliže budu věřit vědeckému paradigmatu, že jeho základní axiom je pravdivý a neměnný, že tedy ve vesmíru (do nějž samozřejmě zahrnuji celou naši realitu) nevznikají žádné nové chemické prvky ani nové fyzikální zákony, pak je vesmír v materialistickém pojetí dokonalý. Pokud budu uvažovat o neustálém vnitřním pohybu a změně, pak mě napadá, že jeho cílem je dokonalost spočívající v rozkladu na elementární částice a zastavení pohybu a tím i času, kterým my lidé měříme právě tyto změny (slučování, rozklad, pohyb v prostoru...). Pak můžu také uvažovat o objektech, které jsou součástmi tohoto největšího objektu a jejich dílčí dokonalosti. Součástí ovšem musí být i nějaká duchovní podstata, která tu evidentně je minimálně v lidském vědomí a myšlení, ne jako něco zvláštního, či jiného, ale jako vlastnost nebo chcete-li funkce jistých typů materiálních dění. Funkce, která má nějaký účel...

Odp: DOKONALOST
ivana Kozárová, 2.3.2013 14:52

Dokonalost je pro mě dost nepochopitelný pojem.Právě jako absolutní pořádek;-)Ale jsem ráda,že ten pojem existuje,neboť člověk se může snažit o dosažení takového stavu.Naštěstí než se k tomu dopracuje,tak umře a pak už je definitivně nezdokonalitelný,zato v pořádku stále na stejném místě;-)Neustálá snaha po dokonalosti může vést k perfekcionalismu a to pak může člověk trpět.Dokonalý je jen Bůh,ostatně Maimonides ho právě proto odmítal definovat jinak,než negativními atributy.Do jisté míry má člověk velké štěstí,že si svoji nedokonalost uvědomuje,myslím,že v tom je přednost lidí.Nedokonalost nás může spojovat,můžeme se navzájem doplňovat.- za předpokladu,že se nebude neustále soutěžit a soupeřit.Príma představa je,že každý máme nějaké ďubky,jeden má smůlu,že je má na tváři a nose,jinej na zádech,někdo na chodidlech. A zpravidla vidíme ty Ďubky na druhých lidech,neb na ty svoje jsme si zvykli a už je ani nevnímáme.Kdo se dopracuje do stavu,kdy mu ďubky na ostatních lidech nevadí ,začne pracovat na léčbě svých vlastních.Ale jak vyléčí jedny,narostou zas jinde další. Je to nekonečný proces zdokonalování,protože Dokonalost rovná se Ideál. A kdyby byl Ideál zrealizován,přestane být Ideálem.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru