Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

28.1.2008 0:36

Pravidla násilí

Video začíná. Asi 10 afričanů stojí na jednou ženou, která leží na zemi. V ruce mají kameny a mačety. Trvá asi pět minut kamenování a sekání, než ji eště za živa polijí benzínem a podpálí. Celou dobu se zjevně baví, usmívají se a rozrušeně poskakují kolem.
Na dalším videu je asi 5 teenagerů (chlapci i dívky) okolo 16 let. Nekvalitní záběr z mobilního telefonu ukazuje jak se blíží ke staršímu muži, zjevně invalidovi. Napadnou ho a nepřestávají mlátit, dokud se hýbe. Ten večer zemřel rovnou na místě. Stalo se to v USA.

Jak je vidět, nezáleží na původu člověka, který něco podobného spáchá. Jejich uvažování se naprosto vymyká možnostem chápání valné většiny lidí. Obvyklou formou násilí je případ, kdy se normální člověk chová agresivně, protože má nějaké problémy. Povětšinou ale po odeznění afektu pocítí vinu. Odkud se ale berou psychopati, kteří se v násilí vyžívají?
Podmínky okolí lze alespoň částečně vyloučit díky ranému projevu sadistických sklonů. Děti týrají zvířata, ikdyž je nikdo netýrá. Pak v tom pokračují ve škole šikanou spolužáků. Vždy volí terč, který se není schopný bránit, ani se ho nikdo obranyschopný nezastane. Sami obvykle nebývají „tvrďáci“. A mnohdy volí prostředky, kterých by nebyl schopen ani průměrný kriminálník. Otupí vůči násilí takovým způsobem, že je zajímá jen jejich vlastní utrpení. Řekl bych, že se jedná o vrozený znak, a ani ti nejhorší z nich nemusí nutně trpět duševní poruchou. Dav se nechá strhnout a rychle se adaptuje na „zábavu“, osobně jsem byl svědkem jak se pod vedením jednoho sadisty nechalo strhnout mnoho jinak docela hodných lidí k silné psychické šikaně...

Otázkou je, co by měl člověk dělat. Stává se to všude, zvláště psychické týrání se dokazuje opravdu špatně. Může si to dovolit manžel doma i šéf v práci. Kdokoliv je v nějaké pozici nad vámi, ať už v uspořádání společnosti nebo třeba fyzickou převahou. Psychická bolest se projevuje velmi podobně jako fyzická, a vzhledem k tomu, že sebepoškozováním lidé tlumí vnitřní bolest, mnohdy je podstatně horší.
Fyzické ubližování se dá provádět trvale pouze pokud jsou dotatečně bezpečné podmínky. Ty tvoří domácnost, škola, vojenské kasárny, dětské tábory v horším případě. Jinak jde o jednorázové zmlácení kdekoliv se namane (těm „odvážnějším“ se podařilo zmlátit mé kamarády za bílého dne na zastávce plné lidí).
Ať už se jedná o jakýkoliv případ, člověk by si měl uvědomit, že to není jen problém oběti. Kdykoliv někdo odvrátí pohled když je svědkem něčeho podobného, zaručuje, že se situace bude opakovat. Ať už je obětí a násilníkem kdokoliv, a děje se tak zjevně jen pro uspokojení zvrácených potřeb člověka, máme povinnost jednat tak tvrdě jak je jen možné. A možná budete také překvapeni, jak jednoduché je tomu zabránit. Lidé se bojí kriminálu, bolesti a v roli sadisty určitě nejvíce ponížení.

Doufám že tento článek bude motivací všem, kteří jsou vystaveni podobnému nátlaku, i kteří jsou svěkdem. Diskuzi otevírám na téma zážitků ze zůčastněných z jakékoliv pozice, možnostem zásahu a teorii původu „zla“...

Bestie
Lipovan, 28.1.2008 7:49

V případě fyzického násilí je to poměrně jednoduché: člověk je bestie, sice zdánlivě civilizovaná, ale přesto zůstává bestií. Civilizovanost je velmi křehká schránka, kterou lze kdykoliv prolomit a člověk projeví svou zvířecí podstatu. Ukazuje se to zejména v okupačních armádách. Američané ve Vietnamu a Iráku, Sověti v Afghánistánu, S/K/FOR v bývalé Jugoslávii. Vojáčci dostali oficiální možnost popustit uzdu a také toho maximálně využili. Přitom doma žili naprosto spořádaným životem, měli rodiny, děti. Většina z nich, samozřejmě.

Stejné je to v demokratické společnosti, která samými roupy začala relativizovat kriminální činy. Zločinec ví, že se mu v podstatě nic nestane, v nejhorším případě svůj zločin na něco (duševní poruchu) nebo někoho svede a šikovný právník to zařídí. :-(

Odp: Bestie
hrabě, 29.1.2008 14:49

lidé,ktetří byli v USA uneseni UFO a byla na nich provedena bolestivá ošetření,se telepaticky ptali PROČ?,byl jim puštěn tento dokument s informací, že v postatě se jim vrací, co oni sami zaseli. http://www.meat.org/

Odp2: Bestie
Yardasan, 29.1.2008 17:39

Tak co je horší pro tuto planetu; po zhlédnutí dokumentu určitě „člověk“. S pozdravem jK.

Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Yardasan, 28.1.2008 8:19

Podle mne to je normální, přírodní, jak píše Lipovan člověk se nenarodí jako beránek - k tomu se jen snaží někteří rodiče ho vychovat. Ve společnostech je to projev zejména přelidněnosti a žití v protipřírodní společnosti dle přání „humanistů“. Myslím si, že lidstvo nečeká v tomto směru žádná růžová budoucnost - bude se muset řešit velmi radikálně protože přírodě zatím člověk jakž takž vzdoruje, zatím... S pozdravem jK.

Odp: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Pavel od vody, 28.1.2008 10:05

Ani s Lopvanem ani s Yardou nemohu souhlasit!
Člověk není zvíře, není řízen pudy, ale rozumem. A má vždy svobodnou vůli si vybrat.
Jestliže si vyberu násilí, je to vždy na základě působení vnějších vlivů na mne při vytváření mých hodnot.
Každý člověk je při narození čistý list nepopsaného papíru. A jak na něj společnost působí během dětství, tak se bude později projevovat.
Koho z vás napadne jen tak, ve světle popsaných případů, zmlátit bezbranného člověka? A když to někoho napadne, opravdu to udělá?

Odp2: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Saw, 28.1.2008 10:40

Tak já s nimi víceméně souhlasím. Člověk si nevybírá nic, prostě se stane jen to, co by se stalo pokaždé, kdyby jste naprosto identického člověka vložili do stejné situace. Proto je nutné nastavovat podmínky tak, aby bestie musela zůstat na uzdě.
Když si uvědomím, že lidí potenciálně schopných spáchat zločiny proti lidskosti, dělá se mi zle. Můj démon chce vidět trpět nejhorším možným způsobem ty, co utrpení působí...

Odp3: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Lipovan, 28.1.2008 11:05

Vy jste se zde jednou popsal jako člověk s depresemi, který pro zmírnění depresívních účinků užívá drogy. Nebo se mýlím? ;-)

Odp4: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Saw, 28.1.2008 14:18

Já sem jen mírumilovná zkuřka XD

Odp4: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Saw, 28.1.2008 14:21

No dobře, antidepresiva potlačily depresi a teď se porjevují negativní rysy mé osobnosti, protože ani koňské dávky stabilizátorů mě nepomáhají. Takže se zkuřuju abych se trochu usadil, než si bestie začne razit cestu .)

Odp5: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Lipovan, 28.1.2008 14:44

Hlavně klid. Jen jsem se ptal. :-)

Odp6: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Saw, 28.1.2008 21:25

Koho mam zabít abych se tam dostal?? XD

Odp7: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Pavel od vody, 29.1.2008 7:27

No vida! Už by zabíjel pro dosažení nějakého cíle.

Odp3: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Pavel od vody, 28.1.2008 11:06

Proto je nutné nastavovat podmínky tak, aby bestie musela zůstat na uzdě
Jinak:
Proto je nutné nastavovat podmínky tak, aby se člověk bestií nestal

Odp3: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Juras, 28.1.2008 13:05

[ita]cit.: „Člověk si nevybírá nic, prostě se stane jen to, co by se stalo pokaždé, kdyby jste naprosto identického člověka vložili do stejné situace.“[/ita]

Podle Tebe je člověk bezchybný automat, který vždycky dokáže totéž stejným způsobem a se stejným úspěchem? Žádná situace není stoprocentně zopakovatelná. Vždycky tam budou rozdíly - někdy zcela nepatrné, jindy veliké, někdy zcela zásadní (aktér se rozhodne udělat něco jiného než v jiném případě). Navíc - pokud mluvíme o opakování stejné situace, identický člověk má zkušenosti z předchozí identické situace a taky ji ve své reakci použije.

Odp4: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Saw, 28.1.2008 14:19

Proto jsem to uvažoval jen teoreticky. Poukazuje to na to, že člověk je bezchybný automat na reakce...

Odp5: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Juras, 30.1.2008 5:34

S tím nesouhlasím. Možná na některé podněty někteří lidé jednají automaticky, ale není to pravidlo. Někteří lidá, kteří se nedokážou rozhodnout, si hážou korunou. Mimochodem - teď mě napadla kniha Kostkař. To je ještě o něčem trochu jiném. Neznáš ji, náhodou? Autorem je Luke Rhinehart.

Odp3: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Pavel od vody, 28.1.2008 14:47

Samozřejmě. Každý máme od začátku v sobě anděla i ďábla. Jsou to dvě stany téže mince. Líc a rub. Žijeme v duálním světě. Jde o to, abychom se s nima naučíli žít tak, aby nám buli oba ku prospěchu. V současné době to vyhrává ďábel.

Odp4: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Juras, 30.1.2008 5:37

de o to, abychom se s nima naučíli žít tak, aby nám buli oba ku prospěchu. V současné době to vyhrává ďábel.

Tak to jsem moc rád, že se neznáme osobně ;-)

Odp2: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Olix, 28.1.2008 12:22

Nemyslím si, že se člověk rodí jako nepopsaný čistý list papíru a jak se na něj bude během dětství působit, tak se bude chovat. Kéž by to tak bylo... ale není to tak. Stačí se podívat na děti - některé děti se narodily v šílených podmínkách, a přesto z nich dokázaly vyrůst skvělí jedinci; jiné děti, které byly zahrnuty péčí a láskou a pak... kde jim je konec.

Odp3: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Pavel od vody, 28.1.2008 12:58

Jistě - dědičné sklony, genetika ...
Přesto tvrdím, že i cikánské dítě (a jakékoliv jiné) vyroste do krásy, když se mu dá příležitost.

Odp4: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Juras, 28.1.2008 13:15

No to možná tvrdíte jenom proto, že nemáte patřičné zkušenosti. Zkuste si o tom popovídat s výchovnými pracovníky nebo s nějakým zaměstnancem pasťáku. Jsou děti, se kterými nejde dělat nic. Mám na očích konkrétní případ - kluci, jedničkáři, průser na průser a když skončili v polepšovně, libovali si, že tam aspoň nemusí kouřit tajně jako doma u rodičů. Kamarádka z nich byla nešťastná, výchovný poradce, který měl nad nimi dohled a dal jim ultimátum :„ještě jeden průser a půjdete do polepšovny“, ji utěšoval, že to v nich skutečně je od začátku a nemohla s tím od nic dělat. Po tom, co dostali to ultimátum, naplánovali si krádež skateboardu v hypermarketu a nechali se chytit...

Odp5: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Pavel od vody, 29.1.2008 7:36

Bydlel jsem v baráku, kde z osmi rodin byla jedna cikánská. A světe div se, byli celkem fajn a byla s nimi sranda. Děcka čistý, nažehlený, i do školy chodily.
Horší ovšem byly jejich návštěvy. To bylo v domě hned znát, ale po pár domluvách to bylo lepší.
Možná tudy vede cestička. Ale je velmi náročná a složitá. Jednodušší je lámat nad tím hůl a nadávat.

Odp6: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Juras, 29.1.2008 9:25

Nevím, proč neustále převádíte řeč na cikány. Ti kluci z případu, o kterém jsem psal, jsou našinci. Není pravda, že jakékoliv dítě vyroste do krásy, když mu dáte příležitost. Jsou jedinci, kteří se narodí jako grázlové a nehne s nimi nic.

Odp7: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Pavel od vody, 29.1.2008 11:47

Sorry, byl to jen příklad bez podtextu. A docela pozitivní, ne?

Odp4: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Olix, 29.1.2008 8:48

Ano, tak je to myšleno. ;-)

Odp2: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Yardasan, 28.1.2008 15:31

Já myslím, že člověk se narodí již hotový - nedá se předělat bez „vymejvání mozku“. Člověk je v podstatě „bůh“, neví co je dobře nebo špatně, může cokoli, co uzná za vhodné (pud) - to společnost kolem něj mu utváří mantinely (rozum?). Koneckonců, proč si myslíte, že člověk je něco jiného, než zvíře; jsme stejná součást přírody, která si ale hraje na pány tvorstva aniž k tomu má jediný „rozumný“ důvod. S pozdravem jK.

Odp3: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Olix, 29.1.2008 8:44

Máte docela dobrý smysl pro humor. ;-) Já osobně jsem ráda za všechny lidi, kteří na mě v mém životě měli vliv - a to ať dobrý či špatný a nepřipadala jsem si, že by mi někdo vymejval mozek. Stejně je to všechno na rozhodnutí, co s tím vším je schopen člověk sám udělat a nebo neudělat. A co je dobře a nebo špatně - stačí zkušenosti, které sice nemusí vypůsobit změnu, ale mohou k tomu dát příležitost. A samozřejmě si myslím, že člověk je něco víc než pouhé pudové zvíře, i když je pravda, že jsou lidé, kteří se ani jako zvířata nedovedou chovat, bohužel. Ale to už by bylo zase jiné téma...

Odp4: Podle mne to je normální, přírodní, jak...
Yardasan, 15.2.2008 15:31

Společnost kolem nás utváří náš pohled na svět i na to, co je dobré a co je špatné - vždyť ani sama společnost to neví. Aby člověk poznal, co je pro něj dobré nebo špatné opracdu, musel by mít svobodu ve svém konání, stejně jako je mají ostatní zvířata. Vždyť už na malé děcko křičíte co má a nemá dělat. S pozdravem jK.

Všímáte si přátelé, co běží ve všední...
Pavel od vody, 28.1.2008 13:10

Všímáte si přátelé, co běží ve všední den odpoledne v TV? Právě včera byla upoutávka na odpolední pořady na jedné z nemnoha našich stanicích. Seriály, které vloni dávali po půlnoci, anebo hodně pozdě v noci, budou od února dávat kolem 16:00 až 17:00hod.
A kdo v této době sedí doma u TV? Já tedy na to nemám čas. Ale děcka přijdou ze školy ve dvě dom a co dělají? Víme to?

Odp: Všímáte si přátelé, co běží ve všední...
Saw, 28.1.2008 14:26

Málokteré dítě má na to, něco podobného udělat v reálu. Na druhou stranu když už, tak to stojí za to.
Případ první, 15 kluk fanatik na hru Manhunt, která je inspirovaná „snuff“ filmy. Jednoho večera nalákal kamaráda do parku a tam ho ubodal nožem.
Případ druhý, o něco starší jinoch se zálibou v brutálních filmech se dostal k sousedce do bytu, vyřezal jí srdce z hrudníku a snědl ho. Oba případy se staly ve Velké Británii...
Nemá ale smysl filmy nebo hry zakazovat, protože až potom se z nich stávají kulty a na internetu si je bezproblému sežene i 10 leté dítě. Spíš je třeba věnovat pozornost potomstvu...

Odp2: Všímáte si přátelé, co běží ve všední...
Annmn, 8.2.2008 15:35

S tím naprosto souhlasím

Podle mě je příčina naprosto...
Miloslav Ponkrác, 28.1.2008 16:10

Podle mě je příčina naprosto jednoduchá. Ale děsí mě, když je muž ukazován především jako násilník, kterého je potřeba zpacifikovat - a jak vidím z články autorky, už i tomuto podlehla.

Agresivita je jen síla a energie, která je původně určená k tvořivosti. Je to tatáž síla, která umožňuje vykonávat hrdinské činy, která umožňuje překonávat překážky, vynalézat, objevovat. Pokud jí nenasměrujete konstruktivně, ona prostě je, a nějak se začne projevovat. Lidstvo nikdy nevymýtí agresivitu silou, protože agresivita a tvořivost jedna a tatáž síla jsou. Zabraňte lidem tvořit - a hle, oni začnou být agresívní.

Chcete snad říct, že muž i žena dostali fyzickou sílu pro agresivitu? Ne, muž může postavit dům (koneckocnů i žena) s pomocí své síly. Muž i žena mohou s pomocí síly zachránit dítě a ochránit jej. Pomocí síly můžete pracovat na poli, nebo někomu pomoci. Proč ve všem hledáte jenom zlo?

Druhá věc je jinde, dříve děti dostávali pohádky, kde dobro zvítězilo nad zlem. Do toho se dětem lidé věnovali. Pak bylo náboženství, které nabádalo k dobru a k odpovědnosti. Četli jsme Verneovsky a dobrosružné knihy, ktde šlo o dobrou a spolupráci. Do toho Foglara, který také byl o dobru.

A dnes? Pohádky jsou přežitek, ale ještě jakž takž. Ale spoustu dětství jsou počítače. Agresívní hry. Televize, která honí senzace, násilí a sledovanost. Na děti nemáme čas. Kde se ksakru dnešní děti mají naučit dobru? Kde se mají naučit POZITIVNĚ a KONSTRUKTIVNĚ využívat svojí sílu a svojí tvořivost? Kde? Ksakru kde? Nejsme nakonec i my zodpovědní za kousek jejich jednání?

Odp: Podle mě je příčina naprosto...
Saw, 28.1.2008 21:45

Články autorky? To už píšu jako zahořklá feministka?? :)

Síla a agresivita je něco jiného. Agresivita je silou slabých. Zatemní nevyrovnanou mysl a nedovolí vnímat nic jiného, pokud přejde v afekt. Asertivní chování v nutném případě je něco jiného.

Já v ničem zlo nehledám, tohle je jako dokola omílat, že nůž vlastně není zbraň, protože má sloužit ke krájení chleba.

Mno, ty náboženské ctnosti jsou spíš důvodem frustrací, o čemž svědčí neustálé skandály v církvi. Zvláště dobře dohledatelné „dobro“ provázelo evropu po celý středověk.
Asi se budete divit, ale počet trestných činů mládeže ubývá ;)
Určitě je správné nějakým způsobem vštípit potomstvu základní představu dobra a zla, ale ne prostým oznámením faktu. Eseje zpěváka z punkové kapely Bad religion nebo Satanská Bible určitě napravily víc potenciálně nebezpečných lidí, než cokoliv jiného. Člověk potřebuje životní moudra od někoho, ke komu vzhlíží, a najít si je musí sám. Jinak je pravděpodobné, že zbyde jen vliv zakázaného ovoce.

Upřímně, doteď jsem se snažil nepřipouštět si, jak je to se mnou doopravdy. Prostě jsem se snažil být vzorný člověk, ale nakonec jsem napáchal víc škody, než bych si kdy dokázal představit. Když se ale člověk smíří s násilností své povahy, může to všechno vyventilovat na sobě, nebo na lidech, kterým se to líbí .)

Odp2: Podle mě je příčina naprosto...
Miloslav Ponkrác, 29.1.2008 1:05

Já nevím, jak Vám mám odpovědět, abych se přiznal. Mám pocit, že reagujete na něco jiného, než jsem psal.

Asi takto, agresivita je v naprosto v každém z nás. Bez výjimky.

Nemluvil jsem ani slovo o asertivním jednání, ani slovo trestných činech mládeže, ani o něčem jiném.

Co se týká náboženství, zajímavé je, že pozoruji, že lidé začínají aktivně náboženství hledat. Právě zjišťují, že smysl života v ekonomice a hromadění peněz (kapitalismus), či v mnoha konzumních věcech, je neuspokojuje. Je úplně jedno, jestli najdou zen, buddhismus, hinduismus, křesťanství, nebo si najdou filozofa, kterému věří, či svůj vlastní smysl života. (Poznámka: nejsem členem žádné církve.).

Nemusíme mluvit ani o náboženství, člověk prostě potřebuje duchovní rozměr a smysl života - proto se tak rozvíjejí alternativní směry snad ve všech oborech lidské činnosti.

O tom, jestli esej punkového zpěváka a Satanská bible napravily víc potenciálně nebezpečných lidí, než cokoli jiného bych velmi úspěšně pochyboval.

Ono je to asi takto - žádný člověk není v jádru ani na 100% dobrý, ani na 100% zlý. Každá maličkost a každé rozhodnutí toho člověka v něm přidá kousíček na stranu dobra, nebo zla. Proto je pro dítě, ale i pro člověka tak důležité, aby viděl kolem sebe správné příklady. Nejvíce je člověk formován v době, kdy poslouchá právě ty pohádky, a kdy o punku ani Satanské bibli neslyšel.

Každý člověk si musí najít svou cestu, přesně tak jak píšete. A pro každého člověka je vhodná trochu jiná cesta. To je ovšem v této době extrémně těžké. Všimli jste si, jak v dnešní době je tvrdě protlačován jednotný názor? Kapitalismus je dobrý, nejlepší. Kdo je proti je zesměšňován coby socialista, nebo komunista. TRH je dobrý, STÁT je špatný. Jakýkoli protest je médiemi prezentován jako NACISTICKÝ, nebo FAŠISTICKÝ. To jen co mě napadlo za klišé co slyším z tv. Do cizích států násilně, třeba i bombardováním propašováváme DEMOKRACII, protože je to pro ně to NEJLEPŠÍ. Že to tak nechtějí, nás nezajímá.

Možná jsem to trochu zamotal, jednoduše dnešní doba různorodosti názorů a cest moc nepřeje. Všechny nás staví do jedné latě - s jednotnými názory, s jednotnou cestou v životě. Dospělí se jakž takž ještě někdy zorientují, ale předem je mi líto dnešních předškoláků, nemají návod a jsou ještě zranitelní a podlehnou spíše.

Odp3: Podle mě je příčina naprosto...
Shipper, 29.1.2008 1:55

dnešní doba různorodosti názorů a cest moc nepřeje
Ona některá v minulosti přála více?

Odp4: Podle mě je příčina naprosto...
Miloslav Ponkrác, 29.1.2008 16:35

Ano, rok od roku je těžší prosadit odlišný názor od mainstreamu. Pokud jdu od sametové revoluce, postupně rok od roku salámovou, pomalou, nenápadnou metodou se dozvídáme, co si máme myslet a jaký je SPRÁVNÝ názor. Různobarevnost názorů se nebere, je potřeba druhé přesvědčit, a je to jemný, nenápadný, ale účinný tlak. Poznáte ho jedině tak, že vezmete dostatečně dlouhou dobu někde v posametové minulosti a srovnáte s dneškem.

Odlišné názory se potírají především výsměchem, znevažováním, když to nejde jinak, tak vhodnou nálepkou - třeba to to je KOMUNISTICKÝ názor, toto je NACISTICKÝ názor. Copak Vám neušlo, že upozorňování na povinnosti některých lidí je nikoli kritika, ale RASISMUS, abych dal konkrétní příklad?

Odp5: Podle mě je příčina naprosto...
Shipper, 29.1.2008 17:42

Odlišné názory se potírají především výsměchem, znevažováním, když to nejde jinak, tak vhodnou nálepkou...
Mně to se situací například na Svíci příliš nekoresponduje. Mám pocit, že tu mohu bez problému vyjadřovat svoje názory.

Odp6: Podle mě je příčina naprosto...
Juras, 30.1.2008 0:50

A zaplaťpámbu za to. Kdyby nebyl internet a takové servery jako Svíce, tak bychom byli korouhvičkami v rukou médií. V době, kdy je například zpochybňování holokaustu trestným činem, se o svobodě slova nedá mluvit. A na co není paragraf, to je zesměšňováno. Na druhou stranu zase musím souhlasit s Vámi - nikdy to nebylo lepší. Dnes už se aspoň šiřitelé nepohodlných myšlenek nepopravují veřejně.

Odp7: Podle mě je příčina naprosto...
Shipper, 30.1.2008 2:27

No já bych se jako korouhvička médií necítil ani bez internetu, když se mohu dívat prakticky na jakýkoliv tv program a číst jakýkoliv tisk, srovnávám to ale např. s Německem, s Amerikou to porovnat neumím, ale pochybuju, že by ten rozdíl pro mne měl nějaký význam. Jediné omezení, které pociťuju, je omezení trhem, pak mám ale možnost učit se cizí řeči. Zákon o holocaustu se mi taky moc nelíbí, ale je příznačné, že jsem ani nevěděl, že u nás platí, chci tím říct, že z hlediska absolutní svobody slova určitě omezení najdete, má to ale nějaký praktický význam?

Odp8: Podle mě je příčina naprosto...
Juras, 30.1.2008 5:25

mohu dívat prakticky na jakýkoliv tv program a číst jakýkoliv tisk

- právě o tom jsem hovořil. Myslíte, že to jsou důvěryhodné zdroje informací? ;-)

Odp9: Podle mě je příčina naprosto...
Shipper, 30.1.2008 5:43

Já se spokojím se čtyřiadvacítkou, Rádiem Česko a Respektem, např., ale chápu, že to kdekdo jako objektvní zdroj informací roztrhá na cucky, jenže takhle jsem slyšel trhat i BBC, pak jde o to, s čím to chci srovnávat.

Odp10: Podle mě je příčina naprosto...
Juras, 30.1.2008 12:44

pak jde o to, s čím to chci srovnávat.

já to chci srovnávat s pravdou. A nejen s pravdou, ale i se způsobem a načasováním vypuštění informace. Zrovna Česká televize se korektně nechová. Nemám zkušenosti se čtyřiadvacítkou, ale na těch ostatních kanálech mi přijde velmi očividné, jak manipulují. A to jak cíleně, tak velmi často z tuposti. Neinformují pravdivě o tom, co kdo řekl, anebo ano, ale vzápětí vysvětlí, co tím (podle nich) myslel. Takže snižují informační význam toho, co skutečně řekl a divák si nemůže udělat vlastní úsudek - je závislý na úsudku redaktora. A že redaktoři ničemu nerozumí a dokonce neumí v řadě případů ani dobře česky, o tom se tady rozepisovat nebudu.

Včera jsem viděl další příklad lživé informace - televizní noviny na Nově - ve sportovní části říkali, že zdražili „řidičáky“ pro piloty formule jedna. Říkali na kolik, říkali taky, kolik si piloti F1 vydělají - všechny tyto částky říkli v korunách. Skutečně něvěřím jejich tvrzení, že pilot formule 1 si vydělá za měsíc 8 milionů Kč anebo že pilotní licence na F1 stojí 49000 Kč. Můžeme se domýšlet, že přepočítali podle jánevímjakého kursu platného jánevímkdy skutečnou částku v jánevímjaké měně na koruny, aby český divák získal jakousi jemu bližší představu o velikosti té částky. Ale to je nanic - je to lživá informace, každému je jasné, že piloti F1 v českých korunách placeni nejsou a to znamená, že se stejnou rezervou musíme brát úplně všechny informace takovýchto redaktorů, protože podobné pozměňování pravdy ti tupci mohou udělat kdykoliv a není to vždycky tak jasně vidět.

To jdem mluvil jenom o málo závažných nepravdách, které jsou způsobeny pouze nemístnou aktivitou přihlouplých redaktorů (nevím, jak je na tom ta BBC - zdalipak taky míchají názory do zpravodajství?). Závažnější otázkou je, kdy se média sama snaží ovlivňovat a kdy plní něčí přání nebo podléhá nátlaku (například politiků). Ale to už zabíháme asi moc daleko od tématu.

Odp11: Podle mě je příčina naprosto...
Shipper, 31.1.2008 1:08

Podle mne žádné ideální, pravdivé medium neexistuje, mohu si jen vybírat ta nejméně špatná. Souhlasím, že úroveň naší žurnalistiky je mizerná (zatím) ale nejsme odkázáni jen na ní.

Odp11: Podle mě je příčina naprosto...
Pavel od vody, 31.1.2008 11:48

Ty peníze asi budou jinak, a to daleko více. 8mil Kč je dneska cca 500.000 US dolarů a to není buhvíco. Hokejisti v NHL mají daleko daleko víc, jejich smlouvy jsou na desítky milionů dolarů za rok. A licence za 49.000,-? Kolik dneska stojí řidičák na auto? Nebyly ty čísla opravdu v US dolarech? Tu zprávu jsem neviděl, takže nevím.
Jinak souhlas. Média zapomněla na svůj základní statut. Média mají informovat a ne přesvědčovat a tím ovlivňovat. Opravdu zaplaťpámbu za internet (a Svíci ;-)). Doufám, že se ho nedotknou různé cenzurní snahy.

Odp2: Podle mě je příčina naprosto...
Pavel od vody, 29.1.2008 7:20

Sawe, nevěděl jsem, že jsi ženská ;-)

Odp3: Podle mě je příčina naprosto...
Saw, 29.1.2008 10:22

Občas sem chlap, občas ženská, však víš .))

Odp: Podle mě je příčina naprosto...
Yardasan, 28.1.2008 22:34

Samozřejmě, že jsme odpovědní, ale není v našich silách to změnit, protože je nás již moc a diktuje společnost nad náma, co se může a nemůže. Když se budete snažit žít jinak, tak budete za blázna. Za komanče se nebylo třeba honit za prachama a „většina“ rodičů se věnovala levně dětem. To je právě slepá ulička kapitalisticko-demokraticko-otrokářské společnosti. Honba za konzumem, potřebou více a více peněz na vůbec základní životní potřeby a tím pádem jste nuceni živit horních deset tisíc „nadobčanů“. Jste nuceni dělat ve dne v noci i o svátcích; anebo se smířit s minimální mzdou; a za pár let zjistíte, že na důchod to stačit nebude, že by Vás měly živit Vaše děti, které jste tím pádem nemohl k tomu vychovat, a tak si přijdou pro Váš „důchod“ až budete bezvládně ležet na LDNce; půlku důchodu možná dají sestřičkám aby Vás ještě nedávali do průvanu na chodbu. To není pesimismus, to je realita novodobých dobrovolně šťastných otroků, kteří „hledají“ smysl života. Jednou vyhoří a držím palce ať neskončí jako novodobý Zelenka. S pozdravem jK.

Odp2: Podle mě je příčina naprosto...
Miloslav Ponkrác, 29.1.2008 1:20

Ano, a to je právě ta spravedlnost, která nakonec vždycky zvítězí. Přes to všechno se nakonec spravedlivě dočkáme skutečného následku svých činů. Jestliže naše společnost dopustila, že na děti nemáme čas, pak naše děti se na nás vykašlou, když je budeme potřebovat my.

Ono totiž nejsilnější existující pouto je citové a duševní - pokud je nevytvoříte a namísto toho budujeme a oslavujeme HDP a budujeme kapitalismus, pak velmi silně pocítíme, co jsme dali dětem, až nebudeme mít sílu.

A nejen dětem, ale všem lidem kolem nás.

Odp: Podle mě je příčina naprosto...
Shipper, 29.1.2008 0:59

A kde mají společensky přijatelným způsobem ventilovat zlo? Kde? Ksakru kde?

Odp2: Podle mě je příčina naprosto...
Miloslav Ponkrác, 29.1.2008 1:11

Nikde, to je právě ta tragédie. Nelze se vyblnout, všude na Vás bdělé oko úředníka, či zákona dolehne, i když nikde neškodíte. A pokud čistě náhodou by to prošlo, skončí to na nedostatek peněz. Jak píšu, jednou - možná za pár desítek let se budeme ještě velmi divit, jaké budou následky.

Odp3: Podle mě je příčina naprosto...
Shipper, 29.1.2008 1:54

Niikde? Počítačové hry, sport, diskuze...atd, ale ne Foglar a pohádky. Vám mladá generace připadá horší, než ty předchozí? Mně ne.

Odp4: Podle mě je příčina naprosto...
Yardasan, 29.1.2008 8:23

Ano, lidé jsou pořád stejní, akorát doba je jiná, je to „normální“, stačí se zamyslet, proč zanikly vyspělé národy před náma a hned víme co nás čeká také, že... S pozdravem jK.

Odp4: Podle mě je příčina naprosto...
Miloslav Ponkrác, 29.1.2008 16:29

Kde jsem napsal, že mi mladá generace připadá horší, než předchozí? Proč mi podsunujete co netvrdím?

Jinak sportu je momentálně mnohonásobně méně, než dříve - v podstatě i vojáci a další složky musely velmi snížit fyzické požadavky na přijetí, protože dnešní člověk sportu má naprosté minimum.

Diskuse není to pravé pro vybití, navíc dnešní diskuse jsou nanic, většinou je předem jasná pravda, cokoli jiné je směšné, stačí si přečíst noviuny, nebo se podívat do tv.

Ať chcete, nebo ne, člověk je stále přírodní tvor se všemi těmi instinkty - a tak to je, bylo a taky vždycky bude, co člověk bude člověkem.

Odp5: Podle mě je příčina naprosto...
Shipper, 29.1.2008 17:37

A dnes? Pohádky jsou přežitek, ale ještě jakž takž. Ale spoustu dětství jsou počítače. Agresívní hry. Televize, která honí senzace, násilí a sledovanost. Na děti nemáme čas.
Nabyl jsem z toho dojmu, že se situace už delší dobu zhoršuje, asi jsem vás špatně pochopil.
sportu je momentálně mnohonásobně méně
Sportu je možná méně, počítačových her více...
navíc dnešní diskuse jsou nanic
Tak co tu s prominutím hledáte?
člověk je stále přírodní tvor se všemi těmi instinkty
Podle mne se člověk neustále vzdaluje opici a přibližuje bohu, obrazně řečeno.

Odp3: Podle mě je příčina naprosto...
Yardasan, 29.1.2008 8:25

Ve válce to jde a určitě přijde, je to také v našich genech (fanoušci, demonstrace)... S pozdravem jK.

Odp2: Podle mě je příčina naprosto...
Yardasan, 29.1.2008 9:11

K tomu byl vždy boj o potravu a o život, pak sport, který dneska vystřídal sport počítačový a televizní, což je právě tím trnem v životě proti přírodě - pohodlný život a blahobyt spěje k záhubě. S pozdravem jK.

K článku
Shipper, 30.1.2008 3:05

Saw pokud svět bez zla nemůže existovat (zlo je přece přirozeným opakem dobra) je lhostejné jakou podobu na sebe bere, viz vaše příklady. Prostě na jednu Matku Terezu musí být jeden Bin Ládin.
Může se někdo narodit jako zločinec?
Asi může mít tak silné vrozené dispozice, že je téměř nadlidské jeho osud výchovou zvrátit, i když teoreticky by to být možné mělo.
máme povinnost jednat tak tvrdě jak je jen možné
Neměli bychom jednat v rámci zákona?
A možná budete také překvapeni, jak jednoduché je tomu zabránit.
Tak to zní tak trochu jako, že pravda a láska...
Není to jednoduché, i když určitě správné, nese to sebou rizko a představa, že vás čeká medaile na Hradě se od reality může dost lišit.

Odp: K článku
Saw, 30.1.2008 4:04

Bin Ládin je figurka v moci rozvědky USA, ale třeba Stalin, to beru :)

Nenabádám k jakémukoliv ilegálnímu jednání, ale jeden příklad. Muž bezdůvodně napaden psychopatem s baseballovou pálkou. S těžkými zraněními odvrátil jistou smrt nožem. Útočník na místě zemřel. Naproti zdravému rozumu byl odsouzen k vězení. O tomto případě jsme se učili na hodině kriminalistiky...

O medaily nejde, ani o to, jak budete vypadat v očích společnosti. Stačí vědomí, že děláte správnou věc. Ovšemže musíte být pod kontrolou nezávislých pozorovatelů, protože tahle hra se neskutečně snadno může vymknout kontrole.
Mé zkušenosti ještě nejsou moc rozsáhlé, ale opravdu mě překvapilo, jak jsou ti co ubližují nejvíc neskutečně slabí...

Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 1.2.2008 9:57

Bez rozepisování detailů, včera sem se setkal s největšíma ubožákama. Napadli kamaráda když ležel v bezvědomí na zemi a čekal na sanitku. Byli mnohem starší a vyšší než my, což samo o sobě svědčí o jejich hrdinství. Taky zjevně moc rádi nadávali holkám. Každopádně jeden z nás dostal bezdůvodně pěstí. Ikdyž se pral naposledy na základce tak toho „rváče“ sundal na jednu ránu. Viděl sem ho ležet na zemi neměl sem na to ho dorazit a asi si to budu vyčítat do konce života. Když sem slyšel co se eště dělo potom, vykopat mu těžkejma botama všechny zuby by byla přijatelná reakce.
Když už je srabíci nepřeprali normálně (to už sem byl na jinym místě), tak zaútočili zezadu a tentokrát už dostali přes hubu boxerem že tekla krev. Všechno tohle ale bylo strašně málo, největší nuly co sem kdy potkal a eště antisociální retardi. Mno nic, timhle to pro ně určitě někončí...

Odp: Aktuální článek, aktuální událost
Lipovan, 1.2.2008 12:57

Nebylo v tom opět nějaké skéro, nebo nějaký podobný univerzální lék na nudu?;-)

Odp2: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 1.2.2008 14:45

Jo počkat možná sem se zmatlal a tohle se mi zdálo ;) Kéž by...

Odp3: Aktuální článek, aktuální událost
Pavel od vody, 1.2.2008 15:15

Sawe, v jakých kruzích se to pohybuješ? Tohle je skoro případ pro FKÚ nebo pro Radka Johna.
Napadlo mne, jestli si k sobě tyhle situace nepřitahuješ. Anebo jsi k nim sám přitahován.

Odp4: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 1.2.2008 15:31

Já osobně sem přitahován, ale tohle nebyla jedna z těch situací. Naopak ty lidi kterejch se to týkalo se nervou a tohle byla první příležitost, kdy něco podobnýho zažili, každej to snášel nějak...

Odp4: Aktuální článek, aktuální událost
Lipovan, 2.2.2008 10:04

Ano, Radek John a jeho Memento...to byla doba, kdy byli feťáci považováni za spodinu společnosti, nikoliv elitu, jak je tomu nyní. :-(

Odp5: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 2.2.2008 12:34

Tohle nějak moc nechápu. Bohatý feťáci jsou elita tak jako byli vždyvky, pouliční nuly ani nemusej moc fetovat a stejně je to spodina...

Odp6: Aktuální článek, aktuální událost
Lipovan, 2.2.2008 15:45

Nejde o výši konta, ale společenský náhled. Dříve byl feťák odpad. Dnes je to hrdina, nakonec i pravdoláskař fetuje, takže co. Místo toho, aby byl feťák podroben caningu, uvažuje se např. o zákazu výroby Toluenu. Ale Toluen přece není droga, je to rozpouštědlo. Zrovna tak by mohli zakázat lepidlo Resolvan. Jeden známý prodává jízdní kola und Zubehör. Občas k němu do krámu přijde vyložený feťák a kupuje několik lepidel pro správku pneumatik. Známý původně uvažoval, že mu to neprodá, ale proč by ne?

Odp7: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 2.2.2008 16:02

Caningu bych podrobil jen ty, co ho chtějí uplatnit na feťáky ;) Teda moje fantazie sahá eště mnohem dál, až k naprostý podstatě samotnýho utrpení. .)
Veškerý organický ředidla, spousta rostlin, koneckonců trosku z člověka udělaj i drogy jako počítač nebo sebepoškozování. A nejhorší sou lidi, který fetujou sociální vztahy (nebo týrají zvířata). Nenávistný, sadistický, i jen záměrně bezohledný. To je ta nejhorší droga, protože jen u ní je veškerý škození záměr...

Odp8: Aktuální článek, aktuální událost
Lipovan, 2.2.2008 17:10

Nakonec, jsme přece velkodušní. Můžeme počkat, až feťák někoho zamorduje, aby měl na fet. Pak ho teprve...začneme léčit. Ale v rukavičkách, aby z toho chudáček neměl posttraumatický stres. Není přece žádný zločinec, je pouze nemocen! A ten zavražděný? No...stalo se, ale nezapomeňte, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. :-(

Odp9: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 2.2.2008 17:13

Jo jo, to je obvyklej případ, zvláště u uživatelů majoránky ;) Že znam uživatele všeho možnýho a nikdy nikdo ani nekradl v sámošce. Ono to totiž záleží na charakteru člověka, ale podstatně jednodušší je vidět to takhle, z přemejšlení bolí hlavinka .)

Odp5: Aktuální článek, aktuální událost
Eva, 2.2.2008 16:55

Feťáci jsou dle Tebe elita národa?! To nemůžeš myslet vážně.

Odp6: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 2.2.2008 16:59

Podle něj je společnost vidí jako elitu, což je snad eště větší blbost než kdyby je tak viděl on .)

Odp6: Aktuální článek, aktuální událost
Lipovan, 2.2.2008 17:07

Jasně, že ne. Ale vadí mně názor, že fetovat je normální. Osobně jsem nikdy žádnou drogu nezkoušel, ani marihuanu a začínám mít obavy, jestli se tím nedopouštím nějakého trestného činu. ;-)

Odp7: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 2.2.2008 17:11

Jediná z drog která mi vadí je alkohol. Místo toho abych večer do klídku zkouřenej poslouchal hudbu nebo zašel do kina, jezdim po Praze táhnout k sobě domu nalitý kamarády a kamarádky (těch je kupodivu mnohem víc) který zapoměli že se po půlnoci nemaj jak dostat domů .)
Nikdo proboha nechce aby ses něčim ládoval, ale taky ti nebudu tolerovat jednoznačnej postoj proti ;)

Odp8: Aktuální článek, aktuální událost
Lipovan, 2.2.2008 17:33

Alkohol konzumuji, v míře organismu prospěšné. Což v mém případě představuje asi dvacet piv měsíčně. Zlinkovat se dokážu také, ale „okno“ je pro mě věc zcela neznámá. Jednou mně feťáci nabízeli marihuanu. Tvrdili, že je od kořene, což je prý horší, lepší je odshora. Nevím - nejsem pravdoláskař. Ale nevzal jsem si ji, pochopitelně.

Odp9: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 2.2.2008 17:49

A já byl přítomen tolika případů kdy dobrý „kamarádi“ někoho vyhecovali nebo společnym pitím vožrali jak dobytek. U jiných tvrdých drog se to stává opravdu jen „magorům“.
Tohle tempo tě samozřejmě šlechtí, ale kolik lidí je toho schopno, když je průměr na každého občana čr vysoko převyšující i dost nadprůměrnou dávku?
U trávy jde o to, aby to byly samiččí plody a dostatkem krystalů (demonstrujících obsah účinných látek), což se dá snadno ověřit pohledem, ikdyž od dealerů nikdy nebrat, patlají na to kde co, aby vypadala líp. Dneska už člověk trávu sežene od naprosto spolehlivých zdrojů, kteří se můžou kamarádům zaručit i za obsah těžkých kovů. Teda nepočítam že bys to kdy potřeboval, ale tak obecně :)

Odp10: Aktuální článek, aktuální událost
Lipovan, 2.2.2008 18:01

Pokud vím (z tisku), hašiš je cca osmkrát silnější, než marihuana. Není lepší si dát pár pávů hašiše, než celou cigaretu z marihuany? Možná to dokonce vyjde levněji.

Odp11: Aktuální článek, aktuální událost
Saw, 2.2.2008 18:23

Hašiš je hned po perorálním podání nejbezpečnější způsob užití. „Suchý drink“ (doutnající hašiš se uzavře ve skleničce a poté inhaluje) zhulí raz dva za minimálního dráždění dýchacích cest a poškození plic. Ikdyž silnější skéra jsou také dostatečná na to, aby člověk při přiměřeném užívání nepřišel k úhoně. Nejhorší je amatérsky vypěstovaná slabá ganža, z hlíny to natáhne kde co a než se člověk dostane do nálady tak jeho plíce trpí. Vlatně znám jediného člověka který dostal mimo jiné i z marihuany rakovinu plic, a měl to právě z toho, že zkonzumoval desítky kilogramů! nekvalitního pálení. Takže nehleďme na předsudky o tom že hašišáci jsou horší než konzumenti normální trávy. A když už má nějaký rodič tak tolerantní názor aby teenagerovi dovolil pěstovat vlastní (i s tím sem se párkrát setkal), vždycky bezpečnou cestou, jedna kytka doma dokáže to co několik metrů čtverečních vzešlých ze semínek, které někdo pořídil ve zverimexu jako krmení pro andulky...

Člověk je zvíře a život je boj o...
Yardasan, 2.2.2008 18:22

Člověk je zvíře a život je boj o přežití. Vůbec nejde o „drogy“, ale o to, že lidí je moc a jsou nuceni nedobrovolně žít ve společnosti proti přírodě - proti svým pudům a genům; zdánlivý blahobyt podporuje asocialitu protože se snaží pudy dát na pozadí a zvíře člověk se stává zranitelnější jak po psychické, tak i fyzické stránce - lékařství je tak daleko, že přicházejí na svět děti, které by tady neměly být, jsou udržovány uměle a humálně při životě proti přírodě, stejně jako udržování zdraví medikamenty a nákladné prodlužování života, které „demokratické“ společnosti do budoucna nemohou unést. Prostě je a bude stále více „blbců“, protože protipřírodní „demokratické“ společnosti je budou v dobré víře ochraňovat a úzká skupinka „nadlidí“ využívat. S pozdravem jK.

Odp: Člověk je zvíře a život je boj o...
Saw, 2.2.2008 18:25

Naneštěstí je to tak...

Odp: Člověk je zvíře a život je boj o...
Pítrs, 4.2.2008 19:01

V podstatě s Vámi souhlasím i když bych řekl, že agresivní jedinci se v populaci vyskytují odjakživa a není to kvůli přemnožení. Prostě tu vždy a na všech úrovních jsou a je potřeba se jim bránit. Vzpomínám si jak si mě ještě na nižším stupni základní školy 3 kluci vybrali na drobný šikanování. Nebyl jsem nijak nápadný, snad jen tím, že jsem se dobře učil ;-) ale dost dlouho jsem měl s nimi problém. Jeden kamarád mi pořád říkal,
ať dám každýmu přes držku ale bál jsem se, že si mě pak podají všichni tři. Ale jednou na to došlo a když si jeden z nich zase na mě začal, něco ve mě cvaklo a před celou třídou jsem mu fakt hodně napráskal, kdo ví kde se to ve mě vzalo ;-)( konečně ). Hubu měl celou od krve z rozbitýho nosu a já nikdy nezapomenu na ty užaslý pohledy všech ve třídě ! Nikdo si už na mě potom nedovolil. Nevím jestli někdy psychologové šikanu a násilí vyřeší.....Tohle byla sice „ jenom “ klukovská bitka ale sjednala mi respekt na hodně dlouho takže jestli někomu šikanují dítě je myslím nejdůležitější naučit ho dát pořádnou ránu. Psychologa bych nechal až na potom ;-)

Odp2: Člověk je zvíře a život je boj o...
Caprice, 4.2.2008 20:20

Je úplně jedno, jestli člověk v podobné situaci volí agresivní nebo asertivní obranu. Vám pomohlo, že jste spolužákovi nabančil, někdo jiný by ho možná zastavil tím, že by ho slovně zesměšnil nebo jinak nenásilně ztrapnil před ostatními pochlebovači. Nejtěžší je sebrat k takovému kroku odvahu. Někdo se odhodlá sám, jiný k tomu potřebuje pomoc (třeba i psychologa), někdo se neodváží nikdy :-(

Odp2: Člověk je zvíře a život je boj o...
Yardasan, 8.3.2008 20:53

Takže v podstatě dojdeme k tomu, že má vyhrát - jak to příroda chce - ten nejsilnější a nejzdravější druh, národ, stát, jedinec; a v podstatě jdeme proti přírodě, když tomu chceme ve jménu humanity bránit. ( politici, továrníci, diktátoři... atdatdatd. jsou ti silní jedinci a pro ostatní se musí vymyslet nějaká víra nebo režim )S pozdravem jK.

Odp3: Člověk je zvíře a život je boj o...
Slayd, 9.6.2008 13:45

Ale ti diktátoři, továrníci apod. musí počítat s tím, že když tu svoji nenažranost přeženou... objeví se za pár desítek let nápis typu: proletáři všech zemí spojte se!!!
A najednou ti silní pochopí, jak miliony mravenců a šedivých vyhladovělých myší, dokáží udalat i velké zvíře.
Pozor! Všechno souvisí se vším... V dokonalé úctě P.S.
Pozn. Doufám, že se toho nedožiju.

Oprava chyby.
Slayd, 9.6.2008 14:21

Opravuji slovo ...dokáží udolat i velké zvíře.
A příroda jak vidíte pane Yardasan, nechává žít právě a zejména průměrné jedince ve velkém počtu. Slabých a silných je vždy malé procento. Který nejzdatnější národ vítězí? Nebo jedinec? Nebo diktátor? Všechno má svůj počátek i konec. Všechno je v pohybu. Platí jednoduchý zákon akce a reakce = výsledek! Kauzalita všech jevů má svůj výsledný efekt. V dokonalé úctě P.S.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru