Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Nový komentář k článku "Žijeme v demokracii?"

Odpovídáte na příspěvek:

Lidi prosím nebuďte jako naši poslanci!!!
vi.tr, 24.2.2008 16:18

Každý má právo na svůj názor, i když jej třeba nedovede vyjádřit gramaticky správně! To navíc neznamená, že takový názor není správný. Každý má dnes spoustu řečí o demokracii, ale málokdo ji dovede definovat a tak se uchyluje k frázím typu: „Demokracie je vláda lidu“. Někdo zas operuje tím, že žijeme v demokratické společnosti, protože jsme si své poslance zvolili v demokratických volbách. Přitom jaksi opomíjí, že to je jen jedna ze základních podmínek demokracie. Další a mnohem důležitější je podíl lidu na moci - tedy na vládnutí. A tady pak zjistíme, že není prakticky žádný!!! Většina občanů nechce na našem území americký radar, ale ovlivnit to vlastně vůbec nemohou – jakápak tedy demokracie? Jaký je podíl těchto lidí na vládnutí? A tak bychom mohli pokračovat ve volbě prezidenta, uznání nebo neuznání Kosova, přítomnosti nebo nepřítomnosti na reakční válce v Iráku apod.
V takové situaci je však nutné zcela odmítnout teze, že si za dnešní stav můžeme sami. Opak je pravdou. Mohou za něj ti, kteří mají rozhodující podíl na moci a to my lidé, jak jsme ukázali, nejsme!
My totiž vůbec nežijeme v demokratické společnosti a bohužel, papouškováním mocním tohoto světa ji ani nebudujeme! Věhlasný Anglický sociolog Zykmund Bauman řekl v jedné ze svých knih, mimochodem většině z nás známy fakt, že většina kapitálu je koncentrována v rukou několika málo lidí. Tento soukromý kapitál je natolik mocný, že dovede zamávat i ekonomikami států a slabší státy dokonce ekonomicky zničit. No a parlamenty a vlády těchto států pak zcela pochopitelně poslouchají diktát tohoto kapitálu a ne hlasy svých voličů. Vždyť voliči je nijak ohrozit nemohou. Většina z nás určitě nechce na politické scéně vidět nejméně polovinu dnešních politiků – a co zmůžeme?
Volební zákon je nedemokratický a je jednou z hlavních příčin dnešního stavu věcí, protože neumožňuje volícímu lidu žádný podíl na moci. Volič dává hlas politické straně – ne politikovi. No ale z politických stran nemá na výběr, jedná se prakticky o stejné stany se stejnými lidmi v celé polistopadové době – stejně tak jako v době předlistopadové! Na tomto stavu nic nezmění fakt, že někteří politikové se přeskupili a vytvořili více méně dočasné politické strany, jako formu jejich boje o podíl na moci. Dovedete si představit, že by se podle známého scénáře chovali „Snítilí“, kdyby je lidi volili přímo? (Pro znalce gramatiky: ti Snítilí - jako skupina lidí, proto měkké i). Vždyť by to pro ně znamenalo konec v politice. Takhle to znamená jenom pokračování na kandidátce jiné politické strany. A my lidé s tím nic neuděláme, i kdybychom moc chtěli (nechceme-li sklouznout k myšlenkám defenestrace, či jiných forem násilí)! Mimochodem, boj o moc je ve své podstatě taky jenom formou násilí, které se koná za deklarace nenásilí!
Takže jako odpověď autorovi článku: NEŽIJEME V DEMOKRACII. To v čem žijeme, není demokracie – jen se tak tváří. Kdybychom směřovali k demokracii, poznal by to autor článku velice snadno. Volení poslanci by se totiž hrozně báli svých voličů, skládali by jim účty, naslouchali by svým voličům a to všechno proto, aby mohli být znovu zvoleni. Uznejte, že taková situace u nás není.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.