Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Nový komentář k článku "Žijeme v demokracii?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp: Žádný systém není dokonalý!
vi.tr, 1.3.2008 7:10

Demokracie není společenský systém. Je to jen vlastnost společenského systému – míra, která udává podíl lidí na moci. V centralistických systémech je demokracie nízká nebo dokonce nulová. Absolutní míra demokracie pak vede k anarchii. V systémech, které lze označit přívlastkem demokratický, musí být míra demokracie velice jemně vybalancována. Musí být zajištěn většinový podíl lidí na moci, avšak určitou mezí kam až zajít, musí být celospolečenská prospěšnost, včetně odpovědnosti za tuto společnost. Přičemž pojem odpovědnost zde sehrává klíčovou roli. Bez odpovědnosti nemůže existovat ani svoboda. Absence odpovědnosti vede k osvobození se od povinnosti a to v konečném důsledku vede k nesvobodě.
Proto mám obavy o další vývoj u nás. Převážnou většinu našich politiků možno označit za všechno možné, od zlodějů přes lháře, vychytrálky, povaleče až po posluhovače kapitálu, slovem, za lidi bez morálky. Ať je jim vlastní cokoliv, není to odpovědnost.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.