Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

26.2.2008 16:01

Až moc jednoduché řešení

Sleduji pokusy o zavedení zákazu konzumace alkoholu na veřejném prostranství některých našich měst s rozporuplnými pocity. Nejčastějším odůvodněním tohoto zákazu je snaha o udržení veřejného pořádku. Je to s pořádkem v našich městech tak špatné? A pokud ano, zlepší ho tento zákaz? Na obě otázky bych v tento moment odpověděl záporně.

Zdá se však, že zavedení vyhlášky celkem elegantně vyřeší hned několik problémů. Není třeba chodit kolem horké kaše, protože podobné zákazy jsou namířeny hlavně proti takzvaně „nepřizpůsobivým“ spoluobčanům jako jsou bezdomovci a podobně. Jejich vysedávání na lavičkách v parcích, blízko nádraží, nebo na jiných veřejných místech se leckde stalo koloritem, který na druhou stranu vyhnal třeba právě z parků lidi, kteří by tam jinak rádi chodili.

Je však řešením zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti pro všechny kvůli několika lidem se kterými si bezpečnostní složky nevědí, nebo nechtějí poradit? Nezdá se mi, že by to bylo dobré řešení, navíc nevěřím v jeho účinnost.

Jistě každý viděl bezdomovce z amerických ulic, kteří „cucají“ cosi ukryté v papírovém sáčku. Není-liž to dobrý příklad jak obejít zákaz? Ale není třeba chodit tak daleko. Zákaz pohybu v nádražní hale bez platné jízdenky se také dá lehce obejít zakoupením nejlevnějšího lístku na vlak.

Proč však kvůli několika lidem budou zákazem postiženi všichni ostatní? Nejde mi o to, že bych potřeboval k životu denně popíjet na veřejnosti. Potřebuji však vědět, že takovou možnost mám a je jen na mojí úvaze zda ji využiji či nikoliv. A pokud se proto rozhodnu, nesu odpovědnost za veškeré své konání.

Nebráním nikoho kdo se denně opíjí na lavičce v parku a obtěžuje kolemjdoucí. Taky se mi to nelíbí, ale věřím, že jsou i jiné možnosti jak se zbavit těchto problémů. Častější přítomnost policistů či strážníků na problémových místech budiž jednou z nich. Koneckonců máme jich dost, jen nejsou vidět.

Ale důvod pro zákaz konzumace to rozhodně není. Zakazovat je jednoduché, jenže co by následovalo po této zdánlivé maličkosti? Abychom se za nějakou dobu nedivili, že už pomalu nic nesmíme a to vše v dobrém úmyslu...

Vždy se hodí nějaké téma davu na...
hrabě, 26.2.2008 17:09

Vždy se hodí nějaké téma davu na odvrácení pozornosti k podstatnějším problémum. Jen člověka udivuje absolutní ztráta selského rozumu našich předku,který to řešil moudře a razantně.Také je v zájmu ohlupování věrejnosti to, že se zásadné NEŘEŠÍ LETITÉ PŘÍČINY, ale pouze a jen následky.Povalující se opilec na lavičce měl k tomu jisté nějakou příčinu,kterou se absolutné nikdo NENAMÁHÁ vyřešit, nebot jistojistě by poslézé narazil na souvislosti,které by mu zlámaly vaz.Takže si formou vox populi hrajeme na pravidla,která prostě NEEXISTUJÍ. Když vám na PRIMÉ ve zprávách pustí soud usvědčeného pedofila na svobodu s tím, že dostane náramek, sledovatelný satelitem, je kruček k totalité o které se soudruhum ani nesnilo.A podruzi na lavičkách, to budou první zkušební králíci.

Mno
Saw, 26.2.2008 19:55

Docela stupidní zákon, když vidim bezďáka střílet si do žíly rovnou na ulici plný lidí v centru prahy, o parcích ani nemá cenu mluvit. Timhle se nevyřeší vůbec nic...

Zdá se mi, že zákonů je již více, než...
Yardasan, 26.2.2008 20:54

Zdá se mi, že zákonů je již více, než dosti. Ále není tu vymahatelnost a důslednost, a už vůbec ne pro všechny, bez rozdílu. S pozdravem jK.

Odp: Zdá se mi, že zákonů je již více, než...
taky, 7.3.2008 23:16

Zákonů je docela dost, vyhlášek ještě víc. Vtip v tom, že vyhláška zakáže a nějaký zákon (právně je nadřízen vyhlášce) to v podstatě povolí. Např. městská vyhláška - zákaz požívání alkoholu na veřejnosti = odporuje zákonu - trestní (omezování lidské svobody). Díky tomuto zmatku je jasná možnost vymahatelnosti a důslednost je potřeba především při tvorbě zákonů a vyhlášek tak, aby si neopporovali.

Odp2: Zdá se mi, že zákonů je již více, než...
Yardasan, 8.3.2008 20:39

Myslím, že je to ale stejně podružná záležitost pokud nebude důsledná vymahatelnost. V ústavě máme také bezplatné zdravotnictví a školství... Zrovna nedávno jsem jel za vojenskou policií devadesátikilometrovou rychlostí přes železniční přejezd; ale to je zase o něčem jiném. S pozdravem jK.

Plně souhlasím. Navíc bych dodal:...
Vutak, 27.2.2008 15:16

Plně souhlasím. Navíc bych dodal: „Zakázané ovoce nejvíce chutná!“

Co s tím?
Pavel7, 27.2.2008 20:46

:-(Nemyslím si, že zákaz pití alkoholu na veřejnosti vyřeší problém s bezdomovci ap. Tento problém je daleko složitější a vyžaduje celý komplex opatření. Tento zákaz je ovšem součástí tohoto systému. Pokud budou následovat další kroky, tak se tento problém neodstraní, ale určitě trochu zlepší.:-)

Odp: Co s tím?
sneczech, 28.2.2008 20:32

Já myslím, že zákaz je v prvé řadě nástroj jak uklidit z očí bezdomovce, bez dalšího pokračování. Když se budou opíjet mimo viditelná místa, nikdo si jich ani nevšimne. Stejně jako slušně oblečeného člověka potulujícího se na nádraží bez jízdenky.

Odp2: Co s tím?
Shipper, 29.2.2008 10:24

A o to přece jde, vyhláška splní svůj účel, nikdo přece nechce z alkoholiků a bezdomovců dělat řádné občany. Je to stejný princip jako s prostitutkami, odklidit je trochu stranou. Takže podle mne - správné řešení.

Odp3: Co s tím?
Juras, 29.2.2008 10:45

Co je v tom za správné řešení? To kritérium je vadné, pokud je záměrem uklidit bezdomovce. Vožralej žebrající bezdomovec, který si každou chvíli odskákne chlastnout do kanálu, vyhlášce neodporuje.

Naopak spořádanýho občana, kterej si chce trochu zachlastat s kamarádma a zahrát si chlapský hry ;-), to znemožní chovat se svobodně. Ta vyhláška je podle mého názoru hloupost.

Odp4: Co s tím?
Jana, 29.2.2008 11:46

Co jsou to chlapský hry?;-)

Odp5: Co s tím?
Juras, 29.2.2008 12:03

:-) Ahoj. To bys nepochopil ;-)

Odp4: Co s tím?
Shipper, 29.2.2008 12:05

Nejde přímo o bezdomovce, jde o to dát policii do ruky nástroj, jak vytlačit ty, co si udělají hospodu s WC, kde je napadne, do přijatelnějších míst. Vadí mi, když musím do obchodu procházet špalírem opilých a zapáchajících individuí, rozvalených na lavičkách. Je mi jasné, že se taková vyhláška dá zneužít, ale je to pro mne menší zlo. Zákon o drogách (větší, než malé množství)se dá taky zneužívat a nikomu to moc nevadí.

Odp3: Co s tím?
Vutak, 29.2.2008 12:02

Jak potom řešit třeba místa, kde kultivovaní lidé chodí posedět u lahváče s kamarády? Určitě znáte třeba lavičky u vesnických samoobsluh nebo posezení poblíž kiosků, kde se chlap zastaví na jedno cestou z práce. Tohle by zmizelo, kdežto bezdomovci by dělali ostudu nadále...

Odp4: Co s tím?
Shipper, 29.2.2008 12:11

To zmizí, jako mizí lavičky a čekárny na nádražích a nedá se s tím nic dělat, stačí se podívat k sousedům. Popíjení u kiosků bez sociálního zařízení je odsouzeno k záhubě. Bezdomovci ostudu dělat budou, ale ne tam, kde se jim chce.

Odp5: Co s tím?
sneczech, 29.2.2008 16:26

Stane se to (možná) všechno jak popisuješ. A bude to zase jen střípek ze všech omezení, které se tak nějak začínají postupně objevovat. Rozhodně to ničemu nepomůže akorát svoboda jedince bude zase o něco víc okleštěna s poukazem na všeobecnou bezpečnost. Kdo chce ať takovému argumentu věří, jenže časem se začne prodávat alkohol jen na základě licence ve specializovaných obchodech, zmiznou dětská hřiště, protože bude nutné, aby na každém z nich byla osoba zodpovědná za všechno (úplně všechno) co se tam dětem stane apod. Jak je to dlouho co zde vzbuzovala všeobecné veselí informace, že se nesmí do mikrovlnky dávat kočka a dnes jedna firma na českém trhu tuto informaci zcela vážně uvádí v návodu. To sice není žádné omezení svobody, ale další důkaz, že věci zcela nesmyslné mohou lehce po nějaké době vypadat jako samozřejmost nad kterou se nikdo nepozastaví.

Odp6: Co s tím?
Shipper, 29.2.2008 19:08

...svoboda jedince bude zase o něco víc okleštěna s poukazem na všeobecnou bezpečnost...
Podle mého názoru, tenhle trend (viditelný obzvlášť po 11. září) nikdo nezastaví, rozmach internetu, mobilních technologií, zvyšování počtu kamer na veřejných prostranstvích atd, povedou k čím dál tím větší ztrátě soukromí. A ve volbách si to nepřímo odhlasujeme sami, v zájmu vlastní bezpečnosti. Takže Yardasan dole má svým způsobem pravdu, já bych to jen nenazýval totalitou. Zajímalo by mne, kdo to chce vymyslet jinak...nadávat je tak jednoduché...

Odp7: Co s tím?
sneczech, 29.2.2008 19:17

Ani já bych to nenazýval totalitou, ten rozdíl ještě, doufám, rozeznám :-) Ale vadí mi ty maličkosti, které se mají tvářit jakože jsou pro dobro nás všech a přitom jen představují řešení, které omezuje všechny, aniž by vyřešily problém kvůli kterému jsou navrženy. Prostě všechna ta jednoduchá, rychlá a často neúčinná, tudíž zbytečná pravidla. Ohledně konkrétně popíjení na veřejnosti bych rozhodně nezačínal zákazem v bláhovém úmyslu, že to situaci vyřeší, příklady ze zahraničí ukazují, že to obvykle není ta nejlepší cesta.

Nevidím smysl v tom, že strážník...
Yardasan, 29.2.2008 17:57

Nevidím smysl v tom, že strážník vykáže „občana“ za roh k jinýmu slušnýmu občanu. Stejně jako nevidím rozdíl jestli prostitutky stojí v Perlovce nebo na Poříčí. Je to všechno jen fraška, protože nikdo nevymyslí žádné rozumné řešení, protože to je právě ta „svoboda“. Buď ji chceme a budeme žít s marasmem; nebo v izolaci sobě rovných; nebo se vrátíme zase na pár let k totáči. S pozdravem jK.

Vydat zákaz je jedna věc, která nic...
Yardasan, 29.2.2008 19:24

Vydat zákaz je jedna věc, která nic nevyřeší; protože je třeba vyřešit, co s těma „občanama“, kteří žádné zákony nedodržují a nehodlají na tom nic měnit - navíc se nejedná jen o bezdomovce, ale i o vysoce postavené „občany“. S pozdravem jK.

Odp: Vydat zákaz je jedna věc, která nic...
Shipper, 29.2.2008 21:06

Já bych to řešil tak, jak se to řeší v současné době, protože mne nic lepšího nenapadá, vás ano?

Odp2: Vydat zákaz je jedna věc, která nic...
Yardasan, 29.2.2008 21:26

Zdá se mi, že není žádné řešení. Jen svoboda pro všechny - tedy i pro nepřizpůsobivé, anebo totalitní režim i pro přizpůsobivé. Výsledek prvního se ozývá například ve Francii - a bude jen hůř - to je zákon přírody. S pozdravem jK.

Např. za první rebubliky se na některé...
Mario, 1.3.2008 19:54

Např. za první rebubliky se na některé věci naráželo podstatně drsněji, než dnes a nikdo to nebral jako projev totality, naopak i dnes vidí někteří tehdejší život velmi idylicky jako vzor. To jen v poslední době se všechno bere jako útok na osobní svobodu. Se zákazem nesouhlasím úplně, nicméně dovedu si představit, že pokud si někdo otevře s kámošema pivo v parku u řeky, policista to buď přejde, nebo jen napomene „dopijte a jděte jinam“. Zatímco v případě válejícího se, ožralýho bezdomovce bude mít v rukou moc zakročit přísněji. Takhle by to podle mě mohlo dobře fungovat. Bezdomovci nikdy nezmizí, vždycky se najde někdo s „toulavýma botama a nepřizpůsobivou duší“...

Odp: Např. za první rebubliky se na některé...
sneczech, 1.3.2008 21:28

Ano, takže potírat, ale konkrétně, nikoliv paušálně. To vidím jako jednu z možných cest, kterou bych podporoval. Netvrdit, že je v zájmu nás všech zakázat alkohol na veřejnosti nám všem, ale posuzovat pěkně případ od případu s tím, že každý kdo si na veřejnosti „přihne“ se musí chovat tak, aby jeho konání nijak neomezovalo ostatní.

Odp2: Např. za první rebubliky se na některé...
Yardasan, 2.3.2008 12:36

To jsou sice dojemné úhly pohledu na věc, ale chováte se stejně jako navrhovatelé těchto nejrůznějších zákonů - nehledě, že zákonů, podle kterých lze postupovat již dávno je spousta. Jedná se přeci o to, že žádný zákon nepomůže, pokud se nevymyslí jeho vymáhání - a to je to co nejde zařídit = tomu komu je všechno jedno, můžete dokola říkat, že to nemá dělat - ale to je asi tak vše, co pro to můžete dělat. Nikdo tady neví, co udělat s těmito „občany“ mezi námi = zákony ani vyhlášky na ně neplatí a platit nebudou. S pozdravem jK.

Odp: Např. za první rebubliky se na některé...
taky, 7.3.2008 23:29

V případě válejícího se, ožralýho a nejen bezdomovce se ten nástroj jmenuje, pokud se dobře pamatuji, jednání vzbuzující veřejné pohoršení a je definováno jako přestupek, pokud není překvalifikováno na jednání ohrožující mravní výchovu mládeže, což je trestný čin.

Dle mého názoru je vždy zapotřebí...
Archibald, 5.3.2008 13:34

Dle mého názoru je vždy zapotřebí hledat kořen problému. Vše lze vyřešit pomocí jednoduché logiky. Zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích je proto, že tam nikdo nechce sdílet prostor s bezdomovcem, který, a ruku na srdce pije, smrdí, někdy bere drogy a v některých případech obtěžuje své okolí. To znamená, že nedodržuje teorii svobody, která říká, že svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda jiného člověka. Mnozí civilizovaní lidé, jež poctivě pracují a plní veškeré své povinnosti vůči státu, čili vůči lidu (aspoň takto by to mělo jít pojmenovat v takové té ..povedené demokracii), se cítí uvězněni v prostředí, které má tolik obtěžujících vlivů, takovýto člověk, který opravdu čeká na vlak je tedy nucet opustit toto veřejné prostranství, a čekat někde venku v té zimě a to stejně nemá zaruku, že tam nebudou další bezdomovci.

Jednoduše řečeno, lidé by byli mnohem raději a šťastnější, kdyby takovíto bezdomovci, byli někde stranou, lépe řečeno, aby měli mít možnost být někde stranou. Zastávám totiž názor, že i když jsou to nepracující bezdomovci, kteří jsou v podstatě přítěží společnosti, jsou to lidé, alespoň většina z nich;-) A měli by mít možnost být někde v teple když venku mrzne. Tím nechci říct, že bych jim stavěl bezdomovecké domovy. Ale prostě nějakou větší mírně vytápěnou místnost, kde by mohli...no nevím...přezimovat. Ale je pravda, že vůči nám je nefér být ohleduplní k neohleduplným...

Odp: Dle mého názoru je vždy zapotřebí...
Yardasan, 6.3.2008 20:09

Já bych volil tábory pro nepřizpůsobivé apod., ale to směřuje asi od demokracie, že? S pozdravem jK.

Odp2: Dle mého názoru je vždy zapotřebí...
Archibald, 11.3.2008 10:58

To už je otázka hlasování většiny;-)

Odp3: Dle mého názoru je vždy zapotřebí...
Yardasan, 11.3.2008 19:35

Většina si odhlasovala i socialismus a většině asi nevadil, když se nebránila. S pozdravem jK.

Odp4: Dle mého názoru je vždy zapotřebí...
Archibald, 12.3.2008 11:53

Metoda pokus/omyl. Lidé se především a nejlépe učí z chyb, které udělali:) Společenské chyby mají bohužel monumentálnější dopad, ale nikdy není pozdě výnést změnu.

Odp5: Dle mého názoru je vždy zapotřebí...
Tomik, 16.10.2008 16:53

Lide bez domova jsou ostuda statu, cimz se potvrzuje jeho nefunkcnost a odstranit je z dohledu se mi zda ponekud zdrzujici.
Ti lide kteri, nesplnuji system skola, prace, smrt by mnely byt primo popraveni, pro ty tato planeta neni a je ocividne chybou, ze se vubec narodily.
Osobne nechapu co je tady na tom svete vubec zdrzuje (alkohol).
Jestli jsem rekl co je pravda tak se za to neomlouvam.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru