Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

2.3.2008 16:10

Smysl života vs. časoprostor (Proč to rovnou nezabalit?)

To vám jednou takhle sedím na židli u stolu, v jedné dlani myš, druhá dlaň nervózně vyčkává nad klávesnicí, aby v pravou chvíli zadala příslušnou klávesovou zkratku a přitom nepřerušeně hledím do bílé obrazovky plné různých čar, výplní a čísliček. Naštěstí tato na první pohled chaotická směs prvků tvoří po odscrollování souvislý a smysluplný celek, kterému se říká projektová dokumentace pro stavební povolení. Kreslím standartně dle zadání od šéfa a tak, jak si vyžaduje zákon, ale samozřejmě v zájmu seberealizace se snažím přidat i něco navíc – něco, podle čeho se pozná můj výkres i bez uvedení mého jména na výkresovém štítku. Sedím ve vyhřáté kanceláři, kde neslyším nic jiného než klikání na obě vstupní periferie. Není se čemu divit, když je pozdě večer a já opět jako poslední rytíř sedím v našem malém projekčním kanclu na kraji města a snažím se udělat něco užitečného. Taková už je práce projektanta. Pevná pracovní doba v podstatě neexistuje a pouze se přizpůsobuje aktuální situaci. Je klidní zimní večer a občas z venku slyším někoho kolem projít s typickým „chrochtáním“ způsobeným stlačováním čerstvého sněhu během chůze. Občas je to i několik lidí pravděpodobně směřující se pobavit do nějaké blízké putiky v centru, což se takhle běžně v pátek večer dělá. Nicméně já trčím v kanclu a ždímu ze sebe poslední zbytky kreativity. Kupodivu ale nepřemýšlím o tom, jak bych mohl trávit čas někde s kamarády. Přemýšlím o práci, životě, ale i o věcech zdánlivě s tím nesouvisejících.

Má ta práce a dřina s tím spojená v globálním měřítku vůbec nějaký smysl? Za práci si vydělám peníze. Za peníze si koupím jídlo a obecně věci, které potřebuji k životu a kterými si ho zároveň zpříjemňuji. A takhle pořád dokola až do fyzické smrti. Má tedy veškerý tohle úsilí nějaký smysl, když stejně jednou umřu? Dobře, řeknete si, že život máme jenom jeden, že život je to nejcennější, co máme a proto bychom si měli užít co nejvíc. To mi ale přijde jako trochu nelogická fráze. Kdybychom život neměli, tak ani nemůžeme nic cenit. Život je hezký slovo, hojně používané, protože zní poeticky a vážně, ale ve skutečnosti neznamená nic. Slovo život má dvojí význam. Buď se tím označuje určitý časový úsek nebo se tím hlavně označuje něco, co z shluku atomů dělá něco víc, než jen kus hmoty. Něco, co se dokáže přizpůsobovat prostředí , uvědomovat si sám sebe nebo myslet. Ale i to něco se zakládá pouze na elementárních částicích a jejich vzájemnému působení - biochemie. A tahle biochemie ovládá biomechanický stroj – např. lidské tělo, který je také složen z elementárních částic. Tak v čem se tedy lišíme od „kusu skály“? V podstatě v ničem. V tom případě já a můj život neznamená nic. Proč by mi mělo záležet na něčem, co je kus hmoty? Natož aby mi ještě záleželo třeba na jiném kusu hmoty, kterému se tzv. říká rodina. Ano, rodina, rozmnožování apod., tak bývá označován smysl života. Rozmnožování lidské rasy. Jenže jaký má význam kus skály, pardon tedy lidská rasa, v galaktickém měřítku? Vždyť i samotný vznik lidské rasy a obecně života na naší malé planetce závisel na shodě určitých chemicko-fyzikálních náhod. Náhod, které se dějí všude po celém vesmíru a všude mají různé dopady. Náhod, které vznikají díky pohybu atomů ve vesmíru. Pohyb, neboli jedna velká nekonečná rovnice, která započala velkým třeskem. A tady jsem skončil. Dál do“minulosti“ už nevidím. Proto v tuhletu chvíli a v tomto měřítku má tedy pro mě jediný význam a smysl Velký třesk a maximálně ještě to, co „bylo“ předtím, protože to neznám, ale vím, že tím začalo něco, čeho jsem součástí. A to se zatím ohlížím jenom do minulosti. U minulosti aspoň vím, na čem jsem, ale do budoucna nevidím vůbec nic, takže žádný smysl. Jednoduše - byli jsme nic, jsme nic a budeme nic. Tak proč bych se měl sakra starat o to své skoro nic, co teď prožívám?

Proč mě záleží na něčem (rodina), co je stejně jako já vlastně skoro „nic“.Proč se tady vůbec piplám v počítači s tím pitomým schodištěm v tom přiblblým baráku, abych si vydělal nějaký prachy? Abych se o sebe postaral a vzal život do svých rukou? Vždyť všechno je stejně řízený něčím větším než nám známý časoprostor a já s tím udělám prd. Navíc, stejně jednou umřu, takže vše, co dělám, jednou přijde v niveč. Proč si prostě nedřepnu na zadek a nečekám, až to moje skoro nic zmizne, resp. přestane být v té formě, v které si to teď uvědomuji a pak se možná uvidí, co je za tím vším. A má vůbec smysl čekat?

Přijatelnou odpovědí je pro mě slovo „radost“, „momentální radost“. Nebo také jinak vlastní „potěšení“. To je podle mě konkrétní výraz pro smysl našeho drobného malicherného života. Radost nám dělá mnoho věcí - rodina, dobré zdraví, peníze, přátelství, záliby, sex. Proto trčím v práci, protože vím, že za odvedenou práci dostanu peníze, a za ty si koupím něco, co mi udělá radost. Když nám umře někdo z rodiny nebo když si trvale poškodíme zdraví, tak z toho radost zpravidla nemáme a tím se částečně vytrácí smysl života. Často zmiňované rozmnožování dle mého názoru není smyslem života, ale pouze další z mnoha prostředků k radosti.
V souvislosti s tím bych si troufnul rozdělit vývoj člověka na několik stupňů. První stupeň je období, kdy naši předci přemýšleli instinktivně (např. bakterie) a tehdy smyslem života rozmnožování možná bylo. Ve druhém stupni se právě nacházíme. Je to období, kdy lidé přemýšlí spíše spontáně a smyslem života je vlastní potěšení. Co bude následovat v dalším stupni? Totální ignorace rozmnožovacího procesu a jiných instinktů? Bude to konec lidské rasy? Končí takhle civilizace ve vesmíru? Ale to už je zase o trochu něčem jiném.

Co říct závěrem? V první části jsem si vysvětlil, co ve skutečnosti jsem a že z čistě z technického hlediska to vlastně můžu rovnou „zabalit“. Jenže to nejde. Je tu něco víc, co mě a ostatní obyčejné kusy hmoty dělá neobyčejnými. Vím, že kdybych to skončil, tak ublížím jiným a to nechci, protože jsou součástí mé radosti ze života. A vím, že když se vykašlu na práci, tak budu bez peněz a bez domova mrznout někde na lavičce s půlkou rohlíku v ruce a budu nešťastný. A pochybuji, že v tu chvíli by mi moje technické vysvětlení vlastní existence nějak pomohlo. Naštěstí většina lidí dělá pro svou radost vše automaticky bez nějakého hlubokého dumání a nemusí si to takhle zbytečně komplikovaně vysvětlovat jako já :).

Takže klídek. Neřeš, nepřepínej. V klidu si dodělám svojí práci. Za chvíli se stejně sbalím, někomu brnknu a zajdu si pro radost s přáteli na pár malých. :)

Jste šťastný člověk
Vlastimil Čech, 2.3.2008 20:14

Pane Warrene, jste šťastný člověk... děláte „tvůrčí“ práci, můžete do toho projektu dát něco ze sebe... můžete zanechat stopu, chcete-li... snad můžete přidat třeba jeden schod, jeden stupeň- a schodiště bude pohodlnější, nebo naopak jeden ubrat- a ušetříte místo ... dokonce i pouhý konstruktér, může dělat něco tvůrčího... porovnejte si svou práci třeba s prací otroka na pásu v moderní fabrice, nevolníka na formátovací pile ve stolárně, lidského robota při ručních zemědělských pracech na cizím...pracujete sám a zrovna teď Vám nehrozí , že posloužíte panu továrníkovi či jinak nazývanému majiteli jako pissoir, aby si mohl vylít svou špatnou náladu... (Vy to neznáte? Vy jste to nezažil?) Nu, pracujete jako každý, abyste udržel duši a tělo pohromadě... a navíc máte příjemnou práci: v suchu, teple, tichu a bezpečí, a navíc aspoň trochu „tvůrčí“ a užitečnou.... je to lepší než vyrábět třeba drogy, provozovat hrací automaty...Nu a jaký je smysl naší existence? Nevím to...ale četl jsem kdysi knihu, prof.MUDr Herčík ji napsal, jmenovalo se to: Život naruby... tam je myslím odpověď... tu knihu nemám, vyšla asi v roce 1946, četl jsem ji u svého taťky... kdybyste si ji dokázal sehnat a přečíst, myslím že by Vám to pomohlo... Uvěříte, myslím, že náš život má smysl, ...pokud se ten pán nepletl ve svých úvahách, tož vysvětluje mnohé... víte, snad bych mohl třeba i napsat o tom, co jsem se dočetl... třeba v případě, že byste tu knihu nesehnal, ale už si to detailně nepamatuji, bylo by to hrubé zkreslení a už vůbec si nepamatuji ty brilantní úvahy, které k závěrům vedly...ale troufám si Vás, pane Warrene, ujistit, že Váš život MÁ DŮLEŽITÝ SMYSL, že Vaše práce není jen elitní, ale i smysluplná... Úkolem nás všech je dělat lidi kolem sebe spokojenými, nebo alespoň nedělat je nešťastnými....to není v té knize, to si myslí V.Čech

Odp: Jste šťastný člověk
Warren, 4.3.2008 22:25

Děkuji Vám za tip. Určitě se pokusím se po té knize poohlédnout. Neříkám, že takové myšlenkové pochody mám pořad. Občas mám tyhle ty materialistické krize a se vším bych nejradši praštil. Někdy odpověď najdu a jsem v klidu, viz. článek, ale vesměs si přeci jenom plnohodnotně uživám života bez hlubokého důmání, jako většina z nás. Nic jiného mi asi nezbývá. Co se týče té samotné práce, tak člověk je zřejmě už od narození v tomto pesimista a vždy je více či méně nespokojen s tím co dělá a chce víc (nebo míň (povinností)). Na druhou stranu, ikdyž ty práce může být sebevíc stresující a unavující, vím, že po dokončení budu mít dobrý pocit z dobře odvedené tvůrčí práce. To je vlastní potěšení. A to, že budu dělat lidi kolem sebe spokojenými, dává dobrý pocit také mě, hlavně mě. Když dáte někomu dárek, není to hlavně o tom, že budete mít dobrý pocit z toho, že ten dotyčný z toho má dobrý pocit? Možná to zní trochu sobecky, ale nikomu tím přece neubližujeme. Naopak. Obávám se ale, že vývoj společnosti směřuje k totálnímu pouhému sebeuspokojování a v budoucnu nebudeme myslet jeden na druhého. V horším případě, že vlastní potešení bude prováděno i na úkor druhých. Ovšem případnou pozvolnou proměnu chování společnosti stejně asi ani nebudeme individuálně vnímat a pouze se budeme nevědomě přizpůsobovat a co nám dnes přijde nenormální bude za 300 let standart. Ale nemá cenu o tom polemizovat. Teď jsem tu já, žiju svůj život a víc mě nezajímá. Osud lidsta stejně jednotlivec nezmění. Každý si hledá a bude hledat svojí cestu a tím se celkově utváří společnost. Kromě toho, co je osud lidstva na jedný zapadlý planetce v porovnání s celým vesmírem? Odpoveď radši neřeknu, protože bych zase spadl někam, kam už nechci :). Sakra, už tam jsem :(. Jdu si radši otevřít dobré víno.

Odp: Jste šťastný člověk
hrabě, 6.3.2008 12:12

http://195.22.55.142/wiki/index.php/Putov%C3%A1n%C3%AD_du%C5%A1e_aneb_metafyzick%C3%A1_zdravov%C4%9Bda

Odp: Jste šťastný člověk
xx, 14.2.2011 6:59

napsal jsi to pekne, opravdu uz jen zabalit.. az na to, ze to svadis na ublizeni ostatnim, nez by sis priznal, ze radsi vemes tady to prd s radosti nez nejistotu plynouci z toho „co bude pak“, kdyz to zabalis..

ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Shipper, 2.3.2008 21:04

ale samozřejmě v zájmu seberealizace se snažím přidat i něco navíc

:-) Takovouhle větu nikdy nemůže napsat člověk, který se skutečně skrze svou práci seberealizuje, to bude podle mého názoru problém číslo jedna, no a pak vám chybí víra, ale klídek v Čechách nejste sám :-)

Tak v čem se tedy lišíme od „kusu skály“?

Sebereflexí, a z toho pro vás vyplývají určité povinnosti.

V tom případě já a můj život neznamená nic.

Váš život je střípek mozaiky, která lidstvo někam posouvá-kam? To je věc názoru.

Tak proč bych se měl sakra starat o to své skoro nic, co teď prožívám?

Protože při pohledu do historie zpět, můžete vidět nějaký vývoj, od bakterie k člověku, od otrokářství k parlamentní demokracii atd. A vy byste měl být součástí tohoto vývoje, ale to zavání prací, nebo službou, nejen užíváním. A pokud se v práci nedokážete seberealizovat, je to těžké, útěchou vám může být, že určitě nejste sám.

Přijatelnou odpovědí je pro mě slovo „radost“, „momentální radost“.

Tak to by se líbilo asi všem, jenže nejsme na světě proto, aby jsme si jen užívali, jsme tu proto, aby jsme skrze svou existenci posunuli lidstvo dál, hloupé je, že celkový smysl tohoto snažení je poněkud neurčitý, jste odkázán, na to, čemu věříte.

...rozmnožování dle mého názoru není smyslem života, ale pouze další z mnoha prostředků k radosti.

Plete si povinnost předat štafetový kolík se sexem.

...smyslem života je vlastní potěšení...

Tak to asi ne, viz výše.

Bude to konec lidské rasy? Končí takhle civilizace ve vesmíru?

To určitě ne, ale je nesmírně obtížné, předpovídat budoucnost, taky se to nikomu moc nedaří.

z čistě z technického hlediska to vlastně můžu rovnou „zabalit“

To můžete, ale podle toho co píšete, jste nad průměrem, takže by to byla škoda.
Ale to všechno není samozřejmě žádná objektivní pravda, ale pouze mé názory.

Odp: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
opičák, 3.3.2008 16:24

článek je to zajímavý a já s autorem v podstatě souhlasím. smyslem života je jen vlastní potěšení. k čemu posouvat lidstvo dál, když to stejně jednou zanikne? to přece nemá smysl. ale jestli vám vědomí, že lidstvo svou činností někam posouváte, dává momentální vlastní potěšení, tak vlastně jen potvrzujete názor autora:)

Odp2: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Shipper, 3.3.2008 18:25

...ale to zavání prací, nebo službou, nejen užíváním...(shipper)

Žít vědomě smysluplný život, příliš momentálního vlastního potěšení nepřináší. Takže nemám pocit, že bych potvrzoval názor autora.

...k čemu posouvat lidstvo dál, když to stejně jednou zanikne?(opičák)

Měl byste poctivě dodat, dle mého názoru. Chystáte se mít děti? Pokud ano, ty také příliš momentálního vlastního potěšení nepřináší.

Odp3: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
opičák, 3.3.2008 18:42

žít vědomě smysluplný život přináší něco jako morální uspokojování. vy si myslíte, že žijete život, který má smysl a už to vědomí vám přináší potěšení. jistě ne fyzické, ale nějakou pozitivní emoci vám to dá. v principu tu ale rozdíl mezi tím „morálním potěšením“ a potěšením z radovánek nevidím.

a že by lidstvo nemělo zaniknout, to mi připadá nepředstavitelný. všechno jednou skončí, i vesmír.

Odp4: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Shipper, 3.3.2008 19:08

...si myslíte, že žijete život, který má smysl a už to vědomí vám přináší potěšení. jistě ne fyzické, ale nějakou pozitivní emoci vám to dá...

:-) Ta pozitivní emoce je poměrně vzácná a věřím, že nejen u mne, občas jsem docela obyčejně na sra..., to že věřím, že život má smysl mi maximálně pomůže se znovu postavit na nohy.

všechno jednou skončí

I když bych věřil, čemu věříte vy, na mém přesvědčení, že lidský život má smysl by to nic nezměnilo, vy tušíte, co přijde pak?

Odp5: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
opičák, 3.3.2008 22:10

netuším, právě proto vycházím z toho, co je teď.

Odp6: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Shipper, 4.3.2008 2:29

Jak může přijít nějaké pak, když podle vás vesmír zanikne, nebo je pro vás čas absolutní pojem?

Odp7: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
opičák, 4.3.2008 16:00

teď jsme si asi nerozuměli, měl jsem dojem, že do toho chcete míchat metafyziku. tím by se nic nevyřešilo.

když nevím, co je po smrti, tak se budu chovat tak, jako by po ní nemělo být nic a budu se snažit „vytěžit“ maximum z přítomnosti - protože o té vím, že je. stejně tak, když nemám jistotu (i když by mě stejně zajímalo, jak si představujete nekonečnost vesmíru;a i kdyby snad lidstvo nikdy nemělo zaniknout, tak stejně nevidím smysl v neustálém střídání generací) že tu lidstvo bude navždy, tak se budu soustředit na přítomnost.

Odp8: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Juras, 6.3.2008 9:32

když nevím, co je po smrti, tak se budu chovat tak, jako by po ní nemělo být nic a budu se snažit „vytěžit“ maximum z přítomnosti.

A když nevidíte, co je za zatáčkou, tak taky předjíždíte přes plnou a chováte se, jako by tam nemělo být nic? ;-)

Vytěžit maximum z přítomnosti - to znamená mj. i jednat s cílem vlastního prospěchu na úkor ostatních. A to právě může být chyba. Co kdyby náhodou po té smrti ještě něco bylo? Skončíte v pekle :-)

Pokud by se mělo uvažovat o hypotetické metaúrovni naší reality, tak myslím, že většina argumentů už od začátku diskuse je položena špatně.

Odp9: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Yardasan, 6.3.2008 19:48

A když nevidíte, co je za zatáčkou, tak taky předjíždíte přes plnou a chováte se, jako by tam nemělo být nic? = myslím, že si pletete nudle s mákem :-) = za zatáčkou vždycky něco je... například silnice dál...
Vytěžit maximum z přítomnosti - to znamená mj. i jednat s cílem vlastního prospěchu na úkor ostatních. A to právě může být chyba. Co kdyby náhodou po té smrti ještě něco bylo? Skončíte v pekle = zase předsudky vštěpené těmi, co „pochopili“... S pozdravem jK.

Odp9: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
opičák, 11.3.2008 17:51

když se budete chovat tak, jakoby potom měl být ještě jiný život, tak logicky budete šidit pozemský život, což mi nepřipadá rozumný. nepřipadá mi logický dávat přednost něčemu, o čem nemám jistotu, že je před něčím, co právě teď je.
a to, že jednám s cílem vlastního prospěchu, neznamená, že nejednám zároveň ve prospěch ostatních. nevylučuje se to.

Odp10: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
horacio22, 13.2.2011 23:47

ale sám to jistě děláte vždyť to že třeba sedíte v práci a makáte jako šroub abyste měl peníze děláte proto, že myslíte na budoucnost, na to že ty peníze budete moct pak využít nicméně máte jistotu že do té doby nezemřete? nebo-li šidíte v tu chvíli momentální kus vašeho života v naději, že to prospěje nějakému jinému úseku života v budoucnu

Odp3: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Juras, 6.3.2008 9:27

Chystáte se mít děti? Pokud ano, ty také příliš momentálního vlastního potěšení nepřináší.
Shippere, máte Vy děti? Pokud ano, skutečně to myslíte vážně?

Odp4: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Shipper, 12.3.2008 14:05

Ano a ano. Mít děti kvůli momentálnímu vlastnímu potěšení může podle mého názoru například někdo, kdo se je chystá pohlavně zneužívat, pokud si mohu dovolit trochu černého humoru. Anebo někdo, kdo zaměňuje děti za hračky. Pochybuju, že normální rodič, by nazval výchovu dětí momentálním vlastním potěšením, pod tímto slovním spojením si mohu představit čokoládový bonbón, sklenku koňaku nebo orgasmus, ale ne plíny, starosti v době nemoci, řešení průšvihů, placení účtů atd. Ovšem možná nemám dostatek rodičovského citu, když jsem se těch osmnáct let nevznášel nepřetržitě na vlnách momentálního vlastního potěšení.

Odp5: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
jéňa, 22.3.2008 19:57

vás nedělá šťastným, že máte potomka?

Odp2: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
vi.tr, 4.3.2008 17:01

V zásadě máte pravdu, jenomže jste celou věc poněkud zjednodušil. Že jednou lidská civilizace zanikne je zřejmě fakt. Existuje však spousta scénářů tohoto konce. Většina z nich se liší v představě kdy případně jak zanikneme. Je rozdíl v tom, zda to bude za rok, za desetiletí, století, nebo ještě za mnohem delší dobu. Proto, a o tom jsem přesvědčen, má smysl posouvat lidstvo dál. Může pak oddálit svůj zánik nebo si dokonce vybrat jeho způsob (výběr způsobu konce je právě ten moment, který je zneužíván vůdci různých sekt k hromadným sebevraždám členů). Posouvat lidstvo dál by pak mohlo souviset i s pudem sebezáchovy. Stejně tak člověk při nehodě nebo nemoci bojuje o svůj život i když ví, že stejně jednou umře.
Na druhé straně s Vámi souhlasím, že bezstarostnost plynoucí z možnosti oddálit svůj zánik nebo vybrat si jeho způsob, přináší lidem potěšení a tak možná jen jaksi jinak potvrzuji smysl života dle autora článku. Moudrá příroda to zřejmě zařídila tak, že všechno co má smysl, způsobuje člověku potěšení. Zcela zjevně to ale neplatí obráceně – hi-hi-hi, určitě by s tímto tvrzením nesouhlasil abstinující narkoman.

Odp3: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
Warren, 4.3.2008 22:23

Tak samozřejmě v našich obecných úvahách musíme počitat pouze s lidmy, ktěří to mají v hlavě relativně v pořádku (je jich ještě většina) a dokážou předpovídat následky svých činů (viz. narkoman).
Přiznám se, že myšlenka ve smyslu toho, že jen samotná starost o osud lidsva způsobuje vlastn í potěšení, mě ani předtím nenapadla. Asi to má hlavu a patu, co jsem napsal :). Ale zároveň jsem si trochu protiřečil, protože samotné posunování lidstva má teď taky svůj smysl, což jsem v článku odmítal. Vše souvisí se vším. Na druhou stranu, dle mého názoru je hledání smyslu ve vývoji lidstva je spíše jenom zbytkový instinkt z dob minulých než zdroj pravého momentálního vlastního potěšení. Otázka spíše zní, má vše toto jako celek smysl v porovnání s celým vesmírem a časoprostorem? Bojím se, že nám jednou brzo na dveře zaklepe vyspělá mírumilovná mimozemská civilizace. To už asi padnu do totálních depresí. Teď si (ať chci nebo nechci) udržuji instinktivní pocit, že lidstvo je vesmíru jedinečné, že jsme něco víc, a že tu máme svůj značný význam, ale až jednou (pokud) zjistíme, co se děje venku, tak uvidíme naší pravou malichernost a to bude poslední hřebíček do rakve pro lidi jako já. Radši doufám, že to budou nějaví zloduši :), kteří nám budu chtít nakopat zadky a my se budem instinktivně v zájmu lidsta bránit, což nám opět bude dodávat injekce s dávkou smysluplnosti.

Odp4: ale samozřejmě v zájmu seberealizace se...
vi.tr, 5.3.2008 10:59

S tím narkomanem to nebylo myšleno vážně. Jednalo se spíše o zavtipkování si ve smyslu, že ten by určitě viděl smysl života ve fenoménu šťastných pocitů …

Jinak si myslím, že jste se zakousl do příliš velikého koláče. Ono ani najít smysl života u člověka jako jedince není jednoduchá věc (u některých individuí takřka nemožná). Každý jsme jiný a máme různé místo v životě, proto i smysl života bude každý vnímat a vidět jinak. A to ani nemusíme zacházet do takových odlišností, jako je třeba smysl života u australského Aborigena, muslima ze Saúdské Arábie nebo civilizovaného (lze-li to takto říct??) Evropana. Jistě bychom našli rozdílné pohledy i z hlediska pohlaví.
Dalo by se říct, že určité východiska při hledání smyslu života poskytovali církve alespoň do doby, než se jejich ideologie stala prostředkem majetných zájmů církví a to asi ve všech náboženstvích (výjimku by snad mohl tvořit jenom buddhizmus).
Zdánlivým řešení by mohla být metodika, k níž shlíželi především materialističtí ideologové, a to prohlásit, že smyslem života lidstva je jakýsi souhrn smyslů života jednotlivých jedinců. Tento pohled však brzy narazí na bariéry plynoucí z faktu, že se snažíme zkoumat systém zevnitř (analytické metody). Unikají pak souvislosti mezi jednotlivými částmi systému, což vede k popírání existence struktur, které můžou reálně existovat. Mimochodem, tento přístup byl charakteristický pro celou postindustriální dobu a byl dle mého názoru příčinou tzv. vleklé krize fyziky kterou odstartovala kvantová mechanika (myslím, že převažuje dodnes – viz. přístupy při ochraně životního prostředí, názory V. Klause na toto téma atd.).
Mluvit opravdu zasvěceně o smyslu života lidstva předpokládá určitý přesah, umožňující podívat se na člověka a lidstvo nějak „zvenčí“. Znamená to vnímat veškeré souvislosti mezi částmi systému, mezi živým a neživým, mezi rostlinou a živočichem, mezi tělesnem a duševnem atd. „Vidět“ celou disipativní strukturu zvanou život ve všech souvislostech - holisticky. Toho je schopen každý člověk prostřednictvím meditací – jde zřejmě o stav, jenž buddhisté nazývají nirvána.
Myslím, že spojením obou těchto přístupů, analytického i holistického (ne jejich soupeřením provázejícím celý dosavadní vývoj lidstva), by člověk získal mnohem ucelenější pohled na svět, na své místo v něm a zřejmě by byl nalezen i smysl života pro lidstvo.

Závěrem chci říct, že nemusí jít nutně o nesmyslnou záležitost ani z hlediska celého vesmíru. Nám se to nesmyslně může jevit, když problém posuzujeme z hlediska dnešních poznatků. Nemusí to tak ovšem být – i když na druhé straně to tak být může.

Typická krize materialisty. Z toho si...
Laďa, 2.3.2008 21:48

Typická krize materialisty. Z toho si nic nedělejte, tím trpí hodně lidí ve společnosti. Moderní společnost vzala lidem Boha a nahradila jej vědou. Tak se ztratila tajemství života. Téměř na vše existuje exaktní odpověď. Život byl zredukován na přežívání s malými radostmi a žádnými vyhlídkami. Lidé ztrácejí iluze, počet pacientů s duševními chorobami, zejména s depresí, rapidně roste.
Tak půjdete dál se stádem nebo se odvážíte pouvažovat nad tím, že existují i jiné cesty vnímání světa? Takové, u kterých rozum nedominuje? Ne iracionální, ale transracionální?

Rozum je nutno používat k tomu, aby transcendoval rozum (Aurobindo)

Odp: Typická krize materialisty. Z toho si...
Saw, 4.3.2008 16:29

Ta krátká chvíle kdy sem věřil byla nejhorší v mém životě. Proč mě milosrdný Bůh nutí žít a trpět?
Názor, že to můžu skončit a další utrpení nebude následovat, mě z toho dostal. A kdo mě má doopravdy rád to chápe a i když nerad, ale bude to tolerovat...

Odp2: Typická krize materialisty. Z toho si...
Yardasan, 8.3.2008 21:07

Já vás nemám rád, protože Vás neznám, ale tohle jste napsal přesně tak, jak to cítím i já. S pozdravem jK.

Odp2: Typická krize materialisty. Z toho si...
Laďa, 9.3.2008 1:22

Těžko vidět realitu, když žijete ve světě předsudků a la „milosrdný Bůh“, „Bůh mě k něčemu nutí“, „musím trpět“, „názor, který mě z toho dostal“.
Tedy docela rychlé vypořádání se s vírou. Spíš mi přijde, že víru nechcete řešit, nechcete o ní přemýšlet, protože byste v sobě mohl něco objevit. Nějakou špatnou vzpomínku. Asociaci.
Zkuste napsat článek na toto téma, třeba to jen chápu blbě.

Odp: Typická krize materialisty. Z toho si...
Juras, 6.3.2008 9:43

Moderní společnost vzala lidem Boha a nahradila jej vědou. Tak se ztratila tajemství života. Téměř na vše existuje exaktní odpověď.

To bych Vás ještě doplnil ...a na co neexistuje, o tom „moudré“ hlavy tvrdí, že to je blud a výmysl.

Odp: Typická krize materialisty. Z toho si...
taky, 8.3.2008 0:15

[téměř na vše existuje exaktní odpověď
Nesouhlasím. Čím více věcí znám, tím více jsem přesvědčen, že neznám nic. Řekl už dříve někdo chytrý a já s ním souhlasím. Democritos - Vím, že nic nevím. Existuje spousta věcí mezi nebem a zemí, na které věda nezná odpověď a Bůh je nestvořil. Takže tajemství života vesele existují dál a nemají snahu se ztratit.

Život byl zredukován na přežívání s malými radostmi a žádnými vyhlídkami
To je prohlášení znuděného jedince se sklonem k depresím. V současné společnosti je to pochopitelné, ale ne nezbytné. Pokud se dokáži radovat třeba z toho, že dnes svítí slunce a nebo hezké kytky nebo se setkám s lidmi, se kterými je mi dobře, tak stojí za to žít. Mám také možnost být zvědavý a zvídavý. To je hnací energie všech vědců, objevitelů a pod.
Život není o hlubokomyslných úvahách o nesmrtelnosti chrousta, ale o tom, jakýma očima se na něj dívám. A s úsměvem jde všechno líp.

Odp2: Typická krize materialisty. Z toho si...
Yardasan, 8.3.2008 20:30

Vidím to také tak. Komu není zhůry dáno... K tomu není co dodat, přeju Vám hodně zdraví a málo blbců kolem sebe k takovému hezkému žití. S pozdravem jK.

Odp2: Typická krize materialisty. Z toho si...
Laďa, 9.3.2008 1:04

Ano, máte samozřejmě pravdu... jen - chápeme se? Můj komentář nebyl zamýšlen jako obhajoba onoho „nudného“ přístupu, kde je již vše jasné, ale naopak - snaží se na něj poukázat v kontrastu s možnou „živější“ alternativou.

V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
Yardasan, 3.3.2008 18:50

V první řadě by asi „člověk“ měl dělat to, co ho baví, a ne pro peníze, tím teprve může posouvat pomyslné hranice a stane se „boháčem“. V krizi středního věku už těžko budeme mít sílu ve smyslu jednoho z desatera Petra Novotného: Netěšíte-li se na zítřejší den - chyba je ve Vašem programu - změňte ho! Většina lidského snažení se zdá, že jde proti přírodě a proti přirozeným pudům. Chovají se tak většinou jen Ti „nad námi“, protože pochopili... S pozdravem jK.

Odp: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
vi.tr, 4.3.2008 17:14

No, jestli patří mezi „Ti – nad námi“ i politici, pak ostře nesouhlasím. Tito to nedělají proto, že pochopili, ale proto, že na to mají. Hi-hi-hi, alespoň si to myslí. Jinak souhlas. Hezký příspěvek.

Odp2: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
Yardasan, 4.3.2008 19:09

Možná pochopili jen, že právě teď, tady, se jen tak žije - a nic jiného nemá smysl. S pozdravem jK.

Odp3: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
vi.tr, 5.3.2008 12:10

Chtěl jsem jenom říct, že na pochopení je potřeba alespoň trochu inteligence. Proto vylučuji, že by politikové mohli něco pochopit.

Odp4: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
Yardasan, 5.3.2008 18:34

Tou inteligencí bych si nebyl jist - nezdá se mi, že je spojena s „kvalitou“ života. S pozdravem jK.

Odp5: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
vi.tr, 6.3.2008 8:06

Hi-hi-hi, jinými slovy řikám totéž. Jinak by museli mít politikové hrozně nekvalitní život.

Odp5: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
Juras, 6.3.2008 9:51

Kvalitou života máte na mysli dostatečné materiální zajištění? Jinými slovy schopnost být úspěšný v naší společnosti? Potom souhlasím.

Co když ale pod kvalitou života má inteligentnější tvor než my úplně jinou představu? Inteligentní člověk má bohatší svůj vnitřní vesmír než neinteligentní a čas, který má k dispozici, věnuje třeba jiným věcem. Takže z tohoto úhlu pohledu naopak možná jde inteligence ruku v ruce s kvalitou života. Napadají mě ještě další věci - inteligence není jen schopnost správně uvažovat, ale nese i další charakterové vlastnosti - sobectví, vychytralost, schopnost empatie... Ale to už bych téma hodně zašmodrchal

Odp6: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
Yardasan, 6.3.2008 19:58

„Kvalita“ života je velmi abstraktní pojem o kterém se zde dá těžko diskutovat. V mém pojetí to bylo myšleno jako individuální názor každého jednotlivce; a proto můj názor je ten, že nezáleží na IQ - (i blbec si může myslet, že žije kvalitně - a má samozřejmě pravdu). S pozdravem jK.

Odp6: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
Yardasan, 6.3.2008 20:06

Neřekl bych, že inteligentnější člověk má bohatší svůj vnitřní vesmír. Z praxe se mi zdá, že naopak inteligence způsobuje svázanost a okleštěnost, citový chlad až krutost a naopak ztrátu kreativity. S pozdravem jK.

„jen Ti „nad námi“, protože pochopili“
Warren, 4.3.2008 23:39

„jen Ti „nad námi“, protože pochopili“
A co se stane, až pochopí všichni? Totální kolaps přirozeného vývoje a přírodních instiktů. Nevím, co to bude mít za následek, ale nic dobrého to asi nebude. Aspoň z dnešního pohledu. Zatím k tomu společnost spěje exponencionální rychlosti v přímé uměrnosti s technickým pokrokem a poznání lidstva.

Odp: „jen Ti „nad námi“, protože pochopili“
Yardasan, 5.3.2008 18:40

Příroda to tak zařídila, že nemohou pochopit všichni. A ten kolaps, který již probíhá; tak ten probíhá právě díky nepochopení a stavění se lidí do role humanitního pánaboha. Příroda je totiž na rozdíl od lidí, daleko krutější a přitom jedná vždy správně. S pozdravem jK.

Odp: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
taky, 8.3.2008 0:31

Mám zřejmě IQ houpacího koně, ale kdo jsou Ti „nad námi“ a co pochopili? T.zv. krizí středního věku může trpět i 20-letý stařec, ale určitě jí netrpí ani netrpěl vitální 70sátník. V jakékoliv krizi je těžké změnit cokoliv v pozitivum, ale jednou jsi dole , jednou nahoře. A citát z desatera Petr Novotného se mi líbí.

Odp2: V první řadě by asi „člověk“ měl dělat...
Yardasan, 8.3.2008 20:32

Nevím, kolik je Vám let; některé věci se musí prostě pro pochopení i odžít. S pozdravem jK.

Smyslem života je láska ;) ta ovlivňuje...
SNoui, 15.3.2008 23:09

Smyslem života je láska ;) ta ovlivňuje naše jednání a myslím že láska není sobeckost :)

Odp: Smyslem života je láska ;) ta ovlivňuje...
Ondra, 7.4.2008 10:13

Smysl života je pro každého jedince něco jiného. Já si myslím, že láska je jen další radost. Chcete-li pud. A něco co máme od přírody daného abychom se rozmnožovali a nevymřeli.

Toto je test na zjištění, zda je Tvé...
Yardasan, 22.3.2008 22:42

Toto je test na zjištění, zda je Tvé poslání na zemi u konce: Jsi-li naživu, pak není. S pozdravem jK.

Trocha starší „filosofie“ na dobrou...
Yardasan, 24.3.2008 22:57

Trocha starší „filosofie“ na dobrou noc:
Od zrození do 20 let je život lidský životem zvířat, životem hmoty. Od 20 do 40 let je vám světem požitků a nadějí. Od 40 do 50 let je světem poznávání a práce. Od 50 do 60 je světem vzpomínek a moudrosti. Od 60 do 80 je světem zklamání a míru. Láska k bohu v ekstasi je vlastně duševní opilostí, jež nemá za sebou žádných skutků a práce, které by prospěly bližnímu a tvorstvu. Ekstasemi a modlením nepovznášejí se národové ze stavu zvířecího, nýbrž prací a věděním. Svatí a světice různých církví jsou vlastně náboženští šílenci, kteří se bohu rouhali, když jménem jeho mluvili. Galilei, Bruno, Kolumbus, Hus, Jeroným, Lavoisier, Linnée, Darwin, Newton, Lambroso, Zöllner, Flammarion, to jsou světci, které ctíti má věda i církev. Vy na vaší zemi nalézáte se ještě na nízkém stupni vývoje, veliká většina lidí žije jen své osobě a nestará se o ostatní a také vaši zemi světem zove, ač sotva světa prášek tvoří. Jen občas jednotlivci tuší záblesk ducha světa. Pamatuj si, že vy lidé, znáte svět jen povrchně, protože dojmy smyslové přezařují vnitřní nazírání. Nemáte tušení, jak vesmír je ustrojen. Již nepochopování milionů hvězd může vám býti důkazem, že jste nepatrní a duševně slepí. Základem štěstí člověka je láska k bližnímu a veškeré přírodě a udržování zdravého těla. Všechna vaše filosofie a moudrost je pochybná, vaše kultura pluje na povrchu, zanedbává ducha a ničí zdraví tělesné. Čím méně potřeb, tím větší svoboda a štěstí. Až zapomeneš a pohrdneš vším, co na zemi se cení anebo co tebe souží, netkne se tě žádná bolest více a cítiti se budeš blaženým. Každý národ má své modly, které mu stvořili noviny a nemravní svůdci a které byly jeho neštěstím. Nynější lidstvo nelze vůbec nijakým způsobem zachrániti, to jest odsouzeno k úplnému zaniknutí i se svou oslavovanou kulturou. Nový lepší život může vyrůsti jen na troskách a mrtvolách přítomnosti. Zkáza ta však jest jen zdánlivou. S pozdravem jK.

Dosažení poznání
Ghost Buster, 28.3.2008 23:04

Kam se poděla vděčnost osudu, že Vás poskládal do širokodaleko jediné fyzikálně-chemicko-biologicko-spirituální struktury schopné vymýšlet otázky o tom, jaká je podstata vezdejšího světa a nacházet radost v hledání odpovědí ? Co je materiální bohatství či fyzické rozkoše oproti potěšení z poznávání ? Mozek by měl být tím, čím se lišíme od svého okolí.

Odp: Dosažení poznání
Yardasan, 28.3.2008 23:49

Vděčnost je jen „lidský“ výmysl „nadčlověka“ ku svému prospěchu. Materiální bohatství nám vnucuje kapitalistická společnost. Fyzická rozkoš je daná přírodou - naším posláním. Mozek mají i ostatní; ne jen my. Odlišení od okolí je zase jen výmysl „nadčlověka“. Taky si tak připadáte, že... S pozdravem jK.

Odp2: Dosažení poznání
Ghost Buster, 6.4.2008 11:57

Váš příspěvek mi připadá jako sled vzájemně nesouvisejících frází završený osobním výpadem.
Pro úspěšnost pokusu o nalezení nějakého východiska či perspektivy pro „nihilistu“, který zredukoval své fyzické přežívání na úroveň existence kamení ve svém okolí, není přece podstatné, zda se zrovna „já“ cítím být „nadčlověkem“.
S potěšením bych si podebatoval o podstatě fungování vesmíru se šimpanzi, papoušky, keporkaky, či marťany. K tomu, abych mohl prožít radost z dosahování poznání, nepotřebuji nezbytně nutně být „nad“. Postačí, když mohu sdílet pocit, že mám ponětí o tom, co se řeší, kde jsou hranice poznaného a nepoznaného, a že nejsem bez šance (díky přítomnosti sice průměrně nadaného ale přece jen lidského mozku ve své hlavě) do stavby chrámu poznání přispět nějakou malou cihličkou. Ze zkušenosti ale vím, že rozprava s jinou než lidskou inteligencí nebývá zrovna produktivní. Ať mi naše fenka promine ;) Jiné než lidské mozky takové problémy očividně neřeší.
Samozřejmě, že jádro mého příspěvku nespočívalo v substanci „vděčnost“, nýbrž v upozornění na možný (nevyčerpatelný) zdroj radosti ze života.
Jak myslíte větu „Fyzická rozkoš je daná přírodou - naším posláním“
Že provozování fyzické rozkoše automaticky zajistí naplnění našeho poslání ?

Odp3: Dosažení poznání
Yardasan, 6.4.2008 19:47

Naše „poslání“ je snad zatím pro nás nepoznatelné - pokud nějaké je; a tak se pod něj schová cokoli, co se nám zrovna hodí... S pozdravem jK.

Odp4: Dosažení poznání
Ghost Buster, 7.4.2008 0:59

Buďto jen zatím nepoznané nebo provždy nepoznatelné. Zatím nepoznatelné - to se vymyká logice. Ale to, že má každý relativně svobodnou volbu dosadit si za své (potažmo lidské) poslání cokoliv se mu hodí, je rozhodně optimističtější přístup, než zoufalství z vlastní nicotnosti proložené přemítáním o tom, zda to zabalit rovnou nebo až později.

Odp5: Dosažení poznání
Yardasan, 7.4.2008 18:49

Vymyká se to logice asi tak jako, že smrtí všechno opravdu končí. A jako vznik čehokoliv, na co neumíme najít pro sebe uspokojivou odpověď. S pozdravem jK.

O ničem
Ondra, 7.4.2008 10:07

Ahoj.
Přečetl jsem se zaujetím celý článek a děkuji autorovi za napsání. Souhlasím s názorem, že vše je pomíjivé. Vše od lidí přes vesmír. Nerozumím ničemu. A jsem si jistý, že nikdo z vás také ne. Nikdo z vás neví jak vše začalo a jak vše skončí. Většina populace této planety si vysvětluje tuto neznalost náboženstvím. Vírou v něco co se nedá nijak ověřit. Ateista je odsouzesn k depresi z neznalosti. Když uvažuji nad důvodem žít nenacházím odpověď. Nebojte se nemyslím na sebevraždu :) Jde mi o to najít nějaký racionální obecně platný důvod. Jediný důvod proč žít nenacházím v nějakém předání něčeho budoucí generaci, ale vychutnání každého okamžiku, který mám. Takže rozdávat radost, abych ji zase dostával od okolí. nestresovat se kvůli kravinám, protože to není důležité. Být nihilista mě v mnohém činí štastným. Když je léto projíždím krajinou a když mám náladu prostě zastavím sednu si na louku, rozhlížím se po krajině a jsem totálně šťastný. Nevím ani proč to sem píšu, protože to nikoho nezajímá a mě to nijak neovlivni. Psát něco své názory na internet se mi zdá nicotné. Už jsem tak ale učinil a mazat to nebudu. Třeba mi moje úvahy někdo zkritizuje, budu jedině rád.

Odp: O ničem
Yardasan, 7.4.2008 19:01

Také to tak vidím. Smysl jen tak v žití, v přítomnosti. Dokázat si užívat denodenní okamžiky. Pak na rozdíl od věřích v boha, žijeme v ráji jen a jen teď, a tak to má být, proto nám byl dán život, abychom ho žili a ne sloužili ostatním a nechali se využívat pro jejich blaho s tím, že ráj přijde až po smrti. Při takovém způsobu života přijde, ano, ale tím, že ho už nebudeme chtít žít zde na zemi a budeme se těšit raději na smrt; a to je proti přírodě, která nám udělala ráj tady na zemi. Posmrtný život a bláhové vírysnění je práhopouhý strach z pomíjivosti a smrtelnosti, kterou se tím snaží zlehčit krutost pravého poznání věci. S pozdravem jK.

Odp: O ničem
Migi, 4.5.2009 20:54

myslím, že to někoho zajímá. Třeba mně když si to čtu :-). proč se píší články a vedou diskuze? Proč žijeme?
Pro chvíle kdy nás to baví, kdy žijeme a milujeme.

Chvíle kdy si sednu na louku a jsem totálně štastná. To není nihilismus!!!
(někdo by tomu mohl říkat třeba bůh)

Neznalost je to krásné tajemství, to že něco nejsem schopna obracet naruby sem a tam neznamená pro mne neznalost. Znám a poznávám z pohledu člověka. Myslím, že to není málo....kolikrát to zabere celý život :-D

Báseň.
slayd, 7.6.2008 9:48

Člověk je jen bublina, v moři lží chce pravdu pojmout, když svůj zrak v dál upíná, vidí špatně nebo dvojmo.
Spoléhaje na své smysly, nad mudrce moudřejší je,
klamán na klam nepomyslí, zemře v bludech tak jak žije

Další moje 2 komentáře naleznete na původních stranách diskuze o smyslu života. Přeji všem hezký den - odjíždíme právě na farmu do Olšan / k Polívkovi na dětský den /. Ahoj P.S.

Pane Yardasan...
Slayd, 9.6.2008 8:28

Váš příspěvek o ničem... vůbec není o ničem. Já vám rozumím, ale přesto tak docela nesouhlasím. Víra v něco, co nás čeká, může mít jen funkci, aby se odboural strach člověka z jeho smrtelnosti. To může - a není to málo! Lepší než antidepresíva. Pokud taková víra umožní věřícímu jedinci žít smysluplný a slušný život vezdejší a navodit u něj pocit klidu a jistoty, potom má smysl v něco takového věřit.
Jeden vůdce křesťanské sekty / Slovo života /, mi kdysi dávno řekl, je - li všechno relativní a nikdo na Zemi nezná absolutní pravdu a pravdou tudíž může být cokoliv - co když máme pravdu my /sekta/ a ty tzn. já promarníš celý život v bludech? Já jen mohl kopírovat jeho slova. Co když se mýlíte vy? Každopádně jakákoliv víra v cokoliv, by se měla posuzovat podle toho, co přináší jejímu nositeli a jak ten jedinec s ní působí na okolí. Pokud jsou výsledky pro dotyčného jedince i společnost kladné, není třeba takovou víru a způsob života odsuzovat. Dotyčný jedinec by ovšem neměl nikdy zapomínat, že nevlastní absolutní pravdu, ale má pouze svoji víru a přesvědčení. Rozhodně není jediné cesty k Bohu nebo Poznání atd., jak tvrdí katolíci a navíc jen skrze našeho pána Ježíše Krista. To je jistě demagogie! Kam by přišli budhisté, muslimové atd. a vůbec všichni ostatní slušní lidé, kteří nemají zapotřebí provádět modloslužebnictví ve stylu katolíků? Do pekla?
To je fakt trochu infantilní... Jinak vše o.k.
Mějte se všichni fajn a zkusme si v těžkém žití raději všichni pomáhat. Hledat společné cíle, které všechny lidi spojují ne ty, které je rozdělují. Světu mír! Práci čest! A buď fit! Slunce v duši... Ahoj P.S.

Odp: Pane Yardasan...
Yardasan, 9.6.2008 20:59

Zdá se mi, že nelze přijmout víru s tím, že budu vědět, že nikdo nezná absolutní pravdu. Víra právě přesvědčuje, že nic krom ní není a tudíž, že jen ona je tou absolutní pravdou. Proto je tak nebezpečná pro své okolí. S pozdravem jK.

Nebezpečná víra?
slayd, 9.6.2008 23:32

Váš ateismus je také víra. Je to víra v to, že nic pro člověka ve smyslu metafyzickém neexistuje. Myslíte, že vaše víra někomu ubližuje a je pro někoho nebezpečná?
Když budu věřit, že celé lidstvo je součástí velkého vesmírného megaorganismu, kterému budu říkat třeba Bůh... pro koho jsem nebezpečný? Mohu být pro někoho směšný exot, ale nebezpečný...? Neumím si to dost dobře představit. Dříve se nejvíce strašilo Jehovisty. Jednou dvě dívky od nich přišly a zazvonily u mého bytu. Vypadaly dost dobře a já je hned zval dovnitř... Byly z toho vyjevené a zaskočené a namísto vlezlosti se po chvíli pakovaly pryč ze dveří. Škoda,trochu bych je myslím intelektuálně potrápil a neškodně si na jejich účet zaflirtoval. U našich materialistických dívek se studu nedočkáte, ani když budete mluvit o vyměšování.
Trochu téma odlehčuji. Co závěrem? Chtěl jsem vědět, jak právě vy, budete reagovat. Dosáhl jsem cíle!
Citát? Můžeme si myslet cokoliv a věřit čemukoliv, důležité v životě je ovšem to, co jsme skutečně udělali.
V dokonalé úctě P.S.

Odp: Nebezpečná víra?
Yardasan, 10.6.2008 17:26

Je to jen věc názoru. V podstatě na světě na ničem nezáleží. To jen různí individua mají své různé víry. Já se necítím ateistou ani věřícím, cítím se mimo jakékoli škatulky. Podle mého názoru jakákoli víra někomu musí ubližovat. Už tím, že žijete Vy nebo já tak i nevědomky zároveň ubližujeme. Vše souvisí se vším. Mám pro Vás také citát: (G. Laub) Citát je lepší než argument. Lze jím vyhrát spor, aniž byste odpůrce přesvědčili. S pozdravem jK.

Dobrej citát - uznávám.
slayd, 10.6.2008 22:49

Ale já nechci vyhrát ani nikoho přesvědčit o své víře nebo pravdě. Ať si každý z čtenářů diskuze utvoří na základě předkládaných postojů svůj názor a podle toho, ať žije. Vzájemně si všichni jistě nevědomky nějak ubližujeme, proto má např. smysl hledat cesty, jak toho zla, co nejméně napáchat. Že v podstatě na světě na ničem nezáleleží? Určitě by se většině slušných lidí ulevilo, kdyby bylo dobro odměňováno dobrem a zlo zlem, tak jako v pohádkách.... Proč to katolický trojjediný bůh nezařídí? Nevím! Ale ono to asi funguje - jen trochu složitěji...
Kdybychom odhalili, jak mít větší potěšení z konání dobra, jistě by se víc lidí přidalo. Usínám ... P.S.

Jak mít větší potěšení z konání dobra?
Yardasan, 13.6.2008 23:05

Myslím si, že je to výchovou; a po té konzumním způsobem života, ke kterému jsme nuceni společností, ve které musíme žít. Je málo silných jedinců, kteří odolají. Ale jsou a vznikají i jejich komunity. Dokud budou vládnout peníze, nic se nezmění. S pozdravem jK.

Dlouhá spirála životů.
slayd, 15.6.2008 19:28

Na Zemi se asi nic moc nezmění ani za milion let /tedy pokud na ní ještě budou lidé žít/. Já věřím, že jde o individuální vývoj každého jednotlivého člověka...

Nic se netrap, duše má,
že je život krátký,
nepátrej, co bůh ti dá
za hrobskými vrátky

Bezkonečný světa kruh
točí se vždy vřele,
nesmrtelný jest tvůj duch
v nesmrtelném těle

Co lid smrtí jmenuje,
není ještě konec,
umíráček jenom je
divadelní zvonec

On tu jenom znamená,
kde jsou aktů meze
kdy vystoupí opona,
kdy se dolů sveze

Po aktu se vždy naspěch
herci jen přestrojí,
ale aktů věčný běh
nikdy neustojí

K.H. Borovský S pozdravem P.S.

Na druhou stranu je zajímavé že nejvíce...
Zdravím všechny uvažující3, 7.3.2009 20:45

Na druhou stranu je zajímavé že nejvíce sebevražd je v zemích kde jsou finančně zabezpečení proč? Protože nemají smysl života nevidí v něm. Zeptáme li se po smyslu života je také dobré si říci jestli existuje Bůh a jestli existuje mám pochopitelně smysl života. A proto si já myslím že je to taky důvod proč žít protože jednoho dne doufám že stím Bohem díky Kristu budu moci mít podíl.

Odp: Na druhou stranu je zajímavé že nejvíce...
ivan, 7.3.2009 23:03

Zdravím Vás pane, paní, ........? Proč si myslíte, že život musí mít nějaký smysl? Proč by se podle Vás měl organizovat v nějakém vyšším řádu? Vždy když slyším od nějakého propagandisty hovořit o Bohu, tak jsou na blízku vždy nějaké negace, hlad, nejistoty, války, sebevraždy. Náš život je naše vědomí! Nebo ne? Po jeho ukončení budeme demokulizováni a naše vědomí se vytratí spolu s rozplynutím naší hmoty v jiné sloučeniny. Je to těžko pochopitelné, nebo je poznání vyplívající z prokázané zkušenosti příiš strohé, než aby mohlo být pravdivé?
Proč mě nikdy věřícími nebyla zodpovězena otázka:

Jestli-že, je Bůh absolutní autorita, proč podle věřících, požaduje uctívání, když sám vytváří realitu.
Takovýto požadavek je z hlediska logiky nesmyslný.
Prosím. Iv.

Odp2: Na druhou stranu je zajímavé že nejvíce...
vceloun, 30.4.2009 18:58

Od vericich necekejte logicke vysvetleni, ale naivni viru. Logika a vira jsou dva nesmiritelne postoje. Verici nedokaze logicky vysvetlit svou viru a taktez clovek uvazujici logicky tezko uveri necemu nelogickemu jako je samotna vira (napr. v nejakeho boha).

Odp: Na druhou stranu je zajímavé že nejvíce...
vceloun, 30.4.2009 18:44

Podil tvorite uz ted. Na vas zalezi podil tech, kteri ocekavaji nejaky podil od boha v jeho kralovstvi po smrti, kdy jejich duse dojde naplneni a k tomu venuji drahocenny a podle nekoho zase bezcenny cas zde na zemi a temi kteri si svuj podil vyberou uz zde na zemi, napr. tim, ze si splni svuj sen, at je jakykoliv. Sam jste soucasti toho podilu, jelikoz jste i soucasti celku (napr. cirkve).

Stále nejlepší článek na toto portálu!...
Tony, 14.2.2011 8:43

Stále nejlepší článek na toto portálu! Warren by mohl ještě nějaký přidat :-):-)

K hlavnímu článku
Neuvedeno, 14.2.2011 11:49

Když jsem chtěl dělat přijímací zkoušky na vysokou školu, tak jsem se učil matematiku z německé učebnice od Frice Bewerta přeložené do češtiny.
Tehdy jsem si tam napsal z jedné takové knihy povzbuzující lidi k úsilí, takové heslo: „Pokračujte pane pokračujte. Nesnáze s nimiž se potkáváte rozřeší se samy, jak budete postupovati. Pokračujte, vzejde Vám světlo a vzrůstajícím jasem bude svítit na Vaši cestu.“
Tehdy mi bylo asi devatenáct a samoucky jsem probral celou tuto knihu matematiky asi také díky tomu, že jsem se naučil jakž takš hrát šachy. Vysokou jsem udělal dálkové po zaměstnání. Teď už holt jsem v důchodu. Jenže mám pocit, že mám stále pro co žít. Už jen ten pocit z adrenalínu, když se něco podaří. Včera jsem zesiloval střední průvlak přístřešku. Stahoval jsem příložky pomocí svorníků s ozubenými Buldoky a lepil polyesterem příložky ze střešních latí. Lepit polyesterem se dá do mínus pěti stupňů celsia, takže to šlo. Epoxyd by mě v této současné zimě nezatvrdl. Jedna příložka ze smrkového dřeva velikosti 5/20/240 cm je docela kláda. Když se ještě má zvedat po silnějším žebříku, tak je to docela náročné. Byly dvě. Když se to pak podaří, i vyvrtat díry a vše sešroubovat, vložit buldoky, tak má člověk skutečně radost. Nechci Vás unavovat s tou úpravou, protože to ještě není všechno. Je to ještě složitější.
Na stáří má člověk už radost jen s toho, že se práce povedla a nevypadla mí páteř. Konečně to poznáte sami, jestli se sedmdesátky dožijete jako já. Nedávno jsme jí oslavoval nanečisto. V létě jí oslavíme načisto. Jestli bude vše v pořádku.
Chtěl jsem jen říci, že lidé nemusí vše pochopit, ale měli by v pochopení věcí pokračovat. Třeba se jednomu, či dvoum podaří zase zjistit něco víc o hmotě, prostoru a lidském tělu. V každém případě se daří již dnes prodlužovat lidský život. Najdou-li se tací, kteří celý svůj život posouvaly znalosti lidstva dopředu, tak třeba v budoucnu bude lidstvo jako celek zase o trochu schopnější si zajistit spkojenější život s větším množstvím radosti pro sebe i ostatní i bez toho, aby to bylo na úkor jiných.
Jenže ono těch lidských nápadů, jak užívat je tolik, že vživotě se všechny nemohou podařit a nemá cenu se pro to rmoutit. Chce to trochu skormnosti. Jenže bohužel skormnost v nárocích na užívání, tu moc lidí nemá.
Takže tu náročnost v touze nějak užívat je třeba přetransformovat v radost z provádění práce a v radost z provedené práce. Jinak člověk nebude spokojen nikdy.
Měl by si tedy každý volit takovouto práci.

Odp: K hlavnímu článku
tlapka, 14.2.2011 16:04

Já bych to shrnula: V práci a vědění je naše spasení. Myslím tak, že to přináší duši neboli mysli klid a to od začátku až do konce. Přeji vám sílu dále vrtat, šroubouvat a aby vás to bavilo.

Odp2: K hlavnímu článku
Tony, 14.2.2011 18:29

Arbeit macht frei?
Ale ano něco na tom bude, rozumím Vám. Lepší něco dělat než dumat nad kravinama...

Odp3: K hlavnímu článku
tlapka, 15.2.2011 14:44

No Práce to se myslí automaticky nějaká zajímavá činnost co má výsledek, což bohužel kolikrát není a pak je třeba křičet Arbeit.... atd.

Kéž by Váš názor sdíleli mocní
@, 14.2.2011 23:42

To jste napsal hezky pane Neuvedeno:

„...radost z provádění práce a radost z provedené práce.“
. Jenže se zdá, že současná společnost se rozhodla mnoha lidem české národnosti přístup k práci znemožnit. A když už přesto přeci něco oni ti VYTYPOVANÍ zoufalci dělají a udělají, tak jim NEZAPLATIT.

Odp: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
tlapka, 15.2.2011 14:45

Rozdíl jest v práci jako zaměstnání pro peníze a práci co děláme z přesvědčení zadarmo.

Odp2: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
ivan, 15.2.2011 15:34

Jako parta kluků jsme postavili za pár dní pro zábavu z balíků slámy docela velký barák i s doškovou střechou. Určtě neodpovídal stavebím normám, ale zcela jistě by byl na špici enegreticé úspornosti ještě dneska. Škoda, že se svět uzamknul do předpisů a norem.

Chápu to u patrových staveb s podsklepením, ale jinak by se dalo bydlet za pár šupů, pro mnohé by to byla i zábava.

(To ale nelze dopustit, protože pořádek musí být, jak by ten svět vypadal kdyby si každý bydlel v čem chce!) !!!

Odp3: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
Platfus, 15.2.2011 16:03

Chápu tvoje rozhořčení. Ale kdybys to byl zkolaudoval jako obytný stoh, to by šlo, ne ;-) ...?

Odp4: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
ivan, 15.2.2011 18:48

Dneska jsem měl zákazníka který dával najevo, že se vyzná ve dřevě. Jen tak mezi řečí jsem se ho zeptal na jeho profesi a z jeho odpovědi mě nejdříve spadla brada a pak jsem se tomu řádně zasmál.

,,Já pracuju na Ochraně přírody kterou chráním proti ochranářům!"

Docela výstižné a užitečné.

Podobně, tak jako platilo,- možná ještě platí, že na lešení do 30 metrů výšky nemusel být vypracováván projekt a za jeho provedení zodpovídal lešenář. Tak by za malou stavbu měl ručit mistr zednický, tesařský, elektrikář a vodař s plynařem. DOST! Docela bych si přál vidět dnešní stavební povolení na Karlův most, Čínskou zeď, Karlštejn nebo Pyramidy podle současných norem. Délka orazítkovaných papírů by byla 6400 Km. dlouhá a váha a jejich výška by se rovnala pyramidám samotným a doba schvalování by byla delší než stáří Jericha. V konečném důsledku by stejně nikdo za nic nezodpovídal!

Odp5: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
Neuvedeno, 15.2.2011 20:25

Pane Ivane.
Jen si představte co zpráv v televizi je o týrání zvířat na pastvinách. Prý by stačilo tam dát jen nějaký přístřešek a bylo by to vyřízeno a neuhynula by. Týrání by nebylo.
Jenže jakmile navrhnete přemístitelný přístřešek, jako já teď v chráněné krajinné oblasti v jižních Čechách, tak k tomu požaduje odbor výstavby územní rozhodnutí a k tomu dokumentaci stavby přístřešku s náležitými výkresy a technickými zprávami, vyjádření CHKO /chráněné krajinné oblasti/, vyjádření správců sítí, Krajské hygienické stanice, Městského úřadu v jehož blízkosti se pozemek nachází, odboru dopravy v jehož blízkosti se pozemek nachází, krajské veterinární stanice, vyjádření vlastníků sousedních pozemků.
To vše pro dvě přemístitelné buňky 2/3 m,z nichž jedna bude krmelec a druhá sklad krmiva a dále provizorní stanový přístřešek pro ovce vel. 3/5 m vysoký max 5m.
Přitom by to bylo pro 10 ovcí a jednoho koně.
Takže jsem se odvolal a výsledek byl, že odbor výstavby ani odvolání k nadřízenému orgánu neposlal.
Občan si dnes může stěžovat tak akorát na lampárnu.
Ještě štěstí, že na ten větší přístřešek z palubek už stavební povolení v jiném okresu mám.
Jenže až dojde trává, tak budu muset ovce týrat v okrese s CHKO. Bez plachtového přístřešku jen tak na louce. Co na plat. Když u nás blbost kvete. Tak jako u nás se k ovcím a lidem nechovají nikde, ani v Bělorusku, kterého mají naše média plná ústa.

Odp6: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
ivan, 15.2.2011 23:19

Teda nevím, pane Neuvedeno, jestli lze přístřeší považovat za stavbu podle stavebního zákona a jestli se na něj nevztahuje pouze ohlašovací povinnost podobně jako u plotu. Tedy jenom náčrtek, to aby nějakého vola nenapadlo si ho svařit třeba ze žiletek.

Dokonce si myslím, že na přístřeší bez pevného základu nemusíte mít ani to. Chybou asi je, že jste lezl vůbec úředníkovi na oči, když už Vás jednou maj, tak tak vás pořádně proženou. Divil byste se, ale mnohé miliardové stavby nejsou dosud zkolaudovány. Letištní plochy a hangáry Mimoň, sídliště Milovice, mosty, dálnice, přivaděč vody pro Prahu, některé provozy Spolany, kafilerky, tunely a železniční koridory. Místo aby vás stát platil za zlidštění krajiny, tak vás utejrá razítkama. Slatě na Horské Kvildě byly po generace pastvinama. Pak si úředník s ochráncem všiml, že tam rostou vzáné druhy mechů a rostlin a začal ,,chránit z rozpočtu" a vyjadřovat se za poplatek k po generace zavedeným činnostem. Výsledkem byl málem zánik těchto lokalit zkyselením půdy a nežádoucím náletem. Asi bych neměl být tak otevřený, ale serte na ně! Co Vám můžou ve vašem věku při jejich rychlosti udělat? Mějte si svoje berany. Začínám uvažovat podobně.

Odp7: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
Neuvedeno, 16.2.2011 7:10

Když ono je to podle stavebního zákona tak, že stavební povolení třeba nebudu potřebovat. Možná. Jenže územní rozhodnutí stavební úřad požaduje pro ovce vždycky. Aspoň podle vyjádření stavebního úřadu. Jenže mezitím se někdo vyjádří záporně a tak to stejně po všech peripétiích stejně neodsouhlasí. Takže co naplat v Česku musí být ovce týrány ať chcete, nebo nechcete. Prostě stará dobrá hláška, že každá aktivita musí být po zásluze potrestána. Co by tomu řeklo naše architekturní loby a loby cestovního ruchu. Kdyby hyzdily krajinu přístřešky pro ovce. To by bohatý turista ze západu od nás odjel. Nás berou jako indiány v indiánské chráněné zóně určené na vyhynutí. Pak se k nám přistěhují bohatí zápaďáci od oceánu, až budou jejich území zaplavené vodou ze zvýšených hladin oceánu. Bodeť by né, když si v důchodu vlastně nemůžeme ani přivydělat drobným zemědělstvím. Důchody budou čím dál menší a chytrost úřadů jak nás oddělat, čím dál větší. Zakázky na projektování, ty už dávno opanovaly bohatí mafiáni, ty se ke mně už nedostanou.

Odp8: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
iva, 16.2.2011 8:47

Proč byste si nemohl přivydělat drobným zemědělstvím? U nás důchodci pořád prodávají nějaké výpěstky. Myslím, že jsou ale drazí na to, že prodávají takové zbytky jako petružku,pažitku a nějaké narcisy.

Odp8: Kéž by Váš názor sdíleli mocní
ivan, 16.2.2011 16:51

Pane Neuvedeno, pokud nenarušujete svým jednáním nějaký jiný chráněný zájem (pitná voda, zápach, hluk, prašnost a pod.) tak vás za umístění dvou dřevěných beden na vlastním pozemku nemůže nikdo nijak stíhat, pokud neporušujete jiné veterinární předpisy. Spíš než na úřady bych si dal pozor na to, abych nenasral nevhodným umístěním nějakého souseda, s těma je potřeba vyjít tak jako tak. Úředník je jako automat, vhodíte korunu, zahraje písničku. Kdybyste jednání sám neinicioval, tak by jim to bylo jedno a vaši berani s koněm už mohli být v klidu a v teple.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru