Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

3.5.2008 18:35

Trocha optimismu

Poslední dobou potkávám lidi, pro mne spíš roboty, kteří se skloněnou hlavou někam spěchají. Ani v jedné tváři jsem neviděla „život“. Každý je víc než zamračený mám dojem, že si nevšímá ani toho co míjí.

A to už nemluvím o mých známých. Každý si na něco stěžuje, nic není dobré, vše je na prdlačku, jak by řekl slavný Pepin z Postřižin. Má kamarádka dokonce říká, že je vyhaslá jako sopka a každý nový den hledá důvod proč vstát z postele. Je ji 35 a ona hledá důvod. Tomu nerozumím. Když pominu nemoci a lidské tragédie, tak nedokážu pochopit jak může zdravý člověk v jejím věku ne žít, ale přežívat. Ať to zní jakkoli fádně, nemáme si na co stěžovat. Spíš bych to viděla tak, že jsme tak moc v pohodě a nic nám nechybí, až jsme z toho udělali nepohodu! Hledáme co je špatně, máme všechno a přitom jsme vyhaslí. Nevážíme si ničeho a nikoho. Lidé jsou k sobě milí maximálně o Vánocích a i tato přetvářka je řádně znát. Štěstí a radost k životu si vytváříme sami v sobě. Špatné je si najít důvod,proč vlastně nejsme šťastni. Těch důvodů se najde, viďte!

Vnímejte ve svém životě jen to krásné a špatné nechte odplout. A taky - pojďme a buďme na sebe hodní nejen o Vánocích.

A tak dejte na Máju, vidím z výšky svět :-)

Emigrujte!
Shipper, 4.5.2008 0:42

Žijete v Čechách, tady bylo vždycky všechno na prdlačku. Jako národ máme spoustu pozitivních vlastností, ale umět žít, popř. dávat najevo radost ze života, mezi ně nikdy nepatřilo, nepatří a patřit nebude. Své okolí bych mohl charakterizovat podobně jako vy, jen bych nemluvil o poslední době. Ovšem ti lidé jsou většinou šťastní, jen to neumí dát najevo. Podle mne se s tím nedá mnoho dělat, pokud by uposlechli vaší výzvu, dlouho by jim to nevydrželo, asi jako na ty Vánoce...Naordinovat si pozitivní myšlení pomocí vůle nemůže dlouhodobě fungovat. Neviděl bych to tak černě, nejsme jediný národ s podobnými rysy. Ovšem pokud máte na mysli opravdu jen poslední dobu, asi se mnou souhlasit nebudete.

Odp: Emigrujte!
Growen, 4.5.2008 11:04

může to fungovat :-);-)

Odp2: Emigrujte!
Shipper, 4.5.2008 22:08

A chcete to nějak rozvést, nebo jste mne chtěl jen upozornit na to, že vám své tvrzení nedokážu? To máte samozřejmě pravdu, žádný důkaz k dispozici nemám.

Odp: Emigrujte!
Maja, 4.5.2008 11:39

Naše myšlenky a skutky vytváří prostředí kde žijeme.
Co by pomohlo? Přestat být ovce,která jde za stádem
a určit si priority.Mnoho lidí má před očima clonu,bohužel.
Jenže jak se říká,nemůžeš někomu otevřít oči,když sám nechce.
Každá přeměněná ovce je Nový slibný začátek,pro náš národ.
Je to na každém z nás.:-).

Odp2: Emigrujte!
Shipper, 4.5.2008 14:50

Pořád nevím, jestli vám vadí Češi obecně, nebo máte pocit, že Češi jsou v podstatě OK, jen v poslední době se situace zhoršila, třeba vinou společenských změn. Jedna věc je bavit se o vlastnostech jednotlivých národů a druhá o dopadech ekonomických, sociálních atd. Vy jste pravděpodobně životní optimistka a umíte se radovat z toho, co máte. A chtěla byste být obklopena lidmi podobnými...obávám se, že v tomto případě příklady netáhnou, dobrou náladou a pozitivním přístupem své okolí většinou ještě víc namíchnete. Představa, že se lidé kolem vás změní, díky vašemu příkladu, je podle mého názoru iluzí.

Odp3: Emigrujte!
Maja, 4.5.2008 17:07

Ale kdepak! Mně nevadí vůbec nikdo.Jen jsem napsala co cítím,když se podívám kolem sebe.Ano jsem optimistka a ráda se budím do nového dne,ráda vidím slunce a taky déšť a ráda naslouchám lidem.Jen mně mrzí,že lidí kteří vidí „slunce“ je málo.Nemám představu a ani nečekám,že se lidé změní díky mému příspěvku.Ale doufám,že se lidé aspoň na vteřinku zamyslí.Nic víc,nic míň.

Ztráta naděje
Vlastimil Čech, 4.5.2008 20:44

Souhlasím úplně s tím, co je ve všech příspěvcích... snad bych jen doplnil o jednu možnou příčinu té viditelné „blbé nálady“... totiž ztrátu naděje... Po válce měli třeba moji rodiče NADĚJI... naději, že bude líp, stavěla se celá města, přehrady, ohromné fabriky... vím, moc z toho se ukázalo býti nesmyslem, ale hodně lidí (včetně mých mladých a veselých rodičů) tomu věřilo... byl jsem chlapec a věřil jsem tomu, co nám říkali ve škole... že bude ještě líp... zkrátila se pracovní doba (volné soboty)... spousta lidí dostala byty... opravdu jsem věřil tomu, že to jde k lepšímu... a vypadalo to tak, že svět jde k lepšímu ....měl jsem docely dobrou naději, že vystuduji, získám bydlení, vychovám děti v bezpečí... věřil jsem že do penze půjdu v 55, že se bude pracovní doba ještě dále zkracovat, aby byl čas na zájmy, cestování, rodinu a tak...no, bylo v tom hodně naivity... ale určitě nás takových bylo hodně... zdálo se nám ale , že svět se průběžně zlepšuje....dneska třeba dcerka pracuje za podminimální mzdu (nemá plný úvazek), kdy si ušetří na vlastní bydlení? Vím odpověď zní ti šikovní začnou podnikat! Hmm, a koho je v národě víc? Zaměstnavatelů, kteří pokaždé, když už je minimální mzda na hranici hladu a je povinně o pár korun zvyšována spustí vřískot, že „budou krachovat“, nebo je víc zaměstnanců, kteří berou tu minimální mzdu? Není tím poměrem mezi počtem „úspěšných podnikadějů“ a počtem opodniknutých zaměstnanců dán také poměr mezi tvářemi blaženými a zaraženě smutnými? Většina lidí nemůže podnikat, nebo dokonce „podnikrást“... kde by ti podnikatelé sehnali zaměstnance a kde by ti podnikaději získali ty, které chtějí opodniknout, že...takže proto je víc těch, kteří jsou viditelně zaraženi z toho, že nemají tu skvělou „průměrnou mzdu“, a že jsou ve sdělovadlech označováni za Méněschopné, zatímco jejich „kůrkodárci“ jsou opravdu Všehoschopní...Jaké má mládež REÁLNÉ vyhlídky? Získání bydlení za hypotéku, která znamená fakticky doživotní dlužní otroctví...pro děti šikana ve škole a drogy na ulici... Divní přivandrovalí trvale alespoň opruzující přičmoudilové v sousedství...halasně nabízené cestování a zboží, které si rodina běžných (tedy těch profesí, kterých je nejvíc) zaměstnanců nebude moci nikdy dovolit... průběžné zhoršování podmínek... nikde žádná naděje...

Odp: Ztráta naděje
Tony, 4.5.2008 20:57

Uvědomuji si že jsem se narodil do ideálního světa (myslím tím ČR). K tomu abych se na ulici usmíval nepotřebuji naději, že bude lépe.
Problém vydím v konzumu. Lidé jsou všeobecně nespokojení, protože nemají to co jim reklama tvrdí, že potřebují.

Odp2: Ztráta naděje
Vlastimil Čech, 4.5.2008 21:19

Lidé jsou všeobecně nespokojení, protože nemají to co jim reklama tvrdí, že potřebují....halasně nabízené cestování a zboží, které si rodina běžných (tedy těch profesí, kterých je nejvíc) zaměstnanců nebude moci nikdy dovolit... :-(

Souhlasím

Odp2: Ztráta naděje
Archibald, 5.5.2008 11:17

Já bych zůstal u té víry. Mnoho lidí v čr má pokřivenou víru. Nemluvím tady o náboženství, ale o víře v lidi etc. Jakmile lidé nabydou víru, nebudou ulice plné šedých tváří s prázdnýma očima.

Odp3: Ztráta naděje
Tony, 5.5.2008 19:23

Ano, chybí tu pořádek. Čím je způsobena naše nečistota? Když se podíváte na např. Nový Zéland. Vše je tam čisté, pořádek kam se podíváte. Posprejované zdi tam také nejsou k vidění. Doufám, že nemluvím mimo téma. Myslím si, že to s tím souvisí. Nemáme tu tradici chovat se podle nějakých morálních hodnot. Nebo možná máme, ale rozhodně jsou posunuté... Je to dáno naší historií.

Odp4: Ztráta naděje
Archibald, 8.5.2008 12:58

Ono je již mnohokrát osvědčené, že dokud člověk neumí správně zacházet s volností, nemá nic k čemu by vzhlížel, tak je svoboda k ničemu. Vznikne právě to, co tady v ČR. Ztratili jsme důležité věci, kvůli kterým už nepatříme k těm lepším národům světa jako to bylo kdysi. Bylo tady nejspíš více faktorů, které to způsobili. Šel by o tom napsat i článek, proč naše životy nemají to správné koření, aby chutnaly tak jako to mají jiní. Co v dnešním Českém znamená, spolupráce? Co znamená přátelství, ochota, otevřenost, důvěra? Věřím, že nezacházím do extrému, když řeknu, že to tady téměř chybí. Procházka v parku není kuturním zážitkem, ale zážitkem obavy z lidí, kteří neznají žádnou víru. A co s tím můžeme udělat? Máme jedině možnost korigovat mladší generaci, aby našla životní klid, aby vládly ty správné sociální faktory ve společnosti. Aby život byl radost...

Odp5: Ztráta naděje
Maja, 8.5.2008 13:39

Máš v jistém směru pravdu,ale proč každého nutí psát Kvůli čemu nejsme šťastni,kvůli čemu nemáme pořádek v ČR atd. Stále hledáme proč,proč,proč,těch důvodů se najde opravdu mnoho.Já vím že v životě přijdou okamžiky, kdy se člověk zastaví a přemýšlí. Přemýšlí o tom jak žije, co vše zažil, co mu dosavadní způsob života přinesl a čemu se naučil. Většinou není spokojen a touží po změně - hledá uspokojení v práci, rodině, zábavě a shledává, že mu nepřináší uspokojení, radost a vytoužený vnitřní klid. Tak se obrací sám k sobě s otázkou jak dosáhnout spokojenosti, zdraví a pochopení smyslu svého bytí.

Stačí tak málo,rozhlídnout se kolem sebe a znovu objevit krásy světa.Při hektickém způsobu života už nevidíme vůbec nic.No co nebe je modré,v noci jsou hvězdy na nebi a nějaká louka plná pampelišek? Tak ta nás už vůbec nedojme.Snad je to věkem,snad starostmi každodenního života,že už nejsme schopni při pohledu na noční oblohu vnímat tu nádheru noci a její třpytivý klid,že už nejsme schopni vnímat krásně modré nebe a slyšet zpěv ptáků,že už nejsme schopni dojmout se,když vidíme louku plnou pampelišek,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Nádherně popisuje úctu k životu a k jeho krásám Karel Čapek.Obvzlášť v povídce:POSLEDNÍ VĚCI ČLOVĚKA

Malý úryvek:Ale od té doby...je ve mně taková úcta,všechno mně připadá důležitější...každá maličkost i každý člověk,víte?Všechno má ohromnou cenu.Když se dívám na západ slunce,říkám si,že stojí za tu nesmírnou bolest.Anebo lidi,jejich práce,jejich obyčejný život...všechno má cenu bolesti.
A já věřím,že není žádný trest,je jenom bolest,která slouží k tomu,aby život měl tu velikou cenu"

Já bych dala radu všem:
Chceš vnitřní klid? Zastav se,otevři oči a naslouchej !

Odp6: Ztráta naděje
Tony, 8.5.2008 20:16

Výstížné.
Chceš vnitřní klid? Zastav se,otevři oči a naslouchej !
< to by mělo být životní motto.

Nehledat štěstí na tomto světě v materiálnu. Štěstí má každý z nás v sobě. Jde jen si to uvědomit, že jsme každý v nitru šťastný. A to proto, že máme možnost sdílet tuto planetu. Krása je na každém kroku.

Odp6: Ztráta naděje
Mirek, 9.5.2008 0:56

Mozna je ta absence optismistu na Svici a obecne dana tim, ze my optimiste si zivot uzivame plnymi dousky a na
cteni brekotu a vzlyku pesimistu nemame cas.

Je to trosku nemoc moderni doby. Zkusme si predstavit, jak by vypadal televizni vecer, ktery by se priblizoval realite.

1. V TN bychom se dozvedeli, ze se sice stala oskliva bouracka (2 mrtvi), ale ze dnes bylo na ceskych silnich statisticky ujeto x milionu kilometru a drtiva vetsina lidi dojela ve zdravi domu.
2. Na okrese Y zemrel chlapecek na klistovou encefalitidu, coz je hrozne, ale statisticky je pravdepodobnost takoveho umrti v CR 0,0000000x % tedy stejna, jako ze na Vas spadne z nebe Rogalo.
3. V poradu na vlastni bulvy, bysme se dozvedeli, ze
zly najemce vypnul plyn hodne babicce, ale ze takovych najemcu je 0,000 x % ze vsech najemcu.
4. Pak uz by prisly jen same positivni zpravy o tom,
co se v CR podarilo. Parlamentni zpravodaj by nacrtnul, kolik norem proslo schvalenim celkem bez problemu a
pojednal tech nekolik spornych, atd.

Na takove zpravy a porady by se asi nikdo nekoukal, my Cesi a lidi obecne milujeme v televizi, radiu a novinach „krev, obeti, pozary, podvody“ proste NECO.

Predstavte si tu prcu: denne je provadeno nekolik milionu bankovnich transakci, kolik z nich je podvodnych a v jakem KC objemu.

Takze obrazek sveta, ktery nekteri nachylni jedninci dennodenne dostavaji z medii a v hospode je obrazek zdanlive plny vrazd, podvodu, zlodejiny a nevim ceho jeste.

Proste na jednu positivni zpravu, pripada nekolik jobovek a to po case vzbuzuje uplne zvraceny pohled na realitu.

Zpravu o tom, ze Amnesty International nas v nejakem kriteriu vidi hodne blede, hodi media dopredu.
Zpravu o tom, ze jsme dopadli prumerne hodi na 4 stranku.

Co s tim, to tedy nevim. Ja to proste vypinam.

Stokrat nic umorilo osla.

Odp6: Ztráta naděje
Archibald, 9.5.2008 6:32

Krásné myšlenky a vězte, že bych je nerad zpochybňoval... jelikož je pravda, že člověk má možnost naplno vnímat skrze své smysly nádheru života jako takového. Problém, je, že když se nachvíli soustředí na tyto vjemy, svět mu uteče nebo jej převálcuje. A proč? Toť je otázka. Chtěl jsem to tak, zkoušel jsem to tak, ale nejspíš jsem na něco opomněl, protože tehdy mne dohnala tvrdá realita a rozšlápla mne jako švába, který se nachvíli ve svém rychlém závodu po místnosti naokamžik zastavil. Jsem však v zásadě také optimista. Věřím, že vše bude časem lepší. Že jednou budu mít možnost vnímat bez jakýchkoliv obav.

Odp5: Ztráta naděje
Tony, 8.5.2008 20:18

Jeden z důvodů je podle mého názoru ten, že je ČR jednou ze zemí kde je tak vysoké procento ateistů. Věřící mají na svět jiný pohled.

Odp6: Ztráta naděje
Mirek, 9.5.2008 1:02

No fuj. Uz zase Jezisek vystrkuje paratky.

Nevite si se zivotem rady, nejste stastni, jste osameli,
je to tim, ze jste ateista. Pojde k nam, do luna cirkve svate (jedno jake) a my Vas povedeme k vecnemu spaseni, dame Vam proc zit a rekneme Vam jak zit i knizku na cteni pred spanim uz mame pro Vas pripravenou.

Dost pruhledny nemyslite ???

Odp7: Ztráta naděje
Archibald, 9.5.2008 6:35

Nezpochybňujte sílu víry. V žádném případě jsem nemluvil o tom, že je nutné stát se katolickým věřícím. Jde tady jen a jen o princip víry. Že člověk, který v něco věří, dokáže mnohem víc než jiní. A cítí se naplněn svou vírou ať už věří v cokoli.

Odp8: Ztráta naděje
Mirek, 9.5.2008 8:32

Fajn.
Tak ja tedy verim ve svuj zdravy rozum, tedy schopnost myslet, poucit se z omylu a porazek a jit dal.

Tuto moji „viru“ nazyvaji vsechna nabozenstvi ateismem, nebot v teto vire absentuje ono „tei“ tedy vira v nadprirozeno ci boha.

Cim vice nas doma i ve svete bude, tim lepe.

JInak souhlasim s tim, ze kdyz si vytknete cil (v podnkani, studiu, lasce, ...) tak je cesta k nemu mnohem snazsi, kdyz si verite ci v danou vec verite.
Tedy ve smyslu: Tezko se ucit zpivat, kdyz si sam neverim, ze na to mam ci aspon mohu jednou mit.

Odp7: Ztráta naděje
Tony, 9.5.2008 16:10

Ano, je to průhledné. Já na tyto bláboly nevěřím a ... Mnoho lidí ovšem ano. A pokud tomu uvěří, může se to stát jejich životním cílem, žít např. podle bible svaté. Mají náplň života a až umřou mají dokonce rezervováno místo v rajské zahradě. Pokud tomu uvěří a přijmou tento fakt, vidí možná mnoho věcí optimističtěji.
Zatímco „my“ ateisté si marně lámeme hlavu proč, kdy, jak a co potom... to je pro nás zdrojem pesimismu.

Odp8: Ztráta naděje
Shipper, 9.5.2008 17:54

Nepřipadá vám zvláštní, že tolik významných vědců 20.století na tyto bláboly věřilo? Že byste věděl o podstatě světa víc než oni?

Odp9: Ztráta naděje
Shipper, 9.5.2008 18:04

Sorry. Že byste toho věděl...

Odp9: Ztráta naděje
Yardasan, 9.5.2008 20:22

Možná jste si nevšiml, že žijeme již v jiném století. S pozdravem jK.

Odp10: Ztráta naděje
Shipper, 9.5.2008 21:46

A co se během těch pár let tak zásadního přihodilo, z hlediska tématu, o kterém diskutujeme???

Odp9: Ztráta naděje
Tony, 9.5.2008 20:45

Zvláštní mi to nepřipadá. Je to logické vyůstění: čím více toho vím, tím více vím, kolik toho nevím. Je tak problematické představit si, že jsou věci které na současném stupni vývoje nedokážeme vysvětlit? Pro vědce, kteří celý život bádají a přesto toho tolik neví to musí být strašné.
Náboženství (nebo chcete-li víra) není záležitostí intelektuálního stavu osobnosti. Věřit může Grygar stejně dobře jako kdokoliv jiný. Co myslíte podstatou světa ?

Odp10: Ztráta naděje
Shipper, 9.5.2008 21:26

Pro vědce, kteří celý život bádají a přesto toho tolik neví to musí být strašné.
A z toho vyplývá, že jsou náchylní věřit na bláboly???
Věřit může Grygar...
To jistě, jenže vy jste to vyjádřil tak, že Grygar věří blábolům, zatímco vy ne.
Co myslíte podstatou světa ?
Vzhledem k tomu, že jste se prohlásil za ateistu, tak tím myslím to, co odhaluje věda...u člověka, který víru za blábol nepovažuje, je to složitější.

Odp11: Ztráta naděje
Tony, 9.5.2008 21:58

Náchilní tomuto věřit jsou všichni stejně. Pokud budou vychováváni jako věřící pak prostě budou věřit.
Ano, Grygar může věřit něčemu co je pro mě „blábolem“. Co je na tom špatného? I přesto, že je špičkový astronom neznamená, že jeho přesvědčení je správné. Pokud v něco věříme, tak je to důkazem toho, že si nejsme jistí a že se pouze domníváme.
Já jsem bláboli myslel to, že bůh stvořil muže a z jeho žebra stvořil ženu, žili spolu spokojeně v Edenu... Pro mě je bible „blábol“, pro křesťany to je prostě fakt. Ale já to považuji za někým vymyšlený nesmysl.

Odp12: Ztráta naděje
Shipper, 9.5.2008 22:40

Pokud budou vychováváni jako věřící pak prostě budou věřit.
Víra se získává výchovou???
Ano, Grygar může věřit něčemu co je pro mě „blábolem“. Co je na tom špatného?
To, že když o lidech jako je Einstein, Planck, Heisenberg, nebo i Grygar prohlásím, že věří v blábol, vypadá to jako bych se nad ně, minimálně v oblasti víry, povyšoval, ale možná to pro vás žádný problém nepředstavuje...

Pan Mirek ve svém příspěvku na který jste reagoval píše:
Tuto moji „viru“ nazyvaji vsechna nabozenstvi ateismem, nebot v teto vire absentuje ono „tei“ tedy vira v nadprirozeno ci boha.
O žádném žebru, Edenu ani Bibli...
Pokud jste měl na mysli něco jiného, než jste ve skutečnosti napsal, je to něco jiného a nemusíme z toho dělat vědu.

Odp13: Ztráta naděje
Tony, 10.5.2008 7:32

Víra se získává výchovou???
Čím nás vychovají tím přeci jsme. Samozřejmě věřit v boha můžete kdykoliv např. po vážném zraněním nebo po nějakém psychickém otřesu. Ale uznejte, že největší procento populace této planety vyznává islám, křesťanství, budhismus atd. právě kvůli rodičům.. Neměli na výběr !!
To, že když o lidech jako je Einstein, Planck, Heisenberg, nebo i Grygar prohlásím, že věří v blábol, vypadá to jako bych se nad ně, minimálně v oblasti víry, povyšoval, ale možná to pro vás žádný problém nepředstavuje.

Nepředstavuje. Vás asi popudilo, že jsem použil „vulgarismu“.
Pan Mirek ve svém příspěvku na který jste reagoval píše:
Tuto moji „viru“ nazyvaji vsechna nabozenstvi ateismem, nebot v teto vire absentuje ono „tei“ tedy vira v nadprirozeno ci boha.

Na to jsem vůbec nereagoval. Přečtěte si nejdříve diskusi.

Odp14: Ztráta naděje
Shipper, 10.5.2008 9:19

Čím nás vychovají tím přeci jsme.
:-) Tak to mně připomíná joke mojí dcery, jak jste si mne vychovali, takovou mne máte.
Já jsem byl vychováván jako ateista a dnes jsem něco jako věřící, určitě existuje spousta jedinců u kterých je tomu podobně, nebo naopak, měli věřící rodiče a jsou z nich ateisté a jestli je jich většina nebo menšina, není přece podstatné. Pokud tomuto věřím, nemohu používat absolutní tvrzení jako:
Čím nás vychovají tím přeci jsme.
Pokud budou vychováváni jako věřící pak prostě budou věřit.

Každý má na výběr, jistě ne pro každého je stejně jednoduché vzepřít se osudu.
Vás asi popudilo...
Nepopudilo...kdysi tu použil, tuším Leodegrance při sporu s Alešem Jandou, tuto větu, když souhlasím, většinou mlčím, tak tak nějak to mám taky.
Ovšem pravdu máte v tom, že důvod má reakce bylo vaše použití slova blábol. Jestliže prohlásím: Mé vnímání světa je pravdivé pro mne, vaše vidění světa je pravdivé pro vás, je něco jiného, než když řeknu: vaše vnímání světa je blábol...
V posledním odstavci máte pravdu, sorry, šplhal jsem po špatném vlákně.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp15: Ztráta naděje
Tony, 10.5.2008 10:38

Čím nás vychovají tím přeci jsme.
Tak to mně připomíná joke mojí dcery, jak jste si mne vychovali, takovou mne máte.

Aha, tak vám to připadá jako joke. Vy si myslíte, že nezáleží na rodičích? To tedy mluvíte pouze o vaší rodině. Já myslím celý svět. Albert Einstain vyrůstav v Židovské rodině a navštěvoval katolickou školu proto není zarážející, že si vypěstoval víru v něco...

Jestliže prohlásím: Mé vnímání světa je pravdivé pro mne, vaše vidění světa je pravdivé pro vás, je něco jiného, než když řeknu: vaše vnímání světa je blábol...

Máte pravdu. Budu více tolerantí.

Odp16: Ztráta naděje
Shipper, 10.5.2008 18:05

Domyšleno do důsledku, řešíte klasický rozpor mezi kauzalitou a svobodou, jednoznačně ve prospěch kauzality, svoboda nemá ve vašem světonázoru místo...to je samozřejmě legitimní názor a můžeme to odpískat.

Odp17: Ztráta naděje
Tony, 10.5.2008 19:38
Odp5: Ztráta naděje
Mirek, 9.5.2008 1:09

Budte uplne v klidu. Jsme konecne uplne normalni.
Nic jsme neztratili.

Priklad:
Kdyz mela pred lety ODS skandal s 15 melouny sponzorskych daru, tak se psaly mravoucne stati o shnilosti nasi politiky. (morelne nehodnotim pouze popisuji).

Co cert nechtel. O neco malo pozdeji se v BRD zjistilo, ze CDU taky ma na konte cca. 15 melonu (DM) od neznameho sponzora a pan Kohl dodnes nerekl od koho.

Takze my Cesi nejsme o nic horsi ani lepsi nez jine svobodne narody. Musime tak jako jini trpelive pracovat na zlepseni a dohanet to, co jsme zameskali diky komancum.

Obcas si posutim prenos z britske dolni snemovny v originale a ty vyrazy Vam snad ani prekladat nebudu.

Takze budme mirnymi optimisty v pohledu na nasi malou zemicku a „poradek“ v ni. Tim vubec nerikam, ze je vse OK a ze muzeme sedet s rukama v kline !!!

Odp: Ztráta naděje
ronantik, 10.5.2008 11:34

Pro Vlastimila Čecha:
Ano, pro většinu čestných lidí neexistuje naděje, neexistuje perspektiva, neexistuje alespoň minimální pocit stability a sociálního bezpečí. Obyčejný člověk se stal pro mocné a bohaté pouze kolečkem v mašinerii na vydělávání peněz. Obyčejný čestný člověk v této zemi postupně ztrácí svá bývalá sociální práva, stává se z něho otrok pracovní i kulturní. Musí bez komentáře pracovat, dívat se na zahraniční přihlouplé pořady v TV, myslet a chovat se tak, jak je předepsáno zahraničním mocnářstvím, nemajíce ani základní jistotu pracovní pozice. Není divu, že na lidech nucených do role usmívajících se loutek, je zřejmý jejich pravý smutný názor na život. Žádné zvíře, které poznalo větší svobodu, se pak ve změnšující se kleci netváří vesele.

Odp2: Ztráta naděje
Vlastimil Čech, 10.5.2008 21:05

ano, řekl jste to perfektně...tak nějak jsem to myslel...ale neuměl jsem to tak přesně formulovat...

No slava. Konecne optimista v CR. Uz...
Mirek, 4.5.2008 1:50

No slava. Konecne optimista v CR. Uz jsme dva, se Shipperem nejpise hned tri. Hura.

Cestoval pri zivotni pouti trosku svetem a kladl si otazku, ktera narodni povaha by nam Cechum nejlepe prospela. Ktera ingredience nam chybi.

Strasne se mi libila italska komponenta, totiz nemyslt porad na 10 let kupredu, neplanovat az tolik co bude a zit ted, vychutnat si sklenku vina a nemyslet na to, za co koupim vino zitra.

Jeden ital mi po delsi spolupraci rekl, ze mu cesi pripadaji jako Tedesco (nemci), porad jenom nake predpisy a tohle se nesmi a tamto se musi a zivot utika.

Na francouzich se mi libila narodni hrdost, i kdyz s tim nepouzivanim cizich jazyky mne stvali.

Jini narodove projevovali uzasnou otevrenost a privetivost. My proti nim vypadame jako nepristupne pevnosti.

Nasi naturu nejlepe vystihuje Svejk. Umime skvele sklanet hlavu, kdyz jde do tuheho, kecat a stezovat si v hospode, ale na verejnosti rikat neco jineho a v poslednich cca. 15 letech hodne tihneme ke konzumu a nekteri ke kultu prace (workoholismu).

Honime se jako blazni, pak si sedneme pred bednu a postezujeme si na bordel kolem nas.

Vas nezoufam. Prijdou nove generace, ktere diky otevrenym hranicim uz nebudou sedet cely zivot doma na prdeli a vyrazi studovat a pracovat do ciziny.

Vrati se s jinymi navyky, hodnotami a nekteri i s jinymi partnerkami a trosku „zredi“ ty nase zakysle obliceje a
bude to jen DOBRE.

Mejte se prima

Odp: No slava. Konecne optimista v CR. Uz...
Maja, 4.5.2008 17:23

:-)Hezky napsáno !Máš pravdu až na to,že když se podívám kolem sebe tak ta mladá a svěží generece je z větší části naučena nepracovat.Ale jelikož jsem optimiska,tak věřím,že se to změní.;-)

Odp2: No slava. Konecne optimista v CR. Uz...
Vlastimil Čech, 5.5.2008 5:48

mladá a svěží generece je z větší části naučena nepracovat
Ano, je to tak... a nelíbí se mi to... ale na druhé straně to tak trochu chápu:
Ty děti vidí kolem sebe, že dřinou nikdo nezbohatne. A ve sdělovadlech slyší, že jenom zbohatlíci jsou důležití... jenom pro bohatce je svět ...tož proč se honit, když veškeré honění celkem nikam nevede a to co by mládež opravdu chtěla, stejně obyčejnou prací (které je nejvíc) nezíská... neobhajuji toto jejich stanovisko, ale chápu to...mladá a svěží generece je z větší části naučena nepracovat

Romance pro Mirka
Bušek z Vilhartic, 4.5.2008 20:14

Víš, zkoumat třeba, Mirku:-) milý,
ti Češi mají zvláštní ráz,
zprv trpcí, ale milí zas,
jen prodlít s nimi chvíli!
A vidíš, Mirku: tak náš lid!
Má duši zvláštní- trochu drsná zdá se-
však květe po svém, v osobité kráse-
stráží si svůj mír a klid.
----------------------------------------------
ach přibliž k tomu lidu hled
a přitiskneš svůj k němu ret
a neodtrhneš více!"

Odp: Romance pro Mirka
Mirek, 5.5.2008 10:29

Skvele odlehceni.

Busek (ten v 0,7 l) ma na Vas vynikajici vliv.

Vlastnich versu nejsem schopen a ty ze skoly
jsou o Aurore, takze jiste prominete, kdyz odpovim bez „jambu“.

Mirek

Odp2: Romance pro Mirka
učitelka češtiny, 18.5.2008 15:26

to je jan neruda, vole

Odp: No slava. Konecne optimista v CR. Uz...
Shipper, 4.5.2008 22:44

Já jsem s Čechy vlastně spokojený, Francouzi mi připadají, že vysílají na úplně jiné frekvenci a jižní národy jsou se svou pověstnou spolehlivostí kapitola sama pro sebe, Holanďani jsou příšerně závistiví a všechny vtipy o Skotech měly být o nich. Seveřani chlastaj a jsou uzavřenější než my, takže mně osobně jsou nejbližší Němci a Slováci, logicky, bydlí vedle. Jo kdyby šlo vyzobat z každého národa to nejlepší...to nejde, tak radši zůstanu doma.

Odp: No slava. Konecne optimista v CR. Uz...
Archibald, 5.5.2008 11:21

Pěkně řečeno:D ale nejsem si jist, zda souhlasím ve všech bodech. Je to krásné tvrzení se spoutou pravdy, ale chybí tady opravdový zdroj všeho zla:)

Úhel pohledu
Framont, 4.5.2008 12:14

Majo, všechno, co uvádíte je samozřejmě z vašeho úhlu pohledu pravdivé, ale ono to není fakticky tak zlé a navíc je to naprosto přirozené současnému stavu lidského rodu hommo sapiens! Všechno je to o originalitě a současném vývojovém stavu každého jednotlivého člověka a jeho způsobu života...je to o myšlenkách a činech, které produkuje a poskytuje svému okolí. Toto vše, ač se to zdá nepochopitelné, závisí od počtu prožitých lidských životů, které má člověk za sebou! Podle mého názoru má každý člověk všechno ve svých rukách a je nesmírně bohatý, protože jeho vnitřní studnice je nevyčerpatelná! Co tvrdím, to vyplývá z mé téměř desetileté zkušenosti s filozofií všedního dne. Koncem roku 1999 jsem upadl z ničeho nic na základě vnějšího podnětu ( šlo o úmrtí ) do tzv. psychospiritální krize. Stalo se mi přesně to, co je popsáno americkou psycholožkou Jyoti v Regeneraci č. 3 z tohoto roku, cituji: „Krize většinou postihuje člověka docela normálního, společensky angažovaného a fungujícího, jehož naprosto vyvede z míry. Chybná diagnóza může způsobit velké problémy, a situaci navíc vůbec neřeší. Západní medicína ji “léčí„ vysokými dávkami psychofarmak. Obchází tak příčinu, která spočívá úplně jinde.Toto nebezpečí jsme se rozhodli řešit tak, že jsme získali pro náš přístup tři lékaře, kteří předložili návrh, aby do terapeutických manuálů byla začleněna kategorie Religious Problems (náboženské problémy). Tak se s ní mohli odborníci seznámit a diagnostikovat ji. Nyní se vyučuje na mnoha školách a stala se součástí lékařské praxe. Pokud dnes někdo tento stav chybně určí, už je za své rozhodnutí právně odpovědný.“(konec citátu)
Mně se stalo, že z ničeho nic na základě mimosmyslových zážitků se změnil můj pohled na smrt i na život. Bylo to jako by džin vyskočil z láhve a už nechtěl zpět, můj mozek pracoval jako nezkrotný generátor pro mě nových informací a nebyl k zastavení. Šel jsem k lékařce a ta mě poslala na psychiatrii. Nutili mi psychofarmaka a já je odmítal, nemohl jsem se přece o to prožívané nechat připravit... hrozilo mi uzavřené oddělení...trvalo to tři měsíce, toto mé duchovní probouzení a já to ustál i když jsem prožíval, co je psáno v citovaném článku: „Mluvím -li k Bohu, nazývají to modlitbou, když Bůh mluví ke mně, říkají tomu schizofrenie.“ Zrovna jsem se stal dva roky nezaměstnaným a tak jsem v té době prostudoval různé východní i západní filozofie a skončil u filozofie všedního dne , jejíž základy položil světoznámý mystik a především filozof Paul Brunton...Zjistil jsem z filozofie, že má spirituální krize byla vlastně křižovatkou, na kterou musí jednou každý člověk přijít ať už v tomto životě, nebo v jiném, což záleží na stupni jeho vývoje, tedy i počtu prožitých lidských životů...je to takový pomyslný uzlík na jeho evoluční spirále, po které šplhá...a nelze ho minout!
Proč to vlastně všechno píšu? Proč riskuji, že jistě budu někomu budu k smíchu? Nejsem žádný exhibicionista, chlubící se kvalitou vlastního peří. Píšu to jen proto, abych upozornil na to, že je vhodné se více dívat kolem sebe: není zřejmé, že máme sice všichni lidskou podobu, ale velká většina z nás svým myšlením a chováním ještě trčí po krk ve zvířecí říši?...ale s tím se bohužel nedá nic dělat, to může vylepšit jen čas, který dostane každý jednotlivec k dispozici, aby mohl na sobě pracovat a postupně se stát opravdovým člověkem ( nebo tady snad nejsme ve škole? )..to bude ale vyžadovat tisíce let reinkarnačního kolotoče!

Odp: Úhel pohledu
Framont, 4.5.2008 12:16

Omlouvám se, ta krize se samozřejmě nazývá psychspirituální!

Odp2: Úhel pohledu
Framont, 4.5.2008 12:18

...psychospirituální...

Odp: Úhel pohledu
Maja, 4.5.2008 17:17

Určitě s tím co jsi popsal nebudeš k smíchu! Rozumím tomu a každopádně něco na tom je.Z vlastní zkušenosti vím,že oči neotevřeš nikomu pokud to sám nechce.Musí k tomu dojít sám a jestli je na začátku cesty,tak to vlastně ani chápat a chtít nemůže.......(omlouvám se za tykání,nejsem zvyklá na chatu tykat).

Odp2: Úhel pohledu
Framont, 5.5.2008 22:45

Náš život, to je vlastně a hlavně hledání. Každý před sebou máme dvě hlavní možnosti, 2 stezky, jedna je dlouhá a druhá krátká. Ta dlouhá je ta nejbolestivější, kdy jdeme životy a sami si takříkajíc natloukáme nos, vše si sami ověřujeme na vlastní kůži a vytváříme si tak vlastní zkušenosti. Ta druhá je kratší tím, že přebíráme zkušenosti svého okolí, nasloucháme lidem, kterým věříme, čerpáme z knih a pod. Někde jsem četl, že přitažlivost dlouhé stezky je veliká a většinou je tou jedinou, sledovanou lidstvem. I když se lidé vydají tou druhou, tak nejprve vyzkoušeli tu první a opustili ji pouze proto, že bolest bylo pro ně nesnesitelná.
Jsem toho názoru, že člověk má především zodpovědnost za svůj život a snažit se někomu, jak říkáš Majo otvírat oči, není na místě a nemá smysl. Souhlasím, že když je člověk na začátku, tak to ani chápat a chtít nemůže..

Odp3: Úhel pohledu
učitelka češtiny, 18.5.2008 15:38

s prominutím, co se děje po smrti určitě nevíš, stejně jako to nevím já a pokud vím tak kolem mě taky nikdo. je to hezká teorie - ta, ke které si se upjal během psychospirituální krize - ale jen teorie. Takže jestli si žiješ na tomhle světě jako ve škole, jdi, a nauč se dělat něco užitečného. Třeba pak zjistíš, že kromě čerpání z knih je taky potřeba pumpovat.

Odp4: Úhel pohledu
Framont, 24.5.2008 0:42

Paní učitelko, já už mám bohudíky odděláno, 16 let ve vězeňství, z toho dva na Mírově, pět let jako pečovatel u tělesně postižené mládeže, věřte, že jsem se nenudil a docela mě to především zdravotně poznamenalo, ale to si nestěžuji, protože jsem si tu cestu sám vybral...

Další optimista?
Yardasan, 4.5.2008 20:56

Já jsem taky optimista, ale je to tím, že jsem zdravý, mám peněz jako sraček a mám báječnou manželku. Přestěhoval jsem se z Prahy na venkov. Na vesnici u nás kdo nenaříká, ten je podezřelý a vzbuzuje závist, odliv známých... Většina lidí u nás na vesnici a okolí žije z platů do jedenácti tisíc a přitom musí furt dřít a většinou nestačí osm hodin a jen pracovní dny či ranní směna. Já se jim nedivím, že jsou takoví jak je popsáno v článku. Kdybych byl na jejich místě, tak bych si hodil provaz. S pozdravem jK.

Odp: Další optimista?
Maja, 4.5.2008 21:37

Myslíš si že nespokojenost je jen o penězích? Tomu neříkám optimista,ale optimista za určitých podmínek.Jsem optimista že jsem zdravý,mám peněz jako šlupek a mám báječnou ženu.Kdyby tomu tak nebylo tak si hodím provaz.Chtěla bych to chápat,ale nejde mi to,,,,.

Odp2: Další optimista?
Yardasan, 4.5.2008 22:25

Jaký je Váš měsíční příjem? PS. Já bych si provaz nehodil, protože jsem skromný. S pozdravem jK.

Odp3: Další optimista?
Maja, 4.5.2008 22:33

Tak teď se opravdu směji,docházejí mi slova.:-)

Odp4: Další optimista?
Yardasan, 4.5.2008 23:03

Tak buď máte peněz dost a jste spokojená, nebo jste se chtěla rozplakat nad tou almužnou... ale to by jste zase nebyla optimistka; takže za „A“ je správně. Taky jsem poznal na vlastní kůži, že člověk peníze nepotřebuje, ale zjistí to až když jich má tolik, že neví co s nimi :-) S pozdravem jK.

Odp4: Další optimista?
Yardasan, 4.5.2008 23:16

Mně se zase smějí, když říkám, že jsem šťastný, že nic nepotřebuji, že mi stačí, když ráno vyjde slunce... a všimli jste si jak pučí jabloně... u Kočičího hrádku jsou v plným květu... třešně tam už odkvetly... u nás na vysočině teprve třešně začaly kvést a jabloně se pomalu probouzejí... hokej, že hráli? co toje... víš jak bylo večer krásně venku... ptáci tě nenechají v klidu ani s kocourem na klíně... S pozdravem jK.

Odp5: Další optimista?
Shipper, 7.5.2008 18:55

Také se směji, toho kocoura na klíně bych vám ještě věřil, ty peníze v množství sraček...no nevím, lidé, co skutečně peníze mají se tím většinou na netu nechlubí, ale pokud se mýlím, tak jste aspoň přesvědčivý důkaz pořekadla: Za peníze si štěstí nekoupíš. Protože tu kýčovitou pohádku, co jste tu pro Máju vytvořil, vám může uvěřit opravdu jen ten, kdo je na Svíci poprvé, každý, kdo zná sumu vašich dosavadních příspěvků, se musí smíchy za břicho popadat.

Odp6: Další optimista?
Yardasan, 7.5.2008 21:02

Proč jste tak zapšklý? Nevidím otázku :-) S pozdravem jK.

Odp: Další optimista?
tomas.zachnik, 4.5.2008 22:09

Zajímavý názor, já jsem taký optimista, jsem zdravý(cítím se tak), taky mám dost peněz (mi to stačí někomu ne), zatím jsem bez manželky ale mám zase hodně dobrých přátel. Na venkově bydlím taky ale kdyby u nás někdo bral jedenáct tisíc určitě bych mu nesdělil, že být na jeho místě, tak si hodím provaz. Vždyť ti lidé se dřou aby jiní mohli být optimisté, tak myslím že by si zasloužili alespoň dík, úctu a dobré slovo. Věřím, že s tím provazem to bylo řečeno jen obrazně, proč se tak lidé chovají. S pozdravem Tomáš Zachník.

Odp2: Další optimista?
Yardasan, 4.5.2008 22:22

Ano, obrazně. Život nejsou jen prachy, ovšem společnost je postavená tak, že bez peněz se nedá žít „poctivě“. Ale hlavně jsem toho názoru, že ti lidé by si zasloužili aby si za těch jedenáct tisíc mohli něco dopřát. Nevím jak bych to stručně popsal jak Vám je když výplata vystačí tak na topení a jídlo, přičemž baráček vám padá na hlavu. S pozdravem jK.

Odp: Další optimista?
Vlastimil Čech, 5.5.2008 5:35

B I N G O !!!
To je přesně ono...
A pak se někdo diví zachmuřeným lidem...

Odp: Další optimista?
nebrec, 7.5.2008 9:44

;-)vy nejste optimista! Jste šťastnej člověk!! Lidi co se pachtí za pár korun těch je u nás na vesnici většina. Ráno v šest makaj na šachtě, odpoledne na poli a večer v hospodě do sebe nahážou deset piv a jdou spát a ráno v šest zase.... většina! Zdůrazňuju! Neptají se, roznášejí drby, rýpou jeden do druhého, nadávají na mladý, co nechtěj být jako oni.. je to jako začarovaný kruh. Jednou jsem byla v tý naší hospodě s děvčaty. Byli jsme čtyři (nebo -y-, když jsme tam seděli u stolu jenom ženský?) Dali jsme si pivko a povídali si o všem možném, o dětech, o zahradě, o chlapech...nasmáli jsme se a bylo nám fajn. Okolo nás sedělo pár stálých hostů ... asi za týden šel na pivko můj přítel a .... prý mám sedět doma na zadku..nehodí se, aby ženská chodila do hospody bez mužskýho...tvářil se dost poníženě... umím si představit, co si musel vyslechnout... už jsme se se ženskými domluvili na dalším setkání v hospůdce.... těším se... troška změny v tý naší vesnici a myslím, že za rok to budou všichni považovat za normální jev ... že i ženy mají své dny, hihihi....
můžete mi říct, co dělaj ženy těch stálých kunšaftů po večerech, když jejich drahé polovičky den co den obléhají hospodu? Mám chuť se podívat někdy večer do jejich oken. A co jejich intimní život? Musí to být super život!!! A pak nemají být zapšklé a protivné a drbavé, když jejich život nestojí za nic. Nikdo nemáme na růžích ustláno, práce je na vesnici pořád dost a dost, ale proč si ničit vztahy? Moje máma (dvacet let sama samotinká) vždycky nadávala, že žiju šílený život, že nejsem poslušná holka a celý život mi dávala za příklad mladšího poslušnýho bratra. Moje máma je vdova (táta včas umřel), generál. A já přitom žiju jenom podle svého. Mám koníčky - není normální aby žena měla mimo kuchyně ještě třeba badminton! Studovala jsem - není normální aby žena s dětmi a domem studovala! A tak mi poznamenala celý život. Lítala jsem ze zahrady do kuchyně, z kuchyně do práce, z práce na badminton, z badmintonu do školičky, ze školičky ke zvířatům.....a pořád dokola. Až jsem si řekla dost!!! Nemůžu uspokojit všechny!! Uspokojím jenom sebe. Už tolik neuklízím, nad jejich nespokojenými výrazy (máma,brácha,přítel, děti, sousedi) mávám rukou. Ještě to není ono, občas se mi to svírá tam někde u žaludku, myslím, že jsou to výčitky svědomí, že nejsem stoprocentní, ale naučila jsem se to rychle zahnat a jít zase dál. Za rok možná budu v pohodě. Přála bych, aby byli v pohodě i moji nejbližší, aby přemýšleli než ublíží slovem, aby se usmáli nad chybami druhých a mávli taky někdy rukou, že jako nic se neděje.... to by byl ráj na zemi.... N.

Odp2: Další optimista?
Yardasan, 7.5.2008 19:56

To mohu potvrdit. U nás na vesnici je to stejné. Taky jsme trnem v oku, jako zde „Shipperovcům“, kteří se utápí ve své vlastní pravdě. Například naše lesní zahrada prostě nezná brambory a sušení sena a nevyžaduje žádnou údržbu a tak se věnujeme svým koníčkům. Nemáme za barákem kupy dřeva na topení a neděláme polovinu léta o dřevě. Nevaříme každý den, máme přiměřené porce nejrůznějších jídel v mrazáku. Nejezdíme vykopávat levnější brambory. Nechováme králíky, kozy, krůty, kačeny, prase a bůhví co ještě a máme spoustu času pro sebe, protože se máme rádi a oba to tak chceme. Nemáme potřebu poslouchat v hospodě jak stojí všechno za h...o a dáme si klidně v dobré restauraci jídlo třeba za tisícovku, zatímco ostatní místní jen nadávají a nechápou takovou rozhazovačnost a zahálku, protože to mají nastaveno tak, že když přijdou z práce, tak musí ještě do televizních novin makat na svém „hospodářství“ a stěžovat si na zdraví a na blbý život, za který si mohou sami. S pozdravem jK.

Odp3: Další optimista?
nebrec, 8.5.2008 9:40

:-(někdy nemůžou.... nemají možnost žít jinak, protože by museli do paneláku a to oni nemůžou, protože jsou odkojení polem a vesnicí! Někteří pracují jenom sezónně a půda jim dává možnost přežít i ty měsíce, kdy nemají práci ... králíci a kachny a slepice ..všichni nemají možnost přijít k lepším penězům, tak pracují do úmoru .. jinak to prostě neumějí. Neodsuzujte je za to a blbej život si možná ani nevybrali, byli tak vychovaní .. oni nevědí, že mohou jinak . Dožijou na těch svých polích a půjdou pak do pečovateláku, když budou mít štěstí. Myslím, že se tam sejdeme stejně všichni. Jenom tím chci říct, že je velmi těžké dát dohromady lidi jako jsme my a lidi, kteří se narodili proto, aby si dělali zásoby dřeva a plnili mrazáky masem a když mají všechno pod střechou tak jsou možná i na chvíli šťastni. Závidí nám určitou nezávislost a schopnost žít po svém (tedy aspoň někdy) a nebo taky ne, protože větší část těchto lidí takhle jako my vůbec neuvažuje a tyhle řádky by považovali za debilní a říkali by o nás, že jsme „divní“.... každý z nás má jiný pohled na život. Někdo si prostě neklade žádné otázky. :-)

Odp4: Další optimista?
Mirek, 8.5.2008 11:34

S tou vesnici a jejimi obavyteli to vidim takto:

1. Takrka 40 let vetsina podnikavych a myslicich lidi odchazela do mest za praci, vzdelanim, budlenim a jinym zivotnim stylem.
Duch puvodnich obyvatel a vztah k mistu byl navic u nas na SEVERU pretrzen odsunem nemcu a ti kdo prisli namisto nich, byli v drtive vetsine zlatokopove (prvni vlna) a nebo hole zadky (druha vlna). Majetny sedlak ci zivnostnik nesel preci po valce do opusteneho a nejisteho pohranici. Obydli takovychto usedliku a jejich potomku poznate snadno, vypada i dnes tak, jakoby Die Wehrmacht odesla vcera, a to i kdyz jej dostali vlastne zadarmo.

2. Na vesnici zustavali (myslim vetsinove ne dogmaticky) ti „mene aktivni“.

3. Postupnym vyvojem vznikla zvlastni vrstva obyvatel, ktera se potaci mezi „levnou praci“, zahumenkem, fingovanou nemoci, uradem prace a hospodou. Prezivat tímto způsobem se na vesnici da diky „chalupe po predcich“ a „lese za barakem“ velmi dlouho.

4. V soucasne dobe dosahuje hustota vyse uvedenych obyvatel v nasi pohranicni vesnici neuveritelnych „hodnot“. Nedavno prisla snacha (ucitelka v MS) domu s vytrestenym vyrazem, zeptala se totiz 5 letych deticek, cim by jako v budoucnu chteli byt. Mela to byt nevinna poucna hra na tema „jaka ruzna povolani existuji“. Vysel z toho socialne-mentalni obrazek nasi vesnice. Vice nez pulka deticek totiz spontanne odpovedela, ze oni maji o svem budoucim povolani jasno „budou preci delat pod vyborem jako tatka a mamka“, tedy prelozeno do normalniho jazyka VPP = verejne prospesne prace = bez jakekoliv kvalifikace, prideleni z pracaku na sekani prikopu, aby dotycni alespon neco pracovali. Ty decka to proste vidi doma, prijde jim to normalka a vychova a vztah rodicu ke vzdelavani deti povedou nejspise k tomu, ze se jim sen o „praci pod vyborem“ nejspise i brzy splni.

5. Lec netreba zoufati, nebot jsme tu my. Novodobi vesnicane nikoliv „zbylí po exodu do mesta“, nybrz z presvedceni. Era klasickych chaluparu vikendaku pomalu odezniva a nastupuji „chalupari stalaci“. Nekteri se stehujeme za prirodou, jini za klidem bez ruchu a aut, jini maji praci, pro kterou mesto nepotrebuji a naopak oceni vyhled z kancelare do vlastni zahrady, dalsi chteji vlastni dum a na vesnici ho poradi nesrovnatelne levneji, dalsi chova kone, provozuje vesnicky ranc pro turisty z mesta, atd. Nemalou skupinu tvori nekdejsi chalupari vikendaci, kteri se na duchod usadi na chalupe celorocne se vsim vsudy a byt a business ve meste prenechaji potomkum.
Tahle nase „sorta“ mysli diametralne jinak, nez ti z te puvodni vrstvy. Je nas uz tolik, ze uz mame i sve hlasy v mistnim zastupitelstvu a je to tuhy boj. Vysvetlit „tem tzv. starousedlikum“, ze na sekani prikopu se najme profesionalni firma, aby to k necemu vypadala, a ze usetrene penize se pouziji na sanaci mistni skoly, ze obec neni zivitelem mistnich povalecu, ale nastrojem verejne spravy, ze misto prispevku na mistni fotbalovy klub (sdruzeni nejvetsich opilcu) se prostredky pouziji na splaceni uveru na stavbu vodovodu a ze dokonce vznikne obecni vyhlaska o tom, ze vsichni obyvatele musi platit za popelnice, i kdyz je tzv. nemaji (vozi to do lesa a tvrdi okoli, ze ziji jako kvetiny, bez odpadu jen ze vzduchu a pudy), no to uz je skoro na hranici obcanske rebelie. Je to velka sranda, a zaciname vitezit na cele care. Proto jsem optimista. I mnozi „starousedlici“ zacinaji pomalinku nahlizet, ze se da zit i jinak, a ze dlouhodoba chudoba neni dana ani tak vnejsimi okolnostmi, jako spise stavem ducha a vzdelani (mysleno v nasem prostredi). Doslo to tak daleko, ze nekteri „starousedlici“ zacali odpoledne namisto vybirani brambor za certem tazenym doma vyrobenym traktorem posilat sve deti dobrovolne do odpoledniho krouzku anglictiny, ktery zadarmo jako hobby jej porada v mistni skolicce jeden z tech novejch, totis skot, ktery si vzal cesku a zamiloval se do ceske chalupy tak, ze bydli pul roku u nas a pul roku ve Skotsku. A nejvetsi optimista jsem proto, ze kdyz si z dotycneho tatika mistni burani v hospode utahovali, ze prej jeho kluk bude vybirat z radku potatoes namisto brambor, tak dotycny prohlasil ze nechce, aby byl kluk celej zivot blbej, jako jsem byl ja (on). No super. Svetlo na konci tunelu tedy mame, jen to chce vydrzet leta a leta. A vesnice bude vypadat jinak.

6. Pro odlehceni doplnim, ze nejsou ovce jako ovce.
Muj soused (lekar chirurg z vetsiho mesta) ma taky ovce, proste se mu libi, je to konicek. No a protoze chodi na sluzby do nemocnice a nemuze tedy „obstaravat dobytek“, tak nechal zridit „high-tech“ chovatelskou stanici. Procesor ridi kolik vody do koryta a kdy, davkuje krmeni, atd. Ovce maji na krku „magneticky cip“ takze se vi: kde jsou, co zerou, co pijou, atd. No proste hracka pana doktora a vypasena zahrada nadavkem.„
Tzv. starosuedlici, co si zivot bez vidli a hnoje, proste nedokazou predstavit, si tukaji na celo a maji aspon tema do hospody. Mimochodem ta hospoda je taky “mistni„, to jest kdyz tam chcete koupit dete cokoladu, tak je z minuleho stoleti a sklenice vypadaji tak, ze bych se jich nedotnul ani v gumove rukavici. Vysledek je jasny, do hospody chodi jen “mistni„ a hospoda tudiz mele z posledniho.
A co vic, jeden z novych vesnicanu, ktery leta zil v Italii a nedavno se vratil domu rad vari a tak na stara kolena zbydoval na uplne samote pravou italskou restauraci se vsim vsudy. Ma narvano, vsichni “novi vesnicane„ a chalupari chodi jenom k nemu a jezdi se tam i ze vzdalenosti 30 km a dokonce se tam jezdi i na business obedy (tedy neformalni obchodni jednani za mestem). No tohle uz je pro mistniho hospodske posledni rana, ted ma konecne jasny duvod si pobrecet proc mu nejde obchod, totiz drti ho konkurence.

7. S tim drevem ma Yarsdasaan pravdu. Kdyz jsem prisel na vesnici, koupil jsem Stihlku a zacal obcas rezat drevo jako hobby (namisto fittnes). Palivove drevo tedy pro mne bylo vitanym vedlejsim efektem.
V te chvili jsem byl u starousedliku jednicka, rezal jsem drevo jako oni (zdanlive). Na podzim jsem spocital svoje kubiky a zbytek jsem jednoduse koupil.
Prijel nakladak a slozik deset palet sucheho, nastipaneho dreva uhledne do rohu zahrady. Zaplatil jsem cca. 10 tacu a od te chvile se mnou nikdo z tech “mistnich" nemluvi. Ne ze by mne to nejak ochuzovalo, jen pro ilustraci.

Mirek

P.S. Pridejte se k nam, pojdte na vesnici.

Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Maja, 5.5.2008 20:08

Tak nevím,ale můj článek byl pochopen úplně špatně.Já chápu,že peníze jsou bezpodmínečně nutné k životu,ale o tom jsem přece nepsala.;-)

Odp: Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Yardasan, 5.5.2008 20:21

Já to chápu; můj názor je jen ten, že o tom mohou debatovat ale lidé, kteří nemají nouzi. Obyčejní lidé, kteří dřou aby se jakžtakž uživili Vás nepochopí a půjdou slepě jen za korunou a levnějším... bez hledání krás v životě... S pozdravem jK.

Odp2: Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Maja, 5.5.2008 20:58

Možná máte pravdu.Já kolem sebe vidím spoustu lidí,kteří třou bídu.Na druhou stranu ani jeden z nich se nesnaží nic dělat.A tak jen sedí a nadávají na celý svět.Ale také znám staré lidi,kterým důchod postačí sotva na nájem.A tak stojí u trhu a přemýšlejí jestli si koupit brambory,či ovoce.Já oné staré dámě,ovoce koupila,ale to je asi tak všechno co jsem pro ni v tu chvíli mohla udělat.Ale nedá mi to,abych pořád netvrdila,že víc než polovina lidí tře bídu,kvůli sobě.

Odp3: Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Yardasan, 5.5.2008 21:16

Ano. Já mám na mysli převážně ty, kteří prostě jsou jednodušší a kteří se sedřou jenom kvůli tomu aby si mohli k těm bramborům koupit ovoce. Oni za to nemohou, že jsou tací. Pak je spousta těch, kteří žijí skromně, protože si to sami zvolili a jsou šťastní a vidí i slunce.... S pozdravem jK.

Odp: Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Shipper, 6.5.2008 21:01

No, chcete šířit optimismus a pak napíšete, že ta mladá a svěží generace je z větší části naučena nepracovat...a divíte se, že různí frustrovaní duševní starci přetvoří vaše téma k obrazu svému.

Odp2: Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Maja, 6.5.2008 23:45

Aha,,tak se mi to nepovedlo.Takže pojďme a buďme na sebe hodní nejen o vánocích se nekoná.:-):-)

Odp3: Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Shipper, 7.5.2008 9:01

Sama jste napsala, a Framont vám to potvrdil, že otvírat někomu oči, nemá smysl, ale to neznamená, že by měl člověk mlčet, když všude kolem slyší, jak vesmír stojí za starou belu. Váš článek smysl má, ukazuje, že existují lidé, kteří jsou schopni pozitivně vnímat dnešní složitý svět, což není jednoduché a dávat to najevo je velmi nevděčné, snažší je ukazovat prstem-to je špatně a to taky, pochopitelně bez náznaku řešení...to je přece starost jiných. Takových opožděných disidentů bez rizika najdete i na Svíci dost.
Mně jen do vašeho optimistického pohledu na svět, nezapadal váš názor na mladou generaci, myslím, že jí křivdíte.

Odp4: Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Maja, 7.5.2008 13:54

Já jsem optimistka a snažím se žít tak,abych nikomu byť jen slovem neublížila.A když se pak ohlídnu za svým prožitým životem,aby mi bylo hezky na duši a nemusela ze za sebe stydět.Ale to neznamená že nebudu nazývat věci pravými jmény.Mládež a svěží generace je opravdu z velké části naučena nepracovat.Vidím toho kolem sebe dost a dost.Většinou jim stačí peníze z úřadu,víc nepotřebují.Snad se to změní.

Odp5: Tak nevím,ale můj článek byl pochopen...
Shipper, 7.5.2008 18:19

Mládež a svěží generace je opravdu z velké části naučena nepracovat.
S kým je srovnáváte? S generacemi, které nutil pracovat režim? To jako, že my jsme byli uvědomělejší a měli správnější žebříček hodnot? Nebo náš návyk pracovat byl pouhým důsledkem práva na práci.
Na nechuti pracovat jen z principu nevidím nic špatného, je to všechno jen důsledek toho, že se chtějí živit tím, co je baví a pokud jim stát nepracovat umožní? Kolik lidí vaší generace jde vrátit sociální dávky, když si polepší...ani jeden, nejspíš. Přitom v principu je to to samé. Pro mne je důležitější, že vysoké školy praskají většinou ve švech, takže co se týče svěží generace starosti bych si nedělal.

To je tím životem jaký my žijeme :-)...
Marek, 7.5.2008 13:22

To je tím životem jaký my žijeme :-)

Podívejte se všude kolem, reklamy do lidí cpou ideály krásy, mládí, spokojenosti a štěstí. Ve zprávách ale vidíte jen krváky, resp. pokusy o co největší kontrasty - auto smetl vlak! mor! - umírají včelstva atp. Přijde mi, že se pak i lidi ve svých sděleních snaží jakoby co nejvíce šokovat - představte si mlíko tam stálo DVACET KORUN! a neřeknou Vám „normální“ běžné záležitosti života, protože mají pocit, že nikoho nebudou zajímat.

Kolikrát jsem si říkal, že by mě více než to, které celebritě „náhodně“ vyhoupla koza nebo kdo je bez kalhotek zajímalo, jak pan Pepík Novák včelaří, a jak se mu daří/nedaří a jak prostě obyčejně žije. Rád se někdy dívám na obyčejné a zdánlivě nudné dokumenty, kde tohleto bývá.

Lidi, kteří si uvědomují rozdíl mezi optimismem a pesimismem jsou šťastní, protože si mohou zvolit. Nadávat se dá pořád a na cokoliv. Já můžu být taky naštvaný na to, že není lék na rakovinu a jezdí se vlakem a ne teleportem. Ale tohle je svět, do kterého jsem se narodil a buď se v něm naučím žít a akceptuji ho, nebo si hodím mašlu :-)

Hezký den...

Odp: To je tím životem jaký my žijeme :-)...
Maja, 7.5.2008 13:40

Ano,je to o pohledu na svět! Vždy máš na výběr!Buď se ráno vzbudím a budu mít špatnou náladu,nebo taky ne.Podívám se z okna a i to sluníčko mi udělá hezky na duši.Někoho může taky pálit,,,,,,,.Když se kolem sebe budu dívat pesimisticky a vidět vše černě,tím si rozhodně nepomůžu.Je to také o lidech kolem.Pokud na ulici potkám známého a ten se usmívá,hned je mi líp.Potkám na ulici svoji maminku a vím,že musím nasadit velmi velký úsměv,abych přehlušila její pesimistické řeči.Docela mi berou energii.Je to prostě o tom jak chci svůj život vnímat a žít JÁ ,abych mohla vykouzlit na tváři úsměv zase někomu jinému.

Odp2: To je tím životem jaký my žijeme :-)...
Yardasan, 7.5.2008 20:19

Ano, i když jdu třeba každý den stejnou cestou, je vždy na co se dívat, nikdy to není stejné (mluvím o přírodě a ne o Tescu) a naplňuje mně to nekonečným optimismem. Samozřejmě se snažím vyhýbat těm, co to nevidí - jejich většina - a rychle se je snažím odbavit. Nenechat se zbytečně nevnímavými a konzumními lidmi ovlivňovat, to je oč tu běží. Žít svůj ráj zde na zemi dokud je nám to umožněno - k tomu nám byl dán život. S pozdravem jK.

Odp: To je tím životem jaký my žijeme :-)...
Shipper, 7.5.2008 18:38

Lidi, kteří si uvědomují rozdíl mezi optimismem a pesimismem jsou šťastní, protože si mohou zvolit.

A jak? Profesor psychologie Zbyněk Vybíral to pregnantně vyjádřil svým výrokem: Jak mám být někdo jiný? Způsob vnímání světa souvisí s tím, jaký jste...a to je důsledek dědičných faktorů a vlivu prostředí. Změna jistě možná je, ale je to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Rozhodně se z pesimisty nestává optimista lusknutím prsty, tak snadné to většinou připadá lidem, kteří už optimisty jsou.
A ve zprávách je to, co lidé chtějí slyšet. S včelařením Pepíka Nováka byste peoplemetr asi nestrhl.

Odp2: To je tím životem jaký my žijeme :-)...
Marek, 7.5.2008 20:18

:-) souhlas, peoplemeter by se ani nehnul, protože většina je taková jaká je. Nevím jestli to souvisí s inteligencí, vzděláním nebo příjmy, ale hromada lidí stačí nadávat, nic neměnit a žít od výplaty k výplatě. Ale to jsem zajel někam hodně jinam.

Rozdíl mezi opti/pesi a jeho uvědomění si podle mě spočívá v tom, že pokud se permanentně nasírám a uvědomím si, že zbytečně, respektive, že s tím stejně nic nenadělám, tak může dojít k jistému druhu smíření se situací, světem a sebou samým. Nemělo by to vést k apatii, ale spíš, je to tak jak to je a jinak to prostě nebude. Tohle se stejně nedá popisovat, je to spíš na diskuzi někde v kruhu dobrých přátel...

Odp3: To je tím životem jaký my žijeme :-)...
nebrec, 8.5.2008 9:22

:-) nenadávat a nezávidět ... to je dřina jako hrom a každý na to nemá dost sil a odvahy. Je lepší koukat na bednu a říkat si, že „já žiju líp“ ... proto možná lidi koukají na ty děsy v tývý.... aby se ujistili, že oni žijou líp a mají vlastně štěstí.. N.

A co je teda dobře?
Vlastimil Čech, 7.5.2008 21:25

V diskusi, jestli jsem správně pochopil, se vyskytují tato zásadní stanoviska:
Prosím předem za prominutí, pokud jsem to špatně pochopil a nevhodně zjednodušil
1- lidé jsou zbytečně smutní
2- lidé jsou smutní, protože mají důvod- jsou chudobní
3- lidé si svůj smutek způsobují sami, protože se dřou a na nic nemají čas
4- Ani ustavičnou prací v obyčejných povoláních si lidé nemohou pomoci k tomu, aby se dostali „za vodu“
5- mládež je lenivá, nechce se jí ustavičně pracovat a pracovat
6- lidé by si měli udělat čas pro své potěšení, aby nebyli smutní.
7- být smutný je špatně
8- bohatý člověk (třeba pan Yardasan) nemusí být smutný, může si žít podle svého
Snad se mi podařilo v bodech pojmenovat hrubě zjednodušeně stanoviska diskutérů. Pokud jsem se nechtíc dopustil omylu, nebo něco důležitého vynechal, prosím o vlídnou opravu...
N, a pak by mě zajímalo co s tím,
přece je i té písničce: Hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo...

Odp: A co je teda dobře?
Yardasan, 7.5.2008 22:36

:-) To je hezké. Já bych doplnil své osobní názory:
1- ano, ale nedokáží si to uvědomit
2- chudoba není podstatným důvodem ke smutku
3- ano (únava-stres-nemoce), ale jsou vyjímky
4- ano, pokud se živí poctivě
5- ne - jde o to, jakou práci a za kolik (dnes se nemusí pracovat)
6- ano, aby nebyli vnitřně vyhořelí
7- ne, jen blázni jsou stále veselí
8- bohatství nepřináší štěstí ani odliv smutku

Stačilo by neřešitelné: zrušit kapitalismus, zrušit marketing, reklamy a následný planý konzum.
Ale jak vymýtit základní lidské vlastnosti jako je například pýcha, závist, nevděčnost, nadřazenost, chamtivost a nenažranost, a další a další. Většině lidí na světě prospívá „totalitní“ režim, zaběhnuté koleje a stereotyp.
Dobrá, vrátíme se do „normálního“ života; kolik by jste si kdo představoval měsíčně za příjem v penězích aby jste byl spokojen? 20 - 50 -100 - 500 000 Kč? ;-) S pozdravem jK.

Odp2: A co je teda dobře?
Vlastimil Čech, 9.5.2008 8:38

Skvělý nápad... dovolte fiktivní příběh:
"žil si byl si Černoch Maqwalimba nedaleko Mogadiša. Žil spokojeně, protože měl všechno co potřeboval a navíc byl bohatý, protože měl navíc i BUBEN! Měl souseda, Černocha Malikubwu, který si taky žil spokojeně, neměl sice buben, ale měl BIČ, který taky dělal hezké rány... a byl to i vzdělanec, protože byl jednou, jako chlapec, v samotném Mogadišu...
no a pak přijel do vesnice Misionář... postavil do kimbu svůj aparát a Černoši se mohli poučit o světě... A poznali, že žijí ve špíně, že Mogadišo je smradlavá díra, že bič ani buben nejsou nic a viděli, že jinde se žije snadněji a příjemněji.Přestal žít spokojeně Maqwalimba, plakal Malikubwa... a chtěli do té SantaMonicy , co ji viděli na pohyblivých obrázcích u Misionáře... tak podle těch obrázků taky jsou nějací Černoši... tak proč tam nemůže být i Maqwalimba? Dlouho trvalo Maqwalimbovi a Malikubwovi než pochopili, že ze St. Monicy lze cestovat snadno do Československa, z Československa do Moldávie a z Moldávie do Somálska.... ale naopak je to skoro nemožné... A už nikdy nebyli šťastní....Pokud ovšem člověk není veliký boháč... Boháči se poznají podle toho, že si mohou volit místo svého života. Bohatý Ind může žít v Santa Monice... chudobný Ind se udusí v containeru cestou do České republiky...
Nu a to si myslím, že by mohla býti odpověď... chtěl bych vydělávat tolik, abych s průměrným úsilím, s průměrnou kvalifikací, na průměrné posici, měl průměrnou mzdu. Přál bych si žít v zemi, odkud se kdo chce může vystěhovat do všech zemí světa, nejenom do Moldávie, nebo Somálska...A je jedno, kolik v nominálu vyděláváte... důležité je, co si za to můžete koupit.... ještě lépe, co za to můžete koupit sobě, rodině dětem, až zaplatíte všechno to, co drží tělo a duši pohromadě... co Vám zbude....

Odp3: A co je teda dobře?
Yardasan, 9.5.2008 20:18

Nu, průměrnou mzdu máme všichni. Jen někdo má 8 000 Kč a někdo těch 500 000 Kč. Pak jedině se držet hesla: není důležité kolik vydělám, ale kolik ušetřím; nebo Krampolovo: nejsem tak bohatý abych si kupoval věci. S pozdravem jK.

Odp3: A co je teda dobře?
Jimmy, 10.5.2008 13:49

chtěl bych vydělávat tolik, abych s průměrným úsilím, s průměrnou kvalifikací, na průměrné posici, měl průměrnou mzdu.
Tak toto je z čistě matematických zákonů nemožné. Mám-li spodní mez platů omezenou zákonem na minimální mzdu a horní mez neomezenou (ředitelé, sportovci, poslanci atd. kde pouze sky is the limit), tak nezávisle na režimu na průměrnou mzdu nedosáhne 50% obyvatel a na průměrné pozici tedy nemůžete brát průměrnou mzdu.

Stěžovat si na tento stav je stejné jako si stěžovat na fyzikální zákony.

Odp4: A co je teda dobře?
Vlastimil Čech, 10.5.2008 21:33

Nu, řekl bych, že možná mluvíte spíše o matematice než o fysice, ovšem i zde popisujete současný nemravný stav. Chcete -li mermomocí nějak napasovat svou obhajobu současné podnikadějny na matematiku, navrhuji, abyste se zamyslel nad situací, kdy dolní limit, tedy minimální mzda by byla zákonem stanovena například na 0 Kč a horní tedy omezena jen nebesy... pořád nevidím matematický důvod, aby většina hodnot se ryze Gausovsky neblížila k průměru. Střední mzda se může blížit průměrné a odchylky (manažéři, podnikaději, bezdomovci)tento stav nemusí měnit. Spousty fysikálních jevů, na které se odvolávate se právě řídí tímto přírodním zákonem.... Ovšem pokud bude uměle mzda stlačována podnikaději dle zásady : MZDA JE TA NEJMENŠÍ ČÁSTKA, PRO KTEROU SE NAJDE DOST HLUPÁKŮ, ABY TI DŘNU DĚLALI, pak se četnost výskytu pokřiví...uvítám, pokud se uvolíte mě poučit o přirozeném fysikálním jevu, kdy se střední hodnota tak výrazně liší od hodnoty průměrné... a ani tu „nebeskou“ angličtinu do toho nemusíte míchat...

Odp5: A co je teda dobře?
Jimmy, 10.5.2008 22:33

Gausovské rozdělení hodnot předpokládá, že konkrétní hodnoty jsou od průměru stejně vzdálené. Aby tedy průměr a medián nabyl stejných hodnot museli by extrémní hodnoty existovat stejně často na obou stranách.
Existují-i tedy lidé, kteří mají extrémní příjmy (poslanci, sportovci, zpěváci, Standa Gross ;-) atd. ) v řádech stovek tisíc či jednotek miliónů, pak by tedy museli i existovat i lidé kteří by měli záporný příjem v řádech stovek tisíc či jednotek miliónů. Asi uznáte, že aby někdo pracoval a ještě za svoji práci platit stovky tisíc měsíčně je blbost. Možná se pár takových bláznů najde, ale určitě jich nebude tolik jako těch dobře vydělávajících. A tedy i kdyby nebyla zákonem stanovená minimální mzda, tak stejně bude mzda zdola omezena a to nulou. A tím nezávisle na systému či vládnoucí politické straně nebude nikdy 50% lidí brát průměrnou mzdu.

Odp6: A co je teda dobře?
Vlastimil Čech, 11.5.2008 21:14

No jo, máte samozřejmě pravdu! Víte, myslel jsem to tak, že by asi bylo mravnější, kdyby těch bezdomovců a jiných chudáků bylo co nejmíň.... a taky aby bylo co nejmíň těch neskutečných pracháčů, kteří si k penězům nepřicházejí prací ale miklíkováním... z jedné kapsy kaftanu do druhé přehodí Vaše peníze, nějak ten švindl nazvou, třeba derivát... a pod jarmulkou jim vždycky něco zůstane... i když to myslí upřímně... ;-)...nejsem proti tomu, aby ti, co si to zaslouží vydělali třeba za nějaký vynález co slouží k dobrému milióny...ale těch statisticky moc není... jsou -li jací... ale že manažéři třeba ČEZ-u oddalují průměr od mediánu považuji za nemravné... Tož tak jsem to myslel... a s tou matematikou máte pravdu... omlouvám se...

Jenom plky...
Václavka, 9.5.2008 21:08

Bože, o čem to tu tlacháte? Proč ztrácíte čas zbytečným kecáním o ničem? Běžte žít! Moje skvělá teta leží v nemocnici, protože má rakovinu rozlezlou v celém břiše, takže si nemůže dát ani svou oblíbenou svíčkovou, do žíly jí odkapává glukóza a tišící prostředky a ona se přesto raduje, že k ní oknem občas zavane vůně šeříku! To je optimismus!!!

Odp: Jenom plky...
Yardasan, 9.5.2008 23:15

Konečně někdo rozumný! S pozdravem jK.

Odp: Jenom plky...
Shipper, 10.5.2008 6:33

S podobnými pocity mám také zkušenost, vydrží jen chvíli po té, co blízký člověk odejde, pak se vše vrátí do zaběhlých stereotypů, a třeba zjistíte, že takovéhle tlachání až tak zbytečné není, hodně štěstí.

Odp: Jenom plky...
tomas.zachnik, 10.5.2008 22:21

Tak o tom to je, aby se tu tlachalo:-). Je tady si myslím spousta zajímavých úvah, samozřejmě mezi ně patří i Váš příspěvek. Člověk by ale měl umět rozeznat dobrý názor od špatného. Musím se přiznat, že sám někdy hodně přemýšlím, co má autor příspěvku na mysli a teprve vývojem diskuze se ukáže o co vlastně jde. A když si vybereme ty správné postřehy, má potom diskuze přínos i pro nás samé.

Odp2: Jenom plky...
Maja, 11.5.2008 11:43

Máš pravdu i když k mému článku v diskuzi převládají „peníze“ :-)a o těch určitě nebyl.Znovu mi to otevřelo oči jak lidé vnímají „život“.Já vím,že není jednoduché „být“,ale člověk by si neměl ony tragédie,které se mu postaví do cesty brát až tak vážně.Jde to velmi těžce když se to týká nás osobně to já vím,ale stejně s tím nic nenaděláme a musíme jít dál,čas se nezastaví ani v těchto situacích.A tak berme trable jako divadelní hru,jako herci kteří odehrají svoje představení,neberou ji osobně a jdou dál.Každý koho život dostal na kolena a bylo to velmi,velmi těžké ví,že když se ohlédne vidí nitky,které se splétaly v jedno a měly smysl.Ale na to přijde až za hodně dlouho.A ať to zní jakkoli fádně,buďme rádi že každý den vyjde slunce,že můžeme tady debatovat,že „můžeme cokoliv budeme chtít“.:-)

Každý je jiný. Shakespeare: Neexistuje...
Yardasan, 11.5.2008 20:03

Každý je jiný. Shakespeare: Neexistuje nic dobrého či špatného, to jen myšlení to způsobuje. Swift: Život je tragédie pro toho, kdo cítí, a komedie pro toho, kdo myslí. Dnes je první den zbytku Vašeho života. S pozdravem jK.

Co je normální?
Pavel7, 12.5.2008 21:34

Některé reakce na článek moc nechápu. Myslím, že je ideální střední cesta. Žádný přehnaný optimismus Američana, který je po krk v ..., ale současně je OK. Ovšem ani žádné sebevražedné sklony. Člověk má mít povinnosti i starosti, současně nějakou životní radost - koníček, životní cíle (reálné), relaxaci, ... Pak špatnou náladu a únavu zvládne.:-)

Odp: Co je normální?
Maja, 12.5.2008 23:03

To se mi líbí!:-):-)

Stále dokola.
Tony, 13.5.2008 10:34

Zde, na svíci, je jeden věčný názor. Všichni inteligentní lidé k němu zřejmě dospějí.

!„Všeho moc škodí.“! neboli !„Žádný extrém není dobrý.“!

A kolem této vznešené myšlenky něchť vše malé se točí. :-)

Největší omyl.
Slayd, 12.6.2008 15:45

Existuje mezi lidmi velmi zakořenělý omyl a sice ten, že jsme zde na Zemi proto, abychom byli šťastni...

Kolik reinkarnací bude každý z nás potřebovat, aby tuto skrytou skutečnost konečně pochopil?
Nemám bohužel po ruce velmi příhodnou báseň od K.H. Borovského... možná příště... Ahojte P.S.

Spolek Optimíistů
jox, 12.6.2008 16:03

Založíme společně Spolek za podporu optimismu v Čechách, co na to říkáte?

Dobrej nápad, ale...
slayd, 12.6.2008 22:59

Já jsem bohužel věřící skeptik. Jsem skeptický i ke své víře. Optimismus bohužel rozdávat nemohu.
U mne především platí poznání takové: pokud diskuze nekončí nějakým činem, byla námaha marná...
Chceš-li alespoň trošku změnit svět a nerozpoutat přitom válku, běž klidně na pole a přelož tam dva kameny... Dobrou noc. Jsem na vaší straně. Pokud dokážete předávat lidem v okolí optimismus, tak to dělejte... to beru také jako dobrý čin. P.S.

Jsem jenom robot
Iva, 25.7.2008 11:56

musím se přiznat, že mně poněkud optimismus dochází. A obávám se, že patřím taky k těm zamračeným robotům co se plouží světem. Prostě mi ve 37 najednou úplně došla síla, těch problémů je nějak moc najednou a já mám najednou pocit, že jsem se v tom prostě zdtratila.

Souhlasim s autorkou. Zkratka se mame...
MaKos, 25.7.2008 16:20

Souhlasim s autorkou. Zkratka se mame moc dobre. Lide, kteri byli v rozvojovych zemich, popr. pouze v zemich, kde je opravdu chudoba vidi, ze lide tam jsou vetsinou milejsi a optimistictejsi. Nemaji totiz cas vytvaret si umele problemy jako my tady v „civilizovanem“ svete. Kdyby tam vznikaly podivne instituce jako EKO-KOM, stale by vside chodily kontroly FU, COI, na kazde krizovatce by byl radar a lidi si sli po krku tak jako tady, tak by tam pochcipali hladem. Zkratka lide tam jsou mnohem vice lidmi nez tady. Mam zkusenost z vychodni Ukrajiny, kde nas se tremi kamarady v male vesnicce nechala stara poverciva pani (napichovala si na plot cesnek proti upirum - zni to mozna silene, ale krasne to dotvarelo prostredi toho venkova) co sama nemela temer nic u ni tri dny bydlet, davala nam jidlo a nevzala si zadne penize i pres to, ze jsme ji je nutili. Stejne tak v Iranu jsem potkal mnohem otevrenejsi lidi. Zde se na Vas lidi sice take usmivaji, ale je videt, jak je to neuprimne, je to „Americky usmev“ za ucelem, aby prodali to co potrebuji prodat. Zatimco v chudsich statech mam pocit jakoby opravdu vnimali co se jim snazim sdelit a citim snahu porozumet a vcitit se. Ale to uz trochu odbocuji... :-)

A můžu se zeptat co se ti stalo? To...
Yveta, 26.7.2008 22:03

A můžu se zeptat co se ti stalo? To přeci není jenom tak, že člověk ztratí energii... Teda jestli ti rozumím, že u tebe k tý ztrátě radosti došlo z nějakých nějších okolností a ne proto, že se prostě neumíš radovat.

jsem tak unavená
iva, 28.7.2008 19:33

No, nějak jdou děti do puberty a už to s nima není sranda, mažel je v nemocnici, dostane kardiostimulátor, já mám strach, že mu to nebude fungovat, potom moje máma je na tom nějak špatně s nervama, prostě se rozhodla, že lidi jsou zlí a ona nebude vycházet z domu (žádný racionílní důvod to nemá), jak jsem z toho všeho lítání unavená, tak se to projevilo v práci, kamarádky jsem neviděla ani nepamatuju, otec (rozvedení rodiče) si pořídil kvantum králíků a zároveň nějak poškodil rameno, takže to taky nestíhá....prostě jsou kdy kdy brečím únavou. Takhle skončím ve cvokhausu.

S mažílkem trápiti se netřeba. V denší...
zaky, 30.7.2008 10:50

S mažílkem trápiti se netřeba. V denší době jsou KS velice kvalitní a hned tak neselhávají. Kdyby měli felčaři nějaký pochyby, daj mu domácí monitoring vod Biotroniku, aby ho měli pěkně na očích. Takže asi to bude těžký, ale i v tomhle případě jsou obavy jenom vyhozená energie. U nás je kardiologie na vysoký úrovni, tak bych tomu prostě věřil. Ty mu to srdce stejně pohánět nebudeš.

milá slečno
Katy, 19.12.2008 9:33

cítím to stejně, lidé se mračí, neusmějou se, jsou studení a já když něco řeknu, nebo se usměju...dívají se na mě úkosem, jak kdybych se dopustila trestného činu...takoví jsou lidé tady v západních Čechách.Mám manžela Moraváka, ten je z té české povahy nešťastný. Je to tak, stačí zajet na Moravu, na Slovensko, tam jsou lidé úplně jiní, mnohem veselejší.Mám přátele z Jemenu.To je jiný kafe.Jsou pořád veselí, optimističtí a pořád si zpívají i u práce.

Odp: milá slečno
Bez úsměvu., 19.12.2008 12:16

To je důvod, mají práci, mohou pracovat a trochu zdraví k tomu, a pak se mohou lidé smát.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.