Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

12.6.2008 17:50

Od nenávisti k lásce

okem

V romantických filmech vidíme, jak je mezi nenávistí a láskou tenká čára. Jak pro koho....
Některým lidem se spíše zdá, že nenávist má k lásce hodně daleko. Jsou to většinou lidé, kteří nikdy nezažili opravdovou lásku. Opravdová láska je to, když někdo svému partnerovi (partnerce) toleruje všechny jeho chyby a nevadí mu. Ale když někoho nenávidím, za čas si na jeho chyby (nevhodný oblek, divné chování apod.) zvyknu a možná se mi začne i líbit. Stává se to velmi zřídka, a proto si já osobně myslím, že láska a nenávist mají od sebe docela doct daleko, i když ne zas tak moc.

Láska je, když jeden bez druhého nemůžou být, myslí na sebe a mají se rádi. Řekl bych, že nenávisat je pravý opak. Musíme si uvědomit, že tu tenkou čáru mezi láskou a nenávistí je pořádně těžké překročit a jen málokomu se to povede. Já osovně si nedovedu představit, jak bych se zamiloval do někoho, koho jsem po celé roky nenáviděl. Mnoho lidí tvrdí ovšem opak, a musím uznat, že jsem se již setkal s člověkem, který tu hranici překročil. Sice nevím, jestli to byla náhoda nebo úmysl, každopádně to dokázal...

Pokud jsme někoho milovali, je pro nás...
Bára Š., 12.6.2008 18:47

Pokud jsme někoho milovali, je pro nás těžké změnit vnitřní přesvědčení a vidět ho najednou ve špatném světle. Ovšem pokud nás k tomu přeci jen někdo přinutí, nenávidíme ho o to více. Snad že by člověk chtěl přebít svoje minulé „chyby“ a domněnky. A snad také díky nápadnému kontrastu, který mezi minulostí a budoucností vzniká.

Zda je těžké tu hranici překročit? Asi jak pro koho. V bouřlivém vztahu, ve kterém se ventiluje kde co, to může být stejně snadné, jako v manželtví dvou introvertů, kteří v sobě všechno dusí.

"Opravdová láska je to, když někdo...
Deever, 13.6.2008 19:29

„Opravdová láska je to, když někdo svému partnerovi (partnerce) toleruje všechny jeho chyby a nevadí mu.“

Mýlíte se, kolego, a lituji vás, pokud takto smýšlíte.

Mezi nenávistí a láskou je extrémně tenká hranice, a to jen dokazuje pozorovací talent autorek romantických flmů. jistě, jsou poněkud přitažené za vlasy, ale když to domyslíte do důsledku, je život je obyčejnou telenovelou. stejně stupidní, stejně klišovitý a stejně trapný.

Zkuste se zamilovat.

Odp: "Opravdová láska je to, když někdo...
Shipper, 15.6.2008 17:32

Vám připadá např. Goetheho život stupidní, klišovitý a trapný :-)?
Mimochodem, nemohl byste mi prozradit, co ta láska vlastně je? Pokud tedy nemíníte argumentovat svými dojmy, těch vlastních mám dost.

Odp2: "Opravdová láska je to, když někdo...
Deever, 17.6.2008 17:43

Já nevím, co je to láska. Jenom vím, že je to pokaždé stejné. Začátek i konec.
A Goethe? Ten uměl o svém životě dobře psát a plně do svých děl promítal své pocity - ale když to domyslíte do důsledku, dojdete k závěru, že každé, i sebemenší citové vzplanutí je vlastně struhujícím příběh vášně, lásky i nenávisti. Jde jenom o to, jak se na to díváte a jak to dokážete prožít :-)

Odp3: "Opravdová láska je to, když někdo...
Shipper, 17.6.2008 21:22

Mezi naplněným životem (Goethe a spol.) a obyčejnou telenovelou je dost zásadní rozdíl, mezi kvalitním vztahem a povrchní známostí, rovněž...jestli vám to tak nějak splývá, neměl byste litovat kolegu, ale sebe.

Odp4: "Opravdová láska je to, když někdo...
Deever, 18.6.2008 21:02

A co je to „kvalitní“ vztah? Ten který vydrží týden? Nebo rok? Mluvil jsem spíš o pomíjivosti, nikoliv o kvalitě samotného vztahu, předpokládal jsem, že mluvíme o vážných vztazích ... chci říct - z diskotékové známosti jen blázen čeká lásku na celý život, ale z takových těch „běžných“ nebo „vážnějších“ známostí přece člověk čeká jak se to vyvine... a nakonec se to třeba i vyvine, ale nakonec to stejně skončí stejně ... tzn. špatně. Doba je taková, že se počet rozvodů zvyšuje, stejně tak se zvyšuje počet singles. Nemyslím, že se láska „ztrácí“, spíš nastupuje věk upřímnosti. Aneb venku je sousedova tráva je vždycky zelenější ... a to z dělá lásky až uboze pomíjivou záležitost a z lidských životů telenovely. Láska na cellý život prostě není, není ani čistá, nezištná láska. Kvalitní vztah netrvá nikdy moc dlouho...

Odp5: "Opravdová láska je to, když někdo...
Shipper, 18.6.2008 21:40

A co je to „kvalitní“ vztah?
To je jednoduché, čím kvalitnější vztah, tím déle vydrží. Proč pletete do lásky věrnost mi není jasné.
Láska na cellý život prostě není...
Láska na celý život prostě je a počet rozvodů ani počet singlistů s tím vůbec nesouvisí.

Odp5: "Opravdová láska je to, když někdo...
Jana, 21.6.2008 18:27

To je v pohodě. Je normální, že v osmnácti netrvají vztahy moc dlouho. Ono to přijde.

Odp: "Opravdová láska je to, když někdo...
Olix, 20.6.2008 9:01

Opravdová láska je, když víme o chybách druhého člověka, ale nechceme ho v nich nechat... To neznamená přizpůsobit si ho dle vlastního obrazu, ale pomoci mu být „lepším“ :-)

Odp2: "Opravdová láska je to, když někdo...
Pavel od vody, 20.6.2008 21:17

Ještě to doplním: S manželkou jsme se na začátku „rozhodli“, že spolu prostě zůstaneme. Je to ve vnitřním přesvědčení, že ten človíček mi stojí za to, abych s ním zestárnul. A z toho pramení to ostatní, o čem tu píšete. Pokud tohle neudělám, je to začátek konce.
A dovolte mi citát, který jsem právě slyšel v rádiu: Pokud uvidíš rozbouřené moře a rozzuřenou ženu, polituješ spíše manžela, nežli námořníka.

Odp3: "Opravdová láska je to, když někdo...
Olix, 21.6.2008 10:36

Tak to jsme na to podobně :-) Všichni se potřebujeme navzájem - k naší proměně, k růstu a pokud se toto vše děje v lásce, je to to nejlepší, co nás mohlo potkat. Líbí se mi ta formulace - ... že ten človíček mi stojí za to, abych s ním zestárnul... :-) Tak mi připadá, že láska dokáže vidět hodně daleko a hodně hluboko... ;-)

Odp: "Opravdová láska je to, když někdo...
severak, 25.11.2008 15:04

Na vašem příspěvku je vidět, že se vám to stalo....

Trik je v tom že to může být smutný i veselý zároveň, přesněji řečeno se to střídá....

Cross my heart
Saw, 15.6.2008 18:46

"There's a fine line between love and hate
...
Cross my heart, and hope to die„

Čim víc máte někoho rád, tim víc vám ublíží. Stačí nedostatečný zájem, jedna věta kterou byste u kohokoliv jiného ignorovali. Záleží spíš na povaze člověka, jestli “oslepne a zblbne„, nebo se z něj stane ještě víc paranoidní psychopat (setkal jsem se spíš s prohloubením stavu než s úplnou změnou), který spoustu času stráví “nenávistí k milované osobě".

Z fyziologického hlediska mozek vyhodnotí podnět (osobu) jako důvod, proč potlačit ostatní potřeby (i vztahy s jinými lidmi, seberealizaci atd.) a náležitě úspěch odměňuje dopaminem. Z toho také vyplývá, co se děje při riziku ztráty onoho podnětu. Pro někoho neskutečná lítost, pro někoho neskutečná zlost, pro někoho deprese nebo kombinace všech a mnohdy zakončení sebevraždou.


Hranice je opravdu velmi tenká, tak pozor než se rozhodnete potlačit jakýkoliv nadhled a ztratit kontrolu ;-)

Odp: Cross my heart
Yardasan, 15.6.2008 23:17

Myslím si, že jde také o štěstí na správný protějšek. Pokud na něj náhodou narazíme, pak dochází k vývoji zamilovanosti v různých fázích života a hlavně délky vztahu, prakticky až do smrti; a vždy přináší něco nového - pozitivního. To co popisujete se ve většině případech stává do tří let vztahu. Většina lidí není ani delšího vztahu schopna a proto stále hledá novou a novou lásku po utlumení té poslední, nebo rezignuje v nefunkčním vztahu nebo s milenkou, či v samotě. Jde o počáteční zamilovanost. Dnešní svět je nastaven konzumem a marketingem na rychlou výměnu a pomíjení čehokoliv tak, že většina lidí je otupělých. Pokud se zamilujete, je to sázka do loterie. Pokud jste schopen do toho jít s rozumem, pak máte větší šanci na ... (?). S pozdravem jK.

Odp2: Cross my heart
Saw, 15.6.2008 23:26

Tak tak. U kluka ta „pohlavní láska“ trvá dokonce snad jen 3 měsíce. Teda o Schopenhauerově pohledu jinak moc nevim, ale vypadá to dost zajímavě.

Pro někoho opravdu neni možný bejt napořád spokojenej s jednim člověkem, protože se prostě stane samozřejmostí a neni na něm nic zajímavýho.
A nejhorší když se potká člověk hledající trvalej vztah s podobnym děvkařem/děvkou (abych nepřeháněl, tohle sou asi nejsilnější slova jak to vystihnout).
Ikdyž se může každej změnit, dost bych koukal na minulost člověka a současně jeho chování, protože utnout to včas může zamezit velkýmu zklamání...

Utnout to včas. Nikdy nikdo nikoho...
Yardasan, 15.6.2008 23:42

Utnout to včas. Nikdy nikdo nikoho nepředělá a ani to do svéprávného vztahu nepatří. S pozdravem jK.

Odp: Utnout to včas. Nikdy nikdo nikoho...
Saw, 16.6.2008 0:04

Taky to člověk může dělat proto, že zatim potkával jen idioty a najednou se to změní, ale musí se počítat s tim že to nebude jednoduchý a může to skončit dost nepěkně...

Odp: Utnout to včas. Nikdy nikdo nikoho...
Deever, 17.6.2008 17:45

Svatá pravda.

Odp: Cross my heart
Shipper, 18.6.2008 6:23

Zamilovat se bez ztráty kontroly nelze, takže si musíte vybrat, ovšem s tím, že bát se zamilovat, znamená dost podstatně si ochudit život.

Odp2: Cross my heart
Saw, 18.6.2008 9:36

Rozhodnout se člověk musí dokud ještě nějakou soudnost má.
V nejhorším případě se přidá k holkám s rozmlácenym obličejem, jejichž miláček „neni tak zlej“, a klukům co do vztahu bez odezvy investovali hromadu financní a úsilí. Podobnejch případů znam naštěstí málo...

Odp3: Cross my heart
Shipper, 18.6.2008 9:48

Myslím, že zamilovanost se dá srovnat se stavem pod vlivem drogy, pak ale nemá příliš smysl mluvit o soudnosti, dočasně jste prostě někdo jiný, eliminace rizika je pouze iluze.

Odp4: Cross my heart
Saw, 18.6.2008 10:06

Jo, fyziologie těch dvou procesů je velmi podobná, zvýšený výdej mediátorů, euforie a absťáky. Málokdo s tim může přestat uplně, ale dá se použít substituční terapie a drogu nahradit :)

Odp2: Cross my heart
Yardasan, 18.6.2008 19:47

Pokud přeskočí jiskra, tak na výběr nemáte. Pokud ano, tak jste zase na začátku debaty. S pozdravem jK.

Odp3: Cross my heart
Shipper, 18.6.2008 20:58

Myslíte, že není možné ubránit se stavu zamilovanosti? Já myslím, že to jde.

Odp4: Cross my heart
Saw, 18.6.2008 22:39

S drobnou asistencí třetí osoby jde, ale pak se to přesmykne do té nenávisti, případně lítosti, co jsem tak vypozoroval.

Odp4: Cross my heart
Yardasan, 19.6.2008 0:30

Myslím, že v tom případě se bráníte podstatě bytí, asi jako jako být či nebýt - žít či nežít... Je potom otázkou zdali si vůbec vážit takového života, nenaplněného. S pozdravem jK.

Odp5: Cross my heart
Shipper, 19.6.2008 5:58

To samé jsem odpovídal Sawovi, ovšem vzhledem k tomu, že každý lidský život zůstane z části nenaplněn, může to být prostě něco za něco.

Od nenávisti k lásce a naopak
Kelt, 23.6.2008 11:24

Cestu od lásky k nenávisti si dovedu za určitých extrémních podmínek představit - pokud někoho opravdu milujete, tak mu důvěřujete, někdy i opravdu slepě. A čím více slepě důvěřujete, tím horší bývá potom vystřízlivění když zjistíte, že onen protějšek vaší důvěru zklamal. Potom si dokážu představit, že u temperamentnějších osob může slepá láska přejít ve slepou nenávist.

Co si však nedokážu představit je opačná cesta od nenávisti k lásce, to mi opravdu připadá jako kýčovité klišé z laciných dívčích románků :-)

Jak je široká hranice mezi láskou a nenávistí je dle mého ryze individuální záležitost a hodně záleží i na citové a rozumové vyspělosti jedince. Myslím si, že pokud do oblasti citů necháme zasvítit i světlo rozumu, riziko přerodu lásky v nenávist se tím podstatně sníží :-)

Opravdová láska
Eva, 26.6.2008 17:07

Opravdová láska není, je mrtvá, umřela.

Odp: Opravdová láska
Shipper, 26.6.2008 18:38
Odp: Opravdová láska
Olix, 26.6.2008 18:56

Umřela tam, kde není život...

Odp: Opravdová láska
Yardasan, 26.6.2008 22:45

Spíše jí nejste schopná. S pozdravem jK.

Odp: Opravdová láska
Shipper, 3.7.2008 12:52

Haló...Evo, neumřela... opravdu, zkusím vás přesvědčit: Musíte ale přijmout jednu premisu-nemůžete se zamilovat do koho chcete...ten dotyčný musí mít něco, co vy nemáte, a opačně, vy ho oslníte něčím, co chybí jemu, zjednodušeně např, dominantní typ vyhledává submisivní typ, chaotický snílek někoho se smyslem pro řád, silná žena něžnou bačkoru atd. většinou to takhle snadno čitelné není, ale princip zůstává. Ti dva se musí v něčem doplňovat. A teď si ty kandidáty (které byste mohla milovat) seřaďte od toho s kterým se navzájem doplňujete nejméně, po tu potencionální životní lásku a... to je ten pravý, je ovšem pouze jeden, někde se vám toulá po světě a vy ho musíte najít...to je sice obtížné, ale má to zas tu výhodu, že tu potencionální, životní lásku má někde úplně každý.
Čím víc se s partnerem doplňujete, tím déle vztah vydrží, představte si svou duši jako kruh, část (výseč) je vyplněna, to je to co máte prožito, ne časově, jsou to vaše klady, to v čem jste dobrá, co jste dokázala v sobě rozvinout, a ta nevyplněná výseč je to neodžité, nerozvinuté,vaše slabé stránky, pramení z toho komplexy a tak. Kdyby byl kruh vyplněn celý, byla byste dokonalá, jako bůh...No a vaše výseč musí s výsečí vašeho big big miláčka tvořit kruh, v takovém vztahu se oba partneři navzájem obohacují a inspirují nejdéle, nesmíte zapomínat, že výseč se v průběhu života postupně zaplňuje, proto je někdy nezbytné, ty nepravé posílat k vodě, vztah s nimi vám už nic nepřinese, tj. přestanou vám pomáhat vyplňovat kruh.
Nejkrásněji to vyjádřil Platón: (asi trochu nepřesně) Vaše duše tvořila s duší vašeho vyvoleného jednu bytost kulovitého tvaru, a ta byla tak dokonalá, že se Zeus namích a mečem ji rozťal na dvě poloviny, no a ty bloudí po světě a hledají se...
Spousta lidí si ovšem plete lásku a zamilovanost, na věčnou zamilovanost recept nemám.

:-)teda Schipere, nemám vás ráda, ale...
nebrec, 19.7.2008 8:22

:-)teda Schipere, nemám vás ráda, ale tentokrát jste zabodoval. N.

Evi.... taky si myslím, že umřela;-).
nebrec, 19.7.2008 8:23

Evi.... taky si myslím, že umřela;-).

Ještě jednou
Olix, 19.7.2008 17:20

Umřela tam, kde není život... Pokud ale člověk žije, pořád je naděje na lásku...

Opravdová láska je,když dokážeme...
Kiki, 26.9.2008 22:57

Opravdová láska je,když dokážeme odpustit tomu druhému jeho chyby,když to nedokážem tak ho nemilujem.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.