Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

27.6.2008 12:45

Neexistuje lepší systém než kapitalismus?

Globální tržní ekonomika není schopna zajistit lidem pocit naplnění a přátelské sounáležitosti! Lidé se pomalu začínají vracet k myšlenkám sociální rovnosti? Ve skutečnosti jde o překonání vlastního pocitu odcizení a sociální nedostatečnosti, která vyplývá ze sociálního postavení určité části společnosti. Karel Marx toto nazýval odcizením člověka od vlastní práce. Člověk si připadá jako robot - snadno zaměnitelná součástka výrobního pásu a nekonečné nabídky konzumu, která nemá být nikdy uspokojena. Kolotoč vydělávání peněz bez společného cíle všech aktérů nedává mnohým lidem jaksi smysl. Jde o námezní práci za mrzký peníz. Lidé se cítí být otroky svých chlebodárců. Psychicky se užírají a marně hledají alespoň dočasné řešení. Existuje vůbec nějaké řešení? Lze uniknout dnešnímu světu? REVOLUCE NEBO EVOLUCE?

V mládí jsem zatoužil navštívit nějaký kibuc ve státě Izrael. Ani za několik desítek let se mi nepodařilo svůj sen uskutečnit. Zároveň mne napadla velmi kacířská myšlenka. Proč vlastně jezdit do Izraele? Takový kibuc může být kdekoliv na světě a já se ho tedy pokusím založit. Poté následoval nesourodý tok myšlenek, až se nakonec přece jen vydral na hladinu obrys řešení.

Mám chalupu, kterou minimálně využívám a její údržba něco stojí. Ano, dvě mouchy jednou ranou... Výkřik! To bude ten kibuc! Svatyně lidu made in Czech Republik.

Co tam budeme dělat a čím se budeme živit? Další otázky, které je nutno zodpovědět. Společně budeme obhospodařovat přilehlé vinohrady a naučíme se vyrábět ekologické víno, které budeme nabízet...? S denním režimem si hlavu zatím moc nelámu. Vše se vyřeší při všeobecné diskuzi a pravidla si potvrdíme hlasováním a písemným záznamen stvrzeným podpisy.

Začíná se to dobře v hlavě a na papíře rýsovat. Ale kde vzít lidi? To bude základní problém! Koho a jak mám oslovit...? Po krátkém zaváhání jsem zvolil internet. Ke zveřejnění svého záměru jsem vybral portál Svíce.cz, jelikož vidím, že na něm hledají cestu přemýšliví lidé. Pokud vás osloví moje nabídka - neváhejte a pište...

Ideální příležitost zejména pro mladé lidi zkusit trochu jiný život. Pryč od konzumních manipulátorů falešných hodnot, povrchních vztahů, hloupých frází a ekonomického teroru. Společně dokážeme více!!!

Chceš to zkusit, alespoň na zkoušku? Vše dovoleno. Napište prosím své názory, rady, zkušenosti, obavy i pochybnosti. Vše rád zvážím a všem postupně odpovím.

Hledám lidi pro duchovní porozumění. Praktickým cílem je vést jednoduchý smysluplný život a přitom získat hlubokým myšlením, vnitřní tušení souvislostí svého života - s reálným prostorem a časem. Nabízím k užívání dům ve vinařské obci Mutěnice.

Společné hospodaření na vinohradech, zpracování, ošetřování a následný prodej vína.
K dispozici jsou volné čtyři dvoulůžkové pokoje!
Preferuji jako zájemce společné páry (muž + žena). Zajistím měsíční spravedlivé rozdělení výdělku na společnou domácnost komunity a osobní potřeby jednotlivých členů. Nejedná se o izolovaný způsob žití.

Dům se nachází uprostřed obce asi 8km od okresního města Hodonín. Pracovní úkoly lze upravovat, dle potřeb každého člena. Platí osobní svoboda, kdykoliv a kamkoliv odcestovat. Každý člen může mít i další osobní zaměstnání (tzn. brigády, vedlejší nebo i hlavní prac. poměr) - vydělané peníze patří pouze jemu!
Požadavky pro uchazeče: morální čistota, laskavost, tolerance a víra v dobré skutky, které přinesou všem dobré ovoce. Všechny vaše dotazy rád zodpoví

P.S. Metodika a praxe zasvěcení členů VINAŘSKÉ SEKTY:
1. sdělení osobní mantry
2. například: JSEM SILNÝ JAKO TANK!
3. svoji mantru nikdy nikomu nesdělujte
4. mantru si pravidelně opakujte nejméně 20x denně
5. pamatujte, že 1000x opakovaná lež se stává pro vás pravdou
6. v průběhu nácviku je zakázáno se zdržovati se v blízkosti tankodromu
7. pokud jste již dosáhli vědomí, kdy věříte ve své nadlidské schopnosti, dbejte následujících pokynů
8. neověřujte své schopnosti nikdy v praxi!
9. hrozí vám okamžitá ztráta iluzí
10. radikálně se zvyšuje počet závažných fyzických poranění
11. doporučujeme vždy raději navštívit svého guru
12. bude vám zdarma přidělena nová osobní mantra
13. začínáte znovu pracovat na svém duchovním vývoji od bodu č.1
14. pokud jste právě teď pochopili svoji roli idiota - hlasitě zajásejte!
15. zajděte v klidu na pivko
16. doma pořádně pomilujte svoji ženu
17. další den ráno pošeptejte svoji mantru prvnímu nevědomému hlupáčkovi, kterého potkáte na ulici
18. řetěz uzdravování společnosti od bludů a pověr nesmí být nidkdy přerušen
19. jste vyléčen
20. uvolněte se a zapněte TV
21. konzumujte, ale zároveň přemýšlejte!!!
22. nezbožňujte ani nebuďte připoutaní k jakémukoliv učení, teorii nebo ideologii. Všechny systémy myšlení jsou jen vodítka a nepředstavují absolutní pravdu!
23. nemyslete si, že poznání, které máte nyní, je neměnné, že je to absolutní pravda
24. nebuďte omezení a připoutaní k dnešním názorům
25. učte se a praktikujte nepřipoutanost k vlastním názorům, abyste byli schopni naslouchat názorům jiných
26. pravda se nachází v životě, a ne pouze v konceptuálním myšlení
27. buďte připraveni se učit po celý život a neustále pozorujte realitu v sobě a ve světě
28. můžete si myslet cokoliv a věřit čemukoliv, ale váš příběh se skládá z toho, co jste skutečně udělali!
29. buďte pokorní před nekonečností všeho co vás přesahuje...
30. jste součástí živého vesmíru

Když jsem tohle všechno promyslel a sepsal, zjistil jsem, že se jedná o můj sen, v jakém světě bych chtěl žít... Jenže žít musím ve světě reálném, který jsme vytvořili my všichni na této Zemi. Já volím evoluci jednotlivce před revolucí mas, která nic nevyřeší...

Což takhle zkusit: KAPITALISMUS S LIDSKOU TVÁŘÍ???

Tohle jo!
Pavel od vody, 27.6.2008 15:41

Slayde, ty bejku, hned bych do toho kurňa šel! Ale asi nejsem ten pravý. Tohle je opravdu pro ty mladší, co mají elán a sílu.
Ale je to cesta, samozřejmě, jak se vymanit z toho kolotoče, jenže není pro každého. Sám píšeš, že máš místo pro 8 lidí (včetně tebe?), ale co 50 lidí? 500 anebo rovnou 50.000 lidí? Jak dál řešit přicházející hrozbu konzumu? Toho konzumu, co u nás nastal a co nemůže už dlouho vydržet.
Tvoje cesta jde směrem, kudy by to šlo. To jo!
PS: jen bych to nenazýval kibuc (osobní důvody).

Odp: Tohle jo!
slayd, 27.6.2008 16:03

Milý Pavle. Zdraví tě rovněž Pavel... Já normálně pracuji v Brně a svůj čas žít aktivně v komunitě mladých lidí, jsem už dávno profláknul. Také přesně vím, co by mi na takový nápad řekla moje přítelkyně - učitelka... a to ani nemluvím o svých dětech. Já bych svoji roli v tomto projektu viděl spíše jako poradce nebo koordinátor. Myslím, že ve svých letech mám svoje ideály hipies prožité a také mám jisté zkušenosti. Mne zajímá především, zda dnešní mladí lidé by měli vůbec o takový způsob žití zájem. Jinak si myslím, že to může být přínosem do života obecně / spolužití / a jen praxe ověří, jak ideály fungují v reálném světě s reálnými lidmi. Za ten pokus by to ovšem stálo... Dnes odpoledne jedu do Mutěnic.
Otázka zní: V jakém světě vlastně chceme žít? P.S.

Odp2: Tohle jo!
Pavel od vody, 28.6.2008 15:51

To bude ta zásadní otázka - V jakém světě vlastně chceme žít?
Přiznám se, že moje první reakce byla dost spontánní, ale stojím si za ní. Je to cesta. Ale aby se touto cestou dalo celé lidstvo je asi těžko uskutečnitelné, ne-li nemožné. A pokud by vznikly jenom ostrůvky, jakou by měly šanci na přežití. Napadá mne jedna z možných variant: Takováhle komunita bude založena na nějakém statku (viz Yarda), bude prosperovat a bude se jí dařit. Jenže se vyskytne pár vypatlanců s motorkama a bouchačkama a začnou tuhle komunitu vysávat. Další scénář je nasnadě. No a jak tomu zabránit? Zavolat poldy?
Když o tom dál přemýšlím, jeví se mi to opravdu jako jakási forma útěku před realitou, jak je psáno jinde, jenže to už je asi naše národní tradice. Vždyť co jiného je chalupaření - chataření. Schizofrenie...
Možná bychom měli začít u sebe doma. Třeba tím, že se ráno usměju na souseda. Třeba se ten svět, ve kterém žijeme, o něco zlepší. Třeba ten soused bude mít hezký den a zítra se usměje on na mne. Pak už nebudu mít potřebu se někam stěhovat.

Odp3: Tohle jo!
slayd, 30.6.2008 7:49

Pavle, jsem zase v Brně. Z Mutěnic to trvá do Brna 1 hodinu a ještě jsem si stihnul po cestě zakoupit snídani. Nevím, zda mám odpovídat takle postupně všem nebo najednou jako další pokračování, aby to bylo přehledné...? Každopádně teď musím pracovat pro mého zaměstnavatele, takže odpovím až večer. P.S.

Projekt „RODOVÁ OSADA“
Senior, 27.6.2008 16:17
Odp: Projekt „RODOVÁ OSADA“
slayd, 28.6.2008 6:41

Vidíte! Slayd to nevydržel. Všichni ještě spí a já se u známých připojil. Odpovídám na každý podnět zvlášť, zdá se mi to seriozní. Za váš podnět o rodových osadách děkuji. Já o něm četl v souvislosti s Ruskem a ani netušil, že už něco takového probíhá v Česku. Tento projekt není mým osobním cílem. Děti si musí sami vybrat, jak a kde chtějí žít. Je to příliš zavazující a předem dědičně naprogramované. Všem kteří se tímto směrem vydají přeji samozřejmě úspěch. Úspěchem rozumím dosažení fyzického a duševního uspokojení. Děkuji P.S.

je to možná cesta pro někoho, kdo si...
opičák, 27.6.2008 17:08

je to možná cesta pro někoho, kdo si myslí, že nedokáže úplně nepodhlednout konzumu sám. já mám spíš pocit, že bych byl víc omezen než teď (je fakt, že si to trochu představuju jako dětský tábor, takže mě můžete opravit).

Odp: je to možná cesta pro někoho, kdo si...
slayd, 27.6.2008 18:19

Ještě jsme neodjeli. Právě jsem vyřídil soukromé e.maily a napsal Aleši Jandovi / správci svíce.cz /. Veřejně bych chtěl nyní poděkovat za jeho práci a za obsáhlou odpověď, kterou mi vše vysvětlil tzn. jak probíhá schvalování textu a proč tomu tak je...
----------------------------------------------------------------
Opičák dokáže nepodlehnout konzumu docela sám. To je samozřejmě výborná zpráva - já také. Navíc se každým dnem divím, jak se může tolik obchodníků uživit. Říkám si: kdo to bude kupovat a na co? Já chodím světem jako Sokrates a když vidím město jako tržiště plné zboží, vždycky si říkám: panebože, taková spousta věcí bez kterých se mohu klidně obejít... Jiní to ovšem vidí jinak. Trápí se pro to, co nemají a myslí si , že to potřebují a mnozí se dokonce pro falešné pozlátko trhu zadlužují. Potom přijde pomoc od vyčůraného dárce s půjčkou a oni nakonec skončí na ulici. Uvedu příklad, který nekončí tak tragicky.
Kolegyně mojí přítelkyně / také učitelka / nevychází z výplatou. Právě včera si brala opět mimořádnou zálohu a víte na co ji potřebovala? Koupila si tři páry bot na léto! Kde zůstal rozum? Vždyť studovala VŠ! Nechápu...
------------------------------------------------------------------
Omezení při společném soužití jistě nějaké bude. Například fronta na WC a koupelnu. Ale zase např. existují mnohé výhody. Například všechny poplatky dělené osmi jsou poté minimální. Odhad: za 500 Kč si pořídíte na měsíc bydlení / s televizí a internetem /. Náklady při společném vaření jsou rovněž velmi nízké atd. Ušetřené prostředky vám zbudou na vaše zájmy a potřeby. Jistě musí jít o mladé začínající páry, aby to celé mělo smysl. Odpovím ještě Pavlovi od vody. Cílem je, aby ty jednotlivé páry za rok nebo několik let odešli a samostatně třeba založili jinde jinou komunitu nebo s naší původní spolupracovali. Takto to může jít všemi směry republikou. Samozřejmě, že ne všichni se budou zabývat pěstováním vína. Musím končit - odjíždíme do Mutěnic / definitivně /. Další dotazy jsem schopen zodpovědět nejdříve v pondělí. Děkuji za pochopení. Hezký víkend a dodržujte pitný režim... Váš P.S.

Mocní vám to nedovolí...
ronantik, 27.6.2008 19:50

...mocní Vás finančně zničí; na společné prostředky budou chtít mít větší nárok někteří z těch „ schopnějších“ členů komunity (dle Yardasana) a ti „blbí“ ( dle Yardasana) budou idealisticky dřít zase na ty „schopnější“ a „inteligentnější“ (dle Yardasana).

Já se domnívám, že každý člověk má jinou inteligenci zaměřenou jiným směrem, že totiž tzv. „ blbější“ jsou asi čestnější a důvěřivější, někdy možná se neumí bránit a neumí razantně zaútočit proti svým nepřátelům. Smutný skutečný příklad zárodku malé komunity: Dva zdraví mladí milenci si přibrali na chatu kamaráda s psychickou nemocí a tento třetí člověk, šťastný že ho „má někdo rád, že ho někdo potřebuje“ jim ručně sám vybíral záchodovou jímku, řezal dříví , chodil na nákupy a tahal těžké batohy nahoru k chatě, zkrátka dělal jim otroka. Kdo z komunity se postará o to, aby sociální rovnováha byla pokud možno zachována, aby každý z členů přibližně dostával tolik, kolik může prací poskytnout ? Co ti lidé budou dělat, až budou muset odejít ? Jak se budou řešit hádky mezi nimi ? Jaká budou stanovena majetková pravidla ? Kdo bude platit daň z nemovitosti ? Jak bude placena práce členů a bude vůbec placená ? Kdo ty lidi pojistí a zaplatí zdravotní pojištění, sociální pojištění, důchodové pojištění ? Jistě je ještě mnoho dalších nezodpovězených otázek. Existuje i možnost, že by mohl být duchovní otec této myšlenky obviněn a souzen z omezování osobní svobody svých „oveček“ nebo z něčeho jiného. Vést skupinu lidí je velmi riskantní v mnoha směrech. Snad by zpočátku bylo průchodnější začít s lidmi náležejícími k jedné rodině.

Odp: Mocní vám to nedovolí...
Wild Dog, 27.6.2008 21:17

Až no to ničení těma schopnějšíma máš v podstatě pravdu. Mocným to bude úplně jedno, jestli si pěstujete drůbež, dobytek a zeleninu někde v chaloupce na Vysočině. Tohle by mělo smysl pouze po nějaké apokalypse, která zničí předchozí systém.
Tahle společenství fungují hodně po světě, ale pouze jako subsystém kapitalizmu, protože jedině v kapitalizmu a demokracii je to možné uskutečnit. Například ani v tom husákovském socializmu by to možné nebylo, okamžitě by se o vás začala zajímat policie a jako „protistátní živel“ by vás potírali.
I v takovém „rovnostářském“ prostředí se prostě vyprofilují vůdčí typy a ty budou prosazovat svoji vůli. Stejně musí někdo tu skupinu vést, musí rozhodovat co a jak se má dělat, bude to stejné jako ve firmě a ve firmě jak známo, končí demokracie za branami závodu.
Při vhodné poměru se taková skupina stane diktaturou jedince.
Myslím si, že kapitalizmus a demokracie dává hodně široký prostor pro různé způsoby života.
Je se rozhlídněte v Evropě, v Rakousku, v Německu, ve Francii, ve Velké Británii i ve Švédsku a Finsku je demokracie a kapitalizmus, ale v každé zemi se trošku liší,není všude stejný v každé zemi ho mají bych řekl zformován jinou historickou zkušeností, národní povahou a dalšími vlivy.

Kapitalizmus...
ronantik, 27.6.2008 22:44

... a tzv. „demokracie“ n e d á v á široký prostor pro různé způsoby života. V tomto zřízení jsou jen dva způsoby života:
1) neomezeně bohatnout,
2) chudnout až k smrti hladem.

Odp: Kapitalizmus...
Wild Dog, 27.6.2008 23:40

Je to tvůj názor, já ti ho neberu, ale když se dívám kolem sebe žádný extrém nevidím, neexistují přece jenom chudáci, nebo boháči. To je přece blbost, takhle kapitalizmus nefunguje. Kapitalismus potřebuje toho co vyrábí i toho co kupuje, pokud budou jen chudí, nebude si nikdo nic kupovat a tím pádem nebudou ani bohatí, protože nebudou mít na čem zbohatnout.
Teorie, že budou jen bohatí a pak jen žebráci je nesmyslná. To je feudalizmus, otrokářství, nebo komunizmus, rozhodně ne kapitalizmus.

Odp: Mocní vám to nedovolí...
slayd, 28.6.2008 7:15

Pane romantik. Váš komentář je velice věcný - pragmatický, ale jen málo romantický. Velmi si cením vašeho praktického pohledu a zamyšlení nad celým problémem. Já mám těch obav ještě daleko více. Co jsem to vlastně vůbec spustil? A nestanu se nakonec pro veřejnost sám klamavým manipulátorem? Celá myšlenka vznikla před několika lety, kdy jsem měl takovou krizi v zaměstnání a začal jezdit do Mutěnic na víkendy / relax / a potom tam našel dva vinaře.
Oni jsou čilí důchodci a začali nás zvát s mojí ženou na různé práce do vinohradu. Vždycky bylo zajištěno ubytování a strava. Postupně to začalo vypadat tak, že by mi nejraději vše svěřili, aby i po jejich smrti práce a život tam, pokračoval v nezměněné podobě. A já začal uvažovat o možnosti bydlet tam a pracovat a se svojí rodinou se vidět jen o víkendech. Nakonec jsem v Brně získal slušné zaměstnání a změna života se odložila. No a teď jsem chtěl zkusit - provést sondáž, zda by se našli pomocníci / třeba jen víkendoví /, aby mohlo dílo na vinici páně dále pokračovat. Určitě by se nejednalo o zaměstnance. Nelze se nyní bavit úplně podrobně o něčem, co vůbec nezačalo existovat. Existují myšlenky a co z nich vznikne ukáže nakonec čas. Třeba nic!
Vašich otázek je spousta, ale jen některé se dají zodpovědět snadno. Samozřejmě placení daní a provozu
domu je záležitost poměrně jednoduchá. Vše platí a zajišťuje majitel z prodeje vína. Dříve jsem uvažoval, že prostě do toho domu nastěhujeme natrvalo nějakou jednu starší paní / klasický pronájem / a tím odpadnou provozní náklady na dům /alespoň energie/ a dům bude vytápěn i v zimním období... Já myslím, že skutečně existuje spousta nezodpovězených otázek. V této diskuzi mi v prvé řadě jde především o zjištění názorů
lidí na takovou možnost seberealizace nebo odpočinku. S pozdravem P.S.

Odp2: Mocní vám to nedovolí...
ronantik, 28.6.2008 15:39

Pane Slayd,
potěšila mne Vaše adresná odpověď. V programu můžete pokračovat, ale pečlivě připravte všechny jeho podmínky a vytvořte si jakousi soukromou „ústavu“ s jednotlivými závaznými body pro lidi, kteří by Vám byli ochotní pomáhat. Pamatujte na nedokonalost lidí: nedrží slovo, jsou nevěrní, jsou chamtiví, nesnášenliví, zlomyslní; jsou i nemocní tělesně i duševně, blouzniví, s překypující energií i chatrní a slabí jako čajíček. A snad nejhorší vlastnost některých lidí je nevděčnost; když je dostane někdo z bryndy tak i púopřou, že se tak stalo, ani nepoděkují. Lidé jsou nechápaví, neslyšící, nezkušení, protřelí, parazité, i nekriticky oddaní. Někteří rádi ponižují své kolegy, někteří dělí lidi na „schopné“ a „neschopné“ a mají sklon brutálně provádět jakousi selekci lidí dle svých představ. Když kohokoliv necháte svobodně bez kontroly přijít nebo svobodně odejít, může se Vám stát, že Vám po sobě někdo zanechá na starost své invalidní dítě a současně si odveze Vaše celoroční úspory nebo např. starožitný porcelánový servis po babičce.
Lidé musí být drženi pevně na uzdě pomocí podepsané smlouvy o podmínkách (a ještě je potřeba je osobně hlídat). A přesto někteří tu smlouvu nedodrží a ještě Vás pomluví, zalžou.
Mutěnice, Čejč, Těšany znám. Můj romantismus spočívá v tom, že přes všechny utržené kopance od různých lidí stále věřím, že někteří z nich dosud dodržují pravidla morálky, etiky a dokonce i mají soucit s méně úspěšnými svými vrstevníky a snaží se jim pomoci. Ať se Vám podaří patřit mezi posledně jmenované dobrodince a být světlem pro lidi, kterým většinová společnost pomoci nechce.

Tematický nástin pravidel...
ronantik, 29.6.2008 10:04

... by mohl být následující:
1) Název a účel (Penzion pro odmítané. Ubytovnání a práce na vinohradu a čestné vstřícné jednání).
2) Adresa klasická i e-mail, č.telefonu, umístění na mapě, doprava, parkování.
3) Technický popis a stavební plán objektu a přilehlých ploch, katastrální číslo, vybavení interieru.
4) Formality přihlášení účastníků (termín, formulář, čestné prohlášení o zdravotním stavu, datum narození , počet osob, jejich kvalifikace, aj.)
5) Ubytovací a domovní řád ( zacházení s lůžkovinami, s nádobím, s lednicí, s pračkou, se sporákem, s WC a koupelnou (šetření vodou), protokol o zapůjčení a vrácení mobiliáře, noční klid, způsob úhrady za ubytování, zacházení s venkovním ohništěm aj.)
6) Pracovní podmínky ( zdarma, práce placená Kč/hod, SP, ZP, bez zkušební doby, pracovní doba od - do, přestávky na jídlo, pracovní výkaz, vedoucí aj.)
7) Náhrada škody způsobené účastníkem ( penězi, prací, věcně, jinak.)
8) Náhrada účastníkovi za pracovní úraz a vztah ke zdravotní pojišťovně. Postup při onemocnění účastníka, tel. spojení na obvodního lékaře, na záchranku, na policii aj.
9) Postup při havárii objektu ( požár, vytopení, jiné ).
10) Osoba účetního, účetní postupy a výkazy a jejich přístupnost ke kontrole účastníkům, řešení úvěrů, splácení dluhů, splátkové kalendáře, leasing, faktury, dodavatelé, mzdové účetnictví aj.)
11) Podnikání s prodejem vína a jiných produktů, IČO, DIČ, zápis do obchodního rejstříku, vztah k živnostenskému úřadu, k ČIŽiP, FÚ, k bance aj.)
12) Řešení sporů s účastníky.
13) Další, shora nejmenované body.

Odp: Mocní vám to nedovolí...
Tony, 3.7.2008 18:56

Yardasan má pravdu. Viz. George Orwell- Zvířecí farma.... není co dodat

Odp2: Mocní vám to nedovolí...
slayd, 6.7.2008 17:21

Tony, vy si myslíte, že život nemůže v komunitě fungovat jinak, než jako tvrdý tržní kapitalismus?
A proč ne? Tento způsob existuje po staletí, není rozhodně bez problémů - ale je jiný a v tom je ten cíl. Jiný způsob života a myšlení lidí vůči sobě a ke svým blízkým a svému okolí... P.S.

Odp3: Mocní vám to nedovolí...
Tony, 10.7.2008 17:00

Jaký způsob máte na mysli? V historii lidstva nenacházím žádný rovný systém, kde má každý stejné šance. Neříkám, že taková rovnost dnes existuje... Ale ve srovnání v historii je největší rovnost právě v zemi a v systému v kterém žijeme.

Odp4: Mocní vám to nedovolí...
slayd, 10.7.2008 20:50

Milý Tony. To má bejt od vás jako legrace? Takovou demagogii si nedovolí vyslovit ani oficiální zastánci současného zřízení. Sociální rodíly se zvětšují každým dnem /to je oficiální stanovisko statistického úřadu této země/. Jak dlouho tento trend vydrží a kam až to občané nechají dojít uvidíme. Já ovšem nehovořil o společenském systému, ale o vytvoření komunity uvnitř tohoto systému a ta může fungovat úplně jinak. Těch forem fungování si dovedu představit docela dost a ony také skutečně existují. Mohou to být např. i komunity parazitující na současném systému. Přesný popis by zabral asi hodně místa. Společensky nezařazení jedinci aby přežili a uspokojili své potřeby dokáží všelicos...
Já ani nedokáži domyslet, co všechno lze zkusit, ale jistou představu o dělbě práce a naplňování společné ledničky i kasičky jistě mám. Záleží vždy na konkrétní skupině lidí, která to společenství vytvoří. A oni vám své metody přežití asi prozrazovat nebudou. Já také ne.
K tomu abych prožil svůj život v pohodě, potřebuji jen velmi málo a to je má hlavní výhoda. Kdybych neměl rodinu a děti, cítil bych téměř absolutní svobodu. Svoboda je stav duše! Nyní mě tu moji svobodu trochu hatí obava z budoucnosti mých dětí.
Snažím se proto na tímto moc nepřemýšlet. P.S.

Odp5: Mocní vám to nedovolí...
Tony, 13.7.2008 21:52

Ovšem máte pravdu. Zcela souhlasím. Mluvím o koze a vy o voze.
P.S.: Měl bych přidat vtip když sem ten registrovaný vtipálek? .)

Odp6: Mocní vám to nedovolí...
slayd, 20.7.2008 18:53

Vtip rozhodně přidejte, protože humoru není nikdy dost.
Ale pozor! Moderní humor bývá často jen výsledkem skrytého zoufalství. V tom je ovšem zároveň jeho největší síla. Hranice mezi smíchem a pláčem nad realitou všedního dne je velmi tenká... P.S.

Odp4: Mocní vám to nedovolí...
Yardasan, 11.7.2008 16:42

Což třeba komunita pedofilů, katolíků, zelených... S pozdravem jK.

Odp5: Mocní vám to nedovolí...
slayd, 11.7.2008 19:33

Ano pane Yardasan. I tyhle skupiny lidí tam patří...
Já bych ovšem ovšem nepřijal a nepodporoval žádnou z těchto jmenovaných. To si raději dovedu představit skupinu poustevníků, kteří se živí, jako lovci a sběrači.
Loví a sbírají samozřejmě jak v přírodě tak v městské civilizaci. V lese nebo v kontejneru, na smetišti nebo u MAKRA se dají objevit poklady vhodné ke snadnému přežití. Navíc je to velmi šetrná a ekologická činnost. Za poměrně málo vynaložené energie najdou přístřeší, obživu a společnou ochranu. Už to moc rozvádím...
Samozřejmě mohou občas i brigádničit pro zlepšení svého živobytí a tak se stávají normální součástí pestrého životního stylu lidí různých hodnot. P.S.

Odp6: Mocní vám to nedovolí...
Yardasan, 13.7.2008 19:52

Nejde o podporování, ale tolerování a neparazitování. Už z těchto hledisek prostě některé komunity a třeba i ta moje „neškodná“ se nemůže otevřít a ventilovat více, než je rozumné pro její přežití. S pozdravem jK.

Odp7: Mocní vám to nedovolí...
slayd, 20.7.2008 19:27

Souhlasím bez dalšího komentáře. P.S.

Odp6: Mocní vám to nedovolí...
Tony, 13.7.2008 21:54

A jaký typ tedy máte namysli? Myslím co by bylo podle vás nejlepší pro společnost? Jak bychom měli žít?

Odp2: je to možná cesta pro někoho, kdo si...
opičák, 28.6.2008 20:01

ber to tak, že většina lidí má potřebu hromadit věci(řekl bych, že je to dáno i geneticky - hromadí zásoby na horší časy, takže nakonec jsme možná my ti divní:)) a když je to udělá štastnější..
někde jsem tu četl zajímavou modifikaci - že by lidi jezdili na víkendy, ve dne makali a večer si dali víno (nebo něco podobnýho:)) a vytvořili nějakou psychoterapeutickou skupinu:) to mi připadá jako velmi zajímavý model.

Každý takovýto projekt je únik před...
Shipper, 27.6.2008 18:33

Každý takovýto projekt je únik před realitou, buď pro neúspěšného člověka, nebo pro někoho, kdo postrádá duchovní aspekt života. Mutěnice a víno jsou určitě lákavé, ale myslím, že to je málo. Měl byste zapracovat na té duchovní stránce, váš návrh zní jako srandička, přitom to je jediný způsob, jak můžete konkurovat tzv. normálnímu životu. Spousta lidí u nás má problém se smyslem života, takže nějaký prostor pro takovéto projekty asi existuje. Jak byste řešil např. děti?

Odp: Každý takovýto projekt je únik před...
slayd, 28.6.2008 7:51

Pane Shipper. Musím konstatovat, že i váš komentář míří do černého. Pokud je takový projekt únik před realitou, která někoho dusí a mrzačí: /duševně i fyzicky/, potom se domnívám, že má oprávněný nárok na svoji existenci. Jsem rád, že jdete bez oklik a míříte přímo na srdce a mysl mojí. Já opravdu nejsem dle kritérií této společnosti moc úspěšný jedinec. Máte naprostou pravdu. Pracuji jako správce domů... tzn. slabý průměr / finanční i společenský /. A v tom právě spočívá ten háček... Když se za neúspěšného bude považovat správce domu, jak se asi v této společnosti tedy cítí například uklízeč, šička, prodavačka, řidič tramvaje ? apod. A to není všechno! Víte, že se společensky nedocenění cítí i absolventi VŠ / např. učitelé /. No jistě to všechno víte. Paradoxně si mi jedna učitelka postěžovala, že její hloupý žák, kterého málem vyhodili z učňáku, má větší výplatu než ona sama / přes 20.000 Kč čistého /. Je to instalatér a na faktury píše takové perly jako např. výměna baterije vanové a WC mýsi... Já jí povídám. To máš těžký. Ty sice znáš pravopis, ale ten hajzlík zkrátka vyměnil on dobře. Dostal zaplaceno za práci. Měla jsi mu fakturu stylisticky opravit a požadovat slevu za duševní újmu.
Nyní pokračuji vážně. Jako poslední příklad bych uvedl
dělníka na výrobní lince - ten už se musí nutně cítit jako robot - automat. Nemusí? Půjde tedy o to, vytvořit takové společenské uspořádání v daném místě a čase, aby člověk mohl zažít pocit uspokojení z práce na společném cíli, který přesahuje jeho osobní život.
Pokud se týká mého nedostatku duchovního aspektu života - tak v tomto směru rozhodně nestrádám. Moje přítelkyně mne musí pořád táhnou k matičce Zemi, abych nelítal v oblacích. Svou teorii vesmíru - živého boha a smyslu života člověka uvnitř univerza, vám vyložím příště. I tak, už je má odpověď příliš dlouhá. P.S.

Odp: Každý takovýto projekt je únik před...
Yardasan, 13.7.2008 20:01

Pane Shipper, asi těžko pochopíte (dle studia Vašich názorů), že my, co jsme za „vodou“, se právě snažíme a máme více možností pro to, abychom utíkali před realitou, abychom vklídku bez našeho obtěžování mohli se procházet po veřejných místech - nebyli populární - a žili v klídku ve společnosti se kterou třebas ani nesouhlasíme. A lespoň, že se dá takto využít. S pozdravem jK.

Hlavním cílem, jak jsem to pochopila...
Bára Š., 27.6.2008 20:51

Hlavním cílem, jak jsem to pochopila, je pro Vás naučit člověka svobodě v myšlení a žití.

Opravdu si myslíte, že takovýmto vydělením se z běžné společnosti to někoho naučíte? Proč vlastně kamsi odjet? Nevidím v tom nic zdravého...navíc si dovedu představit, koho především budou takové projetky přitahovat.

Což takhle budovat pospolitě něco, co bude zároveň začleněno v širší společnosti? Nebude to lepší?-)

Odp: Hlavním cílem, jak jsem to pochopila...
slayd, 28.6.2008 8:27

Vážená paní Báro Š. jsem potěšen, že mohu s vámi opět komunikovat, tentokrát na mé téma...
Vy jste vlastně moje profesionální konkurentka a já ten zmíněný amatér. Čím začít? Své obavy jsem vylíčil již panu Romantikovi. Jaké lidi tento projekt přitáhne? To fakt nevím a zatím, jak se zdá vůbec nikoho. Mohu být tedy v klidu. Myslíte, že se ozvou nějací dredaři s pěkně vykrmeným pitbulem? Když se dohodneme, tak je ubytuji a oni mi za týden celý dům vybydlí. Všude bude špína, odpadky , rozbité výplně dveří, kterými ten pitbul bude proskakovat a oni nalití nebo zfetovaní...
Myslím si, že mám jisté zkušenosti a odhad. Za třináct let pronajímání vlastního bytu, jsem se spletl pouze jedenkrát a to právě letos. To vám povím - stálo to za to! Dvě holky a kluk... no a ten pitbul tam potom byl navíc. Všechno zařízení šlo na skládku a v mém bytě dokonce hořelo / obložení štítové zdi /. Policie celou věc odložila. Nedá se dokázat úmysl, protože oni přeci ten požár sami aktivně hasili. Je to pryč a já mám v bytě zase paní učitelku / všímáte si, že nějak ty učitelky přitahuji ?/. Tahle učí spec. pedagogiku a musela se vystěhovat z bytu, který jí město nabídlo k odkupu za 2,500 000 Kč. Její neštěstí - moje štěstí! Doufám, že jsem získal slušného nájemce a ona zase hodného majitele bytu. Zatím jsme oba spokojeni...
Paní Báro, já opravdu nechci nic domýšlet - já to chci zkusit! Nebudu za nikoho zodpovědný. Nikomu nechci ublížit... ani ho ovládat... ani ho zneužívat... ani se mu vysmát pro vlastní potěšení. Můžeme jen nezávazně vše prodiskutovat zde přes internet a potom si dát sraz v Mutěnicích. Nezávazně - třeba až na podzim při akci: POCHOD MEZI VINOHRADY. Bývá tam až 15.000 účastníků. Kdo bude mít zájem, může poznat mne osobně. Já opravdu nevím, co je a co není pro koho dobré. Z mé strany se jedná o nabídku a čekám na reakci druhé strany. Třeba se z toho nakonec vyvine nějaká psychoterapeutická skupina. Budou jezdit na víkendy... trochu si fyzicky zamakat a večer se skleničkou vína / ve víně je pravda /, můžeme například vytvořit KRUH PRAVDY a v něm si probrat vše, co nás trápí nebo těší... To víno jistě přispěje k naší větší otevřenosti. Taková nová terapeutická metoda? Nebo mne už zase někdo ve světě předběhl?
Na tom přeci nesejde... V tomto případě budete mít pravdu vy Báro. Nechat lidi / většinu určitě /, tam kde jsou a začlenit je do společnosti s novým pohledem na sebe a svět ve kterém žijí. Zkrátka vyložit své poseltví a nechat je odejít - žít svůj vlastní život.... souhlasím.
I takové řešení se nabízí. S pozdravem P.S.

Odp2: Hlavním cílem, jak jsem to pochopila...
Bára Š., 28.6.2008 9:30

Pokud by to byla myšlenka setkávání lidí, kteří si mají co říct.....ovšem bez té separace od „vnějšího světa“, tak v tom vůbec nevidím problém. Naopak...asi tím, že si nemůžu pamatovat na časy minulé, miluji všelijaké spolky a organizace.

Není to pro obyčejné lidi
Yardasan, 28.6.2008 0:07

Dobrý pozdní večer. Zkusím nastínit několik odpovědí na několik otázek. Pominu-li známé zatvrzence a egocentristy. Tato cesta není opravdu pro každého, i když každý ji může vyzkoušet. V republice je jich již spousta. Jsem v podobné „komunitě“.

Stručný nástin:
Větší statek, bydlí nás zde, nebo spíše pracuje - ale nemusí (máme i svoje domky a svoje zaměstnání - jak kdo...) - stotřicetšest lidí, vlastní dobytek a zvířectvo, jsme soběstačný jak v mase, tak prakticky ve všem, co potřebujeme. Máme zde různé dílny - truhláře, zámečníky, autodílnu, keramiku, pekárnu, pivovar i třeba vývojárnu softwaru a spoustu dalších a dalších. Máme tu i svého vlastního doktora a zubaře, holiče a další služby. Naše výrobky a služby nabízíme po celé republice a od podzimu 2004 máme zakázky po celém světě.
Každá rodina nebo cech má svého zástupce v radě, která rozhoduje nadtříčtvrteční většinou o krocích, které se jí týkají. Roční obrat je v miliónech až desítkách miliónů. Do společné kasy jde polovina z čistého příjmu.
Okolo nás jsou komunity, které jsou menší, soběstačné, jejich přebytky se pohybují do dvo miliónů a účastníci tam žijí trvale.

Vyčůránci zde nemají šanci na přežití. S pozdravem jK.

Odp: Není to pro obyčejné lidi
Katka, 28.6.2008 6:37

Dobrý den, Yardasane, prosím, dáte mi možnost se více dozvědět o Vaší „komunitě“? Zajímá mne to z čistě lidského hlediska, protože si také myslím, že to jde i jinak, než kapitalisticky, ale nikdy jsem neměla možnost získat více info o tom, jak to jde jinde a zda to je možné dlouhodobě... Katka

Odp2: Není to pro obyčejné lidi
Yardasan, 29.6.2008 23:06

Nevím jaké otázky máte na mysli. Ono to bez kapitalismu respektive vhodného politického zřízení moc nejde. Komunita jako celek využívá kapitalismu ve svůj prospěch, zatímco účastníci žijí v podstatě, když to přeženu, v komunismu. Není mi známo, že by některá byla tak daleko a v podstatě by to pro ni znamenalo velké nebezpečí od těch, kteří tam nejsou nebo ani nechtějí být. Peníze účastníci potřebují akorát pro styk s okolním světem. (pro srandu: taková komunita katolíků je na tom stejně, akorát má peníze z našich daní; naše komunita si je musí nějak vydělat). V podstatě nejde o nic nového ani objevného, jde jen spolčení stejně smýšlejících lidí. Takovéto spolky jsou po celém světě s nejrůznějším zaměřením. S pozdravem jK.

Odp: Není to pro obyčejné lidi
Shipper, 28.6.2008 7:47

V čem se liší způsob života ve vaší komunitě od tzv. normálního života? Předpokládám, že neporušujete zákony, pro své zboží potřebujete reklamu atd. Nemohl bych svou rodinu také prohlásit za menší soběstačnou komunitu?

Odp2: Není to pro obyčejné lidi
slayd, 28.6.2008 8:44

Pane Shiper, já už dnes opravdu končím. Ta otázka je určena Yardasanovi nebo mne?
Musím jít něco dělat. A dám si závazek. Svíce.cz až v pondělí navečer. Děkuji všem za pozornost a komentáře. P.S.

Odp2: Není to pro obyčejné lidi
Yardasan, 29.6.2008 22:48

Například v tom, že tu nikdo nemusí dělat otroka za podprůměrnou mzdu, že se tu nemusí bát „špatných“ lidí a může žít v klidu jako v konzervě. Ale není to pro každého. S pozdravem jK.

Odp2: Není to pro obyčejné lidi
Yardasan, 29.6.2008 23:14

Samozřejmě, že zákony dodržujeme jako každý podnikatel... reklamu opravdu NEpotřebujeme, většinu našich výrobků nestačíme tvořit, ale nehodláme se dále rozšiřovat, těší nás, že málokdo dovede to co my. Pokud máte početnější rodinu, jejíž všichni členové také jsou schopní tvořit „hodnoty“, pak jste jistě „komunitou“ i bez prohlášení ;-) S pozdravem jK

Odp3: Není to pro obyčejné lidi
Shipper, 30.6.2008 8:13

No a jak píše Pavel od vody, co když přijdou nějaké problémy...to používáte naší kapitalistickou policii?

Odp4: Není to pro obyčejné lidi
Lipovan, 30.6.2008 9:06

Víte, když jsem to četl, nestačil jsem valit oči. Ale až jsem se prokousal k tomu vlastnímu zubaři a lékaři, je mi to jasný. Internetové diskuze jsou do značné míry právě o tom a jak trávíme svůj volný čas, záleží jen na našem uvážení. I když by se nad mohla spousta pousmát, přesto je to každého věc.

Odp5: Není to pro obyčejné lidi
Shipper, 1.7.2008 18:38

No jestli si občas někdo něco vymyslí, nebo tu lžou všichni jak když tiskne, je asi jedno. Když se rozhodnu na něco odpovědět, donutí mne to o daném problému přemýšlet, vyhledat informace...a to se mi zdá užitečné, a mnohem přínosnější než se dívat třeba na televizi, zajímavých témat je tu pro mne dost. No a občas je tu legrace.

Odp5: Není to pro obyčejné lidi
slayd, 6.7.2008 17:26

Pane Lipovan. Kdo má být ten zubař nebo lékař?
To mám být jako já? Čtěte dál... dozvíte se všechno.
P.S.

Odp6: Není to pro obyčejné lidi
Lipovan, 7.7.2008 12:50

Ne, kdepak. Měl jsem na mysli zaručeně existující komunitu malého Jardy.

Odp7: Není to pro obyčejné lidi
slayd, 7.7.2008 13:02

Jo, pane Lipovan - také bych přijal pozvání na exkurzi do světa pána YARDASANA, ale jak tušíte... není to pro každého. Mnoho povolaných - málo vyvolených! P.S.

Odp4: Není to pro obyčejné lidi
Yardasan, 30.6.2008 22:47

Nevím o jakých problémech mluvíte, podle Vás nemůže být nikdo v pohodě a spokojen? S pozdravem jK.

Odp: Není to pro obyčejné lidi
slayd, 28.6.2008 8:39

Pane Yardasane. Tak to jste panu Romantikovi sám sebe nyní vylíčil úplně v jiném světle, než vás vidí on sám. Já s vámi v předchozích diskuzích v mnohém souhlasil - až na tu víru / nebudu to již opakovat /.
Určitě vám držím palce. Já osobně až tak velké cíle nemám. Vše jsem již naznačil v odpovědích na předchozí komentáře. Je určitě dobré, jsou-li nerozumní lidé ovládáni - než když by měli sami vládnout. To se ukázalo hned po revoluci 1989. Jakmile nabídnete lidem možnost, aby žili jako prasata, ihned se té možnosti vděčně chopí. Smutná pravda. Většina lidí potřebuje dozor a řád jinak úplně zvlčí a zahyně ve špíně a neřestech. Jde o to, kdo ty masy a kam má vést? Mnozí politici ani různí jiní šéfové, nejsou zrovna pro lid tím pravým příkladem. Tak právě proto vypadá náš svět, tak jak ho všichni známe. Lze to změnit? P.S.

Odp2: Není to pro obyčejné lidi
Yardasan, 29.6.2008 22:41

Já žádné velké cíle nemám, snad jen pohodu a klid, pokud mi to dopřeje zdraví a dravá část společností. Ono se to vše změní samo, i bez nás. Za nitky tahá mamon a židi. Všechno zlé (a je to vůbec zlé?), je pro něco dobré. S pozdravem jK.

Ne
Lipovan, 28.6.2008 20:37

Ne, děkuji. Ale pozdravujte ode mě I. Horňáčka, Č. Rozehnala a sourozence Malíkovy. Pokud je znáte, ovšem.

srandičky..srandičky..
vysmátej, 29.6.2008 11:33

:-)ak na to vás užije!Má tušení,že jistá „Utopia“ se zrodila v mozku jednoho ctihodného anglického gentlemam v 18,století.Jak se zda moc jsme od té doby nepostoupili.Došlo však k jedné velké změně - systém „kapitalismu“ nabral obrátky a z nutnosti průmyslové výroby převzal roli světové hegemona určujícího stavájící běh dějin lidstva.Vyvstává otázka „jakstohoven“,že (dvěstě hov..,třista..hov..n???),:-)ne ,tam není ta správna cesta.Bude to velmi těžký proces,protože tak jak se stávající kapitalismus etabloval,není v světě síly,která by jej mohla změnit(jak někteří naivisté praví „k lepšímu“).Není nárok vážení,:-(bohužel.,není ani cesty,ONI mají vše pod kontrolou.Jediné co ještě zbývá je uspořádal lidská některá centra mozku tak,aby „skupiny vyvolených“nás měli přesně tam, kam to bude nutné a mohli s naším vědomím celkem lehce manipulovat.Jsou zde jisté eventuální možnosti,ale ty bych zde neuváděl(neboť od „již“ zmanipulovaných bych nedostal odezvy).Takže vážení, vaše debaty jsou ve své podstatě to..co "vyvolení předpokládali a ma jí ve skutečné NYNÍ již realitě.Nejsem prosím pesimist,nýbrž člověk velmi realně uvažující.Mám z toho jen prostý lidský STRACH - vážení...STRACH! ! !:-(:-(

Odp: srandičky..srandičky..
Jimmy, 29.6.2008 12:44

Kdo jsou ti „ONI“ ?

Kapitalismus vyhrává na celém světě, protože má 2 zásadní výhody.

1. Podporuje dělbu práce. To je základ našeho dnešního všeobecného blahobytu (a kdo nesouhlasí že žijeme v blahobytu, ať se podívá jak žilo 99% lidí ještě před 100, 200 lety). Z tohoto pohledu je snaha o zakládání „soběstačných komunit“ krokem zpět, který k lepší situaci nepovede.
Ukázat to lze už jen na příkladu Robinsona, jak mu vše dlouho trvalo si vyrobit, ale pár praktických příkladů. Za jak dlouho vyrobíte jeden kus cihly, prkna, bochník chleba, kalhoty atd ?
BTW za jak dlouho by si asi komunita vyrobila počítač aby mohla diskutovat na Svíci ? ;-) A vyrobit nemyslím nakoupit komponenty v obchodě a sestavit.

2. Podporuje efektivní šíření informací a tím efektivní nasazení zdrojů skrze cenu zboží na konkurenčním trhu (toto je omezené u monopolů a „chráněných trhů pomocí cel).
Všichni starší 30 let si pamatují jak se v socialismu na jednu stranu vyrábělo podle plánu na sklad a na druhé straně často chybělo nějaké zboží. Toto se v kapitalismu jen tak nestane, protože jakmile nějakého zboží začne být nedostatek, zvýší se jeho cena. Zvýšená cena dá signál výrobcům, že je po daném zboží větší poptávka a tak je možné ho vyrobit více. Zvýšená výroba povede k menšímu převisu poptávky nad nabídkou a tak se cena opět sníží k nějakému rovnovážnému stavu.

Toto jsou dva hlavní důvody proč kapitalismus vítězí na socialismem, feudalismem a dalšími -ismy. Všimněte si, že není řeč o žádné demokracii. Kapitalismus je totiž hospodářský systém, na politickém systému nezávislý. Tedy kapitalismus bude stejně dobře (v rámci možností) fungovat v diktatuře (Čína), demokracii či v omezeném prostoru i v socialismu (viz. “černý trh").

Nemáte pravdu...
ronantik, 29.6.2008 22:14

... protože současné zvyšování cen je permanentní, ke zvýšení výroby a nabídky nevede (viz např. benzin), pouze vede k novému opakovanému zvyšování cen a bohatnutí určitých jedinců a chudnutí převážné většiny národa. Snižování cen zvýšenou výrobou se nekoná a konat se nebude. A nedostatkových druhů zboží je mnoho: pánské punčocháče, klasické bavlněné tepláky, krájený balený chléb, dámské bavlněné spodní prádlo, vejce, ortopedické vložky do bot a mnoho jiných sezonních výrobků.

Odp: Nemáte pravdu...
Jimmy, 30.6.2008 10:59

Současné zvyšování cen je permanentní, protože banky neustále vytváří nové peníze z ničeho a to rychleji než roste skutečná produkce zboží a služeb. Nicméně vzhledem k tomu, že stejně rostou mzdy, tak se nic moc neděje (pokud to banky s vytvářením peněz moc nepřehánějí). Vzhledem k tomu, že cíl téměř všech centrálních bank je mít stálou inflaci cca 2% ročně, tak této inflace se nezbavíme a dle mnoha ekonomů je to tak dobře.

Současný nárůst ceny ropy má ovšem jinou příčinu. Jednak pád dolaru ve kterém se obchoduje a pak zvýšení poptávky. Pokud ceny zůstanou zvýšené, už se vyplatí těžit ropu i z jiných zdrojů a ložisek (i u nás se dělal benzín z uhlí) a cena se zas stabilizuje na nějaké nové úrovni.

BTW, obchody přetékají zbožím a že by chyběl např. krájený balený chléb jsem si opravdu v našem Tesku nevšiml :-) To že může být někdy a někde obtížné sehnat nějaký specifický výrobek (sám jsem ve městě kde bydlím nesehnal chladič na CPU jaký jsem chtěl), bude zjevně tím, že o něj není takový zájem a přeci jen sklady obchodníků nejsou nekonečně veliké. Ovšem dnes kdy se dá na internetu koupit cokoliv je to celkem jedno.

Odp2: srandičky..srandičky..
Martin K., 29.6.2008 23:27

Máte absolutně pravdu, jako vždy. Ale kdyby všichni uvažovali racionálně a efektivně jako Vy, měli bysme tu dodnes prvobytně pospolnou společnost, a Vás jak obhajujete její výhody a její rozšíření po celém světě. ;-)

Všeobecný blahobyt? To zní jako sci-fi. ;-)

Zrovna „Robinson“ s jeho zručností a vynikající organizací práce není ten nejlepší příklad ve Vaší snaze shazovat tento způsob života. Nebyl by lepší spíš „Pán much“?

Komunita by třeba nepotřebovala k diskusi vyrábět počítače, ale stačilo by se večer sejít u táborového (poradního) ohně a tam to probrat osobně????
Asi jste nepochopil důvody těch lidí ke vzniku té komunity.

Ti starší 80 let si možná vzpomenou na střelbu do dělníků, či na „dostatek“ zboží a potravin, ale nedostatek peněz na jeho koupi, abych byl také nekorektní. ;-)

To je nějakej virus, vždycky když někdo obhajuje současný světařád, tak že zmíní Svíci a možnost diskutovat na ní? ;-)

Odp3: srandičky..srandičky..
Lipovan, 30.6.2008 7:34

Ti starší 80 let si možná vzpomenou na střelbu do dělníků, či na „dostatek“ zboží a potravin, ale nedostatek peněz na jeho koupi...

To je prostě marné. Kdysi někdo prohlásil, že komunista zůstane komunistou navždy. Je přitom úplně jedno, zda se schová mezi sociální demokraty, nebo nějaké jiné Communisti light. Ale v zásadě jsem klidný. Komunisté totiž trpí mnoha neduhy, které je spolehlivě prozradí. Například nedokáží sdělit, co vlastně chtějí.

Odp4: srandičky..srandičky..
Martin K., 1.7.2008 20:51

Stručně, jasně, k jádru věci a bez zbytečných emocí. Děkuji za korektní neagresivní příspěvek ;-).

No, pokusím se Vám vysvětlit jak to vidím Já. Zatímco Jimmy jen tak pleskne tuhle odposlechnutou větu (Všichni starší 30 let si pamatují jak se v socialismu na jednu stranu vyrábělo podle plánu na sklad a na druhé straně často chybělo nějaké zboží.) aby si šplhnul u místních antikomunistů tak já nabídl protináhled. Jde o to, že v té době, kterou zmiňuje Jimmy to řídila generace lidí, která zažila nezaměstnanost, krizi, střelby do dělníků a jiné formy šikany pracujících, uhlobarony, za války pak hlad a přídělový systém. Tito lidé (mluvíme nejen o stranickém aparátu a vedoucích funkcích, ale i o třeba řadových dělnících) tedy řídili společnost, na základě svých životních zkušeností, jak nejlépe mohli.
Asi pochopíte, že jim asi připadalo nepodstatné, když někde občas nebylo spotřební zboží (bylo za války?), či se vyrábělo na sklad. A na to dojeli.

Mysleli totiž, že když dají svým dětem jistotu zaměstnání, levné byty, stabilní měnu a další sociální jistoty (což za první republiky byl sen dělníků), že to bude stačit ke spokojenému životu. Nestačilo. Zpohodlnělá střední generace (současní čtyřicátníci a padesátníci), která poté co zdarma vystudovala hned dostala zaměstnání, poté mladé rodiny podnikový či družstevní byt, kdo chtěl dostal nevratnou půjčku na rodinný domek, měla dost jistot a chtěla víc. Tato „aktivní“ generace na převratu profitovala (i když jak kdo), družstevní byty, zahrádky, chaty a chalupy mají dnes několikanásobně větší cenu než byla cena pořizovací (i po započtení inflace atd.).

Tato generace je relativně „za vodou“ (využila výhod z přechodu socialismu - levné „státní“ byty do kapitalismu - tržní cena za nemovitost) a nechápe, proč nevděčná současná mladá generace neprojevuje vděčnost za „svobodu konzumovat“, kterou jim „vycinkali“. Ale tato mladá generace si narozdíl od chatařů a družstevníků všechny tyto vymoženosti musí platit cash (bydlení, studium atd.), nezaměstnanost udržuje nízké mzdy a tak zbývá jediné řešení - úvěr, nebo hypotéka. K tomuto tématu viz Bambus a jeho příspěvky o ekonomice.

Odp5: srandičky..srandičky..
Shipper, 2.7.2008 7:05

To jako, že někdo prodá svůj byt, chatu nebo zahrádku a bude za vodou??? Nerozhoduje o životní úrovni spíš cena jedince na pracovním trhu?

Odp6: srandičky..srandičky..
Martin K., 2.7.2008 17:31

90.léta: Koupím levně (od státu), prodám draze (na trhu).
Dnes: Koupím draze (od developera), prodám ..... (dle ekonom situace, viz hypoteční krize v USA).

Asi rozhoduje, ale když dnes v pohodě prodáte družstevní podíl na byt 3+1 ve 25 let starém panelovém domě za 2 000 000 (s rekonstruovaným jádrem za 2 500 000) , když jste ho před 25 ti lety koupil za tehdejších 30 000 (přičemž jeho tehdejší hodnota byla 300 000), jste v porovnání s dnešním mladým, bydlet také potřebujícím člověkem -
a) „za vodou“?
b) „pod vodou“?

Odp7: srandičky..srandičky..
Shipper, 2.7.2008 21:13

No trochu jste mne překvapil, doteď jsem slýchával, že jsme jako generace (bude mi 50) dopadli nejhůř, ve 30 bylo na restart pozdě, rodina a tak, i když někdo to samozřejmě zvládl. Zabezpečit se prodejem bytu, získaném v 90. letech? Kolik procent z té vysmáté generace to mohlo zvládnout? 0,1? Ty vaše ceny, to nebude asi Most nebo Chomutov, že?

Odp8: srandičky..srandičky..
Martin K., 2.7.2008 22:39

No ve zkratce zhruba takhle. Vaše generace může obhajovat současný kapitalbordel a cítit se v něm dobře také možná i proto, že má kde bydlet z dob, kdy větší část nákladů na většinu fungování člověka (vzdělání, bydlení, zaměstnání ...) nesl stát a nyní si takto materiálně zabezpečena užívá „svobody“. Ale jak řekl tuším Masaryk, „K čemu je svoboda, když není na chleba?“.

Současné mladé generaci žádný štědrý stát nepostaví byty, žádné štědré státní firmy je povinně nezaměstnají a nepřidělí jim podnikové byty, vysokou školu si musíte tvrdě odpracovat.

Například tehdy někdy v 80.letech byl nástupní plat kolem 1 500 - 2 000 Kč. Za nový byt 3+1 jste zaplatili cca 30 000. S měsíčními poplatky kolem 800 (energie, inkaso).
Dnes je nástupní plat řekněme 8 000 - 15 000. Nový byt 3+1 pořídíte za 2 000 000 až 2 500 000 (nájem a inkaso kolem 8 000 Kč).

V porovnání se startovacími podmínkami Vaší a současné generace byla a je Vaše generace „za vodou“. ;-)

Odp9: srandičky..srandičky..
Yardasan, 2.7.2008 23:03

Mám Vás rád, ale já pamatuji, že v těch 80.letech žádný byty nebyly, zatímco dnes můžete bydlet ihned. Vysoká škola se musela také tvrdě odpracovat a navíc se tam spousta inteligence nemělo šanci dostat. Dnes máte také možnost získat byt přidělením, akorát to nebude například v Praze, že... S pozdravem jK.

Odp10: srandičky..srandičky..
Martin K., 3.7.2008 16:11

Omlouvám se, devadesátá léta. (cca 1980 - 1990).

Odp11: srandičky..srandičky..
Jimmy, 7.7.2008 7:54

1980 - 1990 jsou devadesátá léta ? To jsou věci :-)

BTW když v devadesátých letech dostudoval VŠ můj bratranec, tak potřeboval bydlet a tedy hledal práci kde mu nabídnou i byt a našel. Sice to bylo několik set km od jeho domova, ale měl práci a byt a tak se přestěhoval.
A podstatě tak přesně zopakovat situaci a řešení našeho dědečka, který udělal přesně to samé, když dostudoval před válkou za hospodářské krize.

Odp12: srandičky..srandičky..
Martin K., 7.7.2008 9:11

Samozřejmě,
1980 - 1990 - osmdesátá léta
1990 - 2000 - devadesátá léta
Jestli je to vše co mi vytknete, jsem spokojen. ;-)

Odp13: srandičky..srandičky..
ivan, 19.7.2008 22:44

Martine, v době o které mluvíš jsi musel vykonávat otrockou práci za ,,zastropovanou„ mzdu. Vzepření se trestalo vězením. Někteří lidé s láskou na tuto dobu vzpomínají protože jiní jim museli na jejich byt vydělat a přitom bydleli i s rodinou u rodičů některého z manželů. Jako dítě jsem zažil něco co si těžko umíš představit !! UŽ NIKDY !! Miluju svobodu víc než krajíc chleba. Byty byly pouze přídělovým zbožím pro poslušné. Za vydělané peníze jsi mohl koupit pouze to, co ti bylo schváleno vládnoucími. ( netýkalo se potravin), ale aut, bytů, zájezdů, služeb. Systém fungoval tak, že tvůj známý znal někoho, kdo uměl sehnat televizi pro někoho za dlaždičky do koupelny a ten dokázal jinému zajistit ,,modrou knížku“. Když šel někdo v době svého osbního volna pomoci někomu na stavbu, tak byl stíhán. V tehdejším ,,Dikobraze,, byl melouchář zobrazován jako špinavý,zarostlý, odpuzující, ožralý pitomec zasluhující opovržení. Nerozhodovaly soudy, ale Strana! Dokázala zvrátit i soudní rozhodnutí. Strana se psala podobně jako Bůh s velkým písmenem. Mnoho lidí zaplatilo svým zdravím v práci ,,pro společnost " i tři byty, ale svého se nikdy nedočkaly. Moc si tu dobu nemaluj, byl by si zklamaný. Dnešní klientelizmus byl tehdejší organizovanou formou vykořistění stvrzenou zákonem.

Odp14: srandičky..srandičky..
Martin K., 22.7.2008 22:52

Já Vám věřím. Jen mě tak ale napadá, co budu o téhle době za dvacet, třicet let vyprávět já. Vidím paralel jak ...

Odp12: srandičky..srandičky..
ivan, 19.7.2008 21:50

Jimmi, Martin má pravdu. 1981- 1990 jsou devadesátá léta. Tedy, až na ten rok 1980.

Odp13: srandičky..srandičky..
Jimmy, 20.7.2008 16:07

Opravdu ? ;-)

Takže Beatles byli slavní v sedmdesátých letech ? Tedy přibližně od 1963 - 1970 ? A já mě zato, že v sedmdesátých letech byla slavná ABBA ;-)

A jak se tedy nazývá období 1990- 2000 ? Dvoutisící léta ?

Odp14: srandičky..srandičky..
ivan, 20.7.2008 20:37

Asi bych je nazval dobou milenia. Vzhledem k tomu, že jsou jednou za tisíc let tak si lidé prostě nevytvořili zkratku jako pomůcku. Jimmi, celkem jistě padesátá léta byly mezi rokem 195O-1951-1952 - 1953, - 4 -5........... Možná, že nám to nyní zní divně, ale o roce např. 996 bych se vyjádřil jako o přelomu tisíceletí, je možné, že v roce 3500 se bude o naší době hovořit jako o dvoutisíciletí, nebo o druhém mileniu. Proč ne? Lidé si prostě pouze vytvářejí pomůcky k rychlé orientaci v čase. Žižka si taky zcela jistě neříkal ,,žiju v době husitské".

Odp10: srandičky..srandičky..
Bedřiška, 19.7.2008 18:54

V 80 letech člověk mohl získat byt od zaměstnavatele.My jsme v roce 1972 dostali byt od policie,protože tam bývalý manžel pracoval.když od nás odešel,tak mě z něho policie nevyhodila,protože jsem čekala druhé děcko.Potom tyto byty převzalo město,které si na nich namastilo kapsu.A dnes protože jsem sama s vnučkou a v době kdy se byty prodávaly mi na můj malý důchod nechtěl nikdo půjčit,tak ho koupili se mnou za pár korun sousedé,kteří mě z něho po 36 letech vyhazují.Můj švagr se upsal u podniku od kterého dostal byt 3+1 na 10 let.Potom ho za 30 tisíc koupili a za 260 tisíc prodali.Těmto lidem kteří přišli k bytům za pár korun se s nimi dnes dobře obchoduje.

Odp11: srandičky..srandičky..
Wild Dog, 20.7.2008 10:48

Jen pro upřesnění v r. 1972 u nás policie neexistovala, existovala jen Veřejná Bezpečnost a STB.

Odp9: srandičky..srandičky..
Shipper, 2.7.2008 23:04

Aha, tak to je nedorozumění, pro mne výraz být za vodou znamená něco jako rentiér, a pro vás něco, jako mít kde složit hlavu...

Odp10: srandičky..srandičky..
Martin K., 3.7.2008 16:27

jj, asi jsem skromný. ;-)

Odp9: srandičky..srandičky..
slayd, 8.7.2008 10:35

Já si pane Krebsi svůj byt pořídil až po revoluci 1991.
Padly na jeho pořízení úspory za 10 let práce + prémiové spoření od rodičů. Jsem rád, že byt nyní vlastním, ale za vodou zdaleka nejsem. A co čeká mé syny? To raději ani nedomýšlím...
Pan Yardasan dokonce vtipkuje, že se mé děti budou muset postarat ještě o mne / mám 47 let /. Kolik by asi musel činit jejich měsíční příjem, aby to zvládly?
Tohle si asi nikdo z naší generace vycinkat nechtěl.
Do pohody nás má většina hodně daleko... P.S.

Odp10: srandičky..srandičky..
Martin K., 8.7.2008 11:49

No, podle mě je rozdíl koupit byt za 20 měsíčních platů (1984, 1 500/30 000), nebo za 130 měsíčních platů (dnes, 15 000/2 000 000). Nic jiného jsem vám nechtěl sdělit.

PS: Myslíte, že byste dnes ten samý byt sehnal tak „levně“ (k poměru ke mzdě samozřejmě) jako v roce 1991?

Odp11: srandičky..srandičky..
slayd, 8.7.2008 13:05

Pane Krebsi, to určitě ne. Já ovšem ten byt 2+1 v okresním městě kupoval v r. 1991 za 142.000Kč a ať se vám chce nebo nechce věřit, šetřil jsem na něj 10 let i s mými rodiči. Dnes má tento byt tržní cenu 900.000 - 1,000.000 Kč. Takže jsem vlasně milionář. Takových milionářů bude v republice dost, ikdyž někteří berou i sociální dávky, aby svůj nájem v bytě vůbec zaplatili.
Pokud jste ještě chtěl slyšet, že vám vůbec nezávidím, do čeho jste se narodil, tak vám říkám: NEZÁVIDÍM! P.S.

Odp10: srandičky..srandičky..
Jimmy, 8.7.2008 12:12

Mě je 29 a své rodiče (kteří už jsou v důchodu) vlastně podporuji už dnes. Když se podívám na svou výplatní pásku, tak součet Sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem a Sociálního pojištění přesahuje důchod kteréhokoliv z nich.
Tedy pokud se měl starat o své rodiče přímo a stát mě do toho nekecal (a nic mě nebral), tak by to nebyl problém a rodiče by se měli lépe než teď (mám ještě 2 sestry, takže by se měli o hodně lépe).

Odp11: srandičky..srandičky..
slayd, 8.7.2008 13:08

Pane JImmy. Docela dobré řešení. Asi by to přivítalo více lidí. Já osobně nevím, kam bych své rodiče do 2+1 nacpal / oni žijí na vesnici 90 km od Brna /.
Kdyby byla motivace v podobě vašeho řešení, možná by se to nějak časem vyjasnilo. Zatím nevím... P.S.

Odp11: srandičky..srandičky..
slayd, 8.7.2008 13:22

A ještě dodatek Jimmy. Víte, že existuje docela hodně dnešních důchodců, kteří mají větší důchod, než jejich zaměstnané děti? S malou výplatou navíc musí živit svoje děti a třeba platit tržní nájem, na rozdíl od těch důchodců, kteří žijí v regulovaném nájmu nebo ve vlastním domě? Nic není jednoduše černobílé a každý případ rodiny je jiný. Univerzální řešení neexistuje - vyjma hromadné eutanázie všech nepotřebných a neproduktivních lidí. P.S.

Odp10: srandičky..srandičky..
Yardasan, 8.7.2008 19:32

Je otázkou proč většina lidí cinkala klíčemi, když se za jejich zády ozývalo - cinkejte, dokud je máte. Kdo si nahrál tehdejší projevy Štěpána, Adamce atd... tak zjistí, že to co tu máme nám tito pánové říkali už dávno. Kdyby tehdejší ministr práce nevytáhl ČKD do ulic na falešnou vraždu studenta, tak by k žádnému předání moci falešnou revolucí nedošlo. Havel s Klausem chodili po panelákových králíkárnách a tvrdili, že je to nedůstojné bydlení aby za tři roky poté ho prohlásili za hodné evropanů...
Jinak když, dnes prodáte v Praze byt, tak na venkově budete králem a máte na start v podnikání; je to jen otázka volby.
Všude od nás na západ je běžné, že se děti starají o své rodiče. Naše reformy k tomu také směřují.
S pozdravem jK.

Odp11: srandičky..srandičky..
Lipovan, 8.7.2008 21:17

když dnes prodáte v Praze byt, tak na venkově budete králem

To doufám, spoléhám na to. Je třeba spojit příjemné s užitečným a svůj pražský příbytek s potěšením přenechám nějakému nadšenci. Pokud na něj bude mít.

Všude od nás na západ je běžné, že se děti starají o své rodiče.

Nestačím zírat. Kde jste na to proboha přišel? Je to přesně naopak - navíc domovy pro seniory jsou na Západě natolik nákladnou záležitostí, že se důchodci ze západních zemích poohlížejí po levnějších destinacích: američtí senioři v hojném počtu směřují do Mexika, Evropané do Rumunska a Turecka. :-)

Odp12: srandičky..srandičky..
Yardasan, 9.7.2008 19:45

Ano jsou nákladné a právě proto na ně musí přispívat děti, jak je to tam běžné. Ti co se stěhují jsou zdraví a soběstační, těch se domovy pro seniory netýkají. S pozdravem jK.

Odp13: srandičky..srandičky..
Lipovan, 10.7.2008 8:39

Podle všeho máte přístup k internetu a pokud umíte alespoň trochu anglicky, zkuste si něco nastudovat. Líp to pak vypadá. Pro začátek musíte vystačit s češtinou. ;-)

Klasickým příkladem zastánkyně hesla „Když do domova důchodců, tak do Mexika“ může být podle listu USA Today jistá Jean Douglasová. V sedmdesáti jí začalo být jasné, že se už o sebe nepostará, a zimy v Oregonu začínaly být nad její síly. Cenové nároky domovů důchodců v okolí ji šokovaly. A tak se stala další z rostoucí řady Američanů, kteří se stěhují za hranice, kde je stále slunce a péče mnohem levnější. Douglasová platí 1300 dolarů měsíčně, zhruba čtvrtinu toho, co by platila doma v Oregonu. Za tuto sumu získala bydlení, tři jídla denně, uklízečku a lékaře k dispozici. Také Spojené státy stárnou a náklady na zdravotní péči rostou rychleji než cokoli jiného...V Mexiku již dnes žije nejméně osmdesát tisíc amerických důchodců a místní otevírají jeden domov důchodců za druhým. Většinou jsou orientovány na zahraniční zájemce, neboť sám koncept je pro Mexičany, zvyklé na to, že o nemohoucí se postará rodina, dost nezvyklý...Richard Slater, jak uvádí list, se k jezeru Chapala jižně od Guadalajary odstěhoval před čtyřmi lety a za dvoupokojovou chatku s jídlem platí 550 dolarů měsíčně, tedy desetinu toho, co by platil v Kalifornii. Když si připlatí 140 dolarů, získá od mexické vlády plné zdravotní pojištění včetně všech léků.

Odp14: srandičky..srandičky..
slayd, 10.7.2008 13:16

Pane Lipovan. Vaše odpověď je seriozní a věcná - moc si toho cením, když si dá někdo s komentářem práci.
U nás v centru Brna také hledají ubytování důchodci se západu. Máme tady celkem 3x američany, 2x švédy, 3x němce, 1x holandsko a francouzi odjeli domů...
Naše americká rodina /žena je rozená češka/, také plánuje důchod v ČR. Otázkou bude, zda se jí to za několik desítek let vyplatí?/ nyní má 26 let /. Asi ne.
Kam mají vyrazit čeští důchodci: Rumunsko, Albánie?
Proboha! Snad to dopadne jinak... P.S.

důchodci a důchodci
Yardasan, 10.7.2008 20:49

Ti co snaží stěhovat jsou sami nebo na ně děti kašlou, ale hlavně jsou soběstační - zatím nevyžadují pomoc, jde zejména o mladší důchodce. Když sem taháte Ameriku, tak tam má každý důchod takový jaký si zaplatil. Je tam spousta odborů. Můj kamarád je tam v důchodu od 55 let a pobírá tři důchody - celkem dvatisícešestset dollarů. Přál bych si aby tady byla taková demokracie, ale hlavně právo a zákon, jako je právě tam, když se s ní všichni ohánějí. Dáte tam jeden dollar a můžete podnikat v čem je Vám libo; pokud se Vám něco nezdaří vyfasujete třeba stodvacet pět let vězení. S pozdravem jK.

Odp7: srandičky..srandičky..
slayd, 8.7.2008 10:27

Koupíte si bydlení jiné a jste tam, kde jste byl předtím pane Krebsi. P.S.

Odp7: srandičky..srandičky..
slayd, 8.7.2008 10:40

Když prodáte svůj byt pane Krebsi, kde potom budete bydlet? Můžete si najít ženu s jiným bytem a ten svůj poté pronajímat / to je dobré řešení /. Ale ne každý bude mít asi takové štěstí. P.S.

Odp6: srandičky..srandičky..
Yardasan, 2.7.2008 23:06

V kapitalismu rozhodují jen peníze, nic víc v tom nehledejte. S pozdravem jK.

Odp7: srandičky..srandičky..
Shipper, 2.7.2008 23:19

Stane se sice, že občas ne, ale to jsou opravdu vyjímky a je to tak správně.

Odp5: srandičky..srandičky..
slayd, 8.7.2008 10:25

Pane Krebsi ty náklady platí dětem především jejich rodiče/ mám syny 8 a 15 let/ a vůbec nejásám... P.S.

Odp3: srandičky..srandičky..
opičák, 30.6.2008 13:48

no ono je to asi tím, že kapitalismus je přecejen ze známých systémů systém umožňující lidem největší svobodu;)
kdybychom měli plánovanou ekonomiku, tak by to dřív nebo pozdějc dopadlo tak, že bychom si tu takhle plkat legálně nemohli:)

Odp3: srandičky..srandičky..
slayd, 6.7.2008 17:28

Můžou sedět klidně u ohně a povídat si. Kdo bude chtít sedět u PC tak ten bude sedět u PC. V čem je problém?
P.S.

Odp4: srandičky..srandičky..
Martin K., 7.7.2008 9:14

V ničem?

Odp5: srandičky..srandičky..
slayd, 7.7.2008 12:09

Pane Krebs, na co se mne tážete?
Já nepřišel změnit svět ani politický systém ani podstatu člověka. Já jen vyslal veřejnosti nabídku k učinění jistého pokusu. Pokusu třeba marného, který bude mít za následek prozření všech jeho účastníků.
Je to snad málo? Existují různé metody jak potlačit syrovou realitu. Třeba čtvrtka extáze nebo dvě piva udělají také pro klid duše svoje. V jedné hospodě jsem nedávno četl velmi hezký nápis: ALKOHOL TI ODPOVĚĎ SICE NEDÁ, ALE DOKÁŽE DOCELA SPOLEHLIVĚ ZAPOMENOUT NA OTÁZKU. V dokonalé úctě P.S.

Odp6: srandičky..srandičky..
Martin K., 7.7.2008 21:50

Já zas nevím na co jste se mě předtím tázal Vy.

Odp2: srandičky..srandičky..
slayd, 7.7.2008 13:23

KAPITALISMUS:
1/ podporuje dělbu práce za cenu ohromných ekologických škod - o zbídačených národech ani nemluvě

2/ podporuje šíření efektivních dezinformací, které vedou k matení nevědomých mas, které se pomocí strategických manipulátorů ženou do záhuby nebo si alespoň dobrovolně kálí do vlastního hnízda...

Pane Jimmy, tady jde o holé přežití lidstva a ne o nějaký ekonomický růst! Tudy cesta k přežití nevede.
Je to honba za iluzí něčeho lepšího a za obzorem přitom číhá smrt. Možná, že se někteří ještě předtím k smrti unudí umělou zábavou, jiní kusem suchého rohlíku. P.S.

Odp3: srandičky..srandičky..
Jimmy, 7.7.2008 15:24

A co je dle vás řešení ? Návrat k malým soběstačným komunitám a tedy k vybití 80% obyvatelstva, protože více se jich tak neuživí, jako to zkoušel Pol-Pot ? To už se zkoušelo a nejprve je proti těch 80% populace, které mají přijít pryč, ale to se dá zvládnout, pokud těch zbývajících 20% má zbraně. A časem je proti zbývajících 19% populace, protože si pamatuje, že předtím se žilo lépe. To 1% je elita, která si bude žít dobře vždy (ale nemusí to být vždy ta samá elita).

Přežití jak lidstva tak zvířat nevede přes „útěk zpátky na stromy“ ale přes vývoj kupředu. Prostě až nastane nová situace (např. začnou docházet snadno dostupná ložiska některých surovin), tak se stejně jako v minulosti přizpůsobíme nové situaci.

Odp4: srandičky..srandičky..
slayd, 7.7.2008 19:37

Pane Jimmi.
Závidím vám váš optimismus. Cesta vpřed? Vždyť se všichni neustále plácáme už tisíce let na té samé matičce Zemi a pořád řešíme v průběhu svých životů totéž. Pořád stejné životní fáze, které končí fyzickou smrtí a vše se odehrává jen na změněném jevišti.
Řešením je vyrábět pouze a výhradně pro život nezbytné - potřebné, kvalitní a ekologicky čisté zboží s maximální trvanlivostí. Jaké to je? Naše poznání je dost daleko, aby to lékaři a vědci / morálně čistí /, jasně stanovili. Musí jít o člověka a svět, který jej obklopuje na 1. místě. Pokud bude na 1. místě zisk, k nápravě světa a lidí nikdy nedojde. P.S.

Odp5: srandičky..srandičky..
Shipper, 7.7.2008 19:44

To změněné jeviště je ten pokrok :-)

Odp6: srandičky..srandičky..
slayd, 7.7.2008 20:51

Pane Jimmy. Ještě bych dodal, že je potřeba radikálně snížit nárůst populace v přelidněných oblastech světa a v těch ostatních částech světa počet lidí nezvyšovat.
Vůbec nemá smysl udržovat populaci lidí tam, kde nejsou vytvořeny podmínky k přežití / např. různé části AFRIKY/. A dále je nutno vést lidi k postupnému snižování spotřeby a ekologickému způsobu myšlení a žití. Miliony tun nevyužitých výrobků po celém světě a z těch použitých /zakoupených / další miliony tun odpadků musí každého trochu rozumného tvora přímo děsit a odpuzovat. Plýtvání a nehorázné ničení přírodního systému planety - má ve srovnání s minulostí a dnešním moderním kapitalismem obludný rozměr destrukce. Zároveň se tím projevuje i destrukce myšlení lidí, kteří postupně přivykají nové realitě a berou ji jako normální fakt. I z nejvyšších politických míst hlásá prezident V.K. : NIC SE NEDĚJE. LIDĚ SPĚTE NEBLBNĚTE!
Pane Shipper - tohle všechno patří k tomu pokroku.
Takovým rychlým tempem pokroku se ovšem brzy naše JEVIŠTĚ promění na SMETIŠTĚ. Bože, odpusť jim, neboť oni nevědí, co činí. P.S.

Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus...
ivan, 30.6.2008 7:54

Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus nejvýkonnější hospohářský systém, ale nemá brzdy. Nemá mechanismy které řeknou dost, stačí ! Socík dojel na to, že neměl ekonomické informace. Kapitalismus dojede na to, že nebude mít ekologické. Spíše takto, mít je bude, ale v zájmu vlastního přežití je nebude respektovat. Myslím, že vítězové nebudou, budou jenom přeživší. Lidé planetu doslova spotřebují. Zatím se tančí. Nebo reset!!

Odp: Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus...
Jimmy, 30.6.2008 11:07

A kdo má říkat to dost, stačí ? Lidská přirozenost je že člověk není nikdy plně uspokojen s tím co má (těch pár pravých budhistů a jiných mnichů a alternativců zanedbejme).

Doba kamenná neskončila na nedostatek pazourku. Kdysi při rozvoji dopravy v New Yorku, bylo spočítáno, že při nárůstu dopravy bude v roce 2000 (nevím přesně) pokrývat New York vrstva koňského trusu do výše 6 stop a stalo se tak ? :-)

Kdo ví co přinese budoucnost, ale pokud v kapitalismu začne být něčeho nedostatek, zvýší se cena a to povede k hledání a používání substitutů daného produktu a tím ke snížení poptávky po daném produktu.

Až bude v kapitalismu...
ronantik, 30.6.2008 11:50

... nedostatek rakví, zvýší se jejich cena a to povede zadarmo k házení nebožtíků do řek a do soukromých koupacích bazénů; možná, že se oficiálním bezplatným „pohřebištěm“ stanou vodní přehrady, určené jako zdroj pitné vody pro metropole. Další IRONICKÝ příklad: Až bude nedostatek potravin, zvýší s jejich cena a to povede k používání jejich substitutu v podobě poražených „ blbých a neschopných lidí “ a tím ke snížení poptávky po klasických potravinách.

Odp: Až bude v kapitalismu...
Wild Dog, 30.6.2008 19:00

To neříkáš nic nového, to už tu jednou bylo. Ale budeš asi sklamanej, nestalo se tak v tom strašném kapitalismu, ale u budovatelů lepších zítřků v Sovětském Svazu v třicátých letech , když soudruh Džugašvili - Stalin nechal vyhladovět Ukrajinu, protože mu nezobali z ruky tak jak on chtěl. V té době byla taková bída, že se na tržištích prodávalo lidské maso a jako příloha byla březová kůra.

Odp2: Až bude v kapitalismu...
slayd, 6.7.2008 17:30

V kapitalismu ovšem lidé také umírali hlady a trpěli i všelijak jinak. Nebo snad ne?
Navíc nevím, zda tu chce někdo budovat komunismus?
Já ne. P.S.

Odp3: Až bude v kapitalismu...
Wild Dog, 7.7.2008 19:03

Takže zabrousíme trochu do historie. V roce 900 n.l. bylo na planetě 320 mil. obyvatel. V roce 1700 n.l. bylo na planetě 600 mil. lidí, tedy se počet lidí zdvojnásobil za 800 let. Budeme li brát rok 1700 za počátek dravého a nelidského kapitalismu, tak by lidé měli vlastně vymírat. Ale podívejme, v roce 1900, tedy po 200 letech toho strašného kapitalizmu je lidí na planetě 1 580 mil. tedy více než dvojnásobek od roku 1700 n.l. a to za pouhých 200 let strašného, nelidského, krvavého a lidem nepřejícího kapitalizmu :-)
Takže samozřejmě, že i za kapitalizmu lidé umírali a umírají hladem, ale také dokázal vytvořit tak výhodné podmínky pro lidi, že ti se následně množili takovým tempem, že to nikdy v nám známé historii nemělo obdoby a množí se vesele dál.:-)

Odp: Až bude v kapitalismu...
Yardasan, 4.7.2008 22:57

Myslím si, že kdyby se poráželi „blbý a neschopný lidi“, tak by se zjistilo, že bez nich by byli blbý a neschopný i ti ostatní. ;-)S pozdravem jK.

Odp2: Až bude v kapitalismu...
ronantik, 5.7.2008 16:24

Yardasanovi:
Děkuji tentokrát za férovou a inteligentní reakci.

Odp2: Až bude v kapitalismu...
slayd, 6.7.2008 17:33

To jsem od p. Yardasana vůbec nečekal.
Lepší lidé /mnozí dnešní boháči/, by doslova chcípli hlady! P.S.

Odp2: Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus...
ivan, 30.6.2008 16:25

Jimmy, já s Tebou skoro ve všem souhlasím. Vždy je to ale tak, ze popíšeš co bude na dalším schodě. Ano, to vím taky a nevyvracím Ti to. Já ale koukám kam to schodiště vede, co bude na jeho konci. Každý stupeň vyvolá nějaký stav a ten se stane výchozím pro další. Možnosti se jednou vyčerpají. Před čtyřiceti lety by si dostal ve škole za tvrzení, že oceány jsou sice bohatým zdrojem, ale jsou vyčerpatelné kuli a šel bys si sednout. Správná odpověď byla NEVYČERPATELNÉ!
Z filmu ,,Titanik," si dobře pamatuji větu: ,,Ale tato loď je přeci nepotopitelná, nemůže se potopit ! Odp. Je ze železa, pane, ujišťuji Vás , že může. Zpochybňuji tvrzení, že všechno je ocenitelné penězi.

Odp2: Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus...
ivan, 30.6.2008 20:41

Jimmy, ve světě je to tak, že se velice často stane to, s čím nikdo nepočítá, než naopak. Když jsme u těch pazourků a doby kamenné, tak asi před sedmdesáti tisíci lety člověk málem vyhynul. Genetické výzkumy prokázaly, že v té době žilo méně než dva tisíce lidí. Všichni jsme potomky této malé skupiny, i když jistě roztroušené po velkém území. Stačila epidemie, klimatický zvrat, nebo šíření parazitů a dnes by nikdo neřešil důsledky energetické závislosti naší civilizace. Trus v New Yorku bych použil spíš jako důkaz o tom, že se lidé občas pořádně seknou. Každý systém se ukončí sám když přestane uspokojovat zájmy a potřeby těch kteří ho tvoří. Dokud zájem trvá, dotud systém žije. Peníze by měly být hodnotou uložené práce. Všichni víme, že poslední dobou tomu tak není. Systém se udrží dokud si dokáže udržet důvěru lidí ve směnnost. Čím více lidí si bude uvědomovat, že tomu tak není, tím bude mít větší počet odpůrců. Poroste cena nemovitostí a jiných úložných komodit. Inflace nakonec zničí důvěru ve spolehlivost systému a položí ho. Kapitalismus si zachová svoje vlastnosti vítězícího ,,EGA" a znovu se prosadí, ale po pořádném ressetu!
Dříve se emigroalo ven, dnes bych koukal něco koupit v Polabí nebo na Hané. Úrodná rovina je budoucnost. Systém, nesystém. Tak jest.

Odp3: Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus...
Pavel od vody, 2.7.2008 10:45

Ale spěchej, dokud úrodnost těch rovin neproženeme výfuky svých aut.

Odp4: Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus...
slayd, 2.7.2008 19:45

Pavle od vody. Když si Jimmi koupí pozemek na kterém povede v budoucnu silnice, tak asi vydělá pěkný balík peněz a bude žít / jako za vodou / až do své smrti.
A další generace? Po nás potopa? Nebo ty cesty zase budou zůrodňovat a přijdou si na svý zase pěkně od začátku. Chléb svůj v potu tváře dobývati budeš! P.S.

Odp5: Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus...
Pavel od vody, 3.7.2008 9:46

Takovýhle pozemek si koupí ten, kdo předem ví, že tam ta silnice - dálnice bude. A pokud to Jimmy ví, tak už má nakoupeno. Jestli nemá, tak má smůlu.
Jinak mám taky pocit, že je u nás nějaká dálniční lobby, která má jediný cíl - pokrýt celou plochu ČR silnou vrstvou asfaltu.

Odp: Jimmi, souhlasím, že je kapitalismus...
andy, 19.9.2008 15:23

Kapitalismus Ivane ty mechanismy má. Proto je dnešní ekologická situace u nás neskonale lepší, než v rocer 1989. Průměrný dosažený věk vyšší. A počet obvyvatel, jistě hlavně stěhováním, se zvašuje. Ta jakou cenu? Suroviny a energetika jsou dražší, proto je dražší papír, knížky. Mléko a chleba se nedotuje, takže se jím prasata nezkrmují. je to prostě ekonomické, kapitalistické. :-) Jukni na nejvyspělejší, na kapitalistické země a ne polokapit.(státní zásahy), jako je Čína: jsou na špici světa v důrazu na ekologii. Sem to jde. A pro kapitalismus je jen přínosné, když takto zbohatnou všechny země. A pro gaiu takty. Jen se neděsit bolestí růstu, puberty.

Safra , safra...
slayd, 30.6.2008 11:53

Mám přestávku - blíží se čas oběda. Ta diskuze se řítí někam jinam, jako ten vývoj světa, který se každý z nás snaží po svém ovlivnit...
Jeden můj spolužák mi poslal e.mail, kterým se vyjádřil k této diskuzi. Spolužák A.K. vidí naši realitu především tak, že prostě ty masy lidí chtějí především konzumovat a ne něco řešit. Jsme jako parazité, kteří prostě svůj prostor vyžerou a v budoucnu skonční, jako v MATRIXU na jiné planetě. Tedy v lepším případě...
Zjistil jsem, že ani já už nedokáži reagovat na všechny jednotlivé komentáře. Večer prostě usednu a začnu sdělovat své postřehy a mínění.
Budiž LÁSKA pravil Bůh, ale osvětlovači to nějak blbě pochopili - rozsvítili a bylo SVĚTLO. P.S.

Kdo je tady boss???
slayd, 30.6.2008 17:21

Vážení, tak já to tušil. Váš GURU / hodnej taťka /, odjede na víkend a vy se mi tady rozkecáte takovým způsobem, že teď nevím sám, kam dřív skočit...
Aby bylo mezi námi jasno. Konec demokracie! Hezky si sedněte pře vaše PC, ruce hezky za opěradlo židle a ať vás ani nenapadne něco psát. Teď jsem na řadě já. Dostal jsem oprávnění ke zveřejnění článku a jsem zodpovědný za řádné vysvětlení smyslu, proč ho autor vlastně sepsal. Jen v bodech nejdříve odpovím vybraným diskutujícím. Všem samozřejmě za jejich názory předem děkuji. A hlavní heslo dne? Nemusíte se mnou souhlasit, chci jen, abyste se mnou přemýšleli.
P.S.

Pavlovi od vody.
slayd, 30.6.2008 17:30

Chalupaření jako národní schizofrenie? Jo dobrý - něco na tom jistě bude. Usmát se na souseda v místě, kde žiji a potom se nemusím nikam stěhovat? No jistě. Proboha! Konečně to někdo pochopil... Vždyť se přeci všichni nevejdeme do jednoho domu ani do celých Mutěnic... ani dokonce do jediné matičky Prahy. Zůstaňte tam kde jste a žijte správný život. Já vám přidám svůj úsměv. Ale pokud chcete uvidět ten můj úsměv reálně - zajeďte na Moravu. Jste vítáni. P.S.

Odp: Pavlovi od vody.
Pavel od vody, 2.7.2008 10:48

A jak tě tam poznám? Na podzim jedem do Mikulova.

Odp2: Pavlovi od vody.
slayd, 6.7.2008 17:35

Už víš, jak mne máš kontaktovat a tudíž poznat? P.S.

Odp: Pavlovi od vody.
Yardasan, 2.7.2008 22:53

Koncem července budu v okolí Mikulova a Velkých Pavlovic. S pozdravem jK.

Odp2: Pavlovi od vody.
slayd, 6.7.2008 17:35

Přijeďte oba - jste vítáni. P.S.

Romantikovi...
slayd, 30.6.2008 17:48

Pane Romantik. Váš přístup k celé záležitosti je velmi precizní a je vidět, že na to jdete odborně - technicky.
Musím konstatovat, že mne pojímá hrůza ze všeho, co bych musel vykonat, jaká opatření bych měl zajistit a úředně doložit...pro chod takové komunity. Zdá se mi, že bych tímto krokem nakonec více svobody ztratil, než získal. Jaký by to tedy mělo smysl? Osvobodit se od něčeho s čím nesouhlasíme a nechat se vzápětí zotročit tím s čím souhlasíme? Lidská povaha je nestálá a je velmi riskantní někomu důvěřovat. Očekávat vděk od cizích lidí je nesmysl - ten stěží získáte od vlastních dětí. Na světě jistě existují lidé, kteří obecná kritéria morálky / slušnosti / dodržují a to i za cenu ztráty zisku. Nemohli by totiž klidně spát s vědomím, že patří mezi ty vyčůránky, kteří se nyní po celém světě konečně zorganizovali pod jedním heslem: PROSPĚCHÁŘI VŠECH ZEMÍ SPOJTE SE! Mají nás v hrsti.
Ekonomická otázka zní: kolik lidí musí zchudnout, aby mohl jeden podnikavec zbohatnout?
Penzion pro odmítané...? No, to už je fakt nad mé síly. Ale pokud bych dostal peníze od státu... kdo ví? P.S.

I Makarenkovi...
ronantik, 30.6.2008 20:18

... se po válce podařilo z bezprizorní dospívající mládeže, z poválečných sirotků, živících se převážně krádežemi i těžšími zločiny, i z těchto lidí se mu podařilo vytvořit komunitu lidí, kteří začli pravidelně pracovat, starat se o sebe, o své slušné vystupování, jednání, kteří začli dbát o svůj zevnějšek i o svoje vzdělávání se a o své slušné společenské vystupování.

Proč by se Vám v současné době něco podobného nepodařilo s nezaměstnanými slušnými bezúhonnými středoškoláky a vysokoškoláky, kteří mají jen tu smůlu, že dle mínění podnikatelů jsou trochu nestandardní, nebo se těm podnikatelům jen „nelíbí“ ?
Ve skutečnosti jsou ti „odmítaní“ často lidé výjimečně skromní, pečliví, poctiví a mající další neokázalé přednosti, kterými se ti standardní a komunikativní lidé pochlubit nemohou.

Domnívám se, že tzv. „odmítaní “ lidé by Vám byli nejvěrnějšími a nejspolehlivějšími pracovníky i kamarády a že byste na podnikání s nimi ani žádné státní dotace nepotřeboval.

Odp: I Makarenkovi...
slayd, 2.7.2008 19:47

Pane Romantik, já na vás myslím a ještě se k vaší nabídce Penzionu pro odmítané vrátím.
P.S.

Odp2: I Makarenkovi...
ronantik, 2.7.2008 21:35

Pane Slayd, to mne těší, protože byste tak možná v současné společnosti pro sebe objevil zapomenutý „segment“ negativně ostatní společností vyselektované skupiny vzácných lidí, jakýsi „poklad vzácných surovin v haldě vytěžené hlušiny“. Každá selekce vede k antiselekci. Ti lidé mají motto: „ Pro dobré slovo a trvalou práci šel bych světa kraj. “ a to je jejich velké plus.

Odp3: I Makarenkovi...
slayd, 2.7.2008 21:43

Asi se dnes ještě nedočkáte odpovědi pane Romantik je moc hodin - ale pokusím se / po dovolené jistě /. P.S.

Odp: Romantikovi...
Pavel od vody, 2.7.2008 10:52

Odpověď na ekonomickou otázku: 10 až 1000 dle chamtivosti daného podnikavce.

Odp2: Romantikovi...
Jimmy, 2.7.2008 11:08

Ekonomika není uzavřený systém, kde aby jeden zbohatl musí druhý zchudnout. V ekonomice se tvoří nové hodnoty a tak bohatnout mohou všichni.

Odp3: Romantikovi...
slayd, 6.7.2008 17:37

Myslíte donekonečna? P.S.

Odp4: Romantikovi...
Jimmy, 7.7.2008 7:47

A proč ne donekonečna ? Fyzické prostředky sice mají své limity, ale kulturní statky či uživatelská přítulnost či obecně služby nikoliv.

Hudby, filmů, divadla atd. můžete „konzumovat“ prakticky neomezené množství a určitě ještě hodně tisíc let nebude možné říci „už nemá smysl skládat další písničky, vše už bylo složeno“.

Obdobně fyzické výrobky. Např. fotoaparát. Dalo by se říci, že přeci jeden fotoaparád musí člověku stačit na celý život. A ono se ukazuje, že stále lze vymýšlet funkce, které pomáhají a ulehčují práci, tedy přináší větší blahobyt. Tedy u fotoaparátů se nejprve vše nastavovalo ručně, pak se dopočítávali různé parametry jako clona, čas atd. až se dospělo k automatu. Tam se zdálo, že už není co vylepšovat, ale časem přily různé režimy pro focení krajinek, pod vodou, na pláži. Poslední hit je např. u portrétů automatické nalezení obličeje a ostření a určení expozice na obličej (i když není ve středu obrazu).

Stejně tak např. auta. Dříve se nahazovala klikou, každých 1000 km se měnil olej a seřizoval karburátor. Dnes se mění olej i po 160 000 km a auto si o výměnu samo řekne, motor startujete klíčem či tlačítkem, řadit nemusíte (s automatem), na dálnici máte tempomat, existují systémy které automaticky popojíždí v koloně, k tomu ABS, ASR, airbagy atd. Uvnitř auta můžete mít lepší vzduch než venku (filtry, klimatizace) a zvukovou aparaturu lepší než v obýváku.

Prostě blahobit nemusí znamenat že každý bude mít 3 domy a 5 aut, ale že to co bude mít (ať už je to cokoliv), bude stát méně či stejně jako předchůdce, bude to mít stejné rozměry (pokud to bude mít smysl) a při stejné spotřebě materiálu a energie to bude lépe plnit svou funkci.

Odp5: Romantikovi...
slayd, 7.7.2008 12:22

Odpovídám na komentář Jimmy 7.7. 2008 v 7:47hod.
Proč ne donekonečna? Nějak jste zapomněl pane Jimmy, že pro vaše nekonečné inovace budou jaksi chybět zdroje surovin. Možnosti inovací dobrých i těch nesmyslně stupidních, které ničí tělo i mozek uživatelů je nekonečno, ale zdroje surovin mají konečné limity. Myslím, že jste podlehl víře, že globální kapitalistický trh vyřeší postupně všechny neduhy lidstva. Pravdou spíše zůstává, že se v budoucnosti technologicky vyspělejší státy porvou o mizející přírodní zdroje.
Jak říká lidové rčení: Z HOVNA BIČ NEUPLETEŠ!
SORRY. Budu se rád mýlit /to opakuji stále/. P.S.

Odp6: Romantikovi...
Jimmy, 7.7.2008 15:51

Snažím se vysvětlit, že zvyšující se blahobyt nemusí být provázen zvyšující se spotřebou surovin a energie.

Např. automobil. Když vezmeme dnešní vůz nižší třídy Škoda Fábia HTP VS Škoda 100MB - cca 35 let starý vůz.
Spotřeba je o 20-35% menší, Se š100 jsem po městě jezdil za 10l/100km, mimo město za 8, S Fábií jezdím po městě za 8 a mimo za 5 - 6l. Cena přepočtená na průměrný plat je menší, výbava, provozní spolehlivost, jízdní vlastnosti, životnost atd., to vše je u té Fábie mnohem lepší. Jen nám trochu narostla hmotnost, protože auta už nejsou konstruována na ježdění, ale na bourání (ale to je tady vedlejší). Tedy při použití přibližně stejného množství surovin a energie vyrábíme něco co svému majiteli přinese větší blahobyt. Tedy i když se dobrovolně zřekneme blahobytu přinášeného vývojem, suroviny a energii neušetříme.

Docházení surovin bylo prorokováno už v sedmdesátých letech Římským klubem a co byla realita ? Navýšení těžitelných zásob surovin.

BTW Pokud dle vás má docházet k vyčerpání zásob surovin, jaké je řešení ? Přestat okamžitě vyrábět nové věci a používat jen to co už je vyrobeno ? Tím se dostaneme do stavu, kdy nám suroviny opravdu jakoby dojdou, ovšem hned, bez času na vývoj něčeho jiného. Nicméně je jasné, že toto řešení je nereálné. Pak je tedy lepší nechat vše běžet dál a pokud se u něčeho bude nedostatek, zvýší se toho cena a trh začne reagovat a hledat jiná řešení.

A to se děje. Když jsem před pár dny opět letěl do Japonska, tak jsem si v letadle četl článek o tom, jak zdražující se ropa zvolna smazává cenovou výhodu levné výroby v Číně a výroba se zvolna přesouvá zpět do USA. Tedy pokud začne být nedostatek levně dostupné ropy, zvýší se jednak její cena, což povede jednak k jejímu menšímu využívání a tedy k její menší spotřebě a jednak se vyplatí otevírat nová ložiska na místech, kde se při současných cenách těžba nevyplatí, čímž se zvýší její nabídka a dostupné zásoby. Dohromady to pak zapůsobí tak, že ropa nikdy nedojde, protože až bude moc drahá na současná použití, tak se nahradí něčím jiným. Ale ta změna bude postupná a tudíž „neviditelná“.

Odp: Romantikovi...
andy, 19.9.2008 15:43

Ano, ta komunita, kterou nabízíte shora, může víc svobody ztratit, než přinést.

„Kolik lidí musí schudnout, aby mohl jeden podnikavec zbohatnout?“ Tak to je s prominutím trošku předcivilizační představa, že zbohatnout se dá jen na úkor jiných. Ale byla tu tisíce, snad miliony let a nosíme ji pod kůží. A pak vylézá v podobě jásavých hnutí, po nichž zůstávají jen potoky krve a slz.

Duchovní otázka zní: Kolik lidí musí zbohatnout, abych zbohatl i já? :+)

Pro Opičáka...
slayd, 30.6.2008 17:55

Pořád nechápu, proč lidi věci hromadí. Já to vidím jako poruchu. Vyplňování vnitřní prázdnoty nějakým materiálem a přihlouplou zábavou. Neustále plné košíky a do roka vše skončí v popelnici a hurá zase jdeme nakupovat... Takový sport z nudy? Ne, ne, to opravdu nevydržím... Soráč P.S.

Odp: Pro Opičáka...
opičák, 30.6.2008 20:27

já myslim, že jsou tak naprogramováni. ale když někdo žije jen pro hromadění majetku, tak si taky myslim, že musí mít prázdný život. v tomhle s tebou souhlasim. to ale neznamená, že bych měl něco proti blahobytu (který kapitalismus umožňuje). čím míň času potřebuješ k tomu, abys sis obstaral svoje potřeby, tím víc ti ho zbyde na to ostatní, příjemnější - problém asi bude s tim, že většina lidí neví, jak naložit s tím časem tak, aby necítili tu prázdnotu. konzumem ji asi nezaplní. spíš nějakou tvůřčí činností ale na to je většina líná. stejně tak je ale nesmyslný ji zaplňovat tim, že všechen čas budu trávit tak, abych uspokojil svý základní potřeby a nebudu mít kdy přemýšlet o „pitomostech“, jak tu někdo naznačoval(tebe nemyslím).

Odp: Pro Opičáka...
Yardasan, 30.6.2008 23:11

Já si myslím, že jsou to takové reflexy z minulosti kdy byl život přírodnější než dnes. Dělaly se zásoby aby bylo... a je to stále v nás. Konzumní společnost toho využívá ve svůj zisk. Víte, kdyby výrobky nebyly vyráběny už s cílenou životností; kdyby se vyrobil kvalitní kus, podléhající cílené módě, asi by jsme ho tak často neobměňovali. Myslím, že v obchodech brzy začnou vánoce ;-) S pozdravem jK.

Odp2: Pro Opičáka...
slayd, 2.7.2008 19:50

Někteří jedinci se zjevně ještě nestihli adaptovat na 21. století. Odhadem je jich 95% veškeré populace.
Ať žijí vánoce.... promiňte musím končit - v Tescu mají slevy. P.S.

Re: proč lidi ty věci hromadí...
andy, 19.9.2008 15:54

Je jim prostě smutno. Proto nakupují, proto se přejídají. My se zase předvádíme na webu. :.)

Je něco přirozenějšího pod sluncem?

Není spíš divné divit se přirozeným věcem?

Spíš kouknout na to, kde se to smutno bere. Možná to není daleko od místa, kde se bere veselo. Neradit, nebořit domečky těch dobrých lidí. Leda je, mám-li čím, vesdelým nakazit. bezděčně. :-)

Báře Š.
slayd, 30.6.2008 18:11

Děkuji za váš jasný a odborný pohled. U vás je vidět profesinální zaměření. Co jsem tedy vlastně dosud diskuzí získal? 1/ je velmi těžké udržet správný směr diskuze - přes internet asi nemožné
2/ já myslel, že jen diskutovat je málo a čin bude znamenat více
3/ snažší je glosovat cizí články a názory, než obhajovat své vlastní
4/ být seriozní, úpřimný a stručný
5/ já nechci lidi separovat od okolního světa
6/ já jen obrazně řečeno sedím zavřený v domě u počítače a vysílám zprávu o tom, že existuje P.S.
7/ a P.S. vám nabízí pozvánku na akci
8/ čekám na odpověď / až někdo zazvoní u dveří a já mu odpovím vejdi... čeho si žádáš?/
9/ nepotřebuji nikoho přestěhovat do Mutěnic
10/ nesháním, brigádníky, žádnou levnou námezní sílu
Jsem v pohodě a netrpím. Jak je vidět, ani ostatní nemají moc velkou potřebu svůj život měnit. Mýlím se?
P.S.

Pane Lipovan...
slayd, 30.6.2008 18:22

Diskuze na internetu jste označil, jako způsob trávení volného času. Proč ne? Samozřejmě bych mohl jít na koupaliště / byl jsem 2x o víkendu / nebo na kolo či do hospody atd. Tady jde o komunikaci a výměnu názorů. Jen je potřeba na jednotlivé komentáře reagovat věcně a potom to bude mít smysl. Vaše komentáře jsou o.k.
Co chtějí komunisté? Jsou to normální lidé. Chtějí se mít dobře. Myslíte komunisté ve vedení strany? Já myslím, že ani oni vládnout nechtějí. Žijí z minulosti a jen glosují společenskou situaci. Za nic ve skutečnosti neodpovídají, / všechny špatnosti za ně dělají ti druzí/ a oni jsou čistí a v pohodě / z našich daní /. Podnikavější komunisté jsou už dávno v jiných stranách nebo na jiných místech. Nejsou vůbec ničím zajímavý a žádná reálná řešení nenabízí. P.S.

Pane Yardasan...
slayd, 30.6.2008 18:39

Ano, to jsem měl právě na mysli! Využít stávající společenský systém. Jenže jsou tady lidé, kteří nás hlídají a křičí / dodržujete naše pravidla? / My chceme také vaše peníze a zboží své musíte dodávat nejlépe pod výrobní cenou. Nemůžete se jen tak vymanit...
Asi bych to víno musel rozdělit jako naturálie pro osobní potřebu a prodat by se muselo tajně! Ale to je daňový únik... Hoši, přeci nás neprásknete? Společnost naše problémy řešit nehodlá, tak ať se nás zbaví tím, že přivře maličko oči. Nebude to velkej bysnys ani velká ztráta pro národní banku. Jsme domluveni? Budete nás podporovat mlčením? Ano... ? Ale co pan x,............ ten dobrej katolík? ... A jsme v pr....
------------------------------------------------------------------
Nemohlo by se přirozené lidské touhy po mamonu, využít v reálném světě k dobrým cílům? P.S.

Pane Ivan...
slayd, 30.6.2008 18:42

Nakonec vyhraje ten, kdo všechno / ať už je to cokoli /
přežije. Tohle by mohla být absolutní pravda na které se snad shodnou všichni diskutující. Nebo snad ne?
Držím vám palce. Žít a nechat žít... P.S.

Pane Jimmi...
slayd, 30.6.2008 18:47

Svět se řítí do ďáblovi řiti... a těch pár budhistů a jiných mnichů nebo alternativců to nezmění.
To tedy máte naprostou pravdu.
Realita je jen jedna a člověk se musí rozhodnout, jak v ní bude fungovat. Pokud se ovšem není schopen rozhodnout sám, rozhodnou o něm druzí. P.S.

Jsem unaven...
slayd, 30.6.2008 19:10

Právě jsem dokončil své odpovědi na komentáře, které mne zaujaly. Víme ještě jaké bylo téma článku? Neexistuje lepší systém než kapitalismus? Mám dojem, že jaksi o nějaký fiktivní společenský řád ani moc nejde. Tady jde o člověka. Když bude váš šéf vůl a vy budete muset pod ním 8 hodin denně pracovat za mrzký peníz a přitom budete neustále buzerován. Bude vám úplně jedno, zda se to děje ve feudalismu, socialismu, kapitalismu... nebo kdekoliv jinde / třeba v sektě /.
Existují problémy lidí v každém systému a ty je ten systém buď schopen uspokojivě řešit nebo je není schopen řešit a potom zkrachuje. Lidé by dokázali změnit chod světa, ale muselo by jich být mnoho a mnoho moudrých. Jiná a snazší cesta by byla ta, kdyby ty nemoudré zatvrzelé konzumenty vedli a popoháněli správným směrem moudří lidé. Máme je snad ve vedoucích pozicích nebo ne? A za poslední! Je nesmysl, že člověk baží obecně, aby měl pořád něčeho více. Já tomu prostě nevěřím. Většina lidí dávno např. pochopila, že je lepší mít zaměstnání s nižším výdělkem, ale v prostředí, kde vládnou dobré vztahy, než stresující teror. Tam sice získáte 20.000 čistého, ale také žaludeční vředy a večer potřebujete již ve třiceti prášky na spaní. Mohl bych uvádět různé pravdivé příběhy, ale to nechám na příště, abych tu svíci úplně nezahltil. Nyní se odmlčím, aby se dostali ke slovu také ostatní řečníci. Doufám, že jsou již pořádně netrpěliví a nažhavení. Takže máte slovo. A hurá do toho! P.S.

lepší systém než ...
Pavel od vody, 2.7.2008 11:07

Ano, existuje. A přijde v okamžiku, kdy si Člověk uvědomí, že má svobodnou vůli, že může konat, co mu libo, ovšem s tím, že nese plnou odpovědnost za své činy. Tudíž moje svoboda končí u tvého nosu (a naopak). Za tuto myšlenku jsem zde již dostal vyčiněno, přesto si za ní stojím. Nikdo ji totiž nevyvrátil.

Odp: lepší systém než ...
slayd, 2.7.2008 19:54

Míra svobody každého individua, ovšem závisí na jeho míře poznané nutnosti. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, ani mezi bytostmi stejné duchovní úrovně.
P.S.

Odp2: lepší systém než ...
ivan, 2.7.2008 21:11

Slayde, o této formulaci jsem v minulosti mnohokrát přemýšlel, nějak si ji neumím představit, nikdy jsem nepochopil její význam. Příliš přeformulované! Stejně jako. ,,Buduj vlast- posílíš mír„! Obojí vytváří pozitivní emoci. ,,Budovat vlast“ ? Ano!
,,Posilovat mír" ? Ano! Spolu je to ale nesmyslný blábol. Pardon, hodnotím formulaci, ne Vaše konání, věřím, že mu věříte. Přeju uspokojení, ať se daří !

Odp: lepší systém než ...
ivan, 2.7.2008 20:26

Nechci to vyvracet, chci jenom poukázat na to, že v tomto světě jsme všichni jeho dočasní uživatelé a některé svobody se překrývají nebo jdou spolu v souběhu. Důležitá je míra tolerance. Lidé, kteří si vynucují nadměrné plnění svého práva jsou stejným jedem jako nepřispůsobivci.

Ježíši! A najednou je klid?
slayd, 30.6.2008 21:23

Vrátil jsem se k PC po krátké procházce Husovicemi. Zastavily se mi totiž hodiny a vůbec nevím jak ráno vstanu do práce. Vypadá to nyní na svíci tak, že již budu muset ze sebe vysypat úplně všechno a odejít?
Pan Aleš mi radil, ať si založím svůj vlastní blog. Já po tom netoužím. Vše o sobě a světě jsem již sepsal ve své knížce Šišatá bublina. Tohle není reklama! Kniha vyšla v roce 2005 a je vyprodaná / žádný dotisk neplánuji/. Když učitel sdělí své poselství musí odejít a dát tak prostor k životu těm, které se snažil něco naučit a pochopit. Já si tu roli sám sobě přisoudil.
------------------------------------------------------------------
Abych se vrátil k tématu článku. Pokud někdo postrádá konkrétní sdělení, jak v současné době probíhají víkendy v Mutěnicích a zda se tedy nejednalo jen o prázdný žert - uvádím následující fakta: 1/ na vinohrad dojíždějí pracovat lidé různých profesí.
2/ většinou tam stráví sobotu a jen málokdy přespí, protože jsou z okolí do vzdálenosti 60km
3/ když přijedou manažeři z Prahy / tak potom spí vždy na sklepě /
4/ mladí zajdou na diskotéku nebo na bazén do Hodonína
5/ odjíždějí zrelaxovaní, ve vlacích nebo autech s nějakou lahvinkou v tašce nebo větším množství v kufru
6/ nejvíce se hlásí na sběr vína
7/ a potom v hojném počtu jezdí na podzimní pochod vinohrady / burčák /
Budoucnost vidím tak, že pokud se nenajde někdo, kdo bude trvale bydlet v Mutěnicích a práce na vinohradu vykonávat, dojde buď k jeho prodeji nebo vykácení, za což se dávají peníze od EU / zrušíte vinohrad - dostanete peníze/. A to je prozatím vše. Chtěl jsem pozvat lidi, aby si mohli zkusit, co takový život obnáší. Já trvalý přesun do obce neplánuji ani v důchodu. Zatím! Zjistil jsem, že od myšlenky je velmi daleká cesta k její realizaci. Jaký by byl asi P.S. kapitalista?
To jsem tím chtěl možná také sdělit nejvíce. Určitě je potřeba vědět, když někam lezu, kdo to tam vede...
Já doufám, že jsem byl dostatečně otevřený, aby se mohli zájemci rozhodnout. Moje nabídka návštěvy sklepa je trvalá a stačí si jen domluvit termín. P.S.

A teď ty pravdivé příběhy...
slayd, 30.6.2008 21:47

V článku také naznačuji existující problém a to nespokojenost zaměstnanců se svým sociálním postavením. Jelikož nemohou být všichni manažeři, co s tím uděláme a jak problém vyřešíme? Toto je téma, které jsem tak trochu ukradl Báře Š. / omluva /.
Především se musí každý snažit sám a s tím s Bárou souhlasím. Za druhé ovšem každý trochu myslící člověk záhy zjistí na co má a na co nemá. Potom půjde o přijetí sama sebe za takového jaký jsem a přijetí i faktu, že společnost v jaké žiji je taková a ne jinaká.
Dám do souladu své ego s okolním světem a vše je jako vyřešeno. Nebudu kosmonaut, nebudu vydělávat 100,000 Kč měsíčně, už nevyrostu, chytřejší ani silnější a ani mladší taky nebudu. To všechno dokáži / já ano /.
Ale přesto vaší těžce nalezenou křehkou rovnováhu nahlodává vše kolem. Nespokojená žena křičí: chci víc /vyděláš málo peněz /, tchyně je celá bez sebe / to sis vybrala pěknou nulu /, společnost vás nebere a pořád narážíte. Náš uklízeč v práci se mne zeptal: jak se máte? A já odpověděl hezky česky: ále stojí to za h..
A on se podivil. Vy si stěžujete? Vás alespoň lidi pozdraví, protože vědí, že vás budou někdy potřebovat. Ale mne nikdo nepozdraví, i když tady po nich uklízím jejich sračky. Já mu odpověděl: a jaký v tom vidíte rozdíl? Oni si mne také neváží, jen kalkulují s tím, že by mne mohli někdy využít... Je to v každém z nás a změna společenského systému takový problém nevyřeší P.S.

O jedné slečně účetní.
slayd, 30.6.2008 22:02

Tato brejlatá slečna Zuzanka pracovala u Telecomu a vydělávala ve svých 23 letech / 25,000 Kč hrubého /.
Jednoho dne se rozhodla dát výpověď, protože pracovní stres ji psychicky ničil. Odešla dělat účetní do malé provozovny a nějakou práci si vzala navíc soukromě.
Vše mi vyprávěla. Jak došla k poznání, že ji to pracovní vytížení nesedí a že je vlastně zbytečné. Nyní mám sice o 5,000 Kč / čistého ! / méně, ale jsem spokojená...
A ty peníze vůbec nepotřebuji, vždycky jsem je stejně utratila za pěkné kraviny. CD které se mi po jednom přehrátí omrzelo... atd. atd. Říkám si: to zní rozumně.
Vypadá to na vítězství - ale ouha. Zuzanka lehčí práci zvládá a svůj ušetřený čas tráví popíjením vína v pracovní době a veselými diskuzemi. Objeví se první chybičky. No což, jedeme dál.... Nebudu vás napínat. Skončí to celé výpovědí! Minulý týden jsem ji potkal v naší kanceláři. Zrovna křičela: všichni tady jste pi..!
V ruce držela plastovou láhev od čaje - uvnitř bylo ovšem bílé víno... Bez dalšího komentáře. P.S.

Pekařina to je dřina.
slayd, 30.6.2008 22:27

Pan Yardasan v jednom příspěvku naznačil, že pekař, který peče dokola stejné housky a zaměřuje se na množství a ne na inovaci, takový se hodně nadělá, ale málo vydělá. Asi myslel majitele pekárny a ne toho dělníka. Já totiž tím pekárenským dělníkem byl osobně!
Pan Koláček - majitel pekárny se vrátil z Kanady. Já se vrátil z Prahy do okresního města a měl vykonat praxi, abych mohl nastoupit jako mistr odborné výchovy na učiliště. Do práce jsem vyjížděl ze zastávky 16.10 a noční směna začínala v 17.00 hod. Zapálil jsem v peci a zadělal první těsto na rohlíky v díži. Než těsto vykynulo přišli ostatní zaměstnanci a vše kmitalo až do 7.00 hod. ráno. Nastoupil jsem v neděli a ty směny takto pokračovaly, až do noční ze čvrtka na pátek. Majitel mezitím jistě inovoval, zatímco já byl na pokraji fyzického zhroucení. V pátek ráno mi pan Koláček s úsměvem oznámil, že budu muset nastoupit ještě na další směnu z pátka na sobotu. To jsem rázně odmítl a ukončil jsem tím své trápení. Pan Koláček mi podal výplatu 4,000 Kč a potom se zadíval do svého poznámkového bloku. Povídá: tak vy jste snědl jednu vánočku, čtyři rohlíky... no a chtěl po mě peníze. Když jsem řekl, že žádné nemám, vzal mi z ruky jednu tisícovku a šel ji rozměnit. Tak tomu říkám já vážení: kapitalistický prase! Trochu mne potěšilo, když se po několika měsících ke mě donesla zpráva, že pekárna zkrachovala. Kolik otrávil lidí, se však nepočítá... P.S.

Odp: Pekařina to je dřina.
Yardasan, 30.6.2008 22:41

Vypadá to, že moc neinovoval. Dnes je možno pracovat s těstem v ranní směně na mrazák a péci rovněž v ranní směnně na prodejně a maximálně odpoledne. Je třeba se též jako zaměstnanec ozývat a dodržovat zákonem předepsanou pracovní dobu - 40 hodin týdně plus maximálně 8 hodin přesčas do 150 hodin za rok. S pozdravem jK.

Odp2: Pekařina to je dřina.
Pavel od vody, 2.7.2008 10:18

U nás taky jeden pekař začal péct „rohlíčky obzvláště vypečené“ a dařilo se mu. Lidé u něj nakupovali, pekař měl stále více penízků a tak začal taku inovovat. Tak jak říká Yarda. Těsto dával do mražáku, používal mikrovlnku, různá urychlovadla, tišidla ... a já nevím co ještě. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Ty rohlíčky byyly sice křupavé, ale jenom ve chvíli nákupu. Už za hodinu z nich byla jakási hmota, co se lepila na patro, na zuby a snad i dále.
Jak to dopadlo? Můžete hádat.
A ozývat se v soukromé firmě jako zaměstnanec? Zkusils to Yardo?

Odp3: Pekařina to je dřina.
Yardasan, 2.7.2008 22:46

Ano, zkusil. Ale asi si mě páni podnikatelé vážili, protože jsem vždy přežil. Jeden nepřežil mne - Ladislav Zimmerman (nechala ho oddělat manželka pro prachy). Vždycky záleží na tom, jestli něco umíte a pak si můžete klást REALISTICKÉ podmínky, popřípadě se postavit na vlastní nohy. V tom Vám žádný titul nepomůže. S pozdravem jK.

Odp2: Pekařina to je dřina.
slayd, 2.7.2008 19:57

Teď to vím taky... Ovšem tehdy jsem chtěl přežít půlroční praxi v pekárnách vyžadovanou k přijetí za mistra ov na učiliště. Nepodařilo se... ale dnes... tedy již dávno - nelituji. P.S.

Bohatý, chytrý a proč.
slayd, 30.6.2008 23:00

Byli jednou jedni manželé a ti se nikdy nehádali, protože byli z pohádky. Mysleli, že jsou šťastní, ale od jedné čarodějnice se dozvěděli, že pro své štěstí potřebují dva syny. Jednoho bohatého a druhého chytrého. A skutečně! První syn se jim narodil přičinlivý a šikovný. Když vyrostl stal se velmi bohatým a mohl si koupit, co chtěl a koho potřeboval. Druhý syn se jim narodil chytrý a od malička byl velmi ukázněný. Na všechno měl hned předem naučené odpovědi, které moc rád udílel. Rodiče měli radost, že se jim děti tak vyvedli, ale štěstí? Starší syn se jen pořád staral o to, co mu kolik vynese a za co si má koho koupit, včetně svých vlastních rodičů. Druhý syn pořád někoho poučoval, co kdo smí nebo nesmí dělat - včetně svých rodičů. Rodiče zašli k čarodějnici a ta jim poradila, aby si pořídili ještě třetího syna a rodiče ji poslechli...
Narodil se jim hloupý syn. Pořád se všech na všechno ptal proč? A tím proč doma otravoval rodiče a ve škole zlobil učitele. I když vyrostl, pořád studoval a hledal odpovědi na ta svá proč. Známí se mu posmívali a nadřízení si s ním vůbec nevěděli rady a pro jistotu se ho báli. Nedal na rady svého nejstaršího bratra, aby se nezabýval otázkou proč, ale zač... a ani neposlechl svého druhého bratra, který mu nabízel své nazpaměť naučené odpovědi, o jejihž správnosti nikdy ani nezapochyboval. Nejmladší syn byl tak hloupý, že mu zkrátka nikdo nerozuměl. Kromě jedné stejně hloupé kolegyně, která taky hledala odpovědi na ta svá proč a kterou si nakonec vzal. Narodilo se jim stejně hloupé dítě, které se všech pořád dokola ptalo proč, což jim dělalo obrovskou radost. Byli to přece hlupáci!
A tak bohatý bohatl a chytrý byl pořád chytřejší a ten hloupý se pořád zabýval těmi svými nekonečnými proč za málo peněz v práci a téměř zadarmo v malém panelákovém bytě, který jim po patnácti letech čekání přidělil obecní úřad. Až jednou dostali všichni synové se svými rodinami pozvání od starých rodičů, aby se u nich sešli. Drahé děti, zdá se nám, že už nás nepotřebujete a proto umřeme. A tu jedině hloupý syn se svojí hloupou ženou promluvili. Proč si myslíte, že vás už nepotřebujeme...? a malý hloupý vnouček se rozplakal: proč mi už nechcete odpovídat na moje proč? A najednou se rodičům vrátila síla a chuť do života. Pocítili nebývalé štěstí... A víte proč? Dobrou noc P.S.

Odp: Bohatý, chytrý a proč.
Pavel od vody, 2.7.2008 10:06

Milý Slayde, vyvolal jsi na mé tváři úsměv. Moji synci měli odmalička mraky otázek. Díky.

Odp2: Bohatý, chytrý a proč.
slayd, 2.7.2008 19:58

Doufám, že jsi nebyl jediný... P.S.

Odp3: Bohatý, chytrý a proč.
Yardasan, 2.7.2008 22:49

Ne. S pozdravem jK.

Odjíždím na týdenní dovolenou.
slayd, 1.7.2008 5:34

Jako svého zástupce po dobu mé nepřítomnosti, jsem vybral ze všech kanditdátů pana Shipera.
Domnívám se, že právě on je vyjímečně schopným koordinátorem všech diskuzí na svíci.cz.
Něco mu ještě dlužím... já nezapomínám. A kdyby i on byl z jakýhkoliv příčin a důvodů zaneprázněn, poté má hlavní slovo psycholožka Bára Š.
Já se domnívám, že tato diskuze má smysl ve směru:
JAK UČINIT STÁVAJÍCÍ EKONOMICKÝ SYSTÉM HUMANISTIČTĚJŠÍM?
Své ego zabalím a pomalu odcházím. Chcete ještě někdy číst mé postřehy? A proč mi nenapsala komentář žádná chytrá a hezká dívka? V dokonalé úctě P.S.

Odp: Odjíždím na týdenní dovolenou.
Shipper, 1.7.2008 11:30

Jenže já bych na kapitalismu (tržním hospodářství) nic neměnil, funguje perfektně, lidé se v průměru mají líp a líp a protože nic jiného naprostá většina nechce, vytvořili si tento báječný ekonomický systém. Až bude naprostá většina lidí jako Matka Tereza, vytvoří si třeba systém jiný, ale to bude asi ještě chvilku trvat.

Odp2: Odjíždím na týdenní dovolenou.
slayd, 2.7.2008 20:12

Pane Shipper. Zbavuji vás funkce svého zástupce, protože jsem se v nadsázce dozvěděl, že vás nazývají Jidášem, který zradil Slaydovo evangelium?
Tedy vážně: já se domníval, že jste ten typ, co správným dotazem, vždy nasměřuje čtenáře...
No i tak jste pěkně rozvířil diskuzi a tak se mají ostatní nad čím zamyslet. Nebo ne? Má to ještě i jiný smysl?
------------------------------------------------------------------
Obyčejný člověk se stará výhradně o svou a své rodiny obživu. Všechno ostatní je mu cizí, nepraktické jako hračka. Ty, kdož se vedení lidu ujímáš, pracuješ pro něj, anebo se k vůli němu vydáváš v nebezpečenství, měj na paměti, že nikdy nesmíš za své dobré skutky očekávati to, co se jmenuje v obyčejném životě vděčností. Přijdeš - li na své cestě do nebezpečí či k úrazu - neočekávej od nikoho nikdy pomoc nebo jejich vlastní oběti. P.S.

Odp3: Odjíždím na týdenní dovolenou.
Yardasan, 2.7.2008 22:38

Aniž bych se chtěl někoho dotknout, tak pan pan Shipper mne zatím k zamyšlení nedonutil. Snad jen nad tím, jestli má cenu na jeho výplody odpovídat. S pozdravem jK.

Odp3: Odjíždím na týdenní dovolenou.
Shipper, 2.7.2008 23:15

Pane Slayd, abych vám mohl dělat něco jako zástupce, musel bych se přece s vaším článkem ztotožnit...to se bohužel nestalo, podle mne je to všechno trochu jinak.
Nepotřebujete zakládat sektu, nechcete ani tak měnit společenský řád, domníváte se, že máte světu co říct a potřebujete nějakou platformu...admin vám doporučil, založit si svůj vlastní blog, to určitě není jediné řešení, pokud ventilujete své názory zde, má to přece také svůj smysl, neberte to všechno tak vážně...

Odvážná školačka.
odvážná školačka, 1.7.2008 10:32

Jsem vysoká blondýna s dlouhýma nohama a ráda nosím minisukně. Nic neřeším. Jsem spokojena sama se sebou i okolním světem. Vše si pořádně užívám.
Pane Slayde, vaše komentáře a příběhy jsou velmi čtivé. Škoda, že si nemohu od vás koupit celou vaši knížku. Chci vám navrhnout daleko jednodušší téma pro lidi k diskuzi. Ta otázka zní: co vás štve nejvíce na dnešní společnosti a co byste okamžitě změnili, kdybyste dostali peníze, moc a pověření přímo od evropského parlamentu v Bruselu? Užijte si volno.
Vaše O.Š.

Odp: Odvážná školačka.
slayd, 2.7.2008 20:24

Odvážná školačko. Umíte hrát na kytaru? Vás bych rád přivítal na vinohradu. Mohla byste nám vesele zpívat do práce nějaké mexické revoluční písně...
A vážně? Já kdybych měl tu moc z Bruselu - napadá mne spousta věcí. Ale když se mám rozhodnout pro jednu? Zavedl bych na všech školách EU jako povinný předmět náboženství - myslím studium duchovních věd. Myslím, že se od této myšlenkové nadstavby odvíjí celé jednání člověka a lidi jak známo tvoří společnost národů EU.
Vše vysvětlím později všem a zvláště panu Shiperovi, neboť mu dlužím odpověď na můj údajný nedostatek duchovního života. S přátelským pozdravem: I ty nejkrásnější nohy někde končí... se loučí P.S.
Pozn. Boje o dívčí kalhotky přenechám raději svým synům. Je to totiž velmi nebezpečná zábava.

Setkání možné?
Inženýrka, 1.7.2008 11:10

Zdravím vás pane Slayde. Reaguji ještě odvážněji.
Bydlím v Brně a mám dvě děti. Ráda bych se osobně s vámi a vaší rodinou seznámila. Práce se rozhodně nebojím a zásoby přivezu autem. Bude v tom nějaký problém? Čekám na vaši odpověď. Děkuji. Inženýrka

Odp: Setkání možné?
slayd, 2.7.2008 20:32

Vážená paní inženýrko. Jste první vlaštovka a tak vás s potěšením vítám. V našem setkání nevidím žádný problém. Napište mi něco více o sobě v dopise a uveďte tam svůj e.mail. Vše si dojednáme a včas obdržíte telefonický kontakt na mne. Těším se na vaši návštěvu v Mutěnicích. Nebo se můžeme potkat ještě dříve v Brně. Co na tuto možnost říkáte? Adresa: ALFA PASÁŽ
P.O. BOX 195
Poštovská 8/455
601 00 BRNO
A nezapomeňte napsat někam do rohu nebo zadní stranu obálky / svíce. cz /. Děkuji.

Pekařka.
Pekařka., 1.7.2008 12:55

Pane Shipper, vy se asi máte dost dobře viďte? Přijďte se za námi podívat na noční směnu a ráno si společně popovídáme o krásném ranním rozbřesku a hlavně také o tom, jak v podstatě není co měnit, protože systém funguje na 110%. Nevím, zda si vás pan P.S. vybral jako správného zástupce za sebe. Myslím, že on ví o životě pracujích rozhodně víc, než vy a pan YArdasan dohromady. Dělal jste vy vůbec někdy něco rukama?
Diskutovat s vámi nebudu! Já bych viděla spoustu věcí, které čekají na řešení a jako první bych zakázala lidem jako vy lhát. Jako blbá pekařka vím, co vám chybí: empatie / to jsem našla ve slovníku /. Pekařka Delta

Odp: Pekařka.
Shipper, 1.7.2008 17:42

Ano mám se dobře, mám byt v paneláku, otřískané staré auto a propachtovanou zahradu. Přijeďte se na za námi na noční směnu radši podívat vy, já mám málo času, rozbřesk určitě uvidíte, na řece je nádherný.
Když už si pan P.S. musel vybírat zástupce, mne si rozhodně vybírat neměl, proto jsem napsal ten příspěvek.
Když řídím loď, dělám rukama?
Diskutovat se mnou nemusíte, také bych viděl spoustu věcí, které čekají na řešení a lhát bych lidem nezakazoval, to vypadá jako blbost, promiňte. No a jako blbý shipper vím, co chybí vám: domýšlet věci do důsledků...

Odp2: Pekařka.
slayd, 2.7.2008 20:44

Lhát bych pane Shipper dovolil, pouze v případě, že to má podpořit nějaký pozitivní - etický záměr.
Nasírat a štvát lidi jen tak? V tom velký smysl nevidím.
Já samozřejmě věřím, že vy také ne. P.S.

Odp3: Pekařka.
Shipper, 2.7.2008 21:36

Já zase nevidím smysl v tom, nasírat lidi pesimismem a apokalyptikou. Nechcete se nad problémem, dovolovat či zakazovat lhát, ještě trochu zamyslet?

Odp4: Pekařka.
slayd, 2.7.2008 21:50

Pane Shipper, hned vám - ještě dnes objasním svůj pohled na lidi a vesmír. Není to rozhodně pesimismus a apokalyptika. Pokud se chceme dobrat nějakého výsledku, jaký bude mít smysl naše lhaní. Lhaní jako pomůcka ano - ale jaký je náš cíl ? P.S.

Odp5: Pekařka.
Shipper, 2.7.2008 22:14

Lhaní má smysl jako opak pravdy, zlo jako opak dobra, láska jako opak nenávisti atd. Musel byste stvořit jiný svět.

Odp5: Pekařka.
Shipper, 2.7.2008 22:36

...ještě dnes objasním svůj pohled na lidi a vesmír. Není to rozhodně pesimismus a apokalyptika...

Jste si jist?

Chtějí nás mít všechny pěkně pod kontrolou a co vyděláme si zase rychle odeberou. Ekonomicky ideální jedinec je ten, který maká celý život a umře těsně před důchodem.

To tržní manipulátoři a spekulanti, ženou masy nevědomých mas do propasti bídy a utrpení

Odp6: Pekařka.
slayd, 6.7.2008 17:53

Pane Shipper, já vím, co píši a nic nehodlám měnit ani mazat. Vaše citace se týkají toho, že jsem zaznamenal pro lidi názor, kdy je člověk brán jako výrobní prostředek a tedy jak lze z něho nejlépe vytěžit maximum!
Dnes existují i celá oddělení koordinace lidských zdrojů V konečném důsledku takového uvažování o člověku, jako o výrobně-ekonomickém nástroji, mnohdy již nyní vedou k závěru, kterého se já obávám. Na rozdíl od mnohých lidí, kteří potřebují mít neustále pravdu - já se budu rád mýlit... P.S.

Odp: Pekařka.
slayd, 2.7.2008 20:39

Vážená paní, já vás obdivuji. Já to nevydržel ani půl roku. Smekám před vámi i dalšími ženami. Dělal jsem potom zást. ved. expedice v Masně Kroměříž. Ženy tam nakládaly zboží na noční kamiony dle objednávek. Mimo mne jako vedoucího, tam byl pouze jeden řidič, který přistavoval auta a jeden skladník. Ty tuny materiálu oddřely ty ženské samy... Nemám slov! Pane Yardasane to je pohoda - viďte? P.S.

Odp2: Pekařka.
Yardasan, 2.7.2008 22:32

To je mi samozřejmě všechno známo, ale dají se litovat ti, kteří nedokážou říct, ne? Někdo tu práci udělat musí... nemusí, musí se akorát umřít. Záleží na každém jak se svým životem naloží. Je třeba ovšem se smířit sám se sebou, jaký jsem, přijmout to za své a nestydět se za to; zkusit najít v sobě to nej (cotoje?,že...) a snažit se pozitivněji myslet. Pokud budu jen naříkat a nadávat, pak za nic nestojím ani já, ani můj život. S pozdravem jK.

Odp3: Pekařka.
slayd, 6.7.2008 17:55

Při odpovědi ne, by v daném místě a čase skončily na úřadu práce. Nic víc... P.S.

Úřednice.
Úřednice., 1.7.2008 13:04

Holky nedejme se! Takový chlapi jako tito pánové umí bravurně okecávat, ale ta praxe mnohdy nestojí za nic.
Občas tedy u nich nestojí vůbec nic, ale to je vedlejší.
Musím končit... blíží se nepřítel /šéf /.
Aspoň novou židli do kanclu, kdyby mi vyměnil - skrblík jeden hamižný. A proč nemáme stravenky? A kolik toho nakecá, když mi onemocní dítě. Mělo by se to brát jako trestný čin. Vyhrožování ztrátou zaměstnání, když potřebujete paragraf. To že je normální systém? Ha, ha, ha... Jděte se bodnout, vy chytrolíni. úřednice

Odp: Úřednice.
ivan, 1.7.2008 15:50

Moje žena, po amputaci nohy čekala přes pět měsíců na úřední potvrzení o tom, že ji už nikdy nenaroste a že ztráta je trvalá. V úředních hodinách jsem ani po mnohých a opakovaných návštěvách nedostal vysyvětlení kde se věc zasekla, většinou nebylo ani s kým jednat. Buď byly nezvěstné nebo se vracely z nákupů. Projezdil jsem stovky kilometrů a utratil spoustu času než se věc dořešila. Neumím si představit zbytečnější lidi. Doslova škodíky! Jsem si jistý, že paní pekařka platí svým zdravím za pohodlí nespokojených, mnohdy líných úřednic. Krom toho, že jste holky vás toho moc nespojuje. Paní úřednice, vysvětlete nám proč by někdo svojí prací měl vydělávat na Vaše stravenky? Vy nedostáváte mzdu? Lituju člověka který právě čeká na to až začnete dělat to co máte. Píšu za svoje na svém. Co vy?

Odp2: Úřednice.
Pavel od vody, 2.7.2008 9:56

Ivane, zase do černého. Počkám si na odpověď.

Odp3: Úřednice.
slayd, 6.7.2008 17:57

Nerozdělujme lidi! Jestliže se tři ženy na něčem shodli, proč je hned oddělovat? Komu asi prospívá atomizace celé společnosti? Jedinec je slabý, ale armáda mravenců - to je jiná síla. Nemyslíte? P.S.

Odp2: Úřednice.
slayd, 2.7.2008 21:58

Pane Ivan. Případ vaší ženy je příkladem arogance moci nebo neschopnosti. Dle mých zkušeností asi nepůjde o tu úřednici samotnou. Její peníze to přeci nejsou / myslím ty, které měly být přiznány vaší ženě/. Jenže ta úřednice se musí řídit interními předpisy a nepsanými zákony dané organizace. V tom vidím ten problém. Tady jde o její živobytí / prac. místo a peníze /. Na sociálce je to běžná záležitost. Peníze pro všechny žadatele nikdy nejsou. Někoho prostě musíte odsunout a někdo se dá odradit úplně. Hloupý a bezmocný jedinec, případně příliš slušný člověk, který uvěří, že mu na úřadě poradili dobře, odchází často s prázdnou, zatímco vyčůránek se směje. Hlavně, že to nakonec u vás dobře dopadlo. Pozdravuji i vaši ženu. P.S.

Odp3: Úřednice.
ivan, 2.7.2008 23:12

Pane Slayde, všiml jsem si, že rozjednaná temata nejsou hodnocena z vícero hledisek, ale vždy uvíznou na mělčině peněz a jejich přerozdělení. Nejsou diskutovány jiné pohledy které spoluurčují kvalitu našich životů. Ani v tomto případě o žádné peníze nešlo !!! Jsem velice nezávislý, přesto žiju docela skromně, mám spíše tendenci se věcí zbavovat, než je shromažďovat. Vynucená daň je předplatbou za poskytnutí státem zřízených služeb, a ta je plněna státem. Tedy i mnou placenými úředníky. Na první pohled, v marnotratně zařízených kancelářích v předimenzované budově nikdo nekoná práci za kterou je placený. Neochotná rozvláčnost a nedostupnost úředníků je až urážlivá. Nevíme, čekejte! V době, kdy jsem vozil takřka denně Evu do nemocnice ( sousední okres, zima,sníh) jsem užíval protiprávně nemocničního parkoviště a hrozila mě pokuta a odtažení. Nejsme manželé a tak jsem suploval všechny povinnosti státu a jím, tedy i mnou, placených úředníků. Jestliže jsou předpisy tvořeny proti zdravému rozumu tak je to taky výsledek jejich práce. Přes pět měsíců trvalo, než jí byla vydána vozíkářská karta. Za to, že teď můžeme stát blíže vchodu do sámošky svému státu ruce nelíbám. Ve svých funkcích selhal. Vše jsem platil ze svého včetně poskytnutého času. Neumím si ani představit jak by dopadla kdybych nebyl, nebo kdybych onemocněl. Nezájem !!! Opět chci zdůraznit, že jsem nikdy nepsal o penězích i když jsem všechny náklady hradil ze svého. Nejsme manželé, nejsme v právním vztahu.

Odp4: Úřednice.
slayd, 6.7.2008 18:01

Já si myslím, že úředníkům jde vždy pouze o nějaké veřejné peníze, které se dají udat různým způsobem.
To samé platí např. v oblasti přidělování městských bytů. Tam se pořadníky také mění dle výše úplatku nebo známosti žadatele. Příklady bych raději neuváděl.
P.S.

Odp: Úřednice.
slayd, 2.7.2008 20:58

Paní úřednice. Budu reagovat na váš podnět, že vám šéf vyhrožuje ztrátou zaměstnání, když si berete OČR.
Já mám podobnou zkušenost jako chlap po rozvodu. Na rozdíl od vás, mne ten zaměstnavatel skutečně vyhodil.
Svého syna jsem vezl na víkend k mým rodičům a on prostě hned večer dostal teplotu. Žádné auto nikdo v naší rodině neměl / cestoval jsem vlakem 80 km /.
Kluk měl nakonec do rána přes 40 stupňů a já volal pohotovost. Vyřídil jsem OČR a vše nahlásil svému zaměstnavateli. Do práce jsem se vrátil za 7 dní. Bohužel jsem byl tehdy v tříměsíční zkušební době...
Ten šéf mi jen řekl: to jste neměl dělat, od toho jsou snad ženské / běžte si podepsat... a bylo to / Můj syn měl tehdy 2,5 roku! Porevoluční kapitalista ? No, a předtím / před 1989? / co vám budu povídat: soudruh ekonomický náměstek. Zmetek! Takoví lidé škodí demokracii nejvíce. P.S.

Odp: Úřednice.
Yardasan, 14.7.2008 19:26

Taky ženská, typická maloúřednice, děs a běs. S pozdravem jK.

Podnikatel s.r.o.
Podnikatel., 1.7.2008 15:37

To je úžasná feministická smršť, jen aby vaše všechny názory šéfové svíce nesmázli.
Jsou to jen povrchní řečičky a opravdový skutek utek.
Pan Shipper možná létá v oblacích a nevidí např. pokálené chodníky od psů, hromady odpadů, které byly vytvořeny úplně zbytečně / myslím reklamní letáky /, které končí v 95% ihned v popelnicích atd. Škoda slov.
Tohle je ráj na zemi, jedině pro zaslepené pitomce a
naše soudruhy kapitalisty. Zduř! Podnikatel s.r.o.

Odp: Podnikatel s.r.o.
Shipper, 1.7.2008 17:42

Pane s.r.o, co takhle udělat think, think, think? Ona byla řeč o ráji na zemi?
Zdraví zaslepený pitomec

Odp2: Podnikatel s.r.o.
Lipovan, 1.7.2008 17:45

Bohužel, think příliš bolí. Pohodlnější je fňukat a nadávat na osud.

Odp: Podnikatel s.r.o.
slayd, 2.7.2008 21:10

Nevím zda pan Shipper nevidí žádné nedostatky. On je určitě vidí, jen zvolil asi pro mnohé nevhodnou formulaci. Jako, že něco jako funguje a proto by on jako nic neměnil. Zapněte si TV: Občanské judo, Na vlastní oči, pátrací relace, politika, soudy, policie...
To je téma na romám. Jak skutečně funguje demokracie a tržní kapitalismus v ČR? Jde to - ale dře to! Dokud nic od státu nepotřebujete jste o.k. Jakmile ovšem jakoukoliv instituci potřebujete, záhy zjistíte v jakém bludu, že něco funguje, jste dosud žili. Mám snad začít uvádět příklady? Vy mě děsíte! Na to by mi nestačil ani tento... můj celý prodloužený víkend. Šlus!
P.S.

Odp2: Podnikatel s.r.o.
Shipper, 2.7.2008 21:27

Občanské judo? Aha a já myslel, že se bavíme o kapitalismu jako takovém...také mne děsíte.

Odp3: Podnikatel s.r.o.
slayd, 2.7.2008 22:03

Pane Shipper. Ty případy s Občanského juda apod. jsou přeci v 90% způsobeny novým společenským uspořádáním. K takovým situacím nemohlo za totáče docházet především proto, že pro ně nebyly vytvořeny společenské, právní a ekonomické podmínky. Já opravdu nemohu uvádět konkrétní případy. Kam bychom došli? P.S.

Odp4: Podnikatel s.r.o.
Shipper, 2.7.2008 23:28

No já ty pořady občas viděl, ale, že by se tam řešila změna společenského systému, tj. co na místo obyčejného kapitalismu, jsem si nikdy nevšiml, asi jsem to nesledoval pravidelně...

Lesní muž žije!
Lesní muž., 1.7.2008 21:51

Co potřebuješ k jídlu nebo k ošacení,
sežeň si vždycky bez omluv a bez trápení.
Ostatní nemá ani zdarma žádné ceny.
Nedávej za to svůj život drahocenný!

Jedny přinesou, druhé zas odnesou,
žádného světla do tmy nikdy nevnesou.
Z karet osudu vždy jen jednu vynesou:
pijme jen pijme, dokud číše plné jsou

Byla kapička, vypařila se docela.
Byl atom prachu a ten země pozřela.
Co je tvůj příchod nebo odchod ze světa?
Zabzučela moucha a zase pryč zmizela.

Omar Chajjám - Čtyřverší + Lesní muž A LIVE

Odp: Lesní muž žije!
Pavel od vody, 2.7.2008 9:52

Neznám Omara Chajáma, ale dle mne tahle básnička mluví o třech základních pudech, které má na tomto světě snad každý její obyvatel: Naplnit se, vyprázdnit se, rozmnožit se. To mi na člověka připadá dost málo, ne? A pro tuto diskusi rovněž.
Jako kluk od vody potřebuju ke svému životu daleko, daleko více, než jen se nacpat ... právě proto, abych si odtud něco odnesl a aby zde po mně něco zůstalo. Třeba jenom písnička.
Nebo jsem to pochopil špatně?

Odp2: Lesní muž žije!
Podnikatel., 2.7.2008 12:26

Nač vlastně šplhat na výsostná území, když stačí jen v klidu ožírat kůru stromů zde dole při zemi?
Ten už ti neodpoví. Já ho chápu. S tématem článku souvisí úplně všechno - s tím s tebou nesouhlasím. Nezdá se ti Pavle od vody, že lesní muž vyjádřil jasně svůj postoj ke konzumu a životě v tržní demokracii?
Ať mu to vydrží, co nejdéle.... Podnikatel s.r.o.

Odp2: Lesní muž žije!
slayd, 2.7.2008 21:31

Pavle, já sdělení Leního muže pochopil spíše následovně: Čemu je potřeba se vyhýbat, aby si člověk uchoval zdravou mysl?
Každý šťastlivec, který si chce uchovat bezúhonnost svého myšlení a nezávislost úsudku, vidět život, lidstvo a svět, jako svobodný pozorovatel, bez pověr a bez předsudků.... Musí se především vyhýbat všemu, čemu se říká společenské styky, protože všeobecná hloupost je tak nakažlivá, že se nikdo nemůže se svými bližními stýkat, vidět je a poslouchat, aniž by se proti své vůli, dal strhnout, jejich pitomými názory, jejich myšlenkami a jejich morálkou. Guy de Maupassant
čao P.S. Ještě počkej Pavle. Ty chceš jako druhý v pořadí setkání se mnou? V Mikulově to nepůjde. Musíš si vybrat. Brno nebo Mutěnice? Kontaktní adresu jsem napsal v odpovědi paní inženýrce - platí i pro tebe.
Platí samozřejmě pro všechny... P.S.

Odp: Lesní muž žije!
slayd, 2.7.2008 21:16

Lesní muži! Vaše přezdívka mi připoměla píseň od skupiny Katapult / Lesní manekýn /.
Vás bych rád navštívil zase já... Půjdeme na hříbky?
P.S. A LIVE / já také žiji / Trošičku závidím, ale to hned přejde. To víte vzpomínky na mládí, které se nevrátí... / musím končit, už slyším dechovku hrát/.
P.S.

Policajt PRAHA.
Policajt., 2.7.2008 14:37

Dostal jsem úkol! Pomáhat a chránit P.S. Pokud zde u některých diskutujících vznikají obavy ohledně morálního profilu pana Slayda, mohu je uklidnit. Pana P.S. znám osobně řadu let a to ještě z doby, kdy jsem žil ve stejné vesnici na Moravě jako on. Já jsem nyní v Praze a on bydlí v Brně. Svoji identitu vám odhalí sám, protože nemá, co skrývat. Ten pravý okamžik přijde.
Já jeho záměry dobře znám. Jeho článek nelze rozhodně chápat, jako nějaký žert. Jde o konkrétní záměr a cíl.
Ale já zde nejsem proto, abych vám něco víc objasňoval. Nyní zavolám na jeho mobil a zajistím, aby se s vámi navečer na svíci spojil a všechny komentáře a pochybnosti objasnil. To je vše. J.F.Z.

Odp: Policajt PRAHA.
slayd, 2.7.2008 21:18

Velmi dobrá práce. Spojení funguje. Kdy se letos uvidíme? Napiš na můj soukromý e.mail. Dík za vše P.S.

Tedy, musím říct, že tento článek je...
Alexander Isaia, 2.7.2008 21:02

Tedy, musím říct, že tento článek je vodou na mlýn mnoha lidí. Jsem rád, že nejsem jedinný kdo není spokojený s tímto necitelným, anonymním, parazitoidním tržním systémem a trendem moderní společnosti. Také jsem rád, že již existují konkrétní projekty, které by z člověka jakožto parazita, konzumenta, ničitele a pokrytce mohly opět udělat něčlověka, který je hoden existence ve vesmíru. Která má rád a váží si a řeší povznešenější otázky než, co jenom udělat abych sám zbohatnul...neboli zaprodat svou duši za materiální statky... a prožit místo přežít... Přeji Vám úspěch.

Odp: Tedy, musím říct, že tento článek je...
slayd, 2.7.2008 21:37

Uf! Vážený pane, dneska jste poslední? Děkuji za váš příspěvek do diskuze. Přeji vám, ať vás systém nepřeválcuje a zůstanete nadále normální lidskou bytostí.
Vidím věci takové jaké jsou a musím říci, že jsou občas příšerné. S tímto poznáním žiji. P.S.

Pro Martina Krebse!
slayd, 2.7.2008 22:17

Vážený pane Krebsi. Váš příspěvek si dovoluji označit za nejlepší, který jsem četl. Já už nemám sílu ho ani najít. Několikrát jsem to projel a nic. Není to zvláštní, že ty nejlepší věci přecházejí lidé bez povšimnutí?
Já se snažím, aby tato diskuze byla pro čtenáře i zábavná a ne jen odborně nudná. Váš komentář je vlastně jasným zamyšlením nad tím, co bylo za tzv. socialismu a co je teď. Proč se k tomu nikdo nevyjádří? Odpověď je jednoduchá. Protože je to holý fakt!
Kdo by chtěl taková fakta zpochybňovat bude za šaška a podfukáře, i když anonymního. Já vám fandím.
------------------------------------------------------------------
Můj článek má tři části a lze tedy reagovat na celek skládající se ze tří částí nebo reagovat na jednu z nich.
1/ Někoho zaujala možnost vzniku sekty, komunity, společenství, psychoterapeutické skupiny apod.
2/ jiný viděl možnost reagovat na srovnání toho co bylo s tím co je nebo co by být mohlo...
3/ poslední možností je vrátit se k člověku a zjistit, že jakýkoliv systém ovlivňují jeho účastníci tzn. lidé svým chováním
4/ co mohu s takovým poznáním udělat?
5/ A? P.S.

Pro pana Shippera.
slayd, 2.7.2008 22:39

O mé víře. Je čas jít spát a já mám zrovna těžký úkol, sepsat, dle mého soudu nejdůležitěší část.
Víra není pravda a pravda není víra.
Každý kdo něčemu věří a domnívá se, že to čemu věří, je pravda, není rozhodně moudrý ani pokorný člověk.
Od naší víry se odvíjí vše za čím jdeme a co dává našemu bytí smysl. Proto je velmi důležité, čemu věříme. Já věřím, že jsme součástí živého vesmíru. Každý člověk je jeho nepatrnou součástkou, buňkou a plní v něm svoji funkci /úkol /. Kdo si oblíbil termín BOHA, ať si namísto vesmíru dosadí živého boha...
Pokud budu o této skutečnosti velmi zjednodušeně uvažovat dostaví se poznání, že všechno má vlastně nějaký smysl. Ten smysl se dá občas jen těžko odhalit.
-----------------------------------------------------------------
Takže různí lidí plní různé úkoly zde na Zemi a všichni dle svého programu mají najít své místo ve vesmírném řádu. Vesmír je k tomu nutí.
Proto i uklízeč nebo špinavý sběrač kovového šrotu má svoji cenu. Jeho konání musí být ovšem v souladu s morálním řádem vesmíru. Tzn. sběrač kovového šrotu si zaslouží společenské uznání za prováděnou recyklaci odpadu, ovšem pouze v případě, že jej nachází tam, kde dochází k jeho reálné devastaci. Ne rozebíráním kolejnic! To je jasné. Musím končit. Můj čas vypršel.
Ozvu se po návratu z Liberce a konečně odpovím Romantikovi. Příště již nebudu všechny příspěvky komentovat. Děkuji za pochopení. P.S.
Pokud si pan Shipper myslí, že tento příspěvek nesouvisí s daným tématem článku - hluboce se mýlí.

Pro pana Romantika.
slayd, 6.7.2008 18:24

Pane Romantik. Vy pro mne nabízíte definivní řešení, jak se pokusit pro společensky neúspěšné /odmítané/ lidi něco udělat. Já věřím, že již vyslovením této myšlenky, tato myšlenka žije a bude čekat na příznivou dobu svého uskutečnění. Jejím realizátorem zřejmě nebudu já osobně. Já vyslal přes svíci.cz signál a odpovědí mi bylo: držíme vám palce, není třeba nic měnit a ve dvou případech projevili účastníci zájem o setkání. To je pane Romantik holý fakt a realita.
------------------------------------------------------------------
Pokud má někdo dojem, že jsem k problému přistoupil nepromyšleně bez konkrétního záměru, odpovím ano.
Já tímto způsobem dělám zásadní rozhodnutí vždycky a budete se divit - ono to funguje! Mám totiž takovou zkušenost, že pokud začnu / a určitě nebudu sám /...
Tedy pokud začneme o problémech moc hluboce uvažovat, naleznete takové množství argumentů proti, že se většinou rozhodneme, nic raději neudělat.
Ale já chtěl vyvolat reakci a poté počkat, co se z daného vyvine. Osobně jsem spokojen. Pokud dojde k setkání s paní inženýrkou z Brna a Pavlem od vody, nebylo mé úsilí marné...
Penzion pro odmítané čeká a má svoji budoucnost!
Vřelý dík za vaši inspiraci. P.S.

Odp: Pro pana Slayda
ronantik, 7.7.2008 20:34

Napřed je třeba námět, pak idea ( myšlenka, záměr), pak teoretická příprava ( jak se to bude dělat, za jakých podmínek, kde, s kým, s čím aj.) včetně posouzení, zda to je realizovatelné, a nakonec realizace (uskutečnění). Bez uskutečnění každá teoretická příprava přijde vniveč. Ono někdy i uskutečnění přijde působením nerozumných lidí vniveč ( např. zničení prvního tiskařského stroje). Pak se musí pokračovat opakovanými pokusy o další lepší a trvalejší uskutečnění, dokud se to nepovede. Tak se domnívám, že šel technický a vědecký pokrok, bez ohledu na politické vlivy, které se s ním jen „vezly“.

Odp2: Pro pana Slayda
slayd, 7.7.2008 21:06

Pane Romantik, já souhlasím pouze částečně.
Vaše cesta může být správná a dobře promyšlená.
Jenže existuje taky varianta riskuj a metoda pokus, výsledek, omyl, pokus - výsledek - posun, další krok...
Na plánované akce je nutno najít jiného tvora, než jsem já sám. Já buď sedím a pohoda a nic. Nebo vstanu a udělám bum a čekám kam mne to vyhodí?
Pokud zjistím, že je to dobrá cesta jdu po ní... Pokud zjistím opak, snažím se z cesty rychle zmizet.
Nejsem hrdina ani profesionální reformátor. P.S.

Odp3: Pro pana Slayda
ronantik, 7.7.2008 21:22

Pardon, nebylo to míněno jako nátlak. Žádná doba, a tím spíše ani ta dnešní, tzv. hrdinům a reformátorům nepřeje. Pokud někdo chce v současnosti zlepšit sociální postavení lidí, tak asi má málo šancí prosadit svůj záměr proti jedinému politicky protežovanému záměru, totiž hromadění kapitálu několika málo jedinci.

Na závěr pro všechny.
slayd, 6.7.2008 19:00

Jistě se najdou nějací pochybovači, kteří budou tvrdit, že šlo přeci jen o prázdné gesto. Kdo nechce, neuvěří ani těm nejpřesvědčivějším důkazům. Já opakuji mýlíte se!
------------------------------------------------------------------Víte, jakým náhodným způsobem jsem já osobně měnil zásadně svůj život? Uvedu vám dva příklady.
1/ V roce 1985 jsem pocítil touhu změnit zaměstnání
Bydlel jsem v Kroměříži a tam pracoval. Rozjel jsem se do Holešova, abych nastoupil do čokoládovny SFINX. Podmínky byly mizerné jako u zaměstnání, které jsem právě opouštěl a já vyšel zklamaný na chodbu. Tam jsem měl čekat, než pracovnice osobního oddělení vypíše moje přijetí...
Jen tak z nudy jsem bloumal po chodbě, až jsem narazil na nástěnku a tam přečetl inzerát: ORION Čokoládovny Prahy hledají... Rychle jsem si opsal telefon a šel přes vrátnici do budky zavolat. Vrátil jsem se na osobní oddělení / udivené pracovnici odebral papíry a vyrazil do Prahy/. Strávil jsem tam poté 6 roků života!
Totéž jsem udělal při svém stěhování do Brna a dodnes nelituji!!! A vidíte pochybovači: jde to! I bez přípravy.
-----------------------------------------------------------------
2/ A ještě k té humanizaci kapitalistických pracovišť.
Já první tři roky pracoval v té Praze jako dělník / obsluha linky na výrobu Bon Pari/ a další tři roky jako mistr ov na učilišti.
Učnice jsem měl na starosti dvě skupiny po 10 žačkách.
Těm starším jsem pořád opakoval, že hlavním posláním ženy, je mít dítě a dopadlo to tak, že jich bylo ve 3. ročníku devět těhotných... a jsou spokojeně vdané.
Těm mladším jsem potom raději četl pohádku Bohatý, chytrý a proč a ony při tom balily kokosovou směs v závodě Meteor v Karlíně. Jaká je v tom humanizace?
Asi takto vážení. Jestliže máte např. normu 5 palet něčeho udělat. Bude velký rozdíl, když ten úkol splníte v dobré náladě nebo budete po směně otráveni, protože se nad vámi šéf mračil a buzeroval vás pro blbosti.
A to je přitom jen taková hloupost, která vašeho zaměstnavatele vůbec nic nestojí. Já mám štěstí. Na mém pracovišti to funguje i nyní za tržní demokracie. A co u vás?
Chcete si o tom povídat? Máte šanci. Všechny vás zdraví. P.S. alias Slayd / identita: PAVEL SLÁDEČEK /

PROČ POKRAČOVAT?
slayd, 8.7.2008 17:39

Pánové Jimmy a Martine Krebsi. Jelikož přidáváte komentáře na podněty, které se nachází uprostřed této diskuze, nabízím vám řešení. Já mám dojem, že ty nové příspěvky ukryté uvnitř textu jen málokdo hledá.
Pokud máte zájem pokračovat v diskuzi, reagujte raději na můj poslední komentář. Chcete srovnávat např. reálný socialismus s dneškem? Zde máte příležitost.
Já vám dám reálné informace o stavu mého života v roce 1985. Tehdy jsem odešel pracovat z Moravy do Prahy. Nový zaměstnavatel: Čokoládovny závod Orion.
Můj průměrný plat činil v letech 1985 - 1991 cca 4.500Kč čistého. Na Moravě jsem vydělával 2.300Kč čistého. Za ubytování v penzionu Novodvorská jsem měsíčně platil 120Kč, za měsíční jízdenku MHD 75Kč.
Obědy ve fabrice stály 5 Kč a večeře 5,50Kč / když jsem měl odpolední, chodil jsem na teplý oběd i večeři/. Snídaně se dala rovněž pořídit do 6 Kč a když připočtete nějaký nápoj denní živobytí jsem pořídil za 20 kaček!
Pojďme tedy počítat: příjem 4.500Kč
výdaje bydlení: 120
strava měsíčně 1.000 / přidal jsem peníze na víkendy, tzn. hospody, výlety, apod./
doprava 75 MHD
spoření na byt 1.000 / měsíčně
spoření na dovolenou 500 / vždy půl roku/
Např. 3. 000 Kč stála 10 denní dovolená v Bulharsku s polopenzí. Zbývající peníze jsem měl na oblečení, kulturu, zábavu, balení holek /diskotéky/ a např. taxi z centra Prahy až k penzionu Novodvorská stálo 55 Kč!
Láhev kvalitního moštu 0,7 litru stála 2,50 Kč a pivo 10 rovněž 2,50 Kč 0,5 l. Mám pokračovat? Žil jsem si zkrátka jako prase v žitě. Normální dělník u výrobní linky a poté mistr ov na učilišti. Našetřil jsem peníze na byt 2+1 v okresním městě na Moravě a odstěhoval se.
Takový život jsem tedy vedl na sklonku totáče...
Ale pozor! Jak bych asi dopadl, kdybych zůstal na rodné Moravě? Ty peníze bych nikdy nedal dohromady...
V roce 2002 jsem se pokusil udělat podobný pokus a radikálně změnit svůj život i příjem. Rozhodl jsem se odletět pracovat do USA. Nebudu vás napínat: vízum jsem nedostal. Vše bylo perfektně připraveno: od naplněného konta od rodičů, zaplacené fiktivní zálohy na zájezd do Mexika, dokonce se mnou měla jako letět přítelkyně, která doma nechávala na hlídání našeho syna. A bum. Nic. Peníze v pytli. Američtí soudruzi mi tento pokus zhatili a ještě se mi vysmáli...
Tu slečnu kterou jsem měl střídat na úklidu kina tam ponechali a dnes je již šťastně vdaná za Amíka a já jsem tam, kde nyní jsem. Dolar jde ke dnu a já už dávno nelituji. Ale tenkrát bych doslova vraždil!
Bylo nebylo líp? Toť otázka? Jak kdy a jak komu...
A že byl socialismus rovnostářský režim? Tomu mohu jen stěží uvěřit. Náš ředitel učiliště, který přišel z Moravy do Prahy dostal 100. 000 Kč jako stabilizační odměnu na bydlení / od ROH / jednorázově a já blbec na to šetřil 10 let! Stačí pro inspiraci našim mladým?
Pokud nestačí, tak se zeptejte. Rád vám odpovím.
Pozn. od 12. 7. 2008 mám týdenní dovolenou na Slovensku. Tak se držte při zemi braši a rozum do hrsti! V dokonalé úctě P.S.

Naši madí bojovníci!
slayd, 20.7.2008 19:57

Hele , hele. Tady je mrtvo. Mladá generace je prý svobodná a v názorech otevřená... Ale co vidíme ve skutečnosti? Jakmile dostanou prostor - mlčí! Nic si z toho nedělejte - my jsme mlčeli také. Žádní hrdinové jen zástup šedivých myší, které občas prskají, ale nakonec se spokojí i s drobky, které odpadnou ze stolu našich pánů. Tak to bylo, je a bude. Je to totiž bezpečnější než vyrazit do útoku a mířit přímo na srdce protivníka. My chceme přežít a trochu si pokecat. Ještě pár souloží - moudrost se nemnoží a osobní poznání nelze stejně nikomu předat. Marnost žití s jedinou jistotou o kterou žádný z nás nestojí. Zbývá naděje, víra a láska. Bez toho není nic a život ztrácí smysl.
Kdybych měl motorku - myslí si chlapec.
Kdybych měl dům - myslí si muž s motorkou.
Kdybych měl ženu a dítě myslí si muž s domem a motorkou.
Kdybych měl smrt myslí si stařec...
Ale motorka, dům, žena, dítě i smrt je teď nebo nikdy!
Omlouvám se za pokus o citát z knihy Ivana Svitáka: KNIHA PREZENCE. Zkuste si ji přečíst je v ní vše...
Definitivně se s vámi loučí P.S. alias Slayd. THE END.

Já su starý bojovník!
Yardasan, 21.7.2008 20:21

Ještě neumírejte, rád Vás čtu. S pozdravem jK.

Odp: Já su starý bojovník!
slayd, 21.7.2008 20:39

Umírat pane Yardasan ještě nehodlám. Jen jsem chtěl říci, že v komentářích k tomuto článku už nechci nic přidávat a chtěl jsem to zde nějak pro mne ukončit.
Pokud se najde někdo, kdo bude mít chuť zde dále pokračovat - má samozřejmě možnost. Nebo si prostě napíše svůj vlastní článek. Moje komentáře k jiným tématům snadno každý nalezne kliknutím na autora / hlavní menu / a všechny komentáře daného člověka se mu zobrazí. To poslední sdělení není pro pana Yardasana, ale obecně pro všechny. Děkuji za projev vašeho zájmu... P.S.

Odp: Naši madí bojovníci!
Tony, 21.7.2008 20:57

Svobodní jsme a já osobně si toho velmi vážím. Ale svobodu si vychutnám raději jinak než prostřednictvím vinařské sekty. Zajímalo by mě kolik mladých lidí s Vámi navázalo spojení a má zájem.

Člověk chce stále více. Pokud se od této vlastnosti odprostíme nedostaneme se do situace, kdy si řekneme: „Kdybych měl smrt...“, protože budeme myslet na to jak nejlépe prožít každou minutu kterou máme (a není jich mnoho).

Odp2: Naši madí bojovníci!
slayd, 22.7.2008 8:01

Odpověď pro Tonyho. Žádný mladý člověk se nerozhodl mne kontaktovat. Na návštěvu přijela pouze paní inženýrka s dětmi z Brna. Bylo to příjemné setkání a jsme domluveni na dalším setkání na podzim při vinobraní. Další návštěvníci tam budou nyní 2x o prázdninách ze strany mé přítelkyně a samozřejmě jezdí i stálý brigádníci. Pokud si myslíte, že se nějak trápím, že vinařská komunita nevznikla jste vedle.
Opakuji své tvrzení. Já vyslal signál do vesmíru nebo chcete-li do společnosti a odpovědí mi bylo mlčení a nezájem. Proto nic nevzniklo, protože ta potřeba lidí prostě neexistuje. Já mám svůj klid a nemusím dále nic řešit. Pro mne je to vlastně také malé vítězství a získané poznání o stavu společnosti.
Abych se s vámi bavil o stáří, když vám je 20 let, to nepovažuji za smysluplné a vaši iluzi vám brát nebudu.
P.S.

Odp: Naši madí bojovníci!
Martin K., 22.7.2008 22:52

Neberte to že Vás ignoruju. Co jsem chtěl sdělit to jsem napsal, a nemyslím si že bych nějak dále obohatil diskusi na tohle téma.
S pozdravem šedá myš.

Pane Slayde, se zájmem jsem četl váš...
Jeliman, 23.7.2008 0:58

Pane Slayde,
se zájmem jsem četl váš článek i diskuzi k němu a čekal jsem, co se z tohoto tématu vyvine. Váš způsob podání myšlenky (signálu) mě přivedl ke třem závěrům: buďto jste naivní, nebo si potřebujete potvrdit svůj předsudek, nebo si děláte z lidí srandu. Jak vidím, z poslední odpovědi panu Tonymu, tak je pravdivá asi ta druhá, případně i třetí, možnost.
Nemohu uvěřit tomu, že byste na takto vyslaný signál mohl vážně očekávat něco jiného, než mlčení a „nezájem“.
Z vlastních zkušeností vím, že existuje mnoho lidí mladých, středního věku i starších, kterým se zajídají současné mezilidské vztahy a kteří by Vaši myšlenku přijali všemi deseti, pokud byste jí myslel vážně a férově.
Jenže tito lidé nejsou až tak naivní, aby nevěděli, že se po naších vlastech českých pohybuje převeliké množství různých guru, věrozvěstů a jiných šarlatánů, kteří jsou schopni je přimět k tomu, aby jim věnovali veškerý svůj majetek a navíc ještě na ně dřeli jako otroci.
Přijet někam, třeba přes celou republiku a teprve tam si vytvořit pravidla (stanovy, ústavu, řád, nebo jak to chcete nazvat) a navíc ještě s tím, že organizátor v případě, že se mu situace vymkne z rukou, zdrhne do lesa a tam z poza buka bude čekat, co se z toho vyvine, tak to by opravdu, ale opravdu byla síla.
Kdybyste celou věc myslel vážně a se znalostí psychologie, jak sám uvádíte, tak byste, jako organizátor tohoto projektu, musel předem stanovit alespoň elementární pravidla vzájemných vztahů, pravidla chování a jednání.

Jestliže celou tuto věc jste uzavřel s tím, že je to pro Vás také malé vítězství a získané poznání o stavu společnosti, pak raději můj příspěvek hned vymažte!

Odp: Pane Slayde, se zájmem jsem četl váš...
slayd, 23.7.2008 8:08

Děkuji pane Jeliman za váš příspěvek i panu Krebsovi samozřejmě. Já žádné komentáře a příspěvky ať své nebo jiných nikdy mazat nebudu. Váš názor akceptuji.
Věřte nebo ne. Pokud by k projevení zájmu lidí došlo, tak bych nějak jednal. Jakékoliv společenství lidí se může kdykoliv rozpadnout. Krachují celé firmy a lidi jdou zase jinam za štěstím. I ty na oko velmi dobře připravené projekty jsou někdy už za několik měsíců v háji. Měl bych i dva nejnovější příklady ze své práce. A nabrali lidi a ubytovali všechny mimobrněnské. Začali v únoru a v srpnu budou končit. Můj pokus byl sice výkřik do neznáma, ale byl myšlen úpřímně. P.S.

Odp2: Pane Slayde, se zájmem jsem četl váš...
Jeliman, 23.7.2008 23:44

Omlouvám se, pane Slayde, že jsem byl zřejmě příkřejší, než jsem zamýšlel. Ale poněkud mě vytočil závěr diskuse, který se mi jevil velmi nekonzistentní vůči původnímu článku.
Současně ale uznávám, že jste se alespoň pokusil podat pomocnou ruku i když, jak sám říkáte, byl to hlas v poušti.
Jestli se někdy ještě pokusíte o podobnou akci, měl byste si především stanovit, k jakým lidem se chcete obrátit se svou nabídkou a dle toho nabídnout, co nejvíce z toho, co po Vás budou asi požadovat.

Je třeba si uvědomit, že to asi nebudou lidé, kterým se v této společnosti daří a kteří jsou spokojeni s právním rámcem, vládou a mezilidskými vztahy, v této společnosti panujícími. (Kdyby se k Vám přece jenom takoví lidé přihlásili, tak si můžete být téměř stoprocentně jistý, že pouze koukají, jestli by se z Vašeho nápadu nedalo něco trhnout - máme přece tržní prostředí!)
Spíše můžete očekávat lidi, kteří hledají někoho, komu mohou důvěřovat, kteří hledají prostředí, kde se nikdo nebude snažit je okrást, či podvést, kteří chtějí mít jistotu, že když s někým vedou dialog na jakékoliv téma, tak téma dialogu budou nadosmrti znát jenom oni dva, kteří hledají prostředí, kde jim bude měřeno stejným metrem, jako všem ostatním (včetně autora projektu) a ještě mnoho a mnoho dalších očekávání.

Od psychologie je jenom kousíček k sociologii a kromě obecné psychologie bych doporučoval věnovat se i psychologii terapeutické. Ta Vám řekne o lidech možná trochu víc než psychologie obecná.
Na začátek by možná stačila „transakční analýza“.

Doufám, že jsem aspoň trochu odčinil podrážděný tón předešlého příspěvku.

Vysvětleno shora.
Engel, 24.7.2008 10:36

Ale pane Jelimane, někde v průběhu diskuze už pan Slayd vysvětlil (dle mého pochopení), že jeho projekt dopodrobna propracovaný a jeho podrobná a důsledná realizace, není v současnosti jeho cílem; že svoje téma uveřejnil spíše proto, aby se dověděl od diskutujících názory na předložené téma.

Odp: Vysvětleno shora.
slayd, 24.7.2008 13:42

Pane Engel. Není tak docela pravda. Já reagoval na vývoj situace a nechtěl nic svým jednáním předem ovlivnit. Chtěl jsem to nechat na lidech samotných, jejich zájmu či nezájmu. Počítal jsem s vážným zájmem maximálně dvou dvojic. Já se držím vždy při zemi... Víc slov a argumentů nepoužiji. Je to fakt. P.S.

V pohodě.
slayd, 24.7.2008 7:49

Pane Jeliman. Nic se neděje a všechno je tak, jak má být. Co se stalo... stalo se a co se nestalo, to se zřejmě stát nemělo... Díky vám za rady i vaše komentáře.
U mě by ti lidé rozhodně nic tržně neurvali. Nikdo by je sice neokrádal, nezneužíval, neoblboval apod., ale měli by pouze jistotu, že dostanou to, co svojí prací vyprodukovali a bezpečné zázemí, které by si museli ovšem také s mojí pomocí vytvořit. O nic víc nešlo.
Kdybych byl multimilionář, možná bych učinil pro vybranou skupinu lidí více, ale takto by to byl jen obyčejný kapitalismus s lidskou tváří, trochou ekologie, víry a snad i srandy... P.S.

Odp: V pohodě.
Juras, 24.7.2008 10:50

U mě by ti lidé rozhodně nic tržně neurvali. Nikdo by je sice neokrádal, nezneužíval, neoblboval apod., ale měli by pouze jistotu, že dostanou to, co svojí prací vyprodukovali a bezpečné zázemí, které by si museli ovšem také s mojí pomocí vytvořit. O nic víc nešlo.
Nojo, jenže to by řekl každej. Kdybys byl grázl a zloděj, tak bys taky říkal „já je okrádat nebudu“. Tady bych viděl ten problém, že se ti do komunity dostane ětší procento naivních lidí, kteří lépe sedají na špek komukoliv. Méně naivní jsou podezíravější a ani se nepřihlásí („to je zas nějakej podvodník...“). Takže celá ta komunita bude naivnější než zbytek společnosti a to je předpoklad, že se najdou jedinci, co ji zkusí zneužívat. Nelehká situace, se v tom angažovat. K tomu si přidej média, která o podobných aktivitách referují spíše nelichotivě, v lepším případě jen jako o exotech...

Nechcu nikoho strašit ani odrazovat (je mi to ympatické), ale každý by si měl uvědomit, do čeho jde a co se mu může stát.

Tohle beru!
slayd, 24.7.2008 13:30

Pane Jurasi, mi snad nakonec budeme vážně kámoši?
Já bych byl ohromně šťastnej, kdyby zájemci o velkou společnou domácnost byli naivní a čistí lidé, kteří přicházejí s dobrou vírou... Já bych je rád a ochotně chránil před zneužitím okolím a vzájemnými strachy.
O tom, že nejsem podvodníkem, slovy nechci nikoho přesvědčit, proto jsem navrhoval nezávaznou exkurzi a praxi na zkoušku. Všichni říkají musíš mít nějaký plán, ale já měl jen takový nejistý pocit, že si situace v mém životě žádá změnu. Říkám, zkusíš skočit do vody a budeš plavat.... Všichni uvidí, kam tě proud odnese. Zůstal jsem nakonec sedět u PC v teplém bytě.
Společnost se rozhodně netváří na lidi, kteří se straní hlavního proudu lichotivě. A úřady a počestní občané kují pikle, jak vše stížit a pokazit. To by byla také výzva a motiv k jednání. Stát se může skutečně cokoliv, ale nejhorší je, na konci svého života litovat, že jsme nic nezažili, protože jsme odmítli jít neprobádanou cestou. Můžeme samozřejmě také litovat, že jsme si natloukli hubu, když jsme mohli v klidu kecat svá moudra nebo je vyťukávat do PC. Já nejsem natolik moudrý ani starý, abych dokázal posoudit, co je lepší... Počkáme pár let a uvidíme?
Organizovat mladé lidi ... cítím, že to vážně není nyní můj úkol. Mlčím... P.S.

Odp: Tohle beru!
Tony, 24.7.2008 13:43

Čím více Vás čtu, tím více chápu co máte na mysli. V současné době nemám dostatek prostoru na prozkoumání tohoto zajímavého „projektu“. I přesto bych ocenil kdyby jste mi sdělil nějaký kontakt na Vás. Buď přímo zde v diskusi nebo na e-mail petr5@spoluzaci.cz ...
Jak jste napsal Počkáme pár let a uvidíme?

Odp: Tohle beru!
Juras, 25.7.2008 23:55

Jasněže budeme kámoši :-) Brňácimusí táhnout za jeden provaz, ne? ;-):-)

Mlčet nebo odpovídat?
slayd, 24.7.2008 14:46

Toť otázka. Mlčet = klid / možná zbabělost /, mluvit... kam to až povede? Své celé jméno a příjmení jsem Tony už jednou uvedl o několik komentářů nazpátek. Nevadí. Co tedy chceš? Telefonní číslo do práce? To je přeci jen moc drsné. Tedy e.mail? Dobře máš ho mít ty i ostatní. Ale já musím žít a pracovat. Mě ty komentáře nikdo nezaplatí. Slade222@seznam.cz Stačí? P.S.
Pozn. Já jsem opravdu živý člověk a ne fiktivní postava za svíce.cz s přezdívkou SLAYD. Chceš zajít na pivo?
Napiš kdy a kde... ??? EASY - NO PROBLEM!

Odp: Mlčet nebo odpovídat?
Tony, 24.7.2008 15:18

Děkuji. Samozřejmě stačí e-mail. Jméno přece není kontakt. Kdo vám brání v pracování?!

Odp2: Mlčet nebo odpovídat?
slayd, 24.7.2008 15:42

Ta svině práce mi brání v soustředění a dělám chyby.
Správná informace zní: již dříve jsem v komentáři sdělil své jméno, příjmení i kontaktní adresu... Stačí?
Jako dodatek bych uvedl, že bych svůj nápad založit vinařskou sektu, nepovažoval za projekt, nýbrž za obyčejnou myšlenku, která čeká na toho pravého realizátora, když se jím nestal sám autor této myšlenky... V dokonalé úctě P.S.

Filosofické loučení.
slayd, 24.7.2008 19:18

Člověk je inteligentní zvíře, proto je sám sobě věčným protikladem.
Jeho smysly se soustřeďují na něho, jeho myšlenky se vzpínají až k hranicím vesmíru.
Je tedy napjat na skřipci mezi těmito dvěma póly, aniž má naději, že tomu bude někdy jinak.
Spokojenosti se sebou může dojít jen čistě tělesná bytost anebo čistý duch.
V takové podobě se ovšem lidský živočich nikde na Zemi nevyskytuje. William Hazlitt

Lidská existence je růstem vědomí o vadách našeho bytí.
Cesta k dokonalosti je marná.
Pravou moudrostí je mlčení.
Když Buddha chtěl sdělit toto své poznání svým žákům, očekávajícím slova,
zvedl ze země květ lotosu - a mlčel.
Ivan Sviták - Kniha prezence

Pomalu odcházím. Vám zůstává zde vložená energie.
Možná se někdy vrátím. Možná nevrátím. Slayd - P.S.

Člověk je jen bublina,
v mlze lží chce pravdu pojmout,
když svůj zrak v dál upíná
vidí špatně nebo dvojmo

Spoléhaje na své smysly
nad mudrce moudřejší je
klamán na klam nepomyslí
zemře v bludech tak jak žije.
Robert Dodsley

Chceš-li změnit svět a nerozpoutat přitom válku,
běž na pole a přelož tam dva kameny!

Naslouchej zvukům Vesmíru a poznáš, že jsou tady skutečnosti, o kterých Ty nic nevíš a ony přesto existují. ... ÓM...

Konfrontace
Lipovan, 25.7.2008 10:02

Občane slayde, ještě se k tomu vrátím a vezmu to od začátku, je zde přes 200 příspěvků, snad se nedopustím duplicity: podobné komunity mají jeden velký problém a to je konfrontace s okolím. Komunita bude vždy méně výkonná, než okolní obyvatelstvo, měřeno v absolutních číslech per capita. Členové komunity se budou muset vyrovnat s tím, že si v komunitě přijdou na nižší příjem, než pokud by se pohybovali vně tohoto spolku. Dalším problémem je prostor. Předpokládejme, že komunita bude potřebovat nějaký větší objekt plus další prostory, například k zemědělské produkci. Dokonalá to sůl v očích pro okolní občany, navíc může dojít ke střetu s nějakým místním mocipánem, který bude hájit vlastní zájmy. Je zde zkrátka příliš mnoho problémů, které snadno převáží jediné „pozitivum“ členství v takové komunitě - a sice, že jsme se kategoricky vymezili vůči tomu nepřátelskému světu kolem nás a uzavřeli se v prostředí, kde nás má konečně někdo rath. Prostředí v České republice podobným komunitám příliš nakloněno není (málo místa a nezvyk), ale například na Novém Zélandě to funguje poměrně často, téměř na úrovni kibuců. :-)

Odp: Konfrontace
Yardasan, 29.7.2008 11:35

Myslím, že nemáte o komunitách v Česku dostatečné informace, ale Vy za to nemůžete, protože jak jste psal výše, komunity u nás se nemohou zatím příliš otevírat. Češi jsou příliš závistiví. S pozdravem jK.

Odp2: Konfrontace
Lipovan, 29.7.2008 13:46

No ovšem, jak také jinak. Pozdravujte ode mě toho vašeho vlastního lékaře a vlastního zubaře. Ať jim slouží zdraví. ;-)

Ženský hlas.
dobrakarkulka, 25.7.2008 17:34

Dnes jsem si přečetla celý článek a všechny komentáře mého přítele P.S. Nečekejte, že budu jeho snahu zde obhajovat nebo s vámi na dané téma polemizovat.
Jako učitelka používám Pc a internet k úplně jiným účelům, než jsou diskuze. Nakonec jsem ovšem prohlédla i některá jiná témata a myslím, že moji žáci, by zde mohli najít nějakou inspiraci. K danému tématu bych dodala, že i já bych měla k výběru ubytovaných v Mutěnicích co říci. Já bych souhlasila s bydlením nastálo pouze jedné dvojice a zbytek bych raději ponechala, tak jako dosud / formou brigádnických návštěv /. Já nadšení přítele pro jeho pokusy nesdílím. Nesnažte se mi prosím klást další doplňující otázky. Z mé strany jsem jednorázově řekla všechno. Kontaktujte přes e.mail P.S. já mám jiné zájmy. Všem kteří přemýšlí o podobných aktivitách, bych doporučila nejdříve přečíst knihu: Tři za králem šli - Magnus Mills. Já mám o takové cestě za štěstím silné pochybnosti... J.Z.D.

Ať žije česnek!
Lipovan, 26.7.2008 14:02

Slayde, až založíte vaši izolovanou společnost, mohli byste se mimo jiné věnovat pěstování česneku. Nejde o žert, myslím to smrtelně vážně. Jsem velkým, až nadměrným, konzumentem této skvělé plodiny. Problém je v tom, že řadu let je na pultech k dostání pouze česnek z Číny. Oproti českému obsahuje jen asi 10-20% užitečných látek, mnohem rychleji hnije a vysychá. Také podmínky pěstování česneku v Číně neodpovídají českým požadavkům: tuny chemie, lidská moč, těžké kovy. Cenově začíná čínský česnek zhruba na 70 korunách za kilo. Na určitých místech lze výjimečně koupit český česnek, který stojí asi 100-120 Kč/1kg. Klidně bych za něj zaplatil i 150 korun, ovšem to by musel být k sehnání. Českého česneku stačí k ochucení jídla jeden dva stroužky. Čínského můžete použít celou paličku a výsledek je stále neuspokojivý - stěžují si i slovutní kuchaři v drahých hotelích. Jednou jsem od kolegy v bývalém zaměstnání koupil kilo česneku ze zahrádky a ten byl skutečně jako břitva. Když jsem si dal pár stroužků na chleba, táhlo to ze mě ještě tři dny. Pokud uvažujete o vlastní zemědělské produkci, najděte v lánech trochu místa i pro česnek. Zaručuji vám osobní odběr několika kilogramů ročně. :-)

Odp: Ať žije česnek!
Jana, 29.7.2008 21:07

Lipovane, my máme letos česnek jedna báseň. Ovšem, jen pro vlastní potřebu. Stačí kousek země, pár metrů, a budete mít taky.

Žena a česnek = problém.
dobrakarkulka, 28.7.2008 17:51

Já chci být také zdravá. Ale kdy si vlastně takový luxus mohu dovolit? V týdnu vyloučeno! Tak tedy v pátek a budu smrdět celý víkend a možná i více. Pan Lipovan hovořil o třech dnech? Jak dlouho smrdí ten česnek čínský? Zašla jsem na Zelný trh a skutečně český modrý paličák stojí 120 Kč/kg. Velmi mne jeho vysoká cena překvapila a já si uvědomila, že bez něj žiji asi velmi dlouho. Nějaký česnek jsem kupovala naposled před několika měsíci a stál pod 60 Kč! Děkuji nechci...
Doma mám papriku i rajčata, které nám rostou mezi řádky ve vinohradu... a víte co ještě? MANDLE! Máme jich od loňska asi 70 kg ve slupkách... to by byla práce pro vězně. To je alternativa ke všem způsobům trestů, které v jiné diskuzi naši milí mužové navrhli. Já si tedy česnek odpustím a večer zajdu raději do kina na Sex ve městě. A musím se přiznat. Včera vzala ekologie na vinohradu za své. Stříkali jsme trávu postřikem, protože okopávat v 35 stupňích, to bych asi nepřežila.
Vyloupaná jádra vlašských ořechů mohu nabídnout po celý rok za 90 - 100 Kč za kilogram, víno dle druhu 35 - 40 Kč za 1 litr a ten český česnek vám přivezu z Brna. Máte zájem? Přijeďte. To jsem se ale rozkecala. Proč zde nediskutují jiné ženy? Asi vaří nějaký gulášek svému muži a shánějí čenek nebo pálivou papriku.
Tak tohle je fakticky můj poslední a asi zbytečný komentář. Nechci mít poslední slovo... J.Z.D.

Odp: Žena a česnek = problém.
Lipovan, 29.7.2008 7:42

Zašla jsem na Zelný trh a skutečně český modrý paličák stojí 120 Kč/kg.

No, rád bych tomu věřil. Nikoliv ceně, ta je v pohodě, ale tomu původu. Na Zelný trh v Brně bych zajet mohl, koneckonců ať zase jednou vidím, jak to vypadá na moravském venkově. ;-)

Odp2: Žena a česnek = problém.
Jana, 29.7.2008 21:10

Časopis Apetit vyhodnotil v posledním čísle Zelný trh jako nejlepší trh s ovocem a zeleninou v republice.
Ale pokud je střed Brna moravský venkov, kdepak je nějaké to moravské město?

Odp3: Žena a česnek = problém.
Lipovan, 30.7.2008 9:06

pokud je střed Brna moravský venkov, kdepak je nějaké to moravské město?

Bohužel nikde. Nejbližší město od naší největší střediskové obce leží asi 150 km jižně. Jeho okrajová část se jmenuje Kagran. ;-)

Odp4: Žena a česnek = problém.
dobrakarkulka, 30.7.2008 17:53

Brno = vesnice / dost profláknutej fór nemyslíte? / Moje sestra žije v New Yorku a loni si koupili letní dům v Severní Karolíně ve Wilmingtonu. Město má asi 450.000 obyvatel a ani američan netvrdí, že si koupili dům na vesnici. Já nejsem rozená brňanka a necítím žádný patriotismus k tomutu městu. Jen mi připadá to vaše přirovnání trošičku trapné. Za hezká města jižní Moravy považuji osobně Kroměříž / zámek, zahrady a skvělá diskotéka SLADY/ a Uherské Hradiště / nyní letní filmová škola/, v okolí hezké cyklostezky - až do MORAVSKÉ NOVÉ VSI / přírodní koupání / nebo Buchlovice - Leopoldov, Velehrad - samá rovina a potom kopec na hrad Buchlov... Konec místopisu. J.Z.D.

Odp5: Žena a česnek = problém.
Juras, 12.8.2008 15:44

Já bych mu řekl: „Lipovane, neštengruj kemo, nebo dostaneš do řepy a na cemr, než na tom zelňáku stačíš vypařit škopek“ ;-)

Odp3: Žena a česnek = problém.
dobrakarkulka, 30.7.2008 18:12

Odpověď Janě. Cituji článek Luďka Staňka - šéfredaktora FHM / sloupek otisklo 29.7.2008 METRO.
Praha se stala maloměstskou dírou...
Praha se dostala mezi nejdražší města světa. Pýcha?
Praha láká jen dva druhy turistů. Ty, co jezdí za pivem a sexem, a pak ty, co se rádi projíždějí v kočáře kolem Staroměstského nám. a cítí se romanticky... Jenže první druh už zjistil, že holky i pivo jsou lacinější v Pobaltí, a ten druhý zjišťuje, že jezdit kočárem po Palachově náměstí v době dopravní špičky a hrát si přitom na předminulé století, je poněkud idiotská zábava, která navíc rychle omrzí. Je prostě načase si přiznat, že se Praha stala ospalou maloměstskou dírou s předraženými cenami a nulovou energií. Jedinou budovou postavenou po roce 1945, kterou si turisté fotí je tančící dům... , rockové kluby končí v 11.00 večer, vedení města si myslí, že vše vyřeší nové nákupní pasáže.... Omyl. I v tomto je lepší Vídeň, Berlín nebo Barcelona a dokonce i Budapešť je turisticky zajímavější než Praha... Konec citátu.
Vlastní doslov: Na velikosti obce pánové nezáleží, záleží na tom, s kým tam život trávíme a jaká tam koluje atmosféra - energie. Na velikosti záleží pánové, věřte nebo nevěřte, ale to se netýká měst, ale úplně jiných oblastí našeho života. J.Z.D.

Odp: Žena a česnek = problém.
Yardasan, 29.7.2008 11:29

Myslím, že pokud Vám česneček smrdí, pak je problém ve Vás. Já jsem i s mojí ženou konzumentem každý den a je pravda, že někteří, kdysi v MHD v Praze to špatně snášeli. Dnes na venkově máme téměř absolutní svobodu a klídeček. S pozdravem jK.

Odp: Žena a česnek = problém.
Jana, 29.7.2008 21:12

S těmi mandlemi mě to zajímá. Koupili jsme dva stromky, prý to musí být kvůli opylení, ale jeden zahynul.

Daří se nám ale docela fíkovník. Letos je obsypaný, pár plodů z jarní úrody už jsme snědli, ta podzimní bude ale bohatá, nejspíš zkusím i uvařit fíkovou marmeládu...

Odp2: Žena a česnek = problém.
dobrakarkulka, 30.7.2008 18:16

Milá Jano. Mandloně musí být skutečně dvě a to je vše, co o nich vím... Loni nám někdo posbíral celou úrodu, ale já nelituji - sám sebe vytrestal, neboť to loupání patří do kategorie trestů pro vězně. Nechceš několik kilogramů? Přijeď si osobně... J.Z.D.

Odp3: Žena a česnek = problém.
dobrakarkulka, 30.7.2008 18:19

Ještě dodatek Janě. Já žádné marmelády nezavařuji. To je spíše téma pro Dámu. cz a tam já rozhodně nepatřím. Měj se fajn a pořádně míchej, ať se marmelády nepřipálí... J.Z.D.

Odp4: Žena a česnek = problém.
Jana, 31.7.2008 13:11

A jako bylo co, karkulo jedna?
Copak je něco špatného na zavařování marmelád?
Je to činnost nízká, vyspělých jedinců nehodná?

Odp5: Žena a česnek = problém.
slayd, 11.8.2008 7:39

Já bych si od vás např. palačinky s vaší domácí zavařeninou dal. Od mojí karkuly to ovšem očekávat nemohu ani náhodou. Jedině, že by se daly udělat palačinky celozrnné se špenátem apod. P.S.

Do třetice pánové.
dobrakarkulka, 29.7.2008 20:27

Už chápu, jak může dojít k dočasné závislosti na psaní komentářů. Kouknete - vidíte - odpovíte... Nějaké pokušení vás nutí se vyjádřit. Takže. Páni česnekáři!
Ikdyž E. Vilarová všechno o ženách vykecala, muži zůstávají nadále roztomilými zvířátky, které lze snadno nalákat a chytit do pasti. Kdybych já sháněla skupinu mužských otroků, můj inzerát by zněl následovně. Jsme atraktivní nezávislé ženy ve věku 20 - 30 let bez závazků, veselé a hravé.../ 2x černovláska, 2x blondýnka, 2x brunetka a 2x pihovatá zrzečka/. Hledáme své páníčky ve věku 40 - 60 let. Nechceme žádné navoněné svalnaté zajíčky, ale pravé muže.
Ideální sexy páníček má nejméně 20 Kg nadváhu, nerad se myje, smrdí mu z pusy, plivá, krká a vydává různé jiné exotické zvuky. U nás se budete moci konečně svobodně projevit a my vás budeme z celého srdce milovat a sloužit vám do roztrhání vlastního těla...
Pokud ještě váháte, zda naši nabídku přijmout či zamítnout, napíši vám pár důvěrnějších informací.
Ve vinohradu pracujeme za každého počasí zcela obnažené a jsme na cokoliv vždy připraveny... tzn. přinést... odnést... podržet... PŘEKVAPENÍ!!! Každý týden pořádáme tvarůžkovou párty se speciálním menu: např. hlemýždí pomazánka s česnekem a polibkem na mastná ústa. Už se nám všem sbíhají sliny...
Rychle odpověz. Prvních deset zájemců na zkušební víkend obdrží sice malou, ale velmi milou odměnu.
Na vaši odpověď se těší provozovatelka útulku pro sexuální štvance. MUdr. Doc. J.Z.D. CSc.

Ženský hlas č.4.
dobrakarkulka, 30.7.2008 18:49

Na radu svého přítele P.S. vracím zatím svůj poslední komentář zpět k původnímu tématu. My ženy jsme komunitu vzájemné pomoci založily již dávno. Učitelka, právnička, úřednice, šička, taxikářka a kadeřnice tvoří její základ. Každá pomáhá jak je potřeba a vzájemně se skvěle doplňujeme. Je to městská komunita a funguje bez písemných pravidel a záruk... založena na pouhé vzájemné důvěře jednotlivých matek už 9 roků...
------------------------------------------------------------------
Jsme trošku soběstačné a trošku nenasytné cca 30% mrchy, jak nás hodnotí přítel SLAYD. Ale máme velký podíl na duchovním vedení svých mužů. Nebýt Xantipy - nebyl by ani Sokrates... Rozumíte? My nejsme hloupé ani povrchní, ale musíte se nám dívat do očí, když s vámi hovoříme. Kouká snad vám nějaká ženská při rozhovoru do vašeho rozkroku? Nám jde o vztahy na prvním místě. Proto spolupracujeme a nevytahujeme se jako malí kluci. To je náš přízemní slepičí ráj...
A co zajímá vás muže? WOMEN SLIP? JaK VZNEŠENÉ...
Doporučím vám poslední knihu k zamyšlení. Název: SEMENA ŠTÉSTÍ. AUTOR: OMRAAM AIVANHOV.
------------------------------------------------------------------ Jinak mám dojem, že odpovědi některých jedinců jsou jako jednotvárná, suchopárná data uložená na hard disku svíce.cz, které správce dle potřeby vypouští. Emoce počítač nikdy nevykouzlí... a pokud se pod anonymními přezdívkami neskrývají živí lidé, kteří stojí o skutečný kontakt... ztrácí psaní komentářů a postřehů do vzduchoprázdna základní smysl. J.Z.D.

Odp: Ženský hlas č.4.
Shipper, 30.7.2008 19:00

Slepičí ráj? Z toho kouká tlupa feministek, vaše původní nabídka byla lepší a mnohem přitažlivější než Slaydova sekta nesekta.

Odp2: Ženský hlas č.4.
dobrakarkulka, 30.7.2008 21:00

Pane Shipper, byla jsem hrát tenis a nyní mám svůj osobní úkol, napsat e.mail sestře do USA - /přiletí v srpnu do ČR/. Nějak automaticky jsem klikla na svíci a místo sestře píši vám. Dost podezřelé... Závislost?
Slepičí ráj nepředstavuje žádnou tlupu feministek. Jde o pragmatické spojení sil, známostí a dovedností, abychom si ulehčily docela těžké živobytí v naší době a zabezpečily domácnost a potřeby všech členů rodiny.
Mám popisovat konkrétně o co se jedná? Hlídání dětí, velký nákup v Makru na jednu kartu s jedním autem třeba pro 3 rodiny, doučování dětí, stříhání vlasů za cenu materiálu + odměna naturálie / víno, švestky, meruňky, oblečení, právní porada, odvoz zdarma z diskotéky /nebo společná návštěva kina - děti hlídají doma muži. Je toho víc - včetně pomoci na vinohradu za stravu a bezplatný víkend na chalupě. Vysvětleno?
------------------------------------------------------------------
Říkáte, že moje původní nabídka byla lákavější a lepší než Slaydova sekta - nesekta... Tak proč se tedy nikdo nepřihlásil? Starý pes štěká, ale zřejmě nekouše...
Já myslím, že společně s přítelem říkáme oba totéž jinými slovy. Nevěříte? Tedy přijeďte a uvidíte na vlastní oči... Já příteli naposled domluvila kolegyni Elišku z práce. Pracovali společně na řádku... a jak už to bývá, nestačil se starý donchuán předvádět. Mluvil a mluvil a pořád byli někde v dáli... bedýnky plné... a Eliška se cítila jako princezna nebo mladá královna. Ostatní takto do dvojic rozdělení se potom také snažili více a práce byla hotova již za 5 hodin... Stimulace opačného pohlaví má obrovský vliv na výkon takto sestavené dvojice - zvláště pokud proudí vzduchem správné oboustranné feromony. Večer v zájmu morálky je nutno zavolat příslušné partnery nebo včas odjet domů. Tolik zkušenosti a praxe... Všichni víme, že svíce.cz je o diskuzi, no ale přítel se rozhodl o posun. Dovést diskuzi k činu a osobnímu setkání. Kdo to pořád ještě nechápe? Loučím se. Jdu psát sestře... J.Z.D.

Odp3: Ženský hlas č.4.
Shipper, 30.7.2008 21:17

Stimulace opačným pohlavím? Asi bych nedostal od kamarádky povolení...jinak Karkulko, pokud nejste zaregistrovaná, možná nikdo nevěří, že existujete, v poslední době se tu vyskytují různé pekařky, podnikatelé s.r.o atd. Ale jinak ta vaše tlupa vypadá jako bezva nápad, ovšem na sídlišti na severu Čech panují přece jen jiné vztahy :-)

Odp: Ženský hlas č.4.
Yardasan, 31.7.2008 21:13

Je mi Vás líto, že jste nenarazila na pořádného chlapa, ovšem, když Vám to tak stačí. Klobouk dolů. S pozdravem jK.

Odp2: Ženský hlas č.4.
slayd, 1.8.2008 7:43

Pane Yardasan - přijeďte toho superchlapáka ukázat J.Z.D. do Mutěnic. Já se také rád kouknu a přiučím...

Poslední nabídka...
dobrakarkulka, 31.7.2008 2:42

Platí pro muže i ženy / nejlépe páry /. Napište svůj stručný životopis a ten zašlete na e.mail dobrakarkulka@centrum.cz /Pozn. Vybraní zájemci budou pozváni na osobní pohovor/.
Jak jsem již dříve napsala. Pokud máte zájem o skutečný dialog mezi čtyřma očima, nezbývá než napsat, čekat a potom přijet... Jinak nikdo nic nezjistí. Moji existenci nezjistíte nějakou registrací na svíci, ale návštěvou v Mutěnicích. To je vážně všechno. Jdu do postele... pokračovat ve spaní...
Uzávěrka přihlášek 25.8.2008 Manažerka akce - SETKÁNÍ
J.Z.D se souhlasem P.S.

Uvidíme
Lipovan, 31.7.2008 8:14

V Mutěnicích znám asi deset lidí. Vzhledem ktomu, že v této jihomoravské ultrakatolické vesnici se toho utají asi tolik, jako doma v kuchyni, za pár dní vás na Svíci pozdravím osobně. :-)

Odp: Uvidíme
slayd, 31.7.2008 10:45

S tím ultrakatolicismem máte naprostou pravdu, ale zda se skutečně uvidíme - to silně pochybuji.
Budeme na chalupě nejpozději od3.8. - 10.8.2008.
4.8.1961 jsem narozen a budeme slavit... na zahradě.
P.S.

Odp: Poslední nabídka...
slayd, 31.7.2008 10:41

Dobrá Karkulko. Vstát ve 2.42 hod. a napsat komentář? Tomu já říkám oddanost věci. Co za to budeš asi chtít? Já už jsem velkej kluk a vím, že nic na světě není zadarmo. Vymalovat verandu? Jo, to zvládnu příští týden. Už nic nepiš - uvidíme se v pátek. Kdo nechce, stejně neuvěří ani těm nejpřesvědčivějším důkazům. Díky za spolupráci tvůj PAVEL. P.S. Slayd

Zpráva pro Martinu.
slayd, 1.8.2008 7:40

Včera mne navštívili kluci / Ondra a Martin /. Všechno odvolávám - nejsou to žádní vejtahové a lháři. Makat na stavbě ve 12.patře - kolik tam musí být asi stupňů? Jejich návštěva a posezení v hospodě byl pro mne ten nejlepší dárek k narozeninám...
Doufám, že i Martin se rozhodne letos přijet na vinobraní se svojí slečnou. Ty jsi dobrá matka - škoda, že jsi před několika lety nevydržela v partě. Půjčil jsem Martinovi knížku. Pokud dočteš na svíci až sem, tak tě na závěr pozdravuji. A drž se. Martinovi jsem domluvil.
Na 1. místě je maturita, potom práce a nakonec holka a auťák... Měj se fajn P.S.

Mužský hlas...
slayd, 1.8.2008 12:00

Pánové a dámy. Jsem opět mezi vámi. Holky stále mlčí a velcí kluci se slovně rvou, jak kohouti na jednom smetišti. Diskuze dospěla do bodu, že sice všichni mají dostatečný až nadbytečný počet informací, ale praktický čin stále chybí. Raději si každý honí své triko jako na střední škole v pubertě. Nakonec si začneme měřit kašpárky... Ale tohle není vážně zdaleka 20 centimetrů! Nebo se budeme chvástat, kdo výš na školním záchodku dostříknul? Navíc to už jaksi s tématem článku a celou diskuzí nesouvisí. Víte, jací muži dle posledních průzkumů snáze získávají srdce ženy a svlékají častěji jejich kalhotky?
Jsou to muži, kteří se nebojí dát najevo své city, dokáží si sami ze sebe udělat srandu, jsou docela snadno zranitelní.... atd. Naproti tomu chvastouni a seriozně - techničtí puntičkáři mají docela smůlu.
Výrok: a příští rok chci vstoupit do golfového klubu, připadá ženám velmi směšný... konec citátu.
------------------------------------------------------------------
Chcete slyšet starý fór na moji osobu? Kdysi jedna zhrzená láska na moji adresu prohlásila: JE TO SICE BLBEC, ALE DĚLÁ HEZKÉ DĚTI. Zdravím P.S.

Odp: Mužský hlas...
dobrakarkulka, 1.8.2008 20:04

Ty mužské hlasy mne děsí. Můj přítel mne nabízí na zkoušku Yardasanovi nebo Yardasana na zkoušku mě? Každopádně se mi okamžitě vybavil jeden moudrý citát: Nikdy nevystavuj zkoušce sklo a ženu.
A další trochu peprně ironický: Pro ženu je těžší zůstat věrnou v pokoji s postelí, než v pokoji, kde jsou jen křesla. Ženy mají smysl pro humor - bez obav pánové.
------------------------------------------------------------------
Každopádně bych toho pána, který mne tak nějak lituje, že jsem toho pravého jaksi nechytila, velmi ráda poznala a docela zblízka si jej prohlédla a intelektuálně poškádlila. Jenže tady na svíci, to nějak nefunguje. Diskutující mají rádi teplo svého domova a bezpečí anonymity. Ten druhý chvástal, co má prý 10 známých v Mutěnicích, ať nastraží všechny jejich uši. U nás na zahradě bude hrát 4.8. 2008 kapela Queen. Budu tam slavit já a celá sešlost /včetně Slayda/ a jeho vlastních i nevlastních dětí. Zazvoňte: HESLO - SVÍCE HOŘÍ !!!
Nashle v Brně cca za 1 týden... Vaše: J.Z.D.

Pro karkulku:
noční motýl, 2.8.2008 22:27

Zahráváte si s ohněm. Může hřát, ale i pálit a nakonec spálit.

Odp: Pro karkulku:
dobrakarkulka, 10.8.2008 16:55

Asi máte pravdu. Je příliš horké léto a všichni někdy potřebujeme trochu zchladit hlavu ... takže díky vám.
Všechno má svůj čas. Víno zraje až dozraje... potom se sklidí. Přijde burčák... pochod... vánoce a Nový rok.
Nikoho nehledám - všechno je jak má být o.k. J.Z.D.

Odp2: Mužský hlas...
Yardasan, 3.8.2008 23:08

Bohužel jsem šťastně zadán a intelektuálně se s ženami neškádlím, jelikož preferuji lásku a upřímnost. S pozdravem jK.

Odp3: Mužský hlas...
dobrakarkulka, 10.8.2008 17:01

Šťastná to vaše žena - chtělo se mi zvolat...
Hezky si užívejte společných chvil. Naše cesty se prostě neprotínají, ale není v tom naštěstí žádná tragédie vůbec pro nikoho. J.Z.D.

Odp4: Mužský hlas...
Yardasan, 10.8.2008 21:56

Ba, ba, právě naopak, štěstí pro oba ;-) Spozdravem jK.

Horni polovina clanku me celkem...
k, 5.8.2008 12:08

Horni polovina clanku me celkem zaujala, chapu ze nekomu dnesni spolecnost vadi a nedokaze treba jit za vysimi cili ve svete konzumu.

Ale nejde mi na rozum jedna vec; na zacatku si autor stezuje na povrchnost konzumnich lidi a na konci uvadi vycet jakyschsi mantrickych pravidel, proste vrchol prvochnosti... nejak povrchni paveda jako mantra? kdyby neco vyssiho, treba chi-kung nebo tak, ale takove povrchnosti jako mantra? :D dekuji nechci...

Odp: Horni polovina clanku me celkem...
dobrakarkulka, 10.8.2008 17:09

O tohle právě Slaydovi šlo. Vy jste to pochopil i bez návštěvy. A vyšší cíle? Když máte v ruce motyku nebo taháte po vinohradu 30 kg bednu plnou hroznů, tak vaše cíle jsou docela úpřimně velmi přízemní. Kdo cokoliv zkusí dělat prakticky / vyjma meditace o samotě/ brzy zjistí, že realita vlastní ideály zatlačí pěkně z výšin do pragmatismu všedního dne. J.Z.D.

Odp2: Horni polovina clanku me celkem...
Yardasan, 10.8.2008 20:50

Ano, ano, jen souhlas. Snad jen, že je to každého svobodná volba. S pozdravem jK.

Odp: Horni polovina clanku me celkem...
slayd, 12.8.2008 12:35

Pane K. Sdělím vám jednu nepříjemnou PRAVDU. Vaše osobní svoboda spočívá v možnosti odmítnutí všeho s čím nesouhlasíte, abyste jste se vzápětí nechal dobrovolně zotročit tím, s čím souhlasíte... viz. třeba chi - kung.
------------------------------------------------------------------
Navíc mi není jasné, jak bychom chi - kung použili v boji proti různým plísním ve vinohradu nebo sběru a zpracování hroznů? Náš cíl bude asi někde jinde. Nemyslíte? P.S.

Jednu dobu existovaly na Internetu...
Vlasatej, 6.8.2008 8:56

Jednu dobu existovaly na Internetu stránky ekovesnicky.org kde se daly najít odkazy na různé komunity po celém světě. V SK například Zaježka ( http://www.zajezka.sk ) atd. Rád jsem na ty stránky chodil na čumendu a vždycky se zasnil jak by to bylo fain takhle někde žít.
Všechny české projekty které jsem sledoval (o kterých jsem věděl ) zkomíraly pro nedostatek lidí. IMHO je ale velkej problém žít v nějaké komunitě a přitom zvládnout obživu, placení daní atd. Nedokonalost člověka způsobuje že začne hlodat červíček pochybností že třeba tamten dělá lehčí práci a já dělám tu težší. Každý máme jiné schopnosti, jinou vytrvalost, trpělivost, fyzické možnosti, slabosti atd. Podle mě se většina takových komunit časem právě z těchto důvodů rozpadne, pokud je pohromadě nedrží nějaké náboženství nebo tvrdý diktátor. Ale je to krásná myšlenka žít někde v „ráji na Zemi“ a při realizaci přeji upřímně hodně štěstí.

Odp: Jednu dobu existovaly na Internetu...
Yardasan, 6.8.2008 22:05

Děkujeme za podporu, ale nejde o ráj, jen o ulehčení a zpříjemnění života pro ty, kteří o to opravdu stojí. V naší komunitě nikoho nedržíme, kdykoli může odejít. Ani zde naši členové nemusí bydlet, jen pro komunitu pracují. Nám se například osvědčilo schování za s.r.o. pro případ majetkoprávních sporů. Jen v Česku jsme ve spojení s více než desítkou malých komunit. Nebudu se moc rozepisovat abych nebyl bombardován, snad jen, že hodně jich je například v Austrálii, nebo dokonce i v takových státech kolem Nepálu. Některé dokonce byly založené i Českými občany. S pozdravem jK.

Odp2: Jednu dobu existovaly na Internetu...
Vlasatej, 11.8.2008 12:42

Škoda že se nechcete více rozepsat, spoustu lidí by to určitě zajímalo. Ale je to celkem pochopitelné.

Odp: Jednu dobu existovaly na Internetu...
dobrakarkulka, 10.8.2008 17:19

Pane Vlasatej. Všechny termíny na sklizeň a pobyt v Mutěnicích jsou již pro letošní rok 2008 zadány.
Mohu vás ujistit, že žádný ráj na zemi nenabízíme. Nehledáme ani otroky a levnou pracovní sílu. Naše výzvy mají jediný cíl. Přijeďte - uvidíte - poznáte.
Většinou je docela legrace, ale někdy tečou i slzy a krev. A to platí doslova... J.Z.D.

Odp2: Jednu dobu existovaly na Internetu...
Vlasatej, 11.8.2008 12:40

Zdravím, já to nemyslel nikaj zle, tak doufám že se nikdo neurazil. Naopak, fandím komukoli kdo se dokáže z konvencí vymanit. Za pozvání děkuji, a hodně štěstí přeju.

Záhuba svatyně lidu.
slayd, 11.8.2008 8:09

Zdravím vás všechny. Nemohu si vzpomenout na autora knihy Záhuba svatyně lidu... Myslím, že by tam našli zvídaví čtenáři jasnou a praktickou ukázku, že komunitní společnost může reálně existovat a hezky se rozvíjet a prosperovat ku prospěchu všech svých členů.
Já osobně nevěřím na hromadnou sebevraždu cca 900 lidí této komunity. Proč by to asi dělali? Myslím, že byli trnem v oku, jak kapitalistickým magnátům v USA, tak byrokratickým aparátníkům tehdejšího SSSR. Za tichého souhlasu všech, došlo nakonec k jejich fizické likvidaci. Nikomu svůj názor nevnucuji...
------------------------------------------------------------------
Já osobně mám práce až nad hlavu a jsem rád, že je sezóna 2008 konečně vyřešena. Také téměř všechny úkoly na baráku byly splněny na 95%. Karkulka je velmi přičinlivá a nedá pokoj, dokud člověk nepadá na hubu.
Na závěr dne poté vítězoslavně prohlásí: udělala jsem toho více a lépe a míň jsem toho snědla...
Je to velmi soutěživé děvče a buďte si jisti, že večer spíte bez jakékoliv myšlenky. Zbývá jedině vzpoura, ale to ona včas vycítí a přijde s nabídkou výletu nebo... To nechám na vaší fantazii! A že ve vinohradu teče pot i krev? To zní opravdu hrůzostrašně. To si jen J.Z.D. asi vzpomněla, jak jedna pražanda řízla tu naproti nožem do prstu při odřezávání hroznů. Nyní všichni používáme nůžky Made in China - dovezené z USA.
Tak se držte při Zemi a přemýšlejte. P.S.

Nepříjemná pravda...
slayd, 12.8.2008 12:58

Všem hledačům štěstí. Maximální osobní svoboda člověka spočívá v možnosti, odmítnutí všeho s čím nesouhlasíme, abychom se vzápětí dobrovolně- vědomě či nevědomě, nechali zotročit tím, s čím vnitřně souhlasíme. To platí ve víře, při práci, v politice, v morálce, při sexu nebo v názoru co je krásné a co ošklivé... Každý žijeme v kleci svých vlastních iluzí.
Hrajeme si často na bohy - podřízené ovšem nechutnosti fatality. Na konci naší pozemské pouti stojí nahý a nemluvící živočich.
------------------------------------------------------------------
Hodně barevných dnů ve zbytku roku 2008 přeje P.S.

Šéfova pozitivní sekretářka.
dobrakarkulka, 12.8.2008 18:04

Sekretariát
Vinařská sekta s.r.o.
MUTĚNICE
pobočka - Brno

Sdělení členům, brigádníkům a náhodným návštěvníkům: Dodržujte vždy následující základní režim!
1/pracovat 2/ cestovat 3/ studovat 4/ milovat 5/ meditovat 6/ spát
------------------------------------------------------------------
Co bude zítra? Správná odpověď: HEZKÝ DEN.
Nesledujte předpověď počasí v TV - falešné předpovědi vás mohou negativně naladit. Že se má ochladit a dokonce pršet, to ještě neznamená zkažený den.
Navíc tady na jihu svítí sluníčko 200 dní v roce!
Sedněte hned zítra na kolo. Trasa? Mutěnice - Dolní Bojanovice - Josefov - Prušánky - Velké Pavlovice -Podivín - Lednice / Janův hrad, Minaret /... směr Pohansko? Možná... Já radím cestu na Nové Mlýny a potom dále na Dívčí hrady nebo opačně po hrázi do Zaječí a vlakem do Mutěnic zpět. Zdatnější to ujedou i nazpět na kole - téměř samá rovina. Happy a easy?
------------------------------------------------------------------
Pokud si chcete trochu pokazit dobrou náladu, doporučuji vzít na dovolenou následující oblíbenou literaturu mého přítele Slayda.
1/ Cioran - Nástin úpadku.
2/ Fernando Pessoa - Kniha neklidu.
3/ Jack Matthews - Schopenhauerova vůle.
4/Arto Salminen - Teorie sraček.
5/ Juha Sepala - Švihadlo.
6/ Martin Page - Jak jsem se stal hlupákem.
7/ Hermann Hesse - Stepní vlk.
8/ Robert Wright - Morální zvíře.
9/ Norbert Elias - O osamělosti umírajících.
10/ Sigmund Freud - Nespokojenost v kultuře. ATd. Atd. Atd. Atd.
Já osobně bych vám raději doporučila: 1/ Louise L.Hay - Miluj svůj život nebo 2/ M.Scott Peck - Nevyšlapanou cestou. Záleží na vás. Mějte se fajn. Pokusím se spravit Slaydovi náladu... Končím, jdu chystat večeři. J.Z.D.

Odp: Šéfova pozitivní sekretářka.
Jana, 13.8.2008 9:37

Slayde. Já vám nerozumím. Dobrou karkulku vám od začátku nevěřím. Přečetla jsem toho už dost od ženských, ale žádná takhle nepsala. Troufám si tvrdit, že takhle píše jenom muž a že ten muž jste vy. Ale když vás to baví.

Odp2: Šéfova pozitivní sekretářka.
slayd, 13.8.2008 10:54

Milá Jani. Věřit či nevěřit je vaše právo. Jak vidíte moje žena je asi natolik ovlivněna mojí maličkostí a mým despotickým vedením, že se mi docela začíná podobat. Navíc přečetla všechny knižní tituly, které uvádí jako moji oblíbenou literaturu. Je to jen zvědavá ženská. Ona už psát stejně víc nebude, protože se blíží konec prázdnin a začátek nového školního roku. Co ještě dodat? Chcete se s ní seznámit? Ta nabídka pořád platí! Proč donekonečna něco zpochybňovat, když je tak snadné se přesvědčit o skutečnosti na vlastní oči. Jak píše většina žen? Já myslím, že dost okecávají a nejdou přímo k věci. Ale znám i vyjímky. Mnohokrát zmiňovaná E. Vilarová nebo Martina Formanová - Skladatelka voňavého prádla. Tak se mějte. P.S.

Odp2: Šéfova pozitivní sekretářka.
vlk, 13.8.2008 21:37

Jano, ať je to jakkoliv, nechte to tak. Autor, nebo autoři píší pro nás, sami se baví a baví i nás. Nakonec i Laterna magika byla tak úspěšná proto, protože nikdo z diváků neviděl postavy herců. Svíce je něco podobného, vidíme jen to, co zamaskovaní neviditelní herci „osvětlí“. Ať se těm hercům dále daří všechno, čím nevinným lidem neubližují.

Odp3: Šéfova pozitivní sekretářka.
Jana, 14.8.2008 8:50

Jenže, narozdíl od Slayda, Karkulky, Vlka a dalších, minimálně o Ivanovi a Keltovi vím, že jsou to skuteční lidé, jako já. O Keltovi vím, i jak vypadá a jak vypadá jeho rodina. Stejně tak nepochybuji o existenci Jurase, Jimmiho, Shippera atd. atd.
Ale tyhle virtuální hry mě nebaví.

Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
dobrakarkulka, 13.8.2008 18:16

Jano, ty nevěříš na ženskou, která je schopna napsat jasný a přímočarý názor? Já vím, že většina z nás se bojí odtajnění svého pravého já a různými oklikami a používáním vytáček, odboček, slovních hříček, mezi řádky něco sdělují a přitom chtějí zůstat nepoznané a tajemné jako hrad v Karpatech. Já jsem jiná je nejčastější věta většiny žen a po jejím vyslovení se začínají chovat velmi hloupě a předvídatelně. Taková stupidní hra mne neláká. Já jsem učitelka s kvalifikací tří předmětů pro střední školy: matematika, chemie a němčina. Mohu tě ujistit, že jsem praktičtější a techničtější než můj přítel P.S. a taky vytrvalejší a psychicky odolnější. Kdysi jsme si dělali společný zábavný test z nějakého časopisu a Slaydovi vyšlo, že má mozek ženský a mě test přisoudil mozek mužský.
Já mám řidičák 15 let a P.S. má další zkoušku 26.8. 2008 / snad konečně projde /. PC, DVD, pračku, foťák ovládám technicky lépe než můj muž. On je zase ve všech dalších oblastech života moudřejší... a má např. lepší fantazii a intuici. Já musím mít všechno jasně naplánované / německý dril mi sedí /. Slayd zvládne spoustu věcí bez přípravy a spoléhá na momentální vnuknutí. Divím se, že mu to již 47let docela dobře vychází. Já bych v jeho těle nepřežila ani jeden den.
------------------------------------------------------------------
Dnes bude díky dlouhému komentáři studená večeře.

Od zítřka se na 100% musím věnovat své americké sestřičce. Plánujeme strávit několik dní u maďarských termálů. Potom už mne čeká školní příprava...

Brigádníky nyní nehledáme. Zkuste to příští rok.

P.F. 2009 Dobrá Karkulka alias J.Z.D.

Odp: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
Shipper, 13.8.2008 18:35

A jak to paní učitelko dobrakarkulko, že ve slovech mne, mě děláte stejné chyby, jako pan Slayd? Náhoda?

Odp2: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
slayd, 14.8.2008 7:58

No vidíte, čeho všeho si pochybující čtenář všimne.
Já vidím úspěch této diskuze v tom, že se přihlásilo celkem 9 zájemců o brigádu ve vinohradu.
Osobně si nejvíc cením zájmu mého nevlastního syna Martina. Já myslím, že tímto je téma pro mne uzavřené. Samozřejmě své názory, může zde kdokoliv dále zveřejňovat. Já se podruhé loučím a odcházím... P.S.

Odp3: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
ivan, 15.8.2008 0:02

Váš, Oldřich Nový

Děkujeme.

Odp: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
vlk, 13.8.2008 21:27

Karkulko, hoďte za hlavu termíny a kouzelná zrcadla, kterých se ptáte kdo je nejkrásnější a kdo je nejchytřejší. Dejte příležitost i jiným lidem být lepší, než jste Vy. Přijeďte se podívat do Letohradu se svými žáky. Každému z nich dejte za úkol, aby si představil, že je jedním druhem české fauny a v německém jazyce si „o svém druhu“ připravil krátký referát. Pana Slayda vezměte s sebou v kostýmu myslivce a s kamerkou, určitě bude souhlasit a nebude pochybovat o tom, že vás čeká zajímavé dobrodružství. Babičku někde přemluvte cestou, aby se výletu zúčastnila a připravila pro všechny do nůše pohoštění na oslavu svých narozenin.
Vlk tam na Vás čeká, vlk Vás nesežere, vlk už nemůže, vlk tam má svou lepší malou Karkulinku č.2, vlk se směje.

Odp2: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
slayd, 14.8.2008 8:01

Pane Vlk a další... Děkuji za komentář i nabídku.
Rád si i od ostatních nechám poradit s tipy na dobrý výlet, dobrou knihu, film, výstavu nebo sportovní akci.

Zdraví vás myslivec bez pušky /mně, mne, mě/- P.S.

Odp3: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
ivan, 14.8.2008 23:51

Pane Salyde, oslovena byla karkulka, proč děkujete ?

Odp: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
Jana, 14.8.2008 8:52

To je pakárna na n-tou.
Věřte mi, že učitelek znám dost a dost. Vždyť jsem taky jedna z „postižených“. Ale tohleto píše chlap, ani deformace povoláním to nevysvětluje.

Odp2: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
slayd, 14.8.2008 9:22

Tohle je pakárna na n tou - tohle píše chlap!? Jistě píše.
Některé ženy patří k plotně, jiné do postele a ještě jiné před tabuli. Kolik nabídek potřebuje průměrná učitelka se zálibou k zavařeninám, aby se dokázala přesvědčit o svém bludu ve kterém žije? Panu Jurasovi jsem dal nabídku setkání na židovském hřbitově. Vám nabízím mnohem veřejnější prostor v galerii Vaňkovka. Přijdete na kafe? Do příští soboty jsem volný muž bez rodiny.
Já se neskrývám za falešnou identitou. A J.Z.D. můžete taky poznat osobně v Brně od 25. 8. 2008, stačí jen nabídku přijmout a poté pravdivě informovat čtenáře svíce. cz. Tolik se bojíte pravdy? Nebo pouze nechcete přiznat svůj omyl? Já vám klidně napíšu pevnou linku a můžete mi obratem zavolat a domluvíme si schůzku.
Takový odvážný krok jsem sám od sebe ani neočekával.
Kostky jsou vrženy. Jano - jste na tahu!!! P.S.

Odp3: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
ivan, 15.8.2008 0:39

Slayde, tento příspěvek je fakt načichlý testosteronem. Až, až! A ta odvaha! Taky bych to od Vás nikdy nečekal.

Odp4: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
slayd, 15.8.2008 7:21

Pane Ivan, vy budete asi stejné krevné skupiny jako učitelka Jana. Odpovím postupně na všechny nesmysly.
Já myslel, že je to jen problém určitých žen, že se nedokáží vyjádřit věcně. Ale postihlo to nakonec i vás.
Já nezvu Janau ani kohokoliv jiného na milostnou schůzku nebo schůzku, kde bychom se měli stát kamarády. Já jen chci umožnit pochybovačům reálný kontakt a nic víc.... Pokračování za chvíli. P.S.

Odp: Sbohem prázdniny a čtenáři svíce.cz
ivan, 16.8.2008 14:42

...dobrakarkulko, učitel by se spíše vyjádřil,...,,s aprobací matematika, chemie, němčina. (kvalifikace?..,no dobrá!) Taky se nechte od Sayda pochválit, že si pamatujete datum jeho zkoušky na 16 dní dopředu. To já kolikrát ani nevím, který den v týdnu právě je. Tu oblíbenost drilu bych spíše přisoudil někomu, kdo má rád pořádek a řád, třeba dozorci ve věznicích, ne ženě, byť s mužským mozkem technokrata.

Hříšná provokace.
slayd, 14.8.2008 10:32

Již hodinu čekám na vaši odpověď. Vaříte oběd nebo kojíte dítě? Vy snad nakonec přemýšlíte, jak moji velkorysou nabídku odmítnout? Máte Jano problém!
Já žiji a karkula taktéž. Pro nikoho není problém nás osobně navštívit a poznat. Pokud jste z okolí Brna nebo se pohybujete občas v centru / nám. Svobody /, můžeme se klidně vidět již za 5 minut. Pokud se sama necítíte dobře, klidně pošlete nějakou náhradnici.
Štíhlou, inteligentní, milou dámu do 38 let rád poznám a všechny vaše pochybnosti rázem rozptýlým. P.S.
Čekám vaši odpověď do 16. 00 hod.

Odp: Hříšná provokace.
Jana, 14.8.2008 19:03

Tak fajn. Zítra dopoledne asi pojedeme do Brna. Ale setkáme se pouze v případě, že jste svalnatý, inteligentní, milý muž do čtyřiceti let, měříte nejméně sto osmdesát centimetrů a vážíte alespoň osmdesát kilo. Podmínkou jsou také černé krátké vlasy, vlnité či šarmantně prošedivělé nevadí. A zelené oči, i když šedé bych taky tolerovala...
A teď vážně. Vy jste pěkně namyšlený. Myslíte, že u počítače sedím celý den a čekám na vaše pozvání? A ještě s tak hloupými podmínkami? Abyste věděl, jediní, koho bych případně chtěla poznat osobně, jsou tady Ivan, Kelt a Juras. Protože je znám dlouho a jsou mi sympatičtí. Kelta a jeho rodinu vlastně znám alespoň z fotografií, on mě a moji rodinu taky.
Vizionářského vinaře se zálibou v zakládání komun a povídání si sám se sebou na internetu ani poznat nechci.

Odp2: Hříšná provokace.
Yardasan, 14.8.2008 20:29

Nikdo Vás přeci nenutí zde komunikovat - jen Vy sama. Naskýtá se jediná otázka neodpověditelná pro ženskou: tak co vlastně chcete? S pozdravem jK.

Odp3: Hříšná provokace.
ivan, 15.8.2008 1:08

Jana to má v hlavě velice dobře srovnané. Při každém novém tematu je pro mne její hodnocení jedním z nejočekávanějších. Věcný projev rozumu přikládám na stranu plus. K neargumetačním hrubostem pana Slayda se nevyjadřuju. Naopak, přál bych si Janinu častější účast, považuji ji za velice přínosnou. Iv.

Odp4: Hříšná provokace.
Yardasan, 15.8.2008 20:13

Každý to má v hlavě nějak srovnané. Pro někoho nepochopitelně, ale neznamená to, že je to nesmyslné. Život sám je nesmyslný. Proto tu debatujeme o hovně pořád dokola v různých článcích. Důležité je jestli nás to baví a co nám to dává. S někým se prostě sneseme a sněkým ne. A příště to může být naopak. Záleží na úhlu pohledu a na každém, jestli se dokáže přenést přes svou skořápku ega. Kdybychom byli všichni stejní a na jedné vlně, tak by tu byla nuda. A i když se někdo, včetně mne občas neudrží, tak snad se svět nezboří. Jen víc a víc... a dál a dál... S pozdravem jK.

Odp2: Hříšná provokace.
slayd, 15.8.2008 7:31

Učitelko Jano. Takto naivně a hloupě se nevymlouvají ani žáčci 1. stupně základní školy. Máte tady sice ochránce Ivánka, ale ten vám jen stěží pomůže napravit reputaci. Co vlastně chcete? Pan Yardasan správně komentuje, že to bude asi váš největší problém, říci jasně: co vlastně chcete.
1/ Nevěříte na existenci Slayda a psaní textů J.Z.D. a přesto s neexistujícím Slaydem komunikujete a na možnost setkání s J.Z.D. plácáte hloupé nesmysly...
Já vaši schůzku s vámi ničím nepodmiňoval. Můžete vážit třeba metrák a vypadat jak chcete... napsal jsem pouze, že pokud za sebe pošlete náhradnice, tak aby to pro mne zato stálo... ať vypadá tak nějak příjemně. Vás se tato podmínka rozhodně netýkala. Pokud si myslíte, že takto vyhýbavě a dětinsky musí psát nutně všechny ženy, potom se ani nedivím, že nevěříte v daleko lepší schopnosti jiných žen.
Co jste naposled četla mimo kuchařky? Zkuste Milenu Jesenskou - Cesta k jednoduchosti. P.S.

Odp: Hříšná provokace.
ivan, 14.8.2008 21:16

Slayde, toto není pozvání ale diktativní ultimatum.

Odp2: Hříšná provokace.
slayd, 15.8.2008 7:38

Pane Ivan, nabídka setkání není ultimátum, jen jsem chtěl celý proces urychlit. Vždyť já osobně žádné potvrzení své existence nepotřebuji, to si snad žádá vaše známá Jana a já jí pouze chtěl obratem velmi rychle splnit její přání... atd. Pořád dokola!
V jiném komentáři se ptáte proč děkuji panu Vlkovi za Karkulku. Neexistuje jednodušší odpověď. Protože moje přítelkyně odjela a navíc se rozhodla, že už dále komentáře psát nebude, což také sama napsala.
Já jsem svůj dvakrát odhlášený odchod nedodržel, protože jsem nedokázal nereagovat na pitomosti pod uzavřeným tématem... atd. atd. P.S.

Skandální odhalení!
slayd, 14.8.2008 15:55

Za pět minut vypínám PC a Jana mlčí jako hrob.
Kdo je tady muž či žena? Není nakonec Jana chlap a Slayd žena? Opravdu spekulovat se dá donekonečna. Seriozní návrh na vyluštění a odhalení jednotlivých účastníků nebyl přijat. Proč asi??
Kdo se tady ukrývá a mlží? A kdo mluví pravdu?
Já myslím, že po dnešním dni má většina čtenářů úplně jasno. A kdo chce plácat dál nesmysly, ať si je plácá...
------------------------------------------------------------------
Večer budu od 20.00hod. sedět u piva na ulici Merhautova - restaurace U LASA. Na zdraví - P.S.

Nejčtenější článek?
slayd, 15.8.2008 7:48

Vážení čtenáři. Pokud má tento nesourodý humbuk na svědomí zvýšenou čtenářskou odezvu - potom to beru jako pozitivum. Pro Janu, Ivánka a další nevěřící Tomáše dávám asi pátou nabídku ke skutečnému kontaktu. Stačí v telefonním seznamu najít společnost Alfa pasáž s.r.o., Poštovská 8/455, Brno a chtít hovořit se správcem budovy. Ti kdo to mají blíže, ať se zastaví v domě u Security Monit a oni je do mé kanceláře odvedou. Po - Pá - 7,30 - 16,00 Samozřejmě v pracovní době mne mohou pouze kontaktovat a domluvit si schůzku navečer nebo o víkendu. Setkání s J.Z.D. lze domluvit opět přes mojí osobu. Můžete mne také pozorovat osobně a klidně anonymně v hospodě u Lasa. Vezmu si tričko třeba s nápisem NIKE a domluvíme hodinu, kdy budu popíjet pivko. Včera jsme tam s kamarádem zatvrdli do 23.00 hod. a přidala se i dámská společnost. Jednotné menu- nakládaný hermelín.... Až po uši v pěně .... P.S.

Odp: Nejčtenější článek?
bird, 15.8.2008 10:31

Pane Slayd, někteří lidé se baví kritizováním jiných nejlépe z očí do očí. A to jim dělá největší radost a potěšení, jak ten kritizovaný člověk to emocionálně těžce prožívá. Na tom, zda se kritizovaný člověk „ polepší “, co a jak konkrétně udělá, kritikům ani moc nezáleží. A když se takového kritika zeptáte na přesné parametry jeho tzv. „ správné představy kritizované tématiky “, tak je takovou otázkou zaskočen, zmaten, neví, nechce a neumí odpovědět. Takový kritik je zpravidla pouze „verbální“ osobnost, která není zvyklá cílevědomě, důsledně a technicky řešit problémy. Typickou formou jeho kritiky je např.: „Mně se to nelíbí, nikdo jiný to tak nedělá.“

Odp2: Nejčtenější článek?
slayd, 15.8.2008 11:49

Nevím zda jsem pane Bird váš příspěvek dobře pochopil.
Pokud jste pozitivní vůči mému postoji, potom dodávám, že si myslím, že jsem různé tlučhuby pěkně převezl a udělal jim čáru přes rozpočet. Oni totiž nikdy nepočítali s možností, že se někdo jako P.S. najde a ve svém odhalení půjde až do úplných důsledků. Já to udělal a ta druhá strana najednou neví, jak reagovat a přitom se úplně neztrapnit. Moc seriozních možností se jim totiž nenabízí. Mohou jen donekonečna mlžit...
------------------------------------------------------------------
Pokud si snad někdo myslí, že osobní setkání potřebuji vyprovokovat za účelem, abych druhou stranu ponížil a zesměšnil, je docela vedle. Takový plán nemám. Dělat si z lidí srandu, jen pro vlastní potěšení mi nedává smysl.
Pokud si tady každý přisoudil nějakou roli, tak moje dobrovolná role spočívá v tom, že říkám, co si skutečně myslím a navíc dávám lidem možnost, ověřit si vše na vlastní oči. Není to žádná jejich povinnost, ale příležitost udělat něco jinak. Proč má zájem někdo, aby diskuze která má přes 300 komentářů, skončila bláboly - autor si z vás dělá blázny... vždyť on ani neexistuje a jeho žena nepíše žádné komentáře.... všechno je vlastně blbost a skočili jste Slaydovi na špek?
Já dávám zájemcům možnost odhalit skryté pozadí. Odhazuji svoji masku. Král je nahý! P.S.

Odp3: Nejčtenější článek?
bird, 15.8.2008 14:42

Jsem pozitivní vůči Vašemu postoji. Tedy správně jste to pochopil v první části Vašeho posledního komentáře, tedy SPRÁVNĚ je to NAD ČAROU.

Odp2: Nejčtenější článek?
Juras, 16.8.2008 11:23

To jste vymyslel krásný termín: „verbální osobnost“. Můžu to používat? :-) Děsně se mi líbí, pár lidí, na něž by se to hodilo, znám :-)

„Verbální osobnost“.
bird, 17.8.2008 20:58

Jurasi, klidně můžete můj termín „verbální osobnost“ používat, protože věřím, že ho použijete ve správné významové souvislosti.

Pro ostatní uvedu vysvětlující příklad:
Učitelka matematiky nebo geometrie by měla dětem vysvětlit nově probíranou látku klidně, logicky, s napřed na tabuli pečlivě připravenými přehlednými obrázky. Současně by na tabuli měla mít přehledně napsané a vypočítané asi tři příklady. Učitelka, která je „verbální osobností“, si s nějakou přípravou dopředu hlavu nedělá. Přijde a začne nepřetržitě mluvit co jí napadne a současně psát a kreslit na tabuli. Co se jí nevejde dole, pro to si smaže místo nahoře nebo kdekoliv jinde bez ohledu na to, zda mají děti mazaný text už zapsaný do sešitů nebo ne, bez ohledu na to, zda si to zapsaly správně, bez ohledu na to, zda stačí její překotný nesystematický verbální projev sledovat a chápat. Ona totiž ví, že rodiče doma dětem pomohou pochopit látku, kterou ona nemá ani schopnost ani trpělivost správně přehledně pedagogicky vyložit.
Většina absolventek pedagogických škol v současnosti je takto „ verbální“, nyní se tomu říká „komunikativni“. Není pak divu, že žactvo při matematikých testech také více píše, než logicky uvažuje, a proto nemá uspokojivé výsledky.

Odp: „Verbální osobnost“.
dobrakarkulka, 1.9.2008 21:08

Vy jste pěkný ptáček pane Bird. Musím vám poděkovat, že jste urychlil ukončení Slaydova psaní komentářů. On to chtěl původně vydržet až do 31.8. 2008!
Teď máme vymalovanou verandu a spoustu času na praktické záležitosti. Určitě to byla dobrá zkušenost. Ale musím říci, že já i bez psaní na svíci. cz, jsem sehnala 5 brigádnic a P.S. za 2 měsíce pouze čtyři.
Mějte se fajn a možná někdy naviděnou. J.Z.D.

Odp2: „Verbální osobnost“.
bird, 1.9.2008 22:04

Dobrákarkulko, nerozumím Vám. Asi proto, že nejsem učitelka. Ale vůbec mi to nevadí.
Jak dopadla zkouška v AŠ ? Děkuji za pozvání „možná někdy naviděnou“; kolik by bylo mou povinností předtím sehnat brigádnic a jaké kvality ? Jsem také z rodu „organizátorů“; nebylo by pak u Vás se mnou už „přeorganizováno“ ? A pana Slayda bychom poslali k počítači, nebo s brigádnicemi do vinohradu, nebo na pískoviště s dítětem a co bychom mu oblékly ?

Odp3: „Verbální osobnost“.
slayd, 2.9.2008 9:24

Pane Bird, nedělejte mi do ní... Mám vás oba pod kontrolou. Na takové ptáčky mám přichystané háčky i páčky. Nic ve zlým.
Pro mne je sdělení J.Z.D. naprosto jasné. Nevím čemu nerozumíte vy? Klidně se ptejte karkuly dál. Bude však odpovídat? Kdo počká ten se dočká. Mějte se fajn.
Své dítě hlídám za domem rád. Autoškolu jsem včera udělal a večer oslavoval s kamarády. P.S.

Odp4: „Verbální osobnost“.
bird, 2.9.2008 13:48

Pane Slayd, gratuluji Vám k úspěšné zkoušce v praktické jízdě v autoškole. Karkulku si hlídejte. Ale z mé strany Vám v tomto směru absolutně žádné nebezpečí nehrozí. Musím se smát, a vy byste se také naplno rozesmál, kdybyste věděl, proti komu jste žárlivě „vystartoval“. V tom je kouzlo „svíce“. Nechme ji tiše a tajemně dál planout tak, jako dál nepozorovány poplynou naše životy. A do toho Letohradu se všichni někdy opravdu podívejte; je tam co k vidění pro dospělé i pro děti. Pššš, zavřete oči, pro dnešek odcházím.

Odp5: „Verbální osobnost“.
dobrakarkulka, 2.9.2008 16:45

Do Letohradu se určitě zajedeme podívat. Konečně bude řídit můj muž. Já se tedy budu třást strachem.
Příští víkend jedeme na první sběr hroznů. Výhradně samé ženy - učitelky a já jsem samozřejmě vedoucí.
Jeden chlap by možná neškodil, ale snad si společně poradíme i bez něj. J.Z.D.

Šlo přece o to, jestli píšete příspěvky...
Shipper, 15.8.2008 12:54

Šlo přece o to, jestli píšete vy, nebo někdo jiný příspěvky místo dobrekarkulky nebo ne. Nabízet donekonečna osobní setkání nic nevyřeší. Jestli vaše přítelkyně či žena existuje, nebo ne, s tím nesouvisí. Já například věřím, že existujete vy, pouze jste podlehl pokušení si občas tzv.nahrát. Pokud tomu tak je, tak se ale nemůžete divit, že někdo zpochybní i existenci vaší...samozřejmě žádné důkazy nemám, je to pouze můj názor.

Odp: Šlo přece o to, jestli píšete příspěvky...
slayd, 15.8.2008 13:31

To není celá pravda pane Shipper, nahráváte falešným představám. Komentář od učitelky Jany ze dne 14.8. 2008 - 8.50 hod. cituji: Jenže, na rozdíl od Slayda, Karkulky , Vlka a dalších .... minimálně o Ivanovi a Keltovi vím, že existují... Ale tyhle virtuální hry mne nebaví. Nezpochybňuje snad tím mojí existenci?
------------------------------------------------------------------
Já nabízím jako jediné možné řešení setkání. Znáte nějaké jiné? Ještě jsem nabídnul telefon. Musí si jej vyhledat v seznamu, aby to neměla tak jednoduché.
A s mojí ženou se musí taky nějak vidět nebo slyšet, aby se jí mohla zeptat, zda texty napsala ona nebo já.
------------------------------------------------------------------
Co víc mohu pro odstranění pochybností udělat?
Mohou si společně na papír psát odpovědi na dané téma a potom bude jasné, jaký sloh která použije. Ale na to se musí opět někde potkat. Jiné řešení než donekonečna nabízet setkání neznám. Pokud to dokážete vyřešit jinak pane Shipper - očekávám váš návrh. P.S.

Odp2: Šlo přece o to, jestli píšete příspěvky...
Jana, 16.8.2008 9:08

Ale no tak. Samozřejmě existujete. I když nevím, kdo jste a co děláte. Ale ty ostatní si píšete sám.

Musím se Jany zastat...
Lipovan, 16.8.2008 9:30

Poslyšte, nemohu se zbavit dojmu, že vám jde o něco úplně jiného: žijete bez žen a rád byste se k nějaké dostal. K čemu takové okliky, karkulky, pekařky a kdo ví, co ještě? Zanechte fabulací a nebojte se přímočarosti; buď zabodujete, nebo ne. Víc možností není. ;-)

Konečné řešení - návrh.
slayd, 15.8.2008 13:56

Co kdyby pan Aleš Janda zastavil nyní vstup do diskuze k mému článku jako správce svíce.cz.
On to asi neudělá... Potom se musím definitivně skončit já sám s psaním komentářů. Nakonec kdo chce, může mne oslovit e.mailem, telefonem nebo navštívit osobně. Kdo chce, ať se ozve a koho baví přidávat další komentáře, které diskuzi téma už stejně nikam neposune, ať tak nadále činí. Já udělal akci a ta mi přinesla výsledek. Několik brigádníků, několik zájemců o návštěvu, oživení kontaktu s nevlastním synem, mentální cvičení mozku atd. Jsem spokojen. O.K.
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Nadále budu odpovídat jen ústně - telefon, os.setkání
V dokonalé úctě Pavel Sládeček alias Slayd - P.S.

Odp: Konečné řešení - návrh.
ivan, 15.8.2008 21:07

Gratuluju k úspěšnému dokončení náboráku. Iv.

Odp: Konečné řešení - návrh.
ivan, 15.8.2008 21:32

Přiložit k osobnímu pozvání poznámku, že náhradnice by byla taky dobrá, mám, pane Sládečku, zcela otevřeně za Vaše sebeponížení. Asi bylo trochu napěníno. Že?

Odp2: Konečné řešení - návrh.
Jana, 16.8.2008 9:06

Zdravím tě, Ivane. Včera jsme byli v Brně, s malou H. na kontrole s očičkama. Je to dobré a lepší se to, máme radost. Na nějaké schůzky k okouknutí pana S. jsem neměla čas ani náladu.

Odp3: Konečné řešení - návrh.
ivan, 16.8.2008 12:55

Za H. jsem rád, že se vše na dobrou cestu obrací. Ať to vydrží.

Mrchožrouti útočí!
slayd, 16.8.2008 11:50

Dva supi a jedna lvice nad mrtvolou Slayda pořádají intelektuální párty? Jenže nebesa se zatáhla a udeřil hrom a mesiáš vstal již druhého dne z mrtvých a pravil: vy jedna bando proradná, nyní budete souzeni vy! Bůh mladého mesiáše krotí slovy: slituj se synu nad bídnými tvory, neboť oni jsou bláhoví a sami nevědí, co činí...
------------------------------------------------------------------
Soudružko učitelko! Vy nevíte, kde pracuje Slayd? Tak proč si to nepřečtete? Pokud jste byla s dcerou na kontrole v dětské nemocnici v Černých Polích, stačilo nastoupit na tramvaj č. 5 a ta vás zaveze, až na náměstí Svobody. Projdete pasáží OMEGA a jste v pasáži Alfa - tedy na správném místě. Koukněte vlevo na knihkupectví u Ženíška, vpravo Alfa Mobil, vlevo Eddy Save Studio, vpravo Modeta, vlevo Čokoládovna Minach, vpravo Ha - Divadlo, vlevo Litex, vpravo kavárna Švanda a naproti máte vrátnici - security. Tam se zeptejte na správce budovy. To platí pro všechny!
------------------------------------------------------------------
Pokud se někdo další jako pan Ivan a pan Lipovan domnívají, že sháním ženu k seznámení. Nevím proč jim to vyvracet. Pokud chce nějaká přijít, ať přijde. Každopádně ať neváhá ani okamžik, neboť příjezd mojí přítelkyně a matky 8 letého syna, je příští sobotu.
Pro skutečné zájemkyně o seznámení s nezadaným mužem, bych si dovolil nabídnout svého kamaráda s jedním úvazkem, se kterým chodím 1x týdně do hospody u Lasa na pár piv. Určitě se nebude zlobit.
------------------------------------------------------------------
Musím přiznat, že jsem čekal komentáře po mém jako odchodu, daleko trapnější. Docela mile jste mne překvapili a pobavili. Přeji vám hezký víkend. Kašlu na předpověď počasí a jdu ven... Večer se podívám, zda někdo z vás přidal nějakou intelektuální perlu. Já bych raději od přivítal osobní setkání. Kdy půjde dcerunka na další kontrolu do Brna? A pokud jste muž nemusíte mít strach už vůbec žádný... Pavel S.

Odp: Mrchožrouti útočí!
Jana, 16.8.2008 12:45

Vy jste fakt číslo.
Někdy vás omrknu. Jen tak anonymně.
Na kontrolu za půl roku, do Brna samozřejmě častěji.

Otázka: Proč se pořád navážíte do toho, že jsem učitelka a do té fíkové marmelády? Proč si myslíte, že čtu jenom kuchařky?

Odp: Mrchožrouti útočí!
bird, 16.8.2008 19:52

Pane Slayd, Vy se nemusíte ospravedlňovat.
N E M U S Í T E ! Vy nemusíte ani odpovídat, ani se scházet, ani sdělovat např. to, jaký druh zubního kartáčku používáte a nebo v jaké velikosti si Vaše přítelkyně kupuje spodní prádlo. Zvědaví „svícaři“ se tak dostávají na Vaší straně daleko hlouběji, než sami dovolili nahlédnout Vám do svého nitra. Vy nemusíte být vždy a za každou cenu vstřícný. Zůstaňte trochu tajemný, abyste mohl zůstat zajímavější. Rozpáranou panenku, ve které už nelze nalézt nic nového, zvědavé děti obvykle zahazují.

Odp2: Mrchožrouti útočí!
slayd, 16.8.2008 22:46

Pane Bird, děkuji za vaši vstřícnou radu. Jistě to myslíte úpřimně. Budete asi dobrý člověk. Jen jsem vás chtěl sdělit, že vašeho postoje vážím. Na druhou stranu musím všem říci, že já ochranu ani pomoc nepotřebuji. Já dobře vím, kdy mám skončit. Moje hranice je prostě jen o značný kousek oproti normálu posunuta. Ti lidé na druhé straně, kteří se domnívají, že velmi nenápadným způsobem od P.S. loudí další a další podrobnosti a on jim naivně vychází vstříc, těm lidem říkám na rovinu:
JÁ JSEM TADY PÁN A SDĚLUJI VÁM, CO CHCI A ZÁROVEŇ VIDÍM, JEN MALOST A OPATRNICTVÍ DRUHÉ STRANY. Každý se baví na účet toho druhého. Skrývači se baví tím, že si myslí, co že to z chudáčka Slayda nevytáhli a P.S. se baví tím, jak tu hru na schovávanou pěkně předstírají. Samozřejmě je jen otázkou času, kdy to jednu, či druhou stranu přestane bavit... P.S.

Odp3: Mrchožrouti útočí!
ivan, 16.8.2008 23:29

Pane Slayde, nikdo z vás nic netahá a všechny informace, které zde poskytujete jsou Vaší vůlí tak činit! Nevím proč zesměšňujete práci jiných? Zavařování je obvyklou prací v mnoha domácnostech. Vaše vinaření také nikdo neponižuje, ani svoje děti nepovyšuje nad ostatní, navíc, pouhým tvrzením. Dialog dvou vinařů nad sudem by taky bylo bezva počteníčkem.

Přeju vám úspěšné složení zkoušky v Aš.
(bez ironie)

Světu mír! Proč ne? Bez zesměšnění věřím, že je to přáním mnoha lidí.
Iv.

Odp2: Mrchožrouti útočí!
ivan, 16.8.2008 23:37

Romantiku, ty pářeš panenky? Ale, ale, to je ale ošklivost.

Odp3: Mrchožrouti útočí!
ronantik, 17.8.2008 0:32

Ne Ivane, já panenky nikdy nepářu. Brání mi v tom etické a estetické cítění. Ale s birdem souhlasím a vím, o čem mluví. Z literárního hlediska se to jmenuje „příměra“, v bibli se tomu říká „podobenství“. Tou „nerozpáranou panenkou“ je myšlena celá osobnost člověka včetně jeho nepoznané a nezveřejněné 13. komnaty. „Tou rozpáranou panenkou“ je myšlena zvenku násilně odhalená 13. komnata osobnosti.
Napadá mne, zda suk ve dřevě skrýváš dospod jako vadu, nebo naopak dáváš navrch jako dekoraci ? Obojí je dle mého chápání světa možné.

Velké zklamání.
slayd, 16.8.2008 19:04

Odpovědi Jany i Ivana nejsou nic moc. Co se dá s takovým materiálem udělat? Odpovím.
1/ Ivane. Ty snad budeš potřebovat vědět, jak funguje celá naše domácnost? Představ si, že např. karkula všechno zapisuje do kalendáře. To znamená- je tam i termín mé zkoušky. Navíc ona mně osobně píše vzkazy ráno na lístek např. odpoledne vyzvedni Marka ze školy a přines ovoce a zeleninu. Já bych to totiž za 8 v práci zapomněl. Jinak tu zkoušku mi přeložili na 1.9. 2008. Nosím tu informaci na lístku v peněžence. No, vidíš Ivane - asi ji zapíšu po vzoru J.Z.D. do kalendáře/ten se snad do příští soboty neztratí/.
2/ Jano. Já tu učitelku zdůrazňuji, ale nijak nepodceňuji. Spíš provokuji, aby vzdělaná VŠ žena na úrovni zmákla namyšleného SŠ bez schopnosti získat řidičské oprávnění. Tedy zatím. Já ten řidičák dělám jen k vůli J.Z.D., jinak bych se klidně nechal od ní vozit až do konce svého života a v práci ho nepotřebuji.
Že jsem trochu exot? To ano! Ale nejsem nebezpečný.
Snad jedině sám sobě. Tolik povrchní charakteristika.
Psát za ženu? To bych jistě zvládnul a myslím, že to na svíci i někteří dělají. Proč vlastně všichni, co mne znají mlčí? Chcete znát celou pravdu o P.S. objednejte si jeho knihu. Má cca 130 stran a cena je 150 Kč za kus. Pokud budu mít alespoň 30 objednávek a zaplacených rezervací - dám ihned pokyn k tisku. Mějte se fajn.
Za chvíli jdu zapnout TV... Váš Slayd!

Odp: Velké zklamání.
Jana, 16.8.2008 20:26

Jo, tak vy snad máte mindrák z VŠ ženské s řidičákem? To bych teda v dnešní době nečekala.
A proto mi pořád omíláte tu marmeládu? Trapně? Vždyť marmelády, čalamády, šťávy atd. zavařuje i můj otec, manžel, tchán atd. A vůbec z toho mindrák nemají.
Je to svým způsobem relax. Tvůrčí činnost s okamžitou odměnou, jak popsal vaření jeden nadšenec.

Odp2: Velké zklamání.
slayd, 16.8.2008 23:07

A už jsme zase u klasických blbostí. Proč bych měl mít mindrák ze ženské s VŠ a řidičákem? Nyní jste asi Jano vy sama četla špatně mé obsáhlé komentáře. Já se ženou s VŠ a řidičákem žiji. Ten řidičák si nedělám proto, abych se jí vyrovnal, ale proto abychom se mohli střídat v řízení při delších cestách - třeba na Slovensko. Nebo když bude jeden z nás indisponován. Opakuji, že já bych se klidně nechal vozit do konce života od ženy a pokud bych měl ženu ještě např. bohatou, klidně bych jí dělal muže v domácnosti - všechno úplně bez mindráků a do celého okolí bych hrdě hlásil, jak se mám dobře. A to ze znalostí běžného lidu, že takový veřejný postoj vede k všeobecné závisti a pohrdání člověkem. Na konvence já totiž z vysoka kašlu. Konvence dodržuji pouze v pracovním procesu. Za to beru mzdu! Ale co mi nabídne okolí při hraní konveční komedie? Falešné přátelství, falešný obdiv a úctu? Takže : VELKÉ NIC!!!
Tedy alespoň pro mne nic. Fakt to začíná bejt pane Bird nuda. Musím si stanovit cíl. Např. Konec psaní na svíci. cz. neděle 17. 8. 2008 čas 19.00 hod. Asi to tak udělám. Tak ještě do tý doby napište někdo něco rozumného. A nebráním samozřejmě v psaní ani těm, co plácají nesmysly. Ztrapňují sami sebe. Nebo snad ne? Jdu si poslechnout M. Gombitovou - PARADISO. Omlouvám se za chyby v komentáři pro pana Birda - už je tam nechám / pár jsem jich viděl i jinde /. P.S.

Literární tvorba.
slayd, 16.8.2008 19:39

Nyní zkusím popsat telefonický rozhovor dvou žen.
Barunka: Ahoj Jani... tady Barunka.
Jana: Prosím tě, co se stalo?
Barunka: Víš... jak jsem včera zkoušela udělat ten...
Jana: Co je? Prosím tě nebreč... co jsi udělala?
Barunka: Já fakt nemůžu....
Jana: Prosím? Neblbni ... co je ti?
Barunka: Já jsem nechtěla ty sojové boby rozvařit...
/Barunka se rozpláče/
Jana: A ony se to rozvařily?
Barunka: Ne.
Jana: Tak proč teda brečíš... slyšíš Baruš?
Barunka: Já je pořád ochutnávala, abych je nerozvařila
a potom, když byl salát hotový... / promiň B. začne smrkat/.
Jana: Dalas ho vychladit do lednice?
Barunku: To víš, že dala... ale...
Jana: Tak už mi to proboha řekni, co se vlastně stalo?
Barunka: Když jsem nesla jídlo na stůl a chtěla si konečně v klidu sednout, stala se ... NEHODA!
Jana: Jaká nehoda? Spadla mísa? Nebo ty? Nebo - slyšíš?
Barunka: Proboha jak ti to mám říct. Děsně se stydím.
Nemůžu s Karlem ani spát v jedném místnosti... já se s ním musím rozejít a možná ostěhovat do jinýho města, abych ho už nikdy nepotkala...
Jana: A bylo to fakticky tak strašný?
Barunka: Myslím, že docela jo. Hned jsem běžela k oknu, ale on to slyšel - takže je to stejně všechno v háji. Rozumíš?
Jana: Už chápu. Promiň jsem pitomá. Už mi to došlo.
Teď nevím sama, co bych ti řekla...
Barunka: Můžu přijít k tobě... máš čas?
Jana: Přijď hned... určitě něco vymyslíme, už se tím netrap.
Barunka: Dík. Za chvíli jsem u tebe... Ahoj.
------------------------------------------------------------------
Pointa: Barunka narazí při svém rychlém odchodu ve dveřích na svého muže. A kam jako jdeš? Docela dost jsem toho slyšel. Ty se tady půl hodiny vykecáváš s tou pitomou krávou o prdu a večeře nebude k vůli tomu žádná?! To si rozmysli. Čelem vzad ke sporáku nebo jdu do hospody a uvidíme se až večer.
Barunka: Ale Jana mne čeká...?
Karel: Mám jí zavolat já? Dej mi její číslo.
Barunka: Tak já jí zavolám. Už se prosím tě nezlob.
------------------------------------------------------------------
A večer bylo všechno o.k. Dobrou noc P.S.

Žít svůj život.
slayd, 16.8.2008 23:18

Žít svůj život po svém - to byl dnes na NOVĚ dobrý americký film. Co jiného také zbývá.
V reálném životě buď sám sebou, stejně se to nedá donekonečna zatajovat. Doporučuji všem. Je to velké úleva dokázat přestat hrát roli někoho jiného a ukázat svoji normální tvář. Zkušejte to ovšem pomalu.
PRAVDA NÁS OSVOBODÍ, ALE NEJPRVE JE NÁM Z TOHO PĚKNĚ ZLE. Takže v neděli naposled? Myslím, že jo. P.S.

Totální destrukce...
slayd, 17.8.2008 8:15

Absence logiky ukrývá velké tajemství. Domníváte se, že už víte všechno o P.S. ale ve skutečnosti nevíte zhola nic. Nevěříte? Tak odpovězte na otázku! Kdo tedy vlastně pomazal kliku od fary vlastním lejnem?
Myslíte si snad, že k vůli tomu vstal Ježíš Kristus z mrtvých a v roce 1969 přistál v malé vesnici na Moravě? To asi těžko. Neměl my ten vatikánskej prasák sahat na zadek. Myslíte nyní, že on byl snad na chlapečky ? A zase jste vedle. Já jsem totiž opravdu žena! Jmenuji se Rebarbora Škrlová a jsem nevlastní sestřenice Barbory. S tou kauzou v Kuřimi tedy nemám nic společnýho. Mne trápí úplně jiný problém. Miluji totiž Emanuela Kočičku.
Emanuel Kočička je ovšem gay. Mám prostě smůlu. Takovej krásnej chlap! Proč nemůže být normálně bisexuální? Pořád tvrdí, že to není možný a zkusit to se mnou nechce. Snažila jsem se ho několikrát opít vínem, ale stejně z toho nikdy nic nebylo. Jsem nešťastná a deprivovaná a proto jsem si vymyslela Slayda a vodím lidi tady dva měsíce za nos, abych se tak pomstila světu, který mi nepřináší žádané potěšení. Psala jsem anonymně SALLY, ať mi poradí. Poslala mne... víte kam? K psychoterapeutovi. Není to veselé čtení viďte?
Pane Bird já raději přibrzdím nebo teď vykecám svoji třináctou komnatu. Ivan mne rozřízne jako hadrovou panenku a Jana tu ošklivost odhodí do koše. Přitom existuje tolik dalších vrstev, které ukrývám před nepřátelským světem. Proč zemřelo morče? To se také nikdo z vás nedozví. Až zemřu já, najdete všechno v mém deníku. Možná už to bude dnes. Vyrazím směrem do Lelekovic. Tam si dám dobrý oběd. Svíčkovou s brusinkami. A hurá na rozhlednu Babí lom. Nahoře bude jistě krásně. Dnes by to šlo. Večer se mi zdálo o mém letu. Roztáhnu křídla a letím... Jsem konečně svobodná! Možná mne ten výlet celou změní, takže nelze vyloučit, že mne zájemci o setkání, uvidí hned v pondělí 18.8. 2008 v PASSAGE ALFA, jako normálního muže. Čert aby se v tom vyznal... P.S. alias Rebarbora Škrlová

Divím se Slayde,
bird, 17.8.2008 13:59

že se necháte tak vytočit. Jeďte na rozhlednu, odtamtud nejsou vidět jitřící detaily, odtamtud je jen krásný celkový pohled. Tiše a sám se dívejte a radujte se, že žijete.

Odp: Divím se Slayde,
slayd, 17.8.2008 15:05

Já pane Bird nejsem vůbec vytočenej. Na rozhledně bylo krásně a letět se mi nakonec vůbec nechtělo. Nakonec jsem ještě zvládnul sladkou odměnu: 3 borůvkové knedlíky plněné skutečnými borůvkami a ne marmeládou! Asi mne trápí marmeládový komplex. V mládí na vesnici všichni zavařovali kde co. Někteří i sousedovic Maxipsa Fíka. Potom z něj udělali gulášek a zavařovali to do sklenic. Byl to Fíkový guláš! Fuj.
Ještě přidám několik monstrózních čísel a show Slayda navždy skončí. Musím přeci nakrmit ty duševní upíry. Já to zvládnu a oni potom třeba dají pokoj na chvíli jiným lidem. Obětuji se tedy pro své bližní... P.S.

Slayde, zdá se, že ,,odvážná školačka...
ivan, 17.8.2008 12:49

Slayde, zdá se, že ,,odvážná školačka, pekařka, úřednice, inženýrka, podnikatel a policajt jsou opravdu dobří kamarádi, protože píší ze společné IP adresy. 212.96.166 xx. Dobrákarkulka je mladice narozená teprve 25.7 2008, ta má sice jinou IP adresu, 212.96.166 xx, ale velice omezený komunikační prostor, rozdělený na dva datumové okruhy 25.7-1.8.....pauza......10-13.8 zase pauza. Asi náhoda. Vaše sexuální představy jsou Vaše věc, nerozebírám je. Mohl jste hned na začátku napsat, že jste rudý evangelista hledající společnost a brigádníky. Nikomu jste, krom pár neslušností neblížil, tak Vám není co odpouštět. Pište dál, docela se těším. Slayde, závazně si objednávám Vaší knihu. Když ji vydáte, tak dejte vědět.
www.IvanPlacák @ seznam .cz

Vaše ,,Světu mír„ a moje ,,Proč ne “ ! iv.

Odp: Slayde, zdá se, že ,,odvážná školačka...
slayd, 17.8.2008 15:18

Počítač nedokáže nikdy porazit živého člověka pane Ivan. A vaše tzv. důkazy se dají přeci snadno vysvětlit. Prostě kamarádi a známé mne navštívili, já je posadil k PC a oni mi vypomohli. Karkula si zase svůj e.mail založila pouze pro potřebu napsání textů na svíci. cz.
A jsme zase na začátku. Počítač má také jednu velkou slabinu. Je na něm malý čudlík - VYPÍNAČ a po jeho stisku je úplně bezmocný. Jak píše p. Bird já vám nemusím a také nebudu neustále vycházet vstříc a skládat účty. Třeba důkaz, že můj syn ujede 75 km. Jak bych to měl asi komu dokazovat? Musíte s námi sednout na kolo a jet. Podnikatele s.r.o., Pekařku i úřednici vám mohu nabídnout k seznámení úplně stejně jako svoji osobu. Vaše znalosti PC jsou vám v takové záležitosti k ničemu. IP adresa není důkaz neexistence jiných pisatelů na téže adrese. To je nuda! P.S.

Odp2: Slayde, zdá se, že ,,odvážná školačka...
ivan, 16.9.2008 23:48

Slayde, budete koukat ale ve znalostech PS jsem úplnej žabař, jenom si pamatuju kdo, co, a jak píše, toť vše. Třeba to vyčárování mezi odstavcema. Jak píšete ..,,Počítač nedokáže porazit živého člověka,,..Psal jste, že si chcete vyzkoušet psaní ženských rolí. No, to koukám, že mezi ně patří taky Podnikatel a Policajt, kterým si potvrzujete, že jste slušný chlap co nelže. Jinak, Odvážná školačka vám docela šla. Teď vážně!! Myslím si, že by byla škoda přestat psát. Já si vezmu z každého příspěvku něco, na každém něco je, i na těch Vašich, hlavně, že podnítí k přemýšlení. Iv.

Odp3: Slayde, zdá se, že ,,odvážná školačka...
slayd, 19.9.2008 8:34

Dopisovat komentáře zpětně je nesmysl. Všechny potřebné informace jste obdržel v mém e.mailu. Já nyní mažu svíci.cz ze svých oblíbených a jsem s pozdravem. Chcete ještě poslední pohádku?
------------------------------------------------------------------
V chudé chaloupce na okraji vesnice žila dospělá Karcoolka a její muž Ivánek. Ivánek furt po práci seděl u PC, protože neměli auto a nikam večer nechodili. Karcoolka si ovšem dávno našla svého sponzora v podobě bohatého lesníka, který žil u lesa na hájovně.
Za své hezké tělo inkasovala tučný peníz a s radostí běžela do Hervisu na letní výprodej zboží...
Narodily se jí postupně 2 děti. První bylo od hajného a to druhé Ivánkovo. Život šel v klidu dál. Jedenkrát týdně vyběhla Karcoolka se svým košíkem přes les. Šla navštívit svoji babičku v sousední vesnici. Do košíku naskládala buchty, které koupila ve slevě v Tescu a další suroviny dle rozpisu. Tak dlouho se chodí s košíkem na šukanou, až vás někdo uvidí. V lese na mítince uviděl dvojici starý a zlý pan Vlk. Několik let potom hajného vydíral, než definitivně skonal. Ivánek žil v blažené nevědomosti a staral se o své i to druhé kukaččí mládě. Když babička zemřela, chodila Karcoolka jen nepravidelně větrat do jejího domu. Ivane budeš hlídat děti a já zase jdu. Sotva odešla zazvonila u domu Ivanova tchýně. Kde je Karcoolka? Šla větrat dům... Běž za ní Ivane, řekla tchyně - já děti pohlídám sama. A tak se stalo, že Ivánek spatřil v lese na mýtině podivný obrázek. Najednou se proměnil v parohatého starého jelena a řítil se obrovskou rychlostí na svůdce své ženy. Hajný popadl pušku a jelena - paroháče odstřelil. Z toho plyne poučení: Kdo je zvědavý, bude brzy starý a kdo je zvědavý ještě více, bude nejspíš i brzy mrtvý.
Kacoolka se do roka provdala za hajného a žili šťastně až do své smrti a šukali spokojeně, i když byla jejich zestárlá těla plná infekčních bradavic....
/ poslední věta je narážkou na opravdu smysluplné téma, které nyní probíráte na svíci. cz./ Tak já už jdu a bez potlesku padá opona... Pavel Sládeček
------------------------------------------------------------------
Anonymním psaním názorů nikoho nepoznáte ani skutečně neodhalíte, co je zač. Kdo chce, může mne posoudit v reálném stavu. To je má trvalá nabídka!

Odp4: Slayde, zdá se, že ,,odvážná školačka...
Yardasan, 19.9.2008 21:37

Možná jste v zápalu svého vnitřního boje přehlédl, že zde na svíci se nediskutuje proto, abychom se poznali navzájem, natož se setkali. S pozdravem jK.

Slaydova show končí.
slayd, 17.8.2008 15:34

Pane Ivan, jaké erotické fantazie máte na mysli?
S tím farářem? To nejsou fantazie, ale holá skutečnost. Já mu tu kliku namázla proto, že on nechtěl pokračovat. Grázl jeden. Napřed jo, ale potom se lekl kříže? My holky jsme pořádné potvory. jen si vemte toho Kulínského. Chudák je to. Bavila jsem se o tom s Ester Kočičkovou a ta jasně řekla, tak jak to umí jen ona. Podívejte, dámy i pánové na těch zájezdech bylo dost dusno a zároveň tak trochu ehm PŘEPÍČENO a ten kulich na to skočil... Samozřejmě jeho chyba, ale holky ruku na srdce... kdo dává impuls mužům... mno - pustíme si raději nějakou jinou písničku a potom budeme pokračovat.
------------------------------------------------------------------
Pane Ivan. Texty které jsem napsal jako žena, nejsou mé erotické fantazie, ale ukázka toho, že jsem schopen napsat dialog dvou žen a tak vůbec. To je literatura!
Děkuji za objednávku mojí knihy. Další prosím? P.S.

Od sekty k sexu a zase zpět.
slayd, 17.8.2008 15:56

Proč vlastně tady P.S. tak dlouho prudí. Chcete snad říci, že 2 měsíce udržet diskuzi živou je nějaká hračka?
Tak si to příště vyzkoušejte sami - vy chytrolíni!!!!
Proč... proč... a proč? Každá sranda musí někdy skončit.
Když se policajt zeptal Rebarbory Škrlové. Co má prosím znamenat ta lidská noha v ledničče? Po pravdě mu odpověděla: já se svého muže neptám, kde chodí nakupovat maso. Uvařím pokaždý to, co přinese...
Ale ta noha vám nepřipadla divná? Noha.. noha pořád noha - rozčíluje se Rebarbora. A jedl jste vůbec někdy...? Na tomto místě policejní protokol končí... Jsou na něm zbytky služebního oběda. STOP!
------------------------------------------------------------------
Hledání smyslu Slaydova psaní.

1/ P.S. dostal od svého šéfa úkol: nějakým netradičním způsobem přilákejte do Alfa pasáže v Brně větší počet návštěvníků / uvidíme v pondělí / Budou větší prémie?

2/ P.S. chtěl sehnat brigádníky do Mutěnic - podařilo se částečně / 4 přísliby a 5 zájemců o návštěvu /

3/ P.S. chtěl propagovat sám sebe a svoji knihu a tím získat finanční prostředky / výsledek 1 objednávka /
Budou další?

4/ P.S. a nuda v Brně? Všude chleba o dvou kůrkách

5/ P.S. a psychické problémy? Nutno ověřit!

To je asi tak všechno. Ještě na vás mrknu před 19.00 hod. Na poslední shledanou se těší Pavel Rebarbora

Upíři jsou nasyceni!
slayd, 17.8.2008 19:16

Tak se mi to nakonec přece jen povedlo? Plná bříška mají mojí krve a chrápou vzhůru nohama zavěšeni...
------------------------------------------------------------------
Dávám poslední sbohem svíci.cz a možná s některými v reálném světě brzy naviděnou. Objednávky na knihu pište raději přímo na můj e.mail: Slade222@seznam.cz
------------------------------------------------------------------
Loučí se: Pavel Rebarbora alias Škrlová - Slayd.
Titul: Provokatér a virtuální hříšník
------------------------------------------------------------------
V Brně, dne 17. srpna 2008 v.r. Pavel Sládeček

hacking a bank account
mariam edin, 2.2.2019 13:04

VOCÊ PRECISA DE UM SERVIÇO DE HACKING GENUÍNO E PROFISSIONAL? Por favor, entre em contato com ALLIANCEHACKER999@GMAIL.COM
eles são um grupo de hackers profissionais com muita experiência. você pode testemunhar por si mesmo entrando em contato com eles hoje. Eles penetram todos os bancos de dados de sites sem qualquer sinal de rastros ... os serviços são 100% seguros e garantidos com a ajuda de software de penetração não rastreável. Os serviços incluem os seguintes, como
Carregamento de bitcoins sem pagamento antecipado
eles fazem crédito de conta com cartão de crédito sem adiantamento
SPYWARE PARA TODAS AS CONVERSAÇÕES DE MÍDIA SOCIAL
Western Union MTCN
Remoção de pontuações de crédito antigas
Notas universitárias mudando
Hackear o Facebook
Hack do Twitter
Web site caiu hack
Hack de servidor
Hackear o Skype
Bancos de dados hack
Word Press Blogs
Computadores individuais hacks
Conta do PayPal hack
Apagar ficha criminal e hacking
Conta de e-mail hackear ETC. Para mais detalhes, entre em contato
ALLIANCEHACKER999@GMAIL.COM

Zažil jsem za socialismu tady jednu...
Neuvedeno, 4.2.2019 23:07

Zažil jsem za socialismu tady jednu ženu v ulici co si vzala prášky a pak přijela sanitka a konstatovala, že už jí není pomoci a odvezli jí do márnice.
Pak jsem zažil jednoho asi invalidu za kapitalismu, že se tady v parku upálil a ani pes po něm neštěkl. Jen byl takový malý stručný článek o upálení v novinách.
Dnes jsem se dozvěděl, že v Česku se zasebevraždí ročně 1400 lidí a že jsme v tomto velmoc v současné Evropě i ve světě, ta naše obrovská sebevražednost na 1000 obyvatel našeho státu.
Přitom se stále jen mluví o Palachovi, jaký to byl hrdina, ale o roční sebevražednosti 1400 osob v minulém roce se neřekne ani slovo.
Měli bychom se zamyslet, proč se tomu tak děje.
Já si tedy myslím, že je to z důvodu bezohlednosti okolí vůči bezpráví a nespravedlnosti a též vůči utrpení a otupělost lidí při pozorování utrpení u druhých.
Nedávno se objevila zpráva, že bylo vynalezeno takové iglú, ve kterém mohou bydlet lidé bez domova a že se tam ohřejí vlastním teplem a nezmrznou a že se takovéto iglú rozdává bezdomovcům.
Co k tomu dodat. Je to spíše taková náplast na to, že se něco dělá. Vlk se nažral a koza zůstala celá, nebo jak se to říká. Jenže ono je to tak, že nemocný člověk jako je bezdomovec se také v noci potí a v takovém miniatůrním iglú se pochopitelně spotí a začne mu být zima z mokrých šatů a měl by se převléci z těchto šatů, jenže jiné šaty nemá a tak se nachladne a zemře. Toť holá pravda. Přežije jen zdravý bezdomovec a to je spíše mladý migrant od někud z jižní Evropy. Nikdo jiný v tom iglú nepřežije.
Je to asi jako s tou naší dokonalou péčí v nemocnicích. Tam také přežije člověk, když je operován na tu jeho jedinou nemoc, kterou dotyčný specialista lékař umí léčit. Když je pacient nemocný na více nemocí, tak už si s tím nemocnice povětšinou neumí poradit a tak je jeho deportace do nemocnice jeho posledním zastavením před smrtí. Pak už je jen rakev.
Podobné je to s těmi sebevrahy. Důvodů sebevražd je spousta. Jenže nejsou ti, kteří by byli schopni se vžít do jejich problémů a už vůbec není nikdo takový, který by jim byl ochoten pomoci. Když to není jejich vlastní rodina, tak už tu není nikdo. Jenže rodiny se rozpadají, protože se dnes zvýhodňují v soudních procesech a i jinde jedni členové domáctnosti oproti druhým nespravedlivými rozsudky, nedostupnosti přístupu k soudům díky velkým nákladům na soudní proces díky zazobaným soudcům a právníkům a také zoufalé přísnosti úředníků všech možných úřadů. Státní úředníci jsou dnes občané z bohatých rodin, kteří se do úřadů dostali díky svému bohatství, či bohatství jejich manžela přes různé stranické příslušnosti těchto osob. Tito bohatí občané jednají asi tak jako francouzská královna, které za francouzské revoluce se dozvěděla, že lidé nemají na chleba, tak jim poradila, aby si kupovali buchty, či koláče, že těch je dost. Nebo tak nějak to tenkrát bylo.
Díky snobismu a autismu velkého množství současné populace schází kolektivní duch a soudržnost kolektivů. Ti pak jen trochu slabšího jedince neudrží v kolektivu, naopak jej ještě z kolektivu vypudí posměšnými poznámkami a soustavným vysmíváním a předváděním jejich neschopnosti. Prostě posměvačnost jak kantorů vůči žákům, tak pak žáků vůči slabším spolužákům je velká chyba dnešního školského systému. Dřív když někdo zlobil, tak ho prostě kantor praštil rákoskou, ale bral ho stále jako součást třídy. Dnes, když má dosáhnout kantor, aby třída podávala větší výkon, tak se musí tomu nejslabšímu posmívat, aby se třída lépe učila. To je celý ten výsledek zákazu drobných tělesných trestů, které je dnes tak požadován. Výsledek je velká sebevražednost. Může za to školský systém.
Pak ovšem může být sebevražednost díky alkoholismu a nezaměstnanosti a díky rozvráceným rodinám. Další důvod sebevražednosti je i přehnaná touha lidí mít se dobře za každou cenu. Lidé se pak předluží a neví jak pak s toho kola zadluženosti vybruslit a vidí bezvýchodnou situaci. Další důvod je zneužívání zadlužených lidí některými lidskými typy a hyjenami, kteří na této situaci vydělávají. Především bohatými lidmi, kteří levou zadní stačí zabránit druhým, aby si něco vydělali likvidací konkrence. Takových firem je obrovské množství. Konečně každý z nás má v sobě zakořeněno to, že raději koupí stejné zboží laciněji než dráž a neuvědomuje si, že vlastně i on třeba někomu ublížil tím, že cena toho zboží byla přemrštěně levná jen proto, že dotyčný se toužil vůbec nějak uživit i když na konto jeho zdraví. Člověk žije na vrcholu potravního řetězce a tak vše okolo sebe tak trochu shromažďuje bez velké námahy, aniž by si to uvědomil, že vlastně všechny ty slabší obírá o živobití.
No a u kapitalismu je toto vyžírkovství a sobeckost uváděno jako schopnost dotyčného být úspěšný a dáváno na obdiv.
Ovšem je zase také pravda, že jsou schopni někteří lidé dokonale parazitovat na druhých a to je pak zase odvracená část mince. Je třeba se tedy pohybovat někde uprostřed mezi oběma mantinely. Nenachat se okrádat a zároveň i umět rozdávat, když se člověku podaří být nějak úspěšný ve vydělávání peněz. A hlavně zbytečně neutrácet za nesmysly, které nejsou nijak přínosné pro nikoho, nebo jsou téměř nepřínosné. Když člověk na příklad nákladně cestuje, tak by měl vše zachycovat na kameru, aby se s tím podělil s dalšími občany v televizi atd.

Další dnešní náhrada za fyzické tresty...
Neuvedeno, 5.2.2019 10:28

Další dnešní náhrada za fyzické tresty je u učitelů řvaní na žáky. Psychicky slabší nátury tyto řvací šoky těžko snáší a duševně se sesypou, nebo nejsou pak delší dobu schopní řádně vnímat vyučování. Kantoři s tohoto vlastního řvaní sami ohluchnou, protože na to není stavěný bubínek ani kovadlinka a ani třmínek. Prostě se opotřebují. Další metody zajištění pořádku ve třídě je bouchání se dveřmi. Prostě chování kantorů a následně i žáků hrubne. To co dříve byl výraz zavrženíhodný se dnes stává normální atd. Vše jako následek zákazů drobných tělesných trestů, jako je dostat rákoskou přes ruce, nebo vytahání neposlušných žáků za vlasy. Tyto tresty byly sice utrpením, ale člověka nezničily duševně. Nové tresty ničí člověka duševně, jako je řvaní, posmívání, psychické ponižování a jiná šikana. Ty jsou dnes v našich školách bohužel běžné. A následek je vysoká sebevražednost.

Zvláštní oddíl by se dal napsat pro...
Neuvedeno, 10.2.2019 10:06

Zvláštní oddíl by se dal napsat pro zkrácenou délku života. Není to tedy přímo sebevražednost, ale stejně jde o výraznou ztrátu pro celé společenství, když někdo umře místo v osmdesáti, tak v padesáti letech, kdy by mohl ještě dlouhou dobu přinášet hodnoty rodině a i celému státu.
Zde je nejdůležitější zmínit narkomanství. Tedy braní drog a alkoholizmus. Oboje je návykové a obojí vážně ničí charaktér člověka a způsoby jeho chování.
Zde je důležité podchytit toto chování v brzkých začátcích. Posílat tyto lidi do léčeben a odvykacích táborů. Následně mít nad nimi pravidelnou kontrolu do konce života, protože se bohužel objevují časté recidivy.
U kuřáků jde taktéž o návykovou látku. Ta však nemá tak velký následek na výkony člověka, alespoň duševní, takže většinou sice způsobuje předčasnou smrt, ale daný člověk alespoň nedemoralizuje společnost okolo sebe. Může se také sám dobrovolně rozhodnout jít se léčit, když doktorovi oznámí, že o to má zájem a děje se to většinou bez toho, aniž by přestal být schopen vydělávat. Kuřák se nadýchává kouře a tento kouř se váže na červené krvinky, takže červené krvinky nejsou schopny přenášet dostatečné množství kyslíku na okysličení organizmu. Kuřák tedy vlastně nemůže dělat namáhavou tělesnou práci a jestli jí dělá, tak si ničí rychlým způsobem organizmus a také srdce. Pak následně umírá předčasně buď na rakovinu, nebo na nedostatečnost okysličení končetin, či poničení srdce.
U kuřáků by vlastně se dal návyk kuřáctví nejlépe odstranit, když by se dělal důkladně a dále, kdyby přeučení nekuřáci nepřicházeli do styku s kuřáky.

Jogurt levně.Jen jsem chtěl...
Neuvedeno, 19.2.2019 22:28

Jogurt levně.
Jen jsem chtěl veřejnosti říci, že existuje dobrá možnost si lacino vyrobit sám jogurt.
Dělám to tak, že si koupím bílý jogurt, malou misku, dnes asi tak za 5,9 Kč. Pak naleji do misky na příklad na pudink asi tak 0,3 litru polotučného mléka a dám do něho asi tak dvě třetiny koupeného malého jogurtu a jogurt v mléku zamíchám. Misku pak zakryji otočeným malým talířkem, jako ochrana před hmyzem. Mléko s jogurtovou kulturou je pak ponecháno v zimním období v pokojové teplotě dva dny. Za dva dny se hotový jogurt v misce zamíchá a dá se jíst třeba s rohlíkem. Zbytek jogurtu, co jsem nedal do mléka si sním.
Další kultivování vlastní jogurtové kultury se už dál nedá se mi neosvětčilo. Musí se koupit zase jogurt v prodejně.
V letním období, kdy se v bytech netopí trvá vytvoření jogurtu déle, tedy asi tak čtyři dny.###

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.