Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

23.6.2008 23:42

O nEMOci

Ze dne na den nás obklopili. Upnuté oblečení, mnohdy těžko rozeznat o jaké jde pohlaví, náznaky bisexuality, více nebo méně přehnané účesy a make up, povětšinou dobrovolné uvrhování se do depresí. Co mají emo kids společného s původním emo stylem a hudbou?

Počátek se datuje okolo roku 1985, kdy se objevují první emocore skupiny. Jde o jakýsi rock s emocionálními punkovými vokály. Rychle se šíří, ale po dlouhou dobu jde o undergroundovou nekomerční záležitost.
Příklad hudby této éry: http://www.mesaverde.co.uk/mp3/ritesofspring.mp3
Postupem času se agresivita stupňuje a styl se přibližuje žánru grindcore, pro mě asi nejoblíbenější forma, ukázka zde: http://www.mesaverde.co.uk/mp3/honeywell.mp3
Dále se hudba stává více punkovou (post-hardcore punk), video http://www.youtube.com/watch?v=gwiU_iTaMp8
Ikdyž kapela ve videu působila až do roku 1999, souběžně už začíná komercializace, hlavně zásluhou kapely Jimmy eat world.

Emo byla, dle výše zmíněného, tedy záležitost podobná punku a mezi fanoušky byste těžko našli ubrečené děti v růžových tričkách.
Emo kids se mi jeví jako kombinace různých prvků. Z gothicu si vzali uzavřenost, deprese, sebepoškozování, makeup (nekamenujte mě, vim že to neni tak jednoduchý ;-) ), „emo“ si vysvětlili jako přehnané exprese emocí, hlavně (sebe)lítost, přidalo se trochu homosexuality a zženštilosti pro kluky a máme dnešní „emáky“.
Jako všude, najdeme mezi nimi různé lidi. Z kluků ala Tokio hotel zbělají klouby nejednomu člověku, ale taky najdete docela normální (zjevem i chováním) jak vysedávají někde v parku.
Vyloženě mi vadí snad jen ta hra (někdy je to pravda) na deprese a sebevraždu. Když máte doopravdy problémy tak nechcete vystavovat svoje řezné rány na obdiv a jdete se léčit, místo toho, abyste se přidali k lidem, co se v tom vyžívají.

Nejzajímavější je příchod jednoho nepříliš známého druhu :) Víceméně punk, ale vizuálně v umírněném emo podání. Chování už tak umírněné není, spousta z nich je na ulici, vožírají se a rvou tak často, jak jen můžou (nic proti).

Závěrem bych zmínil, že informace mam jen z internetu a toho co sem viděl, takže připomínky určitě rád vyslechnu v diskuzi...

Za mého mládí
Kelt, 24.6.2008 8:45

Za mých mladých let (fuj, to zní strašně :-) ) byly jen 2 možnosti, jak se profilovat - buďto byl člověk depešák nebo metalista. Depešáci chodili taky celí v černém, byli ulízlí a poslouchali Depeche Mode, což byla britská elektronická kapela. metalisti měli dlouhé vlasy a chodili v orvaných riflích a džízkách a poslouchali všechno jen trošku tvrdšího co se k nám přes železnou oponu dostalo. Abych byl spravedlivý, ještě existovala třetí skupina a tou byli kotlíkáři, kteří poslouchali folk.

Po revoluci se samozřejmě obzory rozšířily a tak se objevili skejťáci s kalhotama na půl žerdi a hiphopáci a já nevím kdo ještě, neb jsem to nijak extra nesledoval. A teď se prostě objevili EMO jako určitá možnost jak se profilovat. každý mladý člověk podvědomě touží po tom někam toužit a hudba nabízí určitou možnost zařadit se do nějaké skupiny, s někým a něčím se identifikovat.

A jako je dnes veta po depešácích a metalistech, tak bude ze pár let veta i po vyznavačích EMO a jen pamětníci budou vzpomínat na blázny, co se řezali žiletkami. :-)

Odp: Za mého mládí
Saw, 24.6.2008 10:21

„Školní hlášení: je zakázáno nosit trička s potiskem á cé blesk dé cé“ XD Strejdu vyhodili z domu když si obarvil hlavu na modro, pankáči dostávali na držku jen za to že šli po ulici. Jinak ty dlouhovlasí džínoví týpci byli spíš asi rockeři co si občas zašli na koncert Arakain, ale co já vim :)

Metaláků je teď opravdu hodně, a sou mi asi nejsympatičtější (metalu sem za život naposlouchal suverénně nejvíc), ikdyž stejně jako u každý skupiny to může bejt pěknej kýč. Od vydání posledního alba sem viděl tolik lidí v depešáckym triku...

Neřekl bych že nás tak snadno EMO opustí, už jen proto, že patka do očí, Conversy a upnutý triko s lebkou z módy vyjít prostě nemůže :)

Pubertální děti si prostě hledají...
Bára Š., 24.6.2008 12:15

Pubertální děti si prostě hledají skupiny lidí, které jsou jim blízké...a taky díky kterým se mohou trochu ukázat :-) Neberte jim to, je to normální etapa v životě člověka. S lehkou zálibou v morbidnostech, řekla bych.

Já osobně sice EMO-stylu neholduji, ale pohled na chlapce docela originálního vzhledu mě potěší více, než všichni ti mladíci ostříhaní na ježka, v tričku a džínech. Škoda, že obvykle nejde tolik o originalitu, ale o splynutí, byť s menšinou.

Odp: Pubertální děti si prostě hledají...
MaKos, 28.7.2008 15:36

No právě... To není originalita, ale kopírování stáda. Jen to stádo se jmenuje EMO a je jich míň než těch „normálních“, a to je láká. Jinak ale těch co si sami určí svůj styl je hrozně málo. Nelze si určit vlastní styl ve všem (oblékání, jednání s lidmi, chování,...), ale lidi co řeknou, že Punk, Emo, Metal, atd. nejsou pro ně styly hudby, ale styly života nechápu a považuju je za osobnosti „pohlcené“ určitou módou a trendem.

Odp2: Pubertální děti si prostě hledají...
ivana Kozárová, 16.9.2009 21:16

Už Wilde soudil,že pouze povrchní lidé nesoudí podle zevnějšku. Na tomto stylu je pozoruhodná právě povrchnost. A jistá tupost. Proti gustu žádný dišputát. Ale pro intelektuální mládež nic moc.

Vedios
Saw, 24.6.2008 14:21

Ještě bych doplnil videjko z EMO rvačky http://www.youtube.com/watch?v=rFNiX4SKzQs :)
A jedno zvlášť oblíbené, kde se víceméně dozvíte všechno http://www.youtube.com/watch?v=4C7nHdkt8TY ;-)

Aspoň že se někdo bouří.
slayd, 25.6.2008 17:39

Pane Saw. Víte, z čeho mám já největší strach? Že se mladí přestanou bouřit a budou moudří už od puberty. Takový mladí - staří konzervativci, kteří vědí, že nic vlastně nebude podle jejich přání. Takže si zajdou na slevy do butiku, pěkně se navoní... značkové boty a extáze v brašnicce na povzbuzení dobré nálady. Nic neřeším - jsem o.k. Život je prostě super easy! P.S.

Odp: Aspoň že se někdo bouří.
Saw, 25.6.2008 17:45

Já nejsem pán, já sem mladej buřič :) Na nohou mam těžký boty, v kapse boxer a mam rád drogy, hospody a vysedávání v parku s technařema, když pozoruju chování emáků ve svém přirozené prostředí...

Odp2: Aspoň že se někdo bouří.
Bára Š., 25.6.2008 19:45
Odp: Aspoň že se někdo bouří.
Isiik, 22.8.2008 21:33

Jak se, prosím Vás, chcete dnes bouřit (navlékat se do antických rouch, držet hladovku, nebo udělat ze sebou lidskou pochodeň)? Cítím velkou křivdu, že ve škole musím poslouchat a učit se nazpaměť (ne vždy) zbytečnosti... ale co zmůžu? Být buřičem se dnes nevyplácí.. asi se to nevyplácelo nikdy, jenom dneska jsou už lidi prostě zbabělejší.

Poťouchlé zákony - nesmíš přejít cestu na vesnici tady, ale až deset metrů vpravo. (?) Musíš platit sociální, udravotní pojištění.. DPH... všecko mě to štve. Chtěla bych rozumět tomu, že je to pro mě „to nejlepší“, ale ať se na to dívám, jak chci, nenacházím znatelnější známku prospěchu..

Já vím, já vím.. „Neptej se co pro tebe může udělat stát, ale co můžeš udělat ty pro stát.“ Je mi z toho špatně! Jsem docela ráda, že se tady začal objevovat Orwell. Jeho romány jsou sice někdy až nechutné, ale alespoň otevírají oči.

Odp2: Aspoň že se někdo bouří.
Saw, 22.8.2008 21:46

Pravá rebelie je dělat si co chceš, bez ohledu na následky.
Lepší formou je hledání slabých míst v systému. A vždycky nějaký sou.

Vymysli lepší tahák, nějakym způsobem si získej nebo zastraš učitele, sou to jen lidi. Kolik mě to ušetřilo na škole zbytečného učení. Neni to o tom neučit se nic, ale jen to co tě baví a co potřebuješ. Prostě morálně správná rebelie.
A jestli znechucení systémem dosáhlo ultimátní meze, nikdo tě v něm nedrží. Jako bonus budeš ještě dostávat zdarma jídlo, oblečení, základní lékařskou pomoc a ještě nějaký drobný od empatických spoluobčanů...

Na ulici už je i spousta emáků :)

Odp3: Aspoň že se někdo bouří.
Isiik, 22.8.2008 22:12

To je to, já ani nevím, co pořádně chci. (Možná i vím: Bydlet daleko od lidí a pást ovce nebo krávy. :) Ale to bych díru do světa asi moc neudělala.)

O zvládání učení nejde, většina učitelů taháky přehlíží - a to je právě to - i oni ví, že vědomosti ve škole předávané jsou v reálném životě k ničemu. A k tomu.. jsem spíše oblíbenec. (Fuj!)

Všude vládne ta ubohá přetvářka.. ale teď si vzpomínám. (*Vítězoslavně se křením.*) Na konci šk. roku jsem dostala 2 z tělocviku (každý den poctivě cvičím a jsem ve formě) jen proto, že jsem odmítala hrát volejbal a spolupráci v družstvu. Míčové hry nenávidím a oni nemají právo mě nutit. (Nebo snad ano?) Taky jsem to milostpaní učitelce řekla - ale slušně - a takhle to dopadlo.. Je to absurdní a hloupé, člověku z toho musí být přece trapně.


Předposlední odstavec mě pobavil, ale jak říkám, komu by se chtělo zpod teplé peřiny? Hrdost musí jít holt stranou, takový luxus si nemohu dovolit.

Ovšem, tajně si můžu nalhávat, co chci, ale před ostatníma budu stejně jen nízky a povolný kus bahna vlečený do prázdna státem.

A Emáci? Nevím, jestli se mám rozepisovat už i v tak dost dlouhém komentáři. Snad příště.

Odp4: Aspoň že se někdo bouří.
Saw, 22.8.2008 22:38

Dohajzlu s dírama do světa, dělej co tě udělá šťastnou :)

Odp4: Aspoň že se někdo bouří.
ivana Kozárová, 16.9.2009 21:09

Taky jsem nenáviděla míčové hry a zejména basket,to skákání a hupsání před jiným člověkem.... Byla jsem nejlepší v gymnastice a nebylo mi to nic platno... Musela jsem vrhat koulí až do blba a tělocvikářka na mě řvala : Ivano,to není balet! až jsem měla odřenou klíční kost:-) - nakonec mě pomstili spolužáci,nechodili pro paní profesorku na maturáku tancovat...no to už je dávno,ale tedˇse mi to vybavilo,asi to je furt stejné a vypatlanost v jistých oborech lidské činnosti taky. Bouřit se musí!

Odp3: Aspoň že se někdo bouří.
Karolína, 27.7.2009 15:19

Rebelie, či anarchismus?

A ještě něco, proč nEMOc ??? :-)
Karolína, 11.9.2009 14:22

A ještě něco, proč nEMOc ??? :-)

Odp: A ještě něco, proč nEMOc ??? :-)
santiago, 11.9.2009 15:34

Nevyhraněná sexualita, deprese, sebepoškozování, introverze mohou být projevy citové psychopatie, třeba hraniční poruchy.

Možná vám přijde blbé tomu říkat nemoc. Ono se to asi nedá vyléčit, ale to se nedá ani lupénka nebo plešatost.

Odp2: A ještě něco, proč nEMOc ??? :-)
Alfons, 11.9.2009 18:09

Vyléčit se dá všechno. Nejlepší lék je ZÁZRAK !!!

Odp3: A ještě něco, proč nEMOc ??? :-)
ivana Kozárová, 16.9.2009 21:10
Odp: A ještě něco, proč nEMOc ??? :-)
Saw, 12.9.2009 3:27

To vymyslela zrovna ta moje bejvalá, že se k tomu vracim XD

Odp2: A ještě něco, proč nEMOc ??? :-)
Alfons, 12.9.2009 9:04

Nemoc a tím placení poplatků u lékaře vyvolává u nemocného slastný pojem solidarity s ostatními nemocnými. Zdravý o toto potěšení přichází. Ten platí jen normální pojistné.

Odp2: A ještě něco, proč nEMOc ??? :-)
Karolína, 14.9.2009 9:49

Aha, už se Vás radši nebudu na nic ptát :-DDD

Článek je netolerantní
Greenboy, 4.11.2009 20:29

Vážený Sawe, nechápu vaší zaujatost právě proti zmiňovaným... Mezi všemi hudebními a životními styly a rádobystyly jste si vybral právě tzv. „emo“ k výsměchu a kritice. Myslim, že je to přinejmenším nespravedlivé, když uvážíme, kolik jiných stylů, nebo jak to nazývat, se vyznačuje výstřednostmi jak v zevnějšku tak v chování ? Nebudete právě tolerantní člověk, když i vám vadí i toto neškodné mladické snažení o sebeurčení. (Neškodné - s tou sebevraždou to málokdy myslí vážně). Dlouho přetrvává jakási obliba v „drsnosti,“ - zejména kluci se snaží vypadat i jednat dojmem jakési bezcitnosti, což má být charakteristické pro mužské pokolení (ono klasické „kluci nebrečí“). A tenhle předsudek je možná důvodem, proč může tzv. >emo-styl< vyvolávat odpor. Vždycky bylo dost ubrečenejch holek a je dobře, že existujou i ubrečený kluci, i když to může být povrchní, protože oni ten předsudek bouraj. A proti předsudkům je dobré bojovat.

Sebelítost je možná špatný lidský rys, ale zcela přirozený. A někdo se v ní vyžívá právě tak, jako se hipochondři vyžívají ve svých nemocech. Není to hezké, ale taky ne závadné (pokud nejde o psychopatický stav)

O tom že tohle má co dělat s módou neni pochyb. Ale každá módní vlna časem ustoupí a neni důvod se znepokojovat. Myslim, Sawe,že Váš odpor k těmhle >emo-dětem< má podobný původ, jako odpor konzervativní veřejnosti k hippies ve své době a tak bych si na Vašem místě našel vhodnější objekty ke kritice, opravdu je co kritizovat.

Wáženy Sawe... velmi ste me pobavil s...
Lui Tools, 4.1.2012 18:29

Wáženy Sawe... velmi ste me pobavil s vaším člankem.
Nechapu proč odsuzujet tento styl,kdybyste poznal tento styl tak držíte pusu! A isi se vám nelíbí odlišnost ruznych lidi tak je to vas boj.!!. A sebeposkozujou se i jiní lide než emo kids...A ješte bych rada dodala že každej ma na svoji sexualitu a emo boys nejsou zženštilí!A ještě vubec nejsou zakumplexovyni a nejsou v depresich..!. nejdřív je poznejte a pak si pište ty svi chytracky članky clanky!

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.