Pro všechny přemýšlivé lidi

Nový komentář k článku "Paradoxy"

Odpovídáte na příspěvek:

Zimbabwe
Kelt, 26.6.2008 11:16

Vždy když čtu o tom, jak bychom měli pomáhat Africe, vzpomenu si na Zimbabwe. Tato země byla dříve britskou kolonií, jmenovala se Rhodésie a spolu s Jihoafrickou republikou, bohatou na nerostné suroviny, patřila k nejbohatším zemím na jih od Sahary. Říkalo se jí také Obilnice Afriky, protože se tam podařilo vybudovat výkonné zemědělství, hlavně za pomoci bílých vlastníků půdy. V roce 1980 se v zemi po občanské válce ujal moci současný prezident Robert Mugabe a započal řadu reforem, za což sklidil pochvalu od veřejného mínění západních zemí, konečným efektem reforem však bylo vyhnání bílých vlastníků půdy a z prosperující země tak vytvořil jednu z nejchudších zemí světa s roční inflací 100 000%.

Proč o tom píšu? Protože je jistě chvályhodné chtít pomáhat chudé Africe, druhá otázka však je, jestli Afričané sami chtějí pomáhat a jestli jsou na případnou pomoc připraveni. Určitě se lze domluvit na tom, že všechny bohaté státy budou do Afriky posílat třeba určitou část HDP, přinese to však něco? Nebudou jen peníze a potraviny rozkradeny vládnoucí elitou? Dostanou se ke všem potřebným ? A do čeho investovat? Do rozvoje zemědělství? Do boje proti AIDS a malárii? Nebo do vzdělání? Do dostupnosti nezávadné vody? Než se rozhodneme k masivní pomoci, která nebude jen pokryteckou kapkou v moři, měli bychom si to pořádně ujasnit.

Chudým zemím bychom měli pomáhat už kvůli nám samotným, nejen kvůli dobrému pocitu, ale i kvůli naší bezpečnosti - chudoba vždy plodí extrémismus a vede jen k obrovským přesunům obyvatel za lepším životem, na což naše společnost není připravená. Měli bychom se však všichni a tím myslím všechny vyspělé země, domluvit na skutečně funkčním modelu pomoci. Aby se zase neopakoval případ Zimbabwe ...

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.