Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

31.7.2008 14:23

Černé zlato

Setkáváme se s ním dnes a denně, obklopuje nás v rozličných tvarech, barvách, skupenstvích a mnohdy si ani neuvědomíme v čem všem je obsaženo. Poslední dobou o sobě však dává nejvíce vědět rostoucí cenou. Právě v takovýchto okamžicích se do diskuzí, které probíhají jinak na půdách uzavřených skupin lidí (vlády, vědci, energetičtí experti), zapojuje i laická veřejnost.

Každému jistě probleskne hlavou, kolik let nám zásoby ropy ještě vydrží? Kolika věcí bychom se museli vzdát? Vždyť ropa se nejen používá jako palivo a zdroj energie, ale jako surovina pro výrobu plastů, léčiv a nejrůznějších chemikálií. Navíc podíl různých umělých hmot se neustále zvětšuje, ať už ve stavebnictví, nábytkářství, textilním průmyslu,... Nemá ani cenu pokračovat, stačí se rozhlédnout kolem sebe.

To je také důvod proč se mnohá odvětví (nejvíce to můžeme pozorovat v automobilovém průmyslu) snaží pomalu přecházet na alternativy. Je to ale se zásobami ropy opravdu tak špatné? Stane se, že ropa jednoho dne prostě nebude? Dle mého názoru nikoliv. Občas médii probleskne zpráva, že to které naleziště ropy je již skoro vyčerpané. Co ale další, doposud nevyužívaná naleziště (abstrahujme od doposud neobjevených ložisek, která jistě existují). V naprosté většině případů jsou to naleziště bohatá, jen jsou umístěna tak, že je jejich těžba ekonomicky výhodná až ve chvíli, kdy tržní cena ropy vzroste.( Nechci zbytečně zacházet do historie, takže pro zájemce další důvody a následky růstů cen ropy ve druhé polovině 20. století např. na http://cs.wikipedia.org/wiki/Ropný_šok . ) Pokud upustíme od snah petrolejářských společností prodávat ropu neodůvodněně předraženou (v rámci kartelových dohod), postupně dojdeme nespíše k závěru: neustále dražší a dražší ropa v důsledku otevírání stále hůře a hůře přístupných vrtů. Takto sama ropa, ryze tržním způsobem podraží natolik, že nemůže nikdy dojít, jelikož se vzrůstající cenou s ní přestanou počítat mnohé firmy a začnou přecházet na nové, dnes třeba i neznámé materiály. Jestliže bude toto zdražování ropy dost pozvolné, jako že zatím tomu vše nasvědčuje, samovolně přestaneme být na ropě tak závislí, jako kdysi na uhlí, které ještě v relativně nedávné minulosti lidstva představovalo surovinu číslo jedna.

V souvislosti s aktuálním růstem cen je ovšem potřeba zmínit ještě několik informací. Předně se cena ropných produktů (například benzínu) udává v dolarech. Pozornějšímu člověku jistě neuniklo, že dolar již relativně dlouhou dobu oslabuje vůči většině měn. O to je tedy růst cen zřetelnější. Dále je zde i politické pozadí, které razantně dokáže deformovat ceny ropy (opět můžete zevrubnou představu získat na výše uvedeném odkaze na ukázkách z minulosti) A konečně jsou zde i zájmové skupiny, mající na vysoké ceně pohonných hmot svůj zájem.

Vím, že je to obsáhlé téma a jistě jsem nevyčerpal všechny možnosti, které skýtá. V každém případě se těším na vaše názory a postoje.

O čem chcete diskutovat ?
poletucha, 3.8.2008 22:03

Cena ropy, její těžba, zpracování a využití se týká ekonomicky i politicky mocných subjektů, kterými jsou často samotné vlády států. Nevím, co mohou k tomuto tématu říci obyčejní občané na „svíci“. Toto téma patří k tématům prostou veřejností neovlivnitelným, i když důležitostí stojí hned za otázkou dostatku potravin pro všechny lidi. Ropa znamená obrovské peníze, obrovské peníze znamenají obrovskou moc, obrovská moc znamená zaplacení armády a válku proti všemu, co se nepodřídí bez boje.

Odp: O čem chcete diskutovat ?
Admirál, 3.8.2008 22:15

Zdravím. Většina témat je prostou veřejností neovlivnitelná a ani jsem nezamýšlel to tímto článkem nějak změnit :-) Spíš mě zajímala diskuse ohledně zvedajících se cen ropy a dopadů na současnost a budoucnost společnosti v souvislosti s tím co jsem nastínil v článku.

Zvedání cen ropy.
poletucha, 4.8.2008 15:16

Je to totéž, jako zvedání cen jiného zboží. Kdo na to bude mít, bude platit čím dál více a kupovat zboží, dokud si to bude moci dovolit. Kdo na ropu mít nebude, tak bude kupovat postupně méně, až kupovat přestane. Dalšími možnostmi je: ropu krást, nebo najít nový zdroj a otevřít si vlastní důl (těžební věž), nebo vymyslet auta a jiné stroje na jiný pohon, nebo vynalézt umělou chemickou výrobu ropy z levných zdrojů (voda a oxid uhličitý ?), nebo se odstěhovat na jinou planetu, kde je ropy dost. Ještě mne napadá, že by možná nějaké bakterie uměly nebo se mohly naučit tvořit ropu z lidských odpadků, specielně z PET lahví. Můžete se pustit do studia a do dobrodružné činnosti, která se málokdy rentuje a která se jmenuje VYNÁLEZECTVÍ.

Odp: Zvedání cen ropy.
Admirál, 4.8.2008 16:28

Hm, spíš bych řekl že v případě ropy se její spotřeba se zvedající se cenou nebude tolik měnit. Lidé budou potřebovat přepravu ať už osobní nebo nákladní ve stále větší míře. Jinak jsem se docela pobavil u návrhu s jnou planetou :-)

Ropa dopadne stejně blbě jako uhlí, s...
Shipper, 4.8.2008 21:49

Ropa dopadne stejně blbě jako uhlí, s tím bych souhlasil. Opravdu vás trápí kdy dojde a co všechno byste si musel odepřít? Nebo spíš čekáte až se ozve nějaký apokalyptik...nějak se do diskuze nehrnou.

Odp: Ropa dopadne stejně blbě jako uhlí, s...
Admirál, 4.8.2008 22:05

Zdravim, upřímně řečeno, něco takovýho jsem očekával. Zdá se, že apokalyptici vysedávají na jiných fórech :-)

Odp: Ropa dopadne stejně blbě jako uhlí, s...
Bára Š., 5.8.2008 8:35

Určitě najdeme alternativní zdroj. A když nenajdeme, tak holt budeme zase chvíli sedět na jednom místě...on si svět zvykne. Tedy, já bych si zvykla celkem dobře :-)

Třeba se začnou i ve větším chovat koně, nebo velbloudi. Nakonec by se na to člověk těšil :-)

Odp2: Ropa dopadne stejně blbě jako uhlí, s...
Admirál, 5.8.2008 11:17

Čistě hypoteticky, kdyby ropa došla ze dne na den, bylo by docela zajímavé pozorovat jak by si lidé počínali.
Ti koně by možná opět vystřídali auta v dopravě, ale jako náhražka plastů a léků by se asi neosvědčili :-)

Odp3: Ropa dopadne stejně blbě jako uhlí, s...
Jimmy, 5.8.2008 15:17

Náhražka ropy v případě plastů možná nebude zas takový problém ;-)

Odp4: Ropa dopadne stejně blbě jako uhlí, s...
Admirál, 5.8.2008 23:10

Zajímavý článek, zní to skoro až neskutečně :-)

No, palivo nove se nejade, otazka je, z...
MaKos, 5.8.2008 15:07

No, palivo nove se nejade, otazka je, z ceho bude farmaceutika shanet potrebne uhlovodiky. :-/ Nebo plasty? :-/

Odp: No, palivo nove se nejade, otazka je, z...
Bára Š., 5.8.2008 20:07

Budou se vyrábět mnohem dražšími postupy

Odp: No, palivo nove se nejade, otazka je, z...
Admirál, 5.8.2008 22:23

Těžko říct, je možné že stěžejní role připadne nanotechnologii

Spekulovat na téma vývoje civilizace je...
Tony, 5.8.2008 22:08

Spekulovat na téma vývoje civilizace je obtížné a nikdy se nedá odhadnout přesně, proto je zbytečné. Záleží také na náhodě a věcech které jsou nepředvídatelné.

P.S.: Moje osobní přání je zastavení technologie a návrat např. ke koním. .-) Uvažte ty obrovské výhody jako odpadnutí stresu čisté ovzduší méně dopravních nehod (<- pád z koně je ovšem také velmi nepříjemný.-)) atd.

Odp: Spekulovat na téma vývoje civilizace je...
Admirál, 5.8.2008 22:36

Návrat ke koním zní sice romanticky, ale považte že cesta na jiný kontinent koňmo by se asi moc neosvědčila :-) Základní problém by asi byl, zajistit nějaký náhradní typ nákladní a osobní dopravy. Zřejmě by ohromně zvrostla spotřeba elektrické energie (vlaky, tramvaje, trolejbusy) které by musely vykrývat výpadek provozu na naftu a benzín. Dneska už by samotné drožky a dostavníky těžko po spalovacím motoru převzali pomyslnou štafetu nazpět.

Odp: Spekulovat na téma vývoje civilizace je...
Admirál, 5.8.2008 22:46

Méně dopravních nehod? Dé jednička by určitě byla samá nehoda i s koňma ;-)

a co voda?
Vlasatej, 6.8.2008 9:11

Ropa je energie uložená sluníčkem před miliony let. Energie je potrava naší pohodlné civilizace. Cenu ropy určuje pořád ještě trh - kdo za ni zaplatí víc tomu se bude prodávat a ostatní budou muset zaplatit stejnou cenu. Jsem přesvědčen že bez ropy se už nějak budeme muset časem obejít, i když to asi civilizaci zasadí slušnou ránu. Ale co voda? Bez vody moc dlouho nepřežijeme.

Odp: a co voda?
Admirál, 6.8.2008 9:38

Vody je na naší planetě více než dostatek, otázka je, kdy se podaří levně oddělit z mořské vody sůl. Před několika lety jsem viděl pořad o experimentálních zařízeních, které toto provádějí. Možná od té doby vznikly i další jiné přístupy k tomuto problému.

Pár poznámek
toulavy.medved, 17.8.2008 11:45

V první řadě veškeré ropné potíže vznikají z prostého faktu, že ropa je výchozí surovinou pro více jak 60% pohonných hmot a paliv, která tankují do svých nádrží lidská vozítka. Ostatní průmys jako např. výroba plastů nebo léčiv spotřebovává jen nepatrné množství, zbylé ropné chemikálie se dají nahradit rostlinnými produkty (oleje, čistidla atd.).

Z toho plyne, že ropa pro ty nezbytné potřeby by lidstvu vydržela jistě přinejmenším několik století. Navíc plasty a podobné ropné produkty lze s různou účinností recyklovat, čímž se životnost ropných zásob prodlužuje. Ropná paliva se však spalováním rozpouštějí v atmosféře, kdo dnes ví, kde a v co se sloučí později, jaký bude konečný ekologický dopad.

Tedy je to doprava, k čemu se moje medvědí mysl dobrala, co způsobuje na jedné straně otrocké zajetí řidičů a majitelů vozítek se spalovacími motory, na straně druhé je pár rodin, kterým dnes patří ropné zdroje a byznis kolem toho všeho - např. rodina Křovákových apod.

Co tedy s tím? Odpověď je snadná, řešení nesnadné. Spotřebujme každý za sebe jen nejnutnější množství ropných paliv, lze-li to nahraďme je zcela. Kdo nechce, nemusí si tím komplikovat život. Avšak budou-li živeni ropní magnáti poptávkou po jejich zboží, budou stále více bohatnout a ostatních 99% lidí strádat.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru