Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

15.8.2008 13:05

Velikost oblečení

jogurtflo

Obezita je nemoc, kterou většinou způsobuje nezdravý životní styl a přejídání. Jejím řešením bývá dieta a cvičení. Opačným problémem je anorexie či bulimie. Ty jsou ale moderní společností „podporované“.

Odevšud koukají vychrtlé topmodelky a celebrity a i když tvrdí, že jedí normálně, nevěřím tomu. Pořád se někde propagují pilulky na hubnutí, přístroje, které vás zaručeně zbaví tuku a všemožné diety. Proč??

Hrozně dlouho jsem nepotkala na ulici normální holku. Buď jsou více méně tlusté (a těch není moc) nebo naopak podvyživené (většina). A napadá mě jedno vysvětlení - oblečení. Moje zkušenost je, že normální velikosti se nevyrábí. A pokud ano, neprodávají se v přijatelné ceně. Naopak sehnat triko velikosti vyžle se dá na každém rohu i za pár kaček. A ti, respektive ty, kreré nemají dost vytrvalosti a odhodlání ke zhubnutí do velikosti 34, postupně přiberou tolik, že na oblečení seženou v nadměrkách.

Na přehlídková mola, do filmů a hlavně do podvědomí nás všech by zase měly vkročit holky krev a mlíko, aby i výrobci vzali v úvahu jiné velikosti než -34 a 42+. Možná by pak národ byl zase spokojenější a v neposlední řadě i zdravjější.

Všechno je třeba prodat.
Příčina je ekonomická, 15.8.2008 15:02

Milá paní, nedostatek vhodných velikostí konfekčního oblečení se domnívám je způsoben spíše snahou obchodníků všechno prodat, na všem vydělat. Podobný problém je i s obuví, běžně chybí statisticky nejčetnější velikosti.
Nadměrné oblečení lze zkrátit, zúžit; proto bývá také vyprodané. Malinké velikosti na krámě zůstanou, dokud je obchodník neprodá, aby nezůstal bez tržby. Zákaznice si nakonec i tu úzkou halenku koupí a sama na vlastní náklady si ji doma i vkusně nějakým kouskem látky rozšíří. Soukromopodnikatelští obchodníci přece nebudou vynakládat své finance na nějaký statistický průzkum velikostí, na proměření postav obyvatelstva (které se dříve na státní náklady běžně provádělo)! A tak parazitují na zákaznících a nutí je, aby si kupovali jejich nekvalitní zboží a sami si je doma za své peníze a práci upravovali na správnou velikost.

Odp: Všechno je třeba prodat.
Jimmy, 16.8.2008 2:30

A není to náhodou trochu jinak ? Prodá se oblečení, které má správnou velikost a zároveň se zákazníkovi líbí. Protože každý má jiný vkus, tak se každému líbí něco jiného. A tedy pokud vyrobím nějaké oblečení, tak je statisticky pravděpodobnější že obě podmínky se splní u běžných velikostí, kde je prostě větší masa potenciálních zákazníků. Naopak u okrajových velikostí je mnohem pravděpodobnější, že velikost bude správná, ale model se nebude zákazníkovi líbit a tak nakoupí jinde.

Vzhledem k tomu, že u malých velikostí si zákazníci mohou vybírat i dětských velikostech (tak má sestra kupuje boty), tak není divu že malé velikosti se prodávají méně a na krámech zůstávají, protože malé velikosti mají méně zákazníků a ještě mají konkurenci v dětském oblečení.

Odp2: Všechno je třeba prodat.
johana, 19.4.2012 9:31

Myslíte si skutečně, že u malých velikostí obuvi si lze vybrat v dětském? Vždyť nabízejí pouze spíše sportovní obuv nebo obuv bez podpatku. V posledním třech letech jsem si v dětském koupila pouze letní sandálky ke kalhotám na dovolenou.

Odp: Všechno je třeba prodat.
johanka, 26.8.2008 14:05

Malinké velikosti na krámě mnohdy ani nejsou, vždyť kdo by to nosil, nikdo to neobleče (potřebuji velikost 36, eventuálně 38). Takže obcházím prodejny a sháním. O obuvi raději ani nemluvím, protože velikost 34 existuje pouze v dětském provedení. A přitom by stačilo tak málo, prodejny okrajových velikostí. On totiž málokdo chápe, že dospělá žena má nohu jako dítě a děti mohou mít nohu velkou jako dospělí. Průzkum trhu se sice na školách studuje, ale v praxi - škoda mluvit.

A jaká je podle vás normální velikost?
Jana, 16.8.2008 9:03

Nevím, jaké máte představy o „normální“ holce. Já myslím, že norma je dost široká a potkávám jich dnes a denně dost a dost.;-)
Vám se zdají velikosti 34 - 42 asi malé. Já to vidím jinak, 38 je podle mě tak průměr. 36 - v pohodě, menší už může, někdy, znamenat problém. Ale záleží na konstituci. 40 - v pohodě, 42 - taky ještě v pohodě. 44 - to už začíná být trošku problém, už by se možná mělo míň papat.

Gausova křivka aj.
Statistika, 16.8.2008 14:11

Všechno živé, a tedy i lidé, mají mnoho individuálních vlastností. Pro zhotovení vhodných velikostí oblečení je potřeba znát rozměry postav v naší zemi, a to podle věku i podle pohlaví. Je potřeba proměřit tisíce jedinců a naměřené hodnoty potom statisticky zpracovat. Graficky znázorněná četnost určité hodnoty v celé populaci pak tvoří tzv. Gaussovu křivku: vlevo na kraji je např. jedna 40ti letá žena s výškou postavy 120 cm, uprostřed je 307 čtyřicetiletých žen s výškou postavy 163 cm a vpravo na kraji jsou dvě 40ti leté ženy s výškou postavy 210 cm. Nebo např. obvod pasu může být od 60 cm (u mladé dívky) po 120 cm u korpulentnější dámy ve věku důchodovém. Ani jedna z nich nemá obvod pasu „průměrný“, ani jedna z nich není povinna na svém pasu ani přibírat, ani ubírat, ale každá z nich má právo koupit si konfekční oblečení vhodné pro svou postavu ušité dle pro ni vhodných rozměrů. Problém je v tom, že v současné době stát nedohlíží na statisticky podložený velikostní sortiment šitého konfekčního oblečení nebo bot. Každý soukromník šije a prodává velikosti oblečení jen dle svého vlastního uvážení, bez ohledu na to, kolik kusů oblečení určité velikosti zákaznice potřebují. Ani „papání“, ani manekýnky, ani „vychrtlé“ trendy by na to neměly mít vliv. Někdo např.nemá vpořádku funkci štítné žlázy, a proto může být extrémně štíhlý, nebo extrémně silný, sám to neovlivní; přestože je taková osoba ve svých rozměrech extrémní, měla by mít právo a možnost na sebe si koupit vhodné konfekční šaty.

Odp: A jaká je podle vás normální velikost?
jogurtflo, 22.8.2008 15:38

Myslím, že 38 - 42 jsou naprosto v pořádku, až na ten jejich chronický nedostatek. Ostatních velikostí potkávám v obchodě mnohem mnohem víc.

Odp: A jaká je podle vás normální velikost?
Olix, 26.8.2008 9:58

Jsem ráda, že se vejdu do vašich rozměrů a mohu být „ v pohodě “ :-) Ale je pravda, že se vzhledem má spousta lidí problém a myslím, že se to netýká jen žen...

Odp2: A jaká je podle vás normální velikost?
Deever, 28.8.2008 11:57

Ani zdaleka ;-) Zatímco ženský mají mindráky z toho, jak vypadají, chlapi si zase musí pořád něco dokazovat.

Příklad: Chlapa můžete „šácnout“ podle hodinek, pokud je samozřejmě nosí. Čím větší a masivnější strojek, který často překrývá celou ruku, má gigantická kroutítka (to asi nebude úplně odborný výraz), patnáct miliard naprosto zbytečných funkcí a číslice velikosti zápalek, tím větší má jejich nositel komplex ;-)

Odp3: A jaká je podle vás normální velikost?
Tony, 28.8.2008 12:01

:-) Velikostí hodinek si možná kompenzuje velikost něčeho jiného...

P.S.: Já hodinky nenosím ))

Odp3: A jaká je podle vás normální velikost?
Olix, 29.8.2008 10:10

To je pravda, že muži mají potřebu dokazovat svému okolí i sami sobě, že za něco stojí... Od značkových hodinek počínaje, luxusními botami, mobily, ifony a podobnými věcičkami konče. Nevidím na tom nic špatného, pokud je to v mezích normy. Každý má prostě svůj způsob sebevyjádření. Mě na tom všem zaujalo to, že ženy dávají více na to, jak vypadají, muži zase na to, co mají. Oba dva ale mají snahu vytvořit o sobě takové image, aby mohli být přijatelní... A v tom si myslím, že muž i žena mají shodné problémy... ;-)

Jak kdo.
koroptev, 29.8.2008 10:19

Existují i muži, kteří se snaží být co nejméně nápadní. Oblékají se velmi všedně, šedě, hnědě, černě a nenosí na sobě a u sebe nic výstředního. Podobně se i takto všedně chovají, jakoby měli mimikry koroptví v brázdě. Jsou to lidé, pro které je nejpříjemnější pocit nenápadnosti; a mohou to být i lidé mladí, i dívky, i starší osoby.

Odp: Jak kdo.
Olix, 29.8.2008 13:25

Pravděpodobně jim to tak vyhovuje. Žijí si svůj život „uvnitř sebe“, schovaní a ukrytí před druhými... Mít prostě kousek toho svýho světa, kde mohou být sami sebou, aniž by cokoliv riskovali. A vlastně i to je image...

Odp: Jak kdo.
Tony, 29.8.2008 13:32

Dělají to třeba proto, že vědí své a nepotřebují se zviditelňovat.

velikosti
Adelaide C., 11.10.2008 21:36

Podle mě je „na krámě“ nejvíc toho, čeho se nejvíc prodává. Proto jsou-li ženy buď vychrtlé, nebo naopak tlusté, prodává se nejvíc buďto věcí nadměrných, nebo naopak malých.

Já si ale nemyslím, že by se nedala sehnat „normální“ velikost, mám vel. 38 (ehm, teda alespoň myslím) a problém nemám (spíš mám problém s tím, sehnat věci, které se mi líbí, ale to je zase na jiné povídání ;) ).

jsem „holka krev a mlíko“ a mužským...
Katy, 19.12.2008 9:16

jsem „holka krev a mlíko“ a mužským jsem se vždycky moc líbila/ten stav naštěstí stále trvá..a snad to ještě pár let vydrží/, když se podívám na svou matku...nemám strach, ta je „kočka“ pořád

Jak kdo.
Neuvedeno, 6.2.2010 23:10

Já bych tlouštku nesvaloval na nedostatek sortimentu v obchodech.
Tlouštka má většinou mnohem prozajitštější důvod.
Lidé nemají spočátku dostatek pohybu, ale chuť k jídlu mají stále stejnou. Navíc se potrava jí ve spěchu. Pocit hladu mizí většinou až když strava klesne někam až do tenkého střeva. Takže ten co chváta při jídle je už do té doby přecpaný. Člověk trochu stloustne a už se v tom veze. Jakmile stloustl je mu v noci horko a vezme si tenčí deku na spaní. Tím jak má tenkou deku, tak je povrch těla podchlazený a podkožní tuk tím pádem není ochoten se odbourávat. Jak člověk přibývá, bere si člověk stále tenčí a tenčí deku na spaní a podkožní tuk se tím pádem nechce odbourávat do stále větší hloubky. Vziká celulitida. Tuk na těle pak pracuje sám za sebe. Zpracovává sám velké množství výživy člověka a tukové buňky rostou samy od sebe díky stále větší dodávce energie. Sám tuk totiž spotřebovává tolik energie, že vytváří potřebu dodávky další energie.
Řešení je tedy jasné. Když je člověk ještě hubený, nesmí slevovat ze zakrytí teplou dekou v noci, ale i když maličko stloustne musí si tuto teplou deku stále nechávat na sobě i když při tom se v noci spotí. Spíš při spocení se musí v noci převléci do suchého a to až do té doby dokud zase nezhubne natolik, že se potit přestane.
Tenčí deku si může vzít jen v době, kdy má stále i v noci teplo v místnosti a na povrchu těla.
Podobnou situaci musí řešit i ve dne. V zimním období si člověk musí vzít na sebe teplé zimní prádlo, jinak se dostává větší hlad a dělá se mu navíc podkožní tuk.
Kromě toho samozřejmě je dobré dbát na to, aby se člověk nepřejídal. Při ztloustnutí by měl dbát na to, aby se necpal tučným jídlem a aby ho nikdo do jídla nenutil. Když se jednou přejí, tak příště musí jíst mnohem skromněji. Kromě toho musí jíst vyváženou stravu. Jakmile člověku něco ve stravě schází, tak člověk jí tak dlouho, dokud tuto složku stravy nějak nenahradí. Schází-li mu třeba bílkovina, nebo vitamíny, tak se přecpává, aby je z nějaké stravy získal. Při jídle pouze moučných výrobků schází vitamín C a bílkovina a tak se člověk přecpává ve snaze tyto látky získat. Jenže jak jí stále cerálie, tak stále nic nezískává a tak se stále cpe a cpe. Stačí přitom si vzít nějaké vajíčko a čaj s citronem a chuť k jídlu přejd, člověk se cítí najedený.
S nedostatkem vhodného oblečení je to tak, že napřed se veškerý sortiment prodává za větší cenu a to většinou v západní cizině. Až co zbyde se za nižší cenu koupí v západní cizině a převeze se do Česka. Tady se pak prodáva za cenu nižší, ale také spousta sortimentu tady také schází. Nakonec se i u nás sníží cena ve výprodeji a pak putuje zboží ještě do jiných států, kde je kupní schopnost obyvatelstva ještě nižší než u nás.

Odp: Jak kdo.
Alfons, 7.2.2010 0:13

...Až co zbyde se za nižší cenu koupí v západní cizině a převeze se do Česka a prodá za cenu 5 x vyšší cenu než byla nákupní. Tak podnikají a spravedlivě vydělávají naši podnikatelé. Za 1Kč na západě koupím, za 10Kč u nás prodám.
Reálný příklad-Camera Pen-nákupní cena 400Kč a u Flajzara 2.400Kč. Požární hlásiče-na západě 300Kč u nás 2.000Kč. Atd.

Odp: Jak kdo.
Neuvedeno, 7.2.2010 14:21

Já to beru pane Alfons tak nějak v průměru. Odchylky tu budou vždycky. Ceny jsou u řetězců takové gumové.
Dále bych chtěl říci něco o anorexii, tedy o abnormálním zhubnutí a jejích následcích.
Také jsem se setkal s případem, kdy děvčátko ze školky mělo anorexii a muselo s toho důvodu jít o jeden rok později do školy.
Je to bohužel dnes tak, že se vaří v některých rodinách chutnější jídlo než ve školce. Pak se stává, že dítěti ve školce strava nechutná a tak jí nejí. Když pak rodiče chodí pro dítě do školky až po čtvrté hodině a dítě celou dobu ve školce nic nejí, tak takovému dítěti začne ochabovat mozková funkce, protože dítě má mít stravu častěji. Dítě prostě s toho nejedení začne bláznit a také začne abnormálně hubnout. Mozek mu přestává fungovat. Tím má ještě větší problémy s učiteli ve školce a v dětském kolektivu. Když pak dlouhodobě učitelky ve školce na odmítání stravy rodičům nic neoznámí, tak se hledá důvod všude jinde, než v nedostatku pravidelné stravy dítěte. Dítěti se předepisují různé prášky a jeho stav se utlumuje. Může to vyvrcholit klidně ve zničení mozku dítěte. Přitom stačí málo. Aby učitelky školky pozorovaly děti, jestli jedí a když né, tak to nahlásily rodičům a nějaký čas než si děti na stravu ve školce zvyknou jim dávali stravu sebou z domova.
Je možné, že podobné chování se může vyskytnout u dětí i ve škole. Jenže tam už většinou vydrží nejíst déle bez jakýchkoli následků. Tam bývá anorexie většinou opravdu z touhy některých děvčat být hubenou modelkou. Takže pak tyto dívky nejí nejen ve škole, ale také i doma. Pak se může dostavit toto vyčerpání mozku z nedostatku živin i ve starším věku, tedy i na příklad v 17 letech. Někdy dokonce se může dostavit i u tlustších děvčat, když se snaží dlouhodobě hubnout.
Hubnutí nelze dělat rychlou cestou. Člověk musí vždy jíst aspoň tolik, aby se zachovaly základní funkce těla, tedy funkce mozku a svalů atd. V každém případě musí být denně zachovány základní prvky jako je bílkovina, zelenina a ovoce, vitamíny a cerálie na základní nutnou výživu, aby to člověku myslelo a běhalo a nebyl z diety stále unavený.

nadměrné velikosti oblečení
Jana Petřická, 30.3.2011 18:27

Já mám bohužel problémy se štítnou žlázou, takže má postava je hold daná a neudělám s ní prakticky nic. On malička jsem tím trpěla, že nemůžu mít postavu jako normální holky, proto opravdu nerozumím ženám, které zhubnout můžou, ale neudělají. Na internetu je tolik triků, tolik druhů cvičení a sportů, že si přece každý musí vybrat. Tak nebuďte líne a zhubněte, protože na to máte:) A važte si toho, že vám v tom nebrání váš zdravotní stav! Proto já řeším jediný problém a to kde nakoupit na svou otylou postavu. Většinou objevím nějaké hezké úlovky v sekáči.. ale neznáte třeba nějaký zaručený obchod na internetu? Já zatím objednávala jen na petrklic.cz ale o jiných obchodech moc nevím, tak budu ráda, když mi poradíte, pokud vás tedy můj příspěvek nějak neurazil, a to doufám že ne:)

Odp: nadměrné velikosti oblečení
hmm, 3.11.2012 16:06

nezlobta se na me, ale znam plno lidi co ma problem ze zlazou a zadnou nadvahou netrpej, takze psat tu jak vy za nadvahu nemuzete a ostatni jsou pitomy ze nehubnou me prijde nemastny neslany pac sama kdyby jste opravdu chtela tak ze svou vahou tez muzete neco delat!!!!!

No,
R, 30.3.2011 22:55

možná byste mohla i pokusit se ušít si něco sama. Jsou různé kurzy šití... Můžete začít s něčím jednoduchým na doma (noční košile, sukně) a když vytrváte, postupně se zdokonalíte, a nakonec si třeba ušijete i pěkný kostýmek. A budete mít trojnásobnou radost: Dobře Vám to padne, budete mít radost ze svého díla, bude to mnohem levnější, než v obchodě.
Přeji stálé zdraví a úspěch v šití.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru