Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

23.11.2008 13:03

Prosím přidat téma

Na Svíci přišla tato žádost. Myslím, že je zajímavé ji zveřejnit, neboť na to nemám žádný vyhraněný názor.

Vážení správci serveru,

protože jsem nenašel přímý kontekt na Vás, (možná jsem špatně hledal), obracím se na Vás v této otevřené formě. Snad to nebude na závadu, nakonec případné komentáře mohou podpořit anebo odmítnout mou prosbu.

Zdá se mi, že zde chybí „rubrika“, která by tematicky pokryla příliš často se vyskytující komentáře ke způsobu vedení argumentace. Diskuse k vlastním článkům bývají často zcela promíchány s osobními výpady a reakcemi na ně.

Jsem sice z vlastních studií navyklý tlumit emocionální stránku argumentace, ostatně v matematice a fysice se to jinak moc nedá, ale v jiných oborech jsou emoce legitimní součástí diskuse. Nicméně tam, kde se stanou jediným argumentačním zdrojem, přestane diskuse sloužit k obohacení a vzájemnému poznání a zvrtne se ve více měně skrytý boj o sebeprosazení.

Snad by se mohly takové komentáře opravdu přesunout do samostatné rubriky. Díky fungujícím linkům pak lze zachovat i vazbu k původnímu tématu.

Nemyslím, že je nutné zavádět nějaké známkování, ale probrat si někde odděleně od jiných témat vlastní zákonitosti a pravidla vedení diskuse by mohlo pomoci jak začínajícím, tak i některým diskusně starším přispěvatelům.

Zvláště by se slušelo probrat rozdíly mezi tvrzením:
já vím x já si myslím x já to tak cítím;
rozdíly mezi argumentací věcnou, argumentací autoritou a argumentací deduktivní a induktivní.

Dovedu pochopit lidi, kteří si do „hospody“ přijdou jen tak zanadávat a jsem ochoten, je-li dost času, si je i vyslechnout, ale vím, že jim netřeba nic rozmlouvat ani vysvětlovat. Lidé, kteří se něco chtějí dozvědět, něco si ujasnit, vytříbit si vlastní názor, ti se nebrání jinému pohledu, byť by byl sebezvláštnější, protože je obohatí.

Tak to jsem zvědav, jak se mnou nebudete souhlasit :-)

Pozn. administrátora: Kontakt je zde, viz rubrika O Svíci.cz :-)

Nesouhlas
Juras, 26.11.2008 13:18

Jednoznačně nesouhlasím.

Mě v diskusi nevadí různorodé příspěvky. Naopak - pokud by se příspěvky nějak manipulovalo, diskuse by se roztříštila, nebyl by tolik jasný kontext, v jakém diskutéři reagují, diskuse by byla rozbitá.

Druhým argumentem proti návrhu je skutečnost, že navrhovanou klasifikaci příspěvků a jejich přesunování by musel někdo provádět. Subjektivně by hodnotil a tak pokud bych chtěl mít jistotu, že jsem nepřišel o pro mě hodnotný příspěvek, musel bych čumět na více míst než nyní.

Nechejme současný stav.

Odp: Nesouhlas
tlapka, 11.11.2009 8:25

Mě by se to nelíbilo... hledat škatulky pro příspěvky a právě tak jak to je mi to přijde zábavné. Proč do toho vnášet další pravidla. Diskuse a rozmluvy naživo probíhají právě tak.

Formální chyba článku
Juras, 26.11.2008 13:22

Článek vypadá, jako by ho napsal sysel, z obsahu ale plyne, že ho napsal Aleš Janda. Předpokládám, že sysel napsal původní příspěvek. Myslím si, že správnější by bylo zveřejnit článek autora Aleše Jandy s citací syslova dopisu.

Odp: Formální chyba článku
sysel, 26.11.2008 14:44

Příspěvek jsem napsal sám, děkuji panu správci, že jej opatřil záhlavím, které lze snadno identifikovat.

Opravdu jsem nenašel dík svému ledabylému hledání e-mail na pana správce, takže jsem skutečně použil formu příspěvku.

Často bych radši svůj komentář (ze svého rozhodnutí) vložil do samostatné diskusní skupiny, protože, narozdíl od některých diskutujících, nechci kazit námětovou linii zvolenou autorem. A tak často nenapíši nic. Nad to bych měl hned několik příspěvků, které bych rád věnoval právě způsobu argumentace a, protože jsem produktem právě striktně matematického pojetí diskuse, rád bych se dozvěděl o tradicích a způsobech, které jsou zvykem například na půdě právnické, lingvistické, dějezpytné a pod.

Mylím, že proti vlastnímu rozhodnutí o zařazení komentáře do tématu, by neměla být námitka. Rozhodně nemám nejmenší zájem rozhodovat o tom, kam a jak své příspěvky a komentáře vloží ostatní. :-)

Děkuji všem za pečlivé přečtení příspěvku a za pochopení.

Odp2: Formální chyba článku
Fator, 27.11.2008 18:50

Nepřijde mi zrovna nejpraktičtější rozhodovat se kam svůj komentář vložím. Když už budu na něco reagovat, tak je dobré, aby to bylo pohromadě u ostatních příspěvků a nějaké další rozdělování do kategorií mi nepřijde užitečné. Ale mluvím za sebe...

Odp2: Formální chyba článku
tlapka, 11.11.2009 8:31

Osobně ráda bych se dověděla o způsobech argumentace a správné diskuze a co si o tom myslí druzí.

Kvalita diskuze
Kelt, 26.11.2008 13:59

Já osobně bych nic neměnil. Kvalita diskuzí zde na Svíci mnohonásobně převyšuje kvalitu diskuzí jinde na českém internetu, naprostá většina diskutujících se snaží hovořit věcně a k tématu, osobních výpadů či vulgarit je zde naprosté minimum.

Snad jediné, co bych přivítal a co by možná diskuzi trošku zpřehlednilo, je možnost zareagovat na příspěvky v diskuzi pomocí citací.

Odp: Kvalita diskuze
Deever, 26.11.2008 17:36

Pravda, citace by se hodily. CTR+C/V není to pravé.

gratuluji
vlasta, 27.11.2008 9:38

Jsem rád že se objevil hlas, který se zabývá úrovní diskuze na Svíci.Nejsem návštěvníkem Svíce dlouho a tudíš mi nepřísluší do formy Svíse příliš rýpat,ale protože jsem se stal diskutujícím ,tak myslím,že má Svíce něco do sebe a jsou li nějaké drobné nedostatky tak nejsou ve formě Svíce ale v nás diskutujících.A úroveň vytváříme také my.Když některý názor kohosi vytočí je to asi dobře ,protože to je podle mého mínění podstata diskuze.

Odp: gratuluji
tlapka, 11.11.2009 8:40

Nevadí mi různé invektivy, právě toto je obraz skutečného života.

Také bych nechal vše při staru. Diskuse...
Sova, 29.11.2008 19:35

Také bych nechal vše při staru. Diskuse zahrnuje názory lidí. U článků s matematickým či fyzikálním obsahem se nedá příliš o čem diskutovat, buď na daný problém někdo našel řešení nebo řešení neexistuje*. A u jiných článků se nedá diskutovat jinak než s názory, a k těm emoce patří. Samozřejmě netoleruji reklamy a různé spamy, ale nechal bych vše tak jak je.

* Pochopitelně to nemusí být vždy, jde jen o vysvětlení

Pravidla férové diskuse a jejich nerespektování
Šach mat versus zneuctění, 17.9.2010 20:55

1) Sysle, určití jedinci zde na Svíci vůbec nechápou a nejsou ochotni dodržovat základní pravidla férové diskuse. Oni férově v životě nikdy nediskutovali, nepotřebují to, ba dokonce férová diskuse je jim na obtíž. Oni se nepotřebují na Svíci dovědět něco nového, oni nemají a neuznávají jakoukoliv úctu ke spoludiskutujícímu člověku, který má buď částečně odlišný, nebo zcela odlišný názor, než oni.

2) Příklad: Zatímco v královské hře ŠACHY si normální férový hráč nedovolí žádnou figurku protivníkovi rozbít, zničit nebo hodit do stoky, na Svíci si to klidně určití jedinci dovolí, ba vykonají to s radostí. Při hře v ŠACHY nelze vyhrávajícího protihráče nazvat „bolševikem“, protože to je nesmysl a pravidla hry to nedovolují. Na Svíci to možné je, a proto to opakovaně určití jedinci dělají.

3) Kdyby bylo možné ŠACHY hrát podle nekulturních zaběhlých způsobů používaných na svíci, tak místo slov „Šach mat, na shledanou příště, děkuji za hru příteli.“ by jeden z hráčů tomu druhému shodil všechny jeho figurky na podlahu, rozšlapal by je, spoluhráče by poplival a shodil se shodů, a ještě by popřel, že to udělal. Problém Svíce je v tom, že určití diskutující jedinci nejsou schopni slušně a kulturně se na Svíci chovat; projevují se tedy jako nekulturní sadističtí „Jásoni“ ( = odborný psychologický termín).

Odp: Pravidla férové diskuse a jejich nerespektování
tlapka, 17.9.2010 23:21

Nějak mi moc nejeví se přiléhavé srovnávat šachy s diskuzí. jen ať zde každý mluví jak mu zobák narostl :-) teda mám názor já.

Odp2: Pravidla férové diskuse a jejich nerespektování
Šach mat versus zneuctění, 18.9.2010 2:20

Tlapko, nejedná se o to, jak komu „zobák narostl“, proti tomu nemám také žádné námitky. Zásadní však je, že ve férové diskusi se diskutuje, to znamená uvádí se střídavě názory k určitému tématu pro i proti, ale nikdo z diskutujících toho druhého neponižuje, nezesměšňuje a nedělá z něho „třídního nepřítele“ tak, jak činí na Svíci jistí „Jásoni“. Totiž srovnání se hrou ŠACHY je proto důležité, protože bez dodržování čestných pravidel této královské hry ji nelze hrát. A tak to dopadne i se Svící bez pravidel, protože se z ní všichni čestní a slušní diskutéři odstěhují, a tím bude konec jejího pokračování.

Odp3: Pravidla férové diskuse a jejich nerespektování
tlapka, 19.9.2010 10:47

Jest pravdou Šachový králi, že některé příspěvky na Svíci jsou přinejmenším bezobsažné a některé až poněkud hostilní, ale nejsem zastáncem násilných zásahů. Svíce žije vlastním životem. Buď se polepší nebo zemře :-(

Ponechat
Lipovan, 28.2.2011 17:24

V dnešní době připadají průměrně tři portály na jednoho čtenáře. Vystavování mantinelů diskuzi by vedlo pouze k jednomu a sice zániku diskuze samotné. Jsou určité weby, které si mohou dovolit drastickou cenzuru, jako je například Idnes, ale pro menší portály by měly podobné snahy fatální následky. Ostatně, zdejší diskuze skutečně převyšuje obecný průměr, jistěže na úkor četnosti příspěvků. Bohužel nelze jinak a jakýkoliv pokus o zlepšení stavu by byl krokem zpět. :-)

Odp: Ponechat
Saja, 14.2.2013 23:42

Já bych řekl tak deset průměrných na jednoho čtenáře... Spíš deset podprůměrných, abych byl přesný...

Souhlas. Před časem jsem tu inicioval...
Platfus, 1.3.2011 12:10

Souhlas. Před časem jsem tu inicioval snahu, jak odplevelit diskuse, která by přitom nebyla cenzurou. Skončilo to na tom, že ohledně změn nebyla obecná shoda, a zejména admin, i když se tomu nebránil, na to neměl čas - což mu vůbec nevyčítám. Dneska už to sám vidím jinak, mimo to hlavní zavšivovači tak nějak buď sami rezignovali nebo si zavšivujou na svém ;-).

Når nogen kommer til skobutik med...
nike free, 19.12.2011 8:36

Når nogen kommer til skobutik med henblik på at købe nogle behagelige og gode sko det første navn, <a href=„http://www.nikefreerun3.net&#8220; title=„nike free“>nike free</a>
der kommer til at tænke er at Nike. Dette selskab producerer sko til både mænd og kvinder og alle de folk <a href=„http://www.nikefreerun3.net&#8220; title=„nike free 3.0“>nike free 3.0</a>
som skoen for kvaliteten og langvarig eksistens uden større klager.
Sko er en vigtig del af vores <a href=„http://www.northfacejakkerdk.com&#8220; title=„north face jakker“>north face jakker</a>
påklædning. Mange mærker af sko er tilgængelige på markedet, og du kan bære enten de mindst kostbare eller nogle mærke <a href=„http://www.northfacejakkerdk.com&#8220; title=„north face dame“>north face dame</a>
sko, der vil sætte skub op dit billede. Det er slidt til at tjene beskyttelsen af ​​vores fødder.<a href=„http://www.northfacejakkerdk.com&#8220; title=„north face jakker“>north face vinterjakke</a>
Så skal du vælge det mærke, der vil frugtbart tjener alle formål.

Cartoon Sex
ahoj, 2.4.2012 14:42
<a href=„http://toons-empire.com/“...
ahoj, 2.4.2012 14:43

<a href=„http://toons-empire.com/&#8220; target=„_blank“ title=„Cartoon Sex“>Cartoon Sex</a>

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru