Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

2.12.2008 10:46

Zdravím vás všechny, sponzorové

Představte si, že někde žije poctivý podnikatel. Příjmy svého podniku řádně daní a zaměstnancům platí včas řádnou mzdu, dbá na rozvoj svého podniku, a sám, protože je poctivý a skromný si ponechává jen přiměřenou podnikatelskou odměnu. Vím, že takoví podnikatelé nejsou, ale KDYBY...
Řekněme, že třeba nemám rád fotbal: (nějaký mládenec tam šikovně pohne svou kýtou a- dostane balík!). Nebudu-jako odpůrce fotbalu- na fotbalové mače chodit, abych tu levárnu nepodporoval. Nu, ale nakupuji (někdy prostě musím) produkty podnikatele, který fotbal sponzoruje. Kde se vzaly ty bankovky, kterými sponzoruje fotbalové hvězdy, odkud jsou „kapříci“?
Nu, v každém případě i z mojí, i z vaší kapsy, ctěné panstvo. Že by pan podnikatel zkrátil sebe, nebo svoji rodinu? To u skromně nastavené podnikatelské odměny a řádného tatíka nepřichází v úvahu. Že by nezaplatil svým zaměstnancům? Ošidil daně? To snad taky ne...Nu, zvýší své příjmy... aby zbylo na sponzoring, zvedne se cena produktu... a kdo to zaplatí? VY,VY,VY...
Určitě se takhle podílíte na podpoře něčeho, co se Vám třeba nelíbí... (box, soutěže krásy, onaniacké mistrovství, etc, etc...)... prostě něco.
Pan „Sponzor“ je ten pán, který sám rozhodne, na co se my- jeho zákazníci- složíme.
Skutečnými sponzory jsme ovšem my, kteří se neobejdeme bez našeho milovaného ČEZ-u, například. Snad by měl každý podnikaděj dát ve známost, že ku příkladu zakoupením jeho produktu přispíváte na vydržování závodního koně jeho kamarádky... na provoz ultralightu synovce...Kdyby ceny produktů byly očistěny od té položky „sponzorné“, byly by nižší... mohlo by se je koupit víc lidí a snad by nebylo toho sponzoringu pro chudobné tolik třeba... a snad by nám třeba zbylo něco peněz, kterými bychom mohli podpořit právě to, co MY máme rádi a považujeme za dobré.
Myslíte si něco jiného?
Na závěr vtípek: ptá se paní učitelka, čím jsou rodiče dětí...no a běžné odpovědi, paní učitelka oceňuje důležitost práce a tak... až Pepíček: „Můj tatínek je striptérem v Gay-Clubu“... paní učitelka věc zamluví, ale o přestávce se ptá Pepíčka je-li to pravda... „Není, paňčitelko, tatínek je náměstkem v ČEZ-u, ale my se za to stydíme...“

Bohužel
Deever, 2.12.2008 21:25

Poněkud mimo mísu. Socialistické smýšlení.

Ve skutečnosti jsou ty peníze podnikatele a ten si s nimi může dělat co chce, protože jsme mu je my dali za produkty, které on nám poskytnul. A se svými penězi si opravdu může dělat co chce. Například sponzorovat soutěže a získávat tím další zákazníky.

Odp: Bohužel
Vlastimil Čech, 3.12.2008 9:26

Nevím, pane Deevere, kde jste vzal to „Socialistické myšlení“... a zdá se mi, promiňte, že Vaše známka, „mimo mísu“, by spíše slušela Vaší odpovědi. Mohl byste laskavě označit místo mého článku, z kterého jste vyčetl že snad pochybuji o tom, že : „jsou ty peníze podnikatele a ten si s nimi může dělat co chce“..? nebo že si s nimi nemůže dělat co chce?
samozřejmě že si s nimi dělá co chce... dokonce jsem ani nenaznačoval, že by to snad bylo nezákonné, tedy sponsoring...Nejste tak opravdu HODNĚ mimo mísu? Zamýšlejte se, než něco napíšete...

Odp2: Bohužel
Deever, 3.12.2008 21:38

Je jistě možné, že jsem to špatně pochopil. Pokud článek tedy nepoukazuje na „nespravedlnost“ nemožnosti ovlivnit, na co podnikatelé přispívají, pak tedy nevím, o čem to je. Poučte mne, prosím.

Odp3: Bohužel
Vlastimil Čech, 5.12.2008 9:29

Máte pravdu, pane Deevere...asi jsem se nesrozumitelně a tuze komplikovaně vyjádřil, omlouvám se...Chtěl jsem hlavně a především říci, že mě štve ten moderní „ňúspík“... řekněme třeba nadpis: „Za vodu si letos připlatíme“... Jaké „si“... koupíte-li si něco, je to pochopitelně něco navíc pro Vás, pane Deevere... Něco si dopřejete... to si znamená sobě, tedy Vám... takže by nadpis měl správvně znít „Za vodu jim letos připlatíme“... Totéž „tunelování“... razit, vystrojit, postavit tunel je velice těžká a záslužná práce... v novořeči se toho ukradeného slova používá ve smyslu „vykradení, vyloupení“... proč?...Povšimněte si, jak se ku příkladu „z cizí vojenské základny v Brdech“ stal postupně jen „radar“, a pak nakonec v řeči bývalého mnoho-presidenta dokonce jen „jakási obranná koule“... nu, a to slovo sponsor znamenalo něco jako podporovatel... jenže z čeho třeba ČEZ „sponsoruje“ ??? Nu, pány šéfy elektrárenské společnosti platíme skvěle, ti ochuzeni nejsou, daně asi taky platí, zaměstnanci taky žijí celkem spokojeně (aspoň doufám), tož odkud jsou ty ČEZ-ovské milióny na sponsoring? Prostě jsme se na sponsorské dary složili... tož proč nazývat takové přidělovače, i Vašich peněz, pane Deevere, zrovna sponsorem? Opravdovým sponsorem jste třeba taky Vy... (pokud tedy na vykutáleném systému neparisitujete formou výroby větrné, či dokonce sluneční energie ;-))

Odp4: Bohužel
Deever, 5.12.2008 12:37

Hoho. :-)
Tak o ono je to o newspeaku. ;-) Mimochodem víte, že newspeak je už pěkně zastaralý výraz (Orwellovi, dávno jemu)? Každopádně je to taky o kusu pokrytectví a lži. Ano, máte pravdu.

Odp4: Bohužel
iva, 5.12.2009 18:27

Stejně tak naše město sponzoruje několik sportovních týmů, protože nám teplo dodává Dalkia a dokonce i nějaký ragbyový tým, hokej. Vlastně ta firma ani reklamu nepotřebuje, protože těžko začneme toipt v kamnech. I když se šetří zatepluje platíme pořád stejně a ceny půjdou zas nahoru abychom ty spúortovce všechny zaplatili. Článek je vtipný vlastně se podařilo vyjádřit něco podobného co jsem měla na srdci ve svém článku.

Jde o možnost si vybrat
sysel, 2.12.2008 22:44

Když byli Britové vyzýváni, aby nekupovali produkty apartheidu z Jižní Afriky, odpověď byla - ale jak to máme rozpoznat. Dnes je často výrobek prodáván pod značkou a v obalu obchodního řetězce, který původ surovin i zpracovtele dokonale skryje. A i když je to levné, potápí to místní producenty i zpracovatele a tak se to vlastně v budoucnu pěkně prodraží.

Sponsoring nemá žádná přísná pravidla a tak jak bylo popsáno lze očekávat jeho zneužití jako „malou domů“ kamarádům či rodinným příslušníkům. Patrně by však příbalový leták s výčtem sponsorovaných aktivit stejně většina lidí nečetla a s krátkozrakým výhledem do vlastní kapsy „tady a teď“ by stejně neprealisovala řízené přerozdělování.

Období bolševického fašismu a komunistického experimentování jsou dnes zneužity jako zástupný důvod pro odmítání všeho, co omezuje chamtivost jednotlivců a reguluje trh. Tyto zásahy jsou a priori posuzovány jako neliberální a nedemokratické, přestože byly za kapitalismu první republiky přiroznou součástí demokratického řízení státu. Kupř. bylo zákonem stanoveno, že zisk vyšší než deset procent (pochopitelně po odečtení nákladů) je nejen nemravný, ale i nezákonný. Slova jako keťas a spekulant komunisti nevymysleli a bojovalo se proti nim již těsně po vzniku republiky.

Rovněž odbory, které jsou v celém „západním“ světě chápany jako nepominutelný zástupce námezdních pracujících a tedy jako součást autoregulačních principů trhu práce, byly u nás s štítivou mediální opovržlivostí zatraceny jako „rudé“, a to v celém východním bloku, a tento osud se nevyhnul ani „Solidarnošti“.

V jiné diskusi se zde bouřlivě přeli o možnost volbami ovlivnit budoucnost státu. Nemyslím si, že jsem přílišným pesimistou, když podotknu, že ti, kterým to stojí za to, nelitují prostředků, aby nebylo koho volit. Tento stav jsem měl příležitost sledovat z těsné blízkosti, kdy řada slušných lidí, kteří se narozdíl ode mne nechali ukecat ke vstupu do politiky, byli falešnými „registračními“ doklady zlikvidování dříve, než stihli sestavit svůj volební program. A ačkoliv se jim podařilo očistit své jeméno po letech soudních tahanic, politice se již navždy vyhnou. No a kolik bylo těch, kteří skončili v Seči?

Dělat si iluse o tomto způsobu kapitálokracie nemá smysl a zakopneme-li tu a tam o špičku ledovce, jen nám to dá tušit o masivních problémech vespod.

Odp: Jde o možnost si vybrat
Jeliman, 2.12.2008 23:15

Nezbývá mi nic jiného, než s vámi plně souhlasit!

Odp: Jde o možnost si vybrat
Vlastimil Čech, 3.12.2008 9:27

bez připomínek souhlasím

Zcela zcestná úvaha
Jimmy, 3.12.2008 2:27

Článek je založen na zcela zcestné úvaze a to té, že podnikatel se rozhodne něco sponzorovat a o tyto náklady následně zvedne cenu výrobku. Ve skutečnosti je to přesně naopak.

Podnikatel se snaží prodávat své výrobky a služby tak aby maximalizoval svůj zisk při dané konkurenci (tj. někdy snížení ceny vede k větší zisku při větším obratu). Tím vytvoří svůj maximální možný zisk (a nebo třeba ztrátu, jak se povede) a následně se rozhodne co s vytvořeným ziskem udělá. A je pouze na něm, zda ho investuje do rozvoje firmy, koupě Mercedesu nebo sponzoringu nějakého sportu. Na ceně výrobku se to nijak neprojeví, protože ta je daná trhem a nezávisí na nákladech a pokud zisk nebude tak nic zpozorovat nebude a ne že to zvedne ceny svého produktu.

Z pohledu zákazníka je mě zcela jedno jak naloží dodavatel se svým ziskem a zda vůbec nějaký má. To je jeho problém, ne můj. Já se snažím maximalizovat svůj vlastní zisk, takže klidně nakoupím rohlík za 80h, když na něj narazím a neřeknu se „ne, na tom určitě ten pekař prodělává, nebudu prohlubovat jeho ztrátu“.

Odp: Zcela zcestná úvaha
Vlastimil Čech, 3.12.2008 9:05

Vřele souhlasím s Vaší myšlenkou:
„... vytvoří svůj maximální možný zisk...“
Podporujete tím moje teze:
Cena za kapitalismu je ta NEJVYŠŠÍ možná částka, za kterou ten ošizený šmejd dostatek hejlů koupí...„
“Mzda za kapitalismu je ta NEJNIŽŠÍ částka, za kterou tu otročinu bude dostatek holoty dělat..."

V případě že byste přesto pochyboval o správnosti tezí navrhuji, abyste se podíval na své platby například ČEZ-u, nebo plynárnám... a zeptejte se zaměstnanců třeba Kauflandu, jak si stojí...

Odp2: Zcela zcestná úvaha
Jimmy, 3.12.2008 9:36

Cena za kapitalismu je ta NEJVYŠŠÍ možná částka, za kterou ten ošizený šmejd dostatek hejlů koupí...
Omyl, neplatí vždy. V mnoha oborech (téměř v celé průmyslové výrobě) se vyplatí snížit cenu za předpokladu zvýšení prodaného množství.
Je určitě lepší prodat ročně 200 000 škodovek se ziskem 50 000 Kč na kusu než 100 kusů Tatrovek se ziskem 1 000 000 Kč na kusu. A že tomu tak není mě nepřesvědčujte, pracuji v oboru kde ceny výrobků na trhu klesají stabilním tempem cca 15-20% za rok a hrubé marže jsou pro výrobce do 10%.

Mzda za kapitalismu je ta NEJNIŽŠÍ částka, za kterou tu otročinu bude dostatek holoty dělat...
Ano, tak to je. Vy nakupujete výrobky a při dodržení dostatečné kvality hledáte nejmenší cenu na trhu. Proč by se podnikatel, který nakupuje práci zaměstnanců měl chovat nějak jinak ? On také nakupuje zboží (práci zaměstnanců) a při dodržení požadované kvality hledá tu nejmenší cenu.

To ovšem neznamená že vždy hledá zaměstnance ochotného pracovat za hrst rýže. Stejně jako levná vrtačka z OBI za 400 Kč se může ukázat v provozu jako zatraceně drahá, protože po 10 minutách provozu se přehřeje a po 15 hodinách práce odejde, se ukazuje že na důležité práce není zrovna nejefektivnější zaměstnat neschopného člověka ochotného pracovat za 10 000 Kč měsíčně. Tedy stejně jako se řemeslníkovy vyplatí koupit si drahou vrtačku za 5 000 Kč, tak se podnikateli může vyplatit zaměstnat drahého odborníka za 50 000 Kč měsíčně. Záleží ale na práci. Na zametání ve skladu nepotřebujete žádného génia, ale na druhé straně už skladník nemůže být úplný pitomec.

Odp3: Zcela zcestná úvaha
Kelt, 3.12.2008 9:46

Tak s tímhle naprosto souhlasím, chystal jsem se zrovna napsat cosi v tom smyslu, ušetřil jste mi práci :-)

Odp3: Zcela zcestná úvaha
Vlastimil Čech, 3.12.2008 11:52

Proti Vaší úvaze nic nemám... jen prosím, přečtěte si mou tezi pozorně... ve vaší odpovědi jste pominul slovíčka z tezí: „DOSTATEK“...Jinak ovšem souhlas. Zažil jsem výběrové řízení, kdy bylo řečeno: „Mzdový požadavek uchazeče je rozhodujícím kritériem výběru“... (Nakonec to místo získal vyřazený havíř-rentista... ke své rentě okolo 20.000,- Kč si něco málo přivydělal)...
To ovšem neznamená že vždy hledá zaměstnance ochotného pracovat za hrst rýže nu, škoda, že takový uchazeč nepřišel, kdyby se takový našel, tož by tu práci dostal přednostně, no neber to, za tu cenu, že...:-);-)

Odp4: Zcela zcestná úvaha
Jimmy, 3.12.2008 12:14

Slovíčka dostatek jsem si všiml, ale protože důraz byl na slově nejvyšší, tak výsledná teze vyznívá poněkud jinak a proto jsem ho ignoroval.

Při důsledném rozboru významu obou tezí, se ale jejich obsah dá shrnout do věty, že základem kapitalismu je snaha každého o maximalizaci zisku. To ovšem není nic nenormálního, v zásadě se o maximalizaci zisku snaží každý živý tvor.

Odp5: Zcela zcestná úvaha
Juras, 3.12.2008 13:10

:-)Souhlas, přesně poslední větu jsem chtěl napsat - není to jen kapitalismus, je to univerzální pravidlo.

Odp6: Zcela zcestná úvaha
Jeliman, 3.12.2008 15:09

Tak proč jste se tak čertili nad Cikány, kteří nedělají nic jiného, než to, že se plně řídí vašim univerzálním pravidlem? Co největší zisk, za co nejméně nákladů. Proč by se měli trápit ze vzděláváním, se sháněním dobré práce, dodržováním přiblblých zákonů, když ono to lze udělat i jinak, daleko laciněji a úspěšněji. Není tento postoj Cikánů spíše projevem vysokého stupně inteligence, než projevem debility, jak si mnoho lidí ze společenské majority přeje?

Odp7: Zcela zcestná úvaha
Vlastimil Čech, 3.12.2008 16:36

Pane Jelimane souhlas... nevím zda se pánové Juras a Jimmy ve svém živote řídí zásadami zde jimi presentovanými, doufám že ne... jinak bych v případě, že toto důsledně aplikují v jejich životech musel asi očekávat, že v zájmu maximalisace svého zisku podříznou ku příkladu své příbuzné, kteří by se mohli stát na nich závislí...a kde by byl zisk pana Jimmyho a ten maximální zisk pana Jurase, že...LIDÉ by se tak chovat neměli... kdysi kdosi docela uznávaný ( ;-) ) řekl... „ni zisk, ni slávu“... tož to heslo pro tyhle dva kapitalisty neplatí :-)... Pokud by se měl „Juras-Jimmismus“ aplikovat třeba na mlékaře, budou v zájmu maximalisace zisku přidávat do vodou ředěného mléka melamin... což je v pořádku, protože přece zisk... střecha automobilky spadne plně v souhlasu s názorem pánů Jimmyho a Jurase...protože použití necertifikové čínské „ocele“ je v zájmu zisku... snad si oba pánové nechají ze svých zisků postavit domy jiným chamtivcem, který zcela v souladu s jejich názorem bude maximalisovat svůj zisk použitím těch nejlevnějších materiálů (třeba vtipně přebalených ;-)), použitím těch nejlevnějších pracovníků a tak...

Odp8: Zcela zcestná úvaha
Jimmy, 4.12.2008 2:12

Samozřejmě že se v životě řídím zásadami zde prezentovanými, vy ne ?

Ekonomové při vysvětlování chování nepoužívají pojem zisk, ale obecnější pojem užitek. Užitek je pojem subjektivní, takže i stejná věc či činnost má pro každého jiný užitek. Např. návštěva rokového koncertu u někoho převýší užitek ze vstupného 500 Kč, u někoho jiného by byl užitek ze stejného koncertu záporný a mnohem větší užitek bude mít z koncertu klasické hudby za stejné peníze.

Tedy přestože ze všech svých příbuzných nemám kladný užitek, tak užitek z jejich zavraždění rozhodně nepřevýší záporný užitek z výrazně zvýšeného rizika, že za tu vraždu půjdu sedět. Tedy maximalizuji tím svůj užitek tím, že tetičku při jejíž každé návštěvě rostu se snažím maximálně ignorovat ale nechávám jí naživu.

Nicméně u někoho jiného to může být jiné. Manželů a manželek, kteří zavraždili své druhy protože už je nemohli vystát byla spousta, a tedy u těchto lidí převýšil užitek z toho, že už budou mít pokoj nad tím, že pravděpodobně skončí v base.

Ohledně střechy automobilky. Jeden guru českého internetu (Patrik Zandl) popisoval na svém bloku, jak byl při své nedávné cestě do Číny překvapen, že továrny i v chudších čtvrtích vypadaly docela zachovale a jako pořádně postavené. Bylo mu vysvětleno, že budovy továren nemohou být úplné barabizny, protože stroje uvnitř nestojí jen pár korun. Tedy opět užitek z ušetřených pár korun na budově rozhodně nepřevýší riziko, že tato spadne, zničí zařízení v ní stojící a na několik týdnů zablokuje výrobu.

Tedy jak už jsem psal výše, maximalizace zisku neznamená hledání minimálních nákladů za každou cenu, ale jen minimálních nákladů při daných minimálních požadavcích.

Odp7: Zcela zcestná úvaha
Juras, 3.12.2008 17:38

Jelimane, Jelimane. Snaha maximalizovat zisk znamená, že se snažím dělat věci co nejefektivněji. To dělá úplně každý. Pokud kopete studnu raději lžící a nožem než rýčem a krumpáčem, tedy porušujete tak ono univerzální pravidlo, tak Vás s prominutím musím označit za blbce.
Samozřejmě ze všech možných způsobů nějakého výtěžku si vybírá člověk určitých morálních kvalit. Já si vybírám ten nejziskovější způsob, který nejde proti mým zásadám. Vy s Čechem máte kritéria jiná, vybíráte si samozřejmě s jinou motivací než já proto neshazuji Vaše odhodlání nevybírat si vždy cestu s maximálním ziskem, prostě Vám jenom nevěřím. Myslím, že ziskem času a ušetřené únavy za použití krumpáče namísto nože nepohrdnete také.

O Čechovi a jeho smyslu pro podřezávání svých bližních se mi moc rozšiřovat nechce. Jenom si, vy ušlechtilý Čechu, konfrontujte se svým vlastním příspěvkem svoje kdysi zveřejněné přiznání, že si zvyšujete úspory peněz spalováním plastů a starých pneumatik.

Jurasi, ale já opravdu neutekl ze...
Jeliman, 3.12.2008 18:34

Jurasi, ale já opravdu neutekl ze žádného sanatoria. Kdybych měl kopat studnu vaší metodou, tak bych musel najmout nejméně dva kopáče, kteří by studnu určitě nevykopali dříve než za týden. Já bych koupil hloubící stroj, ty dva dělníky bych přeškolil na obsluhu tohoto stroje a založil bych si firmu na hloubení studní. Za tu dobu, co by dělníci kopali studnu ručně, by pomocí hloubicího stroje vykopali nejméně deset studní a bohatě by si vydělali na sebe i na mne, jako manažera, který by se staral o zakázky.
Mně pořád straší v hlavě Baťa a jeho způsob podnikání, založený především na zdokonalování technologie výroby, za neustálého zvyšování kvality výrobků. A jak se staral o dělníky, tak to myslím není třeba ani uvádět.
Ukažte mi aspoň jednoho současného podnikatele, který by sahal Baťovi alespoň ke kotníkům.
A v..vo..vo...tom to je!

Odp: Jurasi, ale já opravdu neutekl ze...
Juras, 3.12.2008 18:49

:-)Efektivnější metodou pro vykopání jedné studny je pořád krumpáč než založení vlastní firmy a nákup studňohloubiče :-)

Možná jsme narazili na nepochopení různých významů slova zisk. Já nemyslím jen na peníze, ziskem může být cokoliv - třeba získání kamaráda.

Pro Baťu byli hlavním ziskem loajální zaměstnanci a radost z dobře vykonané práce, tím lepší perspektiva firmy. A že ho tato metoda dovedla i ke zbohatnutí, to netřeba dodávat. Podléhal stejnému pravidlu tak jako každý jiný tvor. Každému se líbí za málo peněz hodně muziky.

Problém v současnosti - a o čem je asi tento článek, že v současnosti je spousta takových, kteří chtějí získávat jenom ty peníze. Na všechno ostatní mastí. Stejně jako Čech mastí na své sousedy (a potažmo na nás všechny) a podkuřuje jim svinstva, mastí nějaký podnikatel na něj a snaží se bez ohledu na Čecha rejžovat. Naprosto standardní situace :-)

Odp2: Jurasi, ale já opravdu neutekl ze...
Jimmy, 4.12.2008 2:24

U Bati to bylo ještě trochu jinak. Jednak se sice opravdu snažil udržet si zaměstnance spokojené a tím výkonnější, ale také se mu povedlo vytvořit systém, kdy většina peněz vyplacených zaměstnancům na mzdách opět skončila v jeho firmách a tím mu celkově snižovala náklady.

Samozřejmě dalším motivem bylo to, že od určitého majetku, další zvyšování majetku už nepřináší podnikateli příliš výrazný užitek (zda máte v garáži 3 auta, nebo 10 aut už je vcelku jedno) a většina podnikatelů začne pociťovat potřebu dalšího užitku a to např. být oceňován společností jako mecenáš.

Bez ohledu na Čechy rejžovat
Vlastimil Čech, 4.12.2008 4:12

Ano, teď jste trefil do černého, pane Jurasi. Bez ohledu na kohokoliv rejžovat...Ono i ten Čech by raději topil plynem, proschlým dřívím, koksem nebo elektřinou... A taky by si zateplil domek a vyměnil okna, aby toho spálil co nejméně...Jenže ti, co se snaží rejžovat si svůj „užitek“ maximalisují přesně podle mých dříve uvedených tezí. Opotřebovaní lidé jsou mizerně placení, a jsou nuceni si to nechat líbit... nelíbí? tož už nechoď. Tu nejde u nás, mnoha Čechů, často o „maximalisaci užitku“... tu jde občas o holé přežití...Nemyslím, že je to specifikum severní Moravy, snad i v blahobytných Čechách se najdou vesnice, kde raději větrací systém svého automobilu zavíráte, ne? Topit takovým svinstvem, jako to občas děláme je lotrovina, ale jak pravil básník: „bída z lidí lotry činí...“...Dejte nám vydělat, páni podnikadějové, nenechávejte si námi sponsorovat vaše zábavičky, v zájmu „maximalisace svého užitku“ předražujete energie a vůbec všechno... Napadá mě podle moderního „Ňúspíku“: předražujete nám „vstupy“ a pak se velkopansky pohoršujete nad tím, že se ta holota chová „neekológicky“ ... ono to smrdí taky nám, nejenom vašim nosánkům...Jde nám jen o to co řekneme, až se nás fakturou na jaře ČEZ zeptá čím jste topili v zimě...Jedni podnikadějové zdraží pohonné hmoty, druzí, aby udrželi svůj „užitek“ zdraží dopravu, no a všichni dohromady pak vřeští, že ta holota z venkova nechce za minimální mzdu pracovat, když musí dojíždět... to přece není jejich věc, že ano...Nu, a snad jste slyšeli, že má býti navezeno snad 50.000 cizinců z východu, kteří mohou pracovat za ještě nižší mzdy než Češi...máte to páni podnikadějové „ošetřeno“!
Tolik tedy k čistění skládek odpadu od hořlavých hmot.
Pane Jurasi, zde snad nejde o efektivní či neefektivní způsob práce... zde je o to, že ta LOPATA a KRUMPÁČ co koupíte, je v zájmu „maximalisace užitku“ výrobce nářadí udělána z pravé nočníkové ocele a ohnete to tvrdým pohledem... no a na výběr máte lopatu-šperk... v zájmu svého „užitku“ výrobce opatřil dobrý list lopaty karbonovou adjustovatelnou násadou s ergonomickým a otřesy absorbujícím držátkem... Ovšem v zájmu „maximálního užitku“ obchodníka „v kvalitě odpovídající ceně“...
A když už máte ten příklad s tou studnou: představte si, prosím, že jste na vybudování studny vypsal výběrové řízení... Všichni uchazeči o dodávku mají naprosto stejné náklady na své vstupy. Kopáče, nářadí, benzin ze stejné pumpy, podobná, nebo stejná auta, stejné daně, odvody, požadavky na „užitek“ z realisace díla taky obdobný, v podstatě stejné náklady... na té výstavbě studně konkrétně není celkem co organisovat...nu a přesto může být některá nabídka nižší...proč asi? ;-)

Odp: Bez ohledu na Čechy rejžovat
Jeliman, 4.12.2008 14:45

Souhlas!!!

Odp2: Bez ohledu na Čechy rejžovat
Vlastimil Čech, 4.12.2008 20:52

Ještě bych si dovolil dopřesnit:
Když někoho opodnikne pan Jimmy, nebo pan Juras, je to pochopitelná a výše dobře argumentovaná maximalisace užitku. Pokud jsou ovšem oni sami opodniknuti jiným podnikadějem - je to sprostá zlodějna ;-):-)

Odp3: Bez ohledu na Čechy rejžovat
Juras, 4.12.2008 23:25

Vy jeden chudáčku ublíženej nemocnej. Nechápu, co jsem Vám já nebo Jimmy udělal, že nemůžete argumentovat normálně a musíte neustále překrucovat nebo podsouvat druhým zlé úmysly. Taky nechápu, proč si místo krumpáče kupujete nějakou umělohmotnou napodobeninu. Jako hlupák se tady nechováte, tak pročpak? Abyste se mohl vybrečet v diskusi? Nebo abyste mohl požadovat zákon na zákaz prodeje umělohmotných nebo plechových krumpáčů - šperků?

To je to socialistické myšlení. Já za nic nemůžu, jsem jen chudák, někdo jinej by měl zařídit, abych se měl dobře a abych vlastní blbostí nenaletěl nějakému lumpovi. Rád se vzdáte svobody rozhodovat, hlavně když se někdo stará, aby Vám nebylo ublíženo a aby někdo náhodou nemohl vydělávat o pár tisícovek víc než Vy. Typický Čech, který nechce získat prase, když ho má i soused, ale který si zoufale přeje, aby sousedovo prase chcíplo.

nenálepkujte, neznámkujte
Vlastimil Čech, 5.12.2008 8:52

Pane Jurasi, Vaše „argumentace“ přesahuje míru dobrého vkusu, myslím...Prostě jsem kritisoval „takylidi“, většinou bohužel podnikaděje, kteří před zabitím svých příbuzných zvažují především a jedině své „užitky“ a zda jim risiko eventuelního trestu stojí zato...:-)... připomeňte si, prosím, co jste výše napsal... Víte, pane Jurasi, my, které s takovým nadhledem pána velkomožného kritisujete, takhle neuvažujeme... Příbuzní ani jiní lidi se v NAŠÍ společnosti nezabíjejí, ani kdyby to snižovalo naše „užitky“... nu, ve Vaší podnikadějské společnosti je tomu opačně, jak jste výše v této debatě s panem Jimmym popsali... tož bůh s Vámi, i s Vašimi příbuznými... to Vaše prase Vám přeji, užijte si s ním co nejvíc zábavy... a přeji Vám, ze srdce, taky hodně radosti s ostatními podnikaději, kteří maximalisují své užitky. S výrobci dětské výživy a otravin vůbec, staviteli Vašeho domu, s výrobci Vámi nakoupeného zboží, s Vašimi zaměstnanci, se sousedy a tak. Nechť si všichni co nejvíc a za každou cenu maximalisují své užitky tak, jak to doporučujete, jak to máte rád, jak je přece pro Vás přirozené...Nu, říkalo se kdysi, „co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň jiným“... Tož tak, pane Jurasi... v primerním článku jsem napsal, že vím, že takoví, tedy poctiví podnikatelé nejsou... nu, nejsou:-(... a jestli někde nějaký je, tož se určitě nejmenuje Juras...

Odp: nenálepkujte, neznámkujte
Juras, 5.12.2008 9:31

O dobrém vkusu víte asi tolik jako o obyčejné slušnosti nebo o sebereflexi. Nebudu rozporovat nesmysly, které jste vyfabuloval ohledně mého chování, jednání a způsobu obživy. SLušní podnnikatelé existují, pro jednoho slušného majitele firmy pracuji (jako zaměstnanec).
Respektuji, že se nesnažíte maximalizovat svůj užitek a že když máte na výběr koupě stejného zboží za různou cenu, vybíráte si vždy tu dražší, protože se nemůžete chovat tak, jak zločinec Juras považuje za přirozené.
Ohledně zabíjení lidí - asi si nevidíte moc do pusy. Přeju vám souseda, který vás po troškách otráví spalováním PET lahví za účelem maximalisace svého teplíčka. Vy ho vlastně nepotřebujete, zvládnete to možná úspěšně sám.

Odp2: nenálepkujte, neznámkujte
slayd, 5.12.2008 13:15

Kdybyste se pane Jurasi naopak hezky onálepkovali, možná by nebylo o čem dále diskutovat. Nahá pravda by odhalila reálnou skutečnost, která se zde pod nánosem mnoha slov ztrácí. Nejvíce mne pobavil jeden příspěvek, ve kterém pisatel tvrdí, že v jeho zaměstnání každým rokem klesá cena výrobku o 10 - 15%. Kolik roků asi schází ke krachu firmy? Skoro chtěl naznačit, že už to bude obecný trend... V této souvislosti musím zvážit, zda nemám požádat svého zaměstnavatele o snížení mzdy na rok 2009, když trend snižování cen jde dolů - co si s tolika penězi počnu?
Levné potraviny, levný nájem, levná doprava, levné energie... a každým rokem to jde pořád níž. Copak důležitého pro lidi asi tak pan pisálek vyrábí, když cena jeho výrobku každým rokem klesá? Chleba to asi nebude! Tak si ten souboj užijte a hlavně je třeba zapomenout na všechno to špatné socialisticko - totalitní. Vždyť víte kolik mu musely stát dnes banány vzhledem k průměrné mzdě? 100 Kč! A jaký máme kvalitní toaletní papír ve velkém dostatku... a svobodu cestovat /jen někteří pouze integrovanou dopravou/. P.S.

Odp3: nenálepkujte, neznámkujte
Jimmy, 5.12.2008 13:44

Ten pisatel jsem byl já.
V podstatě se dá říct, že klesá cena všech průmyslových výrobků, protože se dají vyrábět hromadně, a tím stále efektivněji. Ale tím, že lze vyrábět stále efektivněji, lze zároveň vyrábět stále více integrované díly a tím propracovanější výrobky. Tím, že jsou výrobky stále propracovanější, tak cena těch základních výrobků - tedy srovnatelného zboží může klesat poměrně rychle. Ale tím, že existují stále propracovanější výrobky většina zákazníků nechce ty úplně základní typy a rádi si připlatí za ty lepší. Tedy ve výsledku přestože cena základních typů (laťka se samozřejmě časem posouvá) velmi rychle klesá, cena průměrného prodaného výrobku klesá mnohem pomaleji.

Pro příklad vezměte např. auto, to každý zná. Když se přepočte cena Škody 100 na dnešní cenu, tak výsledek je něco přes půl milionu korun. Za to máte dnes slušně vybavenou Oktávii. Pokud by jste chtěl těmi 30 lety auto s parametry dnešní Oktávie, tak by vás nestálo půl milionu, ale několik milionů, nebo spíše desítek a muselo by být mnohem větší a těžší aby všechny ty separátní tranzistory a D/A převodníky uvezlo. Na druhou stranu když vám bude stačit dnes auto na úrovni 30let staré Škody 100, tak si můžete koupit za cca 60 000 Kč to indické levné auto Tata Nano, tedy až se bude vyrábět. Háček je v tom, že takové auto drtivá většina dnešních zákazníků nekoupí.
A v tom je to kouzlo, jak může cena stejných výrobků klesnou třeba na desetinu původní ceny a výrobce při tom nezkrachuje.
Tedy jedna člověk chce vždy něco lepší a pak technický pokrok snižuje výrobní náklady. Ti Indové na tom autě za 60 000 Kč totiž také nehodlají prodělávat.

PS: Automobilový průmysl není ten ve kterém pracuji.

Levné výrobky
Vlastimil Čech, 5.12.2008 18:56

Nu, někdy se mi zdá, že ty laciné čínské zázraky udělají svou nevyhnutelnou cestou na smetiště jen malilinkatou objížďku přes náš domov... Nevím ovšem co pan Jimmy vyrábí, avšak snad bych mohl za příklad vzít obyčejné radio. V roce 1969 jsem si koupil radio. Nu, teď takříkajíc „odešlo“ a tak jsem si chtěl koupit jiné. Tedy seriosní aparát, který mi bude sloužit dalších pár let... Nechci žádný kombinovaný přístroj, nepotřebuji CD, vestavěný magnetofon či ty MP... prosté rádio se všemi vlnovými rozsahy, nemusí být stereo, ani nemusí být do kapsy, jen aby mělo trochu hezký přednes. Pokud někdo víte, kde ho dostanu, poraďte... určitě se nikdy neženu za tím drahým, to si někdo špatně vysvětlil... chci za své těžce vydělané peníze skutečné, (třeba prosté) zboží, ne plastikový šunt. Nakonec jsem si jeden čínský kus koupil...a laciný nebyl... po vypnutí (!) šumí... prý to dělají všechna rádia, aby se ušetřilo na vypinači... plastikové čudlíky se už viklají, potenciometr občas potřebuje poklepat...ale CD a kazetový magnetofon tam je a jakýsi DBBS (co to je?)... bez něho radio s jiným než malinkým chrchlajícím amplionem se prý nedělá...tož nevím... totéž ta lopata nebo vidle, buď naprostý šmejd, nebo nástroj ošperkový zázraky, které sice notně zvýší cenu, ale které lopaťák, nebo vidlák prostě nepotřebuje. Za starých časů jsme neřešili „životnost“ strojů... moje maminka si po narození sestry koupila pračku Romo... když se narodil po 25 letech můj syn, tož ta pračka pořád ještě prala... nu, a po opravě , kterou jsem zvládl v podstatě kovářským způsobem fungovala dál... myslím ještě teď mám někde její motor... dnešní moderní výrobky mají podle všeho v sobě asi zabudováno (omlouvám se za slovo) „kurvítko“ ... prostě takovou součástku, která výrobek po uplynutí záruky znehodnotí... tak nám odešly už 2 automatické pračky, kde držák nerezového bubnu je vtipně vyroben z materiálu postupně rozleptávaného pracím práškem... tak ve vrtačce je vtipně instalováno plastikové kolečko, kterému se ozubení strhne, omačká, právě tak po záruční době při běžném používání...Nu někdy mám ten pocit, že páni podnikadějové věnují valnou část svého podnikadějského úsilí, aby: obráželi konkurenci a zjišťovali jejich ceny, aby snad sami nebyli proboha zbytečně levnější, aby vymýšleli, jak svůj produkt co nejvíce zlevnit (čti ošidit), jak zajistit omezenou životnost, nebo jak vymyslet nějakou fintu (třeba teď tak moderní „balíček“), jak doběhnout zákazníka. Ale příkladů asi znáte dost sami ...(MLM, H-system...) Nejvíc mě štve, že nevidím nikde únik...v krámě mi řekli: „pane, takový výrobek by nikdo nezaplatil“...tomu nevěřím, jestli se prodává za nějakou cenu výrobek ověšený parádičkami, proč by za stejnou cenu nebyl k disposici výrobek seriosní... kvalitní zapalovače, které opravdu spolehlivě fungují se prodávají, i když jsou na trhu zapalovače plastikové, piezo, turbo a nevím jaké... a ta stará ZIP-a jsou tu pořád.... neviditelná ruka trhu není vidět...ještě jedna poznámka. Kolik by dneska stál takový Spartak, nebo ten krásný kabriolet Felicie? Nikdo by si nekoupil? Ale koupil... nikdo by to ale NEVYROBIL, protože by na tom nebyl VÝVAR! Vyslechl jsem rozhovor dvou mlamojů o počítači... jeden si ho chtěl nechat sestavit a ptal se, kolik takový aparát může stát. Ten druhý tomu rozuměl a jmenoval požadované komponenty a jejich ceny, kolik stojí u dodavatele... myslím, že došli na částku okolo 30-tisíc... no a ten první se podivil a řekl, že mu kdosi nabídl cenu výrazně nižší a to včetně montáže... nu ten odborník se zasmál a začal jmenovat součástky, které budou pravděpodobně bez řečí nahrazeny jinou „kvalitou“ no a došli k úplně jiné ceně... a tak odborník uzavřel: „to víš, tak se to dneska prostě dělá, smiř se s tím, nic jiného ti nezbývá“... jářku, štve mě to.:-)

Odp: Levné výrobky
Juras, 5.12.2008 21:31

Každá komodita chce svoje.
Vrtačka - před pár lety jsem si koupil Narexku. Stála sice šestkrát víc než nějaká čína od Lídla, ale už vydržela šestkrát déle a pořád funguje bezvadně. U výpočetní techniky je namístě více šetřit. Životnost po dobu záruční doby je tak akorát - za dva roky si koupíte dvakrát lepší počítač za polovinu (navíc znehodnocenějších) peněz. Zrovna výpočetní technika a elektronika je právě to zboží, které se dramaticky zlepšuje a přitom zlevňuje. Nemá cenu investovat do drahých součástek, protože to za několik málo let stejně bude morálně zastaralé a nepoužitelné. A zatímco jsem před pěti lety kupoval 60GB disk za 5000, letos jsem rodince koupil 1TB za 3000. Přitom tenkrát se s diskem muselo zacházet strašné opatrně, nesmělo se šoupat zapnutým počítačem, dnes ty disky vydrží za běhu i velmi prudký náraz, v klidu dokonce 20G.

Odp2: Levné výrobky
Yardasan, 6.12.2008 0:11

Myslím, že mluvíte zase o koze. Panu Čechu rozumím. On žádá jednoduchý výrobek, který vydrží. PC je špatný příklad, je stále v rozvoji; i když procesory začínají stagnovat - Windows se nepovedla a čeká se na nová - velkokapacitní disky se stávají brzdou - čeká se na velkovýrobu (zlevnění) flash pamětí, které nahradí HD. Vemte si za příklad jednodušší věci - mobil, pro normální lidi by měl mít velká tlačítka a stačí jen možnost volat bez stovky výhodných balíčků zavádějících a klamavých reklam. Kuchyňský robot, pračka, TV a další a další se zbytečně stávají složitějšími a složitějšími na ovládání. Do popředí se nám vnucuje módnost před kvalitou a designem. Miniaturizace se dostává také do nepraktičnosti. Je to typicky českopodnikatelský problém. Na zapádě máte stále kvalitnější a větší výběr; i na tom Slovensku jsou na tom lépe. Začíná se vracet retro styl, který nestárne, ale zraje. Termín morálně zastaralé je právě snobský nesmysl, který podporuje zbytečný konzum a prázdnotu v lidech. Věci, které slouží se stávají součástí života a jejich častá obměna nám vyprazdňuje duši, znesnadňuje soužití, uvádí nás do vnucené situace, kdy je možno snadno všechno vyměnit - manželku, bydliště, domov, názor... vytrácí se genius loci. Jsme zase u toho, jak už jsem psal jinde, že opravdu kvalitní výrobky reklamu nepotřebují, většinou si je musíte pracně shánět a objednat. S pozdravem jK.

Odp3: Levné výrobky
Juras, 6.12.2008 0:52

Naopak, myslím, že si tady rozumíme. Právě proto, že je PC ve vývoji, nemá cenu snažit se ho pořídit „na furt“. Nerozumím, co jste chtěl říct tím českopodnikatelským problémem a Na západě - i na tom Slovensku, už vůbec ne. Uměle vytvořená módnost, to se mi taky nelíbí, ale to je možné jenom proto, že většina lidí jsou blbci, kteří se na to chytí. Nebo těch blbců není většina, ale tolik, že se to vyplatí.

Odp4: Levné výrobky
Yardasan, 6.12.2008 12:52

Ano :-) souhlas. Českopodnikatelský problém vidím, že ZATÍM VĚTŠINA „podnikatelů“ jsou převážně typicky čeští gauneři a zloději, pro které jsou zákony jen výzvou k jejich obcházení a aroganci a díky neschopnosti (spíše schválnosti a korupce) státu s tím něco dělat se sem valí další zahraniční „šmejdopodnikatelé“, kteří se v domovské zemi v takové míře jako u nás nemají šanci rozšířit. Na Slovensko jezdím často a tak vím, že se tam lidé mají daleko lépe než u nás; i když mi to nebude nikdo věřit protože je to takový rivalistický předsudek. Smutné je, že vše špatné pro lidi, co se zde vytváří je důsledek politiky, která se bojí návratu komunistů k moci aby to měli po případných vyhraných volbách co nejtěžší... S pozdravem jK.

Odp3: Levné výrobky
Lipovan, 6.12.2008 7:42

Ano, v zásadě souhlasím. Jen bych oponoval tomu, že jde o tuzemskou záležitost. Naopak soudím, že na Západě je to mnohem horší - v New Yorku se boty kupují tak na týden. Ale jinak souhlas. Například od mobilu potřebuji přesně tři věci: volání, SMS, a budík. Nestojím o MMS, foťák, modrý zub, vodotrysk a automatické utírání zadku. Ale bohužel, nelze.

Odp: nenálepkujte, neznámkujte
Jimmy, 5.12.2008 13:25

Vy arogantní pitomečku, podřezávání příbuzných jste si vzal první do huby vy. Já jsem pouze logicky dokázal proč většina lidí své příbuzné nezabíjí i když jim lezou na nervy.

A by jste nebyl v omylu, že moje názory nejsou vyteorizované odněkud z kumbálu, tak vám sdělit, že život vidím osobně ze tří různých stran.

Jednak jsem zaměstnanec velké nadnárodní firmy - technik, takže ve své práci se běžně potkávám lidmi na úrovni středního managementu firmy, tedy technici, nákupčí, skladníci atd, ale i s lidmi na lince.

Za druhé vidím svět z pohledu zaměstnavatele, kdy přítelkyně vede menší personální agenturu, takže pracuje jak se středním managementem, tak i zaměstnává na druhé straně lidi kteří si ani nejsou schopni spočítat výplatu. A často trne, zda jí firmy pro které dělá zakázky zaplatí včas aby měla na výplaty zaměstanců.

A za třetí, a to vás možná hodně překvapí, jsem ve vedení jednoho občanského sdružení, které jsem před pár lety spoluzaložil a dnes které úspěšně konkuruje O2 i UPC a přináší za velmi rozumnou cenu internet několika tisíci domácnostem.

Tedy když to shrnu, znám život z pohledu zaměstnance, zaměstnavatele i neziskového sektoru.

Co vy ? Máte podložené své názory zkušeností nebo hospodou ? A dokážete věcně argumentovat nebo jen urážet ?

Odp2: nenálepkujte, neznámkujte
Lipovan, 5.12.2008 19:01

Vy arogantní pitomečku, podřezávání příbuzných jste si vzal první do huby vy.

Proboha, tady nakonec poteče krev!

Odp3: nenálepkujte, neznámkujte
Vlastimil Čech, 5.12.2008 21:28

Nedivte se slovníku, pane Lipovane... došly argumenty, projevuje se charakter nadutého hulváta...

Odp4: nenálepkujte, neznámkujte
Juras, 5.12.2008 21:36

žeby nečekaná sebereflexe? :-DD

Asi těžko - to byla patrně reakce na slůvko pitomeček, nikoliv na skutečné hulvátství. :-(

Odp2: nenálepkujte, neznámkujte
Martin K., 6.12.2008 16:20

Sláva, sovětský člověk ještě žije ;-)

Personální agentura
Vlastimil Čech, 6.12.2008 23:43

Prosím o vyvětlení, jakou hodnotu pro společnost vytváří personální agentura... švec produkuje boty, stavitel domy... co produkuje personální agentura? Jakou hodnotu vytváří pro ostatní tím, že se „vetne“ mezi zaměstnavatele a zaměstnance?
Když zaměstnavatel nezaplatí, zaplatí svým zaměstnancům ta agentura? Z čeho produkuje zisk? K čemu je potřebná a čím by se dala nahradit? Je vůbec nahraditelná? Za mého mládí to neexistovalo a tak tomu nerozumím... prosím o laskavé vysvětlení...

Odp: Personální agentura
Jimmy, 7.12.2008 1:51

Konečně po všech výkřicích nějaký konkrétní dotaz, i když nějakých argumentů či odpovědí jsem se nedočkal.

Nicméně k dotazu:
Personální agentury mají dva hlavní druhy působností.

Vyhledávání zaměstnanců dle požadavků, především pro střední management, ale třeba i svářeče, vozíčkáře, sekretářky atd.

Tedy pokud jste podnikatel a hledáte nového zaměstnance, tak máte možnost buď dát si inzerát do novin a poptáte se známých a pak 2 měsíce řešíte přicházející zájemce o dané místo ze kterých 80% se ani vzdáleně nepřibližuje vašim požadavkům, nebo zadáte tuto práci personální agentuře, která v zásadě udělá to samé, ale už má databázi uchazečů a do 14 dnů vám dodá těch několik vhodných uchazečů odpovídacích zadaným požadavkům vybraných z velké databáze dané agentury.
Tedy z pohledu zaměstnavatele Personální agentura šetří čas a vybírá zájemce z většího okruhu lidí - je větší šance že najde přesně toho člověka kterého hledá.

Z pohledu zaměstnance je to také ušetření času, protože je snazší zaregistrovat se u několika agentur a pak čekat zda se k některé nedostane požadavek na moji profesi než každý týden pročítat spoustu inzerátů zda zrovna nějaká firma nehledá mě.

Z pohledu zaměstnance je práce agentury zadarmo, firma za ni zaplatí několikanásobek nástupní mzdy (tedy agentura se snaží aby zaměstnanec dostal co nejvíce, což je dobře, ne? ).

Odp: Personální agentura
Jimmy, 7.12.2008 1:53

Druhá oblast je zaměstnávání lidí přímo agenturou a jejich pronájem jako pracovní síly dál.

Protože v západním světě díky přehnané ochraně zaměstnanců nelze jen tak někoho propustit a když už tak za hodně draho, tak firmy i ve chvíli kdy mají dost zakázek raději nepřijímají nové zaměstnance, protože by je v případě krize nemohli jen tak propustit. Tedy řešení je lidi si najmout od jiné firmy a když nejsou potřeba s danou firmou ukončit smlouvu a tím zaměstnance propustit. A protože protože různé firmy mají zakázky v různou dobu, tak agentura může zaměstnance různě přesouvat a tím dávat trvalé zaměstná i lidem, kteří by jinak zaměstnání sháněli jen obtížně.

K hlavnímu článku
Neuvedeno, 28.11.2010 9:03

Nedávno jsem se díval na diskusi našich hlavních ekonomů ke skoupení dluhopisů v USA za 600 miliard dolarů.
Prostě se do oběhu dostane dalších 600 miliard dolarů i když ty dluhopisy jasně informují, že mají zcela nejistou cenu.
Jde třeba na příklad o lidi, kteří přišli o domy při tajfunu Katrina a pak si hned pořídili další půjčku a tu nemohou splácet, protože i průmysl v této oblasti je zničený a tak neseženou práci. Myslím si, že peníze byly místo stavění nového domu použité na stravu pro tyto lidi a na stravu celé jejich rodiny. Přitom se myslelo, že si dotyčný pořizuje nový dům, ale nikdy si ho nepořídil.
Nebo další varianta byla ta, že si za tyto peníze koupil nový dům a ten nebyl schopen splácen a tak mu nakonec byl vyvlastněn tento dům s tím, že byl ohodnocen na polovinu ceny a ještě mu bylo zabaveno vše v domácnosti. V USA prý dnes trpí milion lidí hlady. V tomto případě se ale hodnota majetku tohoto nově koupeného domu vůbec nezměnila a stále existuje.
Jenže bohužel nám není vůbec známo kolik procent je prvého a druhého případu dluhopisu.
Je to tak, že stát jako USA se klidně může rozhodnout vytisknout 600 miliard dolarů bez toho, že by byly doloženy nějakou jistou hodnotou.
Naši ekonomové to ohodnotili kladně. Díky tomu prý bude větší oživení ekonomiky USA a nezaměstnanost klesne. Jinou možnost prý v USA nemají. Buď vytištění peněz, které nejsou podložené jistou hodnotou, nebo změnit úrokovou míru centrální banky.
Otázka je. Dobře, ať si to USA dělá co chce, je to jejich právo ovládat jejich vlastní ekonomiku.
Jenže máme stejné právo také my? Můžeme i u nás si volně tisknout státem naši měnu?
Další otázka je. Může i EU si volně tisknout svoji měnu?
Co to udělá s uloženými penězi v bankách od prostých občanů? Nezdevalvuje to jejich úspory?
Co na to občan, když mu bylo řečeno, když nesplácel, že je oddlužen, protože mu bylo všechno zabaveno a stal se bezdomovcem? Má vůbec možnost si někdy v životě ještě něco vydělat, aniž by mu to bylo zabaveno?
Je vůbec možné, aby nějaká měna nebyla vůbec vázána na skutečné hodnoty hmotné, na hmotné rezervy a zlato? V jakém poměru by měly být hodnoceny dluhopisy jako hodnota, když v jednom případě jde skutečně o hodnotu a v druhém jde o pouhý bezcený papír?
K čemu pak jsou centrální hmotné a finanční rezervy, když si některý stát může klidně nadsazovat svoje dluhopisy, které nikdo nesplácí a oceňovat je nějakými hodnotami a tiskout za ně nové peníze pro placení státní mašinérie?

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru