Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Nový komentář k článku "Je auto majetek?"

Odpovídáte na příspěvek:

Ekologický podvod
sysel, 8.12.2008 0:36

Ještě když jsem se učil řídit, svěřili mi vozidlo Octavia Combi model 1970. Jeho motor fungoval bez problémů a velmi dobře na benzín typu Normal - 80 oct. Do něj nebylo za potřebí žádné přísady tlumící předčasné vznícení, ani olovo ani jiné chemické fujtably. Tento benzín však již více než třict let nikdo nedistribuuje.

Oproti naftě, která při nedokonalém spalování produkuje saze by byl benzin Normal ideální ekopalivo. Zvýšení výkonu se úspěšně podařilo dosáhnout příměsí několika procent vody (vodní pára expanduje podstatně lépe než benzinové spaliny), což však ocelovým motorům moc neprospívalo, ale nové technologie povrchových úprav by to jistě vyřešily.

Nesmyslné zvyšování oktanového čísla spojené s tlumicími chemikáliemi je nejen neekologické je to dokonce jedovaté a nevyřeší to ani katalysátory.

Nad to je na „ekologické“ dani příliš zřetelně vidět neviditelnou ruku trhovců, která vedla tu zákonodárnou, aby se zvýšil prodej nových vozů. Stát tak dal již po několikáté najevo, resignuje na skutečné potřeby svých ovcí, a pozapomněl zde např. že nákup nových vozů si i ti majetní kompensují prodejem ojetin, takže ve skutečnosti se asi opravdu zamezí dovozu starších vozů, ale nové vozy si na vsi nemají opravdu kupovat z čeho.

Kdyby byla ruka zákonodárce vedena snahou, aby po silnicích nejezdily vraky bez brzd a tlumičů, zpřísnila by postihy za „tekuté“ techničáky. Ale proti korupci se u nás nic nikdy neudělá, protože kdo se k moci korupcí dostal, těžko proti ní může bojovat.

Ekologické by rovněž bylo, přenést všechny formy „zdanění“ provozu vozidla do ceny pohonných hmot, protože vzásadě platí - kolik kolometrů, tolik paliva, ale i tolik pravděpodobnosti havárie. Nad to by takové opatření působilo jednoznačně motivačně ve prospěch vozů s nízkou spotřebou. Člověk, který jednou do roka vyjede na dovolenou a jinak má auto na příležitostný odvoz těžkých věcí nebo jako zálohu pro odvoz do nemocnice už dnes platí tisíce, jen aby směl vyjet.

A nakonec ten, kdo pečuje o své auto dvacet let, pečlivě vyměňuje olej, pneu i stěrače, ten pokud párkrát do roka vyjede, nerozkolísá ekologii tak jako ten, kdo jezdí každý den souběžně se „sockou“ do práce a zpět, na nákup i na poštu i nalitej večer za zábavou.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.