Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

6.10.2005 15:17

Proč by se domény neměly zlevňovat

Myslíte si, že by se domény (tedy názvy s koncovkou, např. svice.cz, domena.net atd.) měly zlevnit? Ačkoli vlastním 2 .cz domény (nebo právě proto), myslím, že by se zlevňovat neměly. To by totiž bylo spíše na škodu. A hned vysvětlím proč.

Jaká je skutečná cena domény?

Budu uvažovat doménu .cz, ale pro ostatní koncovky platí v podstatě totéž. Kolik by ta doména měla stát? Kolik opravdu stojí její provoz? Dobře, to je v řádu korun. Ale je ta cena reálná, opravdu má doména tak malou hodnotu?

Doména je jedinečná

Pokud má někdo www stránku - osoba nebo firma - může ji mít na vlastní doméně nebo může využívat domény třetích stran (tedy např. mujnazev.tretistrana.cz). „Hezčí“ a zapamatovatelnější je samozřejmě vlastní doména. O kolik je hezčí doména? O pár korun? To jistě ne, už ten samotný vlastní domény fakt má mnohem vyšší cenu. Navíc za normálních okolností o tu doménu nepřijdete - je to něco jako duševní vlastnictví. Něco, co vlastním a budu to mít napořád.

Ale proč je nezlevnit?

Protože by to bylo kontraproduktivní. Cena domény by klesla, tím by se zvýšila by dostupnost, ale snížila kvalita. A protože je domén omezené množství, fakticky by jich bylo dost „pohřbeno“ dříve, než by se vůbec začaly využívat.

Uvedu příklad na téhle doméně, svice.cz. Chtěl jsem registrovat pěknou obecnou doménu, která pochopitelně ještě není zabraná. Tak jsem využil svého algoritmu pro práci s českou gramatikou a nechal si vygenerovat několik tisíc českých podstatných jmen v 1. pádě. Potom jsem podnikl lehký slovníkový útok těchto slov na jejich zabranost v koncovce .cz. Vypadlo z toho pár zajímavých domén, z nichž jsem si jednu - tuto svíci.cz - registroval.

Ale co je důležité: ještě před rokem byla doména svice.cz zabraná spekulantem, který se jí snažil prodat! Je jasné, že kdyby stála .cz doména v řádu korun, prodával by ji zřejmě dodnes a ačkoli by ji nešlo registrovat, nebylo by na ní nic.
A tohle není případ pouze svice.cz, ale prakticky všech zajímavých domén, které mi při tom testu „vypadly“.

Proč jsou špatní spekulanti?

Co je na lidech vydělávajících na doménách vůbec špatného? Můžete říci, že v podstatě regulují trh. Ale co to znamená v praxi? Že si registruje nějakou doménu a snaží se ji prodat tak dlouho, dokud to někdo nekoupí nebo dokud se mu to vyplatí. Zde je důležité to, že spekulanti to pochopitelně prodávají za cenu řádově vyšší než byla kupní cena. Pokud ta doména stojí o tolik více, nemůže být o žádné dostupnosti ani řeč. Je dostupná jen pro ty, co na to opravdu mají.

Zde prostě stojí proti sobě dvě strany: lidé, kteří na chtějí doméně něco provozovat a pak lidé, kteří chtějí na doméně vydělat. Cena musí být taková, aby na ni co nejvíc lidí dosáhlo a zároveň aby se její bezúčelné držení vyplatilo co nejméně spekulantům.

Co je tedy cílem?

Nasadit takovou cenu, kterou je ochoten dát za doménu většina těch, kteří tu doménu opravdu chtějí, chtějí ji nějak využít. Je špatné registrovat doménu jen proto, že je hezká a levná a třeba na ní časem něco budu mít. Anebo proč si jich neregistrovat hned několik a nemít na nich blbosti.

Stačí se podívat, jak dopadla např. doména .com. Prakticky všechna (anglická) slova jsou zabraná, v podstatě nelze registrovat nic nového. Tyto domény jsou velice levné, takže tuto koncovku často využívají mj. i různé „undergroundové“ organizace atd. Tak jako tak, nemám k ní důvěru. Přípona .cz zatím vypadá mnohem lépe než třeba .com nebo .net, a je škoda tento stav ničit.

Ty máš 2 domény, tak tady machruješ...

I to si někdo může říct. Ne, není to tak. Chci, aby si opravdu každý mohl dovolit koupit tu doménu, kterou opravdu chce, o kterou opravdu stojí, o kterou se opravdu bude starat. Jenže právě tento fakt je (bohužel) podmíněn vyšší cenou. A kdo na to (zatím) nemá, může mít doménu 3. řádu, která je velice často zdarma a pro většinu věcí prostě stačí.

Podle mě je ideální cena něco pod 1000 Kč ročně, někdo může říct o něco méně, někdo o něco více. Ale velké zlevnění by nepřineslo zlepšení ani běžným uživatelům internetu, ani majitelům stránek.

Každopádně uvítám Vaše názory v diskusi.

Re: Proč by se domény neměly zlevňovat
lukenet, 6.10.2005 16:57

Já bych dal menší cenu protože na ně nemám ;(. Ale v podstatě s tebou souhlasím.

fakt
Tower, 6.10.2005 17:44

Abych pravdu řek, souhlasím. Také již mám delší dobu pocit, že to nebude dělat dobrotu a nakonec se to všechno zhroutí jako domeček z karet. Registrátoři na tom však vydělají (s největší pravděpodobností).

Nesouhlasim
dld, 6.10.2005 19:50

300 je pro spekulanta pakatel (sam jsem svou domenu ziskal jen diky tomu, ze to spekulanta, spise ji, prestalo bavit ... vydelek je pro nej znacny. Zlevneni tedy nepovazuji za spatny krok. Spekulace se ma potirat jinym zpusobem, ne cenou. Proc by jinak zrovna cena domeny nemohla byt 10000 a vice?

Odp: Nesouhlasim
Aleš Janda, 6.10.2005 20:19

300 je pro spekulanta pakatel (sam jsem svou domenu ziskal jen diky tomu, ze to spekulanta, spise ji, prestalo bavit ... vydelek je pro nej znacny. Zlevneni tedy nepovazuji za spatny krok.

Promiňte, ale tohle moc nechápu. Kdyby došlo ke zlevnění domén, tak by to toho spekulanta zřejmě nepřestalo „bavit“, to by se mu ještě vyplatilo. Jak už jsem psal, i já jsem těžil na vysoké ceně domény - tím, že spekulant doménu pustil k vodě.

Spekulace se ma potirat jinym zpusobem, ne cenou.

A jak? Regulací?

Proc by jinak zrovna cena domeny nemohla byt 10000 a vice?

To by ji zase neměl nikdo. Mělo by být co nejvíce zájemců, ale co nejméně spekulantů. Takhle by ubylo spekulantů, ale zájemců pochopitelně taky...

Odp2: Nesouhlasim
dld, 8.10.2005 23:34

Promiňte, ale tohle moc nechápu. Kdyby došlo ke zlevnění domén, tak by to toho spekulanta zřejmě nepřestalo „bavit“, to by se mu ještě vyplatilo. Jak už jsem psal, i já jsem těžil na vysoké ceně domény - tím, že spekulant doménu pustil k vodě.
Tim jsem naznacoval, ze rozdil 300 neni pro spekulanta nic, ma-li zajem - bude drzet. Navic ten rozdil se asi stejne neprojevi temi 300, ale bude castecne rozpusten u obchodniku.
A jak? Regulací? Treba, kdyz si budu moci jednoduseji postezovat nez ted - jen to uvitam. Neviditelna ruka trhu nikdy jeste nic nevyresila ke spokojenosti (krome mocnych).
To by ji zase neměl nikdo. Mel, prave ten kdo by na ni mel, vcetne tech spekulantu ... oni se jen prizpusobi situaci.

Odp3: Nesouhlasim
Aleš Janda, 9.10.2005 10:08

Tim jsem naznacoval, ze rozdil 300 neni pro spekulanta nic, ma-li zajem - bude drzet.

Ano, to ovšem platí jen u lukrativních domén. Jenže podle zákona statistiky je drtivá většina domén na hranici mezi tím, jestli se její držení vyplatí nebo ne - těch lukrativních už zas tak moc není. A tam už nějaké ty tři stovky rozhodně smysl mají.

Nižší cena - internet není pro bohaté!
Arnošt, 7.10.2005 8:50

Úvaha je přitažená za vlasy. Částka, která se vám může zdát vysoká je pro jiného drobnými, které dá obsluze v restauraci. Vyšší cena by nepřinesla žádné zlepšení situace, spíš by vymizely různé zajímavé weby, které lidi nedělají pro peníze.

Nechci elitářský internet (byť by mi nedělalo problém za doménu platit třeba těch zmíněných deset tisíc ročně).

Stejná debata jako tahle o doménách pod CZ se vedla při stanovování globální cenové politiky u domén pod COM. Výsledek je jasný, nižší cena dá šanci více lidem zřídit si ten jejich web, doménoví spekulanti tu byli a budou. Vítejte do svobodného světa a zkuste myslet i na ty, kteří jsou rádi, že dají dohromady těch pár stovek co to stojí teď. Nebo jste jako Škromach a vymyslel byste nějaké příspěvky pro sociálně slabší? :))

schody
a, 7.10.2005 10:12

Nikdo zde elitářský spolek nedělá, pokud někdo na .cz doménu nemá, koupí si třeba .net či spoustu jiných domén. Doména .cz byla (asi už nebude) trochu značkou, ale to nic neměnilo, že zde jsou ty levnější, prostě trh musí být odstupínkovaný...

Odp: schody
Arnošt, 7.10.2005 10:55

Proč bych si měl kupovat jinou doménu než toho státu, kde bydlím? Česká doména je pro hlavně České občany a společnosti v ČR podnikající. Jakýkoli útěk k doméně net nebo dokonce com, biz či org je jen zbytečná kapitulace způsobená nevhodně zvolenou cenovou politikou.

Každý to posuzujete tak, aby to vyhovovalo zrovna vám. Nastavme tedy ceny na 10 tisíc korun na doménu. Bude ji pak mít jenom ten, kdo o ni bude stát (nebo si ji dá do firemních nákladů). Pak se bude český internet hemžit doménami třetí úrovně a vrátíme se zpátky do pravěku.

Odp2: schody
Aleš Janda, 7.10.2005 12:22

Domény .com, .net atd. nejsou národní, ale nadnárodní, tedy pro „všechny státy“...

Ale jistě, každý má finanční možnosti jiné. Jde o to, aby na to většina dosáhla.

Vy nechete elitářský internet. To si nemyslím že je. Já tu zase nechci smetiště. A hlavně: možnost dalšího rozvoje internetu. Pakliže bude většina domén zabrané blbostmi desetiletých dětí, v pořádku mi to nepřijde.

Nechci vyšší cenu, ale chci zachovat stávající. Už žádné zlevňování, pokud chceme alespoň trochu udržet úroveň.

Ano, jsou takoví, kterým to za to nestojí. Ale od čeho jsou freehostingy, že? :-)

Odp3: schody
Arnošt, 7.10.2005 12:48

Ano, na tohle jsem čekal - „Blbosti desetiletých dětí“. Jsem pro, ať jsou na doméně auto.cz třeba malůvky desetiletého kluka, který dělá svůj první web. Proč ne? Nebuďte tak povýšenecký a nechtějte z internetu udělat něco „na úrovni“, doby akademické sítě jsou dávno pryč a já jsem tomu rád.

„Ano, jsou takoví, kterým to za to nestojí. Ale od čeho jsou freehostingy, že?“ - Jsou i tací, kteří za to nedají deset tisíc. To je podle mne vhodná cena, vy byste to za svice.cz nedal?

Někteří by možná uznali, že vaše Svíce by se spíš hodila na svice.kvalitne.cz. :)

Odp4: schody
Aleš Janda, 7.10.2005 19:06

Jsem pro, ať jsou na doméně auto.cz třeba malůvky desetiletého kluka, který dělá svůj první web. Proč ne?

Já nejsem pro. Jako návštěvník tam očekávám server o autech. Své malůvky nechť má to dítko na freehostingu.

Jsou i tací, kteří za to nedají deset tisíc. To je podle mne vhodná cena, vy byste to za svice.cz nedal?

Nedal. Ale nějak mi uniká smysl tohoto příspěvku.

Odp5: schody
Tripoli, 16.11.2005 21:19

Není to zase až tak dávno, co byly domény zadarmo. Nevšiml jsem si, že by to českému internetu nějak zvlášť škodilo.

A rozhodně mě může vzít čert, když mi někdo začne vykládat, co mám nebo nemám mít na své doméně. Mám s tím nepříjemné osobní zkušenosti - a po pěti letech, kdy mi různí samozvanci kázali, co mám nebo nemám publikovat na té které doméně, posílám podobné „bezduché přisluhovače pravé víry“ rovnou tam, kam patří: k čertu. Copak je proboha někde napsáno, že doména má mít nějaký vztah k obsahu?

Doména sama o sobě není nic. Jsou to jen dveře. Má právě jen takovou hodnotu jako obsah, ke kterému vede.

Odp6: schody
Aleš Janda, 16.11.2005 21:58

Není to zase až tak dávno, co byly domény zadarmo. Nevšiml jsem si, že by to českému internetu nějak zvlášť škodilo.

Tehdy český internet ani pořádně neexistoval. Kromě uzdroje.cz bylo jen velice málo použitelných stránek. Zřejmě nebyli lidi ani dobrý přístup. Dnes už by to nešlo.

Copak je proboha někde napsáno, že doména má mít nějaký vztah k obsahu?

Napsáno to zřejmě nikde není, ale každý to očekává. Kdybych viděl obchod s názvem „Potraviny“, tak tam určitě budu čekat jídlo a ne třeba oblečení...

Odp5: schody
Pepa, 1.12.2005 21:24

Souhlasím, pod doménou www.svíce.cz jsem čekal exkluzivní obchod se svícny, svíčkami atd... přitom je tady diskusní fórum o .... Takovými názory si pane Janda kálíte do vlastního hnízda :-)

Odp6: schody
Aleš Janda, 1.12.2005 22:00

No dovolte :-)
Ta doména byla 3 měsíce volná. A mohla být volná klidně dál, jak jsem psal, přišel jsem na ni náhodou. Kdyby ji nějaká společnost prodávající svíčky chtěla, měla tu možnost...
Kromě toho, přemýšlejte o analogii svíce a osvícenost ;-)

Mimochodem, na tomto je ale krásně vidět ta důležitost ceny. Kdyby stála 10.000 Kč, nekoupím si ji nikdy. Ale koupí si ji ten, kdo ji chce ještě víc, možná nějaký koncern se svíčkami...
Kdyby byla doména za stovku, nebude ji mít ani ten koncern, ani já, bude nejspíš dále nevyužitá stejně jako 5 let předtím :-(

Odp7: schody
Pepa, 2.12.2005 8:37

Nedovolím :-)
Jen jsem reagoval na toto „Jsem pro, ať jsou na doméně auto.cz třeba malůvky desetiletého kluka, který dělá svůj první web. Proč ne?

Já nejsem pro. Jako návštěvník tam očekávám server o autech. Své malůvky nechť má to dítko na freehostingu.“
V tom případě byste měl být na freehostingu :-) Nejdřív tvrdíte „holky“ a pak „vdolky“ :-) Na www.auto.cz může být přece autoerotika, automaticke pračky, autoškola .... Trochu si to setřiďte a zkuste prezentovat jeden názor, ne kombinovat zrovna to co se hodí do krámu :-) Pak to vypadá, že nevíte jaký postoj chcete k danému tématu zaujmout.

Odp8: schody
Aleš Janda, 6.12.2005 16:19

No pokud to dítko bude mít litr na rok, které dá do té domény přesto, že naproti mají super auto na dálkové ovládání taktéž za litr, tak proč ne. Ale to prostě nebude mít, nebo si mnohem radši koupí to autíčko.

A o to jde. Doménu má ten, kdo o ni opravdu stojí. Míra jeho zájmu je bohužel dána v penězích, ale jinak to asi nepůjde.
Mně za to opravdu stojí. Přede mnou se ještě nebyl nikdo, komu by tahle doména za tolik peněz stála, a jen proto ji můžu mít.

A bylo by docela hezké tento stav alespoň udržet, ne totálně pohřbit všechny hezké domény.

Odp9: schody
tomfi, 20.9.2007 13:03

Jen tak pro úplnost, kolik domén koupíte až budou za 150 ? ... Jaktože když zahraniční domény (.net) stojí méně, a to řádově méně bráno v dolarech, jak je možné že se ještě najdou nějaké volné? ... Vaše předpoklady jsou trochu jinde než je realita.

Ja bych zdražil byty, takhle je kupují spekulanti, kteří si myslí že jejich cena časem stoupne a nakonec v tom 10 let nikdo nebydlí ... toť ta vaše logika.

Ohledně toho webu www.auto.cz ...kdybych koupil doménu za 150 a najednou se mi ozvala firma že má o ní zájem, že ji za 1500kč ode mě koupí, proč bych jim to neprodal, když tam mám jenom malůvky svého syna, tomu změna např na www.mojeauto.cz vadit nebude ... tomu se říká trh.

Tomu co navrhujete se říká centrálně řízené hospodářství, a ještě by jste mohl navrhnout instituci, která bude schvalovat vybrané jméno jako vhodné pro daný účel a která bude dále rozhodovat i o tom když si někdo bude nárokovat již přidělený název. A ještě lépe která bude kontrolovat co se za daným názvem skrývá, a pokud tam bude cokoliv vybočujícího z účelu za kterým byl název vybrán tak at jim to seberou ... tomu se zase říká korupční prostředí ;)

Odp10: schody
Aleš Janda, 4.12.2007 23:42

Volných .net a vůbec nadnárodních domén (zejména .com) už právě moc není :-(

A ano, v současnosti mám více domén, protože jsou levnější. Bohudík nebo bohužel..

Já nenavrhuju centrálně plánované hospodářství - to by byla akorát živná půda pro korupci, přesně jak uvádíte. Zároveň je ale jasné, že nějaká regulace musí být. Proto je potřeba regulovat alespoň tou cenou - není to ideální, ale lepší způsob mě nenapadá.

Odp4: schody
Petr Zemanek, 8.10.2005 18:45

Uplne souhlasim. Skoda ze ten Janda je tak neduvtipny.

Odp3: schody
hkmaly, 11.10.2005 10:05

Ale od čeho jsou freehostingy, že? ... freehostingy jsou uplne k nicemu, protoze to znamena platit za misto, tedy za velkost vaseho webu. S cenou domen bych ze stejnych duvodu jako vy klidne souhlasil, ale za jedne podminky: Byly by snadno dostupne (a pochopitelne levnejsi) „kratke“ domeny treti urovne s veskerym komfortem domen druhe urovne, tedy vcetne presmerovani na vlastni domenove servery pro ty, kteri o to stoji. Namatkou subdomeny deti, lide, firmy, vsechny jednopismenne subdomeny ...

Odp4: schody
Aleš Janda, 11.10.2005 10:26

freehostingy jsou uplne k nicemu, protoze to znamena platit za misto, tedy za velkost vaseho webu.
Existují i placené hostingy, u kterých nemusíte mít vlastní doménu.

Byly by snadno dostupne (a pochopitelne levnejsi) „kratke“ domeny treti urovne s veskerym komfortem domen druhe urovne, tedy vcetne presmerovani na vlastni domenove servery pro ty, kteri o to stoji.
Krátké domény? Snad jen wz.cz a ic.cz, víc teď nevím a obojí je ale bohužel celkem ořezaný freehosting.
Možná že tady je díra na trhu, nabídněte takovou službu a budete úspěšný :-)

Slevnit domény je hloupost
koolazz, 7.10.2005 16:40

Výrazné slevnění domény .cz určitě ne. V současné době díky ceně a dostupnosti lze považovat projekty na .cz za více věrohodné než ty na .com, .net, .org ... neříkám, že by na těchto doménách nemohli být dobré projekty. Každý si .cz koupit může, cena není tak nedostupná ať mi tohle nikdo netvrdí. Kdo to myslí vážně tak si ji i za stávajících podmínek koupí. A vymlouvat se, že na ni nemám - slevně te ji, je hloupost a lenost lidí si na ni vydělat či našetřit.

Odp: Slevnit domény je hloupost
dld, 8.10.2005 23:38

Jestli je projekt ci soukroma stranka na .cz nebo .net, .info, .com nema na kvalitu zadny vliv. Navic nehodnotim nic a nikoho jen podle toho, kde sidli nebo jakou ma barvu pleti (presne jak hodnotite domeny). Navic rodinna stranka na com vyjde skutecne levneji a ja dokonce dokazu pochopit, proc ten ci onen to pouzil. ;)

Trošku nerozumím
-fim-, 10.10.2005 1:36

dvěma věcem:
1) proč je registrace domény .cz výrazně dražší, než třeba .com?
2) komu, za co a na co vlastně platit? Co se děje s vybranými poplatky? Jak a odkud se vygeneruje ten, kdo je vybírá?

Odp: Trošku nerozumím
Aleš Janda, 10.10.2005 21:47

Národní domény jsou téměř vždy dražší, viz např. ceník domény.cz.

Ale co se děje s poplatky, to nevím :-)

Rozumím, leč nesouhlasím.
Nikola, 11.10.2005 9:43

Vlastním tři domény, z toho dvě české. Nespekuluji s nimi, na všech mám obsah. Současná cena za doménu .cz mi přijde nadhodnocená. Mám pocit, že původ vysoké ceny pramení v minulosti díky cenové politice nic.cz, nikoliv z toho, že by šlo o nějakou exkluzivní národní doménu. Byla tu řeč o spekulantech. Nevidím důvod, proč by měla naprostá většina poctivých lidí platit za doménu více peněz jen proto, aby se takto (čistě teoreticky) omezila možnost spekulace s nimi.

Odp: Rozumím, leč nesouhlasím.
Aleš Janda, 11.10.2005 9:50

Nevidím důvod, proč by měla naprostá většina poctivých lidí platit za doménu více peněz jen proto, aby se takto (čistě teoreticky) omezila možnost spekulace s nimi.

Právě z toho důvodu, aby mohli mít „hezkou doménu“, nejen doménu. Kromě toho, drtivá většina lidí žádnou doménu nevlastní a a nikdo ji ani vlastnit nepotřebuje. Je to nadstandard...

Odp2: Rozumím, leč nesouhlasím.
hkmaly, 11.10.2005 10:10

nikdo ji ani vlastnit nepotřebuje - To neni pravda. Kazdy, kdo ma nejaky nazor, potrebuje domenu. Takhle kdyby jste rekl ze domena druhe urovne je nadstandard, s tim by se dalo souhlasit ...

Odp3: Rozumím, leč nesouhlasím.
Aleš Janda, 11.10.2005 10:19

Berete mě za slovo :-)
Ano, myslel jsem doménu 2. řádu, tedy něco.koncovka.

Odp2: Rozumím, leč nesouhlasím.
Nikola, 11.10.2005 11:13

To je vskutku legrační názor. Co je to „hezká doména“? To snad záleží na vkusu jednotlivce. Například název domény svice.cz, mi naprosto nic neříká, nenapadlo by mě něco podobného si registrovat. Zastávám názor, že název domény je až na druhém či dalším místě za obsahem. Především ten by měl zaujmout.

Odp3: Rozumím, leč nesouhlasím.
Aleš Janda, 11.10.2005 11:26

Ano, obsah je nepochybně důležitější. ale vliv „hezké domény“ bych zase moc nepodceňoval. Je „obecně“ hezčí svice.cz nebo třeba zwyca.cz?
Ostatně dobrý obsah lze mít i na doméně třetího řádu...

Odp4: Rozumím, leč nesouhlasím.
Nikola, 11.10.2005 11:51

Ano, nepochybně. Ale jen proto, že svíce něco znamená, kdež zwyca je jen shluk samohlásek a souhlásek bez dalšího významu :-) To už ale odbočujeme poněkud od diskuse :-) Já si nemyslím, že .cz doména by měla být nadstandard, něco elitářského. Jsem proto, aby byla dostupná všem za obecně přístupnou cenu, vytvořenou podle vzorce: ekonomické náklady správce domén + přiměřený zisk = cena domény

Odp5: Rozumím, leč nesouhlasím.
Aleš Janda, 11.10.2005 12:14

ekonomické náklady správce domén + přiměřený zisk = cena domény

Já si právě myslím, že takhle jednoduše to tu nefunguje, právě proto, že ekonomické náklady jsou příliš nízké, takřka zanedbatelné.

Prostě: buď má spousta lidí vlastní doménu, ale v podstatě všichni blbou (a hlavně: nové domény budou ještě blbější, není prostor pro rozvoj), nebo má doménu méně lidí (zpravidla ti co to myslí vážně), ale zato za něco stojí.
Jsem pro možnost rozvoje, tedy pro druhou možnost.

Odp6: Rozumím, leč nesouhlasím.
Nikola, 11.10.2005 12:40

Nerada bych dělala z této diskuse dialog dvou lidí, ale přesto mám potřebu reagovat. Poslední slovo ale mít nemusím :-) Napíšu to takto, mám velmi mnoho přátel a kamarádů, nicméně s jistotou vím, že ani jeden z nich a) nemá vlastní doménu, b) nemá v úmyslu si ji pořizovat. Rozhodně se nebojím toho, že levnější domény = nedostatek vhodných (hezkých) doménových jmen. Je třeba počítat také s tím, že doména se objednává většinou na rok, po této době expiruje, a je mnoho těch, co si ji po prvním roce provozu již na další rok neprodlouží, ať už z jakýchkoli důvodů. Zrovna tak se nedá tvrdit, že by se nedalo vytvořit hezké doménové jméno, ať už nyní, nebo třeba za pět let, v souvislosti s nárůstem počtu registrovaných domén. Záleží jen na fantazii toho kterého člověka. Pokud si projdu jmenné seznamy domén, je zřejmé, že doménu s obecným názvem si nezaregistruji ani nyní, kdy jsou domény zatím dražší. To, jestli jejich ceny půjdou ještě dolů, situaci už nezhorší.

Odp7: Rozumím, leč nesouhlasím.
Tripoli, 16.11.2005 21:27

Slyšel jsem o člověku, kterému se povedlo zaregistrovat si doménu go.cz přímo Eurotelu pod nosem. Ne úmyslně - prostě jen byla volná, tak si ji vzal. Tehdy byly domény zadarmo, tak nad tím ani nemusel přemýšlet. A tak to má být.

Nesnáším jedince, co se pokoušejí účtovat velké peníze za něco, s čím sami mají minimální náklady. Ze stejného ranku jsou třeba SMS - uživatel platí dvě koruny a skutečné náklady jsou přitom deset haléřů... Bylo by asi na místě uzákonit nějakou definici „nepřiměřeného zisku“ a tenhle šlendrián tvrdě postihovat.

Odp4: Rozumím, leč nesouhlasím.
SUNíčko, 13.12.2005 13:41

V tomto duchu se musím zeptat a je hezčí seznam.cz nebo google.com? :) O tom druhém by také někdo mohl tvrdit, že je to nesmyslný shluk písmen :)

Odp5: Rozumím, leč nesouhlasím.
Aleš Janda, 13.12.2005 13:45

Však taky jakou dalo práci tento „nesmyslný shluk“ písmen prosadit. Zkrátka kdo přímo tento vyhledávač nezná (tak, že si ho zapamatuje napříště), ten tu doménu nenajde...

Takže hezčí je samozřejmě seznam.cz, ale google.com je známější jen kvůli výrazně žádanějšímu obsahu.

Když se podíváme na to, kde mr. Janda...
jouda, 1.12.2005 17:34

Když se podíváme na to, kde mr. Janda hostuje, tak zjistíme, že na hosting90.cz :-) Takže jak vidno, zase tolik si své projekty necení, když je na placeném freewebu :-))

Odp: Když se podíváme na to, kde mr. Janda...
Aleš Janda, 1.12.2005 17:51

Zaprvé ne hosting90.cz, ale hostingzdarma.cz (ono je to zřejmě totéž, liší se to jen v ceně).

A na ten si nemůžu stěžovat: mám vše co potřebuji za minimální cenu. Proč bych měl platit jinde dráž, když mi to samé dávají na HostingZdarma výrazně levněji? ;-)

Domény si cením (a tohoto „projektu“ taktéž).

Odp2: Když se podíváme na to, kde mr. Janda...
Pepa, 1.12.2005 21:33

Máte vše co potřebujete za minimální cenu ? Ale jděte, vždyť vám přece o cenu vůbec nejde, vy chcete raději dražší řešení, nebo ne ? To jen spekulanti chtějí co nejlevnější ceny, jste snad spekulant ?

Odp3: Když se podíváme na to, kde mr. Janda...
Aleš Janda, 1.12.2005 22:18

Zřejmě jste ne zcela pochopil smysl toho článku ;-)
Nejde o cenu, ale o dostupnost.

Pointa je v tom, že když budou domény levné, nebudou žádné „hezké“. Ale už nikdy nebudou, prostě dojdou. Volné budou jenom naprosté patvary a totální blbosti. A to mi vadí.

Vyšší cena zaručuje to, že doména bude opravdu nějak využita. A když „doslouží“, zase se uvolní. To je přece fér, ne?

Nechával byste si byt, který byste nevyužíval, ale nájem by stál jenom stovku měsíčně? Proč ne, co kdyby někdy... To je přece jedno, že mladé páry nemají kde bydlet..
A nechával byste si ho, kdyby vás stál 15.000 měsíčně? Sotva.. Využil by ho zase někdo další, kdo má opravdu zájem, už nemusí spát pod stanem...

A právě o tom celý článek je, aby domény zůstaly dostupné všem.

Odp4: Když se podíváme na to, kde mr. Janda...
Pepa, 2.12.2005 8:57

Jenže vy nechápete základní princip ekonomiky. Na ceně nezáleží, pokud je průměr nájmu 15000kč, spekulant si jej stejně nechá neboť pořád se najde dostatek nájemníku. Stejné je to s doménami, cena to neřeší, spekulantovi jedno jestli zaplatí 500kč za rok či 10000kč. Od dostupnosti se odvíjí cena a spekulant určitě zahrne náklady do sumy kterou nabídne zákazníkovi majícího zájem o jeho domenů. Cena opravdu neřeší spekulace s doménami a „krásné“ domény neexistují, to byl snad jen vtip, nebo ne ? Příklad: www.t-mobile.cz, jedinečný znak mobilního operátora, tato doména je pro něj „krásná“ jedinečná a určitě by ji od spekulanta vykoupil za jakoukoliv cenu. Pokud by firma t-mobile neexistovala byla by pro vás adresa www.t-mobile.cz opravdu „krásná“, určitě ne, jde jen o nesmyslný shluk znaků :-) To jde aplikovat na drtivou většinu domén, neboť podstatných jmen charkterstických pro „něco“ co se dá prezentovat na www je velmi málo viz. auto, moto, počítač, firma ... atd. Zbylých 99,9% potencionálních zákazníku o tyto domény musí použít vami kritizované nicneříkající zkomoleniny. Třeba autanet.cz, citroenuo.cz, proautos.cz ....... Takže vaše úvaha o doménach je logicky nesmyslná.

Odp5: Když se podíváme na to, kde mr. Janda...
Aleš Janda, 6.12.2005 16:06

Na ceně nezáleží, pokud je průměr nájmu 15000kč, spekulant si jej stejně nechá neboť pořád se najde dostatek nájemníků. Stejné je to s doménami, cena to neřeší, spekulantovi jedno jestli zaplatí 500kč za rok či 10000kč.
Není mu to jedno. To „čekání“ se mu totiž velice nepříjemně prodraží, a pokud to promítne do ceny domény, se kterou spekuluji, tak ji prostě neprodá.

„krásné“ domény neexistují, to byl snad jen vtip, nebo ne?
Není to vtip. Příklad: domeny.cz a jeiwkdb.cz. Jedna z těchto domén je „krásná“, uhodnete která?

Příklad: www.t-mobile.cz, jedinečný znak mobilního operátora, tato doména je pro něj „krásná“ jedinečná a určitě by ji od spekulanta vykoupil za jakoukoliv cenu.
V žádném případě by ji nekoupil za jakoukoliv cenu. Viz google.cz, v minulosti oskar.cz nebo ceskapojistovna.cz. Pokud ji nabízí za hodně, tak se prostě kupec nenajde.

Zbylých 99,9% potencionálních zákazníku o tyto domény musí použít vami kritizované nicneříkající zkomoleniny.
A proč by měli mít zkomoleniny, když jsou ještě některé „pěkné“ domény zabrané, ale nevyužité? Kromě toho, zkomoleniny jsou také „hezké“ (ftipky.cz) a horší...

Takže vaše úvaha o doménach je logicky nesmyslná.
Není :-)

Myšlenka
PVD, 27.12.2005 19:57

Dobrý den,
dovolím si jen jednu myšlenku. Nezabývám se ekonomikou, jen mě tak při čtení příspěvků napadla:
V případě, že je cena domény 1000Kč, tak je cenově méně dostupná méně lidem a Ti, kteří jsou ochotni si ji zakoupit mají většinou mnohem více peněz než je cena domény, neboli čistě teoreticky by byli ochotni zaplatit v procentech z původní ceny více spokulantovi než v případě, že by se jiná podobná nebo stejně originální doména dala koupit za 200Kč. Samozřejmě, že to takto v ekonomice nechodí, ale dalo by se říct, že je to celkem reálná úvaha. Budu rád, když mě argumenty vyvedete z omylu.
A jinak já jsem student a vím jedno: nyní na .cz doménu mám peníze, ale přijde mi zbytečně vyhodit je zbytečně, když mohu mít relativně stejně kvalitní doménu na .com apod., ale v případě, že by .cz doména stála třeba 500Kč, tak už ochoten jsem. Nejde o to, že by mě dalších 500Kč zrujnovalo, ale o to, že už je to přecejenom více peněz vynaložených do zbytečné věci. A o kvalitě obsahu bych byl ochoten se dohadovat. Určitě by byl kvalitní, jelikož k některým specifickým doménám (o filmech, hrách, místech apod.) nejde udělat něco absolutně jiného (teda jde, ale vypadá to divně). Viz například: www.narodnimuzeum.cz by měla firma nabízející eletrické rozvody v domě (to mě jentak napadlo :-) )
Jinak pěkné svátky..

Odp: Myšlenka
Aleš Janda, 27.12.2005 20:27

V případě, že je cena domény 1000Kč, tak je cenově méně dostupná méně lidem...

Upřímně, četl jsem to několikrát, ale moc jsem to nepobral :-) Mohl byste to ještě upřesnit?

nyní na .cz doménu mám peníze, ale přijde mi zbytečně vyhodit je zbytečně, když mohu mít relativně stejně kvalitní doménu na .com apod., ale v případě, že by .cz doména stála třeba 500Kč, tak už ochoten jsem.

Vždycky je někde ten finanční zlom. Při každé ceně se najde různý počet lidí, kteří „do toho jdou“ a kteří „do toho nejdou“. Ruku v ruce s tím klesá počet volných použitelných domén a stoupá riziko spekulace (=zbytečného nevyužití) stávajících použitelných domén. Jde o to najít tu správnou cenovou hranici...

Viz například: www.narodnimuzeum.cz by měla firma nabízející eletrické rozvody v domě

Firma nabízející elektrické rozvody v domě by takovou doménu nechtěla, ale určitě by o ní měla zajem například ostatní muzea než jen národní. A měla by tam informace o sobě. Protože když člověk hledá něco o Národním muzeu, zřejmě ho bude zajímat i naše bohatá sbírka, byť v „nenárodním“ muzeu... => více lidí => více peněz...

Odp2: Myšlenka
PVD, 28.12.2005 9:19

1) myslím tím, že nyní, když je cená domény přes 1000Kč (první rok) + samozřejmě hosting, tak si ji pořídí procentuálně méně lidí, to je jasné, ale myslím si, že Ti, co jsou ochotni si ji koupit, budou ochotni i více (v % z původní částky) zaplatit v případě nějaké spekulace.
Jenže když je cena přijatelnějších 300-500Kč (jakýkoliv rok) a tudíž cenově prakticky stejná s .com doménou apod., tak lidé nejsou ochotni v % tak stoupat nahoru, takže si myslím, že spekulanti nebudou moc tak šroubovat původní cenu jako v příapdě, že je cena vyšší. (zájemce se může naštvat, dá si doménu necocz.com a po roce, až spekulant vzdá svůj boj si koupi neco.cz - nepohodlné, ale ušetří se dost peněz)

A také si myslím, že se zkvalitní obsah, jelikož české weby budou na .cz doméně, takže i ve vyhledávačích apod. budou na dobré pozici, než když jsou na .com etc. doméně.

Ano, finanční zlom. A já si myslím, že by měla cena .cz domény být trochu větší než ostatních .com, .net etc. domén, ale ne o tolik. Ten rozdíl je opravdu velký (častokrát 4x více) a tudíž je podle mě český internet „méně český“. :-)

Tím Národním muzeem jsem dával příklad, že obsah bude v těchto případech asi založen minimálně na tom, že se jedná o muzeum, tudíž obsah z větší části splňuje význam domény.

Odp3: Myšlenka
Aleš Janda, 30.12.2005 17:24

myslím tím, že nyní, když je cená domény přes 1000Kč (první rok) + samozřejmě hosting, tak si ji pořídí procentuálně méně lidí, to je jasné, ale myslím si, že Ti, co jsou ochotni si ji koupit, budou ochotni i více (v % z původní částky) zaplatit v případě nějaké spekulace.

To si nemyslím. Když koupím doménu od spekulanta, zaplatím tu cenu názvu, chcete/li jedinečnost, propagovatelnost atd. dané domény. A tato cena závisí jenom na tom, co je to za doménu, nikoli kolik stojí její pořízení spekulantem.

Mně by totiž bylo naprosto jedno, kolik za ní zaplatil spekulant. Ale ten název by měl pro mě nějakou cenu, jen kvůli tomu názvu bych tu doménu chtěl, ne kvůli původní ceně pořízení.

A tuhle moji cenu bych byl ochoten zaplatit.

Ale ne všechny domény jsou lukrativní. Drtivá většina z nich je na hranici prodejnosti, tedy spekulant neví, jestli se mu její koupě vůbec vyplatí.
Pokud by zaplatil za něco, co je mu k ničemu, 1000 Kč ročně, dovolí si mnohem méně než když by stála několikrát méně. A to zvlášť pokud registruje po desítkách.

zájemce se může naštvat, dá si doménu necocz.com a po roce, až spekulant vzdá svůj boj si koupi neco.cz - nepohodlné, ale ušetří se dost peněz

To se stane pouze při vyšší ceně spekulované domény; pokud bude za pár šupů, není důvod, aby ji nevlastnil dál.

A také si myslím, že se zkvalitní obsah, jelikož české weby budou na .cz doméně, takže i ve vyhledávačích apod. budou na dobré pozici, než když jsou na .com etc. doméně.

To je rozumný argument. Ale myslím, že výše zmíněný nedostatek to nevyváží.

Ano, finanční zlom. A já si myslím, že by měla cena .cz domény být trochu větší než ostatních .com, .net etc. domén, ale ne o tolik. Ten rozdíl je opravdu velký (častokrát 4x více) a tudíž je podle mě český internet „méně český“.

Nevím přesně proč, ale tak je to všude. Česká doména i tak jednoznačně patří k nejlevnějším národním doménám.

Tím Národním muzeem jsem dával příklad, že obsah bude v těchto případech asi založen minimálně na tom, že se jedná o muzeum, tudíž obsah z větší části splňuje význam domény.

V lepším(?) případě. V tom horším tam není vůbec nic...

Odp4: Myšlenka
PVD, 31.12.2005 16:21

Ano, máte pravdu, Vaše argumenty dávají smysl, (a viditelně znáte spekulantství lépe jak já)ale je tu něco jiného, podle mě rozhodujícího: kolik lidí je ochotno kupovat od spekulanta? krom firem, kde jim je jedno, jaká je cena myslím nikdo. Tudíž, snížení ceny je pro lidi, kteří chtějí doménu, ne s nějakým otřepaným názvem. Firmy potřebují doménu s názvem firmy a ty většinou podle mě spekulant nakupuje. Divné názvy spekulant zbytečně nekoupí, nebo kdyžtak na zkoušku na rok. Ale domény jako názvy firmy (ceskapojistovna.cz apod. - znám zrovna tento případ blíže), tak ty spekulanta lákají a firmám je jedno, kolik byla cena před zlevněním a nyní, pro ně stejně je rozhodující cena spekulanta a ta bude podle mě přecejenom trochu nižší až bude cena celkově nižší, než nyní. To si myslím je rozhodující, neboli ve výsledku většině lidem to pomůže, jen nepatrnému množštví lidí, kteří mají smůlu, že chtěli doménu trochu originální a spekulant ji zrovna vlastní. Ale ty případy jsou i nyní, ne?

A že patří cena -cz domény k nejlevnějším národním doménám, tak to je myslím dobře, jelikož u nás je přecejenom internet ještě skoro v plenách a nízká cena jen a jen pomůže.

sem si všiml že xxx...
rozumbrada, 7.1.2006 1:19

sem si všiml že xxx dokonce šíleně zdražil doménu cz

Upraveno adminem: Ano, také jsem si všiml, že ty prostě spamuješ kde můžeš. Radovane Kalužo, jsi fakt blázen.

Pane Janda mate v tom trochu zmatek...
Josef Fraj, 11.7.2006 11:34

Pane Janda mate v tom trochu zmatek. Situaci kolem domen ovlivnuji dve zakladní skutecnosti:
1) pocet domen je omezen
2) prvotni ziskani domeny nestanovuje trh, ale pravidlo „kdo driv prijde, ten driv mele“.

Problem spociva v bodu cislo 2. Za normalnich okolnosti, kdyz je neceho nedostatek, tak se zvysuje cena do te doby az se nabidka vyrovna poptavce a cena se ustali. To u domen pro jejich prvotni nabyvatele neplati. Oni ziskali domenu protoze byli prvni a nikoliv proto, ze si ji koupili za trzni cenu. Ziskali tak neopakovatelnou vyhodu. Nyni kdyz byly domeny v podstate rozdeleny, tak se zacina prosazovat trh. Vlastnici domen je mohou nabidnout k prodeji za trzni cenu. (Situace je analogicka situaci obchodnich znacek. Zaregistrovani znacky Skoda, nebo CocaCola stalo pakatel a dnes maji hodnotu milionu az miliard).
To, ze byli nekteri proziravejsi (vy jim rikate spekulanti) a zaregistrovali si vice zajimavych domen s nadeji na budouci zisk na tom nic nemeni. Ceny atraktivnejsich domen se pohybuji v 10 az 100 tisic, takze bude-li zrizovaci poplatek 200,- nebo 2000,- nehraje roli a spekulanta ani ta vyssi castka neodradi.
Navic vzhledem k tomu, ze vetsina domen druheho stupne pro TLD .cz je uz rozdelena, prestava byt debata o jejich cene zajimava.
Muzeme si poplakat, ze jsme i my nebyli dost rychli a dost chytri, ale to je asi tak vsechno.

spekulace a parking
Kája, 31.12.2009 13:47

Já si myslím, že by měl být veřejný údaj, kdo má kolik a jaké domény registrovány (kdo vlastní konkrétní doménu to jde, tak proč to nejde obráceně u vlastníka? Jména vlastních registrátorů co to mají na práci by byla zajímavá). Dál si myslím, že cena domény by měla být progresivní, dle toho, kolik domén už vlastní, plus 50,- nebo plus 100,- za doménu (první 150, druhá 200, třetí 250 atd.; mimochodem, kolik by stálo mít 300 domén?). Současný stav jde podle mého názoru proti vlastnímu poslání existence doménových jmen. Domény jsou skoupeny a nemají vlastní obsah. Čekají na spekulativní prodej, jak se všeobecně ví. Ale méně se ví že slouží k parkingu, přesměrování, s žádným nebo umele generovaným pseudoobsahem a umístěnou reklamou na klikání a tímto způsobem domény vydělávají a nebo směrují návštěvníky na jiné weby. Jestli jeto legální nevim, asi jo, někdo to bude asi i chválit. Ale já si myslím, že to jen poškozuje myšlenku fungování internetu a jde jen o díru v pravidlech, na kterou nikdo v začátcích nepomyslel. A záplatovat ji nikdo nebude, neboť se na to asi pakují i ti, co se o to mají starat.

Odp: spekulace a parking
Kája, 31.12.2009 13:53

mimochodem, za vlastnictví 5 domém se systémem progresivního zdražení plus padesát da další, by se platilo 1.250,-. A za 300 domén 2.287.500,-

Jak mooc bych to těm spekulantům přál...

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru