Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

17.2.2009 17:40

Akademické tituly ano či ne

Adademické tituly existují jako odměna za snahu a schopnosti, samozřejmě se stalo, že je mají podvodníci nebo lidé mrzcí. Otitulovaným lidem se čas od času prý zdá, že jsou znovu zkoušeni nebo vystaveni ohrožení své prestiže ve spánku. Nechápu systém vysoké školy, kde postup závisí na vytrvalé dohodě s tím, kdo má titul vyšší. Proto se i v této oblasti stalo, že úroveň šla dolů a ideály Ježíše nahradil interpelující Jouda v parlamentu. Ve spravedlivém světě stačí mít jen jednu písmenkovou úroveň těchto titulů a pak uplatnění podle schopností. V akademickém světě však prý existují téměř armádní kasty podle úrovně titulů. Dnes jsem byl na vysoké škole a viděl na chodbách spoustu zvláštních lidí. Chápu, že od pohledu soudit je často mylné a první myšlenka někdy vypovídá spíše o nás. Prostě já spatřil ekonomické chudáky a podivíny s divným výrazem, jedince bez chuti se hezky oblékat, pak lidi křečovitě žertující v uvolněné atmosféře, svůdně plující slečny a drsně vzduch prorážející muže, hubené a tlusté, svině i anděly. Napadlo mě, dostanou všichni tihle lidé titul? Asi většina. Mnozí pak budou chtít tituly a pozice další a vyšší, proto budou muset podlézat těm výš a nutit klesat ty druhé. Představil jsem si nejhoršího z těch všech jako sebe a bylo mi do breku. Obvinil jsem je ze stavu mého pohledu na svět a raději prchl na pivo a knedlík, abych opět nemusel začínat u sebe. Cestou do nádražní čtyřky mi volal budoucí zaměstnavatel, možná mne ale jen možná pozve na přijímací pohovor, když mu znovu pošlu životopis a doplním tam něajké záliby. Prý, že chce čtení výživnější. Pomyslel jsem si něco nepěkného (Kretén) a bez ohledu na finanční krizi ho nechám hladovět. Víte, zase bych rád vytvořil něco vlastního a neposlouchal nápady toho, kdo mi poskytuje prostředky na živobytí. Ale nebudu čůrat proti větru, raději vezmu co nabízí pracák a ve volném čase budu dělat co nejlíp svoje - prostě, dokud se tím jednoho dne neuživím. Jen těch mladých je mi líto, jestli na tom budou jako já. Pro vás myslící jednoduchá otázka. Chcete ještě nějaký titul nebo se bez něj aktuálně obejdete?

Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
Bára Š., 17.2.2009 18:05

Chci tituly hned dva ;-) A nikomu přitom lézt do zadku nehodlám, zatím to ani nebylo třeba. Právě naopak...není mi zatěžko zhodnotit i negativně úroveň výuky.

Co se týče akademických titulů (což je věc jiná, pokud to pisateli neuniklo) - zase tolik lidí se na ta učitelská místa nesápe a konkurence opravdu veliká nebude. Takže sotva nastane jev vámi popisovaný.
Na vysoké škole se mi také líbí spousta pák (různé akademické rady a senáty), které přeci jen mají zabránít uzurpaci moci jediným člověkem.

Titul není nic jiného než potvrzení vašich schopností. Tedy toho, že jste vystudoval školu a získal nějaké vzdělání. Nevím, proč to neukázat třeba klientům a zaměstnavatelům

Odp: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
Bára Š., 17.2.2009 18:10

Ještě poznámka
A. titul naprosto nic neříká o osobních kvalitách člověka
B. výmluva, že člověk, který nemá titul, je ten, co nechce jít proti davu a chce být individualista, je trochu divná....

Odp2: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
slayd, 17.2.2009 18:33

Titul je ohromně dobrá investice. Znám pár jedinců, kteří za něj dali pěkný balík peněz. Ten první byl škudlil, tak si koupil Bc. , druhý se stal stavebním inženýrem... a ten třetí? Bez komentáře. Jiní si ho prostě jen napsali na svoji vizitku a zfalšovali papíry. Pár se jich dostalo až do vlády ČR. Titul je mocný a působí na lidi. Samozřejmě fandím všem, kteří ho získali a získají poctivým studiem za své znalosti a schopnosti. Určitě mají lepší šANCI uspět na trhu práce. Jejich požadavky na mzdu jsou však občas natolik přemrštěné, že je ve výběrovém řízení vyřadí méně náročný středoškolák s praxí v daném oboru... P.S.

Odp3: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
Bára Š., 17.2.2009 18:38

nejlepší je vysokoškolák i s praxí :-) když si vezmete, kolik peněz do studia vrazíte, tak požadavky na 50 tis nástupní plat mi přehnané nepřijdou

Odp4: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
karel, 4.6.2009 12:57

nástupní plat by měl být v dobré relaci s přínosem, který tento člověk svému zaměstnavateli přinese. Ta dobrá relace je řpínos vyšší, než cca 4-násobek očekávaného platu. Pokud nový vysokoškolák svému zaměstnavateli v průběhu prvních tří měsíců přinese měsíčně více než 200 tis., tak je 50 tisíc adekvátní nástupní plat.
V opačném případě by měl nosit peníze zaměstnavateli on, za to, že ho nechá nabrat nějaké zkušenosti.

Odp3: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
poeta, 18.2.2009 10:15

K lepší šanci na trhu práce bych rád něco dodal. Jde trochu o zaklínadlo značící, nějakou práci mít budou a nebudou nezaměstnaní. K nástupním platům je zajímavé, že v české hlavě vyrůstá jakási implicitní částka, kterou by rád bral. Ta se pak následně násobí měsíčně. Proč nepřemýšlíme raději nad tím, jaký zisk umíme svou prací vytvořit než si řekneme o hromadu tisíc. Tedy zaměstnavatel ty peníze rád dá, pokud mu vyděláte řekněme čtyřikrát tolik.

Odp4: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
vceloun, 19.4.2009 15:27

moje řeč #a i názor na platy všeobecně- nejen na ty nástupní# - sám bych to neřekl líp ;-)

Odp: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
Jimmy, 17.2.2009 19:06

Titul obecně znamená, že šance na to,že je jeho nositel blbec, je statisticky menší, ale nikoliv nulová ;-)

Pro zaměstnavatele zas titul znamená, že jeho nositel je schopen se rychle naučit i poměrně složité věci. Přeci jen složit těch 50+ zkoušek jen díky štěstí nelze.

Jinak pro vyučující na VŠ je povinnost si zvyšovat kvalifikaci, takže po cca 5 letech musíte mít další stupeň titulů nebo musíte odejít, takže pokud někdo chce na VŠ zůstat trvale, tak se hromadění titulů prostě nemůže vyhnout.

Odp2: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
poeta, 18.2.2009 10:14

Titul však může být pokusem zakrýt nechtěné osobní (ne)kvality, každý je máme. S davem titulovaných může být stejně ošidné jít, ale nemusí. Snad to rozhodnutí ukazuje případ od případu osobní kvality.

Odp: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
poeta, 18.2.2009 10:13

Máte pravdu, dostatečně jsem z neznalosti nenaznačil odlišnou úroveň titulů po absolutoriu. Vlastně jde o učitele a vědecké pracovníky = akademické tituly se pak významově odlišují od absolventských, takových těch pro klienty a zaměstnavatele. Nesápe se tam tedy skutečně mnoho lidí na taková místa, protože se dají nazvat učitelskými a jsou prostě ve školství?

Odp: Chci tituly hned dva ;-) A nikomu...
poeta, 31.3.2009 18:17

Právník?? Ani omylem. Právník po škole je nula, která dělá lehce nad žvotním minimem, vážně. Znám absolventy, kteří dělají za 10 000 dvanáctky. Já sedím na soudě za dvanáct. Bojím se, že ani v pražských advokátkách nebude mít absolvent 36 000...právníci fakt zvyšovat průměr platu nebudou..:-((

Velmi zajímavý článek
Jana, 17.2.2009 18:44

Opravdu jste atmosféru vysokých škol vystihl. Já šla studovat s ideály. Brzy mě však přešly. Každé zkouškové období jsem měla chuť s tou šaškárnou seknout. Nakonec jsem však vytrvala, v nejkratším možném čase vystudovala a už nechci mít s tím falešným a prapodivným akademickým světem nic společného.

Na mé promoci tatínek připíjel na můj budoucí doktorát. Musela jsem ho vyvést z omylu - žádný nebude, to bych se zbláznila.

Přesto bych ráda ještě vystudovala jeden obor, v poslední době mě to láká. Jen proto, abych ho mohla oficiálně učit. Jenže - vůbec mě neláká vstoupit zase na půdu své almy mater.:-(

Odp: Velmi zajímavý článek
Bára Š., 17.2.2009 18:53

Ale to jsi nenapsala, proč to byla šaškárna?

Já se osobně ve zkouškovém moc nebavím....musím se učit klidně i dvanáct hodin denně a opravdu mám pocit, že po mně někdo něco chce. A tedy svůj výkon bych pak „šaškováním“ nenazývala

Odp2: Velmi zajímavý článek
Jana, 17.2.2009 20:35

Asi jsem špatně zvolila školu. Většina věcí, které jsem se musela učit, mi k ničemu nebyla a není.
Plus takové to „politikaření“, vlichocování se vyučujícím, boj o pozice - to mi vůbec nesedělo.
Sestra studovala medicínu - tam vládla úplně jiná atmosféra - drželi při sobě, museli makat jako šroubci, ale mělo to nějaký smysl.
Já jsem ve svých oborech moc smyslu nenašla, bohužel. Představovala jsem si to všechno opravdu úplně jinak.

Odp3: Velmi zajímavý článek
Bára Š., 17.2.2009 20:41

Já asi vím, co myslíš. Něco podobného zažívám na psychologii. Když jsme tam měli zkoušku z matiky, kterou učí matfyzák, tak to jsem makala...ale jinak je to vážně dost o ničem. Jak ty píšeš, asi mi to v životě k ničemu nebylo a ani nebude (nechci křivdit všem předmětů, něco bylo pěkné)

Právo, to je jiná atmosféra - asi jako ta medicína. Skoro polovina lidí bude vyhozená. Učení každý den, celý rok...stres u každé zkoušky. Ale člověk má pocit, že něco ví

Odp4: Velmi zajímavý článek
Tlapka, 24.2.2009 15:47

jaké zkouškové stresy? je třeba přistupovat je zkoušce s nadhledem, co se nepodaři teď podaří se příště.

Odp3: Velmi zajímavý článek
poeta, 18.2.2009 10:15

Víte, je opravdu škoda když se necháte otrávit. Osobně je mi váš postoj blízký.

Odp4: Velmi zajímavý článek
Jana, 18.2.2009 16:50

Nevím, jestli jsem se jasně vyjádřila.
Prostě - moje očekávání byla zklamána. Po prvním semestru jsem bojovala sama se sebou, ale měla jsem pocit, že kdybych toho nechala, bylo by to osobní selhání. A rodiče mě učili vždy dotáhnout věci do konce.

A pak bylo už nadmíru jasné, že změnou školy bych ztrácela drahocenný čas. Jinak - studijní výsledky jsem měla vždy výborné a velmi dobré, v tom problém nebyl. Když už jsem musela, tak jsem se snažila.

Ale nějakého pocitu naplnění jsem se nedočkala.

Odp5: Velmi zajímavý článek
Tlapka, 24.2.2009 16:03

Ovšem takové nějaké špicové vzdělání není k zahození.

Odp: Velmi zajímavý článek
Juras, 28.2.2009 0:31

Já jsem asi na konci druháku nebo začátku třeťáku taky začal litovat, že jsem na tu školu chodil. Ale bylo mi líto toho času, který už jsem na škole ztratil, tak jsem to proklepal až do konce :-)

Když to zhodnotím zpětně, tak si myslím, že je pro mě dobře, že jsem tu školu absolvoval.

studuju ani ne kvůli titulu (dis stejně...
opičák, 17.2.2009 19:19

studuju ani ne kvůli titulu (dis stejně moc velkou hodnotu nemá), studuju spíš kvůli tomu, abych získal nějaký praktický a teoretický znalosti a zvýšil tak svoje šance na trhu práce. o ničem jiném tahle škola není. a možná je to tak dobře, co mě zajímá, můžu si nastudovat sám...

Odp: studuju ani ne kvůli titulu (dis stejně...
poeta, 18.2.2009 10:18

Též můj názor - každého věc vzhledem k realitě. Studentům, co mi říkal jeden věčný, prospívá nátlak. Až třetí školu dodělal díky tomu, že byl zahlcen a musel makat. Jenže zase druhý - talentovaný mi říkal, že ho ubíjel a tak miloval seberozvoj ve svobodě oboru. Byl jinde než jeho učitelé a jen někteří to vítali. Jejich vize vykládané několik let plénu stejně mu nic neříkali. Pak se v tom vyznejte.

Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
merlinn, 17.2.2009 22:37

Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám sebe. Něco jsem hledal a nevěděl co to je, už vůbec ne, kde to hledat. Postupem času jsem zjistil, že mne fascinuje objevovat nové věci; když nějaká informace zapadne do mozajky ostatních a otevřou se mi nové obzory poznání... Tak před čtyřmi až pěti lety jsem dostal vyloženě záchvat vzdělávání. Celé dny jsem ležel v knihách, stahoval si na netu přednášky z vysokých škol - všechno, co mě zajímalo, od psychologie po fyziku. Sledoval dokumenty a navštěvoval zajímavé stránky, začal se učit anglicky... Odezva od lidí kolem nebyla příliš pozitivní - podivín, učí se, když nemusí, učení je mučení, proč to dělá? Nakonec, částečně proto, abych splnil jejich očekávání a částečně proto, abych se dostal k dalším informacím, jsem se rozhodl, že skusím vysokou školu. Co mi taková škola dá? Práci mám (studuji dálkově) a o kariérní postup mi nejde. Jestli to přijde mimoděk, nebudu se bránit. Prestiž? Nebudu popírat, že mi přinese určité uspokojení a zadostiučinění, že jsem absolvoval takovou školu, nicméně, kdyby zrušili tituly, tak se zlobit nebudu, proto tam nejsem. Hlavní důvod pro mě byl ten, že jsem u zdroje informací. Když jsem byl samouk, měl jsem často problém vyznat se v tom množství teorií a protiteorií. Na univerzitě mi dají takovou, obrazně řečeno, mapu, abych se mohl v tom světě infomací lépe orientovat. Najednou má moje studium řád a někam směřuje. Mohu se setkat s kapacitama v oboru, který mě zajímá, potkat lidi s podobnými zájmy (což je u mě problém).

Myslím, že problém lidí, kteří nejsou na vysoké spokojeni je v tom, že si nevybrali tu „správnou“. Např. nechápu Báru Š., která neustále haní psychologii (fascinující věda :-) ), přesto jí šla studovat. Já bych byl na vysoké škole se zaměřením na práva velice nespokojený, proto jí nikdy studovat nebudu. Žijeme jen jednou, takhle zbytečně strávený čas mi už nikdo nevrátí. Studovat jí proto, že zrovna teď se v tom oboru točí prachy? Tak nízko jsem ještě neklesl (nechci nikoho urazit, každý má své důvody...). Vybral jsem si podle toho, co mi sedí. Do školy se vždy těším a učím se velmi rád. A když náhodou neuspěji? No co, nic se neděje, titul nepotřebuji. Jsem blázen? Ne jsem studentem FHS UK ;-)

PS: Uvědomuji si, že jsem vyjímka. Většina spolužáků (natož deňáků) má jiné motivy ke studiu, než já. Proto doporučuji - nejdřív si uspořádat život, zjistit, co vůbec od něj očekávám a pak eventuelně začít studovat. Jinak riskujete, že budete jako jeden z mnoha „chudáků“, o kterých píše autor článku.

Vím, že je můj komentář příliš dlouhý, proto děkuji za Váš čas, pokud jste si ho přečetli ;-)

Odp: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Bára Š., 18.2.2009 0:12

Tvůj přístup ke studiu se mi moc líbí.

ALE
Jedno zamyšlení ti přidám: I já se hledala a v psychoterapii, kterou jsem chtěla dělat, jsem se nenašla. Tak to je. Do té školy jsem vložila dnes už téměř pětileté úsilí, které jen tak nezahodím. Navíc, to, že nedůvěřuji psychoterapii neznamená, že mě ta škola nemůže obohatit. To, že se psychologii nechci věnovat neznamená, že tu školu okamžitě zahodím.

Já jsem na škole zaměřené na práva velice spokojená a ráda tě vyvedu ze stereotypu, že tam jsou jen lidi, co to studují jen pro prachy. A naopak, že na tvojí škole jsou všichni nadšenci do humanitních věd. Mě práva baví a jsou pro mě přesně tím, co jsem hledala.

Takové chabé urážení mě pokaždé rozčílí...právo je pořád krásná věda s přesahem do mnoha, především humanitních, disciplín. To, že o něm nic nevíš, neznamená, že někdo se do té školy třeba netěší a neučí se rád římské právo stejně, jako ty se učíš s nadšením filozofii.

A vůbec nikoho neodsuzuji, že si vybere obor nejen proto, jak se mu líbí, ale taky s ohledem na praktickou stránku věci. Sama jsem zažila, že i zajímavá práce někdy člověka nebaví, když v ní tráví devět hodin denně a ve výsledku si zaplatí leda nájem a chudší stravu. Když už někde budu pracovat půlku dne, tak bych ráda, aby to mělo odezvu a abych uživila děti. Řekla bych, že podceňování finanční stránky není zrovna nejlepší řešení - koníčky si můžu dělat i ve svém volnu. Můžu dělat dobrovolníka, studovat filosofii a chodit na přednášky na vysoké....Nikdo mi nebrání. Můžu to i vystudovat, ale pak bych si neměl stěžovat, že beru minimální mzdu ;-)

Odp2: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Bára Š., 18.2.2009 0:16

A tedy - studovat na fakultě s jedním z nejvyšších čísel nezaměstnanosti absolventů může také jen člověk, který má buď pevné nervy, je hodně šikovný a nebo je, stejně, jako ty, už nějak zajištěný.

Odp2: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
merlinn, 18.2.2009 11:08

Cítil jsem z tvých příspěvků, že se u studia psychologie trápíš. Já bych v na tvém místě psychologii nestudoval a zaměřil se jen na ty práva, které mě obohacují. Jestli jem tě urazil, tak se omlouvám. Je to přeci jen o člověku. Pro jednoho krásná věda, pro druhého rutina a znechucení. Používám právo dnes a deně v zaměstnání. Musím deně pročítat nové věstníky, které jsou úplně o ničem. Terorie je trochu jiná, než praxe, to platí ve všech oborech, věřím, že i v tom mém. Pokud někdo z mých kolegů studuje, je to škola se zaměřením na práva, já jsem trošku vyjímka, protože studuji pro radost ze studia a nemusím se mořit nad zákony. Já studuji také s ohledem na praktickou stránku věci - velmi mě to obohatí, získám nadhled a spoustu zajímavých věcí se dozvím. A existuje tu i možnost, že to uplatním v budoucnu i v zaměstnání (když ne, tak se nic neděje).

Odp3: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Bára Š., 18.2.2009 11:39

Mně tam přijde stále pár věcí docela zajímavých, například psychologie hudby a umění. Krom toho netuším, co budu jednou dělat, možná na stará kolena opustím právo a budu dělat moudrou babičku v psychoterapii...V tomhle si nechám ráda otevřená vrátka

Jinak jsi mě neurazil :-) Pouze diskutuji.

Dále tedy: já ale také pracuji v advokátní kanceláři, takže nějaké ponětí, jak vypadá praxe, mám - a kupodivu, po setkání s praxí mě právo baví ještě více.

Jinak já si myslím, že každého baví něco jiného, někoho filosofie, jiného ekonomie....tak ať si každý studuje, co je mu libo. Jako nevýhodu některých oborů ale vidím to, že se pak člověk těžko uplatní v tom, co studoval (a pokud, tak za minimální mzdu, což je pro člověka, který chce vybudovat rodinu, neúnosné) Osobně bych mladým lidem poradila, aby na tohle mysleli a tu filosofii si studovali nějak „vedle“ jiné školy nebo práce. Resp nespoléhali se jen na ni, pokud tedy nechtějí do konce života učit...Také mi přijde, že s filosofií je to jako s literaturou, nejlépe vystuduji literaturu, když budu číst doma spoustu knih...a pokud, tak na přednášky si můžu dojít přece vždy

Odp4: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
merlinn, 18.2.2009 12:41

S tím nemohu nesouhlasit ;-) Je to o člověku a o tom, jak si ten krátký život, který mu byl dán, hodlá prožít. Někteří moji známí razí heslo: „Nikdy zpátky do školy, mořili jsme se už dost“. Mě naopak přijde jako moření jejich typ zábavy (třeba vysedávat po hospodách) a učení mě baví. Vybral jsem si tedy školu, abych si splnil svůj sen, bez ohledu na uplatnění v budoucnu. Pro někoho možná těžko pochopitelné...

Odp5: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Bára Š., 18.2.2009 12:47

Pro mě to pochopitelné je...jak už jsem tu někde psala, známá vystudovala arabistiku. V oboru nedělá, ale nikdy nelitovala, že ten obor studovala.

Já studuju práva, i když se jim třeba nebudu vůbec věnovat :-) Kdo ví

Odp2: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Shipper, 1.3.2009 17:57

Skoro jak v Revolutionary Road, jen ta pohlaví jste si prohodili.

Odp3: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Bára Š., 1.3.2009 22:05

ten film jsem shodou okolností viděla a shodou okolností ti teda vůbec nerozumím...jak má krize v partnerském vztahu souvislost s diskuzním forem??:-D

Odp4: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Shipper, 1.3.2009 22:25

Bára:A vůbec nikoho neodsuzuji, že si vybere obor nejen proto, jak se mu líbí, ale taky s ohledem na praktickou stránku věci.
versus:
Merlin:Např. nechápu Báru Š., která neustále haní psychologii (fascinující věda :-) ), přesto jí šla studovat. Já bych byl na vysoké škole se zaměřením na práva velice nespokojený, proto jí nikdy studovat nebudu. Žijeme jen jednou, takhle zbytečně strávený čas mi už nikdo nevrátí.
Přišlo mi to podobné jako holub na střeše v Paříži versus vrabec v hrsti v Americe.
Srdce pro Merlina, rozum pro Báru.

Odp5: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Bára Š., 3.3.2009 11:16

Jenže já práva miluji :-) Nikoliv jen rozum, pane

Odp6: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Alfons, 3.3.2009 12:10

Hlavně sofistiku, hadí tance a tancuj, tancuj, vykrůcaj. .:-)

Odp6: Trvalo mi léta, než jsem nalezl sám...
Shipper, 3.3.2009 15:18

Ale jo, řekl bych to spíš takhle, buď zohledním praktickou stránku věci, nebo si jdu za svým bez ohledu na možnost uplatnění (např. umělecké obory) vaší volbu jsem zpochybňovat nechtěl.

taky si myslím že výběr je...
Skynet, 18.2.2009 0:28

taky si myslím že výběr je nejdůležitější, je rozdíl chodit na vysokou školu a dělatji. Ten kdo tam jen chodí, nevidí tahy do předu. Kdo však ji dělá, maká na sobě tak i předvídá a ze začátku semestru se nevykašle na bukování předmětů a jde si za svým. Ten druhý jde za tím co si vybral a nemusí se bát budoucnosti. Báro neuraž se ale jsi fakt nezkušená životem, potřebuješ dostat facku nebo dvě to ti otevře oči. Facku ve smyslu že se ti v sekundě zhroutí svět, a musíš činit. Mám spoustu přátel na Výškách. Tak co bud pujdou do práce nebo skusí něco jiného. Jiní jdou za svým.. Je pravda že řemeslo má zlaté dno, ale takový vysokoškolák zas vidiv by měl cestu do zahraničí s titulem. Jinak hodně štěstí.

Odp: taky si myslím že výběr je...
Bára Š., 18.2.2009 9:04

Nechápu, co jsi chtěl říct. A musím se trochu smát...ani nevíš, co jsem si už prožila ;-)

Odp2: taky si myslím že výběr je...
poeta, 18.2.2009 10:21

Já Vás obdivuji a chápu příspěvky oponentů, tuší facky života. Znám právničku co bere 50 tisíc hned po škole, ale dělá sedm dní v týdnu a z bytu na který vydělala si nestihla zařídit téměř než matraci na zemi. Znám však koncipienta, který je jím přes pět let za pořádně malé peníze a jeho zaměstnavatelé jej nemají důvod brát mezi sebe, protože se jim z jeho práce dobře žije. Na život jste – prostě můj názor - hodně připravená, protože za Vaším textem je vidět odhodlání nějakou tu facku ustát. A umět se o sebe postarat a chtít vydělat víc než minimální mzdu, vždyť to chceme všichni a děláme jak umíme. Člověk sice studovat může, ale pracovat mnohdy musí. Já už psychologa dělal, bylo zvláštní, že kdo si titul pověsí mi nesedl. Uvědomil jsem si to až teď, taky určitě osobní naturel (naopak, má nejoblíbenější osoba měla na zdi vtipný obraz, že je megera a na práci s lidmi to bylo znát). Jinak na vysoké pokračoval prostě kdekdo. V psychologii je možné připsat k diplomce deset stránek a máte PhDr. (=směšné, ale využívané všemi pro potřeby trhu práce a balamucení)

To zas bude depka!
slayd, 18.2.2009 10:37

Pro mnohé absolventy to bude skutečný šok - ta realita, která je tolik odlišná od jejich představ a ideálů...
Znám pár inženýrů kteří přišli o práci a kteří nyní šlapou chodník u hlídací služby za 12. 000 Kč hrubého. P.S.

Odp: To zas bude depka!
Bára Š., 18.2.2009 10:43

Taky nikdo neříká, že absolvent vysoké má 100% šanci být zaměstnán...navíc v oboru. Pokud někdo vystuduje filozofii nebo arabistiku, musí se smířit s tím, že bude dělat v úplně jiné oblasti...Jinak nezaměstnaní inženýři asi budou, ale srovnejte to číslo s číslem nezaměstnaných vyučených nebo lidí pouze se základním vzděláním:-)

Odp2: To zas bude depka!
slayd, 18.2.2009 10:49

Já to neříkám taky - já to dokonce moc dobře vím! P.S.

Odp3: To zas bude depka!
Skynet, 18.2.2009 15:43

Jasně práci si vždycky člověk najde, a souhlasím s tím že Bára je osobnost, ta zvládne co na sebe vezme. Chtěl bych však zažít aby zašla v pátek v 10.00 ven a né do restaurace kde se pije víno .. Zajdi jen tak ven mezi lůzu, a vem si Bolygárda a uvidíš věci.. Jinak moc dobře se z tebou diskutuje, má to smysl. Cau

Odp4: To zas bude depka!
slayd, 18.2.2009 18:11

Každopádně si budoucí absolventi mohou klidně nárokovat nástupní plat 50.000 Kč a třeba i 100. 000 Kč měsíčně, ale zároveň mohou téměř s jistotou 99,% skončit na sociální dávce - pokud včas nepřistoupí na reálné mzdy v ČR /a zvláště ty mimo PRAHU/. P.S.

Odp5: To zas bude depka!
poeta, 18.2.2009 18:41

Zvláště pikantní je potom návrh odloženého školného, čímž student přistoupivší na reálnou mzdu v ČR mimo Prahu nedosáhne průměrné a zadlužen bude pořádně dlouho. Ta služba funguje špatně již teď a spousta absolventů univerzit se loučí s tím že je tam již nikdo neuvidí. Většina bere titul a myslí si svoje, tuzemsky male postupuje pragmaticky. Možná se ve všech čekatelech na titul neskrývá vědec ani učitel, ale prostě člověk věřící ve svou lepší budoucnost, který může být smrdutostí i tohoto rybníku zaskočen. Studenti nejsou klíčoví klienti, opravdu mi jejich postavení připomíná vojáky základní služby z dob mé povinné. Akorád, že jsou vojíni a jejich žoldnéři berou příspěvky na hlavu. Válkou je tzv. trh práce a do první linie nastupují nepotřebné obory ;-)

Odp6: To zas bude depka!
Bára Š., 19.2.2009 14:28

Co je dle vás „nepotřebný“ obor?

Jinak tedy co já vím, návrh odloženého školného počítá s tím, že student začně splácet školné až teprve poté, co dosáhne na určitou částku peněz. Co si budeme povídat, mnozí absolventi vysokých škol na tu částku nedosáhnou do smrti. To jest - otázkou je, zda je nebo není fér, že vysoké školy budou financovány právníky, ekonomy a možná ještě tak mediky :-) Ale třeba by si jich veřejnost poté začala více vážit....No, jak znám veřejnost, tak by na ně nadávala stejně

Odp4: To zas bude depka!
Bára Š., 19.2.2009 14:25

hehe, ty jsi ale vtipný....bohužel na víno do restaurace nechodím ;-) A s lůzou si nemám moc co říct ;-)

Odp: To zas bude depka!
Tlapka, 24.2.2009 15:50

Musí se vystihnout obor, kde je velká poptávka.

Odp2: To zas bude depka!
(-:), 1.3.2009 23:33

Prý prostitutky měly minulý rok enormní příjmy.

I mnohé současné vysokoškolačky si tímto způsobem přijdou na pěkné příjmy. Kdepak, SVOBODA je SVOBODA. :-)

Takové možnosti, jako současně studovat psychologii, práva a po nocích ještě velmi výnosně „podnikat v oboru nejstaršího řemesla“, tak takové možnosti za minulého režimu určitě nebyly. :-)

Odp3: To zas bude depka!
Jimmy, 2.3.2009 6:17

Pokud si někdo myslí, že prostitutky za minulého režimu nebyly, tak je velmi naivní. A zrovna kombinace přes den studovat a po večerech si takto přivydělávat šlo dříve stejně jako dnes, pouze to nebyla nijak masová záležitost, ale to není ani dneska.

Odp3: To zas bude depka!
Tlapka, 2.3.2009 12:04

Je to jejich svobodná vůle.

Chci dodat, že nyní čekám na jeden...
poeta, 18.2.2009 18:50

Chci dodat, že nyní čekám na jeden titul a i ten jsem chtěl demonstrativně nebrat. Ale k čemu by to pomohlo? Tak jsem si z trucu řekl, již nikdy více nepotřebuji univerzitu a škoda to bude pro obě strany. Přeceňuji svůj význam :-) Vždycky jsem byl vědecky založený, tak doufám že si vědecky můžu zkoumat svobodně a ve volném čase. A až se kolo otočí, přijdu učit.

S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Desappointea, 19.2.2009 15:00

S titulem nebo bez... nikde není psáno, že se titulovaní v nějaké super pozici, kterou třeba právě díky titulu získají také udrží. Najednou můžou rychle „hapat“ dolů a na jejich místo může nastoupit někdo bez titulu. Záleží na schopnostech. Oni už si i ti zaměstnavatelé raději více vybírají podle opravdových schopností co prokážete a nejenom podle toho, jakým papírem mu před nosem máváte. No a pokud si vyděláváte na sebe sami, děláte práci, která by bez titulu nešla provozovat a děláte ji špatně, prostě si asi moc nevyděláte. Lidé to brzy prokouknou. Znám spoustu schopných lidí, kteří ani titul nemají a znám i pravý opak. Některé vysoké školy se prostě dají vystudovat docela lehce, pokud člověk jen trochu chce. Zdůrazňuji NĚKTERÉ... Jsou školy, kde se opravdu musí makat a já nechci snižovat nikoho vzdělání :-) To ale neznamená, že se potom v životě opravdu uplatní.

A pokud se někdo v životě opravdu dobře uchytí, práce, kterou dělá ho baví a dělá jí opravdu dobře, může si myslím být opravdu na sebe hrdý, at už ten titul má nebo nemá :-)

Odp: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
slayd, 19.2.2009 21:05

Škoda že se v ČR neuděleluje titul SLUŠNÝ ČLOVĚK. Udělení titulu by mohlo proběhnout na celostátní úrovni, krajské, okresní i obecní. Dokonce i podnikové? A každý vyhodnocený slušňák by dostal nějakou odměnu.
Já bych ho nezískal, ale pár typůve svém okolí bych měl. Opravdu jen ten pár - tzn. 2 kusy! P.S.

Odp2: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Desappointea, 19.2.2009 21:09

Takový titul nemůžete nikomu udělit, nikdy nevíte, kdy se ze SLUŠNÉHO ČLOVĚKA stane ČLOVĚK NESLUŠNÝ a pak se s ním o to perte, že jo :-) Navíc... Jak se pozná slušný člověk? :-)

Odp3: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
slayd, 19.2.2009 21:21

Samozřejmě by to byl slušný člověk např. roku 2008.
Dalším rokem by byl bez nároku. Hodnotí se samozřejmě chrabré a morální činy vykonané pro své bližní, obec, kraj, republiku. Kdo je slušný člověk? To ponechám na vaší fantazii. Co třeba ti sympaťáci manželé Stodolovi? Nebo...? Další tip je na vás! P.S.

Odp4: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Yardasan, 19.2.2009 21:27

:-) Slušný člověk si sotva vydělá na živobytí, takže hledat mezi bezdomovcema... S pozdravem jK.

Odp5: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Bára Š., 19.2.2009 21:45

hele, a Bill Gates teda bude vrchol hulváta, co?

Odp6: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Bára Š., 19.2.2009 21:46

Já zapomněla...samozřejmě, bezdomovce;-)

Odp6: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Desappointea, 19.2.2009 21:50

Tak ted jsem se fakt zasmála, dobrý Báro :-) :-) :-) :-) :-)

Odp6: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Yardasan, 19.2.2009 21:58

Ano, ale nevím, jak konkrétně Vám, vysvětlit rychle a jednoznačně můj postoj a názor vzhledem k mé bezprostřední časové tísni... snad příště... prozatím: ANO! S pozdravem jK.

Odp6: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
vceloun, 19.4.2009 19:05

přesně tak, on už jím je :-(

Odp4: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Desappointea, 19.2.2009 21:31

Manželé Stodolovi? No ti byli tak slušní, že se dodnes po nich nemůže prodat ten kouzelný domeček, kde bydleli :-)

A vůbec... dávat titul platný jen jeden rok, není to zbytečné mrhání papírem? :-)

No, já kandidáta zatím nemám, ale jakmile na nějakýho přijdu, dám vědět ... ;-)

Odp5: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
slayd, 20.2.2009 7:36

Alespoň vidíte, jak je těch slušných lidí mezi námi málo, když si nemůžete vzpomenout okamžitě ani na jednoho. A že by to bylo mrhání papírem. Vy myslíte, že navrhuji udělovat nějaký cár papíru s nápisem Čestné uznání a ti grázlové si budou za své nešlechtetné činy užívat miliony. To ne! Ten člověk musí být oceněn samozřejmě hlavně materiálně. Když v dalším roce zklame? Může tam být klauzule, že odměna je vratně vymahatelná v případě spáchání úmyslného trestného činu. Doufám že teď nehodláte rozebírat: co je to ten úmyslný trestný čin... Rozsah komentáře ani čas tomu věnovaný nedává prostor k hlubšímu... Podstata odměny a trestu je ovšem zřejmá!!!!!!!!!!! P.S.

Odp6: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Desappointea, 20.2.2009 9:07

To tedy opravdu nemíním rozebírat... :-)

Odp7: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
slayd, 23.2.2009 18:18

Mě jednou bývalý šéf natisknul na vizitku moje jméno s titulem Ing. Celou situaci komentoval následovně: inženýr byl stál moc peněz a takhle si budou lidi myslet, že jsme dobrá firma, když zaměstnáváme odborníky s VŠ a ještě ušetříme. Mělo to fakt dost dobrý psychologický účinek a nikdo nic nepoznal... P.S.

Odp8: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
ivan, 23.2.2009 18:56

Slayde, z Vaší milulosti, zde, vím, že co se nikdy nestalo si vymyslíte. Prostě, když není po ruce argument tak si ho vymyslím, že? Slayde, žádejte po sém šéfu, aby Vám vyplatil polovinu rozdílu získaném na tomto podfuku. ;-) ;-) Bylo by to spravedlivé! Ha ha. O kolik stoupla cena podniku za vymyšleného Ing. Sládečka? Jednu inženýrku jste zde už vyrobil, co si vzpomínám. Ukecanej snílek s životem v představách, ale co, ať se Vám v tom vysěném životě daří, třeba tam jako velký scheff, necháte natisknout tomu současnému taky nějakou vizitku pro zvětšení svojí imige. Tak zdař. ;-) :-) Iv.

Odp9: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
slayd, 23.2.2009 23:09

Kdo nevěří ať tam běží. Pár těch vizitek mám ještě schovaných. A bylo to docela zábavné období když mne nazývali tím inženýrem. Asi byste se hodně divil, kdo že to byl mým šéfem - dotáhl to docela slušně vysoko...
Víc však neprozradím. JUDr. KALVODA to nebyl! P.S.

Odp8: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Bára Š., 24.2.2009 10:10

No a co? Já vám i věřím. Spousta lidí si na něco hraje, i když na to nemá

Odp9: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
slayd, 24.2.2009 11:07

Bylo to ovšem komické v tom, že ti druzí moje chybějící mezery ve vzdělání vůbec nepoznali. To víte, když říkáte fráze a dlouze mlčíte - ten druhý je vedle.
Když hloupý mlčí podobá se moudrému. Samozřejmě to nemůže fungovat věčně. Jde jen o náhodný neznámý kontakt a konkrétní řešení se musí oddálit a převést na neurčito. Je to takové to blábolení jaké používají všemožní tiskový mluvčí. Rozumíme si? P:S:

Odp10: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Bára Š., 24.2.2009 11:11

ono by se to projevilo, nemyslete si. Nejspíše ne v běžném styku a na vizitce ;-)

No, snad rozumíme - prostě pěkná hra ;-)

Odp11: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
slayd, 24.2.2009 12:04

No jo. Kdo nechce ten neuvěří ani úplně jasným důkazům P.S.

Odp12: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Juras, 25.2.2009 14:10

Věřit jim nemusí, musí jenom uznat jejich patnost.

Odp13: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Juras, 25.2.2009 23:27

pardon, platnost. Tak mě napadá, že by tam někdo mohl dosadit špatnost, tak musím rychle opravovat :-)

Odp3: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
Tlapka, 24.2.2009 16:02

Kategorii slušný člověk nezavádějte, co by na to řeklo ministerstvo pro menšiny? Nebo uděláme ministerstvo vlastní?

Odp4: S titulem nebo bez... nikde není psáno...
slayd, 24.2.2009 17:52

No vidíte - dobrý nápad Tlapko. Slušní lidi by se mohli zaregistrovat jako menšina a tím získat nějaká privilegia, úlevy: zvláštní zacházení s ohroženým druhem... gratuluji. P.S.

Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
poeta, 24.2.2009 19:32

Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec a tak jím přestal být. Přestal jsem být hrdý na vzdělání a poprvé si připustil, že si nehraju na své schopnosti. Život mne naučil, jak je důležité připustit si nepřípustné. Proto jsem tak dobrej.

Odp: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
Bára Š., 25.2.2009 11:45

Jsem hrdá na vzdělání, protože mám pocit, že jsem něco dokázala - to je zcela legitimní.

A schopnosti se sice nezískávají jen ve škole, ale v jistých oborech je škola nezbytná

Odp2: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
Tlapka, 25.2.2009 11:49

Vzdělanec nevzdělanec všichni jsou chudáci.

Odp2: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
slayd, 25.2.2009 12:48

Co ta advokátka bez VŠ ?- tvrdila jste, že bez titulu to dlouho nepůjde. Jí to vycházelo 8 let a klienti nic nepoznali. Všechno zmařili její lační promovaní kolegové. P.S.

Odp3: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
Bára Š., 25.2.2009 13:15

Jaká advokátka???

Odp4: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
Juras, 25.2.2009 14:08

Ne advokátka, ale paní, která o sobě tvrdila, že je advokátka.

Odp5: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
Bára Š., 25.2.2009 14:15

Já slyšela pouze o tzv státní zástupkyni, která byla tak pitomá, že ani nevěděla, že státní zástupce je zástupce státu, nikoliv zaměstnanec soudu :-) vyzradila se rychle.

Ale netvrdím, že stejné znalosti, jaké má absolvent, nelze nabýt i mimo školu. Dokonce i kvalitněji. Tvrdím jen to, že diplom je jistý důkaz, že jsem je nabyl a že je zaměstnavatel nemusí složitě x měsíců ověřovat.

Odp6: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
slayd, 25.2.2009 17:13

Ta docela hezká vysoká blondýna nejen že sama sebe prezentovala jako advokátku, ale hlavně se jako advokátka 8 let úspěšně živila ku prospěchu svému i svých klientů. Ačkoliv ve skutečnosti žádný titul ani oficiální studia advokacie neměla, všechno zvládla a jen závist kolegů právníků ji nakonec usvědčila... a teď bude pykat. No jo. Ten papír je zkrátka potřeba. Když nechcete studovat, tak si jej prostě musíte opatřit nějakým jiným způsobem... Jinou variantu neznám. Snad se dá ještě v určitých profesích pracovat jen tak bez příslušného vzdělání a přitom odvést dobrou práci.
Třeba vykazovat svoji práci na někoho s oprávněním tuto činnost vykonávat? Ale to už jsme někde jinde. Prostě titul je titul a mít ho je určitě lepší, než vymýšlet různé kličky... P.S.

Odp7: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
Yardasan, 25.2.2009 18:19

Ruml se ZDŠ také dělal ministra vnitra, a to zcela legálně. S pozdravem jK.

Odp7: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
(:-)), 25.2.2009 21:55

Dnes z TV cituji:

„ Ten falešný doktor byl při pohovoru tak přesvědčivý, že nemohl být duševně normální! “ :-)

Toto pronesla nějaká „expertka“ o podvodníkovi, který dostal pracovní pozici lékaře pouze na základě ústního doporučení významnou osobou, aniž by se šéfka zdravotního zařízení přesvědčila, zda vůbec má nějaké dokumenty opravňující ho povolání doktora vykonávat. Pak zpronevěřil nějaké peníze a na nedostatečnou úroveň jeho „kvalifikace“ se přišlo teprve potom, když neuměl napsat lékařský recept.

Také jeden ze „standardních, schopných, komunikativních, kreativních“ :-)

Odp7: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
Bára Š., 26.2.2009 7:47

Ta žena byla podvodnice.....existují určité předpisy a ty se prostě musí plnit jakožto záruka určitých schopností.

Pokud by někdo předstíral, že je doktor, nechal byste ho pracovat, až by se zjistilo, že na medicínu ani nepáchnul? Vždyť přece dostatečně dokázal své znalosti ;-) A nebo advokátka - nechal byste ji dále pracovat, když ani z osmi let její práce nemůžete mít naproto ponětí, co ví, co neví a jaký je její i hlubší teoretický přehled v oblasti teorie práva? Já ji naprosto nelituji a její udání nepovažuji za závist. Co taky závidět někomu, kdo nemá na to, aby vystudoval, tak to alespoň předstírá??

Mimochodem, v advokátní kanceláři dělám také...myslíte si, že až tu budu osm let, že se ze mě stane učiněný advokát?:-D

Odp8: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
slayd, 26.2.2009 12:14

Můj názor není důležitý - rozhodující je realita! P.S.

Odp2: Kdyby raději někdo přiznal, že je blbec...
Juras, 28.2.2009 0:28

No, z lidí, které znám, jsou na své tituly nejvíc hrdí ti, kteří s jejich získáním měli nejvíc práce :-)

Otitulovaným pro radost
Alfons, 28.2.2009 1:20

Hluboce se klaním všem otitulovaným. Jen nevím jestli to má platit i pro ty, kteří získali titul před sametem. Z jejich titulu přece musí kapat krev.

Odp: Otitulovaným pro radost
Jimmy, 28.2.2009 8:14

Vzhledem k tomu, že fyzikální zákony, chemické pochody a atd. fungují zcela stejně nezávisle na společenském zřízení nevidím důvod k tomu nevážit si inženýrů, doktorů, veterinářů a podobně vystudovaných před revolucí. 90% jejich znalostí (pokud nezastarali kvůli pokroku) je stejných jako se učí dnes, pouze měli navíc povinně Marxismus-leninismus, což na jejich odborných kvalitách nic nezměnilo.
Výjimkou jsou asi pouze absolventi VUML a některých sociálních oborů.

Odp2: Otitulovaným pro radost
Alfons, 28.2.2009 14:02

...což na jejich odborných kvalitách nic nezměnilo.
.....a to v nich zanechalo nesmazatelné stopy krvavého režimu. Na každém diplomu je rozmazaná krev nevinných obětí totality:-( Zdá se, že ostražitost na totalitu klesá a z toho se radují bývalé komunistické kádry, které se chystají na převzetí moci. Sledujte media-máte to tam denně 100x. Bděte!!

Odp3: Otitulovaným pro radost
Jimmy, 28.2.2009 17:18

Při tomto pohledu má tedy na sobě nesmazatelné stopy krvavého režimu každý kdo prošel pionýrem, SSM nebo dokonce základní vojenskou službou (kde nejen že byl školen politruky, ale dokonce nacvičoval boj proti imperialistů) ! Sice 90% lidí byla nějaké politika ukradená nebo z ní měli dokonce srandu, ale to věci nic nemění, na všech jsou stopy krve ! ;-)

Bylo by vhodné používat trochu méně hysterie a více zdravého rozumu. Všichni kdo žili v „táboře míru“ na rukou ani v mysli nemají krev.

Odp4: Otitulovaným pro radost
Alfons, 28.2.2009 18:09

Mají levotočivou genovou šroubovici a to je rozhodující.:-(

Odp5: Otitulovaným pro radost
slayd, 3.3.2009 18:06

Ti co mají pravotočivou genovou šroubovici jsou na tom lépe? Jsou více šťastní? Žijí déle? P.S.

Odp6: Otitulovaným pro radost
Tlapka, 20.4.2009 8:38

Nejlepší jsou ti, co mohou točit doleva a tako doprava a třeba ještě nahoru a dolů. Úspěšné mutace.

Odp4: Otitulovaným pro radost
Bára Š., 4.3.2009 12:46

Ale o tomhle by se dalo polemizovat....nemyslíte si, že každý, kdo se na režimu podílel, byl vlastně částečně vinen už jen tím, že mu dával tichý souhlas?

Odp5: Otitulovaným pro radost
slayd, 4.3.2009 12:54

To si určitě nemyslíme. Prostě jsme chtěli mít plnou ledničku - stejně jako dneska - nic víc. Cítí se dnes někdo vinen? A kdo tedy může za stav společnosti /dnešní/, když není opět nikdo vinen? P.S.

Odp5: Otitulovaným pro radost
Alfons, 4.3.2009 15:54

Určitě. Jenže já jsem proti režimu bojoval tím, že jsem v pracovní době popíjel v hospodě, pokud možno nepracoval a nevstoupil jsem do KSČ. I já jsem se podílel na velkém SAMETU. ;-)

Odp5: Otitulovaným pro radost
Shipper, 4.3.2009 19:10

To ano, ale krev na rukou?

Odp6: Otitulovaným pro radost
Yardasan, 13.3.2009 18:59

:-) Podle slov vyznamenaných Mašínů je to právě tak! S pozdravem jK.

Odp5: Otitulovaným pro radost
Jimmy, 13.3.2009 18:36

Narodil jsem se v komunistickém režimu, nic jiného jsem neznal a v době revoluce mě bylo 11 let. Byl jsem rok Jiskra a 3 roky formálně v Pionýru.

Jsem tedy také vinen za udržování komunismu a mám na rukách a v mysli krev ?

Na režimu se nedalo nepodílet, pracovat byla povinnost dokonce i pro vězně a tak všichni „pomáhali budovat komunismus“. Ale v tomto pohledu se i otroci podílejí na udržování otrokářství když pracují pod hrozbou trestu na svého pána.

Odp5: Otitulovaným pro radost
vceloun, 19.4.2009 19:21

A co měl podle vás dělat? Opravdu by mě to zajímalo, co jste například dělal v té době Vy?

Odp: Otitulovaným pro radost
Tlapka, 4.3.2009 18:04

Z takzvané pracující inteligence krev skutečně kapala a to na politických prověrkách ROH a KSČ.

Odp2: Otitulovaným pro radost
slayd, 4.3.2009 19:27

Na schůzích ROH jsme hrával piškvorky, tak jsem asi to kádrování nějak přeslechl. Já vím jen o levných ROH rekreacích a FKSP /fond kulturních a sociálních potřeb/, z něho nám platili příspěvky do SSM a zadarmo rozdávali volné vstupenky na plavecký bazén v Podolí.
P.S.

Odp3: Otitulovaným pro radost
Tlapka, 5.3.2009 13:25

To byl takový inkviziční sbor předseda KSČ, ROH a takoví nějací a zavolali si každého zvlášť a ptali se třeba zda souhlasí s přítomností vojsk nebo tak.

Odp4: Otitulovaným pro radost
slayd, 5.3.2009 20:53

Sakra to jsem teda mladej /a já myslel že jsem starej/.
Vstup vojsk? To mi bylo 7 let. Takže na to se ptali asi mýho otce a potom ho z KSČ vyloučili /vyškrtli/. Moji mámy se neptali nikdy na nic, protože ona jen pilně jako včelka pracovala a o nic víc se nezajímala. BLahoslavení chudí duchem neboť jejich je království pozemské i to nahoře.... P.S.

Odp5: Otitulovaným pro radost
Tlapka, 13.3.2009 11:03

Až do revoluce trval nátlak na „inteligenty“ aby projevovali různým způsobem lásku k režimu. Mého otce nevyškrtli, protože tam nebyl, ale vyhodili jej z Magistrátu, prý má jít dělat k popelářům.

Odp6: Otitulovaným pro radost
zvědavost, 13.3.2009 11:08

Naučil se nové řemeslo! :-) A teď dělá kde ?

Odp7: Otitulovaným pro radost
slayd, 13.3.2009 12:12

Kdo je zvědavej, bude brzo starej. Stal se z něho prodavač nebo udavač. Je to utajená informace. P.S.

Odp7: Otitulovaným pro radost
Tlapka, 26.3.2009 17:21

Bohužel již není mezi námi, ale nakonec dělal v Komunálních podnicích dopravního referenta.

Odp4: Otitulovaným pro radost
Yardasan, 13.3.2009 19:04

:-) Ano, ale vztahovalo se to jen na ty, kteří hovno dělali v teple kanceláře a jen vyžírali výdobytky, narozdíl od pracující dělnické třídy. S pozdravem jK.

Odp5: Otitulovaným pro radost
Tlapka, 26.3.2009 17:23

To je sice pravda, ale co když nějakej chudák má obě ruce levé, potom musí v kanceláři sedět, není to zase tak báječné jak si myslíte.

Odp6: Otitulovaným pro radost
slayd, 27.3.2009 13:39

Opravdu to není báječné ani řešitelné... P.S.

Je zajímavé, proč se vracíte ke...
poeta, 14.3.2009 10:38

Je zajímavé, proč se vracíte ke komunismu. Slouží jako takové mýdlo k očištění dneška, protože je to naše minulost - poslušná děvka platících, služka této země a časů. Možná, že studovat na vysoké je dnes podobně fiktivní výhoda jako bylo kdysi vlastnit stranickou knížku. Vysoká škola je dnes lepším předpokladem nalezení zaměstnání, prý. Pro všechny podle schopností, ale nikdo nebude asi úplně neschopný když už tu je. Schopný všeho být, to se dnes cení. Dříve bylo důležitější uvědomění než znalosti, dnes je důležitější příspěvek instituci na hlavu studenta (na platy) než kdo je student. Chyby přece máme všichni, soudruzi a soudružky. Snad nezaměstnaní nechcete být ale naopak pracovat pro rozvoj svého já, stejně jako kdysi lidé chtěli pracovat pro rozvoj socialismu potom klid a o víkendech zmizet ke kutilství. Krize hrozí ach bubu, stejně jako hrozili připravené imperialistické hordy. Zase jako dříve se někteří angažovali více a většina méně, i dnes se najdou křiklouni. A oběti jsou dnes bezdomovci nebo narkomani blábolící v tomhle s Váma nejedu, přece ti co pro sebe a na sobě nepracují. Ale jedou, my je tu přece nechceme křičíme, nejsou jako my. A obyčejný člověk dnes studuje na vysoké anebo bude životem donucen, mnohdy ztratí práci a vezme (i třeba studentskou) půjčku. Opravdu nepřemýšlíte? Lidé se ve vlastní bestialitě nemění a systémy, které vytváří jsou o míře moci každého jednotlivce. Neexistují univerzální pravidla jak žít správně, protože zlo se může přebarvit stejně jako strach. Naštvete se, když Vám někdo jako vysokočkolákovi připomíná že skončíte na ulici anebo že nejste nic. A jestli tady někdo dohlíží důsledky svého jednání, tak asi nebude moc diskutovat protože ví, že myšlenka zopakovaná na klávesnici je nekonečně nutkavou zbytečností...

No, sláva...
Yardasan, 15.3.2009 0:19

:-) Konečně to snad někdo pochopil. Vůbec nezáleží na systému, ale na vnitřním pocitu, který si sami vytváříme. S pozdravem jK.

Odp: No, sláva...
slayd, 19.3.2009 20:37

Pocity jsou klamavé. Realita je pravda! P.S. Proto býváme tak často nemile překvapeni náhlou změnou počasí, výší svého konta, chováním svých dětí atd. P.S.
Je pravda, že usmívat se můžeme, ikdyž budeme po krk ve sračkách. Proč ne? P.S.

Pocity a emoce v neustálém boji s...
tlapka, 24.3.2009 10:02

Pocity a emoce v neustálém boji s rozumem. Nemilé překvapení, hypertenze, žaludeční vřed, neuroza, psychoza, demence.

Odp: Pocity a emoce v neustálém boji s...
slayd, 24.3.2009 12:54

Apatie! Sebevražda = spása. P.S.

Odp2: Pocity a emoce v neustálém boji s...
Tlapka, 25.3.2009 12:22

Chce to překonat určité časové stadium mezi nespokojeností a demencí. Pak už je to fajn,

Odp3: Pocity a emoce v neustálém boji s...
slayd, 25.3.2009 20:50

Super. Shoda. A je to navíc vtipné. P.S.

Odp4: Pocity a emoce v neustálém boji s...
Tlapka, 26.3.2009 8:44

je třeba k demenci dospět psychickou a chemickou cestou.

Na 3 studenty humanitních oborů se...
poeta, 27.3.2009 19:59

Na 3 studenty humanitních oborů se zanedbatelným koeficientem dostanete zhruba 90-100 tisíc za rok. Spočítejte si, kolika pedagogům z toho zaplatíte mzdu... Tedy opakuji (nejen já), že univerzity k nadprodukci nutí zcela blbý systém, který se hodí jen pro obory s extenzivní a masovou výukou. Pokud produkují neuplatnitelné absolventy, je to proto, že zvyšování jejich počtů je jediný způsob, jak (ekonomicky) přežít. O tom, jaké to má důsledky pro „duchovní“ život oborů a základní výzkum, bez něhož například nelze akreditovat doktorské programy, se vůbec nezmiňuji ... Protože bych musel začít strašně sprostě nadávat.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.