Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

14.10.2005 11:43

Pospícháte, i když svítí červená na semaforu?

Při svých cestách po městě se neustále setkávám s lidmi, kteří pospíchají. Je to prakticky každodenní fenomén, který pozoruji v jakoukoli roční dobu. Nezáleží ani na tom, zda je zrovna neděle nebo státní svátek.

Zkusím rozebrat výhody a nevýhody tohoto životního stylu. Rychlou chůzí si zlepšujeme svoji kondici, trénujeme svůj postřeh, protože vyhýbat se překážkám a ostatním pospíchajícím dá určitě fušku. Zdokonalujeme si také rychlost uvažování, je totiž nutné okamžitě reagovat na různé uzavírky, objížďky a nečekané změny na cestě.

Nevýhody se dají shrnout pod jedno slovo - stres. Pokud musíme pospíchat každý den, svědčí to o nepříliš zvládnutém plánování času. Může stát, že kvůli pospíchání se naše cesta nezkrátí, ale naopak prodlouží. Naší pozornosti třeba unikne blížící se auto při přecházení přechodu na červenou a neštěstí pak může mít hrůzné následky pro celý život.

Na pospíchání mi přijde nejvíce nebezpečné právě přecházení silnice, když na semaforu svítí červený panáček. Před třemi roky jsem byl svědkem ošklivé dopravní nehody, jejímž „pachatelem“ byl chodec, který si chtěl zkrátit cestu přechodem na červenou.

Od té nehody uplynulo už hodně času, avšak když svítí červený panáček a přitom je jasné, že žádné auto v dohledu není, přesto klidně sám trpělivě čekám, až budu moci bezpečně přejít.

Záleží na národu a společnosti
Alex, 15.10.2005 12:25

Nejsem přesvědčen, že spěch znamená nezvládnutí organizace času. Někteří lidé se válejí doma a nikdy nemusí nikam spěchat. Spěchají předveším ti, kteří se snaží skloubit pracovní nasazení s psychickou relaxací.

Také to záleží na společnosti. Když jsem bydlel krátce v Paříži, brzo jsem byl nakažen francouzskou pohodou - tam si vlastně nikdy nic ani nedomluvíte tak, abyste museli spěchat. Naopak v Čechách spěchá každý (a nevím proč MY musíme pospíchat a Francouzi ne...), takže svým způsobem ani nejde dvě hodiny sedět v kavárně a číst si Tolstého jak je to jinde normální...

Odp: Záleží na národu a společnosti
Leondegrance, 15.10.2005 13:03

Mně se taky zdá že Češi obecně pospíchají jako by se zbláznili. Věčně do mě při průchodu městem někdo vráží, přechází na červenou, aby byl v obchodě o pět vteřin dříve atakdál atakdál.

Ani já nevím proč zrovna my spěcháme ;-) Napadá mě bohužel jenom jakýsi druh komplexu, že v okolních zemích (směrem na západ) se mají všichni „líp“, tak je doběhnem... Naivní, ne?

Odp2: Záleží na národu a společnosti
Aleš Janda, 15.10.2005 21:06

Nebo se možná zdá, že všichni spěchají. Teď už ne tolik, ale na střední škole jsem zásadně chodil hodně rychle. Většinou jsem vůbec nespěchal, ale asi to tak vypadalo. Ono to mělo spoustu výhod - trošku jsem si zasportoval a také jsem byl všude dřív. A je jedno, že nepotřebuji být někde dřív, alespoň jsem pak měl více času...

Prostě - je to takový sport ;-)

Odp: Záleží na národu a společnosti
Aleš Janda, 15.10.2005 21:03

Tady je to jak kde - já třeba běžně chodím s kámošema na celý večer hrát trojšachy do čajovny... a je to opravdu pohoda, užíváme si.

Ale přes den se spěchá dost, to je fakt..

Odp2: Záleží na národu a společnosti
Irenka, 15.10.2005 21:43

Čím to je, že jiné národy nespěchají? Beru to z pohledu ženy. V cizině si muž vydlává tolik peněz, že žena nemusí chodit do práce, a může se starat o děti, udělat nákupy, zařídit potřebné obchůzky, zavézt děti do škol a kroužků. A u nás? Do práce chodí oba, ještě k práci musí zaříit to, co jinde zařizuje žena ve volném dni, postarat se o děti, o nákupy, k tomu ještě uklid a domácí ukoly, a nedej bože, aby se pracovalo na směny, to pak nezbyde nic jiného než spěchat.I když se mi ten spěch taky příčí, hlavně v jízdě autem. Nejednou se vám stane, že vás netrpělivě předjede auto(mě se to stává často, protože jezdim se škodou 120) a po pár kilometrech dostane smyk s skončí v nejbližším stromě, už dospěchal, přišel by o pět minut času, takhle přijde třeba o celý život.

Odp: Záleží na národu a společnosti
Vladimír Kindl, 17.10.2005 12:33

No možná to záleží na společnosti, ale pospíchání je podle mě takový celosvětový fenomén. A taky fenomén velkých měst, kde jsou lidi zhýčkaný tím, že je všechno tak blízko a navíc velmi snadno dostupné.

Odp2: Záleží na národu a společnosti
Aleš Janda, 18.10.2005 8:27

Ano, pospíchání je fenomén velkých měst, kde je všechno blízko.

Pěkný paradox, ale je to pravda :-)

Odp3: Záleží na národu a společnosti
Irenka, 20.10.2005 17:41

možná je to právě tím, že je všechno blízko a každý chce stihnout co nejvíc věcí v co nejkratším čase

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.