Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

29.7.2009 18:38

Zločin a jeho morálka

Tak se v poslední době dozvídáme, jak nám zločin postupně prorůstá do orgánů moci státní. Strany soupeřící po čas předvolebních námluv o naše hlasy (v posledních letech už i jen o to, abychom se k volbám dostavili), skrývajíce své vlastní prohřešky očerňují své rivaly a politologové a redaktoři vlivných médií si brousí tužky, hledajíce, koho by z té sloty mohli obvinit, aniž by riskovali svůj život.

Je s podivem, že
- je tento přirozený jev skandalisován a zneužíván ke strašení
- jsou hledáni, ale nenalézáni viníci, na které by se dalo ukázat
- je svět zločinu vůbec považován za nemorální

Ad primo:
Kdo neprospal hodiny dějepisu anebo alespoň přečetl nějakou tu detektivku, ví, že hamižní zločinci mají od jisté úrovně nahrabaného majetku a získané zločinecké moci snahu zajistit si svou kořist a postavení v existující společnosti a není věru jednodušší cesty než se vetřít do politiky a tam zkorumpováním popř. odstraněním svých politických rivalů dosáhnout nejschůdnější legalisace svého minulého profitu a zajištění imunity. Tento postup byl jistě praktikován od nepaměti a zmínky o něm jsou stejně staré jako psané záznamy. Takže čemu se vlastně chceme divit? Aniž bych zde chtěl „házet patky“ poukazy na mně známé případy, považuji za dostatečně profláknuté dějiny Říma, osudy středověkých loupeživých rytířů, (dle odvážnějších historiků má své kořeny potřísněny krví oloupených pocestných i vážený rod Habsburků), mezi méně zdařilé pokusy lze zařadit třeba snahy Al Caponeho.

Ad secundo:
Kdo je viníkem je přece zcela zřejmé - především všichni ti, kdož dali zločincům příležitost nahamonit takový majetek, že jim to umožnilo zkorumpovat politickou moc a vůbec dát jim pocítit strach o jejich, byť naloupený, majetek. Ruku na srdce, máme na tom (třebas malinkatý) podíl viny i my sami. Zajeli jsme si pár kilometrů pro levnější benzín k Lukoilu, koupili jsme si někdy nějaké to triko u vietnamců, volili jsme strany, které zcela zjevně prosazovali protekcionářskou a ke zločinu tolerantní politiku? Možná jsme vinni více než bychom si chtěli připustit, ale málokdo z nás se minimálně moudřejším ustupováním zločinu na jeho vzmachu nepodílel.
Jsou dosud v živé paměti výroky našich dodnes vysoce postavených státníků o nemožnosti rozpoznat od sebe „čisté“ a „špinavé“ peníze, o nezbytnosti divoké privatisace státního majetku, protože „stát je špatný vlastník“, jakoby na státním vlastnictví ulpěla nějaká podivná kletba a naproti tomu každý soukromník je od přírody vybaven úžasnými schopnostmi ve zvelebování majetku. Ve skutečnosti je privatisovaný majetek snáze zevastovatelný, ukradnutelný či vytunelovatlený nadnárodními společnostmi, které si snadno vyčistí region od nebezpečné konkurence a výrobu stejně přenesou tam, kde jim státní systém klade menší daňové, legislativní a sociální překážky. Chování těchto nadnárodních monopolů je ve svých dopadech s organisovaným zločinem srovnatelné a jejich korupční vlivy na politickou representaci jsou mnohem přímočařejší.

Ad tertio:
aniž bych chtěl zločince hájit nebo se k nim dokonce přidat, nemohu nevidět, že jejich svět nepostrádá něco, co bychom mohli zahrnout pod pojem morálka. Jistě, je to morálka zločinecká, ale zasluhuje si opovržení? přezírání? či snad výsměch? Vzpomínám si, jak po dlouhých letech opovrhování, přezírání a výsměchu křesťanské morálky zazněla najednou slova presidenta Sovětského svazu: ".. a pokud křesťanská morálka káže: 'nezabiješ', říkáme my snad: 'zabiješ'? a proti křesťanskému 'nekrást' máme my snad vybízet ke krádeži?" Mohu říci, že tato slova spolehlivě vyrazila dech nejen komunistům, ale i křesťanům v celém východním bloku. Jejich autor se sice moc dlouho na presidentském postě neohřál a Sovětský svaz už ani takováto nečekaná upřímnost nezachránila, ale nepíši o Sovětském svazu, jakkoliv byla jeho existence zločinem, ale o zločinecké morálce, která, pochopitelně pouze pro úzce vymezený okruh zločinců, představuje jisté pevné mantinely, které, na rozdíl od oficiálně proklamovaných zákonů a pravidel té naší, rádoby nezločinecké, společnosti, fungují mnohem spolehlivěji, jakkoliv nám to může v důsledcích připadati kruté. Zločiny krádeže mezi zloději, odloudění, svedení či (nedej bože dokonce) zneužití a znásilnění něčí partnerky nebo dcery, zločin zrady - ba právě práskači jsou velmi neoblíbení, prostě všechny běžné nemorální činnosti mají jistě svou obdobu v pomyslném kodexu zločince, ale s tím rozdílem, že za větší zločiny je rozsudkem zcela jistě ztráta života, za menší nějaká ta nakládačka, ale i za ta nejmenší provinění hrozí (někdy jen dočasné) vyloučení z komunity, což může být, prosím, pro vyvrhele společnosti dosti nepříjemné.


Závěrem: máme se tedy zpráv o prorůstání organisovaného zločinu do politické garnitury bát? Nejsou to naopak positivní signály o tom, že už se zločinci napapkali a rádi by svůj majeteček vrhnuli do nějakého legálního podnikání, kde však se zatím mohou oprávněně obávat mnohem menší ochrany než v čistě zločineckém podsvětí? Zdá se být dokonce pravděpodobné, že bývalí zločinci se v politice budou chovat mnohem prozíravěji než zločinu propadlí politici, protože zločinec ze zkušenosti ví, že ovce dají více vlny pokud je bude jen pravidelně stříhat a nikoli hned zabíjet nebo nevšímavě nechávat chcípat hladem, neboť si svou závislost na ovcích, na rozdíl od politika, bytostně uvědomuje.

Věru jsem zvědav na vaše názory :-)

Buď zvědav dál !
., 30.7.2009 22:21

Věru, nejsem zvědav poskytovat Ti své názory. :-(

You are welcome
sysel, 31.7.2009 13:31

Vaše názory nevymáhám. Jen jsem si vzpomněl na citát z jedné povídky snad Jiřího Suchého, snad dr. Ivana Vyskočila:

„Kdo nemá co říci, ať to neříká“ :-)

Odp: You are welcome
tlapka, 31.7.2009 14:13

My jsme říkali: Stejně nejsem na ty tvoje fantazie dychtivý/á

Odp: You are welcome
., 1.8.2009 22:56

Sysle, je to naopak i když citát pro Tebe nemám. Tvoje téma je příliš rozsáhlé. Někdo k tomu už řekl mnoho a má mnoho co říci, ale odezva není žádná. Konkrétně: Jeden vlivný dobře už 20 let živený politik ve své kanceláři nepřijal osobu z lidu ani na dvě minuty svého času a nechal ji „gorilami“ odehnat od svého prahu.
Vůle a hlavně páky a nástroje k nápravě nejsou žádné ! A hlavně: ten zločin už je systematicky zabudováván do zákonů, které mu napomáhají ! To je ta největší katastrofa. A lidé mlčí. :-(

Kuponová fraška
sysel, 31.7.2009 13:39

Kuponové privatisace jsem se nezúčastnil proto, že jsem si uvědomoval jejího naplnění skutkové podstaty „hazardní hry“, účast na které jiný zákon, tehdy platný pod sankcí zapovídal.

Ostatní formy privatisace jsou rovněž z hlediska tehdejší legislativy minimálně diskutabilní ne-li přímo nelegální, ale jak jsme se přesvědčili, byli umlčováni žalobci i soudci, kteří by se chtěli věcí vážně zaobírat.

Odp: Kuponová fraška
Jimmy, 1.8.2009 11:31

Pokud jsou všechny formy privatizace diskutabilní, znamená to, že mělo všechno zůstat státní ?

Vše v rukou státu tu bylo 40 let a zjevně se to neosvědčilo, proto byla logická snaha vše co šlo rozprodat aby to mělo konkrétního vlastníka.

Odp2: Kuponová fraška
., 1.8.2009 20:00

Jimmy, rozjeďte se po Českých zemích, a udělejte si statistiku, kde a kolik nemovitého majetku v soukromém vlastnictví je v havarijním stavu, dlouhá léta zcela bez jakékoliv údržby, ba dokonce bez minimálního úklidu a snahy o udržení technického stavu.

Poznáte, že velké množství soukromých majitelů se o své nemovitosti stará mnohem hůře, než se staral stát, a velmi často se nestará vůbec, a nechá své nemovitosti zchátrat natolik, že musí být na státní náklady zbourány. Takovými majiteli hajdaláky je také v naší zemi mnoho cizinců
:-(

To byla a je ta Vaše logika ? Kam jsme došli, kdo to ví, kdopak nám to zodpoví ?

Odp3: Kuponová fraška
Bára Š., 1.8.2009 21:31

„naše“ logika je ta, že nechceme a nebudeme platit ze svých daní několikanásobně přemrštěné platy papalášů ve státních firmách, které by byly v soukromém sektoru mnohem nižší (stačí se podívat i dnes na čez).

Dále nehodláme podporovat monopol (Stačí mi, jak to vypadá na úřadech či na poště ;-)

Odp4: Kuponová fraška
., 1.8.2009 23:26

Teda Barčo, ta „vaše“ logika je opravdu v pr...i ! Vždyť ty současné soukromé superhyperchobotnice mající konce chapadel po celém světě, jsou daleko větší, než všechny dřívější české státní podniky dohromady ! Podobně s papalášema. :-( Co ty chudáku víš o monopolech. :-) Jo, už mi svítá : ty bys si chtěla zprivatizovat nějakou šumnou čerstvě na státní útraty zrekonstruovanou poštu nebo banku, usadit se jako presidentka instituce v nejvyšším patře v kanceláři o rozloze 160 m2, s černou kožennou pohovkou pro Přítele, s deseti originálními olejomalbami evropských mistrů po stěnách a s podřízenými, kteří ti budou rukylíbat. :-) No, „vymyšleno“ :-) to máš pěkně, ale bude stačit jediná tvoje kamarádka, která bude mladší, krásnější, kreativnější, pozitivněji myslící a cílevědomější :-) než ty, a přebere ti Přítele, Přítel tě pomluví u tvého nadřízeného, nadřízený pomluvě rád uvěří, a už se povezeš dolů až na chodník. :-)

Odp5: Kuponová fraška
Jimmy, 2.8.2009 16:32

Pokud ten „papaláš“ v soukromé firmě bude opravdu schopný, tak mu klidně budou majitelé firmy platit 160m kancelář, pokud usoudí, že se jim to vyplatí. Pokud ovšem schopný být přestane, tak ho velmi rychle vykopnou. Ředitel v soukromé firmě rozhodně není pozice jistá až do důchodu.

Zato neschopný papaláš ve státní firmě pouze natáhne ruku po státu a stát s větším či menším brbláním dosype peníze do černých čísel, viz. např. české dráhy.

Odp3: Kuponová fraška
Jimmy, 2.8.2009 16:26

Porovnejte současný stav se stavem před revolucí kdy téměř všechno bylo ve vlastnictví státu. Rozhodně dnes je neudržovaných nemovitostí mnohem méně než před revolucí. Na rozdíl od vás si já rozhodně dobře pamatuji neudržovaná celá města, kde dost často bylo i k vidění letité dřevěné lešení podpírající padající domy a chránící chodce před padající omítkou. Dnes je drtivá většina domů opravených, to lze vidět při pouhé procházce po městě.

Odp4: Kuponová fraška
., 2.8.2009 23:25

Tak se Jimmy podívejte do Jaroměře. Tam je celé panorama zničené továrny bývalého ZAZu, později TANEXU; tovární okna s vymlácenýma oknama ...
Nebo Cukrovar Hrochův Týnec --- celý byl zbořen, a nikdo neví proč. Nejmodernější mlékárna Žamberk těsně před dokončením byla asi rozebrána (obrovské moderní nerezové tanky na mléko ? nevíte, kde zmizely ?) Nevím, kterými městy chodíte, ale v jiných je toho chátrajícího vidět mnoho. A já si na rozdíl od vás pamatuji krásné vzrostlé stromy ve městech, které udržovaly chládek, po kterých dnes není ani památka. Byly rozřezány na soukromé podnikatelské baroko.

Odp5: Kuponová fraška
ivan, 3.8.2009 9:19

Romantiku, ve dřevě bych se prosím trochu vyznal, ze stromů z městské zástavby by si nechal nařezat stavební dřevo na svůj dům jenom vůl. Svoje zozhořčení nemusíš podporovat výmyslama. Jak víš, kde skončil který kus dřeva o kterém tu píšeš jako o důkazu svého tvrzení ?

Odp6: Kuponová fraška
slayd, 3.8.2009 12:21

Empiricky to nebylo možno zjistit. Policie v tom jede taky... P.S.

Odp6: Kuponová fraška
., 4.8.2009 22:11

Co vím já, nemusíš vědět Ty Ivane. A já zase vím oproti Tobě, kde rostly ve městech krásné rovné stromy lepší než v lesích, protože byly solitérní, s prostorem kolem sebe k rovnoměrnému silnému vývinu a firma se prvně vrhla na jejich skácení, protože k nim byl ideální levný přístup městskou komunikací a byly silnější než z lesa. :-(

Odp7: Kuponová fraška
ivan, 4.8.2009 23:50

To je právě jeden z obecně oblíbených omylů! Osamoceně rostoucí stromy mají silné větvoví i v nižších patrech pně, tedy nežádoucí svalovitot i sukovitost s velice častým probarvením od tracheomykoz. Většinou končí ve třetích třídách, KPZkách, nebo jako vláknina či roto. Romantiku, známe se už dlouho, asi si zapoměl, že mám vychozenou ,,dřevárnu," v Chrudimi, tehdy jednu ze dvou, druhá byla ve Zvoleni.
DŘEVADŘINOU se živím dodnes, vyhlídkové lety by mě neuživily ani v sezoně, natož v zimě, jsem rád když něco zbude. Kdysi jsem mohl koupit levně, takřka grátis, Andulu (AN2), kdybych věděl, že se tandemové seskoky stanou takovou modou, tak jsem dnes nemusel být zpatlanej od smůly. Prostě špatnej odhad!
Pak, že smůla provází životem jenom někoho, mně se ta sviňa nechce pustit. Vše, co se v mém životě děje nepřichází ve správnou dobu.

Bonus: Smola se výboně rozpouští máslem, stačí umýt ruce mýdlem ve vlažné vodě a máš je čisťounké a hebounké jak panská dcerka. To jsem se naučil od strarých praktiků, ve škole veký H.

Odp8: Kuponová fraška
., 5.8.2009 13:03

Ivane, děkuji tentokrát za klidný věcný komentář a za praktický návod umytí rukou od stromové smůly. :-)

Vím že dřevu rozumíš, a vím také, jaké lesíky přibližně v Tvém kraji rostou. Na kopečcích tam u vás většinou rostou takové poměrně řídké smíšené lesíky na nepříliš úrodné půdě, stromy často nerovné, nižší, slabší, ale vytrvalé, odolné suchu. Snad trochu lepší jsou stromy kolem Svatého Jana pod Skalou. Však ty pěkné soliterní zdravé velikánské stromy, které rostou a rostly v mém okolí, nemusí být všechny zamořené tzv. „tracheomykozou“, to je třeba pouze Tvá zkušenost. Vím, že mnozí zákazníci si přejí přírodně opracované dřevo, na kterém naopak je toho přírodního tj. suků, různých barevných vrstev a jiných efektů hodně. (Je samozřejmé, že se to pak asi hůře opracovává, ale bohatý zákazník si to zaplatí.) Domnívám se, že i Tvoje firma by jako surovinu uvítala ty krásné velké stromy z některých měst, ale radní o nich roztrušují fámu, že jsou k nepotřebě, aby je proti podnikatelům uchránili.
Podobné to je např. s potravinami, o kterých je v médiích roztrubováno, že z velkochovů jsou horší kvality, než z drobnochovů.

Neoddiskutovatelnou skutečností je, že v mém regionu zmizelo spousta velkých zdravých stromů třeba přes noc, a aby to nebylo tak nápadné, tak původci do druhého dne zasypaly nizoučké pařezy vrstvičkou hlíny (třeba z napřeskáčku pokácené áleje podél hlavní komunikace). Pak přijede borec se strojem, kterým rozvrtá každý pařez i pod zemí na drobnou drť, aby nebyl schopný obrůst, aby už z něho nemohla vyrašit žádná zelená větvička. Ve městech byly pokáceny převážně lípy, jasany, topoly a smrky, o průměru kmenů minimálně 40 cm a více.

A ještě něco Ivane ze zkušenosti: Jako nedokonalí lidé neumíme odhadnout kvalitu a přínos příležitostí, které k nám během života přichází, neumíme odhadnout kvalitu lidí kolem sebe. Mladí zaměstnanci nejsou jednounačně neschopní, jak je zaměstnavatelé jen tak od pohledu selektují stejně, jako neschopné není žádné dřevo :-) .

Odp9: Kuponová fraška
Jimmy, 5.8.2009 16:58

Romantiku, aleje pokud mají být co k čemu, tak se musí obnovovat a to ideálně postupně a ne najednou. Na to se u nás nejméně 40 let kašlalo, takže má většina Čechů pocit, že jediná správná alej je tvořená řadami stejných a stejně starých (něco kolem 100 let) stromů. Bohužel té většině nedochází, že v takovém případě až budou ty stromy opravdu přestárlé, tak se budou muset pokosit všechny najednou a z aleje bude najednou louka s pár proutky na místě starých stromů.

Podívejte se např. do Paříže na slavnou Champs-Elysées. Ve značné části této třídy je krásná čtyřřadá alej. Pozorný pozorovatel si ale na té aleji všimne, že se tam občas vyskytují skupinky mladších stromů, kde je vždy kolem 4 stromů jednoho stáří a vedle další čtveřice o pár let mladší či starší atd. Tato krásná alej je totiž obnovována průběžně, takže na první pohled vypadá pořád stejně.

Co se stane když necháme někde několik desítek let stejně staré stromy svému osudu se před pár lety ukázalo ve Vysokých Tatrách, kde původně hospodářské lesy byly prohlášeny za bezzásahovou zónu a 50 let tam nikdo neporazil ani nevysadil strom. A jednoho krásného dne ony všechny stejně staré stejné stromy úplně stejně při větrné smršti lehly. To byl sice extrémní případ hlavně co se týká rozsahu škod, ale naše aleje na které se 50 let nešáhlo jsou stejnou časovanou se kterou je třeba něco dělat a tedy postupně aleje obnovovat.

Odp10: Kuponová fraška
., 5.8.2009 19:22

Jimmy, když jsi mi poradil návštěvu Paříže a slavné Champs-Elysées, tak mi také na cestu tam a zpět pošli dostatek EUR ze svých přebytků. Jinak moje znalosti oproti Tvým zůstanou „většinově silně pozadu“ za Tvými. :-).
Ale stejně je mi milejší alej dávající stín, na „kterou se podle Vás 40 let kašlalo“, než prázdné 1 km dlouhé území bez stínu, které zbylo po bývalé aleji v současnosti, když se na tu alej „přestalo kašlat“, začlo se kašlat na lidi, a álej byla šmahem vykácena. Ono také záleží na tom, co si kdo pod pojmem „ na něco kašlat“ představuje. Pokácet strom pro mne rozhodně neznamená péči o ten strom! :-(
Alespoň tu metodu ze Champs-Elysées doporuč a zabuduj do českých zákonů, aby se ty stromy nekácely najednou; protože u těch vzrostlých pěkných stromů přece už pět až deset let postupného kácení nehraje roli.

A ještě poznámka: Existují a žijí i stromy, daleko přesahující Tebou stanovený limit věku =100 let. A žijí, jsou prohlášeny za chráněné a lidé je chodí obdivovat. Proč by nemohly růst a žít i celé takové áleje ?

Odp11: Kuponová fraška
Jimmy, 5.8.2009 19:55

Autobus Praha - Paříž stojí kolem 2500 Kč, to není tak mnoho ;-)

U aleje se nemá pečovat o konkrétní strom, ale o alej jako celek. U trávníku se taky staráte o trávník jako celek, nikoliv o každé jednotlivé stéblo trávy. Pokácet celou alej je rozhodně chyba, stejně jako les se má kácet postupně (to vidím na chatě, každý rok zmizí kousek lesa a je vysazen nový. 5 let staré „mýtiny“ už jsou slušně zarostlé)

Existují staré a i chráněné stromy. A když z nich za bouře spadne větev velikosti velkého stromu, tak se většinou nic nestane, protože za bouře je nikdo neobdivuje. Ale někdy třeba zboří kus domu co stojí u něj.
Nic takového ale nemá kolem cest co dělat. Představte si co se stane, když za bouře pojedete po silnici např. 70km/h a před vás či na vás spadne větev o průměru půl metru nebo i větší. Budete na místě mrtvý! A když bude nějakou cestu lemovat alej ohromných přestárlých stromů, tak je jen otázka času než se něco takového stane.

Odp12: Kuponová fraška
zvoník, 5.8.2009 20:55

Chudáci lidi... Když oni chtějí jet autíčkem po asfaltě a hajzlové stromy na ně v bouři za jejich jízdy autem házejí svoje větve, aby jim udělaly bebí. Pryč s tima mizernejma stromama! Pryč! A když sázet nový, tak jen takový, aby moc nenarostly, a i tak brzo pořezat, aby bylo co do krbu, a nebyly ty kmeny moc těžký na korbu...
- Všichni, kdo takto uvažují a činí, tak by bylo vhodné vzít také motorovku od tak, aby ani pařez nezůstal.
Lidi jsou namyšlený zmetci...

Odp13: Kuponová fraška
Jimmy, 5.8.2009 23:08

Je trochu rozdíl když na autíčku přistane běžná větev o průměru do 10 cm, která trochu pocuchá plechy a nebo i rozbije přední sklo ale jinak nic vážného a když na autíčko spadne větev o rozměru většího stromu (průměr 30-60 cm) o hmotnosti několika tun a udělá z jednoho autíčka dvě autíčka a z posádky sekanou.

Vzhledem k tomu, že u přestárlých stromů může být v 50 cm 40 cm shnilého dřeva, což nemusí být vůbec vidět, tak někdy může stačit jen málo a „z ničeho nic“ se větev ulomí a zabije zcela náhodně projíždějící posádku (což při troše smůly může být třeba plný školní autobus ;) ).

Tedy stromy kolem cest ? Proč ne, ale rozhodně ne přestárlé giganty.

Odp12: Kuponová fraška
., 5.8.2009 22:14

1) 2500,-- Kč není moc pro Vás. Ale pro nezaměstnaného to představuje velkou částku.
2) Za bouře nemá nikdo jezdit autem po silnici 70km/hod, protože ten řidič tak porušuje pravidla silničního provozu nejen tím, že nepřizpůsobil rychlost vozidla podmínkám ! On totiž ten řidič může za bouře být mrtvý nejen pod padlým stromem, ale i pod protijedoucím neviditelným kamionem, nebo nárazem na dopravní značku v zatáčce, protože v té slotě neuvidí ani ten kamion, ani tu zatáčku, ani tu značku ! :-(
3) Stromy kolem cest byly vždycky. Až pojedete v zimě zasněženou krajinou bez stromů, tak klidně můžete zabloudit a místo do vesnice dojet do stohu na poli. Ó Vy jste mudrc, ó Vy se máte, ó Vy si myslíte, že máte vztah k přírodě a ke stromům. :-(

Na každém stromě žijí různí živočichové a hlavně ptáci v něm mají hnízda. A lidé stromy motorovými pilami kácí zelené i během jara a léta !!! :-(

Odp13: Kuponová fraška
Jimmy, 5.8.2009 23:22

1) Život je otázka priorit ;)

2) Aha, takže řidič smí být pouze ten kdo dokáže být dokonalý jasnovidec nejméně 10 s do budoucnosti, jinak musí sedět doma na zadku. To je výborný nápad, to půjde určitě zrealizovat ;)
Bouři ve které nevidím na 30 m moc často nevidím, zato pořádný vítr s nárazy bývá na jaře a na podzim každou chvíli (závodil jsem na plachetnicích, tak jsem byl zvyklý vítr sledovat).

3) Stromy kolem cest byly vždy. A vždy byla průměrná rychlost dopravy asi 10 km/h. A to vždy platí zhruba od baroka, kdy se začaly aleje vysazovat. Předtím , ve středověku se stromy kolem cest kácely aby se za nimi nemohli schovávat lupiči. Takže každá doba si cesty a okolí přizpůsobovala svým potřebám, tak proč by jsme to nemohli dělat i my ?
BTW Tolik sněhu aby nebylo poznat kde vede silnice v ČR opravdu moc často nebývá ;-) Ostatně v takové vrstvě sněhu běžné auto moc daleko nedojede (sedne si podlahou na sníh a tím skončí) ;-)

Zhruba 1/3 ČR pokrývají lesy a plocha lesů se zvětšuje, takže stromů na hnízdění je u nás dost.

Odp11: Kuponová fraška
ivana Kozárová, 5.8.2009 20:43

Milá tečkočárko,měla bys vědět,že stromy jsou nebezpečné pro motoristy a je třeba je vykáceti. Lidskou blbost se totiž doposud vykácet nepodařilo a tak to odnášejí nevinné stromy...
Stará dubová alej je ještě vidět na Vodńansku,kde se o ni zasloužil-pan Buquoy,jestli to správně píšu... Jeho zásahy do krajiny jsou dodnes v pozitivním slova smyslu vidět. Ty naše jsou taky vidět,žel.

Odp12: Kuponová fraška
ivan, 5.8.2009 22:31

Taky mám rád krásu starých stromů, jejich obměna by ale měla začít POSTUPNĚ a včas, aby si svojí krásu uchovaly. Rozmanitost jejich stáří je přirozená a nebránit se jí, nebo se naplní pravidlo o samých dobrých skutcích končících v pekle. Známe!
Pokud nebude dodržena věková rozmanitost, což se mnohdy děje, padne jednou celá alej i s její krásou holoseči. Rozdílné stáří stromů aleje její krásu nepoškodí a přitom jí může nabídnout takřka věčnost.

Odp12: Kuponová fraška
., 5.8.2009 22:45

Pro paní Ivanu a pro pana Zvoníka:
Děkuji Vám přátelé za souhlasné komentáře ke kritice kácení zdravých velkých stromů ve městech.

Domnívám se, že Ti lidé, co toto podporují a chtějí vykácet stromy podél silnic, pravděpodobně budou do budoucna vyžadovat podél silnic kácení i domů, kostelů, obchodů, a provozoven ! :-(:-(:-( Kéž by raději „vykáceli“ na českých silnicích všechny kamiony z ciziny ! To by bylo užitečné pro stromy i pro české automobilisty.

Takže: Nepřátelé stromů, nelítejte zběsile po silnicích nepřiměřenou rychlostí, a stromy Vás pak nebudou „ohrožovat“; protože strom stojí, ale jedete Vy !

Odp13: Kuponová fraška
zvoník, 6.8.2009 3:00

Jo.
A protože stromy tady byly dříve než blbý auta vymyšlený člověkem, měly by mít ty blbý auta větší úctu právě k těm stromům, protože auta právě mají kratší život, nic nepřinášející přírodě. A nakonec ty potencionální mrtvoly, co v nich jezdí se stejně z 99,9% realizují z těch, co jsou účastníky dopravních nehod způsobněných faktorem lidským a nikoli faktorem větvostromovým. Kdyby lidé v pozici řidičů dbali úcty ke stromům alespoň tolik, kolik úcty mají k vlakovým přejezdům, určitě by těch krásných a účelných stromů bylo podél silnic více, i když by někoho sem tam mohla ohrozit zanedbaně dopředu neuřízlá větev, kterou někdo většinou neudržoval úmyslně, protože se už dávno dopředu chystal, že se porazí celý strom. On totiž také existuje způsob diagnózy podezřelého stromu v rámci jeho chtěné ochrany, a také existuje tzv. výchovný prořez, nikoliv, prořez, aby projela velká auta! Proč se to dělá tak, aby celý strom vzal za své, to také víme proč...! Argumenty, že se tím chrání život a majetky člověka, nemůžou rozumově obstát!
Dále, proč se třeba sázely lípy kolem kostelů? Ne proto, že je to národní strom, ale proto, že lipové dřevo se používalo k výrobě soch v kostele. Čili posvátná socha měla kořeny v místě, kde stál kostel. Takže je pravda, že se také kácely a vysazovaly nové. Ale to mělo převážně duchovní smysl! Kolem supermarketů se kácí proto, že původní stromy rostou jinde, než se vytváří projekt celé stavby i s parkovištěm, který na stávající stromy zase úmyslně nebere ohled. Každé kácení je totiž kšeft! Viz stavění všech Lidlů, kde se mnohdy kácelo jenom kvůli tomu, aby na ten hnusnej barák bylo vidět z hlavní silnice!
Člověk, když chce porazit strom jenom proto, aby tam nebyl, tak si vždycky důvod najde, protože takový člověk, který úmyslně nebere ohled na stromy a jenom s nimi bojuje, a kácí jenom kvůli tomu, co kdyby náhodou..., je veřejný hajzl bez obsluhy a také tak by se s ním mělo jednat! A klidně bych tam na něj pouštěl kálet i prasata.

Odp14: Kuponová fraška
ivana Kozárová, 6.8.2009 9:44

Lidská hloupost jako aktivní rozpor přináší smrt.

Odp13: Kuponová fraška
ivana Kozárová, 6.8.2009 22:47

S prapodivnou jistotou,jíž se obávám,nebude nekrofilům vadit mrtvá hmota budov a kšeftů,to jsou nedotknutelné objekty,jimž se obecně dává přednost před životem. ...
Zato život je třeba likvidovat,to jim buší kladívka někde pod mozkem nad krkem...

Odp11: Kuponová fraška
tlapka, 12.8.2009 11:43

Nedá se nic dělat. Dříve byly silnice rovnější, stromy pěknější a tráva zelenější a dřevo dřevovatější ale zvláště v letech 60 byly pěknější písně to je pravda.

Odp5: Kuponová fraška
ivana Kozárová, 4.8.2009 12:42

tečkočárko,mám podobné ,skoro identické zkušenosti... Mramorové desky z chodníku nahraženy zámkovou dlažbou. Jelikož to byl mramor z místního zaniklého lomu,rarita,byly dotazy,kam že se poděl. Odpověď byla pohotová. Zazděn do přilehlého nově zbudovaného plotu....

Odp6: Kuponová fraška
., 4.8.2009 22:23

Jasně paní Ivano; také malé žulové kostičky, kterými bývaly krásně i s ornamenty vydlážděné chodníky v našich městech, jsou už minulostí.
Dokonce lidé do svých soukromých zahrad kradou dřeviny vysázené technickými službami v městských parcích. Takové např. čerstvě vysazené keře pěnišníku tam vydrží sotva týden, a zbydou po nich jen díry.

Odp7: Kuponová fraška
ivana Kozárová, 5.8.2009 8:33

Je to neuvěřitelný,jak lidi blbnou,když si pod sebou podřezávají větev. U nás v potoce po povodni byl všude průmyslovej odpad. Obří ořezané lastury z Tichomoří. Místní tiskař Steinbrener kdysi více než před sto lety z nich řezal perleť na desky modlitebních knih....
Po nás zbudou pet lahve a jedy....

pro Jimmy:
., 14.9.2009 20:57

Tak Jimmy, opět jsem měl pravdu:

Dnes v TV hlásili, že v „matičce“ Praze je asi 200 (slovy: Dvěstě) státem chráněných budov v soukromém majetku, které už asi 15 let chátrají, majitelé je nevyužívají, ani neudržují, ani neopravují. Ty domy tam s vymlácenými okny chátrají zcela bez užitku, a městským radním se nedaří donutit majitele, aby své domy opravili. Takže shrnuto podtrženo: bezdomovci nemají střechu nad hlavou, skvoteři nemají střechu nad hlavou, nezaměstnaní lidé nemají práci, a majitelé vlastní nemovitý majetek tj. domy veliké finanční hodnoty, které nechtějí opravovat, a ze kterých po sametce násilím vystěhovali nájemníky.

No uznejte, není to „kocourkov“ ? :-(

Neuznávám, není to „kocourkov“
santiago, 14.9.2009 22:39

Majitel může se svým majetkem nakládat podle své vůle. To jste si odcinkal. Zde snad jen dokud padající omítka apod. nikoho neohrozí. Tito majitelé zakoupili domy za účelem řádné spekulace s pozemky a ne aby jim v komunisty zdevastovaných budovách fetovala a opíjela se žebrota. Nakonec se tam někomu něco stane a slušný člověk z toho bude mít soud.

Vlastník nejlépe ví, jaký může být z domu užitek. Státní úředník nebo s prominutím novinář to naopak ví sotva.

Střechu nad hlavou a zdravotní péči ať bezdomovcům a squatterům zajistí veřejná správa, pokud se rozhodne, že nejlepší použití pro daně vybrané mj. od majitelů domů je právě tohle.

Chybí smajlík.
., 15.9.2009 9:39

Santiago, klíčema jsem nezvinil. A Tvůj příspěvek, snad se domnívám správně, je myšlen jako ironie. Tak by u něho měl být smajlík. Měj se.

Odp: Chybí smajlík.
., 15.9.2009 9:44

OPRAVA: ... n e z v o n i l ...

Není to ironie...
santiago, 15.9.2009 10:36

...a ironie není legrace. Za ironii by slušel leda pošklebek ;-)

Všechno, co píšu, je skoro úplná pravda, zatímco vy se zásadně a ve všem mýlíte. Smajlíky? Třeba vám to zní legračně a dokonce je dobře že ano, ale chodí to podle toho, co píšu já a chodit bude, ne po vašem. Je potřeba to přijmout. Jaképak smajlíky - pokoru, pane.

Ale to „nezvinil klíčema“ bylo fakt dobrý. Byla škoda to opravovat.

Odp: Není to ironie...
zvoník, 15.9.2009 18:40

Ano,
skutečně to není ironie a není to ani Kocourkov. Ti, co zvonili klíčema, byli zmanipulování a jsem naprosto přesvědčen, že dnes by pro tu samou věc nezvonili, i když by pro podobnou bylo velice nutné dnes zvonit.
To, co máte jeden za Kocourkov a druhý za úplnou pravdu, že si jako majitel může dělat se svým majetkem co chce, je veřejná plánovaná likvidace obyvatel, kteří defacto ze zákona NEMAJÍ právo pracovat, nemají právo bydlet a právo žít za žádných okolností, protože údajná demokracie je považuje za odpad té její společnosti, který je potřeba ihned a rychle zlikvidovat. Nedá se jim totiž ani MOTIV chtít žít! V tom to je! - A to si právě ti všichni zmanipulování odzvonili klíčema. A celé to způsobili komunisté z řad prospěchářů, neboť v r. 89, kdy nastal ten jejich pravý čas, a se kterými se budeme ještě řadu desetiletí potýkat, protože budou stále u vesla, budou stále krást, a blbci si budou stále myslet, že je to ten vysněný demokratický kapitalismus, kterému je třeba přinášet oběti...
Z nezajištěných je potřeba udělat nemocné, nemocné vůbec neléčit, protože nemají peníze, a ve výsledku je účelné je nechat zemřít. A přitom se budeme pozastavovat nad tím, když nějaký podnikatel či jiný hlavoun poseká svému dítěti ručičky a nožičky. Kdyby mu totiž nešlo především o prachy a prestiž svého trávníku, jistě by se to nestalo.

Odp2: Není to ironie...
ivana Kozárová, 15.9.2009 18:51

.... a mají právo pracovat se strachem,že je někdo vyhodí, jsou udržováni ve strachu,zda někde něco nevědomky nedluží, exekutoři u nás mají práva jako nikde v Evropě. Např. není určena ani základní vybavenost domácnosti,která exekuci jinde v evropě nepodléhá... Instituce,které za bukem čekají,až naroste penále,jsou obecně známé.
Takže kdo něco má,má strach,že o to přijde. A kdo nic nemá,sice se nestará,kam to schová,ale aby se bálk třeba o své ledviny či játro,možná,že jsou kompatibilní.....

Pravda víťazí už davno neplatí .Je iné...
packa, 30.7.2009 23:00

Pravda víťazí už davno neplatí .Je iné pravidlo Kradni čo najviac aby si mal moc a budeš skoro svatý.:-)

Odp: Pravda víťazí už davno neplatí .Je iné...
ivana Kozárová, 31.7.2009 0:28

Všechno má svůj konec,jen jitrnice má dva....

Jitrnice
sysel, 31.7.2009 14:08

má sedm konců :-)

Zajímaná myšlenka.
Pavel od vody, 31.7.2009 8:25

Otázka je ale jiná: Jaké zločince má autor na mysli? V Itálii vládne italská mafie, ve Francii francouzská a u nás? U nás se perou rusové, čečenci, vietnamci, cikáni, arabové a jánevim kdo ještě.
Mám pocit, že ta pravá mela u nás teprve nastane. Vždyť co znamená horká zpráva, že naše policie nemá peníze ani na svůj provoz? Že jí chybí skoro miliarda na eletriku? To se všechny mafie musí popadat za břicho.

Velmi trfené!
sysel, 31.7.2009 13:46

Tento mezinárodní rozměr byl již poněkud mimo zamýšlený rozsah mého příspěvku, ale jsem rád, že jste naň svou reakcí upozornil. Dokud nás ohraničovaly ostnaté dráty, nemohli jsme sice volně cestovat (ostatně já ani dodnes nikam utrácet nejezdívám :-) ), ale na druhou stranu i mezinárodnímu zločinu byly tyto překážky dost účinnou mezí.

Odp: Velmi trfené!
tlapka, 31.7.2009 14:14

Co dělat- zase nemůžeme pořád sedět v nějaké díře nebo kleci.

Odp2: Velmi trfené!
Cyril, 31.7.2009 16:38

Myslíte to tak, že naše vlast vám připadá jako díra či klec?

Odp3: Velmi trfené!
ivan, 1.8.2009 16:06

Díra to je, a klecí byla taky ! Nejsme nejlepší ani v ulici, natož na vesnici nebo ve městě. ;-)

Odp3: Velmi trfené!
tlapka, 12.8.2009 11:46

Myslím za socialismu, nyní nikoliv. Teď můžeme a druzí zase k nám. Někdo dává přednost tomu aby byly pohyby omezené a někdo aby byly hranice úplně uvolněny. Omezení do Sameťáku bylo velmi skličující, teda pro mě.

Odp: Velmi trfené!
Jimmy, 1.8.2009 11:38

Na to lze reagovat jen konstatováním, že za protektorátu bylo také mnohem méně zločinu (a dokonce se stavěli i dálnice ;-) ). Prostě každá diktatura má ze své podstaty i některé pozitivní stránky i když celkový „výnos“ je záporný.

Odp2: Velmi trefné!
Lipovan, 1.8.2009 18:06

každá diktatura má ze své podstaty i některé pozitivní stránky i když celkový „výnos“ je záporný.

No jistě. Pokud by se celkový výnos přehoupl do kladných hodnot, jednoduše režim přestaneme nazývat diktaturou a přivítáme ho v klubu krystalických demokratů. Jak snadné a pohodlné je být ódéesákem. Proč jsem to jen po revoluci neudělal jako oni? Stačilo jednoduše vstoupit do ODS, zaměnit veškerá znaménka za opačná a dušička by měla pokoj. Takhle pořád otravuje s nějakými levičáckými pochybnostmi, které jsou pro pravého ódéesáka jen přítěží, brání mu v rozletu a chladném racionálním jednání. :-)

Odp3: Velmi trefné!
Bára Š., 1.8.2009 18:39

No v podstatě máte pravdu ne?-)) Jakmile by diktatura byla o svobodě, rovnosti a právním statu, už bychom snad režim skutečně přestali nazývat diktaturou ne?

Pokud by bylo nějaké uspořádání státu, ve kterém by ty výnosy byly ve výrazně kladnějších hdonotách než v případě nynějšího, ráda v něm budu žít...:-)

Odp3: Velmi trefné!
Jimmy, 2.8.2009 16:20

Existují i příklady diktatur, kde nakonec byl výnos kladný, ale není jich mnoho a rozhodně se ty diktatury nenazývali demokracií i když nakonec k demokracii vedli.

Např.:
Španělsko kde proti sobě bojovali komunisté a frankisté. Tedy diktatura na obou stranách, nicméně vítězní Frankisté nakonec zemi dovedli k demokracii (po dlouhé době) a k prosperitě.

Chile, kde státní převrat zabránil proměně země v socialistický stát a nakonec opět dovedl zemi k demokracii.

Tchaj-wan kde vládla dlouhé roky jediná strana Kuomintang, ovšem rozhodně vládla lépe než kdyby tento ostrov byl pod správou komunistické Číny. Opět po dlouhé době byla tato diktatura přeměněna na demokracii.

Odp2: Velmi trfené!
tlapka, 12.8.2009 11:47

Pokud za každým zločinem je poprava, je to dost dobrá prevence recidiv.

Zločin jako norma
tlapka, 31.7.2009 8:59

Zločin lidi fascinuje a mají k němu přirozené sklony. Podívejte se na televizi, bez zločinu by se neobešla. Kdo porušuje zákon, je považován podvědomě za statečného a vynalézavého. Pak to vypadá tak, že zločiny nekoná jen ten, kdo má strach. Naši politici napře své peníze omlouvali „půjčil mi strýček“ a nakonec Sobotka řekl „to dělá tak každý“ a jsou hrdí že si nezasloužené nezdanitelné peníze vydobyli.

Odp: Zločin jako norma
Bára Š., 31.7.2009 13:06

já si nemyslím, že zločin lidé podvědomě považují za statečný a vynalézavý...tedy já alespoň ne :-)

Že zločin fascinuje, to je věc jiná..v tom není obdiv.

Odp2: Zločin jako norma
tlapka, 31.7.2009 13:10

Já jsem si to taky nemyslela. Přišla jsem na to mezi lidmi. „to je pašák, ten se umí o sebe postarat“ nebo „to je vůl, dře za všechny a nikdo mu to neuzná“. Méně časté je to naopak jako „to je gauner“ to je ... a vlastně jak by se to vyjádřilo „slušný, pracovitý, čestný“?? dobře jednoslovně?

Odp3: Zločin jako norma
Bára Š., 31.7.2009 15:29

podle mě slovo čestný vystihuje vše ostatní..nevím :-)

Jako jo, taky jsem slyšela od pár lidí, jak oni dřou jak blbci a někdo „luskne prsty“ a „umí si to zařídit“ Ale že by v tom byl obdiv? Tak je to možné..:-D

Odp4: Zločin jako norma
tlapka, 31.7.2009 15:48

NO jasně „jako blbec“ a „umí si ..“ mluví samo za sebe.

Odp: Zločin jako norma
sysel, 31.7.2009 13:50

Kdysi platilo v detektivním žánru striktní pravidlo - nepsat v první osobě zločince. Nevím už přesně, kdo a kdy toto pravidlo poprvé prolomil, ale je fakt, že politická špička současnosti si nějaké obdobné pravidlo ani nestihla stanovit. :-)

Grrrrr
werterber, 31.7.2009 17:20

Zločin je hrozný. Někdo někoho zabije, omezí jeho svobodu a co uděláme my naoplátku? zabijeme ho nebo ho omezíme na svobodě. Ne, my přece neděláme nic špatného. My k tomu máme ty správné důvody. To on je ten zloduch, my jsme čistí jak padlí sníh.

Odp: Grrrrr
tlapka, 31.7.2009 17:29

Jiný návrh?

Odp2: Grrrrr
ivana Kozárová, 31.7.2009 17:45

Přestalo se rozlišovat,co je špatné a co je dobré,často se to zaměňuje a směšuje. Lidé,co to striktně chtějí rozlišit jsou za puritány a fanatiky. Toleruje se už skoro všechno a dokonce s úsměvem.
Není divu,že zločin z toho profituje a že zločinci se usmívají taky...

Odp3: Grrrrr
werterber, 31.7.2009 17:55

Ne, tento systém je samozřejmě úchvatný. Mladík ukradne video kvůli babičce, protože nemá na drahé léky a co se stane? Mladíka zavřou a tam si z něho udělají děvku. Z mladíka se stane zahořklý a pomstichtivý gauner, bude se za to chtít pomstít a někoho zabije. Dostane se do vězení znova a udělá si z nově příchozího mladíka děvku...
Aneb čím víc se snažiš dostat z pohyblivího písku, tím víc tě pohlcuje...
A že Jean Valžán z Bídníků se promění v důsledku chování kněze budeme ignorovat, vždt je to jenom hloupá knížka, která se učí na školách, ne protože v ní je moudrost, ale protože je potřeba ty zlé pubetáky zaměstnat, protože jinak by začali fetovat. Vždyť to znáte, také jste byli puberťáky...

Odp4: Grrrrr
tlapka, 1.8.2009 21:49

podržím se první věty: Ukradne video kvůli babičce. Všechny zločiny se dělají „kvůli něčemu“ hlad, nespravedlnost, idea.

Odp5: Grrrrr
werterber, 2.8.2009 12:25

Samozřejmě, každý zločin se dělá kvůli něčemu. Pro mě je i právní systém zločin. Hlavně v Americe, kde mají trest smrti. Td Británie vydala nějakého autistu americe, protože se hekl do systému slavného pentagonu. Raději potrestají autistu než aby si přiznali, že v pentagonu pracují neschopní idioti a odsoudili je za to že neodvedli dobrou práci.

Odp6: Grrrrr
ivan, 2.8.2009 14:45

Werte, myslím, že trochu předbíháš událostem. Okolnosti se budou teprve objasňovat. Myslím, že bezpečnostní složky každého státu mají větší zájem na objasnění způsobu prolomení, než na něčím potrestání. Trestnost se teprve bude zkoumat. Odpovědnosti taky. Třeba to je jeho životní šance, možná klíč k odhalení špionáže někoho jiného. Možná, jenom kachna, která má zaměstnat rozvědky jiných států, prostě jim jenom přidělat práci. Takové hledání svatého grálu, nebo smyslu života. Některé skutečnosti nemají řešení, přesto zaměstnávají ohromné množství lidí.

Odp6: Grrrrr
tlapka, 3.8.2009 13:10

Podle jednoho tohoto případu nelze usuzovat na celý pořádek. Navíc když je to všechno z druhé ruky.

Odp7: Grrrrr
werterber, 3.8.2009 13:18

Ale lze a samozřejmě, když se nám něco nelíbí, tak je to kachna. Typické když se nám to nehodí do krámu, tak je to určo lež...

Odp8: Grrrrr
ivan, 3.8.2009 23:02

Werte, ty si opravdu myslíš, že když se jedná o jedno z nejstřeženějších tajemství tohoto světa, přístupové kody Pentagonu, tak se nejdřív předhodí televizím ?

Odp9: Grrrrr
werterber, 3.8.2009 23:13

Já žádný kódy nechci. Ale pravda by měla být zveřejněna vždy. Jsme přece demokratická vesnice? jak můžeme volit politiky, když nám tají svoji činnost?

Odp10: Grrrrr
tlapka, 12.8.2009 12:01

Ahon Werty. Mě „By“ se to líbilo, kdyby pravda ... atd. Slova „pravda“ a „by“: Pravda nemusí být jasná, navíc zveřejněná a účelně zveřejněná, zneužitá, vedoucí k panice. Většina lidí se pravdy bojí. Řeč a písmo byly přímo vynalezeny aby se pravda zatajila. Možná se s pravdou musí šetřit. Pak je tam „by“ to už ukazuje, že to je iluze. „Tají“ - existuje státní tajemství a jiná tajemství a osobní tajemství- co s tím?

Třetí úroveň zločinu
Lipovan, 31.7.2009 18:49

Tohle mě ponechává vcelku chladným. Neztotožňuji se ani s režimem, ani se současnou politickou reprezentací, takže jediným poměrně obtížným úkolem je pro mě držet své peníze dál od chamtivých politiků a jejich prodloužených pracek. Také v žádném případě neočekávám, že by shora někdy dorazilo cokoliv přínosného. Ne nadarmo se říká, že třetí úroveň zločinu na čtyři - je stát. Pokud se pokusím nelegálně vyvézt jednu pistoli ráže 9mm a budu dopaden, čeká mě deset let ve věznici s nejpřísnějším režimem. Když firma Om---ol vyveze zbraně za miliardy a prostřednictvím těchto zbraní pak někde na druhé straně světa zhasne půl milionu občanů, jde o nesmírně pozitivní a kýžený obchod, který je třeba na nejvyšších místech ze všech sil podporovat. Takových příkladů jsou statisíce. V jejich světle se pak nelze divit, že pociťovat jakoukoliv sounáležitost s politikou této země a její politickou reprezentací prostě nelze. Čím méně se o mě a mé peníze režim zajímá, tím lépe. Obecně bych řekl, že veškeré politiky od krajské úrovně nahoru považuji za ryzí kriminálníky. Přesto se nedá říct, že bych kvůli tomu nespal - tohle odjakžilo bylo, je a bude.

P.S. Zřejmě jsem nepochopil narážku na Lukoil; samozřejmě, že si zajedu k čerpací stanici Lukoilu. Nikoliv kvůli nižším cenám, o kterých mám ostatně určité pochybnosti, nýbrž výhradně ex principio. :-)

Odp: Třetí úroveň zločinu
ivan, 31.7.2009 22:47

Nemohuli problém řešit, zapouzdřím ho. Ignorace je jedna z možností. Řeky se nepřekonávají v místě jejich největší síly, ale v místě brodu.

Odp2: Třetí úroveň zločinu
Lipovan, 1.8.2009 21:59

Hlavou zeď neprorazíte, ivane. Odstranit legální (státní) zločin se lidstvu nepodařilo za posledních pár tisíc let a výhled nevypadá nikterak růžově. Své zbývající angažmá v tomto slzavém údolí odhaduji bratru na nějakých čtyřicet roků - za velmi příznivých okolností. Nepochybuji o tom, že bojovat proti třetí úrovni zločinu přináší velmi povznášející pocit, téměř jako mesiášství. Co na tom, že tato snaha odpovídá pokusu vyběhnout na svah o spádu 90°. Že by mě snad opouštěla ušlechtilost, odhodlání obětovat se (marně) pro dobro věci? Kdepak, jmenovanou vlastností stále disponuji. Jen nějak stárne se mnou, potvora. Nejspíš to bude tou morální únavou materiálu, která mně našeptává, abych rezignoval na sisyfovské pokusy o kvadraturu kruhu a těch zbývajících čtyřicet jar strávil nějakým více povrchním způsobem. Jiní by se možná zachovali úplně jinak a pokusili se na třetí úrovni zločinu soukromě obohatit, ale já jsem byl bohužel vždycky antisnob a solitér, takže ani tímto směrem nehodlám ubírat své kroky. Je to prostě pech! :-)

Odp3: Třetí úroveň zločinu
., 1.8.2009 22:12

Lipovane, fandím vzácným lidem s titulem ANTISNOB a SOLITÉR, tedy fandím Vám, a přeji Vám těch plánovaných 40 let realizovat ve zdraví tělesném i duševním. Posílám Vám známku 1 *, smajlíka :-) a alespoň virtuální vyznamenání za statečnost.

Odp4: Třetí úroveň zločinu
slayd, 3.8.2009 12:24

Co mám napsat, abych dostal taky metál?
I když raději: co mám napsat, abych dostal dotaci od literárního fondu ČR? P.S.

Odp5: Třetí úroveň zločinu
tlapka, 3.8.2009 13:15

Nejlépe napsat „jsem spasitel světa a vymýtím zlo jako takové“. To chtějí lidi slyšet.

Odp6: Třetí úroveň zločinu
ivana Kozárová, 3.8.2009 18:52

Taky se domnívám,že jeden takovej ,nebo dva nebo tři vbrzku povstanou a budou se snažit lidi zblbnout. A nepochybně budou mít úspěch...

Odp7: Třetí úroveň zločinu
tlapka, 4.8.2009 9:11

To bych řekla. Komunisti řekli „budou se mít dobře všichni stejně“ a hned z toho byl celosvětový masakr.

Odp5: Třetí úroveň zločinu
., 3.8.2009 20:26

Slayde, neboj se, každý člověk zasluhuje vyznamenání, který v současné době ostatním lidem úmyslně neubližuje, nevyhazuje je ve zkušební době bez uvedení důvodu z práce a jinak na nich neparazituje. Takže, protože Ty shora jmenované podmínky dobrého člověka splňuješ, dávám také Tobě vyznamenání za trpělivost, za vtipnost a za realistickohořkooptimistický :-) přístup k životu v příspěvcích na svíci.
Vydrž v Brně, vydrž na své chaloupce na venkově, vydž nadále i na svíci.

Abys dostal dotaci od literárního fondu ČR, to Ti bohužel jednoznačně neporadím. Mně zatím také nikdo žádnou dotaci nedal, přestože mi bez studu sebrali práci. Jinak můj názor laika je ten, že je nutné psát jako Hašek, Páral, Wiewegh (?) ( tedy lidový humor, lidový sex, lidové povídačky, lidové výrazivo), a chválit modré ptáky bez ohledu na to, co je důvodem jejich modrosti :-), protože o moudrosti u nich mluvit nelze. :-( Nebo ještě jinak: Napiš „modrou knihu“, dej se na čas k modrákům (budeš-li na to mít žaludek) abys dostal tu dotaci, no a pak zase můžeš od nich utéci do stínu třešňového stromu :-) a dál financován z té dotace psát o rudých růžích z Texasu. :-)

Nakonec motto:
Bez soli a Bez Slayda by to nebylo ono ! :-)

Odp6: Třetí úroveň zločinu
slayd, 4.8.2009 7:37

Tak dík za vyznamenání. Nemám životní pojistku, takže ve šlépějích Palacha dál nepůjdu.

Žít a nechat žít. To stačí... P.s.

Odp7: Třetí úroveň zločinu
tlapka, 4.8.2009 9:12

Přidávám se k názoru, že pan Slayd je přínosem pro lidstvo, nebo aspoň pro nás na Svíci.

Odp8: Třetí úroveň zločinu
ivana Kozárová, 5.8.2009 9:30

Taky se přidávám:-)

Odp3: Třetí úroveň zločinu
tlapka, 3.8.2009 13:14

V oblasti legálního státního zločinu se dá různě vykličkovat a třeba i s určitým svědomím a není to omluvou aby se páchaly zločiny navíc soukromě.

Odp4: Třetí úroveň zločinu
slayd, 3.8.2009 14:00

Je třeba naučit lidi myslet BIO - Logicky...
A naučit lovce střílet na kličkující zvířata ukrytá v lidských tělech... Bum, prásk - hotovo!!! P.S.

Odp5: Třetí úroveň zločinu
tlapka, 4.8.2009 9:13

Ovše, Bumprásk je riziko podnikání, na druhé straně není zisk kde není risk.

Odp2: Třetí úroveň zločinu
ivana Kozárová, 4.8.2009 12:44

velmi pěkné až medicínsky dobré řešení.... Rusové mají taky jedno lidově léčitelské : Nechat problém vyhnít;-)

Dovolte mi také napsat názor.
zvoník, 5.8.2009 5:34

Zločin a jeho morálka přímo souvisí se známou a proklamovanou demokracií. Čím více demokracie, tím více prostoru pro zločin. Je to jako se záhonem květin. Necháte-li ho zarůstat svobodně hnusným plevelem, umoří všechny kulturní rostliny, které se nedokáží plevelu bránit, protože on je rychleji rostoucí. A nakonec zvítězí jen ten plevel, který je nejsilnější, ale nikoliv nejmorálnější. Jděte se podívat do západních Čech a uvidíte... A když to chcete vidět i v reálu v tom rostlinstvu, všude v přírodě vládne rostlina ,,bolševník„ , která je schopna umořit vše živé z rostlinné říše a není stravitelná pro žádného živočicha.
Čili, z toho všeho vyplývá, že pokud demokracie nemá pevné mantinely dané nějakou morálkou, která je právě pro ty své mantinely řadě lidí nedemokratická, protože jak tady bylo řečeno - člověk zločin a akci považuje za hrdinství, bude zločin bujet a rozrůstat se do rozměrů námi neovlivnitelných, neboť většina z nás se možná ještě drží nějaké morálky (to soudím s velmi optimistickým nadhledem!). Tento stav ale nelze nečinně zakonzervovat, neboť se najde vždycky někdo, kdo nové mantinely poruší a začne volat po demokracii.
No jo, ale jak proti tomuto stavu bojovat čestně a hrdinně, a přitom nepoužít mocnějních zbraní než mají zločinci volající po demokracii? To je kamenem úrazu všech demokracií na celém světě, kdy vlastní demokracie zločinem pohltí své tvůrce, protože jsou stále tlačeni rozšiřovat mantinely.
Bojem proti plevelům se nerozumí, dát plevelům větší prostor na záhonu, aby plevelové mohli všechno zarůst, a dali kulturním rostlinám konečně pokoj! Plevel totiž všechno kulturní zahubí, a když už nebude mít další prostor k životu, začne hubit jiný plevel, který je o něco slabší, a který dřív pomáhal při hubení kulturních rostlin.
Čili kulturní rostliny nemají nárok na život, a přesto existují. A kdo podporuje jejich růst? Člověk. A je to vůbec dobře? Z hlediska plevele NENÍ!
A teď se na to celé ještě jednou podívejte z pozice Tvůrce toho všeho a sami pomocí vlastní morálky, která má zajisté určité morální mantinely, navrhněte co s tím? A věřte, určitě to nebude demokratické, jako nikdy nebyly režimy Syslem v jeho článku jmenované.
Dovolte tedy, abych napsal i názor svůj, i když zřejmě nebude u nikoho z vás populární:
,,Než opravovat již neopravitelně a morálně zkurvené, navrhuji celé zničit, přetavit, a začít úplně jinak. A to teď hned, protože jestli ne, tak bude ještě hůř! A na takovém díle je hřích pracovat optimisticky dál, protože se to nakonec obrátí i proti mně. “
Prosím vás..., to je jenom názor, tak to neberte vážně, že by to tak mohlo být.... Ale dobrý, co?

Odp: Dovolte mi také napsat názor.
slayd, 5.8.2009 7:57

Pokud plevel nepoleze do zahrádek soukromých megavil různých zbohatlíků, tak nikdo z nich nic řešit nebude...
Chudý lid si musí udělat pořádek ve svém okolí sám. Nemůže se přitom spoléhat ani na policii, soudy nebo jiné státní úřady... Je to těžký a nebezpečný život a pesticidy jsou navíc dost drahé! Co kdyby ČEZ postavil spalovnu bioplevele alespoň nějaké užitek by se z té homobiomasy vyprodukoval... Stojí to za zvážení - vážení. P.S.

Odp2: Dovolte mi také napsat názor.
tlapka, 5.8.2009 9:39

A Co teda uděláme konkretně:

Odp3: Dovolte mi také napsat názor.
zvoník, 5.8.2009 11:05

Co teda konkrétně uděláme?
Nejdříve je třeba zjistit, jestli náhodou v těch soukromých megavilách není jádro na množení toho plevele, když nic nedělají. Což je vlastně báječně prozrazuje, ať si melou o demokracii co chtěj. A potom se začít bránit proti uzákoněnému plevelskému násilí se vší důsledností, ať je jakékoli barvy a politické strany. A systematicky ničit plevelné zrno a nenechat ani zrno ke slitování a k zachování druhu vegatace. Ale hlavně zabránit tomu, abychom sami následkem svého činu také zplevelněli.
No, a kdo si na to netroufá, ať si začne stavět megavilu nebo může dál buď nadávat nebo tvrdit, že to všechno je zákon přírody.

Odp4: Dovolte mi také napsat názor.
tlapka, 5.8.2009 11:10

Byla bych proto abychom jim kamenem rozbili okno aspoň od sklepa nebo napsali na zeď něco sprostého. nevím na co mají megavily však mohou sedět jenom na jednom zadku.

Odp5: Dovolte mi také napsat názor.
zvoník, 5.8.2009 17:29

Tlapko, rozbíjet okna - to je přece blbost. To si akorát někdo řekne, že zas nějaký vandal... Když máš doma psa, a zlobí, musíš ho umravnit třeba novinama hned a nikoliv až potom třeba druhý den, protože jinak nebude vědět, za co to je! Stejné je to s plevelem - trhat hned jak vyklíčí, nebo hned jak bude chtít klíčit.

Odp6: Dovolte mi také napsat názor.
tlapka, 5.8.2009 17:45

No tak já nic lepšího nevím, co doporučuješ?

Odp7: Dovolte mi také napsat názor.
zvoník, 6.8.2009 5:09

Tlapko, neznám Tvoje poslání. Takže: Za komunistů se uváděl návod oportunistů - nepodporovat svou činností socialistické společenství a špatnou pracovní morálkou tak sabotovat výrobu. Tak si to přetransformuj do dnešních poměrů, protože ti, co Tě berou u huby dnes, to dělají mnohem důsledněji. Neboj, já to umím posoudit, neboť své řemeslo dělám od roku svého vyučení a středoškolského vyškolení v tomtéž oboru (rok 1975), a majitelé provozu dnes jsou v oboru úplný břídilové a diletanti, kteří akorát přehazujou peníze ve svůj osobní prospěch.
Přiznám se..., právě zvažuji, jestli s tím po letech úplně neseknu a nepůjdu dělat raději nekvalifikovanou práci nějakého služebníčka, abych nepodporoval lidský zmetky.

Odp8: Dovolte mi také napsat názor.
santiago, 6.8.2009 19:40

Technická poznámka.
Oportunisti přehazujou peníze ve svůj vlastní prospěch.
To je podle mne v pořádku.
Ale nemyslím, že by za komunistů sabotovali výrobu.

To byla jiná pakáš.

Odp9: Dovolte mi také napsat názor.
zvoník, 7.8.2009 0:49

Santiago, pokud máš na mysli tu sabotáž, že ničí stroje a zařízení, případně ničí celé provozy třeba žhářstvím, tak potom máš pravdu, že nesabotovali. Za to hrozil kriminál. Ale sabotovat lze i jiným způsobem, který není tak nápadný. Například v M. Boleslavi za komoušů měl tento ,,druh" pracovníků bojujících s režimem, v provozu mezi sebou vyhlášenou soutěž o skrytější vadu na vyrobených vozech, která projde výstupní kontrolou. Uzavíraly se na to dokonce sázky! V jiných výrobních provozech to vypadalo podobně. Velké tiskárny např., které vyráběly na export posílaly tzv. signální tisky zákazníkovi do zahraničí jako vzorky vytištěných knih. Tam se pochopitelně posílaly vždy vzorky pečlivě kontrolované a bez chyb. Určití pracovníci ale těsně před odesláním tisků ven zamíchali do zásilky zmetky, a tím poškodili celou zásilku, čímž docílili, že zahraniční zákazník chtěl okamžitě slevu, pokud byl slušný. Pokud byl hajzl a vezlo se to třeba do zámoří, nechal náklad naložit v tomto případě na loď (to se tisklo tenkrát pro Kanadu), a pak když byla loď víc než na půli cesty, tak oznámil, že z důvodů velmi špatné kvality odstupuje od smlouvy, čímž získal celou zásilku takřka zadarmo, protože vézt to zpět se nevyplatilo! A to nešlo o pár tisků, nýbrž o statisícové náklady produkcí! Tak byl beztrestně, nebo jen s velmi malými trestními následky poškozován zahraniční obchod ve všech oborech tehdejší Československé socialistické republiky sabotážemi, které vymýšleli právě oportunisti... Ono to totiž ve výsledku vypadalo, že lidi v továrnách na to serou, protože si jsou příliš jisti svou zaměstnaností.

Odp10: Dovolte mi také napsat názor.
slayd, 7.8.2009 8:22

Sakra to je hnus! To jsem ani netušil..., kde jsme mohli být - nebýt těch oportunistů???????
K tomu mne napadl povzdech. Nyní rádi vysílají v TV, jak za komančů chátraly pamatky a pohleďme nyní. Mám hned dva příklady. Zámeček ve Zdislavicích a zámeček ve Zdounkách na Kroměřížsku. Za totáče tam byly domovy důchodců a klienti byli spokojení a objekty v relativně dobrém stavu. Nyní jsou objekty bez využití a chátrají. Důchodci byli převezeni do moderních megadomovů v Kroměříži. To není zajímavé pro dnešní reportéry TV??? Kde je ta nezávislost ... P.S.

Odp11: Dovolte mi také napsat názor.
tlapka, 10.8.2009 9:09

Nenašlo by se něco pozitivního?

Odp10: Dovolte mi také napsat názor.
santiago, 10.8.2009 0:43

Buď jak buď, tohle jsou myslím pořád sabotéři.
Oportunista je myslím něco jiného.
Ale to je jedno. Jen mi nebylo jasné, jak souvisejí ti Tvoji „oportunistě“ za socialismu s dnešními manažery, co přehazuji ty peníze ve vlastní prospěh.

Odp11: Dovolte mi také napsat názor.
tlapka, 10.8.2009 9:28

Jasné je že jde většinou o peníze a nemyslím že by za Komančů byly časté sabotáže ledaby se tak chlubili každý si chtěl v práci odpočinout a něco šlohnout proč by se ještě v práci namáhal něco vymýšlet.

„Djó moře ...“
., 10.8.2009 10:21

Dříve míra „šlohání “byla hodnotou asi mezi šroubovákem a kolečkem zeleného jetele.

Teď se úspěšní páni Velkozloději nežabí menším šlohnutím, než je bankovkami napěchovaný bankomat, bezpečnostní automobil s desítky milionů Kč, nebo pozemky a nemovitosti s podobným finančním maxioceněním. :-(

Na co mají megavily?
slayd, 5.8.2009 12:26

Megavila je dobrá pro chudé, že tak získají práci: zahradníka, údržbáře, čističe bazénů, uklízečky, atd. Zatím co si dědeček - majitel hraje s vnoučaty na schovávanou v 10 + 3 vilce, dcerunka souloží se zahradníkem v podkroví a babičku tahá z bazénu čistič bazénů....
V megavile je zkrátka vždycky veselo a mrazáky jsou plné. Krokodýlí maso po guinejsku jako polední menu a uvnitř tropické zahrady dozrává avokádo... Zemský ráj to na pohled!!! P.S.
-------------------------------------------------------
Pozn. Koho z nich asi tak zajímá státní dluh???

Správně Slayde.
., 5.8.2009 22:28

Správně Slayde ! Pokračuji: A koho z nich zajímají ptáci a jejich hnízda v korunách kácených stromů ? Koho z nich zajímají tisíce evidovaných a další tisíce neevidovaných nezaměstnaných mladých lidí ?

Odp: Správně Slayde.
slayd, 6.8.2009 7:50

Na hlavním portálu seznamu cz. je zpráva z Brazílie: MOČTE VE SPRŠE UŠETŘÍTE ZA VODU!
Dalo by se to realizovat jako výzva pro chudý lid i v ČR? U nás v Brně mnozí ani nečekají na domácí sprchu a pěkně si uleví hned ve výtahu nebo na rohožku svého souseda o několik pater níže. Občas přidají v lepším případě i tuhý exkrement... v tom horším případě asi snědli nějaké projímadlo a výsledek je zvlášť obtížně ukliditelný /naši uklízeči by vám mohli vyprávět/.
Jak bydlí Iva Fruhlingová je článek hned pod tím výše zmíněným. Tady už platí jiná pravidla. To je zkrátka jiný svět... Chudý lid se musí více snažit, aby to někam do těch horních pater dotáhl. Není to však jen zbožné přání a iluze? P.S.

Odp2: Správně Slayde.
zvoník, 6.8.2009 10:58

Zná Iva Fruhlingová pravdu, že poctivou prací ještě nikdy nikdo nezbohatl? Čili, ať nenechá hlásat někým jiným nesmyslné iluze o snaživosti!
Dále: S tím močením ve sprše..., to už provozuje mnoho lidí, to není nic nového..., neboť, krom jiného, moč se splachuje vodou při sprchování (tedy ne extra na toaletě), a stále s tímto návodem beztak ještě nikdo nezbohatl! Naopak! Větší šetření s vodou vede automaticky k jejímu zdražování, kdy opak vede ke stagnaci cen, nikoliv ke zlevnění. Takže budeme-li šetrnými prasaty, nepřinese to nijaké zvýšení naší životní úrovně. Čili, tudy cesta opět nevede. Cesta vede jenom tam, kde se získává voda (třeba zrovna na to splachování v toaletě) mnohem levněji z vlastních zdrojů pomocí vlastní vynalézavosti!
A Fruhlingová? Ta ať si to platí a sprchuje pitnou vodou, když na to má... Stejně možná močí ve sprše, ale úplně z jiných důvodů...

Odp3: Správně Slayde.
tlapka, 10.8.2009 9:12

Proč pořád chcete šetřit, raději si užívejte. Zítra bude hůř a pozítří už nebude.

Heinrich Heine by na toto skvělé téma...
ivana Kozárová, 6.8.2009 9:40

Heinrich Heine by na toto skvělé téma reagoval paradoxní reakcí Čurejte po proudu...Lidskej exkrement z hmoty uklidíš,ale zkus uklidit duchovní blitky....

Odp: Heinrich Heine by na toto skvělé téma...
slayd, 6.8.2009 10:40

Kdyby Heinnrich Heine skutečně obživl a zakusil na vlastní kůži realitu dnešního světa asi by dříve nebo později dobrovolně bez povšimnutí světa zhebl v nějaké ponuré garsonce...
Na společenský úspěch by mohl zapomenout a žádným idolem by se nestal...
Tak básníci přichézejí o iluze!!! Pij do polopita a žer do polosyta... nestarej se o naše koryta... Čuníci. P.S.

Odp2: Heinrich Heine by na toto skvělé téma...
ivana Kozárová, 6.8.2009 18:07

jo,máš recht. Zlatý čuníci,kam se na ně hrabou....

Významy slov
santiago, 6.8.2009 23:00

„Je s podivem, že je považován za nemorální, protože morálku má ... ale zločineckou.“
Není nekvalitní, protože kvalitu má ... ale špatnou. ( ? ? ? )

Slova „morálka“, „kvalita“, „výkon“ jsou neutrální.
Slova „nemorální“, „nekvalitní“ a „nevýkonný“ jsou odsudek.
Stavět je vedle sebe je zavádějící, protože jsou pragmaticky jiná:
— „nemorální“ není „bez morálky“
— „s morálkou“ není „morální“

A zločinecká morálka si opovržení zaslouží. Kdo to relativizuje, obhajuje zločince a ne že ne.
Zločinci pak nezískají můj obdiv proto, že si ve své vyvržené komunitě zřizují své právo. Dokonce bych řekl, že pro komunitu sociopatů jsou primitivní tabu a strnulé vazby vina-trest (nebo spíše vina-msta) jediným možným prostředím. Pro lidi frustrované zjištěním, že morálka, spravedlnost a zákon spolu nemají moc společného, je to takové mile přímočaré, radikální, padni komu padni. Jako ideálně spravedliví čerti, krakonošové a jiné potvory v českých pohádkách.

Ostatně v článku nesouhlasím ještě s pár dalšími věcmy.

Odp: Významy slov
zvoník, 7.8.2009 9:07

Santiago,
myslím, že chápu, cos tímto chtěl napsat...
Někdo by ovšem mohl to celé chápat, že se Ti nelíbí ,,jenom to slovíčkaření„ , čili mohl by to nazvat hnidopišstvím, ale je jasné, že tím myslíš, že každý člověk hodnotí morálku, a vůbec každé hodnocení začíná člověk vždycky ,,odněkud“ , čili berme to tak, a nazvěme to tak, že člověk hodnotí od své tzv. ,,osobní morální nuly„ , která může být kdekoli podle toho v čem byl ten člověk vychován, a přitom může být velice inteligentní a obratný téměř ve všem. Čili třeba výraz ,,nemorální“ je většinou chápán lidmi jako určitá morálka vybočujíci směrem od té pomyslné nuly dolů ke špatným vlastnostem, což pro jiného může být morálka nula (na hranici zla a dobra, což je zase relativní) a pro jiného morálka ještě pořád dobrá! A nikdo neuvažuje, jestli to náhodou není ten ,,odsudek„. A tak je to se vším ostatním. Čili třeba morálku mezi těmi nejhoršími zločinci v krimu spravedlivě odsouzenými, lze také posuzovat jako dobrou a špatnou a pšesto jsou všichni pod zámkem vlivem nějakého zákona, který má vycházet z nějaké morální nuly někým určené.... Pardon, žijeme ve vědomí, že je ta nula určena spravedlivě někým zvoleným, a všichni, kdož jsou pod zámkem tam jsou podle této spravedlnosti. A to je právě naše iluze... Víte, co takových zločinců ještě běhá třeba po Českém světě, fungují v politice a dělají zákony, a přitom jsou podle našeho hodnocení vysoce (he,he,he) ,,morální“ ??? A my je volíme na základě té iluze?
Jestli to dobře chápu, tak tos tím chtěl asi říct..., ale možná se také mýlím!

Odp2: Významy slov
tlapka, 7.8.2009 10:40

Máš pravdu ale naproti tomu nemyslím cituji že: žijeme ve vědomí že... spravedlivě někým zvoleným... "konec. Tomu někdo ještě věří?

Odp: Významy slov
ivana Kozárová, 7.8.2009 10:43

santiago,nediv se tomu.
Dneska je pohodlnější nerozlišovat. A Ty ses odvážil sakra rozlišovat. Když se dnes někdo odhodlá k rozlišování,rozhoduje tam tak leda utilitární faktor. Pravda,spravedlnost,na to se nedá.To není in.

Odp2: Významy slov
tlapka, 7.8.2009 10:52

Ale Ivano Co je spravedlivé to je k diskuzi. Třeba: Mají mít všichni stejně, nebo podle toho co vykonají? Základná pravolevá otázka.

Odp3: Významy slov
ivana Kozárová, 7.8.2009 16:02

každý má to,co mu patří a k čemu - byť nevědomky - spěje... Většinu negativ si zaviníme sami. Tedy máme to,co vykonáme :-)

Odp2: Významy slov
zvoník, 7.8.2009 11:28

Ano. Uveďme třeba příklad, že zloděj č.1 okrade jiného zloděje č.2, poněvadž ví, že kradené zlodějem č.1 je zlodějna. Je kradení zlodějem č.2 pozitivně morální z hlediska svého vlastního, tedy z hlediska zloděje č.2? Mnozí, kdož někdy úspěšně kradli v rámci své msty, že jim bylo něco někým někdy ukradeno, řeknou ANO! - To může být v jistém slova smyslu i naše České tržní hospodářství... Ale, je kradení zlodějem č.1 pozitivně morální z hlediska zloděje č.2? Většina by měla říct - NE, ale možná neřeknou nic, protože to vytváří pro zloděje č.2 příležitost jak ,,vydělat"! A je kradení zloději č.1 zlodějem č.2, pozitivně morální z hlediska zloděje č.1? Bude-li sebekritický, řekne také ANO, protože krade, ale považte! Který zloděj je sebekritický? Takže spíše řekne NE! A co hůř! Začne se podle zákonů stanovených (možná) spravedlivými lidmi (ale možná také ne, takže podle zákonů zlodějů č.1) domáhat spravedlnosti, a jako spojence si k tomu bere všechny skutečně spravedlivé!
A vážení! To je politika demokracie! A teď si sami podle své vlastní morálky zhodnoťte, jestli se reálná zlodějna slučuje s vaší vlastní morálkou, která z hlediska, zovme ji morálkou oficiálního dobra, je buď vysoká nebo taky někde až úúúplně dóóóle. A zase dodám: PODLE TOHO VOLÍME SVÉ ZASTUPITELE JAKO JE TŘEBA KONKRÉTNĚ PAN PRIMÁTOR PAVEL BÉM...

Odp3: Významy slov
slayd, 7.8.2009 11:46

Nejde o význam slov, ale praktickou zkušenost a tu jste dost dobře přednesl. Většina lidí není schopna ani daleko menší seberefle a nedokáže se zamyslit nad daným problémem. P.S.

Odp4: Významy slov
slayd, 7.8.2009 11:49

Pokračování? Já se těm lidem ani moc nedivím.
Důležité je přeci co vidím, jak se cítím a co si mohu v reálném světě dopřát, když budu slušným a poctivým člověkem. Pokud mi společnost nabídne v takovém případě sociální bídu, začne se většina lidí obracet trochu jinam!
V tom vidím problém praktické morálky. P.S.

Odp5: Významy slov
slayd, 7.8.2009 12:01

A ještě dodatek. Neptáme se moc často, zda je to či ono morální. My se ptáme, zda máme čím zaplatit nájem a za co uživit svoje rodiny.
Čisté svědomí a morální zásady naše živobytí nezajistí. K tomu potřebuje tržní způsob uvažování a ten když prohlásíme za morální, získáme všechno. Čisté svědomí i prachy!!!!
Žádné strachy.... peklo stejně neexistuje. P.S.

Odp6: Významy slov
tlapka, 7.8.2009 13:47

ano - nastává srážka myšlení reálného a morálního. Výsledkem je hypertenzní nemoc.

Odp7: Významy slov
slayd, 7.8.2009 14:54

Hypertenzní nemoc lze potlačit divokými orgiemi. / Obžerství, alkohol... sex a drogy.
Jde o to ani na okamžik nepřestat sám sebe blafovat, jinak se dostaví pocit prázdnoty, zhnusení sebou samým a celým světem.
Přichází stav apatie a myšlenky na sebevraždu.
Předtím většinou zprasené individum oddělá pár desítek náhodných spoluobčanů /ve škole, ve fitku nebo v hospodě/. Bože oroduj za nás. P.S.

Odp8: Významy slov
zvoník, 7.8.2009 15:22

Anebo se stane politikem..., protože za něj někdo taky orodoval.

Odp6: Významy slov
ivana Kozárová, 7.8.2009 16:11

My tady nevíme,co je bída. Nedejbože,abysme se to dozvěděli. Může bejt hůř a pak pánbupotěš s morálkou...

Odp3: Významy slov
ivana Kozárová, 7.8.2009 16:15

mně nebude asi zajímat,kdo koho okradl první... Pokud to záleží na mně a pokud nebudu zrovna v situaci jeana Valjeana z Bídníků - nevím,zda jsem to napsala recht,krást nebudu,jelikož se mi to hnusí.
To není žádná moje zásluha,kradu nerada,zatímco jinej krade třeba rád...
Ale pravda je,že když si jeden položí otázku,jak by to dopadlo,kdyby to dělali všici,bude lepší nekrást...

Odp4: Významy slov
zvoník, 7.8.2009 17:51

Ale, to je na další téma!
Jestli ono to náhodou už není, že kradou skoro všichni, páč už od bolševických dob platí heslo, že ,,kdo nekrade, okrádá svoji rodinu!„ A každý, kdo si myslí, že v dnešní době to už neplatí, je hlupák, který se nechává dobrovolně okrádat. K tomu navíc platí ještě heslo nové, že ,,lidé, kteří se vydávali za totality za vládce a právě proto nepřistižetelně kradli, tak kradli pomalu, protože si mysleli, že tu jejich režim bude navěky, čili pomalé kradení tolik okradené nebolí! Kdežto dnes ti, co jsou zrovna u moci, tak vědí, že jejich režim je tu jenom do příštích voleb, tak ti kradou velmi rychle, aby se stihli zajistit“. A ti, kdo je dnes volí zase žijí v naději, že si taky za jejich vlády stihnou ještě nakrást a přitom mají plnou hubu poctivosti.
Takže Ivano, když si položím otázku jak by to vypadalo, kdyby kradl každý, odpovídám, že už to vypadá... A ti, co jsou výjimky a nekradou, jsou hlupáci u těch, kteří kradou jen to sviští. Ale nikoliv hlupáci sami před sebou.

Odp5: Významy slov
ivana Kozárová, 7.8.2009 18:17

Je to holt jako za dnů Noe,ale i když to budou dělat všici,neznamená to,že mají pravdu. Je mi fuk,jak se kdo zajišťuje. Čas ukáže,co má cenu....

Odp4: Významy slov
ivana Kozárová, 7.8.2009 18:19

vypařující se mozek: Mě nebude zajímat...

Odp5: Významy slov
ivana Kozárová, 7.8.2009 18:19

už dělám tyhle chyby,to je na budku:-(

Odp6: Významy slov
zvoník, 7.8.2009 19:37

Mno..., zatím ještě není tak zle, aby nemohlo být hůře, že?
Zatím si píšeme jen o zlodějně..., ale až si začneme psát o vraždách, jejichž objasnění nikdo neřeší natož aby je trestal, pak to začne být opravdu husté. A věřte, jsme tomu vlivem politiky na samém prahu. TO pak bude na palici!

Odp7: Významy slov
ivana Kozárová, 8.8.2009 11:53

souhlasím s Vámi

Odp: Významy slov
santiago, 10.8.2009 0:28

Zřejmě jsem to špatně vysvětlil.

Souhlasím, že v politice jsou usvědčení nebo usvědčitelní zločinci. A jak se v článku píše, je jasné, proč o to usilují. Ale téma zkomplikoval divný termín zločinecká morálka. A ta diskuse podle toho vypadá - páté přes deváté a spousta bědování.

Tvrdím, že z primitivní zvířecí „morálky“ zločinců nelze nic vyvozovat, mimo podsvětí nemá význam. Neplatí v ní dobro a zlo, jenom světlo - teplo - žrádlo.

S přáteli jednáte s vědomím, že se jednoho dne mohou stát Vašimi nepřáteli. S nepřáteli tak, aby mohli být přáteli ... kdykoli se to bude příště hodit.

Pokud toto lze vůbec nazvat morálkou, nemá to s morálkou lidí pranic společného. Je to z lidského hlediska „nemorální“.

Jakkoli chápu, že i celkem slušnému člověku může ve chvíli nějaké zásadní frustrace imponovat jako ideální „morálka“ něco jako „oko za oko, zub za zup“.

Odp2: Významy slov
werterber, 10.8.2009 0:40

No jasně zločinci jsou jen zvířata bez smyslu pro dobro a zlo. Takový keci může snad vyblít jen nevzdělanej idiot. Běžte ven a otevřete oči a přestaňte si vymejšlet bláboly.

Odp2: Významy slov
tlapka, 10.8.2009 9:16

„Zvířecí morálka“ je špatné přirovnání. Lidem nestačí žrádlo a teplo, on ještě chtějí ovládnout další lidi a zničit je jako osoby. To by ses u slušného zvířete nedočkal.

Odp3: Významy slov
zvoník, 10.8.2009 13:40

Tlapka má pravdu!
Mezi zvířaty existují podvědomé a vrozené přísné zákony, které když člověk objeví a začne je používat, zjistí, že je schopen porozumět každému tvoru, se kterým přijde do styku. Každé porušení těchto zákonů mezi zvířaty přináší velmi nepříjemnou až stresovou situaci jak porušiteli zákonů, tak i ostatním spolutvorům. Nejedná se ovšem o strach loveného, kterého loví lovec jenom kvůli potravě. Tento pocit stresu z porušení vrozených zákonů lidský porušitel zákonů vůbec dnes už vůbec nepociťuje.

Odp4: Významy slov
ivana Kozárová, 10.8.2009 16:52

Jeden z těch zákonů jsem vypozorovala. Je to zákon pro příchozího. Kdo přijde mezi komunitu,musí se jí podřídit a neroztahuje se tam. Je usměrněn coby dup. My bychom se z toho mohli v mnohém poučit....

Odp5: Významy slov
zvoník, 10.8.2009 19:05

A vidíš Ivano, takhle zrovna se musí chovat zvoník, když chce do věže na místě, kde ještě nikdy nebyl.

Odp6: Významy slov
ivana Kozárová, 12.8.2009 17:07
Odp3: Významy slov
santiago, 10.8.2009 14:16

U netopýrů ne.
U mravenců ano.
U jelenů a paviánů taki.

Odp4: Významy slov
zvoník, 10.8.2009 19:10

Zastávám se netopýrů!
Jsou to velmi inteligentní tvorové, i když někteří lidé je vůbec nedokáží pochopit.

Odp5: Významy slov
tlapka, 17.8.2009 9:35

Nejsou jen inteligentní, ale i sociální, kdo se nestačí v noci najíst odstatní mu dají svou krev. Z toho plyne teorie o upírech.

Odp3: Významy slov
ivana Kozárová, 10.8.2009 16:54

souhlasím s Tebou,tlapko. Kolikrát si jeden uvědomí,jak vysoko nad člověkem je zvíře......

Odp4: Významy slov
tlapka, 17.8.2009 9:36

Hlavně nikoho netýrá schválně, to je Výlučná vlastnost Člověka, stvořeného k Obrazu Boha. Jak je to možné Ivano? Vysvětluje to nějaký filozof?

Odp5: Významy slov
zvoník, 17.8.2009 13:04

Tlapko, nemotej do toho Boha, že to jako On vymyslel, když vytvářel člověka. To není nic filozofického. Pokud bych Ti to tady měl sáhodlouze vysvětlovat, zavařil bych si mobil, protože by to byla na každou odpověď nová otázka. Totiž úplně stejně jako hovory s malým Mílou s tím pověstným ,,a strýčku, proč mě tady štípají mravenečkové?"
Poradím Ti. Stačí si vzít knihu kreseb od Jeana Effela o stvoření světa a stvoření člověka, a tam zjistíš s velmi pěkným humorem, že za vším vykukuje čert v podobě ďábla, který pořád vymýšlí, jak by stvořiteli na každém kroku sabotoval jeho práci a jak na všechno stvořitel reaguje s úsměvem, i když ho ďábel mnohdy převeze. Dokonce i sám s úsměvem řeší problém svých vlastních andělů, kdy si ti ostatní Jemu stěžují na to, že ten anděl, co stojí stranou, je prase, protože vynalezl sirovodík. A i sám ďábel má svoje zlobivé čertíky, co si dělaj co chtěj. Ale fakt je jeden: Nikde není zmínka, že by Bůh všemohoucí měl ďábla zájem zničit, a už vůbec nikde není zmínka o tom, že by Bůh sám stvořil ďábla dopředu, aby se nenudil. Jenže na tohle si fakt budeš muset odpovědět sama. A jenže je tu ještě jiné jenže: Kdyby bylo možno odstranit ďábla, už by to Bůh dávno udělal, protože je dobrý, čímž dává o sobě vědět, že nemusí být zas až tak všemohoucí, čímž ještě navíc tím pádem nemusí veškeré zlo padat na Jeho hlavu. Ale pokud ďábla trpí úmyslně a nemusí, dělá to proto, aby měl vůči lidem pořádný klacek, protože ti lidé byli vlastně společným projektem obou, a oni se musej, prostě musej, to naučit rozeznávat! Ve vlastním zájmu! A proto se musejí rozhodnout.

Odp6: Významy slov
tlapka, 18.8.2009 12:10

Já Effela znám nazpaměť. Taky vím proč Bůh nechá ďábla lidi navádět. Ale s týráním bezbranných to dovolit neměl. TO mi nevymluvíš.

Odp7: Významy slov
santiago, 18.8.2009 12:26

Proč bůh nechal ďábla lidi navádět?
Je zlomyslný? Potměšilý? Pokritecký?

Odp8: Významy slov
tlapka, 19.8.2009 1:42

Přece aby jej vyzkoušel. Ze zvědavosti.

Odp9: Významy slov
santiago, 19.8.2009 8:54

Nechápu.
Jak může být zvědavý někdo, kdo je vševědoucý?

Odp10: Významy slov
tlapka, 19.8.2009 10:16

Nojo- možná tak moc vševědoucí není, když vidíme kam ty jeho úžasné výtvory „podle jeho obrazu“ směřují ... nebo to Fakt tak chtěl?

Odp11: Významy slov
zvoník, 19.8.2009 12:21

Esli to nebude tím, že někteří lidé si zřejmě myslí, že jsou vševědoučtější než vševědoucí.
To já jsem dnes byl na kasártrálním úřadě na Mělníku, a tam byl takový mladý (asi 25 let) vševědoucí vedoucí (klidně se nebudu zdráhat napsat jeho jméno - Michal Havelka - naprostý byrokatický zmetek) toho úřadu, kterej zpochybnil písemný výrok soudu, ke kterému došlo před třiceti lety, že je prý příliš zmatečný, a tudíž nemůže být podle něj změna zanesena do kat. map podle rozdělení pozemku na dvě části a tím změněného vlastnictví ze spoluvlastnictví na jednotlivé vlastnictví vlastníků, i když jsou ke všemu geodetické plány té doby a k tomu příslušné soudní rozhodnutí. Přitom tento člověk nebyl vůbec přesně schopen říct, co chce, aby mohl být úkon do map zanesen po třiceti letech dodatečně, a nyní nás posílá opět k soudu, aby soud potvrdil, že soudní výrok té doby před třiceti lety je správný. A proč to celé trvalo tak dlouho? Protože teprv teď jsme se dozveděli, že tenkrát úkon nikdo úředně neprovedl, i když máme soudem vypracované plány, které jsme dostali po rozdělení, a nikdo nás o provedení ani o neprovedení neinformoval. Nyní při přechodu na počítače a zpřístupnění geomap vyleze úřední nešvar napovrch, a rozhodně prý za to údajně nemůže úřad pana vševědoucího Havelky.
Tak asi tak je to vysvětlení kdo je vševědoucí a kdo si jenom o sobě může myslet, že je vševědoučtější.

Odp12: Významy slov
slayd, 19.8.2009 13:02

Pan Havelka se mýlí, protože vševědoucí a neomylný je výhradně katolický papež...
P.S.

Odp13: Významy slov
zvoník, 22.8.2009 12:27

Katolický papež? Že to ani nevím? To bude asi tím, že nejsem vševědoucí... A odkud to víš Ty, Slayde? Jseš snad vševědoucí, když podle toho příspěvku to má být papež?
Je to holt složité a necháme to koňovi, ten má větší hlavu.

Odp12: Významy slov
tlapka, 2.9.2009 14:31

Stejně cítím, že zde něco nesedí. Vševědoucí je místní computerový program.

Odp11: Významy slov
santiago, 19.8.2009 21:38

Chtěl - nechtěl ...
...tím naznačuješ, že ani není možná tak moc všemohoucí?
A jak moc je potom všudypřítomný?
A jak moc nesmrtelný?
A ... dobrotivý?

Mluví z tebe pýcha.
A ta - jak známo - je ten nejsmrtelnější hříh.

Odp12: Významy slov
tlapka, 20.8.2009 15:52

Nezapomeň taky že Pýcha předchází Pád. Ale nevím dobře který to je.

Odp13: Významy slov
santiago, 20.8.2009 16:15

Já znám jenom ten v Turýnu.

Odp12: Významy slov
slayd, 21.8.2009 10:16

Včera v noci jsem se strachy počůral, když jsem si vzpomenul na část svých hříchů... P.S.

Odp13: Významy slov
zvoník, 22.8.2009 12:33

Nasaď si pro jistotu před spaním Pampersky. Někdy to dělám taky tak, kdo to má furt prát...

Odp12: Významy slov
tlapka, 2.9.2009 14:33

Smrtelnými hříchy se to hemží všude. Na sem tam jednom nesejde.

Odp13: Významy slov
santiago, 2.9.2009 15:31

Smrtelný hřích znamená smrt. A ta je jedna. Takže na tom sejde.
Sakra, vy lidi to furt berete na lehkou váhu.
Myslíte, že jste tady na vejletě nebo co.

Odp14: Významy slov
Juras, 2.9.2009 16:03

Smrt je v jednom životě jedna. Otázka, jestli třeba po klinické smrti se jedná o ten stejný život.

Odp15: Významy slov
tlapka, 2.9.2009 17:35

Otázka, která před námi stojí, myslím že to je jiný život, ale se stejnými hříchy, neb hříšnou duši si člověk bere sebou.

Odp14: Významy slov
tlapka, 2.9.2009 17:33

Jo, na vejletě, jasný. Vzhledem k množství hříchů je tady Skutečně Hodně lidí, nebo neumím počítat.

Odp7: Významy slov
ivana Kozárová, 18.8.2009 14:03

Taky mám Effela doma.
Ale s tím ďáblem to bude nakonec tak,že i on je jeden z božích synů. Pravda,zvrhlý a se zabijáckou povahou. Jenomře lidi si ho oblíbili a poslouchají ho na slovo,nechají se jím manipulovat a nechají si nalhávat,že s ním jsou svobodní....
Kdyby to Bůh Stvořitel nedovolil a utnul čerchmantovi tipec hned na začátku,lidi by si mysleli - a nikdo by jim to nevymluvil,že o něco přišli a že se satanášem by to bylo bývalo lepšejší...
A tak ta sporná otázka,zda si lidstvo může vládnout samo bez Boha a jestli Bůh je svrchovaný panovník bude na konci všech časů zodpovězena Posledním Soudem. Teprve tam se vyleje spravedlnost a Satan bude spoután na tisíc let,jak psáno,pak na krátkou dobu ještě puštěn a pak definitivně zničen. Mezi tím si lidstvo z n o v u bude moct vybrat,koho chce za panovníka. Moje mínění je,že lidi si vládnout nedovedou a že ubližujou zvířatům víc,než je zákonné. Dokonce porušujou i ty zákony,které si ohledně zvířat sami ustanovili... Lidstvo za to jako celek bude jednou velmi trpět,to dá rozum.
A jak se Bůh v tomto ohledu rozhodl,to je jeho kompetence. Ale už vůbec ne jeho vina,jak se člověk vůči zvířatům chová.:-(

Odp8: Významy slov
zvoník, 18.8.2009 22:34

Já neoponuji, ne ne ne! Pravda ta, ale ty zvířata si taky dělaj co chtěj. Občas nějakýho človíčka někam kousnou, a občas ho i zežerou, páč maj hlad. Ale na druhou stranu zase většinou ve výsledku prohrávaj. Proto jim v souboji vždycky fandím! ....Baryku trhej! Dneska nebudou granule!

Odp9: Významy slov
ivana Kozárová, 21.8.2009 10:21

já jim taky fandím. I lidožravejm tygrům. Mám ráda knížky od j. Corbetta!

Odp8: Významy slov
tlapka, 19.8.2009 1:43

No není to jeho vina ale trochu spoluvina.

Odp9: Významy slov
ivana Kozárová, 21.8.2009 10:10

Mám na konci dvorka vanu s dešťovou vodou. Každej den jsem z ní vytahovala různou topící se havěť. Blbí brouci a berušky tam padaly denně a furt to bylo stejný. Tak jsem je trpělivě lovila ven,aby tam za hodinu zase vletěli. Někerý jsem poťupkala akrylovou barvou,lítali tam ty samý!!!!! No blbouni a lovila jsem je z vody dál,až jsem přišla na nápad dát tam doprostřed kýbl naplněnej cihlama jako ostrov a je to. už se žádnej netopí... Jen lidi jsou nepoučitelný a ten ostrov,co jim byl dán.neakceptujou a tvrděj,že není.... Holt to není kýbl s cihlama....;-)

Odp10: Významy slov
zvoník, 22.8.2009 12:44

Úplně stejný jev jsem pozoroval já, když ta možnost dříve ještě byla, ale řešil jsem to lodičkami z kůry jako záchrannými čluny, které jsem nitěmi spojil se břehy, aby lodě zůstaly uprostřed. A taky to fungovalo, a pokud nebyla nit potopená ve vodě, lezli ti trosečníci po té niti jinam. Při větší váze brouka se nit s nimi potopila a brouk byl zase ve vodě, a situace se celá opakovala. Úplně jako lidi.

Odp: Významy slov
ivana Kozárová, 15.8.2009 20:29

Santiago,napadlo mě,a to opakovaně,že ve společnosti,která morálku ztratila,zbývá cosi morálního už jen u zločince,- podobně jako ve společnosti,která je celá ouchylná a abnormální,je normální jedině blázen...:-)

Odp2: Významy slov
zvoník, 15.8.2009 22:25

To se sice dobře čte, ale morálku nelze ztratit, nýbrž pouze změnit. To zaprvé. A společnost, která je ouchylná není abnormální, nýbrž k sobě sama zcela normální. Abnormální je ten, co není ouchylný, proto se musí buď přizpůsobit, nebo vypadnout a žít v ústraní veškerého společenského dění, protože všem připadá nenormální... Což je, přiznávám se, zcela můj případ. Ale abych nebyl baba, musím o sobě dát občas nějak vědět, i když některé zcela normální lidi v rámci této zcela normální společnosti zcela naseru jako možná ne zcela normální křesťan. Promiňte.

Odp3: Významy slov
tlapka, 17.8.2009 9:38

Lidstvo se kloní k tomu, aby bylo normou byla úchylka, tedy zatím zvláště Statistickou normou.

Odp3: Významy slov
., 17.8.2009 21:15

Zvoníku, uberte na sebekritice. Svícaři by Vám přestali rozumět, protože většina jich vůbec neví, co to sebekritika je, a ostatní sebekritiku používají jen občas, opatrně a jako šafránu.
Jinak dobré. A pro Vaši útěchu: možná, že těch tzv. „ ne zcela normálních lidí včetně mne “ ( v uvozovkách), je na Svíci procenticky více, než kdekoliv jinde. Takže jste asi ve správné společnosti . :-)

Odp4: Významy slov
tlapka, 18.8.2009 12:04

No jasně, na jiných debatních stránkách jsou samé sprosťárny. Ale Svícaři se stále snaží pochopit víc a víc.

Odp3: Významy slov
ivana Kozárová, 21.8.2009 10:14

jsem na tom podobně. Ale tvrdím,že morálku lze ztratit ,protože existujou lidi,pro které neplatí absolutně nic,než vlastní Ego. A to Ego nemá pravidla a neví si rady samo se sebou...Navštěvuje mozkoškraba,ničí rodiče či partnera a neustále hledá něco,co neexistuje,je žravé jako housenka,ale kuklit se nebude....

Odp4: Významy slov
zvoník, 22.8.2009 12:48

A poslání Tvé jest - zakuklit ho sama podle obrazu Tvého...

Odp5: Významy slov
ivana Kozárová, 29.8.2009 12:15

Vlákat do sítí a k tomu ještě pikliti:-)

Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
sysel, 11.8.2009 15:43

Milí svíčkaři,

díky za Vaše horlení, ale škoda, že jste nepostřehli náznak optimismu, kterým jsme se snažil prosvětlit chmurné stesky dnešních zpravodajských es.

Snaha zločinců (nemám na mysli kapsáře), kteří se vlastním rozhodnutím postavili mimo „většinovou“ společnost a její zákony, je celkem pochopitelná: po získání dostatečného majetku (a s věkem přibývající únavou) hledati cesty, jak se do většinové společnosti vrátit, aby jim dosud nakradený majetek
- nesebrala nýbrž potvrdila
- pomáhala chránit
- umožnila podnikatelsky realisovat

Celkem případný je poukaz na to, že pro mnohé lidi je důležitou součástí seberealisace moc nad druhými a je celkem jedno, je-li vedena touhou jim prospívat či škodit. Je to součást provotního hříchu, o němž se zmiňuje nejen židokřesťanská nauka. Jde o ďáblův slib: Budete jako Bůh. Není vyloučeno, že někteří lidé se vydají na cestu zločinu právě s perspektivou ekonomické moci, pokud je jim moc politická z nějakého důvodu upřena, a po získání majetku se navrátí ke své původní touze po moci politické.

Demokracie vnucená z východu či západu není zárukou, že se lidem dostane toho, po čem touží, ani že se jim nestane to, z čeho mají strach. Demokracie může obstojně fungovat pouze v situaci, kdy se dostane do rukou lidem, kteří mají velký respekt k právu a spravedlnosti, k čemuž právě demokracie, zvláště ta lidová, socialistická a rovněž liberální, nijak nevychovává, takže je jen otázkou času, kdy se sama zvrtne na takovou či onakou formu hrůzovlády.

Jistá naděje je v dloudodobější stabilitě, která by snad umožnila vychovávat průměrného člověka k průměrné úctě k zákonům a bližním. Ale stabilita je přesně to, čeho se všichni zákulisní vládcové bojí, protože, málo platné, nejvíce se dá vydělávat jen při rozkolísané hladině a rozbouřeném moři. Průměrná lidská síla je schopna vytvářet snad desetinásobek své spotřeby. Lidská touha je však shora neomezená a nejsnazší cesta k velkému majetku je právě zcizení. Popřípadě zotročení.

Ale zotročený popřípadě okradený člověk ztrácí velmi rychle motivaci k trvalé nadprodukci, takže oba tyto způsoby jsou ve skutečnosti kontraproduktivní. Bohužel jen málokdy se v politice či byznisu objeví někdo možnostmi i duchem obdařený obdobně jako kupříkladu Karel IV. či Baťa.

A to je, oč tu běží.

Odp: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 11.8.2009 19:27

To je dost dobrý vysvětlení.
Fakt. Smekám rádiovku. A teď, když se nad tím zamyslím, a dám to do všech souvislostí, které tady byly probrány, tedy i s těmi souvislostmi o vrozených vlastnostech zvířat, tak jak je možné, že živočich člověk se dopracoval do stavu takového šíleného POKRYTCE, že jedná tak, jaks sem teď napsal, Sysle? I když to bude zavádějící, je to možná tím, že se člověk odklonil od toho, kdo způsobil jeho existenci. A když už člověk poté jednou existoval, tak je to dál tím, že onoho Tvůrce člověk odmítá poslouchat, skrze Toho, kdo nás svým narozením přišel učit a většina na Něj víte co? A přesto to všechno stále žije. A někteří lidé Ho stejně dál odsuzují a hanobí z důvodů, že neexistuje. A ti, co navenek předstírají, že jsou zbožně s ním, a pak jdou proti němu svými činy, to jsou přesně ti pokrytci, o kterých je také psáno ve Vašem článku, a na které má právě možná velmi citlivě nastaveny receptory Alfons, že všechno šmahem, co zavání údajným svíčkařením a tmářstvím, odsuzuje.
Fakt, celý dost dobrý!...
A co se týče detailu o svíčkách a svíčkaření, tak otevřený oheň i ve formě svíček z bezpečnostních důvodů mi vůbec nesmí do zvonice!

Odp2: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 12.8.2009 11:34

Pravda, Zvoníku. Pán Bůh poradí zvířeti a ono ví co má dělat logicky bez velkého přemýšlení v souladu s účelem, příklad Ptactvo nebeské.
Četla jsem, že člověk se svou „duší“ zase nemá místo v mozku pro jiné schopnosti, třeba má skoro žádný čich, který se změnil v šalebný „cit“. Je oslabená přesnost motoriky a orientace v prostoru a čase. Toto mu Pán Bůh sebral a dal mu fantazii a nakonec jej skoro opustil, když se ukázalo, že člověk nemá Nikdy dost a je schopen spolčit se s Hadem (ďáblem) aby byl jako Bůh.. místo toho odsouzen k bloudění a omylům. Nunto zazvonit na poplach.

Odp2: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 12.8.2009 17:10

To já chodila s hořící svíčkou ve stohu. Měli jsme tam takovej zkušební tunel.....

Odp3: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 13.8.2009 1:42

Lézt stohem s hořící svíčkou je možná zdánlivě statečné pro osobu nesoucí svíčku, ale riskuješ tím maximálně jen ten stoh a připálenou zadnici. Oheň a následně požár pro zvony je jejich konec a velmi se to dotkne mnoha lidí. Viz Železný Brod...

Odp4: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 14.8.2009 18:00

To bylo v dětství,teď už bych nelezla;-)

Odp4: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 14.8.2009 18:01

To bylo jen z blbosti a nezkušenosti zamlada...

Odp: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 12.8.2009 11:27

Toto je moc dobrý článek, demokracie vznikne a pak degeneruje do totálu a to se cyklicky opakuje, a potřebná „delší stabilita s výchovou“ a uvedené konkrétní případy jsou shodou šťastných náhod, případně by mohly popostrčit děj k lepšímu... může se to stát?

Odp2: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 12.8.2009 13:06

Taktéž víra a církve. Nejdříve vzniknou, pak je bezvěrectví a zaniknou a tak pořád dokola. ;-)

Odp3: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 12.8.2009 14:33

Hmm.
No..., to je zajímavé, Alfonsi. Vznikne..., možná lidmi zdegeneruje..., zanikne... a znovu se obnoví tím, že se vrátí tam, kde to začalo. To je velmi zajímavé... Ale to už nějak naznačil Ten, co to nastartoval, ne? A když úplně vypustíš ten dlouhý čas, co je k tomu celému potřeba, tak nejcenějším cílem je: z toho šíleného mlýnku dostat příležitost konečně vystoupit...
A to všechno říkají staré zvony, protože to celé od svého vzniku pamatují u mnoha lidí a každého doprovázejí od narození až po smrt.

Odp4: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 12.8.2009 16:03

Naši prapředci nebyli žádní blbci a věděli, že bez víry v Boha se lidstvo neobejde. Dnešní „moderní“ člověk do církví kope na potkání. Že si kope hrob neví. MOMENTÁLNĚ JSME NA SESTUPNÉ VLNĚ OD VÍRY K NEVÍŘE. ;-)

Odp4: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 12.8.2009 18:43

Jak již učí staří Marxisté- vývoj pokračuje ve spirále a prý to nijak nejde. Marxisté to ale přebrali od jiného filozofa, kterého si nemohu vzpomenout. Nebyl to ten co vylil ditě s vaničkou? Zajímavá příhoda.

Odp5: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 12.8.2009 18:50

Možná to byl Georg Wilheln Friedrich Hegel.

Odp6: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 13.8.2009 1:47

cit.: ,,Myšlenkový odkaz Hegela vstřebal, teď ho čeká vanička a přebal..."

Odp7: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 16.8.2009 10:04

Jenže od to dítě vylil do kanálu se špinavou vodou z vaničky.

Odp8: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 16.8.2009 14:53

Kdo? Synek Hegela? Nebo snad nějaký žák?

Odp9: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 17.8.2009 9:40

NO Hegel, napsal to Lenin nebo Engels, já to ještě najdu bylo to v materiálech Večerní Univerzity Marximu Leninismu, krátce VUML, vysoké učení k udržení koryta.

Odp: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 12.8.2009 17:17

Obávám se,sysle,že je to horší,než si myslíš.
Ono pověstné Budete jako Bůh se už ujalo.... Hašek je Bůh...atd atd... ale to není to nejhorší.
Být jako Bůh znamená pro opravdového zlosyna mít v moci Ž I V O T svého bližního. Tuším,že jen o peníze tady zdaleka nejde....
Vzpomeń na postupnou gradaci v pokoušení krista ďáblem v poušti.... Peníze jsou pro satanáše odedávna jen pouhým prostředkem k manipulaci životama lidí...
Šel na to přece přes podpis vlastní krví,což je jedině a vědecky správně podepsanej doklad - vlastní identitou... Na peníze satanáš kašlal,šlo mu o životy lidí. A bohužel ani dneska to lidi nerozeznávají,že jejich život má daleko větší cenu než to,čemu ho obětujou... To celé hamounění lidí je jen důkaz toho,že nic nepochopili a že si nedovedou vážit života svého ani cizího... A Satanáš se chechtá,za co všechno se dobrovolně vyměńujeme a na konci....

Odp2: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 13.8.2009 1:16

A náhle se zde jako zčistajasna objeví příspěvek Alfonse a bude tam závěr, že je to všechno vůle Boží.

Odp3: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 13.8.2009 7:04

Zvoník se stále nemůže smířit s tím že všechno je vůle Boží. Zatím používá nějaký osobní filtr, kterým rozlišuje co je a co není Boží vůle. To co se na Svíci píše je vůle Boží nebo ne? A co? Zvoníku hoď to do stroje.

Odp4: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivan, 13.8.2009 7:42

Nejednota věřících a mnohé výklady pravd jsou základem mojí nevíry. Asi nebude možné jít po mnoha cestách najednou i kdyby si to Bůh přáL.

Odp5: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 15.8.2009 20:32

jo. Pravda musí být jen jedna. Ale co je Pravda,na to se ptal už Pilátus Pontský....
Protože lidi maj chyby,tak všecko zpatlají dohromady.
Pánbu si to nějak přebere.

Odp6: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 15.8.2009 21:04

Pravda je to co se v životě, v přírodě a ve společnosti osvědčí. To co je stabilní. Podle toho je udělané Desatero.

Odp6: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 16.8.2009 10:07

Pravda je jen jedna a ta je neznámá.

Odp7: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 18.8.2009 14:05

Proto smyslem života je ji hledat:-)

Odp8: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 18.8.2009 14:50

To si myslím taky, alespoň takové hledání dlouho vydrží !

Odp4: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 13.8.2009 10:45

No Alfonsi, Ty příliš přeceňuješ nebo taky možná nedoceňuješ Všemohnucího. Ivan to napsal (teda relativně) dobře s těma cestama. A co já jako na to? To je stejné jako bych se já Tebe teď zeptal, jestli jseš skálopevně přesvědčen o tom, že Bůh ví o stroji, do kterého já mám vhodit svou odpověď. Když odpovíš - ano, ví - tak hned vmeteš: ,,a vidíš zvoníku, že to je vůle Boží, protože to tak nechá a nevmete nám sem nějaký vir". Když odpovíš - ne, neví, jak by mohl vědět, páč si ještě asi neopatřil ten stroj - tak sám sebe a i ostatní vyvyšuješ nad Boha, že všichni jsou lepší, protože zatím co On si pobývá všude tam mezi svými věřícími, kde zrovna pobývá, tak my se mu nevěnujem a blbneme s tím strojem. Alfonsi, ...ty jseš úspěšný akrobat požehnaný Pánem Bohem.

Odp5: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 15.8.2009 21:07

COKOLI CO SE STALO, STANE A CO SE DĚJE JE VULE BOŽÍ !!!
TO JE TUTOVKA!!!

Odp6: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 16.8.2009 10:09

jasně. Buď je VŠE vůle boží nebo NENÍ. Já to nevím ale vy byste to měli rozhodnout, teda Zvoník a Alfy.

Odp7: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 16.8.2009 14:29

Všechno je vůle Boží.;-)

Odp8: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 17.8.2009 9:41

Takže nejsem za své jednání zodpovědná. Probíhá jako vůle Boží. Potěšilo mě to, Alfie !

Odp9: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivan, 17.8.2009 11:33

Radostné sdělení, už jsem se klepal, že to budu mít na hrbu sám.

Odp10: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 18.8.2009 14:51

Tak to jsme se šťastně shodli, nebudeme se dále trápit necháme to u Boha, on to vyřeší za nás.

Odp5: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 16.8.2009 10:10

A včera 15.8. byl v TV náramný veliký zvon, zapomněla jsem kde to bylo, ale byl nádherný.

Odp6: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 16.8.2009 14:31

V Janoušově.:-) Tam co zvoní Zvoník.;-)

Odp7: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 16.8.2009 15:21

A Alfonsi, jseš ouplně vedle. Žádnej Jánošov ani Janouškov. Teď zrovna se vometám na Karlštejně a za 10 min. budu zvonit sv. Kateřinou! Toť královský zvon! A zároveň se budu v duchu za Tebe modlit. ....Má to cenu?

Odp8: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 16.8.2009 15:51

Cenu to má! Děkuji. Budu se ti revanšovat motlitbou na zahrádce. Jdu pro cuketu.
Hledám na interrnetu Karlštejn a jeho zvony. Není tam videokamera?

Odp9: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
., 16.8.2009 16:51

Alfonsi, jestli jste ještě nebyl na Karlštejně, tak se tam určitě někdy vypravte. Starodávný královský hrad, krásně zrekonstruovaný, s vybranými uměleckými výstavami o letních prázdninách. Byl tam natočen slavný filmový muzikál „Noc na Karlštejně“ ( W.Matuška, K.Höger, Jana Brejchová, Budínová, Kolářová, Hanzlík aj.) Také se tam v létě tato slavná divadelní hra hrávala přímo v plenéru, přímo na hradě, s hořícími pochodněni a létajícími netopýry mezi herci :-) . Dokonce tam představitelka královny přijela z podhradí na živém koni.

Krásné okolí, pod hradem třpytící se hladina řeky Berounky, chráněná flora i fauna.

Odp10: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 19.8.2009 22:20

Souřadnice GPS!!!

Odp9: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 16.8.2009 17:19

Jestli máš božské schopnosti, tak tam kamera je a Ty si ji najdeš a připojíš se. Je neviditelná. Ale už je dozvoněno... Je i po mši sv. Zvonit šlo to dobře!

Odp8: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 17.8.2009 9:43

ZA MĚ TAKY SE POMODLI DNES TO POTŘEBUJI !!

Odp6: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 16.8.2009 15:13

Su rodilý Pražák, ale hadám, že to bylo u sv. Mořice v Holomóci. Tož dali ho na motór, mezci... Na telku moc nezírám.

Odp7: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 16.8.2009 15:52

To nemohli kulturisti vynést v poklusu po schodech?;-)

Odp8: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
tlapka, 17.8.2009 9:44

V Olomouci ne, to bych si pamatovala, tam jsem se narodila.

Odp7: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
., 16.8.2009 16:40

Zvoníku (pokud si pamatuji), tak to byl doplňovaný čtvrtý zvon na kostel sv. Michala skutečně v Olomouci. Ten zvon byl vyroben za peníze z finanční sbírky a jeho zvláštností prý je, že jsou na něm uvedena všechna jména dárců z té finanční sbírky. Květinami ověnčený Zvon na zemi posvětil pan farář a pak Zvon vytahovali na lanech na věž velkým jeřábem. Pak ho odborní řemeslníci připevnili ve věži k tomu jeho kyvnému systému (promiň, nevím, jak se tomu odborně říká.) Nepamatuji si, že by dali zvon „na motor“, snad ne é. :-) Prý tam bylo hodně lidí, kteří se na tu událost přišli podívat.

Však se budeme těšit, že nás o této události budeš třeba ještě lépe a odborněji informovat.

Odp8: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 16.8.2009 17:31

O té události toho moc nevím, protože jsem to slyšel přes šesté ucho a sedmá ústa. Ale pokud ho tam dávala paní Tomášková Dytrychová, tak pohon dělal pan Bouchal (její mechanik) a není to klasické kolo a řetěz, nýbrž tzv. lineární pohon pomocí magnetických cívek. V případě nutnosti to lze zvonit ručně, neboť nespuštěný motor není mechanickou brzdou. - Kompromis.

Odp9: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
., 16.8.2009 23:07

Díky Zvoníku za vysvětlení. Alespoň že je ten kompromis.
I když: Vlna odporu lidu se kdysi zvedla proti novému tiskařskému stroji, proti první parní lokomotivě, proti traktoru. Lidé si na pokrok těžko a pomalu zvykají, a pokrok se teprve postupně může stát lidský, estetický a citlivý k přírodě a k lidem.
Snad i zvony budou jednou tak dobře řízeny počítačem, že se bude podle jejich hlasu zdát, že je zvoní opravdový živý člověk. Říká se tomu snad „kalibrace“, když se do paměti elektronického zařízení zadá skutečnost z mnoha opakování, a přístroj si to jaksi zprůměruje, a později další zadání podle toho vyhodnocuje a může dokonce vytvářet nové předpoklady, něco jako velmi pravděpodobnou nastávající skutečnost. Ale ta možnost, aby vždy mohl na zvon zvonit živý člověk, by měla zůstat zachována. Už i proto, aby toto umění nebylo zapomenuto, nebo aby bylo možné zvonit v případě výpadku elektrického proudu nebo poruchy automatu.

Odp10: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 17.8.2009 7:34

Obsluhu zvonu nelze srovnávat s modernizací technologie ve výrobě a v dopravě, nebo v čemkoli. To není předmět práce, kterou musí člověk vykonávat, aby bylo na ,,něco„ , tudíž aby si byl při tom nucen usnadňovat práci. To je z hlediska obsluhy docela výchovná věc po všech stránkách výchovy člověka, která nepřináší hmotu požitku, nýbrž ducha, který s výrazem pobožnost nemá nic společného. Kdo na to nepřišel kolik spojení všeho v tom je, ten jasně nepochopí. A materialista je naprosto vykolejen a bývá to docela legrační: Otočí se jde pryč, a ještě pohrdavě koukne a odejde nadobro. Tak na jaký pokrok si maj lidi zvykat?
Tečkočárko, uvedu malý příklad: Shodou okolností teď v neděli na ten Karlštejn dorazili zvoníci..., no řekněme zvoníci odjinud, co maj na svým kostele hodně velký zvony - řádově několika tun. A že jsou ti zvoníci na svoje zvony a i na sebe velmi pyšní! Samozřejmě je zajímala poměrně malá Kateřina, protože je královská a spravedlivá. A zvoník, vždycky když někam přijde, má vnitřní přání se seznámit se zvonem tím způsobem, že převezme provaz, dosud jemu neznámého zvonu za chodu, a zvoní. A poněvadž už dopředu zmínění zvoníci věděli, co Kateřina umí, a že každému nově příchozímu zvoníkovi dá lekci tím, že začne okamžitě blbnout a dělat si co chce, a nový adept je nejvíc vystresován z toho, že mu to vlastně nejde ji uhlídat, a tudíž vlastně neumí zvonit, tak se k ní odvážil jenom jeden z těch zvoníků. K jaké odpovědi to celé napovídá? K tomu, aby ostatní většina v sobě skryla téměř stoprocentní možné ztrapnění a neochota učit se, když si o sobě mohou myslet, že jsou mistři světa. A je to správné z hlediska ruční obsluhy zvonu, na kterou jsou oni pyšní? Tam je to ve výsledku zvuku asi jedno Převezme to někdo jiný, ale duchovně ti ,,ostatní“ poškozují sami sebe. Já si ovšem nejvíc cením právě toho jednoho, co se odvážil, možná v očích jeho spoluzvoníků se ztrapnil, ale má snahu na sobě pracovat. A to je neocenitelné. Ti ostatní by spíše uvažovali právě o té motorové technice, která právě v tomto starém učenlivém stavu vyvážení celého zvonu sv. Kateřiny by nebyla schopna tím zvonem zvonit. Mechanici by museli změnit kinetickou energii pohyblivých částí zvonu. Tím silnější úder srdce do zvonu, tím větší opotřebení úderových ploch a tím rapidní zkrácení života staré poctivé ,,učitelky". O památce po otci vlasti ani nemluvě.
A tak je to s každým starým zvonem a i s lidmi na všech místech. Čili vůbec neuvažuj o kalibraci, neboť mozek lidský také zatím nelze kalibrovat a každý takový pokus je projev totality. To snad nemusím připomínat.

Odp11: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
Alfons, 19.8.2009 22:21

Zvon je hudební nástroj!!

Odp12: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
., 22.8.2009 15:32

Ano Alfonsi, správně díš: zvon je hudební nástroj, a jako k takovému se musíme i chovat, což říkám naprosto vážně, protože ke zvonům a jejich hlasu mám úctu a obdiv, přestože zacházení s nimi nerozumím.

Odp11: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
., 22.8.2009 15:59

Zvoníku, já nejsem propagátorem elektronizace obsluhy zvonů; vím, že představa automatizace obsluhy zvonů je pro Tebe spojena se stresující představou necitelnosti až „barbarství“ příznivců a původců té automatické obsluhy. A já Tvému stanovisku rozumím. Mám také určité hudební vzdělání a hlavně nějsem osobou necitelnou ani k lidem, ani k historii, ani k okolnímu světu.

Jenom ze zkušenosti vím, že ta elektronická zařízení se stále zdokonalují, a domnívám se, že i zvonění by bylo naprogramovatelné třeba v deseti nebo třiceti různých programech a variantách, přesně podle příležitosti, ke které by bylo určené, a že by bylo před zvoněním možné ten určitý program vybrat, jako je to možné v TV nebo na PC.

Samozřejmě že si uvědomuji, že zvonění je umění, že to není bezduše opakovaná rutina, a není snadné se toto umění naučit. Napadá mne přirovnání k originálnímu obrazu, který malíř nemaluje podruhé stejný, a znalec proto pozná kopii od originálu. Nebo pravý podpis se pozná od podvrhu tím, že je pokaždé trochu jiný.

Ale většina lidí laiků to nepozná. Tak může zvonit automat v době, kdy je živý zvoník nemocný, nebo raději na dovolené třeba v Piešťanech na Slovensku. :-)
Ještě malá poznámka: I já se nyní učím jedno dávno zapomenuté „umění“ i když nevím, zda bude mít praktické použití. Přesto mne těší drobné pokroky v něm. :-)

Odp11: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 2.9.2009 20:51

podle toho,co jsem se tady o zvonech dozvěděla,soudím,že zvon je živej organismus.

Odp12: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 3.9.2009 11:04

No Ivano,
tuto sudbu nechme na každém osobně, protože jde právě o to, jestli tomu dotyčný věří. Je nežádoucí ho k tomu přesvědčovat. Z tohoto Tvého názoru by si měli vzít příklad především páni faráři!
Protože tu je jedna věc: Ten, kdo obětoval své prostředky pro vznik zvonu, to rozhodně nedělal pro sebe samého, protože natuty věděl, že zvon ho zde na zemi přežije, čili mohlo by mu být defacto jedno, co s ním bude po jeho smrti, a přesto to udělal. (Investice např. do nového auta je třeba mnohem sobečtější). A rozhodně to neudělal proto, aby zvon někdo další zničil motorem nebo zneužil ke zglajchšaltování nadměrným a nesmyslným používáním, které lidi neoslovuje. A nic na tom nemění, že na zvonu jsou mnohdy zprávy, které dnešní lidé neumějí a ani nechtějí číst, protože se od těch dob změnilo písmo a mentalita lidí. A to právě úzce souvisí s tou určitou vzdělaností nové generace, to chtít umět přečíst, přečíst a vyvodit závěry, které sledoval dávný tvůrce. A že hlas celého zvonového souboru na věži není náhodný svědčí o tom, že museli tenkrát znát dopředu celý akustický obraz souboru a umět ho plánovitě sestavit pomocí velmi přesné geometrie a matematiky bez počítačů, a muselo se to povést i s litím kovu napoprvé bez teplotních čidel, protože se v umu zvonařského řemesla hrálo o opravdu velké investice při vlastní práci, aby se soubor tónově podařil bez vad v odlitku! Byla v tom určitě jistá neuvěřitelná ,,božskost". Dnes si takovou činnost vůbec neumíme představit, kdy k doladění některých nově odlitých se běžně požívá broušení, protože zvonaři dnešní doby neznají um zvonařů dávných přes všechny technické vymoženosti. Nebrousit nově odlitý zvon s perfektním plánovaným hlasem je řemeslná hrdost a čest mistra. A tu získá jen dalším množstvím odlitých zvonů. A k tomu spěje u nás rodina Dytrychových z Brodku u Přerova, kde zvony dnes vyrábějí ženy, poněvadž to převzaly po J. Dytrychovi. Poslední jeho dílo je dvoutunový zvon Petr z roku 1966 v Plaňanech u Kolína, který ho stál v této jeho době doslova život. - Udělat repliku starého zvonu s původní výzdobou a hlasem, což byl nadlidský úkol, zvláště když původní zvon shořel. Tak takovou nezvládnutelnou podmínku dostal od tehdejšího komunistického režimu pan Dytrych, aby někdo zvon nezopakoval. Při neúspěchu ho totiž čekal kriminál, že zneužil strategický materiál a použil historické střepy rozbitého zvonu. Dost smutná a zároveň úspěšná historie, protože se dílo podařilo! Ženy zvonařskou filmu tenkrát po smrti zvonaře nezavřely. Dytrych dříve původně lil hliníkové bloky leteckých motorů a jeho dcera a vnučky dnes zvony. Není to nádherné? Ono to také něco znamená...

Odp13: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 3.9.2009 16:17

To jsou úžasné informace,co dodávají sílu do života a radost. Vždycky,když to čtu,nejdřív mě zamrazí a pak si o tom na dvorku přemejšlím,někdy to převyprávím svýmu kamarádovi s netopejříma ušima,co nevidí,ale slyší. Tak si to zopakuju abych toho co nejmíň zapomněla... U nás je na hřbitově jedna kaple,rodinná hrobka skláře Müllera,je to kaple čtrnácti sv. pomocníků a v kryptě je pochovaná celá rodina. Zbytky staré sklářské slávy lze vystopovat na dně a na březích malé říčky Volyňky. Tam do té kaple jsem nashromáždila všechno,co jsem za několik let nasbírala. Hromady skleněných střepů a vodou obroušených valounů a mezi tím světýlka,ty nejhezčí kousky uranového skla do nádob s vodou a do nádržky na svěcenou vodu. Najednou bylo v té kapli útulno... Zvon tam není,není tam vlastně celý rok nic. Vždy při příležitosti Dnu památek v rámci UNESCO se kaple na pár dnů zpřístupní. Letos si tam přimyslím zvon...

Odp14: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 3.9.2009 23:25

Jenom na doplnění:
Před časem - asi rok a půl - vyšla malá knížka od Pavly Jungmannové (mimo jiné je to též ženský zvoník - osobně znám!) ,,Zvonařova pomsta" . Obsahuje řadu docela pěkných pověstí o zvonech.

Odp15: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 4.9.2009 13:53

dík,dohledám!

Odp16: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
slayd, 9.9.2009 15:24

Kdo hledá - ten najde. P.S.

Odp17: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 10.9.2009 9:01

Kdo tluče,dostane taky...:-)

Odp18: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
zvoník, 10.9.2009 12:16

A kdo netluče, tomu neotevřou, páč nemaj zvonek.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Milí svíčkaři, díky za Vaše horlení...
ivana Kozárová, 10.9.2009 14:20

Myslím,že byste dobře poznal,kdo jakej je podle toho,jak zvoní...

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru