Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

5.11.2005 13:32

Proč jsou všechny pohádky zasazeny do tak dávné doby?

Představte si pohádku. Chaloupka, lesy, království, princezna, kočár s koňmi, meče... Co z toho dneska existuje? Možná tak jen zbytek těch lesů. Nejsou tam vůbec auta, ani kola, paneláky, natož počítače, mobily... Lze udělat moderní pohádku? Takovou, která by nebyla zasazena někam do 18. století ale do současnosti? Proč jsou vůbec všechny pohádky tak „staré“? A jaké budou pohádky za 200 let?

Pohádka s mobilem by nebyla taková...

Možná máte pocit, že zasazením pohádky do současné doby by ztratila své kouzlo. Jenže ono „kouzlo“ je dost relativní a malé dítě, které žádnou dobu bez mobilů nebo počítačů nezná, nemá žádné vzpomínky a nemá ani o tom představu. Zkrátka to kouzlo doby vytváří až konkrétní pohádka, doba samotná ještě nic neznamená.

To, že nám připadá ta doba tak „pohádková“ je tím, že takřka všechny pohádky se v ní udávají. Na to jsme si jako malí všichni zvykli a těžko se v takové věci převyká. A je logické, že ten „těžký svět“ dneška připadá kouzelný málokomu (tato představa ovšem platila snad ve všechny obdobích lidstva.)

A šlo by to?

Také by spousta pohádek ztratila smysl. Aktéři by se dohodli přes mobily, zbytek by našli na internetu. Nikdo by se už neztrácel v lese a lesní plody by se zásadně nakupovaly v hypermarketu...

To sice ano, v mnohém je náš svět přeci jen jednodušší. Jenže vzniká spousta dalších věcí, o které může jít. Je celkem těžké si to představit, ale takové pohádky opravdu existují. Jenže jsou - takové zvláštní. Prostě netypické, známe je jinak.

Co se bude vyprávět za 200 let?

Co myslíte, zamrznou pohádky už navždy někde v 18. století nebo se budou vyvíjet? A jak rychle? Vzhledem k tomu, že se současný svět vyvíjí čím dál rychleji, měli by si pohádkáři pospíšit...

A o čem se bude psát za 200 let? O prastarém světě domácích počítačů a o nedostupnosti signálu na mobilu? O tom „kouzelném“ světě, kdy ještě někteří lidé žijí lidé bez mobilu? A bude království už „pravěk“? Myslíte že ano?

Četli (byste) svým dětem spíše moderní nebo klasické pohádky?

Jsou pohádky z dnešní doby
ADC*Assassin, 5.11.2005 15:56

Svým způsobem máš pravdu, ale na druhou stranu ne. Co takové sci-fi to jsou taky dalo by se říct pohádky. A hodně sci-fi příběhů jsou ze součásnosti nebo z budoucnosti a některé jsou třeba z jiné dimenze. Možná se mýlím, a sci-fi se třeba do této kategorie nedá dát, a spíš bych řekl, že mám pravdu, ale posuď sám.

Odp: Jsou pohádky z dnešní doby
Aleš Janda, 5.11.2005 16:29

Sci-fi jsou taky jen takové pohádky, to je fakt. A ty jsou v podstatě hodně inovativní. Jenže jsem měl na mysli pohádky pro (malé) děti. A já bych tedy sci-fi dítěti na dobrou noc nečetl ;-)

Odp2: Jsou pohádky z dnešní doby
Deever, 6.11.2005 10:44

Však třeba Harry Potter je také „pohádka“ pro děti a čtou ji všichni. Klasické pohádky upadají a nastupují podobné komerční vlny. Takže za 200 let se budou číst pohádky typu HP.

Odp: Jsou pohádky z dnešní doby
Abatar, 20.9.2010 14:24

Bylo – nebylo, svým dětem jsem četl pohádky hodně a bylo jich mnoho. Zvláštní bylo, že některé pohádky chtěli opakovat stále dokola až jsem z toho trochu šílel, ale jiné je nebavily ani do půlky. Každé dítě zaujme něco jiného a že se to líbí nebo nelíbí dospělým je jedno. Záleží na těch dětech a kolikrát ani nevíme, co je v té či oné pohádce zaujalo.
Co ale vím to je to, že když jsem začal pohádku ze současnosti typu – a tak děti uklízely a když šly ven tak se rozhlédli do ulice …. , tak je to nebavilo nikdy.
Děti prostě mají rády prince a princezny, krále a čaroděje … Jasně, že číst stále dokola pár pohádek časem omrzí nejen Vás ale i děti.
Pohádky je třeba dětem správně vybrat i podat. Také si vybíráte na co budete koukat v TV. To je normální.
A vybrat se dá třeba skvěle na http://www.abatar.cz . Tam je víc jak 1500 pohádek pro malé i velké. A třeba zaujmou některé (co neznáte) i Vás  .
Pohádky jsou pro dětí tím, čím pro nás starší pomalu jakýkoli příběh. Jenže číst dětem něco ze současnosti o právnících, nevěře, a dalších složitostech …. Děti to prostě nepochopí. To že ale Honza musel do světa, aby se něco naučil nebo dokonce našel štěstí je jasné poselství.
Ale uznávám …. Dospělým už trochu oposlouchané …. Ale je to tak ..
A to co se teď prodává dětem v hračkárně a co se jim pouští v TV se mi ani nechce komentovat.

Pohádky
best.man, 6.11.2005 13:12

Pohádky podle mého všeobecně upadají, není o ně takový zájem, navíc v dnešním komerčním světě pro ně není místo (mají menší sledovanost) . Děti se raději dívají na akční filmy, v hračkářství lehce seženeme věrné napodobeniny zbraní.. Přesto nové pohádky vznikají, spíš však kreslené (Doba Ledová, Hledá se Nemo, Shrek, Úžasňákovi)..

Odp: Pohádky
ADC*Assassin, 6.11.2005 13:47

Ale podle mě tohle není úpadek jen druh rozvoje. To je právě ten rozvoj už v dnešní době téměř nikoho nebaví pořád číst ty samé pohádky tak proč tedá vážně nečíst například toho Harry(ho) Potter(a)? Jak už řekl výše deever. A to že se děti dívají spíše na akční filmy to je asi tím, že v televizi nic jiného není a nebo tam jsou právě ty ¨skvělé¨pohádky typu šípková růženka atd. které už všichni viděli milionkrát. Je to prostě o tom, že staré pohádky jsou už nudné.

Odp2: Pohádky
Raven, 7.11.2005 8:53

Assasine, nemel bys mluvit sam za sebe??? Ja treba nemel rad pohadky z uplne jineho duvodu: skonci dobre. Pohadky se detem ctou, kdyz jsou male, a myslim si, ze zalezi na rodicich, jak je podaji. jinak nemam nic proti pohadkam z dnesni doby, ale dobu ledovou bych svemu diteti dvakrat nepoustel. je takova povrchni.

Odp3: Pohádky
Irenka, 7.11.2005 13:43

když se nad tím zamyslíte, tak je to logický postup, že se staré pohádky čtou méně. Když vezmete oblast mimo pohádek, tak kdo dneska čte Psohlavce? Babičku? F. L. Věka? Robinsonku? dneska se čtou Stopy hrůzy, Lanczová, prostě autoři z dnešní doby a ty staří nám přijdou nudní. Takže je přirozené, že podobný vývoj je i u pohádek, i když já osobně se musim přiznat, že se mi moderní pohádky, takové ty co jsou uvedeny jako pohádky moc nelíbí, nechápu je, nemyslím tím Harryho Pottera, Hledá se Nemo a podobně, protože to jsou spíše filmy pro děti

Odp4: Pohádky
Aleš Janda, 7.11.2005 17:12

Psohlavce? Babičku? F. L. Věka? Robinsonku? dneska se čtou Stopy hrůzy, Lanczová, prostě autoři z dnešní doby a ty staří nám přijdou nudní. Takže je přirozené, že podobný vývoj je i u pohádek

Právě se mi zdá, že ty pohádky někde lehce zamrzly. Anebo jsou tak kvalitní, že se prostě můžou dál číst?

Ono možná je to tím, že od pohádek člověk očekává něco zvláštního, takže je vlastně jedno, že ten svět v nich neexistuje - a možná i tím líp.

Jenže od klasické prózy chci zase něco co znám a s čím se můžu ztotožnit. A to u knih typu Babička nebo Psohlavci už prostě nelze.

Odp4: Pohádky
Raven, 8.11.2005 8:44

Promiň, ale já přečetl F.L.Věka, Babičku i Psohlavce a Temno k tomu navíc a vše se mi líbilo. (Mimochodem, jirásek je předchůdce dnešních seriálů...) Stopy hrůzy neznám a Lanczovou také ne.

Odp5: Pohádky
Irenka, 9.11.2005 14:42

ty neznáš Stopy hrůzy a Lenku Lanczovou??? ještě před šesti lety, když jsem byla na základce to byla nejčtenější literatura, samozřejmě že se i starší romány mohou líbit, ale zkus udělat anketu mezi lidmi od 11-20 let a přijdeš na to, že někteří ani nevědí, kdo psahlavce napsal

Odp2: Pohádky
Aleš Janda, 7.11.2005 17:06

v dnešní době téměř nikoho nebaví pořád číst ty samé pohádky ... nebo tam jsou právě ty „skvělé“ pohádky typu šípková růženka atd. které už všichni viděli milionkrát. Je to prostě o tom, že staré pohádky jsou už nudné.

Jak „ty samé“? Pro dítě je i starý a trapný vtip nový.
Samozřejmě, číst něco dokola je otrava, ale když to neznáš, tak je/mělo by být celkem jedno, jak je to staré.

Odp: Pohádky
Aleš Janda, 7.11.2005 17:01

Doba Ledová, Hledá se Nemo, Shrek, Úžasňákovi

Tyhle filmy nejsou ani tak pohádkami, jako spíš filmy pro dospělé. Např. Shrek vyžaduje znalost x dalších souvislostí (jinak to nepochopíš), Úžasňákovi jsou zase celkem „normální“ akční film...
Hledá se Nemo a Doba Ledovou bych už přirovnal k pohádkám, ale typu „Byl jednou jeden král“ - tedy jednoduchý příběh, ale se zápletkami, které člověk pochopí v pozdějším věku.

Moderní pohádka je protimluv
pixy, 15.11.2005 23:58

Pohádky „zamrzlé v 18. století“? Nu toto... Pohádka ukotvená do 18. století působí téměř stejně moderně jako „pohádka“ ze současnosti. Všechny klasické pohádky (většina těch, co známe jako klasiku, má původ v 18.-19. století) je naopak ukotvena do jakéhosi idealizovaného středověku (hrady, princové a princezny, králové a rytíři), který člověku z 19. století byl přibližně stejně vzdálen jako nám. Jinými slovy - už v době vzniku byly ty pohádky archaické.

Kdoví, jaké pohádky povídali dětem v tom středověku - ale myslím, že to byly opět příběhy zasazené do nějaké pro ně idealizované historie: pohanské, antické atd.

Pohádky ze současnosti nejsou pohádkami a nefungují hlavně proto, že tam chybí právě to odtržení od reality, mimočasovost a možnost práce s nadpřirozenem. Ukotvěte pohádku do reality a dáte tím dítěti možnost přímé konfrotace ověřitelné reality s vaším příběhem. Spláčete nad výdělkem. Proč myslíte, že jsou ty pohádky „v daleké předaleké zemi, v dávných dobách, za sedmero kopci a sedmero řekami, bylo-nebylo za časů krále Klacka, za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, v jedné předaleké galaxii a dost možná ještě dál“? Schválně...

Starý - nebo nereálný svět?
Hamstet, 28.2.2006 15:31

Pohádky jsou pohádkami mj. i proto, že se odehrávají v nereálném světě, zpravidla modelově zjednodušeném, a jednají v nic nereálné postavy, zpravidla archetypální. Ty kulisy a „doba“ nejsou tak důležité. S králi, princeznami a draky se prostě dobře „pracuje“, protože jsou to osvědčené a dobře čitelné ikony.
Když jsme měli menší dítě, vymysleli jsme si spousty pohádek. Z vlastní zkušenosti tedy víme, že pohádky v současných kulisách se píšou podstatně hůř - chybí možnost zjednodušení. Dobrá autor to samozřejmě dokáže - např. Čapek má v pohádkách řidiče, pošťáka... Postavíte-li něka draka, nemusíte dál nic vysvětlovat a to i v případě, že známy symbol nějak obrátíte (hodný drak a zlá princezna;-)), pořád je to srozumitelné.
A že by obliba pohádek upadala? Děti (tak do 10 let, pak už to není ten pravý pohádkový věk) čtou nebo sledují, co jim dáme. Když je krmíme komercí, je to náš problém.
Část našich pohádek jsme uveřejnili na webu (http://www.hamstet.info nebo http://www.slunecnice.cz/product/Pohadky/). Už si je stáhlo přes 20000 lidí. Lecjaká komerčně míněná slátanina v takovém nákladu nevyjde!
(P.S. Už je to té diskuse nějaký čas, já vím, ale narazil jsem na ni až teď a nedá mi to.)

Hele ,chlapci...
Anežka, 18.5.2007 8:40

Pohádky jsou super!!tak co tu řešíte??:-);-)

pohádky jsou good a ten kdo je nemá rád...
terka, 6.6.2007 18:19

pohádky jsou good a ten kdo je nemá rád tak je jouda

:-):-):-);-)
terka, 6.6.2007 18:19
Vítězství dobra...
romantik, 6.6.2007 22:35

... a naděje a víra ve šťastnou budoucnost, to jsou hlavní myšlenky, které má pohádka sdělit posluchačům i vyprávěči. Pohádka má potěšit reálným světem utýranou duši dítěte i dospělého. Klasická pohádka je takovým tišícím lékem, který má dětem prodloužit šťastné dětství a dospělým dát zapomenout na krutou realitu. Proto jsou pohádky usazeny do dávné minulosti, kdy staří vyprávěči byli dětmi a sami si žili sv顚ťasné dětství.

Odp: Vítězství dobra...
ivan, 7.12.2010 21:05

Naděje je ,,buď a nebo„. Víra je pomoc která zatím nepřichází. Štěstí je ,,až naprší a uschne“. Reálnlej svět je jenom proto aby týral duše. Když dětství, tak pouze šťastné, jiné nebrat!

Romantiku, copak ti nikdo neřek, že kouzelná babička je převlečená baba Jaga? Kdopak ti ty pohádky vyprávěl?

Znáš o Bajajovi?

Všichni princové co měli vyjet na Skleňenou horu měli krásné koně kované stříbrnýma a zlatýma podkovama, tomu s diamantovýma se to málem povedlo, ale jenom jeden neurozený namazal ty docela obyčejné železné smolou a na Skleněnou horu vyjel.

Co tomu říkáš, docvaklo ti něco?

Ivanův dodatek:
Ale i ti stříbrní, zlatí a diamantoví to aspoň zkusili, všichni ostatní čuměli v davu jak to dopadne a nadávali na drahé vstupenky.

Další důvod:
., 7.12.2010 12:26

Pohádky jsou zasazeny do dávné minulosti proto, aby se současní mocipáni v jejich hrdinech nemohli snadno identifikovat, a proto pronásledovat vyprávěče. Proto např. „premiér“ je v pohádce nazýván „králem“, lídr opoziční strany „vítězným hloupým Honzou“ a třeba ministr financí „ prolhaným strážcem královského pokladu“. V pohádce však vítězí dobro nad zlem a zlo je spravedlivě potrestáno. Ve skutečnosti to tak není, takže zpravidla ministra financí nikdo „od korýtka“ nevyžene. Ani žádná „kouzelná babička“ nemůže ve skutečnosti zasáhnout, aby nezaměstnaným lidem dala placenou práci, a tak alespoň minimální radost ze života. A tak chudý člověk musí v reálném životě bezmocně trpět, aby se mu bohatí zlomyslní satanáši mohli smát.

Odp: Další důvod:
ivan, 7.12.2010 20:12

Ministru financí bych nechal useknout ruku aby ji nemohl mít příliš otevřenou, ucpat uši aby neslyšel škemrání, vypíchnout oči aby neviděl natažené ruce, zkamenět srdce aby nesliboval a jediné slovo které by směl vyslovit by bylo Nedám! Nedám! Nedám!Kdyby jsme takovéto ministry měli za vlád slibovačů a klubu přátel všech, tak sis dneska mohl stěžovat na přepracovanost.

Odp2: Další důvod:
iva, 7.12.2010 21:07

Mi se moc líbil minulý čtvrtek v pořadu Máte slovo. Má takový dobrý humor byl sarkastický a odporně střízlivý. Podal si tam chlapíka tituloval ho pane nákupčí s takovým ironickým tonem a smetl i toho Zavadila.

Odp: Další důvod:
merlinn, 9.12.2010 16:49

Diagnóza: lehká paranoia :-):-):-)

Já jsem vždycky na přání mému synovi...
iva, 7.12.2010 21:17

Já jsem vždycky na přání mému synovi zpívala nějakou písničku. Pohádky mně nenechali povídat, protože se do toho spolu začali bavit. a já jsem chtěla po babičce aby mi zpívala tu písničku z Titaniku Blíž k tobě bože můj...nebo osiřelo dítě

K hlavnímu článku.
Neuvedeno, 10.12.2010 18:14

Řekl bych, že autor hlavního článku chtěl tímto tématem uklidinit bojovou atmosféru na Svíci. Asi tak jako když začne vibrovat potrubí vzduchotechniky, tak se do něj vloží tlumič vibrací pomocí části potrubí, které je z obyčejného dřeva, které je hmotnější a proto nepřenáší vibrace potrubí do dalšího vedení.

Odp: K hlavnímu článku.
Juras, 10.12.2010 19:11

A jaká si myslíte, že tady byla v roce 2005 atmosféra?

Odp: K hlavnímu článku.
tlapka, 13.12.2010 15:42

Při vší úctě necítím bojovou atmosféru a kdyby, proč ny se měla uklidňovat? Však to není takové nebezpečí jako Vzduchotechnika (stejně nevím co to je, asi větrání v šachtě?) :-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru