Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

16.11.2005 12:29

Může existovat firma naprosto bez lidí?

Představte si nějakou obchodní společnost, ve které není ani jeden člověk. Vše řídí stroje, a také si na svůj chod vydělávají. Je to jen utopie, nebo je to opravdu možné? Myslíte, že by se taková firma „uživila“? A jak dlouho by mohla existovat?

Právně to možné není

Zchladím případné první nadšence: právně to nelze. Každá firma totiž musí být tvořena minimálně jednou osobou, a pokud je to právnická osoba, tak i ta musí být tvořena alespoň jedním člověkem.
A taky by třeba nebylo s kým jednat...

Ale prozatím můžeme předpokládat, že se tam někdo jen fiktivně „nastrčí“.

Jak by to fungovalo?

Taková firma by samozřejmě musela vykonávat něco, co lidské zdroje nutně nepotřebuje. To může být třeba firma poskytující hosting (prostor na webu), firma posílající užitečné zprávy nebo třeba robot skupující a prodávající akcie...

Představme si třeba ten hosting. Co je k tomu třeba: pár výkonných serverů, nějaké místo pro ně a elektrický proud. Servery by někdo musel koupit, ale nájem a elektřina už by se zaplatila sama.
Zákazník se na stránkách zaregistruje (automaticky), pošle peníze (robot je elektronicky převezme), poskytne se mu prostor (popř. vyplnila by se žádost o doménu) a to je všechno. Člověk v podstatě není třeba.

A co technická podpora?

Technická podpora by nebyla prakticky žádná, v tom je to minus. Otázkou zůstává, jak dlouho by to vadilo. Rozhodně by ale ten hosting mohl být levný. Platila by se totiž jen ta elektřina a nájem - nic víc.

Ta služba by prostě fungovala tak dlouho, dokud by ji někdo nějak nepředpokládaně „nesložil“ nebo se nějak nezničila sama vinou systému.

Totéž např. to rozesílání užitečných zpráv - existovala by jedna smlouva s dodavatelem a rozesílání samotné by bylo pouze otázkou technického řešení - u toho nemusí nikdo být.

A co z toho?

A co z toho vlastně? A komu by šel ten výdělek? O to právě jde. Výdělek by šel pouze firmě, tedy fyzicky vůbec nikomu. Byly by to jen peníze do dalšího udržování, popř. rozvoje.

Tahle firma by tedy generovala zisk sama od sebe, de facto z ničeho. Nikdo by tedy nikoho „nevykořisťoval“ a přesto by zisk narůstal. Dokázala by, že v určitém stupni nejsou lidé už potřeba. A že zisk nemusí být na nikom závislý.

To by dlouho nefungovalo...

Otázkou je, jak dlouho by tohle všechno dokázalo fungovat. Taková „firma“ by se asi dlouho neudržela, a nejspíš by ji do několika let převálcovala konkurence, protože ta pružněji reaguje na vývoj trhu.

Navíc, pokud by se ten robot „rozbil“, šla by celá firma do háje a na pokutách by nejspíš ztratila veškerý nabytý zisk.

Trochu zajímavější by z tohoto pohledu byl robot sledující vývoj akcií, sám by předvídal a zkoušel je výhodně kupovat a prodávat. Těžko říci, jestli by ho šlo udělat tak dobře, že by se nezničil sám...

Co myslíte, jak dlouho by se taková firma existovala, než by zkrachovala? A šlo by ji udělat tak, aby „jen tak“ nezkrachovala, ale byla tu třeba i desítky let? A můžou se tak peníze generovat samy, „z ničeho“?

Dodatek: Firmu by samozřejmě musel nějaký člověk založit, dát jí potřebný kapitál a správně ji „nasměrovat“. Nicméně tento úkon by byl jen jednorázový a pro další chod firmy už celkem nezajímavý, proto jsem ho v článku trochu opominul.

Jedno po druhém...
Leondegrance, 16.11.2005 13:07

A to předpokládáme, že stroje tu firmu bez pomoci i založí?
Pokud ano, pak ostatní problémy, zvláště v naší zemi, odpadají a stroje by mohli provozovat i domov důchodců...

Úvaha zprostředka
pixy, 16.11.2005 14:26

Ta úvaha začíná uprostřed, z ničeho, zákonitě tedy dochází k nulovým závěrům... ;)

To, co se nazývá pojmem „firma“ je zhmotnění nějakého podnikatelského záměru, pro který si jeho autor pořídí potřebné hmotné (případně i nehmotné) vybavení - nástroje, stroje, suroviny, personál, povolení, smlouvy atd. Ale to je až druhotné.

Firma především rovná se podnikatelský záměr a jeho realizace. Pokud připustíme, že by nějaký stroj mohl sám od sebe vymyslet podnikatelský záměr a sám se rozhodnul jej realizovat, pak ano, může provozovat firmu. Ale to jsme na hranici sci-fi, úvah o umělé inteligenci, Turingových strojích atd.

Firmu musí především někdo vymyslet a založit, načrtnout její kostru, nastavit základní ideje a dát jí prvotní impuls. Ve své úvaze tady máte ovšem díru - pokud nepřipouštíte, že někým takovým by byl člověk, musel by to být tedy stroj (nějaké tvůrce vis maior tady nepřipouštějme). S touto premisou (umělá inteligence se rozhodne sama podnikat) je úvaha dále správná - a výsledek by podle mě byl poněkud úspěšnější, než uvádíte. Bohužel tahle premisa je zatím nereálná, taková umělá inteligence - pokud vím - ještě neexistuje.

Firmu by samozřejmě musel založit člověk
Aleš Janda, 16.11.2005 15:08

Odpovídám na předchozí dva příspěvky:

Samozřejmě, že by tu firmu musel založit člověk. Ten by do toho dal know-how a potřebný kapitál. Tento fakt jsem ovšem v článku trošku zanedbal, protože se mi ten prvotní impuls nezdál tak důležitý...
Klidně by ten zakladatel mohl pak dělat něco úplně jiného, protože na tu firmu už by neměl žádný vliv...

Ne že by tedy jednorázová práce nebyla práce, ale berte to tak, že tu firmu již někdo vytvořil a teď se o sebe stará sama.

Každopádně děkuji za připomínku.

Odp: Firmu by samozřejmě musel založit člověk
pixy, 16.11.2005 16:29

V tom případě si dokážu takovou firmu bez problémů představit a myslím, že může klidně fungovat. Pokud se dobře nastaví vstupní parametry, aby mohla bez zásahu lidské ruky fungovat, může.

Jednoduchou implementací takové firmy je třeba webová stránka, která obsahuje reklamu, za jejíž provozování chodí majiteli pravidelně platba na účet. To je příklad podnikání, které může fungovat (teoreticky po neomezenou dobu) zcela bez zásahu člověka.

A podobných příkladů z různých oborů se dá najít určitě dost. Zajímavé je, že kumulací podobných plně automatizovaných minifirem může vzniknout větší nadfirma, stále automatizovaná, a přinášet majiteli dostatečné prostředky k živobytí.

Je nutné podotknout, že i ten původní impuls se musí sečíst - nic není zadarmo. Udělat stránku, která vám přinese $1 zisku měsíčně není zas takový problém, ale pro dostatečné živobytí si takových stránek musíte vyrobit asi tisíc, což už je netriviální práce. Ovšem není to zas tak neobvyklý způsob podnikání, jak by se mohlo zdát - stačí se zeptat některých provozovatelů serverových jerk-off farem (a nejde zde zdaleka jen o nějaké porno stránky).

Odp2: Firmu by samozřejmě musel založit člověk
Aleš Janda, 18.11.2005 13:54

Jednoduchou implementací takové firmy je třeba webová stránka, která obsahuje reklamu, za jejíž provozování chodí majiteli pravidelně platba na účet. To je příklad podnikání, které může fungovat (teoreticky po neomezenou dobu) zcela bez zásahu člověka.

Ano, to je pravda, ale nevím, jestli bych tohle už považoval za živnost. Samotný poutač na obchod třeba někde na ulici je také jen „část živnosti“. Za živnost bych to pokládal až při nějakém minimálním obratu.

Nicméně základ je to dobrý. Je to dokonce vlastně jednodušší, než jsem původně předpokládal :-) Kdyby to byl celý reklamní systém, který by na sebe nabaloval další a další zákazníky, pak už by to bylo to co myslím.

Udělat stránku, která vám přinese $1 zisku měsíčně není zas takový problém, ale pro dostatečné živobytí si takových stránek musíte vyrobit asi tisíc, což už je netriviální práce.

Myslím, že přehlížíte základní myšlenku; o původního autora tu vůbec nejde. Na firmu by neměl vliv vůbec žádný člověk a ani by si z ní nic nebral. Kdyby tam totiž byl někdo, kdo by si ten zisk čerpal pro sebe, firma by nemohla moc vzkvétat, vzkvétal by možná tak ten autor :-)

Jde jen o to, aby se ta „firma“ uživila na vlastní provoz a mimo toho generovala nějaký zisk, který by sama dávala do svého rozvoje, ale spíš by prostě jen hromadila peníze. Byl by to robot, který by ty peníze lidem vlastně „kradl“ a navíc by ruinoval konkurenci ;-) Nevím, jestli to umím tak dobře vysvětlit, k ničemu jinému by nebyl.

Samozřejmě pomiňme, že ten původní autor by z toho neměl nic, a proto by takového robota nejspíš ani nedělal :-)

Nedomyšlené, ale využitelné
David Kořínek, 16.11.2005 21:28

Máš opravdu zajímavé nápady, to se musí nechat. Sám jsem již mnohokrát nad něčím podobným přemýšlel, ale rozhodně nejsem zastáncem toho, že by měla vůbec nějaká firma bez člověka existovat.
Pokud budu totiž vycházet z toho, že by firma vznikla buďto sama (např. že by se můj notebook rozhodl podnikat) a nebo že by nějaký dobrodinec postavil ony servery, a pak je nechal běžet a dále se o to nezajímal (např. nějaký instalatér s chutí pobíhat po úřadech a papírovat), pak netuším, k čemu by byly ty zisky...
Samozřejmě, daly by se využít buďto k rozvoji firmy - např. nákup dalších serverů - ale to by mysel být ten „počátační impuls“ hodně zdařilý; nebo by mohla tato firma podporovat státní rozpočet či humanitární organizace.

Jak už jsem zmínil na začátku, sám jsem nad plnou automatizací přemýšlel - jsem sám programátorem, prodávám své produkty stovkám lidí a ti mají tendenci komunikovat a požadovat různá řešení na různé problémy, a to ještě opakovaně. To samozřejmě hodně zdržuje, takže na mysl mi přišla automatizace.
Účelem je, aby můj web byl schopen obsloužit všechny pořadavky zákazníků - tj. registrace, příjem plateb, řešení problémů a technická podpora bez jediného mého zásahu.
Výsledkem má být to, že já se budu moci věnovat práci a firma bude pracovat naprosto sama - jen občas doplním nový produkt nebo verzi.
Takhle si já představuji, že bude fungovat strojem řízená firma, kreá tvoří zisk bez nutného zásahu člověka - vyjma svého tvůrce, který bude profitovat.

Odp: Nedomyšlené, ale využitelné
Aleš Janda, 16.11.2005 22:08

Pokud budu totiž vycházet z toho, že by firma vznikla buďto sama (např. že by se můj notebook rozhodl podnikat) a nebo že by nějaký dobrodinec postavil ony servery, a pak je nechal běžet a dále se o to nezajímal (např. nějaký instalatér s chutí pobíhat po úřadech a papírovat), pak netuším, k čemu by byly ty zisky...

K čemu by byly ty zisky.. to mě taky napadlo. Konkurenci by to bralo jejich zisk, ale na druhou stranu by to i ta „bezčlověková“ firma musela někam dávat... Pokud by jen hromadila peníze, bylo by to pro ekonomiku špatné..

Souhlasím, taková věc by byla v podstatě k ničemu, ale experiment by to byl dobrý :-) Je prostě zajímavé, že by i stroj mohl trvale vytvářet nějakou hodnotu.

Odp2: Nedomyšlené, ale využitelné
David Kořínek, 17.11.2005 11:00

Tak to zkusíme? Vhoď do ringu návrh a postavíme bezčlověkovou firmu...

ZATÍM asi ne
Jirka, 23.11.2005 9:43

Je to zajímavá myšlenka, ale zatím asi jen těžko realizovatelná. Nepochybuji o tom, že v blízké budoucnosti bude něco takového nejen možné, ale také běžně fungující. Kolik věcí se ještě nedávno zdálo být utopií a dnes jsou to samozřejmosti.Calá naše budoucnost je vlastně sci-fi a možná ještě mnohem víc. Naše budoucnost je víc než fantastická a možná bude předčit i nejodvážnější nápady autorů sci-fi. Dosavadní vývoj lidstva tomu nasvědčuje.(Jak by se asi tvářili v 18. století, kdyby jim někdo tvrdil, že lidé budou létat na Měsíc. Celá ekonomika bude jednou řízena stroji a to není nijak odvážný odhad ani sci-fi, ale jen předpokladatelný vývoj nepříliš vzdálené budoucnosti. tyto firmy budou nejen podnikat, ale některé budou naprogramované, aby vytvářely další firmy a aby je zdokonalovaly, To není nemožné, kolik utopií se už stalo běžnou realitou....

Odp: ZATÍM asi ne
Aleš Janda, 23.11.2005 13:47

Otázka pak je, jakou roli v tom bude mít člověk. Jako vynálezce ještě lepších robotů?

Nicméně šlo mi zejména o poukázání na fakt, že roboti můžou sami od sebe krást zakázky a „krást peníze“. Nevydělávaly by pro někoho, ale pro sebe.

Jak dlouho by taková firma existovala?
David, 19.12.2005 11:10

Jsem přesvědčen, že jenom po nejbližší daňovou kontrolu. Protože robot by neznal ty „správné“ korupční tahy, šla by firma po první daňové kontrole do likvidace.

Odp: Jak dlouho by taková firma existovala?
Aleš Janda, 19.12.2005 17:30

To je dost smutné :-)

Odp2: Jak dlouho by taková firma existovala?
N, 5.2.2006 19:26

Hmm... Kdyby si třeba někdo založil vlastní stát, s vlastními zákony, nebo našel vyhovujcí zemi, tak by to až tak nereálné nebylo. Nebo třeba kdyby program obsahoval i vlastní druhy chování - choval by se jako fyzická osoba, psal by maily, sms a podobně... O tom by jste ale měl vědět víc vy, jakožto tvůrce pokydu.

Perpetum mobile
romantik, 26.12.2005 16:09

Představujete si ekonomické „perpetum mobile“ . Technické perpetum mobile dle fyzikálních zákonů existovat nemůže. Ekonomické „perpetum mobile“ by mělo jako nepřátele nejen stále se měnící zákony (bez zásahu člověka by „poctivě“ dodržovalo původně stanovené parametry) ale navíc vpodstatě strojem nezdolatelé nepřátele jako: závist, krachy bank, ve společnosti lidí používané podvody a i obyčejné technické problémy jako výpadky elektřiny, zavirování počítačů, války a jiné „vynálezy“ lidí, na které je každý automat „ krátký“.

Tak tohle je super. Ze začátku, když...
Luky, 2.7.2010 23:02

Tak tohle je super.
Ze začátku, když mi tento odkaz http://cz.iq-test.eu/#452392 poslal kamár, tak jsem mu napsal co mi to posílá zase za nesmysl.Že na to kašlu.Kašlal jsem na to.Asi po týdnu mi poslal tento odkaz znova.Tak jsem to teda zkusil.Udělal si test.A dost mě překvapil.ŘEk miže si timto můžu vydělal i nějaký peníze.Nevěřil jsem tomu, ale přesto jsem to zkusil.Během týdne jsem vydělal 450Kč, ale myslel jsem si že ty peníze nikdy neuvidim, ale spletl jsem se.Peníze jsem obdržel.A teď si za měsíc vydělam tímto systémem kolem 3000 Kč.Tak to zkuste pokud si chcete vyzkoušet test.A pak se zaregistrujte a posílejte odkaz dál.Všem co znáte.A dejte ho ještě někam na net.
http://cz.iq-test.eu/#452392
http://cz.iq-test.eu/#452392

Odp: Tak tohle je super.Ze začátku, když...
Alfons, 3.7.2010 4:49

Běž s tím do hajzlu.;-)

Odp2: Tak tohle je super.Ze začátku, když...
Alfons, 3.7.2010 10:22

A nevracej se!;-)

Odp: Tak tohle je super.Ze začátku, když...
Tlapka, 15.7.2010 10:45

Jsem zvědavá, jak to dopadne. Není to hra typu Pyramidálního?

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru