Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

3.3.2010 8:46

Vydíráním k odměnám

K současné situaci ohledně chystané stávky.

Úvodem mi dovolte vysvětlit několik pojmů. Odbory jsou organizace zaměstnanců, které je kolektivně zastupují v jednání se zaměstnavateli a brání jejich práva v případě, že by chtěl na nich jejich chlebodárce páchat nějaká příkoří. Krajním donucovacím prostředkem je stávka. Režijní jízdenky jsou mimořádně výhodné jízdenky pro zaměstnance, které jim poskytuje ten který dopravní podnik jako zaměstnanecký benefit. Zaměstnanci za tento benefit platí jen zlomek jeho skutečné ceny a v současnosti ho mohou využívat i jejich rodiny. Tisíce lidí se tak vozí téměř zadarmo. Mezi další zaměstnanecké benefity patří především stravenky, dotované ubytování atp.

Dle mého názoru je v nejlepším zájmu zaměstnavatele lákat nové zaměstnance pomocí těchto benefitů. Spousta firem to tak dělá - poskytuje svým lidem auta, mobily, počítače. Zamysleme se ale nad tím proč to dělá. No jednoduše proto, že na to má. Firma z vlastních zdrojů přispěje zaměstnanci na ten či onen benefit, zaměstnanec je spokojen a bude u firmy pracovat dál.

České dráhy mají skvělou pozici - mohou poskytnout vlastní službu levněji. Jenomže jízda vlaku asi nebude levnější, když jím pojedou zaměstnanci ČD. Pokud na to ČD mají, nechť dotují režijky z vlastních zisků. To je problém ČD, že na to nemají. Ať tedy poskytují službu (téměř) zdarma jen tehdy, až na to budou mít.

A tak by to mělo být i s dalšími benefity - nemáš na to, tak to svým lidem nedávej. Slevy na daních na zaměstnanecké výhody, to je paradox sám o sobě. Zaměstnavatel chce po státu, aby mu přispěl na bonusy pro svoje zaměstnance. Přečtěte si to nahlas - slyšíte, jak to zní komicky? To je jako kdybych chtěl dát instalatérovi ke sjednané odměně navíc basu piv a došel si na finančák s tím, že chci slevu na dani. Nemluvě o tom, že se stravenkami je to ještě horší - tam peníze tečou přes prostředníka, francouzské gastronomické firmy, které na nich pořádně vydělávají. Nu, Francie, země odborů.

Takže dopravácké odbory netlačí svého zaměstnavatele k lepším podmínkám nebo se nebrání „vykořisťování“ - oni jen sprostě vydírají stát, aby jim dal něco, co sice měli, ale neměli na to právo.

Naturálie
Vlastimil Čech, 3.3.2010 19:17

Režijní jízdenka je jistou formou NATURÁLNÍHO požitku... takového, jaký měli dělníci v cukrovaru-cukr, havíři-uhlí,zaměstnanci v zemědělství-obilí, brambory... Naturální požitek býval poskytnut jako forma mzdy... vždyť možná znáte pojem „deputátník“... tedy námezdný dělník, nádeník, placený nikoliv penězi, ale právě tím deputátem, naturálním požitkem, třeba stravou a poskytnutím ubytování... Některým profesím zůstaly naturální požitky, chcete-li deputáty zachovány... jsou ovšem jen SOUČÁSTÍ mzdy... Pokud bude tato část mzdy zatížena daní, pak celková mzda klesne. Jistě je možnost, aby zaměstnavatel toto snížení příjmu (který byl asi dohodnut v pracovní smlouvě) nahradil zvýšením tarifní mzdy, tak aby výsledek pro zaměstnance zůstal stejný... protože se však jedná o dráhu a dopravu vůbec, toto zvýšení mezd by se pravděpodobně odrazilo ve zvýšení ceny jízdenek a dopravy vůbec... Chceme to? Docela chápu zaměstnance, kteří se brání snížení svých příjmů... konec konců když si třeba naši „SKVĚLÍ“ soudcové vymohli 13. a 14. platy, proč by pracovníci daleko, předaleko užitečnější, výkonější a odpovědnější, pro nás obyčejné lidičky důležitější měli býti škubáni?

Odp: Naturálie
Juras, 3.3.2010 20:00

Ano, to by bylo správné. Vemte si železničáře, který nikam vlakem nejezdí. Taky to může cítit jako nespravedlnost. Místo benefitů ať odboráři bojují za vyšší platy. Proti tomu bych zas tolik neměl. Vadí mi jen ta forma - zastavení vlaků je mocná zbraň, která škodí všem. Když stávkujou třeba učitelé, nikoho to nebolí a všichni na ně kašlou.

Odp2: Naturálie
Vlastimil Čech, 4.3.2010 14:49

Ale ano, pane Jurasi... stavka je formou vydírání, nebo nátlaku...otázka jen je, na koho je tlačeno...kdyby za zachování výše svých deputátů stávkovali třeba senátoři, tož bychom si toho ani ani nevšimli... Domnívám se, že deputáty vznikly z toho, že pro zaměstnavatele bylo jednodušší darovat svému zaměstnanci jednou ročně almaru (kterou si zaměstnanec sám vyrobil) opticky v krámské ceně třeba 1000 Kč, než někde prodat almary dvě aby mu zbylo zbytečných 1000 Kč, které dá svému zaměstnanci pod stromeček... S výjimkou poslanců a jim na roveň postavených, jsou jako deputáty poskytovány pravidelně produkty samotných „deputátníků“ :-)

Odp3: Naturálie
ivan, 4.3.2010 16:06

Jenže, pane Čechu, v tomto případě nejde o deputát jako takový, ale o zaplacení daně z jeho výše.
Jsem pro poskytování benefitů zaměstnancům z prokazatelného zisku podniku jako poděkování zaměstnavatele spolupracovníkům na tvorbě zisku na kterém se podíleli. V případě ČD se už my všichni podílíme na jejich dlouhodobé ztrátě dotací jejich mezd, provozních nákladů, placením deputátů a ostatních dotovaných benefitů.

Zdá se mě celkem správné, když už si je takto vydržujeme, že by si měli ze svých požitků, když už jsou z části darem, aspoň zaplatit daň, tak jako jejich nedobrovolní přispěvatelé.

Zjednodšeně, paní pokladní v sámošce dostává nižšší plat o podíl daně kterou se podílí na profitu z vytvořením ztráty někoho jiného, který požaduje výhodu kterou nevytvořil a ještě z této výhody narozdíl od paní pokladní odmítá zaplatit daň. Ta si pak půjde koupit jejich službu za ekonomické jízdné. No nazdar!

Odp4: Naturálie
tlapka, 4.3.2010 17:30

O kolik peněz měsíčně by přišli ti nádražáci?

Odp5: Naturálie
ivana Kozárová, 4.3.2010 17:39

Víš,Tlapko,že bybi zrušeni výpravčí_ Strojvedoucím rozdali baterky a vypravujou si vlaky sami. Myslím,že to na dráze nemají zaměstnanci . ti řadoví- lehké. Tohle bude jen špička ledovce...

Odp6: Naturálie
ivana Kozárová, 4.3.2010 17:39
Odp6: Naturálie
tlapka, 4.3.2010 17:53

Myslím, že pracovat na dráze bylo za 1.republiky prestižní a atraktivní. Práce se musí odvádět přesně a snadno lze o ni přijít, nebo přijít do neštěstí. Já bych jim výhody přála, ale ti Odboráři dělají protivný dojem. Nicméně si nemyslím, že toto je šetření na správném místě.

Odp7: Naturálie
ivana Kozárová, 6.3.2010 13:01

Od jednoho nádražáka vím,jak mají veselej život. Myslím,že strojvedoucí z toho budou brzy na palici. Něco podobného,jako ve školství. Spousty metodických pokynů,ale za mašinu ručíš ty,kompetence žádný,řiď si to sám,my jsme vydali pokyny,přečti si je,- he he. Pořádek a řád je věcí minulosti. Přesnost,dokonalost,poučení.He he. Vládnou iracionální pudy. A to všude všudy.

Odp8: Naturálie
iva, 6.3.2010 13:24

No a můj švagr pracoval u Drahstavu jako malíř. Jednou za čas bylo třeba i vymalovat kanceláře říkali tomu na Boženě. Ted už je propuštěný, ale prý tam ještě nedávno malovali a že těch kanceláří co tam pořád přibývá. Každý má nějakého příbuzného a chtějí všichni, žejo. Takže z kdejakého kumbálu jsou nadělané nové kanceláře. To samé pošta. Poštačky mají přidáno práce a v kancelářích se mrhá s penězma. Naše poštačka říkala, že mají příkaz oslovovat případně zajemce o nějaké spoření at už stavební nebo penzijní ajiné. Musí hlásit, kolik lidí oslovili.

Odp9: Naturálie
ivana Kozárová, 6.3.2010 17:45

Bude hůř...;-)

Odp4: Naturálie
Vlastimil Čech, 6.3.2010 15:12

Deputát NENÍ jakousi nenárokovou formou odměny za nadstandartní zisk podnikatele. Deputát je část mzdy. Má-li ta pokladní v hyper-super sjednáno ve smlouvě deputátní oběd v kantýně, pak by ji ve skutečnosti mohlo teoreticky býti lhostejno, zda je oběd pro jejího kůrkodárce, který ten oběd poskytuje JAKO SOUČÁST MZDY, zdaněn a jak... ovšem prakticky podnikaděj zmenší porci, že... navíc místo deputátu může zaměstnanec obvykle žádat peněžní plnění- je to součást mzdy- havíř bydlící v paneláku by deputátní uhlí stěží použil, že... vegetarián, Žid, dietář nebudou chtít oběd ze závodní kuchyně- i kdyby byl deputátní, že...takže dostanou náhradní plnění- ovšem zkrácené o vyšší zdanění... takže se ve skutečnosti jedná o zkrácení mezd...

Souhlas
Juras, 3.3.2010 19:54

Souhlas, navíc dopraváci škodí stávkou všem. Na Idnesu byl online rozhovor s Duškem. To je fakt děs. Na otázky neodpovídá, pořád jenom mele stejnou písničku, že bojujou za všechny zaměstnance. Určitě - určitě nám za naše peníze prospívá, když zastaví vlaky. Jaká je vůbec skladba cestujících? Jestli nakonec tu ztrátovost nepůsobí pouze zaměstnanecké a jejichpříbuzenské výhody... Jako spoluvlstníkovi podniku ČD se mi ta situace vůbec nelíbí.

Odp: Souhlas
Juras, 3.3.2010 19:55

Odkaz jsem dal omylem až na druhou stranu odpovědí, ale s tím si určitě poradíte.

Řecká paralela
Lipovan, 3.3.2010 20:16

Předevčírem jsem četl o situaci v Řecku a musel jsem se smát. Rád se způsobem Copy & Paste podělím o několik poznatků: :-)

Řecký parlament si v roce 1990 vystačil se třemi sty úředníky, dnes jich má tisíc šest set. Třináctý a čtrnáctý plat je jistotou danou zákonem, mnohde ale byrokraté dostávají i patnáctý a šestnáctý plat, v případě propuštění pak odstupné v hodnotě dvanácti až dvaasedmdesáti platů. A některé příklady přezaměstnanosti mají přímo kocourkovský nádech: ve škole na ostrově Agios Efstratios prý učilo čtyřicet kantorů, ač měla jen deset žáků...„Mám známou, která dělala ve státní správě a do důchodu odešla v pětatřiceti letech,“ říká Zacharula Joanidu, místopředsedkyně Asociace řeckých obcí v ČR, která část roku tráví v Řecku organizací táborů pro děti tuzemské řecké menšiny. „Přitom úředníci mají nohy na stole a posílají vás od čerta k ďáblu. Jednu žádost na ministerstvu vnitra jsem vyřizovala deset let, než jsem našla známého, který mi za úplatu pomohl,“ vypráví. Snem řeckých studentů se prý stalo místo ve státní správě, nikoli snaha uspět ve vědě či podnikání. „Je to definitiva až do důchodu, ve státní správě se nepropouští,“ potvrzuje Janis Tilios. Na radnici v Kalithei pracuje už šestadvacet let a nepamatuje, že by úřad někoho vyhodil, aby se snížil přebujelý počet zaměstnanců...Plat ve státní správě je 2,5krát vyšší než průměrná mzda v soukromém sektoru, což je evropská rarita. Platy v privátní sféře dosahují průměrně jen osmi set eur měsíčně, navíc je takové práce málo...

Ale!!! :-(

V bezútěšném stavu je přitom řecké zdravotnictví, bez úplatku se ve státních nemocnicích pacient dočká jen akutního ošetření. Ve státních školách se nevzdělává, patřičné znalosti k postupu na elitní školu získávají nadané děti v soukromých kursech po vyučování - od týchž učitelů, kteří je dopoledne nic nenaučili. A bez patřičného „všimného“ se nedá ani umřít: na athénských hřbitovech je málo místa a pop se přece bez daru nebude namáhat s obřadem… „Když si maminka zlomila krček stehenní kosti, čekala na akutní operaci jedenáct dní, dokud jsme nepřinesli požadovaný obnos,“ vypráví čtyřiasedmdesátiletá Olga Arapidu, jejíhož bratra před třemi týdny ranila mrtvička: „Ošetřovali ho v hrozných podmínkách v jednom státním špitále, byl na pokoji s bezdomovcem a alkoholikem.“ V péči o nemocné se střídali příbuzní, neboť systém řeckého zdravotnictví nezná zdravotní sestry a personál nemocnému nepodá ani bažanta.

Teď se spustí řev. Naprosto...
ivan, 3.3.2010 20:59

Teď se spustí řev.

Naprosto souhlasím s Deeverovým popisem situace a jeho závěrem.

Moje řešení by bylo nebránit stávce, naopak bych ji nechal poběhnout přesně podle odborářského plánu, tak jak si ji přejí, aby se sympatizanti takovýchto postupů poučili o důsledcích takovéhoto jednání.

Přál bych si, aby se ke stávkujícím ze solidarity přidali zaměstnanci pošt, pracovníci ve zdravotnictví, školách, technických a svozových služeb služeb, správy silnic, městských a státních vodovodů a kanalizací, městské policie, zaměstnanci energetiky a takhle se vzájemně vyléčili nebo by si ty benefity na otevřeném foru vzájemně proplatili.

Škoda, že není policie a armáda v zaměstnanecém poměru, ale ve služebním.

Určitě by mě to za ono poznání stálo a rád bych nášel jeho důsledky až do úplného vyléčení.

Odp: Teď se spustí řev. Naprosto...
Alfons, 3.3.2010 21:10

Ještě benefity poslanců a senátorů. Skromnost ve stávkujících výčtu není na místě.;-)

Odp2: Teď se spustí řev. Naprosto...
ivan, 3.3.2010 21:34

No jistě, Alfe, předpokládám s naprostou samozřejmostí, že by každý odborový svaz stál pevně v jednom šiku spolu s úředníky pod korouhví svého ministerstva a představitelů programů příslušných politických stran vč. jejich poslanců a senátorů. Jak jinak?

Odp3: Teď se spustí řev. Naprosto...
Alfons, 4.3.2010 3:14

Úředníci, poslanci a senátoři by pak permanentně stávkovali v uzavřené smyčce sami proti sobě. ;-)

Odp4: Teď se spustí řev. Naprosto...
ivan, 4.3.2010 7:35

Naopak, Alfe, s potěšením si představuju, jak tam stojí ve sračkách se zacpanýma nosama, potmě, v zimě a z hromady voňavých odpadků se dožadují svých spravedlivých výhod proti ostatním lidem.

Odp5: Teď se spustí řev. Naprosto...
ivana Kozárová, 4.3.2010 17:26

A k tomu ještě kantoři,co odmítnou vzdělávat nevychované děti.... Naštěstí to se nestane nikdy,neb kantor posera _ citace z Podskalského Bílé paní - se k tomu nikdy neodhodlá,ježto je zvyklý lízat botu,která do něj kope,je tvor přizpůsobivý a ohebný za každého režimu. Výjimky byly vždy důsledně likvidovány...

Odp6: Teď se spustí řev. Naprosto...
ivan, 4.3.2010 17:50

Paní Ivano, na pracovníky ve školství jsem samozřejmě nezapomněl, jsou mezi uvedenými nahoře. Zdravím.

Jenom si tak říkám, když vidím jak se někdo někoho horoucně zastává, kdo se zastane třeba pokrejvačů, tiskařů, opravářů praček, vrtmistrů, cukrářů, nebo zkrátka lidí kteří nejsou politickou silou. Ti jsou odsouzeni k trvalému přispívání na oprávněné požadavky někomu jinému.

Je to spravedlivé?

Odp7: Teď se spustí řev. Naprosto...
ivana Kozárová, 16.3.2010 19:10

Kdo má hodně,bude mu přidáno. To je světa běh. A kdo hodně řve,tak si to posichruje. Ale nádražákům bych to dopřála,dozajista byl důvod,proč benefity vznikly....

Odp8: Teď se spustí řev. Naprosto...
ivan, 16.3.2010 20:57

Ivano, nebylo by spíše spravedlivé, ke všem, vyplácet reálné mzdy a za ně si platit nákup služeb v reálných cenách a tak vymazat všechny pokřivenosti?

Potom ale přiznejme zamětnanům Sazky a sportky třeba padesát sázenek zdarma vč. rodiných příslušníků. Zaměstnancům soudů nižší tresty, dětem učitelů lepší známky, zaměstnancům důchodových úřadů lepší důchody, geodetům přidělme vyšetřené pozemky a pracovníkům finančních úřadů nižší daně.

Odp9: Teď se spustí řev. Naprosto...
ivana Kozárová, 18.3.2010 21:06

Zase máte pravdu ,Ivane. Ale myšlení lidí je pokřivené,žít by chtěli po kapitalisticku a pracovat po socialisticku. Zaměstnavatel má mít povinnosti a nedej bože,že má i prachy. To první musí a nikdo by to za něho nedělal ,ale ty prachy chce každej. Myslím tím reálného zaměstnavatele,který se stará o svoje lidi a výrobní prostředky.

Odp.1. Řecká paralela
Neuvedeno, 3.3.2010 23:44

Tak se mi to tak nějak jeví, že tu situaci v Řecku popisujete vlastním pohledem.
Mám také vlastní pohled. Nikdy jsem tam sice nebyl, ale
myslím, že Řecko mělo trochu smůlu a tochu je to věcí jižních zemí a množství ostrovů. Navíc má takovou špatnou polohu, co se týče letních požárů. Jistě to měli vědět všichni podnikatelé, když tam začali stavět nové hotely. Jenže to oni ne. Klidně se zadlužili a pak jim to stavení shořelo, takže bylo nakonec daleko méně lůžek pro turisty, než se původně očekávalo a hoteliéři začali prodělávat.
Kromě toho turisti věděli o ohních a proto do Řecka nejezdili.
Navíc Američané díky finanční krizi přestali jezdit a začali si volit dovolenou někde mnohem blíž. Podobně i Němci a ostatní západní Evropa.
Navíc Řecko má obrovské množství ostrovů a nedá se centrálně řídit. Nějaká cizinecká policie a podobné vymoženosti u nás samozřejmě tam nemůžou fungovat. Takže je tam obrovské množství ilegálních pracovníků, kteří podnikatelé platí bokem v hotovosti. Podnikatelé také nevykazují žádný zisk a výběr DPH je asi také problematický, protože tam jde všechno z ruky do ruky a téměř nic se neodvádí na DPH.
Státní aparát je rozbujelý asi tak jako v celé EU. Navíc asi přibilo obrovské množství státních úředníků na všech ostrovech protože nelegální cizinci si zvou další a další, které znají.
Řecko nemá jen dluhy státu, ale i dluhy podnikatelů. Součet je záporná hodnota státní banky. Řecké euro je v deficitu.
Spotřební daně jako je to u nás Řecko nemůže uplatnit, protože na příklad spotřební daň na cigarety by okamžitě znamenala černý dovoz cigaret za mnohem menší cenu s nemožností tomu zabránit.
Jediná možnost je tedy snižit počet státních zaměstnanců. Jenže dluh tu je a musí se splácet a je značně veliký a není, kdo by ho splatil.
Řecko chce zavést placení všeho pomocí platebních karet. Také zcela nerealistická věc.
Prostě na lidi v Řecku nějak státní aparát nemůže. Jedině tím, že se sníží kurs Eura a to se také nedá, protože je společný pro celou EU.
Je to názorný příklad jak nemůže společná měna fungovat v jižních státech, je-li tam mnoho ostrovů a ostrůvků.
K tomu se přidává ještě stále soustavně klesající dolar díky inflaci v USA.
Takže není to lehké, když EU si dále vymýšlí zvyšování standardu a tvrdě to požaduje. Na příklad ty předpisy o specielních vodovodních kohoutcích na ovládání loktem, nebo samostatný dřez na rozbíjení vajíček pro případ salmonelozy atd v restauracích.
Vzhledem k tomu, že Euro musí být jednotné a všude stejné dají se měnit jedině mzdy. Tedy mzdy především státních zaměstnanců, protože státu Řecku už nikdo, žádné dluhy nedá. Když začnou klesat mzdy začnou stávky, protože jako všude v EU jsou státní zaměstnanci podpláceny, aby sloužili i když ví, že je to třeba blbost co nařizují.
Řecko je v létě zaručeně krásná země. Dokonce asi i na jaře a na podzim. Turisté letí na dobu starého Řecka. Jenže, jak je tam ještě zemětřesná oblast, tak těch památek je tam dnes pomálu.

Odp: Odp.1. Řecká paralela
Alfons, 4.3.2010 3:29

Viděli jste někdo v Řecku jet Řeka na kole? To je velmi vzácný přírodní úkaz, ba přímo nevídaná anomálie hraničící se zvrhlostí. Česká holka-prodavačka v řecké samošce se seznámila s pravým Řekem. Když mu řekla, že by se mohli projet někam na kole postihl mládence záchvat z nastávajícího smrtelného tělesného vypětí a bylo po lásce. Osobně jsem viděl jet Řeka v Řecku na kole jen jednou, ale na toho se všichni domorodci dívali s hrůzou v očích a několikanásobně se pokřižovali před nevídaným ďábelským úkazem. České holky se v Řecku vyhýbají známosti s Řekem na nejméně 1000 honů. Ale zase Řek, který žil dříve v ČR a vyučil se zámečníkem a vrátil se do Řecka je v Řecku víc jako inženýr a je úspěšný podnikatel. Byl v ČR nakažený pracovním virem.

Odp.2. Řecká paralela
Neuvedeno, 3.3.2010 23:58

Právě se dívám, že jsem měl napsat přibylo, omlouvám se. Jen jsem chtěl dodat, že u nás by se ještě změnil kurs koruny, kdybychom takto dopadli jako Řekové a peníze na důchodové připojištění by byly k ničemu.

Odp: Odp.2. Řecká paralela
Alfons, 4.3.2010 7:28

....peníze na důchodové připojištění by byly k ničemu....ty budou k ničemu tak či onak.

Ř
., 4.3.2010 0:17

Řecko nás zkrátka předstihlo :-) v tom sametování. Ale my ho dohoníme a předhoníme, i když nemáme ani ostrovy, ani moře, ani Athény. :-) Nuže kupředu pravá do bezvědomí :-).

Odp: Ř
tlapka, 17.3.2010 9:34

Zato Češi jsou skromnější, jsou zvyklí na tísnivé poměry.

Odp2: Ř
Alfons, 17.3.2010 11:36

To z totality, kdy bydleli v králíkárnách na rozdíl od volnosti prostoru pod mosty a lesích.

Odp3: Ř
tlapka, 17.3.2010 14:12

Škoda že se ty Králikárny tak těžko sháněly. Než došlo na centrálně plánované umístění v kotci, rodina byla pomnožená na tři rodiny. Pak se pohádali.

Odpověď pro Neuvedeno
Lipovan, 4.3.2010 8:24

Tak se mi to tak nějak jeví, že tu situaci v Řecku popisujete vlastním pohledem.

Víte, co znamená Copy & Paste? Někde okopírujete text a vložíte jinam. Pokud máte s popisem situace problém a podléháte klamnému dojmu, že věci rozumíte mnohem lépe, obraťte se na autora článku, kterým je Ivan Motýl. Určitě z vás bude nadšen a neprodleně vám nabídne post externího poradce v sekci středomořských reálií. ;-)

Odp.3. Řecká paralela
Neuvedeno, 4.3.2010 8:26

Řecku teď přece jen půjčil někdo další peníze, ale to je spíš danajský dar. Půjčili je němci. Mají spousta peněz o které mohou přijít v superinflaci. Když Řekové nadále nebudou splácet dluhy, tak veškeré hotely převezmou němci. Pořád lepší hotel v Řecku než peníze zničené superinflací. Baráky si pořádně zavětrují táhly, aby nespadly v zemětřesení a v létě si je budou chránit před ohněm, protože v létě tam budou němci na dovolené. Stromy okolo baráků vykácejí, aby od nich neshořelo stavení. Bude to taková jejich letní chata. Stejně tam v létě jezdili hlavně oni. Prostě názorný příklad toho, jak někdo z řeků si myslel, že bude se mít dobře, když si půjčí peníze. Asi si při tom zrovna dával tekilu, nebo co tam pijí.

Odp.1. Odpověď pro Neuvedeno
Neuvedeno, 4.3.2010 11:39

Tak jsem si pane Lipovan našel toho Ivana Motýla a vidím, že některé Vaše statě jsou citáty z té strany.
Já pro změnu jen tak poslouchám televizi a podíval jsem se na Anrease Clause.
Pochopitelně, že každý člověk má některé věci převzaté, jinak by ani nemohl dělat vlastní závěry. Řekl bych, že jsem své pohledy na věc uvedl proto, že ve vašem pohledu byl náhled na věc, že problém je v byrokracii Řeckého státu. Já zase říkám, že ta byrokracie byla Řecku předepsána EU. Dále, že stejné úpravy pro různé státy EU je prostě chyba. Řecko na členství v EU doplácí, protože v takto ostrovnatém státě se nějaké dodržování zákonů EU dělat nedá. Právě jsem se koukal na naší novou normu Navrhování ocelové konstrukcí- obecná pravidla a další normové přídavky. Z jedné normy Navrhování ocelových konstrukcí se rozrostla na cca 10 nových norem. Takže teď místo stavění budeme hlavně studovat normy. Předpisů a zákonů přibývá taktéž valem. Naši zákonodárci v EU si myslí, že stavebnictví je letadlo, které se navrhne jedno a pak se dělá v továrně v desetitisícových počtech výrobků jako je to u strojírenských výrobků.

Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
kolemjdoucí, 4.3.2010 16:19

V principu bych neměl problém s článkem ani se závěry ke kterým směruje. Odměnou za vykonanou práci by měla být zcela jednoznačně mzda zaměstnance a pouze soukromá firma by měla mít možnost zvýhodnit své zaměstnance formou benefitů, protože tak činí ze svého zisku, a nikoliv na úkor ostatních občanů, jako je tomu v případě zaměstnanců státu nebo u státních či polostátních firem.
Jenomže takový principiální pohled na odměňování se bohužel v ČR nenosí. Souhlasil bych se stanoviskem pravicových poslanců o nemorálnosti benefitů, kdyby je jako osobní příklad zrušili sami u sebe a pak toto požadovali i u všech zaměstnanců nesoukromého sektoru. Vyčítat však zaměstnancům v dopravě požitky, které v daleko větší míře tolerují u sebe, je doslova morální zrůdnost a dotčené poslance jako zrůdy taky vnímám.
Chtěli-li být opravdu tak principální, určitě měli začít u sebe, pak měli zrušit 13. a 14. platy u soudců (tyto pořád nejsou zrušeny a soudci je na rozdíl od jiných pracovníku státu dál pobírají) a jako výsledek nastartovaného procesu by pak bez jakýchkoliv pochybností měli odstraňovat nesystémové prvky odměňování i v jiných sférách, např. v dopravě.
Bohužel to, co spustili nemůžu z uvedených důvodů vnímat jako úsilí o nápravu deformací v odměňování, ale jako pokus rozeštvávat společnost hlásáním principů, které se vytrženy z kontextu jeví jako správné. Navíc je to zcela neomalené porušování základních lidských práv, protože uznání práva na 13. a 14. platy u některých občanů státu a upírání tohoto práva u jiných občanů státu je v principu vytvořením dvou kategorií občanů, což je v rozporu s ustanovením Listiny základních lidských práv a svobod.
Podmiňovací způsob který jsem tedy použil na začátku svého příspěvku je na místě. Souhlasil bych s odebíráním benefitů, kdyby toto bylo prováděno jako obecně platný princip. Současné účelové machinace však odsuzuji a fandím odborářům v uštědření pořádného políčku prodejné poslanecké sněmovně.

Odp: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 4.3.2010 16:55

Pane Kolemjdoucí, chtěl bych upozornit, že se nejednalo o uchování benefitů, ale o daň z nich zaplacenou.

Výběrové kategorie lidí mě k srdci nepřirostly, myslím, že jiným taky ne. Jakákoliv profit někomu poskytnutý znevýhodňuje někoho jiného, pokud toto není kompenzací za jinou újmu, např. zdravotní.

Odp2: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
Kolemjdoucí, 4.3.2010 17:03

:-) Odpuštěná daň je vlastně taky benefitem. Alespoň já ji tak vnímám. Proto o ní mluvím jako o benefitu.

Odp3: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 4.3.2010 18:04

Je to pravda, ale je to asi tak poctivé, jako když už rozhodčí dovolí aby jedno mužstvo hrálo o více lidech, (benefit) tak ještě přistoupí na to, že může mít menší branku.

Odp4: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
Kolemjdoucí, 4.3.2010 19:05

Máte pravdu. O poctivosti to není. Mimochodem slyšel jse už v novodobých dějinách ČR o poctivém poslanci? S kým tedy hrát postivě?

Odp5: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 4.3.2010 20:12

Demokracie bez ostrakizace není systémem za který je vydávaný. Dokud nebudeme mít možnost aktivně odmítnout ty které nechceme, ale pouze přijmout ty co nám jsou nabídnuty, tak se nikdy nic nezmění. Při volbě je přeci stejně důležité to, co, nebo koho si přeju, stejně jako to, nebo koho nechci. Výsledky takovýchto voleb by mohli nejenom překvapit, al i potěšit.

Odp6: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
Kolemjdoucí, 4.3.2010 20:47

Podle mého názoru demokracie není systémem, nýbrž vlastností systému. Bohužel vlastností, kterou ten náš systém postrádá a nemyslím, že ji postrádá náhodou.
Koneckonců kapitalizmus nebo socializmus nejsou ničím jiným, než špatným řešením téhož problému – rozporu mezi požadavkem mas demokratizovat společenská pravidla a ekonomickými pravidly jež společnost reálně určují avšak postrádají jakékoliv prvky demokracie (ekonomické zákony nejsou demokratické). Nemyslím že by ostrakizace tento rozpor řešila.
Jinak řečeno, v kapitalistickém systému (v socialistickém ovšem také) je demokratická společnost iluzí.

Odp7: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 4.3.2010 22:04

Ale to mě velice potěšilo, zcela jasně si tuto skutečnost uvědomuju.

O té dámě dokonce říkám, že ji nemám rád. Je úplatná, slepá, pomalá, ohebná, nespravedlivá, líná, jde s každým, nic neřídí a je silně návyková. Pravidla ta dáma dokáže nejenom netvořit, ale když už jsou, taky je dodržovat. Teď když to mám takhle pěkně před očima, už poněkolikrát, tak vidím , že to jsou vlastnosti.

To, že kapík není společenským řádem, ale ekonomickým systémem je mě jasné už od malička.
Problémem je, že socík má velice slabý motor na to, kolik lidí by se rádo vezlo, a kapík je zase chabrus na brzdy.

Sice jinejma slovama, v jiných příspěvcích, jsem napsal to samé co ty teď.

Odp7: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
tlapka, 5.3.2010 10:23

Asi nikdo neví, co s tím, ovšem mimo totalitu je určitá naděje.

Odp8: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
kolemjdoucí, 5.3.2010 15:37

:-) Zkuste mi prosím vysvětlit, co to je totalita?

Odp9: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
tlapka, 5.3.2010 16:58
Odp9: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
tlapka, 5.3.2010 17:09
Odp10: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
tlapka, 5.3.2010 17:14

Za totality stojí chlap na Václavském náměstí a vykřikuje: „Za pět tisíc letenky do New Yorku! Za pět tisíc letenky do New Yorku!” Zastaví se u něho pán a ptá se: „To je i zpáteční, prosím vás?” Chlap se otočí a pokračuje: „Za pět tisíc do New Yorku, blbce neberem, za pět tisíc do New Yorku...”

Odp7: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
Jimmy, 6.3.2010 16:20

Kapitalismus je ekonomický systém, zatímco parlamentní demokracie či socialismus jsou společenské systémy.

Kapitalismus může fungovat i v totalitním státu, viz. dnešní Čína či Německo za Hitlera. Nicméně ve státě kde je větší osobní svoboda a především právní jistota funguje lépe. Tedy v současných systémech funguje kapitalismus nejlépe v demokratických zemích s dobrou vymahatelností práva.

Samotná demokracie prosperující společnost nezaručí.

Odp8: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
kolemjdoucí, 8.3.2010 19:42

socializmus je zrovna tak ekonomickým systémem jako např. kapitalizmus. Jeden využívá centrálně řízenou ekonomiku, druhý ekonomiku tržní. Demokracie není žádným systémem nýbrž vlastností systému, vyjádřující míru podílu lidových mas na tvorbě společenského prostředí.

Odp9: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 8.3.2010 21:09

No, to si teda nejsem tak jistý, neboť socialismus, ( komunismus, nacionalismus, atd.) funguje na základě dobrovolné nebo vnucené dohody, kdežto kapitalismus na principu atoregulace bez spoluúčasti ideologií.

Tržní princip vznikne i v izolovaných skupinách lidí propojených stejnou ideologií. Třeba v Řecku, v táborech internovaných socialistů po projetém puči se stala základní měnou, na kterou se všechno přepočítávalo Cigareta, přestože tato skupina lidí byla ideově sjednocena a dala by se označit za komunitu takřka čistokrevě přesvědčených. Nikdy, co vím, se nestalo, že by někdo řekl,..,,Mám tu sto cigaret, tak si vezmem kažý jednu.

Kamarádil jsem s řekem Christosem Deliopapadorem, bydel v Podolí a koupil jsem si od něj svou první překližkovou kytaru. Jeho táta mluvil špatně česky ale rád si přihnul, pak byl k nezastavení. Tehdy jsem nechápal co tu vůbec dělaj. Socialstické Československo s otevřenou náručí poskytovalo svým souvěrcům azyl i s bytem. Co si pamatuju, tak si v té době všichni řekové rychle uvědomili výhodnost dvojího občanství, zeleného pasu, a možnosti libovolně cestovat na nám zapovězený západ. Sice byli přesvědčení socialisté, ale proč takhle zjískanou výhodu nezpeněžit? A peněžilo se co to šlo.

Odp10: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
kolemjdoucí, 8.3.2010 22:00

Přes veškerou tu ideologii ale je to ekonomický systém. Znárodněním výrobních prostředků došlo k jejich zestátnění a už samotná změna vlastnictví výrobních prostředků jasně signalizuje, že se změnil ekonomický systém. Dále řízení ekonomických procesů založených na přirozených tržních principech se změnilo v nepřirozené centrální plánování - to je opět změna v ekonomickém systému. Socializmus ja ekonomický systém a na své zdůvodnění potřeboval ideologii. Touto ideologií se stal Leninem revidovaný Marxizmus.

Odp11: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 8.3.2010 23:41

No, Kolemjdoucí, to bychom ale mohli nazvat jakoukoliv direktivu ekonomickým systémem. Pak je možné skutečně všechno a naši debatu jsem prohrál. Já jsem měl samozřejmě na mysli stav který bychom mohli nazvat základním nastavením, který vzniká samovolnou autoregulací a preferencí osobních potřeb nebo spolupracujících skupin. /partnerství, rodina, tlupa, parta, club, dříve i obec/ prostě tam, kde se sami dobrovolně podřizujeme sjednocujícímu zájmu.

Už jsem uvedl, že platidlem nemusí být nutně peníze, ty jsou pouze zástupné a jejich pohyb je pouhou technologií.

Základním principem je Dobrovolná Směna.

U ostatních systémů, ať je nazveme jakkoliv, je Směna vždy Vynucená politickým tlakem.

Za nejcennější statek považuju svobodu, protože ta nenařizuje násilné zapojení. Dovoluje se sdružovat v jakákoliv uskupení podle vlastního uvážení. /třeba v družstvech socialistického typu/ Proč ne?

Odp12: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
kolemjdoucí, 9.3.2010 17:33

Na druhé straně si uvědomte, že ono to až tak svobodné není. Politický tlak je v kapitalizmu nahrazen tlakem reklamy a o jejím vlivu a nesvobodě se snad přesvědčovat nemusíme. Koneckonců i za reklamou se mohou skrývat politické cíle!
Podstatné ale je, že socializmus není ekonomicky totéž, co kapitalizmus. Je budován na zcela jiných ekonomických principech. Je tedy jiným ekonomickým systémem.

Odp13: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 9.3.2010 18:05

Já netvrdím, teď schválně přeháním, že jakkoliv nesmyslná pravidla nejsou dodržitelná.

Je ale rozdíl, jestli se mohu rozhodnout jestli chci jet do Terezína, byť na základě nátlaku reklamy, nebo tam jsem odvezen bez účasti svojí vůle.

Odp14: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
kolemjdoucí, 9.3.2010 19:04

Bohužel, tlačíte mě tam, kam nechci - k dosud nevyřešenému (a z hlediska současného poznání k neřešitelnému) problému, který už léta řeší deterministé a indeterministé - zda vůbec existuje svobodná vůle nebo existuje vždy platná kauzalita.
Připusťme, že svobodná vůle existuje. Pak není z hlediska obsahu žádný rozdíl mezi jednou nebo druhou cestou do Terezína. V obou případech byla vůle cestujícího podmíněna - tedy nesvobodna. Rozdíl je jenom ve formě „cestování“, ta ale pro rozhodnutí, zda se jednalo o svobodné konání není důležitá.
Budeme-li zmíněné „cestování“ posuzovat z hlediska determinizmu - pak to vůbec nemá smysl. Jeden nebo druhý způsob „cestování“ byl jednoznačně dán. Z tohoto pohledu je jakákoliv svobodná vůle jenom iluzí. :-)

Odp15: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 9.3.2010 20:20

Ale já jsem svoje přání jet do Terezína podmínil, vyplívá z toho aniž by to bylo řečeno, že můžu jet bez ohledu na reklmu třeba na ryby, letiště, nebo být prostě doma.

Rád přemýšlím o věcech, vlastně mě až tak úplně nezáleží na tom, jestli se dost rozostřená hranice nazve ideologií, která je správcem systému který vytvořila podle jejích preferencí, třeba socialistickou ekonomikou nebo jinou. Spíš se zamýšlím nad tím, co se satne, když do takto vybudované struktury strčím a ona se rozsype na kostičky, jestli se sama obnoví do Předchozího stavu, nebo se uspořádá do stavu ,,Základního nastavení" aniž bychom mu přisuzovali přívlastky.

Odp16: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
kolemjdoucí, 9.3.2010 20:43

Tím se ale opět vracíte k formě: zda jste jel s iluzí že to bylo vaše svobodné rozhodnutí nebo jste byl násilně zavlečen.
Podstatou v obou případech ale je, že to nebylo svobodné rozhodnutí. Z tohoto pohledu není mezi oběma cestami rozdíl. Nic na tom nemění ani to, že by jste tam mohl jet třeba na ryby.

Odp17: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
ivan, 9.3.2010 21:17

No tak dobrá, ze svého rozhodnutí cestu do Terezína ruším, jedu lítat, nemám rybářský lístek.

Odp18: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
kolemjdoucí, 10.3.2010 7:32

:-)

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp17: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
tlapka, 17.3.2010 9:31

Lepší špatné vlastní rozhodnutí než cizí nařízené rozhodnutí.

Odp18: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
santiago, 17.3.2010 17:19

Ale vůbec nejlepší je pohlídat si, abych v okamžiku, kdy se vlastní rozhodnutí ukáže jako špatné, je mohl hodit na cizí nařýzené.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Proč nesouhlasím s odebíráním benefitů:
tlapka, 17.3.2010 17:50

Fascinující !! ♪ ♪

Odp: Odp.1.Odp.1. Řecká paralela
Neuvedeno, 4.3.2010 17:23

Pane Alfons, řekl bych s tou českou prodavačkou co se chtěla projet na kole, že to platí i u nás. Ovšem za jedenoho předpokladu. Že je dotyčný muž kuřák a že je kopcovitý terén.
V Řecku asi díky laciným cigaretám tam kouří skoro každý. Když kouří, tak nemá dost červených krvinek na přenášení kyslíku v krvi a tudíž je hned unavený. Takže bych to kuřákům ani tolik nevyčítal, že se šetří. Spíš bych jim vyčítal, že se naučili kouřit. Jenže znáte to. Ve čtrnácti děti ještě moc rozumu nepobrali, naučí se kouřit a pak už se tohoto zlozvyku nejsou schopni zbavit po celý život. Horší je, že se to dnes učí také děvčata.

Odp2: Odp.1.Odp.1. Řecká paralela
Alfons, 5.3.2010 4:23

Úsměvné zdůvodnění. ;-)

Kšeft je kšeft
sysel, 4.3.2010 23:29

Benefit je jen nová nálepka na staré pojmy. Naturálie, deputát, režie ... Ve skutečnosti se jedná o naprosto běžnou věc. Kdysi jsem se setkal se zajímavou konstrukcí: Muž s nějakým platem, z něhož zaplatil daň, si na vedení své domácnosti najme hospodyni, které ze svého zdaněného platu zaplatí mzdu a z ní zaplatí daň. Pokud jí mimo zdaněnou mzdu poskytuje (jako bebefit ;-) ) stravu, ubytování, ošacení a služební jízdy svým vozem a tyto „benefity“ jako poctivý idiot řádně zdaní, pak si stát přijde na pěkných pár peněz. Situace se velmi výrazně změní, jestliže v sobě s hospodyní najdou zalíbení a on ji pojme za svou choť. Situace bývalé hospodyně se výrazně zlepší, přestože přijde o mzdu i benefity. Pokud nezpychne a bude své domácí práce vykonávat i nadále sama, stát přijde o její daně, dokonce, pokud by fungovalo společné zdanění manželů, ještě o nějakou tu korunu na daních přijde.

Zemědělec si vedle deseti býků na prodej vykrmí jednoho pro svou rodinu na hody. Ty, co prodá, samozřejmě zdaní, ale toho svého zbaští s potěšním aniž by za něj daně platil. Dost možná mu ještě EU za to, že toho jedenáctého neprodá, přidá nějaké dotace. Za bebefit je považováno i používání služebního laptopu a připojení k Internetu u programátora. Zkusme si představit situaci, kdy bagrista dostane jako benefit možnost jezdit s bagrem po šichtě domů, kde zas jako benefit pro firmu, bagr může na dvoře parkovat. Tento vzájemný barter by měl samozřejmě stát řádně zdanit. Připadá vám to jistě velmi úsměvné, ale to je absurdita nahlížení na benefity, jako na něco, co je třeba zdaňovat.

Ve skutečnosti se v těchto případech jedná o přirozené vstřícné chování, které šetří náklady a tudíž buď zvyšuje daňový základ, nebo snižuje ceny, což lze obojí chápat jako prospěch celé společnosti.

Uvedu však ješte příklady, které jaksi unikají z hledáčku jak berňáku, tak i médií a tudíž, bohužel, nezvyšují hladinu adrenalinu běžného voliče.

Příklad první: Zdražování vody
Městská vodárna vyrobí (vyčistí) a vyexpeduje skrze svůj hlavní vodoměr 100 % vody. Vzhledem ke zchátralému vodovodnímu řadu prodá svým zákazníkům pouze 60 % své produkce, ale nechá si zaplatit celých sto. Ale lidé se pokusí snížit svou spotřebu a tak se poměr vyrobené a prodané vody změní na 100:50, protože množství vody, ztracené kdesi v podzemí, zůstává stejné. To ovšem znovu způsobí zdražení. Při použití přísného pohledu nelze pochybovat, že ztacenou vodu nespotřeboval zákazník, je nutno ji tedy chápat jako „benefit“ vodárny. Měla by si jej tudíž zaplatit ze svého zisku po zdanění! Ve skutečnosti by ještě měla zaplatit náhradu za škody způsobené unikající vodou, která podemílá silnice i budovy. Snad by ji takový postup konečně přiměl k seriosním opravám.

Příklad druhý: firemní maserati
Zpychlý podnikatel se rozhodne koupit si nový firemní vůz. Protože našem absurditánu není nijak omezen, klidně zvolí maserati za šest milonů. Aby si zkrátil odepisování, použije leasing. V jiných zemích platí poněkud jiné předpisy i mravy: berní úředník v takovém případě zjistí účel, pro jaký byl vůz koupen, a podle toho s přihlédnutím k tabulkám zahrne do nákladů částku odpovídající ceně tuzemského vozu příslušné třídy a zbytek si musí podnikatel uhradit ze zisku po zdanění. Kromě toho si podnikatel koupí (rovněž ze svého zisku po zdanění) vozidlo soukromé, které používá pro své víkendové návštěvy rodičů a jeho manželka na nákupy. Sousedi tam totiž neponechají bez povšimnutí, když někdo nezdaněný vůz používá k jinému účelu, než ke kterému byl zakoupen.

Železnice kdysi používala parní lokomotivy a stala se tedy jedním z velkých odběratelů uhlí. Získávla jej tedy za velmi příznivou cenu. Pokud svým zaměstnancům nabídly toto uhlí namísto části mzdy, nelze to považovat za nezaslouženou odměnu, protože nákup za režijní cenu nabízí svým zaměstnancům skoro všichni producenti i obchodníci a nikdo se necítí poškozen. Dráha rovněž musí svým zaměstnancům zajistit ubytování, pokud je jejich služba přivede daleko od jejich bydliště. Je to také benefit nebo to spíš patří k povinnostem zaměstnavatele? K námitkám, že náklady na přepravu zaměstnance jsou stejné jako cestujícího, odpovídám - nejsou. Dopravní společnost spoj musí vypravit i s práznými sedadly a vzhledem k tomu, že zaměstnanci nemusí prodávat jízdenku, je to vlastně ještě levnější. Proti cestujícímu je zaměstnanec znevýhodněn, protože pokud jsou všechna místa ve spoji obsazena, zaměstnanec musí počkat na volnější spoj.

Přijde mi to vzájemné poštěkávání jako hloupý a závistivý projev vlastní neschopnosti nalézt si místo, kde si mohou něco levněji pořídit. Dojdeme nakonec k tomu, že zdravotní sestra, která si doma svévolně odborně ošetří odřeninu svého dítěte, bude muset takový čin nahlásit na policii, sociálku, berňák a zdravotní pojišťovnu a vybrat od dítěte polatek za ambulantní ošetření na pohotovosti! Celá kampaň je nepochybně rozpovykována pro to, aby odvedla pozornost od nějaké gauneřiny mnohem těžšího kalibru. Proto bych zbystřil pozornost.

Odp: Kšeft je kšeft
Vlastimil Čech, 5.3.2010 14:55

Ano, ano, ano... mluvíte mi ze srdce, tak nějak to asi bude... uvedl bych ještě nějaké další okolnosti: něco jiného je ten deputát, on má taky ten význam, že zaměstnanci nejsou poňoukáni ku krádežím... nu, dostanu-li 2 metráky cukru za 5 Kčs/kg, tož nebudu cukr z cukrovaru, kde jsem na kampani přikrádat!
Jiná věc ovšem je, když podniky poskytují NĚKTERÝM svým zaměstnancům benefity („mimo deputátní“) tedy třeba kadeřníka, maséra, fit-centrum atd... tady by měl pan podnikatel sáhnout do kapsičky a zaplatit vše včetně daně myslím... toto je novinka, kterou zavedla ptákostrana teprve nedávno... a právě proto, aby své příteličky ochránila před zdaněním, neboť to bylo označeno za odůvodněné náklady podnikání... aby representovali...ono to je nějak složitě vysvětleno v zákoně, manželka je účetní, tak mi o tom vyprávěla... ale aby se v tom čert vyznal ...
Moc se mi líbil ten příklad s tou hospodyní ! :-) doporučuji ovšem moc dobře počítat! Ta hospodyně vychází MNOHEM MNOHEM levněji! :-)
A jinak, pane Sysle, s Vámi dokonale souhlasím, deputát NENÍ DODATKEM ku mzdě! Deputát JE NÁHRADOU části mzdy. Pokud je materielní požitek přímo spojen s činností popdnikatele, tedy třeba ty brambory v zemědělství, uhlí v dolech a třeba rakev pro dělníky pana Ivana, pak to cítím jako v pořádku... přestože žádný deputát neberu... pokud nějaký chlebodárce chce, aby někteří jeho oblíbení zaměstnan-(ci)(-kyně) chodili učesaní a chce jim dát na holiče, ať tak učiní včetně daně... a třeba formou poukázky do oficíny, aby si zaměstnanec nekoupil buřta místo holiče... a ani V.Č. by nezáviděl, protože na úpravu účesu nepotřebuji ani holiče, ani hřeben- jen trochu viksu a hadr...:-)
Tedy, pane Sysle, jako obvykle s Vámi docela a bezezbytku souhlasím...

Odp2: Kšeft je kšeft
Lipovan, 5.3.2010 19:23

Samozřejmě, že částečná, popř. celá mzda v naturáliích je pro zaměstnavatele vždy výhodnější. Truhlář Ivan zajisté ochotně potvrdí, že „cash prachy“ jsou nekřesťansky drahé. Zaměstnavatel může navíc určovat účetní hodnotu naturálních požitků a pracovník nemá možnost danou cifru nijak ovlivnit. Jestliže soudruh podnikavec nakoupí v dětské robotárně někde v Bangladéši firemní trička á 30 Kč a každý zaměstnanec poté dostane jako bonus kvalitní tričko v hodnotě 500 Kč, je všechno v nejlepším pořádku a pracovníci mohou tak leda držet hubu a krok. Pokud to obrátíme...a pro účel diskuze budeme předpokládat, že by měli železničáři za své průkazy platit řekněme 2000 Kč...kdyby najednou modré čepice řekly: nechceme pitomou režijku; chceme navýšit mzdy o dva hadry. To by byl rachot, to by malverzant, sociopat a náruživý kuřák Jaroslav K. z ODS, který má na krku podvody za desítky milionů korun, řval něco o vydírání...:-)

Odp3: Kšeft je kšeft
ivan, 6.3.2010 1:07

Lipovane, já jsem pro jakékoliv odstraěnní všech pokřiveností z ekonomiky obecně, naturální platby jsou právě jedním z nich. Do stejné kategorie bych zařadil právě ony trička z Bankladéše, různé příplatky na ošatné, kadeřníky, stravenky a pod. Proč by měl třeba pracovík v kamenolomu sanovat daňovou spoluúčastí trvalou ztrátu ČD jenom proto, že jeho zaměstnavatel není organizovatelnou politickou silou a tak přispívat její nekonečné udržitelnosti a nakonec si sám jít koupit jízdenku za ekonomické jízdné? Nemá on už tak trošíčku předplaceno? Nebo by bylo správné, aby mu byla a jeho blízkým příbuzným recipročně každýho ,,berouse„ nasypána na zahradu, nebo před dům hromada štěrku osvobozena od daně na oplátku za jeho kolegialitu s oborářema nátlakových profesí?
Je to stejné, jako když ti vlezu do Tebou placeného taxíku s tím že ,,Když už tam jedeš, tak se svezu s tebou, bude tě to stát stejně“!
Navíc, jakákoliv výhoda, pokud není zdravotní kompenzací, je protiváhou nevýhody jiného.
Není náhodou spravedlivé dostat reálnou mzdu a z té uspokojovat svoje potřeby v reálných cenách?
Pan Čech, sám to uvedl jako příklad, si dokonce myslí, že by ho nákup levnějšího cukru, pokud by byl zaměstnancem v cukrovaru odrazoval od krádeží.
Z těchto pokřiveností právě vznikají takové idiocie jako jsou třinácté a čtrnácté platy a jsou základem zdůvodnění ohromných nákladů na výdrž veřejné správy a polostátních podniků. --- Různé výhody přece máme všichni, je ,,Jejich" zdůvodnění. Je to běžné, třeba zaměstnanci dopravy........!

(předimenzované budovy, milionové nákupy obrazů do kanceláří, zbytnosti, zlaté padáky, personál který by se pomalu dal nazvat služebnictvem a podobně)

Já si myslím, že správné je čistá hra.

Odp4: Kšeft je kšeft
sysel, 6.3.2010 3:02

Ale po tom já konkrétně volám už vlastně i déle než těch popřevratových dvacet let. Jde o to, jaká si zvolíme pravidla (a můžeme-li si je volit libovolně) a hlavně, kdo to bude pískat! Liberalismus se nás snaží přesvědčovat, že lessé fair - trh ponechán sám sobě bez jakékoliv regulace, si sám nalezne rovnováhu. Ale to je ten nejmazanější podfuk, jaký vůbec znám. Pouze přírodní zákony, protože nad jejich dodržováním přímo bdí jejich Stvořitel, fungují tímto způsobem. Ale i z nich se můžeme poučit, že energii můžeme odčerpávat pouze z existující nerovnováhy.

V ekonomice, válce a potažmo i sociologii je vytváření nerovnováhy hlavním „hybatelem“ dějin. Jedině na nerovnováze se dá dobře vydělat. Ale protože lidé nejsou zcela nemyslící, příliš velká nerovnováha, ze které již nemají ani dobrý pocit natož nějaké pomyslné sociální jistoty, lidi uvede do náležitého varu, který je schopen přetavit i dějiny a třeba i popravit pár králů nebo magnátů. Všichni kdo zatracují pravidla a sudí, skrývají v sobě touhu po oklamání druhých. Celý muslimský svět je zrcadlem takových tužeb - pro muslimského obchodníka je napálení ďaura Alláhem požehnaný čin. Ale když není po ruce ďaur klidně napálí i souvěrce. Asi kvůli trainingu.

Nezávidím nikomu, kdo si dovede svou pilností vydělat. Poctivě. Za jednoho z posledních považuji pana Baťu. Toho starostu, aby nebyla mejlka. Ten i když vydělával, nechal vydělat i ostatním. Za jeho podnikání se boty staly dostupné pro každého, protože použil každý technický vynález ke zlevnění výroby. O tom by se mohly psát knihy. Z jeho úhlu pohledu musí dnešní svět vypadat slušně řečeno šibnutý, protože přes nesporný technologický pokrok, třeba ve stavebnictví, se ceny za dům vyjádřené v úsilí jednotlivce, zmohonásobily, přestože jsou díky technologickým fíglům čím dále lacinější. Dům, který si ještě před sto lety z pár kmenů nebo vlastnonožně upěchovaných vepřovic postavil šikovný chasník s manželkou sám, je dnes mimo dosah jedné generace průměně vydělávající rodiny (o těch bez příjmu ani nemluvě).

Už jsem to jednou kdesi napsal. Perspektivou lidstva je efektivní spolupráce bez ohledu na ekonomicko sociální nebo snad politické formace. Nikoliv bezohledná konkurence. Jistě, vždy se najdou ti, kteří se jen vezou, buď pro to, že nic jiného nemohou (hendykepovaní, děti, staříčci) nebo jsou to všiváci. Pro ty i ony se sice najde v kooperativní společnosti základní zajištění, ale do zadku jim nikdo nemusí. Liberálně bezohledná tržní konkurence má jako svůj legitimní cíl zotročení méně bezohledných NIKOLIV méně schopných.

Lékař chudého kraje také dostával od mnohých svých pacientů naturální odměny. Rovněž si mohl dovolit pružně stanovovat ceny podle hloubky jejich kapes. Ovšem paradoxem zůstává, že ti kteří mu platili vajíčky a uzeným, obvykle vyrovnaněji přijímali diagnosy nevyléčitelné, zatímco těch pár přebohatých, by bývalo bylo dalo většinu svého majetku za naději na prodloužení svého života.

Odp4: Kšeft je kšeft
Lipovan, 6.3.2010 8:02

Pan Čech, sám to uvedl jako příklad, si dokonce myslí, že by ho nákup levnějšího cukru, pokud by byl zaměstnancem v cukrovaru odrazoval od krádeží.

To si myslí velmi špatně. Sám jsem zažil dva příklady, kdy zaměstnanci podobnou možnost měli (tzv. příděl - za výrobní cenu) a stejně kradli jako straky. Šlo o čokoládovnu a mlékárnu. Z čokoládovny v pracovní době házeli tašky s vánočními kolekcemi známým přes plot fabriky, v mlékárně zaměstnanci dokonce organizovali noční nájezdy pro náklady tvrdých sýrů, několikrát (marně) zasahovala Policie. Panu Čechovi dobrý úmysl nezazlívám, ale přijde mně podobně naivní, jako otřepaný požadavek, aby se v politice angažovali pouze velmi bohatí lidé, poněvadž už peníze mají a tudíž jsou nepodplatitelní. To je naprosto k smíchu, jen se úplatky zvýší o několik řádů. Proč myslíte, že se rakouský šlechtic s koupeným švýcarským občanstvím drží v české vrcholové politice jako štěnice? Z lásky ke svým bývalým (a budoucím) poddaným? :-)

Odp5: Kšeft je kšeft
Vlastimil Čech, 6.3.2010 15:29

Nu, tady se omlouvám, pane Lipovane... situaci znám jen od známého, který byl včelařem... o cukr bývala dost bída, včelařský příděl mu pro jeho milované včelky nestačil, tož chodil na kampaně do cukrovaru... nu a právě pro ten deputátní cukr... právě ten mi říkal o tom, že by si nic nevzal- i když byla příležitost- protože to nestojí za to, cukr dostane extra lacino a napřesrok by zloděje na kampaň nevzali... moje teta pracovala ve fabrice na cukrovinky a dostávala roční bonbonů příděl za režijní cenu...
tož tak...přijměte moji omluvu, zle jsem to nemyslel, napsal jsem jen to co mi bylo řečeno...

Odp5: Kšeft je kšeft
ivan, 6.3.2010 21:06

Chyba výkladu, Lipovane, napsal jsem.

Proto si myslím, že by společnost měli řídit lidé, jejichž ego a potřeby byly dávno uspokojeny. Jsou nepodplatielní. Už dávno po ničem hmotném netouží, ale budou vždycky stát o společenské uznání a vážnost, tu si nemohou koupit, tu si musí zasloužit. Viz. Hlávkova kolej. Vznikla z touhy po váženosti a uznání, ne z touhy po penězích. Asi tak.

Nikde jsem nepsal o angažovnosti Velmi bohatých!..ale o Vážených a Vyrovnaných.

Takhle vznikaj nedorozumění, o tobě si to nemyslím, ale už měsíce tu čelím vlastním výkladům a ostouzení někoho jiného, došlo to tak daleko, že bych mu už nepodal ruku.

Odp5: Kšeft je kšeft
., 6.3.2010 22:05

Teď dej Lipovane ještě k dobrému, kde, kdy a koho jsi viděl na vlastní oči vyhazovat přes plot 280 miliard Kč současného státního dluhu. To je přeci „větší ryba“, než nějaké ubohé vánoční kolekce nebo sejry.

Jinak souhlasím s Tebou v tom, že ani ten nejbohatší boháč se nestane najednou nepodplatitelný proto, že už má dost. Proto je boháč boháčem, protože nikdy neměl, nemá a nebude mít dost, dokud mu Sv. Petr za jeho „dobré skutky na Zemi“ neotevře nebeskou bránu.

Odp6: Kšeft je kšeft
ivan, 6.3.2010 23:27

Leonardo byl jeden z velmi bohatých lidí své doby, přesto bych si přál mít jeho mozek a nadání, Tobě, Romantiku, bych přál ten pytel peněz.

EÚ ... ú ú ... ú, ů
slayd, 5.3.2010 10:56

Němce dosadit do státní správy Řecka. Turky vrátit do Turecka, cigány do Indie a Řeky poslat na jejich neobydlené ostrovy ... Servilní Čechy zaměstnat pod německým vedením ... Znám cestu z krize ! Adolf Papadankis

Odp: EÚ ... ú ú ... ú, ů
., 15.3.2010 21:15

... A zapomněl jste na ŇěňoŇumouše, těch je tu teď nejvíce, takže ty by bylo třeba hromadně odsunout jako první , nebo tu také zústanou „na věčné časy“, a to by nebylo dobře.

Odp2: EÚ ... ú ú ... ú, ů
Juras, 18.3.2010 22:19

Jenom si dovoluju připomenout, že ti, o nichž tak pohrdlivě mluvíš, jsou lidi. Kdo se nechová s úctou k lidem, kteří mu nijak neublížili, je u mě sketa a všivák.

Odp3: EÚ ... ú ú ... ú, ů
., 26.3.2010 20:31

... tak to se podívej do zrcadla, tam uvidíš toho prvního mezi nimi ( : - ).

Odp4: EÚ ... ú ú ... ú, ů
Juras, 27.3.2010 7:37

Ano, ty seš dokonalej, nemáš na sobě co zlepšovat a všichni tě bezdůvodně vyhazujou z práce. A to jenom proto, aby měli místo pro lidi, kteří si to nezaslouží.

Odp: EÚ ... ú ú ... ú, ů
tlapka, 16.3.2010 8:31

Jasně a navíc ať se jaždý drží své domovské obce a zbytečně se nestěhuje. Jen na povolení úřadu a ministerstva. Pak bude pořádek.

Odp2: EÚ ... ú ú ... ú, ů
ivana Kozárová, 3.4.2010 20:29

Ej,každý nechť ve svém vlastním srdci sedí!

Odp3: EÚ ... ú ú ... ú, ů
Alfons, 4.4.2010 8:07

http://www.skromach.cz/forum/viewtopic.php?id=757
Ja, bať, turistické ruchání v matičce Praze ohrožené-STOP!! Bezdomovci do svých bezdomových obcí-pohyb mimo katastr obce zakázaný. Sledovat každého ze satelitu. Úchylky a výchylky předávat onlajn do centrální evidence obyvatelstva.

Další návrh ?
slayd, 5.3.2010 11:16

Sudety dát do pronájmu RUSKU na 50 let, za cenu umoření dnešního státního dluhu ČR. / Pozn. pouze k rekreačním účelům a sportovní střelbě /...
Samozřejmě režijní výhody pracovníků ČD zachovat!
Ing. Dušan Drbohlah Csc. - absolvent Plzeňské fakulty

Odp: Další návrh ?
tlapka, 17.3.2010 9:33

Rusko nám nikdy nic nezaplatí, Slaydie. Lepší by bylo aby ČR si pronajala kousek Sibiře. S tím by se daly dělat věci.

Odp: Další návrh ?
iva, 27.3.2010 7:09

Nikdo by neměl mít žádné výhody. Za co proč? Chceš žít, zaplat´! Cesta z krize bude brzo. Až ty tři myši, co se honí ve státní kase se prokoušou ven. Bude třeba politiky poslat k lopatě- co s nima, že a stát povede nějaká ekonomická skupina v čele s počítačem, který o všem rozhodne. |JInak budou uhýbat gayové i heteráci, protože se svět se točí kolem kouska prochcaného masa to bylo je a bude jediná pravda.

Odp2: Další návrh ?
santiago, 27.3.2010 7:21

To ivo zní jako tuze kalný ráno... :/

Odp3: Další návrh ?
iva, 27.3.2010 9:12

Mně by se při tom pomyšlení, že to tu nevede žádná skupina začalo i lépe dýchat. Top s tím počítačem už s mužel probíráme asi pět let. Jen je mi divné, že to nikdo chytrý nezrealizuje.

Zevlovat a prudit
santiago, 27.3.2010 18:35

Nevím, jestli chápu správně, co píšeš. Ale připomíná mi to - v opačném gardu - debatu, co jsem tuhle vedl. Chválil jsem Fischera a kamarádka mi povídá: No mně je jasný, že se to zrovna Tobě takhle líbí. Klid, žádný hádky, nikdo nic nerozhodne a posouvá do budoucna s tím, že k tomu není kompetentní, pohodička, zábavička, teploučko a zaprděno. Hospody jsou furt plný, na polích rostou haciendy za desítky miliónů a mafiáni v téhle polívčičce kradou víc než dřív. Všichni dělají pro sebe a pod sebe. Místo škol a fabrik stavíme ploty a kanceláře. Přešlapujeme na místě a předstíráme, že nevidíme, jak svět jde pořád dál.
Sebrat peníze rodičkám, zdražit benzín a zakázat DS se zdá být víc, než co se tady kdo odvážil předtím, ale to není odvaha. To jsou typická počítačová konzervativní rozhodnutí, v důsledku kontraproduktivní.
Bez odvahy, vášně, střetů a rizika se nikam nedostaneme. Ostatně neúprosně plánované řízení - i když s nedokonalými počítači - už tu bylo. A ani teď, bez komunistů a se superpočítači by asi nedopadlo líp.

Mám snad za to, že jediným řešením pro společnost, která zruší zákaz kouření na zastávce proto, že její policisté nevědí, kde je refýž a kde ne, je zavést jako státní zřízení anarchii.
Potíž ovšem je, že jsem jen průměrný střelec. A nemyslím, že by špatní střelci přežili v české anarchii dost dlouho, aby se střílet naučily.

Odp: Zevlovat a prudit
iva, 27.3.2010 22:39

Ano nebylo by to ono. Divadýlko na lodi bláznů, kde si jdou sympatizující na ruku a jen náhoda může vše změnit. Někdy jsem moc unavená z toho jak to beru, jen jeden čas se mi to zdálo tak jednoduché všechno úplně jasné. A to jsem pak musela jít k doktorce, která mi napsala citalopram nebo tak něco. Je na to taky lék začít si povídat s malýma děckama. Ale zas abych nebyla za pedofila nejlepší jsou vlastní synovci a neteře tak do sedmi osmi let nebo tak něco.

Odp4: Další návrh ?
., 5.4.2010 1:05

Ivo, lídři nechtějí a nebudou realizovat žádné návrhy, které by byly prospěšné prostým občanům, protože lídři státu realizují pouze to, co je prospěšné jim samotným.

Pokud se díváš na internetové zprávy, tak ti lídři průběžně bohatnou tím, že prosté lidi ožebračují. Dnes je např. uvedeno, za kolik milionů si který z nich v posledních 3 letech koupil domy a byty, a jaké milionové hypotéky si klidně na nemovitosti vzal.

Je jasné, že v protikladu k majetkům ministrů a poslanců si normální obyčejný člověk nikdy za pouhé 3 roky na barák neušetří.

Odp5: Další návrh ?
iva, 5.4.2010 11:54

Každá sranda musí jednou skončit neboj.

Odp6: Další návrh ?
., 5.4.2010 11:56

Doufejme.

Co na to Nohavica?
Juras, 5.3.2010 11:34

Napsal jim písničku Modré čepice

Čísla
Lipovan, 5.3.2010 12:59

Trošku jsem zapátral v hlubinách elektronického informačního toku a našel zajímavá čísla: k poslednímu dni minulého roku zaměstnávaly ČD necelých 27 000 lidí. Železničáři momentálně platí za roční jízdenku (režijku) 250 Kč (2. tř.), nebo 2000 Kč (1. tř.). Pokud by došlo ke zdanění benefitů, nikdo není schopen říci, kolik by nádražáci ročně nově platili; odhady se pohybují mezi 1500 Kč až 4500 Kč (pro 2. tř.). O zrušení režijních průkazů jako takových se pochopitelně neuvažuje, takže Jánský vršek slavit nebude. Režijních průkazů je vydaných kolem 200 000, z toho je 30 000 zaměstnaneckých, zbytek jsou rodinní příslušníci a vysloužilí železničáři. Do penze odcházejí zaměstnanci ČD dle obecných pravidel, někteří jdou do předčasného důchodu (většinou 1 rok, max. 3 roky).

Rakouské státní dráhy (ÖBB) zaměstnávají asi 44 000 pracovníků (všechny divize dohromady). Rakouský železničář platí za roční režijní průkaz 32,64 € (2. tř.), nebo 63,12 € (1. tř.). ÖBB registrují celkem 209 000 vydaných režijních průkazů, podrobnosti nezjištěny. Rakouští železničáři odcházejí do penze v průměrném věku 52,4 let (údaj spolkového ministerstva dopravy, r. 2009). Namátkou jsem prošel několik diskuzí ohledně hodnocení služeb ÖBB: hrůza a děs, velebnosti. Špinavé a zastaralé soupravy, častá zpoždění, privilegovaná a líná železničářská svoloč.

Co k tomu dodat, pane Topolánku? Neměli bychom demokraturně zakázat přístup k Internetu? :-)

....
JK, 5.3.2010 14:55

Srovnání drah a služeb instalatéra není dle mě zcela namístě - jako rozdíl vnímám to, že železnice je veřejná služba, tedy má trochu jinou pozici.
A ještě trochu podobně: pokud stát nemá na poskytování důchodů, měl by je poskytovat? -P

Odp: ....
Deever, 7.3.2010 14:31

Srovnání drah a státu není dle mě zcela na místě - stát zastřešuje celou společnost a má tedy trohu jinou pozici.

Odp3: Kšeft je kšeft
Neuvedeno, 5.3.2010 23:32

Myslím, že když za rok jsou náklady na DPH na železničáře dejme tomu 250 milionů a na naše vojáky v Avganistánu dejme tomu 6 miliard za rok, tak bychom měli šetřit hlavně ty náklady, které jsou zbytečným vyhazováním peněz. Je nutno si Vzpomenout si jak jsme brojili proti okupaci naší země cizí armádou.

Odp4: Kšeft je kšeft
Jimmy, 6.3.2010 16:08

Kdo se nebude starat o věci vzdálené, záhy bude naříkat pro to, co je mu blízké (Konfucius 550 př. n. l.)

Je lepší čekat na další 11. září a další útoky v západní časti světa, nebo jim raději zkusíme předcházet.

Odp5: Kšeft je kšeft
Alfons, 6.3.2010 16:42

Mohla by to spravit globální světovláda?

Odp6: Kšeft je kšeft
tlapka, 8.3.2010 13:53

Jo, kdyby zrušila železnici.

Odp4, odp.1.: Kšeft je kšeft
Neuvedeno, 6.3.2010 18:30

To už Hitler, když obsadil jednu zemi, tak aby byla chráněná, musel obsadit další okolo. Jde to do nekonečna. Státy si musí především chránit vlastní území. Cizí území je nedotknutelné. Porušuje se tím charta OSN.

Odp: Odp4, odp.1.: Kšeft je kšeft
Alfons, 7.3.2010 2:23

Některé území je ale nedotknutelnější.;-)

Odp2: Odp4, odp.1.: Kšeft je kšeft
ivana Kozárová, 7.3.2010 10:57

třeba taková Kurupira:-(

Odp2: Odp4, odp.1.: Kšeft je kšeft
tlapka, 8.3.2010 13:54

A někdo zase myslí že cizí území je vlastně jeho.

Odp: Odp4, odp.1.: Kšeft je kšeft
Jimmy, 7.3.2010 18:00

OK, navrhuji odvolat všechny zahraniční pracovníky z Haity. Ať si vládnou sami, vlastní území je přeci nedotknutelné.
A nebo že by to bylo občas trochu jinak ;-) ?

Odp2: Odp4, odp.1.: Kšeft je kšeft
tlapka, 8.3.2010 13:55

To je na úvaze světovládců.

Smírné řešení
sysel, 9.3.2010 0:19

Nabízím zde k uvážení myšlenku, která se občas v latentní podobě mihne jako součást stávek či protestů proti vládnímu debilismu.

Což takhle spořádaně přijmout zdanění naturálních a režijních benefitů, ale daně z nich odvádět zásadně v naturální a režijní podobě. Myslím, že by to smetlo tento blbě nastolený problém se stolu jendou provždy :-)

Rád bych se pokochal pohledem na zasedání komise ministerstva financí, která by měla rozhodnout komu přidělit dva tisíce režijních jízd z Prahy do Berouna, komu věnovat třináct a půl trička s potiskem CocaCola, komu svěřit sezení u manikérky, jak a komu by svěřila 15 % připojení k intenetu a víko od notebooku.

Proboha jen to ne!
kolemjdoucí, 10.3.2010 7:46

Naši páni poslanci by hned zřídili další asistenty aby tento problém řešili, pak by si přidali další náhrady, protože by jim přibyla „práce“ a nakonec by hromadně zakládali firmy, které by s touto formou zdanění kšeftovaly a to všechno z peněz daňových poplatníků. :-)

Odp: Proboha jen to ne!
tlapka, 10.3.2010 8:51

jedno je mi divné- ač se divím málokdy, že na vysokém postu Veličiny vykonávají ještě další funkce v nějakých radách- musí vznikat střet zájmů. Jednou je poslanec tak musí sedět ve své práci stále- tak jako my-

Odp: Proboha jen to ne!
bezejména, 11.3.2010 12:09

Bohužel, je to hluboká pravda. A vzácně by se na tom sjednotili všichni poslanci i celý senát. Pokud jde o to jak si připlepšit na úkor skutečně pracujících lidí, tak jsou to mistři!

Odp2: Proboha jen to ne!
tlapka, 11.3.2010 13:24

A že jim to není blbé- ztrapňují se na každém kroku a ještě se exhibují a vysmívají se celému ubohému národu

Podnikání pro nezaměstnané.
Alfons, 13.3.2010 15:01

Večer jsem zaparkoval auto, zhasnul světla a zůstal sedět v autě. Čekal jsem na manželku, až přijede autobusem. Stál jsem tak minutu a najednou slyším jak něco drhne o bok auta. Vyběhl jsem z auta a uviděl ženskou v jedné ruce kolo v druhý klíče. Zařval jsem na ní : „cos to udělala !?!?“ . Když mě uviděla, snažila se ujet, a do toho začala řvát: POMOC!! Pak se zastavila a začala se naparovat a řekla jen“ ty si myslíš, že když máš takový auto, tak si můžeš dovolit všechno“ a čekala, co já na to. Zavolal jsem policii (158) a modlil se, aby přijeli dříve, než na ní doopravdy vlítnu a dokopu jí. Než přijeli, tak jsem si mohl prohlídnout šrám na obou dveřích, něco málo přes metr a až na plech. Policajti přijeli, všechno sepsali, ta ženská všechno přiznala. Konečné zhodnocení bylo: „ Máte asi smůlu, tuhle paní známe, dělá pomocnou sílu v hospodě a tam se nají a napije a na víc nemá. Moc nepočítejte, že by vám něco uhradila“.
Moje reakce byla jasná: „Takže kdybych jí tam zkopal, tak jsem na tom s penězi stejně, akorát jsem si mohl ulevit“.
To co jsem se ale dozvěděl vzápětí, mě úplně dorazilo. Ta ženská věděla o tom, že sedím v autě, to auto podřela proto, abych na ní vlítnul a nafackoval jí, na což byla připravená, s tím že se nechá ošetřit v nemocnici, půjde marodit a já jí budu živit minimálně přes zimu s tím, že budu mít na krku obvinění z ublížení na zdraví.
Škoda na autě přibližně 10 000 Kč. Policajti, i přes to, že ví, že už možná dneska jí někdo jiný s odřeným autem dokope a ona se pak bude celou zimu v pohodě válet doma, NEMOHOU NIC DĚLAT.

Odp: Podnikání pro nezaměstnané.
Vlastimil Čech, 13.3.2010 16:44

Pane Alfonsi, to je teda dost špatně a úplně chápu Vaši oprávněnou zlost... je to zlá ženská a zasloužila by... Na druhé straně je špatně, když pracující žena (třebas pomocná síla v kuchyni) si vydělá akorát tak na jídlo...

Odp2: Podnikání pro nezaměstnané.
Alfons, 14.3.2010 8:54

Chvála Pánu Bohu to není můj případ, koluje to po internetu. Auto nemám. Je to pohoda.

Odp2: Podnikání pro nezaměstnané.
Alfons, 5.4.2010 14:50

A proč nepodniká? Teď se to hodně doporučuje.

Odp: Podnikání pro nezaměstnané.
., 14.3.2010 15:01

Vida, lidová tvořivost. A vidíte, takováhle osoba má alespoň tu práci pomocné síly v hospodě. To vysokoškolákovi by tu práci nikdo nedal.

Odp2: Podnikání pro nezaměstnané.
Alfons, 5.4.2010 14:51

Vysokoškolák má výborné předpoklady k podnikání. Proč lenoší a není aktivní?

Odp3: Podnikání pro nezaměstnané.
., 5.4.2010 23:20

... On nelenoší. On aktivně doma myje nádobí, žehlí, luksuje, vaří, stříhá ovocné stromy, na internet marně posílá své životopisy. Pouze za to nemá peněžní mzdu.
A co se týká toho „podnikání“ tak třeba se nabízel, že bude překladatelem pro překladatelskou firmu; ale slečinka odtamtud mu odpověděla, že překladatelů z a do angličtiny už mají dost a už se neozvala.

Odp4: Podnikání pro nezaměstnané.
Alfons, 6.4.2010 3:24

České dráhy mají problémy se zamrzáním 200 vyhýbek. Zde je prostor k soukromému podnikání. Každý nezaměstnaný bude podnikat na jedné vyhýbce a ještě bude zaměstnávat dalších 50 lidí.
Obor-údržba vyhýbek-.

Odp5: Podnikání pro nezaměstnané.
Pat a Mat souhlasí, 6.4.2010 10:00

Tak. A budou přijímáni do pracovního poměru bez vstupní zdravotní kontroly, bez praxe, bez vzdělání, nebudou platit daně tj. budou mít 10 let daňové prázdniny, a na všechny dotazy budou odpovídat „něňoňumí“. Budou zdarma bydlet v ubytovnách a na půdě budou mít dovoleno pěstovat marjánku. ( : - )

Odp5: Podnikání pro nezaměstnané.
tlapka, 6.4.2010 10:39

Další nezaměstnaní budou odnášet zaměstnance výhybek které přejel vlak.

Odp.2. Podnikání pro nezaměstnané.
Neuvedeno, 13.3.2010 20:51

Pane Alfons i mě se dostal hřebík do pneumatiky. Ovšem nikoho jsem nepřistihl. Jen čekám, jak dlouho mi to zaplátování tou vloženou tkaničkou bude držet. Byl to takový hřebík s nadměrnou hlavou, větší než u hřebíků na přibití asfaltové lepenky.
No a navíc jsem měl ještě proříznutou pneumatiku asi od obrubníku, či od díry v silnici.
Protože v pneuservisech pneumatiky stejného druhu se už neprodávají, tak jsem musel koupit rovnou nové dvě. Suma sumárum mě to přišlo na tisícsedmset korun.
To ještě můžu být rád, že jsem takto dopadl. Zjistil jsem prasklou pneumatiku u supermárketu v 7 hodin večer. Částečně jsem ji dofoukl pumpičkou a ještě s ní dojel kilometr domu. Ráno před barákem jsem začal vyměňovat kolo. Napřed jsem musel odhrnout sníh a připravil jsem si projistotu ještě hydraulický hever. Problém byl rozšroubování šroubů. Jsou těmi pneumatickými zašroubovacími pistolemi tak utaženy, že na silnici s nimi nikdo nehne. Naštěstí jsem měl u auta tu původní fajfku na rozšroubování kola a nasadil jsem na ní hliníkovou trubku sloupku stanu. Tím jsem si udělal delší páku a tím sem šrouby pak konečně rozšrouboval. Odteť budu tu hliníkovou trubku vozit v autě stále. Bez ní bych musel asi shánět nějaký odtah. Klínek na zajištění zadního auta proti ujetí auta pochopitelně člověk musí mít stále také sebou. Lépe dva. Udělal jsem si je ze zbytku porobetonové tvárnice o objemové váze 500 kp/m3. Dají se uříznou pilkou na železo.
Pak jsem teprve mohl jet do pneuservisu.
Hevery jsem tedy používal raději oba, protože hrozilo ujetí auta na sněhu. Jeden, ten co se vozí stále jsem použil na zvednutí prahu a druhý hydraulický jsem dal pod přední vidlici přední nápravy. Šlo to dobře. Hlavně člověk musí nejprve trochu povolit šrouby kola, dokud je ještě auto nezvednuté.
Proč to píši. Protože většina řidiček nemá sílu na rozšroubování šroubů kola a kdyby si vzala tuto trubku, tak se jí to povede. Pochopitelně je lepší trubka ocelová a s vnitřním otvorem trubky takovým, aby se dal na fajfku nasadit. Hliníková trubka může také prasknout, když se nešikovně chytne moc daleko od místa šroubu.
Píši to také proto, že spousta lidí jezdí se stanem na dovolenou a ani si neuvědomuje, že některé stany mají tak vhodné nářadí na rozšroubování šroubů kol auta.

Odp: Odp.2. Podnikání pro nezaměstnané.
Alfons, 14.3.2010 8:59

Za co vyměnit kolo, když není povinná rezerva? Místo rezervy teď bývá toroidní nádrž na plyn.

Stát napomáhá ničit seniory
Alfons, 14.3.2010 12:17

http://www.novinky.cz/finance/194466-du … kcich.html
Důchodci často čelí zesměšňování a psychologickému nátlaku na předváděcích prodejních akcích, kde jim vykutálení prodejci nabízejí několikanásobně předražené zboží a často neváhají manipulovat s jejich podpisy a důvěřivostí. Varují před tím občanské poradny.
....Fyzické násilí je trestné, ale PRÁVNÍ násilí, které páchají novodobí prodejci, podnikatelé atp. na práva neznalých seniorech stát toleruje a zloděje-prodejce nechává řádit. Tento stát se chová ke starším občanům naprosto bezohledně a ponechává je na pospas hyenám.
Tyto hyeny jsou v naprosté právní přesile oproti práva neznalým seniorům. A najdou se kreténi, kteří se seniorům vysmívají.Fyzické a právní násilí je ve svých následcích ekvivalentní.

Odp: Stát napomáhá ničit seniory
., 14.3.2010 14:57

Právní násilí je páchané také na absolventech škol a na kvalifikovaných lidech všech věkových kategorií tím, že jim není umožněno pracovat, nebo tím, že jsou bezdůvodně ze zaměstnání propouštěni.

Odp2: Stát napomáhá ničit seniory
Alfons, 14.3.2010 15:39

To je tržní hospodářství. Jak to řeší listina základních lidských práv a svobod ? Je tam něco o tržním hospodářství a jeho následcích? A jde i o nekvalifikované občany. Každému podle jeho možností a podle jeho potřeb. A jsme tam. Nebo někoho odkopat do kanálu?

Odp3: Stát napomáhá ničit seniory
kolemjdoucí, 14.3.2010 16:43

No jak je vidět, u nás nefungoval ani socializmus a teď ani kapitalizmus. Lidé jsou stejně (možná více??) nespokojení.

Odp4: Stát napomáhá ničit seniory
tlapka, 15.3.2010 8:01

Spravedlivý řád nebyl vynalezen, vynalezne jej Alfons. Vznikne nový řád Alfonsismus.

Spravedlivý je Hospodin
sysel, 15.3.2010 22:59

a lidé se mohou přidat. Což se však zhusta neděje. Řád pak vypadá podle toho. Ale protože o sobě nerozhoduje, nemůže být spravedlivý ani nespravedlivý. Snad jen dobbrý nebo spíče přijatelný anebo špatný.

Odp: Spravedlivý je Hospodin
tlapka, 16.3.2010 8:33

Alfons bude rozhodovat spravedlivě.

Odp2: Spravedlivý je Hospodin
Alfons, 19.3.2010 7:14

Do své totalitní vlády si vezmu JEN ženské, protože ty mají 1000x víc rozumu než ješitní chlapi. Politici budou JEN ženské. Ve státní správě JEN ženské.

Ženské ve vládě premiŕa Alfonse ( : - )
., 20.3.2010 12:07

Myslíte samé takové Talimanymaminky ? ( : - )

Odp: Ženské ve vládě premiŕa Alfonse ( : - )
Alfons, 20.3.2010 18:33

Ne. Obyčejné ženské z domácmosti. Ty mají víc rozumu než všichni politici dohronady.

Odp2: Ženské ve vládě premiŕa Alfonse ( : - )
., 20.3.2010 20:47

... to je pravda pane Alfonsi. Ale jak tam nahoru do parlamentu a do senátu ty obyčejné ženské protlačíte ? Vždyť tam nahoru není možné protlačit ani obyčejné mužské, kteří by měli také více rozumu, než ti dlouhodobě elitně tam zaháčknutí tvůrci stamiliardových státních dluhů.

Copak je normální, aby tam nahoře už dvacet let nepřetržitě seděl potentát, který nedovolil občanovi z venkova ani audienci trvající 2 minuty času, o kterou ho ten občan prosil ? Toto „ je vůle lidu, která se k němu navrátila“ ???
Ne, toto je ZVŮLE, která se od lidu totálně o d v r á t i l a !

Odp3: Ženské ve vládě premiŕa Alfonse ( : - )
Alfons, 25.3.2010 10:50

Něco pozitivního by škarohlíde nebylo? Svíce má jsně zářit a vlévat naději do našich srdcí a ne Svíci sfouknut a zmrazit její radostný optimistický plamínek. Pesimisti kazí morální profil Svíce a dělají nám negativní reklamu jak u nás tak ve světe.
Život je přece tak krásný. Nové fasády (ty jsou častý argument) domů září do dáli a ptáčci zpívají radostnou ódu na naši vzkvétající vlast.

Odp4: Ženské ve vládě premiŕa Alfonse ( : - )
tlapka, 25.3.2010 11:41

Ženské do politiky nechci, vnesly by tam ženské intriky. žena ženě je nepřítelem. Když tak jenom jednu - KRÁLOVNU.

Odp4: Ženské ve vládě premiŕa Alfonse ( : - )
., 30.3.2010 21:30

... a hlavně ty banány ! ( : - )
Jenom nevím, proč naši současní lídři tak urputně a dlouhodobě u nás zaměstnávají šikmovokáče z tzv. „rudých“ zemí a tím ty tzv. „ levicové země“ podporují.

Odp3: Stát napomáhá ničit seniory
ivan, 14.3.2010 17:29

Žádné právo nesmí být vykonáno za aktivní účasti práva někoho jiného.

Kdyby třeba existovalo právo na sex 1x týtně, tak nemůžeš přijít ke komukoliv, s tím, že jdeš uplatnit svoje práva. Takovéto právo je nevykonatelné.

Odp3: Stát napomáhá ničit seniory
., 14.3.2010 23:09

Samozřejmě, že i nekvalifikovaní občané by neměli být diskriminováni tím, že jim nebude umožněno pracovat za mzdu. Někteří lidé třeba nemohli studovat nebo se nemohli vyučit ze zdravotních důvodů, nebo proto, že na to neměli čas, protože se starali např. o starého nebo nemocného příslušníka své rodiny.

Odp4: Stát napomáhá ničit seniory
Alfons, 15.3.2010 2:36

Za starého feudalizmu měl každý svoji chaloupku a nikdo nebydlel pod mostem V dnešním novém feudalizmu a otrokářské demokracii to neplatí. S velkohubými řečmi o tom, že se máme tak jak jsme se nikdy neměli jsou lidé pod mosty atd.

Odp5: Stát napomáhá ničit seniory
tlapka, 15.3.2010 8:03

Každý ne, kolik bylo tuláků, starobince, chorobince, žebráci ?

Odp6: Stát napomáhá ničit seniory
Alfons, 15.3.2010 13:03

Do starobince jsem jako děcko chodil za prababkou do Čekyně u Přerova. Žádná sláva, ale nebyli pod mostem. Prababka kouřila fajfku.

Odp7: Stát napomáhá ničit seniory
tlapka, 15.3.2010 13:48

Ty jsi chodil za feudalismu za babičkou? Nepovídej... vlastně povídej nám o tom.

Odp8: Stát napomáhá ničit seniory
Alfons, 16.3.2010 2:46

Je na tom něco špatného? Je to námět k zamyšlení a vzor pro dnešní novofeudalistickou společnost.

Odp9: Stát napomáhá ničit seniory
tlapka, 16.3.2010 8:35

A ten Neofeudalismus zařídíš Ty? To bude legrace. Každý dostane chaloupku. Za Krále Alfonse lepší než za Karla Otce Vlasti.

Odp10: Stát napomáhá ničit seniory
Alfons, 16.3.2010 12:10

Bingo nejbingovatější!!

Odp11: Stát napomáhá ničit seniory
tlapka, 16.3.2010 15:28

Tak s tím pohni, ať žije Alfonsia !!

Odp12: Stát napomáhá ničit seniory
Alfons, 17.3.2010 3:10

Dejte mně pevný bod na politickém kolbišti a budete se divit!!

Odp13: Stát napomáhá ničit seniory
tlapka, 17.3.2010 8:27

Pevný bod- to musí být tvoje přesvědčení a charisma.

Odp14: Stát napomáhá ničit seniory
Alfons, 19.3.2010 7:15

S charizmem nemám odjakživa problém.

Dva typy pravicového voliče
Alfons, 20.3.2010 7:09
Nová vláda-SOUDCOKRACIE
Alfons, 17.4.2010 8:45

http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo- … ecnost_wag
Jak vyhovět Ústavnímu soudu? Možná snížením důchodů lidem, kteří měli podprůměrné příjmy. To by pak asi bylo v souladu s verdiktem soudu. Nebo zvýšit důchody lidem, kteří měli nadprůměrné příjmy. Kde se na to ale vezmou peníze? Zvýší se daně? Komu? A bude to „přiměřené“? Zeptáme se raději dopředu Ústavního soudu, jaké smíme mít daně? Otázek je mnoho. Ústavní soud si na sebe vzal velký úkol.
++++++++Ode dneška nevládne parlament, ale patnáctičlenná rada starších++++++++
Už nemáme demokracii, ale soudcokracii kde neomezeně vládne a rozhoduje 15ti členná rada starších.
Současná vláda, parlament a senát to můžou zabalit a jít domů. Jsou nepotřební a zbytečně zatěžují státní rozpočet.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.