Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

19.11.2005 17:43

Budou smajlíci i v knížkách?

Každý je zná: smajlíky (:-):-() používá většina uživatelů internetu, používají se na fórech, v e-mailech, SMSkách.. Dorazí někdy tyto piktogramy i do „oficiálnější“ literatury? Do knih, novin nebo dokonce zákonů? A proč se používají jen v poslední době? Nebyla snad dříve potřeba vyjádřit „skrytý význam“ textu?

K čemu je smajlík?

Smajlík slouží k vyjádření vlastního názoru na věc, kterou jsme právě napsali. Když tedy napíšu
Ty jsi ale vůl.
říkám, že dotyčný je vůl, ale neprozrazuji nic o mém názoru. Můžu to napsat jen tak z rozpustilosti anebo můžu být opravdu hodně naštvaný - čtenář to nepozná.

Pokud ale napíšu
Ty jsi ale vůl. :-)
je jasné, že to dotyčný nemá brát jako nadávku a že se nezlobím. Je v tom tedy znatelný významový rozdíl.

Jak se tento významový rozdíl vyjadřoval dříve?

Ale co bylo před příchodem smajlíku? Ten je totiž starý jen něco přes 20 let. Znamená to, že před touto dobou nikdo nepotřeboval podobný nástroj?

Zřejmě ne. Ostatně knížky, noviny a drtivá většina dalších tiskovin se bez smajlíků krásně obejde. Jenže je také pravda, že v nich často jde jen o sdělení holých faktů, které nepotřebují zvláštní „dovysvětlení“. A v knížkách lze použít různá slova před přímou řečí: „řekl, naznačil, usmál se, polykal slzy“ atd.

Potřebujeme je?

Zřejmě ne..
Vezmu si za příklad klasický dopis. To je po staletí používaný styl komunikace mezi lidmi, přesně takový styl, pro které se smajlíci používají ve velké míře. Přesto se nezdá, že by někomu citelně chyběly. Nebo ano?
Možná je k nim trošku averze pro jejich neoficiálnost - když jsem já sám psal přes 2000 českých odpovědí na různé situace (pro jeden program), které vyjadřovaly rozličné nálady, smajlíka jsem v nich nepoužil ani jednoho. Prostě mi nebyly po chuti a šlo to i bez nich. Dneska je mám rád, ale i tak dost rozlišuji mezi smajlíkem na internetu a jinde.

Smajlíci jsou potřební

Nicméně jak už jsem naznačil v úvodu, smajlíci jsou užitečná věc. Lze s nimi totiž vyjádřit něco, čeho by se běžnými prostředky dosahovalo jen těžce. Můžeme tedy celkem reálně předpokládat, že se z internetu rozšíří i na papír - nejdříve do časopisů, pak do knih a nakonec možná i do novin.

Jejich „neoficialita“ začne pomalu mizet (stejně jako mizí např. u SMS) a budou se objevovat čím dál víc. A to myslím i přesto, že tyto piktogramy vlastně ani nejdou přečíst nahlas.
Ostatně už asi před rokem jsem četl v magazínu Práva rozhovor s Lucií Vondráčkovou, který smajlíků obsahoval až až.. Dlužno dodat, že to byla výjimka a byl to opravdu nezvyk. A nečetlo se mi to moc hezky.
Ale o to jde, stejně si jednou asi všichni budeme muset zvyknout...

Umíte si představit smajlíky v knížkách? A chcete je tam? Jak často je používáte?

Upgrade
Leondegrance, 19.11.2005 17:59

Smajlici jsou užitečná havěť, v některých knihách místo mají, jinde ne. Ale ještě lepší jsou smajly v kombinaci s vyznačováním klesání a stoupání hlasu v průběhu věty, pomocí šipek nahoru a dolů :-). Jeden můj kamarád takhle napsal celou povídku a byl to nevšední zážitek ;-)
Má to tu chybu, že já na své klávesnici vertikální šipky nenapíšu. Nějakou entitu v PHP? ;-)

Odp: Upgrade
Aleš Janda, 19.11.2005 20:54

No jo, ale ty se asi masově nikdy nerozšíří - k čemu taky? Celá povídka v tom ale musí být docela nářez ;-)
Apropó, myslíš tyhle?
→ ↓ → , ↑ ↓ ― → ↑
(použij Mapu znaků ;-))

Někde už jsou !
Deever, 20.11.2005 10:00

Však smajlíky už pronikly do „oficiální“ literatury ... Najdeme je třeba v pokleslých časopisech typu Bravo Girl a Dívka a v neposlední řadě také v učebnicích softwarových programů apod.
Nejsem si však jist, do jaké míry jetohle „literatura“ ...

Podlě mě smajlík nepronikne do...
Beky, 24.4.2006 4:43

Podlě mě smajlík nepronikne do literatury, protože v literatuře aktuální stav dotyčného popíšeme. Ale v rozhovoru, čímž SMS, fórum či e-mail rozhorně je, používáme smajla k zaobalení celé situace. Myslím to asi takto:
SMS se smajlem - „Ahoj Hanko, pujdes dneska ven? :))
SMS bez smajla - „Ahoj Hanko, pujdes dneska ven?, autor neskryvaje svoje nadseni a nadeje na uspech.“

Prostě člověk ze smajla pozná, jak to jeho prostějšek myslí, ale v periodiku ani v žádné litaratuře by neměl být použit, k tomu slouží slova. A tečka :-)

MY UŽ JE V KNÍŽCE MÁME
Elza, 17.11.2006 19:48

Manžel napsal knížku, popisující narození naší dcery a vůbec života s ní. A dosadil tam smajlíky. Takové ty velké, co mají i ruce a hlavně všechny možné emoce. Ta knížka je s nimi ještě legračnější. Pěkně tam sedí. Ale nevím, jestli by se s nimi ta knížka dobře prodávala. Třeba na to ještě lidi nejsou připravení :-)

hhe To zabiti todle
_-BeJBY- Pifulka_-, 2.6.2010 18:41

heheh mnoo jako ze v necem mate pravdu koho napadlo abi v knizkach bili smajlici to se hodi akorat tak do nakiho Chatu ... :D < a ne doknizek <<< to j zabiti mnuu ale meli biste vimislet nebo jiniho a ne smajlikz do knizek tijo jak bi to potom vipadalo jejdaa

No, já jsem pro zavedení smilíků do...
werterber, 2.6.2010 21:09

No, já jsem pro zavedení smilíků do knížek pod podmínkou, že autoři budou umět psat gramaticky správně, protože číst zdejší komentáře je horší než být hostitelem Goalda. :-)

Odp: No, já jsem pro zavedení smilíků do...
tlapka, 3.6.2010 9:10

Knížky už budou málo, budou elektronické čtečky a tak se to bude opravovat samo. Co vím tak Hostitelé se cítí celkem dobře, nemají nemoci a vydrží všechno, jako Tokrové.

Co víš, Werte, třeba je to dvouletý...
ivan, 2.6.2010 22:40

Co víš, Werte, třeba je to dvouletý Schliemann. Ten si zapisoval poznámky v jazyce země kterou zrovna projížděl, ovládal několik nářečí, spolu s řečma přes třicet. K naučení jazyka mu stačily asi tři týdny.

V r. 2040 dostane Pifulka Nobelovu cenu za zpracování jazyka a nářečí atlaňťanů po tom co definitivně určí jejich hranice na současných mapách a rozšifruje jejich písmo.

V roce 2050 se bude udělovat Pifulkova cena nejvýznamějším jazykozpytcům celého světa.

Jeden nikdy neví!

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru