Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

25.11.2005 20:13

Zrušili byste dávání dárků o Vánocích?

Nakupujete rádi dárky? Já teda ne. Skoro bych řekl, že to přímo nesnáším. Sice k Vánocům patří, ale ten stres a čas mi to prostě tolik nevynahradí. A nemá to nic společného s tím, jestli bych někomu něco chtěl nebo nechtěl dát a s penězi už vůbec ne. Prostě nerad nakupuju. A to nejsou jen Vánoce, ale i narozeniny, svátek..

Dárek říká „mám tě rád“

Proč si lidé vlastně dávají dárky? Všeobecně je to bráno jako výraz toho, že mi na někom záleží, mám ho rád a jako důkaz mu tedy něco dám. Tedy že se sám rozhodnu, že někoho obdaruji.

V praxi to však vypadá úplně jinak. U nejbližších příbuzných se totiž nějaké dávání dárku bere jako samozřejmost, ne jako projev úcty. A na někoho „zapomenout“ je prostě nemyslitelné...

Pamatuji si, že v 5. a 6. třídě ještě na základce jsme se s kámošema normálně obdarovávali (narozeniny, svátek...). Potom jsme se ale kolektivně rozhodli, že tenhle (hloupý) zvyk zrušíme. Důvod byl ten, že výsledná radost se nevyrovná námaze a stresu při kupování dárku, a to ani na jedné straně.

Praktický smysl darování

Jaký to má všechno smysl? Obdarovaný má radost a darující taky. Ale stálo to všechno za tu námahu? Za to vymýšlení věci, která by byla něčím zvláštní, neopakovaná, dostupná a hlavně konkrétnímu člověku užitečná?

Nejlepší je, když dotyčný přímo řekne: chci to a to, kup mi to. Já mu zase řeknu „chci tohle“. Tak oba jdeme a koupíme si chtěné věci vlastně navzájem.
Jenže proč to všechno? Když něco chci, tak si to můžu koupit sám, a ostatní mohou udělat totéž. Trochu jiné je to u dětí, ale u dospělých..?

Dárky: doména žen?

Myslím, že dávání dárků je spíš taková „ženská záležitost“ - obecně mají nakupování radši a většinou jim to za to opravdu stojí. Vidím to na okolí: zatímco jsme jako kluci dárky zrušili už v 6. třídě, holčičí část se obdarovávala vesele dál. Na střední a vysoké u holek nevím (protože u nás se tam tento druh lidí prakticky vůbec nevyskytuje), ale kluci si rozhodně nic nedávají, a to ani náhodou.

Když se poohlédnu trochu dále, tak máma si dárky s kolegyněmi běžně dává, táta vůbec. A moje expřítelkyně se kromě příbuzných obdarovávala s 8 spolužačkami(!). Děs.

Tedy pro mě je to děs, pro spoustu lidí je to možná příjemná záležitost.

Kdysi mi jeden spolužák řekl: „Bráchovi nic nekoupím, protože je to blbec a on mi stejně taky nic nedává.“
Vztah je to sice smutný, ale s těmi dárky to vymysleli skvěle...

A co vy? Máte rádi nakupování? Dávate si dárky?

Ten začátek článku je trošku o něčem...
pixy, 25.11.2005 21:39

Ten začátek článku je trošku o něčem jiném než nadpis... Já dávám (potažmo obvykle kupuji) dárky rád, ale když se sám rozhodnu - něco se mi zalíbí a připadá mi, že by to někomu konkrétnímu mohlo udělat radost, nebo prostě chci jen tak někoho potěšit. Ale to „povinné“ hromadné kupování dárků k vánocům taky nesnáším.

Letos jsme ovšem se ženou udělali další krok k oboustranné spokojenosti: vzájemné obdárkovávání jsme si dohodou zrušili a ponechali vánoce jen ku radosti potomků. Příjemná úleva.

Bohužel je zde ještě rozvětvená rodina, čítající jen u přímých příbuzných 17 hlav... :(

názor na dary od avana
avan, 26.11.2005 7:38

Veru presne tak, keď chcem niekoho niečím obdarovať tak to urobím a urobí mi to radosť, dôležitú rolu hrá ale prekvapenie.

Tieto povinné dary sú podľa mňa čistý nezmysel, či už sú to vianoce alebo valentín alebo podobné kekečúroviny.

Presne hovoríš mi z duše. Taktiež moja expriateľka sa obdarováva s 8-10 ľuďmi .. blee. My (chalani) či na základnej, strednej alebo vysokej sme to nepraktizovali nikdy. Pre mňa bol darček keď mi nečakane zavolal kamarát či nejdeme na pivo ap.
Ale kúpiť niekomu, šampón, sviečku, sošku .. atď ... ženský fenomén.
A úplne to zabili moji rodičia, keď som videl ako si vymienajú bonbonieru s inou rodinou, proste oni ju kúpia a darujú, na oslave ju samozrejme neotvoria(akože ja by som sa urazil), a majú vhodný darček na další sviatok. Videl som že ju vrátili dokonca tým istým. Humus. Aký ma toto preboha význam. Ľudia používajte rozum nie dogmu.

Odp: názor na dary od avana
Marek Doubravsky, 12.11.2007 13:37

to, co podle mne propaguje tu nejhorsi moznou podobu vanoc jsou specialni vydani casopisu a novin s palcovymi titulky ktere hlasaji : „Vybrali jsme za vas darky pro celou rodinu“, „vyberte originalni darek pro babicku teticku dceru a syna pomoci naseho uzasneho vanocniho specialu“ a specialni vanocni akce v supermarketech teto kycovitosti a sablonovitosti davaji jeste vice na frak .... tyto dve veci jsou symbolem utrpeni vanoc podle meho nazoru .... Zkuste je proste ZCELA ignorovat pokud chcete aby vase mely sanci byt krasnym casem.

dárečky
Irenka, 26.11.2005 10:40

je pravda, že když je toto darování, jak bylo řečeno plánované, tka to není ono, u nás v rodině to plní spíše praktický charakter, k narozeninám se koupí boty, kaloty svetr, jinak by se to nekoupilo, protože to je moc peněz, ale takhle to máš k narozeninám, někdy mi to přijde uhozený, ale je to tak. S přítelkyněmi jsem si o vánocích taky dárky dávala, ale jen takové simbolické, jo bylo jich hodně, ale víte, když máte přítele, jako myslim partnera, tak tomu kupujete dárečky, kdy se vám zlíbí, ale nevim, jak by se na mě koukala kámoška ze školy, kdybych řekla, tady máš dárek, protože jsem ti ho prostě chtěla koupit, ali by na mě koukala, že jsem se zbláznila, a čokoláda k narozeninám bylo vlastně spíš jen odůvodnění toho, aby jsme si tu čokoládu koupily a neměly z toho špatný svědomí:-))A ještě jsem chtěla jednu věc, která se mi stala. Je to asi dva měsíce, co jsem slavila dvacetiny, na škole jsem byla měsíc, takže jsem pozvala jen pár známích, byli jsme na koleji, a od každého se pořadovala pouze přítomnost, ani ve snu mě nenapadlo, že by někdo mohl přinýst nějaký dárek, když jsme se neznali ani měsíc. a pak ten dáreček udělal dvojnásobnou radost. protože to opravdu bylo překvapení.
A já nevim, ale jakej by jste měli pocit, kdyby jste pod stromečkem neměli jeden jedinej dárek? To by vás to ani trochu nemrzelo?

Odp: dárečky
irena, 21.12.2005 20:41

On by hlavně žádný stromeček také nebyl a já se už moc těším až mi za 3 roky odroste poslední dítě a já nebudu muset nic kupovat. To že mám děti ráda jim dávám najevo po celý rok, tak proč jako ateisté se vrháme do tohohle bláznovství?

Odp2: dárečky
Martin1264, 22.3.2012 10:10

Pretože nás to tak naučila spotrebnú spoločnosť. Na Vianoce máme kupovať haldy darčekov, aby sme všetko ukázali, ako nám na nich záleží. Mne to príde Bláznivá. Buď niekoho mám fakt rád a nepotrebujem ho podplácať pomocou darčekov a alebo nie - potom je zbytočné mu akýkoľvek darček kupovať. Nehľadiac na to, že potom ľudia kupujú úplné kraviny. Mám radšej, keď dostanem od priateľky hodinky Casio z lásky, než nejaké blbosti, ktoré sú mi k ničomu.

Odp3: dárečky
iva, 22.3.2012 13:11

Kafko honem musíme obednat ty hodinky bez nich nebudu žít.

Odp3: dárečky
Vlastimil Čech, 23.3.2012 20:07

Pán Martin, toto nie je po slovensky...Ak chcete písať ako roduverný Slovák, prv sa to naučte...

dárky k Vánocům
best.man, 26.11.2005 18:21

Dárky k Vánocům bych rozhodně nerušil, už kvůli dětem, aby se měly na co těšit.. dárky pro děti se kupují poměrně dobře (řekl bych, i když je ještě nemám), koupíte jim nějakou hračku a je to, horší to je s dospělými, to už by neměla být ledajaká „blbost“.

Ale stresem to je, až když kupujete dárky na poslední chvíli. Když si je vyhlídnete s předstihem, tak ten stres zcela minimalizujete, ne??

Když ono to je dobou, lidi utrácí čím dál víc a kupují dražší dárky, z toho svátku už pak toho moc nezbývá.. dřív se kupovaly dárky spíše symbolické a praktické a víc se lidi těšili na ten svátek (a na cukroví a na tradice) než na dárky..

a dárky se nemusí jen kupovat, můžou se i vyrábět..a potěší leckdy mnohem víc

Odp: dárky k Vánocům
Matěj, 27.11.2005 10:51

Určitě je velice hezké nějaký dárek vyrobit a že takový dárek potěší mnohdy víc než něco draze koupeného je fakt.Jenže na to není dnes dobrá doba.Už tak dost šílené tempo dnešního života se před vánoci ještě umocní.Ani děti na tom nejsou s časem už tak dobře jako třeba já v jejich věku.Nakoupili jsme jim počítače a televize,vzsílající bez ustání desítky programů pořady které mají jediný cíl.Zaujmout za každou cenu.A my dospělí,protože nemáme čas naplnit život našich dětí něčím smysluplným,se na to díváme a pak se nestačíme divit čím nás naše ratolesti překvapí.Už třetí den mi má dcera říká,abych ji namaloval nějaký vánoční motiv na výzdobu okna.A já tady sedím a ťukám do kláves.Končím a jdu kreslit.

Odp: dárky k Vánocům
Aleš Janda, 27.11.2005 13:26

Kvůli dětem... to jo.

Ale vyrábět dárky? Těžko.
Buďto danou věc vyrobit neumím a udělám ji špatně. A pak je z toho „danajský dar“, prostě nepoužitelná věc.
Anebo to umím, ale pak na tom zase není nic zvláštního.

Představte si např. řezbáře. Celé dny je v dílně, byt plný krámů, odřezků, dřevěných blbostí atd., všude špína. Okolí je třeba rádo, že něco takového dělá, ale už jenom pohled na dřevo je rozčiluje. Takový člověk přece nemůže dát své ženě něco dřevěného. Nebo ano?

I když je fakt, že jsem to jednou udělal. Jsem programátor a jednou jsem udělal počítačový program jako dárek - a kupodivu jsem měl úspěch. Jenže dotyčná osoba se mnou nebydlela (takže nějaký program byl pro ní zvláštnost), a navíc se jednou zmínila, že by „něco takového potřebovala“...

Odp2: dárky k Vánocům
best.man, 27.11.2005 15:46

S tou výrobou bych to nějak nepřeháněl, ale třeba nějaký přáničko k Valentýnovi, narozeninám bych ještě zmákl. Nebo ho mám radši jít koupit do obchodu, kde je napsanej i text? Ani náhodou. Nebo můžeme namalovat obrázek :)

Odp2: dárky k Vánocům
Raven, 28.11.2005 8:59

A zkoušel jsi někdy něco udělat??? Myslím mimo svůj obor. Ono to není tak těžké a pokud nejsi úplný nešika a máš trochu výtvarného cítění, máš udělánu např. dřevěnou figurku za dva dny. Bez stresu, naopak pěkně se při tom odreaguješ.

Já bych to zrušil celé
David Kořínek, 27.11.2005 18:10

Velice zajímavé téma, Aleši.
Souhlasím, že pro děti jsou dárky podstatou vánoc a snadno se pro ně nakupuje (mám podstatně mladší sestru), ale to bude asi tak vše.
Osobně o Vánoce dárky nerad nejen nakupuju, ale i dostávám, protože je to jen takové vynucené gesto o které nestojím.
Už od října mě doma otravují otázkami typu „Co chceš k Vánocům?“ :-) A lá stejně nikdy nevím.
Být to na mě, tak Vánoce - jakožto obdarovávací svátek - kompletně zruším a soustředím se jen na to, abych si užil trochu klidu s blízkými.
Stresu je i tak po celý rok nad hlavu...

Pryč s tím!
Leondegrance, 27.11.2005 23:57

Ano ano, vánoce a podobné nesmysly jsou opravdu pouze pro děti, narozeniny jakbysmet, i nakupovat působí radost jen pro děti.
Jdu založit one-man sektu, bude se jmenovat „Pryč s vánocama“!

Miluji dárečky :-)
Nikola, 2.12.2005 16:16

Miluji dárečky, i když jak se tak dívám na ostatní přispívající autory, ocitám se tím pádem v menšině :-) Ráda je dostávám, ale ještě raději je dávám. Když vidím v očích obdarovaného, že jsem mu svým dárečkem udělala radost, sama mám radost dvojnásobnou. Takže to vlastně dělám tak trochu i pro sebe :-) Já si myslím, že dárečky prostě k životu patří, k mému tedy určitě, abych nemluvila za ostatní, zrovna tak, jako slušné chování apod. Domnívám se, že v nechuti dávat dárky je něco patologického, například nějaká psychická blokace z dětství. Na druhou stranu, dárek se musí dávat od srdce, pokud by se tak mělo činit jen z povinnosti, není to o ničem.

Odp: Miluji dárečky :-)
Irenka, 3.12.2005 18:15

ale drahá Nikolko, pokud sis nevšimla, tak tady není averze proti dávání dárků, ale proti organizovanému dávání dárků, i když mě osobně tyto dny vůbec nevadí.

Odp2: Miluji dárečky :-)
Nikola, 3.12.2005 21:43

Tak teď nevím, zda píši opravdu tak nesrozumitelně, nebo je chyba někde jinde :-) Co se týká této „dárečkové“ diskuze, tak má reakce na ni je shrnuta v první větě mého příspěvku. (Příště tam udělám nový odstavec, aby to bylo nad slunce jasnější :-) Od toho usměvavého smajlíka dál, milá Irenko, totiž píši již jen o vlastních pocitech, respektive o tom, co si o tématu myslím já sama. Jistě sis všimla, že můj příspěvek je samostatný, a nebyl tedy reakcí na předchozí příspěvky, ale na titulek tohoto článku. A co se týká tvé zmínky o averzi proti organizovanému dávání dárků, nic ti nebrání, abys sama vymyslela něco nového :-) Já třeba dávám dárečky celoročně, takže Štědrý den je pro mne osobně dnem klidu a pohody :-)

Těžký výběr dárků
romantik, 10.12.2005 23:50

Vybrat vhodný dárek je těžké. Buď je třeba se zeptat obdarovávané osoby na to,co potřebuje, nebo lépe darovat peníze (kdo může a má) nebo raději nic nedávat, než vnucovat zbytečné nevkusné hlouposti.

Odp: Těžký výběr dárků
Aleš Janda, 11.12.2005 22:38

Peníze k Vánocům? Představte si, že dáváte svému známému nějaký finanční obnos a on Vám také nějaký obnos. Jaký to má smysl? A co když jeden dá víc?

Já vím, někdy je to nejlepší řešení, ale stejně...

Odp2: Těžký výběr dárků
Nikola, 12.12.2005 16:18

Já mám dárečky v podobě finanční částky ráda, i když sama je v této formě příliš nedávám. A hned se pokusím vysvětlit, proč je mám v oblibě. Tak především za to může můj vkus, některé věci se mi líbí velmi, některé vůbec. Dostat na Vánoce například modrý proužkovaný svetr, budu asi docela zklamaná, zatímco když dostanu obálku s určitou částkou a lístečkem s textem „...na tvůj svetr“, jistě budu mít radost, neboť mi to umožní si koupit takový, jaký mi bude vyhovovat. To samé s parfémy a další kosmetikou, obuví apod. ... :-)

Odp3: Těžký výběr dárků
sandál, 25.12.2005 8:05

Teď možná budu trochu provokovat. Slovo dárek je od slova darovati neboli projevit někomu pozornost tím, že mu dáme něco ze svého. Dárek není otázka trefit se do vkusu a okamžitého efektu. Když dítě dá své mamince dárek, tak ta určitě nezkoumá jestli je to podle jejího vkusu ale těší ji že dítě má snahu ji potěšit. Měla by to být věc citu z obou stran. Praktické věci podle svého vkusu si můžete koupit přece kdykoliv na to máte.

Bude mi dvacet.Včera se mi mamka ptala...
cassi, 25.3.2006 20:17

Bude mi dvacet.Včera se mi mamka ptala jak to chci oslavit...Dost se divila, když jsem jí odpověděla, že nechci. Asi mě to všehno nějak přešlo..jakékoli slavení,snad jen ty trošku pozměněný Vánoce.Od kamarádů mi stačí když si vzpomenou a budu moc ráda. Je fakt, že dárek, když ho nečekáš je fakt super(a stačí i ta „pitomá“ čokoláda). Jo a dokonce jsem i parkrát dostala dárek jen tak...a nebylo to jen od kamarádky. Letos jsem dávala pověčinou vyráběný věci (trochu vývarného talantu jsem pobrala), kupodivu měli úspěch, plus pár přání.

Odp: Bude mi dvacet.Včera se mi mamka ptala...
ivana Kozárová, 4.2.2010 15:41

Nejhorší je,když děláš,že máš radost,aby měli radost,že máš radost. Přitom kdo rychle dává,dvakrát dává. Je bomba,když člověk něco dostane v pravý čas,potřebuje to jako sůl a najednou to dostane. to ovšem nebývá na vánoce,narozeniny,ani k svátku. To přijde od přítele ,když to je třeba.Máš-li dobrého přítele,máš víc,než on:-)

Nevděční obdarovaní vetešníci
romantik, 26.3.2006 23:20

Znám lidi, kteří žijí pouze pro věci, věcmi i nepotřebnými se stále obklopují. Takoví lidé nakupují a dávají mnoho levných dárků a také mnoho podobných dárků vyžadují, a proto i dostávají. Dárky, které dostali, pak počítají, oceňují, třídí a znovu rozdávají někomu jinému. Těší je obdržené dárky kritizovat a dokonce takovou i neoprávněnou kritiku dárku s radostí sdělí dárci, aby on radost neměl. Tito lidé se hodně podobají profesionálním vetešníkům. A do takových rukou dávat dárky ,předtím pracně a citlivě vybrané, nemá smysl.

dávání dárků v rodině
marcela, 24.8.2006 18:02

vůbec by mě nemrzelo, kdybych štědrej den slavila neslavila stejně jako všechny ostatní. vánoce sou v dnešní době příšerný svátky, chápu, že v době, kdy k sobě členové rodiny měli opravdu blízko, byly aktuálnější. v naší rodině nesnášim to, že obdarovávání je pro moje rodiče věcí ryze povinnou a otravnou. trochu zamrzí když vy jim vybíráte dárky třeba měsíc předem, aby z něj měli opravdovou radost a oni vám dají něco, na čem je na první pohled vidět, že to kupovali den před štědrým večerem v obchodě „vše za 39ů... a když vám to dají, je z nich poznat to jejich “dárek sem ti dal, takže povinnost splněnaů. a už vůbec je nezajímá že pro vás ten dárek jaksi nemá tu citovou hodnotu... když sem měla své osmnácté narozeniny, přála sem si zájezd se svojí ségrou. dali mi na něj půlku, tj nějakých 8000 se slovy „a važ si toho, neni to samozřejmost“. (btw můj otec vlastní firmu s ročním obratem několik milionů korun).. moje babička, která žije z důchodu mi v obálce předala 5000 korun bez jediného slova výčitek... nejde mi o ty peníze. vadí mi jsem „překročila jejich rozpočet několik málo korun na dárek, tak se mnou mluvili tímto tonem“. ani jsem od nich nedostala nic na památku na osmnácté narozeniny.
mohla bych toho napsat ještě spoustu, ale i tak už je toho habaděj a navíc už jsem se trochu odklonila od tématu. omlouvám se za to, nicméně jestli se někdo, kdo má podobnou zkušenost jako já dočetl až sem, at mi napíše jak to probíhá u něj a jak se s tim vyrovnává...pápá M

nestaci jen otevrit prkenici, kdyz chcete udelat radost.
Marek Doubravsky, 12.11.2007 13:27

Vánoce nejsou o penězích ani o schonu při hromadném nakupování dárků těsně před Vánočními svátky ... Takto chápou vánoce skutečně jen lidé kterých je mi velmi líto. Tito lidé svým ratolestem obvykle nakupují přesně to co si přejí a jsou to obvykle chladné a zcela nezáživné věci jako mp3 přehrávače, mobilní telefony, PlayStation apod. Zádny z techto darku v sobe nikdy nenese prekvapeni, a v ocich obdarovaneho nikdy nevykouzli ani jedinou slzicku stesti... nikdy. Darky k vanocum presto patri ale co je dulezite, je aby mely smysl, aby neco vypovidali aby neco dokazali sdelit. Vubec nezalezi na cene, darek muze byt drahy nebo velmi levny, ale to ze z nej bude mit nekdo radost, toho cenou darku samozrejme nikdy nedosahnete, musite druheho dobre znat, musite vedet co na nej plati. Muj nejkrasnejsi darek k vanocum bylo kdyz si ke me zena pod stromeckem prisedla a p;-)olozila mi ruku na sve brisko :-) - chapete co myslim ... o penezich ani o frontach v supermarketech to opravdu vubec neni.

???
Lucka, 27.11.2008 10:16

Vánoce nejsou žádný nesmysl!!Ale vím,jak těžké je vymyslet nějaký oryginální dárek! Vím že to zní jako od malé holky ale Vánoce jsou podle mě super!

:-)Vanoce jsou to nejlepsi v roce darky...
ColourkA, 18.10.2009 14:23

:-)Vanoce jsou to nejlepsi v roce darky bych nikdy nezrusila darky k vanucuzm patri a kdo by je zrusil je peknej .......!!!Sice o vánocích nejde o to ze by se melo pod stromecek dat 500 dárků ale i 1 dárek udelá radost.Dárky sou proto aby bylo videtze si na sebe zpomeneme a jednou si udelame radost.Já treba osobe mam miliony napadů na vanoce a kazdy rok jsou vánoce cim dal tm lepsi:Duz se tesim na 24.12.2009Ahoj:D

Odp: :-)Vanoce jsou to nejlepsi v roce darky...
., 18.10.2009 14:57

Ahoj ColourkoA bez interpunkce. Asi píšeš z nějakého PC, na kterém je z jazyků pouze angličtina, a proto máš zaměstnání, za něj mzdu, a proto můžeš dávat na vánoce dárky. Mnoho Čechů, mladých i starých, však v současnosti nemá práci, a proto ani mzdu, protože jim podnikatelé bezdůvodně zrušili pracovní poměr. Lidé bez práce, a proto bez základního živobytí, dárky dávat nemohou a jsou rádi, že se nějak alespoň na štědrý den nají. Pro lidi bez zaměstnání jsou vánoce smutné, protože jsou bez dárků, bohužel.
Nejlepší z Tvých „milionů nápadů na vánoce“ by byl ten, abys napsala a donutila vládní činitele, aby zakázali zaměstnavatelům propouštět ze zaměstnání jejich zaměstnance bez uvedení důvodů a pro nadbytečnost. A nestálo by Tě to žádné peníze. Já se na letošní vánoce netěším: je mi smutno z toho, jak chudé na dárky musí být letošní vánoce oproti vánocím dříve před sametkou, které bývávaly radostné, klidné a na dárky bohaté.

Odp2: :-)Vanoce jsou to nejlepsi v roce darky...
Alfons, 18.10.2009 16:25

Proč zde nejsou bezdomovci připojení na internet?

Odp3: :-)Vanoce jsou to nejlepsi v roce darky...
., 18.10.2009 18:28

Alfonsi, přece proto, že bezdomovci a nezaměstnaní jsou povinně nuceni žít v ilegalitě. :-(

Pokud by vystoupili z ilegality, tak by je někdo polil benzinem a zapálil, ale státní obřad ani pomník by jim (na rozdíl od J.P.) nikdo za to potom na státní útraty nepořídil.

Bezdomovce a nezaměstnané současní vládní činitelé úplně ignorují a dělají, že neexistují.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru