Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

8.9.2010 17:51

Žít třeba i na kolenou

Netajím se tím co pro mě v životě znamenaly drogy. O tom už jsem napsal článků dost, takže teď přicházím s tím co mě dovedlo k abstinenci...

Za svůj život jsem stihl přečíst o drogách všechny dostupné informace, a také je všechny vyzkoušet. Udělal jsem si vlastní názor, zkonzultoval ho s odborníky a stručnou verzi se vám pokusím přiblížit. Poslední měsíc jsem strávil v psychiatrické léčebně na odvykací léčbě. Dovedla mě tam křížená závislost na alkoholu a benzodiazepinech. Po měsíci jsem opustil léčebnu, jak doufám, jako doživotní abstinent. První věc která mě k tomu dovedla byla konzultace s terapeutem, který sám rovněž celý život drogy užíval. Žil zhruba takový život, který bych žil já sám, a došel k závěru, že to stojí za zkoušku, ale ne jako dlouhodobá záležitost. V tom jsem mu věřil více než třeba panu Nešporovi, který osobní zkušenost nemá, přesto jaká je v daném poli kapacita.
Neměl jsem problém udržet v mezích nejtvrdší dostupné drogy, jako je heroin, amfetaminy, ale nejzrádnější se ukázala nejrozšířenější a zároveň nejdestruktivnější a společensky nejnebezpečnější droga, kterou je alkohol. K jeho dopadu na zdraví bych zmínil jen to, že se jedná o organické ředidlo, a vzhledem k tomu že člověk sestává převážně z organických látek, efekt si domyslíte. Zatímco ostatní drogy se svým efektem (pokud jsou „čisté“) chovají poměrně šetrně, působní v mozku jen na určité receptory a zanechávají ho tak pozměněný pouze ve smyslu zvýšeného množství receptorů, alkohol rozpouští synaptické membrány a poškozuje neurony. Jednoduše působí ireverzibilní poškození mozku. Tomu odpovídala situace kterou jsem v léčebně viděl. Alkoholické trosky, na kterých ani nebylo co zachraňovat. Minimální povědomí o realitě, silné abstinenční příznaky, minimální šance na vyléčení. Zatímco mnohaletý heroinista po tom měsíci co jsem ho sledoval už byl schopný fungovat zcela normálně, o alkoholicích se to opravdu říct nedalo. Trvale poškozená játra a mozek je vyřadily z běžného života za podstatně kratší dobu, než by to dokázala jakákoliv ilegální droga.

Ke společenské nebezpečnosti; nejvhodnější asi budou citace z knihy Drogová epidemiologie (Mudr. Tomáš Zábranský,Ph.D.): „... Ve skutečnosti k trestným činům, kdy pachatel je pod vlivem nezákonných drog, dochází poměrně výjimečně; pokud existuje klasická “droga zločinu„, zvyšující připravenost páchat trestné činy, pak je jí bez jakékoliv pochyby alkohol“ ... „Nejčastější typ drogových trestných činů (za účelem obstarání prostředků na drogy). Jedná se především o drobnou majetkovou kriminalitu, jen výjimečně o násilné trestné činy.“ ... „ černé trhy vyvolávají násilné a korumpující chování - nejen proto, že přitahují osoby se “sklony ke zločinu„, ale také proto, že na černém trhu neexistují instituce, jež by řešily spory, vynucovaly pravidla a/nebo garantovaly kvalitu. Místo volné soutěže o podíl na trhu jsme svědky násilných aktů, zastrašování a vražd.“

I nadále jsem tedy zastáncem úplné legalizace drog, jakožto jediné racionální možnosti jak zredukovat negativní dopad drog na společnost. Osobně jsem se ale po zkušenostech z léčebny rozhodl pro doživotní úplnou abstinenci (kterou jsem potvrdil vytetováním křížů na zápěstí). Přijít na to musí každý sám, ale třeba můj příběh někoho ovlivní. Drogy jsou něco co nejspíš stojí za to vyzkoušet, aby si člověk uvědomil rozsah možností svého mozku a stavů mysli, v jakých se může nalézat. Z dlouhodobého hlediska (a hlavně ty momentálně legální drogy) je to však cesta do pekel a k nenávratnému poškození našeho těla tím nejhorším možným způsobem...

Takže svícaři, jaký je váš názor na alkohol, abstinenci a legalizaci? ;)

Díky za článek
Juras, 8.9.2010 21:05

Díky za článek a přeju Ti, ať vydržíš v tom, co sis předsevzal. Abstinenci jako cestu beru pro lidi, kteří se bojí, že do toho spadnou, nebo kterým občasné užívání dělalo problémy a vymykalo se z ruky (to platí asi hlavně pro alkohol). S legalizací naprosto souhlasím.

Já newvím, kdyby legalizovali jestli...
iva, 9.9.2010 8:09

Já newvím, kdyby legalizovali jestli bych vůbec toho využila. Láká mně ta eruforie, prý i nabytí energie ale bojím se. Taky mně to na jewdné párty učili a pár lidí jsem pobavila tím, že jsaem to neuměla dát do sebe, vtáhnout. Alkohol mi na druhou stranu taky nic neříká, nemusím ho vidím kolem sebe plno lidí co by nejradšji slavili každý den jen aby se mohli napít. A vidím ty konce, hnusné. Lidi ze kterých táhne i když se ještě nenapili.
Švagr skončil před deseti roky v Holčovicích. Njedřív ale přikurtovaný v Opavě a pak nám vyprávěl, že tam byl mezi samýma doktorama a inženýrama. Taky vím o jewdnom pořád se honil za penězma jezdil do Itálie za prací manželka ho nakonec opustila, protože měla pořád málo a on je ted tady bez práce, táhne z něj jak ze sudu žije z nějaké minimální pomoci v hmotné nouzi a chodí na jídlo do chyrity. Alkohol je svinstvo, ale nedovedu si představit si nemoct dát skleničku vínka. jinak mi nic nechybí, ale to vínklo takové sladší si občas dám. Budeš muset vytrvat a udělat si pohodu třeba u šálku čaje s medem:-)Ty konce jsou šílené, ale hulit se asi nenaučím bojím se těch stavů, nemusím to je to euforie uměle vyvolaná a té já nevěřím.

Odp: Já newvím, kdyby legalizovali jestli...
Saw, 9.9.2010 10:38

Přesně tak, chce to pochopit že to štěstí které drogy dávají je jen dočasné, a ta bolest kterou to končí je řádově horší. Jinak samořejmě pro lidi kteří svoji konzumaci alkoholu drží na rozumném množství abstinence potřeba není, ale u sebe osobně už vím, že já to nezvládám. Abstinenci zdar! :-)

Odp2: Já newvím, kdyby legalizovali jestli...
tlapka, 13.9.2010 11:44

I to štěstí i ty následné stavy a pozdější abstinence jsou rozšířením poznání, ovšem rizikovým´, nutno být opatrný a vystihnout okamžik Zvratu.

Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Platfus, 9.9.2010 11:43

Zajímavý článek i díky tomu, že je podpořený osobní zkušeností. Rád bych taky za sebe přispěl k tématu. Sám jsem drogami dá se říct nepoznamenán, to nejvíc, co jsem z drog zkusil, byla tráva, alkohol v malé míře nepočítám - to je pro mě taky hranice, za kterou bych nikdy nechtěl jít. Ovšem dvacet let života jsem strávil v Praze na Jižním Městě a tam člověk zákonitě s něčím do styku přijde. Dobrá čtvrtina z bývalých spolužáků na základce skončila jako ukázkové „smažky“. V našem paneláku o dveře vedle bydleli moji skoro vrstevníci, u kterých jsem možnost sledovat postupný úpadek takříkajíc naživo. I po letech na nich bylo znát, čím vším si prošli. Žádný happyend stejně jako v Třeštíkové Katce. O jedné známé jsem se zpětně dozvěděl, že si odseděla svoje kvůli tomu, že se pro změnu pokoušela drogy pašovat. Těch závislých bylo kolem mě vždycky až moc, ale podobnou zkušenost může mít kdokoliv z vás.

Přidám ještě jednu vzpomínku. Za mých gymnaziálních let jsme u kamaráda v bytě pořádali celkem neškodný mejdan, nešlo ani tak o pití, jako spíš o hromadné nonstop videopromítání filmů na několika televizích současně. Bylo docela veselo, na alkohol taky došlo. Tak jsme si ani nevšimli, že se malá skupinka odebrala do jiného pokoje a zkoušeli tam hašiš. I když už nebyli takoví začátečníci, nějak neodhadli dávku, nebo to byl prostě „dobrej matroš“. Jeden zkolaboval a museli jsme volat záchranku. Po záchrance přijela policie a i když vyšetřování šlo do vytracena, ještě dlouho potom jsem se bál, aby se o tom nedozvěděli rodiče.

Takže různých zkušeností mám dost, i když ve srovnáním s tím, co si asi zažil Saw to nestojí za řeč. Dost možná právě proto jsem se vždycky radši držel zpátky. Sawovi přeju, ať vytrvá ve svém odhodlání. Otázka legalizace drog je pro mě dost neskousnutelná. V případě trávy snad, ale u tvrdých drog to moc nechápu. Vím, že už se tu o tom někdy někde vedla diskuse, argumenty mi unikají. Nepřu se o to, že alkohol má větší dopad jak na člověka tak na společnost. Myslím ale, že má smysl bránit, aby byly drogy dostupný každýmu. Saw tvrdí, že to stojí za to vyzkoušet, aby člověk věděl. Já bych u svých dětí chtěl, aby to snad ani nezkusili.

Odp: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Saw, 9.9.2010 12:37

Školácká chyba volat sanitku kvůli trávě nebo haši. Ani u jednoho nehrozí otrava, stačí trochu srovnat tlak kofeinem nebo položit do stabilizovaný polohy jesi fakt omdlel, odezní to samo :)

Jinak argumenty pro legalizaci jsou: výdělek financí místo utrácení na boj s nimi, a tedy prostředky na: prevenci, informační kampaně, testování mladistvých, kvalitnější terapie závislých, výzkum drog který pomůže lépe pochopit mechanizmy účinku a vývoj bezpečnějších drog, které by mohly vytěsnit ty současné. Dále by se také zabránilo efektu „zakázaného ovoce“, takže navzdory větší dostupnosti by možná ve finále užívalo méně lidí. Také by zmizely narkomafie a zločiny s ní spojené... Argumentů je spousta, když se podíváme do historie jak dopadla alkoholová prohibice, máme jasný obrázek co se přesně děje těch 100 let co byly prosazovány represivní postupy. Ale chápu že je těžké si něco tak rozsáhlého jako úplná legalizace vůbec představit. Abstinenci zdar!

Odp2: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 9.9.2010 13:05

A hele, tak jsme napsali zčásti to stejné. To Tvoje jsem před odesláním mého příspěvku nečetl. :-)

Odp2: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Platfus, 9.9.2010 13:09

Díky za vysvětlení, Sawe, příště budu vědět :-). Problém je, že žádné příště neplánuju. A to možná dostatečně shrnuje rozdílnost našich názorů.

No s tou legalizací mám vážně problém. Pokud bysme spojovali vlastní výdělek s prodejem drog, o co bysme byli lepší než dealeři, kteří jsou za svojí činnost tvrdě trestaní? To bysme měli najednou otočit o 180 stupňů? Asi namítneš, že by se ten výdělek měl putovat na prevenci, kampaně a tak. Ale ten výdělek musí převážně přijít výrobci, jinak by to jaksi nefungovalo. Situace kolem cigaret to myslím dostatečně ukazuje. Stát čelí obviněním, že na kouření vydělává, i když léčba kuřáků ho také hodně stojí. V případě drog by byla debata ještě vyostřenější. Tomu, že odpadne efekt zakázaného ovoce, nepřikládám ve výsledku takovou důležitost a to, že by drogy užívalo méně lidí, je už asi jenom zbožné přání. A když už zmiňuješ ten alkohol, ten je volně dostupný, a přesto jeho konzumace stoupá. To možná mluví proti tomu, co říkáš, nebo ne?

Odp3: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 9.9.2010 13:26

Nejenže stát čelí obviněním, že na kuřácích vydělává. Ono to tak je. Po předposledním zvyšování daně z cigaret to poslanci odhlasovali nějak od nového roku, Kalousek je sepsul, že to mělo být od září, že takhle připravili rozpočet o několik miliard.

Odp4: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
tlapka, 13.9.2010 11:41

Přijde mi to jako nesmysl, když se něco zdraží, tak si lidé zase méně koupí,tak kde pak je ten zisk do rozpočtu? Můžeš mi to Jery vysvětlit?

Odp5: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 13.9.2010 11:54

Na cigarety je větší daň a odbyt zajištěný, takže je to jistota vyššího příjmu. A že nějaký závislý kuřák se kvůli tomu třeba zadluží nebo jen nebude mít na jiné zboží, to už není poslanecká starost.

Odp6: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Platfus, 13.9.2010 14:07

A to je podle tebe dobře, nebo ne? V případě drog chceš taky takhle nepokrytě plnit státní kasu? Asi ti jenom nerozumim, jak to myslíš.

Odp7: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
ivan, 13.9.2010 20:32

Abych byl skutečně upřímný tak bych v prostorách podobným vojenským újezdům rozdával drogy zdarma po tunách k místnímu použití. Uživatelé by měli to po čem touží a baží. Ve městech by tím definitivně skončila distribuce a na ní vázaná kriminalita většinou spojená s násilnostma nebo podáváním drog nezletilcům pro budoucí zisk. Kdyby distribuce nebyla stíhána policií tak by si ji musela drogová mafie platit aby takto činila. Myslím, že drogy neničí jejich uživatele pouze zdravotně, ale hlavně sociálně a ekonomicky. Ekonomická devastace vytváří vhodné prostředí pro jejich další šíření. Mnohdy se dostává do neřešitelných situací dluhů rodina uživatele a sociálně závislí. Prostě cena drogy na ulici musí být vyloženě dampingová, tím zmizí i důvod jejího šíření a výroby. Oheň její výroby nikdo neuhasí ale může vyhořet sám prostě protože dojde palivo a které tenhle motor jede. Nejsem naivní abych si myslel, že se tak stane, proto problém drog, prostituce a zločinů které jsou na zisky z výroby vázány nikdy nevymizí a bude ničit miliardy lidí ještě po tisíc generací.

Prof. Karel Raška nevymítil pravé neštovice léčením jednotlivců, ale zahájením frontálního útoku na nemoc jako celek. Vakcinace je možná pouze ekonomickým vyhubnutím systému který ho živí.

Odp8: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Platfus, 14.9.2010 17:00

To co píšeš mi nezní vůbec špatně. Je to takový kompromis mezi tím všechno zakázat a všechno povolit. Úplné legalizace, jak mi jí líčí Juras, bych se trochu obával, nikdo dopředu neví, co by to mělo za společenský dopad. V tom rozhodně nejsem takový optimista. Je tu ale hodně překážek, které brání, aby se něco takového podařilo realizovat. V takových věcech těžko někdy bude širší shoda. Rozepsal bych se víc, ale v práci teď honíme termín, tak mám poněkud napilno.

Odp9: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
ivan, 15.9.2010 16:05

Potíž je, že k tomuto stavu nikdy nedojde přestože je jedinou možnou cestou, stačí pár fotografií nebo reportáží z takovéhoto místa a zhrozená veřejnost se z toho zhroutí. Vzpomínám na konflikt ve Rvandě novinářema nazvaný ,,Válka v přímém přenosu„. Na vylodění vojsk OSN čekala v přístavu banda novinářů. Světla, kamery, štáby, mikrofony, provizorní tribuny. Celý svět očekával, že se konflikt mezi Tuciema a Hutama podaří celkem snadno zastavit neporazitelnou technikou a obě strany od sebe oddělit. Stačila jedna reportáž kterak hutové vláčí za nohy vojáka OSN městem za autem a bylo po odhodlání celého světa. Výsledkem byla neuvěřitelná genocida provedená sekerama, kalašnikovama a mačetama před očima zkoprnělého a oněmělého světa. Politici blekotali cosi jako že se to nedělá, ale všichni cítili jak je celý svět v prdelce po jedné krátké reportáži- skoro pouze šotu. Přesně tohle je důvod proč bude obchod s drogama věčný a neporažený. Nikdo nikdy nebude mít odvahu a skutečnou vůli si to rozházet s nechápavcema s volebním hlsem. Vždycky zvítězí ego politické ohebnosti a ekvilibristicé pozice veledůležitého postu politika ,,nedocenitelného významu. ,,.........!“

Odp8: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
iva, 14.9.2010 18:16

Super nápad:-), ale jsou lidi, kteří když je něco zadarmo by je mohlo rozervat...

Odp7: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 13.9.2010 23:26

To není dobře, že zneužívá závisláky. Zítra vědci řeknou, že je škodlivý bůček, tak se hned najdou mamlasové, kteří na to budou chtít hodit spotřební daň a maskovat to snahou chránit zdraví konzumentů bůčku. Nenapadlo mě, že je to z mého psaní tak nejasné.

Odp5: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 13.9.2010 12:12

Nebo na příkladu. Když máš daň na zboží A 20%, na zboží C 80% tak z každé utracené stovky zboží A jde do eráru 20 Kč, u zboží C 80Kč. Za stejné peníze utracené lidima za zboží C jde do rozpočtu čtyřikrát víc peněz než za zboží A. Přitom zboží C má zajištěn odbyt, jeho odběr se nijak dramaticky nemění, dá se tedy velmi jednoduše spočítat, za jak dlouho ti vynese zdražení určitý obnos. Pokud je to navíc artikl, kde můžeš použít výsledky dlouhodobé propagandy a říct, že to vlastně děláš v zájmu kuřáků, vedle peněz navíc ještě získáváš kladné body u nekuřáků. Co na tom, že v zájmu zdraví odsoudíš nekuřáky třeba k podvýživě a tím jim podlomíš zdraví? Většina kuřáků si dokáže odpustit třeba oběd, cigaretu ale těžko... Dlouhodobé hladovění a stres sz nedostatku financí se na nich potom podepíše hůř než kouření cigaret. Nedostatek financí taky rozbíjí rodiny - to jsou další skryté výdaje, kam krátkozrací dříči daní za cigarety nedohlédnou...

Odp6: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Neuvedeno, 14.9.2010 22:19

Bohužel s tím, že by si každý měl vyzkoušet drogy, že ten rozumný včas uhne a ten nerozumný, že na ně doplatí a dobře mu tak, to už tady bylo řečeno mnohokrát a většina diskutujících už se dříve vyjádřila. Myslím, že se stanoviska stejně nezmění a tak není co řešit.

Odp7: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 14.9.2010 22:46

Kdo kdy napsal, že by si každý měl vyzkoušet drogy? Nevzpomínám si, že bych od někoho něco takového četl. Zbytek příspěvku taky nepoznávám. Že byste se snažil tímto způsobem jinak interpretovat můj názor, že určitá část populace do toho spadne ať jsou drogy legální nebo ne? Že zákazem je stejně nezachráníte? To je ale přece úplně něco jiného.

Bohužel svůj názor tady řeklo mnoho lidí - a asi skutečně právě na to, co jste napsal Vy. Zkuste se ale už konečně zamyslet nad mými argumenty. Teď, když jsou drogy ilegální, existuje velký tlak na to, aby si dealeři získali odbyt. Jejich zájmem je prodávat a přijít si tak k penězům. Proto se pohybují mezi dospívajícími a právě oni říkají „seš srab, když to ani nezkusíš“. To, co ve své reakci podsouváte mě, to právě dělají dealeři jenom proto, že mají zájem prodat drogu. Kdyby byly drogy legální, neunavovali by se dealeři prodejem něčeho, co se dá levně koupit v krámě. Nesnažili by se zviklat váhavce a spousta váhavců by s drogami vůbec nezačala.

Odp3: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Saw, 9.9.2010 14:12

Alkohol je kapitola sama pro sebe, vzhledem k tomu že se jedná o pití, a je ním tedy možné částečně (protože má diuretický účinek) uspokojit základní potřebu, se naprosto vymyká ostatním drogám. Jednoduše, těžko byste třeba pozvali holku, kterou chcete sbalit, na herák, nebo si k obědu dali čáru koksu. V tomhle ohledu koukám spíš na všechny legální a dostupné drogy, které mají odlišný efekt. Tak třeba DXM (o něco silnější disociativní halucinogen než ketamin) si koupíte chemicky čisté v každé lékárně kolem 100kč, šalvěj divotvornou si objednáte na interneru taky za rozumnou cenu, a je to podstatně silnější halucinogen než třeba ilegální LSD. A jsou s těmito drogami problémy? Nepřipadá mi...

Odp4: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Jimmy, 19.9.2010 19:06

Úplně stejně jako se zve na pivo/skleničku se běžně mezi známými zve na jointa trávy. V podstatě lze říct, že většina lidí kteří kouří trávu jí kouří občas a ve společnosti, což je stejné u alkoholu.
A stejně jako u alkoholu jsou lidé pijící sami a pravidelně alkoholici nebo na nejlepší cestě se jimi stát, tak i u trávy kouří pravidelně sami smažky nebo lidí na nejlepší cestě se jimi stát. Takže v s tím, že alkohol je jediná droga na kterou lze někoho pozvat není pravda. BTW bežně se zve i na cigaretu nebo třeba vodní dýmku.

Jediné co je u alkoholu výjimečné je, že často vzniká v přírodě i samovolně a tak jsme na něj geneticky lépe připraveni a je to posíleno i bylo celým středověkem, kdy kvašené nápoje byly jediné 100% nezávadné (na studny často hned vedle žumpy nešlo často spoléhat).

Odp: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 9.9.2010 12:59

Proč legalizaci? Protože:
1) Část populace do toho spadne tak jako tak. Kriminalizace ještě nikoho nezachránila. Většina lidí je jako Ty nebo já, bojí se toho a nechtějí to nikdy v životě zkusit. A ostatní to stejně dělají, i když se to nesmí. Tak by za to aspoň nebyli kriminalizováni - beztoho mají svých trablů dost a nikomu svým užíváním neškodí.
2) Klesla by majetková kriminalita. Drogy by v normálních obchodech měly normální ceny (i když stát by na nich asi parazitoval stejně jako na cigaretách) a tak by uživatelé nemuseli krást, aby sehnali několik tisíc na jednu dávku. Zanikly by drogové mafie, kterým právě kriminalizace vyhovuje nejvíc ze všech, protože báječně zvedá ceny a vyrábí jim krásné zisky.
3) Odpadly by všemožné nesmyslné zákazy, které s kriminalizací některého zboží souvisí. Mohlo by se pěstovat konopí k lékařským účelům, mohl by se volně prodávat například toluen a některé léky, z nichž se dají vyrábět nějaké syntetické drogy.

Celkem mě uráží, že naši mocipáni jsou schopni zakázat něco všem jenom proto, že jistá malá část populace to zneužívá a má s tím problémy. Na stejném principu mohou zakázat ostré nože, protože určité procento lidí je použilo k vraždění. Chceme aby nikdo nevraždil, nikdo tedy nebude používat nože! Takže ten poslední bod bych viděl jako „znormálnění“ situace. Není možné, aby mi někdo bezdůvodně zakazoval pěstovat kytičky.

Odp2: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 9.9.2010 13:03

Teda oprava - je možné, aby mi někdo zakazoval pěstovat kytičky, ale potom se nedá mluvit o svobodě. Pěstováním marihuany nikdo nikomu neškodí, není žádný rozumný důvod to postihovat. A prosím - nejsem žádný uživatel, v životě jsem neměl ani páva marihuany ani žádnou jinou omamnou látku kromě alkoholu.

Odp3: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Platfus, 9.9.2010 14:58

K tomu, co jsi psal, pár poznámek:

ad 1) Kriminalizace je vyjádřením právě toho, že se něco nesmí. Kdyby to nebylo postihováno, tak by se to jednoduše „mohlo“. Pokud považuješ drogy za škodlivé a chceš od nich někoho odlákat, je dobré to o něco opřít. Asi spoléháš na osvětu v rámci rodiny nebo školy, ale ta v celkovém měřítku zoufale selhává. Očekáváš taky velkou oduševnělost u potenciálních narkomanů - to jsou mnohdy malé děti.
Jinak souhlasím, že by za drogy pro vlastní potřebu neměly být vysoké tresty, protože narkoman především ubližuje sám sobě.

ad 2) Ohledně drogových mafií - nevěřím tomu, že by mafián, protože by nemohl kšeftovat s drogama, by si našel slušné občanské zaměstnání. Povolání veksláka možná zaniklo poté, co jsme se otevřeli západu, jejich roli ale převzaly směnárny, které člověka zdírají zrovnatak, ale už na legálním základě. Majetková kriminalita by podle mě tolik neklesla - záleželo by pochopitelně na tom, jaká by byla cena drogy - nic to ale nemění na tom, že narkoman je svojí závislostí nucen k tomu si dávky opatřovat. Není to vždy otázka svobodného rozhodnutí.

ad 3) Tady je to ke zvážení případ od případu. Nijak mi nevadí, když některé problematické léky budou k dostání jenom na lékařský předpis.

Jinak zásadní rozdíl mezi nožem a LSD je v tom, že LSD se nedá využít k jinému účelu, než k jakému je určeno. Kde by měla být ta hranice je na (odbornou) debatu - to neposoudím. Něco by se hlídat mělo, asi se mnou souhlasíš, že by nemělo být každému dovoleno aby si např. doma obohacoval uran - blbej příklad. :-)

Odp4: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
Juras, 13.9.2010 8:54

1) Právě o tom mluvím. Zákazy ještě nikoho neodradily. Prevence v celkovém měřítku zoufale selhává i přesto, že se to dnes nesmí, žejo? :-) Prostředky vynaložené na postihy a kriminalizaci by se mohly využít smysluplněji. Takže ta skupina lidí, které by s tím měly problémy legálně, je má nyní „kriminálně“. Možná by byla početně dokonce ještě menší.

2) Nevím, co by dělal drogový mafián, když by přišel o práci. Ale, jak jsem napsal, byl bych rád, kdyby neměl velké a jednoduše dostupné zisky z drog. Takovému mafiánovi by nestálo za to pěstovat si narkomany a vyrábět nové závisláky. Třeba rozdáváním bonbónů dětem. Nemohl by na této závislosti parazitovat, když by drohgy byly volně dostupné. Vidíš, u mafiánů byla řeč jen o penězích a teď jsme přišli k dalšímu problému, který by pomohl v boji proti drogám. Nebyli by dealeři, kteří by se snažili sehnat co nejvíc klintů. Na mládež by nebyl vyvíjen takový tlak, aby s drogami začala...

Jestli se dá LSD využít k nečemu jinému, to nevím. Pokud se najdě někdo, kdo dokáže využít LSD k něčemu jinému, tak chci, aby to mohl zkusit. Lidi by měli mít volnost ve svém konání, pokud neohrožují okolí. Manipulátor s uranem nebo třeba feťák za volantem či zběsilý chlap s nožem - to všechno je samozřejmě ohrožení a mělo by být eliminováno.

Odp5: Zajímavý článek i díky tomu, že je...
tlapka, 13.9.2010 11:37

nezaměstanost by klesla vytvořením Marjánkových a dalších speciálních občerstvení. :-) prostě nový svět :-)

Legalizovat???
randal, 9.9.2010 15:44

Občas se napiji,občas zahulím(trávu, hašiš).Nemám problém to udržet v rozumných mezích i přesto, že bývali časy kdy jsem hulil každý den.Tím jsem si potvrdil že marihuana opravdu není návyková.Několik mých známých občas užívá i tvrdé drogy a nemají problém to udržet na uzdě.Ale znám i lidi kteří do toho spadli po dvou dávkách a už se z toho nikdy nevyhrabou.Z toho vyplívá že k drogám mám celkem tolerantní vztah.Ale úplná legalizace? Vzhledem k tomu že ve městech potkáváme běžně opilé třináctileté i dvanáctileté děti na jejichž organismus má jakákoli droga ničivý vliv nedokážu si představit následky legalizace a snadné dostupnosti hlavně tvrdých drog.

Odp: Legalizovat???
Saw, 9.9.2010 16:01

Proto bych byl pro pravidelné testování dětí (třeba na základních školách) na drogy, to v současné době není možné vzhledem k finančním nákladům (přestože test stojí asi 200kč), kdyby byly drogy zdaněné a vydělávaly, prostředky by byly. Zároveň bych posunul hranici třeba pro marihuanu na nějakých 15 nebo 16 let, protože stejně jako u dospělých nemůžeme očekávat, že dorost zůstane čistý. A nedostupnost kvalitních drog pak vede k užívání těch nejnebezpečnějších v nízkém věku, a to jsou organická ředidla (toluen, plyn do zapalovačů atd.)...

Odp2: Legalizovat???
Platfus, 9.9.2010 16:23

Z toho, co říkáš, mi vyplývá, že bych si moh pořídit drogu ještě s dobrým pocitem, že vlastně přispívám na dobrou věc. A posouvat hranici na takhle nízký věk mi připadá jako ustupování problému, ne jeho řešení.
Výrazy jako kvalitní a čistá droga by mě měly asi uklidňovat - jistě, je dobré vědět, že nešňupu spárovací hmotu - ale droga zůstává nebezpečná pořád. Podle mého, člověk, který sáhne po toluenu, to asi nemá v hlavě v pořádku už předtím a droga mu tak defakto nemůže ublížit :-).

Odp3: Legalizovat???
Saw, 9.9.2010 16:38

No, jestli si pořizuješ chlast s dobrym pocitem, tak by to asi fungovalo stejně i u těch drog :) Je to ustoupení problému, ale ten problém je prostě neřešitelný. Organická ředidla jsou nejrozšířenější právě mezi mladými lidmi, kteří se ještě nemají k čemu jinému dostat. No, chtít po 12ti letém dítěti aby to mělo v hlavě v pořádku asi dost dobře nejde :)

Odp4: Legalizovat???
Platfus, 9.9.2010 17:09

To je fakt, alkohol se daní, jak se vybraná částka dál využívá, už nevím. Na testování dětí ve škole asi ne. Ale s odvoláním na to, co jsem psal dřív - situace kolem alkoholu mi nepřipadá úplně zvládnutá.:-)

Odp5: Legalizovat???
Platfus, 9.9.2010 17:12

Dneska mi tam nějak automaticky skáčou smajlíky při vložení komentáře. Zkuste si je odmyslet.

Jelikož jsem podle Ivana ubožák, musím...
zvoník, 12.9.2010 20:46

Jelikož jsem podle Ivana ubožák, musím se přiznat:
S drogami ani s alkoholem skutečně nemám osobní zkušenosti žádné. Čili jsem ve všem tom zde napsaném od mladí abstinent z přesvědčení. A nepociťuji, že mám chudší život. Vyřadilo se to samo bez toho, že bych to chtěl ze zvědavosti vyzkoušet. Podobnou chybu, ale na zcela jiné úrovni hříchu, kterou jsem ovšem bohužel udělal, jsem udělal to, že jsem chtěl mít rodinu. Ještěže to není návykové! Tedy nemohu podat na téma chlast a drogy žádných zkušeností. Moje bývalka ovšem ano.

Zvonění automatem
šimo, 12.9.2010 23:47

Zvoníku, tak už prý turisté mohou vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši automatické ovládání zvonů a zvonění automatem. Kdesi na jihu prý toto zařízení je všude v kostelích nainstalováno proto, protože jeho provoz je mnohem levnější a pohodlnější, než zvonění ruční. Prý se tak ušetří na platu živému zvoníkovi. Prý to na zvuku zvonu není znát. Prý je dole někde v zákristii na stěně jen taková malá zasklená skříňka, ve které jsou ovládací tlačítka. Na věž ke zvonům se prý při zvonění nemusí lézt.

Zapomeň na „bývalku“ a leť se do těch dalekých končin podívat a ukázat jim, jak se zvoní ručně. Možná, že oni to tam už ani neumí.

Odp: Zvonění automatem
zvoník, 13.9.2010 11:47

Milý Šimo,
obé pohony (motory kontra člověk) zde na Svíci již byly probírány, takže se nebudu opakovat a něco dopodrobna znovu vysvětlovat. Jen bych chtěl doplnit, že zvoním zcela bez příjmu z té činnosti a též se starám zdarma o řadu ručních zvonů po Čechách. Motiv můžeš hádat. Možná Ti ho Ivan a Juras špatně napoví. Ta údržba ručních zvonů je značně levnější než údržba motorového soustrojí, elektroniky a automatů přidaných ke zvonu, a je též zvon opotřebován při ruční obsluze až 20x méně než při motoru. Ale myslím, že právě spotřebě je to jedno a dokonce jí nahrává! Takže snad i Tobě? Různost obsluhy v případě ruční obsluhy zvonů pro různé příležitosti v kostele ve výsledném efektu zvonění je také velmi znát, když zvoníci spolu spolupracují a ne, že to není skoro poznat. - Stačí jen poslouchat. A chodit zvonit je svým způsobem duchovní služba s jiným motivem než peníze za to, a také to není atrakce pro turisty. Tam nemají co dělat. Turisté posvátná místa svou přítomností totiž vysávají a jenom poutníci posilují. A proto poutníci nejsou turisti...
Takže jseš bohužel opravdu jinde... :-) A prosím vůbec netahej do této problematiky trh. Děkuji.

Odp2: Zvonění automatem
Juras, 13.9.2010 11:59

Věz, bezelstný zvoníče, že tenhle „šimo“ si od Ivana s Jurasem nic nakukat nenechá.

Nedivím se, že tě to zmátlo. Taky mě udivuje, že po trochu delší odmlce není jeho příspěvek plný bezdůvodně nezaměstnaných nářků. :-)

Odp2: Zvonění automatem
Knedlo-zelo, 13.9.2010 14:35

Proč tam nedaj repráky, když se ten zvon opotřebobuje i při ručním zvonění? Klidně by ho mohli mít uložený někde kde by si ho mohli lidi prohlídnout. Takhle se všechno opotřebuje a pro další generace už nic nezbude když se do toho bude pořád mlátit. Mně se zvony líběj, ale co když to někomu vadí? U repráku se dá regulovat hlasitost a taky se nechá vyměnit, to se zvonem nejde, nebo je to drahý.

Odp3: Zvonění automatem
Platfus, 13.9.2010 15:38

Knedlo-zelo, fakt dobrý - repráky na zvoničce, „mlátit do zvonu“, máš dar v pravý okamžik přilít do ohně. Tohle Zvoník nemůže nechat bez odezvy :-).

Odp4: Zvonění automatem
Knedlo-zelo, 13.9.2010 16:33

Na Santiago de Compostela instalovala katolická církev reproduktory. Jak se zdá, tak to Bohu nevadí a jim taky ne. Buď je něco užitkovým zbožím a pak je potřeba to tak vnímat a počítat s konečnou životností, nebo je to vzácnou technickou nebo kulturní památkou uznanou už v současnosti a pak by bylo dobré ji neničit opotřebením a uložit ji do depozitu. Navíc, ne každý kdo bydlí u kostela musí vnímat zvonění jako krásné. Zvon je něco jako zvukový billboard, dát o sobě vědět a připomínat se. Kdyby mě něco zvonilo trvale nad barákem tak bych to asi vnímal stejně jako trvalý svícení reklam a blikání do oken.

Odp5: Zvonění automatem
Alfons, 13.9.2010 16:52

Kdo byl zvyklý v mládí poslouchat zvonění zvonů, tomu i teď zvonění nevadí. Může to vadit cizincům nebo mladším generacím. Ti jsou z toho pochopitelně ve stresu. Je to typický cestovatelsko-generační konlikt v dřívějších dobách neznámý, protože k němu docházelo velmi zřídka.
Pro mne se jeví zvonění zvonů jako nádherný zvuk;-) A to hlavně ruční zvonění.

Odp5: Zvonění automatem
zvoník, 15.9.2010 13:47

Pokusím se všem odpovědět najednou:
Lidé, kteří hodnotí používání zvonů, jsou převážně lidé postrádající duchovní cítění. Když ho prostě někdo nemá, tak ho nemá a ani to nepřizná, že ho nemá. Pozná se to ovšem tak, že takový člověk třeba zrovna zvon chápe jen jako předmět spotřeby a účelu vyluzovat zvuk. Nic víc. Proto hledá levnější a možné ekvivalenty pro ten účel, které by zvon nahradily. A je skutečně jedno, jestli o tom rozhoduje laik, církev nebo přímo sám pan farář, který by měl mít duchovní cítění alespoň na takové úrovni, aby neškodil lidem a tedy ani starým zvonům, jako symbolu spojení nebe se zemí. Proto tady nebudu komentovat rozhodnutí církve, které ji k tomu vedou, když modernizují věže kostelů, které spravují. Je to od nich, zjednodušeně řečeno, tak trochu farizejské pokrytectví.
Zvon toho o sobě velmi mnoho vypovídá a to nikoli jen jako předmět. Snoubí se v něm mnoho lidského umění, vědy a chápání světa, a neposledně víry v Boha. A uzavírá to oběť, kterou lidé znalí smyslu existence zvonu, a kterou tedy oni přinesli prakticky tomu světci, kterému je zvon zasvěcen. A jeho hlas (daný v téměř vědecky předem přesném tónu) je zve tam, kde má dobrý farář přednášet Slovo Boží. A to až do jejich smrti. A všechno bývá na tom zvonu v kratším textu napsáno odlitím. Když se ovšem takový kněz omezí jen na ten přednes, pak samozřejmě nedokáže vychovat skutečného zvoníka, a ani nikoho jiného k víře, a tedy potřebuje ke zvonu motor. Církev katolická je církev apoštolská. A ne všichni lidé, u ní, si to uvědomují. A obsluha zvonů je malý lakmusový papírek k testu jak to vlastně je. A také to není ovšem úplně to hlavní, ale jako test to poslouží velice dobře.

Odp6: Zvonění automatem
šimo, 24.9.2010 22:11

Zvoníku, rozumím. A vím, že všechno v životě je možné poměřovat nejen kapitalisticky penězi, ale také citem a mezilidskými vztahy. A tato dvě posledně jmenovaná kriteria se v současné době velmi zanedbávají, téměř ignorují. A to je špatně.

Asi přijde i doba, kdy děti a studenti ve školách nebudou mít před sebou živého učitele, ale budou se učit pouze z monitorů PC s virtuálními učiteli.
A v proogramech pro výuku v PC budou nahrané odpovědi na žákovské otázky pouze technického a politického rázu, tedy např. „kolik čeho a kterou stranu mají žáci propagovat a volit“. A to je moc málo. Žáci nebudou moci do počítače zadat např. otázku: „Pane učiteli, stýská se mi po mamince, odešla nám, každý den večer pláču. Co mám dělat ?“ Nebo: „Pane učiteli, děkuji Vám, že jste byl spravedlivý. Mohu Vás poprosit o radu i v budoucnu, až školu ukončím ?“

Tak podobně je to se zvony, nebo s ručně uháčkovanou pokrývkou, nebo se starou pohádkou, vyprávěnou vnoučatům večer před spaním téměř slepou, ale ještě živou babičkou. Bez svého živého vzoru by býval nikdy nebyl napsán slavný román „Zvoník u matky Boží.“

Další příklad současné bezcitnosti: Personální agentury si hrají na bohy, hrají karty se životopisy lidí, a zcela bezohledně a mechanisticky ty nezaměstnané lidi selektují na vhodné ( minimum) a nevhodné (většina) kandidáty na výsadu být zaměstnán u zahraniční firmy. Právě tak, jako bezohlední ( a pravděpodobně i podplacení) zákonodárci do zákonů zařazují pasáže asociální a necitelné k lidem nezaměstnaným nebo k lidem ve zkušební době, a současně zcela podlézavě ve všem vyhovující zvůli soukromých zaměstnavatelů podnikatelů.

Odp7: Zvonění automatem
Tlapka, 27.9.2010 11:46

Dějiny probíhají po spirále. Civilizace tato zanikne a vyvine se jiná. Nepřetrvala ani říše Egyptská, ani říše Římská- a jaké to byly říše ... Další dějiny píšou Asiati.

Zvonění automatem
šimo, 14.9.2010 0:12

Zvoníku, nejsem odpůrcem ručního zvonění, ani zvonů, ani nejsem příznivcem současného chamtivého takzvaného tržního hospodářství. Můj komentář je míněn pouze jako pravdivá informace. Dle Tvého názoru je ruční obsluha a údržba zvonu levnější, než totéž řízené automatem. Proč tedy v tolika kostelích tam daleko v katolické zemi se tolik těch automatů používá ? Možná proto, protože to je pohodlnější.

Ale názor v této větvi uvedený, že by bylo možné zvuk ručního zvonění vysílat z dobrého reproduktoru, se mi zdá docela dobrý a moderní. Jedině by to bylo necitlivé vůči člověku zvoníkovi, který dosud zvon ručně obsluhoval a má to jako své poslání, a tuto činnost dělá rád.

Přeji Ti, aby na „Tvůj“ zvon nikdo žádný automat ani reproduktor nenamontoval, dokud budeš mít sílu na zvonici chodit a zvonit.

Odp: Zvonění automatem
Tlapka, 27.9.2010 11:47

Automat zvonit nebude, protože nebudou peníze na jeho mechanický pohon. Zvoníci jsou věční.

Lehgalizovat
tlapka, 13.9.2010 11:30

Přišla jsem k názoru, že drogy vedou k problémům pouze u dissociálních osobností, kteří stejně dělaji problémy tak jako tak. :-) a jsou zátěží pro společnost. Když budou mít na výběr mimo alkohol, aspoň se zničí rychleji a nehlučně.

Odp: Lehgalizovat
zvoník, 13.9.2010 12:19

Tlapko,
začněme od začátku. Disociální osoby se nenarodí a nevychovají samy. Někdo za to asi může, že disociální jsou. Kdopak to asi je, co? Že tyto lidi chlast a drogy zlikvidují je samozřejmě pravděpodobné až jisté, ale je jejich likvidace touto cestou ta správná cesta pro jejich život, když si ho sami nezvolili a naopak je navedli na tu cestu jiní, možná právě ti, co uvažují o liberizaci drog a volné užívání alkoholu i pro děti, aby stát a výrobci vydělali z prodeje? Jestli takto likvidačně uvažuješ i Ty, pak je něco špatně, ale já si to nedovolím zde soudit, protože Juras je jistě jiného názoru a bude zde mozná plít na mě opět síru a přesvědčovat všechny, že každý má právo sám sebe svobodně zničit jakýmkoli způsobem, když je k tomu ničení zdraví vázán nějaký požitek jako návnada. Každý inteligentní člověk by podle něho měl vědět, jestli má chlastat a fetovat, a jestli je to pro něj rozumné, a ti neinteligentní a disociální ať zemřou. A jejich život ti ostatní mají v rukách výrobou toho svinstva. Tak jsem pochopil uvažování Jurase. Pochopitelně až všichni ti poškození nešťastníci zemřou, přestane hypoteticky poptávka po tom svinstvu, ale to by nesměli lidé plodit další své oběti jako další spotřebitele. Tak o co tady vlastě jde?

Odp2: Lehgalizovat
Juras, 13.9.2010 12:28

Ty pořád nemůžeš pochopit, že ti dissociální se ufetujou ať už jsou drogy zakázané nebo ne? Bože bože... :-)

Odp3: Lehgalizovat
Juras, 13.9.2010 12:31

Vlastně - co se divím. Když je globální oteplování od toho, jak sluníčko pere do asfaltu, tak problém braní drog je způsobený tím, že to není pořád dostatečně dobře zakázaný. :-)

Odp4: Lehgalizovat
zvoník, 13.9.2010 19:43

Jurasi. Nebuď blbej. Zemská atmosféra se ohřívá od povrchu zemského, který v sobě přeměňuje slun. záření na teplo. To už jsme se učili na základce. Čili dopadem paprsků na něco se to něco zahřívá. Vzduch se nezahřívá tím, že skrze něj svítí sluníčko někde skrz ozónovou díru, ale od předmětů a hmoty Země. Každý povrch má jinou schopnost přeměňovat záření na teplo. Rostlinstvo svým odpařováním vody ze sebe ochlazuje celé prostředí a velkou část energie Slunce proto spotřebuje na svou existenci. To je ta živá klimatizace Země. Člověk je neřád a svým ničením flóry Země likviduje tu živou klimatizaci a dělá si peklo na zemi oteplováním všeho kolem sebe právě tím plýtváním nastřádané energie ze Slunce. Každá zastavěná plocha mrtvým stavebním materiálem a vyložená Slunci je defacto tisíciwattové topidlo pro atmosféru. Není pravda, že to jen odfoukne vítr a rozptýlí se to ve vzduchu. Jen se to zamíchá a statisticky zprůměruje po celé planetě. Jestli je toto blbý názor, pak mně vysvětli v čem a já skloním hlavu.
A problém drog je největší v tom, že se jim dělá reklama a že je šíří takoví lidé, co mají názory jako Ty a je jim naprosto lhostejný cizí lidský život. A to je ten problém!!!

Odp5: Lehgalizovat
Juras, 13.9.2010 23:25

Ach jo, nerozváděj zase svoje moudra :-) Kdyžs to nepochopil posledně, znovu ti to vysvětlovat nebudu. Najdi si heslo skleníkové plyny, a nerozvíjej nové zvoníkovské globálněoteplovací teorie. Máš je podložené pouze SVÝM selským rozumem a to nestačí.

Odp6: Lehgalizovat
zvoník, 15.9.2010 12:47

Možná mám skutečně jakýstakýs selský rozum, ale přece nelze všechno na internetu brát za pravdu. Takže proč hledat kydy inženýrů, když ve městech je při plném slunečním svitu téměř vždycky o 3 - 5 stupňů C více teplejší vzduch, než v polích, či v přírodě za stejných podmínek? Tedy, čím více měst a velkých obcí, tím více všude tepla kolem a to jen vlivem slunečního záření! Nebylo lépe, když ta města nebyla? Teď se budu trochu rouhat: Jeden můj starší kolega v práci (podotýkám ještě za bolševiků, a to sám nebyl bolševik) vždycky, když mu bylo nedobře, tak říkal: ,,Už aby byla ta třetí světová válka a lidí ubylo! Těch lidí všude je jako sraček a furt souložej, a jen všichni stále zhoršují životní prostředí sami sobě...'' Podotýkám, že toto jsem já nevyslovil, ale pamatuji si moc dobře, co řekl. A v některých případech někdy uvažuji, že měl přeci jen v něčem pravdu. Alespoň by se všechno vyčistilo a začalo by se znovu, a atmosféra by se vrátila za nějakých set či tisíců let do stavu, ve kterém má správně být. A to i s tím skleníkem... A kde by byl nějaký Juras a jiní... Včetně mě.

Odp7: Lehgalizovat
Juras, 15.9.2010 15:53

Ten tvůj kolega měl pravdu, já jsem to napsal např. tady: http://www.svice.cz/komentare680-Co-nas-ceka-v-duchodu#komentar0201.

Ale ty seš neskutečný telátko. Podle tebe neexistuje vzduch, protože je to něco, co nevidíš. Nechápu, jak můžeš používat mobilní telefon, když nevidíš, že by z něj vycházel signál a inženýrům ty kydy přece nezbaštíš. Tvoje názory na koloběh tepla mezi věcmi či mezi vesmírem a planetami, znamenají, že se bojíš sáhnout i na kamna, ve kterých se nejméně týden netopilo...

Zajímalo by mě, jaká byla např. před cca 10 000 lety postavená významná asfaltová silnice, která způsobila globální oteplení a konec doby ledové.

Odp8: Lehgalizovat
zvoník, 15.9.2010 17:17

Nechápu z jakých mých slov tak soudíš, že si jako myslím, že neexistuje vzduch? Jistě že existuje, ale je pro paprsky IR myslím dost transparentní, než aby ho zahřály. To ty UV a vůbec vyšší frekvence mají s průchodem skrze vzduch více práce v těch vyšších vrstvách atmosféry, nebo se mýlím? Ale pevné předměty všude jsou snad nám oběma jasné, ne? - Co se tam stane při jejich dopadu... Tak jaký telátko?
Jak to bylo před 10 000 lety, to nevíš Ty a ani já. To si můžeme dnes jen přečíst z toho, co kde se jak kdo domnívá. Ale vzhledem k tomu, že nebyli lidé, neměl kdo škodit přírodě ve svém vlastním sobectví, takže to bylo možná všechno úplně jinak.

Odp9: Lehgalizovat
Juras, 15.9.2010 23:00

:-D to je fakt veselé :-)

Odp10: Lehgalizovat
zvoník, 16.9.2010 17:06

Myslel jsem pochopitelně lidé, kteří by kurvili životní prostědí jako to dělají dnes v rámci zisku. Moc dobře totiž vím, kam tím míříš a snažíš se chytat slovíček coby nepodstatných chyb.

Zvoníkovi
tlapka, 16.9.2010 20:26

Disociální osoby se nenarodí a nevychovají samy. Někdo za to asi může, že disociální jsou
Víme kdo za to může, předešlí dissociálové, ale ani oni se nenarodili a nevychovali sami.... a máme perpetuum mobile:-)

Odp: Zvoníkovi
Alfons, 17.9.2010 3:33

Takže alibistka Tlapka za svoji disociálnost nemůže?;-)

Odp2: Zvoníkovi
tlapka, 17.9.2010 23:39

ne, mám to v genech zděděných po babičce a doma to ze mě nedokázali vytřískat ani po dobrém ani po zlém. :-(

Odp3: Zvoníkovi
Vlastimil Čech, 19.9.2010 17:19

Hlavně to první, to vytřískávání podobrém bych chtěl vidět :-)

Odp4: Zvoníkovi
tlapka, 19.9.2010 18:37

Měla jsem říct: Ani svým dobrým příkladem.....:-)

Odp: Zvoníkovi
zvoník, 17.9.2010 11:31

Žádné perpetum mobile, Tlapko. Disociální osoby pravděpodobně vznikají převážně z těch, kteří zásadně NEJSOU ve způsobu života draví a bezohlední, a tedy mohou být většinou z řad pacifistů. Až možné zoufalství je dožene k odporu, kde mohou za jistých okolností obětovat i svůj vlastní život a zničí své utlačovatele. Těžko se stanou tzv. disociální z nějakého svého životního přesvědčení. Tedy nemohou rozhodně vznikat z radikálních odpůrců momentálního režimu na základě politiky jako opozice bohatých a mocných. Někdy mi ale připadá, že si z toho všichni děláte prdel, protože je vám dobře, a přitom jsou to docela vážné věci, pokud je nemá současná politická moc řešit masakrem. :-)

Odp2: Zvoníkovi
Alfons, 17.9.2010 18:40
Odp3: Zvoníkovi
Alfons, 17.9.2010 18:42

To se mně nějak nepovedlo-má to být o pracích míčcích z reklamy v TV-1000 ekopraní za pár stovek. Ví o tom někdo něco?

Odp4: Zvoníkovi
tlapka, 17.9.2010 23:46

Nikdo a proč to potřebuješ? Ke konstrukci Per. mobile?

Odp5: Zvoníkovi
Alfons, 18.9.2010 3:05

Pere to bez pracího prášku a je to 1000x použitelné-no nekup to!!;-) Dá se s tím prát 3 roky. http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/6546-micek-do-pracky.html

Odp6: Zvoníkovi
tlapka, 19.9.2010 10:26

Nevím proč to potřebuješ. Dej prádlo do prádelny nebo vyprat sousedce.

Odp2: Zvoníkovi
tlapka, 17.9.2010 23:43

, protože je vám dobře, Komu je dobře Hlaste se - kdo se může mít na světě dobře, to Pán Bůh zakázal, dobře se budete mít po smrti v nebi :-(:-(

Odp3: Zvoníkovi
zvoník, 18.9.2010 2:44

No, no,... a v tom to je! Tak proč se snažit si dělat sám sobě dobře už na zemi, že? A to je právě možná ta disociálnost. Krátkodobě proto pomůže některým malinká opička nebo jiné chemické zmatení mysli.

Odp4: Zvoníkovi
tlapka, 19.9.2010 10:33

Není v lidském osudu mít se Dobře. V potu Tváře budeš dobývat chleba se někde píše. Kdo se má dobře už je na tom špatně. Je to pro charakter škodlivé. Potíže nechť jsou pro tebe Výzvou !!

Odp5: Zvoníkovi
zvoník, 20.9.2010 2:45

Ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha!
To víš, že se to ,,někde'' píše. Ale to není pro mě výzvou, to je ,,jen'' pravdou. Výzvou jsou spíš pro mě rady a názory Ivanů, Jurasů, a jim podobným, kteří rozhodně podle svých slov a názorů, které zde uvádějí, nedobývají chléb v potu tváře :-) , ba spíš to považují za druh nesvobody toho, kdo to tak dělá, protože si to tak údajně svobodně zvolil sám. To bych řekl, že je právě VÝZVA k diskuzi, kdy pan podnikatel - (mnohdy klasický vykořisťovatel) je vzorem toho jak nedobývat chléb v potu tváře, za než to dělají jiní chudší a řídí to jeho údajný smysl pro organizaci a bezohlednost, což je také práce, ale nikoli ta, která je myšlena v tom Písmu v souvislosti s tím potem. A navíc takový dnešní majetný pan továrník musel na konci roku 1989 někde k tomu počátečnímu majetku přijít. No, většinou si to jako člen KSČ a pak silná opozice při pádu té KSČ, nakradl... A Tuneldědek to všechno s jízlivým úsměvem podporoval jako privatizaci.
Tedy, Tlapko, jako připomenutí dobrý, jako příklad pro mně - dost blbý.

Odp6: Zvoníkovi
Tlapka, 20.9.2010 10:45

Chápu, že se Ti to nelíbí, Zvonku, ale život je tak sestrojen, podívej se do přírody- jeden žere druhého, nebo jej aspoň potlačuje. Kdyby nebylo podnikatelů, nebylo by ani zaměstnanců, nebo Jak by to mělo teda fungovat?

Odp7: Zvoníkovi
zvoník, 20.9.2010 15:39

No, když to bereš takhle....?
Tak to se můžeme duchovně a prakticky vrátit o několik tisíc let zpátky a mohlo by se oficiálně povolit vraždit na základě metody žrát jeden druhého a také pohlcovat tedy ten majetek jednoho druhému se vším všudy a to by bylo podpořeno oficiálním právem svobody. A to by pak byla podle Tebe jako ta pravá svoboda a demokracie? A považovalo by se to za prozíravé a dobré podnikání a ekonomický růst jen těch silných osobností, že jo?
Tak jsi to myslela? No, když příroda, tak příroda, že? Jenže zvíře v přírodě oproti člověku nehromadí nenasytně nadbytek pro svou vlastní potřebu, jako to dělají mnozí lidé, čili když je syto, nevraždí a nekrade, a ani plánovaně neokrádá své zvířecí bližní, pro další možný a zcela jistý následný jeho hlad, a mnozí draví lovci z řad zvířat např. dokonce tolerují teritoria svá a i jsou tolerováni v teritoriích svých konkurentů, nikoli ze strachu z konfliktu s nimi. Člověk podnikavý a nenasytný je prostě horší než hovado, které když se nacucá, dá alespoň na čas pokoj. A tak to chodí v přírodě. A to se s člověkem vůbec nedá srovnávat.

Odp8: Zvoníkovi
Platfus, 20.9.2010 18:24

A já už jsem se těšil, že se konečně dozvím, jak to na světě má být, abysme dělali radost tomu nahoře.

Odp9: Zvoníkovi
zvoník, 21.9.2010 0:41

Platfusi,
Ty ses těšil, že se dozvíš? Kdybych o tom měl teď začít psát, bylo by to velice trapné, až směšné, protože mnozí o tom už psali a dokonce i hlásali dříve, než ses začal těšit, že se dozvíš. Mimochodem Kristus se také bláhově těšil, že s jeho příchodem se mnozí následně změní... I když on věděl jak na to. Proto si vybral těch 12. A co dělají lidé?... Hlásají takové teze jako Tlapka. - Právo silnějšího!

Odp10: Zvoníkovi
ivan, 21.9.2010 7:27

Milý, už několikrát rozloučený Zvoníku. Bylo by dobré kdyby si nám taky napsal něco o Ježíšově rodině, jeho mamince, otci, a hlavně o jeho bratrech a sestřenicích. Měl přece Ježíš docela širokou rodinu, pověz nám něco i o ní, snad lépe pochopíme.

Odp10: Zvoníkovi
Platfus, 21.9.2010 12:07

No jo, lidi jsou zkažení a prodchnuti špatností. Jesliže ale „bůh vytvořil člověka k obrazu svému“, nabízí se dva možné závěry: Buď se bohu člověk a celý zázrak stvoření moc nepovedl. A pak to s tou boží všemohoucností nebude tak horký. Anebo si toho vašeho boha vy křesťani zbytečně idealizujete. Tak jako tak to bůh u mě zrovna nevyhrál. Rouhám se, já vím.

Odp11: Zvoníkovi
zvoník, 22.9.2010 3:31

A víš že, Platfusi, mě to taky napadlo, že to s tím člověkem Bůh trochu přepísk a že se mu situace trochu vymkla z rukou? Ale v tom je právě to jeho milosrdenství, že nám dává ještě šanci a nelikviduje. No, a my bychom toho neměli zneužívat až do jeho nasrání. A to, že se rouháš, zase není nic proti tomu jak se rouhá Ivan. Ivan po mně chce, abych mu vyprávěl o Ježíšově rodině takové příběhy, co si někdo možná vymyslel, a Ivan je už tedy dávno jako zná, a ten dotyčný, co to napsal, to prohlásil za pravdu a Ivan mu přesto věří, protože se to víc přibližuje lidem dneška. A možná chce slyšet i to, jak byli všichni zvrhlí a jen Ježíš byl čisté lilium, protože si ho tak církev chybně úmyslně zidealizovala. Tak na to teda hážu bobek. Ono je dost na tom, že Ivana vůbec štvu... Mojeho jednoho příbuznýho také strašně štvu, když mu nosím důkazy o tom, že dnešní úspěšní podnikatelé jsou z velké většiny, cca 94 %, bývalí komunisti z řad prospěchářů. A to prosím ten můj příbuzný je straník nynější KSČM - idealista! Žije totiž ve vědomí, že sametový převrat byl tah čistě západních oportunistů, a nikoli domácích komunistů prospěchářů, které by údajně bývalá strana mezi sebou rozhodně netrpěla. Takže mě má taky za zavrženíhodného člověka. Nazdar Ivane, jak jdou kšefty? Ty bolšoune jeden... :-)

Odp12: Zvoníkovi
ivan, 22.9.2010 15:18

Zvonku, ani nepomýšlím na to, co bys byl kdyby si místo zvonění troubil. Jak tak koukám, tak není den, aby se tvoje generalita nemusela omlouvat za společenské nevhodnosti,- mírně řečeno. Včera se přinejmenším rozdvojila láska k Bohu Tvého direktoriátu v lásku k tebou opovrhovaným grošům, nakonec i Ježíš proměnil vodu ve víno a docílil tak opovrhované přidané hodnoty. Proč by tak nemohli činit zástupci nejvyššího zde na Zemi.
( Nezákoné a neregistrované převody opovrhovaných peněz Watikánskou bankou na utajené účty) No řekni, není to pech!
Co si takhle dát do zvonice měšec místo zvonu s nápisem. ,,Nevadí že necinká, hlavně že cinkaj„

,, Co myslíte, otče, nebylo by na čase začít přemýšlet o zrušení celibátu?“

Synu, my se toho ještě nedočkáme, ale naši vnuci,- ti určitě ano. Vnuci určitě ano!.....;-)

Těším se zase na nějaký ,,Raníček" při krácení šichty.

Měj se.

Odp12: Zvoníkovi
Platfus, 22.9.2010 15:44

Zvoníku, napadá mě pár poznámek:

1) Nabízíš mi standardní argument věřících, který mě moc neuspokojuje. Takže to, že mě bůh nezašlápne jako bídný hmyz, je jeho milosrdenství? Ó jak je dobrý. Vy bohabojní křesťané chodíte stále se sklopenou hlavou pod tíhou prvotního hříchu, který žádný z vás nezavinil. Proč to?

2) Ohledně tvého dokazování, že úspěšní podnikatelé jsou bývalí komunističtí prospěcháři, ti moc nerozumím. Je vidět, že jsi podnikl vskutku dalekosáhlé statistické průzkumy na tomto poli. Aby jsi dospěl k výsledku 94% musel jsi pracovat na vzorku nejméně padesáti lidí, ty však podle všeho pracuješ s daleko větším vzorkem a desetiná čísla zaokrouhluješ! Úctyhodně vynaložené úsilí, jen co je pravda. Být tvým příbuzným, o kterém mluvís, asi bych zpřetrhal rodinná pouta :-).

3) U Ivanovy odpovědi jsem se docela bavil.

Odp7: Zvoníkovi
Juras, 20.9.2010 16:49

Tím nesmyslným přirovnáním jenom podporuješ zvoníkovo chorobné uvažování. Škodíš tím nejenom svíci, ale hlavně zvoníkovi.

Odp8: Zvoníkovi
Tlapka, 20.9.2010 16:55

Máte pravdu oba, poškodila jsem Svíci, Zvoníka a celou živou přírodu. Už to víckrát neudělám. :-(

Odp9: Zvoníkovi
Alfons, 20.9.2010 22:12

Ještě se omluv za pedofilní chování. Nic nevynechávej!!;-) Teď je to v modě.;-)

Odp10: Zvoníkovi
Tlapka, 21.9.2010 9:43

Znovu se omlouvám Zeměkouli a přilehlým galaxiím. Omluv nikdy není dost. ♪

Odp11: Zvoníkovi
zvoník, 22.9.2010 14:32

Ahoj Tlapko!
Jednou jsem kdysi napsal, že si Tvojich příspěvků vážím. Tak to stále platí! Ale za nic se omlouvat nemusíš - a ještě se omlováš vícekrát. Proč, že? Protože prostě uvažuješ jako živočich, no... Kdyby to uvažování bylo jinak (např. i jinak než občas i ,,Tlap-blaf''), nebyla bys Tlapka. A vo tom to je... :-) Možná jsem nějak ujetej, nevím, ale nějak se mi vždycky vybaví, když to tady tak čtu, momenty z filmu ,,Faunovo velmi pozdní odpoledne'', ale tak nějak v ženském provedení, takže mi to docela zvedne náladu. :-)

Odp12: Zvoníkovi
Tlapka, 22.9.2010 15:49

Zvonku To jsi mě potěšil že jsi to tak pěkně napsal, už se s tím nedá nic dělat, uvažuji přízemně bez rozletu jako živočich Prostě lidé jsou od toho aby uvažovali jeden tak a druhý onak. Prý je to i od Zvířetníku, jsem ve znamení Býka a ten je velice přízemní znamení. Nejsi Vodnář?

Odp13: Zvoníkovi
zvoník, 24.9.2010 5:55

To teda ne. To jsou moji synci, a kdyby felčaři neuspíšili porod, mohli být ryby. Já jsem na Pannu. Ale na čáry se zvířetníkem moc nevěřím. Jsou tam kolikrát takový blbosti, že by jeden nevěřil, na co lidi přijdou.

Odp14: Zvoníkovi
Tlapka, 24.9.2010 9:02

Já tomu taky nevěřím, ale někdy to sedne, švagr je Kozoroh a jede hlava nehlava všeho schopen.

Odp15: Zvoníkovi
Juras, 24.9.2010 10:35

Proč tomu nevěříš? Je zcela zřejmé, že znamení, ve kterém se člověk narodil, na něj má vliv. Tomu není potřeba věřit nebo nevěřit, to je nad slunce jasné.

Odp16: Zvoníkovi
Tlapka, 24.9.2010 11:57

Je to jasnější než tisíc sluncí. Ale nevím jak je to možné ?

Odp17: Zvoníkovi
Juras, 24.9.2010 12:46

Zcela přirozeně. Nejdůležitějším obdobím ve vývoji nového jedince je prenatální období. Znamení zvěrokruhu data narození nám říká, v jakých ročních obdobích si novorozenec tento vývoj prožil. Přitom lidé mají v různých obdobích různou skladbu stravy a vůbec jinou životosprávu. V létě a na jaře sedají například na zahrádkách a v zimě jsou zavření v hospodě ;-) Tak si myslím, že se to na těch dětech nějak podepsat musí.

Odp18: Zvoníkovi
Tlapka, 24.9.2010 13:15

To je báječná myšlenka, to mě nenapadlo. Třeba takový Kozoroh- počatý na jaře, v průběhu je teplo a dosti ovoce a v zimě má zase klid v hospodě. Ovšem co mě mate, že se tzv. Silná a Slabá znamení střídají rychle po sobě. Kozoroh- Vodnář- Ryby.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Zvoníkovi
Juras, 24.9.2010 15:27

Já neznám astrologické charakteristiky a nikterak je nehodlám obhajovat. Jenom říkám, že „nějaký vliv“ ta znamení na člověka mají. Cítím se tím být v intelektuální opozici vědeckým tmářům, kteří bezmyšlenkovitě tvrdí „to je přece pitomost“.

Já nevylučuju ani astrologické teze, že nějaká postavení nebeských hvězd signalizuje náchylnost k nějakým jevům a událostem. Ale, stejně jako „vědci“ tam nevidím žádnou zřejmou souvislost. Zatímco však vědci víru v astrologické principy považují za iracionální (a tímpádem si troufnou to hned označit za blbost), já požaduju důkazy, abych se mohl přiklonit pro nebo proti. Důkazy nemám ani z jedné strany, proto můžu zodpovědně říct jen: „nevím“. Na příklady s ovlivňováním člověka jeho znamením narození jsem, doufám ukázal, že i za tím, co zní jako na první pohled blbost, se může skrývat racionální vysvětlení. A současná věda není ve svém poznání tak daleko, aby tmářské „vědecké“ sekty typu Sisyfos, která mimochodem nemá jasno ani v tom, jestli se správně píše Sisyfos nebo Sysifos (jejich adresa vs. název).

Řeči Sisyfovců, kteří si lživě říkají skeptici, jsou jenom bzučením mouchy v mých uších. :-)

Odp19: Zvoníkovi
Juras, 24.9.2010 15:33

Ještě by mě zajímalo, jakým způsobem se na populaci podepisují různé globální události. Jestli třeba děti narozené v prosinci po útoku 11.9.2001 vykazují větší procento hyperaktivity nebo tak něco...

Odp20: Zvoníkovi
Tlapka, 24.9.2010 16:06

To je velmi moudré, nakonec všechno vědecké poznání prošlo údobím Magie a fantazie. Kdyby lidi nefantazírovali, vynálezy by se nekonaly. :-)

Odp21: Zvoníkovi
zvoník, 25.9.2010 1:19

No, v případě se pochlub, co jsi vynalezla Ty, Tlapko. Myslím, že toho musí být už plný patentový úřad! Ale možná to bylo nedoceněno jako u Járy Cimrmana. :-)

Odp22: Zvoníkovi
Tlapka, 27.9.2010 11:23

Teprve se chystám. Zatím jsem neměla čas. :-)

Odp23: Zvoníkovi
Tlapka, 27.9.2010 11:24

Vynaleznu takové kyberchrobáčky kteří budou všude lozit a sbírat nečistoty a nebude se muset vůbec, ale vůbec uklízet.

Odp17: Zvoníkovi
zvoník, 25.9.2010 1:25

To je velice jednoduché a doslova chytlavé. Vytvořím-li nějakou předpověď čehokoli, začne člověk hledat, co z toho na něj sedne. A skoro vždycky najde, protože je člověk a nikoli mašina! Proto je to lidmi sestavováno tak, aby se nic nevylučovalo. - Prostý psychologický jev. A lidé tomu začnou věřit, že to je pravda.

Odp18: Zvoníkovi
Neuvedeno, 25.9.2010 18:43

Je to asi tak s těmi předpověďmi podle putování planet okolo země, nebo podle toho, v jakém období roku se kdo narodil jako s pravděpodobností sázek třeba v Sazce.
Sazka používá na slosování stroj a každý stroj má nějakou chybu, třeba i nepatrnou. Nebo používají míčků do kterých fouká vzduch a každý míček má odlišnou váhu, třeba i velice nepatrně odlišnou. No a na základě pravděpodobnosti pak dochází k tomu, že jsou určité pravděpodobné výsledky. Tu pravděpodobnost určuji Gausova křivka četnosti. Vezmou se skutečně zjištěné výsledky a udělá se z nich Gauzova křivka. Podle ní se pak při vyloučení ostatních vlivů dá říci nějaká pravděpodobnost. Háček je to vyloučení ostatních vlivů.
Také u lidí je to tak. Když se někdo narodí v zimě, tak do léta se vyklube s toho nejhoršího a pak už může chodit v létě na čerstvý vzduch ven a to mu náramně prospívá. Proto takové dítě pak tolik nestůně a je zdravější a má to vliv na celý jeho další vývoj.
U toho vlivu na vesmírných těles je to asi tak, že největší vliv má měsíc. Může ovlivňovat cyklus proudění vzduchu a tudíž i příchod deštivého počasí. Nebo má vliv na příliv a odliv moře. Ty ostatní tělesa, kromě slunce už asi takový vliv nemají, ale přece jen mohou mít, hlavně když se všechny objeví najednou v přímce směrem k naší zemi. Pak jejich přitažlivost je asi dost velká. Jak velká, ale nevím. Jestli taková sestava má také vliv na přeliv vody v moři. Jistě má, ale o kolik?
Nakonec možno říci, že vše souvisí se vším, takže jistě mají tyto předpovědi něco do sebe, jenže oni jsou tady ještě nakažlivé nemoci, úrazy, vliv životního prostředí, vliv práce, vliv bohatství, vliv vzdělání té které rodiny a toho dotyčného atd.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Zvoníkovi
Neuvedeno, 26.9.2010 7:30

Největší vliv, který jsem neuvedl je vliv dědičnosti. To je přece základní vliv. Lvu se narodí zase jen lev. Králíku zase jen králík. Nějakému člověku zase jen potomek s jeho DNA, nebo jeho manželky, neb jeho předků, či směska různých vlivů. Ta je nejpravděpodobnější. Mají-li obá v rodě nějaký společný gen, tak ten se uplatní většinou u potomka.

Odp20: Zvoníkovi
zvoník, 26.9.2010 17:42

Myslím, že z toho nemůžeš dělat šablonu na nově zrozené lidské existence, pane Neuvedeno.
Moje bejvalka byla rak, já jsem panna a narodili se vodnáři. Když začnu pátrat mezi svými předky, nenajdu žádnou shodu ani v opakování reprodukce. Když se podívám pozitivně na horoskopy nás všech, najdu tam samozřejmě věci, které tak nějak sednou (jak jinak, že?), ale není jich rozhodně převaha a tudíž není žádoucí se na ně soustředit. Když se na to ovšem podívám se skepsí, zjistím, že se neshoduje skoro vůbec nic podstatného, nehledě, že dvojčata ve stejném zrození (pochopitelně) jsou povahou kazdý naprosto jiný a sednou na ně různé jiné horoskopy, jen nikoli ty v čem byli zrozeni, a dokonce na ně nesednou horoskopy nás rodičů, tudíž ani při nelepší vůli nelze najít shody jiné než to, že je oba vyndali císařem. :-) - Takže horoskopy a vlastnosti lidí podle zvířetníku jsou větší demagogií než by někdo soudil, že je vlastní křesťanství, proti kterému zde mnozí táhnou doslova vojenské výpady. Tak klidně bojujte. Možná vyhrajete!

Odp21: Zvoníkovi
Neuvedeno, 26.9.2010 22:10

Jak říkáte zvířetník je záležitost měsíce, kdy se kdo narodil. No a narození záleží na době početí a může být v různé době. Takže stejní lidé mohou být podle dne narození i jinak zdravotně odolní. To je vše co říkám o zvířetníku, jak říkáte různým znamením podle dne narození.
Děti se můžou narodit ve stejný den a přesto mohou být různí. Může se mezi oběma dětmi začít prosazovat jeden dominantnější, který pak posiluje tyto své vlastnosti celý život atd.

Odp21: Zvoníkovi
Tlapka, 27.9.2010 11:37

Znamení Panny se vyznačuje citlivostí, empatií, přemýšlivosti a hloubavostí a velkou kritičností k okolí... a někdy se proto trápí. Píše Horoskop.

Odp22: Zvoníkovi
zvoník, 28.9.2010 5:26

No vidíš, a podle některých jsem blbej a nelogickej jako štoudev, nestojím ani za odpověď, protože mám zcestný a záporný názory na ,.pozitivní'' hromadění majetku (pardon, podnikání) a vůbec možná celé vlastní privatizované ego, protože nesouhlasím s pravicovou politikou. Tak vidíš, že to na pannu opravdu, ale opravdu, nesedne... Fuj! Jak by ta společnost vypadala, co?

Odp23: Zvoníkovi
Juras, 28.9.2010 11:00

No já su taky panna a na mě to naopak sedí perfektně. Obzvlášť ta kritičnost už mi vyrobila spoustu problémů, hlavně u lidí, kteří si ji špatně vysvětlují. :-)

Odp23: Zvoníkovi
Juras, 28.9.2010 11:03

Zvoníku, blbej a nelogickej se nevylučuje s přemýšlivý a hloubavý. Přemýšlivost rozhodně vykazuješ, empatii taky. No a s tou kritičností - nevím, jestli by se někdo opovážil soudit, že na tebe ta charakteristika od tlapky nesedne.

Odp24: Zvoníkovi
Juras, 28.9.2010 11:06

Dokonce bych si dovolil tvrdit, že Zvoník už zkritizoval i nezkritizovatelné. Takže se podobá Artušovi ;-)

Odp23: Zvoníkovi
ivan, 28.9.2010 11:36

Několikrát definitivně rozloučený Zvoníku, klidně bych s Tebou o tomto tematu pohovořil, ale je lepší tě nechat na pokoji kvůli tvému vyhrožování. Jen tak mimochodem, jsem taky Virgo, tak se zdá, že ty horoskopy budou přece jenom tak trochu tou pouťovinou. ,,Děkuju ti za tebou vymyšlenou mojí identitu a podle ní mnou spáchané zlo".
Přes veškeré přesvědčování, že to tak není se mi nedaří s tebou pohnout. Nechám tak. Mám Tě za skutečného pařeza. Daleko od Tebe, hodný a spravedlivý Zvoníku, daleko od Tebe! Daleko od všech co se rozhodli činit dobro společné všem, aniž by byli všemi o tuto laskavost požádáni. Iv.

vlivy nebeských těles
Vlastimil Čech, 28.9.2010 11:53

Silové vlivy nebeských těles jsou s výjimkou Slunce a Měsíce zanedbatelné. Dokonce i kdyby se všechny planety včetně samotného Jupitera postavily do jediné roviny kolmé k ekliptice, tedy víceméně „v řad“, pak jejich silový vliv jejich váhy, tedy gravitace jest mizivý.
Ovšem druhou stránkou věci jest případ jiný: Jaký silový vliv na své okolí mají ku příkladu hodinové rafije? Přesto svět mimo hodinového stroje se zdánlivě řídí právě jeho chodem... co když je pohyb nebeských těles jen jakousi rafijí něčeho zcela jiného?

Odp: vlivy nebeských těles
Juras, 28.9.2010 12:30

Přesně tak, pane Čechu. Není co dodat.

Odp23: Zvoníkovi
Neuvedeno, 28.9.2010 13:43

Pane Zvoníku, ono to kritizování kapitalizmu a kapitalistů má v dnešní době zajisté racionální povahu. Neracionální povahu má Vaše slepá víra v Boha.
U toho kapitalismu říkal Marx, že podnikatel získává nejvíce peněz z vytvoření výrobku, který má nějakou poptávku po výrobku a přitom jej nikdo jiný nevyrábí. Pak si může podnikatel nasadit mimořádnou cenu na trhu a získá tím absolutní zisk. Tím pak závratně zbohatne. To ovšem myslel Marx normální kapitalismus, kdy jeden kapitalista konkuruje druhému kapitalistovi.
Jenže tento stav světa se již dávno změnil. Díky monopolu států vlastnících zbraně hromadného ničení, nastal i monopol ve výrobě peněz a monopol na prodej mnohých výrobků a vojenského arzenálu. Dále vznikl monopol na státní a vojenská seskupení. Monopol na státní seskupení má vliv na náklady na státní správu takovou, že státní zpráva dnes odčerpává obrovské množství peněz drobným podnikatelům a prostým lidem. Také monopol na peněžnictví se vytvořil, díky tomu, že vytváření půjček se děje jen z monopolních středisek moci, odkud jsou ty půjčky vyvážené.
Kromě toho vznikl stav států s mnohem větší životní úrovní, které si nechávají vyrábět zboží v mnohem chudších zemích za mnohem menší cenu a toto zboží se pak dováží do těchto bohatých zemí a je tam prodáváno za mnohem nižší cenu, než kdyby bylo vyráběno tímto obyvatelstvem žijícím v bohatých zemích.
Nejde tedy vůbec o nějakého úspěšného výrobce, ale pouze o prostý výdělek na obchodu mezi lacinou a drahou populací. Komu dovolí nějaký výrobek prodávat v bohaté zemi a v chudé vyrábět, ten se stane automaticky úspěšným.
Také podniky bohužel převzaly monopolní chování, protože ty bohaté podniky snadno mohou převálcovat podniky s lacinějším výrobním potenciálem strojů.
Když k tomu přidáme i korupci při získávání státních zakázek, tak můžeme shrnout, že dřívější prosté konkurování si podniků už je dávno jen taková pohádka pro nezasvěcené.
Můžeme tedy shrnout. Kapitalismus už není co býval, v jeho začátcích z dob Marxe. Dnes je to holý protexcionismus. Bývalá cena za mimořádný výrobek je již jen nepatrné přilepšení nějakého podniku. Rozdíl mezi socialismem a kapitalismem je dnes hlavně v tom, že socialismus je zcela centralistický a kapitalismus jen částečně centralistický, ale s tím, že k tomu centralismu směřuje.
Podnikatel hodnotí svůj podnik podle míry zisku a podle toho se chová. Jenže ta míra zisku už dávno neodpovídá skutečnému úsilí tohoto úseku jeho podniku, ale může být ten zisk tohoto úseku vytvořen třeba prostým podplacením státního úředníka pří probíhající soutěži, neba vyvezením výrobku do bohatší země, kde za něj je získán větší obnos peněz, nebo tím, že dostane výhodnější půjčku na nižší úrok, nebo že vůbec dostane půjčku a může začít podnikat alepoň na průměrné úrovni současné výroby atd.
Prostě dnes už se vůbec nepozná, kdo je úspěšný a kdo ne. Jestli si podnikatel zaslouží nějaké větší peníze, třeba za to, že vede lidi a organizuje jim práci, to už se také nedá dnes díky monopolům moci pořádně říci, protože už ani skutečně nepoznáme žadným spravedlivým způsobem, jestli dotyčný podnikatel neudělal nějakou grandiozní botu.
To je právě ten důvod, proč dnes banky začaly krachovat a proč komunistická Čína je tak úspěšná, protože ona dělá totiž dnes stejné množství bot, jako současný kapitalistický svět, jenže protože je hospodářsky pozadu, tak úspěšně napodobuje, co se kapitalistům tenkrát, když ještě neměly monopolní chování povedlo.
Částečné zlepšení tohoto stavu by mohlo nastat jen tehdy, kdyby alespoň mocnosti s vlastnícími zbraněmi hromadného ničení si začali trochu konkurovat. Jenže to bohužel jde obtížně, protože každá taková se chce vždy stát tou součástí bohatšího celku, aby na tom také profitovala. Tím se vytváří globální svět a ten bohužel je monopolní a jeho hospodářství kolabuje.

Odp24: Zvoníkovi
tlapka, 29.9.2010 11:50

Nojo, Panny kritizují jedna druhou Tím se to vysvětluje. Ovšem já jako Býk si mezitím klidně přežvykuju. ;-)

Odp: vlivy nebeských těles
tlapka, 29.9.2010 11:53

Celý vesmír je řízen Gravitací. Nakonec se zase propadne sám do sebe.

Odp2: vlivy nebeských těles
zvoník, 29.9.2010 13:17

Už aby to bylo...

Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 28.9.2010 13:00

Témata jako astrologie nebo numerologie jsou pro mě jenom projevy jakéhosi mystického smýšlení lidí. Jako takové by mě zajímaly právě jenom jako bizarní společenský fenomén, určitě pro mě nejsou zrojem jakéhokoliv poznání. Rád bych reagoval novým vláknem na Jurasův komentář, aby jsme se s komentáři zbytečně netěsnili na pravé straně.

Moje přesvědčení se dá charakterizovat jako vědecko-filozofický světonázor, i když to je ještě dost široké vymezení. Takže jsem asi na druhé straně barikády než Juras, i když čekám, že se naše stanoviska po pár konverzačních výměnách zase sblíží jako už několikrát. Vědu chápu spíš jako metodu než nějaký ucelený soubor poznaků. Nemyslím si, že by byla samospásná - určitě toho daleko víc nevíme, než víme - ale v oblasti racionálně poznatelného je to mocný nástroj. Věda hledá nejúspornější vysvětlení podle principu Occamovy břitvy - vyloučením předpokladů, bez kterých se obejdeme.

Nechci se pouštět do úvah, co vše lze vědecky poznat. Věda dominuje ve své oblasti, která se ale ukazuje překvapivě široká. Často se mluví o tom, že poslední staletí přírodně-exaktní věda slaví bouřlivý pokrok, zatímco společensko-humanitní větev se vyvíjí pozvolněji. Pokud si věda bere člověka za střed svého zájmu, musí svoje poznání založit na něčem tak neuchopitelném jako je třeba prožitek. Najednou musíme brát v potaz víc hledisek. To vede k tomu, že ve vědě vedle sebe existují různá paradigmata, která si můžou trochu odporovat (nakonec na příkladu teorie relativity a kvantové teorie je vidět, že se to nevyhlo ani fyzice). Na pokraji svého dosahu věda tápe a hledá svůj směr, ale to je pochopitelné.

Takže i když se s vědou zákonitě zastavím tam, kam už nemá snadný přístup, pořád jsem dalek toho uchylovat se k okultním pavědám, o nichž je řeč. V tu chvíli nacházím útěchu ve filozofii, která si oproti astrologii apod. svoje postoje aspoň zdůvodňuje. Pokud Juras tvrdí, že je „nad slunce jasnější“, že znamení zvěrokruhu mají vliv na člověka, tak asi prožil bezmála extatické osvícení - niterný zážitek, který ho přesvědčil, že nemusí vědět na to aby věřil. To mu lze jen závidět, mě to ale nepřesvědčilo ;-).

Proč věřit horoskopům? Proč spíš spoléhat na náš horoskop a ne třeba na čínský? Proč se horoskopy různých autorů kolikrát tolik rozcházejí? Když jsem se ptal, proč i když jsme s bráchou stejné znamení, jsme oba úplně jiní - dostalo se mi šalamounské odpovědi - tady záleží v jakém jste oba ascendentu! A problém se posunul hned někam dál. Veselé :-). Když člověk sleduje věštce pozdě večer tuším na TV Prima, neubrání se dojmu, že to jsou především dobří psychologové, co umí říkat lidem, co chtějí slyšet - rozhodně však nepochybují.

Diskutovaný spolek Sysifovců má moje sympatie. Teď zrovna čtu knižní verzi Oken vesmíru dokořán předního sysifovce a mého oblíbence Jiřího Grygara. Napadlo mě napsat něco trochu, co napsal už pan Vlastimil Čech. Hvězdy můžou řídit naše životy možná tak, že si jejich prostřednictvím uvědomujeme jak jsme malí a jak málo toho dokážem vhledem k vesmírnému řádu. Jestli něco je na astrologii, tak podle mě jenom proto, že všechno souvisí se vším. Nepodceňoval bych ani to Jurasovo bzučení v uších - efekt motýlých křídel může mít dalekosáhlé důsledky :-).

Odp: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 28.9.2010 13:28

Reaguješ na jednu větu vytrženou z kontextu a evidentně jsi o ní ani trochu nepřemýšlel. Myslíš, že na vývoj plodu nemají vliv podmínky (tma a zima vs teplo a světlo) spolu se skladbou stravy? O jaké víře mluvíš? Co kdyby sis zkusil to vlákno přečíst celé a aspoň trochu tomu věnoval pozornost?

Odp2: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 28.9.2010 13:59

Mrzí mě, jestlis to vzal jako útok na tebe, to jsem nechtěl - svých oponentů v diskusi si vážím. Máš pravdu, že ti víru v náboženském smyslu podsouvám nemístně. Četl jsem si diskusi i tvůj článek o astrologii. Jenom ten výraz „nad slunce jasnější“ mi přišel i v původním kontextu jako nadnesený. Vlivy, o kterých povídáš, tu asi jsou, ale nepřikládám jim takový význam. Napadá mě to co Tlapku - proč se znamení tak střídají během podobné roční doby?

Možná, že některá nedorozumnění vznikají tím, že se mluví o závislostech v tom smyslu, že výskyt jednoho jevu (řekněme povaha člověka) se často kryje s výskytem druhého jevu (pozice planet) a neříkáme nic o kauzální souvislosti (jedno je příčinnou druhého). V tomhle smyslu není jakkoliv urážející říct, že kohoutí kokrhání „určuje“ východ slunce. Když se na tomhle nedohodneme, zbytečně si pak klepem na čelo.

Odp3: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 28.9.2010 15:05

Ty závislosti jsou navzájem hrozně propletené. V jedné diskusi nějaký zarytý dogmatický sysifovec tvrdil, že postavení planet na obloze nemá žádný vliv na dění na Zemi. Celkem jednoduše jsem mu vyvrátil, že nemá pravdu. Už jenom proto, že někdo věnuje čas tomu, že to postavení zkoumá - na všechny atrology, ale i astronomy to vliv zcela jistě má. :-)

Nad slunce jasnější je pro mě synonymum fráze „je zřejmé“. Možná nepřikládáš období těhotenství velký význam, já ale myslím, že ten význam je velký. Osobně si myslím, že největší vliv má psychický stav matky a tady ty dopady mohou být individuální. Někdo nesnáší zimu a ještě k tomu je mu v zimě blbě - celého půlroku může mít taková matka deprese a blbou náladu, nemít chuť do života ani k jídlu....

Odp4: Témata jako astrologie nebo numerologie...
ivan, 28.9.2010 22:28

Množství nahodilostí a variant vlivů je tak ohromné, že si ho, myslím, nikdo nedokáže ani představit, natož z nich vyvodit nějakou pravděpodobnost. Souhlasím s tvrzením pana Vlasty, že je nepopíratelný fakt, že okolnoti vzniku pravděpodobností jsou možné, ale nezdá se mě pravděpodobné, že je v něčích možnostech je dohledat, natož tvrdit, že jsou vypočitatelné. Pouhý odhad možností vývoje počasí na více než deset dní je neobyčejně obtížný z měřitelných a dosaditelných dat, natož určit charakter vývoje osobnosti nebo jiné reálie. Třeba jak se bude dařit republice vzniklé 1.1. 1993. Myslím, že odhad-výpočet, toho, že na Silvestra v roce 2011 bude na ,,Staromáku" plus 40 C je sice možný, ale jeho pravděpodobnost není o nic větší než, že tam bude uprostřed letních prázdnin metr sněhu. Pokud by toto astrologie dokázala předpovědět aspoň v deseti procentech svého tvrzrní o její vědeckosti, nebo aspoň věrohodnosti, tak ve mně má nového přítele a propagátora.

Líbí se mě Platfusovo vyjádření, že vědu považuje za metodu průzkumu znalostí, nebo tak nějak. Pěkné!

Jurásku gratuluju k narozeninám.

Odp5: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 29.9.2010 0:07

Díky za gratulace, nápodobně ;-)
Připadá mi, že mě tady najednou všichni stavíte do pozice obhajoby astrologie. Nechápu proč. Skoro nic o ní nevím, ale z toho mála, co vím, je, že to není žádné věštění nebo předpovídání budoucnosti. Její kritici a opovrhovatelé píšou většinou zmatené bláboly a neznají ani základní teze. Pravděpodobnost s tím nemá co dělat. Pravděpodobnost je matematická disciplína zabývajícíse studiem náhodných jevů. Astrologie naopak soudí, že život zas tak náhodný není.
Platfusovo vyjádření o vědě není pravda. Věda není jen vědecká metoda. Věda je mimoto i souhrn všech poznatků, k nimž se vědeckým bádáním došlo.

Odp6: Témata jako astrologie nebo numerologie...
ivan, 29.9.2010 1:22

Hele dědku, víš že tě mám rád. pojd,´porafem se na
něčem jiném astrologi nevšřim. Holá kost.!

Odp7: Témata jako astrologie nebo numerologie...
ivan, 29.9.2010 10:37

He he, ráno jsem se vzbudil, vypnul počítač a šel do práce. -Autentický záznam usínání. :-)

Odp8: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 29.9.2010 15:01

:-) ty poslední slova vypadají, jako kdyby ti padla hlava na klávesnici.

Odp9: Témata jako astrologie nebo numerologie...
tlapka, 29.9.2010 16:08

Asi se zabral do bojových her ..:-)

Odp: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 29.9.2010 7:51

efekt motýlých křídel může mít dalekosáhlé důsledky, ale je to jenom hypotéza. Od Bradburyho povídky Zahřmění bylo napsáno mnoho jiných věcí, které tuto hypotézu zcela nebo jen částečně zavrhují. SHodou okolností mě napadají dvě věci od Asimova: v první řadě Nadace, v níž geniální matematik Hari Seldon vytvořil vědu psychohistorie, v níž dokázal vypočítat budoucnost lidstva. Tam naopak je budoucnost pevně daná až na několik málo častých krizových situací, které bylo možno předvídat a usměrňovat. Druhá věc, která se na to dívá jinak, je Konec věčnosti, kde se dělají umělé zásahy do reality. Tam se uměle vyvolávají (motýlokřídelní) změny. Jde o to vypočítat minimální nutnou změnu k dosažení určitého cíle. Jenomže - narozdíl od běžného laika, který si pod termínem „efekt motýlích křídel“ představí, že je možno vyvolat zašlápnutím motýla trvalou zásadní změnu, všichni praacovníci Věčnosti vědí, že změny mají jenom omezený dopad. Změna může vyvolat velice silnou lokální reakci, ale zpravidla nepřežije déle než jedno století, než se kutečnost dostane do stavu, v jakém byla před změnou. Pročas, Platfusi, proč vůbec uznáváš katolíka Grygara?

Odp2: Témata jako astrologie nebo numerologie...
tlapka, 29.9.2010 11:44

Se vším souhlasím, Jurasi. Konec věčnosti je báječný. Taky nemyslím že by minimální změnou došlo k podstatné změne budoucnosti. Taky jsem četla jak někdo změnil čas že nějak změnil výsledek bitvy u Waterloo, nějaký méně známý autor. Otázky nastávají coby kdyby- třeba někdo zabil Hitlerova otce. Grygara ráda nemám, něco se s ním stalo že se Obrátil.

Odp2: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 29.9.2010 14:33

Před pár lety jsem navštěvoval přednášku s poněkud odrazujícím názvem „Fraktály a chaotická dynamika“, už si z toho zrovna moc nepamatuju, ale něco přece. Nechci tu provozovat žádnou intelektuální onanii, proto, kdybych vás snad měl otravovat, tak mi raději zavčas řekněte :-).

Zpět k tématu. Všichni asi známe fraktály jako ty barevné počítačové obrázky vyznačující se velkou členitostí a soběpodobností (část je podobná celku). Ty nejznámnější, Mandelbrotova a Juliovy množiny, vznikají, když se zkoumají iterace (opakované aplikace) překvapivě jednoduchých funkcí v komplexních číslech (blíže k těmto tématům třeba zde). Tyto obrázky jsou proto tak členité, protože malý rozdíl ve výchozích podmínkách se projeví ve výsledku dost zásadně. Pro toto obtížně předvídatelné chování se vžil název deterministický chaos. Přesné matematické vymezení je obtížné a využívá se k tomu pojem Hausdorffovy dimenze, která je pro fraktály neceločíselná, zatímco pro běžné útvary celočíselná.

Fraktály pro tyto vlastnosti překvapivě souvisí s chováním některých dynamických systémů. Až potud to mohlo vše působit odtrženě od reality. Termín „efekt motýlých křídel“ použil prvně E. Lorenz když studoval problémy spojené s předpovědí počasí. Matematický model chování počasí vykazuje chaotické chování a tzv. Lorenzův atraktor má fraktální charakter. Předpovídat počasí je těžké a není to jen výmluva meteorologů. V praxi jsme limitovaní tím, že navíc neznáme přesně výchozí podmínky. Efekt motýlých křídel není jenom hypotéza, jenom jejím potvrzením není nutně tornádo na druhé polokouli, jak se uvádí, ale jednoduše nepředvídatelné chování každého dostatečně složitého dynamického systému. Je to problém principiální.

Abychom se vrátili k debatě o astrologii. Další problém, který se pojí s teorií chaosu je problém tří těles (viz. zde, nahoře). Takže i planety, mají-li řídit naše životy, se (naštěstí) nedají dobře odhadnout. Představy o kterých píše Juras jsou spíš scifi myšlenkové experimenty, nic proti tomu, ale rozcházejí se s realitou.

Jinak ke Grygarovi - mám za to, že jen málo lidí dovedlo takhle zpopularizovat svůj obor - napadá mě snad jenom dr. Koukolík. Proto jsem mu ochoten tento poklesek ohledně víry prominout :-).

PS: Omluvte prosím didaktický tón mého komentáře.

Odp3: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 29.9.2010 16:12

Aha, to jsme mluvili každý o něčem jiném.Butterfly effect jako termín zavedl Edward Lorenz podle wikipedie v roce 1979, ale nyní se tak říká efektu popsanému v mnohem starší povídce Raye Bradburyho - zahřmění. Tam se jednalo o to, že malá změna v minulosti přinesla velké změny současnosti. A o tom je i film Butterfly Effect. A kdoví, jestli si Lorenc nevypůjčil tomo motýlka právě z té povídky ;-)

Odp4: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 29.9.2010 16:37

No jo, tak to je asi fakt :-).

Odp3: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 29.9.2010 16:26

Mylná představa o astrologii je například to, že by snad planety měly řídit naše životy. Astrologové tvrdí něco jiného - a to, že tělesa na obloze ukazují nějakou charakteristiku doby. Podobně jako hodiny: Když ukazují 24 hodin, tak je obvykle tma. Nikdo nepodezírá hodiny, že by strkaly do sluníčka anebo řídily rychlost otáčení planety Země. Zato každý, kdo chce zkritizovat astrology a nic o tom neví, jim podsouvá tvrzení „poloha nebeských těles řídí váš osud“. Nebo říká, že jde o věštění. Ale to jsem určitě psal i u toho článku o astrologii...

Poloha tří těles je pro astrology asi dost nezajímavý problém, nemyslíš? :-)

Odp4: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 29.9.2010 16:54

No, problém je, že žádnému astrologovi takříkajíc nevidím pod pokličku, jak vaří ty svoje lektvary. Jak dochází astrolog ke svým závěrům mi není jasný, takže ani neposoudím k čemu je mu poloha planet. Nezastírám, že o této problematice nic nevím, a nehodlám na tom nic měnit :-). Jenom bych se pozastavil nad tím, že podle mého vnímáš astrologii nějak jinak než je možná obvyklé. Většinou horoskopy říkají např. jestli budu mít štěstí v lásce nebo jestli je vhodná doba investovat. Ale dobová charakteristika? - s tím jsem se nesetkal.

Odp5: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 29.9.2010 17:14

Já si myslím, že to je statistika. Přesvědčení, že „něco nad námi“ používá tento vesmírný ciferník k plánování nějakých událostí. Stejně jako kuchařka mrkne na hodiny a ví, že vždycky v 10 hodin je potřeba začít vařit oběd. Tak taková štěničí kolonie v kuchyni u sporáku se naučí, že vždycky když je světlo a malá ručička na hodinách je na jedenáctce, tak se prudce oteplí. Určitě se najdou štěnice, které to budou zpochybňovat. Budou říkat: „Malá ručička na hodinkách jede furt stejně rychle dokolečka dokola, jenom blouznivci myslí, že snad může mít vliv na náš osud“. Nicméně štěničí chronometrologové budou předpovídat, že při příštím přijetí ručičky k jedenáctce se opět pravděpodobně oteplí.... Nic naplat - došli k tomu sice iracionálně, ale budou mít pravdu.

Dokážu si představit, jak budou štěničí „skeptici“ na koni, když se kuchařka jednou za čas někde zdrží a začne vařit až ve dvanáct. „Kde je to oteplení? Pavěda chronometrologie nefunguje! Je to blud!“. Zajímavé, že k takovýmto vyjádřením nepotřebují žádné důkazy, přesto si říkají skeptici.

Odp6: Témata jako astrologie nebo numerologie...
tlapka, 29.9.2010 17:25

Tak jest. Vesmírný ciferník je pouze ukazatelem pro jevy, které nejsme schopni pochopit. Ale nemám ten pocit že by to mělo na jednotlivce specifický vliv.

Odp6: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 29.9.2010 17:31

Já myslím, že naše debata přirozeně dospěla do bodu, kdy je oběma jasný, že svýma stanoviskama asi zvlášť nepohneme - pokud to nebylo jasný už na začátku. Takže já zůstanu u svý vědy a ty si pěstuj svoje štěnice v kuchyni, platí :-)?

Odp7: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 29.9.2010 18:20

Tak to není, Platfusi. Nemůžeš si urvat vědu pro sebe jenom proto, že trpíš bludnými předsudky. Zaštiťování se vědou, abys obhájil vědecky nepodložená tvrzení, je zneužívání a špinění vědy. Poctivý vědec neřekne „Astrologie je nadevší pochybnost blbost“. Podobně se vyjadřovaly kapacity klasické fyziky ohledně Einsteinovy teorie relativity, že :-) Pokud říkáš „Astrologie je hloupost“, přestože ji považuješ za zábavné horoskopy v novinách, ta si vědu, prosím Tě, vůbec neber do úst. Uráží mě to za ni. Pokud řekneš „Není projkkázáno, že Astrologie funguje“, tak ti dovolím tu vědu zneužívat.

Jestlis doteď nepochopil rozdíl mezi námi dvěma, tak to řeknu polopatě: Ty tvrdíš (bez důkazu), že astrologie je blbost. Já, ačkoliv astrologii taky nevěřím, říkám, že se doposud neprokázalo, že astrologie funguje. Jako logicky myslící člověk nemůžu vypustit z úst tvrzení, které nejsu schopen dokázat. Když kritizuju tvoji iracionální dofgmatickou (ničím nepodloženou) víru, obracíš to a snažíš se ze mě udělat obhájce astrologie. Ne, vědu nemůžeš používat takhle jako vymítač. Musíš se především v souladu s vědeckými principy chovat. A mohl bys začít s tím, že opustíš svou tmářskou víru a připustíš, že neexistuje důkaz proti astrologii. To bude Tvůj první krůček k vědeckému myšlení. Žádné falešné proklamace - skutečně zdravé myšlení bez deklarativní příslušnosti ke stádu nemyslících takyvědců.

Odp8: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 29.9.2010 19:32

Jurasi, zjišťuju, že se mi tě podařilo už podruhý nechtěně rozohnit. Svojí poslední větu jsem myslel z legrace, proto ten smajlík. Měl jsem na mysli jenom to, že došlo k určitému vyčerpání tématu a že asi každej zůstane na svý straně - byť ta tvoje strana je nezaujatá, když říkáš. I když tak úplně neutrální téma to pro tebe asi nebude vzhledem k tomu, že tě to přimělo o tom napsat článek a své postoje tak zarytě obhajuješ. Ale třeba tu astrologie hraje jenom zástupnou roli a ty tu obhajuješ pouze důsledně skeptický postoj. Třeba bysme si za ní mohli dosadit jakoukoliv neprokazatelnou teorii - pro mě třeba zajímavější.

O astrologii mám pravda názor asi už hotovej, ale to neznamená, že bych proti ní vedl válečné tažení. Pokud to někoho naplňuje se tím zabývat, tak beze všeho. Můj problém je, že jsem asi nepochopil jak astrologie funguje - ti astrologové, co jsou čas od času k vidění v televizi mi nepřipadají jako statistici. Jak už jsem psal, na můj vkus o svých závěrech málo pochybují, což samotné vzbuzuje pochybnosti na mé straně.

Pokud po mě chceš důsledně nezaujaté stanovisko, můžu ti s klidným svědomím sdělit následující: při soudobé úrovni vědeckých znalostí se nedá astrologie potvrdit ani vyvrátit stejně jako teorie, že si pánbůh hraje s planetami galaktický kulečník a štouchá je do černých děr. I když co já vím, třeba už všechny prostředky máme a neumíme je použít. Kdybych měl říkat jen to, co určitě vím, tak bych asi dost mlčel, a to je asi málo.

Odp9: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 29.9.2010 21:24

Máš pravdu, vůbec nejde o astrologii a můžeš si za ni dosadit třeba léčitelství anebo proutkaření. Jde o tu druhou stranu.

Odp9: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Juras, 29.9.2010 21:30

Jo, a smajlíky používáš blbě. Vtip je tohle: ;-) To, cos použil, je milý vstřícný úsměv :-). Já to asi chápu moc informaticky a mezi lidmi je běžnější používat smajlíky podle nálady jak koho napadne, já si ale myslím, že byly vymyšleny proto, aby si lidi sdělovali přesně svoje pocity a každý nemusel hádat, co to asi tak může znamenat. A když napíšu někomu toto, tak je jasno: :-P. Těžko se někdo může domnívat, že si třeba svádivě olizuju rty ;-)

Odp10: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 30.9.2010 12:24

Dobře Jurasi, zahrnu tuto jemnou nuanci do svého emočního rejstříku. Jsem rád, že nakonec došlo k sblížení názorů a nijak neutrpělo naše přátelství, :-oOoOoO (směju se, až se mi dělají bublinky u nosu).

Odp11: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 30.9.2010 12:29
Odp9: Témata jako astrologie nebo numerologie...
ivan, 30.9.2010 1:57

Já Jurasovi rozumím, něco podobného se tu už kdysi řešilo. Juras neobhajuje astrologii, ale kritizuje neprokázané tvrzení, že je astrologie blbost.

Myslím, že si tady zmiňoval astronomii popularuziující Grigarův pořad ,,Okna vesmíru dokořán."

Tam Grigar vystupoval jako velice zasvědcený komentátor a průvodce pořadem, ale skutečným tůrcem pořadu byl tehdy ještě docela mladý Vladimír Železný pozdější ředitel tv. Nova. Pořad natočilo tehdejší Bratislavské studio. Skoro by se dalo říct, že by se na jeho příkladě dalo ukázat, jak i jeho hvězda dokázala změnit oběžnice.
Z hvězdné, ale málo viditelné dráhy se přesunul do vlivu hvězdiček, aby se z něj pozděj stal rudý obr kterému už dochází palivo a brzo se zhrdoutí do sebe samého. Z takto zhroucené hvězdy se stane navždy malý trpaslík se spotřebovanou energií nemaje už vlastního světla. Takhle končí život hvězd na Zemi i ve vesmíru.

Odp10: Témata jako astrologie nebo numerologie...
tlapka, 30.9.2010 11:47

Na Platfyho mám otevřený dotaz, proč by se mělo hýbat stanoviskama. Zajímavé je právě ten rozpor. Různá stanoviska jsou často jen různé úhly pohledu na danou identitu.

Vezměte si praktický příklad....
santiago, 30.9.2010 13:22

...v geodézii tomu třeba říkáte „protínání vpřed“. Trefné. Dvě „stanoviska“ (ano, dokonce se jim říká taky tak), na nich stroje, kterými je vidět cíl pod různými úhly. A ty různé úhly... o ně jde: ty jsou vlastně hlavním prostředkem celého pachtění (kterému se mmchdm říká pořad).

Protínáním vpřed ... jak symbolické.

Ale ono existuje i „protínání vzat“.

Odp: Vezměte si praktický příklad....
tlapka, 30.9.2010 14:58

Viditelný svět je samý optický klam.

Odp11: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 30.9.2010 14:32

To je taková obecná otázka. Napadá mě příklad Einsteinovy teorie relativity, o které tu byla taky řeč, jakkoliv jí moc neznám a nechápu. Ve své době vzbudila rozruch, protože otřesla zaběhlými a intuitivními představami o prostoru a času. Všechno nejdřív posuzujeme pohledem, který je přizpůsobený měřítkům našeho přirozeného světa. Einsteinova fyzika je přitom zobecnením té klasické a výraznější rozdíly se ukazují až u rychlostí blízkých rychlosti světla. Přijmout novou teorii znamenalo mnohé zpochybnit a udělat velký krok do neznáma.

Podobně je to i se subatomárním světem. Elektrony a protony bysme si asi neměli představovat jako malé kuličky poletující kolem jiných malých kuliček. Třeba fotony se chovají jako částice a současně jako vlnění. Je špatně brát si s sebou naše představy hmoty do světa, kde se pojem hmoty teprve utváří. Když jsme naopak ochotní změnit svoje stanoviska, je naděje, že se spíš dočkáme vysvětlení.

Odp12: Témata jako astrologie nebo numerologie...
tlapka, 30.9.2010 15:01

Nicméně v Tomto případě stanovisko rozšíříme ale původní zůstává ve věci.

Odp13: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 30.9.2010 16:10

Souhlasím, nemusí jít nutně o nějaký zásadní rozpor - „příroda je rafinovaná, ale ne zákeřná“, jak prohlásil některý z fyziků. Stanoviska můžou vedle sebe přežívat současně, rozhoduje zejména to, co je kdy praktický. Když stavím dům na rovince, můžu směle pominout fakt, že je země kulatá, apod.

Odp14: Témata jako astrologie nebo numerologie...
tlapka, 7.10.2010 10:48

Že příroda není zákeřná, to jsem odmítla v okamžiku, kdy jsem zakopla, roztříštila si kotník a chtěli mi pak uřezat nohu.

Odp15: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 7.10.2010 12:18

To je mrzutý, to aby ses kromě toho podívala ještě po jiný přezdívce, co :-S.

Odp16: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 7.10.2010 12:38

Teď už se opravdu žerty stranou, na mou duši žádná legrace - Jak si vede noha teď?

Odp17: Témata jako astrologie nebo numerologie...
tlapka, 7.10.2010 15:02

Díky za optání, k údivu příslušných orthopedů většinou neříká nic, jen mám na ní jizvu a asi po 8 hodinách chůze lehce pobolívá. Berle mít nemusím. Dopadlo to nad očekávání.

Odp10: Témata jako astrologie nebo numerologie...
Platfus, 30.9.2010 13:16

Hezky řečeno :-). Zrovna nedávno jsme si se ženou povídali, jak si člověk sní svou životní dráhu podobnou raketě ohňostroje, která dosáhne nebeských výšin a vykouzlí na nebi krásný obrazec dřív než pohasne. Místo toho jsme konstatovali, že to zatím jenom tak blaflo, začoudilo, zasmrdělo a to bylo vše. Smutné ;-).

Odp11: Témata jako astrologie nebo numerologie...
tlapka, 30.9.2010 15:02

Nebo taková kometa. Za svůj okrasný ohon platí krátkým životem. Není lepší červený trpaslík?

THX Saw
Tony, 29.9.2010 10:59

Super téma. Večer se zmůžu na delší odpověď.

„kterou jsem potvrdil vytetováním křížů na zápěstí“
Gesto, které musí dělat právě lidé se slabou vůli a vnitřní jistotou. Typická pro závisláky všeho druhu.

Odp: THX Saw
Saw, 30.9.2010 15:16

Jo jo, narkomanem člověk přestává být až když se nad ním zaklapne víko rakve. A to si musim připomínat...

Odp2: THX Saw
Knedlo-zelo, 30.9.2010 15:35

Držím palce, vydrž.

Odp2: THX Saw
iva, 30.9.2010 16:15

Syn mi vyprávěl, že s ním dělá jeden kluk asi kolem 30let měří 195cm a váží 65kilo prý vůbec nemůže jíst. Je závislý na automatech dluží a asi něco zplkácí, ale prý mu v hlavě mužíček říká at to zase zkusí. To je prý ještě hůř léčitelné jako drogy nebo alkohol ty automaty. Syn mu říkal, že má jít k doktorce, ale kluk je odněku z daleka ani neví jak to s doktorama má.

Odp3: THX Saw
Saw, 30.9.2010 19:57

Gamblerů sme tam měli spoustu a život měli možná ze všech nejtěžší. Kluk o rok starší než já dlužil 2 miliony korun. Stejně se závislosti nedokázal zbavit. Rozhodně je jedinou cestou ústavní léčba. Jen ať se objedná do Bohnic, zachrání ho tam...

Odp4: THX Saw
iva, 1.10.2010 8:48

Ten kluk je te Sokolovska a my jsme v Ostravě do Bohnic je to kus cesty blíže je Opava, myslím, že má taky dluhy. Mám vztek na ty herny. Zase tu postavili jednu už mezi dvě a kdoví kolik jich je v těch barech. Přitom má ODS v programu k volbám snížit počet heren. To asi vždy povolí postavit kdo, stavební úřead a někdo to schvaluje. Já bych klidně kvůli toho stávkovala kolik to ničí životů To by komunisti nedovolili. Neobhajuji je můj otec je neměl rád, ale ted je jiná doba člověk už neví co by pomohlo.

Odp5: THX Saw
Juras, 1.10.2010 9:25

Vychovávat klienty heren. Nic jiného nepomůže. Zakážeš herny, budou hrát ilegálně anebo si najdou něco jiného. Komunisti by to vyřešili, určitě. Zakázali by herny a brali by tučné provize od ilegálních provozovatelů. Vždyť to známe. Komunistům jde o lidi, žejo? :-)

Odp6: THX Saw
iva, 1.10.2010 9:31

Nesetkala jsme se za komančů se žádným takto postihnutým člověkem a ted ke mně docházejí zprávy tam, že někdo dětem prohrál stavební spoření tam přišli o byt a ted tenhle Honzův spolupracovník a dělá s ním tak říká, že ani nechápe jak může fyzicky dělat tu práci, ale je z toho zničený a synovi je ho líto.

Odp7: THX Saw
Juras, 1.10.2010 10:19

No jo, ale on taky za komančů nebyl nikdo závislý ani na mobilním telefonu nebo n facebooku. A není to zásluhou komunistů :-)

Odp8: THX Saw
tlapka, 1.10.2010 10:31

Za komančů byl „pořádek“ ale ještě lepší „pořádek“ dělali fašisti. Třeba dělat nějakou rovnováhu mezi svobodou a pořádkem- pakliže to jde?

Odp9: THX Saw
Tony, 2.10.2010 19:27

Diktatura je jediná možná forma řízení státu.

Odp10: THX Saw
zvoník, 2.10.2010 20:25

Já myslím, že to není pravda. Diktatura je nutná jako bič na hloupé, vychcané a zlé egoisty. Prostě na duševně zaostalé ,,užívače''. Pokud je takový člověk ovšem u moci (a To většinou bohužel v politice je, poněvadž je již namlsán), říká tomu on sám zaobaleně demokracie a svoboda, kterou následně hojně ze své moci využívá ve vší nemravnosti a na úkor ostatních. Také prosazuje metodu řízení státu takovou, aby bylo to, co by mělo být pro výše morálně zaostalé lidi diktováno, aby to bylo těmto všem svobodně přístupné to dělat nebo nedělat, prý aby sami přišli na to, že možná dělají chybu (viz např. Juras). Pravda..., to není diktatura, ale je to podraz a možná tvrdé nepřímé navádění ke zločinnosti vůči ostatním a také sebepoškozování, vážení páni demokraté.
Člověk by měl být na takové výši, aby sám dokázal zhodnotit ještě před svým činem, co si může dovolit vůči ostatním, aby neomezoval někoho jiného svobodu a dokázal si nakonec říci NE, to si nesmím s ohledem na ostatní dovolit! Pokud je toto diktatura, pak opravdu můžete pomlouvat komunisty tzv. idealisty z nesvobody. Ty prospěcháře, a těch je víc, máte přece nyní v ostatních pravicových i levicových stranách u moci, a svou údajnou demokracií diktují ze své moci podmínky života nám všem, že nemáme (např.) zakazovat herny a vychovávat jejich majitele, apod. :-)

Odp11: THX Saw
Tony, 2.10.2010 21:33

Diktatura je nutná jako bič na hloupé, vychcané a zlé egoisty.

Přesně, dál nemusím ani číst. Protože přesně drtivá většina lidstva jsou hloupí, vychcaní a zlí egoisté. Proto jsem napsal to co jsem napsal výše...

Odp12: THX Saw
zvoník, 4.10.2010 0:06

No, není to zas až tak pravda. Znám mnoho slušných lidí bez zlých a egoistických vloh. Ale pravda je ta, že ti, co nejvíce prahnou po nynější svobodě a demokracii, jsou, anebo směřují k politické moci a velmi prosazují své nové zákony tak, aby pro ostatní vytvářeli právě tu diktaturu, protože je mají za hloupé, zlé a egoistické. A přitom jsou sami největší hajzlové a bezohlední topgauneři, a svoje teorie zaštiťují ekonomickými úvahami, které se jich při jejich obrovských příjmech vůbec netýkají. To je ta pravá diktatura!

Odp13: THX Saw
tlapka, 7.10.2010 8:06

Když diktatura tak aspoň ne ta komunistická. Pojďme raději ustanovit Království. Králem navrhuji Alfonze !

Odp6: THX Saw
iva, 1.10.2010 9:36

Jo a taky bývalá kolegyně z práce mimojiné pěkná k--va si vybírala samé movité chlapy a ted skončila s jedním, co provozuje ty automaty a to se jí líbí. Prý jen objíždí herny, kde má automaty a vybírá love. Takže z těch lidí žije ten co ty automaty pronajímá ten co je provozuje ten co má hernu a v neposl. řadě stát nebo město nebo obojí. To at to radši hrajou tajně věřím, že ty blíkátka taky mají svůj smysl všude kam jdu to na mně bliká a probleskuje už i ve hře kterou hraju na facebooku aquarium přidali takovou tu ruletu, která mně láká abych losovala. Já jsem naštěstí vůči tomu imunní. Zřejmě to mám naštěstí geneticky, že nevěřím ničemu a nikomu.

Odp7: THX Saw
tlapka, 1.10.2010 10:28

Ostravu znám docela dobře. V jedné ulici poblíž Hl. nádraží jsem viděla podniky: herna, zastavárna, pivnice zastavárna, herna. Ale už jsem tam dva roky nebyla.

Odp7: THX Saw
Juras, 1.10.2010 10:32

Vždycky to tak bylo a nemůže to být jinak - chytráci odrbávají hlupáky, aby se měli líp. Vidíš to i na jiných případech - různé letadlové hry, kampeličky s třicetiprocentními výnosy, aby nalákali, atp. Různí vychytrálci mají úspěch, protože se vždycky najdou nějací blbci, kteří jim skočí na vějičku. Jediné, co se proti tomu dá dělat, je osvěta mezi těmi blbci. Ale to je strašně těžké, obzvlášť když už je jeden ve vleku.

Měl jsem debatu s jedním člověkem, který mě chtěl zatáhnout do letadlového pojištění. Nebyl to žádný hlupák, měl navíc střední, možná i vysokou, ale viděl v tom příležitost a zlatá vidina mu zalepila oči. Hezky jsem mu nakreslil, jak roste v té jeho hře geometrická řesa, aže už na zafinancování desátého kola by potřeboval víc lidí, než kolik jich žije na planetě Zemi. Byl ale zaslepenej, tak se pořád snažil, abych to od něj koupil, nějak mu nedocházelo, že i kdyby to on prodal, tak nasere desítky a stovky lidí v dalších dvou či třech následujících kolech, protože ti už kupce nenajdou určitě. A on sám bude mít z vybraných peněz jen pakatel - většinu pošle vejš. Někteří lidé jsou neskuteční blbci. :-)

Odp8: THX Saw
iva, 1.10.2010 10:45

To já už vím dávno, že vysoká škola neudělá z člověka chytráka. A ještě k tomu iq musí být i eq a žádná škola neučí lidi spolupráce tento dar má jen pár jedinců. Lidi to možná jednou pochopí, že sám nejsi nic.

Odp9: THX Saw
tlapka, 1.10.2010 15:31

Ovšem bohužel zatím to chápou čím dál míň !

Odp8: THX Saw
Juras, 1.10.2010 12:05

oprava - geometrická řada

Odp9: THX Saw
tlapka, 1.10.2010 15:30

Já jsem měla rozumnou kamarádku která se mnou přestala kamarádit, když jsem do „hry“ nešla, byla úplně jiná a křičela „však ty mi budeš ty peníze závidět!“ Dodnes nemá nic.

Odp10: THX Saw
Juras, 1.10.2010 21:28

Poznala, že už nikoho nenajde, tak byla nervózní, ne? Prachy v hajzlu, přitom měla slíbený majlant :-)

Odp10: THX Saw
Juras, 1.10.2010 21:44

Ani bych tvůrce těch letadel nestíhal za podvod. Oni žádný podvod nedělají - narovinu od začátku říkají pravidla hry. Že je někdo blbec a myslí si, že je to pro něj výhodné, je jeho blbost.

Ale nechme toho.Vzpomínám, jak ČNIS nebo co to bylo, slibovali roční výnos 30 %. Samozřejmě se našli pitomci, kteří do toho šli. A pamatujete si, jak to dopadlo? Těm debilům stát „vrátil“ peníze, o které se nechali okrást. Tedy hazardérským nemyslícím volům dal peníze nás zodpovědnějších, kteří jsme spořili s vidinou menšího výnosu.

Odp9: THX Saw
tlapka, 1.10.2010 15:32

Vykládej něco o Geometrické řadě člověku, který si myslí že zbohatne. ;-)

Odp8: THX Saw
Tony, 2.10.2010 19:30

Však to je zákon přírody. A příroda má vždy pravdu. Nevím co se na tom paní Ivě nelíbí. Chytří a silní přežívají a hlupáci, slaboši otročí...

Ve přírodě slabý lev chcípne a nemá potomky. Silný a dominantní samec má svojí smečku která mu loví potravu.

Odp9: THX Saw
iva, 2.10.2010 20:04

Já si myslím, že i v přírodě je to pořád padesát na padesát jednou vyhraje silný a jindy náhoda napomůže tomu, že toho silného skolí něco jiného. Proč by se jinak ti blbí a chytří rodili, když by měli být geneticky vyřazeni? U lidí je to tak, že herna obere ty blbé, ti jdou okrást ty slabé a ti slabí oslabují ty bohaté. POcítí to po delším čase, takže nějaké zákony přírody platí i v tom nesouměrném obírání jednoho člověka druhým.

Odp10: THX Saw
Tony, 2.10.2010 20:18

Paní ivo vy neznáte evoluci?
Narodí se horší a lepší. Horší umře, lepší přežije. Tomu lepšímu se narodí zase horší a lepší, ale ten horší není už tak špatný jako ten první horší co vyhynul.

Chápete? Díky tomu se jakýkoliv druh vyvýjí a vylepšuje. Pokaždé se narodí potomek o něco lepší než jeho rodiče.

Jednoduše vyřaďovací metodou je lidstvo tam kde je... Jen v novodobé historii je umožněno žítí a rozmnožovat se každému... I v historii např před 300 lety měl potomky jen ten nejsilnější resp. ten kdo dokázal přežít všechny války a nemoci... Ten nejschopnější...

Samozřejmě že existuje i faktor náhody...

Odp11: THX Saw
iva, 2.10.2010 23:09

ano jen náhodou by do toho mohl spadnout někdo z tvých bližních bratr, otec nebo syn či dcera až je jednou možná budeš mít. Myslím tím to hraní automatů.

Odp12: THX Saw
Tony, 3.10.2010 9:40

Však jasné. V tom je právě ten vtip, celý život usilovat o to být vzdělaný a být ten provozovatel herny né ten tupý uživatel, který si najivně myslí že může vyhrát :-) Přece si to může vygooglit nějaký článek o hernách a musí mu být jasný, že je to postavené tak, že jediný kdo vyhraje je provozovatel. Z peněz toho tupého stáda bylo postaveno Las Vegas.

Odp13: THX Saw
zvoník, 3.10.2010 23:15

Tony,
Ty jseš takový hloubavý člověk a víš, že veškeré hazardní hry včetně Sportky a Sazky jsou nastaveny tak, aby sázející vždy prodělal a výhry nemohl ovlivnit. Když ale nějakou opravdovou a zvláštní náhodou nějakým způsobem přesto vyhraje, nemá už hrát dál, protože začne znovu prodělávat, až už prohraje všechno to, co prohrál a začne jít do mínusu, i když si natuty myslí, že se bude výhra znovu opakovat.
Ale! Je tu jedno ,,ale''. Např. v Ruletě existuje matematický postup, u kterého je v rámci pravidel možno skutečně bezpečně vyhrávat. Nyní se o něm zmíním a napište mi prosím, zdali jsem se v něm dopustil chyby v pravděpodobnosti:
Např. při sázkach na jednoduché výhry, kde se inkasuje při výhře dvojnásobek vsazené položky, což jsou v praxi barvy černá a červená, nebo malé a velké, či sudé a liché, tak tam lze sázet naprosto bezpečně. Příklad: Zde je tedy možnost, nebudeme-li počítat nulu, kdy se při jejím padnutí ztrácí půlka sázky, téměř 50% výhry! Sázím proto tedy tako: První sázka je jen taková suma, abych ustál alespoň 15 situací, kdy padne bez chyby opačný výsledek, než jsem vsadil, a hlavně neměnit pozici! Čili, např. u sázky 10 bodů na jeden typ jednoduché výhry, je nutné mít u sebe vyměněno za 163840 bodů! Znovu čili: tedy vyhrávám na základě výsledku změny jednoduchých sázek. Přiblížím: Ovšem: Po každé mé výhře na danou pozici musím vsadit opět základní sázku 10 bodů a nenechat se namlsat! Při prohře vsadit další sázku jako dvojnásobek. Z toho vychází výsledek, že každé točení ruletou, kde se střídá v rámci pravděpodobnosti černá - červená, sudá - lichá a malá - velká, a sázením na tyto pozice, musím alespoň vždy něco vyhrát, když (a to je velice důležité!) SÁZÍM PŘI KAŽDÉ PROHŘE DVOJNÁSOBEK TOHO, CO JSEM NA TÉ POZICI ZROVNA PROHRÁL! Po výhře na té pozici se musím vrátit k základní sazbě.
To je celé a docela sranda a možná to bude i vydělávat. :-) Co vy všichni na to?

Sázení je „ vykrmování“ sázkové kanceláře
(: o ), 3.10.2010 23:38

Zvoníku, jeden člověk fiktivně sází . Má na to formulářík v PC. Občas se mu stane, že fiktivně jakoby malou částku vyhraje. Ale PC mu stále vypočítává, že je stále v MÍNUSU, tj. vždy by vyhrál méně, než co vsadil. Tak to matematici spočítali, tak to funguje v neprospěch každého sázejícího.

Odp14: THX Saw
Juras, 4.10.2010 0:32

Slušný výkon. To je bez ironie. Většina lidí by nedokázala vymyslet ani takovýto systém. Problém je, že takovýmto způsobem 1) bohatneš velmi pomalu, 2) ztratíš najednou moc. Pokud budeš sázet na začátku tu desítku, vyděláš vždycky jenom desítku. Po deseti kolech budeš muset vsadit 10240 a těch deset tisíc budeš riskovat jen kvůli zisku desítky. Po konečné době se stane, že některou ze sázek už nebudeš moci zafinancovat. Sázky rostoucí geometrickou řadou se nedají utáhnout. Takže budeš se pachtit celý večer, abys získal tisíc (tzn. vyhraješ desítku buď v jedné, ve dvou nebo ve třech hrách - *100 tedy řekněme 200 sázek) a potom najednou přijde posloupnost pouhých deseti her, ve kterých prosázíš najednou 10240 a budeš devět tisíc v mínusu.

Odp15: THX Saw
zvoník, 4.10.2010 3:43

Samozřejmě máš pravdu, když bude fakt, že se bude vícekrát za sebou opakovat prohra. Ale metoda je založená na tom, že ještě než začnu sázet, sleduji předem, jak často dochází k možnosti opakování padání stejného výsledku při 50%ní možnosti výběru, což by byla pro mě, při vyšším počtu nepříznivosti defacto opravdu prohra. Míra pravděpodobnosti je ale ve skutečnosti taková, že i desetkrát za sebou padnutí je spíš skutečnou náhodou takřka nemožnou, a tak i tedy jen jedinou změnou po několikerém opakování, např. barvy, dojde k tomu, že si prohrané a opakované náhody vyhraji zpět + jednu desítku navíc! Vyhrává to ve výsledku sice pomalu, ale je jisté jedno, že neodejdu jako žebrák. Zkus si to a uvidíš! My jsme to zkoušeli jen tak pro prdelky se sirkama a bankéř se málem zruinoval tím, že musel chodit kupovat sirky do tabáku, aby nemusel prodat bank. :-) :-) Dokonce jsme to probírali s jedním hráčem rulety a ten mě ujistil, že jakmile by takto někdo začal skutečně sázet a pomalu vyhrávat, zakázali by mu prý po několika návštěvách vstup do herny bez vysvětlení jako nežádoucímu.

Odp16: THX Saw
(: o ), 4.10.2010 8:27

... „ bez uvedení důvodu“ (: o ).

Odp16: THX Saw
Juras, 4.10.2010 8:30

Opravdu to raději nezkoušej. deset proher najednou není zas tak velká náhoda, aby se ti to během hraní nestalo.
Pokud bys chtěl ale zkoušet nějaký systém, tak bezpečnější a výnosnější je toto: sázet na 1/3 pravděpodobnosti. tedy sloupec anebo první, druhou nebo třetí třetinu čísel. Abys vyhrál desítku, stačí začít s pětkou. Pokud nevyhraješ s pětkou, vsadíš druhé kolo desítku. Potom v dalších kolech (pokud jsi předchozí kola od té pětky nevyhrál) sázíš součet sázky předchozího kola a kola předtím. Sázky nerostou tak drasticky jako při zdvojnásobování, vydržíš déle a navíc ti s každým kolem roste celkový výnos.

Tady máš tabulku pro tvůj systém, první sloupec je kolo, druhý součet sázek tohoto kola a všech kol předtím, kterés nevyhrál, ve třetím výhra mínus součet sázek do tohoto kola a v posledním pravděpodobnost, žes do tohoto kola nevyhrál:
kolo součet sázek celková výhra p. nevyhraji
1 10 10 0,513513513513513
2 30 10 0,263696128560993
3 70 10 0,135411525477267
4 150 10 0,069535648218056
5 310 10 0,0357074950308936
6 630 10 0,0183362812320805
7 1270 10 0,00941592820025755
8 2550 10 0,00483520637310523
9 5110 10 0,0024829438132162
10 10230 10 0,00127502520138129
11 20470 10 0,000654742670979582
12 40950 10 0,000336219209421947
13 81910 10 0,000172653107541
14 163830 10 8,86597038724054E-05
15 327670 10 4,55279560425866E-05
16 655350 10 2,33792206705174E-05
17 1310710 10 1,20055457497252E-05
18 2621430 10 6,1650099795886E-06
19 5242870 10 3,16581593546441E-06
20 10485750 10 1,6256892641574E-06

A tady je stejná tabulka pro můj systém sázek na 1/3:
kolo součet sázek celková výhra p. nevyhraji
1 5 10 0,675675675675676
2 15 15 0,456537618699781
3 30 15 0,308471363986338
4 55 20 0,208426597288066
5 95 25 0,140828781951396
6 160 35 0,0951545823995921
7 265 50 0,0642936367564811
8 435 75 0,0434416464570818
9 710 115 0,0293524638223526
10 1155 180 0,0198327458259139
11 1875 285 0,0134005039364283
12 3040 455 0,00905439455164075
13 4925 730 0,00611783415651402
14 7975 1175 0,00413367172737434
15 12910 1895 0,00279302143741509
16 20895 3060 0,00188717664690209
17 33815 4945 0,00127511935601493
18 54720 7995 0,000861567132442517
19 88545 12930 0,000582139954353052
20 143275 20915 0,000393337806995306

Podívej se na pravdepodobnost zhruba 1/1000, že do daného kola nevyhraješ. Ve tvém systému je to desáté kolo, v mém je to sedmnácté. To není zas tak malá pravděpodobnost, jak píšeš, že je zanedbatelná. 1/1000 znamená, že se to pravděpodobně jednou za tisíc rozehraných her stane. Tedy pokud bys každý večer udělal řekněme tisíc sázek, tak tě to do sedmi dnů určitě potká.

Ale všimni si těch dvou řádků. Zatímco ve tvém systému bys v desátém kole měl prosázeno 10230, v mém bys v 17. kole prosázel 33815, ale zatímco ve tvém bys v případě úspěchu vyhrál pouze 10, v mém 4945. V mém systému bys bohatnul rychleji a s menším rizikem - drtivou většinu her (99%) bys vyhrával do šestého sedmého kola, u mě do 11. - u tebe průměrný výsledek 10, u mě 75.

Hráč rulety není moc spolehlivým rádcem. To není kvalifikace - pravděpodobně se neřídí výhradně matematikou, ale především svými pocity.

Odp17: THX Saw
zvoník, 5.10.2010 8:31

To je sice všechno hezké, také jsem bral v úvahu 1/3!, ale co nula? V mém případě myslím, že při jejím pádu ztrácejí vklady jen půlku své hodnoty na obou stranách, v Tvém propadají celé. A navíc sloupce a tucty jsou jen dva typy sázek, u mě tam jsou tři typy, které svým způsobem 50%ní neúspěch na jedné částečně (pravda, pocitově) kryjí. V Tvém případě je neúspěch vlastně možný na 66% na jedné a navíc hrozí ta propadající nula! To bys taky mohl říct, že je možné se jistit na nule minimální částkou 1/36tinou vkladu (to je skoro nic, viď?, co kdyby náhodou padla. :-) Asi bych do toho nešel...

Odp18: THX Saw
Juras, 5.10.2010 9:20

Samozřejmě nula je v těch pravděpodobnostech zahrnuta. Jestli si všimneš pravděpodobností v prvním kole, tak tam nejsou 1/2 a 2/3, ale 1-16/37 a 1-12/37.

Když padne nula, je to pro hráče stejná prohra jako když padne černá a ty máš vsazeno na červenou. To moc nechápu, proč se chceš pojišťovat navíc konkrétně proti nule a zbytečně tak vyhazovat víc peněz, než je nutné. Obě sázky vyhrát nemůžou, když vsadíš na nulu a něco jiného...

To s tím počtem typů sázek jsem moc nepochopil. Je úplně jedno, na co sázíš. Při každé sázce je pravděpodobnost stejná - 1/2, ať sázíš na malé, na sudé nebo na černou nebo na červenou, atd.... Pokud vsadíš na všechny tři, tak máš tři různé sázky s pravděpodobností 1/2 a znamená to jenom, že pro svůj systém potřebuješ 3x více peněz a musíš si to hlídat paralelně ve třech tocích.

No máš svou hlavu - ani když ti pěkně spočítám lepší systém, budeš neustále věřit tomu, který vynáší méně a přitom v něm riskuješ víc pro malé obnosy. Je to tvoje volba, já tě už přesvědčovat nebudu. Věř nějkému hráčovi rulety víc než matematice - třeba budeš mít štěstí, ale já věřím, že se s ruletou jedná o náhodný jev (že tu kuličku neovlivňuje nadpřirozená bytost) a tak by dlouhodobě měla platit matematická pravidla...

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: THX Saw
zvoník, 6.10.2010 18:30

He.he,he,he!
Já mám svou hlavu? Tak to Tě teda nechápu... Zatímco Ty považuješ poměr výhry a prohry asi jen za dvě možnosti cest (jiné asi ne, co?), tak já vím, že i když Ty míň vsadíš, tak při ideálním stavu třech sázek můžeš vyhrát jen na jednu z těch třech a ty dvě prohraješ. Čili proher budeš mít víc než výher! A to je jedno jestli při jednotřetinové výhře dostaneš o trochu víc než já na jednoduché 50%ní sázky. Je fakt, že Tvůj systém jsem v praxi nezkoušel, protože mě tenkrát vůbec nelákal, i když se tu správně oháníš onou matematikou, protože ten můj už několikrát v praxi zruinoval bankéře. Do skutečné herny jsem nikdy nevstoupil, protože právě na dotaz, zdali bych mohl takto sázet, mi bylo sděleno, že když v herně dojde k jakémukoli stálému pozitivnímu výsledku a úspěchu u hráče, stane se středem pozornosti majitelů a budou se ho snažit vypoklonkovat pryč i nevybíravými způsoby. Respektive tento způsob je jaksi ilegálně zakázán používat a zná ho již dost lidí. Já jsem ho sem napsal jen jako zpestření, co kdo jako na to.

Odp20: THX Saw
Juras, 6.10.2010 20:59

Hlavu máš, ale nevím na co ;-)

Tvůj systém je nerealizovatelný, chápeš to? Je moc velká pravděpodobnost, že tě dřív zruinuje, než trochu zbohatneš. Ale to je jedno - není mi jasné, jak mohl tvůj systém několikrát zruinovat bankéře, když, jak sám píšeš, po názanaku nějakého úspěšného systému hráče okamžitě vyhodí z herny. Chceš říct, že existuje někdo, kdo se po desítkách dostal k výhře několika miliónů a přitom ho zavčas nevyhodili? A jak tam, prosím tebe, seděl dlouho? To musel míttřista let, když odcházel, ne? :-)

Odp21: THX Saw
zvoník, 10.10.2010 1:04

Juras,
něco jiného je praxe a něco jiného je hra naplánovaná do reálu a demonstrovaná na zařízení, které slouží jinak k běžné hře. Zjisti si kolik je možných točení za hodinu v běžné herně, a kolik to obnáší změn u 50%ních sázek, a nemusíš uvažovat o třista letech sázejícího. Nikde jsem nepsal, že je to rychlé jako výhra v loterii, která náhodou zrovna dopadne úspěšně pro hráče. Jakmile totiž majitel rulety zjistí, že místo do své práce chodíš vyhrávat po jakýchsi ,,desítkách'' do jeho herny, staneš se okamžitě nekompromisně nežádoucím a důvod si zajisté najdou. Ubezpečuji Tě, že ten systém funguje.

Odp22: THX Saw
Juras, 10.10.2010 6:22

Co jsem vlastně čekal? :-)))
Jak je to s tím tvým kamarádem, který několikrát zruinoval bank a přitom zároveň tvrdíš, že ho majitel rulety zavčas vyvede? Vymýšlíš si příliš hloupě, zvoníku.

J nějak jsem nepochopil první větu. V čem se liší praxe a „hra naplánovaná do reálu a demonstrovaná na zařízení, které slouží jinak k běžné hře“. Kulička v ruletě se chová jinak, když se hrje o peníze nebo když se hraje pouze na zkoušku? Nic jiného ovlivnit výsledky sázkového systému nemůže, že...

Odp23: THX Saw
ivan, 10.10.2010 12:32

Klidně a s chutí bych mu šel dělat svědka o jeho vícenásobném vyhození z kasina po jeho zruinování, tedy kdyby bylo co dosvědčovat.

Odp23: THX Saw
zvoník, 14.10.2010 14:24

Pokud se hraje o peníze, tak bys měl vědět, že majitel kasina si hlídá možné ,,nebezpečné'' výherce, i když se hraje podle pravidel, a podle toho pak zasahuje v mezích možností, které mu dává zákon. :-) - Nic víc, nic míň. Proč to asi dělá?
Pokud se hraje jen na zkoušku o fiktivní peníze na stejném zařízení s penězi, se kterými jsi jako přišel do kasina a předem se domluví částka, odpadá jasně situace výše zmíněného dozoru, ale stále se hraje podle stejných pravidel. - Zase nic víc, nic míň. - A výsledek výdělku je, budeš se divit, v obou případech zcela jiný! No, jak Ti to mám jinak vysvětlit? Ty si stále myslíš, že při hraní o skutečné peníze jde skutečně o fér hru nikoli v rámci pravidel rulety, ale v přístupu k případnému výherci? Tak to Tě teda lituju... To jsem tím chtěl říct.

Odp24: THX Saw
Juras, 14.10.2010 21:28

Zase blábolíš od věci. Jak to je s tvým známým, který podle tebe tvým systémem zruinoval kasíno? Konečně přestaň mlžit a napiš, jak se mu to podařilo, aniž by ho předtím vyvedli. :-) Zamotáváš se do těch zmatků čím dál tím víc :-)

Odp25: THX Saw
ivan, 14.10.2010 22:53

Zvoník má samé neobvyklé věci. Fotonicý motor, darovanou rakev od kámoše pataloga i s fakturou za ni, nebo dalšího kámoše, - likvidátora kasín systémem.

Herec Vojta byl známý svým těžkým chápáním.
Kolegové se na něj domluvili, že mu představí nová bezkomínová americká kamna na uhí kterýma se dá topit v mísnosti bez komína, s tím, že až se zeptá na to kam jde ten kouř, tak mu sborem odpoví, - do prdele.!! Tak se taky stalo, kamna postavili do prostřed šatny a teď kolem nich chodili a opěvovali je. Vojta je obcházel a hledal nějakou zvláštnost, nakonec se zeptal, klucí a kam jde ten kouř? Všichni kolem zařvali ,,Do prdele.! a začli se chlámat až k slzám. Když se veselí zklidnilo tak se Vojta znovu zeptal. ,,Kluci a teď opravdu vážně, kam jde ten kouř? Třeba má zvonek taky takové.

Odp25: THX Saw
zvoník, 15.10.2010 2:43

Tak já blábolím, jo?
A jako o čem? Ty jseš tak omezený, že nepochopíš, že ruleta se dá hrát také o něco jiného, než o prachy se stejnými pravidly jako o pravé prachy?! A z toho usuzuješ, že já blábolím? - Pokud nejde o prachy, nejde o nic, že? Takže se pravidla fér dodržují, rozumíš tomu, už? Jinak ten fór o Vojtovi samozřejmě znám, ale mně připadá trochu ujetý. Tady tedy nechápu, jaké to má srovnání s tím, co tvrdím, že se vyzkoušelo v ruletě. Jinak tuto debatu na toto téma s Jurasoivanem považuji za brutální kokotismus, takže toho raděj pro klid necháme.

Odp26: THX Saw
Juras, 15.10.2010 7:04

To bylo jasný, že nenapíšeš o kamarádovi, který tvým systémem zruinoval kasíno. Pořád jenom fůra hloupých řečí okolo.

Odp26: THX Saw
Juras, 15.10.2010 7:09

Jo, Ivane, zvoník má moc kvalitních věcí. :-) Nejlepší blbost ale je to s tím globálním oteplováním způsobeným asfaltem :-) To jsem se popadal za břicho :-D

Odp27: THX Saw
zvoník, 25.10.2010 0:02

Juras,
Ty jseš fakt hospodský mluvka. Tobě to nedá pokoj, že? To to musíš furt připomínat, jako nadrženej idiot? Pro představu, když jseš tak báječně informovaný, kolik procent zemského povrchu je již nyní vyasfaltováno a vybetonováno, a teď si představ, že člověk vykácí plíce Země a vytvoří další poušť. Copak se asi stane, když bude stavět dál další pevné plochy po celé Zemi, které se přímo ohřívají dopadem slunečních paprsků? Teplota povrchu Země (a tím i vzduchu) zůstane stejná, nebo jak to podle Tebe bude, pane moudrý posměchuchtivý??? Jak jistě víš, tak za úmyslné provokace se můžeš v hospodě dočkat jenom toho, že dostaneš krýglem na budku a akorát se svalíš ze židle pod stůl, což Tebe ode mne rozhodně nečeká, protože do hospody nechodím, a kdybych chodil, tak určitě nikoli do té stejné jako Ty. :-) Jseš trapnej jako motorový housle...

Odp26: THX Saw
Juras, 10.11.2010 7:59

Náhodou jsem se dostal na stránky hazardních hráčů a zjistil, že oběvýšeuvedené herní strategie jsou tam dobře popsané. Tvůj systém se jmenuje Martingale, je málo výnosný a hodně nebezpečný. Můj systém je popsán jako Fibonacci s tím rozdílem, že Fibonacci se sází na pole s poloviční pravděpodobností. Je hodnocen jako nejbezpečnější, ale málo výnosný. Já jsem tam navrhl sázet Fibonaccho posloupností na třetinové pole. Tím jsem mírně zvýšil nebezpečnost, ale dramaticky výnosnost.

Kdy napíšeš o kamarádovi, kterému se několikrát systémem Martingale podařilo zruinovat kasíno? Nějak jsem nepostřehl žádný důkaz...

Odp17: THX Saw
ivan, 6.10.2010 17:26

No, to je ale maglajs! Takhle to vypadá jako vizualizovaný sen sázkaře.

Odp18: THX Saw
Lipovan, 6.10.2010 18:00

Jeden známý ze Zlína sázel na remízy v NHL. Nechal odehrát čtyři ligová kola a zapisoval si veškeré výsledky. Pak vsadil určitou částku na remízu (60') týmu, který ji doposud neměl. Pokud tým remízu nezaznamenal, na jeho další zápas opět vsadil na remízu a zdvojnásobil sázku. Když to opět nevyšlo, opět zdvojnásobil a tak dále, až to klaplo. Pak vybral peníze a vsadil (počáteční částku) na jiný tým, který směrem pozpátku neměl nejvíce zápasů remízu. Výhry nikterak závratné nebyly, ale strávený čas se rozhodně vyplatil. :-)

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp14: THX Saw
Tony, 14.10.2010 16:02

Tak mi řekněte proč nesedíte v Miami ve vile a místo toho píšete na svíci? Když je to postup který zaručeně vyhrává...

Až takového člověka uvidím, řeknu si „Ano, tak se na to má jít.“ Ale zase až takový člověk bude, který přijde na systém a obejde ho. Vydělá si balík a casina systém předělají...
Svatý zákon Hazardu: „Hazard vždy vyhrává.“

Odp15: THX Saw
tlapka, 15.10.2010 8:58

Hráči = dobrovolní dárci peněz.

Odp15: THX Saw
zvoník, 25.10.2010 0:15

Tony, Ty asi nečteš, co?
Já jsem se právě zmiňoval o tom, že Tě takto NIKDE hrát nenechají, jakmile zjistí tento hráčský postup, že je vůbec používán, i když je v rámci regulí pravidel rulety. Oni ho totiž znají! Buď Tě rovnou požádají o opuštění prostor bez udání důvodu, nebo, což je častější, upozorní na změnu místních pravidel tak, že rozsah sázek na jednoduché výhry má takový okleštěný limit (spodní i vrchní), že Ti to nedovolí pokrýt většinové prohry. Takže proto také nejsem v Miami. :-) Ale stejně bych tam nejel; kdo by tady zvonil? Ale to Ty nepochopíš, co?

Odp16: THX Saw
Tony, 27.10.2010 7:04

Ano, dočetl jsem to tak do půlky. Dnes to tedy přečtu celé...

Odp17: THX Saw
Juras, 27.10.2010 9:07

seš masochista? ;-)

Odp17: THX Saw
Juras, 10.11.2010 8:04

Užs to dočetl? Už víš, že když hraješ nějakým systémem, tak tě z kasína vyhodí a přesto má Zvoník kamaráda, který jedním z nejznámějších herních systémů několikrát zruinoval kasíno? :-):-);-)

Odp11: THX Saw
iva, 2.10.2010 23:13

Ale v tom, že pokaždé se narodí potomek lepší, než rodiče bych s tebou souhlasila, tak asi k nějakému očištění dochází. Možná jednou herny vymizí. A prostitutky a heroin taky. Já tomu věřím, že to něco nahradí.

Odp12: THX Saw
(: o ), 2.10.2010 23:27

Ivo, nesouhlasím. Často se rodí potomci horší, než rodiče; a rodiče se tím pak trápí.

Odp13: THX Saw
iva, 4.10.2010 9:44

Záleží na okolnostech a pokud jsou horší z čího pohledu. Taky mně po mé odpovědi napadlo a co ti postižení, co se rodí i těm mín kvalitním lidem a i třeba Táná Fischerová a ten skladatel Skoumal mají postiženého kluka takže jaká selekce. Je to prostě padesát na padesát a pak záleží na tom jak se s tím dotyčný vypořádá. Mám bráchu o 17let mladšího. Když byly s mými kluky potíže ve škole mamka mi říkala když jsem si stěžovala, že sova nemá kanárka. Nakonec mám z kluků obou radost i když ten starší taky není podle mých představ nebude to mít v životě jednoduché nedosahnul žádného vzdělání, ale je pracovitý a má zas jiné rysy, které bych třeba u syna neočekávala. Ber to jak to je říká můj muž a má pravdu protože, všechno zlé je pro něco dobré:-) fakt věř tomu. Napiš co tebe trápí s potomkama nebo máš obavy, že by si to někdo bral do huby:-) No a dopovím s tou mátí náš bráška ve třiceti se vrátil domů s tím, že začíná opět studovat a rodiče ho mají živit. Je jim 68 mají důchod a žili si cewlkem v klidu i když věděli, že jejich nezvedený syn žije z ruky do huby. Ted ho asi zase přijmou a budou doufat, že to dodělá. Nevím jestli tohle můžu zveřejnit, ale tak život není jen furt o dokonalosti a soucítění a o schopnostech být úspěšný.

Odp12: THX Saw
Tony, 3.10.2010 9:42

Jestli vymizí to nezavisí na nastavení státu, nebo provozovatelích. Ale na SPOTŘEBITELÝCH!

Po čem existuje poptávka to nikdy nezmizí...

Odp13: THX Saw
iva, 4.10.2010 9:47

:-)Jo já vím taky si to furt opakuju co se říkalo v začátcích našeho kapitalismu- nabídka- poptávka.. Ale ti lidi jsou svým způsobem NEMOCNÍ. Ti gambleři. Tohle nemá s ekonomikou nic společného.

Odp14: THX Saw
Tony, 4.10.2010 15:09

Chudáčkové, chytili nemoc že musí všechny své peníze vhodit do bedny... A navíc se oni sami nechtějí léčit. To byste mohla na takovéhle nemoci hodit uplně všechno... „ řidič zabil maminku s miminkem. Byl nemocný protože se napil alkoholu. Jde na léčení...“

Existuje tedy nějaká individuální zodpovědnost?

Odp15: THX Saw
Platfus, 4.10.2010 18:06

Konečně někdo s vyspělým a zasvěceným názorem. Gratuluji :-)!

Odp15: THX Saw
tlapka, 4.10.2010 18:25

Můj názor je ten, že lidé neumí nakládat s náhle nabytou svobodou dodnes. Budou se učit několik generací, jako Izraelité na poušti.

Odp5: THX Saw
Tony, 2.10.2010 19:26

Ale jděte... Jaká pak zlost na herny?

To je asi jako nadávat na zbraně. Není chyba ve věci ale v uživateli té věci... 98 procent lidí nemá s automaty problém, já jsem například rád že jsou protože jsou velmi zdaněné a přispívají velkou čáskou do veřejného rozpočtu...

Odp6: THX Saw
zvoník, 2.10.2010 20:33

Čili jinak řečeno: Stát je největší pasák, kurva, prodejce jedů a drog, a zároveň majitel heren, který má z nekalé činnosti největší zisky. A říká tomu lidově obrat? A ten inteligent na hradě tomu bordelu dělá presidenta? To se mi teda obrací žaludek...

Odp7: THX Saw
Alfons, 2.10.2010 20:51

Jsi slabá povaha. Tlapka to stráví úplně lehce. ;-)

Jo,
(: o ), 2.10.2010 23:25

... a ještě k tomu tiše zakývá „díkůvzdání“ ( -; ) jako čenoušek v kostele nad kasičkou.

Odp8: THX Saw
tlapka, 4.10.2010 13:17

Pravda, pravda. Kolik lidí už zahynulo v těch báječných automobilech?

Odp7: THX Saw
Tony, 2.10.2010 21:32

A co je špatného na nabídce nějaké služby, drogy atd.? Nabídka je jedna věc a spotřebitel je druhá věc. Nabízet mi může kdo chce co chce, ale je jenom na mé individualitě jestli řeknu ano či ne. Já děkuji demokracii že mám ten výběr, a že kdybych chtěl můžu si zajít do herny zkusit štěstí, nebo si střelit herák nebo si zajít za prostitutkou....

Odp8: THX Saw
tlapka, 4.10.2010 13:21

Doporučuje se přestat prodávat: Zbraně, nože, auta, drogy, alkohol, provazy, žiletky, lokomotivy, letadla, mosty, propasti, vysoké budovy, schodiště .... atd.. v zájmu ochrany Svatého lidského života.

Odp9: THX Saw
ivan, 5.10.2010 0:39

Všechny hodné dohližitele nad bezpečností našich životů, bych nechal chodit v botách s ocelovu špičkou, neprůraznou podrážou v neprůstřelných vestách, chráničema všech ohrožených míst, s maskou na hlavě, a dejchacím přístrojem na zádech.

Odp10: THX Saw
tlapka, 5.10.2010 10:35

Pakliže by v takovém oblečení neměli chodit všichni- nebezpečí číhá na každém kroku.

Chtěla bych opravdu těm lidem nějak...
iva, 1.10.2010 10:49

Chtěla bych opravdu těm lidem nějak pomoct. Vymyslete něco nějakou činnost, která by jim vyhnala ty človíčky z hlavy. Ale myslím, že ten kdo by proti tomu něco podnikal by byl brzo odfláknutý nebo se mu stala nějaká nehoda

Odp: Chtěla bych opravdu těm lidem nějak...
Alfons, 2.10.2010 20:52

Pán Bůh to tak nenechá!!!;-)

Odp2: Chtěla bych opravdu těm lidem nějak...
tlapka, 5.10.2010 10:35

Ovšem nijak s tím nespěchá. Takový pan Bůh má času dost.

Legalizace jen v jedné zemi
Kelt, 4.10.2010 11:25

Chápu absurditu situace, kdy jsou některé drogy (alkohol, nikotin) tolerovány či přímo podporovány a jiné zatracovány a kriminalizovány a souhlasím, že legalizace by tento rozpor a pokrytectví určitě odstranila, ale dost dobře si neumím představit praktickou realizaci legalizace jen v jedné zemi bez nějaké širší mezinárodní diskuze a spolupráce.

Jen namátkou mě napadá pár bodů, kde by to mohlo zaskřípat :-)

Drogová turstika - je celkem jasné, že pokud by v jedné osamocené zemi byly nějakým způsobem legalizovány drogy, určitě by se to rozkřiklo a měli bychom tu plno lidí, kteří si přijedou jen zafetovat. Nejsem si jistý, že by tito lidé byli pro tuto zemi jen přínosem, naopak si myslím, že by to mohlo od návštěvy naší země odradit ostatní návštěvníky, kteří sem přijedou za naší krásnou přírodou a památkami a kteří jsou pro turistický ruch významným zdrojem příjmů. Na rozdíl od drogových výletníků...

Nehodovost Už teď občas vstávají vlasy hrůzou na hlavě při počtu nehod pod vlivem alkoholu a jejich následcích. Jak by s těmito čísly zahýbala legalizace drog?

Legální zdroj drog Pokud by drogy byly legální, musely by pocházet z legálních zdrojů Není přece možné, aby u nás byly legálně nabízeny drogy, které byly nelegálně vypěstovány a dovezeny různými drogovými kartely... V tom případě by muselo dojít k určité legalizaci i v oblastech pěstování drog. A jsme u širší mezinárodní spolupráce. A jak by na to reagovaly drogové mafie, kteří nyní inkasují pohádkové zisky právě díky zákazům? Smířily by se s tím bez boje? A měly by o pěstování „legálních“ zdrojů drog zájem samotní pěstitelé - není pro ně lepší prodat úrodu mafii, která jim za ní dá více? A takových otázek mě napadají desítky...

Vliv na děti a mládež Každý z nás byl jistě svědkem toho, jak prodavačky v supermarketu bez problémů prodaly alkohol dětem, kterým nebylo 18 ani náhodou. Přestože všude visí zákazy prodeje :-) A jak by se v naší totálně nedisciplinované zemi dodržovaly podobné zákazy prodeje drog dětem? Každý odborník na problematiku vám potvrdí, že u dětí a mládeže vzniká závislost mnohem rychleji, bývá hlubší a mívá na děti mnohem horší dopad než na dospělého... Už dnes je docela veliká skupina dětí, která má problémy s alkoholem. Chceme mít kromě toho i drogově závislé děti? I když legálně? :-)

Takže pokud se budeme bavit o legalizaci, měli bychom si asi říci, co vlastně chceme legalizovat, za jakých podmínek a co nám to přinese. Můžeme se bavit o legalizaci konkrétní drogy, třeba trávy, ale bavit se o nějaké plošné legalizaci drog asi nemá bez globální diskuze smysl.

Co vy na to?

Odp: Legalizace jen v jedné zemi
iva, 4.10.2010 11:32

Něčím ty drogy nahradit. Něčím neškodným a nezapomenutelným aby tělo chtělo jen to a ne drogy. Pak by si člověk svobodně vybral bud drogu nebo to, co ještě nikdo nevynalzl,ale určitě to jednou bude. Něco co bude jednodušší než si vzít drogu a bude to třeba taky za nějaký obnos, ale bude to mít stejný neli lepší účinek než droga, ale neškodné.

Odp2: Legalizace jen v jedné zemi
Kelt, 4.10.2010 11:46

Neškodné drogy ale přece existují - jmenují se endorfíny, produkuje si je naše tělko samo a vznikají při zvýšené tělesné aktivitě. Takže když si jdete zacvičit nebo zaběhat, tak se pak cítíte tak skvěle a uvolněně , protože jste vlastně pod drogami :-) Jenže jít si zaběhat nebo zasportovat bolí a vyžaduje to od člověka určitou aktivitu Píchnout si ale do žil nějakou syntetickou látku je mnohem jednodušší a plně to koresponduje se stavem dnešní společnosti - chtít vše a nic pro to neudělat :-)

Odp3: Legalizace jen v jedné zemi
Juras, 4.10.2010 12:48

Nazdar Kelte, kde ses toulal? :-) V GB prý legalizovali první druidskou církev. ;-)

Endorfiny jsou především hormony. Připadá mi, že mícháš dohromady dva významy slova droga. Jeden jako látka obsažená v tělech živočichů a rostlin nebo v jejich výměšcích, druhý jako návyková látka.

Odp4: Legalizace jen v jedné zemi
Kelt, 4.10.2010 13:30

Dobrá, vzdávám se, „droga“ je opravdu v původním významu sušená rostlina, mediálně je ovšem slovo „droga“ používáno pro různé návykové látky - narkotika, psychostimulanty atd. a ani já se neubráním tomu, abych tento výraz občas nepoužil.:-)

Tolik tedy trošku sémantiky, ale teď k věci - endorfiny jsou peptidy vznikající v našem v těle štěpením určitých bílkovin a působící na opiodní receptory v synapsích neuronů.

Na ty samé receptory působí také látky na bázi morfinu, což je přírodní alkaloid obsažený ve šťávě z nezralých makovic - v opiu - a který je používán jednak v lékařství k tlumení bolestí a jednak výrobě dalších látek, např heroinu.

Takže pokud to shrnu - endorfiny i morfium mají odlišnou chemickou strukturu, ale působí na organismus stejně, byť intenzita je určitě rozdílná...

Proto mi nepřipadne zase až tak od věci označit endorfiny jako tělu vlastní „drogy“, když už jsme si na začátku vyjasnili, jak to s těmi drogami vlastně je :-)

Jinak o svých toulkách a návratech možná časem napíšu článek nebo Ti určitě alespoň napíšu mail :-) Zdravím Kelt

Odp5: Legalizace jen v jedné zemi
iva, 4.10.2010 14:11

O tom běhu a vůbec fyzickému vypětí při sportu to vím. Čím víc jsem chodila na aerobik tím víc jsem chtěla cvičit i pětkrát týdně a dnes cvičit nezvládnu, neudělám ani nohy za hlavu švihem. Ale chtěla bych to zas. Jednou se mi zdál sen, že jsem běžela do kopce úplně volně jako dřív. Super sen a bez drog jen ve spánku.

Odp5: Legalizace jen v jedné zemi
ivan, 5.10.2010 0:00

Moc rád tě tu vidím, Kelte.

Odp5: Legalizace jen v jedné zemi
Tony, 10.10.2010 11:16

radši napiš článek... taky by mě to zajímalo :-)

Odp3: Legalizace jen v jedné zemi
tlapka, 4.10.2010 13:23

Naše tělo se ale málo snaží, mělo by se polepšit a produkovat více a za menší námahu.

Odp: Legalizace jen v jedné zemi
Saw, 5.10.2010 0:13

Drogová turistika: počítám s globální legalizací, nebo alespoň třeba v rámci zemí EU.

Nehodovost: nepředpokládám že by se nějak výrazněji zvýšila spotřeba drog, navíc by bylo dost peněz na testování řidičů.

Legální zdroje: Coca Cola Company si pěstuje velké množství koky, kterou dodnes používá při výrobě Coly, samozřejmě bez kokainu. Pěstovat mák může téměř kdokoliv kdekoliv. A o všechny ostatní drogy se postarají farmaceutické firmy.

Prodejna drog by připomínala spíše lékárnu než sámošku. Navíc jak jsem řekl, bylo by dost financí na pravidelné testování dětí do 15 let, od 15 už by mohly být v omezeném množství legální některé drogy, třeba marihuana, nápoje s nízkým obsahem alkoholu atd...

Odp2: Legalizace jen v jedné zemi
Kelt, 5.10.2010 7:53

Globální legalizace drog ve světě, který není schopen dohodnout se na účinné pomoci hladovějícím v Africe či na zajištění nezávadné vody pro více než miliardu lidí, kteří přístup k vodě nemají? Tak to je utopie snad ještě větší než že budeme v roce 2006 létat na Venuši na výlet :-) :-)

Legální zdroje a obchod s drogami - nemyslím si, že by to narkomafie jen tak bez boje zabalily a že by to nestálo životy pár tisíc obvykle nevinných lidí v oblastech pěstování a produkce drog - je to cena, kterou chceme za naší svobodu zaplatit?

Prodej drog nezletilým - tak s věkovou hranicí 15 let si dovolím těžce nesouhlasit. Já bych spíše věkovou hranici pro legální prodej drog posunul směrem nahoru, kdy už je člověk natolik dospělý, že už je schopen posoudit následky svých činů. Ne nadarmo byli lidé ještě za první republiky právně způsobilí k určitým úkonům až v 21 letech ....

promiňte, prosím
Vlastimil Čech, 4.10.2010 23:02

pokud se týká te rulety:
z hlediska matematiky se jedná o jednu z nejspravidelnějších her: při dostatečně vysokém počtu sázek platí:
u jednoduchých sázek- naděje na výhru 1:37, poměr sázky a výhry 1:36, o např. rovné sázky- naděje na výhru 18:37, poměr sázky a výhry 1:2... z toho vyplývá, a opakuji při DOSTATEČNÉM POČTU SÁZEK pro hernu zbývá 2,7% ostatní vložené sázky jsou určeny na výhry... už ze samotńého principu hry...
a pokud se týká zákazů...
kdysi byl volně prodávám dynamit, třeba pro trhání pařezů... protože to drbani začali zneužívat, jeho prodej byl zakázán- né drbanům, ale všem... na čistění umazaných kalhot bylo nejlepší „či-ku-li“ začali to drbani čmuchat= jeho prodej byl zakázán, ale ne drbanům, ale všem... začali drbani zneužívat toluen, dnes se nesmí prodávat .... očekávám, že při této politice už neochutnáme brzo ani makové koláče, protože drbani z toho vyrábějí nějakou drogu, konopí na těsnění potrubí nebude, protože marihuána zneužívaná drbany atd., atp., etc.,... do aeroplánů budou chtít, abychom nastupovali nazí a bosí, zbraně mohou míti jen drbani...
prostě se mi to nelíbí... moji vnukové žijí v Kanadě. Když byla dcerka tady, ona neřekla dětem :„to se nedělá!“ nebo„to nesmíš“... protože za nesplnění by děti nemohla potrestat. Děti jsou ze školy navedené, že kdyby je rodiče zkusili potrestat, mají volat na telefon nějakou linku a potrestáni budou rodiče. Takže dcerka se snažila nevhodnému chování dětí spíše nějak MECHANICKY ZABRÁNIT, než by jim špatné, či nemravné chování prostě zakázala- třeba pod výhružkou trestu...
než by se páni velkomožní, jejich vysokoprevoschoditělstva, policisté, soudcové poslancové atd snažili omezit či eliminovat škody, které drbani způsobují zneužíváním věcí, prostě a pohodlně věci zakážou... ne drbanům, ale všem...čili sbohem čikuli, sbohem toluéne, sbohem makoví koláčové... drbani a leniví, námi placení policisté zvítězili!

Odp: promiňte, prosím
Juras, 5.10.2010 7:19

Souhlas.

Odp: promiňte, prosím
Lipovan, 8.10.2010 9:22

Tomu, o čem hovoříte ohledně zákazů, se říká vrtěti psem. Tresty pro feťáky nezabírají, proto z nich oficiálně učiníme nemocné a začneme je léčit. Určitý zákon občané příliš nedodržovali, proto tento zákon zrušíme. Člen ostrahy sběrny kovů zastřelil kradoucího cikána, proto dostane vysoký trest. Pak je ovšem otázkou, proč má vlastně pistoli, když ji stejně nesmí použít. Černoši v USA pravidelně propadali u školních testů, testy nutno pozměnit. Atd, atp. :-)

Odp2: promiňte, prosím
Neuvedeno, 9.10.2010 7:17

Problém je ten, že i ti kteří tak zvaně dozrají v dospělosti, že jsou odolní odolávat drgám mají stádium vyrůstání. Nelze však tvrdit, že v tomto stádiu zrání jsou tito jedinci odolní na drogy a různé nepřístojnosti. Mladí lidé pozvolna duševně dozrávají a když se ta droga dostane k nim ještš ve stádiu nedozrání, tak jí podlehnou. Vidíme to třeba na kuřácích. V dospělosti by již nezačali kouřit, ale oni začnou v 15 letech. To je ta doba, kdy člověk rozumu ještě nepobral, ale už si myslí, že je mistr světa a poradit si nenechá. Stejné to je i u ostatních závislostí atd.
No a ti, co se už v tom vezou se pod vlivem trestů chovají přece jen obezřetněji. Konečně to vidíme na alkoholizmu. Nebo chcete, aby lidé jezdili opilí na silnicích a zabíjeli ty, co jsou střízliví. Kdyby se to netrestalo, tak by policie musela ožralého řidiče nechat jet a on by pak někoho naboural. Stejné je to o těch drogách. Policie musí mít možnost člověka pod vlivem drog na silnici zastavit a nenechat ho jet dál.
Doby, kdy se to netrestalo byly doby, kdy nebyly řidiči na silnicích. Tenkrát, ale byly zbraně a také je o tom spousta filmů, jak ožralý ozbrojený zabil neozbrojeného. Takže už i tenkrát to haprovalo, ta beztrestnost používání drog.

Odp: promiňte, prosím
Tony, 9.10.2010 10:15

Ste nej.
krástně ste to vystihl...

Odp2: promiňte, prosím
Alfons, 9.10.2010 11:41

Feťáky do kriminálu-ohrožují občany.;-) Pomáhat a chránit před zmetkama!!!! ;-)

Odp3: promiňte, prosím
Tony, 9.10.2010 19:49

Velké tresty všechno vyřeší!

Zastánci svobody
Alfons, 5.10.2010 3:25

a drog. Nesete někdo na sobě následky užívání drog? Tedy přímo na sobě nebo někoho z rodiny? Pokud nenesete tak nekecejte, protože nemáte vlastní zkušenost a jen teoretizujete. Teoretici, jak pomáháte těm kteří jsou drogami postiženi?

Odp: Zastánci svobody
tlapka, 5.10.2010 10:37

Můj bratranec se na to léčí. Tak mě vynech Ali. Už mě to stálo spousty námahy i peníze a výsledek se uvidí po jeho propuštění z léčby.

Odp2: Zastánci svobody
Alfons, 5.10.2010 11:35

Držím palce. ;-)

Odp2: Zastánci svobody
iva, 6.10.2010 15:13

Proto jsi psdala, že by ses chtěl narodit jako sirotek na poušti. Chápu i když je to bratranec obrací se na tebe s prosbami o pomoc. Taky mám takového naštěstí nevlastního bratrance.

Odp3: Zastánci svobody
tlapka, 7.10.2010 8:09

Nojo. Širší rodina: Pomoz, jsme přece jedna rodina, jsme jedné krve... Ale ty.. si přece vždycky sama poradíš, žejo. :-(

Odp4: Zastánci svobody
iva, 7.10.2010 8:32

A když se otřepou tak na tebe zapomenou.. Nebo už není čas. Též to znám. A někdy si řeknu ted mám preblém nikdo na tom nemůže být hůř a přesto se ke mně zas doneslo, kdo další pije tak, že je to přes míru. Někdy si tak říkám, jestli těm lidem ten alkohol nejdřív pomůže zapomenout, nebo proč začnou pít, fetovat. Jako že bych to taky zkusila. Ale jak jsem psala jsem taková, že na sobě dost šetřím. Bylo by mi líto dát 150kč za flašku a pak ji vyžahnout za jeden den.

Odp5: Zastánci svobody
tlapka, 7.10.2010 10:42

To bych měla radu... na sobě vyzkoušenou- nechat se pozvat při návštěvě hospody, kde jsou většinou sami mužové. Nějak to určitě jde, když na záchytky chodí osoby v Hmotné nouzi bez koruny v kapse se 3-4 promilemi.

Zvoníku,
(; -o), 10.10.2010 21:01

napiš zase něco o zvonech. Ve zvonici je v zimě stejný mráz, jako v okolí, nebo je tam alespoň o stupínek tepleji ? Máte tam teploměr ? Stalo se někdy někde, že se při zvonění zvon utrhl ?

Odp: Zvoníku,
Alfons, 11.10.2010 5:44

Mně by zase zajímalo jestli to ten Váňa včera vyhrál nebo ne. Podle mne ne a měl by vrátit první cenu. ;-)

Odp2: Zvoníku,
ivan, 11.10.2010 7:27

Cílová fotografie ukázala, že jednoznačně ano,-o nos, ale nepochybně. Dokonce se mě ani nelíbila pokuta 500 Kčs za ,,křížení" dráhy (??) ..Vždyť druhý jezdec si do oné situace naběhnul sám, nebyl nijak tísněn, vedle měl třicet metrů volného prostoru. Když nevyhraju, tak aspoň vítězství druhého umažu! Aspoň to zkusím, ne? Je mě jasné, že ty, Zvonek a Romantik by dojeli demonstrativně pěkně v řadě vedle sebe, tak jako se to dělalo na závodech koncem padesátých let a tím byste demonstrovali jednotu pracujícího lidu a nerozborné přátelství mezi národy a podporu světovému míru. No, řekni Alfe, co je to za závod, když ho vyhraje jenom jeden, a navíc mu krkounovi nestačí jednou, ale musí hned sedmkrát a na ostatní se nedostalo přestože se taky snažili. Myslím, že by to tak soudruzi ve závodů a družstev neměli nechat! A těch peněz co si nahmtal! Kdyby nebyl takový parchant nenažranej a nechtěl všechno pro sebe, tak by tam mohlo běžet víc koní a tak by jich mohli lidi vidět víc pohromadě.

Světu mír a Pánbůh navěky.

Odp3: Zvoníku,
Alfons, 11.10.2010 9:21

30m prostoru? Vyměň si brejle. Koně jsou zvyklí předjíždět většinou vlevo. Když se dostane kůň do situace kdy má zleva i zprava málo místa působí to na něho psychicky a nejede. Když začal předjíždět Váňu zleva akceleroval jako raketa. Tyto situace a chování koní určitě Váňa zná a použil této taktiky. Věděl že kůň v tísni nebude předjíždět. Váňa na soupeře neměl. Jinak je Váňa samozřejmě borec a mladí na něho zatím moc nemají. Mají jen v tom, že dokáží bábě a dědkovi blbě radit koho mají volit.

Odp3: Zvoníku,
iva, 11.10.2010 11:33

Já nevím, co furt všichni máte vždyt to vyhrál ten kůn´ne Váná. Ten se jen vezl a na ty roky vypadá zachovale no jinak by vypadal, kdyby musel makat- to neřekla já, ale manžel.

Odp3: Zvoníku,
iva, 12.10.2010 16:27

Spíš bych řekla, že se těžko Váná bude smiřovat s tím, že už mu končí sláva vítězství. Klidně může vyhrát i desetkrát za sebou, ale držet se starý dědek v sedle, když je plno mladších kluků,kteří by taky chtěli kousek té slávy. Jestli je jeho zásluha, že má každou kost v těle zlomenou tak je to spíš díky jeho tělu a doktorům takže vlestně díky bohu. za štěstí a náhodu.

Odp4: Zvoníku,
iva, 12.10.2010 22:00

Měl vyhrát rychlejší kůn´a zatím to vyhrál ten co měl vychcaného jezdce.

Odp5: Zvoníku,
ivan, 13.10.2010 0:15

Prostě rudá kůže, nedá se s tím hnout! Ani ti nebubu odpovídat a zdůvodňovat proč, nikdy si nebudem rozumět. Závod se nevyhrává na cílové rovině, ale ve výběru rychlejší stopy kterou si jezdec buduje po dobu průběhu a vývoje celého závodu. Nejem koňák a jezdeckému sportu nijak nerozumím, avšak chápu pozici jezdce který svý lásce dal všechno a prokázal svoji připravenost k utkání se s těmi nejlepšími. Místo ocenění chovatelského umu, prokázání vlastních schopností, píle, pracovitosti, jezdecké taktiky, vlastní připravenosti a dotažení svého snažení do žádoucího výsledku, s tím, že si považuju soupeřů s kterými jsem se utkal pouze ostravské kecy. Z tátovy strany pocházím z těch nejnuznějších poměrů kladenských chudinských čtvrtí a pozdějších komoušů - zakladatelů. Znám jejich mentalitu, Most - Kladno- Ostrava. Jestli víš o někom kdo uběhl 6900 m rychlej tak sem napiš jeho jméno. Vítězstsví J Váni st. nezpochybnitelně uznal sbor rozhodčích, ředitelství závodu, poražení soupeři,- krom jednoho,- (protest co kdyby?) laická veřejnost, odborná veřejnost, dostihová komise. Jaképak kecy o tom, že je dědek, nebo o mladých nadějích nebo stesku slávě!! Prostě si ji zaslouží bez ohedu na to co si myslí ublíženionisti. Amen!

Odp6: Zvoníku,
ivan, 13.10.2010 0:36

Promiň, asi jsem se vyjádřl tvrdě ale nemyslím to ve zlém, prostě do mě vjel vztek nad tím, že si má někdo zasloužit opovržení za dodře odvedenou práci. Vždyť i ostatní Váňovi soupeři tam nejeli s motivací prohrát. Vzdávám čest i nepozorovatelnému desátému místu jednoho z nejtěžších závodů na světě. Snem mnohých bylo se pouze kvalifikovat. Podaná ruka. Amen.

Odp7: Zvoníku,
iva, 13.10.2010 12:42

:-)co promin´? Ty promin já tě ráda nasírám. Na rudou kůži kašlu je mi to k smíchu. Můj otec šíleně nenáviděl komanče zemřel v r.93 takže pln euforie z nastolené svobody. Ale já proswtě nejsem soutěživá a nemám ráda, když se někdo někam dere za každou cenu. Když teda nezáleží na tom kdo zvítězí, akle na tom závodu a těch koních.

Odp5: Zvoníku,
Juras, 13.10.2010 7:31

A v závodech silničních motocyklů má vyhrát nejrychlejší motorka. Tak nevím, proč by se ty závody vůbec jezdily - stačí změřit výkon strojů/koní a napsat jejich pořadí, ne? ;-)

Odp6: Zvoníku,
iva, 13.10.2010 12:38

Hmmm něco na tom je. ale mi bylo líto těch koní.

Odp7: Zvoníku,
iva, 13.10.2010 14:50

le vyhrála dravost nad rychlostí. Proč teda jsem někde četla, že ten majitel koně druhého v pořadí zvažoval nějakou žalobu za ten manevr, že jeho koně tlačil k hrazení. V cílové rovince ANo by měly být dány takové lajny do které když kůn vběhne by už neměl měnit trat´. V cílové rovince říkám. Nelíbilo se mi to. Vyhrát za každou cenu, trápit koně. A ani závody motorek nechápu, protože to dělá smrad a ničí přírodu.

Odp4: Zvoníku,
ivan, 12.10.2010 23:02

Ivo, myslím, že tvoje vyjádření je takřka až neuctivé. Závody se jezdí pro potěšení jezdců a diváků. Dobré umístění nebo vítězství je hodinový ogasmus který má mnohonásbné dozvuky. Je kontrastem dlouhodobého očekávání a nepožitku v době očekávání k prožité skutečnotsi. Věř, že je stejně silný jako nově prožitá láska nebo nové zažehnutí chuti do života. Kdo nikdo nesál na startu nepochopí proč ..?!

Odp2: Zvoníku,
iva, 11.10.2010 11:30

Já jsem náhodou viděla ten závod. Zas byl s tím koněm Váná vzadu a nakonec se vybičoval a blokoval tomu bílému koni kus trati. Ten kůn ho sice oběhnul, ale ten konec vlastně jsme zas nevěděla kde je cíl tak nevím, ale myslím, že jinému jezdci by to neprošlo. Taky záleželo na tom jak dopadly sázky. Tyhle závody mi vadí to bičíkování koní. Chtěla bych vidět, kdyby tak závodili lidi a někdo je švihal.

Odp: Zvoníku,
zvoník, 25.10.2010 1:18

Dobře, vyhovím.
Ve zvonici je stejně zima nebo teplo jako venku, ale akorát tam neprší, když není děravá střecha. Patro se zvony je akustická stavba. Sklon žaluzií v oknech má být takový, aby tím byl naregulován směr zvuku zvonů. Když je celá věž zděná, a zdi jsou silné, věž v nejspodnějším patře nepromrzá. Proto v mnoha pražských věžích za socialismu byly uskladněny brambory pro okolní obchody se zeleninou. Dnes již nikoli, protože správa arcibiskupství začala jednat tržně po vzoru TOPgaunerů a chtít za uskladnění brambor velký nájem. Dokonce větší než za bytové prostory! Tak jsou dodnes prázdné nebo jsou v nich hospody (viz Jindřišská věž). Pokud teplo z přízemí věže stoupá nahoru a venku nefouká vítr, je u zvonů o několik stupňů tepleji než je skutečně venku. Smrštěním kovu při velkém mrazu totiž zní zvon o malinko výše než v létě. Mnohé zvony proto bývají v mrazu lépe vyladěné, u jiných to platí zase pro léto. Např. zvony rodiny Pricqueyů mají nejhezčí hlas na jaře a na podzim. Jak to kdo dokázal a proč, je mi dodnes záhadou.
Zvon se sám nikdy neutrhne. Když s ním ovšem zvoní motor, je bez dozoru, a tudíž k té katastrofě má nejblíže, protože nikdo neví, co se nahoře děje, když se tam nechodí. Mnohdy se i rozbije. Když má ale zvon svého člověka, který ho zvoní, často to bývá tak, že člověk a zvon je jako jedno, a proto jeho člověk nikdy nedovolí vytvořit vůle na závěsu a tudíž nějaké možnosti utržení celého zvonu. I sebemenší vůle je cítit na obsluze u provazu. Ovšem: Člověk, který preferuje vlastní osobní zábavu, požitky, výhody a zviditelnění, toto nikdy nepochopí, a kdyby byl okolnostmi donucen být někdy zvoník, stejně by zvon neuhlídal. Mechanický princip je přitom naprosto jasný: Zvon má od zvonaře nalitá ucha, většinou v počtu 6 a za ta je zavěšen pomocí ocelových pásů za dřevěný závěs, a k němu má být pevně přitažen. To se časem a vlhkostí vzduchu na dřevo uvolňuje. Když se matky nedotáhnou, ucha na závěsu viklají a mohou se výkyvem zvonu a rázy pohonu ulomit. Pak se může zvon opravdu utrhnout. Srdce padají častěji opět vinou nepreventivní kontroly zavěšení srdce ve zvonu, ale normální zvoník to je schopen vždycky uhlídat a sám provést údržbu i u velmi těžkých srdcí, těžších, než je sám člověk.

Odp2: Zvoníku,
Alfons, 25.10.2010 4:43

A teď něco o ložiscích v nichž se zvon kývá. Ono se ta osa jenom převaluje-je to tak?

Odp3: Zvoníku,
zvoník, 27.10.2010 12:20

Uložení os závěsu má také svou historii. Nejstarší uložení je skutečně jen železná kovaná osa - čep ve tvrdém dřevě s léty na vodorovno. Pak u těžších zvonů vznikly takzvané ,,rohatiny'', což bylo vlastně opět kované kovářské ložisko. Já to zde popíšu jak to půjde, ale bude se vám to všem zdát dost kostrbaté, protože by to spíš chtělo výkres. To ložisko vypadalo jako když si zhruba představíš tři kusy železa ve tvaru velkého ,,T'', kdy jedno T je posazeno z boku ve trámu tak jak ho teď vidíš, na jehož horní plošce je uložen konec osy závěsu zvonu kolmo k tomu T. Je to asi tak jako by to T bylo s kroužkem z pohledu z boku. A ostatní dvě T jsou naležato o 90 stupňů svými horními ploškami k té ose závěsu ze stran. Čili osa závěsu zvonu je v jakémsi čtyřhranném uložení mezi třemi horními ploškami T. Všechny tři T mají pevné uložení svou nohou na zvonové stolici, kdy to prostřední T má oporu nejpevnější protože na něm má oporu půlka váhy celého zvonu (jsou dvě strany, že). Ale!: Horní část Každého T (toho kolmého i těch položených bočních) má záměrnou omezenou vůli v pohybu do stran té horní plošky každého T v takové poloze jak je uloženo, aby při otáčení osy - čepu při výkyvu zvonu, se čep nedřel z ani jedné ze třech stran hranatého uložení! Čili: Čep drží při otáčení při zvonění stále ve stejné poloze, váha spočívá na vrchu středního T, a ta boční mu nedovolí sjet z toho středního do stran, čili čep se odvaluje a střední T má omezený pohyb do stran pod ním. Dvě boční T naležato, aby při otáčení čepu nedřela čep zvonu ze stran osy, jsou nad čepem propojena dvěma řetízky přes malou houpačku typu rovina na ose tak, aby se boční T nedotýkala svými rameny (která jsou vlastně uložena horní ploškou kolmě k rovině podlahy) toho středního T, na kterém spočívá váha zvonu. Takže to pracuje tak, že čep při svém otáčení při zvonění setrvá na místě, spodní plocha se kýve do stran jak si ji čep odvaluje. A do boku mu nedovolí skulit se mimo T zábrany, které se pohybují nahoru a dolů na bocích řádově několik milimetrů a nadlehčuje je řetízek, aby z boku kopírovaly pohyb čepu, čili při zvonění se pohybují všechna tři T. Jedno do stran a dvě nahoru a dolů. - Tak toto je nejstarší kovářské ložisko pro čep s omezeným pohybem pro výkyv zvonu. A přetrvalo několik staletí bez zvláštní údržby.
Na nové zvony se už dávají obvyklá kuličková či válečková radiální dvouřadá ložiska.

Odp4: Zvoníku,
Alfons, 27.10.2010 14:50

Naprosto jasné!! ;-):-(;-):-):-(;-):-) Koulím očima jako Hurvínek po výprasku.

Odp4: Zvoníku,
(; -o), 27.10.2010 22:52

...děkuji ti za oba příspěvky o zvonech. Ten první, o teplotě vzduchu ve zvonici a o možnosti utržení zvonu a prevenci této události, byl pro mne ještě jakž tkaž srozumitelný.
Ale ten druhý komentář pro pana Alfonse o ložiscích už byl nad moje chápání.

Už jsi začal psát tu knihu o zvonech ? Chtělo by to k tomu si pořídit moderní počítač s tiskárnou, na něm napsat knihu, a doplnit ji cédéčkem s prezentací fotografií zvonic, zvonů v nich, a technických výkresů, doprovázenou krásnou nahrávkou zvonění zvonů a namluveným komentářem. Součástí toho CD mohou být i videa z dílen posledních současných českých zvonařů, pokud k tomu dají souhlas.
Takže ještě jednou děkuji za „balzám na duši“ v podobě Tvého vyprávění o zvonech. Dobrou noc.

Odp5: Zvoníku,
zvoník, 28.10.2010 11:11

Mmno,...
Dle mého názoru začít psát knihu o zvonech je jako honit vítr ve vlasech. Jednak jsou určité odborné a dokumentační knihy již dávno napsány i s výkresy pověřenými kampanology. A jednak pověsti přímo o zvonech jsou zaznamenány také zase těmi, co to chápou tak trochu citem víc než odborně, a jednak je to všechno opravdu jen pro úzký okruh lidí. Vezmi si například jenom procento lidí ze Svíce, koho by to asi tak skutečně zajímalo, kdo by byl k takovému zápisu pouze a jenom laxní a kdo z lidí by dokonce proti psaní o zvonech tvrdě bojoval jako proti propagaci křesťanství, i když původní vznik zvonu s křesťanstvím nemá vůbec nic společného. Je to jako v té politice a politikou by se zase tito oháněli. Když to ale vezmeme skutečně politicky, tak minulý režim po 2. svět. válce zvony používal na oznámení radiačního poplachu, čili při napadení jadernými zbraněmi nepřítelem, že? A proč? Protože tušil, že stejně nebudou k reálnému použití pánů komunistů a vlastně jak jen bojoval proti křesťanství, aby zvony umlčel. A nynější režim? Je ještě horší! Ne jen, že je záměrně ničí motorovými pohony dokonce i za pomoci tepaných křesťanů, ale kdyby direktivně mohl a nové zákony mu to dovolily, tak z věží vytěží všechny barevné kovy jako užitečný materiál pro podnikatele k vytváření jiného potřebnějšího zboží pro spotřebu a obrat. Možná se toho v politice stejně jednou dočkáme, protože koho vlastně zvuk zvonění venku sere a ruší ho svým zvukem z bohorovného klidu? No, přece takové, kteří nic nedělají a jen se válí za peníze svých pracujících a veřejnosti tvrdí, jak usilovně podnikají a že si to povalování mezi tím mohou za své peníze dovolit a právě u toho je zvony ruší. Proto také většina z nich nemůže pravý důvod zvonění ani cítit, natož si o tom kupovat knihy! Tak přesně takoví lidé by nejradši zrovna knihy o zvonech poslali ihned do štanfu jako komunisté posílali prohibi a nejsou to oni kamenní komunisté! Zeptej se třeba Ivana, Lipovana či Jurase a uvidíš jak zareagují. Možná se budou maskovat a napíší jak by byli tolerantní, ale dá se podnikavcům vůbec věřit, když jsou schopni vytěžit všechno pro svůj zisk? Odpověz si proto sám a ani se jich neptej. Proto je těch knih o zvonech opravdu málo titulů žádáno a nejsou ani moc k dostání. Pro koho? Že? Kdo se o zvony skutečně zajímá, jde za nimi, protože obrovské procento zvonů je stále všude naprosto opuštěno, i když někomu patří. A současný novodobý trh dopouští jejich neoficiální krádeže dál všemi možnými způsoby a mnohdy to dokonce maskuje oficiálností, protože jsou jako údajně k ničemu, a protože přes sběrné suroviny je tak levně zásobena podnikatelská výroba vyžadující ke své existenci barevné kovy. Ani památkáři to nedokáží a mnohdy ani proti úplatku nechtějí ochránit, protože máme tržní hospodářství.
Takže asi takhle. Honit vítr ve vlasech proto raději ani nebudu.

Odp6: Zvoníku,
Lipovan, 28.10.2010 11:35

Omyl, bolševická kušno. Máš pravdu, že mě zvony nezajímají a katolíky držím dál od svých dveří, ale pak už je vše jinak. Přimlouvám se, abys psal o zvonech, protože tam alespoň nenaděláš škodu. Své sáhodlouhé bláboly o odcházení stejně většinou smolíš do šuplíku, protože to nikdo nečte, takže klidně piš o zvonech. To je moc dobrý nápad a uděluji mu palec nahoru. :-)

Odp7: Zvoníku,
zvoník, 28.10.2010 20:56

Nuž, co se dá dělat. Jseš prostě zmetek intelektuálního zaměření a ještě jseš posranej, když Tě vyzvu k osobnímu setkání, abys mi pověděl svůj ortel přímo do očí. Takovýhle věci totiž, jako je neoprávněné odsuzování do bolševickýho myšlení a kušen, se má zásadně řešit osobně mezi čtyřma očima a nikoli veřejně přes Svíci! A proto jseš zmetek, jednající jako udrbaná a posraná baba, která by zasloužila akorát tak nakopat do prdele. Tím jsem s Tebou skončil. Ale pamatuj si jedno: Že od pracujícího dělníka se nikdy nedočkáš toho, aby uvažoval pravicově, protože by byl sám proti sobě, protože bude vždycky brán u držky direktivní mocí zločinců. Čili, zavrhuješ mě automaticky jako méněcenného, který si vlastně nezaslouží ani žít. Tvé hodnocení je tedy stejné jako jednání rasistické bestie, která je klidně možná schopná fyzicky likvidovat, podle Tebe, méněcenné rasy. Možná! Kdybys byl ze stejného města jako já, možná by mi oknem přiletěla nějaká láhev s benzínem a dopadl bych jako Natálka. Kdo ví... Co jseš za hajzla.

Odp8: Zvoníku,
tlapka, 10.11.2010 11:58

Zvonku Tobě se nikdo nelíbí a nikdo nezavděčí. Co bys doporučoval?

Odp9: Zvoníku,
zvoník, 11.11.2010 6:24

Co bych navrhoval?
Po jejich následujících příspěvcích lze jenom nechat je plácat modrejma držkama až do doby, kdy je pohltí historie. Stejně ty své názory vytvářejí v nějakém alkoholovém opojení protože, nakonec Svíce vyzývá: ,,Nechoďte (jen?) do hospody, pište na Svíci''. Dnes je mi to už úplně jasné: kilo hoven na kilo cukru a destilují a destilují... A možná taky šestkrát, a Váňové pijí a chválí jaká je to síla, dokud se nepoblijí...

Odp10: Zvoníku,
Alfons, 11.11.2010 15:23

Modrý mozek dělá machra dokud si nenabije hubu. Pak pozvolna potichu zrůžoví.;-)

Odp10: Zvoníku,
tlapka, 11.11.2010 15:28

No vidíš. Tak je nech plácat nic jiného Ti nezbude.

Odp11: Zvoníku,
Alfons, 11.11.2010 17:07

Proč by si nezaplácali a neporadili duševně omezeným seniorům. ;-)

Odp12: Zvoníku,
tlapka, 15.11.2010 14:12

Senioři jsou chytrý dost. Netřeba jim radit.

Odp10: Zvoníku,
ivan, 11.11.2010 20:35

Máš zvláštní libůstky, Vladimíre Molíku. Dělat rámus, sbírat a fotit si hovna, litovat se, spát ve vyšetřené rakvi a vyhrožovat. Vymyslel jsem si zde něco co si sám o sobě nenapsal a netvrdil, že je to pravda?

Za každou nepravdu se ti zde třikrát omluvím.

Odp11: Zvoníku,
Platfus, 12.11.2010 10:19

Z toho výčtu věcí mě překvapuje snad jenom ta rakev, a to je možná dostatečně odstrašující. O co jde s tou rakví ;-)?

Odp12: Zvoníku,
Juras, 12.11.2010 10:37

Tu nějaký zvoníkův známý vyšetřoval. Asi to byl ten stejný, který zruinovbal kasíno systémem Martingale.;-)

Odp13: Zvoníku,
Neuvedeno, 12.11.2010 11:47

Tak panu Zvoníkovi bych rakev nevyčítal. Já si myslím, že je to tak, že ve zvonici si není pořádně kde lehnout a jedině ta rakev je v blízkosti k disposici, tak holt jí použil. Co mu jiného zbývalo, když byl unavený.

Odp14: Zvoníku,
Juras, 12.11.2010 12:35

Nikdo mu nevyčítá, že spí v rakvi. Jen ať trénuje, ale jemu připadá normální, že ji jeho kamarád ukradl v práci, protože ji „vyšetřil“.

Odp14: Zvoníku,
iva, 12.11.2010 17:17

:-)Asi jo. Je to trochu hec.Tak jako můj muž svačí na své bedně s nářadím a sedí na kýblu od lepidla. A to si pochvaluje jaký má nobl stůl.

Odp15: Zvoníku,
Alfons, 13.11.2010 9:46

To za totáče-předchůdce dnešního genocidáče měli dělníci stravu zajištěnou všude. Všude jim obědy na všechna pracoviště atp. dováželi. Tehdejší totalitní zaměstnavatel si tak zavazoval dělníky, aby volili KSČ. Odporná doba.;-)

Odp16: Zvoníku,
iva, 13.11.2010 10:27

Zedníci byli vždy svoloč nevozili jim nic ani za totáče. Jen kdyxž někam pořišli žádat o práci jim chtěli ruky utrhnut.

Odp17: Zvoníku,
Alfons, 13.11.2010 10:44

Na oblbování mladé generace dobré. Teď pozoruji ve společnosti gradující oblbovací křeče.:-) Mimo jiné, za totáče byli zedníci ZEDNÍCI a ne fušeři jako dnes. ;-)

Odp18: Zvoníku,
iva, 13.11.2010 10:49

Beru

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Zvoníku,
Alfons, 13.11.2010 12:47

Krásný příklad šílené fušeřiny byl v TV jak spadly balkony. To je pro modré mozky obdivující tržní hospodářství. Až jim to plácne na kebule bude od jejich d e b i l o v i n pokoj. Je to analogie dnešního hroutícícho se hospodářství a spollečnosti.;-)

Odp20: Zvoníku,
iva, 13.11.2010 13:30

Můj muž říkal, že o tom vbí, že se ted´ty balkony jako novinka dávají na ty ocelové pruty a nedává se to do toho věnce. Nevím jestli jsem to napsala dobře, protože tu není aby mi to upřesnil. A taky zase Ukrajinci dělají za almužnu, ale jejich práce je dělaná pomaličku a bez rozumu.

Odp18: Zvoníku,
ivan, 13.11.2010 14:55

Za totáče jsem slyšel říkat od starejch. ,, Jo to už není co bejvalo, dneska to už nejsou žádní zedníci! Jo, za první republiky, to byli zedníci, to co oni, to už dneska nikdo nepostaví. Chtěl bych slyšet co říkali jejich staří, asi. ,, Jo za krále Klacka to byli zedníci a ne fušeři jako dnes.

Chlap se uchází o místo dřevorubce. Hajnej mu povídá, chlape a máš nějakou praxi, dělal si to už někdy?
,,Pracoval jsem na těžbě dřeva na Sahaře.
No, ale tam přeci žádné stromy nerostou.
,,Dneska už ne, ale tenkrát...! ??

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Zvoníku,
tlapka, 15.11.2010 14:16

Nejlepší zedníci byli před Kristem. No- dovedl by dnes kdokoliv ! postavit pyramidu?

Odp20: Zvoníku,
Zákys, 23.6.2012 10:00

Nejlepším zedníkem je žena. Co ta dovede postavit!

Odp8: Zvoníku,
ivan, 10.11.2010 22:44

Už podle názvu to musí být děsnej hajzl. No řekni, nemohl by si dát nick třeba Babočka, Kopretinka nebo Kvítek. Ale rovnou Lipovan, nějakej příslušník mizející skupiny deltských rybářů. Kdo ví jestli byli vlastně Národem?

Odp9: Zvoníku,
Juras, 10.11.2010 23:23

Nemá rád katolíky, to znamená, že se chce dopustit genocidy všech, kteří makají na jeho rozežranou držku.
Mohl by mít roztomilý nick, ale to on neudělá, všichni víme proč.

;-)

Týjo, že su dobrej? :-)
Vlastně ( : - > )

Odp7: Zvoníku,
ivan, 10.11.2010 21:15

Tak jsem koukal a přemýšlel o tom jestli Zvoníkovi náhodou nekřivdíš.

Dosvědčuju, že Zvoník zde na Svíci už několikrát psal, že tu končí,- Pravda.
Dosvědčuju, že se Zvoník vyznal k volbě komunitické strany. Je to zde dohledatelné, - Pravda.
Nejčastější spojitost jeho příspěvků i jeho nick je se zvoněním, zvonama a katolicismem,- Pravda.
Spojená katolická vojska se postavila proti českým stavům a jima volenému českému králi Fridrichu Fallckému a kolaborovala s cizí mocí,- Pravda.
Uvrhla tak, Čechy, Moravu, Slezko a Kladsko na více než 300 let do vlivu dynastie Habsburků, -Pravda. Proč si nedržet ode dveří zrádce a spojence cizí moci? Článek a vědomosti o zvonech jsem si zpočátku zvoníkových příspěvků s opravdovým zájmem přečetl, ale později jsem byl uzvoníkován, - Pravda.

Svoje svědectví zde odvolávám! Nikdy se ,,nekonalo" protože se obávám toho abych nebyl Boží spravedlností u-Bobligován nebo u-Husněn v zájmu spravedlnoti jediné a pravé víry a takto nebyla moje duše od bludu ohněm očištěna - jak bývalo zvykem.

Každý ať si zhodnotí sám.

( Že, Míro) - Lipovane, toto nepatří tobě.

Demoiselle Bradáčová
Lipovan, 12.10.2010 11:33

Nedávno jsem sledoval dokument Katka, což mně docela zvedlo žluč, neboť mám mnohem lepší představu o využití finančních prostředků ve zdravotnictví. Pokud se chcete dosyta rozčílit na světskou nespravedlností, můžete tak učinit zde. :-)

Jaký je Váš názor ?
ˇ, 22.6.2012 22:29

Tak si vážení „Svícaři“ představte, že byste byli botaničtí odborníci, tedy výjimečně dobří znalci druhů rostlin, a že byste v této době na jedné zahrádce soukromé vilky v malém městečku vo foliáku za matnou fólií identifikovaly vzrostlé rostliny konopí setého.

Co byste si pomysleli o majiteli toho foliáku ? Podnikli byste něco, nebo byste si svůj objev slušně nechali pro sebe ? ( K tomuto názoru se já přikláním, i když vím, že to asi není zcela legálně „čisté“.).

legalizace drog ?
drobek666, 7.7.2013 11:20

Já jsem též vyzkoušel dost drog a hodně let pervitin a nyni rok a pul uz jsem temer abstinent (jen cca 2x za mesic a to pouze na teknoparty si neco dam).

Kazdopadne souhlasim s tim ,ze alkohol je horsi nez treba dnes tak rozsireny pervitin.(ale mluvime o kvalite , ne nejaky rezany sroty) Po sedmi letech nitrozilni aplikace pervitinu , kdy jsem vzdy bral v potaz kvalitu a ne kvantitu, mam stale vsechny zuby, na rukach by jste nepoznali ,ze jsem byl nekdy uzivatelem drog a hlava je nejspis OK , pac v praci mi nabidli jestli se nechci ucit programovat CNC svareci roboty ,ze mi to jde a to jsem „pouze“ vyucenej truhlar :)

Kdyz bych srovnal kamarada po peti letech kazdodeniho popijeni jak piva tak jeho oblibeneho rumu a ne v malem mnozstvi, rozhodne se neda rict ,ze by ho to nepoznamenalo. Bohuzel.

Abych to shrnul. Legalizaci drog , ano pro vlastni potrebu. Ale dealery bych postihoval - pac jsou taci ,co je nezajima zdravi tech komu neco davaj a to je svinarna.

Jasná převaha
Z., 7.7.2013 12:36

Jsem sXe. Nikoliv členem jako takovým, nezajímá mě jejich hudba ani dekorace, pouze de facto naplňuji jejich původní program, pokud jde o chlast, cigarety a drogy. Dodatečné a nevyhnutelné zprasení dobré myšlenky, kterými jsou vegetariánství a zejména snaha činit svět lepším, důrazně odmítám. Osobní důvody, proč být sXe, jsou čtyři:
1/ Nechutná mně to. Násilím do sebe cpát škodlivé sajrajty jen proto, abych zapadl a byl akceptován pochybnou společností, absolutně odmítám.
2/ Souhrn obecných a zažitých motivů; poškozuje to zdraví, leze do peněz, ubírá čas jiným aktivitám, atd., atp.
3/ Dnešní prašivá doba přináší tolik stresorů a dalších tělesných devastátorů, že přidávat k nim dobrovolně další poškozování zavání naprostým masochismem.
4/ Jednou jsem viděl nějaký film z prostředí černošských gangů, kde jeden z mladých gangstas poslouchal country (music). Ostatní negři z toho byli na větvi...?...„protože to chce FBI, abychom poslouchali hip hop a vzájemně se mezi sebou zabíjeli. Ušetříme jim tak práci.“ Řekl bych, že černoušek udal špatný příklad jinak velmi správné myšlenky. Skutečně, ale skutečně nemám pocit, že by Systém nějak bojoval se škodlivými závislostmi svých otroků, naopak tyto neřesti vydatně podporuje a otroky v jejich užívání povzbuzuje. Já Systému naproti nepůjdu, na to ať rychle zapomene.

Tož tak, děcka, přeberte si to, jak chcete. Včil mudrujte! :-)

Odp: Jasná převaha
Juras, 8.7.2013 9:38

Tomu stylu nelze nic vytknout. To ať si dělá každý jak chce. Snad jenom můj pohled na čtyři body:
1) Chutná mi to (konkrétně alkohol - pivo, víno a pálenka).
2) S tím zdravím to není tak jisté. Stejně jako u všeho jiného, důležitá je míra. Alkohol v malém množství léčí, ve velkém zabije. Nikotin je tvrdý jed - 60mg zabije. Ale v malém množství je prospěšný pro nervovou soustavu. Atd...
3) Jedná se o relax.
4) Systém potřebuje závislé otroky, v tom souhlas.

Odp: Jasná převaha
Zákys, 8.7.2013 14:02

Sysém to je co? Ludwig von Bartalanfy si to zaslouží... Dá se jít po ulici a potkat sysém? Říci „zdar systéme“ a trochu si s ním pokecat? Nebo říci „ty .ole, kdo nosí tvé košile když je máš čisté“. Nebo je to někdo? Pokud ano, zkuste to personifikovat ať vidím(e) o kom je řeč.

Odp2: Jasná převaha
Z., 8.7.2013 18:06

Asi takhle, slayde...zkus někde veřejně zapochybovat o šesti milionech a uvidíš, jak rychle si s tebou Systém pokecá...dokonce tě přejde chuť na personifikaci. :-)

Odp3: Jasná převaha
Zákys, 8.7.2013 20:03

Vy asi trávíte ten drahý čas který vám zbývá, mezi podobnými stránkami...:
http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=ke_stazeni

Je to škvár. Ale vám, pokud jej ještě nečtete, může pomoci k tomu, že nezemřete úplně blbej. Aspoň si to, jako podobné „krátká spojení“, budete o sobě myslet! Pokud jsem těch 6 milionů četl správně.

Odp2: Jasná převaha
Juras, 9.7.2013 9:07

Jeden to na ulici zkusil a dostal od systému s ochrankou za zády pár facek. Potom se tím ještě Kalda chlubil v TV.

Odp3: Jasná převaha
Zákys, 9.7.2013 11:28

Je protuto mládež příznačné, že pokud někdo leží nazemi ještě si do něj jako správní diváci kopnou, ale když mají aspoň jednu z těch „výchovných“ facek co dostali vrátit(ochranka má také jisté spoždění), tak se přikrčí a nechají si to líbit. Kalousek není jméno systému a zřejmě ani jeho personifikace. Mimochodem kdyby to ten opilý chudák udělal ve škole, tak za hlasitého „troubení“ mediálních masérů odjížděl k Neumětelům. Teď mi napadlo. Umí Kalousek vůbec jezdit na nějaké „Rocinantě“?

Odp4: Jasná převaha
Juras, 9.7.2013 12:51

Opilec, to jo. Ale chudák? Vždyť je krkem bývalé protiprokorupční vlády.

Odp4: Jasná převaha
ivana Kozárová, 11.7.2013 10:47

Jak vás mohlo napadnout,že by Kalousek mohl používat koně Dona Quijota??? Ten by mu svoji milovanou kobylku nikdy nepůjčil. Fuj!!!

Odp5: Jasná převaha
Zákys, 12.7.2013 21:01

Šemík je pro mě tak vznešené jméno, že bych si musel usekat prsty, kdyby jsem to jméno v souvislosti s tou „plastikovou“ kytkou ze střelnice vyklepal na klávesnici.
Ale hýkavý Hans by to jistě uvítal. Proč asi? Proto že jsou banány a nevládnou komunisté?

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.