Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

25.11.2005 22:12

Vymíráme!?

Když vidím jak se ve sdělovacích prostředcích probírá ubývání a stárnutí obyvatel a zvyšování průměrného věku, musím se smát. Ještě víc mě pobaví, když se uvažuje o různých řešeních a ze všeho nejvíc se musím smát, že to někdo myslí vážně.

Co bychom tedy vlastně měli chtít? Abychom udrželi průměrný věk, muselo by se rodit podstatně více dětí a jestliže se budeme dožívat stále vyššího věku, bude to docela honička. Dá se to řešit řízeným přistěhovalectvím, ale proč vlastně? Je našim cílem neustále se rozpínat a růst?

Nevím jak kdo, ale já kolem sebe moc prostoru nevidím. Naše zdroje ani prostor přece nafukovací nejsou. Je jasné,že porostou nároky na důchodový systém, ale podle mého názoru se s tím budeme muset smířit. Jinou cestu jak zajistit budoucnost našich dětí nevidím.

Svět je dnes strašně malý a tyto naše problémy jsou ještě nesrovnatelně menší v porovnání se skutečnými problémy tohoto světa. Neskutečná chudoba miliard lidí, tempo ničení životního prostředí, drancování nerostného bohatsví. Tohle všechno ale nemůže a nebude trvat věčně. S naším dosavadním přístupem a možná už ani bez něho.

Už mě i ten smích přešel.

To, že je stále více starých lidí je...
Irenka, 26.11.2005 11:02

To, že je stále více starých lidí je přirozené, protože se zlepšuje zdravotnictví, vyléčí se strašně moc nemocí a lidé žijí déle. Na druhou stranu lidé získali pocit, že když rodiny mivají jen po dvou až třech dětech, tak že populace vymírá, protože dříve bývalo v běžné rodině dětí kolem osmi. Jenže nikdo už nevidí, že ty děti se dožily tak desíti let a někdy ani to ne.mě nepřijde, že by populace vymírala, možná se snižuje porodnost, ale ta se zase může během dvou let zvýšit. A co tu bude dělat tolik lidí, na malým prostoru, až se planeta oteplí natolik, že voda zaplaví itálii a španělsko? kam se všichni vejdou? a z čeho budou žít? a to nemluvim o dalších pohromách, které nám budou hrozit z toho, jak si ničíme prostředí!

vymíráme?
best.man, 26.11.2005 11:52

Lidí ve vyspělých státech ubývá (kromě USA). Aby se zachoval stálý počet obyvatel (když nepočítáme emigraci a imigraci), musí mít každá žena v průměru 2,1 dítěte. V Evropě je to jen 1,7.. v Africe a Asii je to 3,5-4,2.. Ovšem i v rozvojových státech, zemích 3 světa se počet dětí na 1 ženu pomalu snižuje (i vlivem nemocí jako AIDS), takže rozhodně nedojde ke katastrofálnímu přemnožení.

Odp: vymíráme?
Matěj, 26.11.2005 20:16

Ano,ale otázka je jestli ten součastný stav už katastrofální není.Až si každý Číňan a Ind pořídí auto.Ne,že bych jim to nepřál,nejsme o nic lepší než oni,ale to nemůže dobře dopadnout.A oni ty auta chtějí,vidí to v televizi.Jejich hrdinové pěšky nechodí

Odp2: vymíráme?
Irenka, 27.11.2005 0:14

mám takový pocit, že čínská auta to už nevytrhnou, vždyt i každá „ obyčejná“ česká rodina má minimáslně dvě auta, a ten stav katastrofální už dost je

Odp3: vymíráme?
best.man, 27.11.2005 8:03

Podle mě jsme se katastrofálně nepřemnožili,ale katastrofálně ničíme prostředí, to je rozdíl. Někde jsem četl, že by Země uživila i 20 miliard lidí, kdyby se chovali šetrně (ale to by se asi nechovali)

Odp3: vymíráme?
rehak, 28.7.2006 4:20

Vymirame? Ale kdo je to my? Ja osobne bych mluvil o „obycejne“ moravske rodince, protoze ceska mi toho moc nerika. Myslim, ze mluvit o cinskych autech je zavadejici, problem na nasem uzemi napravi jiste cinsti lide.

„Nákup“ dětí
romantik, 10.12.2005 23:35

Už se prý pro zvýšení porodnosti odhlasovalo zvýšení porodného asi na 18000,--Kč. Prý bude i větší „mzda“ matek na mateřské dovolené, prý asi 9000,--Kč za měsíc. Takže „nákup“ dětí má naději na úspěch. On totiž velký počet dětí je podmínkou pro klidnou a výnosnou pracovní karieru porodníků, kuchařek škol, učitelů a doktorů. Nedořešené zatím je, zda ty „nakoupené“ děti později budou mít práci. A když nebudou, opět „poslouží jako pracovní zdroj příjmů“ pro celé štáby zaměstnanců Úřadů práce, Sociálních pracovníků, Charit a pod.

My přece nevymřeme
moravak, 18.4.2007 21:43

Celé je to nesmysl, my přece nevymřeme. Je pravda že porodnost je u nás 1,7 dítěte na matku, ale musíme také podotknout že u rómské matky je to 4,5, takže i když se náš počet bude chvilku snižovat, tak se to zase za pár let k dobrému obrátí.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru