Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

19.1.2011 12:12

Kauza Wikileaks

V průběhu uplynulých týdnů jsme byli svědky mediálně hodně propírané kauzy úniku tajných diplomatických depeší. Noviny se předháněly v senzacích a jedno skandální odhalení následovalo druhé. Celá záležitost zpočátku unikala mé pozornosti, než jsem v ní našel nejednu zajímavost. Dnes se zdá, že je příběh u konce, ale vůbec není jasné, jak dopadl.

Nemá smysl opakovat už napsané. Pro připomenutí událostí bych čtenáře rád odkázal na hesla Wikipedie věnované Wikileaks nebo jejímu hlavnímu protagonistovi Julianovi Assangemu.

Osobnost Juliana Assangeho je téměř dokonale kontroverzní. Na jednu stranu jej charakterizuje poměrně odvážná snaha o svobodu tisku, kterou lze jen málokdy vidět takto dovedenou do praxe, na druhou stranu se sám zjevně netrápí tím, co uveřejněním tajných dokumentů způsobí. Mimo to mají Wikileaks zřetelné protiamerické zaměření a o velké vyváženosti tak nemůže být řeč.

Uvádí se, že Wikileaks pomohly uveřejnit více utajovaných dokumentů než všechny ostatní média za poslední desetiletí. Za čtyři roky, co Wikileaks fungují stihly získat množství ocenění za svůj přínos pro svobodnou společnost. Zásadní obrat nastal při uveřejněním tajných diplomatických depeší, který představoval příslovečné bodnutí do vosího hnízda. Následoval mezinárodní hon na Assange a Wikileaks, dost možná vykonstruované obvinění ze sexuálních deliktů a zatčení. Assange už teď pro mnohé mučedníkem v zajetí mocností, kterým ovšem sám vyhlásil válku.
Pokud se budete snažit Wikileaks vyhledat na internetu, můžete mít problém. Server se stěhuje z místa na místo, spousta odkazů je neplatných, ale současně se stále vytváří jeho zrcadlové kopie. Aktuální dění připomíná hru na kočku a na myš, jenom těch myší stále přibývá. Už teď se ukazuje, že je v internetu velká síla, kterou nelze podceňovat.

Předně Wikileaks se téměř nedají číst. Jsou plné nejrůznějších i banálních dokumentů, přičemž v naprosté většině se o žádnou senzaci nejedná. Naštěstí máme možnost se dovídat o „skutečnostech“ zprostředkovaně, když si dá někdo práci se tím prokousat. Kolem Wikileaks je možná nepatřičně jakási aura zjevené pravdy, v kontrastu s rozšířeným paranoidním postojem, že je občan oblbován a vláda mu mnohé tají. Jak je to s důvěryhodností předkládaných zpráv, je otázka sama o sobě.

O tom, že se v případě Wikileaks nejedná jen o nafouknutou kauzu, po které za chvíli neštěkne pes, mě přesvědčuje fakt, že se k výzvě Wikileaks záhy připojily další projekty jako OpenLeaks nebo PirateLeaks. Jakub Michálek, přezdívaný Český Assange, slibuje, že jeho PirateLeaks se zaměří na ryze české prostředí, odhalování korupce apod. Zatím však celý projekt spíše stagnuje. Jsou důvodem finance, stejně jako u mateřského Wikileaks? Nebo je na vině česká povaha, kdy našinec sice vidí korupci všude, ale bojí se na ní poukázat? Nevím. Vedle projektů s koncovkou „-leaks“ se můžeme setkat s různými osamocenými projekty, které se tváří, že odkrývají pravdu, ale současně možná víc škodí než prospívají. Mám na mysli registry dlužníků, pedofilů nebo agentů STB. V této souvislosti se nabízí vzpomenout slova Pavla Rycheckého „Společnost tvořící hromadné seznamy je nezdravá“.

Nástup internetu umožnil v míře nebývalé ovlivňovat jednotlivcům veřejnou sféru, kauza Wikileaks ukazuje, že i když žijeme v „informační době“, nejsme na to příliš připraveni. Zajímavé je množství postojů, které celá kauza budí, od prostého „Nevím, mě se to netýká“, přes „Říkal si o to sám, hoch, a teď to má“ až po nekritické vzývání Assangeho jako hrdiny a poloboha. Co si o těchhle věcech myslíte? Jestli jste si ještě neutvořili vlastní názor, doporučuji ke shlédnutí video s rozhovorem s Julianem Assangem. Na výběr jsou k dispozici i české titulky.

Nabízím následující otázky do diskuze:
Jsou podobné iniciativy jak Wikileaks potřebné?
Které z utajovaných skutečností je záhodno zveřejnit zveřejnit? A kdy je to naopak nežádoucí?
Jak hodnotíte Juliana Assangeho?
Je možné zakládat věrohodné zpravodajství na informacích od anonymních donašečů?

Všichni souhlasíme!!! Odváží se někdo...
Alfons, 21.1.2011 14:00

Všichni souhlasíme!!! Odváží se někdo nesouhlasit?:-(

Zjímavé
Petr Svec, 21.1.2011 17:26

Velice zajímavá kauza.

Jsem asi před měsícem četla, že naše...
iva, 21.1.2011 17:38

Jsem asi před měsícem četla, že naše pirátská strana bude mít takové stránky a zatím nic. Takové ty drby co o kom kdo napsal v dopisu nepovažuji za bombu. Myslím, že opravdové bomby nebo pikantnosti se lidi nedozví. To bude nástrojem k vydírání. Celkem mně překvapily ty ruskéwikileaks kde zveřejnili snímky sídla pana Putina, ale taky je to jen to co nikoho neočerní a neurazí. A naše kauzy jedna přebíjí druhou vždyt co už jich bylo pandury počínaje, prádelnou pro policajty konče vlastně to nikdy neskončí protože nás pořád musejí něčím krmit abychom měli čím nakrmit mozkové závity. Asi to přestanu vnímat, ale ono to nejde to bych musela vypnout bednu a to ted nejde, protože je tma a nikam se nedá chodit.

Odp: Jsem asi před měsícem četla, že naše...
Platfus, 21.1.2011 17:50

České PirateLeaks jsou tady, ale že tam dohromady nic není, je fakt. Ale hezky jsi vystihla to, že jsme krmení přísunem zpráv jenom pro ten pocit, že se jako účastníme globálního dění.

Odp2: Jsem asi před měsícem četla, že naše...
iva, 21.1.2011 18:20

Dozvěděla jsem se pikantnosti ze života toho Assangeho, že měl sex a ta slečna se stěžovala, že to, že praskla guma považuje za znásilnění. Stane se to, ale že to prasklo zrovna na takového chlapa, kterým by se mohla kdejaká holka chlubit, že . Já bych si dala říct. Většinou ti hybridi co mají ty mladé broskvičky nemají potíže se znásilněním.

Odp3: Jsem asi před měsícem četla, že naše...
ufonek, 22.1.2011 10:37

Někde jsem četl , že člověk je nastaven na interakci maximálně 200 lidí .Je-li vystaven výrazně vyšší interakci zákonitě to odnese jeho duševní stav .

Odp4: Jsem asi před měsícem četla, že naše...
Alfons, 22.1.2011 13:02

Jak velký majetek může mět člověk aniž by to nezpůsobilo poškození jeho zdraví?;-)

Odp3: Jsem asi před měsícem četla, že naše...
Alfons, 23.1.2011 9:13

Reklamoval gumu u výrobce?:-)

Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
Tony, 25.1.2011 18:09

Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a tyhle věci vás nezajímali? Žili jste si vesele a spokojeně život dítěte.

Snažím se udržet se při stejném stavu mysli... Užívat života a trávit čas efektivněji než se snažit tipnout která ze dvou stran má pravdu (obvzláště když se rozhoduju na základě medií! Je to komické. :-))

Odp: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
ivan, 25.1.2011 22:26

Tony, zdá se, že nejsi vyjímkou. Potvrzuju Ti, že snaha o efektivnost a užívání si života je začátkem vstupu do střední věkové kategorie. Gratuluju! Klídek, budou následovat i další. ;-)

Odp2: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
Alfons, 26.1.2011 4:35

Ještě si užijete života a to tak efektivně, že se z toho všichni pos... holoubci!!!;-)

Odp3: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
tlapka, 26.1.2011 15:41

Už sis koupil prostředky... jako mají kojenci na zadku?

Odp: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
tlapka, 26.1.2011 15:40

14-17 let není žádné dítě, ale puberťák a takového správného zajímá Všechno a ještě více vymyslí.

Odp2: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
Tony, 26.1.2011 19:39

Není pravda... Puberťáka zajímá jenom požitek, tedy alkohol, holky, hudba, auta... O politiku se nezajímá, protože co z toho? xd

Odp3: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
Platfus, 27.1.2011 10:27

Tohle období 14 - 17 taky považuju za bezvadný, jenom mě tou dobou zajímala spousta různých věcí (politika teda ne), takže jsem nebyl takovej modelovej puberťák. Ty věci, o kterých mluvíš jsou fajn, ale zároveň jsou omluvitelný právě pro tenhle věk. Kolem třicítky doporučuju mírně změnit kurs, jinak se potom z člověka stává tzv. zastydlej puberťák a to už je malá společenská tragedie ;-).

Ale na tom, co říkaš něco je, ostatně uznávám, že jsem se možná s tématem tak úplně netrefil do vkusu Svícařů. Buď jsme toho všichni plní, jak to slyšíme z médií, je nám to vzdálený, nebo k tomu v zásadě není co říct. Asi všechno z toho. Sám jenom prorokuju Wikileaks a podobným iniciativám zajímavou budoucnost, uvidíme.

Odp4: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
iva, 27.1.2011 11:36

Jsem nedávno našla nějaký zápisníček co jsem si sešila asi v roce 1980. Napsala jsem tam pár poznámek, je tam uryvek básně co psal můj brácha v té době zarytý tramp a nástupce rychlých šípů něco tam napsala i tehdy devítiletá sestra a taky to předurčuje to co dnes dělá. A já si řekla, že asi bude nejistější pro ty různé instituce a firmy si takové věci v budoucnu zase psát a ukládat někam kam se nikdo nedostane. Nesmí se ale k tomu nachomejtnout žáden agent typ Jamese Bonda nebo Stanislawa Mikulského.

Odp4: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
Tony, 27.1.2011 20:00

Jisté, tak jsem to myslel. Možná to vyznělo trochu jinak...

Jen sem chtěl naznačit, že v jakémkoliv věku (a čím později tím by to mělo být citelnější) by se člověk neměl zabývat přespříliš politikou, kauzami, bulvárem apod.

Že moje sestra ve 24 letech sleduje co zrovna dělá agata hanychová nebo se zajímá o jiné lapálie takzvaných „celebrit“ není IMO zcela v pořádku...
A jestli je ten Lagrange(nevím jestli se to takhle píše, sem příliš líný si číst tu novniku znovu a psát zde jeho přesné jméno :-) omlouvám se) vinen či nikoliv je mi šumák. Možná by mě to i zajímalo, ale vím že celou pravdu se nikdy z médií nebo úsudku kohokoliv s kým bych na toto téma vedl rozhovor nedozvím.

Odp3: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
tlapka, 27.1.2011 11:48

Nemyslela jsem že se zajímají o politiku, ale ze svých požitků kolikrát moc radost nemají, bývají trochu zmatení a právě v pubertě vznikají závislosti i schizofrenie.

Odp: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
henďas, 7.2.2011 0:04

Váš příspěvěk mě zarazil, to musím uznat ... no ale ve věku od 15-20 (adolescent) už záleží na individualitě jedince, jestli ještě je nebo není dítě ... mě je 16, mám v hlavě zmatek, snažím se života užívat, ale stejně si vždycky začnu tak akorát zoufat nad stavem tohoto světa, ve kterém jde všem jen a jen o peníze. Snad nedopadnu stejně, říkám si.
A když si tak čtu konec Vašeho příspěvku, jako byste mi mluvil z duše ... a máte pravdu, je to komické, ale co nám zbývá jiného než tipovat ? ... kde hledat tu pravdu ? Ničem si nemůžeme být jisti ...

Odp2: Pomatujete si, když Vám bylo 14-17 a...
Tony, 12.2.2011 18:29

Prosím, registruj se. Nová krev je tu potřeba jako sůl. Ono číst stále příspěvky Platfuse, Lipovana, ivana aspol. (vy víte o koho se jedná :-)) je sice super protože jsou to vzdělané a přemýšlivé (řekl bych vyzrálé) osobnosti, na druhou stranu je tu třeba po pár letech mladších přispěvatelů.

Proč zoufáte nad stavem světa? Ať je jaký je, je třeba si vybírat to co každý jedinec hledá a radovat se, že právě Vy tu můžete být.

Ničím si nemůžeme býti jisti. To je pravda. Ovšem to neznamená, že si na základě informací z medií nemůžeme udělat nějaký přibližný závěr o problému.

K hlavnímu článku
Neuvedeno, 27.1.2011 12:24

Kauza Wikileaks přesně odpovídá názoru, že většina hlavních událostí i těch vychytralých intrik se dřív nebo později proflákne. Takže vážení spisovatelé časopisu Svíce: „Je to jisté budete věční“ díky diskusím. Včetně gramatických chyb ve větách. Co se dá dělat. No alespoň něco po nás zůstane. Bohužel intriky jsou základem ovládání lidí a států. Pak také u věřících lidí náboženství a u nevěřících zase jiné oblbování nepravdou. Nejvíc se ale svět ovlivňje silou peněz. Jako pes je schopen za stravu zakousnout kohokoli, tak někteří lidé jsou schopní za peníze zabíjet. Je to smutné zjištění, ale je to tak. Za peníze si mnozí muži získávají ženy a ženy za peníze jsou ochotní být povolný mužům. Je to dnes prodejný svět.
Snadná dostupnost k penězům se dosahuje pomocí mafiánských praktik tajných a polotajných spolků.
Co říci k tomu, když městský úřad zadá zakázku jen pár architektům a ti jim za to přispívají do stranické pokladny a to pomocí volebního příspěvku, nebo zcela potajmu pomocí protislužby. Přitom normálně by museli udělat soutěž na projektové práce, ale to státní a městští úředníci né. Takováto práce se zadává jen vyvoleným podvodníkům. Veřejný sektor, jak bylo sděleno nedávno v televizi 80 % zakázek zadává bez soutěže. Takže to přátelství některých mezi sebou je jen a jen spojenectví v podvodu. Navenek se to vydává za demokratické praktiky nabídky a poptávky.
Navíc moc je silné opium. Někteří bez něho nemohou být. Ženy mocné muže obdivují. Je to ještě pozůstatek dob, kdy silný muž byl zárukou přežití rodiny.

Odp: K hlavnímu článku
Neuvedeno, 27.1.2011 15:28

Po určité době po sametovce už ti mafiánští zbohatlíci natolik zbohatli, že dnes se soutěží jen za podmínek ručení. Prostě ti chudí projektanti a architekti už se soutěže na projekty nemohou ani zůčastnit, protože nemají dostatek peněz na ručení. Tak na příklad, když se dělá soutěž na větší barák, tak se musí ručit při projektování 100 000 korunami. Kdo nemá ručení, nesmí se zůčastnit. Prostě dnes bez peněz nemá cenu ani studovat, protože se člověk těžko uplatní. Jedině se musí nechat zaměstnat ve firmě a tam musí dělat, co mu rozkáží. Když řeknou, že stavba nespadne, tak nespadne. Když řekne investor, že to bude takhle, tak to tak bude i kdyby tomu vůbec nerozuměl.

Odp2: K hlavnímu článku
ivan, 27.1.2011 17:58

Investor může mít požadavky jaké chce, pane Neuvedeno. V Sedleci, P.6, vedle hotelu California ( nyní karanténní středisko ZOO) byl před padesáti lety ohromný nakročený betonový slon ve kterém byla hospoda. Dovnitř se chodilo přední nohou po točitém schodišti. Vnitřní prostor byl asi jako menší tělocvična. Proporciálně byl naprosto dokonalý i s vrásněním kůže. Bylo na stavební firmě jestli to zvládne nebo ne. Pan investor si prostě přál ohromného slona, no řekněte, nebyl to skvělý nápad?

Věčná škoda, že byl zbourán pro zanedbání, místo toho aby byl chráněný jako skutečná stavebně-technická památka. Fakt to nebyla žádná pouťovina, ale ukázka perfektně zvládnutých řemesel a stavebního umu v nevídané míře. Kdo by se taky zabýval slonem v době ,,nejsou lidi„ a ,,nedostatečné občanské vybavenosti“ v rozpuku výstavby panelových sídlišť.

Odp3: K hlavnímu článku
Neuvedeno, 27.1.2011 18:17

To jsem chtěl pane Ivane říci, že investor si něco vymyslí a když to pak z nějakých důvodů jeho neznalosti neodpovídá předpisům, tak to svede na odborníka. Ten přece má vědět, že to neměl dělat. Jenže on, kdyby to tak neudělal, jak si přeje investor, tak ho investor tak pomluví, že příště už práci nesežene. Kdyby bylo podle mě, tak by měli povině chodit na školení investoři a né projektanti.

Odp4: K hlavnímu článku
ivan, 27.1.2011 20:41

Investor není funkce, investor je ten kdo platí, prostě si něco přeje a neřeší, proč by taky, jestli někdo sežene práci nebo ne. On je ten kdo peníze nabízí, ne ten kdo je požaduje. Nemohuli zakázku přijmout, odmítnu ji. Zakázky z různých důvodů odmítám každý den.

Odp5: K hlavnímu článku
Tony, 27.1.2011 20:55

TO jste mi zkazil náladu... Já jsem od malička chtěl dělat investora jako zaměstnání :-)

Takže střední investorská není jo?! :_(

Odp6: K hlavnímu článku
ivan, 27.1.2011 21:58

Investorství je otravná činnost vedoucí k předasnému stárnutí a jedostrannosti. Staň se veselým rentierem na Hawayi a střídej třeba s Inbruckem nebo Sv. Mořicem. Odkoukáš ze života.

Odp7: K hlavnímu článku
Tony, 28.1.2011 6:28

:-) Mimochodem Hawaii mám v dohledném půl roce na plánu... Jen tam zajistit ubytování.

Spočítal sem si, že při průměrných číslech by mi na spokojený a zajištěný příjem ve formy rent stačilo 20mil.
(samozřejmě za daných podmínek s menšími výkyvy...)

Inu jen je míti;-)

Odp8: K hlavnímu článku
Lipovan, 28.1.2011 7:29

Takové kalkulaci příliš nevěřím. Ne snad, že bych měl něco proti konkrétní částce a pochyboval o výpočtech; jen narážím na tradiční iracionalitu člověka. Mít nasušeno dvacet melounů znamená příliš velké pokušení pro občana, který je denně konfrontován s bezostyšnou prezentací bohatství jiných...například takovému Molíkovi z toho už hráblo, protože on neměl možnost převést šest melounů z účtu na konto prodejce luxusních vozů a odjet z autosalonu ve zbrusu novém Bentley. Občan disponující dvaceti melouny to dříve či později udělá a specielně náhle zbohatnuvší človíček má tendenci chovat se jako kníže Rohan. Z pozice nemajetného se strašně krásně líčí vlastní zodpovědnost a uvědomělost při nakládání s bohatstvím, ale pokud takový občan dostane příležitost, brzy to pořádně roztočí. :-)

Odp9: K hlavnímu článku
Tony, 28.1.2011 9:31

Ty příklady a srovnání jsou jistě zajímavé. Ovšem na každého to působí jinak. Já si jsem téměř jistý, že se mnou částka na kontě nedělá vůbec nic. Ať tám mám 500 kc nebo 100 000kč nechává mě to chladným. Bydlení i jídlo mám zajištěno, tak proč se starat o peníze... Jsou jenom prostředkem pro něco. A to něco člověk k životu nepotřebuje.

Člověk je sám o sobě slabý, a většina lidí je extrémně slabých a nemají vůli. Proto je jasné, že každý druhý kdo vyhraje v lottu nebo sportce se z toho zblázní... To ovšem neznamné že KAŽDÝ.
Stejně jako uvádíte příklady těchto extrému jsou také lidi, kteří žijí spokojeně život s tučným kontem a chodí normálně do zaměstnání a nedávají svůj majetek na odiv.

Odp10: K hlavnímu článku
Alfons, 28.1.2011 9:36

Někteří dávají najevo svůj nemajetek. Je to jejich svaté právao.

Odp11: K hlavnímu článku
Tony, 12.2.2011 18:31

Chlubit se tím, že nic nemáte nepovažuji za nic zajímavého. Pokud se ale chlubíte, že nic nemáte a jste zcela šťasten a spokojen je to krásná věc.

Podle toho co píšete Vy, něco máte ovšem ste nespokojený.

Odp11: K hlavnímu článku
tlapka, 14.2.2011 16:05

Záleží jestli si toho někdo všimne ! :-)

Odp: K hlavnímu článku
henďas, 7.2.2011 0:09

Jak říká jedna má profesorka: „Alkoholismus se dá vyléčit, závislost na cigaretách se dá vyléčit, ale když jednou máte moc ... to už se vyléčit nedá.“ ... a podle mého názoru, když máte moc máte peníze nebo naopak, když máte peníze máte moc. Je to smutné, ale je to tak. A úplatky tady byli odjakživa, aspoň všichni vidíme, kam jsme to dopracovali. Jde nám jen o prachy a skutečné hodnoty života se nám čím dál více vzdalujou.

Odp2: K hlavnímu článku
tlapka, 9.2.2011 12:37

Ony ty skutečné hodnoty byly někdy blízko? A které to hlavně jsou?

Akoholismus se vyléčit nedá, dokonce...
ivan, 8.2.2011 15:58

Akoholismus se vyléčit nedá, dokonce může mít i genetické příčiny. Jakmile jsi jednou alkoholik, tak to máš nadosmrti. Můžeš dosáhnout dlouhodobé, třeba i doživotní abstinence, ale alkohol je pro tebe trvalým nebezpečím, stačí pár panáků a zase jedeš, než se ve střízlivé chvilce zase zabrzdíš. Často se ale stává, že někoho nepotká ani ta chvilka. S kuřáctvím je to podobné.

Odp: Akoholismus se vyléčit nedá, dokonce...
tlapka, 9.2.2011 12:38

Nemoci ani zlozvyky se vyléčit nedají, lidstvo se nepolepší a nepolepší, tak nezbývá než se s tím smířit. Nakonec ať to řeší kdo je za to placený. Ušlechtilé hodnoty mi začínají být cizí.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru