Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

29.7.2011 19:07

Stačí hospodařit jako doma

Mám takový divný pocit, že se nám to Řecko začíná pěkně prodražovat. Pokud budou nakonec na řešení tohoto problému zainteresovány i banky a je jedno zda dobrovolně nebo ne, úplně vidím kdo to všechno zaplatí. Obyčejný střádal.

Ono to tak, mezi námi, dopadne stejně vždycky. Protože jak mi před nějakými patnácti lety tajuplně prozradila paní z banky: „Víte, z obyčejných jednotlivců peníze dostaneme nakonec pomalu vždycky, ale ty firmy...“. Takže není nic jednoduššího než když nejsou očekávané zisky prostě zvednout poplatky. Co je na tom, že platíme i za to, že bance naše peníze svěříme.

A ono se mezitím chystá podlehnout dluhové pasti pár dalších států. Nejnověji Itálie a jak jsem se dočetl, tak možná i USA. Co naplat, takový je život, chtělo by se říct. Jenže pro mě jako laika, který o těchto problémech ví jen to, co se dá dočíst v médiích a který není ekonomicky vzdělán je to těžké.

Pořád se mi dere na rozum spojení selský rozum a nemyslím, že by to neplatilo i na stát. Jak říkal v jedné ze scén známého filmu táta Homolka: „Stát, stát... co je to stát? Stát jsme my...“. Tento oslí můstek mě dovádí k tomu, že zjednodušeně řečeno, stát stejně jako rodina hospodaří s určitou sumou peněz.

Takže by z tohoto pohledu mohlo být docela jednoduché, kdyby se naši zástupci při řízení této velké rodiny řídili tím, čím se řídí doma. Mrknou kolik jim přijde na účet a podle toho se zařídí. Jsou věci co se prostě platit musí, přes to nejede vlak a s tím co zbyde, zbyde-li něco, naloží podle potřeby. Něco utratí, něco uloží na horší časy, něco vrazí do oprav, něco do vzdělání, něco do zábavy.

No a když mají málo, tak se holt uskrovní a nemůžou jet na drahou dovolenou. Mohou si i půjčit, ale jen v případě, že je to na důležitou věc a budou schopní splácet. V opačném případě je to nerozum. Buď si to neumí spočítat, což je špatné a příště by o tom rozhodovat neměli, nebo přestřelili schválně a pak je trest jediným východiskem.

Jenže stát je opravdu něco trochu jiného. Ti co se o něj starají ne vždycky mají na paměti jen to nejlepší pro ostatní. A taky se nemusí starat o důsledky svých rozhodnutí, nic jim totiž nehrozí. To se to rozhazuje když nikde nevisí obava z odpovědnosti. A přinejhorším se zvednou daně a zaplatí to jako obvykle obyčejní jednotlivci. Přesně podle slov paní z banky.

Nemyslím, že tento jev někdy vymizí. Jen by to chtělo trochu pokory a mravnosti. Ten divný pocit co jsem měl na začátku je totiž i z toho, že tohle všechno příliš připomíná styl po nás potopa. A tak zatímco doma by každý z nás udělal v první řadě kontrolu kam přesně a za co utíkají všechny peníze a následně by začal šetřit kde to jde, v případě státu jsme svědky chaotického škrtání. Jeden den tady a druhý zase jinde.

Nejsem odborník, ale na to abych viděl jak to vše působí chaoticky ani být odborník nemusím. Opravdu mám totiž zato, že kapka selského rozumu by měla mít místo i při řízení státu. Doma bych totiž rozpočtové provizorium jen těžko trpěl a o blížící krizi – pokud bych ji dopustil – bych věděl natolik dopředu, že odvrátit ji by bylo nejdůležitějším úkolem i kdyby na něj měly padnout úspory uložené v dobách blahobytu, právě za účelem „až bude hůř“.

O co je na tom stát jinak, to mi tedy povězte...

Šnečkovi
*, 30.7.2011 22:48

...kdepak, STÁT tj. „Kapitalistický stát“ nikdy „jako doma“ hospodařit nebude. Jeho tzv.„hospodaření“ má pouze dva směry:
1) Maximální, trvalé a zvyšující se obohacování se vládnoucí menšiny.
2) Maximální, trvalé a zvyšující se ožebračování ovládáné a utlačované většiny.

V takovém státě se nehospodaří, v takovém státě se pouze drancuje. Končí to v momentě, kdy už vládnoucí menšina nemá co a kde drancovat, a většina začíná hladovět.

Odp: Šnečkovi
zákys, 31.7.2011 9:08

Přirovnávat hospodaření státu k hospodaření rodiny je tak nepřesné, že se nepoužívá ani jako metodická pomůcka v učebnicích občanské nauky pro 14 leté děti. A který stát máte na mysli? Dnes je jich i s těmi trpasličími státy 221. Jenom několik z nich nemají kapitalistickou společnost. Říká se „moc nečti, nebudeš mít vlastní myšlenky“ Pro vás platí: „Trošilinku (aspoň) studujte, protože máte jenom vlastní myšlenky“.;-). Že vy jste něco slyšel o zhroucení společnosti na Velikonočním ostrově.
Každý sedlák ví, že husu může škubat(pro peří) jenom do té míry, aby nezdechla. Velikonoční ostrov je podivná výjimka z pravidla. Proč, to nevím. Ale zase, aspoň to nezapomenu;-)

Odp2: Šnečkovi
sneczech, 31.7.2011 10:40

Děkuji za reakci. Přiznávám bez mučení, že nevím, co je psáno v učebnicích občanské nauky pro 14 leté děti. Jak jste si všiml nekonkretizoval jsem žádný stát pouze jsem se snažil poukázat na to, že pokud by rodina hospodařila stejně jako stát, topila by se zakrátko v dluzích a bylo by to prostě neúnosné. To srovnání není ani zdaleka můj výmysl a narazíte na něj (nejen) na internetu poměrně často. Ono totiž platí, že základní pravidla hospodaření jsou stejná pro všechny ať už je to rodina, obec, nebo stát. Dlouhodobě žít na dluh si nemůžete dovolit ani vy ani stát. Nic víc, nic míň. Nekladl jsem si za cíl přesné přirovnání hospodaření státu a hospodaření rodiny, netvrdím, že jsem odborník a v textu to i několikrát uvádím. Troška studia by v žádném případě neuškodila, to souhlasím. Zdá se, že máte rozhled, takže mi jistě něco poradíte ;-)

Odp3: Šnečkovi
Juras, 31.7.2011 14:34

Však jsou taky rodiny, v nichž nehodný synek hýří a rozfofrovává rodinné jmění. Ty paralely mezi státem a rodinou se najít dají.

Odp4: Šnečkovi
zákys, 31.7.2011 20:22

Vilém Mathésius, o kterém si myslím, že by měl být znám více lidem, než je několik zasvěcených, za něž se ani náhodou nepovažuji kdysi v jedné své eseji poznamenal, že v Čechách nemůže vzniknout román typu ságy. A to kolem něj byli takové literární veličiny jako Čapek nebo Vančura a prostředí ryze kapitalistické. Důvod byl ten, který uvádíte. Já to vyjádřím poněkud expresivněji. Tatík dřel, šetřil a slušně zbohatl, poslal synka do Vídně nebo do Prahy na studie, a ten otcův uspěch nezmnožil (bohatství prošukal), a sága skončila rychleji, než začala. A jsme u národní povahy. Termín nesnáším. Ale „na každém šprochu...“. Teď se množí studie tipu Návrat k sociálnímu původu. Někteří zmetci je vítají jako argumenty, že komunisté umožnili sluhům a děvečkám vstoupi tam, kam měli jen pokorně vzhlížet, co se konečně napravuje. Poslouchejte dobře knížete „ Schweineberga“.;-)

Odp4: Šnečkovi
Tlapka, 1.8.2011 11:49

Jasný. Parazituje každý kdo má k tomu možnost.

Odp3: Šnečkovi
zákys, 31.7.2011 19:22

Tou svojí poznámkou jsem upozorňoval, že ztotožnění rodiny a státu je zavádějící. Třeba v tomto: Rodina má bodovou lokaci a stát prostorovou lokaci. To není geografické konstatování ale jeden ze základních rozlišovacích znaků. Stát je jinak strukturovaný než rodina. A ekonomická struktura kterou máte zřejmě na mysli, je jedním z několika, navíc vnitřně členitých segmentů státu. Ani majetková struktura není poslední strukturou a po listopadu byla základní změnou. Sociální systém státu a s ním spojená třídní struktura spolu s ekonomickou politikou státu je třeba brát také na vědomí. Tím chci naznačit kudy se ubírá moje uvažování, když se chci dobrat nějakého poznatku. Stát má rovněž, na rozdíl od rodiny, své zájmy. Rodina má často přátele. „Přátelé státu“ je pleonasmus.
Co je to například prosperující rodina? Rodina, které je schopna „uživit“ (umožní vysokoškolské vzdělání přesahující přirozené schopnosti svého dítěte - IQ 100) jedno dítě, tři auta a spořící si pro „strýčka příhodu“ 20% měsíční mzdy? Náklady obětované příležitosti je to, čeho se vzdávám v prospěch něčeho jiného. Náklady obětované příležitosti má i stát. Pokud patřím mezi náklady obětované příležitosti mého státu mohu, jak říkají liberálové volbami tuto situaci změnit. Podotýkám, katedroví liberálové. V USA vznikla myšlenka:“Kdyby volby cokoliv změnily, dávno by nám je zakázali“.
Svou předcházející poznámkou jsem chtěl upozornit na to, že vysvětlovat pramenem (rodina) tok řeky (stát) lze jen tehdy, když používám jednoduché analogie na dvě věci, které jsou na různé úrovní abstrakce. „Pramen prý nikdy neurčuje tok řeky“!!! Zcela určitě se zde objeví někdo, kdo takový pramen tady vytvoří:-). A internet? - žvýkačka pro oči!!!
Pokud si neděláte legraci a vážně se ptáte, tak si o tom o čem tady píši doplňuji vzdělání třeba: Andrew Heywood, Politologie. Ernest Gellner, Pluh meč a kniha. Také si zajdu na internetovou stránku: http://www.paradigma.sk/redakcny_system/index.php
Je tam několik filmových přednášek a některé knihy - Korten, Keď korporácie vládnu svetu, je také v češtině. Bez problémů pošlou. Tak si to prohlédněte.
Tké tento časopis mi pomáhá nahlížet na problémy z jiné strany: http://www.valencik.cz/marath;-)

Odp4: Šnečkovi
Juras, 31.7.2011 23:39

Vždyť mluvil jenom o hospodaření. Stát jako celek by měl hospodařit tak, aby se nedostal do dluhů. Stejně jako rodina. Hlavní rozdíl mezi těmito subjekty je z pohledu hospodaření v tom, že rodina je užší seskupení lidí a zpravidla v ní táhnou všichni za jeden provaz. Kdežto se spoluobčany státu už takové souznění není a hodně lidí se snaží získat něco víc na úkor ostatních.

Odp5: Šnečkovi
zákys, 1.8.2011 0:42

Nebylo by rozumnější popisovat rodinu jako rodinu a stát jako stát? A procesy v rodině se snažit pochopit na základě poznání prvků a vztahů tvořících rodinu? A stejně tak stát. Vážený pane to za vás vykonali mnozí. A zase musím říci, že jsou o tom knihovny a studuje se to, jaká zvláštnost, dokonce na různých vysokých školách. Nevzpomínám si, že bych někde našel vysvětlování procesů v rodině procesy probíhající ve státě. Je ovšem zbytečné něterým lidem říkat něco, co je jasné jak lutyšský kalendář. A zamyslete se nad tímto. Za jakých okolností jako bankéř vám půjčím peníze i když budu vědět, že mi nebudete schopen zaplatit?

Odp6: Šnečkovi
Vlastimil Čech, 1.8.2011 9:02

Zakyslý pane, buďte tak laskav a poučte nás nevědomé... vidíme, že jste Odborníkem, Makroekonomem, Finančním specialistou... tož nám řekněte něco o těch vysokých veleúspěšných operacích vás, ekonomických odborníků a bankéřů... můžete třeba napsat něco „O povedené kupónové privatisaci“, „O neviditelné ruce trhu“, „O tom jak Tunel Dědek nerozeznával špinavé peníze“, „O rovných příležitostech“, „ O tom jak v rukách vyštudovaných plzeňských ekonomů a finančních mágů hospodářství ČR jen kvete“, „O Červené karkulce“...

Odp7: Šnečkovi
Tlapka, 1.8.2011 11:47

Ekonomika: Jak dědeček měnil až vyměnil.

Odp8: Šnečkovi
iva, 1.8.2011 12:07
Odp8: Šnečkovi
iva, 1.8.2011 12:07

Nebo jak jeden se naží druhého ojebat.

Odp7: Šnečkovi
vlasta, 23.12.2011 7:28

Vlastimile Bingo.Mám na to všechno takový malý soukromý názor.Je TO všechno záměr,docela vymakaný.Dlužník se musí smekat,nebo přijde o všechno .Lepší než vojenská okupace.Moderní otrokářství.Tak se chovala Argentina už v 30.letech k přistěhovalcům.Dali jim půdu a půjčku na rozjezd s takovými podmínkami,že to v životě nemohli zaplatit.

V oblasti hospodaření paralela mezi...
Mirek, 31.7.2011 19:02

V oblasti hospodaření paralela mezi státem a rodinou rozhodně je, a to do velmi úzká. Základní princip je o bilanci mezi příjmy a výdaji. Obě jednotky hospodaří buď s přebytkem, vyrovnaným rozpočtem nebo deficitem.

Investovat do obligací to radili...
iva, 1.8.2011 8:01

Investovat do obligací to radili nedáývno v jednom pořadu o vzdělávání ekonomickém na dvojce. Byl tam takový chytrý ekonom, kterému jsem vždy věřila. Jeden mladík se tam vychloubal jak je v balíku díky své chytrosti a investicím. Tohle bylo poučné pro mně spíš v tom směru, že jsem si řekla, že tohle už je úplně v prdeli. Vlastně hlavně stát by měl vědět kam kolik investovat. A neví? Kdo se prožene poslaneckýma lavicema je zabezpečen na celý život včetně možná i svých potomků. Nám ostatním nezbývá, že se uskrovnit. Mi to nevydí, ale jak to bude dál? V jednom dokumentu zyse bylo o mravencích a včelkách jak se pořád snaží aby všichni byli spokojeni. Když se někomu něco nelíbí stěhují se jinam. Pracují společně u lidí to jaksi nejde.

Odp: Investovat do obligací to radili...
zákys, 1.8.2011 8:49

Ivo, to rektální výrazivo... Ještě že není slyšet co prochází vaší hrdelí! Hmm, jazyk je zaklíněn v realitě. Co kdyby jste řekla/napsala místo „máš v hlavě hovno“, máš v hlavě finální produkt metamorfózy potravin, nebo „ty ..čo“, ty ošklivé káčátko. Vaše nadšení pro včely by rázem pominulo, kdyby jste si uvědomila, že jste se narodila(včely se nelíhnou!!!) ne jako královna, ale jako včela - dělnice, tak by jste si ani nezašukala, což je jediná skutečná radost chudých.
Co stát, ale co ty banky, které prověřují kam investují. Jak to že jejich investice jde těm, kteří notoricky nesplácejí? Nebo to banky vědí?
Protože se snažíte a při tom se v tom smažíte mnoha věcem porozumět, i když se někdy tváříte jinak, podívejte se na tuto adresu a věnujte těm filmům co se před vámi objeví a které se zabývají finančnictvím, dluhu... těch asi 20 minut, které filmy trvají. Adresu si dejte do oblíbených, ať se máte kam vracet, kdyby jste ji náhodou zapomněla.

Odp2: Investovat do obligací to radili...
zákys, 1.8.2011 8:51

Ivo, myslím při psaní na blbosti. Adresa je tato:
http://www.paradigma.sk/redakcny_system/index.php

Odp3: Investovat do obligací to radili...
iva, 1.8.2011 9:03

Díky, zkopíruju si odkaz a za dlouhých zimních večerů přečtu. Já bych spíš chtěla najít jmeno toho ekonoma co radí v televizi. Je to takový kudrnatý albín. Ale stejně jsem mu přestala věřit po tom, co nabádal lidi k tomu, že mají správně investovat. Tomu nerozumím. Co máš pořád s tím šukáním? Já už jsem ve věku, kdy spíše upřednostnúji lásku a porozumění před hnusným sexem fuj. No i když jednou az čas to není na škodu, ale musí to být neplánované.
Ty si pročti tady krizi předpovídal Bambus asi tak v roce 2006 ve svém článku v době, kdy se lidi dočítali o krizi té předválečné z historických knih.
Pravda mám hubu jak šlajfíra někdy- to říká moje matka, ale fakt někdy mi to ujede jenže spousat lidí se chová sprostě a mají vybraný slovník. Já se snažím dělat vše správně a někdy z toho blbnu tak si pomůžu tím slovníkem.

Odp4: Investovat do obligací to radili...
iva, 1.8.2011 9:14

A můj chlop, taky tak trochu dělá do ekonomiky, protože šetří tak, že i v lijáku jezdí na kole do roboty tak ten řekl, že krize teprve bude a to říká už dva roky. Vidí to všechno kolem nás dívá se očima. Nevím, čím se dívají a co vidí ekonomové, ale já si pamatuju, jak po revoluci slibovali, že úředníků bude ubývat. Já bych chtěla vidět kde jich ubylo, někde možná jo, protože já sama jsem kdysi dělala v ůčtárně a ted´už ten podnik není a jestli tak tu práci dělá jedna dvě účetní a ne celá účtárna. Ale někde je úředníků stále dost a každé volby jsou zvoleni další volové a ti po dalších volbách jdou zase někam do úřadu. Tady vidíme, že Řecko nás nemine, protože do Řecka se aspon´hrnou turisti, ale z Čech odcházejí skoro všichni kdo může jde pryč odsud.

Odp4: Investovat do obligací to radili...
zákys, 1.8.2011 10:01

Ivo, vždyť já jsem jako vždy vtipkoval. Ten kudrnatý albín je pravděpodobně Tomáš Sedláček. Před rokem jsem byl v knihkupectví a tam si jedna důchodkyně kupovala jeho knihu Ekonomie dobra zla. Původně jsem ji přehlížel. Ale když ty, řekl jsem si, já těch 300 Kč také oželím. Je to taková čtivá procházka po kulturních dějinách lidstva. Ale takových knížek je dnes hodně... Tak Sedláček se postupně stává mediální hvězdou. Jezdí po republice a davá hraběcí rady studentům a studentkám na středních školách a občas vystupuje v televizi. To bude asi on.

Odp5: Investovat do obligací to radili...
iva, 1.8.2011 10:31

No jen si vtipkuj:-)Je to on. Vypadá, že mu to myslí, ale s tím investováním..Někdo vydělá a jiný zas prodělá, takže co z toho plyne? Jeden se směje a druhý bečí. Tady ale odbočuju od tematu- Je stát něco podobného jako domácnost. Já celý život šetřím. Byla jsem jednou v Jugoslávii jednou v Chorvatsku. Ted už tři roky nevydělávám, ale beru prachy od státu. Kalousek by mně nejradši zabil v nějaké jiné společnosti bych zřejmě neměla ani na internet. Nevím, jestlin zvládnu ještě někde pracovat. D§chod mi koncem roku končí. Jak si vzpomenu jak syn hledal práci a to mu bylo dvacet a měl obor elektro a nikde ho nechtěli už se vidím jak chodím na pracák. Ráda bych dělala třeba ve Slezanu Frýdek místek v tkalcovně, ale či to ještě je možné. Myslím, že Slezan už neexistuje a OP Prostějov taky skončil. Mám jediný tip kam bych mohla jít, ale zatím to nechávám tak. Nic mi nevychází

Odp6: Investovat do obligací to radili...
zákys, 1.8.2011 11:36

Celý můj exkurs byl o tom, že přirovnávat stát k rodině vede k pláči na „cizím hrobě“. Když já, rodina šetří, proč stát tak plýtvá? Od toho je jenom kousek k xenofobii a následně k rasizmu, končícím v plynových komorách. A plýtvá stát? Není to třeba tím, že je k tomu co je označováno jako plýtvání donucen? Kým? Poslal jsem vám tu adresu paradigma. A teď k institucím. Když bankovní sektor, ředitelé velkých bank v USA dostali v roce 2008 jak se dá přečíst, 20 miliard dolarů odměn a to v době, kdy jim(bankám) stát vypomohl 254 miliardami dolarů. Toto je jeden z příkladů komunismu (každému podle jeho potřeb) pro bohaté. V tom samém roce více než 3 miliony domů v Americe šlo do dražby pro neschopnost jejich majitelů splácet půjčky, které jim poskytli stejní finanční ředitelé. Kapitalismus pro chudé. Karol onddriáš je mazývá mortoci. Termíh chudý je relativní. Přesto OSN hranici chudoby ve světě vede příjmem $1 den. A je jich 19% ze 7 mld. Stáhněte si z této adresy Gapminder desktop. http://www.gapminder.org/desktop/
Je k tomu také film hned vedle tohoto programu ať vidíte jak jej máte obsluhovat. Není velký.
Ten plíživý převrat, který je nám našimi médii sugerován jako to nejlepší co nás mohlo potkat je součástí přeměny světa ve společnost motloků.
Najděte si na Wikipedii co je Paretovo optimum. Jedna z ekonomických tézí. A pokud chcete číst to o čem se u nás nemluví, běžte na Britské listy. Ostravsko zřetelně upadající region. Útlum těžkého průmyslu který byl v NSR (ještě) projektován na 50 let. Neznám ani náznak nějakého projektu pro region severní Moravy. A jsme zase u toho státu.
S vaší svízelnou situací opravdu cítím.

Odp7: Investovat do obligací to radili...
iva, 1.8.2011 12:15

Jak je možné, že to je na wikipedii a všichni se chovají úplně obráceně.
Ještě jsem to celé nepročetla.
Zas tak zle na tom nejsem. Mám internet:-)

Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
zákys, 3.8.2011 0:40

Toto zpíval Karel Kryl:
Demokracie dozrává
do žaludečních vředů.
Bez poctivosti bez práva
- a hlavně bez ohledů.
A je to mýlka soukromá
- snad z optického klamu,
že místo srdce - břicho má
a místo duše - tlamu.

Jestli se všichni kolem vás, nebo kam dohlédnete chovají jinek než definuje Paretovo optimum neznamená to, že toto optimum jako teoretický postulát neexistuje.
Ivo, jistě máte něco mnohem lepšího než je ten „blbý“ internet.

Odp: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 3.8.2011 10:50

:-)No vida nebýt tebe tak ted celé dopoledne přemýšlím o blbinách. Marně vzpomínám celé dopoledne jaká jsem byla a jestli ještě někdy se vzpamatuju. Jsem ukřivděná, že mně propustili z práce, kterou jsem stejně pohrdala a chtěla něco dokázat. Ted´se nezmůžu ani na to abych začala běhat v lese. Dokonce jsem odehnala asi svoji kamošku, která mně do lesa tahala bojím se jí napsat meil, že mi neodpoví nebo spíš odpoví nějak jak si nepřeju. Chodily jsem spolu kdysi na aerobik, ale já asi měla ten stav vyhoření. stála jsem v tělocvičně než přišla cvičitelka a přemýšlela proč tam vlastně jsem. Tahle byla dobrá při jejícm cvičení člověka ani nenapadlo žačít uvažovat co bude dělat na večeři atak, ale prostě bylo toho moc. Napadá mně tak, že bych začala číst dokonce jsem si koupila knihu přes internet Yeats je mrtek, kterou jsem kdysi začala číst jak jsem chodila do knihovny, ale pořád jsem nezačala. dělám všechno a nic potřebovala bych uklidit hlavně ve své hlavě. Ale psycholog není řešení tam jsem párkrát byla a taky nic jsem spurný člověk. Nevím možná by mi mohl poradit Merlin:-)))), ten se taky vyhrabal ze sraček pokud si pamatuju. No už jsem moc dlouhá jdu přemýšlet dál o tom, co mně naplnúje.

Odp2: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
Tlapka, 3.8.2011 11:14

Máš v sobě sílu, abys to vyřešila, držím palce.

Odp2: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
santiago, 3.8.2011 14:17

Hm, znám... mně to kupodivu přijde a přejde samo, ať dělám cokoli nebo ať nedělám nic... takže mysiím, že máš ten nejlepší přístup: je to uhozený, ale aspoň mně se taky nejlíp osvědčilo si toho svědomitě nevšímad.

Odp2: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
zákys, 3.8.2011 17:47

Dobré místo na pokec pro ženy je na blogu:http://www.doktorka.cz/
Na té doktorce je také možné se spřízněnou duší si pokecat o PP (to ale asi není váš problém) http://diskuse.doktorka.cz/panicka-porucha-13-dil/
Prtože ty diskuse běží již léta, je dobré pokračovat. Nebo také jít do minulosti a podívat se, s čím bojují, nebo se radují jiní.
Možná to budete považovat za uhozené, možná vás některá témata (jsou na levé straně okna) oslo;-)

Odp3: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 4.8.2011 7:24

Děkuji kouknu tam. Ale já nevyhledávám choroby. Měla jsem zvýšený stras během nemoci, přitom mně chtěli z práce vyhodit, protože tam i ted´je víc zaměstanců, než je potřeba, ale myslím, že jsou na to nějaké normy, takže moje býv kolegyně, které mně několikrát přechcaly v práci mně přechcaly i tentokrát. Nerada beru léky, ale už jsem musela aspon´citalec. Po dvou týdnech, kdy to stagnovalo a nejhoší byly sny pak jako když utne. a zase ve snu veliká úleva. POtom mi ale sny začaly vadit. Přes den to bylo dobré, krom toho, že mi od rána bylo na zvracení a nemohla jsem nikam jet ani tramvají natož pak autem. Sny mně začaly taky vadit, protože se mi zdály ty samé sny o práci a býv. kolegyních, ale pozitivní, ale dlouhé snad celou dobu co jsem spala. Až když se situace stabilizovala, měla jsem po preventivce, domluvené propuštění ze zdravotních důvodů a vyřízený důchod z důvodu nemoci a asi tak rok jsem pobírala důchod, takže jsem nemusela na pracák a někde se doprošovat. Začaly mi vadit hlavně ty sny pozitivní vždy o bývalé práci, ale motalo se mi do toho všechno. Začala jsem snižovat dávku sa po měsíci vysadila. Je fakt, že pak ty sny zas byly hrozné, ale nějak jsem to překonala. Ted´se mi zdá občas něco blbého a propouštění, ale dá se to, protože ten sen je další noc vystřídaný něčím jiným a nejlepší jk se mi nezdá nic. Léky jsou dvojsečná zbran´a pokud nemusím bych je nebrala. Nemoci raději taky nehledám na netu.

Odp4: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 4.8.2011 7:35

Napsala jsem to zmateně.Ten citalec mi přes den pomohl s tím stresem, byla jsem klidná jak želva, ale ty sny...pozitvní ale urputné, tak jsem se po asi roce užívání rozhodnula léky přestat brát. rozhodnula jsem se sama, protože mi je psala obvodáčka tehdy to ještě šlo.

Odp4: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
Tlapka, 4.8.2011 14:11

Mně připadá lepší Cipralex než Citalec.

Odp: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
santiago, 3.8.2011 13:54

No to zase já, kam dohlédnu, tam se všichni podle Paretova optima chovají: dosahují výhody na úkor ostatních.
Buď tedy hledím jinam nebo jsem si popletl teorije.

Odp2: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 4.8.2011 8:19

To je přirozené. opačně se chovají jen blázni. Jsem jednodušší ta teorie bych pochopila asi kdyby mi to někdo názorně vysvětlil. Jen se budu opakovat- Manžel dělá na stavbě, kde jsou oni dva zedníci a na kontrolní den tam přijdou čtyři lidi ze stavebního úřadu města, z firmy, pro kterou to dělá manželova firma, nějaký stavební dozor a investor. A pátý majitel firmy. Že jim to není divné. Mi i při mojí inteligenci to divné je. Nebo je taková Charita, kde sedí čtyři ženy a za den tam přijde asi tak pět lidí pro nějakou tu radu nebo pomoc nebo já nevím pro co. Ty ženské tam pracují , ale prý jsou z kanceláře slyšet výbuchy smíchu, potom jdou na oběd a tak to jde den za dnem. Taky nepoměr. Manžel tam něco opravoval na chodbě a tak jak šly na oběd je upozornóval, že něco mají překročit a ta jedna mu povídá- To nic takhle my tady TRPÍme už měsíc. Můj nejdřív nepochopil, kde trpí, ale až mu to došlo myslím, že bude mít zase nějaké nervové zhroucení. Mi doma řekl, že on už trpí 35 let na stavbě. No to jsou ty sociálně právní vysoké školy je jich hodně a já si vždycky jak mi někdo řekl, že tohle studuje pomyslela, holka, ale co pak budeš dělat. No vida uplatnění najdou, ale kdo to financuje.

Odp3: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
santiago, 4.8.2011 12:12

Paretovo optimum myslím znamená, že zdroje a trhy jsou už rozdělené (už není kde kolíkovat, protože všude má plot někdo jinej), takže když chceš víc polí nebo elektřiny nebo vody nebo zákazníků, tak musíš ty kolíky přepíchat nebo nechat přepíchat nebo konkurenta zabít nebo nechat zabít nebo tak něco.

S tím počtem zedníků a úředníků mě to až tak nenervuje: třeba ti úředníci musejí obejít za den a týden takových partiček víc a předpisů je tuze moc: snad kvůli tomu, že je tuze moc podvodných stavebních firem a tuze moc špatných zedníků (třeba zrovna absolventů sociálně právní školy).

Ta charita je tejko asi dobrý byznys, ale to je na dlouhé povýdání.

Odp4: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 4.8.2011 12:22

Já mám takovou ideu, že by někdo vymyslel nové zdroje třeba z něčího odpadu tak jak je v přírodě koloběh by byl nějaký nový koloběh a do toho by zapadala výroba elektřiny nebo výroba nějakých tkanin, které by se nemusely prát ani žehlit, ale byly by příjemné na těle lehounké a pohodlné. Jenže kde je to z čeho by takový odpad byl ví bůh?

Odp5: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 4.8.2011 12:24

To je asi blbost. Ale to překolíkování je stejně nemožné. A ted´jsem to pochopila.

Odp6: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
Juras, 4.8.2011 18:50

Překolíkování jsou různé podrazy, války a revoluce.

Odp7: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 4.8.2011 21:06

Zas tak blbá nejsem.

Odp8: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
Juras, 4.8.2011 22:01

Myslel jsem, že sis pod tím představovala něco jiného, kdyžs napsala, že to je nemožné. A usměj se :-)

Odp9: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 5.8.2011 7:33

Jak podrazem získat zpátky rozprodané naše podniky. Když se prodávaly říkala jsem si, že je to dobře, že v nich aspon´někdo udělá pořádek, ale oni vlastně tak získali strategické zdroje tepla , energie a kdovíčehoještě. Každý chce žítvídám ty zbohatlíky v obrněných vozech a jen doufám, že k něčemu jako překolíkování dojde bez revoluce. Ale podraz? Myslíš nějaký právnický nebo jak? To přece nejde ukrást důl:-) to je díra tak a tak. Jak by někdo mohl ukrást důl. Máš na mysli zřejmě americký sen. Tak ten brzy skončí.

Odp4: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
zákys, 4.8.2011 14:22

Poslouchejte vážená kvadartická nulo, domníval jsem se že si aspoň to co je Paretovo optimum vygooglujete a potom přečtete. Bohužel... co zatím produkujete nestačí. Pokud jste si co ten termín zamená vyhledal, tak jste jej opravdu, ale opravdu, jak říká naš pan president, hluboce nepochopil.
Opsáno z wikipedie: „Paretovské optimum je takový stav společnosti (z hlediska ekonomického), kdy žádný jedinec nebo skupina již nemůže dosáhnout lepšího postavení bez toho, že by se naopak postavení někoho jiného zhoršilo“. Je to tedy jakýsi rovnovážný stav. Ale když, pokud se někdo chce mít ještě lépe než na tom je, učiní tak na úkor někoho jiného, je to situace jiná. Tedy jestli se postavení někoho zlepšuje na úkor někoho jiného, to má s Paretovým optimem něco společného tak, jako generalismus Franco s komunismem!!!
Mimochodem Vilfredo Pareto byl italský sociolog, ekonom a co já vím... a měl vousy:-) Jeho souputníkem byl třeba Gaetano Mosca. U nás vedle Wrightovy Mocenské elity vyšla knih od Miroslava Jodla, Emanule Pecky, Teorie elity. Kupte si ji. Budete možná, i když si troufám po tom co předvádíte pochybova, jako „Bohové“!;-)

Odp5: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
Juras, 4.8.2011 18:50

Může vůbec na světě existovat někdo, kdo by to měl v hlavě srovnanější? Asi ne. Máte tam hezky uklizeno - takříkajíc vymeteno ;-)

Odp6: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
zákys, 5.8.2011 8:40

V Chřibech, nedaleko od obce Salaš je místo které se jmenuje „Vylízaná skála“. Běžte se tam podívat ať vidíte, jak vypadá hezky uklizené místo. A abych nezůstal dlužen, posílám: http://www.antikoplt.com/xavier-crement-kokoti-jsou-vecni-spiknuti-kokotu
Kupte. Za 152 Kč se dovíte hodně také o sobě.
Je to dobrá rada. Když vám náhodou připadá jako špatná, není to moje vin;-)

Odp5: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
iva, 4.8.2011 21:05

On to ani nemusel goglovat jak já, která bych spíš potřebovala vědět, jak si to starý Paret představuje v praxi.

Odp6: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
zákys, 7.8.2011 9:33

Starý Paret si nic nepředstavuvuje(nemám informace že nějaký vůbec žije). Vilfredo Pareto žil od 15. črevenve 1848 do 19. srpna 1921. Na konci života prý vypadal jako 100 000 x zvětšený vyhládlý hmyz - kudlanka nábožná, která se zapomněla modlit. To vím jako většina, ne-li všichni zdejší píšící návštěvní naprosto přesně!!!;-):-);-).

Odp5: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
santiago, 5.8.2011 21:48

No, s takovou nelze než souhlasit.

Odp6: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
Juras, 5.8.2011 22:10

To Tě nechápu. Jako že nemá cenu se s nedůvtipným ješitou dohadovat? No - asy nemá ;-)

Odp7: Toto zpíval Karel Kryl: Demokracie...
santiago, 6.8.2011 23:20

Naopak: to mě chápež.

Kryla by tu bylo zapotřebí víc než kdy...
ivan, 3.8.2011 10:52

Kryla by tu bylo zapotřebí víc než kdy předtím, aby mrchožroutům přestalo aspoň chutnat.

Odp: Kryla by tu bylo zapotřebí víc než kdy...
iva, 3.8.2011 10:55

To jo. Kolikrát si na něj vzpomenu. Viděla jsem ho jednou v Porubě a jak viděl jak na něj reaguju trhnutím tak se začal usmívat tím svým úsměvem na to nikdy nezapomenu.

Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Panda, 3.8.2011 22:18

Hodně se toho tu už napsalo, ale tak alespoň jedno dřívko do lesa.
Pan Jan Werich jednou řekl: „Vládnout lidem je jednoduché, ale chce to jednu strašně těžkou věc. Bejt poctivej.“ To, na čem státy krachují je to samé, na čem jsou postaveny. Ekonomika. Ekonomika nezná dotace a sociální smír. Lásku, přátelství. Podle základní ekonomické teorie jsou všechny zdroje neomezené - uhlí, plyn, ropa. Ekonomika nezná ani „krásno“ a neumí ho uchopit. Pampelišku, která kvete na louce, z ekonomického hlediska, je výhodnější smést prvním bagrem, neboť je pod ní uhlí. Viz. pohled na „překrásnou“ hnědouhelnou pánev, například ze zdevastovaného zámku Jezeří na Mostecku. Pokud někdo nemá deprese a chtěl by je, vřele doporučuji návštěvu. Je to příklad výhry ekonomie nad krásnem. Do všech těch vzorečků o výnosu a nákladech, neumíme dosadit morální odpovědnost jednoho člověka za druhého. Nepomůžu sousedovi se zahrádkou, protože není moje, není to vynosné ani ekonomické, jeho jahody soused stejně rozdělí mezi svoji rodinu a nedá nic mě. To je ekonomické zase pro něj. Ekonomika rozděluje lidi, dělí je na jednotlivce, na samostatné daňové subjekty, na záznam v číselníku, na zdroje energie pro ekonomiku - matrix. Jsi pouze toto - jedna jediná baterie v soukolí ekonomiky. Chceme-li to změnit, musíme to změnit MY. Bez ohledu na to, co nám říkají zákony, média, politici, nebo investiční poradci. Ekonomie - je cesta k zániku lidstva.

Odp: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Wild_Dog, 3.8.2011 23:07

Ty jsi ale rozumbrada. Již v první hodině ekonomiky na každém učilišti se učí že zdroje jsou jednak omezené a jednak neomezené a že těch neomezených je naprosté minimum. Uhlí ropa a plyn se uvádí jako statek omezený.
Jinak ekonomie je jen popis stavu, ta se nedá zavádět ani zničit. Byla, je a bude tu s námi do skonání věků. Jen pro upřesnění, opravdu ekonomii nevymyslel Václav Klaus :-)

Odp2: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Panda, 4.8.2011 22:48

Jen upřesním myšlenkové pochody, které nemusí být na první pohled zřejmé. Pokud „homo erectus“ má v hlavě mozek a je mu podle tebe omezenost zdrojů tak zřejmá, proč se k nim chová jako ke zdrojům neomezeným? Je to snad neznalostí, omezeností? Ne, je to duchovním učením „maximalizuj zisk, minimalizuj náklady“, které ve svém důsledku vytváří morální úpadek a sociální rozpad společnosti.

Odp3: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Wild_Dog, 5.8.2011 2:22

I to zvíře v lese se chová tak, aby maximalizovalo svůj zisk a minimalizovalo náklady (riziko). Ten kdo to dělal jinak, nepřežil evoluci. Takže se budeme na uhlí jen dívat, aby náhodou nedošlo? To je jako kdyby lev pozoroval stádo antilop až by chcílp hladem, protože přece nebude spotřebovávat zdroje. O lidi nemám strach, ti si poradí, jako vždycky. Co mě na tom nejvíce štve, že se s nimi svezou i takoví moralisté, jako ty.

Odp3: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Tlapka, 5.8.2011 13:45

Úpadek se vytváří sám právě na základě funkcí toho Erectus mozku.

Odp: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
zákys, 3.8.2011 23:38

Pane, nebo paní, vy si pletete kluka s klučkou. Ekonomie je chcete-li věda, která za předmět svého studia má způsob rozdělování vzácných statků. Dokonce se těm, kteří dosáhli v tomto oboru vynikajících výsledků uděluji od roku 1968 Nobelova cena.
Co jsem ve vaší poznámce uviděl, si ovšem zaslouží ocenění!!!;-) Mít v hlavě finální produk metamorfozy potravin a ještě jej dávat ke zhlédnutí, k tomu vážený třeba obrovské množství kreativity navlhlé svíčky. Jak stím dlouho žijete? O vás bych se ostýchal si opřít kolo Ukrajinu!!!

Odp2: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Platfus, 4.8.2011 0:14

Pane Zákysi, výraz s metamorfózou jsem už od vás slyšel - kdybych vás upozorňoval, že se trochu opakujete, opakoval bych se také. Ale že jsme se toho od vás dozvěděli...

Za sebe dávám Pandovi za pravdu, jenom bych asi odlišil ekonomii jako vědu od ekonomiky, jako síly která vládne světem. Připadá mi, že ta „akademicky“ pojatá ekonomie, která třeba ještě vyznává nějaké ideály, se má od té praktické pořád co učit. Vztahy jsou bohužel nastaveny tak, že jde každému o okamžitý zisk a proto se se zdroji jinak omezenými operuje, jako by omezené nebyly. Co na tom, co bude za pár let. V nějakou změnu moc nedoufám, vždyť snažit se jít proti proudu je poněkud neekonomické.

Odp3: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
iva, 4.8.2011 7:10

Pche tady se opakuje snad každý, krom snad santiaga, který si myslím na to dává pozor a ještě páru sporadicky se vyskytujících jedinců.

Odp3: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
zákys, 4.8.2011 8:43

Zase otevíráte věci omylem a zase klávesnicí. To co tady chcete říci se týká „teorie racionální volby“.
Podle široké definice racionálního chování jsou osobní názory a způsoby chování založeny na LOGICKÉ a OBJEKTIVNÍ analýze VŠECH dostupných informací. Zatím jste si nevšim, a nezkoumám proč, že jenom upozorňuji na omezenost a zaroveň dostupnost relevantních informací, které se tady a nejen u vás vyskytují.
Když mi chcete řící (zdá se nevědomě/rozkoumejte se/), že realita je taková, že VŠECHNY informace při reálném jednání nejsou známé, tedy že „Homo economicus“ neexistuje já říkám, že to je užitečná abstrakce.
Kdyby jste do svých uvažování třeba zavedl něco co se nazývá „vědecká metoda“ (ale nejen ji, třeba teorii pravděpodobnosti...), tak by jste, pokud nemáte speciální záměr, jinak komentovál i mé poznámky. Osvojil jste si princip subjektivního pozorování. Lidé vaší provenience říkají (hlavně sobě!!!?) že vědecký výklad skutečnosti má stejnou váhu, ne-li horší jako třeba vyprávění, mýtus, po případě cirkevní dogma.
A zapamutejte si že Bůh vás musí nenávidět, když vás udělal tak prostoduchým..;-)

Odp4: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Juras, 4.8.2011 18:47

A dá to podle vás moc práce - osvojit si princip subjektivního pozorování? :-D
Kdybyste mohl uvést nějaký příklad, třeba...

Odp5: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
zákys, 5.8.2011 0:28

To uvádějí všichni zde zúčastnění, aniž jsem prohlédl většinu komentářů. Tak si je přečtěte. Jste jeden z nich. To je ovšem pro vás jistý handicap. Proto jste si toho zřejmě zatím nevšiml. Pokud ovšem nejste toho názoru, že v tom je váš „půvab“.
Víte pane, Oscar Wilde jednou poznamenal: „Když je člověk gentleman tak toho ví dost. Když není gentleman tak všechno co ví je mu na .ovno“. Upraveno mnou. On byl totiž estét!!!

Odp6: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Platfus, 5.8.2011 1:42

Zákysi, s tím estétem a gentlemanem Oscarem Wildem jsi mě rozveselil. Naštěstí mám podobně jako ty po ruce vždy příhodný citát, nebo rovnou citaci z knihy. Následující řádky berte jako odlehčení už tak ujeté diskuse:


...
Řezník, pekař, krejčí, švec,
filozof i pitomec.
Jémináčku…
Šoustá opice i slon.
Šoustá ona, šoustá on.
Jémináčku…
Šoustání, toť rozkoš jest,
každý šoustá o sto šest.
Jémináčku…
Šoustání, toť rozkoš jest,
kámen cihlu šuká fest.
...

(Oscar Wilde: Lady Fuckingham,)
Těší mě, že jsi v sobě Zákysi našel gentlemana, jak píšeš. U dalších prostoduchých konverzačních výměn se těší Platfus. Pro tuhle chvíli se odmlčuju a jdu se červenat ;-).

Odp2: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Panda, 4.8.2011 22:57

Jistě jste na svůj komentář hrdý, slovní spojení jako „metamorfźa potravin“ či „kreativita navlhlé svíčky“ jsou jistě Vaše oblíbená spojení. Přeji Vám do života hodně posluchačů, kteří budou se zájmem číst Vaše komentáře A to zcela upřímně.

Odp3: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
zákys, 5.8.2011 0:11

Tak to jsem zaskočen... Hrdý?!
Co to je?
„A hrdý buď žes vytrval
žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí.
Takový byl můj lid. S kosou a kladivem,
na jitřní čekal svit. Čekal a věřil.
Úrodu novou sklidí sám. Sám se svými!
Jděte mu z cesty,
Staví chrám bratrské doby“.

Tak na to si ani náhodou netroufám... kde jste k tomu slovu přišel/a?

Odp4: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
Tlapka, 5.8.2011 13:48

Nojo, Hrdobec, ne? Jak je ta báseň .. z filmu ... Janečku podejte mi... atd

Odp5: Proč státy karchují a v čem je stát od rodiny jiný
zákys, 5.8.2011 15:43

No ale..., to snad není pravda! S.K.Neuman, bouřlivák anarchista, kdy ten název ještě něco v Evropě znamenal, tak nazvavl svoji básnickou sbírku a verš pochází z ní. To se kdysi učilo v českém a slovenském jazyce a musí jej znát všichni, kterým je 36 a více let a nechodili soustavně za školu, v rámci disidentského boje proti komunismu. Pokud navíc netrpí „pohlavní“ (hlava!!!) amnézií. S.K.Neuman nebyl jenom naše alterego Francouze André Gida, nositele Nobelovy ceny za literaturu, ale také autor Knihy lesů vod a strání, navíc také autor, co se bohužel ve škole neučilo, Dějin ženy (čtyři díly), Jošivary, nebo Monogamie. Takže ten Hrdobec.... ? je silně, no jsem opět k ženám galantní.;-)

he he he
Vlastimil Čech, 16.10.2011 9:10

Ten film se jmenuje: „Marečku podejte mi pero“...;-) ale ten slavný „Hrdobec“ je od Jana Nerudy, Písně kosmické... no, za školu jsem nechodil :-)

Dělaji z nás blbce
Ufonek, 14.8.2011 0:23

http://www.osud.cz/delaji-blbce-z-nas-lidi

A víte že z Č.R vyvážíme kukuřici do USA , jako palivo do tamních elektráren .To je vzorová ,,ukázka " ekonomie a ekologie v jednom !!!
A takhle je to tady se vším.

Autorovi
Sova, 14.8.2011 19:43

Proč mě ani tohle nepřekvapuje? Ten svět je tak jednotvárný.

Odp: Autorovi
Tlapka, 17.8.2011 12:30

Pravda je to Nuda k Ukousání taky to tak cítím !!

Odp2: Autorovi
Tlapka, 17.8.2011 12:31

PS neškodilo by trochu magie... nebo nějaké strašidlo, ufík ..

Odp3: Autorovi
Sova, 18.8.2011 19:55
Odp: Autorovi
iva, 15.11.2011 9:16

Není, protože jste tu vy. Ráda bych věděla tvůj skutečný věk a tvůj opravdový příběh. Ale tady stejně každý mlží tak asi si vylíváš srdce někde jinde.

Odp2: Autorovi
Sova, 25.8.2012 22:50

Myslím, že na tom moc nesejde, ale když to chcete vědět... 15 let. Životopisné romány ale nerozdávám, bohužel :)

A co tak raději si zahrát nějakou hru?
zákys, 17.8.2011 14:17

A co tak raději si zahrát nějakou hru?

Odp: A co tak raději si zahrát nějakou hru?
Tlapka, 17.8.2011 15:00

Která je Vaše Oblíbená?

Třeba hra na frigidní ženu...
zákys, 17.8.2011 23:14

Třeba hra na frigidní ženu...

Odp: Třeba hra na frigidní ženu...
Platfus, 17.8.2011 23:54

Jako, že vy předstíráte, že jste frigidní žena? To si zaslouží rozvést :-)...

Odp2: Třeba hra na frigidní ženu...
zákys, 18.8.2011 7:27

Transakční analýza se jmenuje psychologie kterou vytvořil Eric Berne a mezi hrami které uvádí je také tato hra. Hrají ji zpravidla ženy, ale protože hráči musí býti dva, ten druhý je to zpravidla muž.
Nastudujte... Je z čeho. E. Berne, Jak si lidé hrají, E. Berne, Co řeknete až pozdravíte, T.A.Harris, Já jsem OK, ty jsi OK. Dítě, Dospělý, Rodič je základní matrice a pojmy s kterými se pracuje... a ještě jiné věci.
Tam se také dovíte, že „Když člověka nikdo nehladí vysychá mu mícha.“
A proč jsem si vybral tuto hru? Přece si nevyberu hru „Můj je lepší než tvůj“.
Tuto hru s oblibou na Svíci hraje Sidrach;-)
Na závěr. V těch hrách se nehraje, ale tvrdě bojuje.

Odp3: Třeba hra na frigidní ženu...
Tlapka, 18.8.2011 12:51

Četla jsem Jak si lidé hrají... zábavné, vtipné, poučné ! Ale jak to Zde aplikovat?

Odp4: Třeba hra na frigidní ženu...
zákys, 18.8.2011 13:41

Přemýšlejme...

Ale přece jednoduše:Na kočku a myš
*, 20.8.2011 23:21

...dnes si přece hrají bohatí a mocní s chudými (a proto bezmocnými) „Na kočku a myš“. Bohatí stále loví chudé: vždycky si s nimi chvilku ekonomicky pohrají než je připraví o všechno. A pak se diví, proč obraty stagnují, proč je přírůstek HDP žalostně malý nebo dokonce záporný, a proč ty jejich „myši“ demonstrují, rozbíjí výklady a podpalují auta. Prý chování „myší“ je neodpustitelné !

No a Brewik si zase zahrál na „Zoro mstitele“. A hraje si dál na „krutě a necitelně drženého na samotce“ !

Odp: Ale přece jednoduše:Na kočku a myš
Tlapka, 22.8.2011 12:13

O těch bohatých a chudých jsem už někde slyšela.. v učebnici Vědeckého komunismu nebo tady na Svíci ?

Odp2: Ale přece jednoduše:Na kočku a myš
zákys, 23.8.2011 11:17

Tlapko, ty učebnice Vědeckého komunismu nejsou jenom ideologickým „blábolem.“ Opírají se o nezpochybnitelná historická fakta, ovšem účelově interpretována. I tam se dá o nohém poučit. Ale des je možné číst Dějiny kolonializací, vyšla 2007, Bohatství a bída národů Davida S. Landese, Černou knihu globalizace, ale také publikaci kterou vydalo nakladatelství Volvox Globator , která se jmenuje Komu patří svět. Za 800 Kč z této nedávno vyšlé „cihly“ (864 stránek a několik set odkazů) si můžete dále doplnit informace, aby jste se nemusela pohrdavě opírat o více než 21 let staré učebnice a svícové odborníky.
Po tomto doplnění vzdělání budete jistě tolerantější k omylům a nekompromisní k „ do nebe volající omezenosti“ různých všeználků. Snad za přívaly jejich slov objevíte třeba skrytý rasizmus...
Pro vaše pobavení (vážné!!!) vám nabízím k stažení tento program: http://www.gapminder.org/downloads/
Jmenuje se Gapminder Desktop. Aby jste při hledání různých informací se v něm netápěla , podívejte se na instruktážní film, co se na nachází hned pod programem.
Také ppt Live Expectanci a program Human Development trends jsou zajímavé.
Pěknou inteligentní zábavu přeji.

Odp3: Ale přece jednoduše:Na kočku a myš
Tlapka, 23.8.2011 12:14

Asi máte pravdu, s těmi chudými a bohatými to bude složitější, nejsem v tomto směru dostatečně vzdělaná. Jenže chudí a bohatí byli od počátku věků tak mi připadá, že s tím nepůjde nic dělat a lidská povaha takto směřuje- říkám jako laik.

Odp4: Ale přece jednoduše:Na kočku a myš
Tlapka, 23.8.2011 12:24

Jmenuje se David Landes a skutečně musím přiznat, že jsem si nad těmi Národy hodně nalámala hlavu.

Zamyslete se:
ˇ, 27.8.2012 20:20

...domnívám se, že každý člověk (pokud to není jednoznačně zločinec) by měl být svým okolím hlavně chápán a měly by být využity všechny jeho dobré vlastnosti k dobrým cílům. Nesohlasím se společenskými „hrami“ založenými na boji a na „vyřazování tzv. horších jedinců“.

V těch současných hrách je každý z „hráčů“ v některé disciplině nejlepší, avšak všem je dovoleno soutěžit pouze v jediné disciplině.

Příklad: Hlučný, sebevědomý, vtipný a pohledný muž z města bude mít úspěch ve třídě maturantek, ale nebude mít úspěch sám v džugli.
Tichý málomluvný trpělivý nepříliš atraktivní nenápadný venkovský člověk nebude mít úspěch ve třídě maturantek, ale přežije bez úhony pár dní sám v pralese.

Odp: Zamyslete se:
Zákys, 28.8.2012 7:02

Nevyčerpal jste všechny logické možnosti.
a)Hlučný, sebevědomý....z města
b) Hlučný, sebevědomý .... z venice
c) Tichý, málomluvný... z města
d) Tichý, málomluvný... z vesnice
e)....
f)....
g.....
........
jinými slovy nakreslete si rozhodovací tabulku a potom začněte analyzovat. Zbudou-li vám ještě nějaké síly.
Jako ten Pepíček, který si hrál na písečku . Časem se naučíte(možná) že Život stojí za to. Tak s chutí do toho. Za pár dnů zazní umíráček a třídy se rozezní zvonivými hlasy a smíchem prvňáčků. A sedněte si do první lavice. V té oslovské (pro neznalé Zapadlých vlastenců) bývá vždy obrovská tlačenice.

Odp2: Zamyslete se:
ˇ, 28.8.2012 21:07

... pane Zákys, „přehodil jste výhybku“ na nějakou „slepou kolej“, nebo dle Vašeho slovníku „do oslovské lavice“. A to je od Vás nečekaný obrat. Dosud jste se jevil jako „optimista“. Tak tím optimistou prosím zůstaňte. A nependlujte mezi heslem „Život stojí za to“ a snahou nacpat ostatní lidi do oslovské lavice. Ani „oslové“ nejsóóó tak blbéé, jak se na první pohled zdajóó. I „OSLA“ je potřeba vyslechnout, a někdy i vícekrát (- :), než pochopíte, že i v oslí hlavě je něco použitelného, a že zejména oslí hřbet, oslí kopýtka a oslí skromnost ve výživě jsou vlastnosti výjimečné a nanejvýš pro člověka užitečné.

Sláva oslům, sláva bláznivosti, sláva panu Zákysovi, aby nezakysnul. Dobrou noc.

Odp2: Zamyslete se:
ˇ, 28.8.2012 21:16

...pane Zákys, já už se (možná ( -: ) ) nenaučím nic ( -: ). už toho umím příliš ( -: ). A hlavně už nade mnou bdělo více pánů a paní „Zákysů/Zákysek“ tvrdících „Uč se synu moudrým býti !“ nebo „Učit se, učit se, učit se ...!“ To všechno mám už za sebou. Už věřím pouze na čestné hodné lidi bez ohledu na jejich vzdělání a bez ohledu na jejich méně významné negativní vlastnosti. Ale určitě se k těmto stejným závěrům také časem dopracujete i Vy sám, protože Vás považuji za člověka moudrého.

Odp: Zamyslete se:
Tlapka, 28.8.2012 18:40

Měl by, měl by ale není to tak.:-(

Odp: Zamyslete se:
ivan, 29.8.2012 11:57

Odstěhuj se do pralesa tak jak to udělala dcera jednoho mého známého. Když chce zavolat tátovi, tak jede s indiánským manželem několik dní po řece na jakési polní letiště odkud mu volá ze satelitního telefonu. Pepa Hodek se z toho střílí, ale ona se zdá být naprosto v pohodě. Občas o ní neví třeba tři čtvrtě roku i déle. Třeba si dobrý lovec nebo sběrač a sklidíš tam společenské uznání a zbavíš se sociální frustrace. Určitě tam nejsou tak ostré sociální rozdíly a byrokratická otravnost, navíc je tam trvale teplo. Jsou lidé kteří se navymlouvaj a udělaj co chtějí, jen se umět rozhodnout!

Odp2: Zamyslete se:
Tlapka, 31.8.2012 15:02

Teda.. tam bych si nechtěla rozbít brýle nebo zlomit nohu... :-(

Vážení, zdravím Vás ve spolek. Pár...
Neuvedeno, 1.9.2011 21:47

Vážení, zdravím Vás ve spolek.
Pár článků výše jsem si zde přečetl a zjistil, že zde přibylo pár nových lidí.
K hlavnímu článku bych chtěl říci, že bohužel jsou cikly ve vývoji národů a lidstva a lidstvo je v podstatě nepoučitelné. Jen platí, že snad má alespoň větší strach za zániku lidstva a tak se trochu omezuje.
Máme celkem v Česku ještě štěstí, že jsem stále ještě v té spokojenější a bohatší části lidstva. Zřejmě také následkem toho, že se zde dá snáze pracovat. Není zde ani moc horko, ani moc zima. Je zde vláha a není zde zemětřesení, nejsou tornáda, není malárie. Prostě praotec Čech si našel opravdu dobré místo na život. Při zvýšení hladiny moře to pocítíme ještě víc, jak je výhodné žít na mírných kopečkách.
Ke štěstí nám jen schází, aby si rodinné pospolitosti více pomáhaly v době nějakých podrazů mimo rodinu, méně pít a kouřit.

Odp: Vážení, zdravím Vás ve spolek.Pár...
Tlapka, 2.9.2011 11:15

Jestli ovšem Evropa nezanechá nadměrné byrokracie tak budeme trochu na nervy. V práci už je to vidět.

Tlapce
*, 5.9.2011 0:45

...kdo práci nemá, nic nevidí, ale „na nervy je víc“, než ten, který práci má. Tak si těch „nervů“ pěkně v práci užívejte, máte je placené.

Odp: Tlapce
Tlapka, 5.9.2011 16:26

Budeme si v práci nervů užívat, pokud se nedostaneme do trestního stíhání nebo pokutového režimu.

Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Neuvedeno, 15.10.2011 22:39

Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo v Česku, že lidé se stali nepřizpůsobiví.
Nebylo to totiž tak moc před rokem 89. Daleko více lidí pracovalo i když né zrovna aktivně a kvalitně.
Základ toho, že lidé začali být nezaměstnaní bylo to, že někteří lidi se podnikatelům nevyplácelo zaměstnávat, protože se zavedla minimální mzda.
Zase stát zavedl minimální mzdu, protože někteří podnikatelé platili lidem na černo mzdu a neodváděli za to daně.
Takže podvody podnikatelů vedly k zavedení minimální mzdy a zpětně minimální mzda vytváří důvod pro podnikatele lidi, kteří jsou málo výkonní nezaměstnávat.
Tím tedy vznikla nezaměstnanost. Dlouhodobou nezaměstnaností zase vzniká stav, že lidi nezaměstnaní již ztratí návyky chodit do práce a vydělávat peníze.
Zpočátku to vypadalo náramně, že nezaměstnaní dostanou podporu z nezaměstnanosti, když je výrobní sféra nezaměstná. Jenže nezaměstnaných tím, jak někteří už nejsou schopní se vrátit do pracovního procesu neustále přibývá. Někteří si na to samozřejmě už zvykli, že je nikdo nezaměstná a naučili se přežít i v těchto podmínkách. Lidé jsou vynalézaví a přežít je základ schopnosti člověka. Takže pak začali někteří tento systém ještě i využívat a na něm parazitovat.
Jenže stále se zapomíná na to, že základ je v zavedení mninimální mzdy a podvádění podnikatelů, když minimální mzda zavedena nebyla. Je tedy vidět, že si stát chtěl vybírání daní zjednodušit zavedením mninimální mzdy a odrovnal tím všechny, kteří nebyli schopní podávat velké výkony v práci. Ty důvody mohou být různé. Jak intelektuální, tak zdravotní, tak shody okolností, třeba při dojíždění atd.
Stát by se měl zamyslet především sám nad sebou a přestat řešit věci zjednodušenými metodami, které mají na svědomí vyřazení občanů z pracovního procesu. Měl by si uvědomit, že tyto způsoby vedou k rozvracení společnosti a velkým bouřím občanů.

Odp: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 16.10.2011 0:04

Mnozí lidé jsou při nejlepší vůli nezaměstnavatelní , to je ten důvod, pane Neuvedno. Zaveďme pracovní knížky a stav se mnohonásobně zlepší. Chybí kategorie nádeníků, teda dělníků najímaných na jeden den. Já bych to viděl jako výhodu pro všechny.

Odp2: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
zákys, 16.10.2011 8:28

Vy nějaké lidi zaměstnáváte a tak to o té zaměstnavatelnosti/nezaměstnavatelnosti máte z první ruky? A v jakém oboru děláte, že vám to umožňuje tak paušalizova? Když s touto iniciativou přijdete do kterékoliv obce na Osoblažsku, tak vás první chlap co to uslyší vezme násadou od krumpáče tak, že se zastavíte až v Albrechticích. Když už inovujete (šinete se po prdeli o 150 roků nazpátek), tak k těm nádeníkům přidejte ještě podruhy, sluhy a služky a obecní pastoušky. Nádeník ducha objeví vždycky něco nového. Velikánu vašeho vzrůstu kapky dopadající na chodník stříkají do očí, tak se není čemu divit.

Odp3: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 17.10.2011 21:24

Díky za vyznání a teď k věci.

Ano, jsem zaměstnavatelem a během posledních dvaceti let jsem prošel všema pozicema, od bezdomovce k soběstačnosti. Moje činnost je strojní zpracování dřeva max. oblastního významu.

Zavedení pracovních knížek by zjemnilo ostrou konturu mezi požadavkem zákona a skutečné potřeby. Současný stav nenabízí střední možnost vztahu mezi poskytovatelem a uchazečem. Pokud se někdo neuplatní z jakékoliv příčiny v trvalém pracovním poměru, tak se stává otrokem pracovní agentury, končí na dávkách, nebo pracuje načerno. Poslední stav je nezákonný a ohrožuje jak poskytovatele práce, tak příjemce, který pracuje nepojištěn a nezapočítává se mu doba odpracovaných let.

Pokud se chce někdo oženit, nebo vdát, tak dlouhodobě zkoumá vhodnost partnera, to chápme.

Pro drobného zaměstnavatele je úvazek k neznámému člověku příliš zavazujícím a složitost souvisejících úkonů s ním spojené odrazující přestože by měl volnou kapacitu práce, tak radši uchazeče odmítne než by riskoval ,, nepovedené manželství „ z kterého se těžko vystupuje.

Zcela jasně chápu pozici obou stran.

Přesto v takto neuskutečněných kontaktech je v souhrnu promarněno ohromné množství nevykonané práce, které ztvrzuje podmínky lidí zaměstnaných u pracovních agentur, nebo jsou sociální zátěží pro ostatní.

Pracovní knížky respektované zákonem by sblížily potřeby malých poskytovatelů práce a uchazečů o ni. Vlepením kolku by se stal zájemce o práci pojištěným, jeho mzda by byla řádně daněna a odpracovaná doba by se uchazeči počítala do odpracovaných let, včetně nároku na alikvotní část dovolené, proč ne ?!!

Argument,
V případě pádu fabriky typu, jedna fabrika - jedno město -/Sklárna Sázava/ by absorbce nezaměstnaných malýma a středníma živnostníkama byla mnohem účinnější a nezpůsobyla by tvrdé rozdělení na ty co měli kliku a na ty co navždy, nebo aspoň na dlouho ne!

Zdá se, že zdravému rozumu stojí v cestě velcí zaměstnavatelé, kterým se takto snáž udržuje ,, kázeň “ zaměstnanců a stavy pohotovostních záloh na agenturách práce.

Proč si kupovat jízdenku z Prahy do Ostravy a platit plné jízdné když nastupuju až v Hradci? Proč to u jízdného mnozí chápou, ale v případě pracovních vztahů ne?

Nádeník nemusí být pitomec, je to někdo s kým si sjednám dohodnutý čas nebo objem vykonané práce z jeho a mojí vůle.

Spravedlivě a legálně, tak bych si to představoval a přál.

Třeba je na Osoblažsku krušno právě proto, že není kdo by měl odvahu ve své nejistotě se ještě s někým o práci dělit, radši nevyužije možnou kapacitu než by si nechal zaříznout krk odvodama na někoho, když se zrovna nedaří ani jemu.

Pracovní knížka s vyplaceným kolkem je totéž jako jízdenka Z- DO. Když umí vybrat jízdné Dopravní podnik za jasně daných podmínek a pojištění, pro by to neuměl vybrat stát.

Myslím, že se nevracíme o stopadesát let dozadu, ale že jedeme už těch stopadesát let do prdele.

Odp4: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
zákys, 18.10.2011 6:52

Psal jsem v jednotném čísle!!! vy jednokolejko do Nové Bysřice. Z toho co jste napsal výše je vidět, že patříte ke skupině lidí kteří si myslí při vyslovení slova mýdlo, že mluví o civilizaci. Uvědomte si (hle ještě o tom sním;-)), že to co jste vyprodukoval výš jsou jenom zažívací potíže. Lidem jako vy se říká Čestný lupič. :-)

Odp5: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 18.10.2011 19:44

Díky, moc mě to potěšilo, už jsem měl obavu, že je to něco vážného.

Co je to civilizace?

Odp4: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Platfus, 19.10.2011 15:57

K tomu, co píšeš mě napadá pár věcí. Předem říkám, že jsem v téhle oblasti laik a navíc jsem vždycky stál ve vztahu zaměstnavatel - zaměstnanec na druhý straně. Jaký je rozdíl mezi tímhle typem úvazku a brigádou, popř. dohodou o vykonání práce?

Mám za to, že kdyby se najímání lidí na konkrétní úkoly nějak víc rozmohlo, byla by to výhoda spíš pro zaměstnavatele. Pracující člověk, který živí rodinu většinou upřednostňuje stálý výdělek a jakousi vidinu jistoty. Výkyvy v poptávce po práci, popř. různé sezónní výkyvy teď musí zaměstnavatel dopředu plánovat. Pokud by došlo na tebou navrhované pracovní knížky, dopadlo by plnou měrou na pracovníka, a ten by dostal zaplaceno jenom to, co pokrývá aktuální potřebu. Diskutovaná možnost, že by si mohl poskládat úvazky podle situace by nebyla jenom možností, ale i nutností.

Pokud by se tedy po pracovníku chtělo, aby nesl důsledky různých negativních výkyvů v práci, které sám nemá možnost ovlivnit, považoval bych za legitimní přisoudit mu podíl na výkyvech pozitivních - tj. když se firmě daří, přisoudit mu dílčí podíl na zisku. To je ale něco, co se neslučuje s nádenictvím, aspoň jako ho chápu já. To se zaměstnavatelům těžko může líbit.

Jestli ti rozumím, zamýšlel jsi ty pracovní knížky jako doplnění stávajících typů úvazku. Myslím, že by nešlo jen o další možnost výběru. Podle mě by byl pracovník do podobných úvazků i trochu tlačen, podobně jako i dnes dá zaměstnavatel předost tomu, zaměstnat někoho na živnosťák, před tím, mít ho jako zaměstnance.

Odp5: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 19.10.2011 19:04

Vycházím pouze z osobní zkušenosti.

Občas, ale ne zase tak docela ojediněle k nám přijde někdo, kdo požaduje třeba dočasné zaměstnání. Někdo jenom přivýdělek k současné práci, nebo lidé kteří mají dohodnutou práci s odloženou dobou nástupu, nebo jiným důvodem. Nezjištuju.

Kolikrát se stane, že bychom výpomoc dokonce uvítali, ale smůla. Načerno nezaměstnáváme. Za týden skáču do hrobu, tak nemám zapotřebí si vyrobyt nějakou nepříjemnost. Přiznávám, že je to spíše obava z komplikací než morální statut osobnosti.

Tak proti sobě se zájemcem stojíme. On chce, já chci, ale vždy z toho vznikne rozpačité ,,tak nic, tak naschle„...

Je to stejné jako výpočet výkonnosti turbín na malých elektrárnách. Výkon (zaměstnanost) je propočítáván na 90-120 denní vodu, nikoliv na maximální průtok. Malá voda je ekonomickou ztrátou která je očekávaná a velká voda se prostě nechá přetéct přes splav nevyužita. (ale je jí škoda)

Je to stejné, jakoby chtěl někdo využít její nadbytečný výkon, (když už je tam instakováno ostatní zařízení,) ale ty bys mu řekl ,,pěkný hovínko“ dostatek elektriky by snížil cenu ze slunečních elektráren, ale stát si přeje jejich rozvoj.

Je to jako by upadlý drobeček ovlivnil cenu chleba. Pěkný hovno!

Cenou práce nehýbou živnostníci, ale velký průmysl nebo obchod. Lidé na dávkách nebo pracovních agenturách jsou zádržnou kapacitou pro jejich turbíny.

Snad jsem to vysvětlil aspoň jako příměr.

No, a teď jdu zkoumat k čemu je dobré to mýdlo a civilizace.

Odp6: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Platfus, 20.10.2011 9:00

Jasně, tomu se dá rozumnět. A nebylo by pro tebe řešení zaměstnat toho člověka buď na brigádu nebo na nějakou smlouvu? Na tomhle stavu vážně neprofituje vůbec nikdo.

Odp7: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 20.10.2011 14:21

Je veký rozdíl mezi tím vlepit do knížky kolek a jeho druhou část do svých dokladů o výdajích, nebo lítat po úřadech a čekat ve frontách proto abych někoho mohl přihlásit, vnést jej do účetnictví a zajistit pojištění . V našem případě, ale i v mnoha jiných, je to cesta do okresního města, - místa finančáku a pojišťovny. Pak zase opačně. Proto aby si někdo mohl vydělat pár kaček jiný musí lítat skoro celý den při přihlášení a pak zase odhlášení. V účetnictví se ti jakákoliv změna proti trvalému stavu projevuje ještě dlouhou dobu a nese s sebou nečekané složitosti úkonů ve zdaňovatelném období a placení záloh. Vlepit někomu kolek do knížky a vyplnit pár okýnek umím za minutu u stolu. Žadatel je pracovně přihlášený a pojištěný. Nakonec zaměstnavatel taky! Doúčtování s úřadama proběhne podle běžného postupu. Složité? Ne!

Odp3: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Vlastimil Čech, 17.10.2011 21:47

Domnívám se laicky, že minimální mzda je zavedena jako ochrana pracovníků před krkounskými podnikaději... má snad zabezpečit, aby každá práce zaměstnavatelem vyžadovaná v obvyklém objemu -i jednoduchá- zajistila jednoduché živobytí. Pokud se týče toho závazku a vyzkoušení, o kterém pane Ivane píšete... od toho jsou přece třeskutě prodloužené zkušební doby, smlouvy na dobu určitou... dohody atp... pokud se mýlím, prosím o laskavé vysvětlení...

Odp4: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 18.10.2011 10:34

Já si myslím, že je to takové nedomyšlené opatření proti černým mzdám. Ví se, že někteří zaměstnavatelé šidí - zaměstnanci papírově dávají mzdu dva tisíce, na ruku deset. Tak zavedeme minimální mzdu 4 tisíce, at nám zaměstnavatel odvádí víc peněz na daních než jen ze mzdy 2000. Takhhle krátkozrace naše panstvo uvažuje, neívají se na další dopady.
Stejně jako chtěli víc peněz z benzínu, osolili spotřební daň a čekali, že se zvýší příjem z této zlodějské daně. A ejhle, kamióny začaly tankovat v zahraničí a příjem ze spotřební daně na benzín dramaticky poklesl. Jaké překvapení! :-)

Minimální mzda jako ochrana chudáků pracovníků mi nedává smysl. Každý člověk snad sám ví, za kolik je ještě ochoten pracovat a za kolik už ne. Je to taková ochrana, o kterou nikdo nestojí.

Odp5: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Vlastimil Čech, 18.10.2011 11:33

minimální mzda je snad zavedena ve více státech... V U.S.A. tedy určitě...Myslím si, že je správné, aby některé ceny (včetně ceny práce) byly regulovány... bylo by, myslím, například nesprávné, aby v případě povodní nějaký podnikaděj přivezl do postižené oblasti chleba a prodával ho za 500,- Kč kilo, protože je v zatopené oblasti nouze...

Odp6: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 18.10.2011 12:28

Zneužívání lidí v nouzi, kteří to za tu cenu koupit musí, je něco jiného. Mzda je něco jiného.

Takoví lékaři absolventi pracovali i zadarmo, jenom aby měli praxi a mohli si udělat atestaci. Každý má svoje priority, pro každého je přijatelná cena jiná. Souhlasíte s tím, že stát výši minimální mzdy stanovuje?

Odp7: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Vlastimil Čech, 18.10.2011 12:54

Abych pravdu řekl, pane Jurasi, nevím, co si o té minimální mzdě konkrétně mám myslet... té vysoké ekonomii nerozumím... ale fakt je ten, že ostatní státy mají taky minimální mzdu zavedenu... tak to asi nějaký význam má... nu, nechám se rád poučit... neplacená práce s tím, podle mne nemá mnoho co dělat... odměnou za takto konanou práci může být něco jiného než peníze... třeba právě ta zkušenost, zkrášlení či zdokonalení obce, přátelství souseda, nebo něco úplně jiného...

Odp8: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 18.10.2011 17:24

Já taky nevím. Jsou to jen moje úvahy - všechno, co jsem napsal. Pro zaměstnance to význam nemá rozhodně. Možná pro stát? Nebo jen pro dobrý pocit levicových politiků?

Jiný termín, který už chápu trochu lépe, je životní minimum. Životní minimum je používané a má to dvě strany mince. Pokud je vysoké člověk nebo jeho rodina má nízké příjmy, může mu dopomoci k získání sociálních dávek. Pokud je ale vysoké a člověk (rodina) s nízkými příjmy potřebuje třeba úvěr na bydlení, nevyhoupne se v bonitě tak vysoko, aby splnil podmínku bonity pro poskytnutí úvěru, třebaže jeho výše by byla taková, že by ji dokázali bez problémů splácet. Tak to je takový příklad - když levicoví politici tlačí na zvýšení minima, tak tím na jednu stranu pomáhají dávkařům k vyčerpávání peněz ze sociálního systému, na druhou stranu tím kladou překážky chudým lidem k získání bydlení.

Nic není jednoduché, když člověk není romantik a snaží se pohybovat v reálném světě :-(

Odp8: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 18.10.2011 17:26

Vlastně na zaměstnance to vliv má. Když politici zvednou minimální mzdu, zdraží tím zaměstnavatelům cenu práce, oni potom už třeba nemají tolik peněz na výplaty a musí některé zaměstnance propustit, aby jiným zvedli plat...

Odp9: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
acoma, 21.10.2011 23:55

Pokud zamestnavatel není schopen zaplatit zamestnance ani minimalni mzdou, tak by se mel zamyslet nad tim, co je na jeho „podnikani“ spatne. Mozna ma opravdu nadbytek zamestnancu. Nebo spatne vede firmu. Nebo za to muze „konkurence schopnost“ a dumpingove ceny jeho konkurentu. Tady by snad pomohla znovuobnoveni cechu. Kdo pujde pod minimalni cenou, pujde z kola ven.

Odp10: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 24.10.2011 18:04

To asi máte pravdu, ale to už hodnotíte něco jiného. Snažil jsem se jenom odhalit potenciální dopad, ne jestli by to tak bylo dobře.

Odp4: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 18.10.2011 13:41

Vůbec jsem nepsal a ani neměl na mysli výši mzdy, ale administrativní překážku v legální práci. Pro malého zaměstnavatele je přijetí do trvalého poměru nového pravcovníka přílišnou zátěží, ale přesto by mohl po krátkou dobu nabídnout práci někomu, kdo ji zrovna nemá nebo čeká na uvolnění místa které by mu vyhovovalo. Pro cyklické výroby nebo činnosti, třeba v zemědělství nebo stavebnictví je nemožné zaměstnat stejný počet lidí celoročně. Neumím si představit cukrovar který by zaměstnal všechny lidi celoročně.

Některé činnosti jsou dány už svojí povahou související s přírodními cykly nebo dodržením technologické kázně. Proč by nemohl být někdo zaměstnán jako vlekař v zimě a v létě jako plavčík, nebo v zimě jako kotelník a v létě v sadu. (příklad) Stejně se tak děje přes pracovní agentury u kterých končí rozdíl mezi tím co je najímatel ochotný zaplatit a za co je pracovník ochoten pracovat.

Proč by někdo nemohl mít třeba tři zaměstnání podle povahy potřeby. o

Odp5: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 22.10.2011 10:21

Ivane, vrátil se mi email s tím, že máš plný mailbox. Potřebuju malinkou radu, mohl by ses na to podívat? Nebo mi napiš, jestli používáš nový email. Dík.

Odp6: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 23.10.2011 0:09

Už jsem pročistil, tak to zkus znova.

Odp7: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Platfus, 3.11.2011 23:14

Ivane, je to pravda nezvyklý, ale rád bych tě taky poprosil o nějakou konzultaci ohledně truhlařiny :-). Zkoušel jsem ti psát na mejl, o kterým se spíš domnívám, že je tvůj. Zkoušel jsem napsat Jurasovi, jestli by mi dal na tebe kontakt, ale taky se mi neozval. Kdyžtak moje adresa je mj. exoftalmus@gmail.com. Dík

Odp8: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 4.11.2011 9:05

Ten Tvůj email skončil jako spam na Email.cz. Teď jsem si ho tam vyzvedl a napíšu.

Odp9: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 4.11.2011 23:53

Díky za aktivní snahu pomoci, ale s Platfusem jsme už v kontaktu, dokonce jsme už měli krátký telefonní rozhovor.
Napsal jsem mu, že mu rád vyhovím v jeho požadavku, ale že jsem ten strašně tvrdý podnikaděj a nebudu ho šetřit. Věřím, že jsem ho tím nevylekal a při jeho intelektu správně pochopil, že je to vtip a nadsázku. :-) Na setkání s ním se těším, jsem zvědavej jak daleko je představa o někom shodná se skutečností, myslím, že možná budeme oba překvapeni, doufám, že oba příjemně. Zatím máme domluvené kafčo a pořádně vás prodrbeme, ;-) bydlíme kousek od sebe.

Necháme to téct samospádem, budu rád když mu budu moct vyhovět, pokud to bude technolgicky možné, snad ano.

Díky za nabídnutou pomoc.

Platusi, jestli to tady budeš číst tak to tu podškrtni nebo nechej vzkaz. Budu i nadále repektovat tvoji anonymitu zde na Svíci.

Iv.

Odp10: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Platfus, 5.11.2011 1:09

No jo, všechno, co říká Ivan můžu ze svojí strany potvrdit :-). Taky se těším, až se uvidíme. Myšlenku, že se za tebou zastavím už mám v hlavě nějakou dobu, co jsem zjistil, že jsme skoro sousedi. Kromě kafe určitě dojde i na exkurzi po podniku, takže můžu případně poreferovat o nelidských podmínách, které tam panují - ať vyjde pravda konečně najevo :-).

Na Svíci je zajímavý, jak už se všichni docela známe, i když se vlastně neznáme. Někdy si říkám, proč jsme tady taková uzavřená komunita - pro člověka zvenku to tu asi musí být při průměrný frekvenci třech, čtyř, komentářů za den docela mrtvá diskuse. V nějakým odstupu tu jakoby stejně vedeme jeden velký pokračující pokec napříč tématy, který se odvíjí v docela jiném čase. A to se mi tu líbí a za to vám všem dík.

No a s tou anonymitou, sám váhám jestli je toho třeba, ale samotnýmu se mi píše líp a možná toho člověk o sobě víc napíše, když má nějakou tu virtuální identitu. Takže u toho zatím zůstanu.

Odp11: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 5.11.2011 1:53
Odp12: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Platfus, 9.11.2011 15:21

Tak došlo na historické setkání. Před chvílí jsem se vrátil od Ivana. I když to bylo pro nedostatek času trochu uhoněný, myslím, že jsme stihli dobře pokecat. A dostal jsem i kafe, abych nezapomněl :-). Můžu potvrdit, že se za jménem Ivan skrývá konkrétní člověk, což asi tady na Svíci neplatí bezvýhradně, a nutno říct, že sympaťák :-).

Odp13: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 9.11.2011 15:57

I já potvrzuju setkání, Platfus je ohromný sympaťák a mám z něj ten nejlepší pocit. Śkoda, že jsme měli pro sebe pouze omezený čas. Je to velice zvláštní pocit se setkat s někým koho už docela dobře znáte, ale vidíte se poprvé. Uchvátil mě pocit, že musí být řečeno všechno během chvíle a tak jsem ho občas nepustil ke slovu, ale základní o sobě víme. Ostatní si necháme na volnou chvíli podle chuti a pořádně vás propereme! ;-)

Mám pocit jako bych se vracel z prvního rande. :-)

Perfekt.

Odp14: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Platfus, 9.11.2011 16:34
Odp3: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 18.10.2011 10:28

Ještě tak vědět, co je to paušalizace, že. Když budu hodně mírný, tak musím napsat, že jste pako. Stejně jako mnoho jiných lidí. Obávám se, že je vás snad dokonce většina. Je vidět, že ani neobyčejná sečtělost vždycky rozumu nepřidá.

Odp4: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
zákys, 18.10.2011 21:29

Člověk, který je sám sobě obhájcem, má za klienta „koloběžku“. :-)Na co jsem to vlastně reagoval... Aha. Nezaměstnanost. Přesněji na nezaměstnávatelnost. Za takovými diskusemi cítím plynové komory. Vy to necítíte? Ovšem, jak by také vykastrovaný býk:-( mohl něco takového cítit.

Odp5: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 18.10.2011 22:14

No vždyť jsem to říkal.

Odp6: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
zákys, 19.10.2011 14:12

Snad napsal.. i když přesně nevím co jste chtěl sdělit sobě, ostaním, vemíru (Bohu). Bůh musí nenávidět takové lidi jako jste vy, když je udělal tím čím jsou. Nevěříte? poučte se: http://www.pknihy.cz/knihy/001068/Kokoti-jsou-vecni-dotisk.html

Odp7: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 19.10.2011 18:23

Jenom pro informaci, abyste se zbytečně nenamáhal. Mě to hloupé blábolení nevadí. Já dokážu debilky ignorovat. Mrzí mě, že to tady tak hloupě zaplavelujete, ale to je všechno, co s tím můžu dělat. Je každého volbou, jestli ze sebe bude dělat vola anebo se bude chovat normálně.

Odp8: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
zákys, 22.10.2011 3:44

Ale můžete toho udělat dost. Třeba donosit... Pokud se potrat svého splašeného mozku pokoušíte resuscitovat po uplynutí delší doby „bez kyslíku“ nezbude vám nic jiného, než to své nedonošené „dítě“ opečovávat dál, pokud nechcete být nazván zrůdou. Ono ta Occamova břitva pronásleduje „tvořivé“ jedince nejen na poli vědy, ale i na poli pavědy.

Odp9: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Kolokol, 22.10.2011 7:57

Diskutovat s Jurasem je naprostá ztráta času. Není daleko stav, kdy se zde bude přít pouze samotný Juras se svou vlastní neomylností. Vzdejte to, házíte perly svini. :-)

Odp10: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
*, 22.10.2011 22:58

Yes Yes Yes ! Bravo !!

Odp11: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
ivan, 23.10.2011 6:56

Teda Romantiku ty válíš, to já bych se nikdy nenaučil.

Odp12: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
zákys, 23.10.2011 9:55

Nic si z toho nedělejte. Zcela určitě umíte „jinší“ věci. Třeba panáčkovat... a abych nezapoměl, tu hru stále hladových po něčem staronovém zvanou Hop na špek.;-)

Odp12: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
Juras, 24.10.2011 18:06

Kyberšikana je totéž co normální šikana. Každý na to nemá žaludek :-)

Odp13: Také bych zde chtěl říci jak to vzniklo...
zákys, 25.10.2011 7:34

Vy se máte, když máte takové možnosti... Kdesi jsem četl, že existuje takřka nepostřehnutelná hranice, která svou obtížně zaznamenatelnou viditelností znemožňuje určit, zda někdo je ještě idiot (IQ 45), nebo již génius. Návíc jednou sám pro sebe, jindy pro druhé. Jsou světlé okamžiky, kdy zvládáte obojí naráz.

Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
*, 18.10.2011 0:23

Pane Zákyse a pane Neuvedeno, domnívám se a proto Vám doporučuji, abyste se značkou „I...“ vůbec nepolemizovali na téma „Zaměstnanost a nezaměstnanost“. Značka „I...“ si totiž v současné době báječně žije v pozici podnikatele; nenáviděl, nenávidí a bude nenávidět tzv. „bolševiky“ a selektoval, selektuje a bude selektovat lidské bytosti na dle jeho názoru tzv. „schopné“ (to jest takové, jako je on sám) a na dle jeho názoru „neschopné“ = „nezaměstnatelné“ , a proto nemající právo na život. Pro „I...“ znamená pes víc, než člověk, a pojmy „soucit“ a „tolerance“ pro něho nic neznamenají. Pojem „svoboda“ chápe tak, že sám má právo na všechno, a dle jeho názoru lidé „nezaměstnatelní“ (i když slušní s čistým trestním rejstříkem) nemají právo na nic, tedy ani na placenou práci ani na základní mzdu a tudíž ani na život.

Odp: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
Juras, 18.10.2011 6:00

Konečně máš v něčem pravdu. Poslední větu tesat do kamene. Ale s maličkým upřesněním - nejenom nezaměstnatelní, ale nikdo nemá právo na placenou práci. Stejně jako nikdo nemá právo na to, aby mu pekař dával rohlíky zadarmo. Je to tak správně.

Místo pomlouvání bys mohla dělat něco užitečnějšího.

Odp2: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
zákys, 19.10.2011 16:25

Nikdo... Vy neznáte podobenství o milosrdném samaritánu? Proč ten Kristus si tak koledoval o nenávist farizejů a dnešní pohrdavé úškleby modroptáků? a jejich óderem načichlých kramářů ducha. Někteří z nich před 21 lety pěli Jednou budem dál... http://www.youtube.com/watch?v=QhnPVP23rzo
a dne se prostituují na reklamách(myslím na herce- chloubu národa) prášků na hubnutí...
Vaše rada o tom, že někdo má dělat něco užitečnějšího... no, až si budete příště umývat krk, zakruťte s ním správnou intenzitou. To bude užitečné!

Odp2: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
Platfus, 19.10.2011 17:29

Jak mám rozumět větě „nikdo nemá právo na placenou práci“? Jasně, těžko žalovat třeba stát, za to, že konkrétní člověk práci nezískal (neřesím ani to, že někomu se jednoduše pracovat nechce). Listina práv a svobod o práci mlčí (vyjma nepřípustnosti nucených prací), přesto si myslím, že se jedná o obecný zájem srovnatelný s tím, že např. každý má právo na ochranu zdraví (a to už zakotvené je). Protože práce je v mnoha případech jediná možnost legálního výdělku, který podmiňuje schopnost občana dostát dalším závazkům vůči státu (daně, zdravotní pojištění, ...), právo na práci bych proto mezi práva počítal. Je to právo asi ztěží vymahatelné, ale politika zaměstnanosti by měla být jedna z předních priorit státu. Nevím, třeba si každý představujeme roli státu jinak.

Odp3: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
Juras, 19.10.2011 18:17

Ano, slovo právo má více významů. Romantik pod tvrzením „mám na to právo“ předpokládá, že musí existovat někdo, kdo zabezpečí, aby to jeho právo bylo zabezpečeno. V tomto smyslu jsem to taky myslel.

Kdyby bylo v ústavě řečeno, že každý člověk má právo vlastnit tank, tak mám obavu, že romantik začne skuhrat, že je šizen, protože mu nikdo žádný tank nenabídl.

Odp4: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
zákys, 19.10.2011 19:52

Ten protektorský přístup ve snaze dát najevo co ví jenom zasvěcený, je součástí, a domnívám se podstatnou, Jurase. Nic proti tomu, kdyby znal co již ve světě proběhlo. Co bylo vybojováno. On ovšem nezná. On si pouze myslí... :-).
Pane vaše znalost romantismu vám dovoluje jen tak plácnout větu, kterou jste uvedl. Jsem přesvědčen že mužové hnutí „Sturm und Drang“ se na vás dívají a určitě ocení vaši zasvěcenou snahu. Škoda, že se o tom nedozvíme. Duchové totiž chodí po půlnoci.
Tady se likvidují pod „praporem“ úspor lidé a vy si tady jen tak blábolíte. Ano. Jsou již mrví tohoto kapitalismu. A nejsou to jenom sudy na Orlíku. Když vám to nevadí a třeba si říkáte „dobře jím tak“ mám pro vás tip. Rozveďte diskusi o tom, když přistoupíme zcela k EU bude po nás vymáhat příspěvky třeba ba Řecko. A co když nám náš druh Řecko proto že k nám v roce 863 přišli Konstantin(Cyril) a Metoděj, vyúčtuje po 1150 letech jejich cestovné a diety.... Nesmějte se. Podívejte co se děje se starými dluhopisy Karlových Varů. Tak s chutí do toho. Blbost? Ale kdo jiný než vy, by to dokázal udělat.

Odp5: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
Juras, 19.10.2011 20:01

Plácáte z neznalosti. Kdybyste znal historii svíce, věděl byste, že romantik je starším nickem tvora přispívajícího jako hvězdička, případně tečka. Toho romantika jsem samozřejmě měl na mysli. Máucta.

Odp6: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
zákys, 23.10.2011 20:57

Nějak jsme se vzdálili od toho Řecka.:-) Tak se k němu vracím.
Řecká průzračnost, a ta naše rodina česká...
Co je to to lenošné Řecko? Těch 10 760 000 lenochů.Češi si myslí že Řekové se nepředřou. Mnozí jsou skálopevně přesvědčeni, že se přímo flákají. Jen ti nejpracovitější z nich si, jak si rovněž našinci bezelstně myslí, při povalování pod cypřiši vyrábějí Molotovovy koktejly, na generální stávku.
Jak je to v Evropě s tou pracovitostí. Dnes se nemusíme dohadovat(pokud ovšem nesídlíme mezi některými jedinci na Svíci). Na všechno jsou tvrdá čísla.
Nejdéle pracují v Evropě Češi. Celých 1980 hodin za rok. Srdce se musí dmout pýchou co všechno náš národ dokáže. Tuto pracovitost ocenil, ale v zápětí byl pokárán jeden poslanec ČSSD, když v parlamentě poznamenal, že v noci pracují jenom kurvy a zloději. Toto prozrazení stranického tajemství TOP 09 zjevně podráždilo, a potrefená husa Kalousek zakejhala. Ale pokračujeme dál.
Na druhém místě jsou Slováci, kteří jsou jenom o maličko lenivější, když odpracují 1978 hodin za rok. Ty návyky z doby Reálného socialismu přes úpornou snahu je vymýtit pořád přetrvávají. Také se mají o poznání hůře. Jejich 22 000 dolarů HDP/ob. pokulhává za Českým $ 25 600 HDP/ob.. Srdce se Čechům musí dmout pýchou podruhé a jasnozřivé hlavy z tohoto srovnání vyvozují argument, který ukazuje kdo na koho v období společného státu doplácel.
A teď to nejlepší. Na třetím místě co do pracovitosti jsou v Evropě Řekové. Celých 1934 hodin za rok si průměrný Řek lebedí v zaměstnání. Kde všude ti lenoši nepracují, chci napsat pracují: 12,4 % jich je v zemědělství, 22,4 % v průmyslu a 65,1 % ve službách. Jejich „pracovitost“/lenivost je oceněna pouhými 29 600 dolary HDP/ob. A až 47 místem ve světě. Na více než 200 států se nám ten náš svět rozpadl. Však ta rozmařilost brzy skončí. Už se na tom pracuje. A jeden bič na všechny neposlušné i poslušné je připraven také.
Kam se na tyto tři země hrabou Američané (USA) náš nový bratr a velký vzor s 1825 hodinami usilovné práce ročně. Diví se někdo obezitě jako národnímu sportu u těchto tlouštíků, kterým zatím úspěšně konkurují jenom stále se usmívající domorodci ostrovů Polynézie? Přesto se v USA objevují hlasy, kdy bývalý odborový předák John Swenney k pracujícím ve Státech plamenně poznamenal: „Pracují jako muly a zachází se s nimi jako se psy“. Pamatujte si, když uvažujete o Řecku, Česku… Muly nepracují pro sebe, ale pro zaměstnavatele, aby dostaly napít a nažrat. Jinými slovy aby si zasloužily vegetovat, a nemusely na Nucák.
Ale k věci. Řecko má výrazně vyšší produktivitu práce než protektorsky se tvářící lidé(ovčané) chodící po ulicích našich měst a vesnic, a hlavně ti OBYVATELÉ naší republiky, kteří jsou vidět a slyšet na „podstavcích“ moci. Produktivita práce v Česku je po víc jak dvacet let trvajícím dýchavičném usilování „dostihnout a předehnat“ pořád jenom na 54 % vyspělých zemí EU, zatím co Řekové jsou se svými 75 % produktivity práce na tom výrazně lépe. Další pádný důvod Čechů jim radit, jak to mají dělat! A mimochodem neodcházejí do důchodu v 53 letech jak se nám to snaží nabulíkovat dobře zaplacení pisálkové některých novin svou hromadou lží, které troubové (pardon jejich čtenáři) tak rádi papouškují. Průměrný věk odchodu do důchodu činil před krizí v Řecku 61,7 let. To znamená že průměrný Němec, Francouz nebo Ital, tedy průměrný důchodce v EU odcházel do důchodu dříve, než průměrný Řek.
Myslím si, že na dnešní dopoledne to stačí. „Radílkové“ s absolutoriem z Mf dnes a Lidových novin zůstanou dál skálopevně přesvědčeni o svém, a s neomylným sebevědomím sáhnou po nedělním Blesku, kde je všechno vyvedeno navíc barevně.

Zdroje do kterých může nahlédnou každý trouba aby si udělal trochu jasno, jsou třeba: CIA The World Facebook - https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/
The World Bank - http://data.worldbank.org/country/
Eurostat - http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home/

Odp7: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
iva, 24.10.2011 9:25

čert ví jak to všechno je. Jeden pán tam byl za svým tehdejším spolupracovníkem z NH. Prý měl důchod větší než plat a to bylo před více než deseti lety. S tou produktivitou je to tak, že už dávno vím, že hodně lidí si dává moc velký pozor aby se nepředřeli. Jen pár hlupáků se pachtí a myslí si, že to vytrhnou. Moje reakce mi připadá ubohá, ale jen jsem tě chtěla pochválit, že to není zas tak dlouhé a dobře se od tebe čte má to hlavu a patu. Jak donutit lidi aby pracovali v práci. Zase bych se opakovala u muže dělají nějací týpci on musí stále po nich chtít aby si dělali svoje, protože jeho práce s jejich souvisí. Oni se ale musejí šetřit-dlouhé svačina apod, protože po práci, která je brigádní jsou do svojí práce, kde si spíše odpočinou. Dělají na Mittalu. Taky je divné, že tam můžou fasovat monterky kdykoliv a já spravuju potrhané a prý na nové nejsou peníze. Zedníci byli vždy na tom bledě jen se divím, že komanči nedali Havla k nim, ale do pivovaru-byli moc hodní. S produktivitou je to zakopaný pes hodně lidí umí maskovat, že pracují a vymlouvají se nemakačenka. Není umění se udřít. Jak to udělat aby to bylo aspon´trochu objektivní ke všem. A nejvíc řvou na nemakačenka ti, co umí dělat, že dělají. Taky je mi divné, kde pořád ta EU bere prachy všichni z ní berou a kdo do toho ty prachy leje. Jak to tak vidím, tak se moc lidí nepředře nikde.

Odp8: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
zákys, 24.10.2011 11:06

Paní, chápu váš postoj. Z toho co píšete vyplývá, že nemůžete mít vědomosti z fyziologie práce, potažmo fyziologie sportu a energetickém výdej při činnostech různé intenzity. A také o tisíci měření pracovní činnosti tzv. chronomtráží. Individuální zkušenost jakkoliv intenzivní má omezenou vypovídací hodnotu. Já se nechávám poučit hlavně průměrnou délkou života pracovníků exponovaných profesí. Platí jednoduchá rovnice. „Předřít se“ = krátší život.
Znal jsem jednoho zedníka který celý život dělal 16- tky. 8 h. jako zedník národního výboru, zbytek na fuškách a hlavně na svém. Postavil svým třem synům domy. V podstatě sám. Byl to tichý skromný muž. Zemřel v 58 letech. Nikdy nebyl na dovolené. Jeho domek by jako klícka a třetiny vilek jeho synů.
Jsou práce, kde je energetický výdej 6 000 Kcal, a po desti letech vaše zápěstí jsou na odpis, práce kde je 2 500 Kcal. (kancelář) kde páteř se ozývá po pěti letech a očí přestávají sloužit (monitor) po deseti letech. Ale já jsem chtěl psát o něčem jiném.

Odp9: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
iva, 25.10.2011 8:59

Tema bylo podel mně pracovitost a pracovitost. Zřejmě zaujímáte názor, že vše lze vypočítat. Jsou ale fakta, že některé práce lze ošulit. Jiné třeba ne, jako je máchání štětkou, nebo práce u počítače. Někdy je ta práce na papíře, ale ve skutečnosti nanic tak se vlastně produktivita počítá a je to další práce nanic. Já bych statistické úřady zrušila je to nanic, když lidi lžou jako když tiskne.

Odp10: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
zákys, 25.10.2011 10:38

Sběr dat (hliněné tabulky) a jejich vyhodnocování archeologové nacházejí třeba v Uruku, a to bylo již pěkně dávno. Asi to k něčemu sloužilo. A pořád slouží. Jinak platí „kdo chce vládnout, musí mít informace“. To o čem si tady píšeme, řeba se vám to může zdát zbytečné, není nic složitého.Jsou jiné „statistiky“. Bez statistického zjišťování neušijete ani konfekční oblek. Představte si, že v supermarketu před navrhnutím prodejního pultu(to je ten běřící pás kde kladete zboží) bylo pešlivě zjišťováno u jaké velikosti se zákaznící chovají co „nejzákazničtěji“. Tak s chutí do toho a naučte se rozumět co je aritmetický průměr, medián, modus, směrodatná odchylka „F“ test, „T“ test, chí kvadrát test, nominální a ordinální stupnice, korelační koeficient, stupeň významnosti... a pak rušte. V jisté podobě se to učí na gymnáziu a obchodních akademiích.Hodně štěstí.

Odp11: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
iva, 25.10.2011 10:52

Matika mi nikdy nešla. To už bohužel je pozdě na nějaké doučování. Lidi ale si vymýšlejí a pak to dávají do tabulek. Co se týče velikostí tak to je zas jiné kafe to jsou konstanty které se nemění. Tak co s těma Řekama jsou pracovitější než češi. Slováci jsou pracovití to vím od manžela jemu dělal part´áka kdysi Slovák robil, robil a potom po něm museli vysekávat dveře a předělávat a on když se občas zastavili s kolegou, že proberou co budou dělat a tak řekl- dělejte nejdřív se bude robit a potom mluvit.

Panu Zákysovi- produktivita
Vlastimil Čech, 25.10.2011 16:52

Pane Zákysi, rád se nechám poučit, ale ono s tou „produktivitou“ to není jen tak... řekněme produktivita kadeřnice vztažená k příjmu či zisku majitelky salonu nezáleží ani tak na šikovnosti, zručnosti či rychlosti samotné kadeřnice, jako na částce, kterou si za účes může říci... z toho hlediska je kadeřnice, která přešla do pražského salonu z Hygie na náměstí v Místku rázem dvaapůlkrát produktivnější... Bez toho, že bych to chtěl nějak obhajovat bych řekl, že „produktivita“ není ani tak „o výkonu“ daného pracovníka, jako o cenách, za které jeho práci podnikaděj prodá... V tom U.S.A. jsem pobýval, a ujišťuji Vás, pane Zákysi, že jsem se nesetkal s žádnou drtivou námahou na straně dělnictva... ubohá zručnost... ležérní přístup dle jejich hesla: „take it easy“...tam kde jsou u nás dva či tři pracovníci, viděl jsem nejméně pět nespěchajících Američanů... Samozřejmě nebyl jsem VŠUDE v Americe, ale snad jsem neměl takovou smůlu, že bych se setkal jen s tak nízkou chutí do práce jen smolnou náhodou... píšu o té produktivitě jen proto, že právě toto je, jářku,ukazatel, který toho například o „pilnosti“ pracovníka (až na úplné krajnosti) mnoho nevypovídá...

Odp: Panu Zákysovi- produktivita
zákys, 27.10.2011 19:09

Ono je to ještě zajímavější. Nikdo zde nezmínil produktivitu peněžního kapitálu, produktivitu půdy... a už raději mlčím.
Mně šlo jenom o to upozornit, že házet bláto na Řeky na úrovni na které se zde „blábolí“ je mimo mísu.
Mimochodem, když někdo zaměsnává „nefakčenky“(neproduktivní lenochy), co kdyby místo nadávání do lenochů, jim zvedl mzdy. Když budou dostávat více než kolik si vyplácí majitel firmy a budou se válet, tak to jsou lidé na odpis!
Ale mně jde o prostředí, v kterém se to všechno odehrává. Konec konců „prostředí“ limituje i tu zapeklitou produktivitu práce. Zasněte se:
List od vnoučka:
„Ahoj dědečku a babičko, ve škole nám řekli, že se nesmi lhát a měli by jsme se ke všem lžím přiznat, tak píšu. Přes prázdniny jsem potajmu otevřel jednu z těch velkých sklenic se švestkovou marmeládou a téměř celou jsem ji snědl.
Aby jste na to nepřišli, tak jsem do ní nasral a vrátil ji na polici.“
Děda babce vlepí facku: „Já ti říkal že je to hovno, a ty pořád jenom “zcukernatěla, zcukernatěla...".
Doplňte: švestková marmeláda = demokracie v Česku
hovno = demokracie interpretovaná vládní koalicí
zcukernatěla = pojmenování hovna voliči vládní koalice
A to je vše.

Odp2: Panu Zákysovi- produktivita
Vlastimil Čech, 28.10.2011 19:14

he he he, dobré... ale co ta facka?
Facka = ???? doplňte, prosím

Odp7: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
Neuvedeno, 28.10.2011 19:26

Zajisté máte ve všem pravdu. Jen bych chtěl říci, že zadluženost Řecka je lecky záležitost požadavků EU.
Tak na příklad víme, kolik Řecko má ostrovů a ve všech musí hlídat, jestli tam nejsou nelegální emigranti.
Řekl bych, že na Řecký stát je to neřešitelný problém. Jen těch úředníků a policistů, co je na to třeba. No a ty policisty a úředníky musí také někdo zaplatit.
Co takhle dát Řecku vyjimku, že nemusí hlídat svůj stát před přistěhovalci. Jestli se toto neučiní, tak Řecko bude stále prodělečné. Mohou se jí promíjet dluhy sebevíc.
Na Řecku je jen vidět, jak jsou ty požadavky EU nesmyslné a hlavně neproveditelné a nákladné. Pak se klade za vinu Řecku něco, co rozhodlo EU a ještě se mu dávají knížecí rady.
S tou produktivitou je to podobné.
Stačí někomu dát kombajn místo kosy a hned má produktivitu mnohem větší a ještě si stačí jak dlouho sedět na pivě a dělat ze sebe důležiťáka.
Jenže ten benzín, či nafta nespadne z nebes. Na to, aby člověk měl benzín a naftu, tak musí ji někde sehnat. Jenže dnes se nafta neshání, ale vybojovává. Kdo vyhraje válku, ten jí má, ostatní utřeou nos. Takže kdo má největší produktivitu. Zřejmě ten největší gauner.

Odp8: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
ivan, 28.10.2011 21:12

Ještě se mě nikdy nestalo, že bych si nemohl koupit nafty kolik potřebuju. Naopak, uvažuje se o tom, že by měla být zlevněna proto, aby u nás tankovalo více kamionů a z jejího prodeje řidiči platili daň zde.

Odp9: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
Neuvedeno, 3.11.2011 21:11

Pane Ivane, já jsem to myslel úplně jinak. Jak to říkají angličané „Marie Marie právě naopak, jak Vám roste zahrada“

Odp8: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
Neuvedeno, 19.2.2016 19:39

No a tady už v roku 2011 jsem psal o obtížnosti pohlídat všechny ostrovy Řecka. Ochránit je od vstupu emigrantů.

Vás Evropo, kdyby chtěli učit všichni svatí, zda všimnou si jich europoslanci paličatí!

Teď bych chtěl ještě říci, že celá migrační krize není jen tak sama od sebe.
Hlavní důvodů je několik.
1.Především monopol moci atomových velmocí, kteří si tím pádem přidělují pro sebe výhody a díky nim soustavně bohatnou. Občané z ostatních států pak pochopitelně se chtějí do těchto států přistěhovat, aby měli také vyšší mzdy a další výhody.
2.Dále různé druhy náboženství, které vytvářejí různé nárůsty obyvatelstva. Je jasné, že na příklad náboženství muslimské zajišťuje největší přírůstek obyvatelstva. To si myslím, že se dá statisticky dokázat.
3.Různé životní podmínky člověka. Je na příklad jasné, že v teplejších pásmech zeměkoule se může snadněji rozrůstat populace, protože náklady na ubytování a otop domů je mnohem menší.
4.Části zeměkoule v místech polopouští jsou pro člověka poměrně příznivé, protože se zde nerozmnožují tolik komáři přenášející zhoubné nemoce. Zároveň, ale dochází k ubývání zdrojů potravy vypásáním této polopouště.

Odp9: Panu Zákysovi a panu Neuvedeno
Neuvedeno, 19.2.2016 21:35

Ještě jsem chtěl pokračovat v dalších bodech důvodů, proč dochází k migracím obyvatelstva do bohatších zemí.
Jsou jimi:
5. Boj o zdroje ropy. Díky tomuto stavu dochází k likvidaci infrastruktury v obytných enklávách a tím vážnému zhoršení podmínek života. Dochází také k nemožnosti poskytovat podporu sociálně slabým, které se zřejmě obyvatelstvu v těchto oblastech hojně dostávalo.
6. Boj o moc různých ideologií, tedy o boj o vládu nad obyvatelstvem pomocí těchto ideologií. Jde o boj různých náboženství a další tak zvaně demokratických teorií a jejich zaštítění vojenskou nadvládou.
7. Zastřený boj mezi atomovými velmocemi o území vlivu a nadvlády.

Je tedy vidět, že svalovat vše jen na jedno náboženství je zcela neobjektivní a vůči tomuto náboženství nespravedlivé.

Tadle republika žádnou budoucnost nemá...
Ufonek, 9.11.2011 18:12

Tadle republika žádnou budoucnost nemá . Není den , aby někdo zde nespáchal sebevraždu . Už ani strojvedoucí nechtějí jezdit .

Odp: Tadle republika žádnou budoucnost nemá...
Platfus, 9.11.2011 18:23

Tomu říkám pozitivní přístup. Nepracuješ náhodou na lince důvěry? K tobě bych se chtěl dovolat ;-).

Odp2: Tadle republika žádnou budoucnost nemá...
Tlapka, 10.11.2011 10:57

Sebevražedný úmysl = chemický stav mozku.

Odp: Tadle republika žádnou budoucnost nemá...
Neuvedeno, 9.11.2011 20:30

Jenže jsem slyšel, že ty mimořádně úspěšné severní země jsou na tom ještě o mnoho hůře s těmi sebevraždami. Prý to souvisí se chmurným počasím.
Konečně dnes musíme být rádi, že se nás nedokl ten asteroid. Byl prý 400 m dlouhý a byl od nás blíže než je náš měsic. To byla zase klika. No a slyšeli jste o tom, že se k nám něco blíží? Já tedy ne.
Jindy jsou na sebevraždu objektivní důvody.
Když jsou u nás takové poměry, že nemůžete obhospodařovat ani svůji vlastní pozemek, protože k němu není přístup, protože ze státní silnice je jen jeden vjezd, přes pozemky jiného uživatele a ten vás tudy nechce pustit. Představte si kolik jen je takových případů dnes, kdy část pozemků po JZD obhopodařuje jeden uživatel a zbytek není přístupných. Původně všechno obhospodařovalo JZD. Takže tak to je. Všechno se bude zdražovat, je nezaměstnanost a přitom vlastní pozemek se nedá ani použít, nebo jen částečně. No a říkáme si, že jsme právní stát.

Odp2: Tadle republika žádnou budoucnost nemá...
Tlapka, 10.11.2011 10:59

Zase se Ufoni špatně strefili s tím asteroidem. Na vině je jejich výpočetní software. Ufonek nám to vysvětlí.

Severní země mimořádně úspěšné v počtu...
santiago, 10.11.2011 17:34

Severní země mimořádně úspěšné v počtu sebevražd jsou tak leda Litva, Estonsko a Bělorusko. A pak - s odstupem - Finsko a Lotyšsko.

Kupodivu kdepak Norsko, Švédsko, Dánsko nebo Islant.

Odp: Severní země mimořádně úspěšné v počtu...
Neuvedeno, 11.11.2011 1:04

Jenže tady byl zase ten případ z Norska, jak atentátník zabil 70 lidí. Když k tomu zase připočteme sebevražednost, tak jsme v Norsku zase na těch mizerných číslech, jako u ostatních severských zemích.
Jestlipak někdo zkusil sečíst sebevražednost a počet vražd v dané zemi a porovnat pak celkově výsledek. Docela by mě to zajímalo.

Odp2: Severní země mimořádně úspěšné v počtu...
iva, 11.11.2011 8:42

Šílený osud. Myslím, že ti lidé nechtěli umřít. Njevíc páchají sebevraždy Japonci, vím to z telky, ale mají to i v krvi odpradávna. Nejmín´myslím cikáni to je taková nátura bych řekla.

Odp3: Severní země mimořádně úspěšné v počtu...
zákys, 18.11.2011 16:20

Zasněte se nad Slovinskem. Sever této zemičky je bigotně katolický. V rodinách při výchově dětí hlavní slovo má zbožná matka. O tom jsem si povídal s vemi vzdělánými Slovinci po výstupu na Triglav(není pro ty, co trpí závratěmi ať jsou jakéhokoliv druhu) na chatě Kredarica, která je kousek od vrcholu. Jasně, že katolickou bigotnost přísných matek při sebevraždách mladých lidí ti pánové nepovažovali za jedinou příčinu sucidia. Ale co. Někde se musí začít i na Svíci: http://www.stat.si/eng/novica_prikazi.aspx?id=1845
Tak klikejte a přemýšlejte.

Odp3: Severní země mimořádně úspěšné v počtu...
Tlapka, 18.11.2011 17:55

Jo, pravda, harakiri a kamikadze. Mají to v genech. Pravděpodobně to plyne z velké hustoty obyvatel na jejich ostrovech, si myslím.

Odp2: Severní země mimořádně úspěšné v počtu...
Platfus, 11.11.2011 9:01

Pane Neuvedeno, pokud se rád probíráte těmito statistikami, můžu doporučit program Gapminder, který tu před časem propagoval Zákys. Lezou z toho rozličný grafy, který člověku dodají pocit, že je in :-). Ledacos se dá vyskoušet už na téhle stránce (otevřete záložku Gapminder World), když si nastavíte, co představují osy a velikost koleček. Není tedy například problém si vizualizovat vztah mezi úmrtností kojenců vzhledem k průměrnému dosaženému vzdělání v dané zemi, a úrovni vypouštěných emisí CO2, a to vše napříč roky 1950 - 2005 :-). Váš uváděný příklad mi ale zobrazit nešel, protože kombinuje data z několika grafů a to neumím docílit.

Odp3: Severní země mimořádně úspěšné v počtu...
Tlapka, 18.11.2011 18:04

Skutečně je to krásný program a nejvíc se mi líbí ten o AIDS. :-)

Chěl bych se vrátit k tomu vašemu...
ATHOS, 30.12.2011 2:43

Chěl bych se vrátit k tomu vašemu životnímu minimu. Životní minimum z přirozených důvodů neni nikdy nula. proč tedy někdo nepochopí, že životní maximum nemůže být ležatá osma. Nebo si snad nepamatujete, když Venca I mluvil o právu hromadit majetek do neomezené výše a Venca II kontroval postulátem, že neexistují špinavé peníze? Ať hospodaří špatně jedinec, rodina, obec, stát, únie, lidstvo, tak to musí jít zákonitě do trusníku. Mám dojem, že se to to děje a zrychluje se se to asi jako když padá ptačí lejno. To ale dopadne zákonitě jen nejníž na zem. Máme také tu jistotu?

Odp: Chěl bych se vrátit k tomu vašemu...
iva, 30.12.2011 10:49

Konečně zas někdo, kdo věci nazve pravým jménem. Lidi už vidí jen to, co chtějí vidět. Můj muž ráno řekl, že důchodu nedožije, že by šel nejraději do předčasného, ale že je stále mín´lidí, kteří pracují a těch, co jen berou a sedí někde na magistrátu nebo ve sněmovně, či evropském parlamentu je strašně moc tak ten předčasný asi brzo zruší.

Odp2: Chěl bych se vrátit k tomu vašemu...
Neuvedeno, 31.12.2011 14:49

Je to opravdu tak, že když v zimě dělá někdo v chladu a má třeba jen zadní chřipku a přechodí ji, tak s toho může mít na celý život astma. Stačí také mít jen pár mrtvých zubů, nebo zkažený zub se zánětem nervu zubu a zánět se snadno dostane do mozku a může z toho být zánět mozkových blan s trvalými následky.
Nedivím se tedy, že všichni lidé pracující v tomto studeném prostředí chtějí jít do předčasného důchodu. Bylo tomu dříve tak, že se v zimě nepracovalo. To ale dnes neplatí, protože je většina práce v teplejším prostředí. Jenže většina práce neznamená ještě všechna.
Normálně by to mělo fungovat tak, že by každý starší člověk měl podat výpověď a měl by jít pracovat do tepla. Jenže jak takový člověk sežene toto místo v době nezaměstnanosti, když ještě nemá jinou kvalifikaci, než tu do zimy to tedy nevím.
Bohužel je toho dnes ještě mnoho na zlepšování, jenže nikomu se do toho nechce.

Totiž...
*, 31.12.2011 21:21

... pane Neuvedeno, státním úředníkům je základní spokojenost prostých občanů státu ČR úplně fuk. Státu je šuma fuk, že občané jsou nezaměstnaní a že nemají z čeho žít.
Štěstí a zdraví v roce 2012 přeji Vám pane Neuvedeno, paní Ivě, panu Zvoníkovi a panu Čechovi.

Odp: Totiž...
iva, 31.12.2011 21:51

Taky ti přeju a všem na svíci zdraví, chut´a elán do života, dobrou náladu a spokojenost. Snad bude líp, ale ted´ještě ne, ted´ne:-:-) to jsem si vypůjčila z Gladiátora

Odp: Totiž...
zákys, 1.1.2012 1:27

Stát je v moci vítězné politické strany(nebo koalice politických stran). Politická strana je zdánlivě v moci voličů. Fakticky však v moci velkých daňových poplatníků. (jinými slovy pracháčů) Tito velcí daňoví poplatníci určují hranice a směr politiky uskutečňované vítěznou politickou stranou. Ta to všechno prostřednictvím vlády, zákonodárné moci(parlamentu) a soudní moci hází na frustrované stádo malých daňových polatníků, kteří se nestačí divit a komicky se zlobí na anonymní stát. Pitomci. Místo frustrace se vraťte k normálu „modlit se a pracovat“ (když je kde), nebo moderněji „poslouchej svého šéfa a drž čuňu“. A vstupuj pouze do organizací jako jsou včelaři, holubáři, rybáři a pod. Odbory... chraň tě panenka Maria, jinak jsi na dlažbě!!!

Odp2: Totiž...
Vlastimil Čech, 1.1.2012 18:56

Hezky řečeno a dokonalý souhlas... jen malá otázka: jaké národnosti, či rasy jsou především ti „velcí daňoví poplatníci“, kteří ovládají hospodářství významných zemí? (tedy mimo veleúspěšné Číny, zdá se)
Jsou to Eskymáci? Papuánci? Černoši? Nebo žeby dokonce nedoholokaustovaní příslušníci oné rasy, kterou je lépe nejmenovat? :-)
A vůbec jsou to vůbec poplatníci? Vždyť ten stát, na kterém plně parasiticky žijí
prostřednictvím pana Zákyse dokonale popsaného způsobu sami ve skutečnosti ovládají ku své potřebě.... Papuánci jedni :-)

Odp3: Totiž...
zákys, 1.1.2012 22:00

To jsem si zase početl. Kdyby jste si nesundal boty, tak určitě nenapočítáte do dvaceti. Národnost nebo rasa, toto spojení vám musel vnuknout sám velký Doktor Faustroll z kliniky patafyziky. Kolegium tohoto vědeckého ústavu každoročně uděluje Řád velkého panděra. Ubezpečuji vás, že jste laureátem této ceny stojící na prvním místě. 1. 1. 2012!!!
Nemám nic proti salónní omezenosti, ale pokud se ji někdo snaží povýšit na umění, je poněkud únavný.

Odp4: Totiž...
Vlastimil Čech, 1.1.2012 22:29

ááá, pán je obřezán... a zahodili pak ten správný kousek?

Odp5: Totiž...
zákys, 3.1.2012 22:08

A chodí spát s Protokoly sionských mudrců pod hlavou...
Navzdory své téměř nordické podobě jste jako kuře kterému usekli hlavu a tak ještě pobíhá a pobíhá... há.
.. a přitom v tom kuřecím kostýmu navíc vypadáte jako by jste tlačil na záchodě. Tak tlačte dál, a nezpomeňte dýchat ústy.

Odp: Totiž...
Platfus, 1.1.2012 1:35

Tak já děkuju, že sis na mě takhle adresně vzpoměl romantiku. Všechno nejlepší i tobě :-).

Odp2: Totiž...
*, 1.1.2012 5:59

...takže trochu štěstí a zdraví i Tobě Platfusi (pokud nejsi převlečený JurasimovičIvánovič) i Tobě Zákysi -

Odp3: Totiž...
zákys, 1.1.2012 10:59

Moc děkuje jeden z těch dychtivých a dezorientovaných, kteří jsou syceni „zeleným“ (seno je sušené zelené) a potom se baví přežvýkáváním přežvýkaného, o tom pak popíší metry „řádků“ na internetu a završí to nečitelnou diskusí s masou frustrovaných a dezorientovaných kteří si to ani nepřipustí, sedící také na Svíci, kteří navíc dávají dost transparentně najevo, že je něco hrozně trápí, ale že vlastně vůbec nevědí co. Děkuji z přání.

No, Zákysi...
*, 1.1.2012 13:14

... domnívám se, že mnoho těch lidí, které něco trápí ví, co je trápí, a co by mělo být uděláno, aby je trápit přestalo. Ale mocní tohoto státu a jejich nemorální a nezákonné zákony těm trápícím se lidem úplně a plošně brání a zabrání jakékoliv možnosti zlepšení případně odstranění jejich trápení.

Totiž: Permanentní dlouhodobé trápení statisíců a milionů občanů státu umožňuje několika stovkám vládních papalášů žít bezstarostně a v blahobytu.

Odp: No, Zákysi...
zákys, 1.1.2012 22:14

A to je to špatně. Také k vůli vám prof. Jan Keller napsal knihu Tři sociální světy. Tu knihu si určitě nekoupíte. I když vyšla nedávno, může být již rozebraná. Zvídaví lidé pořád existují a studují chytré lidi. Protože je dnes na Svíci v módě dívat se na klipy, tak ten Keller je tady.
http://www.youtube.com/watch?v=JXa4IWB6MmY

Na You Tube jsou i další Kellerovy přednášky.

Odp2: No, Zákysi...
ivana Kozárová, 21.12.2012 12:03

Čím dál víc nacházím souvislost s Chelčickým - O trojím lidu... Hrozí návrat k feudalismu a mafiánství. Ostatně to je už tady...

Odp: Totiž...
Juras, 1.1.2012 22:59

Já přeju štěstí všem. I tobě. Hlavně ti přeju, aby sis přestal vymýšlet nepřátele.

Merry Christmas
*, 19.12.2012 23:23

Panu Neuvedeno, panu V.Čechovi, paní Ivě Kozárové a panu Zvoníkovi přeji pohodové vánoce a v novém roce 2013 hodně zdraví a štěstí. (Paní Tlapka ode mne dostala stejné přáníčko v jiném článku).

Odp: Merry Christmas
Tlapka, 20.12.2012 9:43

Pana * zdravím jinde a zde přeji štěstí Ivance, panu Čechovi, Neuvedenovi a zvláště Ivanovi a Jurasovi Platfusovi a taky panu Zákysovi, který mě tolikrát rozesmál :-)

Odp2: Merry Christmas
Tlapka, 20.12.2012 9:47

A kdyby se sem podívali Zvoník, Alfons nebo Slayd kteří odešli do ilegality, nezapomínám ani na ně s přáním.

Odp2: Merry Christmas
ivana Kozárová, 21.12.2012 11:13

Připojuju se k všem,co přejí jen to nejlepší,přeju všem klid a pohodu,hodná zvířata,zdraví alespoň relativní a všem,co pečují o ty,kterým je třeba pomáhat extra sílu navíc:-)

Odp2: Merry Christmas
Juras, 23.12.2012 21:26

Díky za přání. Taky přeju všem, když už není ten konec (ale ještě \bývá 2 a půl hodiny - původně se psalo, že má být konec 23.12., až v poslední době se všude vyrojilo datum 21.12. (Asi je to kouzelnější číslo ;-))

Odp: Merry Christmas
ivana Kozárová, 21.12.2012 11:15

děkuju osobně a předávám pozdrav od Bělušky,Zrzatice,Plyšovky,Rohatky,Bulíka,Šílenky a dalších bezejmenných,co žerou plesnivý seno,protože nic jiného tam nemají....

Odp2: Merry Christmas
Tlapka, 21.12.2012 12:42

Taky je pozdravuji, ať se mají 2013 rok lépe.

Odp3: Merry Christmas
ivana Kozárová, 21.12.2012 13:52

Teď jim tam připravuju petržel,mrkev,celer a ječné kroupy s ovesnejma vločkama a Tvůj pozdrav jim dozajista vyřídím a až je budu drbat za ušima,půjčím si,s dovolením,Tvoji symbolickou Tlapku!

Odp4: Merry Christmas
Tlapka, 21.12.2012 18:48

To je pro mě veliká pocta. Díky.

Odp3: Chěl bych se vrátit k tomu vašemu...
iva, 1.1.2012 18:55

To je sci-fi. A někdy je v létě hůř jak v zimě. V radiu hlásí, že z kanceláří museli jít lidi domů a na lešení jako vedro není, že. Přes zimu jim se někdy zadaří jako třeba ted´, že opravují nějaké staré sklepy a bunkr. Celkově si ale myslím, že je nepoměr mezi tím, kolik lidí něco produkuje a kolik lidí je úplně nanic. Třeba armáda, ten parlament senát a na magistrátech myslím, je taky hodně lidí k ničemu.

Já též přeji dopisovatelům Svíce vše...
Neuvedeno, 1.1.2012 22:49

Já též přeji dopisovatelům Svíce vše nejlepší v roce 2012 a hlavně zdraví a hodně radosti. Na ty co mi nadávají se nehněvám. Jak říkají Rusové: „Každý blbne po svém“.
Dozvěděl jsem se ze statistik, že asi v roce 2048 budeme na tom stejně jako Číňani a Indové. Takže si už teď zvykám na tu jejich úroveň i když se roku 2048 mohu těžko dožít. Důvody jsou nasnadě. Uvádím opět pořekadlo: " Když si zapneme /asi u košile/ první knoflík špatně, zapneme si všechny knoflíky špatně. Neboli, když EU začala na začátku špatně, bude tak dále pokračovat. /No přejme jí i v zájmu nás, aby se poučila/. Nebo také všechny vyspělé státy včetně jejich občanů dělají z důvodů své vysoké životní úrovně zbytečně v některých směrech chyby ,na příklad utrácejí nesmyslně na stavby, které nemají dostatečnou rentabilitu, a to jsou důvody, proč jejich ekonomiky stagnují. Viz ty stavby nerentabilních aqvaparků u nás atd.

Poraďte, jak šetřit,
*, 26.12.2012 13:42

když už není skoro z čeho šetřit. Vydělat si není kde, vyprodukovat nějaké potraviny také není kde. Snad jen krást by bylo kde ...

Odp: Poraďte, jak šetřit,
ivan, 27.12.2012 3:23

Vím o mnoha nevyužívaných zemědělských objektech /prasečáky/ a o spoustě vlastníků půdy zjískaných dědictvím aniž by měli zájem ji sami obdělávat. Dneska to jsou skoro všichni.

Jestli si s tím nevíš rady, tak ti s hledáním helfnu, je to snadné, hlavně začít.

V každém okrese je spousta hospodářství kde děti už nemají zájem pokračovat v práci starého hospodáře a přitom se nechtějí zbavovat rodinného majetku. Takováto farma se dá domluvit i s technikou za podíl na úrodě.

Hospodář bude rád, že někdo bude pokračovat v jeho práci a ty budeš mít do začátku zkušeného rádce.

Předpokládám, že takovýchto objektů je desettisíckrát víc o kterých nevím.

Znám lidi co bydlej ve městě a maj propaktovaný farmy i s technikou na dohodu. Jedním z nich je třeba kámoš Sláva Šebela z Berouna.

Vím i o zahradnictvích nebo lesních školkách. Určitě se něco najde i u vás, jsou všude.

Nakrémuj si boty, je nejvyšší čas se připravit na jarní práce.

Začínal jsem podobně z pozice bezdomáka, i když v jiném oboru.

(pro ty co to nevědí)

Zlodějna je riziková dřina a málo výnosná. Kráct, aby se to vyplatilo, se musí ve fraku ale do elitního klubu grázlů tě nikdo nepustí.

Základem všeho je začít!

Odp2: Poraďte, jak šetřit,
ronantik, 27.12.2012 21:45

Ivane, děkuji za Tvou radu, tentokrát je čistá, tím míním férová a snad i realizovatelná.

Nějaké úsilí v hledání by však vyžadovala. Ne všichni majitelé pozemků by případnému nájemci počkali s nájmem, než se (ten nájemce) finančně zmátoří, tj. než si na nájem naspoří z prodaných produktů. Ne všichni pronajímatelé dodrží nájemní smlouvy. Dokonce se mému známému stalo, že mu pronajímatel garáže slíbil písemnou smlouvou, že mu po 10 letech placení nájmu garáž prodá, a přesto to nesplnil, a rok před termínem nájemci smlouvu vypověděl.

Také se stalo, že jsme zahrádkařili na pozemku bývalého opuštěného zahradnictví, a protože jsme neměli peníze na koupi toho pozemku, tak majitel ten pozemek jako „stavební pozemek“ prodal někomu jinému movitějšímu.

Odp3: Poraďte, jak šetřit,
ivan, 28.12.2012 1:55

Nejenom, že je takovýto postup realizovatelný, ale je jediný možný.

Necpat se tam kde tě z počátku porazí výrobní síla někoho jiného, nebo co nabízej obchoďáky.

Kdybych měl dneska začít z ničeho, tak bych začal výrobou šindelů.

Skoro nic k tomu nepotřebuješ, surovinu koupíš celkem levně v přesílených výřezech v třídě KPZ. /kulatina k průmyslovému zpracování/ Štípaný šindel se takřka nedá vyábět strojně (kvalitní), teda tě ochrání před strojně vyspělejší konkurencí. Nemáš odpad, nemáš termíny, co vyrobíš tak prodáš, zbytek hřeje. Kdysi před lety jsme u nás vyráběli asi 1800 čtverců strojních sraček pro nějakého handlíře do Rakouska, ale štípanou kvalitu nedokáže nic nahradit a znalý zákazník to ocení a i tak se mu to vyplatí, tobě taky. I ve zdánlivě jednoduchejch věcech můžeš být dobrej a žádanej.

Práci vidím všude kam se podívám, jen ji udělat.

Hlavně začít!

Odp3: Poraďte, jak šetřit,
Zákys, 28.12.2012 9:39

Začít s výrobou došků také nemusí být špatné. S ručním mlácením „rži“ se to nějak skoulí. (cepy!!!);-) Také sehnat „mlatevňu“ s mlatem a po čase zaměstnat 4 mlatce, jaký to pěkný sen. Jak se mlátí „rež“ ve čtyřech poskytne návod Slovácké muzeum v Uh. Hradišti. Není to tak snadné. Tato dovednost si nezadá s nácvikem na StarDance!!! Rostoucí počet bezdomovců a potřeba mít nějakou střechu nad hlavou by mohl znamanat stálý odbyt těch nešťastných došků. Také by to mohla být slušná příprava na Peak Oil. Proč a jak to řeší na Kubě je na videu na této adrese:
://www.scoop.it/t/ina-ekonomika?page=2
Jmenuje se „Jak Kuba přežila ropný zlom“. Zkušenosti jiných jsou k nezaplacení a bohatě vynahradí těch 40 minut ztráty času.
Vázání došků na latě(budete se muset stát také pokryvačem) se za jedno léto naučíte. Horší bude jak odnaučíte vrabce, aby se v takové střeše neusídlili. Vyhlášky ochrany psů, koček a vrabců jsou neúprosné a hrozí neustálým žalářem, nebo veřejnou prací. Roman Smetana by mohl vyprávět. Tak s chutí do toho.

Odp4: Poraďte, jak šetřit,
Vlastimil Čech, 28.12.2012 12:37

he he he... :-)
mimochodem, pane Zákysi, kde jste viděl v poslední době režné pole?
(Pro Čechy z Čech: rež je obilí, ze kterého se pékával chleba, česky=žito. Bílá mouka, na koláče česky=pšenice)
Tedy, režné pole jsem neviděl, ani nepamatuju. Zajímalo by mne, z čeho tedy ten chleba pečou? Odkud režnou-žitnou-černou mouku vozí?
Jo, pan Zákys dovolí, ještě malá poznámka. To obilí se nesmí prohnat kombajnem, tedy je nutno pokosit, snad samovazem by to šlo, v panácích usušit a pak teprve do stodoly s tím...
Pro použití nové doškové střechy jsou zvláštní předpisy (extrémní hořlavost). Tak s chutí do toho! Viděl jsem to jako chlapec, tehdy kladli dokonce „kalence“, to je došek máčený v takovém řiďounkém blátíčku... co to bylo ale nevím.
Pokud se týká pronájmu zemědělské půdy, neslyšel jsem o smlouvě, kde by byla úhrada podílem z úrody. Vždy hezky natvrdo: za hektar zaplatíš tolik a tolik, jestli se neurodí je to tvůj problém, a moje pole nebudeš nevápnit! Plán hnojení si necháš schválit.
Pronájem polí je hezká věc. Vydělává hlavně pronajímatel. K zemědělské činnosti potřebujete taky zázemí (stodoly, sklady, garáže, kůlny a hlavně STROJE a PRACOVNÍKY) A třeba lidi určitě nepočkají do sklizně na svůj plat. Zvířata taky žerou denně, splátky na stroje, nebo jejich nájem se platí měsíčně a PHM při tankování... Takže by to chtělo výraznou půjčku. Moře lidí s hospodařením přestalo... proč asi? Přeji každému úspěch, ale nemohu si odpustit důrazné doporučení: NAPŘED počítejte, zvažujte risika, uvažujte, ptejte se...
S tím šindelem to nezní špatně... chce to ovšem zajištěný odbyt, provozní prostor, (myslím , že ta věc se v nějaké fázi výroby suší) no a taky se to naučit klásti. Myslím, že už to moc lidí neumí, co by byli ochotni to (za velké peníze) naučit budoucí konkurenci. Jinak takových „špeků“ je dost a dost... třeba štípání a kladení střech z břidlice... je to těžká frajeřina a ti lidičkové co to umí a mají i kontakty aby dostali zakázky jsou v „těžkém peří“ :-)

Odp5: Poraďte, jak šetřit,
Zákys, 28.12.2012 21:44

Já nemohu!!! Člověk si dělá „prdel“ z těch předcházejících keců a oni to berou vážně. No, na Svíci to už tak chodí. V 92 roce vyšla pro začátečníky v podnikání „kuchařka“ a je za babku v antikvariátu. Student 2. ročníku obchodní akademie je ji schopný číst a použít v praxi. Podnikatelské praxi! Mezi produkty uplatnitelné na trhu počítám i to pletení „košů s baňama“.
http://antikvariat-knihy.cz/kniha/jones-gary-zaciname-podnikat-1992
Na úrovni studenta(tky) 2. ročníku OA a vyšší jsou jak jsem si všiml všichni návštěvníci Svíčky.
Ti ostatní jsou odkázáni na metodu „Pokus a omyl“. Konec konců i spermií je několik milionů(Tlapka) a vajíčko dostihne jen jedna. Tak ať žijí úspěšné „Spermie“!!!

Odp6: Poraďte, jak šetřit,
Vlastimil Čech, 29.12.2012 12:08

Pane Zákysi, že to myslíte žertem jsem pochopil... konec konců můj příspěvek začíná slovy: he he he...;-)
Pak mne ovšem napadlo, že Vaši radu někdo může vzít vážně, lidé jsou různí... Snad se proto neurazíte...

Odp7: Poraďte, jak šetřit,
Zákys, 29.12.2012 13:32

Nic jsem nemyslel žertem. Dělal jsem si z těch keců PRDEL!!! A to je jiná kategorie.

Odp8: Poraďte, jak šetřit,
ivana Kozárová, 29.12.2012 15:16

Mám z Vás dojem,že se stále cítíte v ohrožení. A tak alespoň na povrch,jakože jako,podceńujete všechno a všechny. Pořádně jste ani nepřečetl,co Tlapka napsala a jak to myslela,nad tím se vůbec nenamáháte přemejšlet. Neustále se ofrńujete nad lidmi a jejich názory a nad tím,že svoje nápady myslí vážně. Můj táta by Vám řekl,že tolik dobrejch nápadů,jaké Vy samostatně produkujete,vysere do rána celej kýbl.;-)

Odp9: Poraďte, jak šetřit,
ivan, 29.12.2012 16:36

Ivano, dneska jsem byl v Berouně koupit neúspěšně Větrníky. Nebyly protože by je prý po přeslazených svátcích neprodali. Co cukrárna ? Máte ji ještě?

Odp10: Poraďte, jak šetřit,
ivana Kozárová, 30.12.2012 12:43

Máme. Funguje díky manželovi,on je tím pravým pokračovatelem,dokonce mi čas od času vytkne- právem - že to dělám blbě. Fakt je,že to dělá líp,než já. Ale nejen cukrárnou žije cukrárna;-)Jezdí sem hlavně lidi z Prahy a Bavorska. Doma není zřejmě nikdo prorokem.Podstata úspěchu je dělat věci kvalitně a pořád stejně,dodržovat receptury a nezlepšovat to ověřené.Škoda,že jste tak daleko. Vy jste takovej renesanční člověk a máte sílu k realizaci nápadů,já už o mnohém jen kecám,ale čas od času se mi taky něco povede;-) Hodně dobrejch nápadů do dalších let a Vaší provozovně přeju ZDAR.

Odp11: Poraďte, jak šetřit,
Tlapka, 3.1.2013 15:26

Já si myslím že pak Zakys je provokatér aby byla nějaká legrace. Možná je to psycholog.

Odp12: Poraďte, jak šetřit,
ivana Kozárová, 3.1.2013 16:30

Já myslím,že je to pedagog,mám podobný stavy;-)

Odp9: Poraďte, jak šetřit,
Zákys, 29.12.2012 20:08

Váš táta měl ale pořádnou sračku, madam. Asi nebylo dřevěné uhlí. A jak jste na to že se cítím v ohrožení přišla. Vy musíte být čert!!! Ale víte že máte pravdu?
Přeštěte si: http://zlomropy.wordpress.com/

Odp10: Poraďte, jak šetřit,
ivana Kozárová, 30.12.2012 12:50

Vaše cesty nejsou moje cesty. Už jsem dávno přišla na to,že život se nežije podle toho,jak míní či předepíše mozkoškrab.Možná,že cosi z toho funguje,ale životy lidí to ovlivňuje míň,nežli ono zmíněné živočišné uhlí;-)

Odp11: Poraďte, jak šetřit,
Zákys, 2.1.2013 9:06

To by tak ještě chybělo. Život je krátký, daleká cesta. Marné však není žádné volání...
Opilec není ostudou města. Hanbou je zrada a pokání!

To ostatní je jenom přešlapování na žebříku do kurníku.

Odp12: Poraďte, jak šetřit,
ivana Kozárová, 3.1.2013 13:15

Zkuste Befungin!

Odp12: Poraďte, jak šetřit,
Tlapka, 4.1.2013 16:45

Myslíte že vás udrží žěbřík od kurníku? pozor na úraz zlomenina stehenní kosti v krčku, zhmoždění mozku..

Odp8: Poraďte, jak šetřit,
ivan, 29.12.2012 16:26

Tady si ty keci můžete prohlídnout v naturalizované podobě.

stránky Palubky Chyňava

Nahoře je část nekrytého dřevoskladu, v kryté hale bylo blbé světlo na focení, dole stará strojovna.

Začal jsem z pozice bezdomovce na stavební pile na kolečkách a jedním kombinovaným strojem. Chtěl jsem rozkýt celý svůj postup včetně chyb kterých jsem se dopustil s tím, že to může být někomu užitečné bez zakyslých učebnicových teorií o hovně. ;-) Ukázaná platí!

Paltfus mě byl v loni navštívit v práci, může potvrdit pravost stránek.

Výroba šindele je naprosto vhodná pro začátek, jsem přesvědčený, že bych jich prodal vlak, možná vlaky, zvláště po církevních restitucích.

Naštětí jsem v rozhodné době, Vás pane Zákysi, neznal a nevěděl, že to nejde a že to jsou jenom takové blbé keci pro prdel a tak jsme je vyráběli po mnoho let na dvě směny.

Dneska, když už jsem od Vás poučen bych věděl, že to nejde.

Odp5: Poraďte, jak šetřit,
Panu Čechovi, 4.1.2013 22:32

Děkuji za komentář.
Prý současný tzv. „černý chléb“ je vlastně uměle načerněný, prý tam už ty přírodní klasické tmavé součásti zrna ani nejsou. Všechno je už jenom JAKO.

Vypadá to jako černý chléb, a není to složením černý chléb.
Vypadá to jako k snědku, ale nedá se to jíst.
Vypadá to jako české máslo, ale je to máslo polské.
Vypadá to jako žena, ale je to chlap transvestita.
Tak je to. Zkrátka žijeme „jako ve smutné pohádce“, ve které nelze nikomu a ničemu věřit.

Odp6: Poraďte, jak šetřit,
ivana Kozárová, 5.1.2013 15:23

Souhlasím. Taky mám za to,že žijeme minimálně ve dvou pohádkách.Císařovy nové šaty a Jdi tam,nevím kam,přines to,nevím co...:-(

Odp4: Poraďte, jak šetřit,
Vlastimil Čech, 28.12.2012 14:47

Taky mne napadá košíkaření... Musí se umět. Ale náklady nejsou kdovíjaké, chce to jen to „správné křoví“ ve správném věku, (nejlepší jsou ovšem ty plantáže) nějaké prostory na máčení a loupání, formy, no a hlavně dovednosti.
A pak to hlavní: Odbytiště! V obchodě se zbožím košíkářským pracovala moje známá a tak o detailech něco malinko vím. konkurence obrovská hlavně z Polska (zakázková výroba) a z Číny- ta ostatní. Kvalitní výroba je nepřekonatelná kdesi na Moravě, jsou drazí, termíny nedodržují, ale výrobky jsou prvotřídní... Takže najít skulinku, solventní zákazníky. Obchodníky nebrat, to nejsou kupci, ti jsou komisionáři, a když něco „v komisi“ prodají stejně je problém zaplatit... tož tak...

Co lidé KOUPÍ ?
*, 28.12.2012 18:28

Děkuji i panu Čechovi za příspěvky. Ano, košíkářské výrobky jsou také krásné a potřebné. Vím, že je možné si koupit košíkářské kurzy. Snad na ně také dojde a uspoříme si na kurz.

Nejsme úplně „nemožní“. Naším největším problémem je, že neumíme svoje skromné produkty prodat (často pomáháme nebo vyrábíme zcela zdarma), a proto permanentně nemáme peníze nejen pro sebe, ale ani na propagaci toho, co umíme. Kurzů už jsme úspěšně absolvovali několik. Ale využít to neumíme pro vlastní obohacení.

Takže veškeré úvahy se mi smrskly na dotaz : Co lidé potřebují ? Co lidé KOUPÍ ? Ještě to mi prosím poraďte.

Aby se to NĚCO dalo vyrábět doma v bytě, aby vstupní náklady byly minimální, aby ty výrobky byly prodejné a umožnily výrobci postupně si naspořit peníze na investiční výdaje na třeba i výrobu jiného druhu, efektivnější, která už by člověka normálně uživila.

Bydlíme totiž v malém venkovském městečku, kde nejméně 50% soukromých obchůdků nebo provozniček končí do dvou let pro nedostatek zákazníků, a proto bez příjmů.

Odp: Co lidé KOUPÍ ?
Vlastimil Čech, 28.12.2012 20:34

Ano, to znám i od nás... 40 let komunismu nás naučilo, že všichni všechno umí, a co neumí, tak to umí soused, který rád vypomůže, protože my umíme to, co neumí on... Řemeslník, který má platit sociální a zdravotní a daně a nájemné za zkoladovanou provozovnu a všechny odvody, to může udělat třeba i o malinkou trošku lépe, ale natolik dráž, že nám nemůže konkurovat. Znám to od nás, je to tak! Žádný vedoucí jakéhokoliv kursu si nevychová potencionelně úspěšnou konkurenci... Buď je například úspěšným provozovatelem klíčové služby, který umí otevřít jakýkoliv zámek se ztraceným klíčem, nebo není... proč by si měl nechat vyrůst konkurenci? Kvůli kursovnímu poplatku? Takže pokud pořádá kurs- ať je jakkoliv drahý- tak nenaučí nic důležitého- připravil by se o živobytí...
Pokud i najdete nějakou skulinku trhu, kde by byl zájem o Vaši produkci, pak si můžete být jist, že v okamžení se této příležitosti chytnou i ostatní chudáci, kterých je MOC... Snad by mohla být šance v takovém oboru, o kteréhož produktu je zájem, ale zárověň jde o obor- produkt, který lze těžko ostatním chudákům následovat...
hmmm... vidím sám, „hraběcí rada“...
Víte, stojíte před zálivem plným žraloků... vrhnete-li se do toho, můžete přeplavat na šťastný břeh, nebo nemusíte... a jenom málo Váš úspěch záleží na Vašem plaveckém umění... Budete-li mít moc a moc štěstí a budete umět dobře plavat, můžete vylézt a říci: „vlastním úsilím jsem se domohl...“
Chci říci, zvažujte, počítejte, ptejte se, zjišťujte, ověřujte, pojišťujte se, zkoumejte... a teprve pak se eventuelně do nejistého, smrtelně nebezpečného dobrodružství případně opatrně pusťte... Těch co ten žraločí záliv nepřeplavali bylo daleko víc - a nemohou než mlčet- než těch, které je slyšet, těch, kteří se bijí v prsa, a křičí: hle: MY JSME TI ÚSPĚŠNÍ... ukažte nám ty neúspěšné... ano, mají pravdu... ti neúspěšní už nejsou...

Odp: Co lidé KOUPÍ ?
ivana Kozárová, 29.12.2012 15:21

Lidé kupují vždycky jídlo. Dobré jídlo je věc,kterou budou vždy kupovat. Ale podmínky pro výrobu dobrého jídla jsou tak přísné,že vyžadují velké investice.Pak je zájem o kvalitní služby. Třeba masáže,pedikůra atp. Hlídání dětí. Hlídání a péče o seniory.

Odp2: Co lidé KOUPÍ ?
Vlastimil Čech, 29.12.2012 22:38

Třeba masáže,pedikůra atp. Hlídání dětí. Hlídání a péče o seniory.
Na venkově určitě a na malém městě asi to fungovat nebude... Vždycky je někdo z rodiny, ze sousedství, který to udělá za menší peníze než živnostník... Živnostník navíc potřebuje kursy, kvalifikační zkoušky a kdo ví co ještě... Známé tetě nemůže cenou konkurovat... o náklady jde u chudobných lidí až v první řadě.... a boháči si najmou ku hlídání počurávajícího a běsnícího strýce třeba nějakého docenta....
U dobrého jídla záleží na ceně a na tom, jestli si lidi nemohou podobné jídlo a za menší peníze doma sami udělat taky, pokud se bez té lahůdky v nouzi neobejdou ... a v případě nouze lidí, zda se bez tohoto výdaje obejdou nebo ne...

Odp3: Co lidé KOUPÍ ?
ivana Kozárová, 30.12.2012 12:36

Máte pravdu,pane Čech,je to těžké. Ale při tom všem si lidi nadále kupujou jako zběsilí věci,které nepotřebujou a pak to zase vyhazují...Žádná universální rada neexistuje. Znala jsem osobně malíře,který neslevil ze svého kumštu,který nešidil a dělal řádně. Rodinu však živil tím,že učil hrát děti venkovanů na housle a na piáno.To víte,že se neměli dobře. Říkalo se o nich: Jo tam,tam si k snídani zahrajou,k obědu zazpívají a k večeři obojí dohromady... Ale jaká úžasná rodina to byla....

Pro mé přátele,
*, 2.1.2013 22:48

tedy pro paní Ivanu Kozárovou, pro paní Tlapku, pro pana Vlastimila Čecha, i pro pana Zvoníka (jestli ještě žije ?) skutečná epizoda z konce r. 2012.

Lze se jen švejkovsky smát,
kam to „dopracoval“ stát:

Tedy mezi svátky prostá osoba
na úřad jet musela.

Z nádraží ČD na hlavním koridoru odjížděla,
jízdenku si však koupit nemohla.

Pokladny i WC nedobytné byly,
té osobě psychický stress způsobily.

Až když ta cestující pohrozila, že si jak psík toulavý
uprostřed čekárny „uleví“,

kde se vzala tu se vzala pracovnice ČD se objevila
a na WC s bzučákem ji pustila.

A to je konec prostého příběhu
kdy miliardy Kč na koridory ČD byly vynaloženy,

aby pak na cestujících a zaměstnancích ČD
po desetikorunkách byly ušetřeny.

Odp: Pro mé přátele,
*, 3.1.2013 12:49

Samozřejmě, že mezi své přátele počítám také pana Neuvedeno, i pro něho je určen krátký příběh.

Odp2: Pro mé přátele,
Platfus, 3.1.2013 12:59

Vypadá to, že sice nepatřím do vybrané společnosti tvých přátel, ale příběh jsem shltnul od začátku do konce :-). Je v něm všechno - politika, sociální tématika, gradace děje způsobená nutkavou potřebou, i na to poučení došlo:-). Za obvzlášť objevný považuji básnický styl; někdo rýmuje podle vzoru ABAB, někdo podle AABB, Romantik patrně podle vzoru ABCD.

Odp3: Pro mé přátele,
ivan, 3.1.2013 20:44

Hlavně, že se Romantik nepočůrala a všechno dobře dopadlo.

Odp3: Pro mé přátele,
Platfusovi, 4.1.2013 22:43

To víte, kam se hrabu na Vás s rýmováním ( -: ). Ale přesto dík za komentář.
Také něco napište. Třeba kde jste byli o vánocích s dětmi, co jste si dobrého uvařili a z čeho měli děti největší radost. Važte si svého zdraví, protože to Vám umožňuje „být vysoce pozitivní“ a shora shlížet na ty méně šťastné ubožáky pod Vámi.

Odp: Pro mé přátele,
ivana Kozárová, 4.1.2013 13:10

Taky něco ze skutečné reality:- pro smutné pobavení -
Na návštěvě v nemocnici-potkala jsem pomocnici-bylo těsně před vánoci. Vlekla loňský stomeček,sypalo se jehličí. Nemocniční průvan fičí,pacientům zdaraví ničí.
Jehličí po chodbě fičí.Když jehličí opadalo,personál ho zametalo,pacienti marně křičí,jde tu jenom o jehličí.Zřejmě v skladu strom rok ležel,čekal,truchlil celý rok. Až se dočkal odstrojení,likvidace,zpopelnění....
Jaké z toho plyne mravní naučení? Na LDN stromek svítí,Kafka by se smál,lež a čekej na rok příští,život půjde dál.... Jen kdyby to četla Tlapka,není to proti personálu,jen proti jehličí a průvanu!!!!!

Odp2: Pro mé přátele,
Tlapka, 4.1.2013 16:14

Když už mluvíš o stromečku- náši pacienti jej zlikvidovali ještě před svátkama a museli jsme uklidit hned, protože by jehličí a baňky snědli. Taky smutné- stromeček jsme na Vánoce neměli.

Odp3: Pro mé přátele,
ivana Kozárová, 4.1.2013 17:50

No to je děs,že stromeček ožírali. Ale ten stromeček,o kterém jsem psala,byl loňskej. A bylo kolem toho rozruchu. Holt nekázeń všude;-)

Odp3: Pro mé přátele,
Vlastimil Čech, 4.1.2013 19:26

Snědli ? Jak snědli ?
Mluvíte o vánočním stromečku? Normálním lesním stromečku? Nebo jak to bylo?
Anebo je V.Č. nedovtipa...

Odp3: Pro mé přátele,
Tlapce názor k odbornému posudku, 4.1.2013 21:58

...Nedivím se. Domnívám se, že psychicky přecitlivělí pacienti vánoce vnímají ještě citlivěji, než zdraví lidé. Proto určitě velmi silně pociťují to, že Vánoční Svátky jsou vlastně určeny lidem zdravým, a tím sami (ti psychicky nemocní lidé) velmi trpí.

Možná, že by se v ústavu ani vánoce neměli těm nemocným lidem ničím připomínat. Možná, že by bylo dobré, aby celý denní režim o vánocích měli uspořádaný naprosto stejně, jako všechny ostatní všední dny, tedy stejné jídlo, stejné procházky, stejný úklid ... Tedy (domnívám se):

Mluvit s pacienty potichu, klidně,
ztlumená mít světla,
aby „v duších na dně“
světla stromečku hrůzu nevzbudila.

A prosím teď paní Tlapku, ať mne opraví.
Možná i v ústavu některé duši ubohé
u zářícího stromečku oči zazáří.

Paní Tlapce vzdávám úctu a dík za neznámé pacienty, kterým se snažila připravit lidské vánoce i v léčebném zařízení; snažila se nahradit jim rodinu, kterou svou nemocí ztratili.

A přesto, že „jedí jehličí a chtějí jíst i vánoční ozdůbky“, přesto ty Vaše pacienty paní Tlapko považuji za mnohem lidštější, než mnoho jiných „takylidí“ žijících mimo ústavy.

Odp4: Pro mé přátele,
ivana Kozárová, 4.1.2013 22:22

Připojuju se s díky vůči Tlapce. Na vánoce je to vždycky nejhorší. Pro všechny.

Odp: Pro mé přátele,
ivana Kozárová, 7.1.2013 10:56

Milá tečkočárko,totéž zažila moje kamarádka u lékaře - obvodního - v okresním městě Strakonice. Šla tam s peristaltickými obtížemi,jenže se nemohla doťukat pro klíč od WC,který je k dispozici v ordinaci. Málem se jí stalo to nejhorší. Je to v rozporu s lidskou důstojností,aby jeden musel u d o k t o r a prosit o klíč od WC. Až tam jsme se my ovce dostaly.A jako pacienti si to necháme líbit.....Jsem celkem mírnej člověk,ale z takovéto okolnosti bych zuřila !

Díky za příběh „Loňský stromeček“
Paní Ivaně Kozárové, 4.1.2013 22:10

Byl to pěkný příběh paní Kozárová, i rýmy se Vám podařily. Až tam do LDN zase půjdete, můžete personálu poradit, že lze na vánoce ozdobit i živý stromeček v květináči. Po mnoho let jsme takový zdobili doma. Stromeček se jmenuje „Araukaria“, a dříve ho bylo možné malý (asi 40 cm vysoký) koupit ve větších městech v květinářstvích. Sice byl poměrně drahý (asi 800,--Kč/ 1 ks), ale při dobré péči každý rok povyrostl o jedno patro a o vánocích už žádný další stromek nebylo potřeba kupovat a tím se ušetřilo. Jedinou nevýhodu ta araukarie měla, že asi po 12ti letech už byla tak vysoká, že se nevešla pod strop bytu, a bylo ji nutné darovat někam do školy nebo do úřadu s vysokými stropy.

Odp: Díky za příběh „Loňský stromeček“
ivana Kozárová, 4.1.2013 22:21

Araukarii neurotici oškubávají,zažila jsem to na pracovišti... To raději umělej stromeček. Ale na té LDN chodili kolem hnědého oschlého loňského stromku,který zřejmě zapomenuli ustrojený někde ve skladu... Bylo to absurdní,neuvěřitelné a prapodivně smutné...Hromada jehličí na chodbě a kolem toho zdravotnice a pomocnice. Pacouši usychali v postelích.:-(

Odp2: Díky za příběh „Loňský stromeček“
Vlastimil Čech, 6.1.2013 14:46

Bývalý stromeček-nyní suché pometlo
Bývalí lidé-nyní pacouši
SMUTNÉ, MOC SMUTNÉ :-(:-(:-(

Odp3: Díky za příběh „Loňský stromeček“
ivana Kozárová, 7.1.2013 10:59

Přesně tak jsem to myslela...

Odp2: Díky za příběh „Loňský stromeček“
Zákys, 6.1.2013 18:08

Co jste pro to udělala, aby tam přišel Ježíšek? Jazyk který používáte spíše ukazuje na to co jste udělala, aby tm Ježíšek nepřišel.Jazyk je zaklíněn v realitě.

Odp3: Díky za příběh „Loňský stromeček“
ivana Kozárová, 7.1.2013 10:46

Já nevím,jestli se má o tom povídat. Co jsem udělala nebo neudělala. Ježíšek nosí jiné věci než věci.Kromě sbíráni potulných psů se celej život už od dětství kamarádím se seniory.V rámci dobrovolnické práce jako dospělá. Když jsem byla malá holka,nosila jsem babičkám v jednom domě vodu,uhlí a dříví - na dvorku byla pumpa. Pro seniory v zimě smrtelná past- ten led okolo.Odměnou jsem dostávala vyprávění o tom,jaké to bylo ve službě ve Vídni u paniček,vyprávění o tom,jaké to bylo vést pivovar a vařit pro třicet lidí každej den - viz jako v Postřižinách. Taky jsem směla odměnou za to hrát na kostelní varhany. To byl jeden můj Ježíšek.Bezpochyby jsem toho v životě udělala málo,ale dostala jsem za to hodně:-)Postavenej uschlej nebo čerstvej stromek a křepčení kolem něho není Ježíšek,ale poměrně zaostalej zvyk,který se jen těžko ujímal. Relativně nedávno to církve,vyznávající Krista,zakazovaly. Proto mi to uschlé koště vadilo,neb mi připománalo marnost podřezávání živého stromku. Dřív se t takového stromku aspoň dělaly kvedlíky a kvedlačky.Dneska už to nikoho ani nenapadne.Ježíšek nechodí tam,kde je uschlý roští,on chodí za živejma.

Odp4: Díky za příběh „Loňský stromeček“
ivana Kozárová, 7.1.2013 10:51

Jo,zapomněla jsem ještě napsat,že na tu LDN pravidelně chodím,ale ne se stromkem;-)

Návrh na odpadkový koš
*, 6.1.2013 22:00

Vysvětlím:

Navrhuji zde na Svíci založit specializovaný virtuální „ODPADKOVÝ KOŠ“ na virtuální „psí exkrementy“. Běhá zde totiž toulavý čokl slyšící na jméno Sykáz, který na Svíci neomezeně kálí, a to vždy a všude.

Takže navrhuji, aby všechny jeho zapáchající produkty jeho biologické výměny látkové byly okamžitě hozeny do toho Odpadkového koše, aby ostatním Svícařům nekazily čisté diskusní prostředí.

Odp: Odpvěď na návrh.
Zákys, 6.1.2013 22:16

Toto hýbe Lidmi!!! Ne psí vrtichvosti!!!
Děkuji všem, kteří mně posilají či přeposílají e-meily, to myslím bez jakékoliv ironie. Poděkování panu Kalouskovi ovšem ironii nepostrádá. Kalousek by však zasloužil něco jiného než ironické poděkování.
Pane ministře
,

před několika dny jsem dostala oznámení o zvýšení mého důchodu o 130
Kč měsíčně. Chtěla bych Vám tímto poděkovat za krásný dárek k Vánocům i za
obrovskou radost, kterou jste mi tím způsobil v době, kdy se očekává
zdražení prakticky všeho. Jak před nedávnem pronesl někdo moudrý, totiž, že
důchodci se narodili za války a jsou tedy zvyklí na skromný život, tak jsem
předpokládala, že zvýšení mého důchodu nebude tolik razantní. Největší
strach jsem ale měla z toho, že když přidáte mně, nezbyde již na přidání
poslancům a senátorům. Nu, nakonec jim přidáno bylo a jsem moc ráda, že
peníze ve státní pokladně pro ně najdete, i když její stav se asi podobá
stavu po 30-leté válce. Budu tedy moci klidněji spát, stejně tak, jako spává
při různých jednáních Váš kolega, ministr Schwarzenberg.

Zároveň bych Vám chtěla poděkovat za církevní restituce. Narodila jsem
se v roce 1947, v roce 1948 mně byl rok a nevzpomínám si, že bych v tomto
roce, ani v letech pozdějších, církvi něco ukradla. Naopak, byla jsem vždy
vychovávána v tom, že krást se nesmí. Moje generace si v raném mládí, ani
později, moc přepychu neužila, nejdříve bylo vše na lístky, ani po jejich
zrušení si naši rodiče nemohli moc vyskakovat a nějak nás rozmazlovat.
Prostě taková byla doba. Můžu Vám odpřísáhnout, že i když v této těžké době
měli rodiče dost důvodů se nějak obohatit, nenašla jsem po jejich smrti v
pozůstalosti ani jeden kostel, faru, polnost, les, či třeba jen kalich,
obraz, nebo ornát. Největší radost mám ale z toho, že budeme vracet jen
majetek prý odňatý církvi po roce 1948, neboť kdybychom měli vracet i
majetek odebraný, či zničený husity, nedoplatily by se nejenom naše děti,
ale ani vnuci a možná i pravnuci. Když už jsem u těch dětí, myslím, že
vhodnější čas k restitucím jste nemohli najít, totiž čas, kdy se na operace
a léčení dětí nemajetných rodičů musí skládat dárci, třeba i jen sbíráním
víček od PET lahví.Díky!

Pane ministře, přeji Vám hodně zdraví v roce 2013 i v letech
následujících a hlavně Vám přeji, aby, až nadejde Váš čas odejít do důchodu,
se k Vám nechoval nikdo s takovou přezíravostí, nevděkem a arogancí, s jakou
se chová tento stát k nám, důchodcům. A až půjdete na oběd do jídelny Úřadu
vlády, vzpomeňte si na mnohé staré lidi, jimž by se ceny na jídelním lístku
vlády zdály přiměřenější jejich důchodům, než Vašim platům.

Iva Stolínová

Šnečku, chyba je už v tom oslím můstku...
homo erectus, 10.4.2013 15:38

Šnečku, chyba je už v tom oslím můstku. Ale nevěšte hlavu - nejste sám, komu zasely pravicové slogany do hlavy bludy. Finanční principy rodiny a státu samozřejmě vůbec nejde srovnávat a PROTO nelze případné problémy ani řešit stejným způsobem. Totéž opatření nebo změna, která dává logiku v rodinném rozpočtu může být při aplikaci na státní ekonomiku zničující. Už jen příjmy a výdaje tam i onde fungují na zcela jiných principech - proto je tak zoufale kontraproduktivní to neoliberální šetření na nemocných, nezaměstnaných, na mzdách, atd. - zatímco státní dluh raketově roste (a boháči všeho druhu jsou vysmátí).

http://umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/index.php?clanek=902

Získejte půjčku do 24 hodin: eliska081957@gmail.com
Eliška Němcová, 7.10.2020 23:46

Získejte půjčku do 24 hodin: eliska081957@gmail.com

Jsem Eliška Němcová, certifikovaná, renomovaná, legitimní a akreditovaná soukromá věřitelka. Máte špatný úvěr nebo potřebujete peníze na zaplacení účtů a zahájení podnikání? Jak se výše půjčky pohybuje od 50 tisíc do 45 milionů korun s přiměřenou úrokovou sazbou 2%. Pro více informací kontaktujte: eliska081957@gmail.com

V poslední době se velmi často ukazuje...
Neuvedeno, 18.12.2020 21:28

V poslední době se velmi často ukazuje, jak se rozvíjel Německý stát před nástupem Hitlera a pak jak vypadal vývoj dějin za Hitlerova vládnutí včetně bojových operací Hitlera směrem na východ, jih, či západ a nakonec i jeho konec.
Zapomíná se ovšem vysvětlovat, proč, Hitler začal druhou světovou válku.
Když po konci první světové války Německo muselo platit reparace, tak na tom bylo hospodářsky velice bledě. Byla tam obrovská nezaměstnanost, zvláště po pádu Neworské burzy, po tak zvaném černém pátku.
Tehdy Hitler chtěl odstranit nezaměstnanost a začal tím nešťastným způsobem, že se rozhodl zaměstnat lidi výrobou zbraní. Zbraně lidi sice zaměstnaly, ale stravu a blahobyt to lidem nepřineslo, protože zbraněmi se člověk nenají, ani se nevyrobí více strojů na výrobu potřebných pomůcek k zajištění blahobytu občanů a k výrobě potřebného sortimentu, který tenkrát v Německu scházel.
Takže nakonec Hitlerovi nic jiného nezbylo, než začít válku, aby pro Německo zajistil prosté živobytí a získal potraviny a další výrobky z jiných států okolo Německa.
Je to poučení i pro další generace, že zbrojit nad odpovídající míru své hospodářské situace se nedá v době, kdy je nějaká hospodářská krize, protože stát na to může jen doplatit. Protože nakonec tyto vojenské choutky nakonec zlikviduje aliance celého světa, proti takovýmto výbojovým choutkám.
Je pravda, že dnes je situace trochu jiná v době atomových zbraní. Přesto je dnes taková situace, že každý takovýto agresor by nevyvázl bez vážných šrámů.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru