Pro všechny přemýšlivé lidi

Nový komentář k článku "Jste pro trest smrti?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp: Na tuto otázku není jednoznačná...
pixy, 30.11.2005 21:39

Myslel jsem si o tom taky leccos - až donedávna, kdy mého blízkého příbuzného zatkli a zavřeli na několik měsíců jen proto, že policie byla přesvědčena, že má pachatele (nezdařené) bankovní loupeže. Pochopitelně to byl nesmysl a onen člověk jen šel náhodou kolem, měl alibi od 20 lidí a policie jen pofiderní potvrzení pachové stopy od jednoho psa - přesto i tak ten člověk seděl dva měsíce na Ruzyni (mezi vyšetřovací vazbou a výkonem trestu není žádný rozdíl) a osvobozující rozsudek nebyl zdaleka tak jasný, jak by si někdo mohl myslet, bylo to nakonec docela na vážkách. Více viz http://www.pixy.cz/pixylophone/2003_06_archiv.html#1056142009

Takže já už jsem s pojmy „jasně prokázáno“ a podobnými velmi opatrný, beru už taky úplně jinak zprávy o tom, že někdo byl obviněn nebo pro něco zatčen. Pojem „presumpce neviny“ získal pro mě nový, silnější význam.

Jen pro příklad, ať zůstaneme u mediálně profláknutých kauz: zastřelili byste třeba Kajínka? Jemu přece byla vina jasně prokázána, každému bylo nad slunce jasné, že to je vrah. A nakonec se ukazuje, že to *možná* taky mohlo být jinak. Co když by se (třeba, náhodou) prokázalo, že vrahem přece jen nebyl, a byl dodatečně osvobozen? Pomohlo by mu to, když už by tlel pár let pod drnem?

Nikdy nic není na sto procent - ani důkazy, ani doznání. V policejních archivech jsou k nalezení stovky falešných doznání (např. „vemeš to na sebe, jinak to vodsere tvoje rodina...“). Jen ta smrt je naprosto jistá a nevratná.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.