Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Jste pro trest smrti?"

Odpovídáte na příspěvek:

Jsem proti, ale né z humánních důvodů.
realista, 18.12.2005 22:23

Je jasné, že jde tady o určitou tautologii. Z hlediska humanity jako takové, je tento problém neřešitelný. Je to spíš filozofická otázka. Jediný důvod, který by měl bránit trestu smrti, je nepřijatelnost ukončení života jinou, než přirozenou cestou. Čili právo na život, jako základní lidské právo. Jak ale nakládat s lidma, kteří samotní toto právo nerespektovali a vraždili? Vždyť mu jenom upřeme právo, které on již upřel jiným osobám! S ohledem na pozůstalé, by se dokonce nepotrestání trestem smrti vraha, mohlo jevit jako nehumánní. Lze přijmout tautologii a stejným způsobem vysvětlovat právo na život u vraha, jako u jiného občana, který nevraždil? Alebo přijmout tautologii se stejným vysvětlením smrti pro vraha jako smrti jeho oběti?

Myslím, že v našich podmínkách lze těžko rozhodnout. Tady je právo často tak pokřivené, jako charakter lidí, jež jej sestavovali. Jakým právem lze prominout zbytek trestu za dobré chování, když trest stanovil soud? Nemělo by to být spíš tak, že to co vyměří soud se musí odpykat a za špatné chování je možno přidat nášup?

A lze vůbec u vězení mluvit o trestu? Vždyť to přece není trest! To je jenom obranná reakce společnosti, aby vrah nemohl svůj skutek opakovat. Kromě toho by měl přijít trest, třeba v podobě nucených prací (nikdo netvrdí, že nucená práce musí být účelná - přehazování hlíny z jedné kopy na druhou je taky práce), nebo finanční trest, zabavení majetku nebo jiné formy trestu, případně jejich kombinace. Proto se mi zdá slovenská úprava dvakrát a dost, logičtější než naše, ale i tam mi chybí trest. Vězení za trest nepovažuji.

Pokud by to takhle fugovalo (a vrah by nebyl za pár let za dobré chování venku), pak by logicky bylo odsouzení k doživotním nuceným pracím větším trestem, jako trest smrti. Byl bych za takovou úpravu! A považuji to za demokratické. Vraha přece nikdo nenutil vraždit. Svobodně se rozhodl stát se vrahem a přijal tím osud doživotního galejníka. Co je na tom prosím z hlediska společnosti nedemokratické, nebo nehumánní.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.