Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Nový komentář k článku "Jste pro trest smrti?"

Odpovídáte na příspěvek:

Reakce na článek
Tobiash, 9.3.2006 23:04

V zásadě nesouhlasím s trestem smrti. Dovolím si trochu polemizovat s vašimi argumenty.

1. Uvěznění příliš zatěžuje daňové poplatníky

Peníze a život člověka jsou dva zcela nesrovnatelné prvky. Myslím, že společnost daleko více finančně zatěžuje „podnikání“ některých spoluobčanů, které pravděpodobně nebude nikdy potrestáno. (jedná se o desítky miliard) I když se náklady na roční pobyt odsouzeného ve věznici pohybují okolo jednoho milionu korun, stále je to nesrovnatelné.

2. Převýchova a otázka zbytečného života

Myslím, že na posouzení, zda byl něčí život zbytečný nebo ne, neexistuje žádná dostatečná norma. Existují případy, kdy odsouzený zcela změnil své principy chování a životní postoj. Mnozí z nich se stali věřícími. Jsou případy, kdy se vězněným dostalo osvícení. Spolehlivé metody převýchovy jsou známy, ale to už je jiná problematika.

3. Akt popravy

Zajímalo by mě, zda vy sám byste s čistým svědomím, popravil člověka, který vám osobně nic neudělal. Vykonáním trestu smrti, byste se i vy stal vrahem. Pokud připustíme, že zabíjení člověka člověkem je normální povolání, posouváme se vývojově o několik století zpět.

Na závěr bych ještě zmínil duchovní pohled. Ve Starém zákoně se píše oko za oko, zub za zub. Před zhruba dvěma tisíci lety přišel Ježíš, aby nám přinesl Nový zákon. Ten takové jednání zcela vyvrací.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.