Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

13.12.2011 21:00

Rozhlasové stanice

Jedním z největších porevolučních zklamání pro mne byly soukromé a i státní rozhlasové stanice. Jako dávné květinové dítě jsem si ještě pamatoval takové pořady z roku 1968 jako Houpačka, Junior 30, tudíž odchován těmito klasickými kousky jsem se těšil, že povstanou stanice plné hudebních redaktorů, kteří zasvěceně povykládají o kapelách, budou pouštět našlapané pecky, dělat profilové pořady, vzpomínky, a do studia budou chodit hudební veličiny na rozhovory. Anebo se třebas vydáme do Afriky na etno hudbu či do Indie na rágy.

Uff. To jsem se přepočítal! Mluvím tedy jen o hudbě. Místo toho muzika z hladového selektoru, kde se omílá dokola oněch možná 800 písní stále dokola. Přitom selektory mají kapacitu desetitisícovou. Redakce fungují bez dramaturgie, stačí posadit k mikrofonu někoho komu to žvaní a oni melou a melou o ničem, co je zrovna napadne. Aby byli IN, tak používají hovorové výrazy typu atmoška, pařba a tak podobně, obvykle napojují do přímého přenosu posluchače a tahají z nich kdy byli naposled na pivu a podobné mentální průjmovitosti.

Takže nikdy neuslyšíte například Tatabojs, Sunshine a ani staré pardy jako třebas Blue Effect nebo Mišíka. To se neodvažuju vznést požadavek na nějaký zasvěcený komentář, takoví lidé asi tyto rozhlasové stanice obcházejí raději z daleka. Snaha některých rádií hrát hezky česky rovněž kolabuje na nenakrmeném selektoru a mele se stále totéž dokola. Důvody jsou opět stejné. Nezbývá zase než poslouchat cizinu jako za bolševika. Místo Luxemburgu mohu vřele doporučit Polskou Trojku. Přitom je státní a pouští náročné rockové věci, francouzský šansón každé úterý, americké blues v neděli, mezitím medailony rockových hvězd, nebo víkendy namátkou třebas s Petrem Gabrielem nebo Janis Joplin, a tak dále a tak dále. Vše v dramaturgii vysoce profesionálních redaktorů a speakerů.

To se našim redakcím nemůže přihodit, protože na to profesně nejsou ani vybavení. Nevím čím se živí tolik absolventů muzikologie, kteří každý rok opouští naše vysoké školy, ale kvůli několika pitomcům, co ovládají tyto média, asi sedí raději v různých výrobních firmách.

Komu to všechno u nás slouží těžko říct, určitě těm 800 privilegovaným českým i zahraničním interpretům, respektive jejich manažerům. Takže nás posluchače mají pěkně na háku.

Myslím, že ne
Juras, 16.12.2011 10:32

Rádií je u nás hodně, myslím, že nejsou všechna stejná, jak líčíte a rozhodně vím i o zajímavých. Např. http:///casradio.cz/

Odp: Myslím, že ne
Juras, 16.12.2011 10:33

Ha, pokadil jsem odkaz. http://casradio.cz/

Odp: Myslím, že ne
Walsroy, 16.12.2011 19:43

No to snad ne! Radio Čas je typický představitel hladového selektoru omílající stále dokola vyčichlé popové hity,které všem bigbíťákům lezly pořádně na nervy ,zejména v dobách kdy se nic jiného ani hrát nesměmlo,navíc k tomu ani nemají co říct. Orion je zase typický vyvolávač nedělním spáčům typu :tak co Verčo jaká byla pařba a ona odpví Orionku miluji tě. Tomuhle nelze říkat rádio.Vidím,že většina ještě pořádné rádio asi nikdy neměla možnost ani naladit. Ach jo.

Odp2: Myslím, že ne
Juras, 16.12.2011 21:12

Je pravda, že to poslouchám jenom občas, takže s tím opakováním moc nevím... ale hrají trampské a country :-)

Odp3: Myslím, že ne
iva, 18.12.2011 11:16

Večer jsem poslouchala radio přes MP3 a začala hned pár taktů zase Ana Ká tu svoji jedinou,nedejchám a zase nám vzali nebe . Myslím nebo to byla ta druhá. Přepnula jsem teda z radia čas na Orion. Asi dvě písničky a zase Anna Ká ty samé zvuky. Už se bojim pustit radio.

Odp2: Myslím, že ne
iva, 17.12.2011 19:55

Je to na pováženou, když třeba Anna Ká od které znám asi tak dvě písničky co by šly poslouchat a když občas pustím to radio čas tak ji často hrají. Polskou stanici se mi občas podaří chytit v autě a vždy poskočím, protože tam hraje vždy něco, co jsem v životě slyšela možná jednou neb neslyšela ještě nikdy a vždy mně to chytne. Jak se dá na radiu naladit ta polská stanice? Co se dá dělat s tím abych furt nemusela slyšet z radia jen dákujem ti, že jsme spolu žili a nebo sa mi sníva sníva sníva, že sa na těba dívam. Je to samé skuhrání já jsem si českých písniček užila až až.

Kdysi jsem hodně poslouchala evropu2...
iva, 16.12.2011 14:51

Kdysi jsem hodně poslouchala evropu2. Byla tam sranda a myslím mín´reklamy. Časem se každý začne opakovat tak i Hezucký s Marešem už není ono. Radio čas vím, že si zakládá na tom, že hrají česky.Ale též se mi zdá, že za dopoledne hrají jednu písen´i dvakrát. O frekvenci ani nemluvím. Dámský klub? Hrůza někdy to poslouchám abych si připoměla jak některé baby dokážou být uchichotané a trapné. Jsem ted´nucena poslouchat Orion a to taky je síla nesnáším, když je někdo moc pozitivní a to ta Otáhalová a Kružb erský ti teda jsou. a ty jejich soutěže...trapné. Jenže mám ráda muziku a taky z P3 to není takové spojení s lidma. Někdy si říkám, že by mělo být více rádií podle skupin lidí. Nemyslím 10 milionů radií, ale tak přiměřeně. Jurasi kde se dá legálně stáhnout hudba a kolik to tak stojí. Dá se platit kartou co je Internet banking?

Odp: Kdysi jsem hodně poslouchala evropu2...
iva, 16.12.2011 15:39

Nebo kde kdo stahujete hudbu já se v tom moc nevyznám.

Odp: Kdysi jsem hodně poslouchala evropu2...
Platfus, 16.12.2011 16:07

Legálně můžeš stahovat hudbu např. na serveru, který se jmenuje (trochu paradoxně) ilegalne.cz. Ale k tomu jsem se nikdy nesnížil, takže nemůžu poreferovat ;-). Legálně nakoupený mp3 donedávna měly spoustu omezení, kde se daly přehrát. Za ověřený ilegální zdroj považuju např. www.uloz.to.

Odp: Kdysi jsem hodně poslouchala evropu2...
Juras, 16.12.2011 18:15

Jsou servery, které se zabývají pouze diskutováním o tom, kde se ddá stahovat hudba. Lidi nelegálně někde něcoo vystaví a do diskuse dají odkaz. Odkazy bývají jak na placených serverech, tak i na některých, kde se dá stahovat zadarmo. Například ten uložto.

Jeden takový odkazovací server na hudbu je např. http://mp3hits.cz/

Odp2: Kdysi jsem hodně poslouchala evropu2...
iva, 16.12.2011 18:52

Chlapi uvědomte si, že mluvíte na trpaslíka. Ale synovi to snad dokážu vysvětlit taky někde stahuje, koupí si nějaký kredit a stahuje, ale na mně dlabe.

Rádia a rozhlasy
Vlastimil Čech, 16.12.2011 19:20

Poslouchám Rozhlas... tedy Český rozhlas 1, Český Rozhlas 2 a 6, hlavně ovšem Český Rozhlas 3 Rozhlas Ostrava... Ta rádia (Orion, Impuls, Kiss, Hrad, Hellas a jak se vlastně jmenují) se mě nelíbí... ale proti gustu žádný dišputát...

Odp: Rádia a rozhlasy
ivan, 17.12.2011 4:48

Teda to máme úplně stejné, pane Čechu, občas přidám Cuntry radio.

Z obrazové tvorby mám rád dokumenty o čemkoliv.

Obecně se úroveň radií propadla na úroveň plakátovací plochy. Škoda!

Odp: Rádia a rozhlasy
iva, 17.12.2011 19:57

Radiožurnál taky poslouchám většinou přes víkendy ty debaty s někým úspěšným. Někdy tam jsou zajímaví lidi, ale písničky hrají taky futr to samé Žbirka aspol

Odp: Rádia a rozhlasy
Tlapka, 19.12.2011 12:15

Písničky nejraději poslouchám z YouTube.

Odp: Rádia a rozhlasy
ivana Kozárová, 26.11.2012 12:30

Taky poslouchám čro2

Odp: Rádia a rozhlasy
fialka vonící, 23.9.2014 12:42

Pěkný den pane Čechu, to jste mně potěšil. Já také poslouchám když už tak Český rozhlas 1, Český rozhlas Ostrava, někdy i Vltavu. Nestraním těm Orionům, Impulsům, Kiss, protože jejich výrazové prostředky nejsou na úrovni. Přeci jenom vyznávají spisovný mluvený projev ta rádia, která jsem v úvodu uvedla. Vyloženě chichotání a familiární projev těch soukromých rádií mě nebere. Neříkám, že moderátory mohou dělat psychopati, jak jsem v nějakém komentáři zde četla, ale opravdu Český rozhlas 1, Český rozhlas Ostrava a Vltava mají úroveň a proto je upřednostňuji.

Odp2: Rádia a rozhlasy
Lip¤van, 23.9.2014 13:07

Pamatuji dočasný projekt Společná jízda, před patnácti roky. Stanice Helax, Pohoda, Karyon, Pro (?), Jih a AZ se spojily a vysílaly totéž. Zřejmě šlo o snahu ušetřit. Osobně jsem Společnou jízdu poslouchal na zlínském AZ. Když byl vysílán program ostravského Helaxu, pořád dokola dávali reklamu na jakousi hernu s restaurací jménem Kartáč v Mariánských horách. :-)

Nezbývá než naladit internetová...
Kareves, 16.12.2011 22:51

Nezbývá než naladit internetová rádia...
většinou jsou tématická, Rádio Rastafari například..:-)

Jinak samozřejmě youtube a bandzone to jistí zezadu.

Rozhlas
Walsroy, 18.12.2011 13:41

Tak jo,nepopírám,že se zde najdou dobré stanice a asi na těch internetových je i lepší výběr. Zajímavé je,že nedostatek dramaturgie nikomu nevadí. Vyvolávání posluchačúm se stupidními otázkami není dramaturgie. To je projev úplně dutých hlav.
Co se týká hudebního vkusu,tak evidentně tyto rádia slouží masám a ne nadarmo v Čechách vládne kultura plebejská. Přece národ tak hudebně nadaný.kde skoro každý na něco hraje a dětičky z každé druhé rodiny chodí do hudebky o něčen vypovídá,ale většina se stejně nedokáže přenést přes dělnický rock skupiny Kabát trochu dále k širším horizontům. No a pak se není co divit,že nás krmí všechna ta hit rádia svými výkaly.

Rozhlasový moderátor...
santiago, 20.12.2011 18:14

... nevím, proč se jim tak říká, ale budiž: ve článku se pozastavujete nad tím proč jsou jací jsou ... já myslím, že svou roli hraje to, že je to až překvapivě blbě placené (tedy pokud vůbec) a o tu práci mají zájem zejména lidé s chorobnými ambicemi, kteří rádio berou jako odrazový můstek ke kariéře jako LM.

Jak píšete, většině lidí se „easy listening“ hudba a vůbec rádia formátu F1 nebo Impuls nebo Evropa 2 líbí a poslechovost rozhoduje, každé procento jsou hotové peníze.

Poslechovost se myslím měří úplně jednoduše, žádné peoplemetry jako v televizi, největší váhu má spontánní znalost názvu a obalu stanice. A posluchač odpoví správně jen když to má uvnitř vytetováno. A protože se tvrdí, že většina lidí přelaďuje, když slyší několik nových písniček za sebou, plnič selektoru má stanoveno, jakou část z jeho písniček musí většina lidí poznat nejpozději po druhém taktu.

Odp: Rozhlasový moderátor...
santiago, 23.12.2011 16:19

Původní příčina je jistě opačná: rozhlasoví moderátoři jsou blbě placeni proto, že o tuto práci má zájem příliš mnoho lidí - nebožáků, kteří v ní nevidí zdroj příjmu, ale jsou vedeni svým bludem. Poptávka postupně stlačila platovou hladinu, takže dnes rozhlasového moderátora dělají už jenom psychopati.

Pozn.: Novinář má na rozdíl od rádia dosud korupční potenciál, takže mezi novináři jsou kromě psychopatů ještě sem tam i normální lidé, kteří to dělají jen kvůli penězům.

Rádio jsem přestal poslouchat už dávno...
Lumen, 31.12.2011 17:41

Rádio jsem přestal poslouchat už dávno. A to ze stejného důvodu jako jsem téměř přestal sledovat televizi - nehodlám poslouchat nebo se dívat na reklamy. A taky je dost omezující být závislý na čase, kdy se co zrovna vysílá.

V tomhle ohledu je internet mnohonásobně výhodnější, i když ani zde se reklamám nevyhnu a o důvěryhodnosti mnohých serverů (zvlášť těch se zpravodajstvím) by se dalo pochybovat

Souhlas
Svatý Petr, 23.1.2012 21:35

Tak, jak to tady čtu, tak mi mluvíš z duše a pod vším co píšeš bych se podepsal. V roce 1969 jsem začal roztáčet „placeté potvůrky“ a tak mi to vydrželo až do roku 2000. Pořady Houpačka, Junior 30 atd. („Je tolik hodin kolik je, jestli....přijeli včas“), jsem měl pečlivě nahrány na svém magneťáku Sonet duo...Měl jsem možnost nakouknout do kuchyně rádií (10 let moderování ve třech rádií) a udělat si obrázek, jak to bohužel chodí. Hlavní důvod proč úroveň rádií je tam, kde je, byl v nových majitelích a později v asociaci soukromých rádií. Pamatuji se jak Michal Zelenka objížděl rádia a učil moderovat (model) “kolovrátek na tři" , moderátor se představil, představil rádio a to co bude následovat - živý jingl. Méně mluvit, tak, aby moderátor nerušil...(bylo by toho na dlouho) Být na předních místech hodnocení a „brát“ co nejvíce reklamních spotů. Dnes občas poslouchám syna, který prošel také pár pražských rádií, je to o „ničem“.

Znělka pořadu JUNIOR 30
Racek Jonathan Livingston, 22.8.2014 14:27

Nevíte někdo, kde bych si mohl stáhnout znělku hudebního rozhlasového pořadu z přelomu 60. a 70. let? Myslím, že to byl Mirek Černý, který v ní říkal: „Je právě tolik hodin, kolik právě je. Máte-li na svých hodinkách více nebo méně, není to naše vina, neboť my začínáme vždycky včas.“
Na Youtube to není nebo alespoň pod „znelka junior 30“ mi to nic nenašlo.
Díky. Michal

Odp: Znělka pořadu JUNIOR 30
ivan, 22.8.2014 16:09

Myslím, že se ten pořad jmenoval Kolotoč. Našel jsem ho pod zadáním - ,,Kolotoč radio. Nefunguje mě zvukovka, tedy to nemohu ověřit. Iv.

Odp: Znělka pořadu JUNIOR 30
George, 2.9.2017 12:32

Znelku junioru 30 shanim take.Zatim bez uspechu.Kdyz najdu,dam zpravu.
jiri

ČRo Leonardo
Keteew, 22.9.2014 2:58

Poněkud off-topic, přesto si neodpustím reakci. Takové rádio, dokonce veřejnoprávní, u nás do února 2013 existovalo, než se jej současný generální ředitel Českého rozhlasu rozhodl zrušit. Leonardo nebylo primárně hudební stanicí, avšak svojí hudební dramaturgií, znělkami (hudební grafikou) včetně žánrově zaměřených pořadů (Nota bene, apod.) daleko převyšovalo veškerou krátkovlnnou produkci, která byla a je v českém éteru k zachycení. Namátkou interpreti jako Hazmat Modine, Fela Kuti, Altan, Fleet Foxes, Pink Floyd...
Docela by mne zajímalo, kdo konkrétně byl za výběr hudby odpovědný a kde je možné se s prací těchto lidí setkat dnes.

Kromě internetových rádií může dnes snad jen Proglas či Radio 1 nabídnout určitou paletu hudby v alternativních vodách, world music...:-)

Odp: ČRo Leonardo
iva, 22.9.2014 8:08

S hudbou jsou na štíru radia, co stále hrají Žbirku a Kluse. Je to asi podplacené. Já bych chtěla alternativní televizi.Bez celebrit.

Odp2: ČRo Leonardo
Keteew, 28.9.2014 1:43

Ono „alternativní“ je dnes dost zavádějící a trochu zprofanovaný termín, stejně jako svého významu takřka pozbylo (a devalvovalo) slovo celebrita. Myslím, že i Tatabojs, Sunshine, Blue Effect nebo Mišík, které uvádí Walsroy, byli na Leonardu doma. Jednoduše se pohybují mimo popový mainstream.
Televizí pro náročnějšího diváka by měla být veřejnoprávní ČT2, popřípadě Art. U komerční stanice si to nedovedu příliš představit, až na výjimky typu HBO, která se u nás mimo prezentace hollywoodské produkce občas pouští do projektů, příslušejících spíše ČT.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.