Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

6.12.2005 19:44

Půjčte si peníze na Vánoce a plaťte je ještě několik let

Chcete za 2 roky pořád splácet letošní Vánoce? Máte příležitost. Spousta firem nabízí Vánoční půjčky se splatností i několik let. A zřejmě jim to vychází. Copak si ti lidé asi koupí k příštím Vánocům? Nebo spíš za co? Budou stejně „bohatí“ jako dnes, ale navíc budou splácet minulé Vánoce... Nebo si myslí něco jiného? Nebo vůbec nic?

Rozlišení půjček

Půjčky jsou různého druhu. Budu-li chtít postavit barák, půjčím si peníze třeba na 30 let - předpokládám, že za 30 let budu v onom domě ještě bydlet, a tedy až to splatím, budu „na svém“. Když bych si chtěl půjčit třeba na automobil, půjčím si maximálně na několik let. Ale rozhodně ne na 30 let! Za takovou dobu už totiž dávno nebudu to auto vlastnit, nejspíš budu mít nové (nebo žádné).
A pokud na tom budu tak špatně, že nebudu mít ani na oběd a půjčím si od kamaráda, tak mu to 24 hodin musím vrátit! Za co bych jinak šel na oběd zítra?

Vánoce jsou každý rok

V reklamních sloganech je psáno: „Vánoční půjčka“, „úvěr na dárky“ atd.
Pomiňme to, jaký vůbec má smysl dávat dárky a „dělat, že na to mám“, když na to nemám.

Ale dobrá. Chci si třeba koupit hi-fi věž, ale abych ji zaplatil, musím ji mít na splátky. Takže: Vánoce budou lehce chudší než obvykle (chudší o první splátku), ale navíc budu mít hi-fi věž, kterou jsem chtěl. Príma. A splácím 3 roky.

Rok poté. Jestli byly loňské Vánoce (nepočítám-li onu hi-fi věž) chudé, teď jsou ještě chudší. Mám totiž úplně stejný příjem jako loni, ale každý měsíc mě splátky o něco „vycucnou“. Takže už vůbec nic nemám ani na malé a levné dárky. Co s tím? Půjčím si znova. Už chci jen „normální“ Vánoce, nic velkého. Půjčka je zase na 3 roky. První Vánoce byly tedy s hi-fi věží, teď už jsou jen malé.

Dva roky poté. Sotva přežívám, splácím dvě půjčky současně. Co jsem nezanedbal minulé 2 roky, to zanedbávám teď. Vánoce jsou bez dárků.

Třetí rok poté. Ztratil jsem práci a exekutor mi odnáší moji hi-fi věž...

Jaký to má smysl?

Stálo to celé za to? Mohl jsem si tu hi-fi věž koupit přece až příští rok. Jednak bych už neplatil nic navíc a taky by ten model o něco klesnul v ceně.

Ale hlavně: nemůžu přece platit za Vánoce, které jsou každý rok, déle než právě ten 1 rok.

Můžete namítnout: zrovna před Vánoci se rozbije pračka. A protože ji opravdu potřebujete, tak si na novou prostě půjčíte, to se nedá nic dělat! To ano, ale to přece nijak nesouvisí s Vánocema. Pračka se může stejně dobře rozbít i třeba na začátku léta. Budete pak taky čekat do Vánoc? To asi ne. Tak proč tu půjčku brát jako „Vánoční“?

Zkrátka: jestli se mi zdají Vánoční půjčky nesmyslné, tak Vánoční půjčky na několik let jsou už úplná blbost.
Máte pro tohle chování lidí nějaké rozumné vysvětlení? :-)

Pro toto chování lidí opravdu rozumné...
Lukáš Prajzler, 6.12.2005 20:00

Pro toto chování lidí opravdu rozumné vysvětlení nemám :) Některým lidem (repsektive asi dost velké části populace) prostě nedojde, že to co mají dnes „zadarmo“ musí zítra splatit i s úroky... Prostě tyto „výhodné“ půjčky jsou úplně na ho*** ;)

Indukční zákon úvěrů
pixy, 7.12.2005 1:06

Pro to chování opravdu neeistuje rozumné vysvětlení, protože to chování samo není rozumné. Leč je zcela normální a lidské (kdo říkal, že lidi jsou rozumní?).

Ta úvaha ovšem nezohledňuje jeden základní fakt. Jakkoli se to zdá málo uvěřitelné, u většiny domácností nejsou „mandatorní výdaje“ zas tak vysoké a napnuté nadoraz. Spousta rodin potřebuje *na přežití* jen celkem malou část svých příjmů, docela nezanedbatelnou část tvoří „nadstandard“. Tu si dopřejí dvacet deka šunky místo deseti junioru, tu si koupí na víkend (zase) kus masa místo brambor s tvarohem, tu jdou do kina místo koukání do zdi atd. Často je to významnější část příjmu, než si je kdokoli ochoten přiznat a dojde-li na lámání chleba, každý by nakonec dokázal vyžít se životním minimem (pochopitelně vyjmeme-li částku za bydlení, která se u nás kvůli chybějícímu trhu s byty dá ještě jen málo ovlivnit).

A praktický důsledek? Pixyho indukční zákon úvěrů: „Stovku měsíčně navíc vždycky nějak utáhneme“. Viděl jsem to na sobě v bouřlivých dobách hlubokého finančního ponoru, viděl jsem to na svých rodičích - kolik blbostí ti nakoupili na splátky, by jeden nevěřil. A vždycky na to měli.

(Téměř) každý člověk si prostě umí rozvrhnout, kolik si může dovolit utratit a těmto možnostem přibližně přizpůsobí své nároky. A bohužel je také přirozeností člověka tyto nároky ve výsledku vynásobit konstantou větší než jedna. Jinými slovy: ať máte kolik chcete, vždycky vyjdete - a taky vždycky chcete něco aspoň o kousek víc, než si můžete dovolit. :)

Odp: Indukční zákon úvěrů
Kráťa, 8.12.2005 1:37

Dovolil bych si nesouhlasit. Mnoho lidí si to rozvrhnout neumí a je jich čím dál více takových, kteří své dluhy neutáhnou. I když - většinou to je asi tím, že nepočítají s mimořádnými událostmi jako nenadálé závažné onemocnění, vyhazov z práce apod. Za nezměněných podmínek by to zvládli, s jejich změnou ale nepočítali.
Nejnutnější „zadní vrátka“ jsem si držel v rozsahu půlročního příjmu. Přesvědčil jsem se, že to je zatraceně málo. Naštěstí se mi podařilo ten rok a půl ustát, ale kdybych měl dvě, tři půjčky...
Jsem jako skoro každý jiný člověk - také chci více, než na kolik mám. Přesto, nebo právě proto, si vysněné letadlo koupím použité ... a až na něj budu mít !

Odp: Indukční zákon úvěrů
Aleš Janda, 10.12.2005 10:45

Určitě tu „stovku navíc“ každý utáhne. Jenže když utáhne jednu stovku navíc, může utáhnout i dvě. A když utáhne 2 stovky, možná by utáhl i třista... Nakonec třeba onemocní a nezvládne to.

Úvěry
hwn, 13.12.2005 23:33

Nevim, nechci opakovat to, co už určitě někdo říkal, ale když se podívám ne televizi a v jednom kuse zde běží reklamy na firmy poskytující supervýhodné úvěry je mi z toho trochu smutno. Mnoho lidí totiž podlehne kouzlu vět typu „Dopřejte si bohatšího ježíška“ atd.. Ti si vezmou úvěr, nakoupí dárky a jsou šťastní ovšem myslím že tak v červenci je už složenky začnou pěkně otravovat a v listopadu? Nejlépe si vzít další úvěr, vždyť to mají ještě výhodnější jak vloni, ne? A v lednu už tu jsou dvě složenky..

a jak to bylo dřív ?
Crabtree, 26.1.2006 11:33

Lidé už bohužel zapoměli, ze Vánoce jsou svátky křesťanské, a ne narvanejch pupků a hrabání se v nepřebernym množství honosnejch dárků. Já nejsem věřící a nikdy nebudu, ale k Vánocům patří spíš se projít na svařák, udělat si pohodičku, nehonit se za hadrem a ve 2.00 ráno neprudit v Tescu :-( Nikdy bych nic nekoupila na splátky,protože pocit, že ta věc už třeba, než jí splatim bude zastaralá a nemoderní, nebudu mít klid a radost z nákupu, dokud nebude vše zplaceno, co když se mi zítra něco stane, co když se doma zorbije důležitá nákladná věc ... . Lidi, všechno s rozvahou, a když ty Vánoce budou skromější - zbude zase místo rozbalování dárků víc času na povídání si a na pohádky :))

Odp: a jak to bylo dřív ?
Tlapka, 4.12.2013 15:42

Tak správně. Vánoce nejsou o penězích a vůbec ne o půjčkách.

Odp2: a jak to bylo dřív ?
., 4.12.2013 19:37

Takže: Paní Tlapko, trochu s předstihem Vám přeji co nejpěknější Vánoce a hodně zdraví a štěstí do nového roku 2014. Pokud budete ve službě v období od Štědrého dne do Nového roku, tak Vám přeji klidnou službu, a proto hlavně klidné a spokojené pacienty.

Půjčte si navánoce?
Pavel_Krása, 4.12.2013 14:57

Pokud vím že po svátcích budu mít z čeho zaplatit, proč ne. Ale pokud si lidé půjčují přestože vědí že další půjčku neutáhnou, je to cesta do pekel

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru